Document Library Lite - Manage & Display Downloads 1.1.3 - en to ja translation catalogue (298 entries)

en: (_MAX_ in total)
ja: （合計_MAX_）

en: : activate to sort column ascending
ja: : 列を昇順にソートするにはアクティブにします

en: : activate to sort column descending
ja: : 列を降順にソートするにはアクティブにします

en: Above and below library
ja: ライブラリの上と下

en: Above document library
ja: 文書ライブラリの上

en: Above library
ja: ライブラリの上

en: Accessing documents
ja: ドキュメントへのアクセス

en: Add File
ja: ファイルを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Category
ja: 新しいカテゴリを追加

en: Add New Document
ja: 新しいドキュメントを追加

en: Add New File Type
ja: 新しいファイルタイプを追加

en: Add New Item
ja: 新しいアイテムを追加

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Documents
ja: ドキュメント

en: Add Review
ja: レビューを追加

en: Add documents and display them in a searchable document library.
ja: 文書を追加し、検索可能な文書ライブラリに表示します。

en: Add or remove categories
ja: カテゴリを追加または削除

en: Add or remove file types
ja: ファイルタイプを追加または削除

en: Add or remove items
ja: アイテムを追加または削除

[ctx: Admin Menu text]
en: Documents
ja: ドキュメント

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリ

en: All Documents
ja: すべてのドキュメント

en: All File Types
ja: すべてのファイルタイプ

en: All Items
ja: すべてのアイテム

en: All types
ja: すべてのタイプ

en: Allow users to preview documents in a lightbox
ja: ユーザーがライトボックスで文書をプレビューできるようにします

en: Are you enjoying Document Library Lite?
ja: ドキュメントライブラリライトをお楽しみいただけていますか？

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
ja: 昇順 (AからZ、古い順から新しい順)

en: Author
ja: 著者

en: Automatic
ja: 自動

en: Barn2 Plugins
ja: Barn2プラグイン

en: Behavior
ja: 動作

en: Below document library
ja: 文書ライブラリの下

en: Below library
ja: ライブラリの下

en: Both
ja: 両方

en: Button with icon
ja: アイコン付きボタン

en: Button with icon and text
ja: アイコンとテキスト付きボタン

en: Button with text
ja: テキスト付きボタン

en: Cache document libraries to improve load time
ja: 読み込み時間を改善するために文書ライブラリをキャッシュする

en: Cache expires after
ja: キャッシュの有効期限

en: Caching
ja: キャッシング

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories list
ja: カテゴリー一覧

en: Categories list navigation
ja: カテゴリー一覧ナビゲーション

en: Choose from the most used
ja: 最も使用されているものから選択

en: Clickable fields
ja: クリック可能なフィールド

en: Close
ja: 閉じる

en: Close (Esc)
ja: 閉じる (Esc)

en: Columns
ja: 列

en: Comments
ja: コメント

en: Complete Setup
ja: 設定完了

en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s documents. Your documents will be listed on the %3$sdocument library page%4$s.
ja: おめでとうございます！プラグインの設定が完了しました！次のステップは、%1$sドキュメントを追加%2$sすることです。あなたのドキュメントは%3$sドキュメントライブラリページ%4$sに一覧表示されます。

en: Congratulations, you've just published your 5th document! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
ja: おめでとうございます！あなたは5番目のドキュメントを公開しました！お時間があれば、レビューを残していただき、プラグインについてのご意見をお聞かせいただけると嬉しいです。

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content length
ja: コンテンツの長さ

en: Control the appearance of the link to the document.
ja: ドキュメントへのリンクの外観を制御します。

en: Control the appearance of the preview option.
ja: プレビューオプションの外観を制御します。

en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field.
ja: 'リンク'フィールドに加えて、どのフィールドがクリック可能かを制御します。

en: Custom
ja: カスタム

en: Customize the design of the document tables.
ja: ドキュメントテーブルのデザインをカスタマイズします。

en: Date
ja: 日付

en: Date modified
ja: 最終更新日

en: Date published
ja: 公開日

en: Default
ja: デフォルト

en: Default layout
ja: デフォルトレイアウト

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
ja: 降順 (ZからA、新しい順から古い順)

en: Design
ja: デザイン

en: Direct access
ja: 直接アクセス

en: Disabled
ja: 無効

en: Dismiss
ja: 閉じる

en: Display images in a lightbox when opened
ja: 開いたときにライトボックスで画像を表示する

en: Display shortcodes, HTML and other formatting in the document content, excerpt and custom field columns
ja: ドキュメントの内容、抜粋、カスタムフィールドの列にショートコード、HTML、およびその他のフォーマットを表示する

en: Display the document library in folders
ja: フォルダー内にドキュメントライブラリを表示する

en: Document Downloads
ja: ドキュメントダウンロード

en: Document Grid
ja: ドキュメントグリッド

en: Document Library Importing
ja: 文書ライブラリのインポート中

en: Document Library Lite - Manage & Display Downloads
ja: ドキュメントライブラリライト - ダウンロードの管理と表示

en: Document Library Lite Settings
ja: Document Library Lite設定

en: Document Library Page
ja: ドキュメントライブラリページ

en: Document Library documents.
ja: ドキュメントライブラリのドキュメント。

en: Document Link
ja: 文書リンク

en: Document Tables
ja: ドキュメントテーブル

en: Document data
ja: ドキュメントデータ

en: Document does not exist
ja: 文書は存在しません

en: Document fields
ja: ドキュメントフィールド

en: Document library behavior
ja: ドキュメントライブラリの動作

en: Document library controls
ja: ドキュメントライブラリコントロール

en: Document library page
ja: ドキュメントライブラリページ

en: Document links
ja: ドキュメントリンク

en: Document list
ja: ドキュメントリスト

en: Document lists
ja: ドキュメントリスト

en: Document preview
ja: ドキュメントプレビュー

en: Documents
ja: 文書

en: Documents Archives
ja: ドキュメントアーカイブ

en: Documents Attributes
ja: ドキュメント属性

en: Documents list navigation
ja: ドキュメントリストのナビゲーション

en: Documents per page
ja: ページあたりのドキュメント数

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Selected Documents
ja: 選択した文書をダウンロード

en: Download icon only
ja: アイコンのみダウンロード

en: Edit Category
ja: カテゴリを編集

en: Edit Document
ja: ドキュメントを編集

en: Edit File Type
ja: ファイルタイプを編集

en: Edit Item
ja: アイテムを編集

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
ja: 文書が多数ある場合やページの読み込みが遅い場合はこれを有効にしてください。

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
ja: ドキュメントがたくさんある場合はこれを有効にし、そうでなければ空白のままにしてください。

en: Enhance your website with these fantastic plugins from Barn2, or get them all by upgrading to an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! <a href="%2$s" target="_blank">(learn how here)</a>
ja: Barn2のこれらの素晴らしいプラグインであなたのウェブサイトを強化するか、<a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>にアップグレードしてすべてを手に入れてください！ <a href="%2$s" target="_blank">(ここで学ぶ)</a>

en: Enter -1 to show the full content.
ja: フルコンテンツを表示するには -1 を入力してください。

en: Enter -1 to show the full excerpt.
ja: フル抜粋を表示するには -1 を入力してください。

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
ja: ピクセルでWxHを入力してください（例：80x80）。

en: Enter the fields to include in your document tables.
ja: ドキュメントテーブルに含めるフィールドを入力してください。

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Excerpt length
ja: 抜粋の長さ

en: Extra features
ja: 追加機能

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: File Types
ja: ファイルタイプ

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: File type icon
ja: ファイルタイプアイコン

en: File types list
ja: ファイルタイプリスト

en: File types list navigation
ja: ファイルタイプリストナビゲーション

en: Filter Documents list
ja: ドキュメントリストをフィルタ

en: Finally, choose from a range of options to customize your document libraries.
ja: 最後に、ドキュメントライブラリをカスタマイズするためのオプションを選択します。

en: First
ja: 最初

en: First, choose the layout for your document libraries.
ja: まず、ドキュメントライブラリのレイアウトを選択します。

en: Folders
ja: フォルダー

en: General
ja: 一般

en: Grid
ja: グリッド

en: Hidden
ja: 非表示

en: How a user accesses documents from the ‘link’ column.
ja: ユーザーが「リンク」列から文書にアクセスする方法。

en: Icon only
ja: アイコンのみ

en: Image
ja: 画像

en: Image lightbox
ja: 画像ライトボックス

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Import
ja: インポート

en: Import documents
ja: ドキュメントをインポート

en: Include a link to the document.
ja: ドキュメントへのリンクを含める。

en: Insert into Document
ja: ドキュメントに挿入

en: Items list
ja: アイテム一覧

en: Items list navigation
ja: アイテムリストナビゲーション

en: Last
ja: 最後

en: Layout and Content
ja: レイアウトとコンテンツ

en: Layout and content
ja: レイアウトとコンテンツ

en: Lazy load
ja: レイジーロード

en: Library content
ja: ライブラリコンテンツ

en: Link
ja: リンク

en: Link destination
ja: リンク先

en: Link style
ja: リンクスタイル

en: Link target
ja: リンクターゲット

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Link to document
ja: 文書へのリンク

en: Links
ja: リンク

en: Load the document table one page at a time
ja: 文書テーブルを1ページずつ読み込む

en: Loading & performance
ja: 読み込みとパフォーマンス

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Lots of documents? Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to add documents in bulk - either by using drag-and-drop to upload documents directly to WordPress, or by importing documents from a CSV file. It’s a fantastic time-saver for adding multiple documents at once.
ja: たくさんのドキュメントがありますか？ %1$sDocument Library Pro%2$sにアップグレードして、ドラッグアンドドロップで直接WordPressにドキュメントをアップロードするか、CSVファイルからドキュメントをインポートして、一括でドキュメントを追加できます。一度に複数のドキュメントを追加するための素晴らしい時間節約です。

en: More
ja: もっと

en: Multi-download button
ja: 複数ダウンロードボタン

en: Multi-download button text
ja: 複数ダウンロードボタンのテキスト

en: Multi-select checkboxes
ja: 複数選択チェックボックス

en: New Category Name
ja: 新しいカテゴリ名

en: New Document
ja: 新しいドキュメント

en: New File Type Name
ja: 新しいファイルタイプ名

en: New Item Name
ja: 新しいアイテム名

en: Next
ja: 次

en: Next (arrow right)
ja: 次へ (右矢印)

en: Next, decide how the links to download a document will look and behave.
ja: 次に、ドキュメントをダウンロードするためのリンクの見た目と動作を決定します。

en: No categories
ja: カテゴリーがありません

en: No data available in table
ja: テーブルにデータはありません

en: No file types
ja: ファイルタイプはありません

en: No items
ja: アイテムがありません

en: No matching records found
ja: 一致するレコードが見つかりませんでした

en: No results found
ja: 結果が見つかりませんでした

en: None
ja: なし

en: Not Found
ja: 見つかりませんでした

en: Not found
ja: 見つかりませんでした

en: Not found in Trash
ja: ゴミ箱に見つかりませんでした

en: Number of documents
ja: ドキュメント数

en: Numbers only
ja: 数字のみ

en: Open links in a new tab
ja: 新しいタブでリンクを開く

en: Open single document page
ja: 単一文書ページを開く

en: Page length
ja: ページの長さ

en: Page order (menu order)
ja: ページ順序（メニュー順序）

[ctx: Page slug]
en: document-library
ja: ドキュメントライブラリ

[ctx: Page title]
en: Document Library
ja: ドキュメントライブラリ

en: Pagination position
ja: ページネーション位置

en: Pagination type
ja: ページネーションのタイプ

en: Parent Category
ja: 親カテゴリ

en: Parent Category:
ja: 親カテゴリ：

en: Parent Documents:
ja: 親ドキュメント：

en: Parent File Type
ja: 親ファイルタイプ

en: Parent File Type:
ja: 親ファイルタイプ：

en: Parent Item
ja: 親アイテム

en: Parent Item:
ja: 親アイテム：

en: Popular Categories
ja: 人気のカテゴリ

en: Popular File Types
ja: 人気のファイルタイプ

en: Popular Items
ja: 人気のアイテム

[ctx: Post Type General Name]
en: Documents
ja: ドキュメント

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Document
ja: ドキュメント

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview style
ja: プレビュースタイル

en: Preview text
ja: プレビュー テキスト

en: Previous
ja: 前

en: Previous (arrow left)
ja: 前へ (左矢印)

en: Prev|Next
ja: 前|次

en: Prev|Next + Numbers
ja: 前|次 + 数字

en: Prev|Next|First|Last
ja: 前|次|最初|最後

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
ja: 前|次|最初|最後 + 数字

en: Pro Version
ja: プロバージョン

en: Pro version only
ja: プロ版のみ

en: Protect
ja: 保護

en: Random
ja: ランダム

en: Read more
ja: もっと読む

en: Ready
ja: 準備完了

en: Remove featured image
ja: フィーチャー画像を削除

en: Remove file: %s
ja: ファイルを削除：%s

en: Replace File
ja: ファイルを置き換える

en: Reset
ja: リセット

en: Reset button
ja: リセットボタン

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Search Categories
ja: カテゴリーを検索

en: Search Documents
ja: ドキュメントを検索

en: Search File Types
ja: ファイルタイプを検索

en: Search Items
ja: アイテムを検索

en: Search box
ja: 検索ボックス

en: Search filters
ja: 検索フィルター

en: Search:
ja: 検索:

en: Select File
ja: ファイルを選択

en: Separate categories with commas
ja: カテゴリをカンマで区切る

en: Separate file types with commas
ja: ファイルタイプをカンマで区切る

en: Separate items with commas
ja: アイテムをカンマで区切る

en: Set featured image
ja: フィーチャー画像を設定

en: Settings
ja: 設定

en: Share
ja: 共有

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show _MENU_ entries
ja: _MENU_ 件を表示

en: Show based on columns in table
ja: テーブルの列に基づいて表示

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
ja: doc_categories、doc_tags、またはカスタムタクソノミーでフィルターするためのドロップダウンメニューを表示します。

en: Show filters dropdown to allow users to filter by categories, tags, or custom taxonomy.
ja: ユーザーがカテゴリ、タグ、またはカスタムタクソノミーでフィルターできるようにフィルタードロップダウンを表示します。

en: Show the reset button above the library
ja: ライブラリの上にリセットボタンを表示する

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja: 0 件のうち 0 から 0 を表示

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ja: _TOTAL_ 件のうち_START_ から_END_ を表示

en: Single Document
ja: 単一のドキュメント

en: Sort by
ja: 並べ替え基準

en: Sort direction
ja: 並べ替え方向

en: Sorting
ja: ソート

en: Start displaying documents in no time.
ja: すぐに文書を表示し始めます。

en: Table
ja: テーブル

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
ja: ドキュメントカテゴリ

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
ja: ドキュメントダウンロード

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
ja: ファイルタイプ

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
ja: ドキュメントカテゴリ

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
ja: ドキュメントのダウンロード

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
ja: ファイルタイプ

en: Text link
ja: テキストリンク

en: The following options are used when documents are listed in a table layout. You can override them in the [doc_library] shortcode. See the %1$sknowledge base%2$s for details of how to configure your document tables even further.
ja: ドキュメントがテーブルレイアウトでリストされるときに使用されるオプションは次のとおりです。[doc_library]ショートコードで上書きできます。ドキュメントテーブルのさらに詳細な設定方法については、%1$sknowledge base%2$sを参照してください。

en: The initial sort order of the document library.
ja: ドキュメントライブラリの初期並べ替え順序。

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
ja: ドキュメントライブラリのページあたりのドキュメント数。すべてのドキュメントを1ページに表示するには -1 を入力してください。

en: The page to display your documents.
ja: ドキュメントを表示するページ。

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
ja: 「[x]件を表示」ドロップダウンリストの位置。

en: The position of the button to download all selected documents.
ja: 選択したすべての文書をダウンロードするボタンの位置。

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
ja: ドキュメントの合計の位置、例: '25 ドキュメント'。

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
ja: 結果の間をスクロールするページングボタンの位置。

en: The position of the search box above the list of documents. You can also add a search box using a shortcode or widget.
ja: ドキュメントのリストの上にある検索ボックスの位置。ショートコードやウィジェットを使って検索ボックスを追加することもできます。

en: The preview option will appear for supported file types only.
ja: プレビューオプションは、サポートされているファイルタイプにのみ表示されます。

en: The text displayed on the button or link.
ja: ボタンまたはリンクに表示されるテキスト。

en: The text displayed on the preview button or link.
ja: プレビューボタンまたはリンクに表示されるテキスト。

en: The text for the button to download all selected documents.
ja: 選択したすべての文書をダウンロードするためのボタンのテキスト。

en: These options set defaults for all your document libraries and are used for the table layout. You can override them in the shortcode for individual libraries. %1$sRead more%2$s.
ja: これらのオプションは、すべてのドキュメントライブラリのデフォルトを設定し、テーブルレイアウトに使用されます。個々のライブラリのショートコードで上書きできます。%1$s続きを読む%2$s。

en: Title
ja: タイトル

en: Toggle fullscreen
ja: フルスクリーン切替

en: Totals
ja: 合計

en: Update Category
ja: カテゴリを更新

en: Update Document
ja: ドキュメントを更新

en: Update File Type
ja: ファイルタイプを更新

en: Update Item
ja: アイテムを更新

en: Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to display documents in a beautiful grid layout:
ja: 美しいグリッドレイアウトでドキュメントを表示するには、%1$sDocument Library Pro%2$sにアップグレードしてください：

en: Upgrade to %1$sDocument Library Pro%2$s to have a separate page for each document. You can use this instead - or in addition to - the download links on the main document library page. It’s ideal for providing more information about each document, or even embedding documents directly onto the page:
ja: %1$sDocument Library Pro%2$sにアップグレードして、各ドキュメントのための個別のページを持ちましょう。これをメインのドキュメントライブラリページのダウンロードリンクの代わりに、または追加として使用できます。各ドキュメントについての詳細情報を提供したり、ドキュメントをページに直接埋め込むのに最適です：

en: Upload a file or select one from the media library:
ja: ファイルをアップロードするか、メディアライブラリから選択してください：

en: Uploaded to this document
ja: このドキュメントにアップロード済み

en: Use as featured image
ja: フィーチャー画像として使用

en: Use the 'Link destination' option below to control the link behavior.
ja: リンクの動作を制御するには、下の「リンク先」オプションを使用してください。

en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents.
ja: ドキュメントに関する情報を保存するために使用されるフィールドを管理するには、以下のオプションを使用してください。

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
ja: このセットアップウィザードを使用して、文書ライブラリの最も一般的なオプションを迅速に設定します。これらのオプションは、プラグイン設定ページやセットアップウィザードを再起動することで後で変更できます。また、個々のライブラリのショートコードでこれらのオプションを上書きすることもできます。

en: View Category
ja: カテゴリを表示

en: View Document
ja: ドキュメントを表示

en: View Documents
ja: ドキュメントを表示

en: View File Type
ja: ファイルタイプを表示

en: View Item
ja: アイテムを表示

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
ja: 警告: レイジーロードは文書ライブラリの検索およびソート機能を制限します。必要な場合のみ使用してください。

en: Welcome
ja: ようこそ

en: What happens when someone clicks on a link to a document.
ja: 誰かが文書へのリンクをクリックしたときに何が起こるか。

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
ja: 他のページにドキュメントをリストするには、[doc_library]ショートコードを使用することもできます。

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
ja: この時間が経過した後、テーブルデータが更新されます。

en: Zoom in/out
ja: ズームイン/アウト

[ctx: decimal mark]
en: .
ja: 。

en: hours
ja: 時間

[ctx: thousands separator]
en: ,
ja: 、

en: words
ja: 単語
