BB-Plugin - en to ar translation catalogue (566 entries)

en: "Add to Cart" Button
ar: زر "إضف للسلة "

[ctx: %s stands for author name.]
en: By %s
ar: الكاتب: %s

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: %s Settings
ar: إعدادات %s

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: Launch %s
ar: إطلاق %s

[ctx: %s stands for form field label.]
en: Edit %s
ar: تحرير %s

[ctx: %s stands for post/page title.]
en: Copy of %s
ar: نسخة من %s

[ctx: %s stands for widget slug.]
en: %s no longer exists.
ar: %s لم يعد موجودا .

en: 1 Column
ar: عمود 1

en: 2 Columns
ar: 2 أعمدة

en: 3 Columns
ar: 3 أعمدة

en: 4 Columns
ar: 4 أعمدة

en: 5 Columns
ar: 5 أعمدة

en: 6 Columns
ar: 6 أعمدة

en: <strong>UPDATE UNAVAILABLE!</strong>
ar: <strong>التحديث غير متاح!</strong>

en: A WYSIWYG text editor.
ar: WYSIWYG لتحرير النصوص .

en: A divider line to separate content.
ar: خط فاصل لفصل المحتوى.

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
ar: العنوان و جزء من النص مع رابط اختياري، أيقونه  و الصورة.

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
ar: تسمية لتحديد هذه الشريحة في علامة التبويب من إعدادات عارض الشرائح .

en: A photo that will be displayed if the video fails to load.
ar: الصورة التي سيتم عرضها إذا فشل الفيديو فى التحميل .

en: A simple call to action button.
ar: دعوة بسيطة ل عمل زر .

en: A simple pricing table generator.
ar: إنشاء جدول أشعار بسيط .

en: A very simple contact form.
ar: نموذج اتصال بسيط جداً .

en: Above Heading
ar: فوق العنوان

en: Above Text
ar: فوق النص

en: Accent Color
ar: لون سائد

en: Accent Text Color
ar: لون نص سائد

en: Accordion
ar: أكورديون

en: Active!
ar: مفعل!

en: Add Content
ar: إضافة محتوى

en: Add Icon
ar: إضافة أيقونة

en: Add Item
ar: إضافة بند

en: Add Photos
ar: إضافة صور

en: Add Pricing Box
ar: أضف صندوق أسعار

en: Add Testimonial
ar: إضافة شهادة

en: Address
ar: العنوان

en: Advanced
ar: متقدم

en: Advanced Modules
ar: وحدات متقدمة

en: Alignment
ar: محاذاة

en: All rows will default to this width. You can override this and make a row full width in the settings for each row.
ar: جميع الصفوف عرضها إفتراضى . يمكنك تجاوز هذا وجعل العرض لكامل الصف من إعدادات كل صف .

en: Always
ar: دائماً

en: An animated tesimonials area.
ar: منطقة الشهادات المتحركة.

en: Animation
ar: حيوية

[ctx: Animation style.]
en: Fade In
ar: تتلاشى في

[ctx: Animation style.]
en: None
ar: لاشىء

[ctx: Animation style.]
en: Slide Down
ar: تحريك للأسفل

[ctx: Animation style.]
en: Slide Left
ar: تحريك لليسار

[ctx: Animation style.]
en: Slide Right
ar: تحريك لليمين

[ctx: Animation style.]
en: Slide Up
ar: تحريك للأعلى

en: Append New Layout
ar: إدراج تخطيط جديد

en: Arrow Color
ar: لون الأسهم

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. This ID can be found by hovering on the category in the categories area under Products and looking in the URL that is displayed in your browser. The ID will be the only number value in the URL.
ar: يمكنك إضافة المنتجات فى منطقة المنتجات ، وسيتم إضافة معرف لكل منتج ، ولمعرفة هذا المعرف يمكنك الوقوف بالماوس على رابط عرض المنتج على المتصفح بدون الضغط وستجد داخل الرابط قيمة المعرف وسيكون هو العدد الوحيد داخل الرابط .

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique slug or you can edit and add your own. These slugs can be found in the Categories area under WooCommerce Products. Several can be added here separated by a comma.
ar: كما يمكنك إضافة المنتجات في منطقة WooCommerce المنتجات ، سيتم تعيين لكل تصنيف وصف . يمكنك العثور على هذا الوصف خلال زيارة منطقة المنتجات و النزول بالاسكرول بار .

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute and you can add several here separated by a comma.
ar: كما يمكنك إضافة المنتجات في منطقة WooCommerce المنتجات ، سيتم تعيين لكل منتج معرف فريد . يمكنك العثور على هذا ID منتج فريد من نوعه من خلال زيارة المنطقة للمنتجات و النزول بالاسكرول بار . سوف يكون المعرف الفريد فى العمود الأول ويمكنك إضافة العديد من هنا مفصولة بفاصلة .

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute.
ar: كما يمكنك إضافة المنتجات في منطقة WooCommerce المنتجات ، سيتم تعيين لكل منتج معرف فريد . يمكنك العثور على هذا ID منتج فريد من نوعه من خلال زيارة المنطقة للمنتجات و النزول بالاسكرول بار . سوف يكون المعرف الفريد فى العمود الأول.

en: Ascending
ar: تصاعدى

en: Attachment
ar: مرفقات

en: Author
ar: الكاتب

en: Authors
ar: الكتاب

en: Auto Play
ar: تشغيل تلقائي

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
ar: الخيار التلقائي يسمح للمحتوى بالتناسق فى الإرتفاع بنسبة 100% من أعلي وأسفل الشريحة .

en: Background
ar: الخلفية

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Background Hover Color
ar: لون الخلفية عند مرور الماوس

en: Background Layout
ar: تخطيط الخلفية

en: Background Parallax
ar: خلفية المنظر

en: Background Photo
ar: صورة الخلفية

en: Background Slideshow
ar: خلفية معرض صور

en: Background Video
ar: خلفية فيديو

en: Background Video Code
ar: كود خلفية الفيديو

[ctx: Background height.]
en: Auto
ar: تلقائي

[ctx: Background repeat.]
en: Horizontal
ar: أفقي

[ctx: Background repeat.]
en: None
ar: لاشىء

[ctx: Background repeat.]
en: Tile
ar: قرميدة

[ctx: Background repeat.]
en: Vertical
ar: رأسي

[ctx: Background scale.]
en: None
ar: لاشىء

[ctx: Background type.]
en: Color
ar: لون

[ctx: Background type.]
en: None
ar: لاشىء

[ctx: Background type.]
en: Parallax
ar: إختلاف المنظر

[ctx: Background type.]
en: Photo
ar: صورة

[ctx: Background type.]
en: Slideshow
ar: معرض صور

[ctx: Background type.]
en: Video
ar: فيديو

en: Bars
ar: الأشرطة

en: Basic Modules
ar: وحدات أساسية

en: Below Heading
ar: تحت العنوان

en: Below Photo
ar: صور أدناه

en: Best Selling Products
ar: أفضل المنتجات مبيعا

en: Blinds
ar: الستائر

en: Border
ar: إطار

en: Border Color
ar: لون الإطار

en: Border Size
ar: حجم الإطار

[ctx: Border type.]
en: Dashed
ar: متقطع

[ctx: Border type.]
en: Dotted
ar: منقط

[ctx: Border type.]
en: Double
ar: مزدوج

[ctx: Border type.]
en: Solid
ar: صلب

en: Bottom
ar: أسفل

en: Box Foreground
ar: مقدمة الصندوق

en: Box Top Margin
ar: هامش المربع من الأعلي

en: Boxes
ar: صناديق

en: Boxes Grow
ar: صناديق تنمو

en: Branding
ar: العلامات التجارية

en: Button
ar: زر

en: Button Icon
ar: أيقونة الزر

en: Button Link
ar: رابط الزر

en: Button Text
ar: نص الزر

en: Button URL
ar: رابط الزر

en: Button Width
ar: عرض الزر

en: Buttons
ar: أزرار

en: CSS Class
ar: تنسيق كلاس

en: CSS Selector
ar: عناصر تنسيق

en: Call to Action
ar: إستدعاء التحريك

[ctx: Call to action.]
en: None
ar: لاشىء

en: Callout
ar: ترويج

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Caption
ar: تسمية توضيحية

en: Caption Button
ar: زر التسمية التوضيحية

en: Cart
ar: السلة

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Category Slug
ar: وصف التصنيف

en: Center
ar: المنتصف

en: Center Bottom
ar: أسفل المنتصف

en: Center Top
ar: اعلى المنتصف

en: Change Template
ar: تغيير القالب

en: Check or uncheck modules below to enable or disable them.
ar: أضف أو أزل أدناه للتمكين أو التعطيل.

en: Checkout
ar: الدفع

en: Choose Another Photo
ar: إختيار صورة أخري

en: Choose...
ar: إختيار

en: Choosing no will hide the default theme heading for the "Page" post type. You will also be required to enter some basic CSS for this to work if you choose no.
ar: إختيار لا لإخفاء عنوان الاستايل الإفتراضى "لصفحة " نوع المشاركة .  يجب عليك ادخال تنسيق مخصص إذا إخترت لا .

en: Choosing yes will keep only one item open at a time. Choosing no will allow multiple items to be open at the same time.
ar: اختر نعم لتفعيل فتح بند واحد فى نفس الوقت ، اختر لا اذا كنت تريد فتح أكثر من بند فى نفس الوقت .

en: Circle
ar: دائرة

en: Click Action
ar: انقر فوق إجراء

en: Click Here
ar: إضغط هنا

[ctx: Click action type.]
en: None
ar: لاشىء

[ctx: Click action.]
en: None
ar: لاشىء

en: Clicking the button below will uninstall the page builder plugin and delete all of the data associated with it. You can uninstall or deactivate the page builder from the plugins page instead if you do not wish to delete the data.
ar: يمكنك الغاء تثبيت إضافة منشىء الصفحات وحذف كافة الملفات المرتبطة أويمكنك إلغاء التفعيل فقط من صفحة الإضافات إذا كنت لاترغب بحذف الملفات .

en: Collage
ar: ملصقة

en: Collapse Inactive
ar: طي غير فعال

en: Color
ar: لون

[ctx: Color.]
en: Dark
ar: غامق

[ctx: Color.]
en: Light
ar: فاتح

en: Colors
ar: الألوان

en: Column
ar: عمود

en: Column Settings
ar: إعدادات العمود

en: Columns
ar: الأعمدة

en: Comment Count
ar: عدد التعليقات

en: Comments
ar: التعليقات

en: Compact
ar: ميثاق

en: Contact Form
ar: نموذج الإتصال

en: Contact Form Submission
ar: تقديم إستمارة الإتصال

[ctx: Contact form field label.]
en: Name
ar: الإسم

en: Content
ar: محتوى

en: Content Layout
ar: تخطيط المحتوي

en: Content Pages
ar: صفحة المحتوى

en: Content Slider
ar: محتوي الشرائح

en: Content Width
ar: عرض المحتوى

[ctx: Content type.]
en: None
ar: لاشىء

en: Control Bar
ar: شريط التحكم

en: Control Bar Buttons
ar: أزرار شريط التحكم

en: Control Bar Overlay
ar: غطاء شريط التحكم

en: Control bar overlay specifies if the control bar buttons you choose overlay your slideshow images or site below the slideshow completely.
ar: يتم التحكم بغطاء أزار شريط التحكم على صور الشرائح الخاصة بك .

en: Controls
ar: تحكم

en: Create Gallery
ar: إنشاء معرض

en: Crop
ar: قص

en: Crop set to no will fit the slideshow images to the height you specify and keep the width proportional, whereas crop set to yes will fit the slideshow images to all sides of the content area while cropping the left and right to fit the height you specify.
ar: يتم الإقتصاص من الصور بحيث تظهر بالشكل المناسب من ناحية العرض والإرتفاع .

en: Current Page
ar: الصفحة الحالية

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom URL
ar: عنوان URL مخصص

en: Custom Width
ar: عرض مخصص

[ctx: Custom post type label.]
en: Add New
ar: أضف جديد

en: Date
ar: التاريخ

en: Date Format
ar: تنسيق التاريخ

en: Date Last Modified
ar: آخر تعديل

en: Default
ar: إفتراضى

en: Default Page Heading
ar: عنوان افتراضى للصفحة

en: Delay
ar: تأخير

en: Descending
ar: تنازلى

en: Disable All Templates
ar: تعطيل جميع القوالب

en: Disable Right-Click
ar: غلق النقر بالزر الأيمن للماوس .

en: Display
ar: عرض

en: Display a Google map.
ar: عرض خريطة جوجل .

en: Display a WordPress sidebar that has been registered by the current theme.
ar: عرض الشريط الجانبي للووردبريس الخاص بالقالب الأساسي .

en: Display a WordPress widget.
ar: عرض القطع الجانبية للووردبريس

en: Display a collapsible accordion of items.
ar: عرض الأكورديون لطي البنود.

en: Display a collection of tabbed content.
ar: عرض مجموعة من محتوى التبويبات .

en: Display a grid of your WordPress posts.
ar: عرض شبكة من المشاركات للوردبريس الخاص بك .

en: Display a group of linked Font Awesome icons.
ar: ظهور الخطوط من مكتبة الخطوط Awesome  .

en: Display a heading, subheading and a button.
ar: ظهور العنوان ، العنوان الفرعى و الزر .

en: Display a title/page heading.
ar: ظهور رابط الصفحة / عنوان الصفحة .

en: Display an icon and optional title.
ar: عرض رمز و عنوان اختياري.

en: Display multiple photos in a gallery view.
ar: عرض صور متعددة فى معرض الصور .

en: Display multiple photos in a slideshow view.
ar: عرض صور متعددة لعارض الصور .

en: Display products or categories from your WooCommerce store.
ar: ظهور المنتجات أو التصنيفات من المتجر الإلكتروني

en: Display raw HTML code.
ar: ظهور كود صف HTML .

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
ar: يتم عرض عدة شرائح مع عنوان إختيارى ويتم إستدعاء الحركة .

en: Displays social buttons.
ar: عرض الأزرار الإجتماعية

en: Do you really want to delete this item?
ar: هل حقا تريد حذف هذا البند ؟

en: Do you really want to delete this template?
ar: تريد فعلا حذف هذا القالب ؟

en: Done
ar: انتهي

en: Dot Color
ar: لون النقاط

en: Drop a row layout or module to get started!
ar: إسقاط تخطيط صف واحد أو وحدة نمطية لتبدأ!

en: Drop us a line today for a free quote!
ar: أترك لنا رابط اليوم لعرض الأسعار المجاني!

en: Duration
ar: مدة

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit Gallery
ar: تحرير معرض

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Embed
ar: تضمين

en: Enable All Templates
ar: تمكين كل القوالب

en: Enable Core Templates Only
ar: تمكين القوالب الأساسية فقط

en: Enable User Templates Only
ar: تمكين قوالب المستخدم فقط

en: Enabled Modules
ar: السماح بالعروض

en: Enter a CSS selector for the default page heading to hide it.
ar: قم بادخال عناصر تنسيق للصفحة الإفتراضية لإخفاء العنوان .

en: Enter a comma separated list of the post types you would like the builder to work with.
ar: أدخل قائمة مفصولة بفواصل من أنواع المشاركة التي ترغب بانشائها.

en: Enter a post title to search.
ar: أضف عنوان المشاركة للبحث

en: Example: page, post, product
ar: مثال: صفحة , مشاركة , منتج

en: Facebook Button
ar: زر الفيس بوك

en: Fade
ar: تلاشي

en: Fallback Photo
ar: صور مرجعية

en: Fast
ar: بسرعة

en: Featured Image
ar: صورة مميزة

en: Featured Products
ar: منتجات مميزة

en: Features Min Height
ar: حد ادنى للطول مميز

en: Feed URL
ar: رابط تغذية

[ctx: Field name to add.]
en: Add %s
ar: %s أضف

en: Fill
ar: تعبئة

en: Filter
ar: فرز

en: Fit
ar: صالح

en: Fixed
ar: ثابت

en: Full Size
ar: الحجم الكامل

en: Full Width
ar: حجم كامل

en: Full width content spans the width of the page from edge to edge. Fixed content is no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
ar: عرض المحتوى الكامل يمتد عرض الصفحة من الحافة إلى الحافة . المحتوى ثابت كما هو العرض في إعدادات العامة .

en: Full width rows span the width of the page from edge to edge. Fixed rows are no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
ar: عرض كامل الصفوف تمتد عرض الصفحة من الحافة إلى الحافة . الصفوف الثابتة حجمها الكامل كما هو العرض في إعدادات العامة .

en: Fullscreen Button
ar: عرض الشاشة الكاملة للزر

en: Gallery
ar: المعرض

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
ar: قلب الصفحات

en: General
ar: عام

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Responsive layout enabled?"]
en: Enabled
ar: تمكين

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Show page heading?"]
en: Show
ar: عرض

en: Google Plus Button
ar: زر جوجل بلاس

en: Gradient
ar: تدرج لوني

en: Grid
ar: شبكة

en: HTML Tag
ar: وسوم HTML

en: Heading
ar: عنوان

en: Heading Size
ar: حجم العنوان

en: Heading Tag
ar: الكلمات الدلالية للهيد

en: Height
ar: إرتفاع

en: Hide
ar: إخفاء

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Hover Color
ar: اللون عند مرور الماوس

en: ID
ar: المعرف

en: Icon
ar: أيكون

en: Icon Colors
ar: لون الأيقونة

en: Icon Group
ar: رمز المجموعة

en: Icon Structure
ar: هيكلة الأيقونة

en: Icons
ar: الأيقونات

en: If your overall theme/images are lighter in color, light will display buttons in a darker color scheme and vice versa for dark.
ar: إذا كان لديك محتوى من مشاركات أو صور يتم ظهور خفة العرض فاتح أو غامق على حسب الإختيار .

en: Image
ar: صورة

en: Image Type
ar: نوع الصورة

[ctx: Image size.]
en: Full Size
ar: الحجم الكامل

[ctx: Image size.]
en: Large
ar: كبير

[ctx: Image size.]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: Image size.]
en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

[ctx: Image type.]
en: None
ar: لاشىء

en: Inline
ar: فى سطر

en: Insert
ar: إدراج

en: Item
ar: بند

en: Item Spacing
ar: تباعد البند

en: Items
ar: بنود

en: Label
ar: ملصق

[ctx: Label size.]
en: Large
ar: كبير

[ctx: Label size.]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: Label size.]
en: Small
ar: صغير

en: Landscape
ar: صور الطبيعة

en: Large
ar: الحجم الكبير

en: Large &amp; Medium Devices Only
ar: الكبيرة &amp; الأجهزة المتوسطة فقط

en: Large Devices Only
ar: الأجهزة الكبيرة فقط

en: Layout
ar: تخطيط

en: Learn More
ar: معرفة المزيد

en: Left
ar: يسار

en: Left Bottom
ar: أسفل اليسار

en: Left Center
ar: يسار المنتصف

en: Left Sidebar
ar: الشريط الجانبي يساراً

en: Left Top
ar: أعلى اليسار

en: Left of Heading
ar: يسار العنوان

en: Left of Text and Heading
ar: يسار النص والعنوان

en: License
ar: رخصة

en: Lightbox
ar: صندوق الصور

en: Link
ar: رابط

en: Link Type
ar: نوع الرابط

en: Link URL
ar: رابط URL

en: Link type applies to how the image should be linked on click. You can choose a specific URL, the individual photo or a separate page with the photo.
ar: ينطبق نوع الارتباط إلى الكيفية التي ينبغي أن تكون مرتبطة بها الصورة عند النقر . يمكنك اختيار موقع محدد ، والصورة الفردية أو صفحة منفصلة مع الصورة.

[ctx: Link type.]
en: None
ar: لاشىء

en: Loop
ar: تدوير

en: Manage Templates
ar: إدارة القالب

en: Map
ar: خريطة

en: Margins
ar: تباعد خارجى

en: Max Content Width
ar: الحد الأقصى لعرض المحتوي

en: Max Width
ar: أكبر قيمة للعرض

en: Media Library
ar: مكتبة الوسائط

en: Medium
ar: الحجم المتوسط

en: Medium &amp; Small Devices Only
ar: المتوسطة &amp; الأجهزة الصغيرة فقط

en: Medium Device Breakpoint
ar: نقطة توقف الأجهزة المتوسطة

en: Medium Devices Only
ar: الأجهزة المتوسطة فقط

en: Menu Order
ar: ترتيب القائمة

en: Message Sent!
ar: تم إرسال الرسالة

en: Message failed. Please try again.
ar: لم يتم الإرسال . من فضلك أعد المحاولة .

en: Mobile Photo
ar: صور الموبايل

en: Mobile Text Colors
ar: الوان نص الموبايل

en: Module
ar: وحدة

[ctx: Module settings form tab. Display on mobile devices.]
en: Mobile
ar: موبايل

en: Modules
ar: وحدات

en: More Link
ar: رابط إقرأ المزيد

en: More Link Text
ar: نص إقرأ المزيد

en: Move
ar: نقل

en: Multiple Products
ar: منتجات متعددة

en: My Account
ar: حسابي

en: NOTE:
ar: ملاحظة :

en: NOTE: Not all custom post types may be supported.
ar: ملاحظة :  ليست جميع أنواع المشاركة مدعومة .

en: Nav Position
ar: تموضع النافبار

en: Nav Type
ar: نوع النافبار

[ctx: Nav type.]
en: None
ar: لاشىء

en: Navigation Arrows
ar: أزرار الإتجاهات

en: Navigational arrows allow the visitor to freely move through the images in your slideshow. These are larger arrows that overlay your slideshow images and are separate from the control bar navigational arrows.
ar: تسمح أزرار الإتجاهات بالتنقل بين الشرائح بحرية تامة للصور التى قبل أو الصور التى بعد .

en: Never
ar: أبداً

en: New Column
ar: عمود جديد

en: New Row
ar: صف جديد

en: New Window
ar: نافذة جديدة

en: No
ar: لا

en: No Photo
ar: بدون صورة

en: No results found.
ar: لايوجد نتائج

en: Not Active!
ar: غير مفعل!

en: Number of Products
ar: عدد المنتجات

en: Numbers
ar: الأرقام

en: OK
ar: نعم

en: On Hover
ar: عند المرور بالماوس

en: One feature per line. HTML is okay.
ar: ميزة واحدة في كل سطر ، مسموح استخدام HTML .

en: Order
ar: ترتيب

en: Order By
ar: الترتيب حسب

en: Order Tracking
ar: تتبع الطلب

en: Overlay Enabled
ar: تمكين الغطاء

en: Overlay Hide
ar: إخفاء الغطاء

en: Overlay Hide Delay
ar: تأخير غطاء الإخفاء

en: Overlay hide will hide the control bar after however many seconds you specify below. They will reappear upon mouse over.
ar: يتم إخفاء غطاء أزرار شريط التحكم اذا كان شريط التحكم مخفي يتم الظهور مره أخرى عند المرور بالماوس على شريط التحكم .

en: Override network settings?
ar: تجاوز إعدادات الشبكة؟

en: Padding
ar: تباعد داخلى

en: Page Builder activated! <a%s>Click here</a> to enable remote updates.
ar: تم تفعيل منشىء الصحفات!  <a%s>إضغط هنا</a> لتمكين التحديثات النهائية .

en: Pagination Style
ar: أسلوب الترقيم

[ctx: Pagination style.]
en: None
ar: لاشىء

en: Panorama
ar: بانوراما

en: Parent Category ID
ar: التصنيف الأب للمعرف

en: Photo
ar: صورة

en: Photo Count
ar: عدد الصور

en: Photo File
ar: ملف الصورة

en: Photo Link
ar: رابط الصورة

en: Photo Page
ar: صور الصفحة

en: Photo Selected
ar: تحديد الصور

en: Photo Size
ar: حجم الصورة

en: Photo Source
ar: مصدر الصورة

en: Photo Spacing
ar: مباعدة الصورة

en: Photo URL
ar: عنوان URL للصورة

[ctx: Photo size.]
en: Large
ar: كبير

[ctx: Photo size.]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: Photo size.]
en: Small
ar: صغير

en: Photos
ar: صور

en: Photos Selected
ar: Obrázky boli zvolené

en: Pinterest Button
ar: زر Pinterest

en: Play Button
ar: زر التشغيل

en: Playback
ar: تشغيل

en: Please enter a message.
ar: من فضلك أدخل رسالتك

en: Please enter a valid email.
ar: من فضلك أدخل البريد الإلكتروني

en: Please enter your name.
ar: من فضلك أدخل إسمك

en: Please select either a background layout or content layout before submitting.
ar: يرجى تحديد تخطيط الخلفية أو تخطيط المحتوى قبل التقديم .

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin.
ar: يرجى الاشتراك لتمكين التحديثات التلقائية لهذه الإضافة.

en: Please type "uninstall" in the box below to confirm that you really want to uninstall the page builder and all of its data.
ar: الرجاء كتابة "إلغاء " في المربع أدناه لتأكيد أنك تريد حقا أن إلغاء باني الصفحة وجميع البيانات الخاصة به.

[ctx: Plugin action link label.]
en: Upgrade
ar: تحديث

[ctx: Plugin setup page: Modules.]
en: All
ar: الكل

en: Popularity
ar: شعبية

en: Portrait
ar: صورة

en: Position
ar: تموضع

en: Post Info
ar: معلومات المشاركة

en: Post Spacing
ar: مباعدة المشاركة

en: Post Type
ar: نوع المشاركة

en: Post Types
ar: أنواع المشاركة

en: Post Width
ar: حجم عرض المشاركة

en: Posts
ar: مشاركات

en: Posts Per Page
ar: مشاركات من الصفحة

en: Price
ar: سعر

en: Price Box
ar: صندوق أسعار

en: Price Size
ar: حجم السعر

[ctx: Price features displayed in pricing box.]
en: Features
ar: مميز

en: Pricing Box
ar: صندوق الأسعار

en: Pricing Boxes
ar: صندوق الأسعار

en: Pricing Table
ar: جدول الأسعار

en: Product Category
ar: تصنيف المنتج

en: Product ID
ar: معرف المنتج

en: Product IDs
ar: معرف المنتج

en: Products IDs
ar: معرف المنتجات

en: Products Source
ar: مصدر المنتجات

en: Publish Changes
ar: نشر التعديلات

en: Pull images from the WordPress media library or a gallery on your SmugMug site by inserting the RSS feed URL from SmugMug. The RSS feed URL can be accessed by using the get a link function in your SmugMug gallery.
ar: تستطيع استخدام الصور من مكتبة الوسائط الخاصة بالووردبريس او جلب رابط خارجى او رابط تغذيات موقعك او من معرض الصور .

en: Random
ar: عشوائى

en: Random Bars
ar: أشرطة عشوائية

en: Random Boxes
ar: صناديق عشوائية

en: Randomize Photos
ar: صور عشوائية

en: Rating
ar: ترتيب

en: Read More
ar: إقرأ المزيد

en: Ready to find out more?
ar: مستعد لمعرفة المزيد ؟

en: Recent Products
ar: آخر المنتجات

en: Remove
ar: حذف

en: Render a WordPress or embedable video.
ar: تقديم الووردبريس او فيديو

en: Repeat
ar: تكرار

en: Replace
ar: تبديل

en: Replace Existing Layout
ar: استبدال تخطيط القائمة

en: Replace Video
ar: تبديل فيديو

en: Responsive Layout
ar: تخطيط متجاوب

en: Right
ar: يمين

en: Right Bottom
ar: أسفل اليمين

en: Right Center
ar: منتصف اليمين

en: Right Sidebar
ar: الشريط الجانبي يميناً

en: Right Top
ar: أعلى اليمين

en: Right of Heading
ar: يمين العنوان

en: Right of Text and Heading
ar: يمين النص والعنوان

en: Row
ar: الصف

en: Row Settings
ar: إعدادات الصف

en: Rows
ar: الصفوف

en: Sale Products
ar: المنتجات التى تم بيعها

en: Save
ar: حفظ

en: Save Branding
ar: حفظ العلامات التجارية

en: Save Core Template
ar: حفظ القالب الأساسى

en: Save Draft
ar: حفظ المشروع

en: Save Module Settings
ar: حفظ إعدادات الوحدات

en: Save Post Types
ar: حفظ نوع المشاركة

en: Save Template
ar: حفظ القالب

en: Save Template Settings
ar: حفظ إعدادات القوالب

en: Scale
ar: مقياس

en: Scroll
ar: انتقل

en: Select
ar: تحديد

en: Select Icon
ar: تحديد الرمز

en: Select Photo
ar: تحديد صور

en: Select Photos
ar: تحديد الصور

en: Select Video
ar: تحديد فيديو

en: Select the post types you would like the builder to work with.
ar: حدد نوع المشاركة التى ترغب ببنائها

en: Send
ar: إرسال

en: Send To Email
ar: إرسال الى البريد الإلكتروني

en: Separator
ar: الفاصل

en: Settings updated!
ar: تم حفظ الإعدادات!

en: Show
ar: عرض

en: Show Arrows
ar: عرض أزرار الإنتقال

en: Show Caption
ar: عرض التسمية التوضيحية

en: Show Captions
ar: ظهور التسمية التوضيحية

en: Show Dots
ar: مشاهدة النقاط

en: Show Facebook
ar: عرض الفيس بوك

en: Show Google+
ar: عرض جوجل بلاس

en: Show Play/Pause
ar: عرض تشغيل/إيقاف

en: Show Twitter
ar: عرض التويتر

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Single Product
ar: منتج منفرد

en: Size
ar: الحجم

en: Skin Color
ar: لون الجلد

en: Slide
ar: شريحة

en: Slide Horizontal
ar: الشرائح الأفقية

en: Slide Label
ar: ملصق الشريحة

en: Slide Settings
ar: اعدادات الشريحة

en: Slide Vertical
ar: الشرائح الرأسية

en: Slides
ar: الشرائح

en: Slideshow
ar: عارض الصور

[ctx: Slideshow transition type.]
en: None
ar: لاشىء

[ctx: Slideshow transition.]
en: None
ar: لاشىء

en: Slow
ar: ببطىء

en: Small Device Breakpoint
ar: نقطة توقف الأجهزة الصغيرة

en: Small Devices Only
ar: الأجهزة الصغيرة فقط

en: Social
ar: اجتماعي

en: Social Button
ar: زر التواصل الاجتماعي

en: Social Buttons
ar: أزرار الشبكات الإجتماعية

en: Sort By
ar: ترتيب حسب

[ctx: Sort by.]
en: Default
ar: افتراضي

en: Source
ar: المصدر

en: Spacing
ar: مباعدة

en: Speed
ar: سرعة

[ctx: Speed.]
en: Medium
ar: متوسطة

en: Square
ar: مربع

en: Stacked
ar: مكدسة

en: Start typing...
ar: إبدأ الكتابة

en: Structure
ar: هيكل

en: Style
ar: أسلوب

en: Subscribe Now
ar: اشترك الآن

en: Tabs
ar: تبويبات

en: Target URL
ar: إتجاه الرابط

en: Template Saved!
ar: تم حفظ القالب!

en: Template Settings
ar: إعدادات القوالب

[ctx: Template name.]
en: Blank
ar: فارغ

[ctx: Template name.]
en: Name
ar: الإسم

en: Templates
ar: قوالب

en: Testimonial
ar: الشهادات

en: Testimonials
ar: الشهادات

en: Text
ar: نص

en: Text &amp; Photo
ar: نص و صورة

en: Text &amp; Video
ar: نص و فيديو

en: Text Background Color
ar: لون نص الخلفية

en: Text Background Height
ar: إرتفاع نص الخلفية

en: Text Color
ar: لون النص

en: Text Colors
ar: الوان النصوص

en: Text Editor
ar: تحرير النصوص

en: Text Hover Color
ar: لون النص عند مرور الماوس

en: Text Position
ar: موضع النص

en: Text Shadow
ar: ظل النص

en: The <strong>Page Builder</strong> plugin requires WordPress version 3.5 or greater. Please update WordPress before activating the plugin.
ar: و  <strong>اضافة منشىء الصفحات </strong> تتطلب إصدار ووردبريس 3.5 أو أحدث . من فضلك قم بتحديث ووردبريس قبل تفعيل الإضافة .

en: The Target URL field correlates to the page you would like your social icons to interface with. For example, if you show Facebook, the user will "Like" whatever you put in this field.
ar: يرتبط إتجاه الصفحة بالتفاعل مع المستخدم على سبيل المثال تفاعل الزر "Like" طالما وضعته .

en: The alignment that will apply to all elements within the callout.
ar: المحاذاة التي سيتم تطبيقها على جميع العناصر داخل وسيلة الترويج  .

en: The browser width at which the layout will adjust for medium devices such as tablets.
ar: عرض المتصفح للتخطيط سيكون مضبوط على الأجهزة المتوسطة مثل التابلت .

en: The browser width at which the layout will adjust for small devices such as phones.
ar: عرض المتصفح للتخطيط سيكون مضبوط على الأجهزة الصغيرة مثل الهواتف .

en: The builder does not delete the post meta <code>_fl_builder_data</code>, <code>_fl_builder_draft</code> and <code>_fl_builder_enabled</code> in case you want to reinstall it later. If you do, the builder will rebuild all of its data using those meta values.
ar: منشىء الصفحات لايحذف عناصر المشاركة  <code>_fl_builder_data</code>, <code>_fl_builder_draft</code> a <code>_fl_builder_enabled</code> فى حالة أردت إعادة تثبيت منشىء الصفحات لاحقا . سيتم إعادة البناء مع بيانات هذه العناصر .

en: The caption pulls from whatever text you put in the caption area in the media manager for each image. The caption is also pulled directly from SmugMug if you have captions set in your gallery.
ar: تظهر التسمية التوضيحية فى منطقة التوضيح لكل صورة ، يتم ظهورها إذا كان لديك تعليق على صور المعرض .

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
ar: يتم تطبيق اللون وراء النص على الخلفية المحددة .

en: The link applies to the entire module. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
ar: ينطبق الارتباط على الوحدة كاملة . اذا كان اختيارك إستدعاء التحريك أدناه، سيتم استخدام هذا الرابط للنص أو الأزرار .

en: The link applies to the entire slide. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
ar: يتم تطبيق الرابط الذى تم إدخالة . اذا تم اختيار إستدعاء الحركة يعمل الرابط على النصوص والأزرار .

en: The max width that the content area will be within your slides.
ar: الحد الأقصى لعرض منطقة محتوي الشرائح .

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
ar: هذا التموضع يسمح بتحريك المحتوي المحدد يساراً ، يميناً أو فى المنتصف على خلفية الشريحة .

en: The settings you are currently editing will not be saved if you navigate away from this page.
ar: لن يتم حفظ الإعدادات التي تقوم بتحريرها حاليا إذا تم الإنتقال بعيدا عن هذه الصفحة .

en: The type of border to use. Double borders must have a height of at least 3px to render properly.
ar: نوع من الحدود للاستخدام. يجب أن يكون حدود مزدوجة ارتفاع 3PX على الأقل للتقديم بشكل صحيح.

en: This allows you to add content over or in addition to the background selection above. The location of the content layout can be selected in the style tab.
ar: هذا يسمح لك بإضافة المحتوى أو إختيار خلفية محددة للإضافة عليها. يمكن تحديد موقع تخطيط المحتوى من تنسيق علامة التبويب .

en: This applies to all sites on the network.
ar: وهذا ينطبق على جميع المواقع على الشبكة.

en: This setting is for the entire background of your slide.
ar: هذا الإعداد لإدخال صورة الشريحة .

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
ar: هذا الإعداد هو الحد الأدنى لإرتفاع محتوى عارض الشرائح ويتم تمديد الإرتفااع تلقائياً .

en: This version of the <strong>Page Builder</strong> plugin is not compatible with WordPress Multisite. <a%s>Please upgrade</a> to the Multisite version of this plugin.
ar: هذا الإصدار من <strong>منشىء الصفحات</strong> غير متوافق مع ووردبريس متعدد المواقع . <a%s>الرجاء الترقية</a> إلى إصدار متعدد المواقع من هذه الإضافة .

en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

en: Thumbs
ar: قلب الصفحات

en: Thumbs Button
ar: زر قلب الصفحات

en: Thumbs Size
ar: حجم الصور المصغرة

en: Title
ar: العنوان

en: Title Size
ar: حجم العنوان

en: Tools
ar: أدوات

en: Top
ar: أعلى

en: Top Rated Products
ar: الأعلى ترتيب للمنتجات

en: Transition
ar: انتقال

en: Transition Speed
ar: سرعة الإنتقال

[ctx: Transition type.]
en: Slide
ar: شريحة

en: Twitter Button
ar: زر التويتر

en: Type
ar: نوع

en: URL
ar: عنوان URL

en: Uninstall
ar: إلغاء التنصيب

en: Updates &amp; Support Subscription
ar: تحديثات و دعم الإشتراك

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Upload a photo or display one from the media library.
ar: رفع صورة أو عرض الصور من مكتبة الوسائط

en: Use Main Photo
ar: استخدم صورة رئيسية

en: Use this to normalize the height of your boxes when they have different numbers of features.
ar: استخدم هذا لتطبيق ارتفاع الصناديق الخاصة بك عندما يكون لديك أرقام مختلفة من الميزات.

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
ar: الثوانى

en: Vertical
ar: رأسي

en: Video
ar: فيديو

en: Video Embed Code
ar: تضمين كود الفديو

en: Video Type
ar: نوع الفيديو

[ctx: Video preview/fallback image.]
en: Poster
ar: الملصق

en: Warning! Changing the template will replace your existing layout. Do you really want to do this?
ar: تحذير! تغيير القالب سيؤدى الى تغيير التخطيط الموجود لديك . هل تريد ذلك؟

en: What would you like to do?
ar: ماذا تريد أن تفعل ؟

en: Wide
ar: واسع

en: Wide is for 1 column rows, compact is for multi-column rows.
ar: بشكل عام هو عمود 1 لصف 1 بالداخل مجموعة صفوف ومجموعة أعمدة .

en: Widget
ar: قطع جانبية

en: Width
ar: عرض

[ctx: Width.]
en: Auto
ar: تلقائي

en: WooCommerce
ar: التجارة الإلكترونية

en: WordPress Widgets
ar: قطع جانبية للووردبريس

en: Yes
ar: نعم

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
ar: يمكنك إختيار صورة مختلفة لهذه الشريحة تظهر على مقاس شاشة الموبايل او لا لعدم الرغبة .

en: Your Message
ar: رسالتك

en: Your email
ar: بريدك الإلكتروني

en: Your message
ar: رسالتك

en: Your name
ar: إسمك

en: per Year
ar: سنوي
