BotBlocker - en to sv_SE translation catalogue (3032 entries)

en: "Recommended" protection active |
sv_SE[0]: "Rekommenderat" skydd aktivt

en: %1$dd %2$dh |
sv_SE[0]: %1$dd %2$dt

en: %1$dh %2$dm |
sv_SE[0]: %1$dt %2$dm

en: %1$dm %2$ds |
sv_SE[0]: %1$dmin %2$ds

en: %1$s (requires >= %2$s) |
sv_SE[0]: %1$s (kräver >= %2$s)

en: %d one-time |
sv_SE[0]: %d engångs

en: %d recurring |
sv_SE[0]: %d återkommande

en: %d stale task executed. | %d stale tasks executed.
sv_SE[0]: %d inaktuell uppgift utförd.

en: %d stale task executed. | %d stale tasks executed.
sv_SE[0]: %d inaktuella uppgifter utförda.

en: %d task executed. | %d tasks executed.
sv_SE[0]: %d uppgift utförd.

en: %d task executed. | %d tasks executed.
sv_SE[0]: %d uppgifter utförda.

en: %d tasks |
sv_SE[0]: %d uppgifter

en: %s active installs |
sv_SE[0]: %s aktiva installationer

en: %s is required. |
sv_SE[0]: %s krävs.

en: %s rule created successfully. |
sv_SE[0]: Regeln %s skapades framgångsrikt.

en: %s rule deleted successfully. |
sv_SE[0]: Regeln %s raderades framgångsrikt.

en: %s rule toggled successfully. |
sv_SE[0]: Regeln %s togglades framgångsrikt.

en: %s rule updated successfully. |
sv_SE[0]: Regeln %s uppdaterades framgångsrikt.

en: %s rules file generated successfully. |
sv_SE[0]: Filen med %s-regler genererades framgångsrikt.

en: %s+ active installs |
sv_SE[0]: %s+ aktiva installationer

en: (%s rating) | (%s ratings)
sv_SE[0]: (%s betyg)

en: (%s rating) | (%s ratings)
sv_SE[0]: (%s betyg)

en: (not detected) |
sv_SE[0]: (inte upptäckt)

en: (Real-time) |
sv_SE[0]: (Realtid)

en: (Updated every %s) |
sv_SE[0]: (Uppdateras varje %s)

en: /20 - /64 (large ISP range) |
sv_SE[0]: /20 - /64 (stort ISP-intervall)

en: /28 - /64 (small subnet) |
sv_SE[0]: /28 - /64 (litet subnät)

en: /32 - /128 (single IP) |
sv_SE[0]: /32 - /128 (enskild IP)

en: 1 = highest. Higher priority rules processed first. |
sv_SE[0]: 1 = högst. Regler med högre prioritet behandlas först.

en: 1 day |
sv_SE[0]: 1 dag

en: 1 hour |
sv_SE[0]: 1 timme

en: 1 month |
sv_SE[0]: 1 månad

en: 1 week |
sv_SE[0]: 1 vecka

en: 1 year |
sv_SE[0]: 1 år

en: 10 days |
sv_SE[0]: 10 dagar

en: 12 hours |
sv_SE[0]: 12 timmar

en: 120 days |
sv_SE[0]: 120 dagar

en: 15 minutes |
sv_SE[0]: 15 minuter

en: 2 days |
sv_SE[0]: 2 dagar

en: 2 hours |
sv_SE[0]: 2 timmar

en: 2 weeks |
sv_SE[0]: 2 veckor

en: 2FA has been reset. |
sv_SE[0]: 2FA har återställts.

en: 2FA service unavailable |
sv_SE[0]: 2FA-tjänsten ej tillgänglig

en: 2FA service unavailable. |
sv_SE[0]: 2FA-tjänsten ej tillgänglig.

en: 2FA Setup |
sv_SE[0]: 2FA-inställning

en: 2FA Setup Complete |
sv_SE[0]: 2FA-inställning slutförd

en: 3 days |
sv_SE[0]: 3 dagar

en: 3 months |
sv_SE[0]: 3 månader

en: 30 days |
sv_SE[0]: 30 dagar

en: 30 minutes |
sv_SE[0]: 30 minuter

en: 30 seconds |
sv_SE[0]: 30 sekunder

en: 404 Not Found |
sv_SE[0]: 404 Inte Hittades

en: 5 million+ bot signatures |
sv_SE[0]: 5 miljoner+ botsignaturer

en: 5 minutes |
sv_SE[0]: 5 minuter

en: 5M+ bot signatures |
sv_SE[0]: 5M+ botsignaturer

en: 6 hours |
sv_SE[0]: 6 timmar

en: 6 months |
sv_SE[0]: 6 månader

en: 60 days |
sv_SE[0]: 60 dagar

en: 7-step guided setup |
sv_SE[0]: 7-stegs guidad installation

en: 9 months |
sv_SE[0]: 9 månader

en: 90 days |
sv_SE[0]: 90 dagar

en: <strong>IPv4 / IPv6 Lists:</strong> Import allow/block lists on the %1$s and %2$s tabs, or download sample templates. |
sv_SE[0]: <strong>IPv4 / IPv6-listor:</strong> Importera tillåt/blockera-listor på flikarna %1$s och %2$s, eller ladda ner exempelmallar.

en: <strong>Note:</strong> After clicking "Reset 2FA", the user will need to set up 2FA again <strong>only if "Enable Two-Factor Authentication" is checked</strong>. They can do this immediately (QR code will appear) or on their next login. |
sv_SE[0]: <strong>Notera:</strong> Efter att ha klickat på "Återställ 2FA" måste användaren ställa in 2FA igen <strong>endast om "Aktivera tvåfaktorsautentisering" är markerat</strong>. De kan göra detta omedelbart (QR-kod visas) eller vid nästa inloggning.

en: <strong>Paths:</strong> Add payment gateway callback endpoints under %s to prevent them from being blocked. |
sv_SE[0]: <strong>Sökvägar:</strong> Lägg till callback-slutpunkter för betalningsportaler under %s för att förhindra att de blockeras.

en: <strong>Proxy:</strong> Add network masks or header patterns (e.g., Cloudflare ranges) in %s. |
sv_SE[0]: <strong>Proxy:</strong> Lägg till nätverksmasker eller header-mönster (t.ex. Cloudflare-intervall) i %s.

en: <strong>Rules:</strong> Create rules in %s for IP, User-Agent, ASN, country, referrer, path, cookie, header, request method, or bot score. |
sv_SE[0]: <strong>Regler:</strong> Skapa regler i %s för IP, User-Agent, ASN, land, referrer, sökväg, cookie, header, begärandemetod eller bot-poäng.

en: <strong>White Bots:</strong> Add trusted crawler domains (search engines, social networks, uptime monitors) under %s. |
sv_SE[0]: <strong>Vita Bots:</strong> Lägg till betrodda crawler-domäner (sökmotorer, sociala nätverk, upptidsövervakare) under %s.

en: A page reload may be required. |
sv_SE[0]: En sidomladdning kan krävas.

en: About |
sv_SE[0]: Om

en: About - help, support, docs, contact, information |
sv_SE[0]: Om - hjälp, support, dokumentation, kontakt, information

en: About BotBlocker API |
sv_SE[0]: Om BotBlocker API

en: About Cloud Verification |
sv_SE[0]: Om Cloud Verification

en: About memcached |
sv_SE[0]: Om memcached

en: About reCaptcha v2 |
sv_SE[0]: Om reCaptcha v2

en: About reCaptcha v3 |
sv_SE[0]: Om reCaptcha v3

en: About Redis |
sv_SE[0]: Om Redis

en: About technical support |
sv_SE[0]: Om teknisk support

en: Absolute paths to additional directories to scan. |
sv_SE[0]: Absoluta sökvägar till ytterligare kataloger att skanna.

en: Accept |
sv_SE[0]: Acceptera

en: Access approved. Redirecting... |
sv_SE[0]: Åtkomst godkänd. Omdirigerar...

en: Access Control |
sv_SE[0]: Åtkomstkontroll

en: Access denied. Please enable JavaScript and cookies. |
sv_SE[0]: Åtkomst nekad. Vänligen aktivera JavaScript och cookies.

en: Access has been blocked |
sv_SE[0]: Åtkomst har blockerats

en: Access to this page has been restricted. |
sv_SE[0]: Åtkomst till denna sida har begränsats.

en: Action |
sv_SE[0]: Åtgärd

en: Action for this ASN |
sv_SE[0]: Åtgärd för detta ASN

en: Action for this bot |
sv_SE[0]: Åtgärd för denna bot

en: Action for this path |
sv_SE[0]: Åtgärd för denna sökväg

en: Action Scheduler Queue |
sv_SE[0]: Action Scheduler-kö

en: Actions |
sv_SE[0]: Åtgärder

en: Activate |
sv_SE[0]: Aktivera

en: Activate access |
sv_SE[0]: Aktivera åtkomst

en: Activate BotBlocker PRO |
sv_SE[0]: Aktivera BotBlocker PRO

en: Activate brute-force login protection. |
sv_SE[0]: Aktivera brute-force login-skydd.

en: Activate the Behavioral Engine addon to get advanced multi-signal scoring and IP/subnet reputation protection. |
sv_SE[0]: Aktivera Behavioral Engine-tillägget för att få avancerad multisignalbedömning och IP/subnäts-ryktesskydd.

en: Activates all HTTPS protocol features including redirects and mixed content fixing. Requires SSL certificate to be installed. |
sv_SE[0]: Aktiverar alla HTTPS-protokollfunktioner inklusive omdirigeringar och fix av blandat innehåll. Kräver att SSL-certifikat är installerat.

en: Activates before other plugins |
sv_SE[0]: Aktiveras före andra tillägg

en: Activation sent. |
sv_SE[0]: Aktiveringsmeddelande skickat.

en: Activation service is unavailable. |
sv_SE[0]: Aktiveringstjänsten är inte tillgänglig.

en: Active |
sv_SE[0]: Aktiv

en: Active rules: |
sv_SE[0]: Aktiva regler:

en: Active: |
sv_SE[0]: Aktiv:

en: Adblocker: |
sv_SE[0]: Annonsblockerare:

en: AdBlockers |
sv_SE[0]: Annonsblockerare

en: Add |
sv_SE[0]: Lägg till

en: Add a short note to remember why you created this rule. |
sv_SE[0]: Lägg till en kort anteckning för att komma ihåg varför du skapade denna regel.

en: Add a white bot - allowlist, trusted, search engine |
sv_SE[0]: Lägg till en vit bot - tillåtelselista, betrodd, sökmotor

en: Add ASN |
sv_SE[0]: Lägg till ASN

en: Add ASN Rule |
sv_SE[0]: Lägg till ASN-regel

en: Add ASN rule |
sv_SE[0]: Lägg till ASN-regel

en: Add Bot |
sv_SE[0]: Lägg till bot

en: Add country |
sv_SE[0]: Lägg till land

en: Add external domains that should be allowed in Content-Security-Policy. One domain per line. These will be added to script-src, connect-src, frame-src and img-src directives. |
sv_SE[0]: Lägg till externa domäner som ska tillåtas i Content-Security-Policy. En domän per rad. Dessa kommer att läggas till i direktiven script-src, connect-src, frame-src och img-src.

en: Add Generic Rule |
sv_SE[0]: Lägg till allmän regel

en: Add IPv4 |
sv_SE[0]: Lägg till IPv4

en: Add IPv4 Rule |
sv_SE[0]: Lägg till IPv4-regel

en: Add IPv6 |
sv_SE[0]: Lägg till IPv6

en: Add IPv6 Rule |
sv_SE[0]: Lägg till IPv6-regel

en: Add new path |
sv_SE[0]: Lägg till ny sökväg

en: Add new proxy |
sv_SE[0]: Lägg till ny proxy

en: Add new rule |
sv_SE[0]: Lägg till ny regel

en: Add noarchive to Blocked Pages |
sv_SE[0]: Lägg till noarchive på blockerade sidor

en: Add noindex to UTM Pages |
sv_SE[0]: Lägg till noindex på UTM-sidor

en: Add Path |
sv_SE[0]: Lägg till sökväg

en: Add Path Rule |
sv_SE[0]: Lägg till sökvägsregel

en: Add Proxy |
sv_SE[0]: Lägg till proxy

en: Add Proxy Rule |
sv_SE[0]: Lägg till proxyregel

en: Add Rule |
sv_SE[0]: Lägg till regel

en: Add the following line before |
sv_SE[0]: Lägg till följande rad före

en: Add Trusted Bot |
sv_SE[0]: Lägg till betrodd bot

en: Add Vary: Cookie header for CDN compatibility. May reduce cache hit ratio. |
sv_SE[0]: Lägg till Vary: Cookie-header för CDN-kompatibilitet. Kan minska cache-träfffrekvensen.

en: Add white bot or search engine |
sv_SE[0]: Lägg till vit bot eller sökmotor

en: Add-on |
sv_SE[0]: Tillägg

en: Add-on deleted. |
sv_SE[0]: Tillägg raderat.

en: Add-on install, update, and delete are disabled in local add-on mode. |
sv_SE[0]: Tilläggsinstallation, uppdatering och borttagning är inaktiverade i lokalt tilläggsläge.

en: Add-on installed successfully. |
sv_SE[0]: Tillägg installerat.

en: Add-on package cannot be opened. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet kan inte öppnas.

en: Add-on package contains an oversized file. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet innehåller en för stor fil.

en: Add-on package contains an unsafe path. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet innehåller en osäker sökväg.

en: Add-on package does not match the BotBlocker add-on contract. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet matchar inte BotBlocker-tilläggets avtal.

en: Add-on package has an invalid file count. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet har ett ogiltigt filantal.

en: Add-on package install is disabled in local add-on mode. |
sv_SE[0]: Installation av tilläggspaket är inaktiverat i lokalt tilläggsläge.

en: Add-on package is missing or unreadable. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet saknas eller är oläsbart.

en: Add-on package is too large. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet är för stort.

en: Add-on package must be a ZIP file. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet måste vara en ZIP-fil.

en: Add-on package must contain exactly one root folder. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet måste innehålla exakt en rotmapp.

en: Add-on package must declare Requires-Core. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet måste deklarera Requires-Core.

en: Add-on package slug does not match the requested add-on. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketets slug matchar inte det begärda tillägget.

en: Add-on package uploaded. Find it below, then activate it when ready. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet har laddats upp. Hitta det nedan och aktivera det när du är redo.

en: Add-on root folder must be a valid slug. |
sv_SE[0]: Tilläggets rotmapp måste vara en giltig slug.

en: Add-on settings |
sv_SE[0]: Tilläggsinställningar

en: Add-on settings saved. |
sv_SE[0]: Tilläggsinställningar sparade.

en: Add-on Update Failed |
sv_SE[0]: Tilläggsuppdatering misslyckades

en: Add-on updated successfully. |
sv_SE[0]: Tillägget uppdaterades framgångsrikt.

en: Add-on was updated but not reactivated - it requires BotBlocker %s or higher. Please update the plugin first. |
sv_SE[0]: Tillägget uppdaterades men aktiverades inte igen – det kräver BotBlocker %s eller högre. Vänligen uppdatera plugin först.

en: Add-on was updated but not reactivated - it requires BotBlocker version %s or higher. Please update the plugin. |
sv_SE[0]: Tillägget uppdaterades men aktiverades inte igen – det kräver BotBlocker version %s eller högre. Vänligen uppdatera plugin.

en: Add-ons |
sv_SE[0]: Tillägg

en: Add-ons Deactivated |
sv_SE[0]: Tillägg inaktiverade

en: Add-ons locked. Activate Cloud API to use marketplace features. |
sv_SE[0]: Tillägg låsta. Aktivera Cloud API för att använda marknadsplatsfunktioner.

en: Add-ons manager |
sv_SE[0]: Tilläggshanterare

en: Added |
sv_SE[0]: Tillagd

en: Added / extra files |
sv_SE[0]: Tillagda / extra filer

en: Additional API URL |
sv_SE[0]: Ytterligare API-URL

en: Additional API URL: |
sv_SE[0]: Ytterligare API-URL:

en: Additional Information |
sv_SE[0]: Ytterligare information

en: Additional Options |
sv_SE[0]: Ytterligare alternativ

en: addon |
sv_SE[0]: tillägg

en: Addon required |
sv_SE[0]: Tillägg krävs

en: Addon Settings |
sv_SE[0]: Tilläggsinställningar

en: Addons |
sv_SE[0]: Tillägg

en: Addons - extensions, plugins, marketplace, more features |
sv_SE[0]: Tillägg – utökningar, plugins, marknadsplats, fler funktioner

en: Addons sections |
sv_SE[0]: Tilläggsavsnitt

en: Adds a default Content-Security-Policy header to limit sources for scripts, styles, images, fonts and other resources. May require plugin/theme testing for compatibility. |
sv_SE[0]: Lägger till en standard Content-Security-Policy-header för att begränsa källor för skript, stilar, bilder, typsnitt och andra resurser. Kan kräva testning av plugin/tema för kompatibilitet.

en: Adds Permissions-Policy header to restrict browser features (camera, geolocation, microphone, payment etc.) on all pages. |
sv_SE[0]: Lägger till Permissions-Policy-header för att begränsa webbläsarfunktioner (kamera, geolokalisering, mikrofon, betalning etc.) på alla sidor.

en: Adds Strict-Transport-Security header for HTTPS responses (max-age=1 year, includeSubDomains, preload). Only works on HTTPS sites. |
sv_SE[0]: Lägger till Strict-Transport-Security-header för HTTPS-svar (max-age=1 år, includeSubDomains, preload). Fungerar endast på HTTPS-webbplatser.

en: Adjust attempt limits and block times to balance security and usability. |
sv_SE[0]: Justera försöksgränser och blockeringstider för att balansera säkerhet och användbarhet.

en: Adjust for Daylight Saving Time |
sv_SE[0]: Justera för sommartid

en: Adjust recorded timestamps for your timezone's daylight saving time. Ensures visit times display correctly in logs and reports year-round. |
sv_SE[0]: Justera registrerade tidsstämplar för din tidszons sommartid. Säkerställer att besökstider visas korrekt i loggar och rapporter året runt.

en: Admin and WordPress Logging |
sv_SE[0]: Admin- och WordPress-loggning

en: Admin logins, failed attempts, sensitive panel access traces. |
sv_SE[0]: Admin-inloggningar, misslyckade försök, spår av åtkomst till känsliga paneler.

en: Admin Panel |
sv_SE[0]: Adminpanel

en: Admin panel |
sv_SE[0]: Adminpanel

en: Admin Panel Log |
sv_SE[0]: Adminpanel-logg

en: Administrator IPs |
sv_SE[0]: Administratörs-IP:er

en: Administrator Settings |
sv_SE[0]: Administratörsinställningar

en: Admins will never be blocked while authenticated |
sv_SE[0]: Administratörer kommer aldrig att blockeras när de är autentiserade

en: Admins will never be blocked while logged in |
sv_SE[0]: Administratörer kommer aldrig att blockeras när de är inloggade

en: Advanced analytics & forensics |
sv_SE[0]: Avancerad analys & forensik

en: Advanced bot detection |
sv_SE[0]: Avancerad botdetektering

en: Advanced data structures |
sv_SE[0]: Avancerade datastrukturer

en: Advanced Protection |
sv_SE[0]: Avancerat skydd

en: Advanced protection against bots, spam, and brute-force attacks. |
sv_SE[0]: Avancerat skydd mot botar, spam och brute-force-attacker.

en: Advanced protection uses cloud-based real-time analysis and smart verification to detect sophisticated bots. |
sv_SE[0]: Avancerat skydd använder molnbaserad realtidsanalys och smart verifiering för att upptäcka sofistikerade botar.

en: Advanced reporting, analytics & forensics |
sv_SE[0]: Avancerad rapportering, analys & forensik

en: Advanced security features for production sites. |
sv_SE[0]: Avancerade säkerhetsfunktioner för produktionswebbplatser.

en: Advanced Settings |
sv_SE[0]: Avancerade inställningar

en: Advanced Settings - expert, fine-tune, deep config |
sv_SE[0]: Avancerade inställningar – expert, finjustering, djup konfiguration

en: Advanced threat detection |
sv_SE[0]: Avancerad hotdetektering

en: After the repair is completed, |
sv_SE[0]: Efter att reparationen är slutförd,

en: Aggregate RPM across the subnet. High subnet pressure dynamically lowers per-IP thresholds to catch distributed proxy attacks. |
sv_SE[0]: Aggregera RPM över subnätet. Högt subnättryck sänker dynamiskt per-IP-trösklarna för att fånga distribuerade proxyattacker.

en: AI behavior analysis |
sv_SE[0]: AI-beteendeanalys

en: AI Behavioral analysis |
sv_SE[0]: AI-beteendeanalys

en: AI Behavioral analysis engine |
sv_SE[0]: AI-beteendeanalysmotor

en: AJAX error |
sv_SE[0]: AJAX-fel

en: AJAX error during cache save |
sv_SE[0]: AJAX-fel vid cachelagring

en: AJAX error during captcha save |
sv_SE[0]: AJAX-fel vid sparande av CAPTCHA

en: AJAX error during compatibility test |
sv_SE[0]: AJAX-fel vid kompatibilitetstest

en: AJAX error during init mode save |
sv_SE[0]: AJAX-fel vid initieringslägesparning

en: AJAX Error:  |
sv_SE[0]: AJAX-fel:

en: Alert when server load is critical or unusual bot activity is detected. |
sv_SE[0]: Varna vid kritisk serverbelastning eller upptäckt ovanlig botaktivitet.

en: Alerts |
sv_SE[0]: Varningar

en: All %s rules have been cleared. |
sv_SE[0]: Alla %s-regler har rensats.

en: All add-ons have been updated. |
sv_SE[0]: Alla tillägg har uppdaterats.

en: All add-ons included (tools, security, notifications, etc.) |
sv_SE[0]: Alla tillägg ingår (verktyg, säkerhet, aviseringar, etc.)

en: All addons included |
sv_SE[0]: Alla tillägg ingår

en: All ASN rules have been cleared. |
sv_SE[0]: Alla ASN-regler har rensats.

en: All checks |
sv_SE[0]: Alla kontroller

en: All existing cookies will become invalid. |
sv_SE[0]: Alla befintliga cookies blir ogiltiga.

en: All expired transients will be cleared from the database. |
sv_SE[0]: Alla utgångna transienter rensas från databasen.

en: All fields are required. |
sv_SE[0]: Alla fält är obligatoriska.

en: All good! BotBlocker is configured and protecting your site. |
sv_SE[0]: Allt bra! BotBlocker är konfigurerad och skyddar din webbplats.

en: All hits |
sv_SE[0]: Alla träffar

en: All HTTP requests are permanently redirected (301) to HTTPS equivalents. This ensures all traffic is encrypted and improves SEO by consolidating your site to one protocol. |
sv_SE[0]: Alla HTTP-förfrågningar omdirigeras permanent (301) till HTTPS-motsvarigheter. Detta säkerställer krypterad trafik och förbättrar SEO genom att konsolidera webbplatsen till ett protokoll.

en: All methods can be combined with invisible background checks. Choose the one that fits your site. |
sv_SE[0]: Alla metoder kan kombineras med osynliga bakgrundskontroller. Välj den som passar din webbplats.

en: All official BotBlocker add-ons |
sv_SE[0]: Alla officiella BotBlocker-tillägg

en: All optimized! |
sv_SE[0]: Allt optimerat!

en: All paths have been cleared. |
sv_SE[0]: Alla sökvägar har rensats.

en: All plugin sections in one click |
sv_SE[0]: Alla pluginavsnitt med ett klick

en: All Premium Add-ons |
sv_SE[0]: Alla premiumtillägg

en: All premium add-ons included |
sv_SE[0]: Alla premiumtillägg ingår

en: All premium addons |
sv_SE[0]: Alla premiumtillägg

en: All previous error records will be deleted. |
sv_SE[0]: Alla tidigare felposter raderas.

en: All PRO features are active. |
sv_SE[0]: Alla PRO-funktioner är aktiva.

en: All proxies have been cleared. |
sv_SE[0]: Alla proxyservrar har rensats.

en: All rewrite rules will be flushed and regenerated. |
sv_SE[0]: Alla omskrivningsregler töms och återskapas.

en: All rules have been cleared. |
sv_SE[0]: Alla regler har rensats.

en: All services operating normally |
sv_SE[0]: Alla tjänster fungerar normalt

en: All tests passed. Your site is ready for protection. |
sv_SE[0]: Alla tester godkända. Din webbplats är redo för skydd.

en: All tests passed. Your site is ready. |
sv_SE[0]: Alla tester godkända. Din webbplats är redo.

en: all time |
sv_SE[0]: all tid

en: All TLS fingerprints cleared. |
sv_SE[0]: Alla TLS-fingeravtryck rensade.

en: All transients have been cleared. |
sv_SE[0]: Alla transienter har rensats.

en: All users will need to re-authenticate. |
sv_SE[0]: Alla användare måste återautentisera sig.

en: All visitor and statistics data will be cleared. |
sv_SE[0]: All besöks- och statistikdata rensas.

en: All visitor data will be permanently deleted: |
sv_SE[0]: All besöksdata kommer att raderas permanent:

en: All visitors data has been cleared successfully. |
sv_SE[0]: All besöksdata har rensats framgångsrikt.

en: All white bots have been cleared. |
sv_SE[0]: Alla vita botar har rensats.

en: All WordPress transients will be cleared: |
sv_SE[0]: Alla WordPress-transienter rensas:

en: Allow |
sv_SE[0]: Tillåt

en: Allow administrator login |
sv_SE[0]: Tillåt administratörsinloggning

en: Allow Custom Paths Outside WordPress |
sv_SE[0]: Tillåt anpassade sökvägar utanför WordPress

en: Allow custom paths outside WordPress |
sv_SE[0]: Tillåt anpassade sökvägar utanför WordPress

en: Allow Empty Accept-Language in Verification |
sv_SE[0]: Tillåt tom Accept-Language i verifiering

en: Allow HTTP OPTIONS requests for CORS preflight (REST API, WooCommerce, external apps). |
sv_SE[0]: Tillåt HTTP OPTIONS-förfrågningar för CORS preflight (REST API, WooCommerce, externa appar).

en: Allow logged-in administrators |
sv_SE[0]: Tillåt inloggade administratörer

en: Allow OPTIONS Preflight |
sv_SE[0]: Tillåt OPTIONS Preflight

en: Allow or Block |
sv_SE[0]: Tillåt eller Blockera

en: Allow or block this IP/subnet |
sv_SE[0]: Tillåt eller blockera denna IP/subnät

en: Allow Payment Gateway Callbacks |
sv_SE[0]: Tillåt återanrop från betalningsgateway

en: Allow requests from server IP |
sv_SE[0]: Tillåt förfrågningar från server-IP

en: Allow requests from your server IP |
sv_SE[0]: Tillåt förfrågningar från din servers IP

en: Allow WhatsApp to create link previews for shared pages. Warning: this reduces protection across the whole site for matching requests, not just previews. Enable only if really needed. |
sv_SE[0]: Tillåt WhatsApp att skapa länkförhandsvisningar för delade sidor. Varning: detta minskar skyddet över hela webbplatsen för matchande förfrågningar, inte bara förhandsvisningar. Aktivera endast om det verkligen behövs.

en: Allow WordPress Cron and server requests |
sv_SE[0]: Tillåt WordPress Cron och serverförfrågningar

en: Allow your server IP to bypass security checks for updates and automated tasks. |
sv_SE[0]: Tillåt din server-IP att kringgå säkerhetskontroller för uppdateringar och automatiserade uppgifter.

en: Allowed |
sv_SE[0]: Tillåten

en: Allowed Domains (CSP) |
sv_SE[0]: Tillåtna domäner (CSP)

en: Allowed hostnames / domains (space separated) |
sv_SE[0]: Tillåtna värdnamn / domäner (mellanslagsseparerade)

en: Allowed IP Addresses |
sv_SE[0]: Tillåtna IP-adresser

en: Allowed today |
sv_SE[0]: Tillåtna idag

en: Allowed: |
sv_SE[0]: Tillåten:

en: Already have a license key? |
sv_SE[0]: Har du redan en licensnyckel?

en: An error occurred while performing the operation. |
sv_SE[0]: Ett fel uppstod vid utförandet av åtgärden.

en: An error occurred while scheduling the ASN database update. |
sv_SE[0]: Ett fel uppstod vid schemaläggning av ASN-databasuppdateringen.

en: An error occurred. Please try again later. |
sv_SE[0]: Ett fel uppstod. Försök igen senare.

en: Analysis Window |
sv_SE[0]: Analysfönster

en: Analysis Window (minutes) |
sv_SE[0]: Analysfönster (minuter)

en: Analyze user behavior and block bots without user interaction. |
sv_SE[0]: Analysera användarbeteende och blockera bottar utan användarinteraktion.

en: And more |
sv_SE[0]: Och mer

en: Antidetect browsers |
sv_SE[0]: Antidetect-webbläsare

en: API & Developers |
sv_SE[0]: API & Utvecklare

en: API Endpoints |
sv_SE[0]: API-slutpunkter

en: API key is required. |
sv_SE[0]: API-nyckel krävs.

en: API key retrieved successfully. |
sv_SE[0]: API-nyckel hämtad framgångsrikt.

en: Appearance |
sv_SE[0]: Utseende

en: Apply Mixed Content Fix to Admin Area |
sv_SE[0]: Tillämpa åtgärd för blandat innehåll i adminområdet

en: Apply Now |
sv_SE[0]: Tillämpa nu

en: Apply now |
sv_SE[0]: Tillämpa nu

en: Apply preset |
sv_SE[0]: Tillämpa förinställning

en: Apply the recommended preset in one click (takes ~30 seconds) |
sv_SE[0]: Tillämpa den rekommenderade förinställningen med ett klick (tar ~30 sekunder)

en: Arabic |
sv_SE[0]: Arabiska

en: Are you getting spam from specific regions? You can block entire high-risk countries in the Rules & IPs section. Country blocking is a highly effective way to reduce unwanted bot traffic by up to 80%. |
sv_SE[0]: Får du spam från specifika regioner? Du kan blockera hela högriskländer i avsnittet Regler & IP-adresser. Landblockering är ett mycket effektivt sätt att minska oönskad bottrafik med upp till 80%.

en: Are you sure you want to clear all TLS fingerprints? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill rensa alla TLS-fingeravtryck?

en: Are you sure you want to clear all transients? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill rensa alla transienter?

en: Are you sure you want to clear all visitor data? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill rensa all besöksdata?

en: Are you sure you want to clear the log file? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill rensa loggfilen?

en: Are you sure you want to clear the security salt? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill rensa säkerhetssaltet?

en: Are you sure you want to delete this add-on? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort detta tillägg?

en: Are you sure you want to delete this ASN rule? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort denna ASN-regel?

en: Are you sure you want to delete this IPv4 rule? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort denna IPv4-regel?

en: Are you sure you want to delete this IPv6 rule? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort denna IPv6-regel?

en: Are you sure you want to delete this path? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort denna sökväg?

en: Are you sure you want to delete this proxy? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort denna proxy?

en: Are you sure you want to delete this rule? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort den här regeln?

en: Are you sure you want to delete this white bot? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort den här vita boten?

en: Are you sure you want to flush rewrite rules? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill rensa rewrite-reglerna?

en: Are you sure you want to flush the object cache? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill rensa objektcachen?

en: Are you sure you want to remove all ASN rules? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort alla ASN-regler?

en: Are you sure you want to remove all IPv4 rules? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort alla IPv4-regler?

en: Are you sure you want to remove all IPv6 rules? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort alla IPv6-regler?

en: Are you sure you want to remove all paths? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort alla sökvägar?

en: Are you sure you want to remove all proxies? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort alla proxyservrar?

en: Are you sure you want to remove all rules? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort alla regler?

en: Are you sure you want to remove all white bots? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort alla vita bottar?

en: Are you sure you want to reset and restart the setup wizard? |
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill återställa och starta om installationsguiden?

en: Are you sure? We will apply the default settings (Balanced). |
sv_SE[0]: Är du säker? Vi kommer att använda standardinställningarna (Balanserad).

en: AS Info |
sv_SE[0]: AS-information

en: AS Name |
sv_SE[0]: AS-namn

en: AS Number |
sv_SE[0]: AS-nummer

en: ASN already exists. |
sv_SE[0]: ASN finns redan.

en: ASN data is required for import. |
sv_SE[0]: ASN-data krävs för import.

en: ASN database |
sv_SE[0]: ASN-databas

en: ASN Database Download/Update |
sv_SE[0]: Nedladdning/uppdatering av ASN-databas

en: ASN Database Freshness Check |
sv_SE[0]: ASN-databasens aktualitetskontroll

en: ASN database module is not available. |
sv_SE[0]: ASN-databasmodulen är inte tillgänglig.

en: ASN Database Update Failed |
sv_SE[0]: Uppdatering av ASN-databas misslyckades

en: ASN database update is already scheduled. |
sv_SE[0]: Uppdatering av ASN-databasen är redan schemalagd.

en: ASN database update scheduled. |
sv_SE[0]: ASN-databasuppdatering schemalagd.

en: ASN database update scheduled. The download will start shortly in the background. |
sv_SE[0]: ASN-databasuppdatering schemalagd. Nedladdningen startar strax i bakgrunden.

en: ASN DB: %1$s | %2$s | updated %3$s ago |
sv_SE[0]: ASN DB: %1$s | %2$s | uppdaterad för %3$s sedan

en: ASN DB: not yet downloaded. |
sv_SE[0]: ASN DB: ännu inte nedladdad.

en: ASN Number |
sv_SE[0]: ASN-nummer

en: ASN rule created successfully. |
sv_SE[0]: ASN-regel skapad.

en: ASN rule deleted successfully. |
sv_SE[0]: ASN-regel raderad.

en: ASN rule not found. |
sv_SE[0]: ASN-regel hittades inte.

en: ASN rule priority (1-100) |
sv_SE[0]: ASN-regelprioritet (1–100)

en: ASN rule toggled successfully. |
sv_SE[0]: ASN-regel växlad.

en: ASN rule updated successfully. |
sv_SE[0]: ASN-regel uppdaterad.

en: ASN rules file generated successfully. |
sv_SE[0]: ASN-regelfil genererad.

en: Attempts left: %s |
sv_SE[0]: Försök kvar: %s

en: Attention |
sv_SE[0]: Observera

en: Attention! |
sv_SE[0]: Observera!

en: Author |
sv_SE[0]: Författare

en: Authy Setup Guide |
sv_SE[0]: Authy installationsguide

en: Auto-detected: |
sv_SE[0]: Automatiskt identifierad:

en: Auto-Draft Cleanup |
sv_SE[0]: Rensa autoutkast

en: Auto-fix |
sv_SE[0]: Autofix

en: Auto-Fix (Recommended) |
sv_SE[0]: Autofix (Rekommenderas)

en: Auto-save administrator IPs |
sv_SE[0]: Spara automatiskt administratörs-IP-adresser

en: Auto-save administrator IPs is available in Settings. Role-based 2FA is in Integrations. |
sv_SE[0]: Spara automatiskt administratörs-IP-adresser finns i Inställningar. Rollbaserad 2FA finns under Integrationer.

en: Auto-save of admin IPs is available in Settings. 2FA per role can be configured in Integrations. |
sv_SE[0]: Automatisk sparande av admin-IP-adresser finns i Inställningar. 2FA per roll kan konfigureras i Integrationer.

en: Auto-update of PTR and User-Agent databases |
sv_SE[0]: Automatisk uppdatering av PTR- och User-Agent-databaser

en: Auto-Updates Check |
sv_SE[0]: Kontroll av auto-uppdateringar

en: Automatic fix applied (stub). Moving on. |
sv_SE[0]: Automatisk fix tillämpad (stub). Fortsätter.

en: Automatic signature and AI model updates |
sv_SE[0]: Automatiska uppdateringar av signaturer och AI-modeller

en: Automatic task recovery |
sv_SE[0]: Automatisk återställning av uppgifter

en: automatically redirects HTTP traffic to HTTPS |
sv_SE[0]: omdirigerar automatiskt HTTP-trafik till HTTPS

en: Automatically replaces all HTTP URLs with HTTPS URLs in page content, stylesheets, scripts, and images. This fixes mixed content warnings in browsers. |
sv_SE[0]: Ersätter automatiskt alla HTTP-URL:er med HTTPS-URL:er i sidinnehåll, stilmallar, skript och bilder. Detta åtgärdar varningar om blandat innehåll i webbläsare.

en: Automatically save admin IPs to prevent lockout when changing settings. |
sv_SE[0]: Spara automatiskt administratörs-IP:n för att förhindra utestängning vid ändring av inställningar.

en: Automatically skip default WordPress-shipped plugins and themes (Akismet, Hello Dolly, Twenty* default themes). Prevents false MISSING reports when these are intentionally removed. |
sv_SE[0]: Hoppar automatiskt över standardplugins och -teman som levereras med WordPress (Akismet, Hello Dolly, Twenty*-standardteman). Förhindrar falska SAKNAS-rapporter när dessa avsiktligt tas bort.

en: Autonomous System Name (optional) |
sv_SE[0]: Autonomt systemnamn (valfritt)

en: Autonomous System Number |
sv_SE[0]: Autonomt systemnummer

en: Average requests per minute over the sliding window that trigger a Captcha challenge. Total hits in window / window minutes. Default: 30. |
sv_SE[0]: Genomsnittliga förfrågningar per minut över det glidande fönstret som utlöser en Captcha-utmaning. Totalt antal träffar i fönstret / fönstrets minuter. Standard: 30.

en: Average requests per minute over the sliding window that trigger an immediate block. Total hits in window / window minutes. Default: 50. |
sv_SE[0]: Genomsnittliga förfrågningar per minut över det glidande fönstret som utlöser en omedelbar blockering. Totalt antal träffar i fönstret / fönstrets minuter. Standard: 50.

en: Avoid reporting common analytics, payment and CDN script tags as malware indicators. |
sv_SE[0]: Undvik att rapportera vanliga skripttaggar för analys, betalning och CDN som indikatorer på skadlig kod.

en: Back |
sv_SE[0]: Tillbaka

en: Back to Marketplace |
sv_SE[0]: Tillbaka till marknadsplatsen

en: Background tasks and scheduling |
sv_SE[0]: Bakgrundsuppgifter och schemaläggning

en: Backup Codes |
sv_SE[0]: Reservkoder

en: Backup file not found or expired. |
sv_SE[0]: Säkerhetskopian hittades inte eller har upphört att gälla.

en: Backup Recovery Codes |
sv_SE[0]: Återställningskoder för säkerhetskopia

en: Backup was successful. |
sv_SE[0]: Säkerhetskopieringen lyckades.

en: Bad ID. |
sv_SE[0]: Felaktigt ID.

en: Balanced |
sv_SE[0]: Balanserad

en: Balanced - recommended for most sites |
sv_SE[0]: Balanserad - rekommenderas för de flesta webbplatser

en: Balanced ruleset suitable for most websites. |
sv_SE[0]: Balanserad regeluppsättning lämplig för de flesta webbplatser.

en: Balanced security and compatibility |
sv_SE[0]: Balanserad säkerhet och kompatibilitet

en: Balanced security and compatibility with safe defaults. |
sv_SE[0]: Balanserad säkerhet och kompatibilitet med säkra standardinställningar.

en: Ban |
sv_SE[0]: Spärra

en: Ban time |
sv_SE[0]: Ban-tid

en: Ban unresponsive clients |
sv_SE[0]: Ban icke-svarande klienter

en: Basic |
sv_SE[0]: Grundläggande

en: Basic bot blocking |
sv_SE[0]: Grundläggande blockering av bottar

en: Batch Size |
sv_SE[0]: Batchstorlek

en: Behavior Settings |
sv_SE[0]: Beteendeinställningar

en: Behavioral & AI analysis |
sv_SE[0]: Beteende- och AI-analys

en: Behavioral & AI traffic analysis |
sv_SE[0]: Beteende- och AI-trafikanalys

en: Behavioral Analysis |
sv_SE[0]: Beteendeanalys

en: Behavioral analysis - smart spam scoring |
sv_SE[0]: Beteendeanalys - smart poängsättning för spam

en: Behavioral Analysis Engine |
sv_SE[0]: Motorn för beteendeanalys

en: Behavioral Analysis requires the Core Rate Inspector (free layer) to be enabled. |
sv_SE[0]: Beteendeanalys kräver att Core Rate Inspector (gratislagret) är aktiverad.

en: Behavioral Analysis requires the Core Rate Inspector (free layer) to be enabled.  |
sv_SE[0]: Beteendeanalys kräver att Core Rate Inspector (gratislagret) är aktiverad.

en: Behavioral Engine |
sv_SE[0]: Beteendemotor

en: Better protection for login page |
sv_SE[0]: Bättre skydd för inloggningssidan

en: Black |
sv_SE[0]: Svart

en: Block |
sv_SE[0]: Blockera

en: Block access via IPv6 protocol. |
sv_SE[0]: Blockera åtkomst via IPv6-protokoll.

en: Block all IPv6 visitors. May affect legitimate IPv6 users. |
sv_SE[0]: Blockera alla IPv6-besökare. Kan påverka legitima IPv6-användare.

en: Block an IP address - ban, deny, blacklist |
sv_SE[0]: Blockera en IP-adress - ban, neka, svartlista

en: Block brute-force, scanners and scrapers before WordPress |
sv_SE[0]: Blockera brute-force, skannrar och scrapers före WordPress

en: block by country or network - GEO, ASN. |
sv_SE[0]: blockera efter land eller nätverk - GEO, ASN.

en: Block clients that don&#39;t respond to verification checks. |
sv_SE[0]: Blockera klienter som inte svarar på verifieringskontroller.

en: Block connections from known RKN-listed government IP addresses. |
sv_SE[0]: Blockera anslutningar från kända IP-adresser från RKN-listade regeringsanslutningar.

en: Block Cross-Origin Iframes |
sv_SE[0]: Blockera korsursprungliga iframes

en: Block cross-origin iframes to prevent clickjacking. |
sv_SE[0]: Blockera korsursprungs-iframe för att förhindra clickjacking.

en: Block data center IPs (VPS, AWS, DigitalOcean, etc.). Search engines are always whitelisted. |
sv_SE[0]: Blockera datacenter-IP-adresser (VPS, AWS, DigitalOcean, etc.). Sökmotorer är alltid vitlistade.

en: Block duration for first-time offenders. |
sv_SE[0]: Blockeringens längd för förstagångsöverträdare.

en: Block duration for repeat offenders. |
sv_SE[0]: Blockeringens längd för återkommande överträdare.

en: Block empty User-Agent |
sv_SE[0]: Blockera tom User-Agent

en: Block hosting bots, proxies and Tor |
sv_SE[0]: Blockera hostingbottar, proxyservrar och Tor

en: Block HTTP proxy IP ranges. |
sv_SE[0]: Blockera HTTP-proxy-IP-intervall.

en: Block IPs where forward and reverse DNS records don&#39;t match. |
sv_SE[0]: Blockera IP-adresser där framåt- och bakåt-DNS-poster inte matchar.

en: Block IPv6 connections |
sv_SE[0]: Blockera IPv6-anslutningar

en: Block known anti-detect and malformed User-Agent strings. |
sv_SE[0]: Blockera kända anti-detect- och felaktiga User-Agent-strängar.

en: Block legacy HTTP/1.0 protocol. |
sv_SE[0]: Blockera föråldrat HTTP/1.0-protokoll.

en: Block most known bots |
sv_SE[0]: Blockera de flesta kända bottar

en: Block no-JavaScript |
sv_SE[0]: Blockera no-JavaScript

en: Block on Cloud API Errors |
sv_SE[0]: Blockera vid Cloud API-fel

en: Block override |
sv_SE[0]: Blockera åsidosättning

en: Block rate |
sv_SE[0]: Blockeringstakt

en: Block requests with missing Accept-Language header. |
sv_SE[0]: Blockera förfrågningar med saknad Accept-Language-header.

en: Block requests with missing User-Agent header. |
sv_SE[0]: Blockera förfrågningar med saknad User-Agent-header.

en: Block requests with spoofed Referer headers. |
sv_SE[0]: Blockera förfrågningar med förfalskade Referer-headers.

en: Block Response Code |
sv_SE[0]: Blockera svarskod

en: Block Response Code: |
sv_SE[0]: Blockera svarskod:

en: Block RKN |
sv_SE[0]: Blockera RKN

en: Block Score Threshold |
sv_SE[0]: Blockera poängtröskel

en: Block simple bots by UA |
sv_SE[0]: Blockera enkla bottar via UA

en: Block Threshold |
sv_SE[0]: Blockera tröskel

en: Block Time |
sv_SE[0]: Blockeringstid

en: Block Time (seconds) |
sv_SE[0]: Blockeringstid (sekunder)

en: Block Time (seconds): |
sv_SE[0]: Blockeringstid (sekunder):

en: Block traffic from known Tor exit nodes. |
sv_SE[0]: Blockera trafik från kända Tor-utgångsnoder.

en: Block traffic from known VPN service IP addresses. |
sv_SE[0]: Blockera trafik från kända VPN-tjänsters IP-adresser.

en: Block unauthenticated requests from Cloudflare IPs. |
sv_SE[0]: Blockera oautentiserade förfrågningar från Cloudflares IP-adresser.

en: Block Unresponsive Clients |
sv_SE[0]: Blockera icke-svarande klienter

en: Block visitors by persistent fingerprint even if their IP changes. Fingerprint must be blocked 3+ times to activate. |
sv_SE[0]: Blockera besökare via beständigt fingeravtryck även om deras IP ändras. Fingeravtrycket måste blockeras minst 3 gånger för att aktivera.

en: Block visitors using private/incognito browsing mode. |
sv_SE[0]: Blockera besökare som använder privat/inkognitoläge.

en: Block visitors without JavaScript support. |
sv_SE[0]: Blockera besökare utan JavaScript-stöd.

en: Blocked |
sv_SE[0]: Blockerad

en: Blocked countries: |
sv_SE[0]: Blockerade länder:

en: Blocked today |
sv_SE[0]: Blockerade idag

en: Blocked today: <b>%1$s</b> &middot; Total: <b>%2$s</b> |
sv_SE[0]: Blockerade idag: <b>%1$s</b> &middot; Totalt: <b>%2$s</b>

en: Blocked today: <b>0</b> &middot; Total: <b>%s</b> |
sv_SE[0]: Blockerade idag: <b>0</b> &middot; Totalt: <b>%s</b>

en: Blocked: |
sv_SE[0]: Blockerade:

en: Blocking AdBlock/uBlock users |
sv_SE[0]: Blockera AdBlock/uBlock-användare

en: Blocking classic proxies |
sv_SE[0]: Blockera klassiska proxyservrar

en: Blocking Cloudflare origin IPs |
sv_SE[0]: Blockera Cloudflares ursprungs-IP-adresser

en: Blocking Cloudflare users |
sv_SE[0]: Blockera Cloudflare-användare

en: Blocking device options |
sv_SE[0]: Blockera enhetsalternativ

en: Blocking empty language |
sv_SE[0]: Blockera tomt språk

en: Blocking empty User-Agent |
sv_SE[0]: Blockera tom User-Agent

en: Blocking fake referrers |
sv_SE[0]: Blockera falska referrers

en: Blocking hosting providers |
sv_SE[0]: Blockera hostingleverantörer

en: Blocking HTTP/1.0 users |
sv_SE[0]: Blockerar HTTP/1.0-användare

en: Blocking incognito users |
sv_SE[0]: Blockerar användare i inkognitoläge

en: Blocking incognito/private mode |
sv_SE[0]: Blockerar inkognito/privat läge

en: Blocking IPv6 connections |
sv_SE[0]: Blockerar IPv6-anslutningar

en: Blocking proxy users |
sv_SE[0]: Blockerar proxyanvändare

en: Blocking PTR/DNS anomalies |
sv_SE[0]: Blockerar PTR/DNS-avvikelser

en: Blocking simple antidetect |
sv_SE[0]: Blockerar enkel anti-detektion

en: Blocking simple bot User-Agents |
sv_SE[0]: Blockerar enkla bot User-Agents

en: Blocking Tor users |
sv_SE[0]: Blockerar Tor-användare

en: Blocking users with incorrect language |
sv_SE[0]: Blockerar användare med fel språk

en: Blocking users without JavaScript |
sv_SE[0]: Blockerar användare utan JavaScript

en: Blocking VPN users |
sv_SE[0]: Blockerar VPN-användare

en: Blocking web engine options |
sv_SE[0]: Blockerar webbläsarmotor-alternativ

en: Blocks attacks before WP starts |
sv_SE[0]: Blockerar attacker innan WP startar

en: Blocks brute-force, scanners and scrapers before they hit WordPress |
sv_SE[0]: Blockerar brute-force, skannrar och skrapor innan de når WordPress

en: Blocks common threats |
sv_SE[0]: Blockerar vanliga hot

en: Blocks malicious bots and unwanted traffic before they reach your site. |
sv_SE[0]: Blockerar skadliga bottar och oönskad trafik innan de når din webbplats.

en: Blocks most known bad bots |
sv_SE[0]: Blockerar de flesta kända skadliga bottarna

en: Blocks threats before WordPress loads. Maximum security. |
sv_SE[0]: Blockerar hot innan WordPress laddas. Maximal säkerhet.

en: Blue |
sv_SE[0]: Blå

en: Boost your BotBlocker experience with add-ons and tools selected to increase security, productivity and enhance your website |
sv_SE[0]: Förbättra din BotBlocker-upplevelse med tillägg och verktyg utvalda för att öka säkerheten, produktiviteten och förbättra din webbplats.

en: Bot Detection |
sv_SE[0]: Botdetektering

en: Bot detection, Captcha, protection |
sv_SE[0]: Botdetektering, CAPTCHA, skydd

en: Bot Token |
sv_SE[0]: Bot-token

en: BotBlocker API (botblocker.top, globus.studio) - always allowed in CSP. |
sv_SE[0]: BotBlocker API (botblocker.top, globus.studio) - alltid tillåten i CSP.

en: BotBlocker API and reCaptcha domains are added automatically - no need to list them here. |
sv_SE[0]: BotBlocker API- och reCaptcha-domäner läggs till automatiskt - ingen anledning att lista dem här.

en: BotBlocker API connects your site to cloud threat intelligence for real-time security data beyond local detection. |
sv_SE[0]: BotBlocker API ansluter din webbplats till molnbaserad hotinformation för säkerhetsdata i realtid utöver lokal detektion.

en: BotBlocker API endpoint for threat intelligence and security updates. |
sv_SE[0]: BotBlocker API-slutpunkt för hotinformation och säkerhetsuppdateringar.

en: BotBlocker API Integration |
sv_SE[0]: BotBlocker API-integration

en: BotBlocker API URL |
sv_SE[0]: BotBlocker API-URL

en: BotBlocker API URL: |
sv_SE[0]: BotBlocker API-URL:

en: BotBlocker Captcha |
sv_SE[0]: BotBlocker CAPTCHA

en: BotBlocker Cloud Protection and PRO Status |
sv_SE[0]: BotBlocker Cloud Protection och PRO-status

en: BotBlocker Features |
sv_SE[0]: BotBlocker-funktioner

en: BotBlocker filtering runs before WordPress core loads. No additional settings are required - the integration is managed automatically via wp-config.php. |
sv_SE[0]: BotBlocker-filtrering körs innan WordPress-kärnan laddas. Inga ytterligare inställningar krävs - integrationen hanteras automatiskt via wp-config.php.

en: BotBlocker Health Panel |
sv_SE[0]: BotBlocker Hälsopanel

en: BotBlocker Hive Snapshot |
sv_SE[0]: BotBlocker Hive-ögonblicksbild

en: BotBlocker HTTPS Protocol automatically upgrades all insecure HTTP connections to secure HTTPS. This protects your visitors' data and improves your site security. |
sv_SE[0]: BotBlocker HTTPS-protokoll uppgraderar automatiskt alla osäkra HTTP-anslutningar till säkra HTTPS. Detta skyddar dina besökares data och förbättrar din webbplats säkerhet.

en: BotBlocker HTTPS Protocol automatically upgrades all insecure HTTP connections to secure HTTPS. This protects your visitors' data and improves your site security. The addon provides two essential features: HTTPS Redirect - automatically redirects HTTP traffic to HTTPS. Mixed Content Fixer - replaces insecure content links with secure ones. |
sv_SE[0]: BotBlocker HTTPS-protokoll uppgraderar automatiskt alla osäkra HTTP-anslutningar till säkra HTTPS. Detta skyddar dina besökares data och förbättrar din webbplats säkerhet. Tillägget erbjuder två viktiga funktioner: HTTPS Redirect - omdirigerar automatiskt HTTP-trafik till HTTPS. Mixed Content Fixer - ersätter osäkra innehållslänkar med säkra.

en: BotBlocker Image Captcha |
sv_SE[0]: BotBlocker Bild-CAPTCHA

en: BotBlocker is <b>GLOBUS.studio</b> project |
sv_SE[0]: BotBlocker är ett <b>GLOBUS.studio</b>-projekt

en: BotBlocker is a powerful, universal security plugin with proactive protection for WordPress. |
sv_SE[0]: BotBlocker är ett kraftfullt, universellt säkerhetsplugin med proaktivt skydd för WordPress.

en: BotBlocker is a security plugin that runs early in the request lifecycle. We highly recommend you back up your site and test the new version on a staging environment first. |
sv_SE[0]: BotBlocker är ett säkerhetsplugin som körs tidigt i begärans livscykel. Vi rekommenderar starkt att du säkerhetskopierar din webbplats och testar den nya versionen i en testmiljö först.

en: BotBlocker is active &middot; awaiting traffic |
sv_SE[0]: BotBlocker är aktivt &middot; väntar på trafik

en: BotBlocker is active and protecting your site. |
sv_SE[0]: BotBlocker är aktivt och skyddar din webbplats.

en: BotBlocker is currently disabled. Enable it to protect your site. |
sv_SE[0]: BotBlocker är för närvarande inaktiverat. Aktivera det för att skydda din webbplats.

en: BotBlocker is disabled |
sv_SE[0]: BotBlocker är inaktiverat

en: BotBlocker is installed but currently disabled. |
sv_SE[0]: BotBlocker är installerat men för närvarande inaktiverat.

en: BotBlocker is monitoring and protecting your site. |
sv_SE[0]: BotBlocker övervakar och skyddar din webbplats.

en: BotBlocker is not initialized. |
sv_SE[0]: BotBlocker är inte initierat.

en: BotBlocker is now monitoring and protecting your site. |
sv_SE[0]: BotBlocker övervakar och skyddar nu din webbplats.

en: BotBlocker News |
sv_SE[0]: BotBlocker-nyheter

en: BotBlocker offers subscription plans for sites of any size - from personal blogs to large corporate websites. |
sv_SE[0]: BotBlocker erbjuder prenumerationsplaner för webbplatser i alla storlekar – från personliga bloggar till stora företagswebbplatser.

en: BotBlocker operates in normal mode processing all threat types (bots, proxies, referrers, languages etc.) after base early filtering. |
sv_SE[0]: BotBlocker fungerar i normalläge och hanterar alla hottyper (botar, proxyservrar, referenter, språk, etc.) efter grundläggande tidig filtrering.

en: BotBlocker operates in normal mode processing all threat types at WordPress load. |
sv_SE[0]: BotBlocker fungerar i normalläge och hanterar alla hottyper vid WordPress-start.

en: BotBlocker pages |
sv_SE[0]: BotBlocker-sidor

en: BotBlocker PRO information refreshed successfully! |
sv_SE[0]: BotBlocker PRO-information uppdaterad framgångsrikt!

en: BotBlocker PRO is active, but some protections are disabled. Enable them for full defense. |
sv_SE[0]: BotBlocker PRO är aktivt, men vissa skydd är inaktiverade. Aktivera dem för fullständigt försvar.

en: BotBlocker PRO status |
sv_SE[0]: BotBlocker PRO-status

en: BotBlocker PRO validates visitors in the cloud before they reach your WordPress installation. This preserves your server CPU and memory while stopping aggressive DDoS attacks in their tracks. |
sv_SE[0]: BotBlocker PRO validerar besökare i molnet innan de når din WordPress-installation. Detta bevarar serverns CPU och minne samtidigt som aggressiva DDoS-attacker stoppas i sina spår.

en: BotBlocker project by GLOBUS.studio |
sv_SE[0]: BotBlocker-projekt av GLOBUS.studio

en: BotBlocker protects your WordPress site from bots, spam, and malicious activity using advanced filtering and blocking. |
sv_SE[0]: BotBlocker skyddar din WordPress-webbplats från botar, spam och skadlig aktivitet med hjälp av avancerad filtrering och blockering.

en: BotBlocker Quick Rule |
sv_SE[0]: BotBlocker snabbregel

en: BotBlocker requires PHP 7.4 or higher. |
sv_SE[0]: BotBlocker kräver PHP 7.4 eller senare.

en: BotBlocker requires WordPress 5.1 or later. |
sv_SE[0]: BotBlocker kräver WordPress 5.1 eller senare.

en: BotBlocker runs early in the WordPress request lifecycle. Back up your site and review the update before upgrading. |
sv_SE[0]: BotBlocker körs tidigt i WordPress-förfrågningslivscykeln. Säkerhetskopiera din webbplats och granska uppdateringen innan du uppgraderar.

en: BotBlocker Security |
sv_SE[0]: BotBlocker-säkerhet

en: BotBlocker Security &rsaquo; Setup Wizard |
sv_SE[0]: BotBlocker-säkerhet &rsaquo; Installationsguide

en: BotBlocker Security - Setup completed |
sv_SE[0]: BotBlocker-säkerhet - Installation slutförd

en: BotBlocker security plugin |
sv_SE[0]: BotBlocker säkerhetsplugin

en: BotBlocker Settings |
sv_SE[0]: BotBlocker-inställningar

en: BotBlocker Stats |
sv_SE[0]: BotBlocker-statistik

en: BotBlocker subscription plans |
sv_SE[0]: BotBlocker prenumerationsplaner

en: BotBlocker Support |
sv_SE[0]: BotBlocker-support

en: BotBlocker Tools |
sv_SE[0]: BotBlocker-verktyg

en: BotBlocker uses cron jobs for log cleanup and data processing. |
sv_SE[0]: BotBlocker använder cron-jobb för loggrensning och databehandling.

en: BotBlocker uses third-party libraries selected for security, compatibility, and open-source license compliance. |
sv_SE[0]: BotBlocker använder tredjepartsbibliotek valda för säkerhet, kompatibilitet och efterlevnad av open source-licenser.

en: BotBlocker Website |
sv_SE[0]: BotBlocker-webbplats

en: BotBlocker Weekly Report |
sv_SE[0]: BotBlocker veckorapport

en: BotBlocker WordPress Plugin |
sv_SE[0]: BotBlocker WordPress-plugin

en: Bottom |
sv_SE[0]: Botten

en: Broken |
sv_SE[0]: Trasig

en: Browse add-ons |
sv_SE[0]: Bläddra bland tillägg

en: Browse Add-ons |
sv_SE[0]: Bläddra bland tillägg

en: Browse premium add-ons |
sv_SE[0]: Bläddra bland premium-tillägg

en: Browser & Plugins |
sv_SE[0]: Webbläsare & Plugins

en: Browser &amp; Plugins |
sv_SE[0]: Webbläsare &amp; Plugins

en: Browser and protection |
sv_SE[0]: Webbläsare och skydd

en: Browser checks |
sv_SE[0]: Webbläsarkontroller

en: Browser data collection |
sv_SE[0]: Insamling av webbläsardata

en: Browser Detection |
sv_SE[0]: Webbläsardetektering

en: Browser detection identifies bots using spoofing, anti-detect tools, and privacy modes. Advanced options verify browser engine consistency. |
sv_SE[0]: Webbläsardetektering identifierar botar som använder spoofing, anti-detect-verktyg och integritetslägen. Avancerade alternativ verifierar webbläsarmotorns konsistens.

en: Browser Modes |
sv_SE[0]: Webbläsarlägen

en: Browser Options |
sv_SE[0]: Webbläsaralternativ

en: Browser Plugins |
sv_SE[0]: Webbläsarpluginer

en: Browsers |
sv_SE[0]: Webbläsare

en: Brute-force Attack |
sv_SE[0]: Brute-force-attack

en: Brute-force attack |
sv_SE[0]: Brute-force-attack

en: Brute-force protection |
sv_SE[0]: Brute-force-skydd

en: Built-in Captcha |
sv_SE[0]: Inbyggd Captcha

en: Button - "I am not a robot" |
sv_SE[0]: Knapp - "Jag är inte en robot"

en: Button Label |
sv_SE[0]: Knapptext

en: Bypass BotBlocker checks for incoming payment gateway callbacks (webhooks / IPN / postbacks) so legitimate payment notifications are never blocked. |
sv_SE[0]: Kringgå BotBlocker-kontroller för inkommande betalningsgateway-återanrop (webhooks / IPN / postbacks) så att legitima betalningsmeddelanden aldrig blockeras.

en: Cache Compatibility |
sv_SE[0]: Cache-kompatibilitet

en: Cache Duration |
sv_SE[0]: Cache-tid

en: Cache Key Prefix |
sv_SE[0]: Cache-nyckelprefix

en: Cache Plugin Compatibility |
sv_SE[0]: Cache-plugin-kompatibilitet

en: Cache Plugin Interface |
sv_SE[0]: Cache-plugin-gränssnitt

en: Cache security counters and visitor data in Memcached instead of the database. |
sv_SE[0]: Cacha säkerhetsräknare och besöksdata i Memcached istället för databasen.

en: Cache security counters and visitor data in Redis instead of the database. |
sv_SE[0]: Cacha säkerhetsräknare och besöksdata i Redis istället för databasen.

en: Cache the admin interface for faster loading |
sv_SE[0]: Cacha admin-gränssnittet för snabbare inläsning

en: Cache the admin interface for faster loading. |
sv_SE[0]: Cacha admin-gränssnittet för snabbare inläsning.

en: Cache UI |
sv_SE[0]: Cache-gränssnitt

en: Caches cloud API responses in WordPress Transients to speed up repeated requests. |
sv_SE[0]: Cachar moln-API-svar i WordPress Transients för att snabba upp upprepade förfrågningar.

en: Caches PTR lookups to speed up repeat visitor checks |
sv_SE[0]: Cachar PTR-uppslag för att snabba upp upprepade besökskontroller

en: Caches PTR lookups to speed up repeat visitor checks (24h TTL) |
sv_SE[0]: Cachar PTR-uppslag för att snabba upp upprepade besökskontroller (24h TTL)

en: Caches PTR lookups to speed up repeat visitor checks. TTL is set by the PTR Cache Lifetime option. |
sv_SE[0]: Cachar PTR-uppslag för att snabba upp upprepade besökskontroller. TTL ställs in av alternativet PTR Cache-livslängd.

en: Caching |
sv_SE[0]: Cachning

en: Caching for faster security checks |
sv_SE[0]: Cachning för snabbare säkerhetskontroller

en: Caching via WordPress Transients API. |
sv_SE[0]: Cachning via WordPress Transients API.

en: Can be changed at any time with one click |
sv_SE[0]: Kan ändras när som helst med ett klick

en: Can be fixed automatically. The site will remain functional. |
sv_SE[0]: Kan åtgärdas automatiskt. Webbplatsen förblir funktionell.

en: Cancel |
sv_SE[0]: Avbryt

en: Cancel and log out |
sv_SE[0]: Avbryt och logga ut

en: Cancel Scan |
sv_SE[0]: Avbryt skanning

en: Cancelling scan... |
sv_SE[0]: Avbryter skanning...

en: Captcha enabled |
sv_SE[0]: Captcha aktiverad

en: Captcha Mode |
sv_SE[0]: Captcha-läge

en: Captcha mode enabled |
sv_SE[0]: Captcha-läge aktiverat

en: Captcha Mode: |
sv_SE[0]: Captcha-läge:

en: Captcha Score Threshold |
sv_SE[0]: Captcha-poängtröskel

en: Captcha Threshold |
sv_SE[0]: Captcha-tröskel

en: Captcha Timeout (seconds) |
sv_SE[0]: Captcha-timeout (sekunder)

en: Captcha Timeout (seconds): |
sv_SE[0]: Captcha-timeout (sekunder):

en: Captcha Type: |
sv_SE[0]: Captcha-typ:

en: Cat |
sv_SE[0]: Katt

en: Catches more malicious code, especially obfuscated or encoded payloads. Uses more CPU and memory per file. Disable if your server is low on resources. |
sv_SE[0]: Fångar mer skadlig kod, särskilt obfuskerade eller kodade payloads. Använder mer CPU och minne per fil. Inaktivera om din server har låga resurser.

en: CDN and caching integration |
sv_SE[0]: CDN- och cachningsintegration

en: Change |
sv_SE[0]: Ändra

en: Change preset |
sv_SE[0]: Ändra förinställning

en: Changelog |
sv_SE[0]: Ändringslogg

en: Changelog is not available. |
sv_SE[0]: Ändringslogg är inte tillgänglig.

en: Chat |
sv_SE[0]: Chatt

en: Chat ID |
sv_SE[0]: Chatt-ID

en: Check as dangerous |
sv_SE[0]: Markera som farlig

en: Check as suspicious |
sv_SE[0]: Markera som misstänkt

en: Check for Plugin Updates |
sv_SE[0]: Sök efter pluginuppdateringar

en: Check for Theme Updates |
sv_SE[0]: Sök efter temauppdateringar

en: Check for WordPress Updates |
sv_SE[0]: Sök efter WordPress-uppdateringar

en: Check GET Parameters in Referrer |
sv_SE[0]: Kontrollera GET-parametrar i Referer

en: Check Reports |
sv_SE[0]: Kontrollera rapporter

en: Checking database tables... |
sv_SE[0]: Kontrollerar databastabeller...

en: Checking your browser before accessing the site |
sv_SE[0]: Kontrollerar din webbläsare innan åtkomst till webbplatsen

en: Checking... |
sv_SE[0]: Kontrollerar...

en: Checks for missed tasks every 15 minutes via the WordPress |
sv_SE[0]: Kontrollerar missade uppgifter var 15:e minut via WordPress

en: Choose a verification method for questionable traffic |
sv_SE[0]: Välj en verifieringsmetod för tveksam trafik

en: Choose an add-on ZIP package first. |
sv_SE[0]: Välj ett tilläggs-ZIP-paket först.

en: Choose from button, color, image, shape, digit, or reCaptcha verification methods. |
sv_SE[0]: Välj från knapp-, färg-, bild-, form-, siffer- eller reCaptcha-verifieringsmetoder.

en: Choose how suspicious visitors are verified. |
sv_SE[0]: Välj hur misstänkta besökare verifieras.

en: Choose how to treat this IP / subnet. |
sv_SE[0]: Välj hur denna IP/undernät ska hanteras.

en: Choose notification channels, set up load alerts, and configure report frequency. |
sv_SE[0]: Välj aviseringskanaler, ställ in belastningsvarningar och konfigurera rapportfrekvens.

en: Choose protection level |
sv_SE[0]: Välj skyddsnivå

en: Choose the protection level that fits your site. |
sv_SE[0]: Välj den skyddsnivå som passar din webbplats.

en: Choose what happens when someone tries to access the default login URL. |
sv_SE[0]: Välj vad som händer när någon försöker komma åt standardinloggnings-URL:en.

en: Choose which security events and visitor activities to log. |
sv_SE[0]: Välj vilka säkerhetshändelser och besökaraktiviteter som ska loggas.

en: Choose Your Initialization Mode |
sv_SE[0]: Välj ditt initialiseringsläge

en: Choose Your Protection Level |
sv_SE[0]: Välj din skyddsnivå

en: Choose your setup method |
sv_SE[0]: Välj din installationsmetod

en: Choose ZIP |
sv_SE[0]: Välj ZIP

en: Choose ZIP package |
sv_SE[0]: Välj ZIP-paket

en: CIDR mask pair for subnet aggregation (v4_v6). Tighter masks target attackers more precisely. Default: 24-64. |
sv_SE[0]: CIDR-maskpar för undernätsaggregering (v4_v6). Snävare masker riktar angripare mer exakt. Standard: 24-64.

en: Circle |
sv_SE[0]: Cirkel

en: Classic proxies |
sv_SE[0]: Klassiska proxyservrar

en: Classic Proxy |
sv_SE[0]: Klassisk proxy

en: Cleanup and Simplification |
sv_SE[0]: Rensning och förenkling

en: Cleanup Expired Recovery Keys |
sv_SE[0]: Rensa utgångna återställningsnycklar

en: Cleanup Hot Bans |
sv_SE[0]: Rensa Hot Bans

en: Cleanup Old Comment Meta |
sv_SE[0]: Rensa gammal kommentarmetadata

en: Cleanup Old Export Files |
sv_SE[0]: Rensa gamla exportfiler

en: Cleanup Temp Directories |
sv_SE[0]: Rensa temporära kataloger

en: Clear |
sv_SE[0]: Rensa

en: Clear all |
sv_SE[0]: Rensa allt

en: Clear All |
sv_SE[0]: Rensa allt

en: Clear All ASN Rules |
sv_SE[0]: Rensa alla ASN-regler

en: Clear All IPv4 Rules |
sv_SE[0]: Rensa alla IPv4-regler

en: Clear All IPv6 Rules |
sv_SE[0]: Rensa alla IPv6-regler

en: Clear all known JA3/JA4 TLS fingerprints. |
sv_SE[0]: Rensa alla kända JA3/JA4 TLS-fingeravtryck.

en: Clear All Paths |
sv_SE[0]: Rensa alla sökvägar

en: Clear All Proxies |
sv_SE[0]: Rensa alla proxyservrar

en: Clear All Rules |
sv_SE[0]: Rensa alla regler

en: Clear all tables of BotBlocker and install initial settings |
sv_SE[0]: Rensa alla tabeller i BotBlocker och installera standardinställningar

en: Clear All Visitor Data |
sv_SE[0]: Rensa all besökardata

en: Clear all visitor data - wipe stats, reset counters |
sv_SE[0]: Rensa all besökardata - radera statistik, återställ räknare

en: Clear All White Bots |
sv_SE[0]: Rensa alla vita bottar

en: Clear Debug Log |
sv_SE[0]: Rensa felsökningslogg

en: Clear expired transients from the database |
sv_SE[0]: Rensa utgångna transienter från databasen

en: Clear History |
sv_SE[0]: Rensa historik

en: Clear Log File |
sv_SE[0]: Rensa loggfil

en: Clear Object Cache |
sv_SE[0]: Rensa objektcache

en: Clear object cache - flush, redis, memcached, purge |
sv_SE[0]: Rensa objektcache - flush, redis, memcached, rensa

en: Clear outdated logs, remove temporary files, and optimize the database. Regular maintenance prevents storage-related issues. |
sv_SE[0]: Rensa föråldrade loggar, ta bort temporära filer och optimera databasen. Regelbundet underhåll förhindrar problem med lagringsutrymme.

en: Clear Results |
sv_SE[0]: Rensa resultat

en: Clear search |
sv_SE[0]: Rensa sökning

en: Clear the cache |
sv_SE[0]: Rensa cachen

en: Clear the log |
sv_SE[0]: Rensa loggen

en: Clear Transient Data |
sv_SE[0]: Rensa transientdata

en: Clear transients |
sv_SE[0]: Rensa transienter

en: Clear Transients |
sv_SE[0]: Rensa transienter

en: Clear transients - cache, temporary data, cleanup |
sv_SE[0]: Rensa transienter - cache, temporär data, städning

en: Clear visitor cookies |
sv_SE[0]: Rensa besökares cookies

en: Clear visitor cookies - reset tracking, privacy data |
sv_SE[0]: Rensa besökares cookies - återställ spårning, integritetsdata

en: Clear Visitor Data |
sv_SE[0]: Rensa besökardata

en: Clear visitors data |
sv_SE[0]: Rensa besökares data

en: Clear WordPress debug log |
sv_SE[0]: Rensa WordPress felsökningslogg

en: CLI requests |
sv_SE[0]: CLI-förfrågningar

en: Click on the matching color |
sv_SE[0]: Klicka på den matchande färgen

en: Click on the matching image |
sv_SE[0]: Klicka på den matchande bilden

en: Click the matching color. Simple logic, hard to automate. |
sv_SE[0]: Klicka på den matchande färgen. Enkel logik, svårt att automatisera.

en: Clickjacking protection |
sv_SE[0]: Clickjacking-skydd

en: Close |
sv_SE[0]: Stäng

en: close |
sv_SE[0]: stäng

en: Cloud API connection deactivated. |
sv_SE[0]: Cloud API-anslutning inaktiverad.

en: Cloud API Expired |
sv_SE[0]: Cloud API löpt ut

en: Cloud API Hits Exhausted |
sv_SE[0]: Cloud API-anrop förbrukade

en: Cloud API is active. Full protection enabled. |
sv_SE[0]: Cloud API är aktivt. Fullt skydd aktiverat.

en: Cloud API key connected and validated. |
sv_SE[0]: Cloud API-nyckel ansluten och validerad.

en: Cloud API provides extended protection with continuous threat intelligence and automation. |
sv_SE[0]: Cloud API ger utökat skydd med kontinuerlig hotinformation och automatisering.

en: Cloud API responded with error:  |
sv_SE[0]: Cloud API svarade med fel:

en: Cloud API Timeout |
sv_SE[0]: Cloud API-timeout

en: Cloud based verification |
sv_SE[0]: Molnbaserad verifiering

en: Cloud bot detection (live signatures) |
sv_SE[0]: Molnbaserad botdetektering (live-signaturer)

en: Cloud bot verification (live) |
sv_SE[0]: Molnbaserad botverifiering (live)

en: Cloud databases of threats |
sv_SE[0]: Molndatabaser för hot

en: Cloud IPs |
sv_SE[0]: Cloud-IP-adresser

en: Cloud protection |
sv_SE[0]: Molnskydd

en: Cloud protection and premium features |
sv_SE[0]: Molnskydd och premiumfunktioner

en: Cloud requests remaining in your plan. |
sv_SE[0]: Återstående Cloud-förfrågningar i din plan.

en: Cloud threat checking |
sv_SE[0]: Molnbaserad hottkontroll

en: Cloud threat intelligence |
sv_SE[0]: Molnbaserad hotinformation

en: Cloud threat verification |
sv_SE[0]: Molnbaserad hotverifiering

en: Cloud validation |
sv_SE[0]: Molnvalidering

en: Cloud Validation |
sv_SE[0]: Molnvalidering

en: Cloud validation - PRO bot verification, AI detection |
sv_SE[0]: Molnvalidering - PRO botverifiering, AI-detektering

en: Cloud validation, DDoS, forced verification |
sv_SE[0]: Molnvalidering, DDoS, tvingad verifiering

en: Cloud verification |
sv_SE[0]: Molnverifiering

en: Cloudflare Origin IPs |
sv_SE[0]: Cloudflare Ursprungs-IP-adresser

en: Code Obfuscation |
sv_SE[0]: Kodobfuskering

en: Codes for config |
sv_SE[0]: Koder för konfiguration

en: Codes for config: |
sv_SE[0]: Koder för konfiguration:

en: Collapse all |
sv_SE[0]: Dölj alla

en: Collect browser type |
sv_SE[0]: Samla webbläsartyp

en: Collect device type |
sv_SE[0]: Samla enhetstyp

en: Collect OS type |
sv_SE[0]: Samla operativsystemtyp

en: Collection Threshold |
sv_SE[0]: Insamlingströskel

en: Color Buttons |
sv_SE[0]: Färgknappar

en: Color Matching |
sv_SE[0]: Färgmatchning

en: Combine any Captcha type with reCaptcha v3. <a href="%s">Configure keys</a> in Integrations. |
sv_SE[0]: Kombinera valfri CAPTCHA-typ med reCaptcha v3. <a href="%s">Konfigurera nycklar</a> i Integrationer.

en: Coming soon |
sv_SE[0]: Kommer snart

en: Comment |
sv_SE[0]: Kommentar

en: Comment (optional) |
sv_SE[0]: Kommentar (valfritt)

en: Comment for this path rule |
sv_SE[0]: Kommentar för denna sökvägsregel

en: Comment for this proxy (e.g., Cloudflare IPv4) |
sv_SE[0]: Kommentar för denna proxy (t.ex. Cloudflare IPv4)

en: Comment for this rule |
sv_SE[0]: Kommentar för denna regel

en: Comments are disabled. |
sv_SE[0]: Kommentarer är avstängda.

en: community |
sv_SE[0]: gemenskap

en: Compare features across plans |
sv_SE[0]: Jämför funktioner mellan planer

en: Compare Free vs PRO |
sv_SE[0]: Jämför Free vs PRO

en: Compare plan features below. PRO unlocks full per-visit verification, advanced blocking rules, performance add-ons, and priority support. |
sv_SE[0]: Jämför planens funktioner nedan. PRO låser upp fullständig verifiering per besök, avancerade blockeringsregler, prestandatillägg och prioriterad support.

en: Compare Plans |
sv_SE[0]: Jämför planer

en: Compare WordPress core files against wp.org checksums to detect added, modified, or missing files. |
sv_SE[0]: Jämför WordPress kärnfiler mot wp.org-kontrollsummor för att upptäcka tillagda, ändrade eller saknade filer.

en: Compatibility Check |
sv_SE[0]: Kompatibilitetskontroll

en: Compatibility check |
sv_SE[0]: Kompatibilitetskontroll

en: Compatibility tests |
sv_SE[0]: Kompatibilitetstester

en: Compatible with all configurations |
sv_SE[0]: Kompatibel med alla konfigurationer

en: Compatible with all plugins |
sv_SE[0]: Kompatibel med alla tillägg

en: Compatible with all setups |
sv_SE[0]: Kompatibel med alla installationer

en: Complete protection checklist. Review each item below to ensure full coverage. |
sv_SE[0]: Komplett skyddslista. Granska varje punkt nedan för att säkerställa full täckning.

en: Complete Setup Wizard |
sv_SE[0]: Slutför installationsguiden

en: Completely disable BotBlocker protection. |
sv_SE[0]: Stäng av BotBlocker-skyddet helt.

en: Confidence |
sv_SE[0]: Förtroende

en: Configuration Summary |
sv_SE[0]: Konfigurationsöversikt

en: Configuration summary |
sv_SE[0]: Konfigurationsöversikt

en: Configure API endpoints for BotBlocker and GLOBUS.studio services to access threat databases and security analytics. |
sv_SE[0]: Konfigurera API-slutpunkter för BotBlocker- och GLOBUS.studio-tjänster för åtkomst till hotdatabaser och säkerhetsanalyser.

en: Configure Behavioral Engine |
sv_SE[0]: Konfigurera beteendemotor

en: Configure Captcha - human verification, challenge, reCaptcha |
sv_SE[0]: Konfigurera CAPTCHA - mänsklig verifiering, utmaning, reCaptcha

en: Configure DDoS resilience - attack mitigation, flood protection |
sv_SE[0]: Konfigurera DDoS-motståndskraft - attacklindring, översvämningsskydd

en: Configure exclusions |
sv_SE[0]: Konfigurera undantag

en: Configure how and when you receive alerts about bot activity. |
sv_SE[0]: Konfigurera hur och när du får varningar om botaktivitet.

en: Configure HTTP response codes for blocked visitors, ban durations, and search engine directives. |
sv_SE[0]: Konfigurera HTTP-svarskoder för blockerade besökare, blockeringstider och sökmotordirektiv.

en: Configure login brute-force protection - wp-login, lockout |
sv_SE[0]: Konfigurera brute-force-skydd för inloggning - wp-login, utestängning

en: Configure Memcached server details and cache key prefixes for proper data organization. |
sv_SE[0]: Konfigurera Memcached-serverdetaljer och cache-nyckelprefix för korrekt dataorganisation.

en: Configure now |
sv_SE[0]: Konfigurera nu

en: Configure payment gateways - Stripe, PayPal, checkout bypass |
sv_SE[0]: Konfigurera betalningsgateways - Stripe, PayPal, kassaförbigång

en: Configure protection rules and automate threat detection. Reducing junk traffic also improves load times. |
sv_SE[0]: Konfigurera skyddsregler och automatisera hotdetektion. Att minska skräptrafik förbättrar även laddningstider.

en: Configure rate limiting - spam, flood, throttle, behavioral |
sv_SE[0]: Konfigurera hastighetsbegränsning - spam, översvämning, strypning, beteende

en: Configure reCaptcha |
sv_SE[0]: Konfigurera reCaptcha

en: Configure Redis host, port, authentication, and key prefix isolation. |
sv_SE[0]: Konfigurera Redis-värd, port, autentisering och nyckelprefixisolering.

en: Configure report period, timezone, and how statistics are counted. |
sv_SE[0]: Konfigurera rapportperiod, tidszon och hur statistik räknas.

en: Configure security settings and automate bot detection to reduce server load and improve loading speed. |
sv_SE[0]: Konfigurera säkerhetsinställningar och automatisera botdetektering för att minska serverbelastningen och förbättra laddningstiden.

en: Configure simple bot detection - crawler, scraper, user-agent |
sv_SE[0]: Konfigurera enkel botdetektering - sökmotorrobot, skrapare, user-agent

en: Configure trusted users and systems that bypass security checks |
sv_SE[0]: Konfigurera betrodda användare och system som kringgår säkerhetskontroller

en: Configure what visitor data BotBlocker records for threat detection and analytics. |
sv_SE[0]: Konfigurera vilken besöksdata BotBlocker registrerar för hotdetektering och analys.

en: Confirm |
sv_SE[0]: Bekräfta

en: Confirm and activate |
sv_SE[0]: Bekräfta och aktivera

en: Confirm that you are human: |
sv_SE[0]: Bekräfta att du är människa:

en: Conflicting plugins |
sv_SE[0]: Konflikterande plugins

en: Connect |
sv_SE[0]: Anslut

en: Connect Cloud API now! |
sv_SE[0]: Anslut Cloud API nu!

en: Connect external services, caching and notifications |
sv_SE[0]: Anslut externa tjänster, cachelagring och aviseringar

en: Connect now! |
sv_SE[0]: Anslut nu!

en: Connection error. Please try again. |
sv_SE[0]: Anslutningsfel. Vänligen försök igen.

en: Connection filtering blocks suspicious connection methods used by bots and scrapers. |
sv_SE[0]: Anslutningsfiltrering blockerar misstänkta anslutningsmetoder som används av bottar och skrapare.

en: Connection ID: |
sv_SE[0]: Anslutnings-ID:

en: Connection info: |
sv_SE[0]: Anslutningsinfo:

en: Connection test successful! |
sv_SE[0]: Anslutningstest lyckades!

en: Connection Types |
sv_SE[0]: Anslutningstyper

en: Contact Us |
sv_SE[0]: Kontakta oss

en: Contact us |
sv_SE[0]: Kontakta oss

en: Contacts and Support |
sv_SE[0]: Kontakter och support

en: Contacts, documentation and server status |
sv_SE[0]: Kontakter, dokumentation och serverstatus

en: Content and Functionality |
sv_SE[0]: Innehåll och funktionalitet

en: Continue |
sv_SE[0]: Fortsätt

en: Continue clearing the object cache? |
sv_SE[0]: Fortsätt rensa objektcachen?

en: Continue clearing transients? |
sv_SE[0]: Fortsätt rensa transienter?

en: Continue clearing visitor data? |
sv_SE[0]: Fortsätt rensa besöksdata?

en: Continue resetting the rewrite rules? |
sv_SE[0]: Fortsätt återställa omskrivningsreglerna?

en: Control admin interface caching and statistics display settings. |
sv_SE[0]: Kontrollera cachning av admin-gränssnittet och inställningar för statistikvisning.

en: Control BotBlocker verification cookies: name, lifetime, salt, and security attributes. |
sv_SE[0]: Kontrollera BotBlocker-verifieringskakor: namn, livslängd, salt och säkerhetsattribut.

en: Control how BotBlocker verifies visitors, applies security rules, and manages hit limits. |
sv_SE[0]: Kontrollera hur BotBlocker verifierar besökare, tillämpar säkerhetsregler och hanterar träffgränser.

en: Control request velocity per IP with configurable thresholds, sliding windows, and subnet aggregation. |
sv_SE[0]: Kontrollera förfrågningshastighet per IP med konfigurerbara trösklar, glidande fönster och subnätaggregering.

en: Control XML-RPC access with IP allowlist support for IPv4 and IPv6. When enabled, only allowlisted IPs can access xmlrpc.php. When disabled, XML-RPC is fully blocked with allowlist bypass capability. |
sv_SE[0]: Kontrollera XML-RPC-åtkomst med IP-tillåtelselista-stöd för IPv4 och IPv6. När aktiverad kan endast tillåtna IP-adresser komma åt xmlrpc.php. När inaktiverad blockeras XML-RPC helt med möjlighet att kringgå med tillåtelselista.

en: Cookie Alert |
sv_SE[0]: Cookie-varning

en: Cookie Alert Settings |
sv_SE[0]: Cookie-varningsinställningar

en: Cookie and session |
sv_SE[0]: Cookie och session

en: Cookie consent alert - GDPR, privacy notice |
sv_SE[0]: Cookie-samtyckesvarning - GDPR, integritetsmeddelande

en: Cookie Hits and Visitors |
sv_SE[0]: Cookie-träffar och besökare

en: Cookie Lifetime |
sv_SE[0]: Cookie-livslängd

en: Cookie lifetime >= 1 day |
sv_SE[0]: Cookie-livslängd >= 1 dag

en: Cookie Name |
sv_SE[0]: Cookie-namn

en: Cookie name used by BotBlocker. Changing it resets all existing cookies. |
sv_SE[0]: Cookie-namn som används av BotBlocker. Om du ändrar det återställs alla befintliga cookies.

en: Cookie notice |
sv_SE[0]: Cookie-meddelande

en: Cookie notice text |
sv_SE[0]: Cookie-meddelandetext

en: Cookie salt set |
sv_SE[0]: Cookie-saltuppsättning

en: Cookie SameSite Policy |
sv_SE[0]: Cookie SameSite-policy

en: Cookie SameSite policy (Lax/Strict) |
sv_SE[0]: Cookie SameSite-policy (Lax/Strict)

en: Cookie Settings |
sv_SE[0]: Cookie-inställningar

en: Cookies |
sv_SE[0]: Kakor

en: Cookies are disabled in your browser. Enable cookies to continue. |
sv_SE[0]: Cookies är inaktiverade i din webbläsare. Aktivera cookies för att fortsätta.

en: Copy |
sv_SE[0]: Kopiera

en: Copy this command to your server crontab. |
sv_SE[0]: Kopiera detta kommando till din servers crontab.

en: Copy to clipboard |
sv_SE[0]: Kopiera till urklipp

en: Copyright |
sv_SE[0]: Upphovsrätt

en: Core, plugin, and theme security events. |
sv_SE[0]: Säkerhetshändelser för kärna, tillägg och tema.

en: Could not build tree view. Switch to Flat view. |
sv_SE[0]: Kunde inte bygga trädvy. Byt till platt vy.

en: Could not download the ASN database (%s). Will retry automatically. |
sv_SE[0]: Kunde inte ladda ner ASN-databasen (%s). Kommer att försöka igen automatiskt.

en: Could not download the ASN database. Will retry automatically. |
sv_SE[0]: Kunde inte ladda ner ASN-databasen. Kommer att försöka igen automatiskt.

en: Country |
sv_SE[0]: Land

en: Country already added. |
sv_SE[0]: Landet är redan tillagt.

en: Country List |
sv_SE[0]: Landlista

en: Country list loaded. |
sv_SE[0]: Landlistan laddad.

en: Country list saved. |
sv_SE[0]: Landlistan sparad.

en: Covered: WooCommerce wc-api / wc-ajax, WC REST, EDD, Give, Memberpress, RCP, PMPro, Surecart, plus payment-specific paths and admin-ajax actions for Stripe, PayPal, Mollie, Adyen, Braintree, Square, Razorpay, CloudPayments, WayForPay, LiqPay, Fondy, PayU, Klarna, Paystack, Flutterwave, GoCardless, Paddle, Authorize.Net, 2Checkout and many others. |
sv_SE[0]: Täcker: WooCommerce wc-api / wc-ajax, WC REST, EDD, Give, Memberpress, RCP, PMPro, Surecart, samt betalningsspecifika sökvägar och admin-ajax-åtgärder för Stripe, PayPal, Mollie, Adyen, Braintree, Square, Razorpay, CloudPayments, WayForPay, LiqPay, Fondy, PayU, Klarna, Paystack, Flutterwave, GoCardless, Paddle, Authorize.Net, 2Checkout och många andra.

en: cPanel Cron Jobs |
sv_SE[0]: cPanel Cron-jobb

en: Create allow/block rules for IPs or subnets. Use import buttons to add search engines and white bots. |
sv_SE[0]: Skapa tillåt/blockera-regler för IP-adresser eller subnät. Använd importknappar för att lägga till sökmotorer och vita bottar.

en: Create blocking rules from any report property - IP, country, device type, and more. React to new threats instantly with full control over what gets blocked. |
sv_SE[0]: Skapa blockeringsregler från vilken rapportegenskap som helst - IP, land, enhetstyp och mer. Reagera direkt på nya hot med full kontroll över vad som blockeras.

en: Create custom block/allow rules |
sv_SE[0]: Skapa anpassade blockerings-/tillåt-regler

en: Create key and secret |
sv_SE[0]: Skapa nyckel och hemlighet

en: Create now |
sv_SE[0]: Skapa nu

en: Create reCaptcha keys |
sv_SE[0]: Skapa reCaptcha-nycklar

en: Create rule from any report item |
sv_SE[0]: Skapa regel från valfritt rapportobjekt

en: Critical |
sv_SE[0]: Kritisk

en: Critical: |
sv_SE[0]: Kritisk:

en: Cron Jobs |
sv_SE[0]: Cron-jobb

en: Cron Jobs Manager |
sv_SE[0]: Cron-jobbhanterare

en: Cron Settings |
sv_SE[0]: Cron-inställningar

en: Cron Tasks - scheduler, jobs, automation |
sv_SE[0]: Cron-uppgifter - schemaläggare, jobb, automatisering

en: CSP Configuration |
sv_SE[0]: CSP-konfiguration

en: cURL Command |
sv_SE[0]: cURL-kommando

en: cURL command (for system cron) |
sv_SE[0]: cURL-kommando (för system-cron)

en: cURL Command: |
sv_SE[0]: cURL-kommando:

en: Current JA3 |
sv_SE[0]: Aktuell JA3

en: Current JA3 fingerprint received from your web server or Cloudflare. |
sv_SE[0]: Aktuellt JA3-fingeravtryck mottaget från din webbserver eller Cloudflare.

en: Current JA4 |
sv_SE[0]: Aktuell JA4

en: Current JA4 fingerprint received from your web server. |
sv_SE[0]: Aktuellt JA4-fingeravtryck mottaget från din webbserver.

en: Current Protocol |
sv_SE[0]: Aktuellt protokoll

en: Current Site Protocol: |
sv_SE[0]: Aktuellt webbplatsprotokoll:

en: Custom block/allow rules |
sv_SE[0]: Anpassade blockerings-/tillåt-regler

en: Custom CSS |
sv_SE[0]: Anpassad CSS

en: Custom CSS for styling the cookie alert banner. |
sv_SE[0]: Anpassad CSS för att utforma cookie-varningsbannern.

en: Custom development |
sv_SE[0]: Anpassad utveckling

en: Custom Login URL |
sv_SE[0]: Anpassad inloggnings-URL

en: Custom Login URL is invalid. Use only letters, numbers, hyphens, or underscores, and do not use reserved WordPress login endpoints. |
sv_SE[0]: Anpassad inloggnings-URL är ogiltig. Använd endast bokstäver, siffror, bindestreck eller understreck, och använd inte reserverade inloggningsslutpunkter för WordPress.

en: Custom message shown when the default login URL is accessed and behavior is set to Message. |
sv_SE[0]: Anpassat meddelande som visas när standardinloggnings-URL:en används och beteendet är inställt på Meddelande.

en: Custom Paths |
sv_SE[0]: Anpassade sökvägar

en: Custom rules: IP, User-Agent, PTR, country, paths and headers |
sv_SE[0]: Anpassade regler: IP, User-Agent, PTR, land, sökvägar och rubriker

en: Custom rules: IP, User-Agent, PTR, country, paths and more |
sv_SE[0]: Anpassade regler: IP, User-Agent, PTR, land, sökvägar med mera

en: Custom security rules engine |
sv_SE[0]: Anpassad motor för säkerhetsregler

en: Customize detection algorithms |
sv_SE[0]: Anpassa upptäckningsalgoritmer

en: Cuts server load by blocking junk requests early |
sv_SE[0]: Minskar serverbelastning genom att blockera skräpförfrågningar tidigt

en: Daily cloud threat updates (signatures + networks) |
sv_SE[0]: Dagliga molnbaserade hotuppdateringar (signaturer + nätverk)

en: Daily signature updates & threat feeds |
sv_SE[0]: Dagliga signaturuppdateringar och hotflöden

en: Daily signature updates (5M+ patterns) |
sv_SE[0]: Dagliga signaturuppdateringar (5 miljoner+ mönster)

en: Daily Summary Backfill |
sv_SE[0]: Daglig sammanfattningsifyllnad

en: Daily threat updates from Cloud (signatures + bad networks) |
sv_SE[0]: Dagliga hotuppdateringar från molnet (signaturer + skadliga nätverk)

en: Dark |
sv_SE[0]: Mörk

en: Dashboard |
sv_SE[0]: Instrumentpanel

en: Dashboard - home, overview, main page |
sv_SE[0]: Instrumentpanel - hem, översikt, huvudsida

en: Dashboard counters and daily statistics will be reset. |
sv_SE[0]: Räknarna på instrumentpanelen och den dagliga statistiken kommer att återställas.

en: Data and notifications |
sv_SE[0]: Data och aviseringar

en: Data collection and privacy |
sv_SE[0]: Datainsamling och integritet

en: Data Log & Processing |
sv_SE[0]: Datalogg och bearbetning

en: Data Log &amp; Processing |
sv_SE[0]: Datalogg &amp; bearbetning

en: Data Log and Processing |
sv_SE[0]: Datalogg och bearbetning

en: Database |
sv_SE[0]: Databas

en: Database Findings |
sv_SE[0]: Databasfynd

en: Database has been reinstalled successfully. |
sv_SE[0]: Databasen har installerats om framgångsrikt.

en: Database Index: |
sv_SE[0]: Databasindex:

en: Database reinstalled successfully! |
sv_SE[0]: Databasen installerades om framgångsrikt!

en: Database Repair and Optimization |
sv_SE[0]: Databasreparation och optimering

en: database rows |
sv_SE[0]: databasrader

en: Database, cache, maintenance |
sv_SE[0]: Databas, cache, underhåll

en: Date |
sv_SE[0]: Datum

en: Date/Time |
sv_SE[0]: Datum/tid

en: Daylight Saving Time |
sv_SE[0]: Sommartid

en: Daylight saving time adjustment |
sv_SE[0]: Sommartidsjustering

en: days |
sv_SE[0]: dagar

en: days remaining |
sv_SE[0]: dagar kvar

en: Days to include in reports. |
sv_SE[0]: Antal dagar att inkludera i rapporter.

en: Days until your BotBlocker PRO subscription expires. |
sv_SE[0]: Dagar tills din BotBlocker PRO-prenumeration löper ut.

en: db rows |
sv_SE[0]: db-rader

en: Deactivate |
sv_SE[0]: Avaktivera

en: Deactivate WPS Hide Login to use these settings. |
sv_SE[0]: Avaktivera WPS Hide Login för att använda dessa inställningar.

en: Debug WordPress |
sv_SE[0]: Debugga WordPress

en: Deep Code Analysis |
sv_SE[0]: Djupgående kodanalys

en: Deep code analysis (catches more, costs more) |
sv_SE[0]: Djupgående kodanalys (fångar mer, kostar mer)

en: Deep Scan |
sv_SE[0]: Djupgående genomsökning

en: Deep scan (ignore metadata cache) |
sv_SE[0]: Djupgående genomsökning (ignorera metadatacache)

en: Default |
sv_SE[0]: Standard

en: default |
sv_SE[0]: standard

en: Define a unique prefix for all Memcached keys to avoid conflicts with other applications using the same cache server. |
sv_SE[0]: Definiera ett unikt prefix för alla Memcached-nycklar för att undvika konflikter med andra applikationer som använder samma cacheserver.

en: Define a unique prefix for all Redis keys to organize data and prevent conflicts with other applications using the same Redis instance. |
sv_SE[0]: Definiera ett unikt prefix för alla Redis-nycklar för att organisera data och förhindra konflikter med andra applikationer som använder samma Redis-instans.

en: Delete |
sv_SE[0]: Ta bort

en: delete |
sv_SE[0]: radera

en: Delete all visitor records and statistics |
sv_SE[0]: Radera alla besöksposter och statistik

en: Delete Expired Transients |
sv_SE[0]: Ta bort utgångna transienter

en: Delete this add-on? |
sv_SE[0]: Radera detta tillägg?

en: Demo: open a log entry, inspect parameters, generate a rule (IP / country / UA / signature) and apply it. |
sv_SE[0]: Demo: öppna en loggpost, inspektera parametrar, generera en regel (IP / land / UA / signatur) och tillämpa den.

en: Describe your issue |
sv_SE[0]: Beskriv ditt problem

en: Detail Rows per Category |
sv_SE[0]: Detaljrader per kategori

en: Detailed logs of all blocked threats |
sv_SE[0]: Detaljerade loggar över alla blockerade hot

en: Detailed logs of all blocks |
sv_SE[0]: Detaljerade loggar över alla blockeringar

en: Detailed reports on every visitor: IP address, country, browser, OS, and more. Use them to spot suspicious bot activity and malicious requests. |
sv_SE[0]: Detaljerade rapporter för varje besökare: IP-adress, land, webbläsare, OS och mer. Använd dem för att upptäcka misstänkt botaktivitet och skadliga förfrågningar.

en: Detect active ad blockers. May affect legitimate users with ad-blocking extensions. |
sv_SE[0]: Upptäcka aktiva annonsblockerare. Kan påverka legitima användare med annonsblockeringstillägg.

en: Detect hosting |
sv_SE[0]: Upptäcka webbhotell

en: Detect tampered browser properties (navigator, plugins). |
sv_SE[0]: Upptäcka manipulerade webbläsaregenskaper (navigator, plugins).

en: Detection |
sv_SE[0]: Detektion

en: Detection and connectivity |
sv_SE[0]: Detektion och anslutning

en: Development services |
sv_SE[0]: Utvecklingstjänster

en: Device |
sv_SE[0]: Enhet

en: Device API Verification |
sv_SE[0]: Verifiering av enhets-API

en: Device API verification |
sv_SE[0]: Verifiering av enhets-API

en: Device Detection: |
sv_SE[0]: Enhetsdetektion:

en: Device Types |
sv_SE[0]: Enhetstyper

en: Diagnostics |
sv_SE[0]: Diagnostik

en: Directory names to skip. One per line. |
sv_SE[0]: Katalognamn att hoppa över. Ett per rad.

en: Disable |
sv_SE[0]: Inaktivera

en: Disable Comments |
sv_SE[0]: Inaktivera kommentarer

en: Disable current check |
sv_SE[0]: Inaktivera aktuell kontroll

en: Disable Dashicons |
sv_SE[0]: Inaktivera Dashicons

en: Disable Embeds |
sv_SE[0]: Inaktivera inbäddningar

en: Disable Emojis |
sv_SE[0]: Inaktivera emojis

en: Disable reCaptcha for IPv6 visitors |
sv_SE[0]: Inaktivera reCaptcha för IPv6-besökare

en: Disable reCaptcha v3 for IPv6 visitors. Google reCaptcha v3 does not support IPv6 scoring, so visitors from IPv6 addresses will bypass reCaptcha checks. |
sv_SE[0]: Inaktivera reCaptcha v3 för IPv6-besökare. Google reCaptcha v3 stöder inte IPv6-poängsättning, så besökare från IPv6-adresser kommer att kringgå reCaptcha-kontroller.

en: Disable RSS Feeds |
sv_SE[0]: Inaktivera RSS-flöden

en: Disable Self Pingbacks |
sv_SE[0]: Inaktivera självpingbacks

en: Disable XML-RPC |
sv_SE[0]: Inaktivera XML-RPC

en: Disabled |
sv_SE[0]: Inaktiverad

en: disabled |
sv_SE[0]: inaktiverad

en: Disabled (Legacy) |
sv_SE[0]: Inaktiverad (äldre)

en: Disabled (Wildcard *) |
sv_SE[0]: Inaktiverad (Jokertecken *)

en: Disabled Behavior |
sv_SE[0]: Inaktiverat beteende

en: Disabled by default so custom paths cannot scan arbitrary server locations. |
sv_SE[0]: Inaktiverat som standard så att anpassade sökvägar inte kan skanna godtyckliga serverplatser.

en: Disables all RSS feeds on the site. |
sv_SE[0]: Inaktiverar alla RSS-flöden på webbplatsen.

en: Disables comments site-wide. |
sv_SE[0]: Inaktiverar kommentarer på hela webbplatsen.

en: Disables oEmbed discovery and embedding from external sites. |
sv_SE[0]: Inaktiverar oEmbed-upptäckt och inbäddning från externa webbplatser.

en: Disables XML-RPC. Required by some plugins (Jetpack, etc.) and the WordPress mobile app. |
sv_SE[0]: Inaktiverar XML-RPC. Krävs av vissa tillägg (Jetpack, etc.) och WordPress mobilapp.

en: Disabling Early Init mode may reduce protection against advanced bots. Are you sure you want to proceed? |
sv_SE[0]: Inaktivering av Early Init-läget kan minska skyddet mot avancerade botar. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Disconnect |
sv_SE[0]: Koppla från

en: Display |
sv_SE[0]: Visa

en: Displays a lightweight first-party cookie notice for visitors and stores consent locally in a BotBlocker-named cookie. Use it for simple privacy notices where no external consent platform is required. Configure message text, policy link, button label, theme, position, and optional CSS. |
sv_SE[0]: Visar ett lättviktigt meddelande om förstapartscookies för besökare och lagrar samtycke lokalt i en cookie med BotBlocker-namn. Använd det för enkla integritetsmeddelanden där ingen extern samtyckesplattform krävs. Konfigurera meddelandetext, policy-länk, knappetikett, tema, position och valfri CSS.

en: Docs and FAQs |
sv_SE[0]: Dokument och vanliga frågor

en: Documentation |
sv_SE[0]: Dokumentation

en: Does not affect core site data. |
sv_SE[0]: Påverkar inte kärnwebbplatsdata.

en: Dog |
sv_SE[0]: Hund

en: Download as JSON |
sv_SE[0]: Ladda ner som JSON

en: Download backup codes |
sv_SE[0]: Ladda ner reservkoder

en: Download Debug Log |
sv_SE[0]: Ladda ner felsökningslogg

en: Download sample import file |
sv_SE[0]: Ladda ner exempel på importfil

en: Download WordPress debug log file |
sv_SE[0]: Ladda ner WordPress felsökningsloggfil

en: Dump file for table %s not found. |
sv_SE[0]: Dumpfil för tabell %s hittades inte.

en: Dynamic Digit Captcha |
sv_SE[0]: Dynamisk siffra-CAPTCHA

en: Dynamic Digits |
sv_SE[0]: Dynamiska siffror

en: Dynamic Shape Captcha |
sv_SE[0]: Dynamisk form-CAPTCHA

en: Dynamic Shapes |
sv_SE[0]: Dynamiska former

en: E-commerce software detected on this site. Enabling this option is strongly recommended. |
sv_SE[0]: E-handelsprogramvara upptäckt på denna webbplats. Vi rekommenderar starkt att aktivera detta alternativ.

en: e.g. 173.245.48.0/20 |
sv_SE[0]: t.ex. 173.245.48.0/20

en: Each add-on is a turnkey extension: install in one click, configure in minutes, and gain a new layer of protection or speed without writing a line of code. |
sv_SE[0]: Varje tillägg är en nyckelfärdig utökning: installera med ett klick, konfigurera på några minuter och få ett nytt lager av skydd eller hastighet utan att skriva en rad kod.

en: Each method targets a specific bot weakness. Some privacy tools may trigger false positives. |
sv_SE[0]: Varje metod riktar in sig på en specifik botsvaghet. Vissa integritetsverktyg kan utlösa falska positiva resultat.

en: Each plan includes a specific set of features and protection levels. Choose the one that matches your requirements. |
sv_SE[0]: Varje plan innehåller en specifik uppsättning funktioner och skyddsnivåer. Välj den som passar dina krav.

en: Eagle |
sv_SE[0]: Örn

en: Early Init |
sv_SE[0]: Tidig initiering

en: Early init |
sv_SE[0]: Tidig initiering

en: Early Init - before WordPress loads |
sv_SE[0]: Tidig initiering - innan WordPress laddas

en: Early Init - before WP loads |
sv_SE[0]: Tidig initiering - innan WP laddas

en: Early init - blocks before WP loads |
sv_SE[0]: Tidig initiering - blockerar innan WP laddas

en: Early Init and MU modes drop blacklisted IPs at the first gate - no WordPress load, no overhead. This saves CPU time by skipping heavier logic for junk traffic before it reaches the main shield. |
sv_SE[0]: Tidig initiering och MU-lägen släpper svartlistade IP-adresser vid första grinden - ingen WordPress-laddning, ingen overhead. Detta sparar CPU-tid genom att hoppa över tyngre logik för skräptrafik innan den når huvudskyddet.

en: Early Init and MU plugin modes reject requests at the first gate: IPs on the blacklist (bots, malicious networks, previously blocked) are dropped before heavier logic runs. With Early Init, WordPress does not load at all - saving memory and CPU. The MU plugin filters before regular plugins and the theme. Only clean traffic proceeds; junk is dropped as early as possible. |
sv_SE[0]: Tidig initiering och MU-tilläggslägen avvisar förfrågningar vid första grinden: IP-adresser på svartlistan (robotar, skadliga nätverk, tidigare blockerade) släpps innan tyngre logik körs. Med tidig initiering laddas WordPress inte alls - vilket sparar minne och CPU. MU-tillägget filtrerar före vanliga tillägg och temat. Endast ren trafik fortsätter; skräp släpps så tidigt som möjligt.

en: Early Init provides instant IP banning. Custom blacklists (IPv4/IPv6) can be uploaded in %s for any mode. |
sv_SE[0]: Tidig initiering ger omedelbar IP-banning. Anpassade svartlistor (IPv4/IPv6) kan laddas upp i %s för alla lägen.

en: Early Init provides instant IP bans. Custom IPv4/IPv6 lists can be uploaded in any mode - see %s. |
sv_SE[0]: Tidig initiering ger omedelbara IP-bannlysningar. Anpassade IPv4/IPv6-listor kan laddas upp i alla lägen - se %s.

en: Early Init requires active BotBlocker PRO and the Early Init add-on. Open Add-ons page? |
sv_SE[0]: Tidig initiering kräver aktiv BotBlocker PRO och tillägget Early Init. Öppna sidan Tillägg?

en: Early Init requires Cloud API and the Early Init addon to be enabled. |
sv_SE[0]: Tidig initiering kräver Cloud API och att tillägget Early Init är aktiverat.

en: Early Init requires the Early Init addon to be enabled. Please enable it on the Addons page. |
sv_SE[0]: Tidig initiering kräver att tillägget Early Init är aktiverat. Vänligen aktivera det på sidan Tillägg.

en: Early Init Settings |
sv_SE[0]: Inställningar för tidig initiering

en: Early Init Status |
sv_SE[0]: Status för tidig initiering

en: Early init: filtering before WordPress loads |
sv_SE[0]: Tidig initiering: filtrering innan WordPress laddas

en: Early Initialization |
sv_SE[0]: Tidig initialisering

en: Early initialization |
sv_SE[0]: Tidig initialisering

en: Early initialization (pre-WordPress block) |
sv_SE[0]: Tidig initialisering (blockering före WordPress)

en: Early initialization - block before WordPress loads |
sv_SE[0]: Tidig initialisering - blockera innan WordPress laddas

en: Early initialization disabled. Enable it for earlier IP filtering. |
sv_SE[0]: Tidig initialisering inaktiverad. Aktivera den för tidigare IP-filtrering.

en: Early initialization disabled. Its functions are handled by the active MU plugin. |
sv_SE[0]: Tidig initialisering inaktiverad. Dess funktioner hanteras av det aktiva MU-tillägget.

en: Early initialization enabled. IP blacklist and base rule filtering run before WordPress loads. MU mode is not required. |
sv_SE[0]: Tidig initialisering aktiverad. IP-svartlista och grundläggande regelfiltrering körs innan WordPress laddas. MU-läge krävs inte.

en: Early initialization requires PRO license. |
sv_SE[0]: Tidig initialisering kräver PRO-licens.

en: Early Initialization runs BotBlocker before WordPress core loads. |
sv_SE[0]: Tidig initialisering kör BotBlocker innan WordPress-kärnan laddas.

en: Early Initialization runs BotBlocker before WordPress core loads. Blocks malicious bots and unwanted traffic before they reach your site. |
sv_SE[0]: Tidig initialisering kör BotBlocker innan WordPress-kärnan laddas. Blockerar skadliga robotar och oönskad trafik innan de når din webbplats.

en: Early Phase |
sv_SE[0]: Tidig fas

en: Early Phase settings control how BotBlocker loads before WordPress fully initializes. Toggle Early Init and MU-plugin for earlier bot filtering at the earliest possible stage. |
sv_SE[0]: Inställningar för tidig fas styr hur BotBlocker laddas innan WordPress helt initialiseras. Aktivera tidig initiering och MU-tillägg för tidigare botfiltrering i så tidigt skede som möjligt.

en: Early Phase toggles |
sv_SE[0]: Växlar för tidig fas

en: Early protection mode: blocks bad requests before WordPress loads |
sv_SE[0]: Tidigt skyddsläge: blockerar dåliga förfrågningar innan WordPress laddas

en: Early protection: bad requests are rejected before WordPress loads |
sv_SE[0]: Tidigt skydd: dåliga förfrågningar avvisas innan WordPress laddas

en: Early-init is enabled but required runtime files are missing, so pre-WordPress protection is not running. Reinstall the add-on or toggle Early-Init off and on to regenerate the files. |
sv_SE[0]: Tidig initialisering är aktiverad men nödvändiga körningsfiler saknas, så skyddet före WordPress körs inte. Installera om tillägget eller växla tidig initialisering av och på för att återskapa filerna.

en: Early-Init Protection Inactive |
sv_SE[0]: Tidigt initialiseringsskydd inaktivt

en: Easy scaling |
sv_SE[0]: Enkel skalning

en: Easy to scale |
sv_SE[0]: Lätt att skala

en: Edit |
sv_SE[0]: Redigera

en: Edit ASN Rule |
sv_SE[0]: Redigera ASN-regel

en: Edit Generic Rule |
sv_SE[0]: Redigera allmän regel

en: Edit IPv4 Rule |
sv_SE[0]: Redigera IPv4-regel

en: Edit IPv6 Rule |
sv_SE[0]: Redigera IPv6-regel

en: Edit Path Rule |
sv_SE[0]: Redigera sökvägsregel

en: Edit Proxy Rule |
sv_SE[0]: Redigera proxyregel

en: Edit Trusted Bot |
sv_SE[0]: Redigera betrodd bot

en: Elapsed time |
sv_SE[0]: Förfluten tid

en: email |
sv_SE[0]: e-post

en: Email |
sv_SE[0]: E-post

en: Email is required. |
sv_SE[0]: E-post krävs.

en: Email notifications |
sv_SE[0]: E-postaviseringar

en: Email sent successfully. |
sv_SE[0]: E-post skickat.

en: Emergency assistance (24h) |
sv_SE[0]: Akut hjälp (24h)

en: Emergency help (24h) |
sv_SE[0]: Akut hjälp (24h)

en: Emergency support (24-hour resolution time) |
sv_SE[0]: Akut support (24-timmars lösningstid)

en: Emergency support (24h) |
sv_SE[0]: Akut support (24h)

en: Emoji Support |
sv_SE[0]: Emoji-stöd

en: Empty Accept-Language |
sv_SE[0]: Tom Accept-Language

en: Empty User-Agent |
sv_SE[0]: Tom User-Agent

en: Empty User-Agent blocking |
sv_SE[0]: Blockering av tom User-Agent

en: Enable |
sv_SE[0]: Aktivera

en: Enable %s directive in X-Robots-Tag headers |
sv_SE[0]: Aktivera %s-direktiv i X-Robots-Tag-headers

en: Enable automatic background scans at regular intervals. |
sv_SE[0]: Aktivera automatiska bakgrundsscanningar med regelbundna intervall.

en: Enable automatic truth-source checks at regular intervals. |
sv_SE[0]: Aktivera automatiska sanningskällkontroller med regelbundna intervall.

en: Enable Basic Security Headers |
sv_SE[0]: Aktivera grundläggande säkerhetsheaders

en: Enable basic security headers |
sv_SE[0]: Aktivera grundläggande säkerhetsheaders

en: Enable Behavioral Analysis |
sv_SE[0]: Aktivera beteendeanalys

en: Enable BotBlocker Two-Factor Authentication for %s |
sv_SE[0]: Aktivera BotBlocker tvåfaktorsautentisering för %s

en: Enable BotBlocker Two-Factor Authentication for enhanced security. |
sv_SE[0]: Aktivera BotBlocker tvåfaktorsautentisering för ökad säkerhet.

en: Enable caching for faster security checks. BotBlocker uses the available cache system. |
sv_SE[0]: Aktivera cachelagring för snabbare säkerhetskontroller. BotBlocker använder det tillgängliga cachesystemet.

en: Enable common protection headers: X-Frame-Options, X-Content-Type-Options, X-XSS-Protection, Referrer-Policy, and X-Permitted-Cross-Domain-Policies. |
sv_SE[0]: Aktivera vanliga skyddshuvuden: X-Frame-Options, X-Content-Type-Options, X-XSS-Protection, Referrer-Policy och X-Permitted-Cross-Domain-Policies.

en: Enable Content-Security-Policy |
sv_SE[0]: Aktivera Content-Security-Policy

en: Enable Cookie Alert |
sv_SE[0]: Aktivera cookievarning

en: Enable Early Init |
sv_SE[0]: Aktivera Early Init

en: Enable Early Init addon |
sv_SE[0]: Aktivera Early Init-tillägg

en: Enable empty User-Agent blocking |
sv_SE[0]: Aktivera blockering av tom User-Agent

en: Enable HSTS Header |
sv_SE[0]: Aktivera HSTS-header

en: Enable HSTS header |
sv_SE[0]: Aktivera HSTS-header

en: Enable HTTP to HTTPS Redirect |
sv_SE[0]: Aktivera HTTP till HTTPS-omdirigering

en: Enable HTTP to HTTPS Redirect (301) |
sv_SE[0]: Aktivera HTTP till HTTPS-omdirigering (301)

en: Enable HTTPS Protocol Protection |
sv_SE[0]: Aktivera HTTPS-protokollskydd

en: Enable it first. |
sv_SE[0]: Aktivera det först.

en: Enable JA3/JA4 TLS fingerprint analysis for bot detection. Requires fingerprint headers from web server. |
sv_SE[0]: Aktivera JA3/JA4 TLS-fingeravtrycksanalys för botdetektering. Kräver fingeravtrycksheaders från webbservern.

en: Enable JavaScript verification |
sv_SE[0]: Aktivera JavaScript-verifiering

en: Enable Login Brute-Force Protection |
sv_SE[0]: Aktivera skydd mot brute force-inloggning

en: Enable Malware Scanner |
sv_SE[0]: Aktivera skadlig kod-skanner

en: Enable malware scanner controls |
sv_SE[0]: Aktivera kontroller för skadlig kod-skanner

en: Enable Memcached counters |
sv_SE[0]: Aktivera Memcached-räknare

en: Enable Mixed Content Auto-Fix |
sv_SE[0]: Aktivera automatisk åtgärd för blandat innehåll

en: Enable MU plugin mode |
sv_SE[0]: Aktivera MU-pluginläge

en: Enable Permissions-Policy |
sv_SE[0]: Aktivera Permissions-Policy

en: Enable PTR cache in database |
sv_SE[0]: Aktivera PTR-cache i databasen

en: Enable Rate Limiting |
sv_SE[0]: Aktivera hastighetsbegränsning

en: Enable reCaptcha v3 protection |
sv_SE[0]: Aktivera reCaptcha v3-skydd

en: Enable Redis counters |
sv_SE[0]: Aktivera Redis-räknare

en: Enable Redis or Memcached |
sv_SE[0]: Aktivera Redis eller Memcached

en: Enable remaining |
sv_SE[0]: Aktivera återstående

en: Enable Reputation |
sv_SE[0]: Aktivera rykte

en: Enable scheduled background scan |
sv_SE[0]: Aktivera schemalagd bakgrundsskanning

en: Enable Scheduled Scan |
sv_SE[0]: Aktivera schemalagd skanning

en: Enable Security Headers |
sv_SE[0]: Aktivera säkerhetsrubriker

en: Enable security headers group |
sv_SE[0]: Aktivera grupp för säkerhetsrubriker

en: Enable the addon to start a scan. |
sv_SE[0]: Aktivera tillägget för att starta en skanning.

en: Enable the Core Rate Inspector first. |
sv_SE[0]: Aktivera Core Rate Inspector först.

en: Enable the malware scanner and its settings. You can disable it to hide the scanner UI and prevent any scans, while keeping the settings intact for later use. |
sv_SE[0]: Aktivera skadlig kod-skannern och dess inställningar. Du kan inaktivera den för att dölja skanneranvändargränssnittet och förhindra alla skanningar, samtidigt som inställningarna bevaras för senare användning.

en: Enable the truth source comparator and its settings. Disable to hide the UI while preserving settings. |
sv_SE[0]: Aktivera sanningskällkomparatorn och dess inställningar. Inaktivera för att dölja användargränssnittet samtidigt som inställningarna bevaras.

en: Enable this option to display a simple cookie notice to your visitors. |
sv_SE[0]: Aktivera detta alternativ för att visa ett enkelt cookiemeddelande till dina besökare.

en: Enable TLS Fingerprint Check |
sv_SE[0]: Aktivera TLS-fingeravtryckskontroll

en: Enable Truth Source Comparator |
sv_SE[0]: Aktivera sanningskällkomparator

en: Enable truth source comparator |
sv_SE[0]: Aktivera sanningskällkomparator

en: Enable Two-Factor Authentication |
sv_SE[0]: Aktivera tvåfaktorsautentisering

en: Enable Two-Factor Authentication (2FA) for all administrator accounts. It adds an essential layer of security that stops 99% of automated credential stuffing and brute-force attacks from accessing your dashboard. |
sv_SE[0]: Aktivera tvåfaktorsautentisering (2FA) för alla administratörskonton. Det lägger till ett viktigt säkerhetslager som stoppar 99 % av automatiserade attacker med inloggningsuppgifter och brute-force-attacker från att få åtkomst till din instrumentpanel.

en: Enable XML-RPC Tunnel |
sv_SE[0]: Aktivera XML-RPC-tunnel

en: Enabled |
sv_SE[0]: Aktiverad

en: Enabled (Explicit headers) |
sv_SE[0]: Aktiverad (Explicita rubriker)

en: Enabled (Recommended) |
sv_SE[0]: Aktiverad (rekommenderas)

en: Enforce IP / ASN Rules for Payment Callbacks |
sv_SE[0]: Tillämpa IP-/ASN-regler för betalningsåteranrop

en: Engine Parameter Checks |
sv_SE[0]: Motorns parameterkontroller

en: Engine parameter checks |
sv_SE[0]: motorns parameterkontroller

en: English |
sv_SE[0]: Engelska

en: Enhance speed, security and user experience with official BotBlocker add-ons. |
sv_SE[0]: Förbättra hastighet, säkerhet och användarupplevelse med officiella BotBlocker-tillägg.

en: Enter 6-digit code from app |
sv_SE[0]: Ange 6-siffrig kod från appen

en: Enter 6-digit code from app: |
sv_SE[0]: Ange 6-siffrig kod från appen:

en: Enter a 6-digit TOTP code |
sv_SE[0]: Ange en 6-siffrig TOTP-kod

en: Enter BotBlocker PRO key |
sv_SE[0]: Ange BotBlocker PRO-nyckel

en: Enter license key |
sv_SE[0]: Ange licensnyckel

en: Enter Redis server authentication password if required. Leave empty if Redis server does not require authentication. |
sv_SE[0]: Ange Redis-serverns autentiseringslösenord om det krävs. Lämna tomt om Redis-servern inte kräver autentisering.

en: Enter single IP or CIDR (e.g. 198.51.100.0/24 or 2001:db8::/32). |
sv_SE[0]: Ange en enskild IP-adress eller CIDR (t.ex. 198.51.100.0/24 eller 2001:db8::/32).

en: Enter the 6-digit code from the app: |
sv_SE[0]: Ange den 6-siffriga koden från appen:

en: Enter the additional API endpoint URL for advanced security analytics and threat monitoring services. |
sv_SE[0]: Ange den ytterligare API-slutpunkts-URL:en för avancerade säkerhetsanalys- och hotövervakningstjänster.

en: Enter the additional API endpoint URL for advanced security analytics and threat monitoring services. This integration provides comprehensive security insights. |
sv_SE[0]: Ange den ytterligare API-slutpunkts-URL:en för avancerade säkerhetsanalys- och hotövervakningstjänster. Denna integration ger omfattande säkerhetsinsikter.

en: Enter the code to confirm login |
sv_SE[0]: Ange koden för att bekräfta inloggning

en: Enter the Memcached server port number. Standard port is 11211 for most Memcached installations. |
sv_SE[0]: Ange Memcached-serverns portnummer. Standardporten är 11211 för de flesta Memcached-installationer.

en: Enter the network mask (e.g., 173.245.48.0/20) |
sv_SE[0]: Ange nätverksmasken (t.ex. 173.245.48.0/20)

en: Enter the Redis server port number. Standard port is 6379 for most Redis installations. |
sv_SE[0]: Ange Redis-serverns portnummer. Standardporten är 6379 för de flesta Redis-installationer.

en: Enter your email |
sv_SE[0]: Ange din e-postadress

en: Enter your Google reCaptcha v2 secret key. This private key is used to verify user responses on the server side and should be kept confidential. |
sv_SE[0]: Ange din Google reCaptcha v2 hemliga nyckel. Denna privata nyckel används för att verifiera användarsvar på serversidan och bör hållas konfidentiell.

en: Enter your Google reCaptcha v2 site and secret keys below. |
sv_SE[0]: Ange dina Google reCaptcha v2 webbplats- och hemliga nycklar nedan.

en: Enter your Google reCaptcha v2 site key obtained from Google reCaptcha console. This key is used to display the Captcha challenge on your website forms. |
sv_SE[0]: Ange din Google reCaptcha v2-webbplatsnyckel som du får från Google reCaptcha-konsolen. Denna nyckel används för att visa Captcha-utmaningen på dina webbplatsformulär.

en: Enter your Google reCaptcha v3 secret key. This private key verifies user authenticity scores and determines bot likelihood for enhanced security. |
sv_SE[0]: Ange din Google reCaptcha v3-hemliga nyckel. Denna privata nyckel verifierar användarens äkthetspoäng och bestämmer bot-sannolikhet för förbättrad säkerhet.

en: Enter your name |
sv_SE[0]: Ange ditt namn

en: Envato item page |
sv_SE[0]: Envato-artikelsida

en: Error & Access |
sv_SE[0]: Fel & Åtkomst

en: Error &amp; Access |
sv_SE[0]: Fel &amp; Åtkomst

en: Error and Access Settings |
sv_SE[0]: Inställningar för fel och åtkomst

en: Error applying profile |
sv_SE[0]: Fel vid tillämpning av profil

en: Error Code: |
sv_SE[0]: Felkod:

en: Error Logging |
sv_SE[0]: Felloggning

en: Error:  |
sv_SE[0]: Fel:

en: Errors |
sv_SE[0]: Fel

en: Essential for scheduled tasks and backups |
sv_SE[0]: Väsentligt för schemalagda uppgifter och säkerhetskopior

en: Every %d hour | Every %d hours
sv_SE[0]: Varje %d timme

en: Every %d hour | Every %d hours
sv_SE[0]: Varje %d timmar

en: Every %d min |
sv_SE[0]: Varje %d min

en: Every %d s |
sv_SE[0]: Varje %d s

en: Every 5 Days |
sv_SE[0]: Var 5:e dag

en: Every 5 Minutes |
sv_SE[0]: Var 5:e minut

en: Every day |
sv_SE[0]: Varje dag

en: Example: |
sv_SE[0]: Exempel:

en: Examples: Security Headers (HSTS, CSP, X-Frame), Hide Admin URL, Speed-up, Early Init, Anti-spam, Telegram alerts and more. |
sv_SE[0]: Exempel: Säkerhetsrubriker (HSTS, CSP, X-Frame), Dölj admin-URL, Snabbare, Tidig initiering, Anti-spam, Telegram-varningar och mer.

en: exclude payment callbacks to avoid blocking them - |
sv_SE[0]: uteslut betalningsåterkopplingar för att undvika att blockera dem -

en: Excluded Path Segments |
sv_SE[0]: Uteslutna sökvägssegment

en: Exclusions |
sv_SE[0]: Uteslutningar

en: Exec-Only Mode |
sv_SE[0]: Endast exekveringsläge

en: Exec-only mode (PHP/JS/htaccess only) |
sv_SE[0]: Endast exekveringsläge (endast PHP/JS/htaccess)

en: Exit Setup |
sv_SE[0]: Avsluta installation

en: Expand all |
sv_SE[0]: Expandera alla

en: Expiration date/time for this rule |
sv_SE[0]: Utgångsdatum/tid för denna regel

en: Expired rules: |
sv_SE[0]: Utgångna regler:

en: Expires |
sv_SE[0]: Utgår

en: Explore PRO |
sv_SE[0]: Utforska PRO

en: Export |
sv_SE[0]: Exportera

en: Export ASN rules to JSON |
sv_SE[0]: Exportera ASN-regler till JSON

en: Export CSV |
sv_SE[0]: Exportera CSV

en: Export current settings and data. |
sv_SE[0]: Exportera aktuella inställningar och data.

en: Export data and settings |
sv_SE[0]: Exportera data och inställningar

en: Export Excel |
sv_SE[0]: Exportera Excel

en: Export paths to JSON |
sv_SE[0]: Exportera sökvägar till JSON

en: Export proxies to JSON |
sv_SE[0]: Exportera proxies till JSON

en: Export rules to JSON |
sv_SE[0]: Exportera regler till JSON

en: Export rules to JSON - backup, save, download |
sv_SE[0]: Exportera regler till JSON - säkerhetskopiera, spara, ladda ner

en: Export white bots to JSON |
sv_SE[0]: Exportera vita bottar till JSON

en: Extended Captcha Check |
sv_SE[0]: Utökad Captcha-kontroll

en: Extended heuristic and behavioral rules |
sv_SE[0]: Utökade heuristiska och beteendemässiga regler

en: Extends mixed content fixing to WordPress admin pages. Enable this if you see mixed content warnings in the admin area. |
sv_SE[0]: Utökar blandat innehåll-fix till WordPress adminsidor. Aktivera detta om du ser varningar om blandat innehåll i adminområdet.

en: Extension Missing |
sv_SE[0]: Tillägg saknas

en: External caching systems (Redis, Memcached) will also be cleared. |
sv_SE[0]: Externa cachningssystem (Redis, Memcached) kommer också att rensas.

en: Extra Connection Types |
sv_SE[0]: Extra anslutningstyper

en: Extra files (e.g. Pro build). Not verified - review optional. |
sv_SE[0]: Extra filer (t.ex. Pro build). Inte verifierad - granskning valfri.

en: Extra Logging |
sv_SE[0]: Extra loggning

en: Extra modules |
sv_SE[0]: Extra moduler

en: Extra Options |
sv_SE[0]: Extra alternativ

en: Extract and store visitor browser name and version from User-Agent header. |
sv_SE[0]: Extrahera och lagra besökarens webbläsarnamn och version från User-Agent-huvudet.

en: Extract and store visitor device category (PC, Phone, Tablet, TV, Box) from User-Agent header. |
sv_SE[0]: Extrahera och lagra besökarens enhetskategori (PC, Telefon, Surfplatta, TV, Box) från User-Agent-huvudet.

en: Extract and store visitor operating system from User-Agent header. |
sv_SE[0]: Extrahera och lagra besökarens operativsystem från User-Agent-huvudet.

en: Failed Attempt Time Window (seconds) |
sv_SE[0]: Tidsfönster för misslyckade försök (sekunder)

en: Failed Attempt Time Window (seconds): |
sv_SE[0]: Tidsfönster för misslyckade försök (sekunder):

en: Failed attempts allowed before blocking the IP. |
sv_SE[0]: Tillåtna misslyckade försök innan IP-adressen blockeras.

en: Failed Attempts Before Blocking |
sv_SE[0]: Misslyckade försök före blockering

en: Failed Attempts Before Blocking: |
sv_SE[0]: Misslyckade försök före blockering:

en: Failed backup:  |
sv_SE[0]: Misslyckad backup:

en: Failed import:  |
sv_SE[0]: Misslyckad import:

en: Failed to auto-update add-on(s): %s. Please retry from the Add-ons page. |
sv_SE[0]: Misslyckades att auto-uppdatera tillägg: %s. Försök igen från sidan Tillägg.

en: Failed to backup existing add-on. |
sv_SE[0]: Misslyckades att säkerhetskopiera befintligt tillägg.

en: Failed to backup the existing add-on. |
sv_SE[0]: Misslyckades att säkerhetskopiera det befintliga tillägget.

en: Failed to cancel scan. |
sv_SE[0]: Misslyckades att avbryta skanningen.

en: Failed to clear %s rules. |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa %s-regler.

en: Failed to clear ASN rules. |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa ASN-regler.

en: Failed to clear ASN rules:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa ASN-regler:

en: Failed to clear IPv4 rules:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa IPv4-regler:

en: Failed to clear IPv6 rules:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa IPv6-regler:

en: Failed to clear log file. |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa loggfilen.

en: Failed to clear object cache. |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa objektcachen.

en: Failed to clear paths. |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa sökvägar.

en: Failed to clear paths:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa sökvägar:

en: Failed to clear proxies. |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa proxyservrar.

en: Failed to clear proxies:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa proxyservrar:

en: Failed to clear rules. |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa regler.

en: Failed to clear rules:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa regler:

en: Failed to clear TLS fingerprints:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa TLS-fingeravtryck:

en: Failed to clear transients. |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa transienter.

en: Failed to clear visitors data. |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa besökardata.

en: Failed to clear white bots. |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa vita bottar.

en: Failed to clear white bots:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att rensa vita bottar:

en: Failed to configure Early Init. Check filesystem permissions and try again, or set up Early Init manually. |
sv_SE[0]: Misslyckades att konfigurera Early Init. Kontrollera filsystemets behörigheter och försök igen, eller konfigurera Early Init manuellt.

en: Failed to connect to Cloud API. Try again later. |
sv_SE[0]: Misslyckades att ansluta till Cloud API. Försök igen senare.

en: Failed to copy:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att kopiera:

en: Failed to create %s rule. |
sv_SE[0]: Misslyckades att skapa %s-regel.

en: Failed to create a temporary add-on folder. |
sv_SE[0]: Misslyckades att skapa en temporär tilläggsmapp.

en: Failed to create ASN rule. |
sv_SE[0]: Misslyckades att skapa ASN-regel.

en: Failed to create ASN rule:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att skapa ASN-regel:

en: Failed to create backup file. |
sv_SE[0]: Misslyckades att skapa säkerhetskopia.

en: Failed to create IPv4 rule:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att skapa IPv4-regel:

en: Failed to create IPv6 rule:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att skapa IPv6-regel:

en: Failed to create path. |
sv_SE[0]: Misslyckades att skapa sökväg.

en: Failed to create path:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att skapa sökväg:

en: Failed to create proxy. |
sv_SE[0]: Misslyckades att skapa proxy.

en: Failed to create proxy:  |
sv_SE[0]: Misslyckades att skapa proxy:

en: Failed to create rule. |
sv_SE[0]: Misslyckades att skapa regel.

en: Failed to create rule:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att skapa regel:

en: Failed to create salt file. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att skapa saltfil.

en: Failed to create temporary add-on directory. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att skapa tillfällig tilläggskatalog.

en: Failed to create white bot. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att skapa vit bot.

en: Failed to create white bot:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att skapa vit bot:

en: Failed to create ZIP archive. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att skapa ZIP-arkiv.

en: Failed to delete %s rule. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att radera %s regel.

en: Failed to delete ASN rule. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att radera ASN-regel.

en: Failed to delete path. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att radera sökväg.

en: Failed to delete proxy. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att radera proxy.

en: Failed to delete rule. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att radera regel.

en: Failed to delete white bot. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att radera vit bot.

en: Failed to download the add-on package. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att ladda ner tilläggspaketet.

en: Failed to export ASN rules:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att exportera ASN-regler:

en: Failed to export IPv4 rules:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att exportera IPv4-regler:

en: Failed to export IPv6 rules:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att exportera IPv6-regler:

en: Failed to export paths:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att exportera sökvägar:

en: Failed to export proxies:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att exportera proxies:

en: Failed to export rules:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att exportera regler:

en: Failed to export white bots:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att exportera vita botar:

en: Failed to flush rewrite rules. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att tömma omskrivningsregler.

en: Failed to generate %s rules file from database. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att generera %s regelfil från databasen.

en: Failed to generate ASN rules file. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att generera ASN-regelfil.

en: Failed to generate LLM file from database. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att generera LLM-fil från databasen.

en: Failed to generate paths file from database. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att generera sökvägsfil från databasen.

en: Failed to generate rules file from database. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att generera regelfil från databasen.

en: Failed to generate search_engines file from database. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att generera sökmotorsfil från databasen.

en: Failed to get log file. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att hämta loggfil.

en: Failed to import  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera

en: Failed to import ASN rules:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera ASN-regler:

en: Failed to import IPv4 blacklist:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera IPv4-svartlista:

en: Failed to import IPv4 rules:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera IPv4-regler:

en: Failed to import IPv4 whitelist:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera IPv4-vitlista:

en: Failed to import IPv6 blacklist:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera IPv6-svartlista:

en: Failed to import IPv6 rules:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera IPv6-regler:

en: Failed to import IPv6 whitelist:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera IPv6-vitlista:

en: Failed to import paths:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera sökvägar:

en: Failed to import proxies:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera proxies:

en: Failed to import rules:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera regler:

en: Failed to import TLS fingerprints:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera TLS-fingeravtryck:

en: Failed to import white bots:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att importera vita botar:

en: Failed to initialize filesystem. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att initiera filsystemet.

en: Failed to insert row into %s. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att infoga rad i %s.

en: Failed to install add-on package. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att installera tilläggspaket.

en: Failed to install MU plugin. Check filesystem permissions. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att installera MU-plugin. Kontrollera filsystemets behörigheter.

en: Failed to install the add-on package. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att installera tilläggspaketet.

en: Failed to load ASN details:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att ladda ASN-detaljer:

en: Failed to load IPv4 rule details:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att ladda IPv4-regeldetaljer:

en: Failed to load IPv6 rule details:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att ladda IPv6-regeldetaljer:

en: Failed to load path details:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att ladda sökvägsdetaljer:

en: Failed to load proxy details:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att ladda proxy-detaljer:

en: Failed to load rule details:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att ladda regeldetaljer:

en: Failed to load saved countries. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att ladda sparade länder.

en: Failed to load white bot details:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att ladda vit bot-detaljer:

en: Failed to load:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att ladda:

en: Failed to open ZIP archive. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att öppna ZIP-arkiv.

en: Failed to read dump file for table %s. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att läsa dumpfil för tabell %s.

en: Failed to refresh BotBlocker PRO information. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera BotBlocker PRO-information.

en: Failed to refresh Cloud API |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera Cloud API

en: Failed to reinstall database:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att ominstallera databas:

en: Failed to render proxy file. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att rendera proxy-fil.

en: Failed to retrieve API key. Try again later. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att hämta API-nyckel. Försök igen senare.

en: Failed to save country list. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att spara landlista.

en: Failed to scan extraction directory. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att skanna extraktionskatalog.

en: Failed to schedule ASN database update. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att schemalägga ASN-databasuppdatering.

en: Failed to send activation. Try again later. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att skicka aktivering. Försök igen senare.

en: Failed to send email. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att skicka e-post.

en: Failed to start scan. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att starta skanning.

en: Failed to start scan. Please try again. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att starta skanning. Försök igen.

en: Failed to sync TLS fingerprints:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att synkronisera TLS-fingeravtryck:

en: Failed to toggle ASN rule. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att växla ASN-regel.

en: Failed to toggle path. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att växla sökväg.

en: Failed to toggle white bot. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att växla vit bot.

en: Failed to unpack the add-on package. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att packa upp tilläggspaketet.

en: Failed to update %s rule. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera %s-regeln.

en: Failed to update ASN rule. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera ASN-regeln.

en: Failed to update ASN rule:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera ASN-regeln:

en: Failed to update IPv4 rule:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera IPv4-regeln:

en: Failed to update IPv6 rule:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera IPv6-regeln:

en: Failed to update path. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera sökväg.

en: Failed to update path:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera sökväg:

en: Failed to update proxies:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera proxies:

en: Failed to update proxy. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera proxy.

en: Failed to update proxy:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera proxy:

en: Failed to update rule. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera regel.

en: Failed to update rule:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera regel:

en: Failed to update white bot. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera vit bot.

en: Failed to update white bot:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera vit bot:

en: Failed to update:  |
sv_SE[0]: Misslyckades med att uppdatera:

en: Failed to write to wp-config.php. Check filesystem permissions. |
sv_SE[0]: Misslyckades med att skriva till wp-config.php. Kontrollera filsystemets rättigheter.

en: Fake bots |
sv_SE[0]: Falska bottar

en: Fake Referer |
sv_SE[0]: Falsk Referer

en: Fallback check every 15 minutes |
sv_SE[0]: Fallback-kontroll var 15:e minut

en: Feature |
sv_SE[0]: Funktion

en: Features |
sv_SE[0]: Funktioner

en: Fetch API key from cloud |
sv_SE[0]: Hämta API-nyckel från molnet

en: Fetch key from cloud |
sv_SE[0]: Hämta nyckel från molnet

en: Field '%s' is required. |
sv_SE[0]: Fältet '%s' är obligatoriskt.

en: File |
sv_SE[0]: Fil

en: File added to ignore list. |
sv_SE[0]: Fil tillagd i ignoreringslistan.

en: File integrity scan started. |
sv_SE[0]: Skanning av filintegritet startad.

en: File modifications are disabled for this WordPress installation. |
sv_SE[0]: Filändringar är inaktiverade för denna WordPress-installation.

en: File modifications are disabled. |
sv_SE[0]: Filändringar är inaktiverade.

en: File removed from ignore list. |
sv_SE[0]: Fil borttagen från ignoreringslistan.

en: files |
sv_SE[0]: filer

en: Files larger than this will be skipped. |
sv_SE[0]: Filer större än detta hoppas över.

en: Filesystem API is not available. |
sv_SE[0]: Filsystem-API är inte tillgängligt.

en: Find addon… |
sv_SE[0]: Hitta tillägg…

en: Find any setting or action… |
sv_SE[0]: Hitta valfri inställning eller åtgärd…

en: Find any setting or action… (or just start typing) |
sv_SE[0]: Hitta valfri inställning eller åtgärd… (eller börja bara skriva)

en: Find integration… |
sv_SE[0]: Hitta integration…

en: Find setting… |
sv_SE[0]: Hitta inställning…

en: Find the shape:  |
sv_SE[0]: Hitta formen:

en: Find tool… |
sv_SE[0]: Hitta verktyg…

en: finding |
sv_SE[0]: fynd

en: findings |
sv_SE[0]: fynd

en: Findings you chose to ignore. They no longer count as issues. Restore one to bring it back into the scan results. |
sv_SE[0]: Fynd du valde att ignorera. De räknas inte längre som problem. Återställ ett för att ta tillbaka det i skanningsresultaten.

en: Findings: |
sv_SE[0]: Fynd:

en: Fine-tune algorithms |
sv_SE[0]: Finjustera algoritmer

en: Fine-tune every protection option in the full setup wizard. |
sv_SE[0]: Finjustera varje skyddsalternativ i den fullständiga installationsguiden.

en: Fine-tune Rules |
sv_SE[0]: Finjustera regler

en: Fingerprint data is required for import. |
sv_SE[0]: Fingeravtrycksdata krävs för import.

en: Fingerprint Database |
sv_SE[0]: Fingeravtrycksdatabas

en: Fingerprint Sticky Block |
sv_SE[0]: Fingeravtryck Sticky Block

en: Fix Manually |
sv_SE[0]: Åtgärda manuellt

en: Fixes 404 errors after permalink structure changes. |
sv_SE[0]: Åtgärdar 404-fel efter ändringar i permalänkstrukturen.

en: Flag visitors whose browser language doesn&#39;t match their GeoIP location. May affect travelers and VPN users. |
sv_SE[0]: Flagga besökare vars webbläsarspråk inte matchar deras GeoIP-plats. Kan påverka resenärer och VPN-användare.

en: Flat |
sv_SE[0]: Platt

en: Floor % |
sv_SE[0]: Golv %

en: Flush |
sv_SE[0]: Töm

en: Flush rewrite rules - URLs, permalinks, refresh |
sv_SE[0]: Töm omskrivningsregler - URL:er, permalänkar, uppdatera

en: Follow symbolic links when scanning directories. |
sv_SE[0]: Följ symboliska länkar vid skanning av kataloger.

en: Follow Symlinks |
sv_SE[0]: Följ symlänkar

en: Follow symlinks |
sv_SE[0]: Följ symlänkar

en: Follow the link: |
sv_SE[0]: Följ länken:

en: For important security notifications and special offers. |
sv_SE[0]: För viktiga säkerhetsmeddelanden och specialerbjudanden.

en: For payment issues, see our |
sv_SE[0]: För betalningsproblem, se vår

en: Forbidden. |
sv_SE[0]: Förbjuden.

en: Force Cloud Validation |
sv_SE[0]: Tvinga molnvalidering

en: Force Fresh Download |
sv_SE[0]: Tvinga ny nedladdning

en: Force Verification for All |
sv_SE[0]: Tvinga verifiering för alla

en: Free |
sv_SE[0]: Gratis

en: Free vs BotBlocker PRO |
sv_SE[0]: Gratis vs BotBlocker PRO

en: Free vs PRO |
sv_SE[0]: Gratis vs PRO

en: from |
sv_SE[0]: från

en: Frontend Mode (Check frontend only) |
sv_SE[0]: Frontend-läge (Kontrollera endast frontend)

en: Frontend only mode |
sv_SE[0]: Endast frontend-läge

en: Full |
sv_SE[0]: Fullständig

en: Full events report |
sv_SE[0]: Fullständig händelserapport

en: Full log |
sv_SE[0]: Fullständig logg

en: Full Log |
sv_SE[0]: Fullständig logg

en: Full mode |
sv_SE[0]: Fullständigt läge

en: Full Mode (Check all requests) |
sv_SE[0]: Fullständigt läge (Kontrollera alla förfrågningar)

en: Full Mode: Inspect all requests (frontend, admin, API, AJAX, cron). Frontend Mode: Inspect public-facing requests only. |
sv_SE[0]: Fullständigt läge: Inspektera alla förfrågningar (frontend, admin, API, AJAX, cron). Frontend-läge: Inspektera endast offentligt tillgängliga förfrågningar.

en: Full profile function is not available. |
sv_SE[0]: Fullständig profilfunktion är inte tillgänglig.

en: Full profile requires Cloud API connection to be active. |
sv_SE[0]: Fullständig profil kräver att Cloud API-anslutningen är aktiv.

en: Full Protection |
sv_SE[0]: Fullständigt skydd

en: Full protection |
sv_SE[0]: Fullständigt skydd

en: Full Protection Active |
sv_SE[0]: Fullständigt skydd aktivt

en: Full protection checklist, PRO and request processing chain |
sv_SE[0]: Fullständig skyddschecklista, PRO och förfrågningsbearbetningskedja

en: Full protection requires PRO license. |
sv_SE[0]: Fullständigt skydd kräver PRO-licens.

en: Full Protection requires PRO license. Please upgrade to PRO first. |
sv_SE[0]: Fullständigt skydd kräver PRO-licens. Uppgradera till PRO först.

en: Full report |
sv_SE[0]: Fullständig rapport

en: Full Setup Wizard |
sv_SE[0]: Fullständig installationsguide

en: Fully disable BotBlocker |
sv_SE[0]: Inaktivera BotBlocker helt

en: GD library is not enabled on this server. Image Captcha (mode 2) and Color Buttons (mode 1) will not work and will fall back to another mode. |
sv_SE[0]: GD-biblioteket är inte aktiverat på denna server. Bild Captcha (läge 2) och färgknappar (läge 1) fungerar inte och kommer att falla tillbaka till ett annat läge.

en: GD library not available. Captcha mode was adjusted to a compatible mode. |
sv_SE[0]: GD-biblioteket är inte tillgängligt. Captcha-läget justerades till ett kompatibelt läge.

en: GD not enabled |
sv_SE[0]: GD inte aktiverad

en: GDPR Cookies |
sv_SE[0]: GDPR-kakor

en: General |
sv_SE[0]: Allmänt

en: General Rules |
sv_SE[0]: Allmänna regler

en: General settings |
sv_SE[0]: Allmänna inställningar

en: Generated by BotBlocker Security |
sv_SE[0]: Genererad av BotBlocker Security

en: Geo Data |
sv_SE[0]: Geodata

en: Geo IP / Language Mismatch |
sv_SE[0]: Geo IP / Språkavvikelse

en: Geo IP / Language mismatch filtering |
sv_SE[0]: Filtering av Geo IP / språkavvikelser

en: GeoIP Language mismatch |
sv_SE[0]: GeoIP språkavvikelse

en: Geolocation Database: |
sv_SE[0]: Geolokaliseringsdatabas:

en: Get API key from cloud - token, license, activate |
sv_SE[0]: Hämta API-nyckel från molnet - token, licens, aktivera

en: Get BotBlocker PRO |
sv_SE[0]: Skaffa BotBlocker PRO

en: Get cloud-powered threat detection, real-time blocking, and enterprise-grade security features. |
sv_SE[0]: Få molnbaserad hotdetektering, blockering i realtid och säkerhetsfunktioner av företagsklass.

en: GET parameter referrer check |
sv_SE[0]: Kontroll av GET-parameterreferens

en: Get PRO |
sv_SE[0]: Skaffa PRO

en: Get security updates and offers by email |
sv_SE[0]: Få säkerhetsuppdateringar och erbjudanden via e-post

en: GMT and Time Zone |
sv_SE[0]: GMT och tidszon

en: GMT Offset for Reports |
sv_SE[0]: GMT-offset för rapporter

en: GMT Offset for Reports: |
sv_SE[0]: GMT-offset för rapporter:

en: Go to Add-ons |
sv_SE[0]: Gå till tillägg

en: Go to BotBlocker Dashboard |
sv_SE[0]: Gå till BotBlocker-instrumentpanelen

en: Go to Dashboard |
sv_SE[0]: Gå till instrumentpanelen

en: Go to Settings |
sv_SE[0]: Gå till inställningar

en: Go to website |
sv_SE[0]: Gå till webbplats

en: Google Analytics ID |
sv_SE[0]: Google Analytics-ID

en: Google Authenticator Setup Guide |
sv_SE[0]: Installationsguide för Google Authenticator

en: Google domains auto-added to CSP. |
sv_SE[0]: Google-domäner läggs automatiskt till i CSP.

en: Google reCaptcha v2 displays interactive puzzles to verify human users before form submission or page access. |
sv_SE[0]: Google reCaptcha v2 visar interaktiva pussel för att verifiera mänskliga användare innan formulärinskickning eller sidåtkomst.

en: Google reCaptcha v2/v3 is also supported. Configure keys in %s. |
sv_SE[0]: Google reCaptcha v2/v3 stöds också. Konfigurera nycklar i %s.

en: Google reCaptcha v2/v3 is also supported. Key configuration is in %s. |
sv_SE[0]: Google reCaptcha v2/v3 stöds också. Nyckelkonfiguration finns i %s.

en: Google reCaptcha v3 analyzes user behavior to generate risk scores and block bots invisibly, without interrupting users. |
sv_SE[0]: Google reCaptcha v3 analyserar användarbeteende för att generera riskpoäng och blockera bottar osynligt, utan att avbryta användare.

en: Granular rules for IPs, ASNs, countries, paths, and headers |
sv_SE[0]: Detaljerade regler för IP-adresser, ASN, länder, sökvägar och rubriker

en: Gray |
sv_SE[0]: Grå

en: Green |
sv_SE[0]: Grön

en: Guest |
sv_SE[0]: Gäst

en: Guided Setup |
sv_SE[0]: Guidad installation

en: Hardening WordPress |
sv_SE[0]: Härdning av WordPress

en: Hardens the verification cycle against server-side interference (DDoS protection, WAF, CDN, rate-limiters). Adds response signing, circuit breaker, and transport hardening. Disable if your hosting environment interferes with these protections. |
sv_SE[0]: Härdar verifieringscykeln mot server-side-störningar (DDoS-skydd, WAF, CDN, rate-limiters). Lägger till svarssignering, kretsskydd och transporthärdning. Inaktivera om din värdmiljö stör dessa skydd.

en: Header Configuration |
sv_SE[0]: Rubrikkonfiguration

en: Header Settings |
sv_SE[0]: Rubrikinställningar

en: Headers |
sv_SE[0]: Rubriker

en: Headers for Search Engines |
sv_SE[0]: Rubriker för sökmotorer

en: Heads up - please back up before upgrade! |
sv_SE[0]: Observera - vänligen säkerhetskopiera innan uppgradering!

en: Health Status |
sv_SE[0]: Hälsostatus

en: Helps resolve 404 errors after changing the permalink structure |
sv_SE[0]: Hjälper till att lösa 404-fel efter att ha ändrat permalänkstrukturen

en: Hexagon |
sv_SE[0]: Sexhörning

en: Hide Admin |
sv_SE[0]: Dölj admin

en: Hide admin login URL |
sv_SE[0]: Dölj admin-inloggnings-URL

en: Hide Admin Settings |
sv_SE[0]: Dölj admininställningar

en: Hide admin URL - custom login page |
sv_SE[0]: Dölj admin-URL - anpassad inloggningssida

en: Hide login URL & admin path |
sv_SE[0]: Dölj inloggnings-URL och admin-sökväg

en: Hide Login URL + add-ons |
sv_SE[0]: Dölj inloggnings-URL + tillägg

en: Hide WordPress Version |
sv_SE[0]: Dölj WordPress-version

en: Hide wp-login + addons |
sv_SE[0]: Dölj wp-login + tillägg

en: Hide wp-login and stop login abuse (optional add-on) |
sv_SE[0]: Dölj wp-login och stoppa inloggningsmissbruk (valfritt tillägg)

en: High-performance distributed cache system. |
sv_SE[0]: Högpresterande distribuerat cachesystem.

en: High-performance distributed caching system. |
sv_SE[0]: Högpresterande distribuerat cachesystem.

en: High: |
sv_SE[0]: Hög:

en: Hire a developer |
sv_SE[0]: Anlita en utvecklare

en: Hire Developers |
sv_SE[0]: Anlita utvecklare

en: hits |
sv_SE[0]: träffar

[ctx: statistics label]
en: Hits |
sv_SE[0]: Träffar

en: Hits Per User |
sv_SE[0]: Träffar per användare

en: Hold Button |
sv_SE[0]: Håll knappen

en: Hold Button Captcha |
sv_SE[0]: Håll-knappen-captcha

en: Hold the button and release in the green zone |
sv_SE[0]: Håll knappen och släpp i den gröna zonen

en: Home Page |
sv_SE[0]: Startsida

en: Home URL |
sv_SE[0]: Start-URL

en: Home URL: |
sv_SE[0]: Start-URL:

en: homepage |
sv_SE[0]: startsida

en: Homepage |
sv_SE[0]: Startsida

en: Homepage Access |
sv_SE[0]: Åtkomst till startsidan

en: hook. Independent of WP Cron. |
sv_SE[0]: hook. Oberoende av WP Cron.

en: Horse |
sv_SE[0]: Häst

en: Hosting and system requirements |
sv_SE[0]: Värd- och systemkrav

en: Hosting Provider IPs |
sv_SE[0]: IP-adresser för värdleverantörer

en: Hourly visitors chart |
sv_SE[0]: Timvis besöksdiagram

en: Hours of inactivity before reputation tier cools down by 1 level. (Default: 16) |
sv_SE[0]: Antal timmar av inaktivitet innan ryktesnivån svalnar med 1 nivå. (Standard: 16)

en: Hours of inactivity before subnet reputation tier cools down by 1 level. (Default: 4) |
sv_SE[0]: Antal timmar av inaktivitet innan ryktesnivån för subnät svalnar med 1 nivå. (Standard: 4)

en: How BotBlocker Detects Browser Version, OS, and Device Type |
sv_SE[0]: Hur BotBlocker upptäcker webbläsarversion, OS och enhetstyp

en: How far back (in minutes) to evaluate a visitor's activity patterns. (Default: 10) |
sv_SE[0]: Hur långt tillbaka (i minuter) för att utvärdera en besökares aktivitetsmönster. (Standard: 10)

en: How far back in time (in minutes) we look to evaluate a visitor's activity patterns. For example, a 10-minute window means we inspect request patterns over the last 10 minutes. (Default: 10) |
sv_SE[0]: Hur långt tillbaka i tiden (i minuter) vi tittar för att utvärdera en besökares aktivitetsmönster. Till exempel innebär ett 10-minutersfönster att vi inspekterar förfrågningsmönster under de senaste 10 minuterna. (Standard: 10)

en: How long (in seconds) an IP remains blocked after triggering the block threshold. (Default: 900) |
sv_SE[0]: Hur länge (i sekunder) en IP förblir blockerad efter att ha utlöst blockeringströskeln. (Standard: 900)

en: How long (in seconds) an IP remains temporarily blocked in the database after triggering the behavior block threshold. (Default: 900) |
sv_SE[0]: Hur länge (i sekunder) en IP förblir tillfälligt blockerad i databasen efter att ha utlöst beteendeblockeringströskeln. (Standard: 900)

en: How long the IP stays blocked after exceeding the rate limit. Default: 600 (10 minutes). |
sv_SE[0]: Hur länge IP:n förblir blockerad efter att ha överskridit hastighetsgränsen. Standard: 600 (10 minuter).

en: How long the verification cookie remains valid. |
sv_SE[0]: Hur länge verifieringskakan är giltig.

en: How long to block a visitor before allowing a retry. |
sv_SE[0]: Hur länge en besökare blockeras innan ett nytt försök tillåts.

en: How long to cache DNS lookup results. |
sv_SE[0]: Hur länge DNS-uppslagsresultat cachelagras.

en: How long to cache the interface (in seconds). |
sv_SE[0]: Hur länge gränssnittet cachelagras (i sekunder).

en: How long to keep allow-rules for verified bots before they expire. |
sv_SE[0]: Hur länge tillåtsregler för verifierade bottar behålls innan de upphör.

en: How many days a /24 subnet reputation is remembered. (Default: 2) |
sv_SE[0]: Hur många dagar ryktet för ett /24 subnät kommer ihåg. (Standard: 2)

en: How many days a suspicious IP's reputation is remembered. (Default: 7) |
sv_SE[0]: Hur många dagar ryktet för en misstänkt IP kommer ihåg. (Standard: 7)

en: How many days to keep raw visitor log data before automatic cleanup. |
sv_SE[0]: Hur många dagar rå besöksloggdata behålls innan automatisk rensning.

en: How many days we remember a suspicious IP's reputation. After this time without new activity, their history is completely deleted and their tier resets to 0. (Default: 7) |
sv_SE[0]: Hur många dagar vi kommer ihåg ryktet för en misstänkt IP. Efter denna tid utan ny aktivitet raderas deras historik helt och deras nivå återställs till 0. (Standard: 7)

en: How many days we remember the reputation history for a /24 subnet (a block of 256 neighboring IPs) before resetting it. (Default: 2) |
sv_SE[0]: Hur många dagar vi kommer ihåg rykteshistoriken för ett /24 subnät (ett block med 256 angränsande IP-adresser) innan det återställs. (Standard: 2)

en: How many hours of inactivity must pass before a suspicious /24 subnet's reputation tier cools down (decays) by 1 level. (Default: 4) |
sv_SE[0]: Hur många timmars inaktivitet måste passera innan en misstänkt /24 subnäts ryktesnivå svalnar (avklingar) med 1 nivå. (Standard: 4)

en: How many hours of inactivity must pass before a suspicious IP's reputation tier cools down (decays) by 1 level. For example, if set to 16, a Tier 5 IP that is quiet for 32 hours drops to Tier 3. (Default: 16) |
sv_SE[0]: Hur många timmars inaktivitet måste passera innan en misstänkt IPs ryktesnivå svalnar (avklingar) med 1 nivå. Till exempel, om inställt på 16, tappar en Tier 5 IP som är tyst i 32 timmar till Tier 3. (Standard: 16)

en: How often to receive status reports. |
sv_SE[0]: Hur ofta statusrapporter ska tas emot.

en: How Should We Verify Suspicious Visitors? |
sv_SE[0]: Hur ska vi verifiera misstänkta besökare?

en: How to verify suspicious visitors? |
sv_SE[0]: Hur verifierar man misstänkta besökare?

en: hr |
sv_SE[0]: t

en: HTTP Codes |
sv_SE[0]: HTTP-koder

en: HTTP Header |
sv_SE[0]: HTTP-rubrik

en: HTTP header for forwarding the real IP |
sv_SE[0]: HTTP-rubrik för vidarebefordran av den verkliga IP-adressen

en: HTTP header name for JA3 fingerprint. Default: X-TLS-JA3. Cloudflare sends Cf-JA3-Fingerprint automatically. |
sv_SE[0]: HTTP-rubriknamn för JA3-fingeravtryck. Standard: X-TLS-JA3. Cloudflare skickar Cf-JA3-Fingerprint automatiskt.

en: HTTP header name for JA4 fingerprint. Default: X-TLS-JA4. |
sv_SE[0]: HTTP-rubriknamn för JA4-fingeravtryck. Standard: X-TLS-JA4.

en: HTTP proxy |
sv_SE[0]: HTTP-proxy

en: HTTP response code returned for blocked requests. |
sv_SE[0]: HTTP-statuskod som returneras för blockerade förfrågningar.

en: HTTP response code returned for verification test requests. |
sv_SE[0]: HTTP-statuskod som returneras för verifieringstestförfrågningar.

en: HTTP/1.0 Protocol |
sv_SE[0]: HTTP/1.0-protokoll

en: HTTP/1.0 users |
sv_SE[0]: HTTP/1.0-användare

en: HTTPS Detection |
sv_SE[0]: HTTPS-detektering

en: HTTPS enforcement - redirect, mixed content fixer |
sv_SE[0]: HTTPS-tvingande - omdirigering, fix för blandat innehåll

en: HTTPS Protocol |
sv_SE[0]: HTTPS-protokoll

en: HTTPS Protocol Documentation |
sv_SE[0]: HTTPS-protokolldokumentation

en: HTTPS Redirect |
sv_SE[0]: HTTPS-omdirigering

en: HTTPS Settings |
sv_SE[0]: HTTPS-inställningar

en: I'm not a robot |
sv_SE[0]: Jag är inte en robot

en: Icons designed by |
sv_SE[0]: Ikoner designade av

en: Icons: |
sv_SE[0]: Ikoner:

en: ID is required for deletion. |
sv_SE[0]: ID krävs för radering.

en: Ideal for testing |
sv_SE[0]: Idealisk för testning

en: Identify configuration issues, check software versions, and verify your site runs smoothly. |
sv_SE[0]: Identifiera konfigurationsproblem, kontrollera programversioner och verifiera att din webbplats körs smidigt.

en: If a scheduled task is missed (WP Cron unstable), BotBlocker will detect and reschedule it on the next check. |
sv_SE[0]: Om en schemalagd uppgift missas (WP Cron instabil), kommer BotBlocker att upptäcka och schemalägga om den vid nästa kontroll.

en: If a visitor's behavior score (0–100) reaches this threshold, a Captcha challenge is shown. Lower values = stricter. (Default: 50) |
sv_SE[0]: Om en besökares beteendepoäng (0–100) når denna tröskel, visas en Captcha-utmaning. Lägre värden = striktare. (Standard: 50)

en: If a visitor's behavior score (from 0 to 100) reaches this threshold, they are blocked immediately. This should be set higher than the Captcha threshold. Lower values make protection stricter. (Default: 75) |
sv_SE[0]: Om en besökares beteendepoäng (från 0 till 100) når denna tröskel, blockeras de omedelbart. Detta bör sättas högre än Captcha-tröskeln. Lägre värden gör skyddet striktare. (Standard: 75)

en: If a visitor's behavior score (from 0 to 100) reaches this threshold, we display a Captcha challenge before letting them proceed. Lower values make protection stricter. (Default: 50) |
sv_SE[0]: Om en besökares beteendepoäng (från 0 till 100) når denna tröskel, visar vi en Captcha-utmaning innan de får fortsätta. Lägre värden gör skyddet striktare. (Standard: 50)

en: If a visitor's behavior score reaches this threshold, they are blocked immediately. Must be higher than Captcha threshold. (Default: 75) |
sv_SE[0]: Om en besökares beteendepoäng når denna tröskel, blockeras de omedelbart. Måste vara högre än Captcha-tröskeln. (Standard: 75)

en: If WP-Cron is unreliable, set up a system cron job using the commands below. |
sv_SE[0]: Om WP-Cron är otillförlitlig, ställ in ett system-cron-jobb med kommandona nedan.

en: If you use payment gateways (Stripe, PayPal, LiqPay, etc.), add their domains to "Allowed Domains" below to prevent CSP from blocking checkout scripts. |
sv_SE[0]: Om du använder betalningsgatewayer (Stripe, PayPal, LiqPay, etc.), lägg till deras domäner i "Tillåtna domäner" nedan för att förhindra att CSP blockerar kassaskript.

en: Iframe protection (clickjacking) |
sv_SE[0]: Iframe-skydd (klickkapning)

en: Ignore |
sv_SE[0]: Ignorera

en: Ignore Built-in Plugins/Themes |
sv_SE[0]: Ignorera inbyggda plugins/teman

en: Ignore built-in WordPress plugins/themes (Akismet, Hello Dolly, Twenty* series) |
sv_SE[0]: Ignorera inbyggda WordPress-plugins/teman (Akismet, Hello Dolly, Twenty*-serien)

en: Ignore cached truth source - force fresh download |
sv_SE[0]: Ignorera cachad sanningskälla - tvinga ny nedladdning

en: Ignore folder |
sv_SE[0]: Ignorera mapp

en: Ignore now, but alert again if this file changes. |
sv_SE[0]: Ignorera nu, men varna igen om denna fil ändras.

en: Ignore Patterns |
sv_SE[0]: Ignorera mönster

en: Ignore Patterns (wildcards) |
sv_SE[0]: Ignorera mönster (jokertecken)

en: Ignore Trusted External Scripts |
sv_SE[0]: Ignorera betrodda externa skript

en: Ignore trusted external scripts |
sv_SE[0]: Ignorera betrodda externa skript

en: Ignore until changed |
sv_SE[0]: Ignorera tills den ändras

en: Ignored files |
sv_SE[0]: Ignorerade filer

en: Ignored Indicator IDs |
sv_SE[0]: Ignorerade indikator-ID:n

en: Ignored Plugins |
sv_SE[0]: Ignorerade plugins

en: Ignored Themes |
sv_SE[0]: Ignorerade teman

en: Ignores the local metadata cache and re-hashes every file. Catches stealth edits that do not change directory mtime. Slower but more thorough. |
sv_SE[0]: Ignorerar den lokala metadatacachen och hashar om varje fil. Fångar smygändringar som inte ändrar mappens mtime. Långsammare men mer grundlig.

en: Image Captcha Pack |
sv_SE[0]: Bild-Captcha-paket

en: Image Captcha Pack: |
sv_SE[0]: Bild-Captcha-paket:

en: Image Delivery Mode |
sv_SE[0]: Bildleveransläge

en: Image Delivery Mode: |
sv_SE[0]: Bildleveransläge:

en: Image Recognition |
sv_SE[0]: Bildigenkänning

en: Images and Icons: |
sv_SE[0]: Bilder och ikoner:

en: Immediately sync LLM provider list from BotBlocker cloud. |
sv_SE[0]: Synkronisera omedelbart LLM-leverantörslistan från BotBlocker-molnet.

en: Import |
sv_SE[0]: Importera

en: Import a JSON file containing known JA3/JA4 TLS fingerprints. The file must be an array of objects with fields: fingerprint, category, ua_family, description. |
sv_SE[0]: Importera en JSON-fil som innehåller kända JA3/JA4 TLS-fingeravtryck. Filen måste vara en array av objekt med fälten: fingerprint, category, ua_family, description.

en: Import ASN rules from JSON |
sv_SE[0]: Importera ASN-regler från JSON

en: Import blacklist IPs from file |
sv_SE[0]: Importera svartlistade IP-adresser från fil

en: Import data and settings |
sv_SE[0]: Importera data och inställningar

en: Import data and settings was successful! |
sv_SE[0]: Import av data och inställningar lyckades!

en: Import IP blacklist from file - blocklist, CSV, bulk block |
sv_SE[0]: Importera IP-svartlista från fil - blocklista, CSV, massblockering

en: Import IP lists from TXT files. White lists allow IPs, black lists block them. One IP per line. |
sv_SE[0]: Importera IP-listor från TXT-filer. Vitlistor tillåter IP-adresser, svartlistor blockerar dem. En IP per rad.

en: Import IP whitelist from file - allowlist, CSV, bulk add |
sv_SE[0]: Importera IP-vitlista från fil - tillåtningslista, CSV, masslägg till

en: Import IPv4 blacklist TXT |
sv_SE[0]: Importera IPv4-svartlista TXT

en: Import IPv4 whitelist TXT |
sv_SE[0]: Importera IPv4-vitlista TXT

en: Import IPv6 blacklist TXT |
sv_SE[0]: Importera IPv6-svartlista TXT

en: Import IPv6 whitelist TXT |
sv_SE[0]: Importera IPv6-vitlista TXT

en: Import JSON |
sv_SE[0]: Importera JSON

en: import lists into |
sv_SE[0]: importera listor till

en: Import paths from JSON |
sv_SE[0]: Importera sökvägar från JSON

en: Import proxies from JSON |
sv_SE[0]: Importera proxys från JSON

en: Import Result |
sv_SE[0]: Importresultat

en: Import rules from JSON |
sv_SE[0]: Importera regler från JSON

en: Import rules from JSON - restore, migrate, transfer |
sv_SE[0]: Importera regler från JSON - återställ, migrera, överför

en: Import settings and data from a backup. |
sv_SE[0]: Importera inställningar och data från en säkerhetskopia.

en: Import was successful. |
sv_SE[0]: Importen lyckades.

en: Import white bots from JSON |
sv_SE[0]: Importera vita bottar från JSON

en: Import whitelist IPs from file |
sv_SE[0]: Importera vitlistade IP-adresser från fil

en: Imported |
sv_SE[0]: Importerad

en: imported |
sv_SE[0]: importerad

en: Imported:  |
sv_SE[0]: Importerad:

en: Improve site performance by disabling unneeded assets and features. Disable unused scripts, feeds, and UI elements to speed up WordPress. |
sv_SE[0]: Förbättra webbplatsens prestanda genom att inaktivera onödiga resurser och funktioner. Inaktivera oanvända skript, flöden och gränssnittselement för att snabba upp WordPress.

en: Improve your plan for excellent security protection. |
sv_SE[0]: Förbättra din plan för utmärkt säkerhetsskydd.

en: Improved login page protection |
sv_SE[0]: Förbättrat skydd av inloggningssidan

en: in the root of your site |
sv_SE[0]: i roten av din webbplats

en: in the root of your site. |
sv_SE[0]: i roten av din webbplats.

en: Inactive |
sv_SE[0]: Inaktiv

en: Included |
sv_SE[0]: Inkluderad

en: included with BotBlocker PRO |
sv_SE[0]: inkluderad med BotBlocker PRO

en: Incognito / Private |
sv_SE[0]: Inkognito / Privat

en: Incognito mode |
sv_SE[0]: Inkognitoläge

en: Incoming request |
sv_SE[0]: Inkommande förfrågan

en: Incompatible |
sv_SE[0]: Inkompatibel

en: Incompatible add-ons were deactivated: %s. Please update BotBlocker. |
sv_SE[0]: Inkompatibla tillägg inaktiverades: %s. Uppdatera BotBlocker.

en: Increase Max Files or Max Findings to scan more items. Current Max Files: %1$d. Current Max Findings: %2$d. |
sv_SE[0]: Öka Max filer eller Max fynd för att skanna fler objekt. Nuvarande Max filer: %1$d. Nuvarande Max fynd: %2$d.

en: Indicators |
sv_SE[0]: Indikatorer

en: Initialization |
sv_SE[0]: Initiering

en: Initialization mode |
sv_SE[0]: Initieringsläge

en: Initialization: |
sv_SE[0]: Initiering:

en: Initializing scanner... |
sv_SE[0]: Initierar skanner...

en: Initializing... |
sv_SE[0]: Initierar...

en: Inline Base64 (Recommended) |
sv_SE[0]: Inline Base64 (Rekommenderas)

en: Inline: embed images in page (recommended). Separate: load via AJAX (legacy). |
sv_SE[0]: Inline: bädda in bilder i sidan (rekommenderas). Separat: ladda via AJAX (äldre).

en: Install |
sv_SE[0]: Installera

en: Install (PRO) |
sv_SE[0]: Installera (PRO)

en: Install add-on from ZIP |
sv_SE[0]: Installera tillägg från ZIP

en: Install addon from ZIP |
sv_SE[0]: Installera tillägg från ZIP

en: Install Package |
sv_SE[0]: Installera paket

en: Install package |
sv_SE[0]: Installera paket

en: Install requires BotBlocker PRO |
sv_SE[0]: Installation kräver BotBlocker PRO

en: Installation arguments are missing. |
sv_SE[0]: Installationsargument saknas.

en: Installed |
sv_SE[0]: Installerad

en: Installed %s |
sv_SE[0]: Installerad %s

en: Instant IP ban capability |
sv_SE[0]: Möjlighet till omedelbar IP-blockering

en: Instant IP blocking |
sv_SE[0]: Omedelbar IP-blockering

en: Instant response |
sv_SE[0]: Omedelbar respons

en: Insufficient permissions. |
sv_SE[0]: Otillräckliga behörigheter.

en: Integrations |
sv_SE[0]: Integrationer

en: Integrations - API, services, cloud, connect |
sv_SE[0]: Integrationer - API, tjänster, moln, anslut

en: Integrations saved. |
sv_SE[0]: Integrationer sparade.

en: Integrations sections |
sv_SE[0]: Integrationssektioner

en: Interface Caching |
sv_SE[0]: Gränssnittscachelagring

en: Interface Settings |
sv_SE[0]: Gränssnittsinställningar

en: Invalid 6-digit code. Please try again. |
sv_SE[0]: Ogiltig 6-siffrig kod. Försök igen.

en: Invalid API key. Cloud API responded with:  |
sv_SE[0]: Ogiltig API-nyckel. Cloud API svarade med:

en: Invalid cache type. |
sv_SE[0]: Ogiltig cache-typ.

en: Invalid Captcha mode. |
sv_SE[0]: Ogiltigt Captcha-läge.

en: Invalid country. |
sv_SE[0]: Ogiltigt land.

en: Invalid email address. |
sv_SE[0]: Ogiltig e-postadress.

en: Invalid ID provided. |
sv_SE[0]: Ogiltigt ID angivet.

en: Invalid initialization mode. |
sv_SE[0]: Ogiltigt initieringsläge.

en: Invalid IP address or CIDR notation provided. |
sv_SE[0]: Ogiltig IP-adress eller CIDR-notation angiven.

en: Invalid IP address provided. |
sv_SE[0]: Ogiltig IP-adress angiven.

en: Invalid IP address. |
sv_SE[0]: Ogiltig IP-adress.

en: Invalid JSON file:  |
sv_SE[0]: Ogiltig JSON-fil:

en: Invalid JSON format. |
sv_SE[0]: Ogiltigt JSON-format.

en: Invalid JSON in %1$s at line %2$d. |
sv_SE[0]: Ogiltig JSON i %1$s på rad %2$d.

en: Invalid mode. |
sv_SE[0]: Ogiltigt läge.

en: Invalid preset. |
sv_SE[0]: Ogiltig förinställning.

en: Invalid provider. |
sv_SE[0]: Ogiltig leverantör.

en: Invalid request. |
sv_SE[0]: Ogiltig begäran.

en: Invalid setting value. |
sv_SE[0]: Ogiltigt inställningsvärde.

en: Invalid setting. |
sv_SE[0]: Ogiltig inställning.

en: Invalid upload. |
sv_SE[0]: Ogiltig uppladdning.

en: Invalid UX mode. |
sv_SE[0]: Ogiltigt UX-läge.

en: Invalid verification code. |
sv_SE[0]: Ogiltig verifieringskod.

en: Invalid verification code. Please try again. |
sv_SE[0]: Ogiltig verifieringskod. Försök igen.

en: IP / Subnet |
sv_SE[0]: IP / Subnät

en: IP Address |
sv_SE[0]: IP-adress

en: IP Addresses |
sv_SE[0]: IP-adresser

en: IP Allowlist |
sv_SE[0]: IP-tillåtelselista

en: IP Decay Interval |
sv_SE[0]: IP-förfallointervall

en: IP Decay Interval (hours) |
sv_SE[0]: IP-förfallointervall (timmar)

en: IP Hits and Unique IPs |
sv_SE[0]: IP-träffar och unika IP-adresser

en: IP List Import |
sv_SE[0]: Importera IP-lista

en: IP lists, ASN, GEO, white bots |
sv_SE[0]: IP-listor, ASN, GEO, vita botar

en: IP Lists: |
sv_SE[0]: IP-listor:

en: IP Max Age |
sv_SE[0]: IP-maxålder

en: IP Max Age (days) |
sv_SE[0]: IP-maxålder (dagar)

en: IP protocols |
sv_SE[0]: IP-protokoll

en: IP range overlaps with an existing rule: %s |
sv_SE[0]: IP-intervallet överlappar med en befintlig regel: %s

en: IP Ranges |
sv_SE[0]: IP-intervall

en: IP white/blacklists work earlier |
sv_SE[0]: IP-vit-/svartlistor fungerar tidigare

en: IP whitelists/blacklists work earlier |
sv_SE[0]: IP-vitlistor/svartlistor fungerar tidigare

en: IP, ASN, GEO and proxy rules |
sv_SE[0]: IP-, ASN-, GEO- och proxyregler

en: IPv4 address or subnet (CIDR) |
sv_SE[0]: IPv4-adress eller subnät (CIDR)

en: IPv4 List |
sv_SE[0]: IPv4-lista

en: IPv4 Lists: |
sv_SE[0]: IPv4-listor:

en: IPv6 /48 (large allocation) |
sv_SE[0]: IPv6 /48 (stor allokering)

en: IPv6 /56 (ISP site) |
sv_SE[0]: IPv6 /56 (ISP-plats)

en: IPv6 address or subnet (CIDR) |
sv_SE[0]: IPv6-adress eller subnät (CIDR)

en: IPv6 Connections |
sv_SE[0]: IPv6-anslutningar

en: IPv6 connections |
sv_SE[0]: IPv6-anslutningar

en: IPv6 List |
sv_SE[0]: IPv6-lista

en: IPv6 Lists: |
sv_SE[0]: IPv6-listor:

en: ISPmanager scheduler |
sv_SE[0]: ISPmanager schemaläggare

en: JA3 Header Name |
sv_SE[0]: JA3 Header-namn

en: JA4 Header Name |
sv_SE[0]: JA4 Header-namn

en: JavaScript is disabled in your browser. Enable JavaScript to continue. |
sv_SE[0]: JavaScript är inaktiverat i din webbläsare. Aktivera JavaScript för att fortsätta.

en: JavaScript Library: |
sv_SE[0]: JavaScript-bibliotek:

en: Javascript Support |
sv_SE[0]: JavaScript-stöd

en: JS consistency checks |
sv_SE[0]: JS-konsistenskontroller

en: JS Info |
sv_SE[0]: JS-info

en: Junk traffic is filtered as early as possible - only clean requests reach WordPress. |
sv_SE[0]: Skräptrafik filtreras så tidigt som möjligt - endast rena förfrågningar når WordPress.

en: Keep this tab open |
sv_SE[0]: Håll denna flik öppen

en: Key Prefix: |
sv_SE[0]: Nyckelprefix:

en: Kind |
sv_SE[0]: Typ

en: Kinsta hosting detected. Add the BotBlocker cookie as a cache bypass rule in the Kinsta dashboard. See CACHE-COMPATIBILITY.md. |
sv_SE[0]: Kinsta-hosting upptäcktes. Lägg till BotBlocker-kakan som en cache-bypass-regel i Kinsta-instrumentpanelen. Se CACHE-COMPATIBILITY.md.

en: Known non-core files (expected) |
sv_SE[0]: Kända icke-kärnfiler (förväntade)

en: Label |
sv_SE[0]: Etikett

en: Lang |
sv_SE[0]: Språk

en: Language |
sv_SE[0]: Språk

en: Last Applied Rule |
sv_SE[0]: Senast tillämpad regel

en: Last error: %s |
sv_SE[0]: Senaste fel: %s

en: Last Scan |
sv_SE[0]: Senaste genomsökning

en: Last signature DB check: %1$s. Loaded: %2$d. |
sv_SE[0]: Senaste signaturdatabaskontroll: %1$s. Inläst: %2$d.

en: Lax |
sv_SE[0]: Låg

en: Legal Information |
sv_SE[0]: Juridisk information

en: Legend: |
sv_SE[0]: Teckenförklaring:

en: Length Menu |
sv_SE[0]: Längdmeny

en: Libraries and resources used in BotBlocker, with licenses and sources. |
sv_SE[0]: Bibliotek och resurser som används i BotBlocker, med licenser och källor.

en: License |
sv_SE[0]: Licens

en: License key |
sv_SE[0]: Licensnyckel

en: License, cloud API, premium features |
sv_SE[0]: Licens, moln-API, premiumfunktioner

en: Licensed under |
sv_SE[0]: Licensierad under

en: Licensed under BSD License, available at |
sv_SE[0]: Licensierad under BSD-licensen, tillgänglig på

en: Licensed under the |
sv_SE[0]: Licensierad under

en: Light |
sv_SE[0]: Lätt

en: Light profile function is not available. |
sv_SE[0]: Lätt profilfunktion är inte tillgänglig.

en: Light Protection |
sv_SE[0]: Lätt skydd

en: Light protection |
sv_SE[0]: Lätt skydd

en: Lightning fast response |
sv_SE[0]: Blixtsnabb respons

en: Limits |
sv_SE[0]: Gränser

en: line %d |
sv_SE[0]: rad %d

en: List of path segments to exclude from scanning. |
sv_SE[0]: Lista över sökvägssegment att utesluta från skanning.

en: Live and historical traffic (IP, country, device, behavior markers). |
sv_SE[0]: Live- och historisk trafik (IP, land, enhet, beteendemarkörer).

en: LLM file generated successfully. |
sv_SE[0]: LLM-fil skapad framgångsrikt.

en: LLM Provider Sync |
sv_SE[0]: LLM-leverantörssynk

en: LLM providers synced successfully. |
sv_SE[0]: LLM-leverantörer synkade framgångsrikt.

en: LLM providers: %1$s | synced %2$s ago |
sv_SE[0]: LLM-leverantörer: %1$s | synkad %2$s sedan

en: LLM providers: not yet synced. |
sv_SE[0]: LLM-leverantörer: inte synkade än.

en: LLM sync failed:  |
sv_SE[0]: LLM-synk misslyckades:

en: Loading... |
sv_SE[0]: Laddar...

en: Loads before regular plugins. Faster threat response. |
sv_SE[0]: Laddas före vanliga plugins. Snabbare hotsvar.

en: Loads black/white IP lists before regular plugins. |
sv_SE[0]: Laddar svarta/vita IP-listor före vanliga plugins.

en: Loads black/white IP lists via wp-config before WordPress core starts |
sv_SE[0]: Laddar svarta/vita IP-listor via wp-config innan WordPress kärna startar

en: Loads black/white IP lists via wp-config before WordPress core starts. |
sv_SE[0]: Laddar svarta/vita IP-listor via wp-config innan WordPress kärna startar.

en: Loads with standard plugins. Fits most sites. |
sv_SE[0]: Laddas med standardplugins. Passar de flesta webbplatser.

en: Loads with standard plugins. Suitable for most sites. |
sv_SE[0]: Laddas med standardplugins. Lämpligt för de flesta webbplatser.

en: Log |
sv_SE[0]: Logg

en: Log Actions in WordPress Admin Panel |
sv_SE[0]: Logga åtgärder i WordPress adminpanel

en: Log Allowed Visitors |
sv_SE[0]: Logga tillåtna besökare

en: Log and Statistics |
sv_SE[0]: Logg och statistik

en: Log Blocked Visitors |
sv_SE[0]: Logga blockerade besökare

en: Log BotBlocker Errors |
sv_SE[0]: Logga BotBlocker-fel

en: Log BotBlocker Page Visits |
sv_SE[0]: Logga BotBlocker-sidvisningar

en: Log CLI requests |
sv_SE[0]: Logga CLI-förfrågningar

en: Log file cleared successfully. |
sv_SE[0]: Loggfil rensad framgångsrikt.

en: Log file is ready for download. |
sv_SE[0]: Loggfil är redo för nedladdning.

en: Log file not found or expired. |
sv_SE[0]: Loggfil hittades inte eller har gått ut.

en: Log file not found. |
sv_SE[0]: Loggfil hittades inte.

en: Log file successfully cleared! |
sv_SE[0]: Loggfil framgångsrikt rensad!

en: Log Known Good IPs |
sv_SE[0]: Logga kända goda IP-adresser

en: Log Manual Verification Requests |
sv_SE[0]: Logga manuella verifieringsförfrågningar

en: Log out |
sv_SE[0]: Logga ut

en: Log Payment Bypass Events |
sv_SE[0]: Logga betalningsförbikopplingshändelser

en: Log retention |
sv_SE[0]: Loggbevarande

en: Log retention and analytics |
sv_SE[0]: Loggbevarande och analys

en: Log Retention Period |
sv_SE[0]: Loggbevarandeperiod

en: Log Retention Period: |
sv_SE[0]: Loggbevarandeperiod:

en: Log Suspected Fake Bots |
sv_SE[0]: Logga misstänkta falska botar

en: Log verification requests, allowed visitors, blocked attempts, and admin actions. |
sv_SE[0]: Logga verifieringsförfrågningar, tillåtna besökare, blockerade försök och adminåtgärder.

en: Log Verified Local Visitors |
sv_SE[0]: Logga verifierade lokala besökare

en: Log Visits When BotBlocker Protection is Disabled |
sv_SE[0]: Logga besök när BotBlocker-skydd är inaktiverat

en: Log WordPress Actions |
sv_SE[0]: Logga WordPress-åtgärder

en: Logging |
sv_SE[0]: Loggning

en: Logging Settings |
sv_SE[0]: Loggningsinställningar

en: Login Brute-Force |
sv_SE[0]: Inloggnings-brute-force

en: Login Brute-Force Protection |
sv_SE[0]: Skydd mot inloggnings-brute-force

en: Login Page |
sv_SE[0]: Inloggningssida

en: Login page |
sv_SE[0]: Inloggningssida

en: Login URL |
sv_SE[0]: Inloggnings-URL

en: Logs & basic reports |
sv_SE[0]: Loggar & grundläggande rapporter

en: Longer ban applied after repeated failures. |
sv_SE[0]: Längre blockering tillämpas efter upprepade misslyckanden.

en: Low impact, works on any site |
sv_SE[0]: Låg påverkan, fungerar på alla webbplatser

en: Low resource consumption |
sv_SE[0]: Låg resursförbrukning

en: Low resource usage |
sv_SE[0]: Låg resursanvändning

en: Lowest server resource usage |
sv_SE[0]: Lägsta serverresursanvändningen

en: Main |
sv_SE[0]: Huvudsaklig

en: Main protection layer and deep traffic analysis. |
sv_SE[0]: Huvudsakligt skyddslager och djup trafikanalys.

en: Maintenance |
sv_SE[0]: Underhåll

en: Malicious IPs in cloud database: |
sv_SE[0]: Skadliga IP-adresser i molndatabasen:

en: malicious IPs in database |
sv_SE[0]: skadliga IP-adresser i databasen

en: Malware |
sv_SE[0]: Skadlig programvara

en: Malware Scan |
sv_SE[0]: Skanning av skadlig programvara

en: Malware Scan Batch |
sv_SE[0]: Batchskanning av skadlig programvara

en: Malware scan started. |
sv_SE[0]: Malwareskanning startad.

en: Malware Scanner |
sv_SE[0]: Skanner för skadlig programvara

en: Malware Scanner: High-Confidence Findings |
sv_SE[0]: Skanner för skadlig programvara: Hög säkerhet fynd

en: Malware Scheduled Scan |
sv_SE[0]: Schemalagd skanning av skadlig programvara

en: Malware Settings |
sv_SE[0]: Inställningar för skadlig programvara

en: manage add-ons |
sv_SE[0]: hantera tillägg

en: Manage referrer analysis, UTM processing, and iframe restrictions to control traffic sources. |
sv_SE[0]: Hantera referentanalys, UTM-behandling och iframe-begränsningar för att styra trafikkällor.

en: Manage the plugin database, temporary files, logs, and service data to keep your site running efficiently. |
sv_SE[0]: Hantera plugin-databasen, temporära filer, loggar och tjänstedata för att hålla din webbplats igång effektivt.

en: Manage your subscription details below. |
sv_SE[0]: Hantera dina prenumerationsuppgifter nedan.

en: Manually |
sv_SE[0]: Manuellt

en: Maps activity speed (as a percentage of Max RPM) to a reputation tier 1-5. Tier 6 is the max penalty, assigned automatically when an IP is blocked by the engine. Each mapping goes on its own line. |
sv_SE[0]: Kartlägger aktivitetshastighet (som en procentandel av Max RPM) till en ryktenivå 1-5. Nivå 6 är maximal straff, tilldelas automatiskt när en IP blockeras av motorn. Varje mappning ska placeras på en egen rad.

en: Maps traffic speed percentage to reputation tier 1-5 (tier 6 is reserved for blocked IPs). Format: percent:tier (one per line, e.g. 0.35:1). |
sv_SE[0]: Kartlägger trafikhastighetsprocent till ryktenivå 1-5 (nivå 6 är reserverad för blockerade IP-adresser). Format: procent:nivå (en per rad, t.ex. 0.35:1).

en: Maps traffic speed percentage to reputation tier 1–5 (tier 6 reserved for blocked IPs). Format: percent:tier (one per line). |
sv_SE[0]: Kartlägger trafikhastighetsprocent till ryktenivå 1–5 (nivå 6 reserverad för blockerade IP-adresser). Format: procent:nivå (en per rad).

en: Marketplace |
sv_SE[0]: Marknadsplats

en: Mask token-like values before displaying scan snippets. |
sv_SE[0]: Maskera tokenliknande värden innan visning av skanningsutdrag.

en: Match rotating shapes. BotBlocker exclusive. |
sv_SE[0]: Matcha roterande former. Exklusivt för BotBlocker.

en: Max DB Rows |
sv_SE[0]: Max antal databasrader

en: Max File Size |
sv_SE[0]: Max filstorlek

en: Max file size in bytes |
sv_SE[0]: Max filstorlek i byte

en: Max File Size, bytes |
sv_SE[0]: Max filstorlek, byte

en: Max Files |
sv_SE[0]: Max antal filer

en: Max Findings |
sv_SE[0]: Max antal fynd

en: Max number of files to scan |
sv_SE[0]: Max antal filer att skanna

en: Max number of malicious findings to report |
sv_SE[0]: Max antal skadliga fynd att rapportera

en: Max number of rows to store in the database |
sv_SE[0]: Max antal rader att lagra i databasen

en: Max RPH Threshold |
sv_SE[0]: Max RPH-tröskel

en: Max RPM Threshold |
sv_SE[0]: Max RPM-tröskel

en: Max Tier |
sv_SE[0]: Max nivå

en: Maximum compatibility |
sv_SE[0]: Maximal kompatibilitet

en: Maximum compatibility for testing and low-impact protection. |
sv_SE[0]: Maximal kompatibilitet för testning och skydd med låg påverkan.

en: Maximum findings embedded per target for the Tree view. |
sv_SE[0]: Maximala fynd inbäddade per mål för Trädvyn.

en: Maximum findings shown per category in the Flat view before truncating. Switch to Tree view to browse all. |
sv_SE[0]: Maximala fynd som visas per kategori i Platt vy innan avkortning. Byt till Trädvy för att bläddra igenom alla.

en: Maximum hardening with cloud threat intelligence. |
sv_SE[0]: Maximal härdning med molnhotintelligens.

en: Maximum penalty level an IP or subnet can reach. Higher tiers apply stricter thresholds. (Default: 6) |
sv_SE[0]: Maximal bestraffningsnivå som en IP eller subnät kan nå. Högre nivåer tillämpar striktare trösklar. (Standard: 6)

en: Maximum protection |
sv_SE[0]: Maximalt skydd

en: Maximum protection level |
sv_SE[0]: Maximal skyddsnivå

en: Maximum protection with PRO features |
sv_SE[0]: Maximalt skydd med PRO-funktioner

en: Maximum protection, tightest limits |
sv_SE[0]: Maximalt skydd, stramaste gränser

en: Maximum requests per hour. Catches slow-crawling scrapers that avoid per-minute limits. (Default: 200) |
sv_SE[0]: Maximalt antal förfrågningar per timme. Fångar långsamt krypande skrapor som undviker per-minutgränser. (Standard: 200)

en: Maximum requests per minute a typical human would make. (Default: 30) |
sv_SE[0]: Maximalt antal förfrågningar per minut som en typisk människa skulle göra. (Standard: 30)

en: Maximum security hardening |
sv_SE[0]: Maximal säkerhetsförstärkning

en: may reduce protection |
sv_SE[0]: kan minska skyddet

en: Memcached Cache Integration |
sv_SE[0]: Memcached Cache-integration

en: Memcached Host Address |
sv_SE[0]: Memcached-värdadress

en: Memcached PHP extension not installed on this server |
sv_SE[0]: Memcached PHP-tillägg inte installerat på denna server

en: Memcached Port Number |
sv_SE[0]: Memcached-portnummer

en: Memcached provides distributed memory caching for security data and visitor analytics, reducing database queries on busy sites. |
sv_SE[0]: Memcached tillhandahåller distribuerad minnescache för säkerhetsdata och besöksanalys, vilket minskar databasförfrågningar på belastade webbplatser.

en: Message |
sv_SE[0]: Meddelande

en: Message (Default) |
sv_SE[0]: Meddelande (Standard)

en: Migration and optimization |
sv_SE[0]: Migrering och optimering

en: Minimal impact, works on any site |
sv_SE[0]: Minimal påverkan, fungerar på alla webbplatser

en: Minimal protection |
sv_SE[0]: Minimalt skydd

en: Minimal server load |
sv_SE[0]: Minimal serverbelastning

en: Minimum threshold as a percentage of block RPM, preventing thresholds from dropping to zero under high subnet pressure. Default: 10%. |
sv_SE[0]: Minsta tröskelvärde som en procentandel av block-RPM, förhindrar att tröskelvärden sjunker till noll under högt subnätstryck. Standard: 10%.

en: Minor compatibility issues detected |
sv_SE[0]: Mindre kompatibilitetsproblem upptäckta

en: Missing |
sv_SE[0]: Saknas

en: Missing Files |
sv_SE[0]: Saknade filer

en: Missing IP address. |
sv_SE[0]: Saknad IP-adress.

en: Missing or invalid ASN rule ID. |
sv_SE[0]: Saknat eller ogiltigt ASN-regel-ID.

en: Missing or invalid path ID. |
sv_SE[0]: Saknat eller ogiltigt sökvägs-ID.

en: Missing or invalid rule ID. |
sv_SE[0]: Saknat eller ogiltigt regel-ID.

en: Missing or invalid white bot ID. |
sv_SE[0]: Saknat eller ogiltigt vit bot-ID.

en: Missing required field: %s. |
sv_SE[0]: Saknat obligatoriskt fält: %s.

en: Missing required field: id. |
sv_SE[0]: Saknat obligatoriskt fält: id.

en: Missing required field: paths. |
sv_SE[0]: Saknat obligatoriskt fält: paths.

en: Missing required field: proxies. |
sv_SE[0]: Saknat obligatoriskt fält: proxies.

en: Missing rules data. |
sv_SE[0]: Saknade reglerdata.

en: Mixed Content Fixer |
sv_SE[0]: Blandat innehåll-fixare

en: Mode |
sv_SE[0]: Läge

en: Mode "Recommended" today blocked %1$s bots, passed %2$s search engines. |
sv_SE[0]: Läge "Rekommenderat" blockerade idag %1$s bottar, passerade %2$s sökmotorer.

en: Moderate |
sv_SE[0]: Måttlig

en: Modified |
sv_SE[0]: Modifierad

en: Modules that enhance BotBlocker |
sv_SE[0]: Moduler som förbättrar BotBlocker

en: Monitor real-time threats and statistics |
sv_SE[0]: Övervaka realtidshot och statistik

en: Monthly or annual subscription with cloud intelligence and premium features. |
sv_SE[0]: Månadsvis eller årlig prenumeration med molnintelligens och premiumfunktioner.

en: More Captcha Options Available: |
sv_SE[0]: Fler Captcha-alternativ tillgängliga:

en: More permissive, fewer false positives |
sv_SE[0]: Mer tillåtande, färre falska positiva

en: Most checks are active. Enable the highlighted options to maximize protection. |
sv_SE[0]: De flesta kontroller är aktiva. Aktivera de markerade alternativen för att maximera skyddet.

en: Move the slider to adjust the threshold level |
sv_SE[0]: Flytta reglaget för att justera tröskelvärdet

en: MU mode disabled. Early initialization already performs pre-filtering. Enabling MU is unnecessary. |
sv_SE[0]: MU-läge inaktiverat. Tidig initiering utför redan förfiltrering. Att aktivera MU är onödigt.

en: MU mode loads black/white IP lists before regular plugins and WordPress core |
sv_SE[0]: MU-läge laddar svart-/vitlistor för IP innan vanliga plugins och WordPress-kärnan

en: MU plugin |
sv_SE[0]: MU-plugin

en: MU plugin active. Early IP and rule filtering run before other plugins. Early initialization is not required. |
sv_SE[0]: MU-plugin aktivt. Tidig IP- och regelfiltrering körs före andra plugins. Tidig initiering krävs inte.

en: MU Plugin Mode |
sv_SE[0]: MU-pluginläge

en: MU plugin mode disabled. You can enable it (or early initialization) for preliminary malicious IP rejection. |
sv_SE[0]: MU-pluginläge inaktiverat. Du kan aktivera det (eller tidig initiering) för preliminär avvisning av skadliga IP-adresser.

en: Multi-signal behavioral analysis for advanced bot detection. |
sv_SE[0]: Flersignalsbeteendeanalys för avancerad botdetektering.

en: Multiplier applied to block RPM for subnet threshold. Higher = more tolerant. Default: 3. |
sv_SE[0]: Multiplikator som tillämpas på block-RPM för subnättröskel. Högre = mer tolerant. Standard: 3.

en: Multiplier for behavior metrics from proxy/VPN traffic. (Default: 1.15) |
sv_SE[0]: Multiplikator för beteendemätvärden från proxy-/VPN-trafik. (Standard: 1,15)

en: My PRO status |
sv_SE[0]: Min PRO-status

en: Name |
sv_SE[0]: Namn

en: navigate |
sv_SE[0]: navigera

en: Need help with WordPress security? |
sv_SE[0]: Behöver du hjälp med WordPress-säkerhet?

en: Need help? Visit our |
sv_SE[0]: Behöver du hjälp? Besök vår

en: Network Mask |
sv_SE[0]: Nätverksmask

en: New BotBlocker version available |
sv_SE[0]: Ny BotBlocker-version tillgänglig

en: New bots discovered today: |
sv_SE[0]: Nya bottar upptäckta idag:

en: New errors will be logged as they occur. |
sv_SE[0]: Nya fel kommer att loggas när de inträffar.

en: News |
sv_SE[0]: Nyheter

en: Next Run |
sv_SE[0]: Nästa körning

en: Nginx detected with WP_CACHE enabled. If using FastCGI Cache, ensure the BotBlocker cookie bypasses it. See CACHE-COMPATIBILITY.md. |
sv_SE[0]: Nginx upptäckt med WP_CACHE aktiverat. Om du använder FastCGI Cache, se till att BotBlocker-kakan kringgår den. Se CACHE-COMPATIBILITY.md.

en: No |
sv_SE[0]: Nej

en: No active alerts |
sv_SE[0]: Inga aktiva varningar

en: No add-ons available at the moment. |
sv_SE[0]: Inga tillägg tillgängliga för tillfället.

en: No alerts |
sv_SE[0]: Inga varningar

en: No API key found for this domain. |
sv_SE[0]: Ingen API-nyckel hittades för denna domän.

en: No backup codes remaining. |
sv_SE[0]: Inga reservkoder kvar.

en: No Cache |
sv_SE[0]: Ingen cache

en: No cache |
sv_SE[0]: Ingen cache

en: No configuration needed |
sv_SE[0]: Ingen konfiguration behövs

en: No connection to BotBlocker Cloud |
sv_SE[0]: Ingen anslutning till BotBlocker Cloud

en: No countries selected |
sv_SE[0]: Inga länder valda

en: No data available for the specified period. |
sv_SE[0]: Inga data tillgängliga för den angivna perioden.

en: No data available. |
sv_SE[0]: Inga data tillgängliga.

en: No DNS/NS changes: works inside WordPress, no external services required |
sv_SE[0]: Inga DNS/NS-ändringar: fungerar inuti WordPress, inga externa tjänster krävs

en: No DNS/NS required: works inside WordPress, no external services needed |
sv_SE[0]: Inga DNS/NS krävs: fungerar inuti WordPress, inga externa tjänster behövs

en: No file content provided. |
sv_SE[0]: Inget filinnehåll angivet.

en: No file selected |
sv_SE[0]: Ingen fil vald

en: No issues found |
sv_SE[0]: Inga problem hittades

en: No JavaScript Support |
sv_SE[0]: Inget JavaScript-stöd

en: No LLM providers found |
sv_SE[0]: Inga LLM-leverantörer hittades

en: No manual verification. Access decisions are based entirely on IP databases, blacklists, and threat intelligence. |
sv_SE[0]: Ingen manuell verifiering. Åtkomstbeslut baseras helt på IP-databaser, svartlistor och hotinformation.

en: No news items available |
sv_SE[0]: Inga nyheter tillgängliga

en: No permission. |
sv_SE[0]: Ingen behörighet.

en: No rules provided. |
sv_SE[0]: Inga regler angivna.

en: No scan results yet. |
sv_SE[0]: Inga skanningsresultat än.

en: No scheduled cron jobs found. |
sv_SE[0]: Inga schemalagda cron-jobb hittades.

en: No scheduled tasks at this time. |
sv_SE[0]: Inga schemalagda uppgifter för tillfället.

en: No special configuration needed |
sv_SE[0]: Ingen speciell konfiguration behövs

en: No special setup required |
sv_SE[0]: Ingen speciell installation krävs

en: No stale tasks found. |
sv_SE[0]: Inga föråldrade uppgifter hittades.

en: No Update Source |
sv_SE[0]: Ingen uppdateringskälla

en: No visible checks. Decisions based on IP databases and threat intelligence. |
sv_SE[0]: Inga synliga kontroller. Beslut baserade på IP-databaser och hotinformation.

en: Nonce verification failed. |
sv_SE[0]: Nonce-verifiering misslyckades.

en: None |
sv_SE[0]: Ingen

en: Not Active |
sv_SE[0]: Inte aktiv

en: Not cleared: log file not found or insufficient permissions. |
sv_SE[0]: Rensades inte: loggfilen hittades inte eller otillräckliga behörigheter.

en: Not created: file already exists or insufficient permissions. |
sv_SE[0]: Skapades inte: filen finns redan eller otillräckliga behörigheter.

en: Not enough permissions to perform the operation. |
sv_SE[0]: Inte tillräckliga behörigheter för att utföra åtgärden.

en: Not included |
sv_SE[0]: Ingår inte

en: Not needed |
sv_SE[0]: Behövs inte

en: Not saved! |
sv_SE[0]: Inte sparad!

[ctx: unsaved changes indicator]
en: Not saved! |
sv_SE[0]: Inte sparad!

en: not set |
sv_SE[0]: inte inställt

en: Nothing found for |
sv_SE[0]: Inget hittades för

en: Notification Settings |
sv_SE[0]: Aviseringsinställningar

en: Notification Types |
sv_SE[0]: Aviseringstyper

en: Notifications |
sv_SE[0]: Aviseringar

en: Notify on Critical Server Load |
sv_SE[0]: Meddela vid kritisk serverbelastning

en: Number of files to process in each batch |
sv_SE[0]: Antal filer att bearbeta i varje sats

en: Number of targets to process per background batch. |
sv_SE[0]: Antal mål att bearbeta per bakgrundssats.

en: Object cache has been flushed successfully. |
sv_SE[0]: Objektcachen har rensats framgångsrikt.

en: Object cache successfully cleared! |
sv_SE[0]: Objektcachen rensades framgångsrikt!

en: of traffic |
sv_SE[0]: av trafik

en: Off by default. Plugin/theme source trees legitimately differ from the slimmer wp.org distribution (Pro builds, dev files), so extra files are listed under "Known non-core files" instead of flagged as added. Turn on to surface them as added findings. Core added files are always reported. |
sv_SE[0]: Avstängd som standard. Plugin-/temakällträd skiljer sig legitimt från den smalare wp.org-distributionen (Pro-byggen, utvecklingsfiler), så extra filer listas under "Kända icke-kärnfiler" istället för att flaggas som tillagda. Slå på för att visa dem som tillagda fynd. Tillagda kärnfiler rapporteras alltid.

en: Official BotBlocker add-ons require BotBlocker PRO. |
sv_SE[0]: Officiella BotBlocker-tillägg kräver BotBlocker PRO.

en: Official BotBlocker add-ons require BotBlocker PRO. Custom ZIP add-ons can still be uploaded. |
sv_SE[0]: Officiella BotBlocker-tillägg kräver BotBlocker PRO. Anpassade ZIP-tillägg kan fortfarande laddas upp.

en: Old HTTP versions |
sv_SE[0]: Gamla HTTP-versioner

en: Once a month |
sv_SE[0]: En gång i månaden

en: One indicator ID per line. Matching indicators will be ignored for known-benign findings. |
sv_SE[0]: En indikator-ID per rad. Matchande indikatorer ignoreras för kända godartade fynd.

en: One IP or CIDR range per line. Supports: single IPs (192.168.1.1), CIDR (10.0.0.0/24), wildcards (192.168.*.*), IPv6 (::1, 2001:db8::/32). Lines starting with # are comments. |
sv_SE[0]: En IP- eller CIDR-range per rad. Stöder: enstaka IP-adresser (192.168.1.1), CIDR (10.0.0.0/24), jokertecken (192.168.*.*), IPv6 (::1, 2001:db8::/32). Rader som börjar med # är kommentarer.

en: One-click activation |
sv_SE[0]: Aktivering med ett klick

en: One-Click Security Setup |
sv_SE[0]: Säkerhetsinstallation med ett klick

en: One-click setup |
sv_SE[0]: Installation med ett klick

en: One-Click Setup |
sv_SE[0]: Installation med ett klick

en: One‑Click Security Setup |
sv_SE[0]: Säkerhetsinstallation med ett klick

en: One‑Click Setup |
sv_SE[0]: Installation med ett klick

en: Only accept TLS fingerprint headers from this trusted proxy IP or CIDR range. Cloudflare IPs are auto-detected. |
sv_SE[0]: Acceptera endast TLS-fingeravtryckshuvuden från denna betrodda proxy-IP eller CIDR-range. Cloudflares IP-adresser upptäcks automatiskt.

en: Only for PRO |
sv_SE[0]: Endast för PRO

en: Only hash executable file types (php, js, htaccess, etc.). Faster but may miss modified image/media files. |
sv_SE[0]: Hasha endast körbara filtyper (php, js, htaccess, osv.). Snabbare men kan missa modifierade bild-/mediafiler.

en: Only safe HTTP methods (GET, POST, HEAD) are bypassed. Hard IP blacklists and country blocks still apply. |
sv_SE[0]: Endast säkra HTTP-metoder (GET, POST, HEAD) förbigås. Hårda IP-svartlistor och landsblockeringar gäller fortfarande.

en: open |
sv_SE[0]: öppna

en: Open any report to drill down and create block/allow rules from real traffic data. |
sv_SE[0]: Öppna valfri rapport för att detaljgranska och skapa blockerings-/tillåtelseregler från verklig trafikdata.

en: Open dashboard - protection status, overview, main page |
sv_SE[0]: Öppna instrumentpanel - skyddsstatus, översikt, huvudsida

en: Open Google Authenticator or another TOTP app and enter the 6-digit code. |
sv_SE[0]: Öppna Google Authenticator eller en annan TOTP-app och ange den 6-siffriga koden.

en: Open reports & log - traffic, blocked, threats, visitor history |
sv_SE[0]: Öppna rapporter & logg - trafik, blockerade, hot, besökshistorik

en: open support form |
sv_SE[0]: öppna supportformulär

en: Open the file |
sv_SE[0]: Öppna filen

en: Open WordPress database repair and optimization tool |
sv_SE[0]: Öppna WordPress databasreparations- och optimeringsverktyg

en: Open WordPress Site Health diagnostic tool |
sv_SE[0]: Öppna WordPress webbplatshälsa diagnostikverktyg

en: Operating System |
sv_SE[0]: Operativsystem

en: Operating Systems |
sv_SE[0]: Operativsystem

en: Operation failed. |
sv_SE[0]: Åtgärden misslyckades.

en: Optimal balance of security and convenience |
sv_SE[0]: Optimal balans mellan säkerhet och bekvämlighet

en: Optimal balance of security and usability |
sv_SE[0]: Optimal balans mellan säkerhet och användbarhet

en: Optimizations |
sv_SE[0]: Optimeringar

en: Optional comment for this ASN rule |
sv_SE[0]: Valfri kommentar för denna ASN-regel

en: Optional comment for this rule |
sv_SE[0]: Valfri kommentar för denna regel

en: Optional comment for this white bot |
sv_SE[0]: Valfri kommentar för denna vita bot

en: or |
sv_SE[0]: eller

en: or a 16-character backup code |
sv_SE[0]: eller en 16-teckens återställningskod

en: or contact us at |
sv_SE[0]: eller kontakta oss på

en: Or use a backup code (remaining: %s) |
sv_SE[0]: Eller använd en återställningskod (återstår: %s)

en: Order of execution |
sv_SE[0]: Utförandeordning

en: OS data collection |
sv_SE[0]: Datainsamling om operativsystem

en: Our developers can also help with PHP development and WordPress integration issues. |
sv_SE[0]: Våra utvecklare kan även hjälpa till med PHP-utveckling och integrationsproblem med WordPress.

en: Our support team can help with BotBlocker installation and configuration. |
sv_SE[0]: Vårt supportteam kan hjälpa till med installation och konfiguration av BotBlocker.

en: Overdue |
sv_SE[0]: Förfallen

en: Override Detection |
sv_SE[0]: Överstyrningsdetektering

en: Override detection |
sv_SE[0]: överstyrningsdetektering

en: Overview of your WordPress environment and BotBlocker core: plugin state, themes, plugins, and server parameters. |
sv_SE[0]: Översikt över din WordPress-miljö och BotBlocker-kärna: plugintillstånd, teman, plugin och serverparametrar.

en: Page |
sv_SE[0]: Sida

en: Page not found. |
sv_SE[0]: Sidan hittades inte.

en: Page: |
sv_SE[0]: Sida:

en: Partial Protection |
sv_SE[0]: Delvis skydd

en: Password: |
sv_SE[0]: Lösenord:

en: Path |
sv_SE[0]: Sökväg

en: Path (URL) |
sv_SE[0]: Sökväg (URL)

en: Path already exists. |
sv_SE[0]: Sökvägen finns redan.

en: Path created successfully. |
sv_SE[0]: Sökvägen skapades.

en: Path deleted successfully. |
sv_SE[0]: Sökvägen raderades.

en: Path not found. |
sv_SE[0]: Sökvägen hittades inte.

en: Path rule priority (1-100) |
sv_SE[0]: Prioritet för sökvägsregel (1-100)

en: Path substring or pattern to match |
sv_SE[0]: Delsträng eller mönster att matcha i sökvägen

en: Path toggled successfully. |
sv_SE[0]: Sökvägen växlade.

en: Path updated successfully. |
sv_SE[0]: Sökvägen uppdaterades.

en: Paths |
sv_SE[0]: Sökvägar

en: Paths file generated successfully. |
sv_SE[0]: Sökvägsfilen genererades.

en: Paths: |
sv_SE[0]: Sökvägar:

en: Payment Gateways |
sv_SE[0]: Betalningsportaler

en: Payment gateways (Stripe, PayPal, LiqPay, Fondy), analytics (Google Analytics, Facebook Pixel), and other external services require their domains here. |
sv_SE[0]: Betalningsportaler (Stripe, PayPal, LiqPay, Fondy), analysverktyg (Google Analytics, Facebook Pixel) och andra externa tjänster kräver sina domäner här.

en: Pending |
sv_SE[0]: Väntande

en: Perfect for testing |
sv_SE[0]: Perfekt för testning

en: Perfect! |
sv_SE[0]: Perfekt!

en: Performance |
sv_SE[0]: Prestanda

en: Performance may decrease temporarily until the cache rebuilds. |
sv_SE[0]: Prestanda kan tillfälligt minska tills cachen byggs om.

en: Performance Optimization |
sv_SE[0]: Prestandaoptimering

en: Performance optimization |
sv_SE[0]: prestandaoptimering

en: Performance, maintenance, and service parameters |
sv_SE[0]: Prestanda-, underhålls- och serviceparametrar

en: Permalink rules have been flushed successfully. |
sv_SE[0]: Permalinkregler har rensats framgångsrikt.

en: Permanently Ban |
sv_SE[0]: Blockera permanent

en: Permit CAPTCHA verification for visitors without Accept-Language header (privacy tools, Tor safest mode). Falls back to site default locale. Keep disabled unless you serve privacy-focused users. |
sv_SE[0]: Tillåt CAPTCHA-verifiering för besökare utan Accept-Language-header (integritetsverktyg, Tor säkraste läge). Återgår till webbplatsens standardspråk. Håll inaktiverat om du inte betjänar integritetsfokuserade användare.

en: Persistent connections |
sv_SE[0]: Beständiga anslutningar

[ctx: device type label]
en: Phone |
sv_SE[0]: Telefon

en: PHP extension not installed |
sv_SE[0]: PHP-tillägg ej installerat

en: PHP vars: |
sv_SE[0]: PHP-variabler:

en: PHP versions |
sv_SE[0]: PHP-versioner

en: PHP zip extension is required for backups. |
sv_SE[0]: PHP zip-tillägg krävs för säkerhetskopiering.

en: PHP zip extension is required for imports. |
sv_SE[0]: PHP zip-tillägg krävs för importer.

en: Pick the correct color. Simple logic, hard to automate. |
sv_SE[0]: Välj rätt färg. Enkel logik, svårt att automatisera.

en: Plans |
sv_SE[0]: Planer

en: Please Confirm |
sv_SE[0]: Vänligen bekräfta

en: Please enable JavaScript and reload the page |
sv_SE[0]: Vänligen aktivera JavaScript och ladda om sidan.

en: Please enter a valid 6-digit code. |
sv_SE[0]: Vänligen ange en giltig 6-siffrig kod.

en: Please scan the QR code using your authentication app (e.g., Google Authenticator, Authy, etc.) and store the backup codes in a safe place. Each backup code can be used only once. |
sv_SE[0]: Vänligen skanna QR-koden med din autentiseringsapp (t.ex. Google Authenticator, Authy, etc.) och spara säkerhetskopieringskoderna på ett säkert ställe. Varje säkerhetskopieringskod kan endast användas en gång.

en: Please select a country. |
sv_SE[0]: Vänligen välj ett land.

en: Please update the plugin first. |
sv_SE[0]: Vänligen uppdatera tillägget först.

en: Please wait... |
sv_SE[0]: Vänligen vänta...

en: Plugin homepage |
sv_SE[0]: Tilläggets hemsida

en: Plugin slugs to skip. One per line. |
sv_SE[0]: Tilläggs-sluggar att hoppa över. En per rad.

en: Plugins |
sv_SE[0]: Tillägg

en: Policy Link Label |
sv_SE[0]: Etikett för policylänk

en: Policy URL |
sv_SE[0]: Policy-URL

en: Popular add-ons, new possibilities |
sv_SE[0]: Populära tillägg, nya möjligheter

en: Premium add-ons - included with BotBlocker PRO |
sv_SE[0]: Premiumtillägg - ingår i BotBlocker PRO

en: Premium add-ons access |
sv_SE[0]: Tillgång till premiumtillägg

en: Premium Addons |
sv_SE[0]: Premiumtillägg

en: Preparing file scan queue... |
sv_SE[0]: Förbereder filskanningskö...

en: Preset applied successfully. |
sv_SE[0]: Förinställning tillämpad framgångsrikt.

en: Press and hold to confirm. No images or calculations. |
sv_SE[0]: Tryck och håll för att bekräfta. Inga bilder eller beräkningar.

en: Press and hold to verify. No images or math required. |
sv_SE[0]: Tryck och håll för att verifiera. Inga bilder eller matematik krävs.

en: Prevent password guessing attacks with temporary IP lockouts after failed login attempts. |
sv_SE[0]: Förhindra lösenordsgissningsattacker genom tillfälliga IP-spärrar efter misslyckade inloggningsförsök.

en: Prevent search engines from caching blocked pages. |
sv_SE[0]: Förhindra sökmotorer från att cachea blockerade sidor.

en: Prevent search engines from indexing UTM pages to avoid duplicate content. |
sv_SE[0]: Förhindra sökmotorer från att indexera UTM-sidor för att undvika duplicerat innehåll.

en: Prevents loading of Dashicons for non-admin users. |
sv_SE[0]: Förhindrar inläsning av Dashicons för icke-admin-användare.

en: Prevents loading of emoji scripts and styles. |
sv_SE[0]: Förhindrar inläsning av emoji-skript och stilar.

en: Prevents self-pingbacks when linking to your own posts. |
sv_SE[0]: Förhindrar själv-pingbacks när du länkar till dina egna inlägg.

en: Primary Block Time (seconds) |
sv_SE[0]: Primär blockeringstid (sekunder)

en: Priority |
sv_SE[0]: Prioritet

en: Priority (1-100) |
sv_SE[0]: Prioritet (1-100)

en: Priority Support |
sv_SE[0]: Prioriterad support

en: Priority support |
sv_SE[0]: Prioriterad support

en: Priority support & emergency help (24h) |
sv_SE[0]: Prioriterad support och akut hjälp (24h)

en: Priority support (24h response) |
sv_SE[0]: Prioriterad support (svar inom 24h)

en: Priority support SLA |
sv_SE[0]: Prioriterad support-SLA

en: Privacy of customer data |
sv_SE[0]: Sekretess för kunddata

en: Privacy Policy |
sv_SE[0]: Integritetspolicy

en: Privacy policy |
sv_SE[0]: Integritetspolicy

en: PRO - cloud, upgrade, pricing, license, premium |
sv_SE[0]: PRO - moln, uppgradering, prissättning, licens, premium

en: PRO Active |
sv_SE[0]: PRO Aktiv

en: PRO Active, Security Incomplete |
sv_SE[0]: PRO Aktiv, Säkerhet Ofullständig

en: PRO active: |
sv_SE[0]: PRO aktiv:

en: Pro Feature Active: |
sv_SE[0]: Pro-funktion Aktiv:

en: Pro Feature Available: |
sv_SE[0]: Pro-funktion Tillgänglig:

en: PRO Feature: |
sv_SE[0]: PRO-funktion:

en: PRO Features |
sv_SE[0]: PRO-funktioner

en: PRO is active |
sv_SE[0]: PRO är aktiv

en: PRO only |
sv_SE[0]: Endast PRO

en: PRO option |
sv_SE[0]: PRO-alternativ

en: PRO Status: Active |
sv_SE[0]: PRO Status: Aktiv

en: PRO Status: Inactive |
sv_SE[0]: PRO Status: Inaktiv

en: Pro Tip: |
sv_SE[0]: Pro Tips:

en: PRO users automatically share real-time threat intelligence. When one site on our network is attacked by a new botnet, the IP addresses are flagged and all PRO sites are protected instantly. |
sv_SE[0]: PRO-användare delar automatiskt hotinformation i realtid. När en webbplats i vårt nätverk attackeras av ett nytt botnät flaggas IP-adresserna och alla PRO-webbplatser skyddas omedelbart.

en: PRO vs Free |
sv_SE[0]: PRO vs Gratis

en: Profile applied. |
sv_SE[0]: Profil tillämpad.

en: Progress |
sv_SE[0]: Framsteg

en: Protect |
sv_SE[0]: Skydda

en: Protect default login endpoints and use a custom login URL. Choose the behavior for blocked access and keep your admin area safe. |
sv_SE[0]: Skydda standardinloggningsslutpunkter och använd en anpassad inloggnings-URL. Välj beteendet för blockerad åtkomst och håll ditt adminområde säkert.

en: Protected by <b>BotBlocker</b> plugin |
sv_SE[0]: Skyddad av <b>BotBlocker</b>-plugin

en: Protection active |
sv_SE[0]: Skydd aktivt

en: Protection before WP starts |
sv_SE[0]: Skydd innan WP startar

en: Protection checklist and server |
sv_SE[0]: Skyddschecklista och server

en: Protection from bots, scanners and brute-force in  |
sv_SE[0]: Skydd mot botar, skannrar och brute-force i

en: Protection is active |
sv_SE[0]: Skyddet är aktivt

en: Protection is disabled |
sv_SE[0]: Skyddet är inaktiverat

en: Protection level |
sv_SE[0]: Skyddsnivå

en: Protection Level: |
sv_SE[0]: Skyddsnivå:

en: Protection paused |
sv_SE[0]: Skydd pausat

en: Protection score |
sv_SE[0]: Skyddspoäng

en: Protection Score |
sv_SE[0]: Skyddspoäng

en: Protection Settings |
sv_SE[0]: Skyddsinställningar

en: Protection Settings - firewall, blocking, security |
sv_SE[0]: Skyddsinställningar - brandvägg, blockering, säkerhet

en: Protection status |
sv_SE[0]: Skyddsstatus

en: Protocol Information |
sv_SE[0]: Protokollinformation

en: Protocol Settings |
sv_SE[0]: Protokollinställningar

en: Provider |
sv_SE[0]: Leverantör

en: Proxies successfully updated for Early BotBlocker Mode |
sv_SE[0]: Proxies har uppdaterats framgångsrikt för Early BotBlocker-läge

en: Proxy already exists. |
sv_SE[0]: Proxy finns redan.

en: Proxy created successfully. |
sv_SE[0]: Proxy skapades framgångsrikt.

en: Proxy deleted successfully. |
sv_SE[0]: Proxy raderades framgångsrikt.

en: Proxy file rendered successfully. |
sv_SE[0]: Proxy-fil renderades framgångsrikt.

en: Proxy Multiplier |
sv_SE[0]: Proxy-multiplikator

en: Proxy not found. |
sv_SE[0]: Proxy hittades inte.

en: Proxy Threshold Multiplier |
sv_SE[0]: Proxy-tröskelmultiplikator

en: Proxy updated successfully. |
sv_SE[0]: Proxy uppdaterades framgångsrikt.

en: Proxy, VPN, and Tor detection |
sv_SE[0]: Proxy-, VPN- och Tor-detektion

en: PTR / DNS Anomalies |
sv_SE[0]: PTR / DNS-anomalier

en: PTR / DNS anomalies |
sv_SE[0]: PTR / DNS-anomalier

en: PTR anomalies |
sv_SE[0]: PTR-anomalier

en: PTR Cache |
sv_SE[0]: PTR-cache

en: PTR cache |
sv_SE[0]: PTR-cache

en: PTR cache improves DNS lookup speed. Auto-save admin IPs prevents accidental lockout. |
sv_SE[0]: PTR-cachen förbättrar DNS-sökhastigheten. Automatisk sparande av admin-IP:er förhindrar oavsiktlig utelåsning.

en: PTR Cache Lifetime |
sv_SE[0]: PTR-cachens livslängd

en: PTR Options |
sv_SE[0]: PTR-alternativ

en: PTR Rule Lifetime |
sv_SE[0]: PTR-regellivslängd

en: PTR Rule Subnet Mask |
sv_SE[0]: PTR-regelns subnätmask

en: Purple |
sv_SE[0]: Lila

en: Pusher notifications |
sv_SE[0]: Pusher-notifikationer

en: Query string |
sv_SE[0]: Frågesträng

en: Question |
sv_SE[0]: Fråga

en: Questions, suggestions, or need help? Contact us through any channel below. |
sv_SE[0]: Frågor, förslag eller behöver du hjälp? Kontakta oss via någon av kanalerna nedan.

en: Quick access |
sv_SE[0]: Snabbåtkomst

en: Quick Guide |
sv_SE[0]: Snabbguide

en: Quick IP Rule |
sv_SE[0]: Snabb IP-regel

en: Quick Presets |
sv_SE[0]: Snabbinställningar

en: Quick start |
sv_SE[0]: Snabbstart

en: Quick Start Guide |
sv_SE[0]: Snabbstartsguide

en: Raccoon |
sv_SE[0]: Tvättbjörn

en: Random string that makes cookie values unpredictable. |
sv_SE[0]: Slumpmässig sträng som gör cookievärden oförutsägbara.

en: Rate Inspector Required |
sv_SE[0]: Hastighetsinspektör krävs

en: Rate Limiting |
sv_SE[0]: Hastighetsbegränsning

en: Rate limiting |
sv_SE[0]: Hastighetsbegränsning

en: Rate limiting protects against brute force, DDoS, and distributed proxy attacks by dynamically adjusting thresholds based on subnet pressure. |
sv_SE[0]: Hastighetsbegränsning skyddar mot brute force-, DDoS- och distribuerade proxyattacker genom att dynamiskt justera tröskelvärden baserat på subnätstryck.

en: Raw event log for forensics and rule tuning. |
sv_SE[0]: Rå händelselogg för forensik och regelanpassning.

en: Re-checks BotBlocker PRO status and updates connection details. |
sv_SE[0]: Kontrollerar BotBlocker PRO-status igen och uppdaterar anslutningsinformation.

en: Re-enable BotBlocker |
sv_SE[0]: Återaktivera BotBlocker

en: Re-enable BotBlocker protection. |
sv_SE[0]: Återaktivera BotBlocker-skydd.

en: Read full comparison |
sv_SE[0]: Läs fullständig jämförelse

en: Read More |
sv_SE[0]: Läs mer

en: Read more |
sv_SE[0]: Läs mer

en: Real visitors unaffected |
sv_SE[0]: Riktiga besökare opåverkade

en: Real-time cloud threat checks (bots, bad ASN, dynamic proxies) |
sv_SE[0]: Realtidskontroller av molnhot (botar, dåliga ASN, dynamiska proxies)

en: Real-time threat monitoring |
sv_SE[0]: Realtidsövervakning av hot

en: Real-time visitor geo statistics. View period: |
sv_SE[0]: Realtidsstatistik för besökare geografiskt. Visningsperiod:

en: Real-time visitor statistics (IP, PTR, ASN, geo, device, OS, etc.) |
sv_SE[0]: Realtidsstatistik för besökare (IP, PTR, ASN, geo, enhet, OS, etc.)

en: Real-time visitor statistics (IP, PTR, ASN, GEO, OS) |
sv_SE[0]: Realtidsstatistik för besökare (IP, PTR, ASN, GEO, OS)

en: Real-time visitor statistics. View period: |
sv_SE[0]: Realtidsstatistik för besökare. Visningsperiod:

en: Reason or context (e.g. temporary block) |
sv_SE[0]: Anledning eller sammanhang (t.ex. tillfällig blockering)

en: reCaptcha enabled |
sv_SE[0]: reCaptcha aktiverad

en: reCaptcha not configured - Google domains not included in CSP. |
sv_SE[0]: reCaptcha inte konfigurerad - Google-domäner inte inkluderade i CSP.

en: reCaptcha Threshold Level |
sv_SE[0]: reCaptcha-tröskelnivå

en: reCaptcha v2 - "I am not a robot" |
sv_SE[0]: reCaptcha v2 - "Jag är inte en robot"

en: reCaptcha v2 keys are not configured. |
sv_SE[0]: reCaptcha v2-nycklar är inte konfigurerade.

en: reCaptcha v2 Secret Key |
sv_SE[0]: Hemlig nyckel för reCaptcha v2

en: reCaptcha v2 Secret Key: |
sv_SE[0]: Hemlig nyckel för reCaptcha v2:

en: reCaptcha v2 Site Key |
sv_SE[0]: Webbplatsnyckel för reCaptcha v2

en: reCaptcha v2 Site Key: |
sv_SE[0]: Webbplatsnyckel för reCaptcha v2:

en: reCaptcha v3 enabled |
sv_SE[0]: reCaptcha v3 aktiverad

en: reCaptcha v3 Secret Key |
sv_SE[0]: Hemlig nyckel för reCaptcha v3

en: reCaptcha v3 Secret Key: |
sv_SE[0]: Hemlig nyckel för reCaptcha v3:

en: reCaptcha v3 Site Key |
sv_SE[0]: Webbplatsnyckel för reCaptcha v3

en: reCaptcha v3 Site Key: |
sv_SE[0]: Webbplatsnyckel för reCaptcha v3:

en: reCaptcha, Redis, Memcached integrations |
sv_SE[0]: Integrationer för reCaptcha, Redis, Memcached

en: Receive real-time security alerts via Pusher. |
sv_SE[0]: Ta emot säkerhetsaviseringar i realtid via Pusher.

en: Receive security alerts via email. |
sv_SE[0]: Ta emot säkerhetsaviseringar via e-post.

en: Receive security alerts via Telegram. |
sv_SE[0]: Ta emot säkerhetsaviseringar via Telegram.

en: Recommendations |
sv_SE[0]: Rekommendationer

en: Recommended |
sv_SE[0]: Rekommenderad

en: Recommended 2FA Apps |
sv_SE[0]: Rekommenderade 2FA-appar

en: Recommended for most sites |
sv_SE[0]: Rekommenderas för de flesta webbplatser

en: Recommended preset |
sv_SE[0]: Rekommenderad förinställning

en: Recommended preset in one click (~30 seconds) |
sv_SE[0]: Rekommenderad förinställning med ett klick (~30 sekunder)

en: Record blocked visitor data for attack pattern analysis and threat intelligence. |
sv_SE[0]: Spela in data om blockerade besökare för analys av attackmönster och hotinformation.

en: Record Browser Type |
sv_SE[0]: Spela in webbläsartyp

en: Record challenge page visits. Helps monitor bot traffic that reaches verification stage. |
sv_SE[0]: Spela in besök på utmaningssidan. Hjälper till att övervaka bottrafik som når verifieringsstadiet.

en: Record Device Type |
sv_SE[0]: Spela in enhetstyp

en: Record internal errors for debugging and support troubleshooting. |
sv_SE[0]: Spela in interna fel för felsökning och supportfelsökning.

en: Record OS Type |
sv_SE[0]: Spela in operativsystemtyp

en: Record traffic during maintenance windows or when protection is intentionally disabled. |
sv_SE[0]: Spela in trafik under underhållsperioder eller när skyddet är avsiktligt inaktiverat.

en: Record traffic from whitelisted IPs to verify rule effectiveness. |
sv_SE[0]: Spela in trafik från vitlistade IP-adresser för att verifiera reglers effektivitet.

en: Record visitors detected as likely bots via fingerprinting inconsistencies. |
sv_SE[0]: Spela in besökare som upptäcks som troliga bottar via inkonsekvenser i fingeravtryck.

en: Record visitors sent to Captcha challenges. Useful for analysing bot detection effectiveness. |
sv_SE[0]: Spela in besökare som skickas till Captcha-utmaningar. Användbart för att analysera effektiviteten av botdetektering.

en: Record visitors who pass all security checks. Useful for traffic analysis and audit trails. |
sv_SE[0]: Spela in besökare som klarar alla säkerhetskontroller. Användbart för trafikanalys och revisionsspår.

en: Record WordPress events such as logins, password resets, and blocked access attempts. |
sv_SE[0]: Spela in WordPress-händelser som inloggningar, lösenordsåterställningar och blockerade åtkomstförsök.

en: Red |
sv_SE[0]: Röd

en: Redact Secrets in Snippets |
sv_SE[0]: Redigera hemligheter i kodsnuttar

en: Redact secrets in snippets |
sv_SE[0]: Redigera hemligheter i kodsnuttar

en: Redirect |
sv_SE[0]: Omdirigering

en: Redirect URL |
sv_SE[0]: Omdirigerings-URL

en: Redis Authentication Password |
sv_SE[0]: Redis autentiseringslösenord

en: Redis Cache Integration |
sv_SE[0]: Redis cache-integration

en: Redis Database Index |
sv_SE[0]: Redis databasindex

en: Redis is faster for high-traffic sites. Memcached fits distributed setups. This can be changed later in Settings. |
sv_SE[0]: Redis är snabbare för webbplatser med hög trafik. Memcached passar distribuerade installationer. Detta kan ändras senare i Inställningar.

en: Redis is faster for high-traffic sites. Memcached suits distributed systems. You can change this later in Tools. |
sv_SE[0]: Redis är snabbare för webbplatser med hög trafik. Memcached lämpar sig för distribuerade system. Du kan ändra detta senare i Verktyg.

en: Redis Key Prefix |
sv_SE[0]: Redis nyckelprefix

en: Redis PHP extension not installed on this server |
sv_SE[0]: Redis PHP-tillägg är inte installerat på denna server

en: Redis provides in-memory caching for security counters, visitor statistics, and threat detection data. |
sv_SE[0]: Redis tillhandahåller minnescache för säkerhetsräknare, besöksstatistik och hotdetekteringsdata.

en: Redis Server Host |
sv_SE[0]: Redis servervärd

en: Redis Server Port |
sv_SE[0]: Redis-serverport

en: Reduce server load - junk is blocked before WP loads |
sv_SE[0]: Minska serverbelastning – skräp blockeras innan WP laddas

en: Reduce unwanted traffic, prevent automated attacks, and restrict access to real visitors only. |
sv_SE[0]: Minska oönskad trafik, förhindra automatiserade attacker och begränsa åtkomst till endast riktiga besökare.

en: Refresh PRO status |
sv_SE[0]: Uppdatera PRO-status

en: Refresh status |
sv_SE[0]: Uppdatera status

en: Refund |
sv_SE[0]: Återbetalning

en: Refund policy |
sv_SE[0]: Återbetalningspolicy

en: Regular hits will be removed from the database. |
sv_SE[0]: Vanliga träffar kommer att tas bort från databasen.

en: Regular Plugin |
sv_SE[0]: Vanligt plugin

en: Regular plugin |
sv_SE[0]: Vanligt plugin

en: Regular Report Frequency |
sv_SE[0]: Vanlig rapportfrekvens

en: Reinstall Database |
sv_SE[0]: Installera om databas

en: Reinstall database - reset, fresh start, rebuild tables |
sv_SE[0]: Installera om databas – återställ, nystart, återuppbygg tabeller

en: Reload |
sv_SE[0]: Ladda om

en: Reloading... |
sv_SE[0]: Laddar om…

en: Remaining days |
sv_SE[0]: Återstående dagar

en: Remaining Requests |
sv_SE[0]: Återstående begäranden

en: Remember repeat offenders. This tracks the reputation history of suspicious IPs and subnets over several days, making future blocks trigger much faster for repeat offenders. (Default: Enabled) |
sv_SE[0]: Kom ihåg återfallsförbrytare. Detta spårar ryktehistoriken för misstänkta IP-adresser och subnät över flera dagar, vilket gör att framtida blockeringar utlöses mycket snabbare för återfallsförbrytare. (Standard: Aktiverat)

en: Remember repeat offenders. Tracks reputation history of suspicious IPs and subnets over several days. (Default: Enabled) |
sv_SE[0]: Kom ihåg återfallsförbrytare. Spårar ryktehistoriken för misstänkta IP-adresser och subnät över flera dagar. (Standard: Aktiverat)

en: Remove all ASN rules |
sv_SE[0]: Ta bort alla ASN-regler

en: Remove all paths |
sv_SE[0]: Ta bort alla sökvägar

en: Remove all proxies |
sv_SE[0]: Ta bort alla proxies

en: Remove all rules |
sv_SE[0]: Ta bort alla regler

en: Remove all white bots |
sv_SE[0]: Ta bort alla vita botar

en: Remove Comment URLs |
sv_SE[0]: Ta bort kommentar-URL:er

en: Remove country |
sv_SE[0]: Ta bort land

en: Remove Global Styles |
sv_SE[0]: Ta bort globala stilar

en: Remove jQuery Migrate |
sv_SE[0]: Ta bort jQuery Migrate

en: Remove RSD Link |
sv_SE[0]: Ta bort RSD-länk

en: Remove RSS Feed Links |
sv_SE[0]: Ta bort RSS-flödeslänkar

en: Remove Shortlink |
sv_SE[0]: Ta bort kortlänk

en: Removes jQuery Migrate. May break older plugins that use deprecated jQuery functions. |
sv_SE[0]: Tar bort jQuery Migrate. Kan bryta äldre plugin som använder föråldrade jQuery-funktioner.

en: Removes RSS feed links from the header. |
sv_SE[0]: Tar bort RSS-flödeslänkar från sidhuvudet.

en: Removes the Really Simple Discovery link from the header. |
sv_SE[0]: Tar bort Really Simple Discovery-länken från sidhuvudet.

en: Removes the shortlink URL from the header. |
sv_SE[0]: Tar bort kortlänk-URL från sidhuvudet.

en: Removes the website URL field from the comment form. |
sv_SE[0]: Tar bort fältet för webbplats-URL från kommentarsformuläret.

en: Removes the WordPress version meta tag from the page source. |
sv_SE[0]: Tar bort WordPress versionsmetatagg från sidkällan.

en: Removes wp-global-styles inline CSS from the frontend. |
sv_SE[0]: Tar bort wp-global-styles inline-CSS från frontend.

en: Repair and Optimize Database |
sv_SE[0]: Reparera och optimera databas

en: Repair and optimize DB - fix tables, cleanup, speed up |
sv_SE[0]: Reparera och optimera databasen – fixa tabeller, städa upp, snabba upp

en: Repeat Block Time (seconds) |
sv_SE[0]: Upprepa blockeringstid (sekunder)

en: Repeat Block Time (seconds): |
sv_SE[0]: Upprepa blockeringstid (sekunder):

en: Repeated violations result in progressively longer bans. X-Robots-Tag directives prevent SEO penalties on blocked pages. |
sv_SE[0]: Upprepade överträdelser leder till successivt längre avstängningar. X-Robots-Tag-direktiv förhindrar SEO-straff på blockerade sidor.

en: replaces insecure content links with secure ones |
sv_SE[0]: ersätter osäkra innehållslänkar med säkra

en: Replaces IP/host/UA-bound cookie hash with a session token. Eliminates Captcha loops for VPN/proxy users. Disable only if experiencing issues. |
sv_SE[0]: Ersätter IP-/värd-/UA-bunden cookie-hash med en sessions-token. Eliminerar Captcha-loopar för VPN-/proxy-användare. Avaktivera endast om problem uppstår.

en: Report dashboard |
sv_SE[0]: Rapportpanel

en: Report extra (added) files in plugins/themes |
sv_SE[0]: Rapportera extra (tillagda) filer i plugin/teman

en: Report Extra Files in Plugins/Themes |
sv_SE[0]: Rapportera extra filer i plugins/teman

en: Report list |
sv_SE[0]: Rapportlista

en: Report Period |
sv_SE[0]: Rapportperiod

en: Report Period: |
sv_SE[0]: Rapportperiod:

en: Reports |
sv_SE[0]: Rapporter

en: Reports - log, analytics, history, visitor stats |
sv_SE[0]: Rapporter - logg, analys, historik, besöksstatistik

en: Reports and Statistics |
sv_SE[0]: Rapporter och statistik

en: Reports dashboard |
sv_SE[0]: Rapporter kontrollpanel

en: Reports Dashboard |
sv_SE[0]: Rapportkontrollpanel

en: Reputation Layer |
sv_SE[0]: Anseendelager

en: Request failed. Please try again. |
sv_SE[0]: Begäran misslyckades. Försök igen.

en: Request Handling Chain |
sv_SE[0]: Begäranhanteringskedja

en: Request processing chain |
sv_SE[0]: Begäranbearbetningskedja

en: Requests allowed per verified visitor before re-verification. |
sv_SE[0]: Förfrågningar tillåtna per verifierad besökare före omverifiering.

en: Requests blocked |
sv_SE[0]: Blockerade förfrågningar

en: Requests from server IP |
sv_SE[0]: Förfrågningar från server-IP

en: requests remaining |
sv_SE[0]: förfrågningar kvar

en: Required files missing. Regenerated. |
sv_SE[0]: Nödvändiga filer saknas. Återskapade.

en: Required for scheduled tasks and backups |
sv_SE[0]: Krävs för schemalagda uppgifter och säkerhetskopior

en: Required: |
sv_SE[0]: Krävs:

en: Requires a newer BotBlocker version |
sv_SE[0]: Kräver en nyare BotBlocker-version

en: Requires a web server module (nginx, HAProxy, LiteSpeed) or Cloudflare (Business+) to pass the fingerprint via HTTP header. |
sv_SE[0]: Kräver en webbservermodul (nginx, HAProxy, LiteSpeed) eller Cloudflare (Business+) för att skicka fingeravtrycket via HTTP-rubrik.

en: Requires active BotBlocker PRO |
sv_SE[0]: Kräver aktiv BotBlocker PRO

en: Requires BotBlocker >= %s |
sv_SE[0]: Kräver BotBlocker >= %s

en: Requires BotBlocker PRO and the Early Init add-on. |
sv_SE[0]: Kräver BotBlocker PRO och tillägget Early Init.

en: Requires PRO |
sv_SE[0]: Kräver PRO

en: Requires PRO license |
sv_SE[0]: Kräver PRO-licens

en: Requires the Early Init add-on to be enabled. |
sv_SE[0]: Kräver att tillägget Early Init är aktiverat.

en: Requires the PHP zip extension, which is not available on this server. |
sv_SE[0]: Kräver PHP zip-tillägget, som inte är tillgängligt på denna server.

en: Reset |
sv_SE[0]: Återställ

en: Reset 2FA |
sv_SE[0]: Återställ 2FA

en: Reset 2FA for user |
sv_SE[0]: Återställ 2FA för användare

en: Reset all BotBlocker tables to default settings |
sv_SE[0]: Återställ alla BotBlocker-tabeller till standardinställningar

en: Reset and Re-run Wizard |
sv_SE[0]: Återställ och kör guiden igen

en: Reset and Restart Wizard |
sv_SE[0]: Återställ och starta om guiden

en: Reset Authentication Cookies |
sv_SE[0]: Återställ autentiseringskakor

en: Reset cookies |
sv_SE[0]: Återställ kakor

en: Reset failed |
sv_SE[0]: Återställning misslyckades

en: Reset Rewrite Rules |
sv_SE[0]: Återställ omskrivningsregler

en: Reset the rules |
sv_SE[0]: Återställ reglerna

en: Reset URL rewrite rules |
sv_SE[0]: Återställ URL-omskrivningsregler

en: Reset URL Rewrite Rules |
sv_SE[0]: Återställ URL-omskrivningsregler

en: Resets all visitor cookies - visitors must re-verify |
sv_SE[0]: Återställer alla besökarkakor - besökare måste verifiera om

en: Resets the internal WordPress cache and external caching systems (Redis, Memcached) |
sv_SE[0]: Återställer den interna WordPress-cachen och externa cachningssystem (Redis, Memcached)

en: Resets the internal WordPress cache. |
sv_SE[0]: Återställer den interna WordPress-cachen.

en: Resetting... |
sv_SE[0]: Återställer...

en: Restore |
sv_SE[0]: Återskapa

en: Restrict proxy servers, data centers, VPNs, and legacy protocols to reduce automated threats. |
sv_SE[0]: Begränsa proxyservrar, datacenter, VPN och äldre protokoll för att minska automatiserade hot.

en: Retrieves your BotBlocker PRO key from the cloud. |
sv_SE[0]: Hämtar din BotBlocker PRO-nyckel från molnet.

en: Retrying... |
sv_SE[0]: Försöker igen...

en: Reverse DNS (PTR) |
sv_SE[0]: Omvänd DNS (PTR)

en: Review security score |
sv_SE[0]: Granska säkerhetspoäng

en: Rewrite rules successfully flushed! |
sv_SE[0]: Omskrivningsregler rensades framgångsrikt!

en: Roles with 2FA |
sv_SE[0]: Roller med 2FA

en: Router File |
sv_SE[0]: Routerfil

en: RSS feeds are disabled. Visit the |
sv_SE[0]: RSS-flöden är inaktiverade. Besök

en: RU-Gov list update already queued. |
sv_SE[0]: RU-Gov-lista-uppdatering redan i kö.

en: RU-Gov list update scheduled. |
sv_SE[0]: RU-Gov-lista-uppdatering schemalagd.

en: RU-Gov list: not yet downloaded. |
sv_SE[0]: RU-Gov-lista: ännu inte nedladdad.

en: RU-Gov sync not available. |
sv_SE[0]: RU-Gov-synkronisering inte tillgänglig.

en: RU-Gov: %1$s ranges | updated %2$s ago |
sv_SE[0]: RU-Gov: %1$s intervall | uppdaterad för %2$s sedan

en: RUGOV Freshness Check |
sv_SE[0]: RUGOV färskhetskontroll

en: RUGOV Update |
sv_SE[0]: RUGOV-uppdatering

en: Rule |
sv_SE[0]: Regel

en: Rule action |
sv_SE[0]: Regelåtgärd

en: Rule already exists. |
sv_SE[0]: Regeln finns redan.

en: Rule created successfully. |
sv_SE[0]: Regeln skapades framgångsrikt.

en: Rule data |
sv_SE[0]: Regeldata

en: Rule deleted successfully. |
sv_SE[0]: Regeln raderades framgångsrikt.

en: Rule expiration date and time |
sv_SE[0]: Regelns utgångsdatum och tid

en: Rule lifetime |
sv_SE[0]: Regelns livslängd

en: Rule not found. |
sv_SE[0]: Regeln hittades inte.

en: Rule priority (1-100) |
sv_SE[0]: Regelprioritet (1-100)

en: Rule toggled successfully. |
sv_SE[0]: Regeln växlades framgångsrikt.

en: Rule updated successfully. |
sv_SE[0]: Regeln uppdaterades framgångsrikt.

en: Rules |
sv_SE[0]: Regler

en: Rules & IPs |
sv_SE[0]: Regler & IP-adresser

en: Rules - lists, blacklist, whitelist, IP, GEO |
sv_SE[0]: Regler - listor, svartlista, vitlista, IP, GEO

en: Rules and IP lists |
sv_SE[0]: Regler och IP-listor

en: Rules and IP Lists |
sv_SE[0]: Regler och IP-listor

en: Rules and IP lists statistics |
sv_SE[0]: Statistik över regler och IP-listor

en: Rules file generated successfully. |
sv_SE[0]: Regelfil genererad framgångsrikt.

en: Rules will be regenerated automatically. |
sv_SE[0]: Regler kommer att återskapas automatiskt.

en: Run all recurring tasks immediately |
sv_SE[0]: Kör alla återkommande uppgifter omedelbart

en: Run malware scan - virus, infected files |
sv_SE[0]: Kör malwaresökning - virus, infekterade filer

en: Run only overdue tasks |
sv_SE[0]: Kör endast försenade uppgifter

en: Run setup wizard - guide, onboarding, first steps |
sv_SE[0]: Kör installationsguiden - guide, introduktion, första steg

en: Run Setup Wizard Again |
sv_SE[0]: Kör installationsguiden igen

en: Run the wizard to configure protection |
sv_SE[0]: Kör guiden för att konfigurera skydd

en: Run this task now |
sv_SE[0]: Kör denna uppgift nu

en: Run truth source scan - file integrity |
sv_SE[0]: Kör sanningskällskanning - filintegritet

en: Running compatibility tests for your site |
sv_SE[0]: Kör kompatibilitetstester för din webbplats

en: Russian |
sv_SE[0]: Ryska

en: Safe defaults |
sv_SE[0]: Säkra standardinställningar

en: Safe defaults: compatible with WooCommerce, Elementor, caches |
sv_SE[0]: Säkra standardinställningar: kompatibel med WooCommerce, Elementor, cachar

en: Safe defaults: works with WooCommerce, Elementor and most caches |
sv_SE[0]: Säkra standardinställningar: fungerar med WooCommerce, Elementor och de flesta cachar

en: Safe for production use. |
sv_SE[0]: Säker för användning i produktion.

en: Salt file created successfully. |
sv_SE[0]: Saltfil skapad framgångsrikt.

en: Salt successfully created! |
sv_SE[0]: Salt skapat framgångsrikt!

en: SameSite cookies |
sv_SE[0]: SameSite-kakor

en: SameSite policy controls cross-site cookie behavior to protect against CSRF attacks. |
sv_SE[0]: SameSite-policyn styr beteende för korssajt-kakor för att skydda mot CSRF-attacker.

en: Sample file not found. |
sv_SE[0]: Exempelfil hittades inte.

en: Save |
sv_SE[0]: Spara

en: Save admin IPs |
sv_SE[0]: Spara admin-IP-adresser

en: Save ASN rules to PHP file |
sv_SE[0]: Spara ASN-regler till PHP-fil

en: Save Backup Codes |
sv_SE[0]: Spara säkerhetskopieringskoder

en: Save IPv4 rules to PHP file |
sv_SE[0]: Spara IPv4-regler till PHP-fil

en: Save IPv6 rules to PHP file |
sv_SE[0]: Spara IPv6-regler till PHP-fil

en: Save list |
sv_SE[0]: Spara lista

en: Save LLM rules to PHP file |
sv_SE[0]: Spara LLM-regler till PHP-fil

en: Save the file |
sv_SE[0]: Spara filen

en: Save the file. |
sv_SE[0]: Spara filen.

en: Save these codes in a safe place. Each code can be used only once. |
sv_SE[0]: Spara dessa koder på en säker plats. Varje kod kan bara användas en gång.

en: Save white bot rules to PHP file |
sv_SE[0]: Spara vita bot-regler till PHP-fil

en: Saving... |
sv_SE[0]: Sparar...

en: Scan active and inactive themes for malicious code. |
sv_SE[0]: Skanna aktiva och inaktiva teman efter skadlig kod.

en: Scan cancelled. |
sv_SE[0]: Skanning avbruten.

en: Scan completed. Refreshing results... |
sv_SE[0]: Skanning slutförd. Uppdaterar resultaten...

en: Scan currently in progress. Results will appear here when complete. |
sv_SE[0]: Skanning pågår för närvarande. Resultaten visas här när den är klar.

en: Scan Database |
sv_SE[0]: Skanna databas

en: Scan in progress |
sv_SE[0]: Skanning pågår

en: Scan in progress... |
sv_SE[0]: Skanning pågår...

en: Scan installed plugins for malicious code. |
sv_SE[0]: Skanna installerade plugins efter skadlig kod.

en: Scan limit reached. |
sv_SE[0]: Skanngräns nådd.

en: Scan Plugins |
sv_SE[0]: Skanna plugins

en: Scan plugins |
sv_SE[0]: Skanna plugins

en: Scan posts, pages, options, users, and cron hooks |
sv_SE[0]: Skanna inlägg, sidor, inställningar, användare och cron-hooks

en: Scan QR Code |
sv_SE[0]: Skanna QR-kod

en: Scan results cleared. |
sv_SE[0]: Skanningsresultat rensade.

en: Scan Scope |
sv_SE[0]: Skanningsomfattning

en: Scan started. |
sv_SE[0]: Skanning startad.

en: Scan the entire wp-content directory instead of just the selected subdirectories. |
sv_SE[0]: Skanna hela wp-content-katalogen istället för bara de valda underkatalogerna.

en: Scan the QR code |
sv_SE[0]: Skanna QR-koden

en: Scan the URL referrer for specific GET parameters to detect unwanted or suspicious traffic sources. |
sv_SE[0]: Skanna URL-referenten efter specifika GET-parametrar för att upptäcka oönskade eller misstänkta trafikkällor.

en: Scan the WordPress database for malicious content in posts, pages, options, users, and cron jobs. |
sv_SE[0]: Skanna WordPress-databasen efter skadligt innehåll i inlägg, sidor, inställningar, användare och cron-jobb.

en: Scan the wp-content/uploads directory for malicious files. |
sv_SE[0]: Skanna wp-content/uploads-katalogen efter skadliga filer.

en: Scan Themes |
sv_SE[0]: Skanna teman

en: Scan themes |
sv_SE[0]: Skanna teman

en: Scan Uploads |
sv_SE[0]: Skanna uppladdningar

en: Scan uploads |
sv_SE[0]: Skanna uppladdningar

en: Scan Whole wp-content |
sv_SE[0]: Skanna hela wp-content

en: Scan whole wp-content instead of selected folders |
sv_SE[0]: Skanna hela wp-content istället för valda mappar

en: Scan with authenticator app |
sv_SE[0]: Skanna med autentiseringsapp

en: Scan WordPress Core |
sv_SE[0]: Skanna WordPress Core

en: Scan WordPress core |
sv_SE[0]: Skanna WordPress core

en: Scan WordPress core via integrity hash check |
sv_SE[0]: Skanna WordPress core via integritetshashkontroll

en: Scanned: |
sv_SE[0]: Skannat:

en: Scanning database |
sv_SE[0]: Skannar databasen

en: Scanning files for malware |
sv_SE[0]: Skannar filer efter skadlig kod

en: Scans WordPress files and database content for dangerous execution, obfuscation, encoded payloads, injected scripts, and known webshell markers. Findings are indicators for review. Do not delete files before checking backups and confirming the payload. |
sv_SE[0]: Skannar WordPress-filer och databasinnehåll efter farlig körning, fördunkling, kodade nyttolaster, injicerade skript och kända webshell-markörer. Fynden är indikatorer för granskning. Ta inte bort filer innan du kontrollerar säkerhetskopior och bekräftar nyttolasten.

en: Schedule |
sv_SE[0]: Schemalägg

en: Schedule an immediate background download of the latest ASN (autonomous system) database from BotBlocker servers. |
sv_SE[0]: Schemalägg en omedelbar bakgrundsnedladdning av den senaste ASN-databasen (autonoma system) från BotBlocker-servrar.

en: Schedule an immediate background download of the latest RU-Gov CIDR list from C24Be/AS_Network_List (VK excluded). |
sv_SE[0]: Schemalägg en omedelbar bakgrundsnedladdning av den senaste RU-Gov CIDR-listan från C24Be/AS_Network_List (VK undantaget).

en: Scheduled Content Cleanup |
sv_SE[0]: Schemalagd innehållsrensning

en: Scheduled Cron Jobs |
sv_SE[0]: Schemalagda Cron-jobb

en: Scheduled Scan |
sv_SE[0]: Schemalagd skanning

en: Scheduled Tasks |
sv_SE[0]: Schemalagda uppgifter

en: Script Name |
sv_SE[0]: Skriptnamn

en: Search |
sv_SE[0]: Sök

en: Search bots |
sv_SE[0]: Sök robotar

en: Search by data, comment… |
sv_SE[0]: Sök efter data, kommentar…

en: Search cron jobs… |
sv_SE[0]: Sök cron-jobb…

en: Search engine verification, SEO protection from fake crawlers |
sv_SE[0]: Verifiering av sökmotorer, SEO-skydd mot falska robotar

en: Search engine visits |
sv_SE[0]: Sökmotorsbesök

en: Search Engines |
sv_SE[0]: Sökmotorer

en: Search engines file generated successfully. |
sv_SE[0]: Sökmotorsfil genererad framgångsrikt.

en: Search settings and actions |
sv_SE[0]: Sökinställningar och åtgärder

en: sec |
sv_SE[0]: sek

en: Secondary Block Time (seconds) |
sv_SE[0]: Sekundär blockeringstid (sekunder)

en: Secondary time ban enabled |
sv_SE[0]: Sekundär tidsblockering aktiverad

en: Seconds remaining until unlock: |
sv_SE[0]: Sekunder kvar till upplåsning:

en: Seconds until unlock: |
sv_SE[0]: Sekunder till upplåsning:

en: Secret key not set. |
sv_SE[0]: Hemlig nyckel inte inställd.

en: Secret link to disable the current BotBlocker check |
sv_SE[0]: Hemlig länk för att inaktivera den aktuella BotBlocker-kontrollen

en: Secret link to fully disable BotBlocker |
sv_SE[0]: Hemlig länk för att helt inaktivera BotBlocker

en: Secret link to re-enable BotBlocker |
sv_SE[0]: Hemlig länk för att återaktivera BotBlocker

en: Secret links |
sv_SE[0]: Hemliga länkar

en: Sections |
sv_SE[0]: Sektioner

en: Secure |
sv_SE[0]: Säker

en: Security action links |
sv_SE[0]: Säkerhetsåtgärdslänkar

en: Security and performance tools for your WordPress site: block unwanted traffic, filter suspicious requests, and optimize resource usage. |
sv_SE[0]: Säkerhets- och prestandaverktyg för din WordPress-webbplats: blockera oönskad trafik, filtrera misstänkta förfrågningar och optimera resursanvändning.

en: Security and Privacy |
sv_SE[0]: Säkerhet och integritet

en: Security blog |
sv_SE[0]: Säkerhetsblogg

en: Security check failed. |
sv_SE[0]: Säkerhetskontroll misslyckades.

en: Security Check Mode |
sv_SE[0]: Säkerhetskontrolläge

en: Security error. Refresh the page and try again. |
sv_SE[0]: Säkerhetsfel. Uppdatera sidan och försök igen.

en: Security Headers |
sv_SE[0]: Säkerhetshuvuden

en: Security headers - HSTS, CSP, permissions policy |
sv_SE[0]: Säkerhetshuvuden - HSTS, CSP, behörighetspolicy

en: Security headers are disabled because a conflicting plugin was detected. |
sv_SE[0]: Säkerhetshuvuden är inaktiverade eftersom ett motstridigt plugin upptäcktes.

en: Security headers management |
sv_SE[0]: Hantering av säkerhetshuvuden

en: Security headers management (HSTS, CSP, X-Frame, Permissions-Policy) |
sv_SE[0]: Hantering av säkerhetshuvuden (HSTS, CSP, X-Frame, Permissions-Policy)

en: Security Health Status |
sv_SE[0]: Säkerhetshälsostatus

en: Security news and offers |
sv_SE[0]: Säkerhetsnyheter och erbjudanden

en: Security result |
sv_SE[0]: Säkerhetsresultat

en: Security score |
sv_SE[0]: Säkerhetspoäng

en: Security Score: |
sv_SE[0]: Säkerhetspoäng:

en: Security Through Obscurity |
sv_SE[0]: Säkerhet genom obskuritet

en: Security Tips |
sv_SE[0]: Säkerhetstips

en: Security Updates & Offers |
sv_SE[0]: Säkerhetsuppdateringar och erbjudanden

en: Security Updates and Offers |
sv_SE[0]: Säkerhetsuppdateringar och erbjudanden

en: See plans |
sv_SE[0]: Se planer

en: See pricing |
sv_SE[0]: Se priser

en: Select a country |
sv_SE[0]: Välj ett land

en: Select Captcha type for visitor verification. |
sv_SE[0]: Välj Captcha-typ för besöksverifiering.

en: Select country |
sv_SE[0]: Välj land

en: Select how often the scheduled scan should run. |
sv_SE[0]: Välj hur ofta den schemalagda skanningen ska köras.

en: Select image theme for Captcha. |
sv_SE[0]: Välj bildtema för Captcha.

en: Select Language |
sv_SE[0]: Välj språk

en: Select matching images. Best balance of protection and UX. |
sv_SE[0]: Välj matchande bilder. Bästa balansen mellan skydd och UX.

en: Select matching images. Best balance of security and UX. |
sv_SE[0]: Välj matchande bilder. Bästa balansen mellan säkerhet och UX.

en: Select rule type |
sv_SE[0]: Välj regeltyp

en: Select the Redis database index (0-15) to use. Default is 0. Different database indexes provide logical isolation between applications sharing the same Redis server. |
sv_SE[0]: Välj Redis-databasindex (0-15) att använda. Standardvärdet är 0. Olika databasindex ger logisk isolering mellan applikationer som delar samma Redis-server.

en: Select when BotBlocker activates. Earlier = stronger protection. |
sv_SE[0]: Välj när BotBlocker aktiveras. Tidigare = starkare skydd.

en: Selected countries |
sv_SE[0]: Valda länder

en: Selected countries: |
sv_SE[0]: Valda länder:

en: Self Connections |
sv_SE[0]: Egna anslutningar

en: Send |
sv_SE[0]: Skicka

en: Send email with BotBlocker management links |
sv_SE[0]: Skicka e-post med BotBlocker-hanteringslänkar

en: Send suspicious requests to BotBlocker Cloud for verification. |
sv_SE[0]: Skicka misstänkta förfrågningar till BotBlocker Cloud för verifiering.

en: Send Vary: Cookie Header |
sv_SE[0]: Skicka Vary: Cookie-huvud

en: Send via email |
sv_SE[0]: Skicka via e-post

en: Sending failed. Please try again later. |
sv_SE[0]: Sändning misslyckades. Försök igen senare.

en: Sending... |
sv_SE[0]: Skickar...

en: Sending… |
sv_SE[0]: Skickar…

en: SEO bots whitelist management |
sv_SE[0]: Hantering av vitlistning för SEO-bottar

en: Separate Requests (Legacy) |
sv_SE[0]: Separata förfrågningar (Äldre)

en: Server DDoS Protection Support (Experimental) |
sv_SE[0]: Stöd för server-DDoS-skydd (Experimentellt)

en: Server error while loading saved countries. |
sv_SE[0]: Serverfel vid inläsning av sparade länder.

en: Server error while saving country list. |
sv_SE[0]: Serverfel vid sparande av landslista.

en: Server Host: |
sv_SE[0]: Servervärd:

en: Server OS |
sv_SE[0]: Serveroperativsystem

en: Server Port: |
sv_SE[0]: Serverport:

en: Server-side protection setup |
sv_SE[0]: Serverbaserad skyddsinställning

en: Services for cloud |
sv_SE[0]: Tjänster för molnet

en: Session Token Verification |
sv_SE[0]: Verifiering av sessions-token

en: Session token verification enabled |
sv_SE[0]: Verifiering av sessions-token aktiverad

en: Set a custom login endpoint to hide wp-login.php. Use only letters, numbers, hyphens, or underscores. Do not use .php, slashes, or query strings. |
sv_SE[0]: Ange en anpassad inloggningsslutpunkt för att dölja wp-login.php. Använd endast bokstäver, siffror, bindestreck eller understreck. Använd inte .php, snedstreck eller förfrågningssträngar.

en: Set paths to a PHP file |
sv_SE[0]: Ange sökvägar till en PHP-fil

en: Set paths to MU-plugin BotBlocker Mode |
sv_SE[0]: Ange sökvägar till MU-plugin BotBlocker-läge

en: Set proxies to a PHP file |
sv_SE[0]: Ange proxyer till en PHP-fil

en: Set proxies to MU-plugin BotBlocker Mode |
sv_SE[0]: Ange proxyer till MU-plugin BotBlocker-läge

en: Set rules to a PHP file |
sv_SE[0]: Ange regler till en PHP-fil

en: Set rules to MU-plugin BotBlocker Mode |
sv_SE[0]: Ange regler till MU-plugin BotBlocker-läge

en: Set SameSite attribute (Lax, Strict, None). |
sv_SE[0]: Ställ in SameSite-attribut (Lax, Strict, None).

en: Set search engines and other white bots to MU-plugin BotBlocker Mode |
sv_SE[0]: Ange sökmotorer och andra vita bottar till MU-plugin BotBlocker-läge

en: Set the log retention period and enable daylight saving time adjustment if needed. |
sv_SE[0]: Ange logglagringsperioden och aktivera sommartidsjustering vid behov.

en: Set the reCaptcha threshold level (0.1–1.0) |
sv_SE[0]: Ange reCaptcha-tröskelvärdet (0.1–1.0)

en: Set the score threshold: lower = stricter blocking, higher = more permissive. |
sv_SE[0]: Ange poängtröskeln: lägre = striktare blockering, högre = mer tillåtande.

en: Set up 2FA for your account |
sv_SE[0]: Konfigurera 2FA för ditt konto

en: Set up two-factor authentication - 2FA, MFA, OTP, recovery |
sv_SE[0]: Konfigurera tvåfaktorsautentisering - 2FA, MFA, OTP, återställning

[ctx: device type label]
en: Set-top Box |
sv_SE[0]: Digitalbox

en: Settings |
sv_SE[0]: Inställningar

en: Settings saved. |
sv_SE[0]: Inställningar sparade.

en: Settings sections |
sv_SE[0]: Inställningssektioner

en: Setup Already Completed |
sv_SE[0]: Installationen redan slutförd

en: Setup completed |
sv_SE[0]: Installation slutförd

en: Setup Guide |
sv_SE[0]: Installationsguide

en: Setup Guide - wizard, onboarding, getting started, first setup |
sv_SE[0]: Installationsguide – guide, introduktion, komma igång, första installationen

en: Setup is complete. You can adjust settings anytime from the Dashboard. |
sv_SE[0]: Installationen är klar. Du kan justera inställningarna när som helst från instrumentpanelen.

en: Setup not completed |
sv_SE[0]: Installation ej slutförd

en: Setup session expired. Please refresh the page. |
sv_SE[0]: Installationssessionen har upphört. Uppdatera sidan.

en: Setup Wizard |
sv_SE[0]: Installationsguide

en: Severity |
sv_SE[0]: Allvarlighetsgrad

en: Show Captcha to all visitors, bypassing other checks. |
sv_SE[0]: Visa Captcha för alla besökare, och hoppa över andra kontroller.

en: Show fewer, essential settings |
sv_SE[0]: Visa färre, väsentliga inställningar

en: Show unique visitors (by IP) or all requests. |
sv_SE[0]: Visa unika besökare (via IP) eller alla förfrågningar.

en: Showing first %1$d of %2$d findings. Increase Tree View Cap in settings to see all. |
sv_SE[0]: Visar första %1$d av %2$d fynd. Öka trädvyns kapacitet i inställningarna för att se alla.

en: Showing first %1$d of %2$d. Switch to Tree to browse all. |
sv_SE[0]: Visar första %1$d av %2$d. Byt till trädvy för att bläddra bland alla.

en: Showing first %d per category. Switch to Tree to browse all. |
sv_SE[0]: Visar första %d per kategori. Byt till trädvy för att bläddra bland alla.

en: Shows exactly what was blocked and why (reason + URL + IP) |
sv_SE[0]: Visar exakt vad som blockerades och varför (orsak + URL + IP)

en: Shows whether BotBlocker PRO is active. Managed automatically. |
sv_SE[0]: Visar om BotBlocker PRO är aktivt. Hanteras automatiskt.

en: Shows your BotBlocker PRO connection and subscription status. An active subscription delivers live security updates, firewall rules, and premium bot-detection from the BotBlocker network. |
sv_SE[0]: Visar din BotBlocker PRO-anslutning och prenumerationsstatus. En aktiv prenumeration levererar live-säkerhetsuppdateringar, brandväggsregler och premium-botdetektering från BotBlocker-nätverket.

en: Signature DB |
sv_SE[0]: Signaturdatabas

en: Signature DB URL |
sv_SE[0]: URL för signaturdatabas

en: Silent Auto-Verify |
sv_SE[0]: Tyst autoverifiering

en: Silent Auto-Verify (No Captcha) |
sv_SE[0]: Tyst autoverifiering (ingen Captcha)

en: Simple and reliable |
sv_SE[0]: Enkelt och pålitligt

en: Simple Bot Detection |
sv_SE[0]: Enkel botdetektering

en: Simple bot detection |
sv_SE[0]: Enkel botdetektering

en: Simple bot detection (UA, headers, JS, language) |
sv_SE[0]: Enkel botdetektering (UA, headers, JS, språk)

en: Simple bot detection analyzes basic browser characteristics to catch bots that fail to mimic real browsers. |
sv_SE[0]: Enkel botdetektering analyserar grundläggande webbläsaregenskaper för att fånga bottar som misslyckas med att efterlikna riktiga webbläsare.

en: Simple bot UA blocking |
sv_SE[0]: Enkel blockering av bot-UA

en: Simple JS Consistency |
sv_SE[0]: Enkel JS-konsistens

en: Simple math with moving numbers. Easy and effective. |
sv_SE[0]: Enkel matematik med rörliga siffror. Enkelt och effektivt.

en: Simple mode |
sv_SE[0]: Enkelt läge

en: Single event |
sv_SE[0]: Engångshändelse

en: Site Health |
sv_SE[0]: Webbplatshälsa

en: Site is protected |
sv_SE[0]: Webbplatsen är skyddad

en: Site key not set. |
sv_SE[0]: Webbplatsnyckel inte inställd.

en: Site Traffic |
sv_SE[0]: Webbplatstrafik

en: Site URL: |
sv_SE[0]: Webbplats-URL:

en: Site visitors |
sv_SE[0]: Webbplatsbesökare

en: Site Visitors |
sv_SE[0]: Webbplatsbesökare

en: Sites Map |
sv_SE[0]: Webbplatskarta

en: Skip |
sv_SE[0]: Hoppa över

en: Skip (use default) |
sv_SE[0]: Hoppa över (använd standard)

en: Skip (use defaults) |
sv_SE[0]: Hoppa över (använd standardvärden)

en: Skip asset directories |
sv_SE[0]: Hoppa över tillgångskataloger

en: Skip checks for all logged-in users |
sv_SE[0]: Hoppa över kontroller för alla inloggade användare

en: Skip hash-comparison integrity warnings for plugins and themes that ship with WordPress (Akismet, default themes, etc.). Version mismatches between bundled copies and wp.org often cause false positives. Added files and malware patterns are still always scanned. |
sv_SE[0]: Hoppa över integritetsvarningar från hashjämförelse för tillägg och teman som levereras med WordPress (Akismet, standardteman, etc.). Versionsskillnader mellan medföljande kopior och wp.org orsakar ofta falska positiva. Tillagda filer och skadliga mönster skannas fortfarande alltid.

en: Skip integrity check for bundled plugins & themes |
sv_SE[0]: Hoppa över integritetskontroll för medföljande tillägg och teman

en: Skip scanning files inside assets/ directories. These typically contain static frontend resources (JS, CSS, images) with low malware risk. Disable for full coverage. |
sv_SE[0]: Hoppa över genomsökning av filer i assets/-kataloger. Dessa innehåller vanligtvis statiska frontend-resurser (JS, CSS, bilder) med låg risk för skadlig kod. Inaktivera för fullständig täckning.

en: Skipped |
sv_SE[0]: Hoppade över

en: skipped |
sv_SE[0]: hoppade över

en: Skipped:  |
sv_SE[0]: Hoppade över:

en: Sliding window size in minutes. RPM = total hits in window / window minutes. Default: 5. |
sv_SE[0]: Glidande fönsterstorlek i minuter. RPM = totalt antal träffar i fönstret / fönsterminuter. Standard: 5.

en: Software versions |
sv_SE[0]: Programvaruversioner

en: Solve the following: |
sv_SE[0]: Lös följande:

en: Sorry, your request has been blocked |
sv_SE[0]: Tyvärr, din begäran har blockerats

en: Sorry, your request has been denied |
sv_SE[0]: Tyvärr, din begäran har nekats

en: Source |
sv_SE[0]: Källa

en: Specify the Memcached server hostname or IP address. Default is localhost (127.0.0.1) for local installations. |
sv_SE[0]: Ange värdnamn eller IP-adress för Memcached-servern. Standard är localhost (127.0.0.1) för lokala installationer.

en: Specify the Redis server hostname or IP address. Default is localhost (127.0.0.1) for local Redis installations. |
sv_SE[0]: Ange värdnamn eller IP-adress för Redis-servern. Standard är localhost (127.0.0.1) för lokala Redis-installationer.

en: Speed Up |
sv_SE[0]: Snabba upp

en: Speed up - performance, PageSpeed |
sv_SE[0]: Snabba upp - prestanda, PageSpeed

en: Speeds up visitor processing via Memcached |
sv_SE[0]: Snabbar upp besöksbearbetning via Memcached

en: Speeds up visitor processing via Redis |
sv_SE[0]: Snabbar upp besöksbearbetning via Redis

en: Spoofing detection |
sv_SE[0]: Spoofingdetektering

en: Square |
sv_SE[0]: Fyrkant

en: SSL/HTTPS is active on this site. |
sv_SE[0]: SSL/HTTPS är aktivt på denna webbplats.

en: SSL/HTTPS is enabled on this site. |
sv_SE[0]: SSL/HTTPS är aktiverat på denna webbplats.

en: SSL/HTTPS is not enabled |
sv_SE[0]: SSL/HTTPS är inte aktiverat

en: SSL/HTTPS is not enabled on this site. |
sv_SE[0]: SSL/HTTPS är inte aktiverat på denna webbplats.

en: Standard loading |
sv_SE[0]: Standardinläsning

en: Standard performance |
sv_SE[0]: Standardprestanda

en: Standard plugin loading |
sv_SE[0]: Standardinläsning av tillägg

en: Star |
sv_SE[0]: Stjärna

en: Start Background Scan |
sv_SE[0]: Starta bakgrundsskanning

en: Start setup |
sv_SE[0]: Starta installation

en: Start wizard |
sv_SE[0]: Starta guide

en: Start Wizard |
sv_SE[0]: Starta guide

en: Starting scan... |
sv_SE[0]: Startar genomsökning...

en: Statistics |
sv_SE[0]: Statistik

en: Statistics Display Mode |
sv_SE[0]: Visningsläge för statistik

en: Status: %1$s. Progress: %2$d%%. |
sv_SE[0]: Status: %1$s. Framsteg: %2$d%%.

en: Stop Visitor Icon |
sv_SE[0]: Stoppa besöksikon

en: Stops hosting bots, proxies and Tor traffic |
sv_SE[0]: Stoppar värdbots, proxys och Tor-trafik

en: Store Cloud API responses in transients |
sv_SE[0]: Lagra moln-API-svar i transienter

en: Store logs |
sv_SE[0]: Lagra loggar

en: Store these backup codes in a safe place. Each code can be used only once. |
sv_SE[0]: Förvara dessa reservkoder på ett säkert ställe. Varje kod kan användas endast en gång.

en: Strict |
sv_SE[0]: Strikt

en: Strict CORS Headers |
sv_SE[0]: Strikta CORS-headers

en: Strict Webhook Validation (POST only) |
sv_SE[0]: Strikt webhook-validering (endast POST)

en: Strong |
sv_SE[0]: Stark

en: Strong profile function is not available. |
sv_SE[0]: Stark profilfunktion är inte tillgänglig.

en: Strong Protection |
sv_SE[0]: Starkt skydd

en: Strong protection |
sv_SE[0]: Starkt skydd

en: Strongest protection mode |
sv_SE[0]: Starkaste skyddsläget

en: Strongest Protection Mode |
sv_SE[0]: Starkaste skyddsläget

en: Style |
sv_SE[0]: Stil

en: Subnet |
sv_SE[0]: Subnät

en: Subnet Aggregation |
sv_SE[0]: Subnätaggregering

en: Subnet Decay Interval |
sv_SE[0]: Subnätsavklingningsintervall

en: Subnet Decay Interval (hours) |
sv_SE[0]: Subnätsavklingningsintervall (timmar)

en: Subnet Mask |
sv_SE[0]: Subnätmask

en: Subnet Max Age |
sv_SE[0]: Subnäts maxålder

en: Subnet Max Age (days) |
sv_SE[0]: Subnäts maxålder (dagar)

en: Subnet Multiplier |
sv_SE[0]: Subnätsmultiplikator

en: Subnet size for verified bot allow-rules (IPv4/IPv6). Smaller = more secure, larger = fewer DNS lookups. |
sv_SE[0]: Subnätstorlek för verifierade bot-tillåtregler (IPv4/IPv6). Mindre = säkrare, större = färre DNS-sökningar.

en: Subnetwork |
sv_SE[0]: Subnät

en: Subscribe |
sv_SE[0]: Prenumerera

en: Subscription failed. Please try again. |
sv_SE[0]: Prenumerationen misslyckades. Försök igen.

en: Subscription status |
sv_SE[0]: Prenumerationsstatus

en: Success! |
sv_SE[0]: Lyckades!

en: Success: IP rule added |
sv_SE[0]: Lyckades: IP-regel tillagd

en: Successfully imported |
sv_SE[0]: Importerades framgångsrikt

en: Successfully imported  |
sv_SE[0]: Importerades framgångsrikt

en: Support & About |
sv_SE[0]: Support och Om

en: support center |
sv_SE[0]: supportcenter

en: Support forum |
sv_SE[0]: Supportforum

en: Support Forum |
sv_SE[0]: Supportforum

en: Support in Telegram |
sv_SE[0]: Support via Telegram

en: Support ticket |
sv_SE[0]: Supportärende

en: Suspicious |
sv_SE[0]: Misstänkt

en: Sync Early Init Data |
sv_SE[0]: Synkronisera data för tidig initiering

en: Sync failed:  |
sv_SE[0]: Synkronisering misslyckades:

en: Sync from Cloud |
sv_SE[0]: Synkronisera från molnet

en: Sync known JA3/JA4 TLS fingerprints from the BotBlocker server. |
sv_SE[0]: Synkronisera kända JA3/JA4 TLS-fingeravtryck från BotBlocker-servern.

en: Sync LLM providers |
sv_SE[0]: Synkronisera LLM-leverantörer

en: Sync LLM providers - AI crawlers, ChatGPT, Claude bot list |
sv_SE[0]: Synkronisera LLM-leverantörer - AI-sökrobotar, ChatGPT, Claude bot-lista

en: Sync Now |
sv_SE[0]: Synkronisera nu

en: Sync scheduled. |
sv_SE[0]: Synkronisering schemalagd.

en: Syncing... |
sv_SE[0]: Synkroniserar...

en: System administration |
sv_SE[0]: Systemadministration

en: System Cron Job Commands |
sv_SE[0]: System cron-jobbkommandon

en: System security status |
sv_SE[0]: Systemets säkerhetsstatus

en: System Status |
sv_SE[0]: Systemstatus

en: System status |
sv_SE[0]: Systemstatus

en: System Status - health, server, diagnostics |
sv_SE[0]: Systemstatus - hälsa, server, diagnostik

en: Table overview |
sv_SE[0]: Tabellöversikt

[ctx: device type label]
en: Tablet |
sv_SE[0]: Surfplatta

en: Takes effect immediately. |
sv_SE[0]: Träder i kraft omedelbart.

en: Target |
sv_SE[0]: Mål

en: Target IP/Subnet |
sv_SE[0]: Mål-IP/Subnät

en: Targets: %1$d. Clean: %2$d. Issues: %3$d. Unverifiable: %4$d. Added: %5$d. Modified: %6$d. Missing: %7$d. Expected: %8$d. Ignored: %9$d. |
sv_SE[0]: Mål: %1$d. Rena: %2$d. Problem: %3$d. Overifierbara: %4$d. Tillagda: %5$d. Ändrade: %6$d. Saknade: %7$d. Förväntade: %8$d. Ignorerade: %9$d.

en: Task %s executed successfully. |
sv_SE[0]: Uppgift %s utfördes framgångsrikt.

en: Task List |
sv_SE[0]: Uppgiftslista

en: Task List Table |
sv_SE[0]: Uppgiftslistatabell

en: Task Recovery |
sv_SE[0]: Uppgiftsåterställning

en: Tasks |
sv_SE[0]: Uppgifter

en: Telegram Configuration |
sv_SE[0]: Telegram-konfiguration

en: Telegram notifications |
sv_SE[0]: Telegram-aviseringar

en: Telegram support |
sv_SE[0]: Telegram-support

en: Telegram Weekly Report |
sv_SE[0]: Telegram veckorapport

en: Temporarily disable BotBlocker checks for this session. |
sv_SE[0]: Inaktivera tillfälligt BotBlocker-kontroller för denna session.

en: Temporary extraction directory is missing. |
sv_SE[0]: Tillfällig extraheringskatalog saknas.

en: Terms of service |
sv_SE[0]: Användarvillkor

en: Terms of Service |
sv_SE[0]: Användarvillkor

en: Test failed:  |
sv_SE[0]: Test misslyckades:

en: Test Response Code |
sv_SE[0]: Testa svarskod

en: Test Response Code: |
sv_SE[0]: Testa svarskod:

en: Testing and debug mode |
sv_SE[0]: Test- och felsökningsläge

en: Testing key pages of your site |
sv_SE[0]: Testar nyckelsidor på din webbplats

en: The add-on download URL is not allowed. |
sv_SE[0]: Nedladdnings-URL:en för tillägget är inte tillåten.

en: The add-on is invalid or broken. |
sv_SE[0]: Tillägget är ogiltigt eller trasigt.

en: The add-on package cannot be opened. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet kan inte öppnas.

en: The add-on package has an invalid file count. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet har ogiltigt filantal.

en: The add-on package is too large. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet är för stort.

en: The add-on package must be a ZIP file. |
sv_SE[0]: Tilläggspaketet måste vara en ZIP-fil.

en: The add-on upload failed. |
sv_SE[0]: Uppladdningen av tillägget misslyckades.

en: the added line from wp-config.php. |
sv_SE[0]: den tillagda raden från wp-config.php.

en: The addon provides two essential features: |
sv_SE[0]: Tillägget erbjuder två väsentliga funktioner:

en: The Behavioral Engine is installed and active. You can customize the multi-signal thresholds, session limits, and IP reputation decay. |
sv_SE[0]: Behavioral Engine är installerad och aktiv. Du kan anpassa tröskelvärdena för multisignaler, sessionsgränser och IP-ryktesförfall.

en: The Early Init add-on allows BotBlocker to execute at the very beginning of the WordPress load cycle. This stops bad bots early, saving massive amounts of database queries and server resources. |
sv_SE[0]: Tillägget Early Init låter BotBlocker köras i början av WordPress laddningscykel. Detta stoppar illasinnade bottar tidigt och sparar enorma mängder databasfrågor och serverresurser.

en: The fallback runner checks overdue tasks (>1.5× interval) and recreates missing cron events. Runs automatically every 15 minutes via the WordPress init hook. |
sv_SE[0]: Fallback-runner kontrollerar försenade uppgifter (>1,5× intervall) och återskapar saknade cron-händelser. Körs automatiskt var 15:e minut via WordPress init-krok.

en: The internal WordPress cache and external caching systems (Redis, Memcached) will be reset. |
sv_SE[0]: Den interna WordPress-cachen och externa cachningssystem (Redis, Memcached) kommer att återställas.

en: The label for the cookie consent button. |
sv_SE[0]: Etiketten för cookie-samtyckesknappen.

en: The label for the link to your privacy policy page. |
sv_SE[0]: Etiketten för länken till din integritetspolicysida.

en: The maximum number of requests per hour (RPH) a typical human visitor would make. This captures slow-crawling scraping bots that keep their per-minute speed low to avoid basic limiters. (Default: 200) |
sv_SE[0]: Det maximala antalet förfrågningar per timme (RPH) som en typisk mänsklig besökare skulle göra. Detta fångar långsamt krypande skrapbotar som håller sin hastighet per minut låg för att undvika grundläggande begränsningar. (Standard: 200)

en: The maximum number of requests per minute (RPM) a typical human visitor would reasonably make. If a visitor goes over this speed, their behavior score goes up. (Default: 30) |
sv_SE[0]: Det maximala antalet förfrågningar per minut (RPM) som en typisk mänsklig besökare rimligen skulle göra. Om en besökare överskrider denna hastighet ökar deras beteendepoäng. (Standard: 30)

en: The maximum penalty level (tier) an IP or subnet can reach. Higher tiers apply a stricter threshold penalty, meaning they trigger blocks much faster. (Default: 6) |
sv_SE[0]: Den maximala straffnivån (nivå) som en IP eller ett subnät kan nå. Högre nivåer tillämpar ett striktare tröskelstraff, vilket innebär att de utlöser blockeringar mycket snabbare. (Standard: 6)

en: The memcached PHP extension is required to use this cache. Install it via your hosting control panel or contact your host. |
sv_SE[0]: PHP-tillägget memcached krävs för att använda denna cache. Installera det via din värdkontrollpanel eller kontakta din värd.

en: The package contains an oversized file. |
sv_SE[0]: Paketet innehåller en för stor fil.

en: The package contains an unsafe file path. |
sv_SE[0]: Paketet innehåller en osäker filsökväg.

en: The package does not match the BotBlocker add-on contract. |
sv_SE[0]: Paketet matchar inte BotBlocker-tilläggskontraktet.

en: The package must contain exactly one root folder. |
sv_SE[0]: Paketet måste innehålla exakt en rotmapp.

en: The package must declare Requires-Core. |
sv_SE[0]: Paketet måste deklarera Requires-Core.

en: The package root folder must be a valid slug. |
sv_SE[0]: Paketets rotmapp måste vara en giltig slug.

en: The package slug does not match the requested add-on. |
sv_SE[0]: Paketets slug matchar inte det begärda tillägget.

en: The PHP zip extension is required for plugin/theme scanning. Ask your host to enable it. |
sv_SE[0]: PHP zip-tillägget krävs för plugin-/temaskanning. Be din värd att aktivera det.

en: The redis PHP extension is required to use this cache. Install it via your hosting control panel or contact your host. |
sv_SE[0]: PHP-tillägget redis krävs för att använda denna cache. Installera det via din värdkontrollpanel eller kontakta din värd.

en: The repair page is publicly accessible without authentication while enabled. Disable it after use. |
sv_SE[0]: Reparationssidan är offentligt tillgänglig utan autentisering när den är aktiverad. Inaktivera den efter användning.

en: The scan runs in the background and may pause if you close this page. For best results, keep this tab open until the scan finishes. |
sv_SE[0]: Skanningen körs i bakgrunden och kan pausa om du stänger denna sida. För bästa resultat, håll denna flik öppen tills skanningen är klar.

en: The scheduled malware scan found %d high-confidence indicator. Review the Malware Scanner results. | The scheduled malware scan found %d high-confidence indicators. Review the Malware Scanner results.
sv_SE[0]: Den schemalagda skadligprogram-skanningen hittade %d högkonfidensindikator. Granska resultaten från Malware Scanner.

en: The scheduled malware scan found %d high-confidence indicator. Review the Malware Scanner results. | The scheduled malware scan found %d high-confidence indicators. Review the Malware Scanner results.
sv_SE[0]: Den schemalagda skadligprogram-skanningen hittade %d högkonfidensindikatorer. Granska resultaten från Malware Scanner.

en: The scheduled truth-source check found %d file integrity issue. Review the Truth Source results. | The scheduled truth-source check found %d file integrity issues. Review the Truth Source results.
sv_SE[0]: Den schemalagda Truth Source-kontrollen hittade %d filintegritetsproblem. Granska resultaten från Truth Source.

en: The scheduled truth-source check found %d file integrity issue. Review the Truth Source results. | The scheduled truth-source check found %d file integrity issues. Review the Truth Source results.
sv_SE[0]: Den schemalagda Truth Source-kontrollen hittade %d filintegritetsproblem. Granska resultaten från Truth Source.

en: The site may be slower temporarily until data is re-cached. |
sv_SE[0]: Webbplatsen kan vara långsammare tillfälligt tills data har cachats om.

en: The temporary extraction folder is missing. |
sv_SE[0]: Den tillfälliga extraheringsmappen saknas.

en: The text displayed in the cookie notice. Keep it concise and informative. |
sv_SE[0]: Texten som visas i cookie-meddelandet. Håll den kortfattad och informativ.

en: The traffic activity level (as a fraction of your Max RPM) where we start tracking and recording reputation. For example, at 0.10, once a visitor reaches 10% of the Max RPM limit, we begin monitoring their patterns. (Default: 0.10) |
sv_SE[0]: Nivån av trafikaktivitet (som en bråkdel av din Max RPM) där vi börjar spåra och registrera rykte. Till exempel, vid 0,10, när en besökare når 10 % av Max RPM-gränsen, börjar vi övervaka deras mönster. (Standard: 0,10)

en: The uploaded file was not accepted by WordPress. |
sv_SE[0]: Den uppladdade filen accepterades inte av WordPress.

en: The URL to your privacy policy page. |
sv_SE[0]: URL:en till din integritetspolicy-sida.

en: The validated add-on source is missing. |
sv_SE[0]: Den validerade tilläggskällan saknas.

en: The visual style of the cookie alert banner. |
sv_SE[0]: Den visuella stilen på kak-varningsbannern.

en: The WordPress log file (debug.log) will be cleared: |
sv_SE[0]: WordPress loggfil (debug.log) kommer att rensas:

en: The WordPress object cache will be cleared: |
sv_SE[0]: WordPress objektcache kommer att rensas:

en: Theme homepage |
sv_SE[0]: Tema startsida

en: Theme slugs to skip. One per line. |
sv_SE[0]: Tema-sluggar att hoppa över. En per rad.

en: Themes |
sv_SE[0]: Teman

en: These can be fixed automatically. Your site will stay functional. |
sv_SE[0]: Dessa kan åtgärdas automatiskt. Din webbplats förblir funktionell.

en: These files are not part of official WordPress checksums but are normal for a live site (config, robots, verification files, etc.). Listed for awareness - not treated as issues. |
sv_SE[0]: Dessa filer är inte en del av officiella WordPress-kontrollsummor men är normala för en aktiv webbplats (konfiguration, robots, verifieringsfiler, etc.). Listade för medvetenhet - behandlas inte som problem.

en: These options require no form save - they apply immediately and are safe to experiment with. |
sv_SE[0]: Dessa alternativ kräver ingen formulärsparning - de tillämpas omedelbart och är säkra att experimentera med.

en: Third-party |
sv_SE[0]: Tredjepart

en: This action cannot be undone. |
sv_SE[0]: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: This add-on is incompatible with your BotBlocker version. Delete anyway? |
sv_SE[0]: Detta tillägg är inkompatibelt med din BotBlocker-version. Ta bort ändå?

en: This add-on requires a newer PHP version. |
sv_SE[0]: Detta tillägg kräver en nyare PHP-version.

en: This add-on requires a newer version of BotBlocker. |
sv_SE[0]: Detta tillägg kräver en nyare version av BotBlocker.

en: This add-on requires BotBlocker %s or higher. Please update the plugin first. |
sv_SE[0]: Detta tillägg kräver BotBlocker %s eller högre. Uppdatera plugin först.

en: This add-on requires PHP %s or higher. |
sv_SE[0]: Detta tillägg kräver PHP %s eller högre.

en: This addon requires HTTPS to be installed and enabled. Please install an SSL certificate before enabling these features. |
sv_SE[0]: Detta tillägg kräver att HTTPS är installerat och aktiverat. Installera ett SSL-certifikat innan du aktiverar dessa funktioner.

en: This can help resolve 404 errors after changing permalink structure. |
sv_SE[0]: Detta kan hjälpa till att lösa 404-fel efter att ha ändrat permalänkstruktur.

en: This process is irreversible. |
sv_SE[0]: Denna process är oåterkallelig.

en: This URL conflicts with an existing page, post, or taxonomy on your site. Choose a different login slug. |
sv_SE[0]: Denna URL är i konflikt med en befintlig sida, inlägg eller taxonomi på din webbplats. Välj en annan inloggnings-slug.

en: Threat intelligence & zero-day botnet feeds |
sv_SE[0]: Hotintelligens och zero-day botnet-flöden

en: Three-layer behavioral engine combining Free rate-limit inspection (RPM velocity with quadratic subnet pressure) with Pro multi-signal scoring (velocity, URI diversity, session depth, timing regularity, referer consistency) and IP/subnet reputation tracking with lazy decay. Detects and blocks robotic traffic through layered analysis. |
sv_SE[0]: Trelagers beteendemotor som kombinerar gratis hastighetsgränsinspektion (RPM-hastighet med kvadratisk subnätspress) med Pro flersignalsscoring (hastighet, URI-diversitet, sessionsdjup, tidsmässig regelbundenhet, referrer-konsistens) och IP-/subnätsryktesspårning med lat nedbrytning. Upptäcker och blockerar robotisk trafik genom lageranalys.

en: Tickets, Telegram, documentation |
sv_SE[0]: Biljetter, Telegram, dokumentation

en: Tier Thresholds |
sv_SE[0]: Nivåtrösklar

en: tiers |
sv_SE[0]: nivåer

en: Time |
sv_SE[0]: Tid

en: Time allowed to complete Captcha verification. |
sv_SE[0]: Tillåten tid för att slutföra Captcha-verifiering.

en: Time ban enabled |
sv_SE[0]: Tidsbannlysning aktiverad

en: Time period for counting failed login attempts. |
sv_SE[0]: Tidsperiod för att räkna misslyckade inloggningsförsök.

en: Timeout in seconds for cloud API requests. Increase if your server has slow outbound connections. |
sv_SE[0]: Timeout i sekunder för moln-API-förfrågningar. Öka om din server har långsamma utgående anslutningar.

en: Timezone |
sv_SE[0]: Tidszon

en: Timezone for report timestamps. |
sv_SE[0]: Tidszon för rapporttidsstämplar.

en: Tip: |
sv_SE[0]: Tips:

en: TLS Fingerprint Settings |
sv_SE[0]: Inställningar för TLS-fingeravtryck

en: TLS Fingerprint Sync |
sv_SE[0]: Synkronisering av TLS-fingeravtryck

en: TLS fingerprint sync failed:  |
sv_SE[0]: TLS-fingeravtryckssynkronisering misslyckades:

en: TLS Fingerprinting |
sv_SE[0]: TLS-fingeravtryck

en: TLS fingerprinting detects bots by analyzing the TLS handshake signature (JA3/JA4). Real browsers have distinct TLS fingerprints vs headless/automation tools. |
sv_SE[0]: TLS-fingeravtryck upptäcker bottar genom att analysera TLS-handskakningssignaturen (JA3/JA4). Riktiga webbläsare har distinkta TLS-fingeravtryck jämfört med headless/automatiseringsverktyg.

en: TLS fingerprints synced successfully. |
sv_SE[0]: TLS-fingeravtryck synkroniserades framgångsrikt.

en: To enable database repair and optimization: |
sv_SE[0]: För att aktivera databasreparation och optimering:

en: To receive important security news and special offers. |
sv_SE[0]: För att ta emot viktiga säkerhetsnyheter och specialerbjudanden.

en: Toast Notifications: |
sv_SE[0]: Toast-meddelanden:

en: Today blocked |
sv_SE[0]: Blockerade idag

en: Today blocked: |
sv_SE[0]: Blockerade idag:

en: Today hits |
sv_SE[0]: Träffar idag

en: Today's activity |
sv_SE[0]: Dagens aktivitet

en: Today's Statistics |
sv_SE[0]: Dagens statistik

en: Toggle navigation |
sv_SE[0]: Växla navigering

en: Toggle On/Off |
sv_SE[0]: Slå på/av

en: Toggle sidebar |
sv_SE[0]: Växla sidofält

en: Too early. Try again. |
sv_SE[0]: För tidigt. Försök igen.

en: Too late. Try again. |
sv_SE[0]: För sent. Försök igen.

en: Too many attempts. Try again in 5 minutes. |
sv_SE[0]: För många försök. Försök igen om 5 minuter.

en: Too many entries. Maximum 1000 per import. |
sv_SE[0]: För många poster. Högst 1000 per import.

en: Too many requests. Please try again later. |
sv_SE[0]: För många förfrågningar. Försök igen senare.

en: Tools |
sv_SE[0]: Verktyg

en: Tools - maintenance, utilities, repair, cleanup |
sv_SE[0]: Verktyg – underhåll, hjälpmedel, reparation, rensning

en: Tools for blocking bots, filtering suspicious traffic, and optimizing server resources. |
sv_SE[0]: Verktyg för att blockera botar, filtrera misstänkt trafik och optimera serverresurser.

en: Tools sections |
sv_SE[0]: Verktygssektioner

en: Tools settings saved. |
sv_SE[0]: Verktygsinställningar sparade.

en: Top |
sv_SE[0]: Topp

en: Top %d Browsers |
sv_SE[0]: Topp %d webbläsare

en: Top %d Countries |
sv_SE[0]: Topp %d länder

en: Top %d Devices |
sv_SE[0]: Topp %d enheter

en: Top Countries |
sv_SE[0]: Toppländer

en: Top IPs |
sv_SE[0]: Topp-IP-adresser

en: Top-%d IPs |
sv_SE[0]: Topp-%d IP-adresser

en: Tor blocking |
sv_SE[0]: Tor-blockering

en: Tor Exit Nodes |
sv_SE[0]: Tor-utgångsnoder

en: Total allowed |
sv_SE[0]: Totalt tillåtet

en: Total blocked |
sv_SE[0]: Totalt blockerade

en: Total blocked: |
sv_SE[0]: Totalt blockerade:

en: Total hits |
sv_SE[0]: Totalt antal träffar

en: Total IPv4 rules: |
sv_SE[0]: Totalt antal IPv4-regler:

en: Total IPv6 rules: |
sv_SE[0]: Totalt antal IPv6-regler:

en: Total paths: |
sv_SE[0]: Totalt antal sökvägar:

en: Total requests |
sv_SE[0]: Totalt antal förfrågningar

en: Total rules: |
sv_SE[0]: Totalt antal regler:

en: Total white bots: |
sv_SE[0]: Totalt antal vitlistade botar:

en: Track admin panel activity for security auditing and multi-user accountability. |
sv_SE[0]: Spåra aktivitet i adminpanelen för säkerhetsgranskning och ansvarsskyldighet för flera användare.

en: Track request velocity per IP and issue Captcha or block when thresholds are exceeded. |
sv_SE[0]: Spåra förfrågningshastighet per IP och utfärda Captcha eller blockera när tröskelvärden överskrids.

en: Track returning verified visitors. Helps identify repeat traffic patterns and false positives. |
sv_SE[0]: Spåra återkommande verifierade besökare. Hjälper till att identifiera upprepade trafikmönster och falska positiva.

en: Track traffic sources and filter suspicious referrers via UTM parameters. |
sv_SE[0]: Spåra trafikkällor och filtrera misstänkta hänvisare via UTM-parametrar.

en: Track WP-CLI and cron execution. Helps detect automated exploitation attempts. |
sv_SE[0]: Spåra WP-CLI- och cron-körningar. Hjälper till att upptäcka automatiserade exploateringsförsök.

en: Traffic |
sv_SE[0]: Trafik

en: Traffic & Referrer |
sv_SE[0]: Trafik & Hänvisare

en: Traffic &amp; Referrer |
sv_SE[0]: Trafik &amp; Hänvisare

en: Traffic activity level (as fraction of Max RPM) where reputation tracking starts. (Default: 0.10) |
sv_SE[0]: Trafikaktivitetsnivå (som andel av Max RPM) där ryktesspårning startar. (Standard: 0.10)

en: Traffic and Referrer Settings |
sv_SE[0]: Inställningar för trafik och hänvisare

en: Traffic coming from known proxies or VPNs is more likely to be automated. We multiply their behavior metrics by this factor to make our analyzer more sensitive. (Default: 1.15) |
sv_SE[0]: Trafik från kända proxyservrar eller VPN är mer sannolikt automatiserad. Vi multiplicerar deras beteendemätvärden med denna faktor för att göra vår analysator känsligare. (Standard: 1.15)

en: Traffic geo data |
sv_SE[0]: Trafikgeodata

en: Transients |
sv_SE[0]: Transienter

en: Transients are temporary database data used by plugins and themes. |
sv_SE[0]: Transienter är temporära databasdata som används av tillägg och teman.

en: Transients successfully cleared! |
sv_SE[0]: Transienter rensades!

en: Tree |
sv_SE[0]: Träd

en: Tree View Cap |
sv_SE[0]: Trädvygräns

en: Triangle |
sv_SE[0]: Triangel

en: Trust proxy headers for HTTPS detection |
sv_SE[0]: Lita på proxy-headers för HTTPS-upptäckt

en: Trust proxy headers for IP allowlisting |
sv_SE[0]: Lita på proxy-headers för IP-allowlisting

en: Trust your current IP |
sv_SE[0]: Lita på din nuvarande IP

en: Trusted Bots |
sv_SE[0]: Betrodda bottar

en: Trusted Bots: |
sv_SE[0]: Betrodda bottar:

en: Trusted by users |
sv_SE[0]: Betrodd av användare

en: Trusted Proxy |
sv_SE[0]: Betrodd proxy

en: Trusted Proxy IP/CIDR |
sv_SE[0]: Betrodd proxy-IP/CIDR

en: Trusted users and systems that bypass checks |
sv_SE[0]: Betrodda användare och system som förbikopplar kontroller

en: Truth Source |
sv_SE[0]: Sanningskälla

en: Truth Source Comparator |
sv_SE[0]: Sanningskällejämförare

en: Truth Source Settings |
sv_SE[0]: Sanningskällans inställningar

en: Truth Source: Background Scan Progress |
sv_SE[0]: Sanningskälla: Bakgrundsskanningsframsteg

en: Truth Source: File Integrity Issues |
sv_SE[0]: Sanningskälla: Filintegritetsproblem

en: Truth Source: Scan Batch |
sv_SE[0]: Sanningskälla: Skanningsbatch

en: Truth Source: Scheduled Scan |
sv_SE[0]: Sanningskälla: Schemalagd skanning

en: Tunnel Settings |
sv_SE[0]: Tunnelinställningar

en: Turn on advanced behavior checking. Analyzes multiple signals (click speed, timing regularity, missing referrers, page diversity) to identify robotic traffic. |
sv_SE[0]: Slå på avancerad beteendekontroll. Analyserar flera signaler (klickhastighet, tidsregelbundenhet, saknade referenser, sidomångfald) för att identifiera robottrafik.

en: Turn on advanced behavior checking. Unlike simple speed limits, this analyzes multiple signals (like click speed, timing regularity, missing referrers, and page diversity) to identify robotic traffic. |
sv_SE[0]: Slå på avancerad beteendekontroll. Till skillnad från enkla hastighetsbegränsningar analyserar detta flera signaler (som klickhastighet, tidsregelbundenhet, saknade referenser och sidomångfald) för att identifiera robottrafik.

en: Turns all BotBlocker security headers on or off. Use to globally disable header output for testing or compatibility checks. |
sv_SE[0]: Slår på eller av alla BotBlocker säkerhetsheaders. Använd för att globalt aktivera/avaktivera header-utdata för testning eller kompatibilitetskontroller.

en: Twice a week |
sv_SE[0]: Två gånger i veckan

en: Two-Factor Auth - 2FA, MFA, OTP, authentication |
sv_SE[0]: Tvåfaktorsautentisering - 2FA, MFA, OTP, autentisering

en: Two-Factor Authentication |
sv_SE[0]: Tvåfaktorsautentisering

en: Two-Factor Authentication (2FA) |
sv_SE[0]: Tvåfaktorsautentisering (2FA)

en: Two-Factor Authentication (2FA) requires a time-based code from your authenticator app in addition to your password. This prevents unauthorized access even if your password is compromised. You can set which user roles require 2FA and generate backup codes for emergency access. |
sv_SE[0]: Tvåfaktorsautentisering (2FA) kräver en tidsbaserad kod från din autentiseringsapp utöver ditt lösenord. Detta förhindrar obehörig åtkomst även om ditt lösenord har komprometterats. Du kan ställa in vilka användarroller som kräver 2FA och generera återställningskoder för nödåtkomst.

en: Two-Factor Authentication enabled. |
sv_SE[0]: Tvåfaktorsautentisering aktiverad.

en: Two-factor authentication enabled. |
sv_SE[0]: Tvåfaktorsautentisering aktiverad.

en: Two-Factor Authentication has been reset. |
sv_SE[0]: Tvåfaktorsautentisering har återställts.

en: Two-factor authentication is now active on your account. |
sv_SE[0]: Tvåfaktorsautentisering är nu aktiv på ditt konto.

en: Two-Factor Authentication Setup |
sv_SE[0]: Inställning av tvåfaktorsautentisering

en: Two-factor login protection |
sv_SE[0]: Tvåfaktorsinloggningsskydd

en: Type |
sv_SE[0]: Typ

en: Type or data is not set or empty. |
sv_SE[0]: Typ eller data är inte inställd eller tom.

en: UA Tokens |
sv_SE[0]: UA-tokens

en: UI Cache |
sv_SE[0]: UI-cache

en: UI Settings |
sv_SE[0]: UI-inställningar

en: Ultimate tier only |
sv_SE[0]: Endast Ultimate-nivå

en: Ultra-fast in-memory cache. Best performance. |
sv_SE[0]: Ultrasnabb minnescache. Bästa prestanda.

en: Unauthorized |
sv_SE[0]: Obehörig

en: Unauthorized. |
sv_SE[0]: Obehörig.

en: Understanding 2FA Security |
sv_SE[0]: Förstå 2FA-säkerhet

en: Unfold all settings |
sv_SE[0]: Fäll ut alla inställningar

[ctx: statistics label]
en: Unique IPs |
sv_SE[0]: Unika IP-adresser

en: Unique types |
sv_SE[0]: Unika typer

[ctx: statistics label]
en: Unique Visitors |
sv_SE[0]: Unika besökare

en: Unique Visitors (by IP) |
sv_SE[0]: Unika besökare (per IP)

en: Unknown chart data type. |
sv_SE[0]: Okänd diagramdatatyp.

en: Unknown cron task. |
sv_SE[0]: Okänd cron-uppgift.

en: Unknown error |
sv_SE[0]: Okänt fel

en: Unknown period |
sv_SE[0]: Okänd period

en: Unlock Advanced Protection |
sv_SE[0]: Lås upp avancerat skydd

en: Unlock PRO Protection |
sv_SE[0]: Lås upp PRO-skydd

en: Unlock PRO protection |
sv_SE[0]: Lås upp PRO-skydd

en: Unresponsive IP blocking |
sv_SE[0]: Blockering av ej svarande IP

en: Until changed |
sv_SE[0]: Tills det ändras

en: Update |
sv_SE[0]: Uppdatera

en: Update All (%d) |
sv_SE[0]: Uppdatera alla (%d)

en: Update ASN database |
sv_SE[0]: Uppdatera ASN-databas

en: Update ASN database - geo, network, country data |
sv_SE[0]: Uppdatera ASN-databas - geo-, nätverks- och landsdata

en: Update available, requires BotBlocker >= %s |
sv_SE[0]: Uppdatering tillgänglig, kräver BotBlocker >= %s

en: Update BotBlocker to %s to use this add-on |
sv_SE[0]: Uppdatera BotBlocker till %s för att använda detta tillägg

en: Update requires BotBlocker >= %s |
sv_SE[0]: Uppdatering kräver BotBlocker >= %s

en: Update RU-Gov list |
sv_SE[0]: Uppdatera RU-Gov-lista

en: Update RU-Gov list - Russian IP ranges, RKN blocklist |
sv_SE[0]: Uppdatera RU-Gov-lista - ryska IP-intervall, RKN-blocklista

en: Update Statistics |
sv_SE[0]: Uppdatera statistik

en: Updating the salt resets all authentication cookies: |
sv_SE[0]: Uppdatering av saltet återställer alla autentiseringskakor:

en: Upgrade now! |
sv_SE[0]: Uppgradera nu!

en: Upgrade to PRO |
sv_SE[0]: Uppgradera till PRO

en: Upgrade to PRO - premium, pricing, license, features |
sv_SE[0]: Uppgradera till PRO - premium, prissättning, licens, funktioner

en: Upgrade to Pro for the Behavioral Engine. It features advanced multi-signal scoring and decay-based reputation, preventing bots from spamming your site by tightening thresholds for repeat offenders. |
sv_SE[0]: Uppgradera till Pro för Behavioral Engine. Den har avancerad flersignalbedömning och försvagningsbaserat rykte, vilket hindrar bots från att spamma din webbplats genom att skärpa trösklarna för återkommande förbrytare.

en: Upgrade your plan for better protection. |
sv_SE[0]: Uppgradera din plan för bättre skydd.

en: Upload a BotBlocker add-on package. It will be installed inactive, then you can review and activate it from the Installed tab. |
sv_SE[0]: Ladda upp ett BotBlocker-tilläggspaket. Det installeras inaktivt, sedan kan du granska och aktivera det från fliken Installerade.

en: Upload ZIP |
sv_SE[0]: Ladda upp ZIP

en: Uploading a new list will add new IPs and skip existing ones. Invalid lines will be skipped automatically. |
sv_SE[0]: Uppladdning av en ny lista lägger till nya IP-adresser och hoppar över befintliga. Ogiltiga rader hoppas över automatiskt.

en: URL rewrite rules will be reset: |
sv_SE[0]: URL-omskrivningsregler kommer att återställas:

en: URL to fetch remote regex signatures for malware detection. Endpoint must return JSON with version + signatures array. Each signature: id, severity (critical/high/medium/low), regex (valid PHP regex), score (1-100), confidence, category, description. |
sv_SE[0]: URL för att hämta fjärrbaserade regex-signaturer för malware-detektion. Slutpunkten måste returnera JSON med version + signaturarray. Varje signatur: id, allvarlighetsgrad (critical/high/medium/low), regex (giltigt PHP-regex), poäng (1-100), konfidens, kategori, beskrivning.

en: URL to redirect to when someone tries to access the default login URL. Only used when behavior is set to Redirect. |
sv_SE[0]: URL att omdirigera till när någon försöker komma åt standardinloggnings-URL:en. Används endast när beteendet är inställt på Omdirigering.

en: Usage |
sv_SE[0]: Användning

en: Use explicit CORS headers (Content-Type, X-Requested-With) instead of wildcard (*). Fixes Fetch-spec violation when Access-Control-Allow-Credentials is active. Enable if CAPTCHA verification breaks in browsers. |
sv_SE[0]: Använd explicita CORS-headers (Content-Type, X-Requested-With) istället för wildcard (*). Åtgärdar Fetch-spec-överträdelse när Access-Control-Allow-Credentials är aktiv. Aktivera om CAPTCHA-verifiering går sönder i webbläsare.

en: Use explicit CORS headers (Content-Type, X-Requested-With) instead of wildcard (*). Fixes Fetch-spec violation when Access-Control-Allow-Credentials is active. Enable only if CAPTCHA verification breaks in browsers. |
sv_SE[0]: Använd explicita CORS-headers (Content-Type, X-Requested-With) istället för wildcard (*). Åtgärdar Fetch-spec-överträdelse när Access-Control-Allow-Credentials är aktiv. Aktivera endast om CAPTCHA-verifiering går sönder i webbläsare.

en: Use Google Authenticator or any TOTP app to scan the code, or enter the key manually. |
sv_SE[0]: Använd Google Authenticator eller en annan TOTP-app för att skanna koden, eller ange nyckeln manuellt.

en: Use noindex and noarchive directives to prevent search engines from indexing blocked or UTM pages. |
sv_SE[0]: Använd noindex- och noarchive-direktiv för att hindra sökmotorer från att indexera blockerade eller UTM-sidor.

en: Use Remote Regex Signatures |
sv_SE[0]: Använd fjärrbaserade regex-signaturer

en: Use remote regex signatures |
sv_SE[0]: Använd fjärrbaserade regex-signaturer

en: Use remote regex signatures for malware detection. |
sv_SE[0]: Använd fjärrbaserade regex-signaturer för malware-detektion.

en: Use these options to enable or disable groups of security response headers. These headers enhance browser protections and privacy, but some may require theme/plugin compatibility checks. If you are running a local site without HTTPS, disable HSTS and CSP temporarily to avoid mixed content issues. Re-enable them on production for better security posture. |
sv_SE[0]: Använd dessa alternativ för att aktivera eller inaktivera grupper av säkerhets-svarshuvuden. Dessa huvuden förbättrar webbläsarskydd och integritet, men vissa kan kräva kompatibilitetskontroller med tema/plugin. Om du kör en lokal webbplats utan HTTPS, inaktivera HSTS och CSP tillfälligt för att undvika problem med blandat innehåll. Återaktivera dem i produktionsmiljö för bättre säkerhetsläge.

en: Use this link to completely disable BotBlocker. |
sv_SE[0]: Använd denna länk för att helt inaktivera BotBlocker.

en: Use this link to re-enable BotBlocker. |
sv_SE[0]: Använd denna länk för att återaktivera BotBlocker.

en: Use this link to temporarily disable BotBlocker checks for the current session. |
sv_SE[0]: Använd denna länk för att tillfälligt inaktivera BotBlocker-kontroller för den aktuella sessionen.

en: Use WordPress transients. Works on any hosting. |
sv_SE[0]: Använd WordPress-transienter. Fungerar på alla webbhotell.

en: used with attribution |
sv_SE[0]: används med attribution

en: User Agent |
sv_SE[0]: Användaragent

en: User guide |
sv_SE[0]: Användarhandbok

en: User Interface and Appearance |
sv_SE[0]: Användargränssnitt och utseende

en: User not found |
sv_SE[0]: Användare hittades inte

en: User not logged in |
sv_SE[0]: Användare är inte inloggad

en: User-Agent Anomalies |
sv_SE[0]: User-Agent-avvikelser

en: User-Agent substring identifying the bot |
sv_SE[0]: User-Agent-delsträng som identifierar botten

en: UTM Referrer Processing |
sv_SE[0]: UTM-referenshantering

en: UTM referrer processing |
sv_SE[0]: UTM-referenshantering

en: Validated add-on source is missing. |
sv_SE[0]: Validerad tilläggskälla saknas.

en: Value to match - format depends on selected type (e.g. user agent string, referer URL, language code, country code, URI path) |
sv_SE[0]: Värde att matcha - formatet beror på vald typ (t.ex. user agent-sträng, referer-URL, språkkod, landskod, URI-sökväg)

en: Verification Code |
sv_SE[0]: Verifieringskod

en: Verification code is required. |
sv_SE[0]: Verifieringskod krävs.

en: Verification failed. |
sv_SE[0]: Verifieringen misslyckades.

en: Verification failed. Please complete the challenge below. |
sv_SE[0]: Verifieringen misslyckades. Slutför utmaningen nedan.

en: Verification Sources |
sv_SE[0]: Verifieringskällor

en: verified and passed |
sv_SE[0]: verifierad och godkänd

en: verified crawlers - |
sv_SE[0]: verifierade crawlers -

en: Verifies search engines to protect SEO. Detects fake crawlers |
sv_SE[0]: Verifierar sökmotorer för att skydda SEO. Upptäcker falska crawlers.

en: Verify |
sv_SE[0]: Verifiera

en: Verify browser API behavior (canvas, WebGL). |
sv_SE[0]: Verifiera webbläsarens API-beteende (canvas, WebGL).

en: Verify browser engine parameters against known browser signatures. |
sv_SE[0]: Verifiera webbläsarmotorns parametrar mot kända webbläsarsignaturer.

en: Verify device APIs (touch, motion sensors) to detect headless browsers. |
sv_SE[0]: Verifiera enhets-API:er (touch, rörelsesensorer) för att upptäcka huvudlösa webbläsare.

en: Verify every visitor via cloud database. Ultimate tier only. |
sv_SE[0]: Verifiera varje besökare via molndatabas. Endast Ultimate-nivå.

en: Verify installed WordPress core, plugins, and themes against official wp.org sources. Detect modified, added, and missing files. |
sv_SE[0]: Verifiera installerad WordPress-kärna, tillägg och teman mot officiella wp.org-källor. Upptäck ändrade, tillagda och saknade filer.

en: Verify plugin files against official checksums. |
sv_SE[0]: Verifiera tilläggsfiler mot officiella kontrollsummor.

en: Verify theme files against official checksums. |
sv_SE[0]: Verifiera temafiler mot officiella kontrollsummor.

en: Verify WordPress core files against official checksums. |
sv_SE[0]: Verifiera WordPress-kärnfiler mot officiella kontrollsummor.

en: Verifying %s integrity |
sv_SE[0]: Verifierar %s integritet

en: Verifying file integrity... |
sv_SE[0]: Verifierar filintegritet...

en: Verifying... |
sv_SE[0]: Verifierar...

en: Video tutorials |
sv_SE[0]: Videohandledningar

en: View Add-ons |
sv_SE[0]: Visa tillägg

en: View All |
sv_SE[0]: Visa alla

en: View all |
sv_SE[0]: Visa alla

en: View and manage all WordPress scheduled cron jobs. Disable unwanted cron tasks directly from the admin panel. |
sv_SE[0]: Visa och hantera alla WordPress schemalagda cron-jobb. Inaktivera oönskade cron-uppgifter direkt från adminpanelen.

en: View Dashboard |
sv_SE[0]: Visa instrumentpanel

en: View full Health Status |
sv_SE[0]: Visa fullständig hälsostatus

en: View my PRO |
sv_SE[0]: Visa min PRO

en: View on WordPress.org |
sv_SE[0]: Visa på WordPress.org

en: View plans |
sv_SE[0]: Visa planer

en: Visitor Logging Settings |
sv_SE[0]: Inställningar för besöksloggning

en: Visitors data successfully cleared! |
sv_SE[0]: Besöksdata har rensats!

en: Visitors from selected countries will be unable to access the site. |
sv_SE[0]: Besökare från valda länder kommer inte att kunna komma åt webbplatsen.

en: Visitors from selected countries will not be able to access the site. |
sv_SE[0]: Besökare från valda länder kommer inte att kunna komma åt webbplatsen.

en: Visitors Log |
sv_SE[0]: Besökslogg

en: VPN / Tor / proxy blocking |
sv_SE[0]: Blockering av VPN / Tor / proxy

en: VPN and Tor Blocking |
sv_SE[0]: Blockering av VPN och Tor

en: VPN and Tor blocking |
sv_SE[0]: Blockering av VPN och Tor

en: VPN blocking |
sv_SE[0]: VPN-blockering

en: VPN Connections |
sv_SE[0]: VPN-anslutningar

en: VPN, Tor and proxy blocking |
sv_SE[0]: Blockering av VPN, Tor och proxy

en: W3 Total Cache detected. If using Disk Enhanced mode with rewrite rules, add a cookie-based server exception. See CACHE-COMPATIBILITY.md. |
sv_SE[0]: W3 Total Cache upptäckt. Om du använder Disk Enhanced-läge med omskrivningsregler, lägg till ett cookie-baserat serverundantag. Se CACHE-COMPATIBILITY.md.

en: We also provide custom PHP development and automation services tailored to your needs. |
sv_SE[0]: Vi erbjuder även skräddarsydd PHP-utveckling och automatiseringstjänster anpassade efter dina behov.

en: We offer WordPress development services: optimization, plugin and theme customization, and server administration. |
sv_SE[0]: Vi erbjuder WordPress-utvecklingstjänster: optimering, anpassning av tillägg och teman samt serveradministration.

en: We use cookies to improve site security and user experience. |
sv_SE[0]: Vi använder cookies för att förbättra webbplatsens säkerhet och användarupplevelse.

en: Weak |
sv_SE[0]: Svag

en: Web |
sv_SE[0]: Webb

en: Web: |
sv_SE[0]: Webb:

en: Website protection worked normally this week. |
sv_SE[0]: Webbplatsskyddet fungerade normalt den här veckan.

en: Website Traffic |
sv_SE[0]: Webbplatstrafik

en: Website visitors report |
sv_SE[0]: Rapport över webbplatsbesökare

en: Weekly |
sv_SE[0]: Veckovis

en: Weekly Maintenance |
sv_SE[0]: Veckovis underhåll

en: Welcome to BotBlocker |
sv_SE[0]: Välkommen till BotBlocker

en: Welcome to BotBlocker Security |
sv_SE[0]: Välkommen till BotBlocker Security

en: Wget Command |
sv_SE[0]: Wget-kommando

en: Wget command (for system cron) |
sv_SE[0]: Wget-kommando (för system-cron)

en: Wget Command: |
sv_SE[0]: Wget-kommando:

en: What and how BotBlocker blocks |
sv_SE[0]: Vad och hur BotBlocker blockerar

en: What Data Does BotBlocker Collect |
sv_SE[0]: Vilken data samlar BotBlocker in

en: What to do if the user has passed all automatic checks: let him through to the site, show him a page where he must pass manual check (blocking) or ban him? |
sv_SE[0]: Vad ska man göra om användaren har klarat alla automatiska kontroller: släppa igenom honom till webbplatsen, visa en sida där han måste genomgå en manuell kontroll (blockera) eller förbjuda honom?

en: What was blocked and why: reason + URL + IP |
sv_SE[0]: Vad som blockerades och varför: anledning + URL + IP

en: What you get with BotBlocker PRO |
sv_SE[0]: Vad du får med BotBlocker PRO

en: What's in PRO |
sv_SE[0]: Vad som finns i PRO

en: What's new in |
sv_SE[0]: Vad är nytt i

en: When BotBlocker activates. Earlier = stronger protection. |
sv_SE[0]: När BotBlocker aktiveras. Tidigare = starkare skydd.

en: When checked, the scanner downloads fresh reference data from wp.org instead of using previously cached integrity manifests. Useful when core/plugin updates may not have been detected yet. |
sv_SE[0]: När markerad laddar skannern ner färsk referensdata från wp.org istället för att använda tidigare cachade integritetsmanifest. Användbart när kärn-/plugin-uppdateringar kanske inte har upptäckts än.

en: When cloud API returns unexpected data - block the visitor and invalidate cache instead of silent pass. |
sv_SE[0]: När moln-API returnerar oväntad data - blockera besökaren och ogiltigförklara cachen istället för att tyst släppa igenom.

en: When enabled, all authenticated WordPress users (including subscribers, authors, contributors) bypass BotBlocker checks. By default, only administrators, editors and moderators are bypassed. |
sv_SE[0]: När aktiverad kringgår alla autentiserade WordPress-användare (inklusive prenumeranter, författare, bidragsgivare) BotBlocker-kontroller. Som standard kringgås endast administratörer, redaktörer och moderatorer.

en: When enabled, only allowlisted IPs can access XML-RPC. When disabled, XML-RPC is fully blocked (allowlisted IPs can still bypass). |
sv_SE[0]: När aktiverad kan endast godkända IP-adresser komma åt XML-RPC. När inaktiverad blockeras XML-RPC helt (godkända IP-adresser kan fortfarande kringgå).

en: When enabled, payment bypass only applies to POST requests and requires signature headers to have valid format (min 8 chars). GET requests with payment query keys will not be bypassed. Reduces attack surface while keeping real webhooks working. |
sv_SE[0]: När aktiverad gäller betalningsundantaget endast POST-förfrågningar och kräver att signaturhuvuden har giltigt format (minst 8 tecken). GET-förfrågningar med betalningsfrågenycklar kommer inte att undantas. Minskar attackytan samtidigt som riktiga webhooks fungerar.

en: When enabled, payment callbacks still skip Captcha but IP blacklists, ASN rules, path rules and country blocks remain active. A blocked IP cannot use a payment callback to bypass the block. |
sv_SE[0]: När aktiverad hoppar betalningsanrop fortfarande över Captcha men IP-svartlistor, ASN-regler, sökvägsregler och landsblockeringar förblir aktiva. En blockerad IP kan inte använda ett betalningsanrop för att kringgå blockeringen.

en: When enabled, requests matching well-known payment callback patterns (paths, query keys, admin-ajax actions, signature headers) skip JS-challenge, Captcha and rate-limit. Recommended for any site with WooCommerce or another e-commerce plugin. |
sv_SE[0]: När aktiverad hoppar förfrågningar som matchar välkända betalningsanropsmönster (sökvägar, frågenycklar, admin-ajax-åtgärder, signaturhuvuden) över JS-utmaning, Captcha och hastighetsbegränsning. Rekommenderas för alla webbplatser med WooCommerce eller ett annat e-handelsplugin.

en: When enabled, X-Forwarded-For and CF-Connecting-IP headers are trusted for IP allowlisting. WARNING: These headers are client-spoofable — only enable if your server is behind a trusted reverse proxy that strips these headers from external requests. |
sv_SE[0]: När aktiverat litar man på X-Forwarded-For- och CF-Connecting-IP-headers för IP-allowlisting. VARNING: Dessa headers kan förfalskas av klienten — aktivera endast om din server ligger bakom en betrodd omvänd proxy som tar bort dessa headers från externa förfrågningar.

en: When enabled, X-Forwarded-Proto, CF-Visitor and other proxy headers are trusted to detect HTTPS connections. WARNING: These headers are client-spoofable — only enable if your server is behind a trusted reverse proxy that strips these headers from external requests. |
sv_SE[0]: När aktiverat litar man på X-Forwarded-Proto, CF-Visitor och andra proxy-headers för att upptäcka HTTPS-anslutningar. VARNING: Dessa headers kan förfalskas av klienten — aktivera endast om din server ligger bakom en betrodd omvänd proxy som tar bort dessa headers från externa förfrågningar.

en: When enabling HTTPS redirect, ensure your SSL certificate is properly configured. Misconfiguration may cause site access issues. |
sv_SE[0]: När du aktiverar HTTPS-omdirigering, se till att ditt SSL-certifikat är korrekt konfigurerat. Felkonfiguration kan orsaka problem med webbplatsåtkomst.

en: When the rule should stop applying. |
sv_SE[0]: När regeln ska sluta gälla.

en: Where the cookie alert banner appears on the page. |
sv_SE[0]: Var cookie-varningsbannern visas på sidan.

en: White |
sv_SE[0]: Vit

en: White bot already exists. |
sv_SE[0]: Vit bot finns redan.

en: White bot created successfully. |
sv_SE[0]: Vit bot skapades framgångsrikt.

en: White bot deleted successfully. |
sv_SE[0]: Vit bot raderades framgångsrikt.

en: White bot not found. |
sv_SE[0]: Vit bot hittades inte.

en: White bot toggled successfully. |
sv_SE[0]: Vit bot växlades framgångsrikt.

en: White bot updated successfully. |
sv_SE[0]: Vit bot uppdaterades framgångsrikt.

en: White Bots |
sv_SE[0]: Vita botar

en: White Bots and Search Engines |
sv_SE[0]: Vita botar och sökmotorer

en: White bots data is required for import. |
sv_SE[0]: Data för vita botar krävs för import.

en: Whitelist WhatsApp Preview |
sv_SE[0]: Vitlista WhatsApp-förhandsvisning

en: Whitelist your current IP |
sv_SE[0]: Vitlista din nuvarande IP

en: Who always gets access? |
sv_SE[0]: Vem får alltid åtkomst?

en: Who Should Always Have Access? |
sv_SE[0]: Vem ska alltid ha åtkomst?

en: Who visited and who was blocked |
sv_SE[0]: Vem besökte och vem blockerades

en: Who visited the site and who was blocked |
sv_SE[0]: Vem besökte webbplatsen och vem blockerades

en: Wildcard patterns (one per line) that silence any matching added/modified/missing finding across every target. Use * and ?. Examples: */cache/*, *.log, wp-content/uploads/*. Bulk version of the per-file Ignore button. |
sv_SE[0]: Jokertecken-mönster (ett per rad) som tystar varje matchande tillagd/ändrad/saknad upptäckt över alla mål. Använd * och ?. Exempel: */cache/*, *.log, wp-content/uploads/*. Massversion av Ignorera-knappen per fil.

en: Window |
sv_SE[0]: Fönster

en: with color:  |
sv_SE[0]: med färg:

en: Wizard reset successfully. |
sv_SE[0]: Guiden återställdes framgångsrikt.

en: WooCommerce configuration guide |
sv_SE[0]: WooCommerce-konfigurationsguide

en: WooCommerce Detected |
sv_SE[0]: WooCommerce upptäckt

en: WordPress 2FA Documentation |
sv_SE[0]: WordPress 2FA-dokumentation

en: WordPress Acceleration |
sv_SE[0]: WordPress-acceleration

en: WordPress acceleration |
sv_SE[0]: WordPress-acceleration

en: WordPress acceleration and optimization |
sv_SE[0]: WordPress-acceleration och optimering

en: WordPress Actions |
sv_SE[0]: WordPress-åtgärder

en: WordPress actions |
sv_SE[0]: WordPress-åtgärder

en: WordPress Admin Area Log |
sv_SE[0]: WordPress adminlogg

en: WordPress admin area log |
sv_SE[0]: WordPress adminlogg

en: WordPress Core |
sv_SE[0]: WordPress-kärna

en: WordPress core tuning |
sv_SE[0]: Finjustering av WordPress-kärnan

en: WordPress development |
sv_SE[0]: WordPress-utveckling

en: WordPress filesystem is unavailable. |
sv_SE[0]: WordPress-filsystemet är inte tillgängligt.

en: WordPress Paths |
sv_SE[0]: WordPress-sökvägar

en: WordPress plugin page |
sv_SE[0]: WordPress-tilläggssida

en: WordPress Privacy Screen |
sv_SE[0]: WordPress integritetsskärm

en: WordPress security audit |
sv_SE[0]: WordPress säkerhetsgranskning

en: WordPress self requests |
sv_SE[0]: WordPress självförfrågningar

en: WordPress Service |
sv_SE[0]: WordPress-tjänst

en: WordPress speed optimization |
sv_SE[0]: WordPress hastighetsoptimering

en: WordPress speed optimizations |
sv_SE[0]: WordPress hastighetsoptimeringar

en: WordPress stopped by BotBlocker |
sv_SE[0]: WordPress stoppad av BotBlocker

en: WordPress transients. Works on any hosting. |
sv_SE[0]: WordPress transienter. Fungerar på alla värdtjänster.

en: Works everywhere |
sv_SE[0]: Fungerar överallt

en: WP Cron Enabled |
sv_SE[0]: WP Cron aktiverad

en: WP Cron Jobs |
sv_SE[0]: WP Cron-jobb

en: WP Rocket detected. Add the BotBlocker cookie to the "Never Cache Cookies" list in WP Rocket settings. See CACHE-COMPATIBILITY.md. |
sv_SE[0]: WP Rocket upptäckt. Lägg till BotBlocker-kakan i "Never Cache Cookies"-listan i WP Rocket-inställningarna. Se CACHE-COMPATIBILITY.md.

en: WP Super Cache (Expert/mod_rewrite mode) serves cached pages via .htaccess, bypassing PHP. Add a cookie-based exception. See CACHE-COMPATIBILITY.md. |
sv_SE[0]: WP Super Cache (expert/mod_rewrite-läge) serverar cachade sidor via .htaccess och förbigår PHP. Lägg till ett cookibaserat undantag. Se CACHE-COMPATIBILITY.md.

en: wp-config.php Integration |
sv_SE[0]: wp-config.php-integration

en: WP-Cron Documentation |
sv_SE[0]: WP-Cron-dokumentation

en: WP-Cron enabled |
sv_SE[0]: WP-Cron aktiverad

en: WP-Cron status (read-only, managed automatically). |
sv_SE[0]: WP-Cron-status (skrivskyddad, hanteras automatiskt).

en: WPS Hide Login is active |
sv_SE[0]: WPS Hide Login är aktivt

en: Write a log entry every time a payment callback bypass is applied. Useful for auditing. |
sv_SE[0]: Skriv ett logginlägg varje gång en betalningsåterkoppling förbigås. Användbart för granskning.

en: X-Robots-Tag directives |
sv_SE[0]: X-Robots-Tag-direktiv

en: X-Robots-Tag: noarchive for blocked pages |
sv_SE[0]: X-Robots-Tag: noarchive för blockerade sidor

en: X-Robots-Tag: noindex on UTM pages |
sv_SE[0]: X-Robots-Tag: noindex på UTM-sidor

en: XML-RPC is disabled. |
sv_SE[0]: XML-RPC är inaktiverat.

en: XML-RPC Specification |
sv_SE[0]: XML-RPC-specifikation

en: XML-RPC Status |
sv_SE[0]: XML-RPC-status

en: XML-RPC Support |
sv_SE[0]: XML-RPC-stöd

en: XML-RPC Tunnel |
sv_SE[0]: XML-RPC-tunnel

en: XML-RPC tunnel - secure remote access, block exploits |
sv_SE[0]: XML-RPC-tunnel - säker fjärråtkomst, blockera utnyttjanden

en: Yes |
sv_SE[0]: Ja

en: You can change this anytime with one click. |
sv_SE[0]: Du kan ändra detta när som helst med ett klick.

en: You can prepare your list in any text editor. Each line should contain a single IP address or subnet in CIDR format (e.g. 192.168.1.0/24). |
sv_SE[0]: Du kan förbereda din lista i vilken textredigerare som helst. Varje rad ska innehålla en enda IP-adress eller ett subnät i CIDR-format (t.ex. 192.168.1.0/24).

en: You do not have permission to view this information. |
sv_SE[0]: Du har inte behörighet att visa denna information.

en: You have PRO activated. Check your plan. |
sv_SE[0]: Du har PRO aktiverat. Kontrollera din plan.

en: You must be logged in. |
sv_SE[0]: Du måste vara inloggad.

en: You will receive weekly security reports here. |
sv_SE[0]: Du kommer att få veckovisa säkerhetsrapporter här.

en: Your browser does not support the video tag. |
sv_SE[0]: Din webbläsare stöder inte video-taggen.

en: Your cloud API has expired. |
sv_SE[0]: Ditt moln-API har gått ut.

en: Your cloud API has expired. Please renew it. |
sv_SE[0]: Ditt moln-API har gått ut. Var god förnya det.

en: Your cloud API has fewer than %d hits remaining. |
sv_SE[0]: Ditt moln-API har färre än %d träffar kvar.

en: Your cloud API has no hits remaining. |
sv_SE[0]: Ditt moln-API har inga träffar kvar.

en: Your cloud API has no hits remaining. Please renew. |
sv_SE[0]: Ditt moln-API har inga träffar kvar. Var god förnya.

en: Your cloud API will expire in %d days. |
sv_SE[0]: Ditt moln-API kommer att gå ut om %d dagar.

en: Your email |
sv_SE[0]: Din e-post

en: Your Google reCaptcha v3 site key for invisible bot detection. |
sv_SE[0]: Din Google reCaptcha v3-webbplatsnyckel för osynlig botdetektering.

en: Your IP address will be permanently added to the whitelist |
sv_SE[0]: Din IP-adress kommer att läggas till permanent på vitlistan.

en: Your IP address will be permanently trusted |
sv_SE[0]: Din IP-adress kommer att vara permanent betrodd.

en: Your message has been sent. |
sv_SE[0]: Ditt meddelande har skickats.

en: Your security configuration is complete. |
sv_SE[0]: Din säkerhetskonfiguration är klar.

en: Your site is fully protected with BotBlocker PRO. Cloud-based security shields are actively monitoring and blocking advanced threats in real-time. |
sv_SE[0]: Din webbplats är helt skyddad med BotBlocker PRO. Molnbaserade säkerhetssköldar övervakar och blockerar avancerade hot i realtid.

en: Your Site is Now Protected |
sv_SE[0]: Din webbplats är nu skyddad

en: Your site is only partially protected. BotBlocker is already blocking basic automated attacks, but several critical shields are still disabled. |
sv_SE[0]: Din webbplats är endast delvis skyddad. BotBlocker blockerar redan grundläggande automatiserade attacker, men flera kritiska sköldar är fortfarande inaktiverade.

en: Your site is protected! |
sv_SE[0]: Din webbplats är skyddad!

en: Your store is compatible with BotBlocker. |
sv_SE[0]: Din butik är kompatibel med BotBlocker.

en: Your Telegram bot token from @BotFather. |
sv_SE[0]: Din Telegram-bot-token från @BotFather.

en: Your Telegram chat ID (user or group). |
sv_SE[0]: Ditt Telegram-chatt-ID (användare eller grupp).

en: Zero impact on visitors |
sv_SE[0]: Ingen påverkan på besökare

en: Zero-day botnet updates |
sv_SE[0]: Zero-day botnätuppdateringar

en: ZIP contains unexpected file: |
sv_SE[0]: ZIP innehåller oväntad fil:

en: ZIP file not provided. |
sv_SE[0]: ZIP-fil saknas.
