M Chart 2.2 - en to ja_JP translation catalogue (233 entries)

en: %d chart found | %d charts found
ja_JP[0]: %d グラフが見つかりました

en: %d data tables follow.
ja_JP: %d データ表は以下の通りです。

en: %s Delimited
ja_JP: %s 区切り文字付き

en: %s chart.
ja_JP: %s 図。

en: (opens in a new tab)
ja_JP: 新しいタブで開く

en: Active Users
ja_JP: アクティブユーザー

en: Add Chart
ja_JP: チャートを追加

en: Add New Chart Unit
ja_JP: 新しいチャート単位を追加する

en: Add Sheet
ja_JP: シートを追加

en: All Chart Units
ja_JP: すべてのチャート単位

en: Allow charts to be remotely embedded via iframes
ja_JP: チャートをiframe経由でリモートで埋め込むことを許可する

en: Are you sure you want to delete this sheet?
ja_JP: このシートを削除してもよろしいですか？

en: Area
ja_JP: エリア

en: Bar
ja_JP: バー

en: Boxplot
ja_JP: 箱ひげ図

en: Bubble
ja_JP: バブル

en: CNY
ja_JP: 人民元

en: CSV Import/Export
ja_JP: CSVファイルのインポート／エクスポート

en: CSV delimiter
ja_JP: CSV区切り文字

en: CSV file imported
ja_JP: CSVファイルのインポートが完了しました

en: CSV file to import
ja_JP: インポートするCSVファイル

en: CSV file too large (max 2MB)
ja_JP: CSVファイルが大きすぎます（最大2MB）

en: CSV file was empty
ja_JP: CSVファイルが空でした

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel Import
ja_JP: インポートをキャンセル

en: Centimeter
ja_JP: センチメートル

en: Centuries
ja_JP: 世紀

en: Chart
ja_JP: グラフ

en: Chart Unit
ja_JP: チャート単位

en: Chart Unit Name
ja_JP: チャート単位名

en: Chart Units
ja_JP: チャート単位

en: Chart image generated
ja_JP: グラフ画像が生成されました

en: Chart not found
ja_JP: チャートが見つかりませんでした

en: Chart refreshed
ja_JP: グラフが更新されました

en: Chart.js Settings
ja_JP: Chart.js の設定

en: Chart.js is the GPL compatible default library:
ja_JP: Chart.js は、GPL 互換のデフォルトライブラリです：

en: Charts
ja_JP: チャート

en: Charts below the fold will not initialize (or animate) until they enter the viewport
ja_JP: スクロールして表示される範囲より下のチャートは、ビューポート内に表示されるまで初期化（またはアニメーション）されません

en: Clicks
ja_JP: クリック数

en: Color per data point
ja_JP: データポイントごとの色

en: Column
ja_JP: 列

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Constrain vertical axis
ja_JP: 縦軸を制限する

en: Copied!
ja_JP: コピーしました!

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Create a new chart
ja_JP: 新しいグラフを作成する

en: Data
ja_JP: データ

en: Data table with %1$d rows and %2$d columns follows.
ja_JP: 以下に、行数 %1$d、列数 %2$d のデータ表を示します。

en: Days
ja_JP: 日

en: Decades
ja_JP: 数十年

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default CSV Delimiter
ja_JP: CSVのデフォルトの区切り文字

en: Default Chart Height
ja_JP: チャートのデフォルトの高さ

en: Default Chart.js Theme
ja_JP: Chart.js のデフォルトテーマ

en: Default Library
ja_JP: デフォルトのライブラリ

en: Default used when importing/exporting CSV files
ja_JP: CSVファイルのインポート／エクスポート時に使用されるデフォルト設定

en: Defer Rendering
ja_JP: レンダリングを遅延させる

en: Defer chart rendering until scrolled into view
ja_JP: 画面に表示されるまでチャートの描画を遅延させる

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Sheet
ja_JP: シートを削除

en: Display settings
ja_JP: 表示設定

en: Displays an icon indicating the library used for a chart in Edit Posts Screen of the WP Admin
ja_JP: WP管理画面の「投稿編集」画面で、チャートに使用されているライブラリを示すアイコンを表示します

en: Docs
ja_JP: ドキュメント

en: Doughnut
ja_JP: ドーナツグラフ

en: EUR
ja_JP: ユーロ

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Chart
ja_JP: チャートを編集

en: Edit Chart Unit
ja_JP: チャート単位の編集

en: Edit chart
ja_JP: グラフを編集

en: Embeds
ja_JP: 埋め込み

en: Embeds disabled
ja_JP: 埋め込みを無効

en: Embeds of this type are not enabled
ja_JP: このタイプの埋め込みは有効になっていません

en: Enable iframe embeds
ja_JP: iframe埋め込みを有効にする

en: Enter subtitle here
ja_JP: ここにサブタイトルを入力してください

en: Error
ja_JP: エラー

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: File path not found
ja_JP: ファイルパスが見つかりません

en: File upload error
ja_JP: ファイルアップロードエラー

en: File: %s
ja_JP: ファイル：%s

en: Foot
ja_JP: フィート

en: Force vertical axis minimum:
ja_JP: 縦軸の最小値を強制する：

en: GBP
ja_JP: 英ポンド

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Grams
ja_JP: グラム

en: Heads up
ja_JP: 注意

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Hello
ja_JP: こんにちは

en: Horizontal axis title
ja_JP: 横軸のタイトル

en: Hours
ja_JP: 時間

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image Multiplier
ja_JP: 画像倍増機能

en: Image Width
ja_JP: 画像の幅

en: Image generation is disabled
ja_JP: 画像生成は無効です

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import error: %s
ja_JP: インポートエラー：%s

en: Import failed
ja_JP: インポート失敗

en: Importing CSV file
ja_JP: CSVファイルのインポート

en: Importing file
ja_JP: インポートするファイル

en: Importing this file will replace all existing data in this sheet
ja_JP: このファイルを入力すると、このシートの既存のデータがすべて置き換えられます

en: Inch
ja_JP: インチ

en: Include source in chart
ja_JP: グラフにソースを含める

en: Invalid library
ja_JP: 無効なライブラリ

en: Invalid nonce
ja_JP: 無効な nonce

en: Invalid post
ja_JP: 無効な投稿

en: Invalid upload
ja_JP: アップロードに失敗しました

en: JPY
ja_JP: 日本円

en: Kilograms
ja_JP: キログラム

en: Kilometer
ja_JP: キロメートル

en: Learn More
ja_JP: 詳細はこちら

en: Length
ja_JP: 長さ

en: Library not found
ja_JP: ライブラリが見つかりません

en: Line
ja_JP: ライン

en: Load more results
ja_JP: さらに結果を表示

en: M Chart Highcharts Library
ja_JP: Mチャート・ハイチャートライブラリ

en: M Chart Settings
ja_JP: M Chart 設定

en: Manage data sets and display them as charts in WordPress.
ja_JP: データセットを管理し、それらをWordPressでチャートとして表示します。

en: Manage data sets via a spreadsheet interface, display them as charts via the Chart.js chart library, and embed them via a shortcode or block.
ja_JP: スプレッドシート形式のインターフェースでデータセットを管理し、Chart.js チャートライブラリを使ってグラフとして表示し、ショートコードやブロックを使って埋め込むことができます。

en: Meter
ja_JP: メートル

en: Mile
ja_JP: マイル

en: Milligrams
ja_JP: ミリグラム

en: Millimeter
ja_JP: ミリメートル

en: Minutes
ja_JP: 分

en: Money
ja_JP: 金額

en: Months
ja_JP: 月

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: New Chart
ja_JP: 新しいチャート

en: New chart
ja_JP: 新しいチャート

en: New sheet added
ja_JP: 新しいシートが追加されました

en: No Charts found
ja_JP: チャートが見つかりません

en: No Charts found in the Trash
ja_JP: ゴミ箱にチャートが見つかりません

en: No Images
ja_JP: 画像がありません

en: No Instant Preview
ja_JP: プレビューなし

en: No charts found
ja_JP: チャートが見つかりませんでした

en: No file to import
ja_JP: インポートするファイルがありません

en: No generation of chart images
ja_JP: チャート画像を生成しない

en: No instant preview and no generation of chart images
ja_JP: プレビューやチャート画像を生成しない

en: Number Format Locale
ja_JP: 数値の書式設定ロケール

en: Only CSV files can be imported
ja_JP: インポートできるのはCSVファイルのみです

en: Other
ja_JP: その他

en: Ounces
ja_JP: オンス

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Parent Chart Unit
ja_JP: 親チャート単位

en: Parent Chart Unit:
ja_JP: 親チャート単位:

en: Parse data in
ja_JP: でデータを解析する

en: Percent
ja_JP: パーセント

en: Performance
ja_JP: パフォーマンス

en: Permission error
ja_JP: 許可エラー

en: Pie
ja_JP: 円グラフ

en: Polar
ja_JP: 極地

en: Pounds
ja_JP: ポンド

en: Provides all functionality
ja_JP: すべての機能を提供

en: Quarter
ja_JP: 四半期

en: Radar
ja_JP: レーダー

en: Radar Area
ja_JP: レーダーエリア

en: Referrers
ja_JP: リファラー

en: Rename sheet
ja_JP: シートの名前を変更する

en: Replace
ja_JP: 置換

en: Row %d
ja_JP: 行 %d

en: Rows
ja_JP: 行

en: Sales
ja_JP: セールス

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save/Update this post to generate the image version
ja_JP: この投稿を保存／更新して画像のバージョンを生成する

en: Scatter
ja_JP: スキャッター(放射)

en: Search Chart Units
ja_JP: チャート単位の検索

en: Search Charts
ja_JP: チャートを検索

en: Search by title
ja_JP: タイトルで検索

en: Seconds
ja_JP: 秒

en: See the M Chart documentation for more info on how to use themes:
ja_JP: テーマの使い方の詳細についてはM Chartのドキュメントを参照してください:

en: Select File
ja_JP: ファイル選択

en: Select chart: %s
ja_JP: グラフを選択：%s

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings saved
ja_JP: 設定が保存されました

en: Share:
ja_JP: シェア:

en: Shared tooltip
ja_JP: 「共有する」のツールチップ

en: Sheet %d
ja_JP: シート %d

en: Sheet deleted
ja_JP: シートが削除されました

en: Sheet renamed to %s
ja_JP: シートの名前が %s に変更されました

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Shortcode copied to clipboard
ja_JP: ショート コードがクリップボードにコピーされます

en: Show
ja_JP: 表示

en: Show Library in Edit Posts Screen
ja_JP: 「投稿の編集」画面にライブラリを表示する

en: Show labels
ja_JP: ラベルを表示

en: Show legend
ja_JP: 凡例を表示

en: Show mean point
ja_JP: 平均点を表示する

en: Show sample points
ja_JP: サンプルポイントを表示

en: Source
ja_JP: ソース

en: Source URL
ja_JP: 出典URL

en: Source:
ja_JP: ソース:

en: Source: %s.
ja_JP: ソース：%s。

en: Spline
ja_JP: 曲線

en: Spreadsheet sheets
ja_JP: スプレッドシートのシート

en: Stacked Bar
ja_JP: 積み重ね棒グラフ

en: Stacked Column
ja_JP: 積み重ねられた列

en: Subtitle
ja_JP: サブタイトル

en: Success
ja_JP: 成功

en: Table
ja_JP: テーブル

en: The chart could not be found
ja_JP: チャートが見つかりませんでした

en: The default starting height for new charts (300–1500)
ja_JP: 新しいグラフの初期の高さ（300～1500）

en: The higher the multiplier the better the images will look on high DPI screens
ja_JP: 乗数が大きいほど、高DPIの画面での画像の表示品質が向上します

en: The locale you want Intl.NumberFormat to use when parsing the numbers in the chart
ja_JP: チャート内の数値を解析する際に、Intl.NumberFormat で使用するロケール

en: The spreadsheet grid has limited screen reader support. This spreadsheet is read only.
ja_JP: このスプレッドシートのグリッドは、スクリーンリーダーへの対応が限定的です。このスプレッドシートは読み取り専用です。

en: The spreadsheet grid has limited screen reader support. Use the CSV Import control to load data.
ja_JP: このスプレッドシートのグリッドは、スクリーンリーダーへの対応が限定的です。データを読み込むには、CSVインポートコントロールをご利用ください。

en: The width of the image generated from your chart
ja_JP: チャートから生成された画像の幅

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: There was a problem loading charts
ja_JP: チャートの読み込みに問題が発生しました

en: These charts will no longer display unless you install the plugin:
ja_JP: プラグインをインストールしない限り、これらのチャートは表示されなくなります:

en: This chart requires the M Chart Highcharts Library plugin.
ja_JP: このチャートにはM Chart Highcharts Library プラグインが必要です。

en: This chart will no longer display unless you install the plugin:
ja_JP: このチャートは、プラグインをインストールしない限り表示されなくなります:

en: Time
ja_JP: 時間

en: Tonnes
ja_JP: トン

en: Tons
ja_JP: トン

en: Treemap
ja_JP: ツリーマップ

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Unauthorized access
ja_JP: 不正アクセス

en: Unique Visitors
ja_JP: 初回訪問者

en: Units
ja_JP: 単位

en: Update Chart Unit
ja_JP: チャート単位の更新

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Vertical axis title
ja_JP: 縦軸のタイトル

en: View
ja_JP: 表示

en: View Chart
ja_JP: チャートを見る

en: Violin
ja_JP: ヴァイオリン

en: Visitors
ja_JP: 訪問者

en: Website/Traffic
ja_JP: ウェブサイト／トラフィック

en: Weeks
ja_JP: 週

en: Weight
ja_JP: 重量

en: Wrong post type
ja_JP: 間違った投稿タイプ

en: Yard
ja_JP: ヤード

en: Years
ja_JP: 年

en: You can only import CSV files
ja_JP: 入力できるのはCSVファイルだけです

en: You do not have permission to do that
ja_JP: 操作を実行する権限がありません

en: You have charts that require the M Chart Highcharts Library plugin.
ja_JP: M Chart Highcharts Library プラグインを必要とするチャートがあります。

[ctx: block description]
en: Embed a chart made with M Chart into your posts and pages
ja_JP: M Chartで作成したチャートを投稿やページに埋め込む
