Bookingor Pro - en to sv translation catalogue (380 entries)

en: ADD
sv: LÄGG TILL

en: ADD Service
sv: ADD-tjänst

en: API Key
sv: API-nyckel

en: About
sv: Om

en: Account SID
sv: Konto SID

en: Action
sv: Åtgärd

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activate License
sv: Aktivera licens

en: Activated
sv: Aktiverad

en: Activation
sv: Aktivering

en: Activation Code
sv: Aktiveringskod

en: Active Text Color
sv: Aktiv textfärg

en: Add Attendee to Google Calendar
sv: Lägg till deltagare i Google Kalender

en: Add Break Time
sv: Lägg till paustid

en: Add Business Description or Details about your Business
sv: Lägg till företagsbeskrivning eller detaljer om ditt företag

en: Add Category
sv: Lägg till kategori

en: Add Extra
sv: Lägg till extra

en: Add Extra's
sv: Lägg till extra

en: Add Location
sv: Lägg till plats

en: Add Location details
sv: Lägg till platsinformation

en: Add New category details and information.
sv: Lägg till ny kategoridetaljer och information.

en: Add Services
sv: Lägg till tjänster

en: Add Special Days
sv: Lägg till speciella dagar

en: Add Staff
sv: Lägg till personal

en: Add Staff Image
sv: Lägg till personalbild

en: Add WooCommerce product name to use WooCommerce payment
sv: Lägg till WooCommerce-produktnamn för att använda WooCommerce-betalning

en: Add service location for service
sv: Lägg till tjänsteplats för tjänst

en: Add taxes to your service By default tax is off
sv: Lägg till skatter till din tjänst Som standard är skatt avstängd

en: Add time in minutes or hours
sv: Lägg till tid i minuter eller timmar

en: Add to Google Calendar
sv: Lägg till i Google Kalender

en: Add to Outlook Calendar
sv: Lägg till i Outlook-kalendern

en: Add to Yahoo Calendar
sv: Lägg till i Yahoo Kalender

en: Add to iCal
sv: Lägg till iCal

en: Address
sv: Adress

en: Advance Service Settings
sv: Avancerade tjänstinställningar

en: Advance Settings
sv: Avancerade inställningar

en: After Buffer Time
sv: Efter bufferttid

en: Allow Staff to create an Wordpress Bookingor Account
sv: Tillåt personal att skapa ett Wordpress-bokningskonto

en: Amount
sv: Belopp

en: Apply
sv: Ansök

en: Appointment
sv: Utnämning

en: Approved
sv: Godkänd

en: Approved Appointment
sv: Godkänd utnämning

en: Assign Service
sv: Tilldela tjänst

en: Assignee
sv: Uppdragstagare

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Back
sv: Bakåt

en: Back Button Background Color:
sv: Bakåtknapp Bakgrundsfärg:

en: Back Button Text Color:
sv: Bakåtknapp Textfärg:

en: Back Button Text:
sv: Bakåtknapp Text:

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Border
sv: Bakgrundsgräns

en: Background Border Radius
sv: Bakgrundskantradie

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Basic Detail
sv: Grundläggande detalj

en: Basic Settings
sv: Grundinställningar

en: Before Buffer Time
sv: Före bufferttid

en: Book
sv: Boka

en: Book Button Background:
sv: Bokknapp Bakgrund:

en: Book Button Text Color:
sv: Bokknapp Textfärg:

en: Book Button Text:
sv: Bokknappstext:

en: Booking
sv: Bokning

en: Booking Confirm Text
sv: Bokningsbekräftelse Text

en: Booking Confirmed
sv: Bokning bekräftad

en: Booking Date
sv: Bokningsdatum

en: Booking Status
sv: Bokningsstatus

en: Bookingor Customer
sv: Bokning eller kund

en: Bookingor Login
sv: Bokning eller inloggning

en: Bookingor Staff
sv: Bokningspersonal

en: Buffer Time
sv: Buffertid

en: Buffer is padding time allow space time before and after service
sv: Bufferten är stoppningstid tillåt utrymme tid före och efter service

en: Business
sv: Företag

en: Business Description
sv: Företagsbeskrivning

en: Business Details
sv: Företagsinformation

en: Business Hours
sv: Öppettider

en: Business Name
sv: Företagsnamn

en: Business Website
sv: Företagswebbplats

en: Button Border
sv: Knappkant

en: Button Border Radius
sv: Knappkantradie

en: Buttons
sv: Knappar

en: CUSTOMER
sv: KUND

en: Calendar
sv: Kalender

en: Cancel Booking
sv: Avbryt bokning

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Capacity Limit
sv: Kapacitetsgräns

en: Cart
sv: Kundvagn

en: Cart Details
sv: Kundvagnsinformation

en: Category
sv: Kategori

en: Category Icon
sv: Kategoriikon

en: Category Images/Icons
sv: Kategori Bilder/Ikoner

en: Category Label
sv: Kategorietikett

en: Category Name
sv: Kategorinamn

en: Category Required
sv: Kategori krävs

en: Change Currency
sv: Ändra valuta

en: Checkout
sv: Utcheckning

en: City
sv: Stad

en: City Name
sv: Stadsnamn

en: Client ID
sv: Klient-ID

en: Client Secret
sv: Klienthemlighet

en: Client Secret Key
sv: Klientens hemliga nyckel

en: Completed
sv: Slutförd

en: Completed Text Color
sv: Färdig textfärg

en: Confirm Book
sv: Bekräfta bok

en: Confirm Payment
sv: Bekräfta betalning

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue Button Text:
sv: Fortsätt Knapp Text:

en: Convert Duration (eg. Minutes to Hours)
sv: Konvertera varaktighet (t.ex. minuter till timmar)

en: Cost
sv: Kostnad

en: Country
sv: Land

en: Create an Wordpress Bookingor Account when Customer booking
sv: Skapa ett Wordpress-boknings-eller-konto när kundbokar

en: Currency
sv: Valuta

en: Currency Decimal
sv: Valuta decimal

en: Currency Format
sv: Valutaformat

en: Currency Symbol
sv: Valutasymbol

en: Customer
sv: Kund

en: Customer Details
sv: Kundinformation

en: Customer Details Required
sv: Kunduppgifter krävs

en: Customer Heading
sv: Kundrubrik

en: Customer Info:
sv: Kundinformation:

en: Customer Information
sv: Kundinformation

en: Customer Notifications
sv: Kundmeddelanden

en: Customer Payment
sv: Kundbetalning

en: Customer Role Settings
sv: Kundrollinställningar

en: Customer view other Attendees
sv: Kunden se andra deltagare

en: Customers
sv: Kunder

en: Customize
sv: Anpassa

en: Date & Time
sv: Datum & Tid

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Date and Time
sv: Datum och tid

en: Date:
sv: Datum:

en: Default Appointment Status
sv: Standard mötesstatus

en: Default Page
sv: Standardsida

en: Default Time Slot Increment Length
sv: Standard inkrementlängd för tidslucka

en: Deposit Amount
sv: Insättningsbelopp

en: Design Templates
sv: Designmallar

en: Details
sv: Detaljer

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Discount
sv: Rabatt

en: Do not Convert Duration
sv: Konvertera inte varaktighet

en: Done
sv: Klar

en: Due
sv: Förfaller

en: Due Amount
sv: Förfallna belopp

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Duration Conversion
sv: Varaktighetskonvertering

en: Edit Service
sv: Redigera tjänst

en: Edit Services
sv: Redigera tjänster

en: Edit Staff
sv: Redigera personal

en: Edit Staff Details
sv: Redigera personalinformation

en: Edit Template 1
sv: Redigera mall 1

en: Edit Template 2
sv: Redigera mall 2

en: Edit Template 3
sv: Redigera mall 3

en: Edit Template 4
sv: Redigera mall 4

en: Edit Template 5
sv: Redigera mall 5

en: Edit Template 6
sv: Redigera mall 6

en: Email Label
sv: E-postetikett

en: Email Notifications
sv: E-postmeddelanden

en: Email Settings
sv: E-postinställningar

en: Email Setup
sv: E-postinställningar

en: Employee
sv: Anställd

en: Employee Name
sv: Anställds namn

en: Employee Notifications
sv: Anställda meddelanden

en: Enable Google Meet
sv: Aktivera Google Meet

en: Enter Add Website URL
sv: Ange Lägg till webbadress

en: Extra Label
sv: Extra etikett

en: Extra Required
sv: Extra krävs

en: First Name
sv: Förnamn

en: First Name Label
sv: Förnamnsetikett

en: First Name:
sv: Förnamn:

en: Fixed Cost of your service that you are offering.if you want to change the currency or symbol goto settings or link on blow
sv: Fast kostnad för din tjänst som du erbjuder. Om du vill ändra valutan eller symbolen, gå till inställningarna eller länken på blow

en: Fonts and Style
sv: Teckensnitt och stil

en: Friday
sv: fredag ​​

en: Google Calendar API
sv: Google Kalender API

en: Google Calender
sv: Google Kalender

en: Google Calender Preview Setting
sv: Inställning för förhandsvisning av Google Kalender

en: Google Map API
sv: Google Maps API

en: Group Booking
sv: Gruppbokning

en: Group Capacity based on Time Slots per Day e.g: set capacity 2 12:00 pm customer can book max 2 slots
sv: Gruppkapacitet baserad på tidsluckor per dag, t.ex.: inställd kapacitet 2 12:00 kunden kan boka max 2 tider

en: Heading Font Family
sv: Rubrik Teckensnittsfamilj

en: Hide Cart Details
sv: Dölj varukorgsdetaljer

en: Holiday
sv: Semester

en: Holidays
sv: Helgdagar

en: Hour
sv: Timme

en: Hover and Active Border Color
sv: Hover och aktiv kantfärg

en: In Process
sv: Pågår

en: Integrations
sv: Integrationer

en: Label
sv: Etikett

en: Label Text Color
sv: Etiketttextfärg

en: Last Appointment
sv: Senaste möte

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Last Name Label
sv: Efternamnsetikett

en: Last Name:
sv: Efternamn:

en: Last Step
sv: Sista steget

en: Latitude
sv: Latitud

en: Limit Booking
sv: Begränsa bokning

en: Loation Label
sv: Lokaliseringsetikett

en: Location
sv: Plats

en: Location Label
sv: Platsetikett

en: Location Title
sv: Plats Titel

en: Longitude
sv: Longitud

en: Maximum Limit
sv: Maxgräns

en: Maximum Space
sv: Maximalt utrymme

en: Meeting Agenda
sv: Mötesagenda

en: Meeting Title
sv: Mötestitel

en: Meta Data
sv: Metadata

en: Method:
sv: Metod:

en: Minimum Limit
sv: Minimigräns

en: Minimum Space
sv: Minsta utrymme

en: Minimum Time Required Before Book
sv: Minsta tid som krävs innan bok

en: Minimum Time Required Before Cancel Booking
sv: Minsta tid som krävs innan avbokning

en: Mon, Date, Year (short Dae)
sv: mån, datum, år (kort Dae)

en: Monday
sv: Måndag

en: Must Select a
sv: Måste välja en

en: Must Select a Extra Item
sv: Måste välja ett extra objekt

en: Must Select a Location
sv: Måste välja en plats

en: Must Select a Time
sv: Måste välja en tid

en: Must Select a employee
sv: Måste välja en anställd

en: No Services Try another
sv: Inga tjänster Prova en annan

en: Note
sv: Notera

en: OFF
sv: AV

en: Only add one Service Name
sv: Lägg bara till ett tjänstnamn

en: Order Summary
sv: Beställningssammanfattning

en: PAYMENT
sv: BETALNING

en: Paid
sv: Betald

en: Paid Amount
sv: Betalt belopp

en: Pay
sv: Betala

en: Pay On Visit
sv: Betala vid besök

en: Pay On Visit Text
sv: Betala vid besök Text

en: Payment
sv: Betalning

en: Payment Date
sv: Betalningsdatum

en: Payment Heading
sv: Betalningsrubrik

en: Payment Required
sv: Betalning krävs

en: Payment Settings
sv: Betalningsinställningar

en: Payment Status
sv: Betalningsstatus

en: People Text
sv: Människor Text

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone Label
sv: Telefonetikett

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Phone Number ID
sv: Telefonnummer ID

en: Pick Service Duration
sv: Välj tjänstens varaktighet

en: Pick Time
sv: Välj tid

en: Please Select a
sv: Vänligen välj en

en: Price
sv: Pris

en: Price and Duration
sv: Pris och varaktighet

en: Progress Bar
sv: Förloppsindikator

en: Progress Bar Active Color
sv: Förloppsindikator Aktiv färg

en: Progress Color
sv: Framstegsfärg

en: Rejected
sv: Avvisad

en: Remove
sv: Ta bort

en: Revenue
sv: Intäkter

en: Revenue Statistics
sv: Intäktsstatistik

en: Role Settings
sv: Rollinställningar

en: SMS Notifications
sv: SMS-aviseringar

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save Category
sv: Spara kategori

en: Save Location
sv: Spara plats

en: Seats Limit Booking
sv: Platsbegränsningsbokning

en: Select Category
sv: Välj Kategori

en: Select Country
sv: Välj land

en: Select Plan
sv: Välj Plan

en: Select a product
sv: Välj en produkt

en: Sender Email
sv: Avsändarens e-post

en: Sender Name
sv: Avsändarens namn

en: Service Buffer Time
sv: Servicebufferttid

en: Service Cost
sv: Servicekostnad

en: Service Description
sv: Servicebeskrivning

en: Service Description is a small text that display on blow in service Title.
sv: Service Description är en liten text som visas på blås i tjänstens titel.

en: Service Duration time period between the start Service and the finished.
sv: Service Varaktighet tidsperiod mellan start Service och avslutad.

en: Service Icon
sv: Serviceikon

en: Service Images/Icons
sv: Tjänstebilder/ikoner

en: Service Label
sv: Serviceetikett

en: Service List Text Color
sv: Service List Text Färg

en: Service Name
sv: Tjänstens namn

en: Service Required
sv: Tjänst krävs

en: Service Tax
sv: Serviceskatt

en: Service Title
sv: Tjänstens titel

en: Service Title display on the booking form where customer can able to book service
sv: Tjänstens titel visas på bokningsformuläret där kunden kan boka tjänst

en: Services
sv: Tjänster

en: Services Name
sv: Tjänstens namn

en: Session Group
sv: Sessionsgrupp

en: Set How many people can book the same time
sv: Ange hur många personer som kan boka samtidigt

en: Set Minimum time for customer to book before the booking time near to Start
sv: Ställ in minsta tid för kunden att boka före bokningstiden nära Start

en: Set Service Capacity Limit
sv: Ställ in servicekapacitetsgräns

en: Set Weekly Time Sheet
sv: Ställ in veckotidrapport

en: Set a limit of space/size can book this service
sv: Ange en gräns för utrymme/storlek kan boka denna tjänst

en: Set the time to Customer can cancel booking the before booking start
sv: Ställ in tiden för att Kunden kan avboka bokningen innan bokningsstart

en: Set time for a Customer to cancel the booking before start
sv: Ställ in tid för en kund att avboka bokningen före start

en: Show Business Description
sv: Visa företagsbeskrivning

en: Show Business Email
sv: Visa företags e-post

en: Show Business Logo
sv: Visa företagslogotyp

en: Show Business Name
sv: Visa företagsnamn

en: Show Business Phone Number
sv: Visa företagstelefonnummer

en: Show Service Capacity in Services
sv: Visa tjänstekapacitet i tjänster

en: Show Service Description in Services
sv: Visa tjänstbeskrivning i tjänster

en: Show Service Duration in Services
sv: Visa tjänstens varaktighet i tjänster

en: Show Service Price in Services
sv: Visa servicepris i tjänster

en: Sidebar
sv: Sidofält

en: Sidebar Background Color
sv: Sidofältets bakgrundsfärg

en: Sidebar Text Color
sv: Textfärg på sidofältet

en: Signout from Google
sv: Logga ut från Google

en: Single
sv: Singel

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Special Day
sv: Specialdag

en: Special Days
sv: Särskilda dagar

en: Staff
sv: Personal

en: Staff First Name
sv: Personalens förnamn

en: Staff Label
sv: Personaletikett

en: Staff Last Name
sv: Personalens efternamn

en: Staff Required
sv: Personal krävs

en: Staff Role Settings
sv: Personalrollinställningar

en: Start Time Slot Increments
sv: Starttidsluckor

en: SubTotal
sv: Delsumma

en: Subcategory
sv: Underkategori

en: Subject
sv: Ämne

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Sunday
sv: söndag

en: Tax
sv: Skatt

en: Template 1
sv: Mall 1

en: Template 2
sv: Mall 2

en: Template 3
sv: Mall 3

en: Template 4
sv: Mall 4

en: Template 5
sv: Mall 5

en: Template 6
sv: Mall 6

en: Terminate
sv: Avsluta

en: Test Email Wp Mail
sv: Testa e-post Wp Mail

en: Text Font Family
sv: Texttypsnittsfamilj

en: Thank you
sv: Tack

en: Thank you Text
sv: Tack Text

en: This Template has a a progress bar with step by step booking. you can turn off any step base on your needs
sv: Denna mall har en förloppsindikator med steg för steg bokning. du kan stänga av alla steg baserat på dina behov

en: This Template has a single service  booking form with location. if you want to show only one services then youse services or category ID
sv: Denna mall har ett enda tjänstebokningsformulär med plats. om du bara vill visa en tjänst så är du tjänster eller kategori-ID

en: This Template has unique slider calendar with select option. if you don't have any images of services or category it best way to use it. you can turn off any step base on your needs
sv: Den här mallen har en unik skjutreglagekalender med valalternativ. om du inte har några bilder av tjänster eller kategori är det bästa sättet att använda det. du kan stänga av alla steg baserat på dina behov

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Time Format
sv: Tidsformat

en: Time Label
sv: Tidsetikett

en: Time Required
sv: Tid som krävs

en: Time Slot After Every
sv: Tidslucka efter varje

en: Time Slot increment base on duration that you set in above
sv: Tidslucka ökar baserat på varaktigheten som du ställt in ovan

en: Time Slots
sv: Tidsluckor

en: Time slot space of service is total number of slots available
sv: Tidslucka utrymme för tjänst är det totala antalet tillgängliga platser

en: To Customer
sv: Till kund

en: To Employee
sv: Till anställd

en: Toggle Dropdown
sv: Växla rullgardinsmenyn

en: Total
sv: Totalt

en: Total Bookings
sv: Totalt antal bokningar

en: Total Service Duration
sv: Total tjänstetid

en: Total number of space available can book this service
sv: Totalt antal tillgängliga utrymmen kan boka denna tjänst

en: Try Another. Services Not Found
sv: Prova en annan. Tjänster hittades inte

en: Try another
sv: Försök med en annan

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Twilio phone number
sv: Twilio telefonnummer

en: Update Category
sv: Uppdatera kategori

en: Update Location
sv: Uppdatera plats

en: Update category details and information.
sv: Uppdatera kategoridetaljer och information.

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Usage:
sv: Användning:

en: User Role Settings
sv: Användarrollinställningar

en: VAT(TAX)
sv: moms(skatt)

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Week Month Date, Year (Long Date)
sv: Vecka Månad Datum, år (Långt datum)

en: Whatsapp Notifications
sv: Whatsapp-meddelanden

en: Woocommcerce Additional Data
sv: Woocommcerce Ytterligare data

en: Wordpress Login:
sv: Wordpress Logga in:

en: Working Hour Schedule
sv: Arbetstidsplan

en: Working Hours
sv: Arbetstider

en: Write some info about Services
sv: Skriv lite info om tjänster

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
sv: Du har inte tillräckliga behörigheter för att komma åt den här sidan.

en: Your First Name
sv: Ditt förnamn

en: Your Last Name
sv: Ditt efternamn

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom Account
sv: Zoomkonto

en: Zoom Meeting Data Setting
sv: Zoom mötesdatainställning

en: activated
sv: aktiverad

en: apply
sv: Verkställ

en: category Name
sv: kategori Namn

en: cost of services
sv: kostnader för tjänster

en: show Cart
sv: visa varukorg

en: total Bookings
sv: totala bokningar

en: update Category
sv: uppdatera Kategori

en: woocommerce Payment
sv: woocommerce Betalning
