BuddyForms - en to fr_FR translation catalogue (556 entries)

en:  Password Reset
fr_FR:  Réinitialisation de votre mot de passe

en:  Previous Entries
fr_FR: Saisies précédentes

en:  has been successfully created
fr_FR:  a bien été créé

en:  has been successfully updated
fr_FR:  a bien été mis à jour

en: %1$s [Current Revision]
fr_FR: %s [Version Actuelle]

en: + Add Field
fr_FR: + Ajouter un champ

en: About / Bio
fr_FR: À propos / Biographie

en: Above form field
fr_FR: Au-dessus du champ de formulaire

en: Above the Form
fr_FR: Au-dessus du formulaire

en: Access for unregistered users.
fr_FR: Accès pour les utilisateurs non enregistrés.

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activation From Name
fr_FR: Activation à partir du nom

en: Activation From eMail
fr_FR: Activation  à partir d’un email

en: Activation Message Subject
fr_FR: Objet du message d'activation

en: Activation Message Text
fr_FR: Texte du message d'activation

en: Activation Page
fr_FR: Page d’activation

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Image
fr_FR: Ajouter une image

en: Add Links
fr_FR: Ajouter des Liens

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Form
fr_FR: Ajouter un nouveau formulaire

en: Add Ons
fr_FR: Modules

en: Add a number to limit the Selection amount
fr_FR: Ajouter un nombre limite de sélections

en: Add custom CSS classes to button
fr_FR: Ajouter des classes CSS personnalisées au bouton

en: Add custom class to the form element
fr_FR: Ajouter une classe personnalisée à l'élément de formulaire

en: Add custom styles to the form
fr_FR: Ajouter des styles personnalisés au formulaire

en: Add to Admin Bar
fr_FR: Ajouter à la barre d'administration

en: Admin - eMail from WP General Settings
fr_FR: Admin - Email de paramètres généraux de WP

en: Admin Bar
fr_FR: Barre d'admininstration de WordPress

en: After Submission
fr_FR: Après la soumission

en: After Submission Page
fr_FR: Après la page d’envoi

en: Agreement
fr_FR: Accord

en: Agreement Text
fr_FR: Texte Acceptation

en: All Edit Links
fr_FR: Tous les liens d’édition

en: All Post Types
fr_FR: Tous les types de contenu

en: All Submissions
fr_FR: Tous les mémoires

en: All User
fr_FR: Tous les utilisateurs

en: All fields are required.
fr_FR: Tous les champs sont requis.

en: Allow multiple file upload
fr_FR: Permettre l’upload de plusieurs fichiers

en: Allowed File Types
fr_FR: Voir ce ficher

en: Always full width button
fr_FR: Bouton en pleine largeur

en: Always normal width button
fr_FR: Bouton en taille normale

en: Anonymous
fr_FR: Anonyme

en: Are you sure you want to cancel this upload?
fr_FR: Êtes-vous certain(e) de vouloir annuler ce téléchargement ?

en: Are you sure you want to delete that entry?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette entrée ?

en: Attach a BuddyForm
fr_FR: Joindre un formulaire BuddyForm

en: Attache File
fr_FR: Joindre fichier

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Auto Draft
fr_FR: Brouillon automatique

en: Auto generate the password.
fr_FR: Génération automatique du mot de passe.

en: Automatically generate username from eMail
fr_FR: Générer automatiquement un nom d'utilisateur à partir de l'adresse e-mail

en: Awaiting Review
fr_FR: En attente de révision

en: Back
fr_FR: Retour

en: Basic Fields
fr_FR: Champs de base

en: Below form field
fr_FR: Dessous du champ de formulaire

en: Blog Title
fr_FR: Titre du blog

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Bold Italic
fr_FR: Gras italique

en: Browser
fr_FR: Navigateur

en: BuddyForms Settings
fr_FR: Paramètres BuddyForms

en: Business
fr_FR: Entreprise

en: Button Alignment
fr_FR: Alignement du bouton

en: Button Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan du bouton

en: Button Background Color Hover
fr_FR: Couleur de fond du bouton en survol

en: Button Border Color
fr_FR: Couleur de bordure

en: Button Border Color Hover
fr_FR: Couleur de la bordure du bouton en survol

en: Button Border Width
fr_FR: Largeur de la bordure du bouton

en: Button Corner Radius
fr_FR: Rayon de coin du bouton

en: Button Font Color
fr_FR: Couleur du texte du bouton

en: Button Font Color Hover
fr_FR: Couleur de survol de la police des boutons

en: Button Label
fr_FR: Nom du bouton

en: Button Size
fr_FR: Taille du bouton

en: Button Submit Text
fr_FR: Texte du bouton de soumission

en: Button Width
fr_FR: Largeur du bouton

en: Cancel upload
fr_FR: Annuler le téléchargement

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Center
fr_FR: Centre

en: Change Password
fr_FR: Modifier le mot de passe

en: Check all
fr_FR: Tout cocher

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Checkbox Option Alignment
fr_FR: Alignement des cases à cocher

en: Checked
fr_FR: Coché

en: Click here to login
fr_FR: Cliquez ici pour vous connecter

en: Comment Status
fr_FR: État du commentaire

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Confirm Password
fr_FR: Confirmer le mot de passe

en: Confirm Password Placeholder
fr_FR: Confirmer l'espace réservé de mot de passe

en: Contact Fields
fr_FR: Champs de contact

en: Contact Form
fr_FR: Formulaire de contact

en: Contact Forms, Post Forms for User Generated Content and Registration Forms easily build in minutes. Step by step with an easy to use Form Wizard. Ideal for User Submitted Posts. Extendable with Addons!
fr_FR: Les formulaires de contact, les formulaires de poste pour le contenu généré par l'utilisateur et les formulaires d'inscription se construisent facilement en quelques minutes. Etape par étape avec un assistant de formulaire facile à utiliser. Idéal pour les messages soumis par les utilisateurs. Extensible avec les Addons !

en: Contact Us
fr_FR: Contactez-nous

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Continue Editing
fr_FR: Continuer à éditer

en: Control who can create, edit and delete content that is created from this form for each user role with the pro version.
fr_FR: Contrôler qui peut créer, modifier et supprimer du contenu créé à partir de ce formulaire pour chaque rôle d’utilisateur avec la version pro.

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papiers

en: Country
fr_FR: Pays

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create Content
fr_FR: Créer du contenu

en: Create New Mail Notification
fr_FR: Créer une nouvelle notification par courrier électronique

en: Create account during submission
fr_FR: Créer compte lors de l’envoi

en: Create an account?
fr_FR: Créer un compte ?

en: Created
fr_FR: Créé

en: Created
fr_FR: Créé

en: Creation Date
fr_FR: Date de création

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Custom Mail From Address
fr_FR: Courrier personnalisé de l'adresse

en: Custom Mail From Name
fr_FR: Nom personnalisé de Mail from

en: Custom field deleted.
fr_FR: Champ personnalisé supprimé.

en: Custom field updated.
fr_FR: Champ personnalisé mis à jour.

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Date Format
fr_FR: Format de date

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default Terms
fr_FR: Conditions par défaut

en: Define the form layout for all forms. The global form settings can be overwritten in the Form Builder Stetting
fr_FR: Définir la mise en page du formulaire pour tous les formulaires. Les paramètres généraux des formulaires peuvent être écrasées dans l’éditeur de formulaire.

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Delete Files
fr_FR: Supprimer des fichiers

en: Delete Permanently
fr_FR: Supprimer définitivement

en: Delete image
fr_FR: Supprimer l’image

en: Delete this Field
fr_FR: Supprimer ce champ

en: Dependencies:
fr_FR: Dépendances :

en: Description Font Color
fr_FR: Couleur de la description

en: Description Font Size
fr_FR: Taille de la police pour la description

en: Description Font Style
fr_FR: Style de police de la description

en: Description Position
fr_FR: Position de la description

en: Description:
fr_FR: Description :

en: Disable Browser
fr_FR: Désactiver le navigateur

en: Disable Browser Version
fr_FR: Désactiver la version du navigateur

en: Disable CSS
fr_FR: Désactiver CSS

en: Disable CSS for these form elements, on this form?
fr_FR: Désactiver le CSS pour ces éléments de formulaire, dans ce formulaire ?

en: Disable IP Address
fr_FR: Désactiver l'adresse IP

en: Disable Local Storage
fr_FR: Désactiver le stockage local

en: Disable Platform
fr_FR: Désactiver la plate-forme

en: Disable Referer
fr_FR: Désactiver le référent

en: Disable Reports
fr_FR: Désactiver les rapports

en: Disable User Agent
fr_FR: Désactiver User Agent

en: Disable ajax form submission
fr_FR: Désactiver la soumission des formulaires ajax

en: Display
fr_FR: Afficher

en: Display Form
fr_FR: Formulaire d'affichage

en: Display Message
fr_FR: Afficher le message

en: Display Page Contents
fr_FR: Affichage du contenu de la Page

en: Display Post
fr_FR: Afficher la publication

en: Display a link to the form.
fr_FR: Afficher un lien vers le formulaire.

en: Display a link to the logged in users post.
fr_FR: Afficher un lien vers les articles des utilisateur connectés.

en: Display the Post
fr_FR: Afficher l’article

en: Display the User's Post List
fr_FR: Afficher la liste d’articles de l’utilisateur

en: Display the form.
fr_FR: Affichez le formulaire.

en: Display the logged in users posts or a login form.
fr_FR: Afficher les articles des utilisateurs connectés ou la page de connexion.

en: Displayed User
fr_FR: Utilisateur affiché

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Drop files here to upload
fr_FR: Glissez/déposez vos fichiers ici

en: Dropdown
fr_FR: Liste déroulante

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Draft
fr_FR: Editer brouillon

en: Edit Form
fr_FR: Modifier le formulaire

en: Edit Post
fr_FR: Modifier l'article

en: Edit Submissions
fr_FR: Éditer des Soumissions

en: Edit This
fr_FR: Éditer

en: Edit User
fr_FR: Modifier l'utilisateur

en: Edit this Field
fr_FR: Modifier un champ

en: Email already registered
fr_FR: Cette adresse e-mail est déjà enregistrée

en: Enable Login on the form
fr_FR: Activer Login sur le formulaire

en: Enable Registration on the login form
fr_FR: Activer l’inscription sur le formulaire

en: Enable Time
fr_FR: Activer l'Heure

en: Enable frontend revision control
fr_FR: Activer le contrôle de révision du frontend

en: Enable site members to manage their submissions
fr_FR: Permettre aux membres de gérer leurs envois

en: Enter a valid URL
fr_FR: Veuillez entrer une URL valide.

en: Enter a valid email.
fr_FR: Saisissez une adresse e-mail valide.

en: Entries
fr_FR: Entrées

en: Entry
fr_FR: Entrée

en: Entry Details
fr_FR: Détails de l’entrée

en: Entry ID
fr_FR: Entrée ID

en: Entry ID:
fr_FR: Saisie de l\’identifiant :

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error Message
fr_FR: Message d'erreur

en: Example:
fr_FR: Exemple :

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Personal Data
fr_FR: Exporter vos données personnelles

en: Extra Fields
fr_FR: Champs supplémentaires

en: Extra Large
fr_FR: Très Grand

en: Featured Image
fr_FR: Image à la une

en: Field Active Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière plan de champ actif

en: Field Active Border Color
fr_FR: Couleur de bordure de champ actif

en: Field Active Font Color
fr_FR: Couleur de police de champ actif

en: Field Background Color
fr_FR: Couleur de fond de champ

en: Field Border Color
fr_FR: Couleur de bordure de champ

en: Field Border Width
fr_FR: Largeur de bordure de champ

en: Field Corner Radius
fr_FR: Rayon de coin de champ

en: Field Font Color
fr_FR: Couleur du texte du champ

en: Field Font Size
fr_FR: Police de champ

en: Field Label
fr_FR: Libellé du champ

en: Field Order
fr_FR: Ordre du champ

en: Field Padding
fr_FR: Padding de champ

en: Field Placeholder Font Color
fr_FR: Couleur du texte indicatif de champ

en: Field Slug
fr_FR: Champ raccourci

en: Field Type
fr_FR: Type de champ

en: File
fr_FR: Fichier

en: File is too big ({{filesize}}MiB). Max filesize: {{maxFilesize}}MiB.
fr_FR: Le fichier est trop grand ({{filesize}}MiB). Taille maximale du fichier : {{maxFilesize}}MiB.

en: Filter Posts
fr_FR: Filtrer les articles

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: First and Last Name
fr_FR: Prénom et Nom

en: For example:
fr_FR: Par exemple :

en: Form Actions
fr_FR: Actions du Formulaire

en: Form Builder
fr_FR: Créateur de formulaire

en: Form Designer
fr_FR: Form Designer (Concepteur de formulaires)

en: Form Layout
fr_FR: Disposition du formulaire

en: Form Setup
fr_FR: Configuration du formulaire

en: Form Submission
fr_FR: Soumission de formulaire

en: Form Type
fr_FR: Type Formulaire

en: Form URL
fr_FR: URL du formulaire

en: Form Updated Successfully.
fr_FR: Formulaire mis à jour avec succès.

en: Form Wizard
fr_FR: Assistant Formulaire

en: Form draft updated.
fr_FR: Le brouillon du formulaire a été mis à jour.

en: Form published.
fr_FR: Formulaire publié.

en: Form restored to revision from %s
fr_FR: Formulaire restauré à la version du %s

en: Form saved.
fr_FR: Formulaire sauvegardé.

en: Form scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
fr_FR: Formulaire programmé pour : <strong>%1$s</strong>.

en: Form submitted.
fr_FR: Formulaire soumis.

en: Form updated.
fr_FR: Formulaire mis à jour.

en: Forms can send different email notifications triggered by post status changes. For example, automatically notify post authors when their post is published!
fr_FR: Les formulaires peuvent envoyer des notifications e-mail différente déclenchées par des changements de statut. Par exemple, notifier automatiquement les auteurs d’articles lorsque leur post est publié

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: From Name
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: From eMail
fr_FR: email "From"

en: Full Control
fr_FR: Contrôle total

en: Full Width
fr_FR: Pleine largeur

en: Full width button on mobile only
fr_FR: Bouton en pleine largeur sur mobile uniquement

en: GDPR Agreement
fr_FR: Accord GDPR

en: Generate Content
fr_FR: Générer du contenu

en: Generate Password
fr_FR: Générer un mot de passe

en: Generate Post Excerpt
fr_FR: Générer un résumé de l'article

en: Generate Title
fr_FR: Générer un titre

en: Generate Username from eMail
fr_FR: Générer automatiquement un nom d'utilisateur à partir de l'adresse e-mail

en: Generate textarea
fr_FR: Générer zone de texte

en: Get all insights about your user
fr_FR: Obtenir tous les renseignements sur votre utilisateur

en: Get deep Insights about your Submitter
fr_FR: Obtenir plus d'informations sur le contributeur

en: Get full control with the pro version
fr_FR: Obtenez un contrôle total avec la version pro

en: Get the Pro version to add Post Status Change Mail Notification
fr_FR: Téléchargez la version Pro pour ajouter un statut pour ajouter la Notification de changement de Mail

en: Getting Started
fr_FR: Commencer

en: HTML:
fr_FR: HTML :

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: Hidden?
fr_FR: Masqué?

en: Hide Password Form Element for LoggedIn User
fr_FR: Masquer l’élément de formulaire de mot de passe pour utilisateur connecté

en: Hide for logged in user
fr_FR: Masquer pour les utilisateurs connecté

en: Homepage
fr_FR: Page d'accueil

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: If you like <strong>BuddyForms</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thank you from BuddyForms in advance!
fr_FR: Si vous aimez <strong>BuddyForms</strong> veuillez nous laisser une note de %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s. Un énorme merci de BuddyForms à l’avance !

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Forms
fr_FR: Importer des formulaires

en: Important!
fr_FR: Important !

en: Important:
fr_FR: Important :

en: In the free version all roles can create and edit / delete there own posts
fr_FR: Dans la version gratuite tous les rôles peuvent créer et modifier / supprimer leurs messages

en: Inline
fr_FR: En ligne

en: Insert Form
fr_FR: Insertion Formulaire

en: Insert Navigation
fr_FR: Insérer la navigation

en: Insert into Post
fr_FR: Insérer dans article

en: Invalid Email Message
fr_FR: Message électronique invalide

en: Invalid Format
fr_FR: Format invalide

en: Invalid email
fr_FR: Email invalide

en: Invalid username
fr_FR: Nom d'utilisateur invalide

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Know Your User
fr_FR: En savoir plus sur l'utilisateur

en: Label Font Color
fr_FR: Étiquette couleur de police

en: Label Font Size
fr_FR: Taille de police d'étiquette

en: Label Font Style
fr_FR: Étiquette – Style typographique

en: Labels
fr_FR: Étiquettes

en: Language
fr_FR: Langue

en: Large
fr_FR: Grand

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Level 3 Message
fr_FR: Message de niveau 3

en: Light
fr_FR: Clair

en: Limit Selections
fr_FR: Limiter les sélections

en: Link to Form
fr_FR: Lien vers le formulaire

en: Link to Users Posts
fr_FR: Lien vers les publications

en: List
fr_FR: Liste

en: List Posts
fr_FR: Liste d'articles

en: List Posts Options
fr_FR: Liste des options de publication

en: List Style
fr_FR: Style de liste

en: List of all Available Shortcodes
fr_FR: Liste de tous les raccourcis disponibles

en: Local Storage
fr_FR: Stockage local

en: Log In
fr_FR: Connexion

en: Logged In User Access
fr_FR: Accès utilisateurs connecté

en: Logged in User
fr_FR: Utilisateur enregistré

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Lost Password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: Mail Notifications
fr_FR: Notifications par courrier électronique

en: Make this field Hidden
fr_FR: Rendre ce champ Masqué

en: Make this field a required field
fr_FR: En faire un champ requis

en: Minimum characters
fr_FR: Nombre minimum de caractères

en: Mismatch
fr_FR: Inégale

en: More Options
fr_FR: Plus d’options

en: More Post Options
fr_FR: Plus d'options

en: Multiple Selection
fr_FR: Sélection multiple

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Navigation Style
fr_FR: Style de navigation

en: Need Activation
fr_FR: Activation requise

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Form
fr_FR: Nouveau formulaire

en: New Password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: New Password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: New Taxonomy Item
fr_FR: Nouvel élément Taxonomie

en: New User Role
fr_FR: Nouveau Rôle par défaut de l'utilisateur

en: Next Entries
fr_FR: Saisies suivantes

en: No BuddyForm found
fr_FR: Aucun BuddyForm trouvé

en: No Form
fr_FR: Aucun formulaire

en: No Forms found in Trash
fr_FR: Aucun formulaire trouvé dans la Corbeille

en: No Mail Notification Trigger so far.
fr_FR: Aucune notification envoyée à ce jour.

en: No Post Status Mail Notification Trigger so far.
fr_FR: Aucune notification de statut d’article envoyée à ce jour.

en: No Post Type Selected. Please select a post type
fr_FR: Aucun type de publication sélectionné. Veuillez sélectionner un type de publication

en: None
fr_FR: Aucun

en: Now
fr_FR: Maintenant

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Only in My Posts List
fr_FR: Uniquement dans la liste "Mes publications"

en: Only one file or multiple?
fr_FR: Un ou plusieurs fichiers ?

en: Other
fr_FR: Autre

en: Other Elements
fr_FR: D'autres éléments

en: Overwrite Frontend 'Edit Post' Link
fr_FR: Écraser le lien "Editer la publication" du Frontend

en: PHP Version Update Required!
fr_FR: Mises à jour de PHP requises !

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password Confirm
fr_FR: Confirmer le mot de passe

en: Password Reset Form
fr_FR: Formulaire de réinitialisation de mot de passe

en: Password Strength: OK
fr_FR: Complexité du mot de passe : Bonne

en: Password Strength: Strong
fr_FR: Force de mot de passe : Forte

en: Password Strength: Weak
fr_FR: Complexité du mot de passe : Faible

en: Password changed successfully
fr_FR: Mot de passe modifié avec succès

en: Passwords do not match
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Pending Review
fr_FR: En attente de validation

en: Permanent Link to
fr_FR: Lien permanent vers

en: Permissions Management
fr_FR: Gestion des permissions

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Platform
fr_FR: Plateforme

en: Please Save the form once for the form element to work.
fr_FR: Veuillez sauvegarder le fichier pour que le formulaire fonctionne.

en: Please enter a name
fr_FR: Merci d'entrer un nom

en: Please enter a password
fr_FR: Veuillez saisir un mot de passe

en: Please enter a password, and confirm it
fr_FR: Veuillez entrer un mot de passe et le confirmer

en: Please enter a username
fr_FR: Veuillez saisir votre nom d'utilisateur

en: Please enter a value greater than or equal to
fr_FR: Veuillez entrer une valeur supérieure ou égale à

en: Please enter a value less than or equal to
fr_FR: Veuillez entrer une valeur inférieure ou égale à

en: Please enter at least %d characters.
fr_FR: Veuillez indiquer au moins %d caractères.

en: Please enter no more than %d characters.
fr_FR: Veuillez ne pas saisir plus de %d caractères.

en: Please make sure you have at least php version 5.3 installed.
fr_FR: Veuillez vous assurer d'avoir au moins la version 5.3 de php installée.

en: Please upload a file to import
fr_FR: Veuillez téléverser un fichier à importer

en: Please upload a valid .json file
fr_FR: Veuillez téléverser un fichier .json valide

en: Post
fr_FR: Article

en: Post Excerpt
fr_FR: Extrait d’article

en: Post Fields
fr_FR: Champs de la publication

en: Post Form
fr_FR: Formulaire

en: Post Format
fr_FR: Format de l'article

en: Post Formats
fr_FR: Formats d'articles

en: Post Formats Default
fr_FR: Modèle de post par défaut

en: Post Status
fr_FR: Statut de l’article

en: Post Status Change Mail Notifications
fr_FR: Nouveau statut de notification de changement de mail

en: Post Submission
fr_FR: Soumission de post

en: Post Submissions
fr_FR: Envoi d’articles

en: Post Type
fr_FR: Type d'article

en: Post Type:
fr_FR: Type de publication :

en: Posts - Pages and Custom Post Types
fr_FR: Articles, pages, et champs personnalisés

en: Prefix
fr_FR: Préfixe

en: Preview Form
fr_FR: Aperçu du Formulaire

en: Previous Entries
fr_FR: Entrées précedentes

en: Price
fr_FR: Prix

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Priority Support
fr_FR: Support prioritaire

en: Private Key
fr_FR: Clé privée

en: Privately Published
fr_FR: Publication Privée

en: Professional
fr_FR: Professionnel

en: Public Submittable
fr_FR: Envoi public

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Published
fr_FR: Publié

en: Radio Button
fr_FR: Bouton radio

en: Radio Button Alignment
fr_FR: Alignement des Boutons Radio

en: Radiobutton
fr_FR: Bouton Radio

en: Range
fr_FR: Gamme

en: Read the Documentation
fr_FR: Lire la documentation

en: Redirect URL
fr_FR: URL de redirection

en: Redirect to url
fr_FR: Redirection vers

en: Redirecting..
fr_FR: Redirection..

en: Referer
fr_FR: Référent

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Registration
fr_FR: Inscription

en: Registration Form
fr_FR: Formulaire d’inscription

en: Registration Options
fr_FR: Réglages d'inscription

en: Registration Page
fr_FR: Page d’inscription

en: Registration Settings
fr_FR: Paramètres d'inscription

en: Remember Me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Remove Personal Data
fr_FR: Supprimer vos données personnelles

en: Remove file
fr_FR: Supprimer le fichier

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Required
fr_FR: Requis

en: Required Error Message
fr_FR: Message d erreur requis

en: Resend Activation
fr_FR: Renvoyer l’Activation

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Returning user?
fr_FR: Déjà inscrit ?

en: Revision
fr_FR: Révision

en: Right
fr_FR: Droite

en: Role
fr_FR: Rôle

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save as draft
fr_FR: Enregistrer le brouillon

en: Schedule
fr_FR: Planifier

en: Schedule Time
fr_FR: Horaire planifié

en: Scheduled
fr_FR: Planifié

en: Search BuddyForms
fr_FR: Recherche BuddyForms

en: Security check failed, invalid human verification field.
fr_FR: La vérification de sécurité a échoué, champ de vérification humaine invalide.

en: Select Country
fr_FR: Sélectionnez un pays

en: Select Field Type
fr_FR: Sélectionnez un type de champ

en: Select Form
fr_FR: Sélectionner un Formulaire

en: Select State
fr_FR: Sélectionnez un département

en: Select a Blog
fr_FR: Sélectionnez un Blog

en: Select a Form
fr_FR: Sélectionnez un formulaire

en: Select a Page
fr_FR: Sélectionner une page

en: Select a Template
fr_FR: Sélectionner un modèle

en: Select a default form for every post type.
fr_FR: Sélectionner le formulaire par défaut pour chaque type d’articles.

en: Select a template
fr_FR: Choisissez un modèle

en: Select allowed file Types
fr_FR: Sélectionner les types de fichiers autorisés

en: Select the Page from where the content gets displayed. Will redirected to the page if ajax is disabled, otherwise display the content.
fr_FR: Sélectionnez la page à partir de laquelle le contenu s'affiche. Redirigé vers la page si ajax est désactivé, sinon affiche le contenu.

en: Select the Registration Page and Form to overwrite the WordPress default Registration.
fr_FR: Sélectionnez la Page d’inscription et le formulaire pour écraser le système d'enregistrement par défaut de WordPress.

en: Select the User Role the user should have after successful registration
fr_FR: Sélectionnez le rôle qu’aura l’utilisateur après s’être enregistré

en: Select the form
fr_FR: Sélectionner le formulaire

en: Select the page the user should land on if he clicks the activation link in the activation email.
fr_FR: Sélectionnez la page sur laquelle l’utilisateur est redirigé quand il clique sur le lien dans l’email d’activation.

en: Select the post status you want to make available in the frontend form
fr_FR: Sélectionnez le statut du post que vous souhaitez rendre disponible dans le formulaire du frontend

en: Send Mail To
fr_FR: Envoyer l'email à

en: Send request
fr_FR: Envoyer la demande

en: Sent mail to
fr_FR: email envoyé à

en: Separator
fr_FR: Séparateur

en: Server responded with {{statusCode}} code.
fr_FR: Le serveur a répondu avec le code {{statusCode}}.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Short: Your password is too short.
fr_FR: Votre mot de passe est trop court.

en: Show labels
fr_FR: Afficher les étiquettes

en: Sign up for a free
fr_FR: Créez vous un compte

en: Singular Name
fr_FR: Nom singulier

en: Site Key.
fr_FR: Clé de site.

en: Slug
fr_FR: Identifiant

en: Some errors occurred:
fr_FR: Quelques erreurs sont survenues :

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
fr_FR: Désolé, vous ne pouvez pas mettre en ligne ce type de fichier pour ce champ.

en: State
fr_FR: État

en: Status
fr_FR: Statut

en: Strength indicator
fr_FR: Indicateur de force

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submissions
fr_FR: Soumissions

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Submit Button
fr_FR: Bouton Envoyer

en: Submitted on:
fr_FR: Envoyé le :

en: Submitter - User eMail Field
fr_FR: Déposant - Champ eMail de l'utilisateur

en: Suffix
fr_FR: Suffixe

en: Table
fr_FR: Tableau

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: Taxonomy Order
fr_FR: Ordre de la taxonomie

en: Taxonomy Placeholder
fr_FR: Texte indicatif de taxonomie

en: Telephone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Template
fr_FR: Modèle

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Fields
fr_FR: Champs texte

en: Textarea
fr_FR: Zone de texte

en: Thanks :)
fr_FR: Merci :)

en: The
fr_FR: Le

en: The Form
fr_FR: Le formulaire

en: The Selected Post Type does not exist
fr_FR: Le type de publication sélectionné n'existe pas.

en: The following
fr_FR: Les outils suivants

en: The form elements content is stored in the browser so it not gets lost if the tab gets closed by accident
fr_FR: Le formulaire est stocké dans le navigateur, le contenu sera perdu si la fenêtre est fermée par accident

en: The link to the backend will be changed to use the frontend editing.
fr_FR: Le lien vers le backend sera modifié pour utiliser l'édition du frontend.

en: ThemeKraft
fr_FR: ThèmeKraft

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fr_FR: Il n'y a pas d'extrait parce que c'est un poste protégé.

en: There were no posts found. Create your first post now!
fr_FR: Aucun article trouvé. Créez maintenant votre premier article !

en: This Form is Broken!
fr_FR: Ce formulaire ne fonctionne pas !

en: This Post Field allows users to override the global comments settings so they can open and close comments as they wish.
fr_FR: Ce champ de message permet aux utilisateurs de se substituer aux paramètres des commentaires global afin de pouvoir ouvrir et fermer les commentaires comme ils le souhaitent.

en: This Post Field allows users to override this form’s Status setting (find the setting above in the Form Settings bock).
fr_FR: Ce champ Post permet aux utilisateurs de remplacer le paramètre Status de ce formulaire (voir le paramètre ci-dessus dans le bock Form Settings).

en: This field is Required
fr_FR: Ce champ est requis

en: This field is required.
fr_FR: Ce champ est requis.

en: This is not a valid email address.
fr_FR: Ceci n'est pas une adresse e-mail valide.

en: Thousands Separator
fr_FR: Séparateur de milliers

en: Time
fr_FR: Heure

en: Time Format
fr_FR: Format de l'heure

en: Time Step
fr_FR: Pas horaire@option: check

en: Title
fr_FR: Titre

en: Trash
fr_FR: Corbeille

en: Turn off wp editor features
fr_FR: Désactiver les fonctionnalités de l'éditeur wp

en: Turn on wp editor features
fr_FR: Activer fonctionnalités de l’éditeur de wp

en: Type:
fr_FR: Type :

en: Unable to initiate confirmation request. Please contact the administrator.
fr_FR: Impossible de lancer une demande de confirmation. Veuillez contacter l’administrateur.

en: Uncheck all
fr_FR: Décocher tout

en: Unchecked
fr_FR: Non vérifié

en: Under the Form
fr_FR: Sous le champ de formulaire

en: Underscore before the slug like _name will create a hidden post meta field
fr_FR: Mettre un underscore avant le slug comme ceci _name cela va créer un champ personnalisé caché

en: Unregistered User
fr_FR: Utilisateur non enregistré

en: Upgrade Now
fr_FR: Mettre à niveau maintenant

en: Upgrade Now!
fr_FR: Mettre à jour maintenant !

en: Upload
fr_FR: Télécharger

en: Upload in progress
fr_FR: Téléchargement en cours

en: Use This Template
fr_FR: Utiliser ce modèle

en: Use as placeholder
fr_FR: Utiliser comme « placeholder »

en: Use labels as placeholders?
fr_FR: Utilisez des étiquettes comme texte indicatif ?

en: User Agent
fr_FR: Agent utilisateur

en: User Data
fr_FR: Données d'utilisateur

en: User Fields
fr_FR: Champs Utilisateur

en: User First Name
fr_FR: Prénom de l’utilisateur

en: User ID:
fr_FR: ID d'utilisateur:

en: User Information
fr_FR: Informations sur l'utilisateur

en: User Last Name
fr_FR: Nom de famille de l'utilisateur

en: User Posts List
fr_FR: Liste des publications

en: User Register
fr_FR: Inscription de l'utilisateur

en: User Shortcodes
fr_FR: Codes courts utilisateur

en: User Update
fr_FR: Merci de mettre à jour votre navigateur

en: User can create new
fr_FR: L'utilisateur peut créer de nouveaux

en: User eEmail
fr_FR: E-mail de l’utilisateur

en: User eMail
fr_FR: Email utilisateur

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username already taken
fr_FR: Nom d'utilisateur déjà utilisé

en: Username or Email Address
fr_FR: Identifiant ou adresse email

en: Validation Max Length
fr_FR: Validation Longueur max.

en: Validation Min Length
fr_FR: Validation Longueur min.

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Value:
fr_FR: Valeur:

en: View
fr_FR: Voir

en: View Changelog
fr_FR: Voir l'historique des modifications

en: View Entries
fr_FR: Voir les entrées

en: View Form
fr_FR: Voir le formulaire

en: View Posts
fr_FR: Voir les articles

en: View Submission
fr_FR: Voir l’envoi

en: View Submissions
fr_FR: Afficher les envois

en: View my
fr_FR: Voir mon

en: Website
fr_FR: Site web

en: What’s New
fr_FR: Quoi de Neuf

en: WordPress Default
fr_FR: WordPress par défaut

en: WordPress User
fr_FR: Utilisateur WordPress

en: You are not allowed to delete this entry! What are you doing here?
fr_FR: Vous n'avez pas le droit de supprimer cette entrée !

en: You are not allowed to edit this post. What are you doing here?
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à modifier cette publication.

en: You are using PHP Version
fr_FR: Version PHP

en: You can change the placeholder to something meaningful like Select a Category or what make sense for your taxonomy.
fr_FR: Vous pouvez modifier le texte indicatif par quelque chose de plus significatif, comme ‘sélectionner une catégorie’ ou ce qui est le plus sensé pour votre taxonomie.

en: You can not upload any more files.
fr_FR: Vous ne pouvez pas télécharger d'autres fichiers.

en: You can set the "From Email Address" to [admin_email] to use the admin Email from the general WordPress settings
fr_FR: Vous pouvez définir « l’adresse d’expediteur »de [admin_email] afin d’utiliser l’email admin des paramètres généraux de WordPress

en: You can't upload files of this type.
fr_FR: Vous ne pouvez pas envoyer des fichiers de ce type.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr_FR: Vous n'avez pas les permissions suffisantes pour accéder à cette page.

en: You do not have the required user role to use this form
fr_FR: Vous ne disposez pas des droits requis pour utiliser ce formulaire.

en: You need to be logged in to view this page
fr_FR: Vous devez être connecté pour afficher cette page

en: You need to login to change your password.
fr_FR: Vous devez être connecté pour changer votre mot de passe.

en: Your Submissions
fr_FR: Vos envois

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
fr_FR: Votre navigateur ne supporte pas le téléchargement par glisser-déposer.

[ctx: buddyforms]
en: Password Strength: OK
fr_FR: Complexité du mot de passe : Bonne

en: by Author
fr_FR: par Auteur

en: eMail
fr_FR: e-mail

en: eMail Message Content
fr_FR: contenu du message de l’email

en: none
fr_FR: aucun

en: optional
fr_FR: optionnel

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
fr_FR: %1$s %2$s, il y a %3$s (%4$s)

en: the site name
fr_FR: le nom du site;

en: user email
fr_FR: email de l’utilisateur

en: user first name
fr_FR: Prénom de l'utilisateur

en: user last name
fr_FR: Nom de l'utilisateur
