WP Ghost - en to tr_TR translation catalogue (1510 entries)

en: %1$d days
tr_TR: %1$d gün

en: %1$s Good News! %2$s You can now update the plugin name from %3$s Hide My WP Ghost %4$s to %5$s WP Ghost %6$s on your website! %7$s
tr_TR: %1$s İyi Haber! %2$s Artık web sitenizdeki eklenti adını %3$s Hide My WP Ghost %4$s'tan %5$s WP Ghost %6$s'a güncelleyebilirsiniz! %7$s

en: %1$s Important! %2$s Enable this option only if it is already activated in the %3$s Google reCAPTCHA Key %4$s settings.
tr_TR: %1$s Önemli! %2$s Bu seçeneği yalnızca %3$s Google reCAPTCHA Anahtarı %4$s ayarlarında zaten etkinleştirilmişse etkinleştirin.

en: %1$s days since last update
tr_TR: Son güncellemeden bu yana %1$s gün

en: %1$s directory is browsable
tr_TR: %1$s dizini göz atılabilir

en: %1$s does not work without mode_rewrite. Please activate the rewrite module in Apache. %2$sMore details%3$s
tr_TR: %1$s, mode_rewrite olmadan çalışmaz. Lütfen Apache'de yeniden yazma modülünü etkinleştirin. %2$sDaha fazla ayrıntı%3$s

en: %1$s is visible in source code
tr_TR: %1$s kaynak kodunda görünüyor

en: %1$s path is accessible
tr_TR: %1$s yolu erişilebilir durumda

en: %1$s plugin(s) are outdated: %2$s
tr_TR: %1$s eklenti(ler) güncel değil: %2$s

en: %1$s plugin(s) have NOT been updated by their developers in the past 12 months: %2$s
tr_TR: %1$s eklenti(ler) son 12 ayda geliştiricileri tarafından güncellenmedi: %2$s

en: %1$s protects your website from most SQL injections, but using a custom database prefix adds an extra layer of defense. %2$sLearn how to change it%3$s
tr_TR: %1$s web sitenizi çoğu SQL enjeksiyonundan korur, ancak özel bir veritabanı öneki ek bir savunma katmanı ekler. %2$sNasıl değiştireceğinizi öğrenin%3$s

en: %1$s rules are not saved in the config file and this may affect the website loading speed.
tr_TR: %1$s kuralları yapılandırma dosyasına kaydedilmedi; bu durum web sitesinin yüklenme hızını etkileyebilir.

en: %1$s theme(s) are outdated: %2$s
tr_TR: %1$s tema(lar) güncel değil: %2$s

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v2.
tr_TR: Google reCAPTCHA v2 için anahtar oluşturmak veya görüntülemek üzere %1$sburaya tıklayın%2$s.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v3.
tr_TR: Google reCAPTCHA v3 için anahtar oluşturmak veya görüntülemek üzere %1$sburaya tıklayın%2$s.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA.
tr_TR: Google reCAPTCHA için anahtar oluşturmak veya görüntülemek üzere %1$sburaya tıklayın%2$s.

en: %1$sIncorrect ReCaptcha%2$s. Please try again.
tr_TR: %1$sYanlış ReCaptcha%2$s. Lütfen tekrar deneyin.

en: %1$sRemove the login path%2$s from any theme menus, widgets, or page content that expose it in the frontend.
tr_TR: %1$sGiriş yolunu%2$s ön yüzde onu gösteren tema menülerinden, widget'lardan veya sayfa içeriğinden kaldırın.

en: %1$sUnlock advanced protection with Premium >%2$s
tr_TR: %1$sPremium ile gelişmiş korumanın kilidini aç >%2$s

en: %1$sYou failed to correctly answer the math problem.%2$s Please try again.
tr_TR: %1$sMatematik sorusunu doğru yanıtlayamadınız.%2$s Lütfen tekrar deneyin.

en: %d day ago | %d days ago
tr_TR[0]: %d gün önce
tr_TR[1]: %d gün önce

en: %d day remaining | %d days remaining
tr_TR[0]: %d gün kaldı
tr_TR[1]: %d gün kaldı

en: %d hour ago | %d hours ago
tr_TR[0]: %d saat önce
tr_TR[1]: %d saat önce

en: %d hour remaining | %d hours remaining
tr_TR[0]: %d saat kaldı
tr_TR[1]: %d saat kaldı

en: %d minute ago | %d minutes ago
tr_TR[0]: %d dakika önce
tr_TR[1]: %d dakika önce

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
tr_TR[0]: %d dakika kaldı
tr_TR[1]: %d dakika kaldı

en: %d month ago | %d months ago
tr_TR[0]: %d ay önce
tr_TR[1]: %d ay önce

en: %d second ago | %d seconds ago
tr_TR[0]: %d saniye önce
tr_TR[1]: %d saniye önce

en: %d second remaining | %d seconds remaining
tr_TR[0]: %d saniye kaldı
tr_TR[1]: %d saniye kaldı

en: %d year ago | %d years ago
tr_TR[0]: %d yıl önce
tr_TR[1]: %d yıl önce

en: %s don't have the correct permission.
tr_TR: %s dosyasının doğru izni yok.

en: %s item | %s items
tr_TR[0]: %s öğe
tr_TR[1]: %s öğe

en: (* the plugin has no extra cost, gets installed / activated automatically inside WP when you click the button, and uses the same account)
tr_TR: (* Eklentinin ek maliyeti yoktur; düğmeye tıkladığınızda WP içinde otomatik olarak kurulur/etkinleştirilir ve aynı hesabı kullanır)

en: (multiple options are available)
tr_TR: (birden fazla seçenek mevcut)

en: (useful when the theme is adding wrong admin redirects or infinite redirects)
tr_TR: (tema yanlış yönetici yönlendirmeleri veya sonsuz yönlendirmeler eklediğinde yararlı)

en: (works only with the custom admin-ajax path to avoid infinite loops)
tr_TR: (sonsuz döngülerden kaçınmak için yalnızca özel admin-ajax yoluyla çalışır)

en: 1 day
tr_TR: 1 gün

en: 1 hour
tr_TR: 1 saat

en: 1 minute
tr_TR: 1 dakika

en: 1 month
tr_TR: 1 ay

en: 1 week
tr_TR: 1 hafta

en: 1. Layout Presets
tr_TR: 1. Düzen Hazır Ayarları

en: 10 Million+ Monthly Brute-Force Attempts Blocked
tr_TR: Aylık 10 milyon+ brute-force girişimi engellendi

en: 100 Million+ Monthly Security Threats Prevented
tr_TR: Aylık 100 milyon+ güvenlik tehdidi önlendi

en: 15 minutes
tr_TR: 15 dakika

en: 2. Color Presets
tr_TR: 2. Renk Hazır Ayarları

en: 2FA Backup Codes for %1$s
tr_TR: %1$s için 2FA Yedek Kodları

en: 2FA Code
tr_TR: 2FA Kodu

en: 2FA Code (Authenticator App)
tr_TR: 2FA Kodu (Kimlik Doğrulama Uygulaması)

en: 2FA Codes: You are out of backup codes and need <a href="%1$s">new codes!</a>
tr_TR: 2FA Kodları: Yedek kodlarınız tükendi ve <a href="%1$s">yeni kodlara ihtiyacınız var!</a>

en: 2FA Login
tr_TR: 2FA Girişi

en: 2FA Logins
tr_TR: 2FA Girişleri

en: 2FA Settings
tr_TR: 2FA Ayarları

en: 2FA Setup
tr_TR: 2FA Kurulumu

en: 30 minutes
tr_TR: 30 dakika

en: 403 HTML Error
tr_TR: 403 HTML Hatası

en: 404 HTML Error
tr_TR: 404 HTML Hatası

en: 404 page
tr_TR: 404 sayfası

en: 7G Firewall
tr_TR: 7G Güvenlik Duvarı

en: 7G/8G Firewall Not Loaded
tr_TR: 7G/8G Güvenlik Duvarı Yüklü Değil

en: 8G Firewall
tr_TR: 8G Güvenlik Duvarı

en: A newer version of WordPress is available. Each release includes security patches and bug fixes that protect your site against newly discovered threats. <br /><br />Always update to the %1$slatest stable version%2$s as soon as it becomes available. You will see an update notice in your WordPress dashboard when a new version is ready.
tr_TR: WordPress'in yeni bir sürümü mevcut. <br /><br />Mevcut olur olmaz her zaman %1$sen son kararlı sürüme%2$s güncelleyin.

en: A user already exists with that username.
tr_TR: Bu kullanıcı adıyla zaten bir kullanıcı mevcut.

en: A verification code has been sent to the email address associated with your account.
tr_TR: Hesabınızla ilişkili e-posta adresine bir doğrulama kodu gönderildi.

en: API Security
tr_TR: API Güvenliği

en: API Settings
tr_TR: API Ayarları

en: Abandoned Plugins Detected
tr_TR: Terk Edilmiş Eklentiler Tespit Edildi

en: According to %1$sGoogle latest stats%2$s, over %3$s 30k websites are hacked every day %4$s and %5$s over 30&#37; of them are made in WordPress %6$s. %7$s It's better to prevent an attack than to spend a lot of money and time to recover your data after an attack not to mention the situation when your clients' data are stolen.
tr_TR: %1$sGoogle'ın son istatistiklerine%2$s göre her gün %3$s 30.000'den fazla web sitesi hackleniyor %4$s ve %5$s bunların 30&#37;'u WordPress ile yapılmış %6$s. %7$s Bir saldırıdan sonra verilerinizi kurtarmak için para ve zaman harcamak yerine saldırıyı önlemek daha iyidir.

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Activate "Log Security Threats" to see suspicious requests detected on your website.
tr_TR: Web sitenizde tespit edilen şüpheli istekleri görmek için "Güvenlik Tehditlerini Günlüğe Kaydet" seçeneğini etkinleştirin.

en: Activate "Must Use Plugin Loading" from "Plugin Loading Hook" to be able to connect to your dashboard directly from managewp.com. %1$s click here %2$s
tr_TR: managewp.com'dan doğrudan panelinize bağlanabilmek için "Plugin Loading Hook"tan "Must Use Plugin Loading"i etkinleştirin. %1$s buraya tıklayın %2$s

en: Activate 7G or 8G Firewall to block these threats
tr_TR: Bu tehditleri engellemek için 7G veya 8G Güvenlik Duvarını etkinleştirin

en: Activate Brute Force Protection
tr_TR: Kaba Kuvvet Korumasını Etkinleştir

en: Activate Free Protection
tr_TR: Ücretsiz korumayı etkinleştir

en: Activate Free WordPress Protection
tr_TR: Ücretsiz WordPress korumasını etkinleştir

en: Activate Log Security Threats
tr_TR: Güvenlik Tehditlerini Günlüğe Kaydet Seçeneğini Etkinleştir

en: Activate Log Users Events
tr_TR: Kullanıcı Olaylarını Günlüğe Kaydet Seçeneğini Etkinleştir

en: Activate Magic Link Login on WooCommerce login forms.
tr_TR: WooCommerce giriş formlarında Sihirli Bağlantı Girişini etkinleştirin.

en: Activate Now
tr_TR: Şimdi etkinleştir

en: Activate Protection
tr_TR: Korumayı etkinleştir

en: Activate Temporary Logins
tr_TR: Geçici Girişleri Etkinleştir

en: Activate TwoFactor Authentication
tr_TR: İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir

en: Activate the "Brute Force" option to see the user IP blocked report
tr_TR: Kullanıcı IP engellenme raporunu görmek için "Kaba Kuvvet" seçeneğini etkinleştirin

en: Activate the "Log Users Events" option to see the user activity log for this website
tr_TR: Bu web sitesinin kullanıcı etkinlik günlüğünü görmek için "Kullanıcı Olaylarını Günlüğe Kaydet" seçeneğini etkinleştirin.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce login forms.
tr_TR: WooCommerce giriş formlarında Kaba Kuvvet korumasını etkinleştirin.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce sign up forms.
tr_TR: WooCommerce kayıt formlarında Kaba Kuvvet korumasını etkinleştirin.

en: Activate the Brute Force protection on lost password form.
tr_TR: Parola sıfırlama formunda Kaba Kuvvet korumasını etkinleştirin.

en: Activate the Brute Force protection on sign up form.
tr_TR: Kayıt formunda Kaba Kuvvet korumasını etkinleştirin.

en: Activate the Brute Force protection on website comment form.
tr_TR: Web sitesi yorum formunda Kaba Kuvvet korumasını etkinleştirin.

en: Activation Help
tr_TR: Etkinleştirme Yardımı

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add Content-Security-Policy header
tr_TR: Content-Security-Policy başlığı ekle

en: Add IP addresses that should always be blocked from accessing your website.
tr_TR: Web sitenize erişimi her zaman engellenmesi gereken IP adreslerini ekleyin.

en: Add New CDN URL
tr_TR: Yeni CDN URL'si Ekle

en: Add New Temporary Login
tr_TR: Yeni Geçici Giriş Ekle

en: Add New Temporary Login User
tr_TR: Yeni Geçici Giriş Kullanıcısı Ekle

en: Add New Text
tr_TR: Yeni Metin Ekle

en: Add New URL
tr_TR: Yeni URL Ekle

en: Add Passkey
tr_TR: Passkey Ekle

en: Add Rewrites in WordPress Rules Section
tr_TR: WordPress Kuralları Bölümüne Yeniden Yazmalar Ekle

en: Add Security Header
tr_TR: Güvenlik Başlığı Ekle

en: Add Security Headers against XSS and Injection Attacks
tr_TR: XSS ve Enjeksiyon Saldırılarına Karşı Güvenlik Başlıkları Ekle

en: Add Strict-Transport-Security header
tr_TR: Strict-Transport-Security başlığı ekle

en: Add Two Factor Authentication
tr_TR: İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Ekle

en: Add URL paths that should never be blocked by the firewall.
tr_TR: Güvenlik duvarı tarafından hiçbir zaman engellenmemesi gereken URL yollarını ekleyin.

en: Add X-Content-Type-Options header
tr_TR: X-Content-Type-Options başlığı ekle

en: Add X-XSS-Protection header
tr_TR: X-XSS-Protection başlığı ekle

en: Add a hard-to-guess parameter (max 32 characters).
tr_TR: Tahmin edilmesi zor bir parametre ekleyin (maksimum 32 karakter).

en: Add a list of URLs you want to replace with new ones.
tr_TR: Yeni olanlarla değiştirmek istediğiniz URL'lerin listesini ekleyin.

en: Add a random static number to prevent frontend caching while the user is logged in.
tr_TR: Kullanıcı giriş yapmışken ön yüz önbelleğini önlemek için rastgele statik bir sayı ekleyin.

en: Add a second verification step via authenticator app, email code, or passkey (Face ID, Touch ID), so a stolen password alone can't unlock your site.
tr_TR: Kimlik doğrulama uygulaması, e-posta kodu veya passkey (Yüz Kimliği, Dokunmatik Kimlik) aracılığıyla ikinci bir doğrulama adımı ekleyin; böylece çalınan bir şifre tek başına sitenizin kilidini açamaz.

en: Add an extra layer of security to your online accounts by requiring both a password and a second verification method, such as a text message or app-generated code, to log in.
tr_TR: Giriş yapmak için hem parola hem de kısa mesaj veya uygulama tarafından oluşturulan kod gibi ikinci bir doğrulama yöntemi gerektirerek çevrimiçi hesaplarınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekleyin.

en: Add common WordPress classes in text mapping
tr_TR: Metin eşlemesine ortak WordPress sınıfları ekle

en: Add firewall rules codes that can pass plugin security.
tr_TR: Eklenti güvenliğini geçebilecek güvenlik duvarı kural kodları ekleyin.

en: Add paths that will be blocked for the selected countries.
tr_TR: Seçilen ülkeler için engellenecek yolları ekleyin.

en: Add redirects for the logged users based on user roles.
tr_TR: Kullanıcı rollerine göre giriş yapmış kullanıcılar için yönlendirmeler ekleyin.

en: Add security headers to protect against XSS, clickjacking, and code injection attacks.
tr_TR: XSS, tıklama hırsızlığı ve kod enjeksiyon saldırılarına karşı koruma sağlamak için güvenlik başlıkları ekleyin.

en: Add the CDN URLs you're using in the cache plugin.
tr_TR: Önbellek eklentisinde kullandığınız CDN URL'lerini ekleyin.

en: Add the following to wp-config.php to disable the file editor: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>
tr_TR: Dosya düzenleyicisini devre dışı bırakmak için wp-config.php dosyasına şunu ekleyin: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>

en: Add the following to wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>
tr_TR: wp-config.php dosyasına şunu ekleyin: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>

en: Admin Path
tr_TR: Yönetici Yolu

en: Admin Security
tr_TR: Yönetici Güvenliği

en: Admin Toolbar
tr_TR: Yönetici Araç Çubuğu

en: Admin Username
tr_TR: Yönetici Kullanıcı Adı

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Advanced Pack
tr_TR: Gelişmiş Paket

en: Advanced Settings
tr_TR: Gelişmiş Ayarlar

en: Afghanistan
tr_TR: Afganistan

en: After adding the classes, verify the frontend to ensure that your theme is not affected.
tr_TR: Sınıfları ekledikten sonra temanızın etkilenmediğinden emin olmak için ön yüzü doğrulayın.

en: After, click %1$sSave%2$s to apply the changes.
tr_TR: Ardından değişiklikleri uygulamak için %1$sKaydet%2$s'e tıklayın.

en: Ajax Security
tr_TR: Ajax Güvenliği

en: Ajax URL
tr_TR: Ajax URL'si

en: Aland Islands
tr_TR: Åland Adaları

en: Albania
tr_TR: Arnavutluk

en: Alert Emails Sent (7d)
tr_TR: Gönderilen Uyarı E-postaları (7 gün)

en: Algeria
tr_TR: Cezayir

en: All files have the correct permissions.
tr_TR: Tüm dosyalar doğru izinlere sahip.

en: All plugins are compatible
tr_TR: Tüm eklentiler uyumlu

en: All plugins are up to date
tr_TR: Tüm eklentiler güncel

en: All plugins have been updated by their developers in the past 12 months
tr_TR: Tüm eklentiler son 12 ayda geliştiricileri tarafından güncellendi

en: Allow access to hidden paths only
tr_TR: Yalnızca gizli yollara erişime izin ver

en: Allow passwordless login using a secure link sent by email, reducing the risk of stolen credentials.
tr_TR: E-posta ile gönderilen güvenli bir bağlantı kullanarak şifresiz girişe izin verin; böylece çalınan kimlik bilgileri riskini azaltın.

en: Almost there...
tr_TR: Neredeyse tamam...

en: American Samoa
tr_TR: Amerikan Samoası

en: An administrator account is using the default username 'admin' or 'administrator'. These are the first usernames attackers try during brute force attacks. Since the username is half of the login credentials, using a predictable one significantly reduces the effort needed to compromise your site.
tr_TR: Bir yönetici hesabı varsayılan 'admin' veya 'administrator' kullanıcı adını kullanıyor. Bunlar saldırganların kaba kuvvet saldırılarında ilk denediği kullanıcı adlarıdır.

en: Analyzing recent threats and building the map...
tr_TR: Son tehditler analiz ediliyor ve harita oluşturuluyor...

en: Antarctica
tr_TR: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr_TR: Antigua ve Barbuda

en: Anyone can register
tr_TR: Herkes kayıt olabilir

en: Api Key
tr_TR: API Anahtarı

en: Api key from %1$s Google API Console %2$s.
tr_TR: %1$s Google API Konsolu %2$s'ndan API anahtarı.

en: Apply blur on the login background.
tr_TR: Giriş arka planına bulanıklık uygulayın.

en: Arabic
tr_TR: Arapça

en: Are you sure you want to ignore this task in the future?
tr_TR: Bu görevi gelecekte yok saymak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset the settings to their initial values?
tr_TR: Ayarları başlangıç değerlerine sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Argentina
tr_TR: Arjantin

en: Armenia
tr_TR: Ermenistan

en: Ask your host to check outbound blocks and whitelist IP %1$s 116.203.193.175 %2$s for remote access! %3$s Read More %4$s
tr_TR: Barındırıcınızdan giden blokları kontrol etmesini ve uzaktan erişim için %1$s 116.203.193.175 %2$s IP'sini beyaz listeye eklemesini isteyin! %3$s Daha Fazla Oku %4$s

en: Attention! Some URLs passed through the config file rules and were loaded through WordPress rewrite which may slow down your website. %1$s Please follow this tutorial to fix the issue: %2$s
tr_TR: Dikkat! Bazı URL'ler yapılandırma dosyası kurallarından geçerek WordPress yeniden yazma üzerinden yüklendi; bu durum web sitenizi yavaşlatabilir. %1$s Sorunu çözmek için bu öğreticiyi izleyin: %2$s

en: Australia
tr_TR: Avustralya

en: Austria
tr_TR: Avusturya

en: Authenticate
tr_TR: Kimliği Doğrula

en: Authentication Code:
tr_TR: Kimlik Doğrulama Kodu:

en: Authentication events (logins, failed logins, password-related actions).
tr_TR: Kimlik doğrulama olayları (girişler, başarısız girişler, şifreyle ilgili eylemler).

en: Author Path
tr_TR: Yazar Yolu

en: Author URL Enumeration via ID
tr_TR: Kimlik Üzerinden Yazar URL'si Sıralama

en: Auto Detect
tr_TR: Otomatik Algıla

en: Autodetect
tr_TR: Otomatik Algıla

en: Automate IP Blocking
tr_TR: IP Engellemeyi Otomatikleştir

en: Automated IP Blocking Not Active
tr_TR: Otomatik IP Engelleme Etkin Değil

en: Automated IP Blocking is not currently active. Without this protection, repeated suspicious requests from the same IP — such as brute force probes, scanner sweeps, and exploit attempts — are not blocked automatically. This increases server load and leaves your site exposed to sustained attacks that cannot be addressed fast enough manually.
tr_TR: Otomatik IP Engelleme şu anda etkin değil. Bu koruma olmadan tekrarlanan şüpheli istekler otomatik olarak engellenmez ve sunucu yükü artar.

en: Automatically block IP addresses that trigger repeated security threats.
tr_TR: Tekrarlanan güvenlik tehditlerini tetikleyen IP adreslerini otomatik olarak engelleyin.

en: Automatically block IPs that trigger repeated attacks, stopping threats without manual intervention.
tr_TR: Tekrarlanan saldırıları tetikleyen IP'leri otomatik olarak engelleyin; manuel müdahale olmadan tehditleri durdurun.

en: Automatically redirect the logged in users to the admin dashboard.
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcıları otomatik olarak yönetici panosuna yönlendir.

en: Azerbaijan
tr_TR: Azerbaycan

en: Back
tr_TR: Geri

en: Backend under SSL
tr_TR: SSL Altında Arka Uç

en: Background Blur
tr_TR: Arka Plan Bulanıklığı

en: Background Image
tr_TR: Arka Plan Resmi

en: Background Overlay
tr_TR: Arka Plan Katmanı

en: Background color of the login form box.
tr_TR: Giriş formu kutusunun arka plan rengi.

en: Background color of the login page.
tr_TR: Giriş sayfasının arka plan rengi.

en: Background color of the submit button.
tr_TR: Gönder düğmesinin arka plan rengi.

en: Background preview
tr_TR: Arka plan önizlemesi

en: Backup Codes
tr_TR: Yedek Kodlar

en: Backup Settings
tr_TR: Ayarları Yedekle

en: Backup/Restore
tr_TR: Yedekle/Geri Yükle

en: Backup/Restore Settings
tr_TR: Yedekleme/Geri Yükleme Ayarları

en: Bahamas
tr_TR: Bahamalar

en: Bahrain
tr_TR: Bahreyn

en: Bangladesh
tr_TR: Bangladeş

en: Be sure to include only internal URLs, and use relative paths whenever possible.
tr_TR: Yalnızca dahili URL'leri dahil ettiğinizden ve mümkün olduğunda göreli yollar kullandığınızdan emin olun.

en: Belgium
tr_TR: Belçika

en: Bitnami detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with AWS hosting%2$s
tr_TR: Bitnami tespit edildi. %1$sLütfen eklentiyi AWS barındırmasıyla nasıl uyumlu hale getireceğinizi okuyun%2$s

en: Blacklist
tr_TR: Kara Liste

en: Blacklist IP
tr_TR: Kara Listeye Ekle IP

en: Blacklist IPs
tr_TR: IP'leri Kara Listeye Ekle

en: Blank Screen On Debugging
tr_TR: Hata Ayıklama Sırasında Boş Ekran

en: Block AI Crawler Bots
tr_TR: Yapay Zeka Tarayıcı Botlarını Engelle

en: Block AI training and scraping bots at the firewall level and add them to robots.txt automatically.
tr_TR: Yapay zeka eğitimi ve kazıma botlarını güvenlik duvarı düzeyinde engelleyin ve otomatik olarak robots.txt dosyasına ekleyin.

en: Block Countries
tr_TR: Ülkeleri Engelle

en: Block Countries &rsaquo;
tr_TR: Ülkeleri Engelle &rsaquo;

en: Block Hostnames
tr_TR: Ana Bilgisayar Adlarını Engelle

en: Block Referrer
tr_TR: Yönlendiricileri Engelle

en: Block Specific Paths
tr_TR: Belirli Yolları Engelle

en: Block Theme Detectors Crawlers
tr_TR: Tema Tespit Botlarını Engelle

en: Block User-Agents
tr_TR: User-Agent'ları Engelle

en: Block access to sensitive files (wp-config.php, readme, install files) that attackers use to gather information about your site.
tr_TR: Saldırganların siteniz hakkında bilgi toplamak için kullandığı hassas dosyalara (wp-config.php, readme, kurulum dosyaları) erişimi engelleyin.

en: Block copy, paste, and drag actions to make it harder for visitors to scrape your content.
tr_TR: Ziyaretçilerin içeriğinizi kazımasını zorlaştırmak için kopyalama, yapıştırma ve sürükleme eylemlerini engelleyin.

en: Block known Users-Agents from popular Theme Detectors.
tr_TR: Popüler Tema Dedektörlerinden bilinen User-Agent'ları engelleyin.

en: Block malicious requests, SQL injections, and exploit attempts before they reach your website.
tr_TR: Kötü amaçlı istekleri, SQL enjeksiyonlarını ve istismar girişimlerini web sitenize ulaşmadan önce engelleyin.

en: Block traffic from high-risk countries to reduce hacking attempts, spam, and unwanted access.
tr_TR: Yüksek riskli ülkelerden gelen trafiği engelleyerek korsanlık girişimlerini, spam'ı ve istenmeyen erişimi azaltın.

en: Blocked
tr_TR: Engellendi

en: Blocked IPs
tr_TR: Engellenen IP'ler

en: Blocked IPs Report
tr_TR: Engellenen IP'ler Raporu

en: Blocked by
tr_TR: Engelleyen

en: Bolivia
tr_TR: Bolivya

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
tr_TR: Bonaire, Sint Eustatius ve Saba

en: Bosnia and Herzegovina
tr_TR: Bosna-Hersek

en: Botswana
tr_TR: Botsvana

en: Bouvet Island
tr_TR: Bouvet Adası

en: Brazil
tr_TR: Brezilya

en: British English
tr_TR: Britanya İngilizcesi

en: British Indian Ocean Territory
tr_TR: Britanya Hint Okyanusu Toprakları

en: Brunei Darussalam
tr_TR: Brunei

en: Brute Force IPs Blocked (7d)
tr_TR: Kaba Kuvvet IP'leri Engellendi (7 gün)

en: Brute Force Login Protection
tr_TR: Kaba Kuvvet Giriş Koruması

en: Brute Force Protection
tr_TR: Kaba Kuvvet Koruması

en: Built-in Plugin Translations
tr_TR: Yerleşik Eklenti Çevirileri

en: Bulgaria
tr_TR: Bulgaristan

en: Bulgarian
tr_TR: Bulgarca

en: BulletProof plugin! Make sure you save the settings in %1$s after activating Root Folder BulletProof Mode in BulletProof plugin.
tr_TR: BulletProof eklentisi! BulletProof eklentisinde Root Folder BulletProof Modu etkinleştirdikten sonra %1$s içindeki ayarları kaydettiğinizden emin olun.

en: Button Color
tr_TR: Düğme Rengi

en: By activating, you agree to our %1$s Terms of Use %2$s and %3$sPrivacy Policy%4$s
tr_TR: Etkinleştirerek %1$s Kullanım Şartlarımızı %2$s ve %3$sGizlilik Politikamızı%4$s kabul etmiş olursunuz.

en: CDN Enabled detected. Please include %1$s and %2$s paths in CDN Enabler Settings
tr_TR: CDN Etkin tespit edildi. Lütfen %1$s ve %2$s yollarını CDN Enabler Ayarlarına ekleyin.

en: CDN Enabler detected! Learn how to configure it with %1$s %2$sClick here%3$s
tr_TR: CDN Enabler tespit edildi! %1$s ile nasıl yapılandırılacağını öğrenin %2$sBuraya tıklayın%3$s

en: CDN Mapping
tr_TR: CDN Eşleme

en: CDN URL Mapping
tr_TR: CDN URL Eşleme

en: CONNECTION ERROR! Make sure your website can access: %s
tr_TR: BAĞLANTI HATASI! Web sitenizin şu adrese erişebildiğinden emin olun: %s

en: Cache CSS, JS and Images to increase the frontend loading speed.
tr_TR: Ön yüz yükleme hızını artırmak için CSS, JS ve resimleri önbelleğe alın.

en: Cambodia
tr_TR: Kamboçya

en: Cameroon
tr_TR: Kamerun

en: Can't download the plugin.
tr_TR: Eklenti indirilemiyor.

en: Canada
tr_TR: Kanada

en: Canadian French
tr_TR: Kanada Fransızcası

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancel the login hooks from other plugins and themes to prevent unwanted login redirects.
tr_TR: İstenmeyen giriş yönlendirmelerini önlemek için diğer eklentiler ve temalardan gelen giriş kancalarını iptal et.

en: Cape Verde
tr_TR: Yeşil Burun Adaları

en: Catalan Valencian
tr_TR: Katalanca

en: Cayman Islands
tr_TR: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr_TR: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr_TR: Çad

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Change Options
tr_TR: Seçenekleri Değiştir

en: Change Paths
tr_TR: Yolları Değiştir

en: Change Paths Now
tr_TR: Yolları Şimdi Değiştir

en: Change Paths for Logged Users
tr_TR: Giriş Yapmış Kullanıcılar için Yolları Değiştir

en: Change Paths in Ajax Calls
tr_TR: Ajax Çağrılarındaki Yolları Değiştir

en: Change Paths in Cached Files
tr_TR: Önbellek Dosyalarındaki Yolları Değiştir

en: Change Paths in RSS feed
tr_TR: RSS Beslemesindeki Yolları Değiştir

en: Change Paths in Sitemaps XML
tr_TR: XML Site Haritalarındaki Yolları Değiştir

en: Change Relative URLs to Absolute URLs
tr_TR: Göreli URL'leri Mutlak URL'lere Dönüştür

en: Change WordPress paths while you're logged in.
tr_TR: Giriş yapmışken WordPress yollarını değiştir.

en: Change default paths from %1$s%2$s > Change Paths > WP Core Security%3$s
tr_TR: Varsayılan yolları %1$s%2$s > Yolları Değiştir > WP Çekirdek Güvenliği%3$s bölümünden değiştirin.

en: Change the WordPress common paths in the cached files.
tr_TR: Önbellek dosyalarındaki WordPress ortak yollarını değiştirin.

en: Change the default ajax path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide wp-admin from ajax URL%3$s. %4$sAlso verify that no installed plugins reference the admin path in frontend output.%5$s
tr_TR: Varsayılan Ajax yolunu değiştirin ve %1$s%2$s > Yolları Değiştir > wp-admin'i Ajax URL'sinden Gizle%3$s seçeneğini etkinleştirin. %4$sYüklü eklentilerin ön yüz çıktısında yönetici yoluna atıfta bulunmadığını da doğrulayın.%5$s

en: Change the default path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Paths%3$s
tr_TR: Varsayılan yolu değiştirin ve %1$s%2$s > Yolları Değiştir > WordPress Ortak Yollarını Gizle%3$s seçeneğini etkinleştirin.

en: Change the signup path from %1$s%2$s > Change Paths > Custom Register URL %3$s then activate Brute Force on Sign up from %4$s%5$s > Brute Force > Settings %6$s or uncheck the option %7$s > %8$s > %9$s
tr_TR: Kayıt yolunu %1$s%2$s > Yolları Değiştir > Özel Kayıt URL'si %3$s bölümünden değiştirin, ardından %4$s%5$s > Kaba Kuvvet > Ayarlar %6$s bölümünden Kayıtta Kaba Kuvveti etkinleştirin veya %7$s > %8$s > %9$s seçeneğinin işaretini kaldırın.

en: Change the text in all CSS and JS files, including those in cached files generated by cache plugins.
tr_TR: Önbellek eklentileri tarafından oluşturulan önbellek dosyaları dahil tüm CSS ve JS dosyalarındaki metni değiştirin.

en: Change the user 'admin' or 'administrator' with another name to improve security.
tr_TR: Güvenliği artırmak için 'admin' veya 'administrator' kullanıcısını başka bir adla değiştirin.

en: Change the wp-config.php file permission to Read-Only using File Manager.
tr_TR: Dosya Yöneticisini kullanarak wp-config.php dosyasının iznini Salt Okunur olarak değiştirin.

en: Changing the predefined security headers may affect the website functionality. Make sure you know what you are doing when modifying these values.
tr_TR: Önceden tanımlanmış güvenlik başlıklarını değiştirmek web sitesi işlevselliğini etkileyebilir. Bu değerleri değiştirirken ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun.

en: Check Frontend Paths
tr_TR: Ön Yüz Yollarını Kontrol Et

en: Check Website Security Online
tr_TR: Web Sitesi Güvenliğini Çevrimiçi Kontrol Et

en: Check Your Website
tr_TR: Web Sitenizi Kontrol Edin

en: Check if the website paths are working correctly.
tr_TR: Web sitesi yollarının doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

en: Check if your website is secured with the current settings.
tr_TR: Web sitenizin mevcut ayarlarla güvence altında olup olmadığını kontrol edin.

en: Check the %1$s RSS feed %2$s and make sure the image paths are changed.
tr_TR: %1$s RSS beslemesini %2$s kontrol edin ve resim yollarının değiştirildiğinden emin olun.

en: Check the %1$s Sitemap XML %2$s and make sure the image paths are changed.
tr_TR: %1$s XML Site Haritasını %2$s kontrol edin ve resim yollarının değiştirildiğinden emin olun.

en: Check the website loading speed with %1$sPingdom Tool%2$s
tr_TR: Web sitesi yüklenme hızını %1$sPingdom Tool%2$s ile kontrol edin

en: Chile
tr_TR: Şili

en: China
tr_TR: Çin

en: Choose a layout first, then choose the colors.
tr_TR: Önce bir düzen seçin, ardından renkleri seçin.

en: Choose how the plugin should behave for whitelisted IP addresses and paths.
tr_TR: Eklentinin beyaz listedeki IP adresleri ve yollar için nasıl davranacağını seçin.

en: Choose the countries where access to the website should be restricted.
tr_TR: Web sitesine erişimin kısıtlanması gereken ülkeleri seçin.

en: Choose the login page structure.
tr_TR: Giriş sayfası yapısını seçin.

en: Choose the type of server you are using to get the most suitable configuration for your server.
tr_TR: Sunucunuz için en uygun yapılandırmayı almak üzere kullandığınız sunucu türünü seçin.

en: Christmas Island
tr_TR: Christmas Adası

en: Clean Login Page
tr_TR: Temiz Giriş Sayfası

en: Clean up robots.txt so it doesn't accidentally reveal WordPress paths like /wp-admin or /wp-content to scanners.
tr_TR: Robots.txt dosyasını temizleyin; böylece /wp-admin veya /wp-content gibi WordPress yollarını tarayıcılara yanlışlıkla ifşa etmez.

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Click %1$sContinue%2$s to set the predefined paths.
tr_TR: Önceden tanımlanmış yolları ayarlamak için %1$sDeve  Geç%2$s'e tıklayın.

en: Click Backup and the download will start automatically. You can use the Backup for all your websites.
tr_TR: Yedekle'ye tıklayın ve indirme otomatik olarak başlayacak. Yedeği tüm web siteleriniz için kullanabilirsiniz.

en: Click on the icon of the app that you are using for a detailed guide on how to set it up.
tr_TR: Nasıl kurulacağına dair ayrıntılı bir kılavuz için kullandığınız uygulamanın simgesine tıklayın.

en: Click to retry the download
tr_TR: İndirmeyi yeniden denemek için tıklayın

en: Click to run the process to change the paths in the cache files.
tr_TR: Önbellek dosyalarındaki yolları değiştirme işlemini çalıştırmak için tıklayın.

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close Error
tr_TR: Hatayı Kapat

en: Cloud Panel detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Cloud Panel hosting%2$s
tr_TR: Cloud Panel tespit edildi. %1$sLütfen eklentiyi Cloud Panel barındırmasıyla nasıl uyumlu hale getireceğinizi okuyun%2$s

en: Cocos (Keeling) Islands
tr_TR: Cocos (Keeling) Adaları

en: Code Setup
tr_TR: Kod Kurulumu

en: Colombia
tr_TR: Kolombiya

en: Color of labels and text on the login page.
tr_TR: Giriş sayfasındaki etiketlerin ve metnin rengi.

en: Color of link text on the login page.
tr_TR: Giriş sayfasındaki bağlantı metninin rengi.

en: Comment Form Protection
tr_TR: Yorum Formu Koruması

en: Comments Path
tr_TR: Yorumlar Yolu

en: Comoros
tr_TR: Komorlar

en: Compatibility
tr_TR: Uyumluluk

en: Compatibility Settings
tr_TR: Uyumluluk Ayarları

en: Compatibility with Manage WP plugin
tr_TR: Manage WP eklentisiyle uyumluluk

en: Compatibility with Token Based Login plugins
tr_TR: Token tabanlı giriş eklentileriyle uyumluluk

en: Compatible with All In One WP Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, Brute Force protection.
tr_TR: All In One WP Security eklentisiyle uyumludur. Virüs Tarama, Güvenlik Duvarı ve Kaba Kuvvet koruması için birlikte kullanın.

en: Compatible with JCH Optimize Cache plugin. Works with all the options to optimize for CSS and JS.
tr_TR: JCH Optimize Cache eklentisiyle uyumludur. CSS ve JS optimizasyonu için tüm seçeneklerle çalışır.

en: Compatible with Solid Security plugin. Use them together for Site Scanner, File Change Detection, Brute Force Protection.
tr_TR: Solid Security eklentisiyle uyumludur. Site Tarayıcı, Dosya Değişikliği Tespiti ve Kaba Kuvvet Koruması için birlikte kullanın.

en: Compatible with Sucuri Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, File Integrity Monitoring.
tr_TR: Sucuri Security eklentisiyle uyumludur. Virüs Tarama, Güvenlik Duvarı ve Dosya Bütünlüğü İzleme için birlikte kullanın.

en: Compatible with Wordfence Security plugin. Use them together for Malware Scan, Firewall, Brute Force protection.
tr_TR: Wordfence Security eklentisiyle uyumludur. Kötü Amaçlı Yazılım Tarama, Güvenlik Duvarı ve Kaba Kuvvet koruması için birlikte kullanın.

en: Complete Fix
tr_TR: Tam Düzeltme

en: Config
tr_TR: Yapılandırma

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file the following lines: %2$s
tr_TR: Yapılandırma dosyası yazılabilir değil. Dosya yoksa oluşturun veya şu satırları %1$s dosyasına kopyalayın: %2$s

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file with the following lines: %2$s
tr_TR: Yapılandırma dosyası yazılabilir değil. Dosya yoksa oluşturun veya şu satırları %1$s dosyasına kopyalayın: %2$s

en: Config file is not writable. You have to added it manually at the beginning of the %1$s file: %2$s
tr_TR: Yapılandırma dosyası yazılabilir değil. %1$s dosyasının başına manuel olarak eklemeniz gerekiyor: %2$s

en: Congo
tr_TR: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
tr_TR: Demokratik Kongo Cumhuriyeti

en: Congratulations! You completed all the security tasks.
tr_TR: Tebrikler! Tüm güvenlik görevlerini tamamladınız.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported MySQL version, or migrate to a host that offers current database releases.
tr_TR: Barındırıcınızla iletişime geçin ve desteklenen bir MySQL sürümüne yükseltme talep edin.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported PHP version, or migrate to a host that offers current PHP releases.
tr_TR: Barındırıcınızla iletişime geçin ve desteklenen bir PHP sürümüne yükseltme talep edin.

en: Continue
tr_TR: Devam Et

en: Convert links like /wp-content/* into %1$s/wp-content/*.
tr_TR: /wp-content/* gibi bağlantıları %1$s/wp-content/* biçimine dönüştür.

en: Cook Islands
tr_TR: Cook Adaları

en: Copy Bulk Rules
tr_TR: Toplu Kuralları Kopyala

en: Copy Link
tr_TR: Bağlantıyı Kopyala

en: Copy the %1$sSAFE URL%2$s and use it to deactivate all custom paths if you can't log in.
tr_TR: %1$sGÜVENLİ URL%2$s'yi kopyalayın ve giriş yapamıyorsanız tüm özel yolları devre dışı bırakmak için kullanın.

en: Copy/Paste is disabled!
tr_TR: Kopyala/Yapıştır devre dışı!

en: Core Contents Path
tr_TR: Çekirdek İçerik Yolu

en: Core Includes Path
tr_TR: Çekirdek Include Yolu

en: Costa Rica
tr_TR: Kosta Rika

en: Cote dIvoire
tr_TR: Fildişi Sahili

en: Could not detect the user
tr_TR: Kullanıcı tespit edilemedi

en: Could not fix it. You need to change it manually.
tr_TR: Düzeltilemedi. Manuel olarak değiştirmeniz gerekiyor.

en: Could not found anything based on your search.
tr_TR: Aramanıza göre hiçbir şey bulunamadı.

en: Could not load the map SVG.
tr_TR: Harita SVG'si yüklenemedi.

en: Could not load threat map.
tr_TR: Tehdit haritası yüklenemedi.

en: Could not login with this user.
tr_TR: Bu kullanıcıyla giriş yapılamadı.

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
tr_TR: %1$s tablosunun adı değiştirilemedi. Tabloyu manuel olarak yeniden adlandırmanız gerekebilir.

en: Could not update prefix references in options table.
tr_TR: Seçenekler tablosundaki önek referansları güncellenemedi.

en: Could not update prefix references in usermeta table.
tr_TR: Kullanıcı meta tablosundaki önek referansları güncellenemedi.

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Country Blocking
tr_TR: Ülke Engelleme

en: Covers GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider, and 30+ other known AI crawlers.
tr_TR: GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider ve 30'dan fazla bilinen yapay zeka tarayıcısını kapsar.

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Create New Temporary Login
tr_TR: Yeni Geçici Giriş Oluştur

en: Create a new administrator account with a unique username, transfer ownership of existing content, then delete the 'admin' or 'administrator' account.
tr_TR: Benzersiz bir kullanıcı adıyla yeni bir yönetici hesabı oluşturun, mevcut içeriğin sahipliğini aktarın ve ardından 'admin' veya 'administrator' hesabını silin.

en: Create a temporary login URL with any user role to access the website dashboard without a username and password for a limited period of time.%sThis is useful when you need to give admin access to a developer for support or routine tasks.
tr_TR: Sınırlı bir süre için kullanıcı adı ve parola olmadan web sitesi panosuna erişmek amacıyla herhangi bir kullanıcı rolüyle geçici bir giriş URL'si oluşturun.%sBu, destek veya rutin görevler için bir geliştiriciye yönetici erişimi vermeniz gerektiğinde kullanışlıdır.

en: Create secure, time-limited access links without sharing usernames or passwords for a limited period of time.
tr_TR: Kullanıcı adı veya şifre paylaşmadan güvenli, süresi sınırlı erişim bağlantıları oluşturun.

en: Croatia
tr_TR: Hırvatistan

en: Croatian
tr_TR: Hırvatça

en: Cuba
tr_TR: Küba

en: Curacao
tr_TR: Curaçao

en: Current Page
tr_TR: Mevcut Sayfa

en: Custom Activation Path
tr_TR: Özel Aktivasyon Yolu

en: Custom Admin Path
tr_TR: Özel Yönetici Yolu

en: Custom Cache Directory
tr_TR: Özel Önbellek Dizini

en: Custom Login Path
tr_TR: Özel Giriş Yolu

en: Custom Logo
tr_TR: Özel Logo

en: Custom Logout Path
tr_TR: Özel Çıkış Yolu

en: Custom Lost Password Path
tr_TR: Özel Parola Sıfırlama Yolu

en: Custom Register Path
tr_TR: Özel Kayıt Yolu

en: Custom Safe URL Param
tr_TR: Özel Güvenli URL Parametresi

en: Custom Theme Style Name
tr_TR: Özel Tema Stili Adı

en: Custom admin-ajax Path
tr_TR: Özel admin-ajax Yolu

en: Custom author Path
tr_TR: Özel Yazar Yolu

en: Custom comment Path
tr_TR: Özel Yorum Yolu

en: Custom message to show to blocked users.
tr_TR: Engellenen kullanıcılara gösterilecek özel mesaj.

en: Custom plugins Path
tr_TR: Özel Eklentiler Yolu

en: Custom themes Path
tr_TR: Özel Temalar Yolu

en: Custom uploads Path
tr_TR: Özel uploads Yolu

en: Custom wp-content Path
tr_TR: Özel wp-content Yolu

en: Custom wp-includes Path
tr_TR: Özel wp-includes Yolu

en: Custom wp-json Path
tr_TR: Özel wp-json Yolu

en: Customize & Secure all WordPress paths (login, core, plugins, themes) so hacker bots can’t find your entry points or exploit known vulnerabilities.
tr_TR: Tüm WordPress yollarını (giriş, çekirdek, eklentiler, temalar) özelleştirin ve güvenli hale getirin; böylece hacker botları giriş noktalarınızı bulamaz veya bilinen açıkları istismar edemez.

en: Customize your login page design while keeping it aligned with your secured login path and branding.
tr_TR: Giriş sayfanızın tasarımını, güvenli giriş yolunuz ve marka kimliğinizle uyumlu tutarken özelleştirin.

en: Cyprus
tr_TR: Kıbrıs

en: Czech
tr_TR: Çekçe

en: Czech Republic
tr_TR: Çekya

en: DB Debug Mode
tr_TR: Veritabanı Hata Ayıklama Modu

en: Danish
tr_TR: Danca

en: Dark
tr_TR: Koyu

en: Dashboard
tr_TR: Pano

en: Database debug mode is currently enabled. On a live site, this can expose database error messages containing table names, query structures, and other sensitive information to visitors and potential attackers.
tr_TR: Veritabanı hata ayıklama modu etkin. Canlı bir sitede bu, tablo adları ve sorgu yapıları gibi hassas bilgileri içeren veritabanı hata mesajlarını açığa çıkarabilir.

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Deactivated
tr_TR: Devre Dışı

en: Deceive theme detectors and hacker bots, making them believe your website is built on Drupal or Joomla instead of WordPress.
tr_TR: Tema dedektörlerini ve hacker botlarını aldatın; web sitenizin WordPress yerine Drupal veya Joomla üzerine kurulu olduğuna inandırın.

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default Database Prefix
tr_TR: Varsayılan Veritabanı Öneki

en: Default Redirect After Login
tr_TR: Girişten Sonra Varsayılan Yönlendirme

en: Default Temporary Expire Time
tr_TR: Varsayılan Geçici Sona Erme Süresi

en: Default User Role
tr_TR: Varsayılan Kullanıcı Rolü

en: Default WordPress Tagline
tr_TR: Varsayılan WordPress Sloganı

en: Default WordPress paths like wp-content and wp-includes are visible in your source code. These paths confirm to bots and attackers that your site runs WordPress, making it a target for automated exploit scanners.
tr_TR: wp-content ve wp-includes gibi varsayılan WordPress yolları kaynak kodunuzda görünüyor. Bu yollar botlara sitenizin WordPress çalıştırdığını doğrular.

en: Default user role for which the temporary login will be created.
tr_TR: Geçici girişin oluşturulacağı varsayılan kullanıcı rolü.

en: Define all eight security constants in wp-config.php with unique, random values: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
tr_TR: wp-config.php dosyasında sekiz güvenlik sabitini benzersiz, rastgele değerlerle tanımlayın: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Delete 2FA Data on Plugin Uninstall
tr_TR: Eklenti Kaldırıldığında 2FA Verilerini Sil

en: Delete Temporary Users on Plugin Uninstall
tr_TR: Eklenti Kaldırıldığında Geçici Kullanıcıları Sil

en: Delete user
tr_TR: Kullanıcıyı sil

en: Denmark
tr_TR: Danimarka

en: Design Presets
tr_TR: Tasarım Hazır Ayarları

en: Designed to stop attacks without impacting SEO or AI indexing.
tr_TR: SEO veya yapay zeka dizinlemeyi etkilemeden saldırıları durdurmak için tasarlandı.

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Detection details
tr_TR: Tespit ayrıntıları

en: Directories
tr_TR: Dizinler

en: Directory browsing is enabled on your uploads folder. Anyone can view and download all uploaded files by navigating to the directory URL — this is both a security risk and a copyright concern.
tr_TR: Yüklemeler klasörünüzde dizin tarama etkin. Herkes dizin URL'sine giderek tüm yüklenen dosyaları görüntüleyip indirebilir.

en: Disable "rest_route" Param Access
tr_TR: "rest_route" Parametre Erişimini Devre Dışı Bırak

en: Disable Click Message
tr_TR: Tıklama Mesajını Devre Dışı Bırak

en: Disable Copy
tr_TR: Kopyalamayı Devre Dışı Bırak

en: Disable Copy/Paste
tr_TR: Kopyala/Yapıştırmayı Devre Dışı Bırak

en: Disable Copy/Paste Message
tr_TR: Kopyala/Yapıştır Mesajını Devre Dışı Bırak

en: Disable Copy/Paste for Logged Users
tr_TR: Giriş Yapmış Kullanıcılar için Kopyala/Yapıştırmayı Devre Dışı Bırak

en: Disable Directory Browsing
tr_TR: Dizin Taramayı Devre Dışı Bırak

en: Disable Drag/Drop Images
tr_TR: Resim Sürükle/Bırak'ı Devre Dışı Bırak

en: Disable Drag/Drop Message
tr_TR: Sürükle/Bırak Mesajını Devre Dışı Bırak

en: Disable Drag/Drop for Logged Users
tr_TR: Giriş Yapmış Kullanıcılar için Sürükle/Bırak'ı Devre Dışı Bırak

en: Disable Inspect Element
tr_TR: Öğeyi İncele'yi Devre Dışı Bırak

en: Disable Inspect Element Message
tr_TR: Öğeyi İncele Mesajını Devre Dışı Bırak

en: Disable Inspect Element for Logged Users
tr_TR: Giriş Yapmış Kullanıcılar için Öğeyi İncele'yi Devre Dışı Bırak

en: Disable Options
tr_TR: Devre Dışı Bırakma Seçenekleri

en: Disable Paste
tr_TR: Yapıştırmayı Devre Dışı Bırak

en: Disable REST API Access
tr_TR: REST API Erişimini Devre Dışı Bırak

en: Disable REST API access for not logged in users.
tr_TR: Giriş yapmamış kullanıcılar için REST API erişimini devre dışı bırakın.

en: Disable REST API access using the parameter 'rest_route'.
tr_TR: 'rest_route' parametresini kullanarak REST API erişimini devre dışı bırakın.

en: Disable RSD Endpoint from XML-RPC
tr_TR: XML-RPC'den RSD Uç Noktasını Devre Dışı Bırak

en: Disable Right-Click
tr_TR: Sağ Tıklamayı Devre Dışı Bırak

en: Disable Right-Click for Logged Users
tr_TR: Giriş Yapmış Kullanıcılar için Sağ Tıklamayı Devre Dışı Bırak

en: Disable View Source
tr_TR: Kaynağı Görüntülemeyi Devre Dışı Bırak

en: Disable View Source Message
tr_TR: Kaynağı Görüntüle Mesajını Devre Dışı Bırak

en: Disable View Source for Logged Users
tr_TR: Giriş Yapmış Kullanıcılar için Kaynağı Görüntülemeyi Devre Dışı Bırak

en: Disable XML-RPC Access
tr_TR: XML-RPC Erişimini Devre Dışı Bırak

en: Disable XML-RPC from %1$s%2$s > Change Paths > Disable XML-RPC access%3$s
tr_TR: XML-RPC'yi %1$s%2$s > Yolları Değiştir > XML-RPC Erişimini Devre Dışı Bırak%3$s bölümünden devre dışı bırakın.

en: Disable copy function on your website.
tr_TR: Web sitenizdeki kopyalama işlevini devre dışı bırakın.

en: Disable database debugging on live sites. You can suppress database errors by adding <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> in wp-config.php.
tr_TR: Canlı sitelerde veritabanı hata ayıklamayı devre dışı bırakın. wp-config.php dosyasına <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> ekleyerek hataları gizleyebilirsiniz.

en: Disable image drag & drop on your website.
tr_TR: Web sitenizdeki resim sürükle ve bırak işlevini devre dışı bırakın.

en: Disable paste function on your website.
tr_TR: Web sitenizdeki yapıştırma işlevini devre dışı bırakın.

en: Disable right-click context menus to discourage casual content theft and source code inspection.
tr_TR: Sıradan içerik hırsızlığını ve kaynak kodu incelemesini caydırmak için sağ tık bağlam menülerini devre dışı bırakın.

en: Disable the RSD (Really Simple Discovery) support for XML-RPC & remove RSD tag from header.
tr_TR: XML-RPC için RSD (Really Simple Discovery) desteğini devre dışı bırakın ve başlıktan RSD etiketini kaldırın.

en: Disable the access to /xmlrpc.php to prevent Brute force attacks via XML-RPC
tr_TR: XML-RPC aracılığıyla Kaba Kuvvet saldırılarını önlemek için /xmlrpc.php erişimini devre dışı bırakın.

en: Disable the inspect element view on your website.
tr_TR: Web sitenizdeki öğeyi incele görünümünü devre dışı bırakın.

en: Disable the right-click functionality on your website.
tr_TR: Web sitenizdeki sağ tıklama işlevini devre dışı bırakın.

en: Disable the source-code view on your website.
tr_TR: Web sitenizdeki kaynak kod görünümünü devre dışı bırakın.

en: Disabled
tr_TR: Devre Dışı

en: Display lockout message instead of the login form
tr_TR: Login formu yerine kilitlenme mesajını göster

en: Display lockout message instead of the login form.
tr_TR: Giriş formu yerine kilitleme mesajını göster.

en: Djibouti
tr_TR: Cibuti

en: Do Login & Logout Redirects
tr_TR: Giriş ve Çıkış Yönlendirmelerini Ayarla

en: Do not log out from this browser until you are confident that the Log in page is working and you will be able to login again.
tr_TR: Giriş sayfasının çalıştığından ve yeniden giriş yapabileceğinizden emin olana kadar bu tarayıcıdan çıkış yapmayın.

en: Do not logout from your account until you are confident that reCAPTCHA is working and you will be able to login again.
tr_TR: reCAPTCHA'nın çalıştığından ve yeniden giriş yapabileceğinizden emin olana kadar hesabınızdan çıkış yapmayın.

en: Do you want to delete temporary user?
tr_TR: Geçici kullanıcıyı silmek istiyor musunuz?

en: Do you want to restore the last saved settings?
tr_TR: Son kaydedilen ayarları geri yüklemek istiyor musunuz?

en: Dominica
tr_TR: Dominika

en: Dominican Republic
tr_TR: Dominik Cumhuriyeti

en: Don&#8217;t let hackers see any directory content. See %1$sUploads Directory%2$s.
tr_TR: Korsanların hiçbir dizin içeriğini görmesine izin vermeyin. Bkz. %1$sYüklemeler Dizini%2$s.

en: Don't forget to reload the Nginx service.
tr_TR: Nginx servisini yeniden yüklemeyi unutmayın.

en: Don't let URLs like domain.com?author=1 show the user login name.
tr_TR: domain.com?author=1 gibi URL'lerin kullanıcı giriş adını göstermesine izin vermeyin.

en: Don't load Emoji Icons if you don't use them.
tr_TR: Kullanmıyorsanız Emoji Simgelerini yükleme.

en: Don't load WLW if you didn't configure Windows Live Writer for your site.
tr_TR: Siteniz için Windows Live Writer yapılandırmadıysanız WLW'yi yükleme.

en: Don't load oEmbed service if you don't use oEmbed videos.
tr_TR: oEmbed videoları kullanmıyorsanız oEmbed servisini yükleme.

en: Don't select any role if you want to log all user roles.
tr_TR: Tüm kullanıcı rollerini günlüğe kaydetmek istiyorsanız herhangi bir rol seçmeyin.

en: Done!
tr_TR: Tamamlandı!

en: Download Codes
tr_TR: Kodları İndir

en: Download GeoIP Database
tr_TR: GeoIP Veritabanını İndir

en: Download Recovery Codes
tr_TR: Kurtarma Kodlarını İndir

en: Download and start the application of your choice.
tr_TR: Tercih ettiğiniz uygulamayı indirip başlatın.

en: Download the latest Geo Country Database to enable the Geo Security feature.
tr_TR: Coğrafi Güvenlik özelliğini etkinleştirmek için en son Coğrafi Ülke Veritabanını indirin.

en: Drag-n-Drop is disabled!
tr_TR: Sürükle ve Bırak devre dışı!

en: Duration of the IP block after failed login attempts.
tr_TR: Başarısız giriş denemelerinin ardından IP bloğunun süresi.

en: Dutch
tr_TR: Hollandaca

en: ERROR! Please make sure you use the right email to activate the plugin.
tr_TR: HATA! Eklentiyi etkinleştirmek için doğru e-posta adresini kullandığından emin ol.

en: ERROR: Invalid verification code.
tr_TR: HATA: Geçersiz doğrulama kodu.

en: ERROR: Too many invalid verification codes, you can try again in {time}.
tr_TR: HATA: Çok fazla geçersiz doğrulama kodu girildi. {time} sonra tekrar deneyebilirsiniz.

en: Ecuador
tr_TR: Ekvador

en: Edit Media
tr_TR: Medyayı Düzenle

en: Edit Menu
tr_TR: Menüyü Düzenle

en: Edit User
tr_TR: Kullanıcıyı Düzenle

en: Edit user
tr_TR: Kullanıcıyı düzenle

en: Egypt
tr_TR: Mısır

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email Address
tr_TR: E-posta Adresi

en: Email Code
tr_TR: E-posta Kodu

en: Email Setup
tr_TR: E-posta Kurulumu

en: Email address already exists
tr_TR: E-posta adresi zaten mevcut

en: Email:
tr_TR: E-posta:

en: Empty
tr_TR: Boş

en: Empty ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
tr_TR: Boş ReCaptcha. Lütfen reCaptcha'yı tamamlayın.

en: Empty email address
tr_TR: Boş e-posta adresi

en: Empty email address.
tr_TR: Boş e-posta adresi.

en: Enable Cloud Storage for Events Log
tr_TR: Olaylar Günlüğü için Bulut Depolamayı Etkinleştir

en: Enable Cloud storage to keep logs for 30 days and generate incident reports. Turn this off if you do not consent to sending log data to the Cloud.
tr_TR: Günlükleri 30 gün saklamak ve olay raporları oluşturmak için Bulut depolamayı etkinleştirin. Günlük verilerini Buluta göndermeye onay vermiyorsanız bunu kapatın.

en: Enable Security Threats Log
tr_TR: Güvenlik Tehditleri Günlüğünü Etkinleştir

en: Enable User Events Log
tr_TR: Kullanıcı Olayları Günlüğünü Etkinleştir

en: Enable only if you consent to sending log data to the Cloud.
tr_TR: Yalnızca günlük verilerini Buluta göndermeye onay veriyorsanız etkinleştirin.

en: Enabling this option may slow down the website, as CSS and JS files will load dynamically instead of through rewrites. Only use it if you need to replace text inside static asset files.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirmek, CSS ve JS dosyaları yeniden yazmalar yerine dinamik olarak yükleneceğinden web sitesini yavaşlatabilir.

en: English
tr_TR: İngilizce

en: Enter your email to activate
tr_TR: Etkinleştirmek için e-posta adresini gir

en: Equatorial Guinea
tr_TR: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr_TR: Eritre

en: Error! No backup to restore.
tr_TR: Hata! Geri yüklenecek yedekleme yok.

en: Error! The backup is not valid.
tr_TR: Hata! Yedekleme geçerli değil.

en: Error! The new paths are not loading correctly. Clear all cache and try again.
tr_TR: Hata! Yeni yollar doğru şekilde yüklenmiyor. Tüm önbelleği temizleyin ve tekrar deneyin.

en: Error: You entered the same URL twice in the URL Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
tr_TR: Hata: URL Eşlemede aynı URL'yi iki kez girdiniz. Yönlendirme hatalarını önlemek için kopyaları kaldırdık.

en: Error: You entered the same text twice in the Text Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
tr_TR: Hata: Metin Eşlemede aynı metni iki kez girdiniz. Yönlendirme hatalarını önlemek için kopyaları kaldırdık.

en: Estonia
tr_TR: Estonya

en: Ethiopia
tr_TR: Etiyopya

en: Europe
tr_TR: Avrupa

en: Even if the default paths are protected by %1$s after customization, we recommend setting the correct permissions for all directories and files on your website, use File Manager or FTP to check and change the permissions. %2$sRead more%3$s
tr_TR: %1$s özelleştirmeden sonra varsayılan yolları korusa da web sitenizdeki tüm dizin ve dosyalar için doğru izinleri ayarlamanızı öneririz. %2$sDaha fazla oku%3$s

en: Even though %1$s protects default paths after customization, we recommend verifying correct permissions for all files and directories. Use File Manager or FTP to review and adjust. %2$sRead the guide%3$s
tr_TR: %1$s özelleştirmeden sonra varsayılan yolları korusa da tüm dosya ve dizinler için doğru izinleri doğrulamanızı öneririz. %2$sKılavuzu okuyun%3$s

en: Event
tr_TR: Olay

en: Events & Security Threats Logs
tr_TR: Olay ve Güvenlik Tehditleri Günlükleri

en: Events Log
tr_TR: Olaylar Günlüğü

en: Events are saved locally on this website for quick review.
tr_TR: Olaylar, hızlı inceleme için bu web sitesinde yerel olarak kaydedilir.

en: Example:
tr_TR: Örnek:

en: Example: /cart/ will exempt all requests beginning with /cart/ from firewall rules.
tr_TR: Örnek: /cart/ ile başlayan tüm istekleri güvenlik duvarı kurallarından muaf tutar.

en: Examples:
tr_TR: Örnekler:

en: Expire Time
tr_TR: Sona Erme Süresi

en: Expired
tr_TR: Süresi Doldu

en: Expires
tr_TR: Sona Eriyor

en: Export CSV
tr_TR: CSV Dışa Aktar

en: Fail Attempts
tr_TR: Başarısız Denemeler

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Failed Attempts Message
tr_TR: Başarısız Denemeler Mesajı

en: Failed to create a login nonce.
tr_TR: Giriş nonce oluşturulamadı.

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr_TR: Falkland Adaları

en: Faroe Islands
tr_TR: Faroe Adaları

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Feed & Sitemap
tr_TR: Besleme ve Site Haritası

en: Feed Security
tr_TR: Besleme Güvenliği

en: File Permissions
tr_TR: Dosya İzinleri

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Finalize
tr_TR: Tamamla

en: Finland
tr_TR: Finlandiya

en: Firewall
tr_TR: Güvenlik Duvarı

en: Firewall Against Script Injection
tr_TR: Script Enjeksiyonuna Karşı Güvenlik Duvarı

en: Firewall Location
tr_TR: Güvenlik Duvarı Konumu

en: Firewall Strength
tr_TR: Güvenlik Duvarı Gücü

en: Firewall, login & path security in seconds
tr_TR: Saniyeler içinde firewall, login ve yol güvenliği

en: First Name
tr_TR: Ad

en: First page
tr_TR: İlk sayfa

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s
tr_TR: Önce %1$sLite Mode%2$s veya %3$sGhost Mode%4$s seçeneğini etkinleştirmen gerekir.

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s in %5$s
tr_TR: Önce %5$s içinde %1$sLite Mode%2$s veya %3$sGhost Mode%4$s seçeneğini etkinleştirmen gerekir.

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s.
tr_TR: Önce %1$sLite Mode%2$s veya %3$sGhost Mode%4$s seçeneğini etkinleştirmen gerekir.

en: Fix Permissions
tr_TR: İzinleri Düzelt

en: Fix it
tr_TR: Düzelt

en: Fix permission for all directories and files (~ 1 min).
tr_TR: Tüm dizinler ve dosyalar için izinleri düzelt (~ 1 dk).

en: Fix permission for the main directories and files (~ 5 sec).
tr_TR: Ana dizinler ve dosyalar için izinleri düzelt (~ 5 sn).

en: Flywheel detected. Add the redirects in the Flywheel Redirect rules panel %1$s.
tr_TR: Flywheel tespit edildi. Yönlendirmeleri Flywheel Yönlendirme kuralları paneline ekleyin %1$s.

en: Form Background Color
tr_TR: Form Arka Plan Rengi

en: France
tr_TR: Fransa

en: Free version allows only 3 temporary accounts.
tr_TR: Ücretsiz sürüm yalnızca 3 geçici hesaba izin verir.

en: French
tr_TR: Fransızca

en: French Guiana
tr_TR: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr_TR: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr_TR: Fransız Güney Toprakları

en: Front page
tr_TR: Ön sayfa

en: Frontend Login Test
tr_TR: Ön Yüz Giriş Testi

en: Frontend Test
tr_TR: Ön Yüz Testi

en: Fully compatible with Autoptimizer cache plugin. Works best with the the option Optimize/Aggregate CSS and JS files.
tr_TR: Autoptimize önbellek eklentisiyle tam uyumludur. CSS ve JS dosyalarını Optimize Et/Birleştir seçeneğiyle en iyi şekilde çalışır.

en: Fully compatible with Beaver Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
tr_TR: Beaver Builder eklentisiyle tam uyumludur. Bir önbellek eklentisiyle birlikte en iyi şekilde çalışır.

en: Fully compatible with Cache Enabler plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
tr_TR: Cache Enabler eklentisiyle tam uyumludur. CSS ve JS dosyalarını Küçült seçeneğiyle en iyi şekilde çalışır.

en: Fully compatible with Elementor Website Builder plugin. Works best together with a cache plugin
tr_TR: Elementor Website Builder eklentisiyle tam uyumludur. Bir önbellek eklentisiyle birlikte en iyi şekilde çalışır.

en: Fully compatible with Fusion Builder plugin by Avada. Works best together with a cache plugin.
tr_TR: Avada'nın Fusion Builder eklentisiyle tam uyumludur. Bir önbellek eklentisiyle birlikte en iyi şekilde çalışır.

en: Fully compatible with Hummingbird cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
tr_TR: Hummingbird önbellek eklentisiyle tam uyumludur. CSS ve JS dosyalarını Küçült seçeneğiyle en iyi şekilde çalışır.

en: Fully compatible with LiteSpeed Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
tr_TR: LiteSpeed Cache eklentisiyle tam uyumludur. CSS ve JS dosyalarını Küçült seçeneğiyle en iyi şekilde çalışır.

en: Fully compatible with Oxygen Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
tr_TR: Oxygen Builder eklentisiyle tam uyumludur. Bir önbellek eklentisiyle birlikte en iyi şekilde çalışır.

en: Fully compatible with W3 Total Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
tr_TR: W3 Total Cache eklentisiyle tam uyumludur. CSS ve JS dosyalarını Küçült seçeneğiyle en iyi şekilde çalışır.

en: Fully compatible with WP Fastest Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
tr_TR: WP Fastest Cache eklentisiyle tam uyumludur. CSS ve JS dosyalarını Küçült seçeneğiyle en iyi şekilde çalışır.

en: Fully compatible with WP Super Cache cache plugin.
tr_TR: WP Super Cache eklentisiyle tam uyumludur.

en: Fully compatible with WP-Rocket cache plugin. Works best with the the option Minify/Combine CSS and JS files.
tr_TR: WP-Rocket önbellek eklentisiyle tam uyumludur. CSS ve JS dosyalarını Küçült/Birleştir seçeneğiyle en iyi şekilde çalışır.

en: Fully compatible with WooCommerce plugin.
tr_TR: WooCommerce eklentisiyle tam uyumludur.

en: GEO Threat Map
tr_TR: Coğrafi Tehdit Haritası

en: Gambia
tr_TR: Gambiya

en: General
tr_TR: Genel

en: Generate %1$snew security keys%2$s and replace the existing values in wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
tr_TR: %1$syeni güvenlik anahtarları%2$s oluşturun ve wp-config.php dosyasındaki mevcut değerleri değiştirin: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Generate Backup Codes
tr_TR: Yedek Kodlar Oluştur

en: Geo Security
tr_TR: Coğrafi Güvenlik

en: Georgia
tr_TR: Gürcistan

en: German
tr_TR: Almanca

en: Germany
tr_TR: Almanya

en: Ghana
tr_TR: Gana

en: Ghost Mode will set these predefined paths
tr_TR: Ghost Mode bu önceden tanımlanmış yolları ayarlayacak

en: Gibraltar
tr_TR: Cebelitarık

en: Give random names to each plugin.
tr_TR: Her eklentiye rastgele isimler ver.

en: Give random names to each theme (works in WP multisite).
tr_TR: Her temaya rastgele isimler ver (WP çoklu sitede çalışır).

en: Global Stats
tr_TR: Genel İstatistikler

en: Global class name detected: %1$s. Read this article first: %2$sHiding plugins like WooCommerce and Elementor%3$s
tr_TR: Global sınıf adı tespit edildi: %1$s. Önce bu makaleyi okuyun: %2$sWooCommerce ve Elementor gibi eklentileri gizleme%3$s

en: Go PRO
tr_TR: PRO'ya geç

en: Go back
tr_TR: Geri dön

en: Go to %1$s > %2$s and make sure <strong>WordPress Address</strong> starts with <strong>https://</strong>. %3$sRead the guide%4$s
tr_TR: %1$s > %2$s bölümüne gidin ve <strong>WordPress Adresi</strong>'nin <strong>https://</strong> ile başladığından emin olun. %3$sKılavuzu okuyun%4$s

en: Go to Dashboard > Appearance and update all themes to their latest versions. Remove any unused themes.
tr_TR: Pano > Görünüm bölümüne gidin ve tüm temaları güncelleyin. Kullanılmayan temaları kaldırın.

en: Go to Dashboard > Plugins and update all plugins to their latest versions.
tr_TR: Pano > Eklentiler bölümüne gidin ve tüm eklentileri en son sürümlere güncelleyin.

en: Go to User Events Cloud Log
tr_TR: Kullanıcı Olayları Bulut Günlüğüne Git

en: Go to homepage
tr_TR: Ana sayfaya git

en: Godaddy detected! To avoid CSS errors, make sure you switch off the CDN from %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s
tr_TR: GoDaddy tespit edildi! CSS hatalarından kaçınmak için %1$sGodaddy > Managed WordPress > Genel Bakış%2$s bölümünden CDN'yi kapattığınızdan emin olun.

en: Good
tr_TR: İyi

en: Google reCaptcha V3 is not working with the current login form of %1$s.
tr_TR: Google reCaptcha V3, %1$s'nin mevcut giriş formuyla çalışmıyor.

en: Great! The backup is restored.
tr_TR: Harika! Yedekleme geri yüklendi.

en: Great! The initial values are restored.
tr_TR: Harika! Başlangıç değerleri geri yüklendi.

en: Great! The new paths are loading correctly.
tr_TR: Harika! Yeni yollar doğru şekilde yükleniyor.

en: Greece
tr_TR: Yunanistan

en: Greek
tr_TR: Yunanca

en: Greenland
tr_TR: Grönland

en: Guarantee email delivery using the complimentary email plugin like %1$sEasy WP SMTP%2$s
tr_TR: %1$sEasy WP SMTP%2$s gibi ücretsiz e-posta eklentisini kullanarak e-posta teslimatını garantileyin.

en: Guest
tr_TR: Misafir

en: Guinea
tr_TR: Gine

en: Guinea-Bissau
tr_TR: Gine-Bissau

en: HTTP status
tr_TR: HTTP durumu

en: Header Security
tr_TR: Başlık Güvenliği

en: Headers & Firewall
tr_TR: Başlıklar ve Güvenlik Duvarı

en: Heard Island and McDonald Islands
tr_TR: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hebrew
tr_TR: İbranice

en: Help & FAQs
tr_TR: Yardım ve Sık Sorulan Sorular

en: Helps prevent bots from discovering author usernames/IDs via REST API, sitemaps, oEmbed, and more.
tr_TR: Botların REST API, site haritaları, oEmbed ve daha fazlası aracılığıyla yazar kullanıcı adlarını/kimliklerini keşfetmesini önlemeye yardımcı olur.

en: Here is the list of select counties where your website will be restricted..
tr_TR: Web sitenizin kısıtlanacağı seçilen ülkelerin listesi.

en: Hide "login" Path
tr_TR: "login" Yolunu Gizle

en: Hide "wp-admin"
tr_TR: "wp-admin"yi Gizle

en: Hide "wp-admin" From Non-Admin Users
tr_TR: "wp-admin"ı Yönetici Olmayan Kullanıcılardan Gizle

en: Hide "wp-login.php"
tr_TR: "wp-login.php"yi Gizle

en: Hide /login path from visitors.
tr_TR: /login yolunu ziyaretçilerden gizle.

en: Hide /wp-admin path from non-administrator users.
tr_TR: /wp-admin yolunu yönetici olmayan kullanıcılardan gizle.

en: Hide /wp-admin path from visitors.
tr_TR: /wp-admin yolunu ziyaretçilerden gizle.

en: Hide /wp-login.php path from visitors.
tr_TR: /wp-login.php yolunu ziyaretçilerden gizle.

en: Hide Admin Toolbar
tr_TR: Yönetici Araç Çubuğunu Gizle

en: Hide All The Plugins
tr_TR: Tüm Eklentileri Gizle

en: Hide All The Themes
tr_TR: Tüm Temaları Gizle

en: Hide Author Enumeration
tr_TR: Yazar Sıralamasını Gizle

en: Hide Author ID URL
tr_TR: Yazar Kimliği URL'sini Gizle

en: Hide Common Files
tr_TR: Ortak Dosyaları Gizle

en: Hide Embed Scripts
tr_TR: Gömme Scriptlerini Gizle

en: Hide Embed scripts
tr_TR: Gömme Scriptlerini Gizle

en: Hide Emojicons
tr_TR: Emoji Simgelerini Gizle

en: Hide Feed & Sitemap Link Tags
tr_TR: Besleme ve Site Haritası Bağlantı Etiketlerini Gizle

en: Hide File Extensions
tr_TR: Dosya Uzantılarını Gizle

en: Hide HTML Comments
tr_TR: HTML Yorumlarını Gizle

en: Hide IDs from META Tags
tr_TR: META Etiketlerindeki Kimlik Bilgilerini Gizle

en: Hide Language Switcher
tr_TR: Dil Değiştiriciyi Gizle

en: Hide Options
tr_TR: Gizleme Seçenekleri

en: Hide Paths in Robots.txt
tr_TR: Robots.txt Dosyasındaki Yolları Gizle

en: Hide Plugin Names
tr_TR: Eklenti Adlarını Gizle

en: Hide REST API URL link
tr_TR: REST API URL Bağlantısını Gizle

en: Hide Source Map References
tr_TR: Kaynak Harita Referanslarını Gizle

en: Hide Theme Names
tr_TR: Tema Adlarını Gizle

en: Hide User Enumeration
tr_TR: Kullanıcı Sıralamasını Gizle

en: Hide Version from Images, CSS and JS
tr_TR: Resimler, CSS ve JS'deki Sürümü Gizle

en: Hide Version from Images, CSS and JS in WordPress
tr_TR: WordPress'teki Resimler, CSS ve JS'deki Sürümü Gizle

en: Hide Versions from Images, CSS and JS
tr_TR: Resimler, CSS ve JS'deki Sürümleri Gizle

en: Hide WLW Manifest Scripts
tr_TR: WLW Manifest Scriptlerini Gizle

en: Hide WLW Manifest scripts
tr_TR: WLW Manifest Scriptlerini Gizle

en: Hide WP Common Files
tr_TR: WP Ortak Dosyalarını Gizle

en: Hide WP Common Paths
tr_TR: WP Ortak Yollarını Gizle

en: Hide WordPress Common Files
tr_TR: WordPress Ortak Dosyalarını Gizle

en: Hide WordPress Common Paths
tr_TR: WordPress Ortak Yollarını Gizle

en: Hide WordPress DNS Prefetch META Tags
tr_TR: WordPress DNS Ön Bellek META Etiketlerini Gizle

en: Hide WordPress Generator META Tags
tr_TR: WordPress Oluşturucu META Etiketlerini Gizle

en: Hide WordPress Old Plugins Path
tr_TR: Eski WordPress Eklentileri Yolunu Gizle

en: Hide WordPress Old Themes Path
tr_TR: Eski WordPress Temaları Yolunu Gizle

en: Hide WordPress common paths from %1$s Robots.txt %2$s file.
tr_TR: WordPress ortak yollarını %1$s Robots.txt %2$s dosyasından gizle.

en: Hide all versions from the end of any Image, CSS and JavaScript files.
tr_TR: Herhangi bir Resim, CSS ve JavaScript dosyasının sonundaki tüm sürümleri gizle.

en: Hide both active and inactive plugins.
tr_TR: Hem etkin hem de etkin olmayan eklentileri gizle.

en: Hide both active and inactive themes.
tr_TR: Hem etkin hem de etkin olmayan temaları gizle.

en: Hide completed tasks
tr_TR: Tamamlanan görevleri gizle

en: Hide default WordPress paths like /wp-content and /wp-includes so automated hacker bots can’t detect your site structure.
tr_TR: /wp-content ve /wp-includes gibi varsayılan WordPress yollarını gizleyerek otomatik hacker botlarının site yapınızı tespit etmesini önleyin.

en: Hide the /feed and /sitemap.xml link Tags.
tr_TR: /feed ve /sitemap.xml bağlantı etiketlerini gizle.

en: Hide the DNS Prefetch that points to WordPress.
tr_TR: WordPress'e işaret eden DNS Ön Belleğini gizle.

en: Hide the HTML Comments left by the themes and plugins.
tr_TR: Temalar ve eklentiler tarafından bırakılan HTML Yorumlarını gizle.

en: Hide the IDs from all &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; META Tags.
tr_TR: Tüm &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; META Etiketlerinden Kimlik bilgilerini gizle.

en: Hide the New Admin Path
tr_TR: Yeni Yönetici Yolunu Gizle

en: Hide the New Login Path
tr_TR: Yeni Giriş Yolunu Gizle

en: Hide the WordPress Generator META tags.
tr_TR: WordPress Oluşturucu META etiketlerini gizle.

en: Hide the WordPress admin toolbar for specific user roles to keep the backend less visible to non-admins.
tr_TR: Belirli kullanıcı rolleri için WordPress yönetici araç çubuğunu gizleyerek arka ucun yönetici olmayanlar tarafından daha az görünür olmasını sağlayın.

en: Hide the admin toolbar for logged users while in frontend.
tr_TR: Ön yüzdeyken giriş yapmış kullanıcılar için yönetici araç çubuğunu gizle.

en: Hide the language switcher option on the login page.
tr_TR: Giriş sayfasındaki dil değiştirici seçeneğini gizle.

en: Hide the new admin path from visitors. Show the new admin path only for logged users.
tr_TR: Yeni yönetici yolunu ziyaretçilerden gizle. Yeni yönetici yolunu yalnızca giriş yapmış kullanıcılara göster.

en: Hide the new login path from visitors. Show the new login path only for direct access.
tr_TR: Yeni giriş yolunu ziyaretçilerden gizle. Yeni giriş yolunu yalnızca doğrudan erişim için göster.

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones.
tr_TR: Yeni olanlarla değiştirildikten sonra eski /wp-content ve /wp-include yollarını gizle.

en: Hide the old /wp-content/plugins path once it's changed with the new one.
tr_TR: Yeni yolla değiştirildikten sonra eski /wp-content/plugins yolunu gizle.

en: Hide the old /wp-content/themes path once it's changed with the new one.
tr_TR: Yeni yolla değiştirildikten sonra eski /wp-content/themes yolunu gizle.

en: Hide wp-admin from Ajax URL
tr_TR: wp-admin'i Ajax URL'sinden Gizle

en: Hide wp-config.php , wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files.
tr_TR: wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php ve install.php dosyalarını gizle.

en: Hide wp-json & ?rest_route link tag from website header.
tr_TR: wp-json ve ?rest_route bağlantı etiketini web sitesi başlığından gizle.

en: Hiding IDs from META tags can break caching plugins and themes that use these IDs to identify and load specific styles or scripts. Only enable this if you have tested that your site works correctly without them.
tr_TR: META etiketlerinden Kimlik bilgilerini gizlemek, belirli stilleri veya scriptleri tanımlamak ve yüklemek için bu Kimlik bilgilerini kullanan önbellek eklentilerini ve temaları bozabilir.

en: Hindi
tr_TR: Hintçe

en: Holy See (Vatican City State)
tr_TR: Vatikan

en: How long the temporary login will be available after the user first access.
tr_TR: Kullanıcının ilk erişiminden sonra geçici girişin ne kadar süre kullanılabilir olacağı.

en: How long to keep threat logs in the database.
tr_TR: Tehdit günlüklerinin veritabanında ne kadar süre tutulacağı.

en: How many failed login attempts are allowed before the IP address is blocked.
tr_TR: IP adresi engellenmeden önce kaç başarısız giriş denemesine izin verilir.

en: Hungarian
tr_TR: Macarca

en: Hungary
tr_TR: Macaristan

en: IIS detected. You need to update your %1$s file by adding the following lines after &lt;rules&gt; tag: %2$s
tr_TR: IIS tespit edildi. &lt;rules&gt; etiketinden sonra aşağıdaki satırları ekleyerek %1$s dosyanızı güncellemeniz gerekiyor: %2$s

en: IP Lockout Duration
tr_TR: IP Kilitleme Süresi

en: IP detected
tr_TR: IP tespit edildi

en: Iceland
tr_TR: İzlanda

en: Identical attacks
tr_TR: Aynı saldırılar

en: If the reCAPTCHA displays any error, please make sure you fix them before moving forward.
tr_TR: reCAPTCHA herhangi bir hata gösteriyorsa ilerlemeye devam etmeden önce bunları düzelttiğinizden emin olun.

en: If the rewrite rules are not loading correctly in the config file, do not load the plugin and do not change the paths.
tr_TR: Yeniden yazma kuralları yapılandırma dosyasında doğru yüklenmiyorsa eklentiyi yüklemeyin ve yolları değiştirmeyin.

en: If you are connected with the admin user, you will have to re-login after the change.
tr_TR: Yönetici kullanıcısıyla bağlanıysanız değişiklikten sonra yeniden giriş yapmanız gerekecek.

en: If you believe this was a mistake, please contact the website owner and include the Request ID shown above.
tr_TR: Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen web sitesi sahibiyle iletişime geçin ve yukarıda gösterilen İstek Kimliğini belirtin.

en: If you bought %1$s please remove this plugin and install the one from %2$sYour Account%3$s
tr_TR: %1$s satın aldıysan lütfen bu eklentiyi kaldır ve %2$sHesabın%3$s üzerinden olanı yükle

en: If you can't configure %1$s, switch to Deactivated Mode and %2$scontact us%3$s.
tr_TR: %1$s'yi yapılandıramıyorsanız Devre Dışı Moda geçin ve %2$sbizimle iletişime geçin%3$s.

en: If you can't configure reCAPTCHA, switch to Math reCaptcha protection.
tr_TR: reCAPTCHA'yı yapılandıramıyorsanız Matematik reCaptcha korumasına geçin.

en: If you notice any functionality issue please select the %1$sLite Mode%2$s.
tr_TR: Herhangi bir işlev sorunu fark edersen lütfen %1$sLite Mode%2$s seçeneğini seç.

en: If you're able to log in, you've set the new paths correctly.
tr_TR: Giriş yapabiliyorsanız yeni yolları doğru şekilde ayarlamışsınız demektir.

en: If you're able to login, you've set reCAPTCHA correctly.
tr_TR: Giriş yapabiliyorsanız reCAPTCHA'yı doğru şekilde ayarlamışsınız demektir.

en: Ignore security task
tr_TR: Güvenlik görevini yoksay

en: Image could not be loaded. Please check the URL.
tr_TR: Resim yüklenemedi. Lütfen URL'yi kontrol edin.

en: Immediately block incorrect usernames on login form.
tr_TR: Giriş formunda yanlış kullanıcı adlarını hemen engelleyin.

en: Important:
tr_TR: Önemli:

en: Improve text visibility over background images.
tr_TR: Arka plan resimleri üzerindeki metin görünürlüğünü iyileştirin.

en: In .htaccess file
tr_TR: .htaccess dosyasında

en: Indeed Ultimate Membership Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
tr_TR: Indeed Ultimate Membership Pro tespit edildi. Eklenti, Ajax URL'sini çağırmak için WordPress işlevlerini kullanmadığından özel %1$s yollarını desteklemiyor.

en: India
tr_TR: Hindistan

en: Indonesia
tr_TR: Endonezya

en: Indonesian
tr_TR: Endonezyaca

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Inmotion detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Inmotion Nginx Cache%2$s
tr_TR: Inmotion tespit edildi. %1$sLütfen eklentiyi Inmotion Nginx Cache ile nasıl uyumlu hale getireceğinizi okuyun%2$s

en: Install/Activate
tr_TR: Kur/Etkinleştir

en: Intelligent rules that block exploit attempts and malicious bots while keeping search engines and AI crawlers accessible.
tr_TR: Arama motorlarını ve yapay zeka tarayıcılarını erişilebilir tutarken istismar girişimlerini ve kötü amaçlı botları engelleyen akıllı kurallar.

en: Invalid 2FA Authentication Secret Key.
tr_TR: Geçersiz 2FA Kimlik Doğrulama Gizli Anahtarı.

en: Invalid 2FA Authentication code.
tr_TR: Geçersiz 2FA kimlik doğrulama kodu.

en: Invalid ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
tr_TR: Geçersiz ReCaptcha. Lütfen reCaptcha'yı tamamlayın.

en: Invalid email address
tr_TR: Geçersiz e-posta adresi

en: Invalid email address.
tr_TR: Geçersiz e-posta adresi.

en: Invalid name detected: %1$s. Add only the final path name to avoid WordPress errors.
tr_TR: Geçersiz ad tespit edildi: %1$s. WordPress hatalarından kaçınmak için yalnızca son yol adını ekleyin.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't end with / to avoid WordPress errors.
tr_TR: Geçersiz ad tespit edildi: %1$s. WordPress hatalarından kaçınmak için ad / ile bitemez.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't start with / to avoid WordPress errors.
tr_TR: Geçersiz ad tespit edildi: %1$s. WordPress hatalarından kaçınmak için ad / ile başlayamaz.

en: Invalid name detected: %1$s. The paths can't end with . to avoid WordPress errors.
tr_TR: Geçersiz ad tespit edildi: %1$s. WordPress hatalarından kaçınmak için yollar . ile bitemez.

en: Invalid name detected: %1$s. You need to use another name to avoid WordPress errors.
tr_TR: Geçersiz ad tespit edildi: %1$s. WordPress hatalarından kaçınmak için başka bir ad kullanmanız gerekiyor.

en: Invalid request.
tr_TR: Geçersiz istek.

en: Invalid username.
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı.

en: Iran, Islamic Republic of
tr_TR: İran

en: Iraq
tr_TR: Irak

en: Ireland
tr_TR: İrlanda

en: Isle of Man
tr_TR: Man Adası

en: Israel
tr_TR: İsrail

en: It is not possible to view it again for security reasons.
tr_TR: Güvenlik nedeniyle tekrar görüntülenmesi mümkün değil.

en: It's important to %1$s save your settings every time you change them %2$s. You can use the backup to configure other websites you own.
tr_TR: Ayarlarınızı her değiştirdiğinizde %1$skaydetmeniz%2$s önemlidir. Sahip olduğunuz diğer web sitelerini yapılandırmak için yedeği kullanabilirsiniz.

en: Italian
tr_TR: İtalyanca

en: Italy
tr_TR: İtalya

en: Jamaica
tr_TR: Jamaika

en: Jananese
tr_TR: Japonca

en: Japan
tr_TR: Japonya

en: Javascript is disabled on your browser! You need to activate the javascript in order to use %1$s plugin.
tr_TR: Tarayıcınızda JavaScript devre dışı! %1$s eklentisini kullanmak için JavaScript'i etkinleştirmeniz gerekiyor.

en: Jordan
tr_TR: Ürdün

en: Just another WordPress site
tr_TR: Sıradan bir WordPress sitesi

en: Kazakhstan
tr_TR: Kazakistan

en: Keeps events in the Cloud for 30 days for audits and incident reports.
tr_TR: Denetimler ve olay raporları için olayları 30 gün Bulutta saklar.

en: Korean
tr_TR: Korece

en: Kosovo
tr_TR: Kosova

en: Kuwait
tr_TR: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr_TR: Kırgızistan

en: Language
tr_TR: Dil

en: Lao Peoples Democratic Republic
tr_TR: Laos

en: Last Access
tr_TR: Son Erişim

en: Last Login
tr_TR: Son Giriş

en: Last Name
tr_TR: Soyad

en: Last check:
tr_TR: Son kontrol:

en: Last page
tr_TR: Son sayfa

en: Late Loading
tr_TR: Geç Yükleme

en: Latvia
tr_TR: Letonya

en: Latvian
tr_TR: Letçe

en: Learn How
tr_TR: Nasıl Yapılır

en: Learn How To Add the Code
tr_TR: Kod Nasıl Eklenir

en: Learn How To Add the Rules
tr_TR: Kurallar Nasıl Eklenir

en: Learn how to %1$sdisable directory browsing%2$s, or switch on %3$s%4$s > Change Paths > Disable Directory Browsing%5$s
tr_TR: %1$sDizin taramasını devre dışı bırakmayı%2$s öğrenin veya %3$s%4$s > Yolları Değiştir > Dizin Taramayı Devre Dışı Bırak%5$s seçeneğini etkinleştirin.

en: Learn how to setup on Local & Nginx
tr_TR: Local & Nginx üzerinde nasıl kurulacağını öğrenin

en: Learn how to setup on Nginx server
tr_TR: Nginx sunucusunda nasıl kurulacağını öğrenin

en: Learn how to use the shortcode
tr_TR: Kısa kod nasıl kullanılır öğrenin

en: Learn more about
tr_TR: Hakkında daha fazla bilgi

en: Learn more about %1$s7G firewall%2$s.
tr_TR: %1$s7G güvenlik duvarı%2$s hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Learn more about the %1$s8G firewall%2$s.
tr_TR: %1$s8G güvenlik duvarı%2$s hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Leave it blank if you don't want to display any message.
tr_TR: Herhangi bir mesaj görüntülemek istemiyorsanız boş bırakın.

en: Leave it blank to block all paths for the selected countries.
tr_TR: Seçilen ülkeler için tüm yolları engellemek üzere boş bırakın.

en: Lebanon
tr_TR: Lübnan

en: Lesotho
tr_TR: Lesoto

en: Let the user choose their preferred 2FA method in their account settings.
tr_TR: Kullanıcının hesap ayarlarında tercih ettiği 2FA yöntemini seçmesine izin verin.

en: Let's take your security to the next level!
tr_TR: Güvenliğinizi bir üst seviyeye taşıyalım!

en: Level of Security
tr_TR: Güvenlik Seviyesi

en: Levels of security
tr_TR: Güvenlik Seviyeleri

en: Liberia
tr_TR: Liberya

en: Libyan Arab Jamahiriya
tr_TR: Libya

en: Liechtenstein
tr_TR: Lihtenştayn

en: Light
tr_TR: Açık

en: Limit the number of allowed login attempts using normal login form.
tr_TR: Normal giriş formu kullanılarak izin verilen giriş denemelerinin sayısını sınırlayın.

en: Link Color
tr_TR: Bağlantı Rengi

en: Lite Mode will set these predefined paths
tr_TR: Lite Mode bu ön tanımlı yolları ayarlayacak

en: Lithuania
tr_TR: Litvanya

en: Lithuanian
tr_TR: Litvanca

en: Load CSS, JS, and images from a CDN or custom domain while keeping your real server paths invisible.
tr_TR: Gerçek sunucu yollarınızı gizli tutarken CSS, JS ve resimleri bir CDN'den veya özel alandan yükleyin.

en: Load Preset
tr_TR: Hazır Ayarı Yükle

en: Load after all plugins are loaded. On "template_redirects" hook.
tr_TR: Tüm eklentiler yüklendikten sonra yükle. "template_redirects" kancasında.

en: Load before all plugins are loaded. On "plugins_loaded" hook.
tr_TR: Tüm eklentiler yüklenmeden önce yükle. "plugins_loaded" kancasında.

en: Load custom language is WordPress local language is installed.
tr_TR: WordPress yerel dili yüklüyse özel dili yükle.

en: Load the plugin as a Must Use plugin.
tr_TR: Eklentiyi Zorunlu Kullanım eklentisi olarak yükle.

en: Load translations from the plugin’s languages folder before checking the global wp-content/languages directory.
tr_TR: Global wp-content/languages dizinini kontrol etmeden önce eklentinin diller klasöründen çevirileri yükle.

en: Load when the plugins are initialized. On "init" hook.
tr_TR: Eklentiler başlatıldığında yükle. "init" kancasında.

en: Loaded
tr_TR: Yüklendi

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Local & NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
tr_TR: Local & NGINX tespit edildi. NGINX yapılandırmasına kodu henüz eklemediyseniz lütfen şu satırı ekleyin. %1$s

en: Location
tr_TR: Konum

en: Lock user
tr_TR: Kullanıcıyı kilitle

en: Lockout Message
tr_TR: Kilitleme Mesajı

en: Log In
tr_TR: Giriş Yap

en: Log Security Threats
tr_TR: Güvenlik Tehditlerini Günlüğe Kaydet

en: Log User Roles
tr_TR: Kullanıcı Rollerini Günlüğe Kaydet

en: Log Users Events
tr_TR: Kullanıcı Olaylarını Günlüğe Kaydet

en: Log in with Magic Link
tr_TR: Sihirli Bağlantıyla Giriş Yap

en: Log only suspicious frontend requests that match known attack patterns.
tr_TR: Yalnızca bilinen saldırı kalıplarıyla eşleşen şüpheli ön yüz isteklerini günlüğe kaydedin.

en: Log user logins, content edits, plugin changes, and role updates so you can spot suspicious behavior and audit site activity.
tr_TR: Şüpheli davranışları tespit etmek ve site etkinliğini denetlemek için kullanıcı girişlerini, içerik düzenlemelerini, eklenti değişikliklerini ve rol güncellemelerini kaydedin.

en: Login & Logout Redirects
tr_TR: Giriş ve Çıkış Yönlendirmeleri

en: Login Page Design
tr_TR: Giriş Sayfası Tasarımı

en: Login Path
tr_TR: Giriş Yolu

en: Login Redirect URL
tr_TR: Giriş Yönlendirme URL'si

en: Login Security
tr_TR: Giriş Güvenliği

en: Login Test
tr_TR: Giriş Testi

en: Login Type
tr_TR: Giriş Türü

en: Login URL
tr_TR: Giriş URL'si

en: Login with passkey
tr_TR: Passkey ile giriş yap

en: Logo Link URL
tr_TR: Logo Bağlantı URL'si

en: Logo preview
tr_TR: Logo önizlemesi

en: Logout Redirect URL
tr_TR: Çıkış Yönlendirme URL'si

en: Logs
tr_TR: Günlükler

en: Logs Settings
tr_TR: Günlük Ayarları

en: Lost Password Form Protection
tr_TR: Parola Sıfırlama Formu Koruması

en: Luxembourg
tr_TR: Lüksemburg

en: Macao
tr_TR: Makao

en: Madagascar
tr_TR: Madagaskar

en: Magic Link Login
tr_TR: Sihirli Bağlantı Girişi

en: Magic Link Login Button
tr_TR: Sihirli Bağlantı Giriş Düğmesi

en: Magic Login Link Expiration
tr_TR: Sihirli Giriş Bağlantısı Sona Erme

en: Magic login link sent!
tr_TR: Sihirli giriş bağlantısı gönderildi!

en: Make sure the redirect URLs exist on your website. %1$sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
tr_TR: Yönlendirme URL'lerinin web sitenizde mevcut olduğundan emin olun. %1$sKullanıcı Rolü yönlendirme URL'si, Varsayılan yönlendirme URL'sinden daha yüksek önceliğe sahiptir.

en: Make sure you save the settings and empty the cache before checking your website with our tool.
tr_TR: Web sitenizi aracımızla kontrol etmeden önce ayarları kaydettiğinizden ve önbelleği temizlediğinizden emin olun.

en: Malawi
tr_TR: Malavi

en: Malaysia
tr_TR: Malezya

en: Maldives
tr_TR: Maldivler

en: Manage Brute Force Protection
tr_TR: Kaba Kuvvet Korumasını Yönet

en: Manage Login Page Design
tr_TR: Giriş Sayfası Tasarımını Yönet

en: Manage Login and Logout Redirects
tr_TR: Giriş ve Çıkış Yönlendirmelerini Yönet

en: Manage whitelist & blacklist IP addresses
tr_TR: Beyaz liste ve kara liste IP adreslerini yönet

en: Manually block/unblock IP addresses.
tr_TR: IP adreslerini manuel olarak engelleyin/engeli kaldırın.

en: Manually customize each plugin name and overwrite the random name.
tr_TR: Her eklenti adını manuel olarak özelleştirin ve rastgele adın üzerine yazın.

en: Manually customize each theme name and overwrite the random name.
tr_TR: Her tema adını manuel olarak özelleştirin ve rastgele adın üzerine yazın.

en: Manually whitelist trusted IP addresses.
tr_TR: Güvenilen IP adreslerini manuel olarak beyaz listeye ekleyin.

en: Map SVG file not found.
tr_TR: Harita SVG dosyası bulunamadı.

en: Mapping
tr_TR: Eşleme

en: Marshall Islands
tr_TR: Marshall Adaları

en: Martinique
tr_TR: Martinik

en: Math & Google reCaptcha verification while logging in.
tr_TR: Giriş yaparken matematik ve Google reCaptcha doğrulaması.

en: Math reCAPTCHA
tr_TR: Matematik reCAPTCHA

en: Mauritania
tr_TR: Moritanya

en: Max Failed Login Attempts
tr_TR: Maksimum Başarısız Giriş Denemesi

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Method
tr_TR: Yöntem

en: Mexico
tr_TR: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
tr_TR: Mikronezya Federe Devletleri

en: Minimal (No Config Rewrites)
tr_TR: Minimal (Yapılandırma Yeniden Yazmaları Yok)

en: Moldova, Republic of
tr_TR: Moldova

en: Monaco
tr_TR: Monako

en: Mongolia
tr_TR: Moğolistan

en: Monitor suspicious requests and identify attack patterns hitting your website.
tr_TR: Şüpheli istekleri izleyin ve web sitenize yönelik saldırı kalıplarını tanımlayın.

en: Montenegro
tr_TR: Karadağ

en: Morocco
tr_TR: Fas

en: Mozambique
tr_TR: Mozambik

en: Must Use Plugin Loading
tr_TR: Zorunlu Kullanım Eklenti Yükleme

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: MySQL Version
tr_TR: MySQL Sürümü

en: NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
tr_TR: NGINX tespit edildi. NGINX yapılandırmasına kodu henüz eklemediyseniz lütfen şu satırı ekleyin. %1$s

en: Name
tr_TR: Ad

en: Namibia
tr_TR: Namibya

en: Netherlands
tr_TR: Hollanda

en: New Caledonia
tr_TR: Yeni Kaledonya

en: New Plugin/Theme detected! Update %1$s settings to hide it. %2$sClick here%3$s
tr_TR: Yeni eklenti/tema tespit edildi! Gizlemek için %1$s ayarlarını güncelleyin. %2$sBuraya tıklayın%3$s

en: New Username
tr_TR: Yeni Kullanıcı Adı

en: New Zealand
tr_TR: Yeni Zelanda

en: Next Steps
tr_TR: Sonraki Adımlar

en: Next page
tr_TR: Sonraki sayfa

en: Nicaragua
tr_TR: Nikaragua

en: Niger
tr_TR: Nijer

en: Nigeria
tr_TR: Nijerya

en: No
tr_TR: Hayır

en: No CMS Simulation
tr_TR: CMS Simülasyonu Yok

en: No blocked IPs found
tr_TR: Engellenen IP bulunamadı

en: No events found.
tr_TR: Olay bulunamadı.

en: No logins with 2FA.
tr_TR: 2FA ile giriş yok.

en: No passkeys registered for this account.
tr_TR: Bu hesap için kayıtlı passkey yok.

en: No passkeys registered yet.
tr_TR: Henüz kayıtlı passkey yok.

en: No spam. Instant activation.
tr_TR: Spam yok. Anında etkinleştirme.

en: No temporary logins.
tr_TR: Geçici giriş yok.

en: No threat data recorded yet. Attacks will appear here once the Security Threats Log captures activity.
tr_TR: Henüz tehdit verisi kaydedilmedi. Güvenlik Tehditleri Günlüğü etkinliği yakaladığında saldırılar burada görünecek.

en: No threats found.
tr_TR: Tehdit bulunamadı.

en: No, abort
tr_TR: Hayır, iptal et

en: None
tr_TR: Yok

en: Norfolk Island
tr_TR: Norfolk Adası

en: Normal Loading
tr_TR: Normal Yükleme

en: North Korea
tr_TR: Kuzey Kore

en: North Macedonia, Republic of
tr_TR: Kuzey Makedonya

en: Northern Mariana Islands
tr_TR: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr_TR: Norveç

en: Norwegian
tr_TR: Norveççe

en: Not authenticated.
tr_TR: Kimlik doğrulanmadı.

en: Not yet logged in
tr_TR: Henüz giriş yapılmadı

en: Note that this option won't activate the CDN for your website, but it will update the custom paths if you've already set a CDN URL with another plugin.
tr_TR: Bu seçeneğin web siteniz için CDN'yi etkinleştirmeyeceğini, ancak başka bir eklentiyle zaten bir CDN URL'si ayarladıysanız özel yolları güncelleyeceğini unutmayın.

en: Note! %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
tr_TR: Not! %1$sYollar sunucunuzda FİZİKSEL OLARAK DEĞİŞTİRİLMEZ%2$s.

en: Note! The plugin will use WP cron to change the paths in background once the cache files are created.
tr_TR: Not! Önbellek dosyaları oluşturulduğunda eklenti, arka planda yolları değiştirmek için WP Cron kullanacak.

en: Note: %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
tr_TR: Not: %1$sYollar sunucunuzda FİZİKSEL OLARAK DEĞİŞTİRİLMEZ%2$s.

en: Note: This database includes the most up-to-date records of IP addresses and their corresponding country origins.
tr_TR: Not: Bu veritabanı, IP adreslerinin ve karşılık gelen ülke kökenlerinin en güncel kayıtlarını içerir.

en: Okay, I set it up
tr_TR: Tamam, ayarladım

en: Oman
tr_TR: Umman

en: On website initialization
tr_TR: Web sitesi başlatılırken

en: One Day
tr_TR: Bir Gün

en: One Hour
tr_TR: Bir Saat

en: One Month
tr_TR: Bir Ay

en: One Week
tr_TR: Bir Hafta

en: One Year
tr_TR: Bir Yıl

en: One or more files or directories have overly permissive settings. Incorrect file permissions can allow unauthorized users to read, modify, or execute sensitive files — potentially leading to full site compromise. <br /><br />Directories should typically be set to 755 and files to 644.
tr_TR: Bir veya daha fazla dosya veya dizin aşırı izinli ayarlara sahip. <br /><br />Dizinler genellikle 755, dosyalar ise 644 olarak ayarlanmalıdır.

en: One or more installed plugins have not been updated by their developers in over 12 months. Abandoned plugins no longer receive security patches and may contain unpatched vulnerabilities that attackers can exploit.
tr_TR: Bir veya daha fazla yüklü eklenti, geliştiricileri tarafından 12 aydan fazla süredir güncellenmedi. Terk edilmiş eklentiler güvenlik yamaları almaz.

en: One or more plugins have updates available. Plugin updates frequently include patches for known security vulnerabilities. Attackers actively scan for sites running outdated plugin versions with known exploits. <br /><br />Keeping all plugins up to date is one of the most effective and simplest ways to protect your site.
tr_TR: Bir veya daha fazla eklenti için güncelleme mevcut. Tüm eklentileri güncel tutmak sitenizi korumanın en etkili yollarından biridir.

en: One or more themes have updates available. Theme updates include security patches and bug fixes for known vulnerabilities. <br /><br />Even inactive themes can be exploited if they contain vulnerable code, since their files are still accessible on the server. Keep all installed themes up to date.
tr_TR: Bir veya daha fazla tema için güncelleme mevcut. Etkin olmayan temalar bile güvenlik açığı içeriyorsa istismar edilebilir. Tüm temaları güncel tutun.

en: Only block AI bots if your content is sensitive or you want to protect it from being used for AI training without permission. If you rely on AI search visibility (ChatGPT, Perplexity, etc.), blocking these bots will remove your content from those ecosystems. AI crawlers are how your content gets cited in AI-generated answers.
tr_TR: Yapay zeka botlarını yalnızca içeriğiniz hassasca veya izinsiz yapay zeka eğitiminde kullanılmasını engellemek istiyorsanız engelleyin. Yapay zeka arama görünürlüğüne (ChatGPT, Perplexity vb.) güveniyorsanız bu botları engellemek içeriğinizi o ekosistemlerden kaldıracaktır.

en: Only change this option if the plugin fails to identify the server type correctly.
tr_TR: Bu seçeneği yalnızca eklenti sunucu türünü doğru şekilde tanımlamazsa değiştirin.

en: Only threats are logged to reduce database load on high-traffic websites.
tr_TR: Yüksek trafikli web sitelerinde veritabanı yükünü azaltmak için yalnızca tehditler günlüğe kaydedilir.

en: Optimize CSS and JS files
tr_TR: CSS ve JS dosyalarını optimize et

en: Option to inform user about remaining attempts on login page.
tr_TR: Kullanıcıyı giriş sayfasındaki kalan denemeler hakkında bilgilendirme seçeneği.

en: Optional
tr_TR: İsteğe Bağlı

en: Optional security alerts to help you respond quickly to suspicious activity.
tr_TR: Şüpheli aktiviteye hızlı yanıt vermenize yardımcı olacak isteğe bağlı güvenlik uyarıları.

en: Optional:
tr_TR: İsteğe Bağlı:

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Outdated Plugins
tr_TR: Güncel Olmayan Eklentiler

en: Outdated Themes
tr_TR: Güncel Olmayan Temalar

en: Overview
tr_TR: Genel Bakış

en: PHP Version
tr_TR: PHP Sürümü

en: PHP Version Exposed
tr_TR: PHP Sürümü Görünüyor

en: PHP allow_url_include is on
tr_TR: PHP allow_url_include etkin

en: PHP register_globals is on
tr_TR: PHP register_globals etkin

en: PHP safe_mode is enabled on your server. This deprecated directive was an attempt to solve shared hosting security at the PHP level but was architecturally flawed and officially removed in PHP 5.4. <br /><br />When enabled, it can break legitimate PHP functions while providing no real protection — attackers can easily bypass its restrictions.
tr_TR: PHP safe_mode sunucunuzda etkin. Bu kullanımdan kaldırılmış yönerge PHP 5.4'te resmi olarak kaldırıldı ve meşru PHP işlevlerini bozabilir.

en: PHP safe_mode is on
tr_TR: PHP safe_mode etkin

en: Page Background Color
tr_TR: Sayfa Arka Plan Rengi

en: Palestinian Territory
tr_TR: Filistin

en: Papua New Guinea
tr_TR: Papua Yeni Gine

en: Param
tr_TR: Parametre

en: Passed
tr_TR: Geçti

en: Passkey (Face ID / Touch ID / Windows Hello)
tr_TR: Passkey (Yüz Kimliği / Dokunmatik Kimlik / Windows Hello)

en: Passkey Setup
tr_TR: Passkey Kurulumu

en: Passkey deleted failed.
tr_TR: Passkey silme başarısız.

en: Passkey deleted successfully.
tr_TR: Passkey başarıyla silindi.

en: Passkey registered failed.
tr_TR: Passkey kaydı başarısız.

en: Passkey registered successfully.
tr_TR: Passkey başarıyla kaydedildi.

en: Path
tr_TR: Yol

en: Path not allowed. Avoid paths like plugins and themes.
tr_TR: Yol izin verilmiyor. Eklentiler ve temalar gibi yollardan kaçının.

en: Paths & Options
tr_TR: Yollar ve Seçenekler

en: Paths changed in the existing cache files
tr_TR: Mevcut önbellek dosyalarındaki yollar değiştirildi

en: Pause for 5 minutes
tr_TR: 5 Dakika Duraklat

en: Permanently blacklist IP
tr_TR: IP'yi kalıcı olarak kara listeye ekle

en: Permission denied.
tr_TR: İzin reddedildi.

en: Persian
tr_TR: Farsça

en: Philippines
tr_TR: Filipinler

en: Pitcairn
tr_TR: Pitcairn Adaları

en: Please enter the code generated by your authenticator app.
tr_TR: Lütfen kimlik doğrulama uygulamanız tarafından oluşturulan kodu girin.

en: Please verify your email and click on the magic login URL provided in the email.
tr_TR: Lütfen e-postanızı doğrulayın ve e-postada sağlanan sihirli giriş URL'sine tıklayın.

en: Plugin Loading Hook
tr_TR: Eklenti Yükleme Kancası

en: Plugin/Theme Editor Enabled
tr_TR: Eklenti/Tema Düzenleyicisi Etkin

en: Plugins Path
tr_TR: Eklentiler Yolu

en: Plugins Security
tr_TR: Eklenti Güvenliği

en: Plugins Settings
tr_TR: Eklenti Ayarları

en: Poland
tr_TR: Polonya

en: Polish
tr_TR: Lehçe

en: Portugal
tr_TR: Portekiz

en: Portuguese
tr_TR: Portekizce

en: Preset Security
tr_TR: Hazır Güvenlik Ayarı

en: Prevent Broken Website Layout
tr_TR: Web Sitesi Düzeninin Bozulmasını Önle

en: Prevented
tr_TR: Engellendi

en: Preview example. The selected layout preset may show the background differently.
tr_TR: Önizleme örneği. Seçilen düzen hazır ayarı arka planı farklı gösterebilir.

en: Previous page
tr_TR: Önceki sayfa

en: Priority Loading
tr_TR: Öncelikli Yükleme

en: Proactive WordPress Hack Prevention: Secure WP paths & login, firewall protection, brute force defense, 2FA, GEO security & bot blocking.
tr_TR: Proaktif WordPress Hack Önleme: WP yolları ve girişi güvence altına alın, güvenlik duvarı koruması, kaba kuvvet savunması, 2FA, Coğrafi güvenlik ve bot engelleme.

en: Project ID
tr_TR: Proje Kimliği

en: Project ID for %1$s Google Enterprise %2$s.
tr_TR: %1$s Google Enterprise %2$s için proje kimliği.

en: Protect customer accounts from brute force attacks and credential stuffing.
tr_TR: Müşteri hesaplarını kaba kuvvet saldırılarına ve kimlik bilgisi doldurma saldırılarına karşı koruyun.

en: Protects your website against Brute Force login attacks using %s A common threat web developers face is a password-guessing attack known as a Brute Force attack. A Brute Force attack is an attempt to discover a password by systematically trying every possible combination of letters, numbers, and symbols until you discover the one correct combination that works.
tr_TR: %s kullanan Kaba Kuvvet giriş saldırılarına karşı web sitenizi korur. Kaba kuvvet saldırısı, çalışan doğru kombinasyon bulunana kadar tüm olası harf, rakam ve sembol kombinasyonlarını sistematik olarak deneyerek şifreyi keşfetme girişimidir.

en: Prove your humanity:
tr_TR: İnsan olduğunuzu kanıtlayın:

en: Public user registration is enabled. Unless your site requires it (e-commerce, memberships, or guest posting), open registration invites spam accounts, fake content, and potential exploitation of authenticated-user vulnerabilities. <br /><br />If registration is needed, protect the form with Brute Force protection.
tr_TR: Genel kullanıcı kaydı etkin. Bu spam hesaplarını ve sahte içerikleri davet edebilir. <br /><br />Kayıt gerekiyorsa formu Kaba Kuvvet korumasıyla koruyun.

en: Puerto Rico
tr_TR: Porto Riko

en: Qatar
tr_TR: Katar

en: Quick Fix
tr_TR: Hızlı Düzeltme

en: RSD Endpoint Exposed
tr_TR: RSD Uç Noktası Görünüyor

en: Random Static Number
tr_TR: Rastgele Statik Sayı

en: Reactivate user for 1 day
tr_TR: Kullanıcıyı 1 gün için yeniden etkinleştir

en: Reading %1$s byte(s) from file failed
tr_TR: Dosyadan %1$s bayt okunamadı

en: Recovery Mode &#8212; %s
tr_TR: Kurtarma Modu &#8212; %s

en: Redirect After Login
tr_TR: Girişten Sonra Yönlendir

en: Redirect Hidden Paths
tr_TR: Gizli Yolları Yönlendir

en: Redirect Logged Users To Dashboard
tr_TR: Giriş Yapmış Kullanıcıları Panoya Yönlendir

en: Redirect temporary users to a custom page after login.
tr_TR: Girişten sonra geçici kullanıcıları özel bir sayfaya yönlendir.

en: Redirect the protected paths /wp-admin, /wp-login to a Page or trigger an HTML Error.
tr_TR: Korunan yollar /wp-admin ve /wp-login'i bir Sayfaya yönlendirin veya bir HTML Hatası tetikleyin.

en: Redirect user to a custom page after login.
tr_TR: Girişten sonra kullanıcıyı özel bir sayfaya yönlendir.

en: Redirect users to custom pages after login or logout based on their role. e.g., send editors to the dashboard and customers to their account.
tr_TR: Kullanıcıları rollerine göre giriş veya çıkış sonrasında özel sayfalara yönlendirin. Örn: editörleri panoya, müşterileri hesaplarına gönderin.

en: Redirects
tr_TR: Yönlendirmeler

en: Referer
tr_TR: Yönlendiren

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove PHP version, Server info, Server Signature from header.
tr_TR: Başlıktan PHP sürümü, Sunucu bilgisi ve Sunucu İmzasını kaldırın.

en: Remove Plugins Authors & Style in Sitemap XML
tr_TR: XML Site Haritasındaki Eklenti Yazarları ve Stilini Kaldır

en: Remove Unsafe Headers
tr_TR: Güvensiz Başlıkları Kaldır

en: Remove pingback link tag from the website header.
tr_TR: Geri ping bağlantı etiketini web sitesi başlığından kaldırın.

en: Removes sourceMappingURL/sourceURL hints from CSS/JS output.
tr_TR: CSS/JS çıktısından sourceMappingURL/sourceURL ipuçlarını kaldırır.

en: Replace WordPress paths in your XML sitemap so attackers scanning it can't identify your plugins, themes, or directory structure.
tr_TR: XML site haritanızdaki WordPress yollarını değiştirin; böylece tarayan saldırganlar eklentilerinizi, temalarınızı veya dizin yapınızı tespit edemez.

en: Replace WordPress-specific class names and IDs in your page source so scanners can't fingerprint your site as WordPress.
tr_TR: Sayfanızın kaynağındaki WordPress'e özgü sınıf adlarını ve ID'leri değiştirin; böylece tarayıcılar sitenizi WordPress olarak tespit edemez.

en: Replace default WordPress paths inside RSS feeds so bots crawling your feed can't map your site structure.
tr_TR: RSS beslemelerindeki varsayılan WordPress yollarını değiştirin; böylece beslemelerinizi tarayan botlar site yapınızı haritalayamaz.

en: Request ID
tr_TR: İstek Kimliği

en: Request fields
tr_TR: İstek alanları

en: Request path, method, and response status code.
tr_TR: İstek yolu, yöntemi ve yanıt durum kodu.

en: Requested path
tr_TR: İstenen yol

en: Resend Code
tr_TR: Kodu Yeniden Gönder

en: Reset Email
tr_TR: E-postayı Sıfırla

en: Reset Key
tr_TR: Anahtarı Sıfırla

en: Reset Settings
tr_TR: Ayarları Sıfırla

en: Resolving hostnames may affect the website loading speed.
tr_TR: Ana bilgisayar adlarını çözümleme web sitesinin yüklenme hızını etkileyebilir.

en: Restore Backup
tr_TR: Yedeği Geri Yükle

en: Restore Settings
tr_TR: Ayarları Geri Yükle

en: Resume Security
tr_TR: Güvenliği Sürdür

en: Retention
tr_TR: Saklama Süresi

en: Retrieving current position in file failed
tr_TR: Dosyadaki mevcut konum alınamadı

en: Reunion
tr_TR: Réunion

en: Review the plugins that have not been updated recently and replace them with actively maintained alternatives from the WordPress directory.
tr_TR: Son zamanlarda güncellenmemiş eklentileri inceleyin ve WordPress dizininden aktif olarak sürdürülen alternatiflerle değiştirin.

en: Rewrite CSS and JS file URLs to custom paths, removing default WordPress signatures that bots use to identify your setup.
tr_TR: CSS ve JS dosya URL'lerini özel yollarla yeniden yazın; böylece botların kurulumunuzu tanımlamak için kullandığı varsayılan WordPress imzalarını kaldırın.

en: Right click is disabled!
tr_TR: Sağ tıklama devre dışı!

en: Robots Security
tr_TR: Robots Güvenliği

en: Role
tr_TR: Rol

en: Rollback Settings
tr_TR: Ayarları Geri Al

en: Rollback all the plugin settings to initial values.
tr_TR: Tüm eklenti ayarlarını başlangıç değerlerine geri al.

en: Romania
tr_TR: Romanya

en: Romanian
tr_TR: Romence

en: Run %1$sFrontend Test%2$s to check if the new paths are working.
tr_TR: Yeni yolların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için %1$sÖn Yüz Testini%2$s çalıştırın.

en: Run %1$sLogin Test%2$s and log in inside the popup.
tr_TR: %1$sGiriş Testini%2$s çalıştırın ve açılır pencerede giriş yapın.

en: Run %1$sreCAPTCHA Test%2$s and login inside the popup.
tr_TR: %1$sreCAPTCHA Testini%2$s çalıştırın ve açılır pencerede giriş yapın.

en: Run Full Security Check
tr_TR: Tam Güvenlik Kontrolü Çalıştır

en: Russian
tr_TR: Rusça

en: Russian Federation
tr_TR: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr_TR: Ruanda

en: SCRIPT_DEBUG is currently enabled. This forces WordPress to load unminified CSS and JS files, which can reveal internal paths and debug information in the frontend — giving attackers insight into your site structure.
tr_TR: SCRIPT_DEBUG etkin. Bu, WordPress'i küçültülmemiş CSS ve JS dosyalarını yüklemeye zorlar ve iç yolları açığa çıkarabilir.

en: Safe URL:
tr_TR: Güvenli URL:

en: Saint Bartelemey
tr_TR: Saint-Barthélemy

en: Saint Kitts and Nevis
tr_TR: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
tr_TR: Saint Pierre ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr_TR: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sao Tome and Principe
tr_TR: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr_TR: Suudi Arabistan

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save User
tr_TR: Kullanıcıyı Kaydet

en: Saved
tr_TR: Kaydedildi

en: Saved! Reload the page.
tr_TR: Kaydedildi! Sayfayı yenileyin.

en: Saved! This task will be ignored on future tests.
tr_TR: Kaydedildi! Bu görev gelecekteki testlerde yok sayılacak.

en: Saved! You can run the test again.
tr_TR: Kaydedildi! Testi tekrar çalıştırabilirsiniz.

en: Scan the provided code using your authenticator app to link this account.
tr_TR: Bu hesabı bağlamak için kimlik doğrulama uygulamanızı kullanarak sağlanan kodu tarayın.

en: Script Debug Mode
tr_TR: Script Hata Ayıklama Modu

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search in user events log and manage the email alerts
tr_TR: Kullanıcı olayları günlüğünde arayın ve e-posta uyarılarını yönetin

en: Secret Key
tr_TR: Gizli Anahtar

en: Secret key is configured and registered.
tr_TR: Gizli anahtar yapılandırıldı ve kaydedildi.

en: Secret keys for %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.
tr_TR: %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s için gizli anahtarlar.

en: Secure WP Paths
tr_TR: WP Yollarını Güvenli Hale Getir

en: Security Check
tr_TR: Güvenlik Kontrolü

en: Security Keys Need Rotation
tr_TR: Güvenlik Anahtarları Yenileme Gerektirir

en: Security Keys and Salts
tr_TR: Güvenlik Anahtarları ve Tuzlar

en: Security Status
tr_TR: Güvenlik Durumu

en: Security Threats
tr_TR: Güvenlik Tehditleri

en: Security Threats Log
tr_TR: Güvenlik Tehditleri Günlüğü

en: Security score: %d out of 100
tr_TR: Güvenlik puanı: 100 üzerinden %d

en: See real attacks blocked on your site, including brute force attempts, injections, and bot scans.
tr_TR: Kaba kuvvet girişimleri, enjeksiyonlar ve bot taramaları dahil olmak üzere sitenizde engellenen gerçek saldırıları görün.

en: Seeking file to offset %1$s failed
tr_TR: Dosyada %1$s konumuna erişim başarısız

en: Select Background Image
tr_TR: Arka Plan Resmi Seç

en: Select Image
tr_TR: Resim Seç

en: Select Logo Image
tr_TR: Logo Resmi Seç

en: Select Preset
tr_TR: Hazır Ayar Seç

en: Select User Roles
tr_TR: Kullanıcı Rollerini Seç

en: Select a preset security settings we've tested on most websites.
tr_TR: Çoğu web sitesinde test ettiğimiz önceden belirlenmiş bir güvenlik ayarı seçin.

en: Select all
tr_TR: Tümünü seç

en: Select how long the login link remains valid.
tr_TR: Giriş bağlantısının ne kadar süre geçerli kalacağını seçin.

en: Select how long the temporary login will be available after the first user access.
tr_TR: İlk kullanıcı erişiminden sonra geçici girişin ne kadar süre kullanılabilir olacağını seçin.

en: Select the file extensions you want to hide on old paths.
tr_TR: Eski yollarda gizlemek istediğiniz dosya uzantılarını seçin.

en: Select the files you want to hide on old paths.
tr_TR: Eski yollarda gizlemek istediğiniz dosyaları seçin.

en: Selected
tr_TR: Seçildi

en: Selected Countries
tr_TR: Seçilen Ülkeler

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Send magic login link
tr_TR: Sihirli giriş bağlantısını gönder

en: Send magic login url to %1$s
tr_TR: Sihirli giriş URL'sini %1$s adresine gönder

en: Serbia
tr_TR: Sırbistan

en: Serbian
tr_TR: Sırpça

en: Server Type
tr_TR: Sunucu Türü

en: Server-level blocks (Nginx/htaccess) may not reach WordPress, so they cannot be logged here.
tr_TR: Sunucu düzeyindeki bloklar (Nginx/htaccess) WordPress'e ulaşmayabilir; bu nedenle burada günlüğe kaydedilemez.

en: Set <code>allow_url_include = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. There is no legitimate use case for this directive on production sites.
tr_TR: php.ini dosyasında <code>allow_url_include = off</code> olarak ayarlayın veya barındırıcınızla iletişime geçin.

en: Set <code>expose_php = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it.
tr_TR: php.ini dosyasında <code>expose_php = off</code> olarak ayarlayın veya barındırıcınızla iletişime geçin.

en: Set <code>register_globals = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it immediately. Consider switching hosts if they enable this by default.
tr_TR: php.ini dosyasında <code>register_globals = off</code> olarak ayarlayın veya barındırıcınızla iletişime geçin.

en: Set <code>safe_mode = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. If your host requires safe_mode, consider migrating to a modern hosting environment.
tr_TR: php.ini dosyasında <code>safe_mode = off</code> olarak ayarlayın veya barındırıcınızla iletişime geçin.

en: Set Custom Cache Directory
tr_TR: Özel Önbellek Dizini Ayarla

en: Set SCRIPT_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>
tr_TR: wp-config.php dosyasında SCRIPT_DEBUG'ı false olarak ayarlayın: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>

en: Set WP_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>
tr_TR: wp-config.php dosyasında WP_DEBUG'ı false olarak ayarlayın: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>

en: Set a custom login URL from %1$s%2$s > Change Paths > Custom login URL%3$s and switch on %4$s%5$s > Brute Force Protection%6$s
tr_TR: %1$s%2$s > Yolları Değiştir > Özel Giriş URL'si%3$s bölümünden özel bir giriş URL'si belirleyin ve %4$s%5$s > Kaba Kuvvet Koruması%6$s seçeneğini etkinleştirin.

en: Set a strong database password — at least 12 characters with a mix of uppercase, lowercase, numbers, and special characters. Update the password in wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>
tr_TR: Güçlü bir veritabanı parolası belirleyin — en az 12 karakter. wp-config.php dosyasında güncelleyin: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>

en: Set the current user role.
tr_TR: Mevcut kullanıcı rolünü belirleyin.

en: Set the website you want this user to be created for.
tr_TR: Bu kullanıcının oluşturulmasını istediğiniz web sitesini belirleyin.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings > Permalinks
tr_TR: Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar

en: Seychelles
tr_TR: Seyşeller

en: Short name detected: %1$s. You need to use unique paths with more than 4 chars to avoid WordPress errors.
tr_TR: Kısa ad tespit edildi: %1$s. WordPress hatalarından kaçınmak için 4'ten fazla karaktere sahip benzersiz yollar kullanmanız gerekiyor.

en: Show /%1$s instead of /%2$s
tr_TR: /%2$s yerine /%1$s göster

en: Show Advanced Options
tr_TR: Gelişmiş Seçenekleri Göster

en: Show alert message for a specific user when there were fail attempts on his account.
tr_TR: Hesabında başarısız denemeler olduğunda belirli bir kullanıcıya uyarı mesajı gösterin.

en: Show blank screen when Inspect Element is active on browser.
tr_TR: Tarayıcıda Öğeyi İncele etkin olduğunda boş ekran göster.

en: Show completed tasks
tr_TR: Tamamlanan görevleri göster

en: Show default WordPress paths and allow hidden paths
tr_TR: Varsayılan WordPress yollarını göster ve gizli yollara izin ver

en: Show default WordPress paths and disable all hiding
tr_TR: Varsayılan WordPress yollarını göster ve tüm gizlemeleri devre dışı bırak

en: Show ignored tasks
tr_TR: Yoksayılan görevleri göster

en: Showing %1$s of %2$s events from <strong>%3$s</strong>
tr_TR: <strong>%3$s</strong> ülkesinden %2$s etkinliğin %1$s kadarı gösteriliyor

en: Showing %1$s of %2$s threats from <strong>%3$s</strong>
tr_TR: <strong>%3$s</strong> ülkesinden %2$s tehdidin %1$s kadarı gösteriliyor

en: Showing last %1$s of %2$s events
tr_TR: Son %2$s etkinliğin %1$s kadarı gösteriliyor

en: Showing last %1$s of %2$s threats
tr_TR: Son %2$s tehdidin %1$s kadarı gösteriliyor

en: Sign Up Form Protection
tr_TR: Kayıt Formu Koruması

en: Similar attacks
tr_TR: Benzer saldırılar

en: Simplified Chinese
tr_TR: Basitleştirilmiş Çince

en: Simulate CMS
tr_TR: CMS Simülasyonu

en: Simulate popular content management systems like Drupal or Joomla.
tr_TR: Drupal veya Joomla gibi popüler içerik yönetim sistemlerini simüle edin.

en: Singapore
tr_TR: Singapur

en: Site Key
tr_TR: Site Anahtarı

en: Site keys for %1$s Google reCaptcha %2$s.
tr_TR: %1$s Google reCaptcha %2$s için site anahtarları.

en: Site keys for %1$sGoogle reCaptcha%2$s.
tr_TR: %1$sGoogle reCaptcha%2$s için site anahtarları.

en: Sitemap Security
tr_TR: Site Haritası Güvenliği

en: Six Months
tr_TR: Altı Ay

en: Skip for now
tr_TR: Şimdilik atla

en: Slovak
tr_TR: Slovakça

en: Slovakia
tr_TR: Slovakya

en: Slovene
tr_TR: Slovence

en: Slovenia
tr_TR: Slovenya

en: Solomon Islands
tr_TR: Solomon Adaları

en: Somalia
tr_TR: Somali

en: Some authenticator apps permit you to manually input the text version.
tr_TR: Bazı kimlik doğrulama uygulamaları metin sürümünü manuel olarak girmenize izin verir.

en: Some plugins may remove custom rewrite rules from the .htaccess file, especially if it's writable, which can affect the functionality of custom paths.
tr_TR: Bazı eklentiler, özellikle yazılabilirse, .htaccess dosyasından özel yeniden yazma kurallarını kaldırabilir; bu durum özel yolların işlevselliğini etkileyebilir.

en: Some themes don't work with custom Admin and Ajax paths. In case of ajax errors, switch back to wp-admin and admin-ajax.php.
tr_TR: Bazı temalar özel Yönetici ve Ajax yollarıyla çalışmaz. Ajax hataları durumunda wp-admin ve admin-ajax.php'ye geri geçin.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
tr_TR: Üzgünüz, bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: South Africa
tr_TR: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr_TR: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: South Korea
tr_TR: Güney Kore

en: Spain
tr_TR: İspanya

en: Spammers can easily signup
tr_TR: Spam gönderenler kolayca kayıt olabilir

en: Spanish
tr_TR: İspanyolca

en: Specify the email address to receive the authentication code during the login process for 2FA.
tr_TR: 2FA için giriş işlemi sırasında kimlik doğrulama kodunu alacak e-posta adresini belirtin.

en: Start Scan
tr_TR: Taramayı Başlat

en: Start monitoring suspicious requests and attack patterns
tr_TR: Şüpheli istekleri ve saldırı kalıplarını izlemeye başla

en: Status
tr_TR: Durum

en: Stop repeated login attempts and block bots trying to guess usernames and passwords.
tr_TR: Tekrarlanan giriş denemelerini durdurun ve kullanıcı adlarını ve şifreleri tahmin etmeye çalışan botları engelleyin.

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Success
tr_TR: Başarı

en: Super Admin
tr_TR: Süper Yönetici

en: Suriname
tr_TR: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
tr_TR: Svalbard ve Jan Mayen

en: Swaziland
tr_TR: Svaziland

en: Sweden
tr_TR: İsveç

en: Swedish
tr_TR: İsveççe

en: Switch between Google reCaptcha Classic and Google reCaptcha Enterprise based on your Google Console setup.
tr_TR: Google Konsolu kurulumunuza göre Google reCaptcha Classic ve Google reCaptcha Enterprise arasında geçiş yapın.

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s
tr_TR: %2$sHide WordPress Common Paths%3$s içinden %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files seçeneğini etkinleştir

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s and select also install.php & upgrade.php
tr_TR: %1$s > Yolları Değiştir > WordPress Ortak Dosyalarını Gizle seçeneğini %2$sWordPress Ortak Yollarını Gizle%3$s bölümünden etkinleştirin ve install.php ile upgrade.php dosyalarını da seçin.

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide Author ID URL%3$s
tr_TR: %1$s%2$s > Yolları Değiştir > Yazar Kimliği URL'sini Gizle%3$s seçeneğini etkinleştirin.

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide RSD Endpoint%3$s
tr_TR: %1$s%2$s > Yolları Değiştir > RSD Uç Noktasını Gizle%3$s seçeneğini etkinleştirin.

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide User Enumeration%3$s
tr_TR: %1$s%2$s > Yolları Değiştir > Kullanıcı Sıralamasını Gizle%3$s seçeneğini etkinleştirin.

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files%3$s
tr_TR: %1$s%2$s > Yolları Değiştir > WordPress Ortak Dosyalarını Gizle%3$s seçeneğini etkinleştirin.

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > %3$s%4$s
tr_TR: %1$s%2$s > Düzenlemeler > %3$s%4$s seçeneğini etkinleştirin.

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > Hide WLW Manifest scripts%3$s
tr_TR: %1$s%2$s > Düzenlemeler > WLW Manifest Scriptlerini Gizle%3$s seçeneğini etkinleştirin.

en: Switch on the 7G or 8G Firewall from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
tr_TR: %1$s%2$s > Güvenlik Duvarı ve Başlıklar%3$s bölümünden 7G veya 8G Güvenlik Duvarını etkinleştirin.

en: Switch on the Automated IP Blocking option from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
tr_TR: %1$s%2$s > Güvenlik Duvarı ve Başlıklar%3$s bölümünden Otomatik IP Engelleme seçeneğini etkinleştirin.

en: Switzerland
tr_TR: İsviçre

en: Syrian Arab Republic
tr_TR: Suriye

en: Tagline
tr_TR: Slogan

en: Taiwan
tr_TR: Tayvan

en: Tajikistan
tr_TR: Tacikistan

en: Tanzania, United Republic of
tr_TR: Tanzanya

en: Temporarily block for 1 day
tr_TR: 1 gün için geçici olarak engelle

en: Temporarily block for 1 hour
tr_TR: 1 saat için geçici olarak engelle

en: Temporarily block for 1 month
tr_TR: 1 ay için geçici olarak engelle

en: Temporarily block for 1 week
tr_TR: 1 hafta için geçici olarak engelle

en: Temporary Login
tr_TR: Geçici Giriş

en: Temporary Login Settings
tr_TR: Geçici Giriş Ayarları

en: Temporary Logins
tr_TR: Geçici Girişler

en: Test your website headers with
tr_TR: Web sitesi başlıklarınızı şununla test edin:

en: Text & URL Mapping
tr_TR: Metin ve URL Eşleme

en: Text Color
tr_TR: Metin Rengi

en: Text Mapping
tr_TR: Metin Eşleme

en: Text Mapping in CSS and JS files including cached files
tr_TR: Önbellekteki dosyalar dahil CSS ve JS dosyalarında Metin Eşleme

en: Text Mapping only Classes, IDs, JS variables
tr_TR: Yalnızca Sınıflar, Kimlikler, JS değişkenleri için Metin Eşleme

en: Text displayed on the magic login button and form.
tr_TR: Sihirli giriş düğmesinde ve formunda görüntülenen metin.

en: Thai
tr_TR: Tayca

en: Thailand
tr_TR: Tayland

en: The 7G/8G Firewall is not currently active. Without these rulesets, malicious requests — including SQL injection attempts, script injections, and exploit probes — are not filtered at the server level before they reach your site.
tr_TR: 7G/8G Güvenlik Duvarı şu anda etkin değil. Bu kural kümeleri olmadan kötü amaçlı istekler sunucu düzeyinde filtrelenmez.

en: The AI crawler list is automatically updated with each plugin release as new bots appear.
tr_TR: Yapay zeka tarayıcı listesi, yeni botlar ortaya çıktıkça her eklenti sürümüyle otomatik olarak güncellenir.

en: The Country database has not been downloaded, preventing the User Events Log and Security Threats Log features from working properly.
tr_TR: Ülke veritabanı indirilmediği için User Events Log ve Security Threats Log özellikleri düzgün çalışmıyor.

en: The Ghost Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
tr_TR: Ghost Mode, eski yolları korsanlardan gizlemek için yapılandırma dosyasına yeniden yazma kuralları ekleyecek.

en: The Lite Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
tr_TR: Lite Mode, eski yolları hackerlardan gizlemek için yapılandırma dosyasına rewrite kurallarını ekleyecek.

en: The REST API is used by many plugins and themes to interact with WordPress. Disabling it for non-logged-in users may break page builders, forms, e-commerce integrations, and other features that rely on it for frontend requests.
tr_TR: REST API, WordPress ile etkileşim için pek çok eklenti ve tema tarafından kullanılıyor. Giriş yapmamış kullanıcılar için devre dışı bırakmak sayfa oluşturucuları, formları ve e-ticaret entegrasyonlarını bozabilir.

en: The Really Simple Discovery (RSD) endpoint link is visible in your page header. Unless you use pingbacks or external blog clients that rely on RSD, this link serves no purpose and acts as a WordPress fingerprint that confirms your CMS to scanners.
tr_TR: RSD uç nokta bağlantısı sayfa başlığınızda görünüyor ve bir WordPress parmak izi olarak işlev görüyor.

en: The Safe URL will deactivate all the custom paths. Use it only if you can't login.
tr_TR: Güvenli URL tüm özel yolları devre dışı bırakır. Yalnızca giriş yapamıyorsanız kullanın.

en: The Windows Live Writer manifest link is present in your page header. This is a WordPress-specific fingerprint that confirms your CMS to automated scanners. Since Windows Live Writer is discontinued, there is no reason to keep this enabled.
tr_TR: Windows Live Writer manifest bağlantısı sayfa başlığınızda mevcut. Bu, CMS'inizi otomatik tarayıcılara doğrulayan bir WordPress parmak izidir. Windows Live Writer artık kullanımda olmadığından bunu etkin tutmaya gerek yoktur.

en: The WordPress Media Library is not available on this page.
tr_TR: WordPress Medya Kitaplığı bu sayfada kullanılamıyor.

en: The allow_url_include PHP directive is enabled. This allows PHP to include remote files via URLs in include/require statements, exposing your site to Remote File Inclusion (RFI) attacks where attackers can execute arbitrary code on your server.
tr_TR: PHP allow_url_include yönergesi etkin. Bu, sitenizi Uzaktan Dosya Dahil Etme (RFI) saldırılarına maruz bırakır.

en: The built-in plugin and theme file editor is active. If an attacker gains admin access, they can use this editor to inject malicious PHP code directly into your site files — instantly compromising the entire installation without needing FTP or server access.
tr_TR: Yerleşik eklenti ve tema dosyası düzenleyicisi etkin. Saldırgan yönetici erişimi kazanırsa bu düzenleyiciyle kötü amaçlı PHP kodu yerleştirebilir.

en: The constant ADMIN_COOKIE_PATH is defined in wp-config.php by another plugin. You can't change %s unless you remove the line define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.
tr_TR: ADMIN_COOKIE_PATH sabiti, wp-config.php dosyasında başka bir eklenti tarafından tanımlandı. define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...); satırını kaldırmadıkça %s değiştiremezsiniz.

en: The default wp-login.php path is still accessible. Even with a custom login URL configured, bots can still find and attack the original login page. Blocking access to the default path forces all login traffic through your custom URL, where Brute Force Protection can be applied.
tr_TR: Varsayılan wp-login.php yoluna hâlâ erişilebiliyor. Varsayılan yola erişimi engellemek tüm giriş trafiğini özel URL'niz üzerinden geçirir.

en: The display_errors PHP directive is enabled. PHP errors displayed on the frontend can reveal file paths, function names, and database details — all of which help attackers map your site. Errors should be logged server-side, never shown to visitors.
tr_TR: PHP display_errors yönergesi etkin. Ön yüzde gösterilen PHP hataları dosya yollarını ve veritabanı ayrıntılarını açığa çıkarabilir.

en: The email address to which the authentication code will be sent is
tr_TR: Kimlik doğrulama kodunun gönderileceği e-posta adresi:

en: The hack was prevented by the firewall
tr_TR: Saldırı güvenlik duvarı tarafından engellendi

en: The list of plugins and themes was updated with success!
tr_TR: Eklentiler ve temaların listesi başarıyla güncellendi!

en: The original WordPress paths are still accessible even though custom paths are set. Bots can still reach plugins and themes at their default locations, bypassing the path changes. <br /><br />Hiding old paths ensures that only the custom paths work, fully removing the original entry points.
tr_TR: Özel yollar ayarlanmış olsa da orijinal WordPress yollarına hâlâ erişilebiliyor. Eski yolları gizlemek yalnızca özel yolların çalışmasını sağlar.

en: The readme.html file is publicly accessible and reveals your WordPress version number. Attackers use this to identify sites running versions with known vulnerabilities.
tr_TR: readme.html dosyasına genel erişim mümkün ve WordPress sürüm numaranızı açığa çıkarıyor.

en: The register_globals PHP directive is enabled. This is a critical security risk — it allows external input to overwrite internal PHP variables, enabling attackers to manipulate your application logic. This directive has been removed in modern PHP versions due to its severity.
tr_TR: PHP register_globals yönergesi etkin. Bu kritik bir güvenlik riskidir ve harici girdinin iç PHP değişkenlerini üzerine yazmasına izin verir.

en: The requested URL %1$s was not found on this server.
tr_TR: İstenen URL %1$s bu sunucuda bulunamadı.

en: The response parameter is invalid or malformed.
tr_TR: Yanıt parametresi geçersiz veya hatalı biçimlendirilmiş.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
tr_TR: Gizli parametre geçersiz veya hatalı biçimlendirilmiş.

en: The secret parameter is missing.
tr_TR: Gizli parametre eksik.

en: The server was unable to send the email.
tr_TR: Sunucu e-posta gönderemedi.

en: The wp-admin/install.php and wp-admin/upgrade.php files are publicly accessible. These files have been associated with security vulnerabilities in the past and should not be reachable on a live site.
tr_TR: wp-admin/install.php ve wp-admin/upgrade.php dosyalarına genel erişim mümkün. Bu dosyalar canlı bir sitede erişilebilir olmamalıdır.

en: Themes Path
tr_TR: Temalar Yolu

en: Themes Security
tr_TR: Tema Güvenliği

en: Themes are up to date
tr_TR: Tüm temalar güncel

en: Then
tr_TR: Ardından

en: There has been a critical error on your website.
tr_TR: Web sitenizde kritik bir hata oluştu.

en: There has been a critical error on your website. Please check your site admin email inbox for instructions.
tr_TR: Web sitenizde kritik bir hata oluştu. Talimatlar için site yöneticisi e-posta gelen kutunuzu kontrol edin.

en: There is a configuration error in the plugin. Please Save the settings again and follow the instruction.
tr_TR: Eklentide bir yapılandırma hatası var. Lütfen ayarları tekrar kaydedin ve talimatları izleyin.

en: There is a newer version of WordPress available ({version}).
tr_TR: WordPress'in daha yeni bir sürümü mevcut ({version}).

en: This IP was blocked for security reasons
tr_TR: Bu IP güvenlik nedeniyle engellendi

en: This amazing feature isn't included in the basic plugin. Want to unlock it? Simply install or activate the Advanced Pack and enjoy the new security features.
tr_TR: Bu harika özellik temel eklentiye dahil değil. Kilidi açmak ister misiniz? Gelişmiş Paketi yükleyin veya etkinleştirin ve yeni güvenlik özelliklerinin keyfini çıkarın.

en: This may not work with all new mobile devices.
tr_TR: Bu, tüm yeni mobil cihazlarla çalışmayabilir.

en: This option is often already enabled by your hosting provider. Activating it twice in the config file may cause errors. First check if the %1$sUploads Directory%2$s is publicly visible before enabling this.
tr_TR: Bu seçenek genellikle barındırıcınız tarafından zaten etkinleştirilmiştir. Yapılandırma dosyasında iki kez etkinleştirmek hatalara neden olabilir. Bunu etkinleştirmeden önce %1$sYükleme Dizini%2$s'nin herkese açık olup olmadığını kontrol et.

en: This option will add rewrite rules to the .htaccess file in the WordPress rewrite rules area between the comments # BEGIN WordPress and # END WordPress.
tr_TR: Bu seçenek, .htaccess dosyasına # BEGIN WordPress ve # END WordPress yorumları arasındaki WordPress yeniden yazma kuralları alanına yeniden yazma kuralları ekler.

en: This request was blocked for security reasons
tr_TR: Bu istek güvenlik nedeniyle engellendi

en: This user is a temporary user.
tr_TR: Bu kullanıcı geçici bir kullanıcıdır.

en: This will prevent from showing the old paths when an image or font is called through ajax.
tr_TR: Bu, bir resim veya yazı tipi Ajax aracılığıyla çağrıldığında eski yolların gösterilmesini önler.

en: Threat Details
tr_TR: Tehdit Ayrıntıları

en: Threat Type
tr_TR: Tehdit Türü

en: Threat detected
tr_TR: Tehdit tespit edildi

en: Threat map is loading
tr_TR: Tehdit haritası yükleniyor

en: Threat type and reason (SQLi, XSS, probing, traversal, and more).
tr_TR: Tehdit türü ve nedeni (SQLi, XSS, araştırma, geçiş ve daha fazlası).

en: Threats
tr_TR: Tehditler

en: Threats Passed
tr_TR: Geçen Tehditler

en: Threats Passed (7d)
tr_TR: Geçen Tehditler (7 gün)

en: Threats Prevented
tr_TR: Önlenen Tehditler

en: Threats Prevented (7d)
tr_TR: Önlenen Tehditler (7 gün)

en: Three Days
tr_TR: Üç Gün

en: Three Hours
tr_TR: Üç Saat

en: Timor-Leste
tr_TR: Doğu Timor

en: To customize the REST API path, ou need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
tr_TR: REST API yolunu özelleştirmek için kalıcı bağlantı yapısını kolay URL'ye (index.php olmadan) ayarlamanız gerekiyor.

en: To hide the Avada library, please add the Avada FUSION_LIBRARY_URL in wp-config.php file after $table_prefix line: %1$s
tr_TR: Avada kütüphanesini gizlemek için wp-config.php dosyasına $table_prefix satırından sonra Avada FUSION_LIBRARY_URL'yi ekleyin: %1$s

en: To improve your website's security, consider removing authors and styles that point to WordPress in your sitemap XML.
tr_TR: Web sitenizin güvenliğini artırmak için XML site haritanızdaki WordPress'e işaret eden yazarları ve stilleri kaldırmayı düşünün.

en: To whitelist your website IP address, add: %s
tr_TR: Web sitenizin IP adresini beyaz listeye eklemek için şunu ekleyin: %s

en: Top Threat Countries (7d)
tr_TR: En Fazla Tehdit Gelen Ülkeler (7 gün)

en: Track and log events that happen on your WordPress site.
tr_TR: WordPress sitenizde gerçekleşen olayları takip edin ve günlüğe kaydedin.

en: Track key admin actions and sign-in events on your WordPress site.
tr_TR: WordPress sitenizdeki önemli yönetici eylemlerini ve giriş olaylarını takip edin.

en: Track key users actions and sign-in events on your site
tr_TR: Sitenizdeki önemli kullanıcı eylemlerini ve giriş olaylarını takip edin

en: Traditional Chinese
tr_TR: Geleneksel Çince

en: Translate button text using WPML or Polylang String Translation.
tr_TR: Düğme metnini WPML veya Polylang String Translation kullanarak çevirin.

en: Translate notification messages using WPML or Polylang String Translation.
tr_TR: Bildirim mesajlarını WPML veya Polylang String Translation kullanarak çevirin.

en: Trinidad and Tobago
tr_TR: Trinidad ve Tobago

en: Troubleshooting
tr_TR: Sorun Giderme

en: Trust this browser
tr_TR: Bu tarayıcıya güven

en: Trusted by 100,000+ websites
tr_TR: 100.000+ web sitesi tarafından güveniliyor

en: Tunisia
tr_TR: Tunus

en: Turkey
tr_TR: Türkiye

en: Turkish
tr_TR: Türkçe

en: Turkmenistan
tr_TR: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr_TR: Turks ve Caicos Adaları

en: Tweaks
tr_TR: Düzenlemeler

en: Two-Factor Method
tr_TR: İki Faktör Yöntemi

en: Two-factor Authentication
tr_TR: İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

en: Two-factor Authentication Settings
tr_TR: İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Ayarları

en: Two-factor authentication
tr_TR: İki faktörlü kimlik doğrulama

en: Type in the one-time code from your chosen authentication app to finalize the setup.
tr_TR: Kurulumu tamamlamak için seçtiğiniz kimlik doğrulama uygulamasından tek kullanımlık kodu girin.

en: URL Mapping
tr_TR: URL Eşleme

en: URL of the background image shown on the login page.
tr_TR: Giriş sayfasında gösterilen arka plan resminin URL'si.

en: URL of the logo image shown on the login page. Leave empty to use the WordPress default.
tr_TR: Giriş sayfasında gösterilen logo resminin URL'si. WordPress varsayılanını kullanmak için boş bırakın.

en: URL the logo links to. Leave empty to use the site URL.
tr_TR: Logonun bağlantı verdiği URL. Site URL'sini kullanmak için boş bırakın.

en: Ukraine
tr_TR: Ukrayna

en: Ukrainian
tr_TR: Ukraynaca

en: Ultimate Affiliate Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
tr_TR: Ultimate Affiliate Pro tespit edildi. Eklenti, Ajax URL'sini çağırmak için WordPress işlevlerini kullanmadığından özel %1$s yollarını desteklemiyor.

en: Unable to open MMDB file at %1$s
tr_TR: %1$s konumundaki MMDB dosyası açılamıyor

en: Unable to save 2FA Authentication code. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
tr_TR: 2FA kimlik doğrulama kodu kaydedilemiyor. Lütfen QR kodunu yeniden tarayın ve uygulamanızın sağladığı kodu girin.

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix.
tr_TR: Veritabanı Önekini güncellemek için <code>wp-config.php</code> dosyası güncellenemiyor.

en: United Arab Emirates
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr_TR: Birleşik Krallık

en: United States
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri

en: United States Minor Outlying Islands
tr_TR: ABD Küçük Dış Adaları

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Unlock
tr_TR: Kilidi Aç

en: Unlock all
tr_TR: Tümünün kilidini aç

en: Unlock full log with filters, search, and export
tr_TR: Filtreler, arama ve dışa aktarma ile tam günlüğün kilidini aç

en: Unnamed device
tr_TR: Adsız cihaz

en: Update Database
tr_TR: Veritabanını Güncelle

en: Update Now
tr_TR: Şimdi Güncelle

en: Update the settings on %s to refresh the paths after changing the REST API path.
tr_TR: REST API yolunu değiştirdikten sonra yolları yenilemek için %s üzerindeki ayarları güncelleyin.

en: Update your tagline in %1$s > %2$s > %3$s
tr_TR: Sloganınızı %1$s > %2$s > %3$s bölümünden güncelleyin.

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Upload the file with the saved plugin settings
tr_TR: Kaydedilen eklenti ayarlarını içeren dosyayı yükleyin

en: Uploaded Media
tr_TR: Yüklenen Medya

en: Uploads Path
tr_TR: Yüklemeler Yolu

en: Urgent Security Actions Required
tr_TR: Acil Güvenlik Eylemleri Gerekli

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
tr_TR: Erişilebilirlik nedeniyle giriş logosunda title özniteliğinin kullanılması önerilmez. Bunun yerine bağlantı metnini kullanın.

en: Use 2FA Authentication
tr_TR: 2FA Kimlik Doğrulamasını Kullan

en: Use Brute Force Protection
tr_TR: Kaba Kuvvet Korumasını Kullan

en: Use Checkbox Challenge
tr_TR: Onay Kutusu Zorluğunu Kullan

en: Use Login Page Design
tr_TR: Giriş Sayfası Tasarımını Kullan

en: Use Temporary Logins
tr_TR: Geçici Girişleri Kullan

en: Use This Background
tr_TR: Bu Arka Planı Kullan

en: Use This Logo
tr_TR: Bu Logoyu Kullan

en: Use a passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).
tr_TR: Bir passkey kullan (Touch ID / Face ID / Windows Hello).

en: Use the %s shortcode to integrate it with other login forms.
tr_TR: Diğer giriş formlarıyla entegre etmek için %s kısa kodunu kullanın.

en: Useful context: referrer and user-agent when available.
tr_TR: Kullanışlı bağlam: mevcut olduğunda yönlendirici ve user-agent.

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User 'admin' or 'administrator' as Administrator
tr_TR: 'admin' veya 'administrator' kullanıcısının Yönetici olarak kullanılması

en: User Action
tr_TR: Kullanıcı Eylemi

en: User Choice for 2FA
tr_TR: 2FA için Kullanıcı Tercihi

en: User Enumeration via REST API
tr_TR: REST API Üzerinden Kullanıcı Sıralama

en: User Events
tr_TR: Kullanıcı Olayları

en: User Events Log
tr_TR: Kullanıcı Olayları Günlüğü

en: User Role
tr_TR: Kullanıcı Rolü

en: User Security
tr_TR: Yazar Güvenliği

en: User actions in the dashboard (updates, changes, key settings actions).
tr_TR: Panodaki kullanıcı eylemleri (güncellemeler, değişiklikler, önemli ayar eylemleri).

en: User could not be activated.
tr_TR: Kullanıcı etkinleştirilemedi.

en: User could not be added
tr_TR: Kullanıcı eklenemedi

en: User could not be deleted.
tr_TR: Kullanıcı silinemedi.

en: User could not be disabled.
tr_TR: Kullanıcı devre dışı bırakılamadı.

en: User does not exist.
tr_TR: Kullanıcı mevcut değil.

en: User does not exists.
tr_TR: Kullanıcı mevcut değil.

en: User roles for who to disable the Right-Click.
tr_TR: Sağ tıklamanın devre dışı bırakılacağı kullanıcı rolleri.

en: User roles for who to disable the copy/paste.
tr_TR: Kopyalama/yapıştırmanın devre dışı bırakılacağı kullanıcı rolleri.

en: User roles for who to disable the drag/drop.
tr_TR: Sürükle/bırakın devre dışı bırakılacağı kullanıcı rolleri.

en: User roles for who to disable the inspect element.
tr_TR: Öğeyi incelemenin devre dışı bırakılacağı kullanıcı rolleri.

en: User roles for who to disable the view source.
tr_TR: Kaynağı görüntülemenin devre dışı bırakılacağı kullanıcı rolleri.

en: User roles for who to hide the admin toolbar.
tr_TR: Yönetici araç çubuğunun gizleneceği kullanıcı rolleri.

en: User successfully activated.
tr_TR: Kullanıcı başarıyla etkinleştirildi.

en: User successfully created.
tr_TR: Kullanıcı başarıyla oluşturuldu.

en: User successfully deleted.
tr_TR: Kullanıcı başarıyla silindi.

en: User successfully disabled.
tr_TR: Kullanıcı başarıyla devre dışı bırakıldı.

en: User successfully updated.
tr_TR: Kullanıcı başarıyla güncellendi.

en: Usernames are discoverable through the WordPress REST API (e.g., /wp-json/wp/v2/users). This endpoint can expose author IDs, display names, and author slugs — which often match or closely resemble the actual login username. <br /><br />Attackers use this information for targeted brute force attacks and phishing campaigns.
tr_TR: Kullanıcı adları WordPress REST API üzerinden keşfedilebilir (örn. /wp-json/wp/v2/users). Saldırganlar bu bilgileri hedefli kaba kuvvet saldırıları için kullanır.

en: Usernames can be discovered by iterating through author IDs (e.g., /?author=1, /?author=2). WordPress redirects valid IDs to the author archive URL, revealing the username. <br /><br />While usernames alone don't grant access, they provide attackers with half the credentials needed and enable targeted brute force or phishing attacks.
tr_TR: Kullanıcı adları, yazar ID'leri üzerinden (örn. /?author=1, /?author=2) keşfedilebilir. WordPress geçerli ID'leri yazar arşiv URL'sine yönlendirir ve kullanıcı adını açığa çıkarır.

en: Utilize this %s code for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once. | Utilize one of these unique %s codes for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once.
tr_TR[0]: Web sitesi panonuza erişimi kaybetmeniz durumunda giriş için bu %s kodu kullanın. Her kod yalnızca bir kez kullanılabilir.
tr_TR[1]: Web sitesi panonuza erişimi kaybetmeniz durumunda giriş için bu benzersiz %s kodlarından birini kullanın. Her kod yalnızca bir kez kullanılabilir.

en: Uzbekistan
tr_TR: Özbekistan

en: Valid
tr_TR: Geçerli

en: Value
tr_TR: Değer

en: Variables: {count} - no. of tries, {time} - time since last fail.
tr_TR: Değişkenler: {count} - deneme sayısı, {time} - son başarısız denemeden bu yana geçen süre.

en: Variables: {time} - time since available again.
tr_TR: Değişkenler: {time} - yeniden kullanılabilir olana kadar geçen süre.

en: Verification Code:
tr_TR: Doğrulama Kodu:

en: Verifies users by requiring them to check %1$s I'm not a robot %2$s checkbox.
tr_TR: Kullanıcıları %1$s Robot değilim %2$s onay kutusunu işaretlemeye zorunlu kılarak doğrular.

en: Version Numbers Exposed
tr_TR: Sürüm Numaraları Görünüyor

en: Vietnamese
tr_TR: Vietnamca

en: View Source is disabled!
tr_TR: Kaynak görüntüleme devre dışı!

en: Virgin Islands, British
tr_TR: Britanya Virjin Adaları

en: Virgin Islands, U.S.
tr_TR: ABD Virjin Adaları

en: WARNING: Your account has attempted to login {count} times without providing a valid code. The last failed login occurred {time} ago. If this wasn't you, please reset your password.
tr_TR: UYARI: Hesabınız geçerli bir kod sağlanmadan {count} kez giriş yapmayı denedi. Son başarısız giriş {time} önce gerçekleşti. Bu siz değilseniz lütfen şifrenizi sıfırlayın.

en: WP Core Security
tr_TR: WP Çekirdek Güvenliği

en: WP Debug Mode
tr_TR: WP Hata Ayıklama Modu

en: WP Super Cache CDN detected. Please include %1$s and %2$s paths in WP Super Cache > CDN > Include directories
tr_TR: WP Super Cache CDN tespit edildi. Lütfen WP Super Cache > CDN > Dizinleri dahil et bölümüne %1$s ve %2$s yollarını ekleyin.

en: WPEngine detected. Add the redirects in the Web Rules Engine %1$s
tr_TR: WPEngine tespit edildi. Yönlendirmeleri Web Kuralları Motoruna ekleyin %1$s

en: WP_DEBUG is currently enabled. While useful during development, leaving debug mode active on a live site exposes error messages, file paths, and internal details to visitors — information that attackers can use to identify vulnerabilities.
tr_TR: WP_DEBUG şu anda etkin. Canlı bir sitede hata ayıklama modunu açık bırakmak, ziyaretçilere hata mesajlarını ve dosya yollarını gösterir.

en: Wallis and Futuna
tr_TR: Wallis ve Futuna

en: Weak Database Password
tr_TR: Zayıf Veritabanı Parolası

en: Weak name detected: %1$s. You need to use another name to increase your website security.
tr_TR: Zayıf ad tespit edildi: %1$s. Web sitenizin güvenliğini artırmak için başka bir ad kullanmanız gerekiyor.

en: Website
tr_TR: Web Sitesi

en: Western Sahara
tr_TR: Batı Sahra

en: What you see
tr_TR: Neler göreceksiniz

en: When
tr_TR: Koşul

en: Where to add the firewall rules.
tr_TR: Güvenlik duvarı kurallarının nereye ekleneceği.

en: Whether the request was blocked by the firewall.
tr_TR: İsteğin güvenlik duvarı tarafından engellenip engellenmediği.

en: Whitelist
tr_TR: Beyaz Liste

en: Whitelist IP addresses are never blocked.
tr_TR: Beyaz listedeki IP adresleri hiçbir zaman engellenmez.

en: Whitelist IPs
tr_TR: IP'leri Beyaz Listeye Ekle

en: Whitelist Options
tr_TR: Beyaz Liste Seçenekleri

en: Whitelist Path
tr_TR: Beyaz Listeye Ekle Yolu

en: Whitelist Paths
tr_TR: Yolları Beyaz Listeye Ekle

en: Whitelist Rule
tr_TR: Beyaz Liste Kuralı

en: Whitelist Rules
tr_TR: Beyaz Liste Kuralları

en: Whitelist trusted IP addresses that should bypass firewall and security checks.
tr_TR: Güvenlik duvarı ve güvenlik kontrollerini atlayacak güvenilen IP adreslerini beyaz listeye ekleyin.

en: Windows Live Writer Link Exposed
tr_TR: Windows Live Writer Bağlantısı Görünüyor

en: WooCommerce Safe Login
tr_TR: WooCommerce Güvenli Giriş

en: WooCommerce Support
tr_TR: WooCommerce Desteği

en: WordPress Default Permissions
tr_TR: WordPress Varsayılan İzinleri

en: WordPress Security Check
tr_TR: WordPress Güvenlik Kontrolü

en: WordPress Version
tr_TR: WordPress Sürümü

en: WordPress security keys and salts strengthen the encryption of data stored in user cookies and hashed passwords. Without properly configured keys, session tokens and passwords are easier to crack. <br /><br />Each key should be unique, random, and at least 64 characters long.
tr_TR: WordPress güvenlik anahtarları ve tuzları, kullanıcı çerezlerinde ve karma parolalarda saklanan verilerin şifrelemesini güçlendirir.

en: WordPress, plugin, and theme version numbers are visible in your source code. Attackers use version information to identify sites running software with known vulnerabilities and target them with automated exploits.
tr_TR: WordPress, eklenti ve tema sürüm numaraları kaynak kodunuzda görünüyor. Saldırganlar bu bilgileri bilinen açıklara sahip siteleri belirlemek için kullanır.

en: Works alongside your theme and plugins without requiring special configuration.
tr_TR: Özel yapılandırma gerektirmeden tema ve eklentilerinizle birlikte çalışır.

en: Wrong Username Protection
tr_TR: Yanlış Kullanıcı Adı Koruması

en: XML-RPC Access Enabled
tr_TR: XML-RPC Erişimi Etkin

en: XML-RPC is currently accessible. This protocol sends credentials in plain text with every request and supports system.multicall, which allows attackers to test thousands of passwords in a single HTTP request. Unless you specifically need XML-RPC for remote publishing or the Jetpack plugin, it should be disabled.
tr_TR: XML-RPC şu anda erişilebilir. Bu protokol system.multicall'u destekler; bu da saldırganların tek bir HTTP isteğinde binlerce parola test etmesine olanak tanır.

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes, it's working
tr_TR: Evet, çalışıyor

en: You already defined a different wp-content/uploads directory in wp-config.php %s
tr_TR: wp-config.php dosyasında zaten farklı bir wp-content/uploads dizini tanımladınız: %s

en: You can ban a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. These IPs will not be able to access the login page.
tr_TR: 192.168.0.1 gibi tek bir IP adresi veya 192.168.0.* gibi 245 IP aralığını yasaklayabilirsiniz. Bu IP'ler giriş sayfasına erişemeyecek.

en: You can create a new page and come back to choose to redirect to that page.
tr_TR: Yeni bir sayfa oluşturabilir ve o sayfaya yönlendirmeyi seçmek için geri dönebilirsiniz.

en: You can now turn off "%1$s" option.
tr_TR: "%1$s" seçeneğini artık kapatabilirsiniz.

en: You can now turn on "%1$s" option.
tr_TR: "%1$s" seçeneğini artık açabilirsiniz.

en: You can white-list a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. Find your IP with %s
tr_TR: 192.168.0.1 gibi tek bir IP adresi veya 192.168.0.* gibi 245 IP aralığını beyaz listeye ekleyebilirsiniz. IP'nizi %s ile bulun.

en: You can't set both ADMIN and LOGIN with the same name. Please use different names
tr_TR: ADMIN ve LOGIN'i aynı adla ayarlayamazsınız. Lütfen farklı adlar kullanın.

en: You don't have the permission to access %1$s on this server.
tr_TR: Bu sunucudaki %1$s adresine erişim izniniz yok.

en: You got %1$d attempts left before lockout.
tr_TR: Hesap kilitlenmeden önce %1$d deneme hakkınız kaldı.

en: You have logged in successfully.
tr_TR: Başarıyla giriş yaptınız.

en: You need to activate the URL Rewrite for IIS to be able to change the permalink structure to friendly URL (without index.php). %1$sMore details%2$s
tr_TR: Kalıcı bağlantı yapısını kolay URL'ye (index.php olmadan) değiştirmek için IIS için URL Yeniden Yazma'yı etkinleştirmeniz gerekiyor. %1$sDaha fazla ayrıntı%2$s

en: You need to set a positive number of attempts.
tr_TR: Pozitif bir deneme sayısı belirlemeniz gerekiyor.

en: You need to set a positive waiting time.
tr_TR: Pozitif bir bekleme süresi belirlemeniz gerekiyor.

en: You need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
tr_TR: Kalıcı bağlantı yapısını kolay URL'ye (index.php olmadan) ayarlamanız gerekiyor.

en: You requested a one-time secure login URL to access your account without a password.
    
    Click the secure link below:
    
    %s
    This link can be used only once and will expire shortly.
    
    If you did not request this email, you can safely ignore it.
tr_TR: Hesabınıza şifresiz erişmek için tek kullanımlık güvenli bir giriş URL'si istediniz.
    
    Aşağıdaki güvenli bağlantıya tıklayın:
    
    %s
    Bu bağlantı yalnızca bir kez kullanılabilir ve kısa süre içinde sona erecektir.
    
    Bu e-postayı siz istemediyseniz güvenle yoksayabilirsiniz.

en: You should check your website every week to see if there are any security changes.
tr_TR: Güvenlik değişikliklerini kontrol etmek için web sitenizi her hafta kontrol etmelisiniz.

en: You will have to re-scan the QR code on all devices as the previous codes will stop working.
tr_TR: Önceki kodlar çalışmayı durduracağından tüm cihazlarda QR kodunu yeniden taramanız gerekecek.

en: You've completed all free security tasks.
tr_TR: Tüm ücretsiz güvenlik görevlerini tamamladın.

en: Your %1$s %2$s license expired on %3$s %4$s. To keep your website security up to date please make sure you have a valid subscription on %5$s%6$s
tr_TR: %1$s %2$s lisansınız %3$s %4$s tarihinde sona erdi. Web sitenizin güvenliğini güncel tutmak için %5$s%6$s üzerinde geçerli bir aboneliğiniz olduğundan emin olun.

en: Your IP has been flagged for potential security violations. Please try again in a little while.
tr_TR: IP adresiniz olası güvenlik ihlalleri nedeniyle işaretlendi. Lütfen biraz sonra tekrar deneyin.

en: Your Login Confirmation Code
tr_TR: Giriş Onay Kodunuz

en: Your Unique Login URL
tr_TR: Benzersiz Giriş URL'niz

en: Your admin URL can't be changed on %1$s hosting because of the %2$s security terms.
tr_TR: %2$s güvenlik şartları nedeniyle %1$s barındırmasında yönetici URL'niz değiştirilemiyor.

en: Your admin URL is changed by another plugin or theme to %s. To activate this option, disable the custom admin feature in the other plugin or deactivate it.
tr_TR: Yönetici URL'niz başka bir eklenti veya tema tarafından %s olarak değiştirildi. Bu seçeneği etkinleştirmek için diğer eklentideki özel yönetici özelliğini devre dışı bırakın.

en: Your admin dashboard is not served over HTTPS. Without SSL/TLS encryption, login credentials and session data are transmitted in plain text, making them vulnerable to interception. <br /><br />An SSL certificate is essential for securing all admin communications.
tr_TR: Yönetici paneliniz HTTPS üzerinden sunulmuyor. SSL/TLS şifrelemesi olmadan giriş bilgileri düz metin olarak iletilir. <br /><br />Bir SSL sertifikası gereklidir.

en: Your custom admin path is exposed in the page source code (typically through the AJAX URL). This allows attackers to discover your admin path and launch targeted brute force attacks. <br /><br />%1$sLearn how to hide the admin path from source code%2$s.
tr_TR: Özel yönetici yolunuz sayfa kaynak kodunda görünüyor. %1$sYönetici yolunu kaynak koddan nasıl gizleyeceğinizi öğrenin%2$s.

en: Your custom login path is exposed in the page source code. This defeats the purpose of changing the login URL, as attackers can still discover it and target it with brute force attacks. <br /><br />The custom login path must be kept secret, and Brute Force Protection should be active. %1$sLearn how to hide the login path from source code%2$s.
tr_TR: Özel giriş yolunuz sayfa kaynak kodunda görünüyor. %1$sGiriş yolunu kaynak koddan nasıl gizleyeceğinizi öğrenin%2$s.

en: Your custom login path is not backed up yet. If you forget it, you may lose access to your dashboard.
tr_TR: Özel login yolunun henüz yedeği alınmadı. Unutursan paneline erişimi kaybedebilirsin.

en: Your database is using the default <strong>wp_</strong> table prefix. Automated SQL injection attacks commonly target this default prefix. Using a custom prefix adds an additional barrier against mass-targeted attacks that assume standard WordPress table names.
tr_TR: Veritabanınız varsayılan <strong>wp_</strong> tablo önekini kullanıyor. Özel bir önek, otomatik saldırılara karşı ek bir bariyer ekler.

en: Your database password is empty or too simple. Even though most servers restrict database access to localhost, a weak password provides no defense if that restriction is ever bypassed or misconfigured.
tr_TR: Veritabanı parolanız boş veya çok basit. Zayıf bir parola, localhost kısıtlaması aşıldığında koruma sağlamaz.

en: Your login URL is changed by another plugin or theme in %s. To activate this option, disable the custom login in the other plugin or deactivate it.
tr_TR: Giriş URL'niz başka bir eklenti veya tema tarafından %s olarak değiştirildi. Bu seçeneği etkinleştirmek için diğer eklentideki özel girişi devre dışı bırakın.

en: Your login URL is: %s
tr_TR: Giriş URL'niz: %s

en: Your login URL will be: %1$s In case you can't log in, use the safe URL: %2$s
tr_TR: Giriş URL'niz şu olacak: %1$s Giriş yapamıyorsanız güvenli URL'yi kullanın: %2$s

en: Your login confirmation code is: %s
    
    This code is valid for a limited time and can be used only once.
    
    If you did not attempt to log in, please ignore this email.
tr_TR: Giriş onay kodunuz: %s
    
    Bu kod sınırlı bir süre için geçerli olup yalnızca bir kez kullanılabilir.
    
    Giriş yapmayı denemediğiniz takdirde bu e-postayı yoksayın.

en: Your security keys have not been regenerated in a long time. Regularly rotating security keys invalidates all existing sessions and forces re-authentication, limiting the window of exposure if credentials are compromised.
tr_TR: Güvenlik anahtarlarınız uzun süredir yeniden oluşturulmadı. Düzenli rotasyon tüm mevcut oturumları geçersiz kılar.

en: Your server is broadcasting its PHP version in HTTP response headers. This information helps attackers identify which PHP vulnerabilities may apply to your server.
tr_TR: Sunucunuz PHP sürümünü HTTP yanıt başlıklarında yayınlıyor.

en: Your server is running an outdated version of MySQL. Unsupported MySQL versions contain known security vulnerabilities and may cause performance issues. <br /><br />Your website requires minimum <strong>MySQL %1$s or MariaDB %2$s</strong>.
tr_TR: Sunucunuz güncel olmayan bir MySQL sürümü çalıştırıyor. <br /><br />Web siteniz minimum <strong>MySQL %1$s veya MariaDB %2$s</strong> gerektiriyor.

en: Your server is running an outdated version of PHP. Older PHP versions no longer receive security patches, leaving your site exposed to known vulnerabilities and reducing overall performance. <br /><br />Your website requires <strong>PHP %1$s</strong> or higher.
tr_TR: Sunucunuz güncel olmayan bir PHP sürümü çalıştırıyor. <br /><br />Web siteniz <strong>PHP %1$s</strong> veya üstünü gerektiriyor.

en: Your site is currently logging security threats, but advanced firewall filtering is not fully enabled. %1$s Activate 7G or 8G Firewall %2$s to automatically block malicious patterns before they reach WordPress.
tr_TR: Siteniz güvenlik tehditlerini kaydediyor ancak gelişmiş güvenlik duvarı filtrelemesi tam olarak etkin değil. %1$s7G veya 8G Güvenlik Duvarını Etkinleştir%2$s

en: Your site is still using the default WordPress tagline "Just another WordPress site". This is a well-known WordPress fingerprint that makes it easy for bots and scanners to confirm your CMS. It also appears unprofessional to visitors.
tr_TR: Siteniz hâlâ varsayılan WordPress sloganı "Just another WordPress site"ı kullanıyor. Bu, botların CMS'inizi doğrulamasını kolaylaştıran bilinen bir WordPress parmak izidir.

en: Your website security %1$sis extremely weak%2$s.
tr_TR: Web sitenin güvenliği %1$saşırı zayıf%2$s.

en: Your website security %1$sis getting better%2$s.
tr_TR: Web sitenin güvenliği %1$sdaha iyiye gidiyor%2$s.

en: Your website security %1$sis still weak%2$s.
tr_TR: Web sitenin güvenliği %1$shâlâ zayıf%2$s.

en: Your website security %1$sis very weak%2$s.
tr_TR: Web sitenin güvenliği %1$sçok zayıf%2$s.

en: Your wp-config.php file is publicly accessible. This file contains your database credentials, security keys, and other critical configuration details. If an attacker can read this file, they can gain full control of your database and website.
tr_TR: wp-config.php dosyanıza genel erişim mümkün. Bu dosya veritabanı kimlik bilgilerini ve güvenlik anahtarlarını içerir. Saldırganlar bunu okursa veritabanı ve web sitenizin tam kontrolünü ele geçirebilir.

en: Zambia
tr_TR: Zambiya

en: Zimbabwe
tr_TR: Zimbabve

en: activate feature
tr_TR: özelliği etkinleştir

en: after first access
tr_TR: ilk erişimden sonra

en: already active
tr_TR: zaten etkin

en: dark
tr_TR: koyu

en: default
tr_TR: varsayılan

en: display_errors PHP directive
tr_TR: PHP display_errors yönergesi

en: e.g.
tr_TR: Örn.

en: e.g. %s
tr_TR: örn. %s

en: e.g. /logout or
tr_TR: örn. /logout veya

en: e.g. /post-type/ will block all path starting with /post-type/
tr_TR: Örn. /post-type/ ile başlayan tüm yolları engeller

en: e.g. adm, back
tr_TR: örn. adm, back

en: e.g. ajax, json
tr_TR: örn. ajax, json

en: e.g. aspect, templates, styles
tr_TR: örn. aspect, templates, styles

en: e.g. comments, discussion
tr_TR: örn. comments, discussion

en: e.g. core, inc, include
tr_TR: örn. core, inc, include

en: e.g. images, files
tr_TR: örn. images, files

en: e.g. json, api, call
tr_TR: örn. json, api, call

en: e.g. lib, library
tr_TR: örn. lib, library

en: e.g. login or signin
tr_TR: örn. login veya signin

en: e.g. logout or disconnect
tr_TR: örn. logout veya disconnect

en: e.g. lostpass or forgotpass
tr_TR: örn. lostpass veya forgotpass

en: e.g. modules
tr_TR: örn. modules

en: e.g. multisite activation link
tr_TR: örn. çoklu site aktivasyon bağlantısı

en: e.g. newuser or register
tr_TR: örn. newuser veya register

en: e.g. profile, usr, writer
tr_TR: örn. profile, usr, writer

en: event
tr_TR: olay

en: events
tr_TR: olaylar

en: firewall stopped this request to protect the website from suspicious behavior.
tr_TR: Güvenlik duvarı, web sitesini şüpheli davranışlara karşı korumak için bu isteği durdurdu.

en: from
tr_TR: kaynak

en: help
tr_TR: yardım

en: ignore alert
tr_TR: uyarıyı yoksay

en: install.php & upgrade.php are accessible
tr_TR: install.php ve upgrade.php erişilebilir

en: light
tr_TR: açık

en: more details
tr_TR: daha fazla ayrıntı

en: not recommended
tr_TR: önerilmez

en: only %1$d chars
tr_TR: yalnızca %1$d karakter

en: or
tr_TR: veya

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
tr_TR: %1$s / %2$s

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
tr_TR: Eşleşmiyor

[ctx: password strength]
en: Medium
tr_TR: Orta

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
tr_TR: Şifre gücü bilinmiyor

[ctx: password strength]
en: Strong
tr_TR: Güçlü

[ctx: password strength]
en: Very weak
tr_TR: Çok zayıf

[ctx: password strength]
en: Weak
tr_TR: Zayıf

en: plugin
tr_TR: eklenti

en: reCAPTCHA Test
tr_TR: reCAPTCHA Testi

en: reCAPTCHA V2 Test
tr_TR: reCAPTCHA V2 Testi

en: reCAPTCHA V3 Test
tr_TR: reCAPTCHA V3 Testi

en: reCaptcha Language
tr_TR: reCaptcha Dili

en: reCaptcha Theme
tr_TR: reCaptcha Teması

en: readme.html file is accessible
tr_TR: readme.html dosyası erişilebilir

en: recommended
tr_TR: önerilen

en: redirects
tr_TR: yönlendirmeler

en: see feature
tr_TR: özelliği gör

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
tr_TR: &larr; %s'e git

en: start feature setup
tr_TR: özellik kurulumunu başlat

en: threat
tr_TR: tehdit

en: threats
tr_TR: tehditler

en: to
tr_TR: hedef

en: too simple
tr_TR: çok basit

en: within
tr_TR: içinde

en: wp-config.php & wp-config-sample.php are accessible
tr_TR: wp-config.php ve wp-config-sample.php erişilebilir durumda
