Easy Post Types and Fields 1.1.1 - en to it-IT translation catalogue (190 entries)

en: %s (Edit)
it-IT: %s (Modifica)

en: %s Archives
it-IT: %s Archivi

en: %s Attributes
it-IT: %s Attributi

en: %s Custom Field
it-IT: %s Campo Personalizzato

en: %s Taxonomy
it-IT: %s Tassonomia

en: %s list
it-IT: %s elenco

en: %s list navigation
it-IT: %s navigazione della lista

en: %s published privately.
it-IT: %s pubblicato privatamente.

en: %s published.
it-IT: %s pubblicato.

en: %s reverted to draft.
it-IT: %s ripristinato come bozza.

en: %s scheduled.
it-IT: %s programmato.

en: %s setup wizard
it-IT: %s procedura guidata di configurazione

en: %s updated.
it-IT: %s aggiornato.

en: &larr; Go to %s
it-IT: &larr; Vai a %s

en: A field with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
it-IT: Un campo con lo stesso slug è già registrato per questo tipo di post. Si prega di scegliere uno slug diverso.

en: A link to a %s.
it-IT: Un collegamento a un %s.

en: A link to a post type.
it-IT: Un link a un tipo di post.

en: A post type with the same slug is already registered. Please choose a different slug.
it-IT: Un tipo di post con lo stesso slug è già registrato. Si prega di scegliere uno slug diverso.

en: A post type with this name is already present. Please input a different name.
it-IT: Un tipo di post con questo nome è già presente. Si prega di inserire un nome diverso.

en: A taxonomy with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
it-IT: Una tassonomia con lo stesso slug è già registrata per questo tipo di post. Si prega di scegliere uno slug diverso.

en: Add
it-IT: Aggiungi

en: Add New
it-IT: Aggiungi Nuovo

en: Add New %s
it-IT: Aggiungi Nuovo %s

en: Add Review
it-IT: Aggiungi Recensione

en: Add new
it-IT: Aggiungi nuovo

en: Add new post type
it-IT: Aggiungi nuovo tipo di post

en: Add or remove %s
it-IT: Aggiungi o rimuovi %s

en: All %s
it-IT: Tutti %s

en: All post types
it-IT: Tutti i tipi di post

en: Are you enjoying Easy Post Types and Fields?
it-IT: Ti sta piacendo Easy Post Types e Fields?

en: Are you sure you want to delete the %1$s post type?
it-IT: Sei sicuro di voler eliminare il tipo di post %1$s?

en: Are you sure you want to delete the “%1$s” %2$s?
it-IT: Sei sicuro di voler eliminare il “%1$s” %2$s?

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band.
it-IT: Assegna un termine padre per creare una gerarchia. Il termine Jazz, ad esempio, sarebbe il genitore di Bebop e Big Band.

en: Author
it-IT: Autore

en: Both fields must not be empty.
it-IT: Entrambi i campi non devono essere vuoti.

en: Cancel
it-IT: Annulla

en: Choose from the most used %s
it-IT: Scegli tra i %s più usati

en: Choose which of the standard features you will use. Later, you can create custom fields and taxonomies for storing additional information.
it-IT: Scegli quali delle funzionalità standard utilizzerai. In seguito, puoi creare campi personalizzati e tassonomie per memorizzare informazioni aggiuntive.

en: Comments
it-IT: Commenti

en: Congratulations, you've just published your first custom post type! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
it-IT: Congratulazioni, hai appena pubblicato il tuo primo tipo di post personalizzato! Se hai tempo, sarebbe fantastico se potessi lasciarci una recensione e farci sapere cosa ne pensi del plugin.

en: Content
it-IT: Contenuto

en: Create custom post types, fields and taxonomies.
it-IT: Crea tipi di post, campi e tassonomie personalizzati.

en: Custom Fields
it-IT: Campi Personalizzati

en: Custom field
it-IT: Campo personalizzato

en: Custom fields
it-IT: Campi personalizzati

en: Define a custom post type
it-IT: Definisci un tipo di post personalizzato

en: Delete
it-IT: Elimina

en: Dismiss
it-IT: Ignora

en: Display your post types and fields with Posts Table Pro
it-IT: Visualizza i tuoi tipi di post e campi con Posts Table Pro

en: Do you need to control who can access your custom post types? You can easily do this with the %1$sPassword Protected Categories%2$s plugin.
it-IT: Hai bisogno di controllare chi può accedere ai tuoi tipi di post personalizzati? Puoi farlo facilmente con il plugin %1$sPassword Protected Categories%2$s.

en: Documentation
it-IT: Documentazione

en: Easy Post Types <span class="count">(%s)</span>
it-IT: Tipi di Post Facili <span class="count">(%s)</span>

en: Easy Post Types and Fields
it-IT: Tipi di Post e Campi Facili

en: Edit
it-IT: Modifica

en: Edit %s
it-IT: Modifica %s

en: Edit post type
it-IT: Modifica tipo di post

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
it-IT: Migliora il tuo sito con questi fantastici plugin di Barn2.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2, or get them all with an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">learn how here</a>)
it-IT: Migliora il tuo negozio con questi fantastici plugin di Barn2, oppure ottienili tutti con un <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">scopri come qui</a>)

en: Enter your license key to start using the plugin.
it-IT: Inserisci la tua chiave di licenza per iniziare a utilizzare il plugin.

en: Excerpt
it-IT: Estratto

en: Extra features
it-IT: Caratteristiche extra

en: Featured image
it-IT: Immagine in evidenza

en: Features
it-IT: Caratteristiche

en: Filter %s list
it-IT: Filtra la lista di %s

en: Filter by %s
it-IT: Filtra per %s

en: Filter by date
it-IT: Filtra per data

en: Filter post types list
it-IT: Filtra l'elenco dei tipi di post

en: First, let's choose the name for your post type. This will appear as a link on the left hand side of the WordPress admin.
it-IT: Prima di tutto, scegliamo il nome per il tuo tipo di post. Questo apparirà come un link sul lato sinistro dell'amministrazione di WordPress.

en: Hierarchical
it-IT: Gerarchico

en: Hierarchical taxonomies have a nested parent/child structure like WordPress post categories, whereas non-hierarchical taxonomies are flat like tags.
it-IT: Le tassonomie gerarchiche hanno una struttura genitore/figlio annidata come le categorie dei post di WordPress, mentre le tassonomie non gerarchiche sono piatte come i tag.

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
it-IT: Se hai bisogno di accedere di nuovo alla procedura guidata di configurazione, fai clic sul pulsante qui sotto.

en: Insert into %s
it-IT: Inserisci in %s

en: It is not possible to create the post type with the current configuration.
it-IT: Non è possibile creare il tipo di post con la configurazione attuale.

en: License key
it-IT: Chiave di licenza

en: Manage Custom Fields
it-IT: Gestisci Campi Personalizzati

en: Manage Taxonomies
it-IT: Gestisci Tassonomie

en: Manage terms
it-IT: Gestisci termini

en: More
it-IT: Di più

en: Most Used
it-IT: Più Usati

en: Name
it-IT: Nome

en: New %s
it-IT: Nuovo %s

en: New %s Name
it-IT: Nuovo Nome %s

en: New post type
it-IT: Nuovo tipo di post

en: No %s
it-IT: Nessun %s

en: No %s found in Trash.
it-IT: Nessun %s trovato nel Cestino.

en: No %s found.
it-IT: Nessun %s trovato.

en: No custom fields for this post type yet
it-IT: Nessun campo personalizzato per questo tipo di post ancora

en: No custom post types found
it-IT: Nessun tipo di post personalizzato trovato

en: No custom post types have been created yet.
it-IT: Non sono stati ancora creati tipi di post personalizzati.

en: No taxonomies for this post type yet
it-IT: Nessuna tassonomia per questo tipo di post ancora

en: Now, you can either add extra fields to your post type, or start adding new %s straight away.
it-IT: Ora puoi aggiungere campi extra al tuo tipo di post, oppure iniziare subito ad aggiungere nuovi %s.

en: Once you have created your post types, custom fields and taxonomies, you can use %1$sPosts Table Pro%2$s to display them in a user-friendly table.
it-IT: Una volta creati i tuoi tipi di post, campi personalizzati e tassonomie, puoi utilizzare %1$sPosts Table Pro%2$s per visualizzarli in una tabella user-friendly.

en: Other Post Types <span class="count">(%s)</span>
it-IT: Altri Tipi di Post <span class="count">(%s)</span>

en: Page attributes
it-IT: Attributi della pagina

en: Parent %s
it-IT: Genitore %s

en: Parent %s:
it-IT: Genitore %s:

en: Password Protected Categories lets you restrict access to any or all of your categories or taxonomies.
it-IT: Password Protected Categories ti consente di limitare l'accesso a una o tutte le tue categorie o tassonomie.

en: Please enter a license key.
it-IT: Inserisci un codice di licenza.

en: Plural name
it-IT: Nome plurale

en: Popular %s
it-IT: Popolari %s

en: Post Type Attributes
it-IT: Attributi del tipo di post

en: Post Types
it-IT: Tipi di Post

en: Post scheduled.
it-IT: Post programmato.

en: Post type
it-IT: Tipo di post

en: Post type published privately.
it-IT: Tipo di post pubblicato privatamente.

en: Post type published.
it-IT: Tipo di post pubblicato.

en: Post type reverted to draft.
it-IT: Tipo di post ripristinato come bozza.

en: Post types
it-IT: Tipi di post

en: Post types list
it-IT: Elenco dei tipi di post

en: Post types list navigation
it-IT: Navigazione elenco dei tipi di post

en: Post updated.
it-IT: Post aggiornato.

en: Posts Table Pro is a dynamic WordPress table plugin which lists any type of WordPress content in a searchable table. As well as displaying any custom post type, you can choose which columns of information to show in the table - including your custom fields and taxonomies.
it-IT: Posts Table Pro è un plugin dinamico per tabelle di WordPress che elenca qualsiasi tipo di contenuto di WordPress in una tabella ricercabile. Oltre a visualizzare qualsiasi tipo di post personalizzato, puoi scegliere quali colonne di informazioni mostrare nella tabella - inclusi i tuoi campi personalizzati e tassonomie.

en: Read more
it-IT: Leggi di più

en: Ready
it-IT: Pronto

en: Restrict access to parts of your website with Password Protected Categories
it-IT: Limita l'accesso a parti del tuo sito web con Categorie Protette da Password

en: Revisions
it-IT: Revisioni

en: Search %s
it-IT: Cerca %s

en: Search custom post types
it-IT: Cerca tipi di post personalizzati

en: Separate %s with commas
it-IT: Separare %s con virgole

en: Settings
it-IT: Impostazioni

en: Setup Complete
it-IT: Configurazione completata

en: Setup wizard
it-IT: Procedura guidata di configurazione

en: Singular name
it-IT: Nome singolare

en: Size
it-IT: Dimensione

en: Something went wrong while retrieving the list of products. Please try again later.
it-IT: Qualcosa è andato storto durante il recupero della lista dei prodotti. Per favore, riprova più tardi.

en: Support
it-IT: Supporto

en: Taxonomies
it-IT: Tassonomie

en: Taxonomies let you organize and group your %1$s. For example, you might want to organize them by category, tag, year, author, or industry. If you need to add data that is unique to each %4$s then you should create a %2$scustom field%3$s instead.
it-IT: Le tassonomie ti permettono di organizzare e raggruppare i tuoi %1$s. Ad esempio, potresti voler organizzarli per categoria, tag, anno, autore o settore. Se hai bisogno di aggiungere dati che sono unici per ogni %4$s, allora dovresti creare un %2$scampo personalizzato%3$s invece.

en: Taxonomy
it-IT: Tassonomia

en: Text
it-IT: Testo

en: The %s post type is ready!
it-IT: Il tipo di post %s è pronto!

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
it-IT: Lo &#8220;slug&#8221; è la versione del nome adatta per l'URL. Di solito è tutto in minuscolo e contiene solo lettere, numeri e trattini.

en: The current number of posts for the custom post type.
it-IT: Il numero attuale di post per il tipo di post personalizzato.

en: The database contains at least one post of this post type. By deleting this post type, WordPress will not be able to access those posts any longer. Are you sure you want to continue?
it-IT: Il database contiene almeno un post di questo tipo. Eliminando questo tipo di post, WordPress non sarà più in grado di accedere a quei post. Sei sicuro di voler continuare?

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
it-IT: La descrizione non è prominente per impostazione predefinita; tuttavia, alcuni temi possono mostrarla.

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
it-IT: La chiave di licenza è contenuta nella tua email di conferma dell'ordine.

en: The name is how it appears on your site.
it-IT: Il nome è come appare sul tuo sito.

en: The name of a custom field is required.
it-IT: Il nome di un campo personalizzato è obbligatorio.

en: The name of the post type cannot be longer than 17 characters.
it-IT: Il nome del tipo di post non può essere più lungo di 17 caratteri.

en: The plural name of a post type is required.
it-IT: Il nome plurale di un tipo di post è obbligatorio.

en: The plural name of a taxonomy is required.
it-IT: Il nome plurale di una tassonomia è obbligatorio.

en: The post type is missing or an error occurred when completing this operation.
it-IT: Il tipo di post è mancante o si è verificato un errore durante il completamento di quest'operazione.

en: The singular name of a post type is required.
it-IT: Il nome singolare di un tipo di post è obbligatorio.

en: The singular name of a taxonomy is required.
it-IT: Il nome singolare di una tassonomia è obbligatorio.

en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom post type. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix 'ept_' before the slug, for example 'ept_article' instead of just 'article'.
it-IT: Lo slug è un codice unico che puoi utilizzare per identificare il tipo di post personalizzato. Ad esempio, puoi usarlo per visualizzare i dati con il plugin Posts Table Pro. Se stai usando lo slug in altri modi &ndash; ad esempio per scopi di sviluppo &ndash; allora dovresti aggiungere il prefisso 'ept_' prima dello slug, ad esempio 'ept_article' invece di solo 'article'.

en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom taxonomy. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix '%1$s' before the slug, for example '%1$scategory' instead of just 'category'.
it-IT: Lo slug è un codice unico che puoi utilizzare per identificare la tassonomia personalizzata. Ad esempio, puoi usarlo per visualizzare i dati con il plugin Posts Table Pro. Se stai usando lo slug in altri modi &ndash; ad esempio per scopi di sviluppo &ndash; allora dovresti aggiungere il prefisso '%1$s' prima dello slug, ad esempio '%1$scategory' invece di solo 'category'.

en: The slug of a custom field is required.
it-IT: Il slug di un campo personalizzato è obbligatorio.

en: The slug of a post type is required.
it-IT: Il slug di un tipo di post è obbligatorio.

en: The slug of a post type must be 17 characters or less.
it-IT: Il slug di un tipo di post deve essere lungo 17 caratteri o meno.

en: The slug of a taxonomy for this post type must be %d characters or less.
it-IT: Lo slug di una tassonomia per questo tipo di post deve essere lungo al massimo %d caratteri.

en: The slug of a taxonomy is required.
it-IT: Il slug di una tassonomia è obbligatorio.

en: Title
it-IT: Titolo

en: Type
it-IT: Tipo

en: Update
it-IT: Aggiorna

en: Update %s
it-IT: Aggiorna %s

en: Update post type
it-IT: Aggiorna tipo di post

en: Uploaded to this %s
it-IT: Caricato su questo %s

en: Use custom fields for storing unique data about your custom posts, and use taxonomies for organizing and grouping the custom posts.
it-IT: Usa campi personalizzati per memorizzare dati unici sui tuoi post personalizzati e usa tassonomie per organizzare e raggruppare i post personalizzati.

en: Use custom fields to store extra data about your %1$s, such as a reference number or link. Custom fields are for data that is unique to each %4$s. If you want to use the data to organize or group your %5$s then you should create a %2$staxonomy%3$s instead.
it-IT: Usa i campi personalizzati per memorizzare dati extra sui tuoi %1$s, come un numero di riferimento o un link. I campi personalizzati sono per dati che sono unici per ogni %4$s. Se vuoi usare i dati per organizzare o raggruppare i tuoi %5$s, allora dovresti creare una %2$stassonomia%3$s invece.

en: Use this page to manage your custom post types. You can add and edit post types, custom fields and taxonomies.
it-IT: Usa questa pagina per gestire i tuoi tipi di post personalizzati. Puoi aggiungere e modificare tipi di post, campi personalizzati e tassonomie.

en: Use this setup wizard to quickly create a post type (e.g. Events, Members, Articles, or something else). Your post type will have its own section in the WordPress admin. If you want to add fields to existing post types, then skip the setup wizard and go to the Other Post Types section.
it-IT: Utilizza questa procedura guidata di configurazione per creare rapidamente un tipo di post (ad es. Eventi, Membri, Articoli, o qualcos'altro). Il tuo tipo di post avrà la propria sezione nell'amministrazione di WordPress. Se vuoi aggiungere campi a tipi di post esistenti, salta la procedura guidata di configurazione e vai alla sezione Altri Tipi di Post.

en: View %s
it-IT: Visualizza %s

en: View post type
it-IT: Visualizza tipo di post

en: View post types
it-IT: Visualizza tipi di post

en: Visual Editor
it-IT: Editor visivo

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
it-IT: Attenzione: Questo sovrascriverà le tue impostazioni esistenti per %s. Sei sicuro di voler continuare?

en: Welcome
it-IT: Benvenuto

en: Welcome to Easy Post Types and Fields
it-IT: Benvenuto in Easy Post Types and Fields

en: What sort of content do you want to create?
it-IT: Che tipo di contenuto vuoi creare?

en: What type of information do you need for your %s?
it-IT: Che tipo di informazioni hai bisogno per il tuo %s?

en: Yes
it-IT: Sì

en: You are not allowed to retrieve license details.
it-IT: Non sei autorizzato a recuperare i dettagli della licenza.

en: You are not allowed to validate your license.
it-IT: Non sei autorizzato a convalidare la tua licenza.

en: You are not authorized.
it-IT: Non sei autorizzato.

en: Your website visitors can use the search box, sortable columns and filter dropdowns to find exactly what they are looking for.
it-IT: I visitatori del tuo sito web possono utilizzare la casella di ricerca, colonne ordinabili e menu a discesa dei filtri per trovare esattamente ciò che stanno cercando.

[ctx: column name]
en: Actions
it-IT: Azioni

[ctx: column name]
en: Count
it-IT: Conteggio

[ctx: column name]
en: Custom Fields
it-IT: Campi personalizzati

[ctx: column name]
en: Hierarchical
it-IT: Gerarchico

[ctx: column name]
en: Name
it-IT: Nome

[ctx: column name]
en: Taxonomies
it-IT: Tassonomie

[ctx: column name]
en: Type
it-IT: Tipo

en: custom field
it-IT: campo personalizzato

en: e.g. Article
it-IT: ad es. Articolo

en: e.g. Articles
it-IT: ad es. Articoli

en: e.g. Categories
it-IT: ad es. Categorie

en: e.g. Category
it-IT: ad es. Categoria

[ctx: plural]
en: View %s
it-IT: Visualizza %s

[ctx: singular]
en: View %s
it-IT: Visualizza %s

en: taxonomy
it-IT: tassonomia
