Hostinger Reach 1.0.0 - en to id_ID translation catalogue (230 entries)

en: (no title)
id_ID: (tanpa judul)

en: <strong>Copy</strong> your new API token and <strong>paste it below</strong>
id_ID: <strong>Salin</strong> token API baru Anda dan <strong>tempelkan di bawah ini</strong>

en: API Token field is required
id_ID: Kolom "API Token" wajib diisi

en: Abandoned Carts
id_ID: Gerobak yang ditinggalkan

en: Abandoned carts
id_ID: Gerobak yang ditinggalkan

en: Active
id_ID: Aktif

en: Add New Tag
id_ID: Tambahkan Tag Baru

en: Add Reach form
id_ID: Tambahkan formulir Reach

en: Add Tag
id_ID: Tambahkan Tag

en: Add form
id_ID: Tambah formulir

en: Add form or plugin
id_ID: Tambahkan formulir atau plugin

en: Add form to start sending campaigns with Hostinger Reach
id_ID: Tambahkan formulir untuk mulai mengirim kampanye dengan Hostinger Reach

en: Add new form
id_ID: Tambahkan formulir baru

en: Add or connect a form to start sending campaigns
id_ID: Menambahkan atau menghubungkan formulir untuk mulai mengirim kampanye

en: Adds a marketing consent checkbox at checkout and syncs contacts to Reach.
id_ID: Menambahkan kotak centang persetujuan pemasaran pada saat pembayaran dan menyinkronkan kontak ke Reach.

en: Any ideas or feedback to help us improve Hostinger Reach?
id_ID: Bagikan ide atau masukan Anda untuk bantu kami menyempurnakan Hostinger Reach

en: Attention:
id_ID: Perhatian:

en: Auto-sync off
id_ID: Sinkronisasi otomatis tidak aktif

en: Automation
id_ID: Otomatisasi

en: Average CTOR
id_ID: Rata-rata CTOR

en: Back
id_ID: Kembali

en: Background image for
id_ID: Gambar latar untuk

en: Banner background image for
id_ID: Gambar latar banner untuk

en: Brave Popup Builder
id_ID: Pembuat Popup Berani

en: Build your first form in Hostinger Reach and add it to any page on your site.
id_ID: Buat formulir pertama Anda di Hostinger Reach, lalu tambahkan ke halaman mana pun di situs Anda.

en: Campaigns
id_ID: Campaign

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Change the selection
id_ID: Ubah pilihan

en: Choose a Reach Form Builder template to embed instead. The Reach script loads it automatically. %s
id_ID: Pilih templat Reach Form Builder untuk disematkan sebagai gantinya. Skrip Reach akan memuatnya secara otomatis. %s

en: Click <strong>Generate API Token</strong>
id_ID: Klik <strong>Buat Token API</strong>

en: Click-to-open rate tells you what percent of opens resulted in a click too. A good CTOR is 6-17%, depending on your industry.
id_ID: Jumlah click-to-open menunjukkan persentase email yang dibuka dan mendatangkan klik. CTOR yang ideal adalah 6–17%, tergantung industri Anda.

en: Collapse {pluginName} details
id_ID: Tutup detail {pluginName}

en: Collect contacts at checkout, send automated emails after purchases, and recover abandoned carts to drive more sales with Reach
id_ID: Kumpulkan kontak saat checkout, kirim email otomatis setelah pembelian, dan pulihkan keranjang yang ditinggalkan untuk mendorong lebih banyak penjualan dengan Reach

en: Confirm
id_ID: Konfirmasi

en: Connect
id_ID: Hubungkan

en: Connect Hostinger Reach to start Email Marketing
id_ID: Hubungkan Hostinger Reach untuk mulai Email Marketing

en: Connect Now
id_ID: Hubungkan Sekarang

en: Connect WooCommerce
id_ID: Hubungkan WooCommerce

en: Connect WooCommerce to boost sales with email automations
id_ID: Hubungkan WooCommerce untuk meningkatkan penjualan dengan otomatisasi email

en: Connect plugin
id_ID: Hubungkan plugin

en: Connect site
id_ID: Hubungkan website

en: Connect with API token
id_ID: Terhubung menggunakan token API

en: Connect your website to Hostinger Reach
id_ID: Hubungkan situs web Anda ke Hostinger Reach

en: Connection failed. Check if your API Token is correct or contact Hostinger Reach support.
id_ID: Koneksi gagal. Periksa apakah Token API Anda sudah benar atau hubungi tim dukungan Hostinger Reach.

en: Contacts
id_ID: Kontak

en: Contacts to Import
id_ID: Kontak yang Akan Diimpor

en: Continue
id_ID: Lanjutkan

en: Could not generate auth URL
id_ID: Gagal membuat URL autentikasi

en: Create a Form
id_ID: Buat Formulir

en: Create a form in Reach
id_ID: Buat formulir di Reach

en: Create a new form
id_ID: Buat formulir baru

en: Create a new form or connect a plugin to grow your contact list and start sending campaigns with Reach.
id_ID: Buat formulir baru atau hubungkan plugin untuk mengembangkan daftar kontak Anda dan mulai kirimkan kampanye dengan Reach.

en: Create a new page
id_ID: Buat halaman baru

en: Create campaign
id_ID: Buat campaign

en: Create fully custom forms in Reach and easily embed them on your WordPress site using this plugin.
id_ID: Buat formulir yang sepenuhnya disesuaikan di Reach dan sematkan dengan mudah di situs WordPress Anda menggunakan plugin ini. Terus ikuti perkembangannya!

en: Create template
id_ID: Buat template

en: Disconnect
id_ID: Nonaktifkan

en: Disconnect it to link this site instead.
id_ID: Nonaktifkan untuk menghubungkan website ini.

en: Disconnect plugin
id_ID: Nonaktifkan plugin

en: Disconnect plugin?
id_ID: Ingin menonaktifkan plugin?

en: Disconnecting will stop new contacts from being collected. You can reconnect or use a different form anytime.
id_ID: Jika dinonaktifkan, kontak baru tidak akan dikumpulkan lagi. Hubungkan kembali atau gunakan formulir lain kapan saja.

en: Don't see your plugin?
id_ID: Tidak melihat plugin Anda?

en: E-Commerce
id_ID: Ecommerce

en: Easily add or connect existing forms, automate WooCommerce, and sync contacts to start building campaigns and grow your business.
id_ID: Tambahkan atau hubungkan formulir yang sudah ada dengan mudah, otomatiskan WooCommerce, dan sinkronkan kontak untuk mulai membangun kampanye dan mengembangkan bisnis Anda.

en: Edit form
id_ID: Edit formulir

en: Edit in Reach
id_ID: Edit di Reach

en: Email marketing background with gradient design
id_ID: Gambar latar email marketing dengan desain gradasi

en: Email marketing illustration featuring envelopes and communication icons
id_ID: Ilustrasi email marketing dengan ikon amplop dan komunikasi

en: Email marketing that doesn't need an expert: Let AI write, design, and send your campaigns - your brand, your colors, applied automatically. No coding, no complexity.
id_ID: Pemasaran email yang tidak memerlukan seorang ahli: Biarkan AI menulis, mendesain, dan mengirim kampanye Anda - merek Anda, warna Anda, diterapkan secara otomatis. Tanpa pengkodean, tanpa kerumitan.

en: Emails
id_ID: Email

en: Enter tag name and press Enter or click Add Tag
id_ID: Masukkan nama tag dan tekan Enter atau klik Tambah Tag

en: Enter template ID manually
id_ID: Masukkan ID templat secara manual

en: Error connecting your site
id_ID: Terjadi kesalahan saat menghubungkan situs Anda

en: Expand {pluginName} details
id_ID: Lihat detail {pluginName}

en: FAQ
id_ID: Tanya Jawab (FAQ)

en: Form
id_ID: Formulir

en: Form Builder
id_ID: Pembuat Formulir

en: Form Builder Template
id_ID: Template Pembuat Formulir

en: Form Builder Template ID
id_ID: ID Template Pembuat Formulir

en: Form ID
id_ID: ID Formulir

en: Forms
id_ID: Formulir

en: Forms syncing with Reach
id_ID: Sinkronisasi formulir dengan Reach

en: Generate an API token
id_ID: Buat token API

en: Go to
id_ID: Buka

en: Go to Reach
id_ID: Buka Reach

en: Go to plugin
id_ID: Buka plugin

en: Hostinger Reach Integrations → API Tokens
id_ID: Hostinger → Integrasi Reach → Token API

en: Hostinger Reach Logo
id_ID: Logo Hostinger Reach

en: Hostinger Reach is a Hostinger service that helps you create and send branded email campaigns in minutes with smart AI tools. Hostinger Reach WordPress Plugin allows you to connect and sync contacts from your favorite WordPress plugins into Reach.
id_ID: Hostinger Reach adalah layanan Hostinger yang membantu Anda membuat dan mengirim kampanye email bermerek dalam hitungan menit dengan alat AI yang cerdas. Plugin WordPress Hostinger Reach memungkinkan Anda untuk menghubungkan dan menyinkronkan kontak dari plugin WordPress favorit Anda ke dalam Reach.

en: Hostinger Reach is an AI-powered email marketing tool for small businesses and creators. It supports your entire email marketing journey—from building contact lists to sending campaigns and tracking results.
id_ID: Hostinger Reach adalah tool email marketing dengan AI untuk bisnis kecil dan kreator. Reach mendukung seluruh proses email marketing Anda, mulai dari membuat daftar kontak, mengirim campaign, hingga melacak performanya.

en: Hostinger Reach is built for simplicity, speed, and results – no design or marketing experience needed. Unlike most email tools, at the core of Reach is its AI-powered template creator. Whether it is a product launch, special offer, or newsletter update, it instantly crafts a professional, mobile-friendly email. It not only writes the content for you; it also suggests the best layout for your message and saves your style settings so you're never starting from scratch.<br><br>Every template is customizable, so your emails reflect your brand's look, feel, and voice. And because the templates are built using proven best practices, they're optimized for readability, accessibility, and reader engagement.
id_ID: Hostinger Reach dirancang agar mudah digunakan, cepat, dan optimal meski tanpa pengalaman desain atau marketing. Berbeda dari tool email lainnya, Reach menyediakan template berteknologi AI. Baik untuk peluncuran produk, penawaran spesial, atau newsletter, AI langsung membuat email yang profesional dan mobile-friendly. Tidak hanya menulis konten untuk Anda, tetapi juga menyarankan layout terbaik dan menyimpan pengaturan style sehingga tidak perlu mulai dari nol.<br><br>Setiap template bisa dikustomisasi, jadi email Anda pasti sesuai dengan gaya dan karakter dari brand Anda. Selain itu, karena template dibuat sesuai strategi terbaik yang terbukti efektif, semuanya optimal untuk memudahkan audiens membaca, mengakses, dan berinteraksi.

en: Hostinger Reach requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
id_ID: Hostinger Reach membutuhkan versi PHP minimum <b>%s</b>.

en: How are segments and tags created?
id_ID: Bagaimana segmen dan tag dibuat?

en: How does contact syncing work?
id_ID: Bagaimana cara kerja sinkronisasi kontak?

en: How is Hostinger Reach different from other email marketing apps?
id_ID: Apa bedanya Hostinger Reach dengan aplikasi email marketing lain?

en: How much does it cost to use Hostinger Reach?
id_ID: Berapa biaya Hostinger Reach?

en: How would you rate your experience with Hostinger Reach so far?
id_ID: Seberapa puas Anda dengan Hostinger Reach sejauh ini?

en: If the integration is interrupted, syncing pauses automatically. Once the connection is restored, syncing resumes, so you can continue collecting contacts without losing data.
id_ID: Jika integrasi terputus, sinkronisasi akan berhenti secara otomatis. Setelah koneksi dipulihkan, sinkronisasi dilanjutkan, sehingga Anda dapat terus mengumpulkan kontak tanpa kehilangan data.

en: If your store isn’t ready yet, complete the setup to start selling and collecting contacts
id_ID: Jika toko Anda belum siap, selesaikan penyiapan untuk mulai menjual dan mengumpulkan kontak

en: Import
id_ID: Impor

en: Import Contacts
id_ID: Impor Kontak

en: Import contacts
id_ID: Mengimpor kontak

en: Import your existing contacts to Reach
id_ID: Mengimpor kontak Anda yang sudah ada ke Reach

en: Imported
id_ID: Diimpor

en: Importing is not available for this integration
id_ID: Integrasi ini tidak mendukung impor

en: Importing...
id_ID: Mengimpor...

en: Inactive
id_ID: Tidak aktif

en: Inline
id_ID: Sebaris

en: Install
id_ID: Menginstal

en: Install and connect
id_ID: Install dan hubungkan

en: Installed plugins
id_ID: Plugin terinstal

en: Integrate your WordPress site with Hostinger Reach.
id_ID: Integrasikan website WordPress Anda dengan Hostinger Reach.

en: Integrations
id_ID: Integrasi

en: It may not be supported yet. You can upload contacts as a CSV or use another plugin
id_ID: Ini mungkin belum didukung. Anda dapat mengunggah kontak sebagai CSV atau menggunakan plugin lain

en: It was an error importing your contacts to Reach.
id_ID: Terjadi error saat menyinkronkan kontak Anda ke Reach.

en: Layout
id_ID: Tata letak

en: Layout Settings
id_ID: Pengaturan Tata Letak

en: Learn more
id_ID: Selengkapnya

en: Loading…
id_ID: Sedang dimuat…

en: Make sure the people you contact expect your emails and are okay with receiving them.
id_ID: Pastikan penerima email setuju menerima email dari Anda.

en: Manage
id_ID: Kelola

en: Manage automations
id_ID: Mengelola otomatisasi

en: Manage plugin
id_ID: Kelola plugin

en: More plugins
id_ID: Lebih banyak plugin

en: Name
id_ID: Nama

en: Name your token, then click <strong>Generate token</strong>
id_ID: Beri nama token Anda, lalu klik <strong>Buat token</strong>

en: New
id_ID: Baru

en: New Tag Name
id_ID: Nama Tag Baru

en: New contact form
id_ID: Formulir kontak baru

en: New page
id_ID: Halaman baru

en: New subscribers
id_ID: Subscriber baru

en: No
id_ID: Tidak

en: No forms found for this integration.
id_ID: Tidak ditemukan formulir untuk integrasi ini.

en: No forms yet
id_ID: Belum ada formulir

en: No forms yet. Create your first form in Hostinger Reach.
id_ID: Belum ada formulir. Buat formulir pertama Anda di Hostinger Reach.

en: No pages available. Create a new page to get started.
id_ID: Belum ada halaman. Buat halaman baru untuk memulai.

en: Not imported
id_ID: Tidak diimpor

en: Not needed
id_ID: Tidak diperlukan

en: Once you connect a form plugin you use on WordPress (such as Elementor or Contact Form 7), the plugin automatically forwards all the new form submissions and subscriber data to your Reach account, so your contacts are collected and updated without manual exports on each form submission
id_ID: Setelah Anda menghubungkan plugin formulir yang Anda gunakan di WordPress (seperti Elementor atau Contact Form 7), plugin secara otomatis meneruskan semua kiriman formulir baru dan data pelanggan ke akun Reach Anda, sehingga kontak Anda dikumpulkan dan diperbarui tanpa ekspor manual pada setiap kiriman formulir

en: Only subscribed contacts can receive automated emails. Customers must opt in to marketing and be synced to Reach before store automations can email them.
id_ID: Hanya kontak yang telah berlangganan yang dapat menerima email otomatis. Pelanggan harus menyetujui penerimaan pesan pemasaran dan disinkronkan ke Reach sebelum otomatisasi toko dapat mengirimkan email kepada mereka.

en: Partially imported
id_ID: Diimpor sebagian

en: Paste your API token here
id_ID: Tempelkan token API Anda di sini

en: Pick a template you’d like to use or create a new one.
id_ID: Pilih templat yang ingin Anda gunakan atau buat yang baru.

en: Plan & Limits
id_ID: Rencana & Batasan

en: Plugin connected successfully
id_ID: Plugin berhasil dihubungkan

en: Plugin disconnected successfully
id_ID: Plugin berhasil dinonaktifkan

en: Purchases
id_ID: Pembelian

en: Reach
id_ID: Jangkauan

en: Reach Subscription Form
id_ID: Formulir Berlangganan Jangkauan

en: Reach automatically tags synced contacts using the form name and also creates a segment for easier targeting. If the form doesn’t have a title, it uses the form location title. As a final fallback, the tag title will be the plugin name.If you create a form using Hostinger Reach option, you can also assign multiple existing or new tags to subscribers. Each form will automatically generate its own segment in Reach dashboard, making it easy to send campaigns to specific audiences — and you can fully manage or create additional segments anytime in Reach.
id_ID: Reach secara otomatis menandai kontak yang disinkronkan menggunakan nama formulir dan juga membuat segmen untuk penargetan yang lebih mudah. Jika formulir tidak memiliki judul, maka akan menggunakan judul lokasi formulir. Sebagai fallback terakhir, judul tag akan menjadi nama plugin Jika Anda membuat formulir menggunakan opsi Hostinger Reach, Anda juga dapat menetapkan beberapa tag yang sudah ada atau yang baru untuk pelanggan. Setiap formulir akan secara otomatis menghasilkan segmennya sendiri di dasbor Reach, sehingga mudah untuk mengirim kampanye ke audiens tertentu - dan Anda dapat sepenuhnya mengelola atau membuat segmen tambahan kapan saja di Reach.

en: Reach form preview
id_ID: Pratinjau formulir Reach

en: Reach is already connected to another site.
id_ID: Reach sudah terhubung ke website lain.

en: Reach offers a <b>free plan</b> for one year– perfect for getting started. Paid plans are based on how many unique contacts you aim to reach and how many emails you send monthly. As your audience grows, you can upgrade to a plan that fits your needs. Reach does not limit your contact list, so you don't need to worry about lost data and can consistently grow your audience.
id_ID: Reach menawarkan <b>paket gratis</b> selama satu tahun yang cocok untuk pemula. Harga paket berbayar menyesuaikan jumlah kontak yang ingin dijangkau dan email yang dikirim per bulan. Seiring audiens bertambah, Anda bisa upgrade ke paket yang sesuai kebutuhan. Reach tidak membatasi daftar kontak, jadi tidak perlu khawatir kehilangan data dan Anda bisa terus mengembangkan audiens.

en: Refresh
id_ID: Segarkan

en: Refresh forms
id_ID: Segarkan formulir

en: Remaining
id_ID: Sisa

en: Review domain
id_ID: Tinjau domain

en: Segments
id_ID: Segmen

en: Select a form
id_ID: Pilih formulir

en: Select page
id_ID: Pilih halaman

en: Select page for your form
id_ID: Pilih halaman untuk formulir Anda

en: Send newsletters with professionally designed templates, automate campaigns, and build AI-powered segments. With Hostinger Reach, growing your audience is easy.
id_ID: Kirimkan newsletter dengan templat yang dirancang secara profesional, otomatiskan kampanye, dan buat segmen yang didukung oleh AI. Dengan Hostinger Reach, mengembangkan audiens Anda menjadi mudah.

en: Sent
id_ID: Terkirim

en: Set up WooCommerce
id_ID: Menyiapkan WooCommerce

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Show Name
id_ID: Tampilkan Nama

en: Show Name Field?
id_ID: Tampilkan Bidang Nama?

en: Show Surname
id_ID: Tampilkan Nama Belakang

en: Show Surname Field?
id_ID: Tampilkan Bidang Nama Keluarga?

en: So how do you want to collect and sync contacts from your site to Reach?
id_ID: Jadi, bagaimana Anda ingin mengumpulkan dan menyinkronkan kontak dari situs Anda ke Reach?

en: Something went wrong
id_ID: Terjadi kesalahan

en: Something went wrong. Please try again.
id_ID: Terjadi kesalahan. Silakan coba lagi.

en: Store Events
id_ID: Acara Toko

en: Subscribe
id_ID: Berlangganan

en: Subscribe to our Newsletter
id_ID: Berlangganan newsletter kami

en: Subscribe to our newsletter
id_ID: Berlangganan newsletter kami

en: Subscribers
id_ID: Subscriber

en: Subscription form is not available at the moment
id_ID: Formulir berlangganan tidak tersedia saat ini

en: Supported plugins
id_ID: Lihat plugin yang didukung

en: Sure Forms
id_ID: SureForms

en: Surname
id_ID: Nama belakang

en: Sync
id_ID: Sinkronkan

en: Thanks for subscribing.
id_ID: Terima kasih sudah berlangganan.

en: The selected contacts are being imported to Reach.
id_ID: Kontak yang dipilih sedang disinkronkan ke Reach.

en: This form has not an email field. Create an email field in the form to allow it to be synced with Reach
id_ID: Belum ada kolom email di formulir ini. Tambahkan untuk mulai sinkronisasi dengan Reach

en: This form is a Reach native form inserted directly in your page. For disabling it remove the Form directly from the page using the editor.
id_ID: Formulir ini adalah formulir asli Reach yang disisipkan langsung di halaman Anda. Untuk menonaktifkannya, hapus Formulir langsung dari halaman menggunakan editor.

en: This month
id_ID: Bulan ini

en: Thrive Leads
id_ID: Prospek yang Berkembang

en: Total subscribers
id_ID: Total subscriber

en: Tracks abandoned carts so you can trigger email automations in Reach when enabled.
id_ID: Melacak keranjang yang ditinggalkan sehingga Anda bisa memicu otomatisasi email di Reach ketika diaktifkan.

en: Tracks purchases so you can trigger email automations in Reach when enabled.
id_ID: Melacak pembelian agar Anda dapat memicu otomatisasi email di Reach ketika diaktifkan.

en: Unsubscribes
id_ID: Jumlah berhenti berlangganan

en: Upload as CSV
id_ID: Unggah sebagai CSV

en: Use Form builder template
id_ID: Gunakan templat Pembuat Formulir

en: Use classic Reach Form
id_ID: Gunakan formulir Reach klasik

en: Use classic Reach block
id_ID: Gunakan blok Reach klasik

en: View contacts
id_ID: Lihat kontak

en: View form
id_ID: Lihat formulir

en: View more supported plugins
id_ID: Lihat plugin lainnya yang didukung

en: Welcome to Reach
id_ID: Selamat datang di Reach

en: What happens if the connection breaks?
id_ID: Apa yang terjadi jika koneksi terputus?

en: What is Hostinger Reach email marketing service?
id_ID: Apa itu layanan email marketing Hostinger Reach?

en: What's the difference between Hostinger Reach and Hostinger Reach WordPress Plugin?
id_ID: Apa perbedaan antara Hostinger Reach dan Plugin WordPress Hostinger Reach?

en: When syncing is off, collected Contacts will not be sent to Reach.
id_ID: Ketika sinkronisasi tidak aktif, Kontak yang dikumpulkan tidak akan dikirim ke Reach.

en: Will be added to the selected page
id_ID: Akan ditambahkan ke halaman yang dipilih

en: Will contacts be added to my email list automatically?
id_ID: Apakah kontak akan ditambahkan ke daftar email saya secara otomatis?

en: WooCommerce Customers
id_ID: Pelanggan WooCommerce

en: WooCommerce Plugin Connected
id_ID: Plugin WooCommerce Terhubung

en: Would you like to import contacts collected while sync was disabled?
id_ID: Apakah Anda ingin menyinkronkan kontak yang dikumpulkan saat sinkronisasi dinonaktifkan?

en: Yes
id_ID: Ya

en: Yes — new subscribers are added automatically based on your setup. Some integrations may also support importing previously collected contacts (historical data), depending on the plugin and connection flow. You’ll be able to review the available options during setup. You can manage subscriber settings like double opt-in, and adjust or organize segments directly in your Reach dashboard.
id_ID: Ya - pelanggan baru ditambahkan secara otomatis berdasarkan pengaturan Anda. Beberapa integrasi mungkin juga mendukung pengimporan kontak yang telah dikumpulkan sebelumnya (data historis), tergantung pada plugin dan alur koneksi. Anda akan dapat meninjau opsi-opsi yang tersedia selama penyiapan. Anda dapat mengelola pengaturan pelanggan seperti keikutsertaan ganda, dan menyesuaikan atau mengatur segmen secara langsung di dasbor Reach.

en: You are not connected to Hostinger Reach
id_ID: Anda tidak terhubung ke Hostinger Reach

en: You are not connected to Hostinger Reach. To gain full access to this block, you need to connect your Hostinger Reach account.
id_ID: Anda tidak terhubung ke Hostinger Reach. Untuk mendapatkan akses penuh ke blokir ini, Anda perlu menghubungkan akun Hostinger Reach Anda.

en: You are running <b>%s</b> PHP version.
id_ID: Anda menggunakan versi PHP <b>%s</b>.

en: You can import existing contacts into Reach now to use them for your email campaigns. New contacts will be synced automatically to Reach.
id_ID: Anda dapat mengimpor kontak yang sudah ada ke dalam Reach sekarang untuk menggunakannya dalam kampanye email Anda. Kontak baru akan disinkronkan secara otomatis ke Reach.

en: You have not selected any forms to import. Select which forms you want to import and then click on the Import button below.
id_ID: Belum ada formulir yang dipilih. Pilih formulir yang ingin disinkronkan, lalu klik tombol Sinkronkan di bawah.

en: Your API token
id_ID: Token API Anda

en: Your form is ready. Go to Reach to complete setup and create templates.
id_ID: Formulir Anda sudah siap. Buka Jangkauan untuk menyelesaikan penyiapan dan membuat templat.

en: Your site is not connected to Reach. Connect to Reach and try again.
id_ID: Situs Anda tidak terhubung ke Reach. Sambungkan ke Reach dan coba lagi.

en: are ready to import to Reach. Any new contacts you’ll collect with these forms will sync automatically.
id_ID: siap disinkronkan dengan Reach. Setiap kontak baru dari formulir ini akan otomatis disinkronkan.

[ctx: block description]
en: Subscription form for Hostinger Reach
id_ID: Formulir berlangganan untuk Hostinger Reach

[ctx: block title]
en: Reach Subscription Form
id_ID: Formulir Berlangganan Reach

en: contacts
id_ID: kontak

en: https://hostinger.com
id_ID: https://hostinger.com/id

en: https://www.hostinger.com/email-marketing
id_ID: https://www.hostinger.com/id/email-marketing

en: is connected!
id_ID: Sudah terhubung!

en: of
id_ID: dari

en: opens in new tab
id_ID: buka di tab baru

en: or connect a form plugin
id_ID: atau menghubungkan plugin formulir

en: usage statistics
id_ID: statistik penggunaan
