DesignSetGo 1.0.0 - en to ja translation catalogue (1404 entries)

en: "This product exceeded all my expectations. Highly recommended!"
ja: "この製品はすべての期待を上回りました。強くお勧めします！"

en: (empty)
ja: （空）

en: 3D card that flips on hover to reveal back content.
ja: ホバー時に反転して裏面のコンテンツを表示する3Dカード。

en: 3D flip card container
ja: 3Dフリップカードコンテナ

en: AJAX Submit
ja: AJAX送信

en: ARIA Label
ja: ARIAラベル

en: Abilities for inserting and configuring blocks
ja: ブロックの挿入と設定を行う機能

en: Abilities that provide information about blocks and capabilities
ja: ブロックと機能に関する情報を提供する機能

en: Above Bar
ja: バーの上

en: Accent 1 / Light Background
ja: アクセント 1 / 明るい背景

en: Accent 2 / Primary Brand
ja: アクセント 2 / プライマリブランド

en: Accent 3 / Dark Background
ja: アクセント 3 / 暗い背景

en: Accent 4 / Dark Variant
ja: アクセント 4 / ダークバリアント

en: Accent 5 / Neutral
ja: アクセント 5 / ニュートラル

en: Accent 6 / Transparent
ja: アクセント 6 / 透明

en: Accessible label for screen readers
ja: スクリーンリーダー用のアクセシブルラベル

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Accordion Item
ja: アコーディオン項目

en: Accordion Item 1
ja: アコーディオン項目 1

en: Accordion Item 2
ja: アコーディオン項目 2

en: Accordion Item Title
ja: アコーディオン項目タイトル

en: Accordion Settings
ja: アコーディオン設定

en: Accordion attributes
ja: アコーディオン属性

en: Accordion inserted successfully.
ja: アコーディオンが正常に挿入されました。

en: Accordion item attributes
ja: アコーディオン項目属性

en: Accordion item blocks (designsetgo/accordion-item)
ja: アコーディオン項目ブロック（designsetgo/accordion-item）

en: Accordion item title/question
ja: アコーディオン項目のタイトル/質問

en: Accordion with images
ja: 画像付きアコーディオン

en: Actions
ja: アクション

en: Active Tab Background
ja: アクティブタブ背景

en: Active Tab Text
ja: アクティブタブテキスト

en: Active slide centered in view
ja: アクティブスライドをビューの中央に配置

en: Add Images
ja: 画像を追加

en: Add Link
ja: リンクを追加

en: Add More Images
ja: さらに画像を追加

en: Add Option
ja: オプションを追加

en: Add Row
ja: 行を追加

en: Add a hidden field to detect spam bots.
ja: スパムボットを検出するための隠しフィールドを追加します。

en: Add any WordPress blocks inside slides. Click to edit or add background images.
ja: スライド内に任意のWordPressブロックを追加できます。クリックして編集するか、背景画像を追加します。

en: Add content…
ja: コンテンツを追加…

en: Add description…
ja: 説明を追加…

en: Add entrance and exit animations to this block
ja: このブロックに表示と非表示のアニメーションを追加

en: Add overlay to any block
ja: 任意のブロックにオーバーレイを追加

en: Add pill text…
ja: ピルテキストを追加…

en: Add slide content…
ja: スライドコンテンツを追加…

en: Add slide title…
ja: スライドタイトルを追加…

en: Add title…
ja: タイトルを追加…

en: Adding icon list item...
ja: アイコンリスト項目を追加中...

en: Additional Options
ja: 追加オプション

en: Additional guidance shown below the field
ja: フィールドの下に表示される追加のガイダンス

en: Advanced
ja: 詳細

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Align Items
ja: 項目の配置

en: Align items center
ja: 項目を中央揃え

en: Align items left
ja: 項目を左揃え

en: Align items right
ja: 項目を右揃え

en: Align list items horizontally
ja: リスト項目を水平方向に配置

en: Alignment
ja: 配置

en: All
ja: すべて

en: All Submissions
ja: すべての送信

en: Allow Decimals
ja: 小数を許可

en: Allow Multiple Open
ja: 複数開くことを許可

en: Allow decimal numbers instead of integers only
ja: 整数のみではなく小数を許可

en: Allow multiple items to be open simultaneously
ja: 複数の項目を同時に開くことを許可

en: Allow tabs to be accessed via URL hash (e.g., #tab-name)
ja: URLハッシュ経由でタブにアクセスできるようにします（例：#tab-name）

en: Allow wrapping to multiple lines
ja: 複数行への折り返しを許可

en: Alphanumeric
ja: 英数字

en: Amoeba
ja: アメーバ

en: Anchor (URL Hash)
ja: アンカー（URLハッシュ）

en: Animate Once
ja: 一度だけアニメーション

en: Animate Stripes
ja: ストライプをアニメーション

en: Animate on Scroll
ja: スクロールでアニメーション

en: Animate only once (scroll animations)
ja: 一度だけアニメーション（スクロールアニメーション）

en: Animate striped pattern
ja: ストライプパターンをアニメーション

en: Animate the bar when it enters the viewport
ja: ビューポートに入ったときにバーをアニメーション

en: Animate when scrolled into view
ja: ビューにスクロールされたときにアニメーション

en: Animated
ja: アニメーション

en: Animated blob shapes
ja: アニメーション付きブロブ形状

en: Animated counter that counts up to a target value.
ja: 目標値までカウントアップするアニメーションカウンター。

en: Animated progress bar with customizable colors and value.
ja: カスタマイズ可能な色と値を持つアニメーション付きプログレスバーです。

en: Animated progress indicators
ja: アニメーション進捗インジケーター

en: Animated statistics container
ja: アニメーション統計コンテナ

en: Animation
ja: アニメーション

en: Animation Delay (seconds)
ja: アニメーション遅延（秒）

en: Animation Duration
ja: アニメーション期間

en: Animation Duration (ms)
ja: アニメーション時間（ミリ秒）

en: Animation Duration (seconds)
ja: アニメーション時間（秒）

en: Animation Easing
ja: アニメーションイージング

en: Animation Override
ja: アニメーション上書き

en: Animation Settings
ja: アニメーション設定

en: Animation Trigger
ja: アニメーショントリガー

en: Animation Type
ja: アニメーションタイプ

en: Animation applied successfully.
ja: アニメーションが正常に適用されました。

en: Animation delay in milliseconds
ja: アニメーション遅延（ミリ秒）

en: Animation delay in seconds
ja: アニメーション遅延（秒）

en: Animation duration (e.g., "0.6s")
ja: アニメーション時間（例："0.6s"）

en: Animation duration in milliseconds
ja: アニメーション期間（ミリ秒）

en: Animation duration in seconds
ja: アニメーション期間（秒）

en: Animation easing function
ja: アニメーションイージング関数

en: Animation settings are required.
ja: アニメーション設定は必須です。

en: Animation settings to apply
ja: 適用するアニメーション設定

en: Animation style between slides
ja: スライド間のアニメーションスタイル

en: Animation timing curve
ja: アニメーションタイミングカーブ

en: Animation timing function
ja: アニメーションタイミング関数

en: Animation trigger
ja: アニメーショントリガー

en: Animation when block appears
ja: ブロックが表示されるときのアニメーション

en: Animation when block disappears
ja: ブロックが非表示になるときのアニメーション

en: Animations
ja: アニメーション

en: Any Format
ja: 任意の形式

en: Appearance
ja: 外観

en: Apply Block Animation
ja: ブロックアニメーションを適用

en: Applying animation...
ja: アニメーションを適用中...

en: Array of FAQ items
ja: FAQ項目の配列

en: Array of features to display
ja: 表示する機能の配列

en: Array of statistics to display
ja: 表示する統計の配列

en: Arrow Background
ja: 矢印背景

en: Arrow Colors
ja: 矢印カラー

en: Arrow Icon Color
ja: 矢印アイコンカラー

en: Arrow Padding
ja: 矢印の内側余白

en: Arrow Size
ja: 矢印サイズ

en: Arrow Style
ja: 矢印スタイル

en: Arrows
ja: 矢印

en: Aspect Ratio
ja: アスペクト比

en: At least one FAQ is required.
ja: 少なくとも1つのFAQが必要です。

en: At least one feature is required.
ja: 少なくとも1つの機能が必要です。

en: At least one stat is required.
ja: 少なくとも1つの統計が必要です。

en: At least one time unit should be visible.
ja: 少なくとも1つの時間単位を表示する必要があります。

en: Auto
ja: 自動

en: Auto-Format Phone Number
ja: 電話番号を自動フォーマット

en: Auto-play Interval (ms)
ja: 自動再生間隔（ミリ秒）

en: Auto-play Settings
ja: 自動再生設定

en: Automatically format phone number as user types
ja: ユーザーが入力する際に電話番号を自動的にフォーマット

en: Automatically start playing when page loads
ja: ページ読み込み時に自動的に再生を開始

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Available block attributes
ja: 利用可能なブロック属性

en: Back face of a flip card.
ja: フリップカードの背面。

en: Back face of flip card
ja: フリップカードの裏面

en: Back of Card
ja: カードの裏面

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background Position
ja: 背景位置

en: Background Shape
ja: 背景形状

en: Background Size
ja: 背景サイズ

en: Background Video
ja: 背景ビデオ

en: Badge/tag style elements
ja: バッジ/タグスタイル要素

en: Bar Color
ja: バーカラー

en: Bar Height
ja: バーの高さ

en: Bar Style
ja: バースタイル

en: Bar background color
ja: バーの背景色

en: Bar height (e.g., "20px")
ja: バーの高さ（例："20px"）

en: Bar style
ja: バースタイル

en: Base / Background
ja: ベース / 背景

en: Base animation framework
ja: 基本アニメーションフレームワーク

en: Behavior Settings
ja: 動作設定

en: Below Bar
ja: バーの下

en: Below this width, uses mobile slides per view
ja: この幅未満では、モバイルの表示スライド数を使用

en: Below this width, uses tablet slides per view
ja: この幅未満では、タブレットの表示スライド数を使用

en: Blob Settings
ja: ブロブ設定

en: Blob Shape
ja: ブロブの形状

en: Blob Size
ja: ブロブサイズ

en: Blobs
ja: ブロブ

en: Block Animations
ja: ブロックアニメーション

en: Block attributes
ja: ブロック属性

en: Block category
ja: ブロックカテゴリー

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Block name
ja: ブロック名

en: Block name (any WordPress core block or DesignSetGo block)
ja: ブロック名（WordPressコアブロックまたはDesignSetGoブロック）

en: Block name (e.g., "designsetgo/counter")
ja: ブロック名（例："designsetgo/counter"）

en: Block name (should be "designsetgo/accordion-item")
ja: ブロック名（"designsetgo/accordion-item"である必要があります）

en: Block name is required.
ja: ブロック名は必須です。

en: Block name to apply animation to (e.g., "core/paragraph", "core/heading")
ja: アニメーションを適用するブロック名（例："core/paragraph"、"core/heading"）

en: Block position (0 = prepend, -1 = append, or specific index)
ja: ブロックの位置（0 = 先頭に追加、-1 = 末尾に追加、または特定のインデックス）

en: Block support features
ja: ブロックサポート機能

en: Blocks
ja: ブロック

en: Blocks & Extensions
ja: ブロックと拡張機能

en: Blue and Orange
ja: ブルーとオレンジ

en: Border Between Items
ja: 項目間の枠線

en: Border Color
ja: ボーダーカラー

en: Border Radius
ja: ボーダー半径

en: Border radius (e.g., "4px")
ja: 枠線の丸み（例："4px"）

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom Center
ja: 下 中央

en: Bottom Left
ja: 下 左

en: Bottom Right
ja: 下 右

en: Boxed (Default)
ja: ボックス型（デフォルト）

en: Brand 1
ja: ブランド 1

en: Brand 2
ja: ブランド 2

en: Brand 3
ja: ブランド 3

en: Brand 4
ja: ブランド 4

en: Brand 5
ja: ブランド 5

en: Brand 6
ja: ブランド 6

en: Brand 7
ja: ブランド 7

en: Brand 8
ja: ブランド 8

en: Brand Fade
ja: ブランドフェード

en: Breakpoint for mobile mode in pixels
ja: モバイルモードのブレークポイント（ピクセル）

en: Business
ja: ビジネス

en: Button Alignment
ja: ボタンの配置

en: Button URL
ja: ボタンURL

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Button text…
ja: ボタンテキスト…

en: Button width
ja: ボタン幅

en: Button width (e.g., "auto", "100%", "200px")
ja: ボタン幅（例："auto"、"100%"、"200px"）

en: Button with icon and optional text label.
ja: アイコンとオプションのテキストラベルを持つボタン。

en: Button with icon support
ja: アイコンサポート付きボタン

en: CSS Code
ja: CSSコード

en: CSS Grid-based responsive layouts
ja: CSSグリッドベースのレスポンシブレイアウト

en: Cache Duration (seconds)
ja: キャッシュ期間（秒）

en: Card flips left to right
ja: カードは左から右に反転します

en: Card flips top to bottom
ja: カードは上から下に反転します

en: Card flips when clicking on it
ja: カードはクリック時に反転します

en: Card flips when hovering over it
ja: カードはホバー時に反転します

en: Card side attributes (supports all WordPress block supports like spacing, colors, etc.)
ja: カード面の属性（間隔、色などのすべてのWordPressブロックサポートをサポート）

en: Caret
ja: キャレット

en: Cascading text alignment
ja: カスケードテキスト配置

en: Center
ja: 中央

en: Center Center
ja: 中央 中央

en: Centered Slides
ja: スライドを中央配置

en: Change Icon
ja: アイコンを変更

en: Character for decimals (e.g., "." or ",")
ja: 小数点の文字（例："."または","）

en: Character for thousands (e.g., "," or ".")
ja: 千の位の文字（例：","または"."）

en: Chart
ja: チャート

en: Check
ja: チェック

en: Checkbox Field
ja: チェックボックスフィールド

en: Checkbox input
ja: チェックボックス入力

en: Checked by Default
ja: デフォルトでチェック

en: Chevron
ja: シェブロン

en: Child blocks can be set to reveal when hovering over this container.
ja: 子ブロックはこのコンテナにホバーしたときに表示するように設定できます。

en: Choose Icon
ja: アイコンを選択

en: Choose an icon to display with the tab
ja: タブに表示するアイコンを選択

en: Choose how list items are arranged
ja: リスト項目の配置方法を選択

en: Choose how phone numbers should be formatted
ja: 電話番号のフォーマット方法を選択

en: Choose how the countdown units are displayed.
ja: カウントダウンユニットの表示方法を選択してください。

en: Choose the organic shape style
ja: 有機的な形状スタイルを選択

en: Choose the transition animation style
ja: トランジションアニメーションスタイルを選択

en: Circle
ja: 円

en: Classic Blob
ja: クラシックブロブ

en: Click
ja: クリック

en: Click the tab above to edit its content
ja: 上のタブをクリックしてコンテンツを編集

en: Click/Tap
ja: クリック/タップ

en: Cloud
ja: クラウド

en: Collapse Animation
ja: 折りたたみアニメーション

en: Collapsible accordion container for FAQ sections and content organization.
ja: FAQセクションとコンテンツ整理のための折りたたみ可能なアコーディオンコンテナ。

en: Color
ja: 色

en: Color Settings
ja: カラー設定

en: Colors
ja: カラー

en: Colors applied to all accordion items when open.
ja: 開いたときにすべてのアコーディオン項目に適用される色。

en: Column Gap
ja: 列ギャップ

en: Column Span
ja: 列スパン

en: Columns
ja: 列

en: Columns (Desktop)
ja: 列数（デスクトップ）

en: Columns (Mobile)
ja: 列数（モバイル）

en: Columns (Tablet)
ja: 列数（タブレット）

en: Compact
ja: コンパクト

en: Complete form system with 11 field types
ja: 11種類のフィールドタイプを持つ完全なフォームシステム

en: Complete form with AJAX submission
ja: AJAX送信付き完全フォーム

en: Completion Message
ja: 完了メッセージ

en: Completion Settings
ja: 完了設定

en: Conditional Asset Loading
ja: 条件付きアセット読み込み

en: Configure Counter Animation
ja: カウンターアニメーションを設定

en: Configure performance, forms, and security
ja: パフォーマンス、フォーム、セキュリティを設定

en: Configure transitions, navigation, auto-play, and more in the settings panel.
ja: 設定パネルでトランジション、ナビゲーション、自動再生などを設定します。

en: Constrain Width
ja: 幅を制限

en: Constrain to content width
ja: コンテンツ幅に制限

en: Contact
ja: 連絡先

en: Contain
ja: コンテイン

en: Container Blocks
ja: コンテナブロック

en: Container Blocks:
ja: コンテナブロック：

en: Content Alignment
ja: コンテンツの配置

en: Content Width
ja: コンテンツ幅

en: Content alignment
ja: コンテンツの配置

en: Content blocks for this accordion item
ja: このアコーディオン項目のコンテンツブロック

en: Content blocks for this card side
ja: このカード面のコンテンツブロック

en: Content blocks for this icon list item (typically heading and paragraph)
ja: このアイコンリスト項目のコンテンツブロック（通常は見出しと段落）

en: Content blocks for this tab
ja: このタブのコンテンツブロック

en: Content blocks to be revealed on hover
ja: ホバー時に表示されるコンテンツブロック

en: Content is constrained to max width
ja: コンテンツは最大幅に制限されます

en: Content reveal on scroll
ja: スクロール時のコンテンツ表示

en: Content that reveals on scroll with customizable animations.
ja: カスタマイズ可能なアニメーションでスクロール時に表示されるコンテンツ。

en: Content uses full container width
ja: コンテンツはコンテナの全幅を使用します

en: Content width constraints
ja: コンテンツ幅の制約

en: Continuous scrolling logo slider
ja: 連続スクロールロゴスライダー

en: Contrast / Text
ja: コントラスト / テキスト

en: Controls for reveal animations
ja: リビールアニメーションのコントロール

en: Controls how fast images move based on scroll
ja: スクロールに基づいて画像がどれだけ速く移動するかを制御

en: Countdown Timer
ja: カウントダウンタイマー

en: Counter
ja: カウンター

en: Counter Group
ja: カウンターグループ

en: Counter Settings
ja: カウンター設定

en: Counter animation settings to update
ja: 更新するカウンターアニメーション設定

en: Counter animation updated successfully.
ja: カウンターアニメーションが正常に更新されました。

en: Counter blocks to insert (typically designsetgo/counter)
ja: 挿入するCounterブロック（通常はdesignsetgo/counter）

en: Counter group attributes
ja: カウンターグループ属性

en: Counter group inserted successfully.
ja: カウンターグループが正常に挿入されました。

en: Counter label text
ja: カウンターラベルテキスト

en: Country Code
ja: 国コード

en: Cover
ja: カバー

en: Create something amazing with beautiful, full-screen hero sliders
ja: 美しい全画面ヒーロースライダーで素晴らしいものを作成

en: Creating accordion...
ja: アコーディオンを作成中...

en: Creating flex container...
ja: フレックスコンテナを作成中...

en: Creating flip card...
ja: フリップカードを作成中...

en: Creating grid container...
ja: グリッドコンテナを作成中...

en: Creating icon list...
ja: アイコンリストを作成中...

en: Creating reveal container...
ja: リビールコンテナを作成中...

en: Creating scroll accordion...
ja: スクロールアコーディオンを作成中...

en: Creating scroll marquee...
ja: スクロールマーキーを作成中...

en: Creating stack container...
ja: スタックコンテナを作成中...

en: Creating tabs container...
ja: タブコンテナを作成中...

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom Pattern
ja: カスタムパターン

en: Custom Pattern (Regex)
ja: カスタムパターン（正規表現）

en: Custom Row/Column Gaps
ja: カスタム行/列間隔

en: Custom hover colors set. Clear to use open state colors.
ja: カスタムホバー色が設定されています。クリアして開いた状態の色を使用します。

en: Customize colors, typography, and spacing
ja: 色、タイポグラフィ、間隔をカスタマイズ

en: Dark Overlay
ja: ダークオーバーレイ

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Date
ja: 日付

en: Date & Time
ja: 日付と時刻

en: Date Field
ja: 日付フィールド

en: Date Range
ja: 日付範囲

en: Date picker input
ja: 日付選択入力

en: Day
ja: 日

en: Days
ja: 日

en: Decimal Places
ja: 小数点以下の桁数

en: Decimal Point
ja: 小数点

en: Decimal separator character
ja: 小数点区切り文字

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Country Code
ja: デフォルト国コード

en: Default Duration (ms)
ja: デフォルト時間（ミリ秒）

en: Default Easing
ja: デフォルトイージング

en: Default Expanded Item
ja: デフォルト展開項目

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Default animation duration in milliseconds.
ja: デフォルトのアニメーション時間（ミリ秒単位）。

en: Default animation timing function.
ja: デフォルトのアニメーションタイミング関数。

en: Default icon size for all items
ja: すべての項目のデフォルトアイコンサイズ

en: Delay (ms)
ja: 遅延（ミリ秒）

en: Delay before animation starts
ja: アニメーション開始前の遅延

en: Delay:
ja: 遅延：

en: Description Tag
ja: 説明タグ

en: Description text below counter
ja: カウンター下の説明テキスト

en: DesignSetGo provides 41 powerful blocks and 10 extensions to enhance your WordPress editing experience.
ja: DesignSetGoは、WordPressの編集体験を向上させる41の強力なブロックと10の拡張機能を提供します。

en: DesignSetGo: Call to Action
ja: DesignSetGo：行動喚起

en: DesignSetGo: Content
ja: DesignSetGo：コンテンツ

en: DesignSetGo: FAQ
ja: DesignSetGo：よくある質問

en: DesignSetGo: Features
ja: DesignSetGo：機能

en: DesignSetGo: Hero
ja: DesignSetGo：ヒーロー

en: DesignSetGo: Pricing
ja: DesignSetGo：価格

en: DesignSetGo: Team
ja: DesignSetGo：チーム

en: DesignSetGo: Testimonials
ja: DesignSetGo：お客様の声

en: Desktop Columns
ja: デスクトップ列

en: Disable All
ja: すべて無効化

en: Disable animations for users who prefer reduced motion (accessibility).
ja: モーション削減を好むユーザーのアニメーションを無効化します（アクセシビリティ）。

en: Disabled when exit animation is set
ja: 非表示アニメーションが設定されている場合は無効

en: Display Options
ja: 表示オプション

en: Display a dropdown for selecting country code
ja: 国コード選択用のドロップダウンを表示

en: Distance from viewport to trigger animation
ja: アニメーションをトリガーするビューポートからの距離

en: Dollar
ja: ドル

en: Dot Color
ja: ドットカラー

en: Dot Position
ja: ドットの位置

en: Dot Style
ja: ドットスタイル

en: Draggable (Mouse)
ja: ドラッグ可能（マウス）

en: Drop
ja: ドロップ

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Dropdown select
ja: ドロップダウン選択

en: Duration
ja: 期間

en: Duration in seconds
ja: 時間（秒）

en: Duration:
ja: 時間：

en: Dynamic Blocks
ja: 動的ブロック

en: Ease
ja: イーズ

en: Ease In
ja: イーズイン

en: Ease In Out
ja: イーズインアウト

en: Ease Out
ja: イーズアウト

en: Ease Out Cubic
ja: イーズアウトキュービック

en: Ease Out Quad
ja: イーズアウトクアッド

en: Easing
ja: イージング

en: Easing Function
ja: イージング関数

en: Easing:
ja: イージング：

en: Email
ja: メール

en: Email Body Template
ja: メール本文テンプレート

en: Email Field
ja: メールフィールド

en: Email Notifications
ja: メール通知

en: Email Subject
ja: メール件名

en: Email address shown as sender (leave empty for admin email)
ja: 送信者として表示されるメールアドレス（管理者メールを使用する場合は空のままにします）

en: Email address to receive notifications
ja: 通知を受信するメールアドレス

en: Email content template. Use {field_name} for specific fields or {all_fields} for all submitted data.
ja: メールコンテンツテンプレート。特定のフィールドには{field_name}を、すべての送信データには{all_fields}を使用します。

en: Email input field
ja: メール入力フィールド

en: Enable All
ja: すべて有効化

en: Enable Animations
ja: アニメーションを有効化

en: Enable Auto-play
ja: 自動再生を有効化

en: Enable Deep Linking
ja: ディープリンクを有効化

en: Enable Email Notifications
ja: メール通知を有効化

en: Enable Honeypot
ja: ハニーポットを有効化

en: Enable Overlay
ja: オーバーレイを有効化

en: Enable Rate Limiting
ja: レート制限を有効化

en: Enable Reveal Mode
ja: リビールモードを有効化

en: Enable URL hash navigation for tabs
ja: タブのURLハッシュナビゲーションを有効化

en: Enable animation
ja: アニメーションを有効化

en: Enable block entrance/exit animations.
ja: ブロックの表示/非表示アニメーションを有効化します。

en: Enable or disable blocks and extensions to customize your editing experience.
ja: ブロックと拡張機能を有効化または無効化して、編集体験をカスタマイズします。

en: Enable or disable individual blocks and extensions
ja: 個別のブロックと拡張機能を有効化または無効化

en: Enable to allow child blocks to reveal on hover.
ja: 子ブロックをホバー時に表示できるようにするには有効化します。

en: Enabled Blocks
ja: 有効化されたブロック

en: End
ja: 終了

en: End Value
ja: 終了値

en: Ending value of the counter
ja: カウンターの終了値

en: Enter label…
ja: ラベルを入力…

en: Enter the link URL
ja: リンクURLを入力

en: Entrance Animation
ja: 表示アニメーション

en: Entrance animation type
ja: 表示アニメーションタイプ

en: Entrance/exit animations for all blocks
ja: すべてのブロックの表示/非表示アニメーション

en: Error
ja: エラー

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Everything you need to build stunning websites
ja: 見事なウェブサイトを構築するために必要なすべて

en: Example text shown when field is empty
ja: フィールドが空の場合に表示される例文

en: Examples:
ja: 例：

en: Exit Animation (Optional)
ja: 非表示アニメーション（オプション）

en: Exit animation type
ja: 非表示アニメーションタイプ

en: Exit animations require repeating behavior. "Animate Once" is disabled.
ja: 非表示アニメーションには繰り返し動作が必要です。「一度だけアニメーション」は無効です。

en: Expanded Ratio
ja: 展開比率

en: Expansion Behavior
ja: 展開動作

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Extensions add functionality to all blocks. Disabling extensions will reduce editor complexity.
ja: 拡張機能はすべてのブロックに機能を追加します。拡張機能を無効化すると、エディターの複雑さが軽減されます。

en: FAQ Accordion
ja: FAQ アコーディオン

en: FAQ answer
ja: FAQ回答

en: FAQ question
ja: FAQ質問

en: FAQ section generated successfully.
ja: FAQセクションが正常に生成されました。

en: Fade
ja: フェード

en: Failed to load data.
ja: データの読み込みに失敗しました。

en: Failed to load settings.
ja: 設定の読み込みに失敗しました。

en: Failed to save form submission. Please try again.
ja: フォーム送信の保存に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Failed to save settings.
ja: 設定の保存に失敗しました。

en: Feature description
ja: 機能の説明

en: Feature grid generated successfully.
ja: 機能グリッドが正常に生成されました。

en: Feature title
ja: 機能タイトル

en: Field "%1$s": %2$s
ja: フィールド"%1$s"：%2$s

en: Field Background
ja: フィールド背景

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Field Settings
ja: フィールド設定

en: Field Spacing
ja: フィールド間隔

en: Field Width
ja: フィールド幅

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: File upload field
ja: ファイルアップロードフィールド

en: Filled
ja: 塗りつぶし

en: Filter by category
ja: カテゴリーでフィルター

en: Final number to display
ja: 表示する最終数値

en: First item
ja: 最初の項目

en: Fixed height for the accordion
ja: アコーディオンの固定高さ

en: Flex Container
ja: フレックスコンテナ

en: Flex container attributes
ja: Flexコンテナ属性

en: Flex container inserted successfully.
ja: フレックスコンテナが正常に挿入されました。

en: Flex direction
ja: フレックス方向

en: Flex, Grid, and Stack layouts for responsive designs
ja: レスポンシブデザイン用のFlex、Grid、Stackレイアウト

en: Flexible horizontal or vertical layout container with customizable alignment, gap, and wrapping.
ja: カスタマイズ可能な配置、ギャップ、折り返しを持つ柔軟な水平または垂直レイアウトコンテナ。

en: Flexible layouts with wrapping and alignment
ja: 折り返しと配置を持つ柔軟なレイアウト

en: Flip (3D Rotation)
ja: フリップ（3D回転）

en: Flip Card
ja: フリップカード

en: Flip Card Back
ja: フリップカード背面

en: Flip Card Front
ja: フリップカード前面

en: Flip Card Settings
ja: フリップカード設定

en: Flip Card attributes
ja: フリップカード属性

en: Flip Card requires exactly 2 inner blocks: flip-card-front and flip-card-back.
ja: フリップカードには正確に2つの内部ブロックが必要です：flip-card-frontとflip-card-back。

en: Flip Direction
ja: 反転方向

en: Flip Duration
ja: 反転時間

en: Flip Effect
ja: 反転エフェクト

en: Flip Trigger
ja: 反転トリガー

en: Flip animation effect
ja: 反転アニメーション効果

en: Flip card inserted successfully.
ja: フリップカードが正常に挿入されました。

en: Flip direction (only applies to "flip" effect)
ja: 反転方向（"flip"エフェクトにのみ適用）

en: Float
ja: フロート

en: Float/Pulse/Spin keep your shape. Morph changes the shape itself.
ja: Float/Pulse/Spinは形状を保持します。Morphは形状自体を変更します。

en: Form Blocks
ja: フォームブロック

en: Form Builder
ja: フォームビルダー

en: Form Builder:
ja: フォームビルダー：

en: Form Colors
ja: フォームカラー

en: Form ID
ja: フォームID

en: Form ID:
ja: フォームID：

en: Form Settings
ja: フォーム設定

en: Form Submission - %s
ja: フォーム送信 - %s

en: Form messages will appear here
ja: フォームメッセージがここに表示されます

en: Form submitted successfully!
ja: フォームが正常に送信されました！

en: Format
ja: フォーマット

en: Format numbers like "1,000" or "1000"
ja: 数値を"1,000"または"1000"のようにフォーマット

en: Format: HH:MM (e.g., 09:00)
ja: 形式：HH:MM（例：09:00）

en: Format: HH:MM (e.g., 17:00)
ja: 形式：HH:MM（例：17:00）

en: Forms
ja: フォーム

en: Free Mode
ja: フリーモード

en: From Email
ja: 送信者メール

en: From Name
ja: 送信者名

en: Front and back card blocks (designsetgo/flip-card-front and designsetgo/flip-card-back)
ja: 表面と裏面のカードブロック（designsetgo/flip-card-frontとdesignsetgo/flip-card-back）

en: Front face of a flip card.
ja: フリップカードの前面。

en: Front face of flip card
ja: フリップカードの表面

en: Front of Card
ja: カードの表面

en: Full Width
ja: 全幅

en: Full Width (100%)
ja: 全幅（100%）

en: Full-height slider for hero sections with centered content
ja: 中央配置コンテンツを持つヒーローセクション用の全高スライダー

en: Gallery Carousel
ja: ギャラリーカルーセル

en: Gap
ja: ギャップ

en: Gap Between Images
ja: 画像間の間隔

en: Gap Between Items
ja: 項目間の間隔

en: Gap Between Rows
ja: 行間の間隔

en: Gap Between Slides
ja: スライド間の間隔

en: Gap Between Tabs
ja: タブ間の間隔

en: Gap Between Units
ja: ユニット間のギャップ

en: Gap Settings
ja: ギャップ設定

en: Gap between accordion items (e.g., "0.5rem")
ja: アコーディオン項目間の間隔（例："0.5rem"）

en: Gap between columns (e.g., "20px", "2rem")
ja: 列間の間隔（例："20px"、"2rem"）

en: Gap between counters (e.g., "32px")
ja: カウンター間の間隔（例："32px"）

en: Gap between icon and text (e.g., "8px")
ja: アイコンとテキストの間隔（例："8px"）

en: Gap between images (e.g., "20px")
ja: 画像間の間隔（例："20px"）

en: Gap between list items (e.g., "24px")
ja: リスト項目間の間隔（例："24px"）

en: Gap between rows (e.g., "20px", "2rem")
ja: 行間の間隔（例："20px"、"2rem"）

en: Gap between tabs (e.g., "8px")
ja: タブ間の間隔（例："8px"）

en: Generate FAQ Section
ja: FAQセクションを生成

en: Generate Feature Grid
ja: 機能グリッドを生成

en: Generate Hero Section
ja: ヒーローセクションを生成

en: Generate Stats Section
ja: 統計セクションを生成

en: Generates a Frequently Asked Questions section using an accordion with collapsible questions and answers.
ja: 折りたたみ可能な質問と回答を含むアコーディオンを使用して、よくある質問セクションを生成します。

en: Generates a complete hero section with heading, description text, and call-to-action buttons in a centered Stack container.
ja: 中央揃えのスタックコンテナ内に見出し、説明テキスト、コールトゥアクションボタンを含む完全なヒーローセクションを生成します。

en: Generates a responsive grid of features with icons, headings, and descriptions. Perfect for showcasing product features or services.
ja: アイコン、見出し、説明を含むレスポンシブな機能グリッドを生成します。製品の機能やサービスを紹介するのに最適です。

en: Generates a statistics section with animated counters. Perfect for showcasing metrics, achievements, or key numbers.
ja: アニメーションカウンターを含む統計セクションを生成します。指標、実績、または主要な数値を紹介するのに最適です。

en: Generating FAQ section...
ja: FAQセクションを生成中...

en: Generating feature grid...
ja: 機能グリッドを生成中...

en: Generating hero section...
ja: ヒーローセクションを生成中...

en: Generating stats section...
ja: 統計セクションを生成中...

en: Get Started
ja: 始める

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Global Styles
ja: グローバルスタイル

en: Grid
ja: グリッド

en: Grid Container
ja: グリッドコンテナ

en: Grid Settings
ja: グリッド設定

en: Grid Span
ja: グリッドスパン

en: Grid container attributes
ja: Gridコンテナ属性

en: Grid container inserted successfully.
ja: グリッドコンテナが正常に挿入されました。

en: Grid layout span controls
ja: グリッドレイアウトスパンコントロール

en: Group of animated counters for statistics sections.
ja: 統計セクション用のアニメーションカウンターのグループです。

en: HTML element for the description
ja: 説明のHTML要素

en: HTML element for the title
ja: タイトルのHTML要素

en: Half Width (50%)
ja: 半幅（50%）

en: Happy Customers
ja: 満足したお客様

en: Heading 2 (H2)
ja: 見出し2（H2）

en: Heading 3 (H3)
ja: 見出し3（H3）

en: Heading 4 (H4)
ja: 見出し4（H4）

en: Heading 5 (H5)
ja: 見出し5（H5）

en: Heading 6 (H6)
ja: 見出し6（H6）

en: Heart
ja: ハート

en: Heavy
ja: 重い

en: Height
ja: 高さ

en: Height of the textarea in rows
ja: テキストエリアの高さ（行数）

en: Help Text
ja: ヘルプテキスト

en: Hero Slider
ja: ヒーロースライダー

en: Hero description text
ja: ヒーロー説明テキスト

en: Hero heading text
ja: ヒーロー見出しテキスト

en: Hero layout style
ja: ヒーローレイアウトスタイル

en: Hero section generated successfully.
ja: ヒーローセクションが正常に生成されました。

en: Hidden Field
ja: 隠しフィールド

en: Hidden Field:
ja: 隠しフィールド：

en: Hidden form field
ja: 隠しフォームフィールド

en: Hide Timer Completely
ja: タイマーを完全に非表示

en: Hide on Mobile
ja: モバイルで非表示

en: Hide video on mobile devices to save bandwidth
ja: 帯域幅を節約するためにモバイルデバイスで動画を非表示

en: Hint text shown inside the field
ja: フィールド内に表示されるヒントテキスト

en: Horizontal
ja: 水平

en: Horizontal Alignment
ja: 水平方向の配置

en: Horizontal alignment
ja: 水平方向の配置

en: Horizontal alignment of items
ja: 項目の水平方向の配置

en: Hour
ja: 時間

en: Hours
ja: 時間

en: Hover
ja: ホバー

en: Hover (Desktop)
ja: ホバー（デスクトップ）

en: Hover Background Color
ja: ホバー背景色

en: Hover Button Background Color
ja: ホバーボタン背景色

en: Hover Color
ja: ホバーカラー

en: Hover Icon Background Color
ja: ホバーアイコン背景色

en: Hover Settings
ja: ホバー設定

en: Hover State Colors
ja: ホバー状態の色

en: Hover Text Color
ja: ホバーテキスト色

en: Hover is automatically replaced with click on mobile
ja: ホバーはモバイルで自動的にクリックに置き換えられます

en: How long one animation cycle takes
ja: 1回のアニメーションサイクルにかかる時間

en: How long the count animation takes
ja: カウントアニメーションにかかる時間

en: How long the counting animation takes
ja: カウントアニメーションにかかる時間

en: How long to cache block detection results.
ja: ブロック検出結果をキャッシュする期間。

en: How long to keep form submissions. Set to 0 to keep forever.
ja: フォーム送信を保持する期間。0に設定すると永久に保持します。

en: How much larger the expanded item becomes (others stay normal size)
ja: 展開された項目がどれだけ大きくなるか（他の項目は通常サイズのまま）

en: How tabs display on mobile
ja: モバイルでのタブの表示方法

en: How the background image fills the slide
ja: 背景画像がスライドをどのように埋めるか

en: How to Use
ja: 使用方法

en: How to trigger the flip
ja: 反転のトリガー方法

en: Human-readable title
ja: 読みやすいタイトル

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: IP Address:
ja: IPアドレス：

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon Button
ja: アイコンボタン

en: Icon Color
ja: アイコンカラー

en: Icon Gap
ja: アイコンの間隔

en: Icon List
ja: アイコンリスト

en: Icon List Item
ja: アイコンリスト項目

en: Icon List Item attributes
ja: アイコンリスト項目属性

en: Icon List attributes
ja: アイコンリスト属性

en: Icon Position
ja: アイコン位置

en: Icon Settings
ja: アイコン設定

en: Icon Size
ja: アイコンサイズ

en: Icon Style
ja: アイコンスタイル

en: Icon attributes
ja: アイコン属性

en: Icon button attributes
ja: アイコンボタン属性

en: Icon button inserted successfully.
ja: アイコンボタンが正常に挿入されました。

en: Icon color (hex code)
ja: アイコンの色（16進コード）

en: Icon inserted successfully.
ja: アイコンが正常に挿入されました。

en: Icon is displayed
ja: アイコンが表示されます

en: Icon list inserted successfully.
ja: アイコンリストが正常に挿入されました。

en: Icon list item attributes
ja: アイコンリスト項目属性

en: Icon list item blocks (designsetgo/icon-list-item)
ja: アイコンリスト項目ブロック（designsetgo/icon-list-item）

en: Icon list item inserted successfully.
ja: アイコンリスト項目が正常に挿入されました。

en: Icon name
ja: アイコン名

en: Icon name (e.g., "star", "check", "lightbulb")
ja: アイコン名（例："star"、"check"、"lightbulb"）

en: Icon position
ja: アイコン位置

en: Icon position relative to content
ja: コンテンツに対するアイコンの位置

en: Icon position relative to text
ja: テキストに対するアイコンの位置

en: Icon rotation in degrees (0-360)
ja: アイコンの回転角度（0-360度）

en: Icon size in pixels
ja: アイコンサイズ（ピクセル）

en: Icon style
ja: アイコンスタイル

en: Icon style for expand/collapse indicator
ja: 展開/折りたたみインジケーターのアイコンスタイル

en: Icons, tabs, accordions, and more
ja: アイコン、タブ、アコーディオンなど

en: Image 1
ja: 画像 1

en: Image 2
ja: 画像 2

en: Image 3
ja: 画像 3

en: Image 4
ja: 画像 4

en: Image Accordion
ja: 画像アコーディオン

en: Image Accordion Item
ja: 画像アコーディオン項目

en: Image Dimensions
ja: 画像サイズ

en: Image Height
ja: 画像の高さ

en: Image URL
ja: 画像URL

en: Image Width
ja: 画像の幅

en: Image alt text
ja: 画像代替テキスト

en: Image border radius (e.g., "8px")
ja: 画像の枠線の丸み（例："8px"）

en: Image height (e.g., "200px")
ja: 画像の高さ（例："200px"）

en: Image slider
ja: 画像スライダー

en: Image width (e.g., "300px")
ja: 画像の幅（例："300px"）

en: Images for this row
ja: この行の画像

en: Increment/decrement step value
ja: 増分/減分ステップ値

en: Index of initially active tab (0-based)
ja: 初期アクティブタブのインデックス（0ベース）

en: Individual accordion panel
ja: 個別アコーディオンパネル

en: Individual animated counter
ja: 個別アニメーションカウンター

en: Individual image item
ja: 個別画像項目

en: Individual item within a scroll accordion.
ja: スクロールアコーディオン内の個別項目。

en: Individual item within an accordion with title and content.
ja: タイトルとコンテンツを持つアコーディオン内の個別項目。

en: Individual item within an icon list.
ja: アイコンリスト内の個別項目。

en: Individual list item
ja: 個別リスト項目

en: Individual scroll panel
ja: 個別スクロールパネル

en: Individual slider slide
ja: 個別スライダースライド

en: Individual tab panel
ja: 個別タブパネル

en: Individual tab within a tabs container.
ja: タブコンテナ内の個別タブ。

en: Infinite loop navigation
ja: 無限ループナビゲーション

en: Infinite scrolling content
ja: 無限スクロールコンテンツ

en: Infinite scrolling marquee for logos or content.
ja: ロゴまたはコンテンツ用の無限スクロールマーキー。

en: Information
ja: 情報

en: Inline
ja: インライン

en: Inline SVG icons with styling
ja: スタイリング付きインラインSVGアイコン

en: Inner block at index %d has invalid attributes (must be an array).
ja: インデックス %d の内部ブロックの属性が無効です（配列である必要があります）。

en: Inner block at index %d has invalid innerBlocks (must be an array).
ja: インデックス %d の内部ブロックのinnerBlocksが無効です（配列である必要があります）。

en: Inner block at index %d is missing a valid name.
ja: インデックス %d の内部ブロックに有効な名前がありません。

en: Inner blocks to insert
ja: 挿入する内部ブロック

en: Inner blocks to insert (grid items)
ja: 挿入する内部ブロック（グリッド項目）

en: Inner spacing of the arrow button
ja: 矢印ボタンの内側間隔

en: Input Height
ja: 入力フィールドの高さ

en: Input Padding
ja: 入力フィールドの内側余白

en: Insert Accordion
ja: アコーディオンを挿入

en: Insert Counter Group
ja: カウンターグループを挿入

en: Insert Flex Container
ja: Flexコンテナを挿入

en: Insert Flip Card
ja: フリップカードを挿入

en: Insert Grid Container
ja: Gridコンテナを挿入

en: Insert Icon
ja: アイコンを挿入

en: Insert Icon Button
ja: アイコンボタンを挿入

en: Insert Icon List
ja: アイコンリストを挿入

en: Insert Icon List Item
ja: アイコンリスト項目を挿入

en: Insert Progress Bar
ja: プログレスバーを挿入

en: Insert Reveal
ja: リビールを挿入

en: Insert Scroll Accordion
ja: スクロールアコーディオンを挿入

en: Insert Scroll Marquee
ja: スクロールマーキーを挿入

en: Insert Stack Container
ja: Stackコンテナを挿入

en: Insert Tabs
ja: タブを挿入

en: Inserting counter group...
ja: カウンターグループを挿入中...

en: Inserting icon button...
ja: アイコンボタンを挿入中...

en: Inserting icon...
ja: アイコンを挿入中...

en: Inserting progress bar...
ja: プログレスバーを挿入中...

en: Inserts a Counter Group container for displaying animated statistics. Add Counter blocks as inner blocks to display multiple stats.
ja: アニメーション統計を表示するためのカウンターグループコンテナを挿入します。複数の統計を表示するには、内部ブロックとしてCounterブロックを追加してください。

en: Inserts a Flex Container block with customizable layout settings including direction, alignment, wrapping, and gap.
ja: 方向、配置、折り返し、間隔などのカスタマイズ可能なレイアウト設定を持つFlexコンテナブロックを挿入します。

en: Inserts a Progress Bar block for displaying progress, statistics, or skills with customizable colors, labels, and animations.
ja: カスタマイズ可能な色、ラベル、アニメーションを持つ進捗、統計、スキルを表示するためのプログレスバーブロックを挿入します。

en: Inserts a Reveal container that reveals hidden content on hover. Perfect for interactive content reveals and hover effects.
ja: ホバー時に隠れたコンテンツを表示するリビールコンテナを挿入します。インタラクティブなコンテンツ表示やホバーエフェクトに最適です。

en: Inserts a Scroll Accordion that reveals items progressively as you scroll. Items stack on top of each other with a sticky stacking effect.
ja: スクロールに応じて項目を段階的に表示するスクロールアコーディオンを挿入します。項目は固定スタッキング効果で互いに重なります。

en: Inserts a Scroll Marquee that displays rows of images scrolling horizontally in alternating directions based on page scroll. Perfect for image galleries and brand showcases.
ja: ページスクロールに基づいて交互方向に水平スクロールする画像の行を表示するスクロールマーキーを挿入します。画像ギャラリーやブランドショーケースに最適です。

en: Inserts a Stack Container block for simple vertical stacking with consistent gaps. Perfect for sections and content areas.
ja: 一貫した間隔でのシンプルな垂直スタッキング用のStackコンテナブロックを挿入します。セクションやコンテンツエリアに最適です。

en: Inserts a Tabs container for organizing content into tabbed sections with icons, deep linking, and responsive accordion mode.
ja: アイコン、ディープリンク、レスポンシブアコーディオンモードを備えたタブセクションにコンテンツを整理するためのタブコンテナを挿入します。

en: Inserts a responsive Grid Container block with customizable column counts for desktop, tablet, and mobile.
ja: デスクトップ、タブレット、モバイル用のカスタマイズ可能な列数を持つレスポンシブGridコンテナブロックを挿入します。

en: Inserts an Accordion container for creating accessible collapsible content sections. Perfect for FAQs and content organization.
ja: アクセシブルな折りたたみ可能なコンテンツセクションを作成するためのアコーディオンコンテナを挿入します。FAQやコンテンツの整理に最適です。

en: Inserts an Icon Button block with customizable text, icon, link, and styling. Perfect for CTAs and navigation.
ja: カスタマイズ可能なテキスト、アイコン、リンク、スタイリングを持つアイコンボタンブロックを挿入します。CTAやナビゲーションに最適です。

en: Inserts an Icon List Item with icon, optional link, and rich content. Must be used within an Icon List block.
ja: アイコン、オプションのリンク、リッチコンテンツを持つアイコンリスト項目を挿入します。Icon Listブロック内で使用する必要があります。

en: Inserts an Icon List container for creating lists with icons, titles, and descriptions. Perfect for features, benefits, and services.
ja: アイコン、タイトル、説明を持つリストを作成するためのアイコンリストコンテナを挿入します。機能、利点、サービスの表示に最適です。

en: Inserts an Icon block with customizable styling including icon selection, size, style (filled/outlined), rotation, and optional link.
ja: アイコンの選択、サイズ、スタイル（塗りつぶし/アウトライン）、回転、オプションのリンクを含むカスタマイズ可能なスタイリングを持つアイコンブロックを挿入します。

en: Inserts an interactive Flip Card that reveals content on the back. Perfect for team profiles, product showcases, and feature highlights.
ja: 裏面のコンテンツを表示するインタラクティブなフリップカードを挿入します。チームプロフィール、製品紹介、機能ハイライトに最適です。

en: Inside
ja: 内側

en: Inside Bar
ja: バーの内側

en: Interaction
ja: インタラクション

en: Interactive Blocks
ja: インタラクティブブロック

en: Interactive Blocks:
ja: インタラクティブブロック：

en: International (+1 555 123 4567)
ja: 国際形式（+1 555 123 4567）

en: Invalid URL.
ja: 無効なURLです。

en: Invalid email address.
ja: 無効なメールアドレスです。

en: Invalid number.
ja: 無効な数値です。

en: Invalid phone number.
ja: 無効な電話番号です。

en: Invalid security token.
ja: 無効なセキュリティトークンです。

en: Invisible field to catch spam bots
ja: スパムボットを捕捉する非表示フィールド

en: Item Settings
ja: 項目設定

en: Items are separated with spacing
ja: 項目は間隔で分離されます

en: Items collapse from height 0 with fade.
ja: 項目は高さ0からフェードで折りたたまれます。

en: Items fade in without size change.
ja: 項目はサイズ変更なしでフェードインします。

en: Items have borders between them with no gap
ja: 項目間に間隔なしで枠線があります

en: Items maintain flex layout on all devices
ja: 項目はすべてのデバイスでFlexレイアウトを維持します

en: Items will stack vertically on mobile devices
ja: モバイルデバイスで項目は垂直にスタックされます

en: Justified
ja: 均等配置

en: Label
ja: ラベル

en: Label Color
ja: ラベルカラー

en: Label Position
ja: ラベル位置

en: Label Settings
ja: ラベル設定

en: Label Text
ja: ラベルテキスト

en: Label position
ja: ラベルの位置

en: Label text (e.g., "Project Completion")
ja: ラベルテキスト（例："Project Completion"）

en: Large (24px)
ja: 大（24px）

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout Settings
ja: レイアウト設定

en: Layout Style
ja: レイアウトスタイル

en: Learn More
ja: 詳細を見る

en: Left
ja: 左

en: Left Center
ja: 左中央

en: Letters Only
ja: 文字のみ

en: Limit submissions per IP address
ja: IPアドレスごとの送信を制限

en: Linear
ja: リニア

en: Lines
ja: ライン

en: Link
ja: リンク

en: Link Rel
ja: リンクRel

en: Link Settings
ja: リンク設定

en: Link rel attribute
ja: リンクrel属性

en: Link rel attribute (e.g., "noopener noreferrer" for external links)
ja: リンクrel属性（例：外部リンクの場合"noopener noreferrer"）

en: Link target
ja: リンクターゲット

en: List Settings
ja: リスト設定

en: List alignment
ja: リストの配置

en: List item title…
ja: リスト項目タイトル…

en: List layout
ja: リストレイアウト

en: List with custom icons
ja: カスタムアイコン付きリスト

en: List with icons for each item, perfect for features or benefits.
ja: 各項目にアイコンを持つリスト。機能やメリットに最適。

en: Load block assets only on pages that use them. Improves performance.
ja: ブロックアセットを使用するページでのみ読み込みます。パフォーマンスが向上します。

en: Log IP Addresses
ja: IPアドレスを記録

en: Log Referrers
ja: リファラーを記録

en: Log User Agents
ja: ユーザーエージェントを記録

en: Logo Slider
ja: ロゴスライダー

en: Loop
ja: ループ

en: Make the entire list item clickable
ja: リスト項目全体をクリック可能にする

en: Manage Blocks
ja: ブロックを管理

en: Manage your DesignSetGo blocks, extensions, and settings.
ja: DesignSetGoブロック、拡張機能、設定を管理します。

en: Manual navigation only
ja: 手動ナビゲーションのみ

en: Max Submissions
ja: 最大送信数

en: Max Width
ja: 最大幅

en: Max width
ja: 最大幅

en: Maximum Date
ja: 最大日付

en: Maximum Length
ja: 最大長

en: Maximum Time
ja: 最大時刻

en: Maximum Value
ja: 最大値

en: Maximum allowed value (leave empty for no maximum)
ja: 許可される最大値（最大値なしの場合は空のままにします）

en: Maximum characters allowed (0 = no limit)
ja: 許可される最大文字数（0 = 制限なし）

en: Maximum content width (e.g., "1200px")
ja: 最大コンテンツ幅（例："1200px"）

en: Maximum number of characters allowed (0 = no maximum)
ja: 許可される最大文字数（0 = 最大値なし）

en: Maximum submissions allowed per time window
ja: タイムウィンドウあたりの許可される最大送信数

en: Maximum width for this block. Leave empty for no constraint.
ja: このブロックの最大幅。制限なしの場合は空のままにします。

en: Media
ja: メディア

en: Medium (16px)
ja: 中（16px）

en: Message
ja: メッセージ

en: Message shown after successful submission
ja: 送信成功後に表示されるメッセージ

en: Message shown if submission fails
ja: 送信失敗時に表示されるメッセージ

en: Message shown when validation fails
ja: 検証が失敗したときに表示されるメッセージ

en: Messages
ja: メッセージ

en: Min
ja: 分

en: Min Height Override
ja: 最小高さの上書き

en: Minimal
ja: ミニマル

en: Minimum Date
ja: 最小日付

en: Minimum Length
ja: 最小長

en: Minimum Time
ja: 最小時刻

en: Minimum Value
ja: 最小値

en: Minimum allowed value (leave empty for no minimum)
ja: 許可される最小値（最小値なしの場合は空のままにします）

en: Minimum height for input fields
ja: 入力フィールドの最小高さ

en: Minimum number of characters required (0 = no minimum)
ja: 必要な最小文字数（0 = 最小値なし）

en: Mobile Breakpoint (px)
ja: モバイルブレークポイント（px）

en: Mobile Columns
ja: モバイル列

en: Mobile Mode
ja: モバイルモード

en: Mobile Settings
ja: モバイル設定

en: Modern carousel with effects
ja: エフェクト付きモダンカルーセル

en: Morph Style 1
ja: モーフスタイル 1

en: Morph Style 2
ja: モーフスタイル 2

en: Multi-line text input
ja: 複数行テキスト入力

en: Multiple panels can be open at once
ja: 複数のパネルを同時に開くことができます

en: Mute audio (required for autoplay)
ja: 音声をミュート（自動再生に必要）

en: Muted
ja: ミュート

en: Name
ja: 名前

en: Name of the block that was updated
ja: 更新されたブロックの名前

en: Name shown as email sender (leave empty for site name)
ja: メール送信者として表示される名前（サイト名を使用する場合は空のままにします）

en: Navigation Settings
ja: ナビゲーション設定

en: Nested blocks
ja: ネストされたブロック

en: Nested inner blocks
ja: ネストされた内部ブロック

en: New Form Submission
ja: 新規フォーム送信

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: New attributes that were applied
ja: 適用された新しい属性

en: New form submission:
    
    {all_fields}
    
    Submitted from: {page_url}
ja: 新しいフォーム送信：
    
    {all_fields}
    
    送信元：{page_url}

en: Next slide
ja: 次のスライド

en: No form data available.
ja: フォームデータがありません。

en: No icon displayed
ja: アイコンは表示されません

en: No icons found
ja: アイコンが見つかりません

en: No matching blocks found to update.
ja: 更新する一致するブロックが見つかりません。

en: No overlay on items
ja: 項目にオーバーレイなし

en: No submissions found
ja: 送信が見つかりません

en: No submissions found in Trash
ja: ゴミ箱に送信が見つかりません

en: None
ja: なし

en: Number Color
ja: 数値カラー

en: Number Field
ja: 数値フィールド

en: Number Formatting
ja: 数値フォーマット

en: Number Hover Color
ja: 数値ホバーカラー

en: Number Settings
ja: 数値設定

en: Number input field
ja: 数値入力フィールド

en: Number of blocks updated
ja: 更新されたブロック数

en: Number of columns (for grid layout)
ja: 列数（グリッドレイアウトの場合）

en: Number of columns in grid layout
ja: グリッドレイアウトの列数

en: Number of columns on desktop
ja: デスクトップでの列数

en: Number of columns on desktop screens
ja: デスクトップ画面での列数

en: Number of columns on mobile
ja: モバイルでの列数

en: Number of columns on mobile screens (≤ 767px)
ja: モバイル画面での列数（≤ 767px）

en: Number of columns on tablet
ja: タブレットでの列数

en: Number of columns on tablet screens (≤ 1024px)
ja: タブレット画面での列数（≤ 1024px）

en: Number of columns this block spans in the grid
ja: このブロックがグリッド内でスパンする列数

en: Number of decimal places
ja: 小数点以下の桁数

en: Number of slides visible at once
ja: 一度に表示されるスライド数

en: Number to count from
ja: カウント開始数値

en: Numbers Only
ja: 数字のみ

en: Offset from viewport (pixels) before triggering scroll animation
ja: スクロールアニメーションをトリガーする前のビューポートからのオフセット（ピクセル）

en: One Quarter (25%)
ja: 4分の1（25%）

en: One Third (33%)
ja: 3分の1（33%）

en: Only animate the first time block enters viewport
ja: ブロックが初めてビューポートに入るときのみアニメーション

en: Only one panel can be open at a time
ja: 一度に1つのパネルのみ開くことができます

en: Opacity when item is expanded
ja: 項目が展開されたときの不透明度

en: Opacity when item is not expanded
ja: 項目が展開されていないときの不透明度

en: Open State Colors
ja: 開いた状態の色

en: Open by Default
ja: デフォルトで開く

en: Open in
ja: 開く場所

en: Open in new tab
ja: 新しいタブで開く

en: Optional URL to link the icon
ja: アイコンにリンクするオプションのURL

en: Optional URL to link the item
ja: 項目にリンクするオプションのURL

en: Optional icon name
ja: オプションのアイコン名

en: Optional prefix (e.g., "$")
ja: オプションの接頭辞（例："$"）

en: Optional secondary button
ja: オプションのセカンダリボタン

en: Optional section title
ja: オプションのセクションタイトル

en: Optional suffix (e.g., "+", "%", "K")
ja: オプションの接尾辞（例："+"、"%"、"K"）

en: Options
ja: オプション

en: Orientation
ja: 方向

en: Other
ja: その他

en: Outlined
ja: アウトライン

en: Outside
ja: 外側

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Overlay Color
ja: オーバーレイカラー

en: Overlay Opacity
ja: オーバーレイ不透明度

en: Overlay Opacity (Default)
ja: オーバーレイ不透明度（デフォルト）

en: Overlay Opacity (Expanded)
ja: オーバーレイ不透明度（展開時）

en: Overlay applied to all items
ja: すべての項目に適用されるオーバーレイ

en: Overlay transparency (0 = transparent, 100 = opaque)
ja: オーバーレイの透明度（0 = 透明、100 = 不透明）

en: Override Parent Animation
ja: 親のアニメーションを上書き

en: Override group animation settings
ja: グループアニメーション設定を上書き

en: Override slider height for this slide only (leave empty to use slider settings)
ja: このスライドのみスライダー高さを上書き（スライダー設定を使用する場合は空のままにします）

en: Padding
ja: パディング

en: Padding inside input fields
ja: 入力フィールド内の内側余白

en: Paragraph (P)
ja: 段落（P）

en: Pause after user clicks, swipes, or drags
ja: ユーザーがクリック、スワイプ、またはドラッグした後に一時停止

en: Pause on Hover
ja: ホバー時に一時停止

en: Pause on Interaction
ja: インタラクション時に一時停止

en: Pebble
ja: 小石

en: Per-block custom CSS
ja: ブロックごとのカスタムCSS

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Phone Field
ja: 電話フィールド

en: Phone Format
ja: 電話番号形式

en: Phone number input
ja: 電話番号入力

en: Pill
ja: ピル

en: Pills
ja: ピル

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Please select at least one animation type.
ja: 少なくとも1つのアニメーションタイプを選択してください。

en: Plugin Statistics
ja: プラグイン統計

en: Plus/Minus
ja: プラス/マイナス

en: Popular
ja: 人気

en: Position of expand/collapse icon
ja: 展開/折りたたみアイコンの位置

en: Position of icon relative to text
ja: テキストに対するアイコンの位置

en: Position where block was inserted
ja: ブロックが挿入された位置

en: Post ID is required.
ja: 投稿IDは必須です。

en: Post ID where block was inserted
ja: ブロックが挿入された投稿ID

en: Post ID where blocks were updated
ja: ブロックが更新された投稿ID

en: Post not found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: Poster Image (Optional)
ja: ポスター画像（オプション）

en: Powerful Features
ja: 強力な機能

en: Pre-fill this field with a default value
ja: このフィールドにデフォルト値を事前入力

en: Pre-filled date (Format: YYYY-MM-DD)
ja: 事前入力日付（形式：YYYY-MM-DD）

en: Pre-filled time (Format: HH:MM)
ja: 事前入力時刻（形式：HH:MM）

en: Pre-filled value for this field
ja: このフィールドの事前入力値

en: Pre-selected option value
ja: 事前選択されたオプション値

en: Prefix
ja: 接頭辞

en: Prefix text (e.g., "$")
ja: 接頭辞テキスト（例："$"）

en: Prevent spam by limiting submission frequency.
ja: 送信頻度を制限してスパムを防止します。

en: Previous slide
ja: 前のスライド

en: Primary Gradient
ja: プライマリグラデーション

en: Primary call-to-action button
ja: プライマリコールトゥアクションボタン

en: Progress Bar
ja: プログレスバー

en: Progress Settings
ja: プログレス設定

en: Progress bar attributes
ja: プログレスバー属性

en: Progress bar color
ja: プログレスバーの色

en: Progress bar inserted successfully.
ja: プログレスバーが正常に挿入されました。

en: Progress percentage (0-100)
ja: 進捗率（0-100）

en: Pulse
ja: パルス

en: Quick Animations
ja: クイックアニメーション

en: Quick Links
ja: クイックリンク

en: Recipient Email
ja: 受信者メール

en: Recommended: "noopener noreferrer"
ja: 推奨："noopener noreferrer"

en: Referrer:
ja: リファラー：

en: Regular expression for validation
ja: 検証用の正規表現

en: Rel attribute for security (default: noopener noreferrer)
ja: セキュリティ用のRel属性（デフォルト：noopener noreferrer）

en: Remove Image
ja: 画像を削除

en: Remove Link
ja: リンクを削除

en: Remove Poster
ja: ポスターを削除

en: Remove Row
ja: 行を削除

en: Remove Video
ja: 動画を削除

en: Remove option
ja: オプションを削除

en: Replace Image
ja: 画像を置換

en: Replace Poster
ja: ポスターを置換

en: Replace Video
ja: 動画を置換

en: Replace these slides with your own content and images. Swipe, click arrows, or use keyboard to navigate.
ja: これらのスライドを独自のコンテンツと画像に置き換えます。スワイプ、矢印クリック、またはキーボードを使用してナビゲートします。

en: Reply-To Field Name
ja: 返信先フィールド名

en: Required
ja: 必須

en: Required Field
ja: 必須フィールド

en: Respect Prefers Reduced Motion
ja: モーション削減設定を尊重

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Responsive grid layout with customizable columns for desktop, tablet, and mobile.
ja: デスクトップ、タブレット、モバイル用にカスタマイズ可能な列を持つレスポンシブグリッドレイアウト。

en: Responsive visibility/settings
ja: レスポンシブ表示/設定

en: Restart video when it ends
ja: 終了時に動画を再起動

en: Retrieving available blocks...
ja: 利用可能なブロックを取得中...

en: Reveal
ja: リビール

en: Reveal Control
ja: リビールコントロール

en: Reveal Settings
ja: リビール設定

en: Reveal animation effect
ja: リビールアニメーション効果

en: Reveal container attributes
ja: リビールコンテナ属性

en: Reveal container inserted successfully.
ja: リビールコンテナが正常に挿入されました。

en: Reveal on Hover
ja: ホバー時に表示

en: Revenue Generated
ja: 生成された収益

en: Right
ja: 右

en: Right Center
ja: 右中央

en: Rocket
ja: ロケット

en: Rotation
ja: 回転

en: Rounded Square
ja: 角丸四角

en: Rounded pill-shaped badge or tag element.
ja: 丸いピル型のバッジまたはタグ要素。

en: Row Gap
ja: 行ギャップ

en: Rows
ja: 行

en: Rows of images with directions
ja: 方向を持つ画像の行

en: SVG icon with customizable size, color, and rotation.
ja: カスタマイズ可能なサイズ、色、回転を持つSVGアイコン。

en: Same Tab
ja: 同じタブ

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Scale
ja: スケール

en: Screen width below which mobile mode activates
ja: モバイルモードがアクティブになる画面幅

en: Scroll Accordion
ja: スクロールアコーディオン

en: Scroll Accordion Item
ja: スクロールアコーディオン項目

en: Scroll Accordion attributes
ja: スクロールアコーディオン属性

en: Scroll Marquee
ja: スクロールマーキー

en: Scroll Marquee attributes
ja: スクロールマーキー属性

en: Scroll Settings
ja: スクロール設定

en: Scroll Speed
ja: スクロール速度

en: Scroll accordion inserted successfully.
ja: スクロールアコーディオンが正常に挿入されました。

en: Scroll accordion item attributes (supports all WordPress block supports like spacing, colors, etc.)
ja: スクロールアコーディオン項目属性（間隔、色などのすべてのWordPressブロックサポートをサポート）

en: Scroll accordion item blocks (designsetgo/scroll-accordion-item)
ja: スクロールアコーディオン項目ブロック（designsetgo/scroll-accordion-item）

en: Scroll direction for this row
ja: この行のスクロール方向

en: Scroll marquee inserted successfully.
ja: スクロールマーキーが正常に挿入されました。

en: Scroll speed multiplier
ja: スクロール速度の乗数

en: Search Submissions
ja: 送信を検索

en: Search icons…
ja: アイコンを検索…

en: Sec
ja: 秒

en: Second item
ja: 2番目の項目

en: Security & Privacy
ja: セキュリティとプライバシー

en: Select Background Image
ja: 背景画像を選択

en: Select Field
ja: 選択フィールド

en: Select a shape to add a background behind the icon.
ja: アイコンの背後に背景を追加する形状を選択します。

en: Send email when form is submitted
ja: フォーム送信時にメールを送信

en: Set a target date and time in the block settings to start your countdown.
ja: ブロック設定で目標日時を設定して、カウントダウンを開始してください。

en: Set field width to create multi-column layouts
ja: フィールド幅を設定して複数列レイアウトを作成

en: Set the progress percentage (0–100)
ja: 進捗率を設定（0–100）

en: Set the target date and time for your countdown.
ja: カウントダウンの目標日時を設定してください。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings are required.
ja: 設定は必須です。

en: Settings saved successfully!
ja: 設定が正常に保存されました！

en: Settings saved successfully! Please refresh any open editor pages to see the changes.
ja: 設定が正常に保存されました！変更を確認するには、開いているエディターページを更新してください。

en: Shape & Background
ja: 形状と背景

en: Shop
ja: ショップ

en: Show Arrows
ja: 矢印を表示

en: Show Country Code Selector
ja: 国コード選択を表示

en: Show Custom Message
ja: カスタムメッセージを表示

en: Show Days
ja: 日を表示

en: Show Dots
ja: ドットを表示

en: Show Hours
ja: 時間を表示

en: Show Icon
ja: アイコンを表示

en: Show Label
ja: ラベルを表示

en: Show Minutes
ja: 分を表示

en: Show Percentage
ja: パーセンテージを表示

en: Show Seconds
ja: 秒を表示

en: Show borders between items
ja: 項目間に枠線を表示

en: Show icon with counter
ja: カウンターとともにアイコンを表示

en: Show label text
ja: ラベルテキストを表示

en: Show multiple images in a carousel view
ja: カルーセルビューで複数の画像を表示

en: Show percentage value
ja: パーセンテージ値を表示

en: Showing first 100 results. Refine your search to see more.
ja: 最初の100件の結果を表示しています。検索を絞り込んでさらに表示します。

en: Sides
ja: 側面

en: Site Name
ja: サイト名

en: Slide
ja: スライド

en: Slide 1
ja: スライド 1

en: Slide 1: Beautiful Slider
ja: スライド 1：美しいスライダー

en: Slide 2
ja: スライド 2

en: Slide 2: Fully Customizable
ja: スライド 2：完全にカスタマイズ可能

en: Slide 3
ja: スライド 3

en: Slide 3: Get Started
ja: スライド 3：始めましょう

en: Slide Down
ja: スライドダウン

en: Slide Up
ja: スライドアップ

en: Slider
ja: スライダー

en: Slider optimized for testimonials with fade transitions
ja: フェードトランジション付きのお客様の声用に最適化されたスライダー

en: Slider uses aspect ratio
ja: スライダーはアスペクト比を使用します

en: Slider uses fixed height
ja: スライダーは固定高さを使用します

en: Sliders, flip cards, and animations
ja: スライダー、フリップカード、アニメーション

en: Slides Per View (Desktop)
ja: 表示スライド数（デスクトップ）

en: Slides Per View (Mobile)
ja: 表示スライド数（モバイル）

en: Slides Per View (Tablet)
ja: 表示スライド数（タブレット）

en: Slides advance automatically
ja: スライドが自動的に進みます

en: Small (14px)
ja: 小（14px）

en: Smooth scrolling without snap points
ja: スナップポイントなしのスムーズスクロール

en: Social
ja: ソーシャル

en: Solid
ja: ソリッド

en: Space between form fields
ja: フォームフィールド間の間隔

en: Space between icon and text
ja: アイコンとテキストの間隔

en: Space between list items
ja: リスト項目間の間隔

en: Space between the icon and the shape edge.
ja: アイコンと形状の端の間の間隔。

en: Spacing
ja: スペーシング

en: Spam Protection
ja: スパム保護

en: Spam submission rejected.
ja: スパム送信が拒否されました。

en: Specific block client ID to update (optional)
ja: 更新する特定のブロッククライアントID（オプション）

en: Speed of expansion/collapse animation
ja: 展開/折りたたみアニメーションの速度

en: Speed of the flip animation
ja: 反転アニメーションの速度

en: Spin
ja: スピン

en: Splash
ja: スプラッシュ

en: Square
ja: 四角

en: Squares
ja: 四角

en: Stack Container
ja: スタックコンテナ

en: Stack container attributes
ja: Stackコンテナ属性

en: Stack container inserted successfully.
ja: スタックコンテナが正常に挿入されました。

en: Stack items vertically on mobile
ja: モバイルで項目を垂直にスタック

en: Stack on Mobile
ja: モバイルでスタック

en: Star
ja: スター

en: Start
ja: 開始

en: Start Value
ja: 開始値

en: Starting value of the counter
ja: カウンターの開始値

en: Stat label/description
ja: 統計ラベル/説明

en: Stat value/number
ja: 統計値/数値

en: Stats section generated successfully.
ja: 統計セクションが正常に生成されました。

en: Step
ja: ステップ

en: Step (seconds)
ja: ステップ（秒）

en: Sticky stacking accordion that reveals items on scroll.
ja: スクロール時に項目を表示する固定スタッキングアコーディオン。

en: Sticky stacking scroll effect
ja: 固定スタッキングスクロール効果

en: Stop at first/last slide
ja: 最初/最後のスライドで停止

en: Store IP addresses with form submissions.
ja: フォーム送信と共にIPアドレスを保存します。

en: Store browser user agent strings with form submissions.
ja: フォーム送信と共にブラウザのユーザーエージェント文字列を保存します。

en: Store referrer URLs with form submissions.
ja: フォーム送信と共にリファラーURLを保存します。

en: Stretch
ja: 伸縮

en: Striped
ja: ストライプ

en: Stroke Width
ja: 線幅

en: Stroke width for outlined icons
ja: アウトラインアイコンの線幅

en: Style
ja: スタイル

en: Style Settings
ja: スタイル設定

en: Style each section using the block toolbar or the Styles panel.
ja: ブロックツールバーまたはスタイルパネルを使用して各セクションをスタイリングします。

en: Styles data must be an array.
ja: スタイルデータは配列である必要があります。

en: Subject line for notification emails. Use {field_name} for dynamic values.
ja: 通知メールの件名。動的な値には{field_name}を使用します。

en: Submission
ja: 送信

en: Submission Details
ja: 送信詳細

en: Submission Information
ja: 送信情報

en: Submission Retention (days)
ja: 送信保持期間（日）

en: Submission too fast. Please try again.
ja: 送信が早すぎます。もう一度お試しください。

en: Submit Button Text
ja: 送信ボタンテキスト

en: Submit form without page reload
ja: ページリロードなしでフォームを送信

en: Submitted:
ja: 送信日時：

en: Subtle Light
ja: 微妙な明るさ

en: Success
ja: 成功

en: Success Message
ja: 成功メッセージ

en: Successfully retrieved block list.
ja: ブロックリストを正常に取得しました。

en: Suffix
ja: 接尾辞

en: Suffix text (e.g., "+", "%")
ja: 接尾辞テキスト（例："+"、"%"）

en: Swipeable (Touch)
ja: スワイプ可能（タッチ）

en: System Font
ja: システムフォント

en: Tab
ja: タブ

en: Tab 1
ja: タブ 1

en: Tab 2
ja: タブ 2

en: Tab 3
ja: タブ 3

en: Tab Background
ja: タブ背景

en: Tab Border
ja: タブ枠線

en: Tab Colors
ja: タブカラー

en: Tab Settings
ja: タブ設定

en: Tab Style
ja: タブスタイル

en: Tab Text
ja: タブテキスト

en: Tab Title
ja: タブタイトル

en: Tab alignment
ja: タブの配置

en: Tab attributes including title and icon
ja: タイトルとアイコンを含むタブ属性

en: Tab blocks to insert (designsetgo/tab)
ja: 挿入するタブブロック（designsetgo/tab）

en: Tab orientation
ja: タブの向き

en: Tab title
ja: タブタイトル

en: Tabbed content with deep linking
ja: ディープリンク付きタブコンテンツ

en: Tabbed interface for organizing content into switchable panels.
ja: 切り替え可能なパネルにコンテンツを整理するためのタブ付きインターフェース。

en: Tablet Breakpoint (px)
ja: タブレットブレークポイント（px）

en: Tablet Columns
ja: タブレット列

en: Tabs
ja: タブ

en: Tabs (Scrollable)
ja: タブ（スクロール可能）

en: Tabs attributes
ja: タブ属性

en: Tabs container inserted successfully.
ja: タブコンテナが正常に挿入されました。

en: Target date set!
ja: 目標日時が設定されました！

en: Target post ID
ja: 対象の投稿ID

en: Tech
ja: テクノロジー

en: Testimonial Slider
ja: お客様の声スライダー

en: Text
ja: テキスト

en: Text Alignment Inheritance
ja: テキスト配置の継承

en: Text Color
ja: テキストカラー

en: Text Field
ja: テキストフィールド

en: Text Settings
ja: テキスト設定

en: Text after number (e.g., "+", "%", "K")
ja: 数値の後のテキスト（例："+"、"%"、"K"）

en: Text alignment
ja: テキストの配置

en: Text before number (e.g., "$", "€")
ja: 数値の前のテキスト（例："$"、"€"）

en: Text input field
ja: テキスト入力フィールド

en: Text shown when no option is selected
ja: オプションが選択されていないときに表示されるテキスト

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: The background color is set in the "Color" panel below.
ja: 背景色は下の「カラー」パネルで設定されます。

en: The countdown has ended!
ja: カウントダウンが終了しました！

en: The hidden value to be submitted with the form
ja: フォームと一緒に送信される隠し値

en: The title shown in the tab navigation
ja: タブナビゲーションに表示されるタイトル

en: The value submitted when checkbox is checked
ja: チェックボックスがチェックされたときに送信される値

en: Thinner strokes work better for detailed icons
ja: 細い線は詳細なアイコンに適しています

en: Third item
ja: 3番目の項目

en: This block is always visible.
ja: このブロックは常に表示されます。

en: This block will be hidden until you hover over the parent container.
ja: このブロックは親コンテナにホバーするまで非表示になります。

en: This flip card has two sections: Front and Back. Click on each section to edit its content.
ja: このフリップカードには2つのセクションがあります：表面と裏面。各セクションをクリックしてコンテンツを編集します。

en: This message will replace the countdown timer when it reaches zero.
ja: このメッセージは、カウントダウンがゼロに達したときにタイマーを置き換えます。

en: This panel will be closed when the page loads
ja: このパネルはページ読み込み時に閉じます

en: This panel will be open when the page loads
ja: このパネルはページ読み込み時に開きます

en: Thousands Separator
ja: 千の位区切り

en: Thousands separator character
ja: 千の位区切り文字

en: Three Quarters (75%)
ja: 4分の3（75%）

en: Time Field
ja: 時刻フィールド

en: Time Range
ja: 時刻範囲

en: Time Window (seconds)
ja: タイムウィンドウ（秒）

en: Time between slides
ja: スライド間の時間

en: Time increment in seconds (60 = 1 minute)
ja: 秒単位の時刻増分（60 = 1分）

en: Time period for rate limiting
ja: レート制限の時間期間

en: Time picker input
ja: 時刻選択入力

en: Timer hidden (countdown complete)
ja: タイマー非表示（カウントダウン完了）

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Title Tag
ja: タイトルタグ

en: Too many submissions. Please try again later.
ja: 送信が多すぎます。後でもう一度お試しください。

en: Top
ja: 上

en: Top Center
ja: 上 中央

en: Top Left
ja: 上 左

en: Top Right
ja: 上 右

en: Traditional accordion container
ja: 従来のアコーディオンコンテナ

en: Transition Duration
ja: トランジション時間

en: Transition Easing
ja: トランジションイージング

en: Transition Effect
ja: トランジションエフェクト

en: Transition Settings
ja: トランジション設定

en: Trigger Type
ja: トリガータイプ

en: Trophy
ja: トロフィー

en: Two Thirds (66%)
ja: 3分の2（66%）

en: Type
ja: タイプ

en: UI Elements
ja: UI要素

en: UI Elements:
ja: UI要素：

en: URL Field
ja: URLフィールド

en: URL input field
ja: URL入力フィールド

en: URL-friendly identifier for deep linking
ja: ディープリンク用のURL対応識別子

en: Underline
ja: アンダーライン

en: Unique block identifier
ja: 一意のブロック識別子

en: Unique identifier for this field
ja: このフィールドの一意識別子

en: Unique identifier for this field (letters, numbers, hyphens, underscores only)
ja: このフィールドの一意識別子（英字、数字、ハイフン、アンダースコアのみ）

en: Unique identifier for this field (letters, numbers, underscores)
ja: このフィールドの一意識別子（英字、数字、アンダースコア）

en: Unit Background
ja: ユニット背景

en: Unit Padding
ja: ユニットパディング

en: Updates animation settings for Counter blocks including start/end values, duration, delay, decimals, and prefix/suffix.
ja: カウンターブロックの開始値/終了値、期間、遅延、小数点以下の桁数、接頭辞/接尾辞を含むアニメーション設定を更新します。

en: Updating counter animation...
ja: カウンターアニメーションを更新中...

en: Upload Poster
ja: ポスターをアップロード

en: Upload Video
ja: ビデオをアップロード

en: Uptime
ja: 稼働時間

en: Use "selector" to target this block. Write nested selectors like "selector h3" to target elements inside.
ja: このブロックをターゲットにするには"selector"を使用します。内部の要素をターゲットにするには"selector h3"のようなネストされたセレクターを記述します。

en: Use Aspect Ratio
ja: アスペクト比を使用

en: Use Thousands Separator
ja: 千の位区切り文字を使用

en: Use a form field value for reply-to (e.g., "email" or "user_email")
ja: 返信先にフォームフィールド値を使用（例："email"または"user_email"）

en: Use custom animation settings instead of parent settings
ja: 親設定の代わりにカスタムアニメーション設定を使用

en: Use thousands separator
ja: 千の位区切り文字を使用

en: User Agent:
ja: ユーザーエージェント：

en: Users
ja: ユーザー

en: Using WordPress blockGap (configure in Spacing panel)
ja: WordPressのblockGapを使用（間隔パネルで設定）

en: Using parent settings:
ja: 親設定を使用：

en: Using separate row and column gaps
ja: 個別の行と列の間隔を使用

en: Validation
ja: 検証

en: Validation Message
ja: 検証メッセージ

en: Validation Type
ja: 検証タイプ

en: Value
ja: 値

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical Alignment
ja: 垂直方向の配置

en: Vertical alignment
ja: 垂直方向の配置

en: Vertical alignment of grid items
ja: グリッド項目の垂直方向の配置

en: Vertical alignment of items
ja: 項目の垂直方向の配置

en: Vertical stacking container with consistent spacing between elements.
ja: 要素間に一貫したスペーシングを持つ垂直スタッキングコンテナ。

en: Vertical stacking layouts
ja: 垂直スタッキングレイアウト

en: Video backgrounds for blocks
ja: ブロック用の動画背景

en: Video poster
ja: 動画ポスター

en: View Submission
ja: 送信を表示

en: View and manage form submissions
ja: フォーム送信を表示および管理

en: Viewport Offset (px)
ja: ビューポートオフセット（px）

en: Visible Units
ja: 表示ユニット

en: Visual style of tabs
ja: タブのビジュアルスタイル

en: Vivid
ja: ビビッド

en: Warning
ja: 警告

en: Welcome to Your Site
ja: サイトへようこそ

en: When Countdown Ends
ja: カウントダウン終了時

en: Whether item is initially open
ja: 項目が初期状態で開いているかどうか

en: Whether the operation was successful
ja: 操作が成功したかどうか

en: Whether this is a reveal container
ja: これがリビールコンテナかどうか

en: Whether to update all matching blocks or just the first
ja: 一致するすべてのブロックを更新するか、最初のブロックのみ更新するか

en: Which item is expanded on page load (0 = none, 1 = first, etc.)
ja: ページ読み込み時に展開される項目（0 = なし、1 = 最初など）

en: Which items are initially open
ja: 初期状態で開く項目

en: Width
ja: 幅

en: Width and height of the blob shape
ja: ブロブ形状の幅と高さ

en: WordPress media ID (optional)
ja: WordPressメディアID（オプション）

en: XL (32px)
ja: XL（32px）

en: XXL (40px)
ja: XXL（40px）

en: You can add any blocks you want to the front and back, including images, headings, buttons, and more.
ja: 画像、見出し、ボタンなど、表面と裏面に任意のブロックを追加できます。

en: You do not have permission to edit this post.
ja: この投稿を編集する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Zoom
ja: ズーム

[ctx: block description]
en: A URL/website address input field for forms.
ja: フォーム用のURL/ウェブサイトアドレス入力フィールドです。

[ctx: block description]
en: A date picker input field for forms.
ja: フォーム用の日付選択入力フィールドです。

[ctx: block description]
en: A dropdown select field for forms.
ja: フォーム用のドロップダウン選択フィールドです。

[ctx: block description]
en: A hidden field for passing data in forms.
ja: フォームでデータを渡すための隠しフィールドです。

[ctx: block description]
en: A modern, performant slider with multiple transition effects, auto-play, and full block support inside slides.
ja: 複数のトランジションエフェクト、自動再生、スライド内の完全なブロックサポートを備えた最新の高性能スライダーです。

[ctx: block description]
en: A number input field for forms.
ja: フォーム用の数値入力フィールドです。

[ctx: block description]
en: A phone number input field for forms.
ja: フォーム用の電話番号入力フィールドです。

[ctx: block description]
en: A single checkbox field for forms.
ja: フォーム用の単一チェックボックスフィールドです。

[ctx: block description]
en: A single item in an icon list with icon, title, and description.
ja: アイコン、タイトル、説明を持つアイコンリスト内の単一項目です。

[ctx: block description]
en: A time picker input field for forms.
ja: フォーム用の時刻選択入力フィールドです。

[ctx: block description]
en: Accordion that reveals items progressively as you scroll down the page
ja: ページを下にスクロールすると段階的に項目を表示するアコーディオン

[ctx: block description]
en: An individual collapsible item within an accordion.
ja: アコーディオン内の個別の折りたたみ可能な項目です。

[ctx: block description]
en: An individual expandable panel within an image accordion.
ja: 画像アコーディオン内の個別の展開可能なパネルです。

[ctx: block description]
en: Back face of the flip card.
ja: フリップカードの裏面です。

[ctx: block description]
en: Container that reveals hidden content on hover
ja: ホバー時に隠れたコンテンツを表示するコンテナ

[ctx: block description]
en: Create a list of items with icons, titles, and descriptions.
ja: アイコン、タイトル、説明を持つ項目のリストを作成します。

[ctx: block description]
en: Create accessible accordion sections with customizable icons and behavior for FAQs and content organization.
ja: FAQやコンテンツの整理のためのカスタマイズ可能なアイコンと動作を持つアクセシブルなアコーディオンセクションを作成します。

[ctx: block description]
en: Create custom forms with multiple field types, AJAX submission, and spam protection.
ja: 複数のフィールドタイプ、AJAX送信、スパム保護を備えたカスタムフォームを作成します。

[ctx: block description]
en: Create random, unique, and organic-looking blob shapes. Customize with gradients, overlays, and images. Animate with smooth morphing effects.
ja: ランダムでユニークな有機的な外観のブロブ形状を作成します。グラデーション、オーバーレイ、画像でカスタマイズします。スムーズなモーフィングエフェクトでアニメーションします。

[ctx: block description]
en: Create tabbed content with icons, deep linking, and responsive accordion mode.
ja: アイコン、ディープリンク、レスポンシブアコーディオンモードを備えたタブコンテンツを作成します。

[ctx: block description]
en: Display a series of expandable image panels that reveal content on hover or click, perfect for showcasing portfolios, galleries, or featured content.
ja: ホバーまたはクリックでコンテンツを表示する一連の展開可能な画像パネルを表示します。ポートフォリオ、ギャラリー、注目コンテンツの紹介に最適です。

[ctx: block description]
en: Display an inline SVG icon with customizable styling.
ja: カスタマイズ可能なスタイリングを持つインラインSVGアイコンを表示します。

[ctx: block description]
en: Display animated statistics and numbers that count up on scroll
ja: スクロール時にカウントアップするアニメーション統計と数値を表示

[ctx: block description]
en: Display progress or statistics with an animated bar
ja: アニメーションバーで進捗や統計を表示

[ctx: block description]
en: Display rows of images that scroll horizontally in alternating directions based on page scroll. For best performance, use optimized images (WebP format recommended) and limit to 20 images or less.
ja: ページスクロールに基づいて交互方向に水平スクロールする画像の行を表示します。最高のパフォーマンスを得るには、最適化された画像（WebP形式推奨）を使用し、20枚以下の画像に制限してください。

[ctx: block description]
en: Display text with a rounded background that wraps tightly around content.
ja: コンテンツにぴったりと巻き付く丸みを帯びた背景を持つテキストを表示します。

[ctx: block description]
en: Email input field with built-in validation.
ja: 組み込み検証機能付きのメール入力フィールドです。

[ctx: block description]
en: Flexible horizontal or vertical layouts with wrapping. Perfect for button groups, hero sections, and responsive card layouts.
ja: 折り返し可能な柔軟な水平または垂直レイアウト。ボタングループ、ヒーローセクション、レスポンシブカードレイアウトに最適です。

[ctx: block description]
en: Front face of the flip card.
ja: フリップカードの表面です。

[ctx: block description]
en: Individual counter item with animated number
ja: アニメーション数値を持つ個別カウンター項目

[ctx: block description]
en: Individual item within a Scroll Accordion
ja: スクロールアコーディオン内の個別項目

[ctx: block description]
en: Individual slide within a slider with background image support and full block flexibility.
ja: 背景画像サポートと完全なブロック柔軟性を持つスライダー内の個別スライドです。

[ctx: block description]
en: Individual tab panel within a Tabs block.
ja: タブブロック内の個別タブパネルです。

[ctx: block description]
en: Interactive card that flips to reveal content on the back. Perfect for team profiles, product showcases, and feature highlights.
ja: 裏面のコンテンツを表示するために反転するインタラクティブカード。チームプロフィール、製品紹介、機能ハイライトに最適です。

[ctx: block description]
en: Multi-line text area for longer text input.
ja: 長いテキスト入力用の複数行テキストエリアです。

[ctx: block description]
en: Responsive multi-column grid layouts. Perfect for feature grids, product listings, team members, and card layouts.
ja: レスポンシブマルチカラムグリッドレイアウト。機能グリッド、製品一覧、チームメンバー、カードレイアウトに最適です。

[ctx: block description]
en: Single-line text input field for forms.
ja: フォーム用の単一行テキスト入力フィールドです。

[ctx: block keyword]
en: 3d
ja: 3D

[ctx: block keyword]
en: accordion
ja: アコーディオン

[ctx: block keyword]
en: address
ja: アドレス

[ctx: block keyword]
en: agree
ja: 同意

[ctx: block keyword]
en: animate
ja: アニメート

[ctx: block keyword]
en: animated
ja: アニメーション

[ctx: block keyword]
en: back
ja: 裏面

[ctx: block keyword]
en: badge
ja: バッジ

[ctx: block keyword]
en: bar
ja: バー

[ctx: block keyword]
en: benefits
ja: 利点

[ctx: block keyword]
en: blob
ja: ブロブ

[ctx: block keyword]
en: button
ja: ボタン

[ctx: block keyword]
en: calendar
ja: カレンダー

[ctx: block keyword]
en: call to action
ja: 行動喚起

[ctx: block keyword]
en: card
ja: カード

[ctx: block keyword]
en: carousel
ja: カルーセル

[ctx: block keyword]
en: check
ja: チェック

[ctx: block keyword]
en: checkbox
ja: チェックボックス

[ctx: block keyword]
en: choice
ja: 選択

[ctx: block keyword]
en: clock
ja: 時計

[ctx: block keyword]
en: collapsible
ja: 折りたたみ可能

[ctx: block keyword]
en: columns
ja: 列

[ctx: block keyword]
en: contact
ja: 連絡先

[ctx: block keyword]
en: container
ja: コンテナ

[ctx: block keyword]
en: counter
ja: カウンター

[ctx: block keyword]
en: cta
ja: CTA

[ctx: block keyword]
en: data
ja: データ

[ctx: block keyword]
en: date
ja: 日付

[ctx: block keyword]
en: datepicker
ja: 日付選択

[ctx: block keyword]
en: day
ja: 日

[ctx: block keyword]
en: decimal
ja: 小数

[ctx: block keyword]
en: dropdown
ja: ドロップダウン

[ctx: block keyword]
en: email
ja: メール

[ctx: block keyword]
en: expand
ja: 展開

[ctx: block keyword]
en: faq
ja: よくある質問

[ctx: block keyword]
en: feature
ja: 機能

[ctx: block keyword]
en: features
ja: 機能

[ctx: block keyword]
en: field
ja: フィールド

[ctx: block keyword]
en: fields
ja: フィールド

[ctx: block keyword]
en: flex
ja: フレックス

[ctx: block keyword]
en: flexbox
ja: フレックスボックス

[ctx: block keyword]
en: flip
ja: 反転

[ctx: block keyword]
en: form
ja: フォーム

[ctx: block keyword]
en: front
ja: 表面

[ctx: block keyword]
en: gallery
ja: ギャラリー

[ctx: block keyword]
en: gradient
ja: グラデーション

[ctx: block keyword]
en: graphic
ja: グラフィック

[ctx: block keyword]
en: grid
ja: グリッド

[ctx: block keyword]
en: hero
ja: ヒーロー

[ctx: block keyword]
en: hidden
ja: 隠し

[ctx: block keyword]
en: horizontal
ja: 水平

[ctx: block keyword]
en: hour
ja: 時間

[ctx: block keyword]
en: hover
ja: ホバー

[ctx: block keyword]
en: icon
ja: アイコン

[ctx: block keyword]
en: image
ja: 画像

[ctx: block keyword]
en: images
ja: 画像

[ctx: block keyword]
en: infinite
ja: 無限

[ctx: block keyword]
en: input
ja: 入力

[ctx: block keyword]
en: integer
ja: 整数

[ctx: block keyword]
en: interactive
ja: インタラクティブ

[ctx: block keyword]
en: item
ja: 項目

[ctx: block keyword]
en: label
ja: ラベル

[ctx: block keyword]
en: layout
ja: レイアウト

[ctx: block keyword]
en: link
ja: リンク

[ctx: block keyword]
en: list
ja: リスト

[ctx: block keyword]
en: list item
ja: リスト項目

[ctx: block keyword]
en: message
ja: メッセージ

[ctx: block keyword]
en: meter
ja: メーター

[ctx: block keyword]
en: mobile
ja: モバイル

[ctx: block keyword]
en: morph
ja: モーフ

[ctx: block keyword]
en: number
ja: 数値

[ctx: block keyword]
en: numbers
ja: 数値

[ctx: block keyword]
en: options
ja: オプション

[ctx: block keyword]
en: organic
ja: 有機的

[ctx: block keyword]
en: panel
ja: パネル

[ctx: block keyword]
en: parallax
ja: パララックス

[ctx: block keyword]
en: percentage
ja: パーセンテージ

[ctx: block keyword]
en: phone
ja: 電���

[ctx: block keyword]
en: pill
ja: ピル

[ctx: block keyword]
en: portfolio
ja: ポートフォリオ

[ctx: block keyword]
en: progress
ja: プログレス

[ctx: block keyword]
en: responsive
ja: レスポンシブ

[ctx: block keyword]
en: reveal
ja: リビール

[ctx: block keyword]
en: rotate
ja: 回転

[ctx: block keyword]
en: row
ja: 行

[ctx: block keyword]
en: scroll
ja: スクロール

[ctx: block keyword]
en: section
ja: セクション

[ctx: block keyword]
en: select
ja: 選択

[ctx: block keyword]
en: services
ja: サービス

[ctx: block keyword]
en: shape
ja: 形状

[ctx: block keyword]
en: show
ja: 表示

[ctx: block keyword]
en: slide
ja: スライド

[ctx: block keyword]
en: slider
ja: スライダー

[ctx: block keyword]
en: slideshow
ja: スライドショー

[ctx: block keyword]
en: stack
ja: スタック

[ctx: block keyword]
en: stacking
ja: スタッキング

[ctx: block keyword]
en: stat
ja: 統計

[ctx: block keyword]
en: statistics
ja: 統計

[ctx: block keyword]
en: stats
ja: 統計

[ctx: block keyword]
en: sticky
ja: 固定

[ctx: block keyword]
en: submit
ja: 送信

[ctx: block keyword]
en: survey
ja: アンケート

[ctx: block keyword]
en: svg
ja: SVG

[ctx: block keyword]
en: symbol
ja: シンボル

[ctx: block keyword]
en: tab
ja: タブ

[ctx: block keyword]
en: tabbed
ja: タブ型

[ctx: block keyword]
en: tabs
ja: タブ

[ctx: block keyword]
en: tag
ja: タグ

[ctx: block keyword]
en: tel
ja: 電話

[ctx: block keyword]
en: telephone
ja: 電話

[ctx: block keyword]
en: text
ja: テキスト

[ctx: block keyword]
en: textarea
ja: テキストエリア

[ctx: block keyword]
en: time
ja: 時刻

[ctx: block keyword]
en: timepicker
ja: 時刻選択

[ctx: block keyword]
en: toggle
ja: トグル

[ctx: block keyword]
en: url
ja: URL

[ctx: block keyword]
en: value
ja: 値

[ctx: block keyword]
en: vertical
ja: 垂直

[ctx: block keyword]
en: website
ja: ウェブサイト

en: e.g., Project Progress
ja: 例：プロジェクト進捗

[ctx: post type general name]
en: Form Submissions
ja: フォーム送信

[ctx: post type singular name]
en: Form Submission
ja: フォーム送信

en: ⚡ Hover colors mirror open state by default. Set custom colors to override.
ja: ⚡ ホバー色はデフォルトで開いた状態をミラーします。カスタム色を設定して上書きします。

en: 💡 Tip: Set the background color using the "Color" panel, and adjust border radius using the "Border" panel.
ja: 💡 ヒント：「カラー」パネルで背景色を設定し、「枠線」パネルで枠線の丸みを調整します。
