Easy Post Types and Fields 1.1.1 - en to pl-PL translation catalogue (192 entries)

en: %s (Edit)
pl-PL: %s (Edytuj)

en: %s Archives
pl-PL: %s Archiwa

en: %s Attributes
pl-PL: %s Atrybuty

en: %s Custom Field
pl-PL: %s Pole niestandardowe

en: %s Taxonomy
pl-PL: %s Taksonomia

en: %s editor
pl-PL: %s edytor

en: %s list
pl-PL: %s lista

en: %s list navigation
pl-PL: Nawigacja po liście %s

en: %s published privately.
pl-PL: %s opublikowane prywatnie.

en: %s published.
pl-PL: %s opublikowane.

en: %s reverted to draft.
pl-PL: %s przywrócone do wersji roboczej.

en: %s scheduled.
pl-PL: %s zaplanowane.

en: %s setup wizard
pl-PL: %s kreator konfiguracji

en: %s updated.
pl-PL: %s zaktualizowane.

en: &larr; Go to %s
pl-PL: &larr; Przejdź do %s

en: A field with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
pl-PL: Pole z tym samym slugiem jest już zarejestrowane dla tego typu postu. Wybierz inny slug.

en: A link to a %s.
pl-PL: Link do %s.

en: A link to a post type.
pl-PL: Link do typu postu.

en: A post type with the same slug is already registered. Please choose a different slug.
pl-PL: Typ postu z tym samym slugiem jest już zarejestrowany. Wybierz inny slug.

en: A post type with this name is already present. Please input a different name.
pl-PL: Typ postu o tej nazwie już istnieje. Proszę wpisać inną nazwę.

en: A taxonomy with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
pl-PL: Taksonomia z tym samym slugiem jest już zarejestrowana dla tego typu postu. Wybierz inny slug.

en: Add
pl-PL: Dodaj

en: Add New
pl-PL: Dodaj nowy

en: Add New %s
pl-PL: Dodaj nowy %s

en: Add Review
pl-PL: Dodaj Recenzję

en: Add new
pl-PL: Dodaj nowy

en: Add new post type
pl-PL: Dodaj nowy typ postu

en: Add or remove %s
pl-PL: Dodaj lub usuń %s

en: All %s
pl-PL: Wszystkie %s

en: All post types
pl-PL: Wszystkie typy postów

en: Are you enjoying Easy Post Types and Fields?
pl-PL: Czy podoba Ci się Easy Post Types i Fields?

en: Are you sure you want to delete the %1$s post type?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć typ wpisu %1$s?

en: Are you sure you want to delete the “%1$s” %2$s?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć “%1$s” %2$s?

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band.
pl-PL: Przypisz termin nadrzędny, aby stworzyć hierarchię. Termin Jazz, na przykład, byłby rodzicem Bebop i Big Band.

en: Author
pl-PL: Autor

en: Both fields must not be empty.
pl-PL: Oba pola muszą być wypełnione.

en: Cancel
pl-PL: Anuluj

en: Choose from the most used %s
pl-PL: Wybierz z najczęściej używanych %s

en: Choose which of the standard features you will use. Later, you can create custom fields and taxonomies for storing additional information.
pl-PL: Wybierz, które standardowe funkcje chcesz wykorzystać. Później możesz stworzyć niestandardowe pola i taksonomie do przechowywania dodatkowych informacji.

en: Comments
pl-PL: Komentarze

en: Congratulations, you've just published your first custom post type! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
pl-PL: Gratulacje, właśnie opublikowałeś swój pierwszy niestandardowy typ wpisu! Jeśli masz czas, byłoby świetnie, gdybyś mógł zostawić nam recenzję i powiedzieć, co myślisz o wtyczce.

en: Content
pl-PL: Treść

en: Create custom post types, fields and taxonomies.
pl-PL: Twórz niestandardowe typy postów, pola i taksonomie.

en: Custom Fields
pl-PL: Niestandardowe Pola

en: Custom field
pl-PL: Niestandardowe pole

en: Custom fields
pl-PL: Niestandardowe pola

en: Define a custom post type
pl-PL: Zdefiniuj niestandardowy typ postu

en: Delete
pl-PL: Usuń

en: Dismiss
pl-PL: Odrzuć

en: Display your post types and fields with Posts Table Pro
pl-PL: Wyświetl swoje typy postów i pola za pomocą Posts Table Pro

en: Do you need to control who can access your custom post types? You can easily do this with the %1$sPassword Protected Categories%2$s plugin.
pl-PL: Czy potrzebujesz kontrolować, kto ma dostęp do twoich niestandardowych typów postów? Możesz to łatwo zrobić za pomocą wtyczki %1$sPassword Protected Categories%2$s.

en: Documentation
pl-PL: Dokumentacja

en: Easy Post Types <span class="count">(%s)</span>
pl-PL: Łatwe Typy Wpisów <span class="count">(%s)</span>

en: Easy Post Types and Fields
pl-PL: Łatwe typy postów i pola

en: Edit
pl-PL: Edytuj

en: Edit %s
pl-PL: Edytuj %s

en: Edit post type
pl-PL: Edytuj typ postu

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
pl-PL: Ulepsz swoją stronę dzięki tym fantastycznym wtyczkom od Barn2.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2, or get them all with an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">learn how here</a>)
pl-PL: Ulepsz swój sklep dzięki tym fantastycznym wtyczkom od Barn2 lub zdobądź je wszystkie z <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">dowiedz się jak tutaj</a>)

en: Enter your license key to start using the plugin.
pl-PL: Wprowadź swój klucz licencyjny, aby rozpocząć korzystanie z wtyczki.

en: Excerpt
pl-PL: Fragment

en: Extra features
pl-PL: Dodatkowe funkcje

en: Featured image
pl-PL: Obrazek wyróżniający

en: Features
pl-PL: Funkcje

en: Filter %s list
pl-PL: Filtruj listę %s

en: Filter by %s
pl-PL: Filtruj według %s

en: Filter by date
pl-PL: Filtruj według daty

en: Filter post types list
pl-PL: Filtruj listę typów postów

en: First, let's choose the name for your post type. This will appear as a link on the left hand side of the WordPress admin.
pl-PL: Najpierw wybierz nazwę dla swojego typu postu. Pojawi się ona jako link po lewej stronie panelu administracyjnego WordPress.

en: Hierarchical
pl-PL: Hierarchiczny

en: Hierarchical taxonomies have a nested parent/child structure like WordPress post categories, whereas non-hierarchical taxonomies are flat like tags.
pl-PL: Taksonomie hierarchiczne mają zagnieżdżoną strukturę rodzic/dziecko, jak kategorie wpisów WordPress, podczas gdy taksonomie niehierarchiczne są płaskie, jak tagi.

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
pl-PL: Jeśli potrzebujesz ponownie uzyskać dostęp do kreatora konfiguracji, kliknij przycisk poniżej.

en: Insert into %s
pl-PL: Wstaw do %s

en: It is not possible to create the post type with the current configuration.
pl-PL: Nie można utworzyć typu postu z obecną konfiguracją.

en: License key
pl-PL: Klucz licencyjny

en: Manage Custom Fields
pl-PL: Zarządzaj niestandardowymi polami

en: Manage Taxonomies
pl-PL: Zarządzaj taksonomiami

en: Manage terms
pl-PL: Zarządzaj terminami

en: More
pl-PL: Więcej

en: Most Used
pl-PL: Najczęściej używane

en: Name
pl-PL: Nazwa

en: New %s
pl-PL: Nowy %s

en: New %s Name
pl-PL: Nowa nazwa %s

en: New post type
pl-PL: Nowy typ postu

en: No
pl-PL: Nie

en: No %s
pl-PL: Brak %s

en: No %s found in Trash.
pl-PL: Nie znaleziono %s w koszu.

en: No %s found.
pl-PL: Nie znaleziono %s.

en: No custom fields for this post type yet
pl-PL: Brak niestandardowych pól dla tego typu wpisu

en: No custom post types found
pl-PL: Nie znaleziono niestandardowych typów wpisów

en: No custom post types have been created yet.
pl-PL: Nie utworzono jeszcze żadnych niestandardowych typów postów.

en: No taxonomies for this post type yet
pl-PL: Brak taksonomii dla tego typu wpisu

en: Now, you can either add extra fields to your post type, or start adding new %s straight away.
pl-PL: Teraz możesz dodać dodatkowe pola do swojego typu postu lub od razu zacząć dodawać nowe %s.

en: Once you have created your post types, custom fields and taxonomies, you can use %1$sPosts Table Pro%2$s to display them in a user-friendly table.
pl-PL: Gdy stworzysz swoje typy postów, niestandardowe pola i taksonomie, możesz użyć %1$sPosts Table Pro%2$s, aby wyświetlić je w przyjaznej dla użytkownika tabeli.

en: Other Post Types <span class="count">(%s)</span>
pl-PL: Inne Typy Wpisów <span class="count">(%s)</span>

en: Page attributes
pl-PL: Atrybuty strony

en: Parent %s
pl-PL: Rodzic %s

en: Parent %s:
pl-PL: Rodzic %s:

en: Password Protected Categories lets you restrict access to any or all of your categories or taxonomies.
pl-PL: Password Protected Categories pozwala ograniczyć dostęp do dowolnej lub wszystkich twoich kategorii lub taksonomii.

en: Please enter a license key.
pl-PL: Proszę wprowadzić klucz licencyjny.

en: Plural name
pl-PL: Nazwa w liczbie mnogiej

en: Popular %s
pl-PL: Popularne %s

en: Post Type Attributes
pl-PL: Atrybuty typów postów

en: Post Types
pl-PL: Typy postów

en: Post scheduled.
pl-PL: Post zaplanowany.

en: Post type
pl-PL: Typ postu

en: Post type published privately.
pl-PL: Typ postu opublikowany prywatnie.

en: Post type published.
pl-PL: Typ postu opublikowany.

en: Post type reverted to draft.
pl-PL: Typ postu przywrócony do wersji roboczej.

en: Post types
pl-PL: Typy postów

en: Post types list
pl-PL: Lista typów postów

en: Post types list navigation
pl-PL: Nawigacja po typach postów

en: Post updated.
pl-PL: Post zaktualizowany.

en: Posts Table Pro is a dynamic WordPress table plugin which lists any type of WordPress content in a searchable table. As well as displaying any custom post type, you can choose which columns of information to show in the table - including your custom fields and taxonomies.
pl-PL: Posts Table Pro to dynamiczny wtyczka do tabel WordPress, która wyświetla każdy rodzaj treści WordPress w tabeli z możliwością wyszukiwania. Oprócz wyświetlania dowolnego niestandardowego typu postu, możesz wybrać, które kolumny informacji pokazać w tabeli - w tym twoje niestandardowe pola i taksonomie.

en: Read more
pl-PL: Czytaj więcej

en: Ready
pl-PL: Gotowe

en: Restrict access to parts of your website with Password Protected Categories
pl-PL: Ogranicz dostęp do części swojej strony internetowej za pomocą Kategorii z hasłem

en: Revisions
pl-PL: Rewizje

en: Search %s
pl-PL: Szukaj %s

en: Search custom post types
pl-PL: Szukaj niestandardowych typów postów

en: Separate %s with commas
pl-PL: Oddziel %s przecinkami

en: Settings
pl-PL: Ustawienia

en: Setup Complete
pl-PL: Konfiguracja zakończona

en: Setup wizard
pl-PL: Kreator konfiguracji

en: Singular name
pl-PL: Nazwa w liczbie pojedynczej

en: Size
pl-PL: Rozmiar

en: Something went wrong while retrieving the list of products. Please try again later.
pl-PL: Coś poszło nie tak podczas pobierania listy produktów. Proszę spróbować ponownie później.

en: Support
pl-PL: Wsparcie

en: Taxonomies
pl-PL: Taksonomie

en: Taxonomies let you organize and group your %1$s. For example, you might want to organize them by category, tag, year, author, or industry. If you need to add data that is unique to each %4$s then you should create a %2$scustom field%3$s instead.
pl-PL: Taksonomie pozwalają organizować i grupować Twoje %1$s. Na przykład, możesz chcieć je zorganizować według kategorii, tagu, roku, autora lub branży. Jeśli musisz dodać dane, które są unikalne dla każdego %4$s, powinieneś zamiast tego stworzyć %2$staksonomię%3$s.

en: Taxonomy
pl-PL: Taksonomia

en: Text
pl-PL: Tekst

en: The %s post type is ready!
pl-PL: Typ postu %s jest gotowy!

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
pl-PL: „Slug” to wersja nazwy przyjazna dla URL. Zwykle jest napisana małymi literami i zawiera tylko litery, cyfry oraz myślniki.

en: The current number of posts for the custom post type.
pl-PL: Aktualna liczba wpisów dla niestandardowego typu wpisu.

en: The database contains at least one post of this post type. By deleting this post type, WordPress will not be able to access those posts any longer. Are you sure you want to continue?
pl-PL: Baza danych zawiera przynajmniej jeden wpis tego typu. Usunięcie tego typu wpisu spowoduje, że WordPress nie będzie mógł już uzyskać dostępu do tych wpisów. Czy na pewno chcesz kontynuować?

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
pl-PL: Opis domyślnie nie jest wyróżniony; jednak niektóre motywy mogą go wyświetlać.

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
pl-PL: Klucz licencyjny znajduje się w Twoim e-mailu z potwierdzeniem zamówienia.

en: The name is how it appears on your site.
pl-PL: Nazwa to sposób, w jaki pojawia się na Twojej stronie.

en: The name of a custom field is required.
pl-PL: Nazwa pola niestandardowego jest wymagana.

en: The name of the post type cannot be longer than 17 characters.
pl-PL: Nazwa typu postu nie może być dłuższa niż 17 znaków.

en: The plural name of a post type is required.
pl-PL: Liczba mnoga typu postu jest wymagana.

en: The plural name of a taxonomy is required.
pl-PL: Liczba mnoga taksonomii jest wymagana.

en: The post type is missing or an error occurred when completing this operation.
pl-PL: Typ postu jest nieobecny lub wystąpił błąd podczas realizacji tej operacji.

en: The singular name of a post type is required.
pl-PL: Liczba pojedyncza typu postu jest wymagana.

en: The singular name of a taxonomy is required.
pl-PL: Liczba pojedyncza taksonomii jest wymagana.

en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom post type. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix 'ept_' before the slug, for example 'ept_article' instead of just 'article'.
pl-PL: Slug to unikalny kod, którego możesz użyć do identyfikacji niestandardowego typu wpisu. Na przykład, możesz go użyć do wyświetlania danych za pomocą wtyczki Posts Table Pro. Jeśli używasz sluga w innych celach &ndash; na przykład do celów deweloperskich &ndash; powinieneś dodać prefiks 'ept_' przed slugiem, na przykład 'ept_article' zamiast po prostu 'article'.

en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom taxonomy. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix '%1$s' before the slug, for example '%1$scategory' instead of just 'category'.
pl-PL: Slug to unikalny kod, którego możesz użyć do identyfikacji niestandardowej taksonomii. Na przykład, możesz go użyć do wyświetlania danych za pomocą wtyczki Posts Table Pro. Jeśli używasz sluga w innych celach &ndash; na przykład do celów deweloperskich &ndash; powinieneś dodać prefiks '%1$s' przed slugiem, na przykład '%1$scategory' zamiast po prostu 'category'.

en: The slug of a custom field is required.
pl-PL: Slug pola niestandardowego jest wymagany.

en: The slug of a post type is required.
pl-PL: Slug typu postu jest wymagany.

en: The slug of a post type must be 17 characters or less.
pl-PL: Slug typu postu musi mieć 17 znaków lub mniej.

en: The slug of a taxonomy for this post type must be %d characters or less.
pl-PL: Slug taksonomii dla tego typu postu musi mieć %d znaków lub mniej.

en: The slug of a taxonomy is required.
pl-PL: Slug taksonomii jest wymagany.

en: Title
pl-PL: Tytuł

en: Type
pl-PL: Typ

en: Update
pl-PL: Zaktualizuj

en: Update %s
pl-PL: Aktualizuj %s

en: Update post type
pl-PL: Zaktualizuj typ wpisu

en: Uploaded to this %s
pl-PL: Przesłano do tego %s

en: Use custom fields for storing unique data about your custom posts, and use taxonomies for organizing and grouping the custom posts.
pl-PL: Użyj niestandardowych pól do przechowywania unikalnych danych o Twoich niestandardowych wpisach, a taksonomie do organizowania i grupowania niestandardowych wpisów.

en: Use custom fields to store extra data about your %1$s, such as a reference number or link. Custom fields are for data that is unique to each %4$s. If you want to use the data to organize or group your %5$s then you should create a %2$staxonomy%3$s instead.
pl-PL: Użyj niestandardowych pól, aby przechowywać dodatkowe dane o swoim %1$s, takie jak numer referencyjny lub link. Niestandardowe pola są dla danych, które są unikalne dla każdego %4$s. Jeśli chcesz użyć danych do organizowania lub grupowania swoich %5$s, powinieneś zamiast tego stworzyć %2$staksonomię%3$s.

en: Use this page to manage your custom post types. You can add and edit post types, custom fields and taxonomies.
pl-PL: Użyj tej strony do zarządzania swoimi niestandardowymi typami postów. Możesz dodawać i edytować typy postów, niestandardowe pola i taksonomie.

en: Use this setup wizard to quickly create a post type (e.g. Events, Members, Articles, or something else). Your post type will have its own section in the WordPress admin. If you want to add fields to existing post types, then skip the setup wizard and go to the Other Post Types section.
pl-PL: Użyj tego kreatora konfiguracji, aby szybko stworzyć typ postu (np. Wydarzenia, Członkowie, Artykuły lub coś innego). Twój typ postu będzie miał swoją sekcję w panelu administracyjnym WordPress. Jeśli chcesz dodać pola do istniejących typów postów, pomiń kreatora konfiguracji i przejdź do sekcji Inne Typy Postów.

en: View %s
pl-PL: Zobacz %s

en: View post type
pl-PL: Wyświetl typ postu

en: View post types
pl-PL: Wyświetl typy postów

en: Visual Editor
pl-PL: Edytor wizualny

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
pl-PL: Ostrzeżenie: To nadpisze Twoje istniejące ustawienia dla %s. Czy na pewno chcesz kontynuować?

en: Welcome
pl-PL: Witamy

en: Welcome to Easy Post Types and Fields
pl-PL: Witamy w Easy Post Types and Fields

en: What sort of content do you want to create?
pl-PL: Jakiego rodzaju treści chcesz stworzyć?

en: What type of information do you need for your %s?
pl-PL: Jakiego rodzaju informacji potrzebujesz dla swojego %s?

en: Yes
pl-PL: Tak

en: You are not allowed to retrieve license details.
pl-PL: Nie masz uprawnień do pobrania szczegółów licencji.

en: You are not allowed to validate your license.
pl-PL: Nie masz uprawnień do walidacji swojej licencji.

en: You are not authorized.
pl-PL: Nie jesteś autoryzowany.

en: Your website visitors can use the search box, sortable columns and filter dropdowns to find exactly what they are looking for.
pl-PL: Twoi odwiedzający mogą korzystać z pola wyszukiwania, sortowalnych kolumn i rozwijanych filtrów, aby znaleźć dokładnie to, czego szukają.

[ctx: column name]
en: Actions
pl-PL: Akcje

[ctx: column name]
en: Count
pl-PL: Liczba

[ctx: column name]
en: Custom Fields
pl-PL: Pola niestandardowe

[ctx: column name]
en: Hierarchical
pl-PL: Hierarchiczny

[ctx: column name]
en: Name
pl-PL: Nazwa

[ctx: column name]
en: Taxonomies
pl-PL: Taksonomie

[ctx: column name]
en: Type
pl-PL: Typ

en: custom field
pl-PL: pole niestandardowe

en: e.g. Article
pl-PL: np. Artykuł

en: e.g. Articles
pl-PL: np. Artykuły

en: e.g. Categories
pl-PL: np. Kategorie

en: e.g. Category
pl-PL: np. Kategoria

[ctx: plural]
en: View %s
pl-PL: Zobacz %s

[ctx: singular]
en: View %s
pl-PL: Zobacz %s

en: taxonomy
pl-PL: taksonomia
