PublishPress Capabilities 2.42.0 - en to da-DK translation catalogue (781 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
da-DK: PublishPress Capabilities er pluginet til adgangskontrol for WordPress. Du kan administrere alle dine WordPress-brugerroller, fra administratorer til abonnenter.

en: %1s Error: %2s  PublishPress Capabilities cannot function because another copy of the plugin is active.
da-DK: %1s Fejl: %2s  PublishPress Capabilities kan ikke fungere, fordi en anden kopi af pluginet er aktiv.

en: This plugin can be deleted.
da-DK: Dette plugin kan slettes.

en: You can block pages by URL or hide Admin elements by entering a CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
da-DK: Du kan blokere sider ved URL eller skjule admin-elementer ved at indtaste en CSS-klasse eller ID. Denne funktion er tilgængelig i PublishPress Capabilities Pro.

en: Upgrade to Pro
da-DK: Opgrader til Pro

en: Admin Menu Restrictions
da-DK: Begrænsninger for admin-menuer

en: You can restrict access to admin menu screens. You can also edit, change, add, or remove links from the WordPress admin menu. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
da-DK: Du kan begrænse adgangen til admin-menu skærme. Du kan også redigere, ændre, tilføje eller fjerne links fra WordPress admin-menu. Denne funktion er tilgængelig i PublishPress Capabilities Pro.

en: You're using PublishPress Capabilities Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
da-DK: Du bruger PublishPress Capabilities Free. Pro-versionen har flere funktioner og support. %sOpgrader til Pro%s

en: Admin Menus
da-DK: Admin-menuer

en: Hide CSS Elements
da-DK: Skjul CSS-elementer

en: Block by URL
da-DK: Bloker efter URL

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
da-DK: Admin-menuer giver dig mulighed for at redigere links i admin-menuen og kontrollere, hvem der har adgang.

en: Select pages...
da-DK: Vælg sider...

en: You can select page types where this element will be added.
da-DK: Du kan vælge sidetyper, hvor dette element vil blive tilføjet.

en: Metaboxes
da-DK: Metaboxe

en: Checklist
da-DK: Tjekliste

en: Editorial Comments
da-DK: Redaktionelle kommentarer

en: Notifications
da-DK: Notifikationer

en: TaxoPress - Settings
da-DK: TaxoPress - Indstillinger

en: You can hide plugin metaboxes. You can also hide specific items by entering their CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
da-DK: Du kan skjule plugin metaboxer. Du kan også skjule specifikke elementer ved at indtaste deres CSS-klasse eller ID. Denne funktion er tilgængelig i PublishPress Capabilities Pro.

en: Custom Items
da-DK: Brugerdefinerede elementer

en: Custom item one
da-DK: Brugerdefineret element ét

en: Permalink: Descriptive Caption
da-DK: Permalink: Beskrivende titel

en: Page Attributes: Order
da-DK: Sideattributter: Rækkefølge

en: You can use Frontend Features to target specific posts and pages. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
da-DK: Du kan bruge frontend-funktioner til at målrette specifikke indlæg og sider. Denne funktion er tilgængelig i PublishPress Capabilities Pro.

en: Select post types...
da-DK: Vælg indlægstyper...

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
da-DK: Dette vil tilføje en metabox på indlæggets redigeringsskærm. Du kan bruge denne funktion til kun at tilføje body-klasser for det indlæg.

en: Drag multiple roles selection to change roles order.
da-DK: Træk flere rollevalg for at ændre rækkefølgen af roller.

en: Page title
da-DK: Side titel

en: No results match
da-DK: Ingen resultater matcher

en: Capabilities
da-DK: Kapaciteter

en: No permission!
da-DK: Ingen tilladelse!

en: Invalid nonce token!
da-DK: Ugyldigt nonce-token!

en: Error: wrong data
da-DK: Fejl: forkerte data

en: Changes saved. Feature status synchronization has been queued for all network sites.
da-DK: Ændringer gemt. Synkronisering af funktionsstatus er blevet kørt for alle netværkssider.

en: Changes saved!
da-DK: Ændringer gemt!

en: An error occured!
da-DK: Der opstod en fejl!

en: Security check failed
da-DK: Sikkerhedstjek fejlede

en: Permission denied
da-DK: Adgang nægtet

en: Settings updated successfully.
da-DK: Indstillinger opdateret succesfuldt.

en: Logged In Users
da-DK: Logget ind brugere

en: Logged Out Users
da-DK: Logget ud brugere

en: PublishPress Capabilities Menu Restriction
da-DK: PublishPress kapabiliteter menu begrænsning

en: This menu is restricted for the following roles
da-DK: Denne menu er begrænset for følgende roller

en: Roles
da-DK: Roller

en: Settings
da-DK: Indstillinger

en: Success notices
da-DK: Succes meddelelser

en: Error notices
da-DK: Fejlmeddelelser

en: Warning notices
da-DK: Advarselsmeddelelser

en: Info notices
da-DK: Info meddelelser

en: Current Role
da-DK: Aktuel rolle

en: Admin Notices
da-DK: Admin meddelelser

en: Save for all Roles
da-DK: Gem for alle roller

en: Save for %s
da-DK: Gem for %s

en: Notification center access
da-DK: Adgang til notifikationscenter

en: Enable %1$s access to the Admin Notices area.
da-DK: Aktivér %1$s adgang til Admin meddelelser området.

en: Notifications to remove from WordPress admin pages
da-DK: Notifikationer der skal fjernes fra WordPress admin sider

en: Select the notification types that should be hidden when a user in the %1$s role is viewing WordPress admin screens.
da-DK: Vælg de meddelelsestyper, der skal skjules, når en bruger i %1$s rollen ser WordPress admin skærme.

en: Click here for more on notice types.
da-DK: Klik her for at få mere at vide om meddelelsestyper.

en: Notifications to display in the Admin Notices area.
da-DK: Meddelelser, der skal vises i Admin Notices området.

en: Select the notification types that should be displayed in the Admin Notices area after been removed from the WordPress admin screens.
da-DK: Vælg de meddelelsestyper, der skal vises i Admin Notices området, efter de er blevet fjernet fra WordPress admin skærme.

en: Admin Notices allows you to clean up the WordPress admin area by organizing extra messages and advertisements into one place.
da-DK: Admin Notices giver dig mulighed for at rydde op i WordPress admin området ved at organisere ekstra beskeder og annoncer ét sted.

en: Features include:
da-DK: Funktioner inkluderer:

en: Move selected notice types out of admin pages
da-DK: Flyt valgte meddelelsestyper ud af admin sider

en: Show selected notices in a dedicated Admin Notices panel
da-DK: Vis valgte meddelelser i et dedikeret Admin Notices panel

en: Configure notice visibility by user role
da-DK: Konfigurer meddelelsers synlighed efter brugerrolle

en: View Documentation
da-DK: Se dokumentation

en: How to use Admin Notices
da-DK: Sådan bruger du Admin Notices

en: Display this notice
da-DK: Vis denne meddelelse

en: Silence this notice
da-DK: Tavs denne meddelelse

en: Hide this notice
da-DK: Skjul denne meddelelse

en: Move to Hidden Notices
da-DK: Flyt til skjulte meddelelser

en: Displayed notices will no longer be removed from admin pages.
da-DK: Viste meddelelser vil ikke længere blive fjernet fra admin sider.

en: This notice will be moved to the "Silenced Notices" tab and you will not receive a notification if it appears again.
da-DK: Denne meddelelse vil blive flyttet til fanen "Tavsede meddelelser" og du vil ikke modtage en meddelelse, hvis den vises igen.

en: Hidden Notices
da-DK: Skjulte meddelelser

en: Silenced Notices
da-DK: Tavsede meddelelser

en: There are currently no admin notices.
da-DK: Der er i øjeblikket ingen admin meddelelser.

en: Edit the settings.
da-DK: Rediger indstillingerne.

en: You do not have permission to manage admin notices.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at administrere admin-meddelelser.

en: Invalid action. Reload this page and try again.
da-DK: Ugyldig handling. Genindlæs denne side og prøv igen.

en: Invalid form.
da-DK: Ugyldig formular.

en: Admin notice status updated successfully.
da-DK: Admin-meddelelse status opdateret med succes.

en: Warning: This role cannot access the dashboard without the read capability. %1$sClick here to fix this now%2$s.
da-DK: Advarsel: Denne rolle kan ikke få adgang til dashboardet uden læsekapacitet. %1$sKlik her for at løse dette nu%2$s.

en: Role Capabilities
da-DK: Rollekapaciteter

en: Search capabilities...
da-DK: Søg kapaciteter...

en: Application Passwords
da-DK: Applikationsadgangskoder

en: Nav Menus (Block)
da-DK: Nav-menuer (Blok)

en: Block
da-DK: Blok

en: Nav Menus (Legacy)
da-DK: Nav-menuer (Legacy)

en: Visibility
da-DK: Synlighed

en: Editing
da-DK: Redigering

en: Deletion
da-DK: Sletning

en: Taxonomies
da-DK: Taxonomier

en: Listing
da-DK: Opstilling

en: Create Revision
da-DK: Opret revision

en: Submit Revision
da-DK: Indsend revision

en: Approve Revision
da-DK: Godkend revision

en: Can read posts which are currently published with private visibility.
da-DK: Kan læse indlæg, som i øjeblikket er offentliggjort med privat synlighed.

en: Has basic editing capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
da-DK: Har grundlæggende redigeringsmuligheder (men kan have brug for andre muligheder baseret på indlæggets status og ejerskab).

en: Can edit posts which were created by other users.
da-DK: Kan redigere indlæg, som er oprettet af andre brugere.

en: Can edit posts which are currently published.
da-DK: Kan redigere indlæg, som i øjeblikket er offentliggjort.

en: Can edit posts which are currently published with private visibility.
da-DK: Kan redigere indlæg, som i øjeblikket er offentliggjort med privat synlighed.

en: Can make a post publicly visible.
da-DK: Kan gøre et indlæg offentligt synligt.

en: Has basic deletion capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
da-DK: Har grundlæggende sletningsmuligheder (men kan have brug for andre muligheder baseret på indlæggets status og ejerskab).

en: Can delete posts which were created by other users.
da-DK: Kan slette indlæg, som er oprettet af andre brugere.

en: Can delete posts which are currently published.
da-DK: Kan slette indlæg, som i øjeblikket er offentliggjort.

en: Can delete posts which are currently published with private visibility.
da-DK: Kan slette indlæg, som i øjeblikket er offentliggjort med privat synlighed.

en: grant / clear / deny all capabilities
da-DK: tildel / ryd / nægt alle kapabiliteter

en: All capabilities
da-DK: Alle kapabiliteter

en: Granted
da-DK: Tildelt

en: Not granted
da-DK: Ikke tildelt

en: Denied
da-DK: Nægtet

en: Mixed
da-DK: Blandet

en: Global capabilities help
da-DK: Global kapabiliteter hjælp

en: Click to grant, clear, or deny capabilities across every tab.
da-DK: Klik for at tildele, rydde eller nægte kapabiliteter på tværs af hver fane.

en: Invalid Capabilities
da-DK: Ugyldige muligheder

en: Additional
da-DK: Yderligere

en: Term %s Capabilities
da-DK: Term %s muligheder

en: %s Capabilities
da-DK: %s muligheder

en: Post %s Capabilities
da-DK: Indlæg %s muligheder

en: Taxonomy
da-DK: Taxonomi

en: Filter by taxonomy
da-DK: Filtrer efter taxonomy

en: Filter by post type
da-DK: Filtrer efter post type

en: check / uncheck / negate all
da-DK: check / uncheck / negér alt

en: The slug for this taxonomy is %s
da-DK: Slug'en for denne taxonomy er %s

en: The slug for this post type is %s
da-DK: Slug'en for denne post type er %s

en: %s: assigned by Permission Group
da-DK: %s: tildelt af Permission Group

en: This capability is %s
da-DK: Denne kapabilitet er %s

en: This capability is controlled by %s
da-DK: Denne kapabilitet styres af %s

en: This capability is controlled by %s Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
da-DK: Denne kapabilitet styres af %s Brug indstillingerne i sidebar'en for at tillade, at dette kan styres uafhængigt.

en: Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
da-DK: Brug indstillingerne i sidebar'en for at tillade, at dette kan styres uafhængigt.

en: This capability is not available for this post type.
da-DK: Denne kapabilitet er ikke tilgængelig for denne post type.

en: Admin listing access is normally provided by the "Edit" capabilities. These "List" capabilities only apply if the corresponding "Edit" capability is missing. Also, these "List" capabilities can grant access, but not deny access.
da-DK: Adgang til admin-listing gives normalt af "Rediger"-kapabiliteterne. Disse "Liste"-kapabiliteter gælder kun, hvis den tilsvarende "Rediger"-kapabilitet mangler. Desuden kan disse "Liste"-kapabiliteter give adgang, men ikke nægte adgang.

en: Filter by capability
da-DK: Filtrer efter kapabilitet

en: No results found. Please try again with a different word.
da-DK: Ingen resultater fundet. Prøv venligst igen med et andet ord.

en: Capability Name
da-DK: Kapabilitetens navn

en: WordPress Core Capabilities
da-DK: WordPress Core Kapabiliteter

en: General
da-DK: Generelt

en: Plugin Capabilities &ndash; %s
da-DK: Plugin Kapabiliteter &ndash; %s

en: The User Testing feature also requires the %1$s edit_users %2$s capability.
da-DK: Brugerundersøgelsesfunktionen kræver også %1$s edit_users %2$s kapabilitet.

en: The following entries have no effect. Please assign desired capabilities on the Editing / Deletion / Private tabs.
da-DK: De følgende poster har ingen effekt. Tildel venligst ønskede rettigheder på fanerne Redigering / Sletning / Privat.

en: Additional Capabilities
da-DK: Yderligere rettigheder

en: You have no additional capabilities.
da-DK: Du har ingen yderligere rettigheder.

en: Capabilities allows you change the permissions for any user role.
da-DK: Rettigheder giver dig mulighed for at ændre tilladelser for enhver brugerrolle.

en: %1$s = Capability granted %2$s
da-DK: %1$s = Rettighed tildelt %2$s

en: usage key
da-DK: brugernøgle

en: %1$s = Capability not granted %2$s
da-DK: %1$s = Rettighed ikke tildelt %2$s

en: %1$s = Capability denied, even if granted by another role %2$s
da-DK: %1$s = Rettighed nægtet, selvom den er tildelt af en anden rolle %2$s

en: You can also configure this role as a %sPermission Group%s.
da-DK: Du kan også konfigurere denne rolle som en %sTilladelsesgruppe%s.

en: How to use Capabilities
da-DK: Sådan bruges rettigheder

en: Capabilities is Safe to Use
da-DK: Rettigheder er sikre at bruge

en: WordPress stores role capabilities in your database, where they remain even if the plugin is deactivated.
da-DK: WordPress gemmer rolle-rettigheder i din database, hvor de forbliver, selvom plugin'et deaktiveres.

en: Whenever you use PublishPress Capabilities to save changes, it also creates a backup which you can use to restore a previous configuration.
da-DK: Når du bruger PublishPress Rettigheder til at gemme ændringer, opretter det også en sikkerhedskopi, som du kan bruge til at gendanne en tidligere konfiguration.

en: Go to the Backup feature
da-DK: Gå til backup-funktionen

en: Add a New Capability
da-DK: Tilføj en ny rettighed

en: Add to role
da-DK: Tilføj til rolle

en: New capabilities are controlled on the Additonal tab.
da-DK: Nye rettigheder styres på fanen Yderligere.

en: PublishPress Permissions
da-DK: PublishPress Tilladelser

en: Automatically define type-specific capabilities for your custom post types and taxonomies
da-DK: Automatisk definer type-specifikke rettigheder for dine brugerdefinerede posttyper og taxonomier

en: Assign standard WP roles supplementally for a specific post type
da-DK: Tildel standard WP-roller supplerende for en specifik posttype

en: Assign custom WP roles supplementally for a specific post type <em>(Pro)</em>
da-DK: Tildel brugerdefinerede WP-roller supplerende til en specifik post type <em>(Pro)</em>

en: Customize reading permissions per-category or per-post
da-DK: Tilpas læseadgang pr. kategori eller pr. post

en: Customize editing permissions per-category or per-post <em>(Pro)</em>
da-DK: Tilpas redigeringsadgang pr. kategori eller pr. post <em>(Pro)</em>

en: Custom Post Visibility statuses, fully implemented throughout wp-admin <em>(Pro)</em>
da-DK: Brugerdefinerede Post Synlighed statusser, fuldt implementeret i wp-admin <em>(Pro)</em>

en: Custom Moderation statuses for access-controlled, multi-step publishing workflow <em>(Pro)</em>
da-DK: Brugerdefinerede Moderation statusser for adgangskontrolleret, fler-trins publiceringsarbejdsgang <em>(Pro)</em>

en: Regulate permissions for Edit Flow post statuses <em>(Pro)</em>
da-DK: Reguler adgang for Edit Flow post statusser <em>(Pro)</em>

en: Customize the moderated editing of published content with Revisionary or Post Forking <em>(Pro)</em>
da-DK: Tilpas den modererede redigering af offentliggjort indhold med Revisionary eller Post Forking <em>(Pro)</em>

en: Grant Spectator, Participant or Moderator access to specific bbPress forums <em>(Pro)</em>
da-DK: Giv Spectator, Participant eller Moderator adgang til specifikke bbPress-fora <em>(Pro)</em>

en: Grant supplemental content permissions to a BuddyPress group <em>(Pro)</em>
da-DK: Giv supplerende indholdsrettigheder til en BuddyPress-gruppe <em>(Pro)</em>

en: WPML integration to mirror permissions to translations <em>(Pro)</em>
da-DK: WPML integration til at spejle tilladelser til oversættelser <em>(Pro)</em>

en: Member support forum
da-DK: Medlems støtteforum

en: %s (free install)
da-DK: %s (gratis installation)

en: %s info/purchase
da-DK: %s info/køb

en: Role level is mostly deprecated. However, it still determines eligibility for Post Author assignment and limits the application of user editing capabilities.
da-DK: Rolle niveau er for det meste forældet. Det bestemmer dog stadig berettigelse til Post Author tildeling og begrænser anvendelsen af brugerredigeringsmuligheder.

en: Level:
da-DK: Niveau:

en: Create this role definition in new (future) sites
da-DK: Opret denne rolledefinition i nye (fremtidige) websteder

en: Include in new sites.
da-DK: Inkluder i nye websteder.

en: Copy / update this role definition to all sites now
da-DK: Kopier / opdater denne rolledefinition til alle websteder nu

en: Sync role to all sites.
da-DK: Synk rolle til alle sider.

en: Copy option settings to all sites now
da-DK: Kopier indstillingsmuligheder til alle sider nu

en: Sync options to all sites.
da-DK: Synk indstillinger til alle sider.

en: Unnamed application password
da-DK: Udenavnede applikationsadgangskode

en: You do not have permission to restore backup.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at gendanne backup.

en: New backup saved.
da-DK: Ny backup gemt.

en: Roles and Capabilities restored from initial backup.
da-DK: Roller og kapabiliteter gendannet fra den indledende backup.

en: Restore failed. No backup found.
da-DK: Gendannelse fejlede. Ingen backup fundet.

en: %s restored from last backup.
da-DK: %s gendannet fra den seneste backup.

en: Roles and Capabilities restored from selected auto-backup.
da-DK: Roller og kapabiliteter gendannet fra den valgte auto-backup.

en: Please upload a file to import
da-DK: Upload venligst en fil til import

en: Please upload a valid .json file
da-DK: Upload venligst en gyldig .json fil

en: Error importing settings! Please try again.
da-DK: Fejl ved import af indstillinger! Prøv venligst igen.

en: Error importing settings! Please check that you uploaded a valid json file.
da-DK: Fejl ved import af indstillinger! Tjek venligst, at du har uploadet en gyldig json fil.

en: Skipped %d invalid or unsupported import entries.
da-DK: Sprunget over %d ugyldige eller unsupported importposter.

en: %s successfully imported from uploaded data.
da-DK: %s blev importeret succesfuldt fra de uploadede data.

en: No valid backup data found to import.
da-DK: Ingen gyldige backupdata fundet til import.

en: Needed function to create default roles not found!
da-DK: Nødvendig funktion til at oprette standardroller blev ikke fundet!

en: Roles and Capabilities reset to WordPress defaults
da-DK: Roller og kapabiliteter nulstillet til WordPress standarder

en: Backup Tool for PublishPress Capabilities
da-DK: Backupværktøj til PublishPress kapabiliteter

en: Restore
da-DK: Gendan

en: Reset Roles
da-DK: Nulstil roller

en: Export / Import
da-DK: Eksport / Import

en: Backup Roles and Capabilities
da-DK: Backup Roller og Evner

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes. The initial backup and last %d auto-backups are kept.
da-DK: PublishPress Evner opretter automatisk en backup ved installation og hver gang, du gemmer ændringer. Den første backup og de sidste %d auto-backups opbevares.

en: A backup created on this screen replaces any previous manual backups, but is never automatically replaced.
da-DK: En backup oprettet på denne skærm erstatter eventuelle tidligere manuelle backups, men bliver aldrig automatisk erstattet.

en: Manual Backup
da-DK: Manuel Backup

en: Last Manual Backup - %s
da-DK: Sidste Manuel Backup - %s

en: Last Backup
da-DK: Sidste Backup

en: Restore Previous Roles and Capabilities
da-DK: Gendan Tidligere Roller og Evner

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes.
da-DK: PublishPress Evner opretter automatisk en backup ved installation og hver gang, du gemmer ændringer.

en: On this screen, you can restore an earlier version of your roles and capabilities.
da-DK: På denne skærm kan du gendanne en tidligere version af dine roller og evner.

en: Available Backups:
da-DK: Tilgængelige Backups:

en: all roles
da-DK: alle roller

en: Manual backup of %s (%s)
da-DK: Manuel backup af %s (%s)

en: Auto-backup of all roles (%s)
da-DK: Auto-backup af alle roller (%s)

en: Initial backup of all roles
da-DK: Initial backup af alle roller

en: Restore Selected Roles
da-DK: Gendan Valgte Roller

en: Show changes from current roles only
da-DK: Vis ændringer fra nuværende roller kun

en: %s (%s roles)
da-DK: %s (%s roller)

en: (this role will be removed if you restore backup)
da-DK: (denne rolle vil blive fjernet, hvis du gendanner backup)

en: %s (level %s)
da-DK: %s (niveau %s)

en: No changes
da-DK: Ingen ændringer

en: Reset WordPress Defaults
da-DK: Nulstil WordPress standarder

en: Warning:
da-DK: Advarsel:

en: Reseting default Roles and Capabilities will set them to the WordPress install defaults.
da-DK: Nulstilling af standardroller og -funktioner vil sætte dem til WordPress installationsstandarder.

en: If you have installed any plugin that adds new roles or capabilities, these will be lost.
da-DK: Hvis du har installeret nogen plugin, der tilføjer nye roller eller funktioner, vil disse gå tabt.

en: It is recommended to use this only as a last resource!
da-DK: Det anbefales at bruge dette kun som en sidste udvej!

en: Reset Roles and Capabilities to WordPress defaults
da-DK: Nulstil roller og funktioner til WordPress standarder

en: You are about to reset Roles and Capabilities to WordPress defaults.
     'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
da-DK: Du er ved at nulstille roller og funktioner til WordPress standarder. 'Annuller' for at stoppe, 'OK' for at nulstille.

en: Reset to WordPress defaults
da-DK: Nulstil til WordPress standarder

en: Export Settings
da-DK: Eksporter indstillinger

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
da-DK: Eksporter plugin-indstillingerne for dette site som en .json-fil. Dette gør det muligt for dig nemt at importere konfigurationen til et andet site.

en: Roles and Capabilities
da-DK: Roller og funktioner

en: Select the roles to include in this export.
da-DK: Vælg de roller, der skal inkluderes i denne eksport.

en: Export
da-DK: Eksporter

en: Import Settings
da-DK: Importer indstillinger

en: Please make a 'Manual Backup' in the backup tab to enable backup restore in case anything goes wrong.
da-DK: Venligst lav en 'Manuel backup' i backup-fanen for at aktivere backup-gendannelse, hvis noget går galt.

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
da-DK: Importer plugin-indstillingerne fra en .json-fil. Denne fil kan opnås ved at eksportere indstillingerne på et andet site ved hjælp af formularen ovenfor.

en: Before importing, we recommend using the "Backup" tab to create a backup of your current settings.
da-DK: Før du importerer, anbefaler vi at bruge "Backup" fanen til at oprette en backup af dine nuværende indstillinger.

en: Sync feature status to all sites in this network.
da-DK: Synkroniser funktionsstatus til alle sider i dette netværk.

en: Network feature synchronization help
da-DK: Hjælp til synkronisering af netværksfunktioner

en: Enabling or disabling a feature will apply its new status to all sites.
da-DK: Aktivering eller deaktivering af en funktion vil anvende dens nye status på alle websteder.

en: Admin Feature Restrictions
da-DK: Admin-funktionsbegrænsninger

en: Toggle all
da-DK: Skift alle

en: Wildcard enabled
da-DK: Wildcard aktiveret

en: URL targeted
da-DK: URL målrettet

en: Edit
da-DK: Rediger

en: Admin Features allows you to remove elements from the admin area and toolbar.
da-DK: Admin funktioner giver dig mulighed for at fjerne elementer fra adminområdet og værktøjslinjen.

en: No change
da-DK: Ingen ændring

en: This feature is denied
da-DK: Denne funktion er nægtet

en: How to use Admin Features
da-DK: Sådan bruger du Admin funktioner

en: Admin Features Settings
da-DK: Indstillinger for Admin funktioner

en: Hide Submenus
da-DK: Skjul undermenuer

en: Default
da-DK: Standard

en: Custom style "%s" saved successfully.
da-DK: Brugerdefineret stil "%s" gemt succesfuldt.

en: Custom style "%s" deleted successfully.
da-DK: Brugerdefineret stil "%s" slettet succesfuldt.

en: Custom style name cannot be empty.
da-DK: Navnet på den brugerdefinerede stil må ikke være tomt.

en: Admin styles saved successfully.
da-DK: Admin stilarter gemt succesfuldt.

en: Admin Styles
da-DK: Admin stilarter

en: Setting
da-DK: Indstilling

en: Value
da-DK: Værdi

en: Admin Color Scheme
da-DK: Admin farveskema

en: Sets the admin color scheme for all users. Click a scheme to preview it instantly.
da-DK: Indstiller farveskemaet for admin for alle brugere. Klik på et skema for at forhåndsvise det med det samme.

en: Start from template
da-DK: Start fra skabelon

en: Blank Template
da-DK: Tom skabelon

en: Add Custom Style
da-DK: Tilføj brugerdefineret stil

en: Edit custom style
da-DK: Rediger brugerdefineret stil

en: Edit Color Style
da-DK: Rediger farvestil

en: Customize colors for different admin elements. Changes are previewed instantly.
da-DK: Tilpas farver til forskellige admin-elementer. Ændringer vises med det samme.

en: Add more than one custom admin styles. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
da-DK: Tilføj mere end én brugerdefineret admin-stil. Denne funktion er tilgængelig i PublishPress Capabilities Pro.

en: Add CSS selectors (class or ID), choose a style variation, and set a brand color.
da-DK: Tilføj CSS-selektorer (klasse eller ID), vælg en stilvariation, og indstil en brandfarve.

en: Add New Element
da-DK: Tilføj nyt element

en: Selector
da-DK: Vælger

en: e.g. .publishpress-wrap h1, #my-plugin-header
da-DK: f.eks. .publishpress-wrap h1, #my-plugin-header

en: Background
da-DK: Baggrund

en: Text
da-DK: Tekst

en: Border
da-DK: Grænse

en: Brand Color
da-DK: Brandfarve

en: Remove
da-DK: Fjern

en: Custom Style Name
da-DK: Navn på brugerdefineret stil

en: e.g., Company Branding, Dark Mode
da-DK: f.eks. Virksomhedsbranding, Mørk tilstand

en: Cancel
da-DK: Annuller

en: Delete Custom Style
da-DK: Slet brugerdefineret stil

en: Are you sure you want to delete this %1s? %2s %3s
da-DK: Er du sikker på, at du vil slette denne %1s? %2s %3s

en: Custom Style
da-DK: Brugerdefineret stil

en: Save Custom Style
da-DK: Gem brugerdefineret stil

en: Custom Admin Logo
da-DK: Brugerdefineret admin-logo

en: Upload a custom logo to replace the WordPress icon in the admin bar. Recommended: 20px by 20px in SVG or PNG format.
da-DK: Upload et brugerdefineret logo for at erstatte WordPress-ikonet i adminbjælken. Anbefalet: 20px med 20px i SVG- eller PNG-format.

en: Select Image
da-DK: Vælg billede

en: Custom Favicon
da-DK: Brugerdefineret favicon

en: Upload a custom favicon for the admin area. Recommended: 16px by 16px or 32px by 32px in SVG or PNG format.
da-DK: Upload et brugerdefineret favicon til adminområdet. Anbefalet: 16px med 16px eller 32px med 32px i SVG- eller PNG-format.

en: Admin Font Family
da-DK: Admin skrifttypefamilie

en: Set a font stack for the admin area, for example "Segoe UI", sans-serif.
da-DK: Indstil en skrifttystak til adminområdet, for eksempel "Segoe UI", sans-serif.

en: Preset Fonts
da-DK: Forudindstillede skrifttyper

en: Custom Value
da-DK: Brugerdefineret værdi

en: Admin Font Size
da-DK: Admin skrifttype størrelse

en: Set a base font size for the admin area. Leave empty to use the default WordPress size.
da-DK: Indstil en grundlæggende skrifttype størrelse for adminområdet. Lad stå tomt for at bruge den standard WordPress størrelse.

en: Named Sizes
da-DK: Navngivne størrelser

en: Pixel Sizes
da-DK: Pixelstørrelser

en: Typography Overrides
da-DK: Typografi overskrivninger

en: Optional target-specific typography rules for common admin elements.
da-DK: Valgfri målrettede typografi regler for almindelige admin-elementer.

en: Body Text
da-DK: Brødtekst

en: Headings
da-DK: Overskrifter

en: Form Fields
da-DK: Formfelter

en: Buttons
da-DK: Knapper

en: Target
da-DK: Mål

en: Font Family
da-DK: Skrifttype

en: Font Size
da-DK: Skriftstørrelse

en: Preset
da-DK: Forudindstillet

en: Custom
da-DK: Brugerdefineret

en: Admin Footer Text
da-DK: Admin Footer Tekst

en: Replace the default "Thanks for creating with WordPress" message in the admin footer.
da-DK: Erstat den standard "Tak for at du opretter med WordPress" besked i admin footer.

en: Replace "Howdy"
da-DK: Erstat "Howdy"

en: Replace "Howdy" in the admin bar.
da-DK: Erstat "Howdy" i admin bar.

en: Control Settings
da-DK: Kontrolindstillinger

en: Control how admin styles are applied to users.
da-DK: Kontroller hvordan admin-stile anvendes til brugere.

en: Hide Admin Color Scheme settings in user profile
da-DK: Skjul indstillinger for Admin Farveskema i brugerprofil

en: When enabled, users cannot see or change color scheme settings in their profile. Role-based settings will be applied.
da-DK: Når det er aktiveret, kan brugere ikke se eller ændre farveskemaindstillinger i deres profil. Rollebaserede indstillinger vil blive anvendt.

en: Force role settings (override user selection)
da-DK: Tving rolleindstillinger (overskriv brugervalg)

en: When enabled, role settings will always apply, overriding any user selection even if the color scheme UI is visible to them.
da-DK: Når det er aktiveret, vil rolleindstillinger altid gælde og overskrive enhver brugervalg, selvom farveskemaet UI er synligt for dem.

en: Admin Styles allows you to customize the WordPress admin area with your own branding.
da-DK: Admin Styles giver dig mulighed for at tilpasse WordPress admin-området med din egen branding.

en: Custom admin color schemes
da-DK: Brugerdefinerede admin farveskemaer

en: Replace the WordPress logo and favicon
da-DK: Erstat WordPress-logoet og favicon

en: Custom footer text
da-DK: Brugerdefineret footertekst

en: Replace "Howdy" text
da-DK: Erstat "Howdy" tekst

en: How to use Admin Styles
da-DK: Hvordan man bruger Admin Styles

en: Security check failed.
da-DK: Sikkerhedstjek fejlede.

en: You do not have permission to manage admin styles.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at administrere admin styles.

en: No role specified.
da-DK: Ingen rolle angivet.

en: Use this Image
da-DK: Brug dette billede

en: Saving...
da-DK: Gemmer...

en: Settings saved.
da-DK: Indstillinger gemt.

en: Current logo preview
da-DK: Aktuel logo forhåndsvisning

en: Add New Custom Style
da-DK: Tilføj ny brugerdefineret stil

en: Edit Custom Style
da-DK: Rediger brugerdefineret stil

en: Are you sure you want to delete "%s" custom style?
da-DK: Er du sikker på, at du vil slette "%s" brugerdefineret stil?

en: this custom style
da-DK: denne brugerdefinerede stil

en: Primary Button
da-DK: Primær knap

en: Hover State
da-DK: Hover tilstand

en: Notification
da-DK: Notifikation

en: Live preview of your custom color scheme
da-DK: Live forhåndsvisning af dit tilpassede farveskema

en: Custom Style Name is required.
da-DK: Tilpasset stilnavn er påkrævet.

en: Main Admin Color is required.
da-DK: Hovedadministrator farve er påkrævet.

en: Display Name
da-DK: Visningsnavn

en: Change how this style is displayed
da-DK: Ændr hvordan denne stil vises

en: Enter a name for your custom style
da-DK: Indtast et navn til din tilpassede stil

en: Forest
da-DK: Skov

en: Mint Breeze
da-DK: Mintbrise

en: Cherry
da-DK: Kirsebær

en: Graphite
da-DK: Grafit

en: Midnight Teal
da-DK: Midnatsteal

en: Sunrise
da-DK: Solopgang

en: Desert Sand
da-DK: Ørken Sand

en: Amber Glow
da-DK: Amber Glød

en: Ocean Deep
da-DK: Ocean Dyb

en: Sage
da-DK: Salvie

en: Modern Slate
da-DK: Moderne Skifer

en: Page background color
da-DK: Baggrundsfarve for siden

en: Link element colors
da-DK: Farver for linkelementer

en: Default Link Color
da-DK: Standard linkfarve

en: Standard link color
da-DK: Standard linkfarve

en: Link Hover Color
da-DK: Link hoverfarve

en: Color on hover
da-DK: Farve ved hover

en: Delete Link Color
da-DK: Slet linkfarve

en: Color for delete/trash actions
da-DK: Farve til sletning/skraldehandlinger

en: Trash Link Color
da-DK: Skrald linkfarve

en: Color for trash actions
da-DK: Farve til skraldehandlinger

en: Spam Link Color
da-DK: Spam linkfarve

en: Color for spam actions
da-DK: Farve til spamhandlinger

en: Inactive Link Color
da-DK: Inaktiv linkfarve

en: Color for inactive items
da-DK: Farve for inaktive elementer

en: Tables
da-DK: Tabeller

en: Table element colors
da-DK: Farver for tabel elementer

en: Table Header Background
da-DK: Baggrund for tabeloverskrift

en: Table Header Text
da-DK: Tabeloverskrift tekst

en: Table Row Background
da-DK: Baggrund for tabelrække

en: Table Row Text Color
da-DK: Tekstfarve for tabelrække

en: Row Hover Background
da-DK: Række Hover Baggrund

en: Table Border Color
da-DK: Tabel Kantfarve

en: Alternate Row Background
da-DK: Alternativ Række Baggrund

en: Alternate Row Text Color
da-DK: Alternativ Række Tekstfarve

en: Forms
da-DK: Formularer

en: Form input colors
da-DK: Formular inputfarver

en: Input Border Color
da-DK: Input Kantfarve

en: Input Focus Border
da-DK: Input Fokus Kant

en: Input Background Color
da-DK: Input Baggrundsfarve

en: Input Text Color
da-DK: Input Tekstfarve

en: Placeholder Text Color
da-DK: Pladsholder Tekstfarve

en: Button colors
da-DK: Knapfarver

en: Primary Button Background
da-DK: Primær Knap Baggrund

en: Primary Button Text
da-DK: Primær Knap Tekst

en: Primary Button Hover
da-DK: Primær Knap Hover

en: Secondary Button Background
da-DK: Sekundær Knap Baggrund

en: Secondary Button Text
da-DK: Sekundær Knap Tekst

en: Secondary Button Hover
da-DK: Sekundær Knap Hover

en: Admin menu colors
da-DK: Admin menu farver

en: Menu Background
da-DK: Menu Baggrund

en: Menu Text Color
da-DK: Menu tekstfarve

en: Menu Icon Color
da-DK: Menu ikonfarve

en: Menu Hover Background
da-DK: Menu hover baggrund

en: Menu Hover Text
da-DK: Menu hover tekst

en: Current Menu Background
da-DK: Aktuel menu baggrund

en: Current Menu Text
da-DK: Aktuel menu tekst

en: Submenu Background
da-DK: Undermenu baggrund

en: Submenu Text Color
da-DK: Undermenu tekstfarve

en: Admin bar colors
da-DK: Admin bar farver

en: Admin Bar Background
da-DK: Admin bar baggrund

en: Admin Bar Text
da-DK: Admin bar tekst

en: Admin Bar Icon
da-DK: Admin bar ikon

en: Admin Bar Hover Background
da-DK: Admin bar hover baggrund

en: Admin Bar Hover Text
da-DK: Admin bar hover tekst

en: Dashboard Widgets
da-DK: Dashboard widgets

en: Dashboard widget colors
da-DK: Dashboard widget farver

en: Widget Background
da-DK: Widget baggrund

en: Widget Border
da-DK: Widget kant

en: Widget Header Background
da-DK: Widget header baggrund

en: Widget Title Text
da-DK: Widget titel tekst

en: Widget Body Text
da-DK: Widget Body Tekst

en: Advanced
da-DK: Avanceret

en: Custom selector color rules
da-DK: Brugerdefinerede farve regler for vælger

en: Classic Editor %s Restrictions
da-DK: Classic Editor %s Restriktioner

en: No metaboxes found for %1s. %2s Click here %3s to visit the %4s screen and refresh this page afterwards to load the new metaboxes.
da-DK: Ingen metaboxe fundet for %1s. %2s Klik her %3s for at besøge %4s skærmen og opdatere denne side bagefter for at indlæse de nye metaboxe.

en: Gutenberg Editor %s Restrictions
da-DK: Gutenberg Editor %s Restriktioner

en: Editor Feature Restrictions
da-DK: Editor Funktion Restriktioner

en: Save for all Post Types
da-DK: Gem for alle Posttyper

en: Save %s Restrictions
da-DK: Gem %s Restriktioner

en: Classic
da-DK: Klassisk

en: show Classic Editor controls
da-DK: vis klassiske editor kontroller

en: Editor Features allows you to remove elements from the post editing screen.
da-DK: Editor Funktioner giver dig mulighed for at fjerne elementer fra indlægsredigeringsskærmen.

en: How to use Editor Features
da-DK: Sådan bruger du Editor Funktioner

en: You do not have permission to manage frontend features.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at administrere frontend-funktioner.

en: All fields are required.
da-DK: Alle felter er påkrævet.

en: Load on page types is required.
da-DK: Indlæsning på side typer er påkrævet.

en: Frontend element item updated. Save changes to enable for role.
da-DK: Frontend elementet er blevet opdateret. Gem ændringer for at aktivere for rollen.

en: New frontend element added. Save changes to enable for role.
da-DK: Nyt frontend element tilføjet. Gem ændringer for at aktivere for rollen.

en: Invalid request!.
da-DK: Ugyldig anmodning!.

en: Selected item deleted successfully
da-DK: Det valgte element er blevet slettet

en: Site Dark Mode
da-DK: Site Mørk Tilstand

en: Site Light Mode
da-DK: Site Lys Tilstand

en: Hide Twenty Twenty-Three Credit Footer
da-DK: Skjul Twenty Twenty-Three Credit Footer

en: Frontend Features
da-DK: Frontend Funktioner

en: Choose Frontend Features that will apply to this post.
da-DK: Vælg Frontend Funktioner, der vil gælde for dette indlæg.

en: Select %1$s...
da-DK: Vælg %1$s...

en: This feature allows you to modify the site frontend by hiding IDs or classes, adding CSS styles, or adding body classes.
da-DK: Denne funktion giver dig mulighed for at ændre site frontend ved at skjule IDs eller klasser, tilføje CSS-stile eller tilføje body-klasser.

en: Editing:
da-DK: Redigering:

en: Title:
da-DK: Titel:

en: This will only show here in the WordPress admin area.
da-DK: Dette vil kun vises her i WordPress admin området.

en: Features:
da-DK: Funktioner:

en: Hide IDs or Classes
da-DK: Skjul IDs eller Klasser

en: Add Custom CSS
da-DK: Tilføj brugerdefineret CSS

en: Add Body Class
da-DK: Tilføj Body Klasse

en: Enter IDs or classes to hide. Separate multiple values with a comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
da-DK: Indtast IDs eller klasser, der skal skjules. Adskil flere værdier med et komma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).

en: Enter custom CSS to be added to frontend pages. Examples: .custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }
da-DK: Indtast brugerdefineret CSS, der skal tilføjes til frontend-sider. Eksempler: .custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }

en: Enter classes to add the body HTML. Do not include the . before the HTML.
da-DK: Indtast klasser for at tilføje body HTML. Inkluder ikke . før HTML.

en: Separate multiple values with a space (custom-style-one custom-style-two).
da-DK: Adskil flere værdier med et mellemrum (custom-style-one custom-style-two).

en: You can add the CSS for your classes by clicking "Add Custom CSS".
da-DK: Du kan tilføje CSS til dine klasser ved at klikke på "Tilføj brugerdefineret CSS".

en: Enter classes that should be added to the body HTML. Separate multiple values with a space (custom-item-one custom-item-two).
da-DK: Indtast klasser, der skal tilføjes til body HTML. Adskil flere værdier med et mellemrum (custom-item-one custom-item-two).

en: Load on page types:
da-DK: Indlæs på side typer:

en: Whole Site
da-DK: Hele webstedet

en: Selected Pages
da-DK: Valgte sider

en: This feature will be added to all pages.
da-DK: Denne funktion vil blive tilføjet til alle sider.

en: Add post metabox:
da-DK: Tilføj post metabox:

en: Cancel Edit
da-DK: Annuller redigering

en: Add New
da-DK: Tilføj ny

en: Save Edit
da-DK: Gem redigering

en: Hidden IDs or Classes
da-DK: Skjulte ID'er eller klasser

en: Body Class
da-DK: Body klasse

en: Custom CSS
da-DK: Brugerdefineret CSS

en: Pages
da-DK: Sider

en: Post Type Metabox
da-DK: Post type metabox

en: Role
da-DK: Rolle

en: Enable Frontend Features for %1$s Role
da-DK: Aktivér frontend-funktioner for %1$s rollen

en: Frontend Features allows you to add or remove elements from the frontend of your site.
da-DK: Frontend-funktioner giver dig mulighed for at tilføje eller fjerne elementer fra frontend'en på dit websted.

en: Apply custom styling
da-DK: Anvend brugerdefineret styling

en: How to use Frontend Features
da-DK: Sådan bruger du frontend-funktioner

en: Navigation Menu Restrictions
da-DK: Begrænsninger for navigationsmenuer

en: There are no frontend menu links. To control access to navigation menus, please add menu links.
da-DK: Der er ingen frontend-menu links. For at kontrollere adgangen til navigationsmenuer, bedes du tilføje menulinks.

en: Navigation Menus allows you to block access to frontend menu links.
da-DK: Navigationsmenuer gør det muligt at blokere adgangen til frontend-menu links.

en: How to use Navigation Menus
da-DK: Sådan bruger du navigationsmenuer

en: Profile Feature Restrictions
da-DK: Begrænsninger for profilfunktioner

en: Click the "Find profile items for this role" button.
da-DK: Klik på knappen "Find profilartikler for denne rolle".

en: There are no users in this role. Please select a role that has users and is able to access the "Profile" screen.
da-DK: Der er ingen brugere i denne rolle. Vælg venligst en rolle, der har brugere og kan få adgang til "Profil" skærmen.

en: Allow PublishPress to find profile items for this role.
da-DK: Tillad PublishPress at finde profilartikler for denne rolle.

en: Find profile items for this role
da-DK: Find profilartikler for denne rolle

en: The %s role is not enabled for editing. The Find button is disabled.
da-DK: Rollen %s er ikke aktiveret til redigering. Find-knappen er deaktiveret.

en: This feature will test the "Profile" screen as a user in the %s role.
da-DK: Denne funktion vil teste "Profil" skærmen som en bruger i rollen %s.

en: Refresh Profile Features
da-DK: Opdater profilfunktioner

en: Profile Features allows you to remove elements from the Profile screen.
da-DK: Profilfunktioner giver dig mulighed for at fjerne elementer fra Profil skærmen.

en: How to use Profile Features
da-DK: Sådan bruger du profilfunktioner

en: Hide Default Items
da-DK: Skjul standardartikler

en: Hide Admin Toolbar
da-DK: Skjul admin værktøjslinje

en: Hide Dashboard Widgets
da-DK: Skjul dashboard widgets

en: Mobile Menu Toggle
da-DK: Mobile menu skift

en: WordPress External Links
da-DK: WordPress Eksterne Links

en: Right bar
da-DK: Højre kolonne

en: User actions
da-DK: Brugerhandlinger

en: New
da-DK: Ny

en: User Display Name
da-DK: Bruger Display Navn

en: Edit Post
da-DK: Rediger Indlæg

en: Edit Site
da-DK: Rediger Site

en: Thank you for creating with WordPress
da-DK: Tak fordi du opretter med WordPress

en: Welcome panel
da-DK: Velkomstpanel

en: Remove Admin Toolbar
da-DK: Fjern Admin Værktøjslinje

en: Top Tabs
da-DK: Top Faner

en: Media Buttons (all)
da-DK: Medieknapper (alle)

en: HTML Editor Button
da-DK: HTML Editor Knap

en: Word count
da-DK: Ordantal

en: Publish Box
da-DK: Udgivelsesboks

en: Publish Actions
da-DK: Udgivelseshandlinger

en: Taxonomy Boxes
da-DK: Taxonomy Bokse

en: Page Boxes
da-DK: Sidebokse

en: Other Boxes
da-DK: Andre bokse

en: Featured Image
da-DK: Fremhævet billede

en: Coupon Description
da-DK: Kuponbeskrivelse

en: Top Bar - Left
da-DK: Øverste bjælke - Venstre

en: Add block
da-DK: Tilføj blok

en: Modes
da-DK: Tilstande

en: Outline
da-DK: Oversigt

en: Document Overview
da-DK: Dokumentoversigt

en: Document Bar Title
da-DK: Dokumentbjælketitel

en: Top Bar - Right
da-DK: Øverste bjælke - Højre

en: Switch to Draft
da-DK: Skift til kladde

en: Publish / Update
da-DK: Udgiv / Opdater

en: Options
da-DK: Indstillinger

en: Body
da-DK: Brødtekst

en: Add new block
da-DK: Tilføj ny blok

en: Document Panel
da-DK: Dokumentpanel

en: Settings Panel
da-DK: Indstillingspanel

en: Status & visibility
da-DK: Status & synlighed

en: Featured image
da-DK: Fremhævet billede

en: Post Attributes
da-DK: Indlægsegenskaber

en: Block Panel
da-DK: Blokpanel

en: Paragraph
da-DK: Afsnit

en: Typography
da-DK: Typografi

en: Color settings
da-DK: Farveindstillinger

en: Text settings
da-DK: Tekstindstillinger

en: This role is not enabled for profile feature editing.
da-DK: Denne rolle er ikke aktiveret til redigering af profilfunktioner.

en: An error occurred!
da-DK: Der opstod en fejl!

en: Profile features access disabled.
da-DK: Adgang til profilfunktioner deaktiveret.

en: Invalid role provided.
da-DK: Ugyldig rolle angivet.

en: Profile features access enabled for this role.
da-DK: Adgang til profilfunktioner aktiveret for denne rolle.

en: Editor Features
da-DK: Redigeringsfunktioner

en: Admin Features
da-DK: Adminfunktioner

en: Profile Features
da-DK: Profilfunktioner

en: Redirects
da-DK: Omdirigeringer

en: Nav Menu
da-DK: Navigationsmenu

en: Application Password Capabilities
da-DK: Muligheder for applikationsadgangskoder

en: Roles allows you to create, edit, and delete all the user roles on your site.
da-DK: Roller giver dig mulighed for at oprette, redigere og slette alle brugerroller på dit site.

en: Capabilities allows you to change the permissions for any user role.
da-DK: Kapaciteter giver dig mulighed for at ændre tilladelserne for enhver brugerrolle.

en: Admin Styles allows you to customize the admin area with your own branding.
da-DK: Adminstile giver dig mulighed for at tilpasse administrationsområdet med din egen branding.

en: Redirects allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
da-DK: Redirects giver dig mulighed for at omdirigere brugere i en rolle efter registrering, login eller log ud.

en: Navigation Menus
da-DK: Navigationsmenuer

en: User Testing
da-DK: Brugerundersøgelse

en: Test your site by instantly logging in as another user. Available accounts include any which the current user can edit.
da-DK: Test din side ved straks at logge ind som en anden bruger. Tilgængelige konti inkluderer enhver, som den aktuelle bruger kan redigere.

en: Remove Admin Notices from WordPress admin screen and organize them in to a single area.
da-DK: Fjern admin-meddelelser fra WordPress admin-skærmen og organiser dem i et enkelt område.

en: Login permission denied.
da-DK: Login tilladelse nægtet.

en: You do not have permission to access this page.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at få adgang til denne side.

en: Need PublishPress Capabilities Support?
da-DK: Har du brug for hjælp til PublishPress-funktioner?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
da-DK: Hvis du har brug for hjælp eller har en ny funktionsanmodning, så lad os vide det.

en: Request Support
da-DK: Anmod om support

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
da-DK: Detaljeret dokumentation er også tilgængelig på plugin-webstedet.

en: View Knowledge Base
da-DK: Se vidensbase

en: Social Links
da-DK: Sociale links

en: Page Lists
da-DK: Side lister

en: New role created.
da-DK: Ny rolle oprettet.

en: Error: Failed creating the new role.
da-DK: Fejl: Oprettelse af den nye rolle mislykkedes.

en: The selected role is not editable.
da-DK: Den valgte rolle kan ikke redigeres.

en: Incorrect capability name.
da-DK: Forkert kapabilitetsnavn.

en: Type / Taxonomy settings saved.
da-DK: Type / Taxonomiindstillinger gemt.

en: Bad form received.
da-DK: Modtaget forkert formular.

en: You cannot remove Manage Capabilities from Administrators
da-DK: Du kan ikke fjerne Manage Capabilities fra Administratorer

en: The selected application password is not editable.
da-DK: Den valgte applikationsadgangskode kan ikke redigeres.

en: Application password capabilities saved.
da-DK: Muligheder for applikationsadgangskoder gemt.

en: This capability is explicitly negated. Click to add/remove normally.
da-DK: Denne kapabilitet er eksplicit negere. Klik for at tilføje/fjerne normalt.

en: Explicity negate this capability by storing as disabled
da-DK: Eksplicit negere denne kapabilitet ved at gemme som deaktiveret

en: Explicitly negate these capabilities by storing as disabled
da-DK: Eksplicit negere disse kapabiliteter ved at gemme som deaktiveret

en: Post type registration does not define this capability distinctly
da-DK: Post type registrering definerer ikke denne kapabilitet tydeligt

en: Add or remove this capability from the WordPress role
da-DK: Tilføj eller fjern denne kapabilitet fra WordPress-rollen

en: Add or remove capability from the role normally
da-DK: Tilføj eller fjern kapabilitet fra rollen normalt

en: Are you sure you want to delete this item ?
da-DK: Er du sikker på, at du vil slette dette element?

en: Add or clear custom item entry before saving changes.
da-DK: Tilføj eller ryd indtastning af brugerdefineret element før gemme ændringer.

en: Found %1$d match in %2$d tab
da-DK: Fundet %1$d match i %2$d fane

en: Found %1$d match in %2$d tabs
da-DK: Fundet %1$d match i %2$d faner

en: Found %1$d matches in %2$d tab
da-DK: Fundet %1$d matches i %2$d fane

en: Found %1$d matches in %2$d tabs
da-DK: Fundet %1$d matches i %2$d faner

en: No matches found for "%s"
da-DK: Ingen matches fundet for "%s"

en: Role Name
da-DK: Rolle Navn

en: Role Type
da-DK: Rolle Type

en: Default Role
da-DK: Standard Rolle

en: Admin Access
da-DK: Admin Adgang

en: You do not have permission to manage roles.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at administrere roller.

en: You do not have permission to manage editor features.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at administrere redaktørfunktioner.

en: Settings updated.
da-DK: Indstillinger opdateret.

en: You do not have permission to manage admin features.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at administrere adminfunktioner.

en: You do not have permission to manage navigation menus.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at administrere navigationsmenuer.

en: You do not have permission to manage profile features.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at administrere profilfunktioner.

en: You do not have permission to manage redirect.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at administrere omdirigering.

en: Invalid form. Reload this page and try again.
da-DK: Ugyldig formular. Genindlæs denne side og prøv igen.

en: You do not have permission to manage capabilities.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at administrere kapabiliteter.

en: Network sync completed.
da-DK: Netværkssynkronisering fuldført.

en: Network sync has been queued and will continue in the background.
da-DK: Netværkssynkronisering er blevet kørt og vil fortsætte i baggrunden.

en: New capability added to role.
da-DK: Ny kapabilitet tilføjet til rolle.

en: Bad form Received
da-DK: Dårlig formular modtaget

en: You do not have permission to restore roles.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at gendanne roller.

en: You do not have permission to perform this action.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at udføre denne handling.

en: Select at least one role to export.
da-DK: Vælg mindst én rolle til eksport.

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
da-DK: Hvis du kan lide %s, så giv os venligst en %s vurdering. Tak!

en: About PublishPress Capabilities
da-DK: Om PublishPress Kapabiliteter

en: About
da-DK: Om

en: Capabilites Documentation
da-DK: Kapabiliteter Dokumentation

en: Documentation
da-DK: Dokumentation

en: Contact the PublishPress team
da-DK: Kontakt PublishPress-teamet

en: Contact
da-DK: Kontakt

en: Permissions & Access
da-DK: Tilladelser & Adgang

en: Administer advanced content permissions and visibility rules.
da-DK: Administrer avancerede indholdstilladelser og synlighedsregler.

en: Manage plugin permission settings.
da-DK: Administrer plugin tilladelsesindstillinger.

en: Bypass content restrictions for editorial workflows.
da-DK: Omgå indholdsrestriktioner for redaktionelle arbejdsgange.

en: Set custom post statuses for content items.
da-DK: Indstil brugerdefinerede indlægsstatusser for indholdselementer.

en: Force Quick Edit access when restrictions would otherwise block it.
da-DK: Tving adgang til Hurtig Redigering, når restriktioner ellers ville blokere det.

en: Roles & Groups
da-DK: Roller & Grupper

en: Assign or change role assignments for users.
da-DK: Tildel eller ændre rolle tildelinger for brugere.

en: Create new permission groups.
da-DK: Opret nye tilladelsesgrupper.

en: Edit existing permission groups.
da-DK: Rediger eksisterende tilladelsesgrupper.

en: Delete permission groups.
da-DK: Slet tilladelsesgrupper.

en: Add or remove members from permission groups.
da-DK: Tilføj eller fjern medlemmer fra tilladelsesgrupper.

en: Create network-wide permission groups in multisite.
da-DK: Opret netværksomspændende tilladelsesgrupper i multisite.

en: Manage members of network-wide permission groups.
da-DK: Administrer medlemmer af netværksomspændende tilladelsesgrupper.

en: Exception Management
da-DK: Undtagelseshåndtering

en: Set per-item association exceptions.
da-DK: Indstil undtagelser for per-element tilknytning.

en: Set per-item edit exceptions.
da-DK: Indstil undtagelser for per-element redigering.

en: Set per-item read exceptions.
da-DK: Indstil undtagelser for per-element læsning.

en: Set per-item revision exceptions.
da-DK: Indstil undtagelser for per-element revision.

en: Set taxonomy term assignment exceptions.
da-DK: Indstil undtagelser for taksonomiterminal tildeling.

en: Set taxonomy term association exceptions.
da-DK: Indstil undtagelser for taksonomiterminal tilknytning.

en: Set taxonomy term management exceptions.
da-DK: Indstil undtagelser for taksonomiterminal administration.

en: Content Associations
da-DK: Indholdsforbindelser

en: Associate users or groups with any page.
da-DK: Tilknyt brugere eller grupper til enhver side.

en: Define and apply custom post statuses.
da-DK: Definér og anvend brugerdefinerede indlægstatusser.

en: Define custom privacy policies for content.
da-DK: Definér brugerdefinerede privatlivspolitikker for indhold.

en: Moderate any item regardless of authorship.
da-DK: Moderér enhver post uanset forfatterskab.

en: Media & Misc
da-DK: Medier & Diverse

en: Edit attachments uploaded by the current user.
da-DK: Rediger vedhæftede filer uploadet af den nuværende bruger.

en: List unattached files uploaded by other users.
da-DK: List uvedhæftede filer uploadet af andre brugere.

en: List all media library files.
da-DK: List alle filer i mediebiblioteket.

en: Exempt user from edit-circle restrictions.
da-DK: Undtag bruger fra redigeringscirklerestriktioner.

en: Exempt user from read-circle restrictions.
da-DK: Undtag bruger fra læsecirklerestriktioner.

en: see %1$sRole Usage%2$s: "Pattern Roles"
da-DK: se %1$sRollebrug%2$s: "Mønsterroller"

en: activate %1$sAdvanced settings%2$s, see Role Usage
da-DK: aktiver %1$sAvancerede indstillinger%2$s, se Rollebrug

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permission Groups%s.
da-DK: "Indlæg" kapabiliteter valgt her definerer også type-specifik rollefordeling for Tilladelsesgrupper%s.

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permit Groups%s.
da-DK: "Indlæg" kapabiliteter valgt her definerer også type-specifik rollefordeling for Tilladelsesgrupper%s.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. (See %sPermissions > Post Statuses%s for applicable names). %sSupplemental status-specific roles%s are usually more convenient, though.
da-DK: Kapabiliteter for brugerdefinerede statusser kan manuelt tilføjes her. (Se %sTilladelser > Indlæg Statusser%s for gældende navne). %sSupplementære status-specifikke roller%s er normalt mere bekvemme, dog.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. Or activate the PP Custom Post Statuses extension to assign status-specific supplemental roles.
da-DK: Kapabiliteter for brugerdefinerede statusser kan manuelt tilføjes her. Eller aktiver PP Brugerdefinerede Indlæg Statusser udvidelsen for at tildele status-specifikke supplementære roller.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added to a role here (see Conditions > Status > Capability Mapping for applicable names). However, it is usually more convenient to use Permit Groups to assign a supplemental status-specific role.
da-DK: Kapabiliteter for brugerdefinerede statusser kan manuelt tilføjes til en rolle her (se Betingelser > Status > Kapabilitetskortlægning for gældende navne). Det er dog normalt mere bekvemt at bruge Tilladelsesgrupper til at tildele en supplementær status-specifik rolle.

en: Unique Post Type Capabilities
da-DK: Unikke Indlæg Type Kapabiliteter

note: translators: %1$s and %2$s are link tags for 'Find out more.'
en: Allow post type permissions to be controlled separately from other areas of WordPress. %1$sFind out more.%2$s
da-DK: Tillad indlægstype tilladelser at blive kontrolleret separat fra andre områder af WordPress. %1$sFind out more.%2$s

en: Use the "Create" capability for selected post types
da-DK: Brug "Opret" kapabiliteten for valgte indlægstyper

en: This will cause a new capability to be required for creating posts, and enable a checkbox column here for role assignments. Normally, post creation is controlled by the "Edit" capability.
da-DK: Dette vil medføre, at en ny kapabilitet kræves for at oprette indlæg, og aktivere en afkrydsningsfelt kolonne her for rollefordelinger. Normalt styres oprettelse af indlæg af "Rediger" kapabiliteten.

en: Update
da-DK: Opdater

en: Unique Taxonomy Capabilities
da-DK: Unikke Taxonomi Kapabiliteter

en: Allow taxonomy permissions to be controlled separately from other areas of WordPress.
da-DK: Tillad taksonomi tilladelser at blive kontrolleret separat fra andre områder af WordPress.

en: Detailed Taxonomy Capabilities
da-DK: Detaljerede Taxonomi Funktioner

en: Allow "Edit", "Delete" and "Assign" capabilities separately from the "Manage" capability.
da-DK: Tillad "Rediger", "Slet" og "Tildel" funktioner separat fra "Administrer" funktionen.

en: Login Redirect
da-DK: Login Omdirigering

en: Logout Redirect
da-DK: Logout Omdirigering

en: Registration Redirect
da-DK: Registrerings Omdirigering

en: First Login Redirect
da-DK: Første Login Omdirigering

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after login.
da-DK: Indtast den URL, som brugere i denne rolle skal omdirigeres til efter login.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after logout.
da-DK: Indtast den URL, som brugere i denne rolle skal omdirigeres til efter logout.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after registration.
da-DK: Indtast den URL, som brugere i denne rolle skal omdirigeres til efter registrering.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after their first login.
da-DK: Indtast den URL, som brugere i denne rolle skal omdirigeres til efter deres første login.

en: %s Redirects
da-DK: %s Omdirigeringer

en: Save Changes
da-DK: Gem Ændringer

en: Redirect users to the URL they were viewing before login.
da-DK: Omdiriger brugere til den URL, de så før login.

en: Redirect users to a specified URL.
da-DK: Omdiriger brugere til en angivet URL.

en: Enter the relative path only without domain for login redirect.
da-DK: Indtast kun den relative sti uden domæne til login omdirigering.

en: You must enter the Login Redirect URL.
da-DK: Du skal indtaste Login Omdirigering URL.

en: Enter the relative path only without domain for logout redirect.
da-DK: Indtast kun den relative sti uden domæne til logout omdirigering.

en: Redirect Features allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
da-DK: Omdirigering Funktioner giver dig mulighed for at omdirigere brugere i en rolle efter Registrering, Login eller Logout.

en: How to use Redirect Features
da-DK: Sådan bruger du Omdirigering Funktioner

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
da-DK: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at udføre denne handling.

en: Your link has expired, refresh the page and try again.
da-DK: Dit link er udløbet, opdater siden og prøv igen.

en: Missing parameters, refresh the page and try again.
da-DK: Manglende parametre, opdater siden og prøv igen.

en: Invalid role name entry: %s
da-DK: Ugyldig rolle navn indtastning: %s

en: The role "%s" already exists. Please choose a different name.
da-DK: Rollen "%s" findes allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: Something went wrong, the system wasn't able to create the role, refresh the page and try again.
da-DK: Noget gik galt, systemet kunne ikke oprette rollen, opdater siden og prøv igen.

en: The new role %s was created successfully.
da-DK: Den nye rolle %s blev oprettet successfully.

en: The default role cannot be disabled. Change the default role in WordPress settings first.
da-DK: Standardrollen kan ikke deaktiveres. Ændr standardrollen i WordPress-indstillingerne først.

en: %s role updated successfully.
da-DK: %s rolle opdateret successfully.

en: Cannot delete default role. You <a href="%s">have to change it first</a>.
da-DK: Kan ikke slette standard rolle. Du <a href="%s">skal ændre det først</a>.

en: Deleting a system role is not allowed.
da-DK: Sletning af en systemrolle er ikke tilladt.

en: %1$d users moved to default role %2$s.
da-DK: %1$d brugere flyttet til standardrolle %2$s.

en: The role %1$s was successfully deleted. %2$s
da-DK: Rollen %1$s blev slettet successfully. %2$s

en: The selected %1$s roles were successfully deleted. %2$s
da-DK: De valgte %1$s roller blev slettet successfully. %2$s

en: The role could not be deleted.
da-DK: Rollen kunne ikke slettes.

en: The role %1$s was successfully hidden.
da-DK: Rollen %1$s blev skjult successfully.

en: The role %1$s was successfully unhidden.
da-DK: Rollen %1$s blev genopdaget successfully.

en: Disable / Delete
da-DK: Deaktiver / Slet

en: Role Slug
da-DK: Rolle Slug

en: The "slug" is the URL-friendly version of the role. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers and underscores.
da-DK: "Slug" er den URL-venlige version af rollen. Det er normalt alt i små bogstaver og indeholder kun bogstaver, tal og understregninger.

en: Block Login
da-DK: Bloker login

en: Block users in this role from logging into the site.
da-DK: Bloker brugere i denne rolle fra at logge ind på siden.

en: Block Dashboard Access
da-DK: Bloker dashboardadgang

en: Block users in this role from accessing admin area.
da-DK: Bloker brugere i denne rolle fra at få adgang til admin-området.

en: Role Level
da-DK: Rollet niveau

en: Each user role has a level from 0 to 10. The Subscriber role defaults to the lowest level (0). The Administrator role defaults to level 10.
da-DK: Hver brugerrolle har et niveau fra 0 til 10. Rollen Abonnent har som standard det laveste niveau (0). Rollen Administrator har som standard niveau 10.

en: Disable Role
da-DK: Deaktiver rolle

en: Disable "%s" role for new user assignments. Existing users will keep this role and its capabilities.
da-DK: Deaktiver "%s" rolle for nye bruger tildelinger. Eksisterende brugere vil beholde denne rolle og dens funktioner.

en: Delete role
da-DK: Slet rolle

en: Deleting this role will completely remove it from database and is irrecoverable.
da-DK: Sletning af denne rolle vil helt fjerne den fra databasen og er irreversibel.

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Disable Code Editor
da-DK: Deaktiver kodeeditor

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Disable the "Code editor" option for the Gutenberg block editor.
da-DK: Deaktiver "Kodeeditor" muligheden for Gutenberg blokeditoren.

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Control Allowed Editors
da-DK: Kontroller tilladte redaktører

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Select the allowed editor options for users in this role.
da-DK: Vælg de tilladte redaktørmuligheder for brugere i denne rolle.

en: Disable WooCommerce admin restrictions
da-DK: Deaktiver WooCommerce admin-restriktioner

en: By default, WooCommerce prevents most users from accessing the WordPress admin area. When enabled, this setting will remove those restrictions for this role. %1s Click here for more details. %2s
da-DK: Som standard forhindrer WooCommerce de fleste brugere i at få adgang til WordPress admin-området. Når denne indstilling er aktiveret, vil den fjerne disse restriktioner for denne rolle. %1s Klik her for flere detaljer. %2s

en: Slug already exists
da-DK: Slug eksisterer allerede

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Select allowed editor
da-DK: Vælg tilladt redaktør

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: You must select at least one editor for the role when managing allowed editor.
da-DK: Du skal vælge mindst én redaktør til rollen, når du administrerer tilladte redaktører.

en: Select %s
da-DK: Vælg %s

en: Read more on Role Level.
da-DK: Læs mere om Rollet niveau.

en: Are you sure you want to delete this role?
da-DK: Er du sikker på, at du vil slette denne rolle?

en: %s role copied. Please click the "Create Role" button to create this new role.
da-DK: %s rolle kopieret. Klik venligst på "Opret rolle" knappen for at oprette denne nye rolle.

en: Edit Role: %s
da-DK: Rediger rolle: %s

en: Copy Role
da-DK: Kopier rolle

en: Create New Role
da-DK: Opret ny rolle

en: All Roles
da-DK: Alle roller

en: These can be edited on the %1s Capabilities screen %2s
da-DK: Disse kan redigeres på %1s kapabiliteter skærmen %2s

en: Load More
da-DK: Indlæs mere

en: Load Less
da-DK: Indlæs mindre

en: All %s | All %s
da-DK[0]: Alle %s
da-DK[1]: Alle %s

en: Has Users %s | Has Users %s
da-DK[0]: Har brugere %s
da-DK[1]: Har brugere %s

en: No Users %s | No Users %s
da-DK[0]: Ingen brugere %s
da-DK[1]: Ingen brugere %s

en: Disabled %s | Disabled %s
da-DK[0]: Deaktiveret %s
da-DK[1]: Deaktiverede %s

en: Editable %s | Editable %s
da-DK[0]: Redigerbar %s
da-DK[1]: Redigerbar %s

en: Uneditable %s | Uneditable %s
da-DK[0]: Ikke-redigerbar %s
da-DK[1]: Ikke-redigerbar %s

en: Copy
da-DK: Kopier

en: (non-editable role)
da-DK: (ikke-redigerbar rolle)

en: Unhide
da-DK: Vis

en: Your Role
da-DK: Din rolle

en: Disabled
da-DK: Deaktiveret

en: Search Roles
da-DK: Søg roller

en: Multiples roles on "Add New User" screen
da-DK: Flere roller på "Tilføj ny bruger" skærm

en: This allows you to assign a new user to multiples roles.
da-DK: Dette giver dig mulighed for at tildele en ny bruger til flere roller.

en: Multiples roles on "User Edit" screen
da-DK: Flere roller på "Brugerredigering" skærm

en: This allows you to assign an existing user to multiple roles.
da-DK: Dette giver dig mulighed for at tildele en eksisterende bruger til flere roller.

en: Set login redirect cookie
da-DK: Indstil login omdirigeringscookie

en: Use cookie to determine pages users were viewing before login. This is useful when login redirect is not working correctly due to wp_get_referer() limitation.
da-DK: Brug cookie til at bestemme de sider, brugerne så før login. Dette er nyttigt, når login omdirigering ikke fungerer korrekt på grund af wp_get_referer() begrænsning.

en: Show private post types
da-DK: Vis private indlægstyper

en: This will show all post types on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
da-DK: Dette vil vise alle indlægstyper på "Kapabiliteter" skærm, selv dem der normalt er skjult i WordPress admin område.

en: Show private taxonomies
da-DK: Vis private taksonomier

en: This will show all taxonomies on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
da-DK: Dette vil vise alle taksonomier på "Kapabiliteter" skærm, selv dem der normalt er skjult i WordPress admin område.

en: Application password capabilities
da-DK: Muligheder for applikationsadgangskoder

en: Allow the Capabilities screen to deny selected capabilities for individual WordPress application passwords.
da-DK: Tillad, at skærmen til muligheder nægter valgte muligheder for individuelle WordPress applikationsadgangskoder.

en: Show all post types on the "Editor Features" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
da-DK: Vis alle indlægstyper på "Redigeringsfunktioner" skærm, selv dem der normalt er skjult i WordPress admin område.

en: Enable Classic Editor tab
da-DK: Aktiver Classic Editor fanen

en: Always show the Classic Editor tab in "Editor Features" screen.
da-DK: Vis altid Classic Editor fanen i "Redigeringsfunktioner" skærm.

en: Admin Bar modification
da-DK: Admin Bar ændring

en: When testing, display a caption and return link in the Admin Bar.
da-DK: Når du tester, vis en overskrift og retur-link i Admin Bar.

en: Admin Bar search
da-DK: Admin Bar søgning

en: Add option to search and user testing in the Admin Bar.
da-DK: Tilføj mulighed for at søge og brugertest i Admin Bar.

en: Front End footer notice
da-DK: Front End footer meddelelse

en: When testing, display a return link in the front end footer.
da-DK: Når du tester, vis et retur-link i front end footer.

en: Exclude role from User Testing
da-DK: Udeluk rolle fra brugertestning

en: Select roles...
da-DK: Vælg roller...

en: Exclude users in selected roles from User Testing.
da-DK: Udeluk brugere i valgte roller fra brugertestning.

en: Automatically refresh profile elements
da-DK: Opdater profil elementer automatisk

en: Always try to automatically find profile elements. This may cause temporary issues when updating user roles that do not have access to the WordPress admin area.
da-DK: Forsøg altid automatisk at finde profilelementer. Dette kan forårsage midlertidige problemer, når brugerroller opdateres, som ikke har adgang til WordPress admin område.

en: Capabilities Settings
da-DK: Indstillinger for kapabiliteter

en: Search user...
da-DK: Søg bruger...

en: Search
da-DK: Søg

en: No results found.
da-DK: Ingen resultater fundet.

en: Permission denied.
da-DK: Adgang nægtet.

en: Test user
da-DK: Testbruger

en: Test this user
da-DK: Test denne bruger

en: Testing:
da-DK: Testning:

en: %1$sReturn to Administrator view%2$s
da-DK: %1$sGå tilbage til administratorvisning%2$s

en: Testing as user: %1$s. %2$sReturn to Administrator view%3$s
da-DK: Tester som bruger: %1$s. %2$sGå tilbage til administratorvisning%3$s

en: Unable to retrieve user data.
da-DK: Kan ikke hente brugerdata.

en: Updating Settings...
da-DK: Opdaterer indstillinger...

en: Updating access...
da-DK: Opdaterer adgang...

en: Error updating access.
da-DK: Fejl ved opdatering af adgang.

en:  Error: changes can't be saved.
da-DK: Fejl: ændringer kan ikke gemmes.
