WordPress SDK - en to fr_FR translation catalogue (472 entries)

en:  %s to access version %s security & feature updates, and support.
fr_FR: %s pour accéder aux mises à jour de sécurité et de fonctionnalités de la version %s, et au support.

[ctx: %s - plugin name. As complete "PluginX" activation now]
en: Complete "%s" Activation Now
fr_FR: Compléter "%s" Activer Maintenant

en: %s Add-on was successfully purchased.
fr_FR: L'Add-on %s a bien été acheté.

en: %s Installs
fr_FR: %s Installations

en: %s Licenses
fr_FR: %s Licences

en: %s ago
fr_FR: Il y a %s

en: %s and its add-ons
fr_FR: %s et ses add-ons

en: %s commission when a customer purchases a new license.
fr_FR: Commission de %s quand un client achète une nouvelle licence.

en: %s free trial was successfully cancelled. Since the add-on is premium only it was automatically deactivated. If you like to use it in the future, you'll have to purchase a license.
fr_FR: La période d'essai du %s a bien été annulé. L'add-on a été désactivé car il ne fonctionne qu'avec la version premium. Si vous souhaitez l'utiliser ultérieurement, vous devrez acheter une licence.

en: %s is a premium only add-on. You have to purchase a license first before activating the plugin.
fr_FR: %sest un add-on pour la version premium. Vous devez acheter une licence avant d'activer le plugin.

en: %s is the new owner of the account.
fr_FR: %s est le nouveau propriétaire du compte.

en: %s minimum payout amount.
fr_FR: Montant de paiement minimum %s.

en: %s or higher
fr_FR: %s ou plus

en: %s rating
fr_FR: %s notation

en: %s ratings
fr_FR: %snotations

en: %s star
fr_FR: %s étoile

en: %s stars
fr_FR: %s étoiles

en: %s time
fr_FR: %s fois

en: %s times
fr_FR: %s fois

en: %s to access version %s security & feature updates, and support.
fr_FR: %s pour permettre les mises à jour de sécurité et de fonctionnalités de la version %s, et le support.

en: %s tracking cookie after the first visit to maximize earnings potential.
fr_FR: Cookie de tracking de %s après la première visite pour maximiser les potentiels de gain.

en: %s's paid features
fr_FR: Fonctionnalités payantes de %s

en: %sClick here%s to choose the sites where you'd like to activate the license on.
fr_FR: %sCliquez ici %s pour choisir les sites sur lesquels vous souhaitez activer la licence.

en: Account
fr_FR: Compte

en: Account Details
fr_FR: Détails du compte

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate %s
fr_FR: Activer %s

en: Activate %s Plan
fr_FR: Activer la formule %s

en: Activate %s features
fr_FR: Activer les fonctionnalités %s

en: Activate Free Version
fr_FR: Activez la version gratuite

en: Activate License
fr_FR: Activer la licence

en: Activate license on all pending sites.
fr_FR: Activer la licence sur tous les sites en attente.

en: Activate license on all sites in the network.
fr_FR: Activer la licence sur tous les sites du réseau.

en: Activate this add-on
fr_FR: Activer cet add-on

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Add Ons for %s
fr_FR: Add Ons pour %s

en: Add Ons of module %s
fr_FR: Add Ons du module %s

en: Add another domain
fr_FR: Ajouter une autre adresse

en: Add-on must be deployed to WordPress.org or Freemius.
fr_FR: Les add-ons doivent être déposés sur WordPress.org ou Freemius.

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address Line %d
fr_FR: Adresse ligne %d

en: Affiliate
fr_FR: Affiliation

en: After your free %s, pay as little as %s
fr_FR: Après vos %s gratuits, payez seulement %s

en: Agree & Activate License
fr_FR: Valider & Activer la licence

en: All Requests
fr_FR: Toutes les demandes

en: All Types
fr_FR: Tous les types

en: Allow & Continue
fr_FR: Autoriser & Continuer

en: Alternatively, you can skip it for now and activate the license later, in your %s's network-level Account page.
fr_FR: Éventuellement, vous pouvez l'ignorer pour l'instant et activer la licence plus tard, sur votre page de compte du réseau %s.

en: Amount
fr_FR: Montant

en: An automated download and installation of %s (paid version) from %s will start in %s. If you would like to do it manually - click the cancellation button now.
fr_FR: Un téléchargement et une installation automatique de %s (version premium) de %s va commencer dans %s. Si vous voulez le faire manuellement, cliquez sur le bouton d'annulation maintenant.

en: Anonymous feedback
fr_FR: Commentaire anonyme

en: Apply on all pending sites.
fr_FR: Activer sur tous les sites en attente.

en: Apply on all sites in the network.
fr_FR: Effectuer sur tous les sites dans le réseau.

en: Apply to become an affiliate
fr_FR: Postuler pour devenir un affilié

en: Are you sure you want to delete all Freemius data?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer toutes les données de Freemius ?

en: Are you sure you want to proceed?
fr_FR: Êtes-vous de vouloir continuer ?

en: As we reserve 30 days for potential refunds, we only pay commissions that are older than 30 days.
fr_FR: Comme nous bloquons sur 30 jours pour les remboursements éventuels, seules sont payées les commissions de plus de 30 jours.

en: Auto installation only works for opted-in users.
fr_FR: L'installation automatique ne fonctionne que pour les utilisateurs qui se sont inscrits.

en: Auto renews in %s
fr_FR: Renouvellements automatique dans %s

en: Automatic Installation
fr_FR: Installation automatique

en: Average Rating
fr_FR: Note moyenne

en: Awesome
fr_FR: Formidable

en: Become an affiliate
fr_FR: Devenir un affilié

en: Billing
fr_FR: Facturation

en: Blocking
fr_FR: Bloquant

en: Business name
fr_FR: Raison sociale

en: Buy a license now
fr_FR: Acheter une licence maintenant

en: Buy license
fr_FR: Acheter une licence

en: Can't find your license key?
fr_FR: Vous ne trouvez pas votre clef de licence ?

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel %s & Proceed
fr_FR: Annuler %s et poursuivre

en: Cancel %s - I no longer need any security & feature updates, nor support for %s because I'm not planning to use the %s on this, or any other site.
fr_FR: Annuler %s - Je n'ai plus besoin de mises à jour de sécurité et de fonctionnalités, ni de support pour %s parce que je n'ai pas l'intention d'utiliser le %s sur ce site, ou tout autre site.

en: Cancel %s?
fr_FR: Annuler %s ?

en: Cancel Installation
fr_FR: Annuler l'installation

en: Cancel Subscription
fr_FR: Annuler l'abonnement

en: Cancel Trial
fr_FR: Annuler la période d'essai

en: Cancelled
fr_FR: Annulé

en: Cancelling %s
fr_FR: Annulation de %s

en: Cancelling %s...
fr_FR: Annulation de %s...

en: Cancelling the subscription
fr_FR: Annuler votre abonnement

en: Cancelling the trial will immediately block access to all premium features. Are you sure?
fr_FR: Annuler la période d'essai va immédiatement bloquer les fonctionnalités premium. Souhaitez-vous continuer ?

en: Change License
fr_FR: Changer la licence

en: Change Ownership
fr_FR: Changement De Propriétaire

en: Change Plan
fr_FR: Changer de formule

en: Checkout
fr_FR: Paiement

en: City
fr_FR: Ville

en: Clear API Cache
fr_FR: Vider le cache API

en: Clear Updates Transients
fr_FR: Vider les transients de mise à jour

en: Click here to use the plugin anonymously
fr_FR: Cliquer ici pour utiliser le plugin anonymement

en: Click to see reviews that provided a rating of %s
fr_FR: Cliquez pour voir les avis avec une notation de %s

en: Click to view full-size screenshot %d
fr_FR: Cliquez pour voir la capture d'écran %d en pleine taille

[ctx: Clone resolution admin notice products list label]
en: Products
fr_FR: Produits

en: Compatible up to
fr_FR: Compatible jusqu'à

en: Contact Support
fr_FR: Contacter l'Assistance

en: Contact Us
fr_FR: Contactez Nous

en: Contributors
fr_FR: Contributeurs

en: Couldn't activate %s.
fr_FR: Impossible d'activer %s.

en: Country
fr_FR: Pays

en: Cron Type
fr_FR: Type de Cron

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver la licence

en: Deactivating or uninstalling the %s will automatically disable the license, which you'll be able to use on another site.
fr_FR: Désactiver ou désinstaller le %s désactivera automatiquement la licence, que vous pourrez utiliser sur un autre site.

en: Deactivating your license will block all premium features, but will enable activating the license on another site. Are you sure you want to proceed?
fr_FR: Désactiver la licence bloquera toutes les fonctionnalités premium mais vous permettra d'activer la licence sur un autre site. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Deactivation
fr_FR: Désactivation

en: Delegate to Site Admins
fr_FR: Déléguer aux administrateurs du site

en: Delete All Accounts
fr_FR: Supprimer tous les comptes

en: Details
fr_FR: Détails

en: Don't cancel %s - I'm still interested in getting security & feature updates, as well as be able to contact support.
fr_FR: Ne pas annuler %s - Je veux toujours recevoir les mises à jour de sécurité et de fonctionnalités, ainsi que d'être en mesure de contacter le support.

en: Don't have a license key?
fr_FR: Vous n'avez pas de clef de licence ?

en: Donate to this plugin
fr_FR: Faire une donation pour ce plugin

en: Downgrading your plan
fr_FR: Rétrograder votre formule

en: Download
fr_FR: Téléchargement

en: Download %s Version
fr_FR: Télécharger la version %s

en: Download the latest %s version
fr_FR: Télécharger la dernière version %s

en: Download the latest version
fr_FR: Télécharger la dernière version

en: Downloaded
fr_FR: Téléchargé

en: Due to violation of our affiliation terms, we decided to temporarily block your affiliation account. If you have any questions, please contact support.
fr_FR: Suite à une violation de nos conditions d'affiliation, nous avons décidé de bloquer temporairement votre compte d'affilié. Si vous avez la moindre question, merci de contacter le support.

en: During the update process we detected %d site(s) that are still pending license activation.
fr_FR: Durant le processus de mise à jour nous avons détecté %d site(s) toujours en attente d'activation de la licence.

en: During the update process we detected %s site(s) in the network that are still pending your attention.
fr_FR: Durant le processus de mise à jour nous avons détecté %s site(s) dans le réseau que vous devez vérifier.

en: Email address
fr_FR: Adresse email

en: End
fr_FR: Fin

en: Enter the domain of your website or other websites from where you plan to promote the %s.
fr_FR: Indiquez l'adresse de votre site ou d'autres sites sur lesquels vous pensez faire la promotion du %s

en: Enter the email address you've used for the upgrade below and we will resend you the license key.
fr_FR: Indiquez ci-dessous l'adresse email que vous avez utilisez pour la mise à jour et nous allons vous renvoyer le code de la licence.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error received from the server:
fr_FR: Une erreur a été reçu depuis le serveur :

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Expires in %s
fr_FR: Expire dans %s

en: Extra Domains
fr_FR: Adresses supplémentaires

en: Extra domains where you will be marketing the product from.
fr_FR: Adresses supplémentaires depuis lesquelles vous ferez la promotion du produit.

en: File
fr_FR: Fichier

en: For compliance with the WordPress.org guidelines, before we start the trial we ask that you opt in with your user and non-sensitive site information, allowing the %s to periodically send data to %s to check for version updates and to validate your trial.
fr_FR: Pour être en accord avec les directives de WordPress.org, avant que nous commencions la période d'essai, nous vous demandons de nous permettre de récupérer votre nom d'utilisateur et des informations non sensibles du site afin de permettre au %s de communiquer avec %s pour vérifier les mises à jour et valider votre période d'essai.

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Free Trial
fr_FR: Essai gratuit

en: Free version
fr_FR: Version gratuite

en: Freemius API
fr_FR: API Freemius

en: Freemius Debug
fr_FR: Débuggage Freemius

en: Freemius SDK couldn't find the plugin's main file. Please contact sdk@freemius.com with the current error.
fr_FR: Le SDK Freemius ne trouve pas le fichier principal du plugin. Merci de contacter sdk@freemius.com en indiquant l'erreur.

en: Freemius State
fr_FR: État de Freemius

en: Full name
fr_FR: Nom complet

en: Function
fr_FR: Fonction

en: Get commission for automated subscription renewals.
fr_FR: Obtenez des commissions pour les renouvellements automatiques d'abonnement.

en: Great, please install cURL and enable it in your php.ini file. In addition, search for the 'disable_functions' directive in your php.ini file and remove any disabled methods starting with 'curl_'. To make sure it was successfully activated, use 'phpinfo()'. Once activated, deactivate the %s and reactivate it back again.
fr_FR: Parfait, merci d'installer cURL et de l'activer dans votre fichier php.ini. De plus, recherchez l'instruction 'disable_functions' de votre fichier php.ini et désactivez les commandes commençant par 'curl_'. Pour vérifier la bonne activation, utilisez la fonction 'phpinfo()'. Une fois activé, désactivez le %s et réactivez le à nouveau.

en: Have a license key?
fr_FR: Vous avez une clef de licence ?

en: Hey there, did you know that %s has an affiliate program? If you like the %s you can become our ambassador and earn some cash!
fr_FR: Dites, savez-vous que %s propose un système de affiliation ? Si vous aimez le %s vous pouvez devenir notre ambassadeur et gagner de l'argent !

en: How do you like %s so far? Test all our %s premium features with a %d-day free trial.
fr_FR: Que pensez-vous de %s ? Testez nos %s fonctionnalités premium avec %d jours d'essai gratuit.

en: How to upload and activate?
fr_FR: Comment téléverser et activer ?

en: How will you promote us?
fr_FR: Comment allez-vous faire de la promotion ?

en: I can't pay for it anymore
fr_FR: Je ne peux plus payer pour ça

en: I couldn't understand how to make it work
fr_FR: Je ne comprends pas comment le faire fonctionner

en: I don't know what is cURL or how to install it, help me!
fr_FR: Je ne sais pas ce qu'est cURL ou comment l'installer, aidez moi !

en: I don't like to share my information with you
fr_FR: Je ne veux pas partager mes informations avec vous

en: I found a better %s
fr_FR: J'ai trouvé un meilleur %s

en: I have upgraded my account but when I try to Sync the License, the plan remains %s.
fr_FR: J'ai mis à jour mon compte mais quand j'essaie de synchroniser la licence, la formule est toujours %s.

en: I no longer need the %s
fr_FR: Je n'ai plus besoin du %s

en: I only needed the %s for a short period
fr_FR: Je n'ai besoin de %s que pour une courte période

en: If you click it, this decision will be delegated to the sites administrators.
fr_FR: Si vous cliquez, cette décision sera déléguée aux administrateurs des sites.

en: If you have a moment, please let us know why you are %s
fr_FR: Si vous avez un instant, merci de nous indiquer pourquoi %s

en: If you would like to give up the ownership of the %s's account to %s click the Change Ownership button.
fr_FR: Si vous voulez transférer la propriété du compte de %s à %s cliquez sur le bouton Changement De Propriétaire

en: If you'd like to use the %s on those sites, please enter your license key below and click the activation button.
fr_FR: Si vous voulez utiliser le %s sur ces sites, merci d'indiquer votre clé de licence ci-dessous et de cliquer sur le bouton d'activation.

en: Important Upgrade Notice:
fr_FR: Information importante de mise à jour :

en: In %s
fr_FR: Dans %s

en: In case you are NOT planning on using this %s on this site (or any other site) - would you like to cancel the %s as well?
fr_FR: Dans le cas où vous n'avez PAS l'intention d'utiliser ce %s sur ce site (ou tout autre site) - voulez-vous aussi annuler le %s ?

en: Install Free Version Now
fr_FR: Installer la version gratuite maintenant

en: Install Free Version Update Now
fr_FR: Installer la dernière mise à jour gratuite maintenant

en: Install Now
fr_FR: Installer maintenant

en: Install Update Now
fr_FR: Installer la mise à jour maintenant

en: Installing plugin: %s
fr_FR: Installation du plugin : %s

en: Invalid module ID.
fr_FR: ID du module non valide.

en: Invalid site details collection.
fr_FR: Récupération des détails du site non valide.

en: Invoice
fr_FR: Facture

en: Is Active
fr_FR: Est actif

en: It looks like the license could not be activated.
fr_FR: Il semble que la licence ne puisse être activée.

en: It looks like the license deactivation failed.
fr_FR: Il semble que la désactivation de la licence a échoué.

en: It looks like you are not in trial mode anymore so there's nothing to cancel :)
fr_FR: Il semble que vous ne soyez plus en période d'essai donc il n'y a rien à annuler :)

en: It looks like you are still on the %s plan. If you did upgrade or change your plan, it's probably an issue on our side - sorry.
fr_FR: Il semble que vous soyez encore sur la formule %s. Si vous avez mis à jour ou changer votre formule, le problème est probablement de votre côté - désolé.

en: It looks like your site currently doesn't have an active license.
fr_FR: Il semble que votre site n'ait pas de licence active.

en: It seems like one of the authentication parameters is wrong. Update your Public Key, Secret Key & User ID, and try again.
fr_FR: Il semble que l'un des paramètres d'authentification soit faux. Veuillez mettre à jour votre  Public Key, votre Secret Key ainsi que vote User ID et essayez à nouveau.

en: It's not what I was looking for
fr_FR: Ce n'est pas ce que je recherche

en: Just letting you know that the add-ons information of %s is being pulled from an external server.
fr_FR: Sachez que les informations de l'add-ons de %s sont issus d'un serveur externe.

en: Key
fr_FR: Clef

en: Kindly share what didn't work so we can fix it for future users...
fr_FR: Merci de nous indiquer ce qui ne fonctionne pas afin que nous puissions le corriger pour les futurs utilisateurs...

en: Kindly tell us the reason so we can improve.
fr_FR: S'il vous plait, dites nous pourquoi afin que nous puissions nous améliorer.

en: Last
fr_FR: Dernier

en: Last Updated
fr_FR: Dernière mise à jour

en: Last license
fr_FR: Dernière licence

en: Latest Free Version Installed
fr_FR: La dernière version gratuite a été installé

en: Latest Version Installed
fr_FR: Dernière Version Installée

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Length
fr_FR: Longueur

en: License
fr_FR: Licence

en: License Agreement
fr_FR: Contrat de licence

en: License Key
fr_FR: Clef de licence

en: License key
fr_FR: Clef de licence

en: License key is empty.
fr_FR: La clé de licence est vide.

en: Lifetime
fr_FR: À vie

en: Like the %s? Become our ambassador and earn cash ;-)
fr_FR: Vous aimez %s ? Devenez notre ambassadeur et gagnez du cash ;-)

en: Load DB Option
fr_FR: Chargement des options de la base de données

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Migrate Options to Network
fr_FR: Migrer les options vers le réseau

en: Mobile apps
fr_FR: Applications mobiles

en: Module Path
fr_FR: Chemin d'accès du module

en: Module Type
fr_FR: Type de module

en: More information about %s
fr_FR: Plus d'informations à propos de %s

en: Name
fr_FR: Nom

en: Network Blog
fr_FR: Réseau de Blog

en: Network User
fr_FR: Réseau d'Utilisateur

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Version Available
fr_FR: Une nouvelle version est disponible

en: Newer Free Version (%s) Installed
fr_FR: La nouvelle version gratuite ( %s ) a été installé

en: Newer Version (%s) Installed
fr_FR: Nouvelle Version (%s) Installée

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No - just deactivate
fr_FR: Non - désactivation seulement

en: No ID
fr_FR: ID manquant

en: No commitment for %s - cancel anytime
fr_FR: Pas d'engagement durant %s - annuler quand vous voulez

en: No commitment for %s days - cancel anytime!
fr_FR: Pas d'engagement durant %s jours - annuler quand vous voulez !

en: No credit card required
fr_FR: Pas besoin de carte bancaire

en: No expiration
fr_FR: Pas d'expiration

en: Non-expiring
fr_FR: Sans expiration

en: None of the %s's plans supports a trial period.
fr_FR: Aucune formule du %s ne propose de période d'essai.

en: Once your license expires you can still use the Free version but you will NOT have access to the %s features.
fr_FR: Une fois la licence expirée vous pourrez toujours utiliser la version gratuite mais vous n'aurez PAS accès aux fonctionnalités de %s.

en: Once your license expires you will no longer be able to use the %s, unless you activate it again with a valid premium license.
fr_FR: Une fois votre licence expirée, vous ne pourrez plus utiliser le %s, sauf si vous l'activez à nouveau avec une licence premium valide.

en: Opt In
fr_FR: Inscription

en: Opt Out
fr_FR: Désinscription

en: Opt in to make "%s" better!
fr_FR: Inscrivez-vous pour améliorer "%s" !

en: Other
fr_FR: Autre

en: Owner Email
fr_FR: Email du propriétaire

en: Owner ID
fr_FR: ID du propriétaire

en: Owner Name
fr_FR: Nom du propriétaire

en: PCI compliant
fr_FR: Compatible PCI

en: Paid add-on must be deployed to Freemius.
fr_FR: Les add-ons payant doivent être déposés sur Freemius

en: PayPal account email address
fr_FR: Adresse email du compte PayPal

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Payouts are in USD and processed monthly via PayPal.
fr_FR: Les paiements se font en Dollars US et sont effectués mensuellement via PayPal.

en: Plan
fr_FR: Formule

en: Plan %s do not exist, therefore, can't start a trial.
fr_FR: La formule %s n'existe pas, il n'est pas possible de commencer une période d'essai.

en: Plan %s does not support a trial period.
fr_FR: La formule %s ne propose pas de période d'essai.

en: Plan ID
fr_FR: ID de la formule

en: Please contact us here
fr_FR: Merci de nous contacter ici

en: Please contact us with the following message:
fr_FR: Merci de nous contacter avec le message suivant :

en: Please download %s.
fr_FR: Merci de télécharger %s.

en: Please enter the license key that you received in the email right after the purchase:
fr_FR: Merci d'indiquer le code de licence que vous avez reçu par email juste après l'achat :

en: Please feel free to provide any relevant website or social media statistics, e.g. monthly unique site visits, number of email subscribers, followers, etc. (we will keep this information confidential).
fr_FR: N'hésitez pas à indiquer des statistiques pertinentes concernant votre site ou vos réseaux sociaux telles que le nombre de visiteurs mensuel, le nombre d'abonnés, de followers, etc... (C'est informations resteront confidentielles)

en: Please follow these steps to complete the upgrade
fr_FR: Merci de suivre ces étapes pour finaliser la mise à jour

en: Please let us know if you'd like us to contact you for security & feature updates, educational content, and occasional offers:
fr_FR: Merci de nous indiquer si vous souhaitez que nous vous contactions pour les mises à jour de sécurité et de fonctionnalités, du contenu instructif et des offres spéciales :

en: Please note that we will not be able to grandfather outdated pricing for renewals/new subscriptions after a cancellation. If you choose to renew the subscription manually in the future, after a price increase, which typically occurs once a year, you will be charged the updated price.
fr_FR: Veuillez noter que nous ne serons pas en mesure de garantir le maintien des prix actuels pour les renouvellements/nouveaux abonnements après une annulation. Si vous choisissez de renouveler l'abonnement manuellement à l'avenir, après une augmentation de prix, qui se produit généralement une fois par an, le prix mis à jour vous sera facturé.

en: Please provide details on how you intend to promote %s (please be as specific as possible).
fr_FR: Merci d'indiquer en détail comment vous allez faire la promotion du %s (en étant aussi précis que possible)

en: Please provide your full name.
fr_FR: Merci d'indiquer vos prénom et nom.

en: Plugin Homepage
fr_FR: Site Web du plugin

en: Plugin ID
fr_FR: ID du plugin

en: Plugin Install
fr_FR: Installation du Plugin

[ctx: Plugin installer section title]
en: Features & Pricing
fr_FR: Fonctionnalités & Tarifs

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
fr_FR: Autres Informations

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
fr_FR: Commentaires

en: Plugin is a "Serviceware" which means it does not have a premium code version.
fr_FR: Le plugin est un  "Serviceware" ce qui veut dire qu'il n'a pas de version premium de code.

en: Plugins & Themes Sync
fr_FR: Synchronisation des plugin et des thèmes

en: Premium %s version was successfully activated.
fr_FR: La version premium de %s a été activée avec succès.

en: Premium add-on version already installed.
fr_FR: La version premium de l'add-on est déjà installée.

en: Premium version
fr_FR: Version premium

en: Premium version already active.
fr_FR: Version premium déjà active.

en: Pricing
fr_FR: Tarifs

en: Privacy Policy
fr_FR: Politique de confidentialité

en: Proceed
fr_FR: Poursuivre

en: Process ID
fr_FR: ID du processus

en: Processing
fr_FR: Traitement en cours

en: Products
fr_FR: Produits

en: Program Summary
fr_FR: Sommaire du programme

en: Promotion methods
fr_FR: Méthodes de promotion

en: Province
fr_FR: Région

en: Public Key
fr_FR: Clef publique

en: Purchase License
fr_FR: Acheter une licence

en: Quick Feedback
fr_FR: Commentaires rapides

en: Re-send activation email
fr_FR: Renvoyer l'email d'activation

en: Refer new customers to our %s and earn %s commission on each successful sale you refer!
fr_FR: Parrainez des nouveaux clients pour notre %s et gagnez une commission de %s sur chaque vente réussie que vous affiliez.

en: Renew license
fr_FR: Renouvelez votre licence

en: Renew your license now
fr_FR: Renouvelez votre licence maintenant

en: Requests
fr_FR: Demandes

en: Requires WordPress Version
fr_FR: Version de WordPress requise

en: Result
fr_FR: Résultat

en: SDK Path
fr_FR: Chemin d'accès du SDK

en: Save %s
fr_FR: Économisez %s

en: Scheduled Crons
fr_FR: Crons programmés

en: Screenshots
fr_FR: Captures d'écran

en: Search by address
fr_FR: Recherche par adresse

en: Secret Key
fr_FR: Clef secrête

en: Secure HTTPS %s page, running from an external domain
fr_FR: Page %s sécurisée HTTPS, s'exécutant sur un domaine externe

en: Seems like we are having some temporary issue with your subscription cancellation. Please try again in few minutes.
fr_FR: Il semble que nous ayons un problème temporaire avec l'annulation de votre abonnement. Merci de réessayer dans quelques minutes.

en: Seems like we are having some temporary issue with your trial cancellation. Please try again in few minutes.
fr_FR: Il semble que nous ayons un problème temporaire pour annuler votre période d'essai. Merci de réessayer dans quelques minutes.

en: Seems like you got the latest release.
fr_FR: Il semble que vous ayez la dernière version.

en: Select Country
fr_FR: Choisir le pays

en: Send License Key
fr_FR: Envoyer le code de la licence

en: Set DB Option
fr_FR: Mise en place des options de la base de données

en: Simulate Network Upgrade
fr_FR: Simuler la mise à jour du réseau

en: Simulate Trial Promotion
fr_FR: Simuler la promotion d'essai

en: Single Site License
fr_FR: Licence 1 site

en: Site successfully opted in.
fr_FR: Site ajouté avec succès.

en: Skip & %s
fr_FR: Passer & %s

en: Social media (Facebook, Twitter, etc.)
fr_FR: Réseaux sociaux (Facebook, Twitter, etc.)

en: Sorry for the inconvenience and we are here to help if you give us a chance.
fr_FR: Désolé pour le dérangement et nous sommes là pour vous aider si vous nous le permettez.

en: Sorry, we could not complete the email update. Another user with the same email is already registered.
fr_FR: Désolé, nous ne pouvons pas mettre à jour l'email. Il existe déjà un autre utilisateur avec cette adresse.

en: Start
fr_FR: Début

en: Start Trial
fr_FR: Essai gratuit

en: Start my free %s
fr_FR: Commencer ma %s gratuite

en: State
fr_FR: État

en: Submit & %s
fr_FR: Envoyer & %s

en: Subscription
fr_FR: Inscription

en: Support Forum
fr_FR: Forum de Support

en: Sync Data From Server
fr_FR: Synchronisation des données depuis le serveur

en: Tax / VAT ID
fr_FR: Code TVA

en: Terms of Service
fr_FR: Conditions générales de service

en: Thank for giving us the chance to fix it! A message was just sent to our technical staff. We will get back to you as soon as we have an update to %s. Appreciate your patience.
fr_FR: Merci de nous permettre de corriger ça. Un message vient d'être envoyé à notre service technique. Nous reviendrons vers vous dès que nous aurons des nouvelles à propos de %s.

en: Thank you for applying for our affiliate program, unfortunately, we've decided at this point to reject your application. Please try again in 30 days.
fr_FR: Merci d'avoir postulé à notre programme d'affiliation, malheureusement, nous avons décidé pour le moment de décliner votre dossier. Merci d'essayer à nouveau d'ici 30 jours.

en: Thank you for applying for our affiliate program, we'll review your details during the next 14 days and will get back to you with further information.
fr_FR: Merci d'avoir postulé à notre programme d'affiliation, nous regarderons votre dossier durant les 14 prochains jours et nous reviendrons vers vous avec d'autres informations.

en: Thank you so much for using %s and its add-ons!
fr_FR: Merci beaucoup d'utiliser %s et ses add-ons !

en: Thank you so much for using %s!
fr_FR: Merci beaucoup d'utiliser %s !

en: Thank you so much for using our products!
fr_FR: Merci beaucoup d'utiliser nos produits !

en: Thank you!
fr_FR: Merci !

en: Thanks %s!
fr_FR: Merci %s !

en: Thanks for confirming the ownership change. An email was just sent to %s for final approval.
fr_FR: Merci pour la confirmation du changement de propriétaire. Un email vient d'être envoyé à %s pour la validation finale.

en: The %s broke my site
fr_FR: Le %s a cassé mon site

en: The %s didn't work
fr_FR: Le %s n'a pas fonctionné

en: The %s didn't work as expected
fr_FR: Le %s n'a pas fonctionné comme prévu

en: The %s is great, but I need specific feature that you don't support
fr_FR: Le %s est bien mais j'ai besoin de fonctionnalités spécifiques que vous ne proposez pas

en: The %s is not working
fr_FR: Le %s ne fonctionne pas

en: The %s suddenly stopped working
fr_FR: Le %s a soudainement arrêté de fonctionner

en: The installation process has started and may take a few minutes to complete. Please wait until it is done - do not refresh this page.
fr_FR: L'installation a commencé et peut prendre quelques minutes pour se finir. Merci de patienter jusqu'à ce qu'elle soit terminée - veuillez ne pas rafraichir cette page.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr_FR: Le package du plugin à télécharger ne contient pas de dossier avec le bon slug et iln'a pas été possible de le renommer.

en: The upgrade of %s was successfully completed.
fr_FR: La mise à jour du %s s'est terminée avec succès

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Theme Switch
fr_FR: Changement de Thème

en: Themes
fr_FR: Thèmes

en: There is a %s of %s available.
fr_FR: Il y a une %s de %s disponible.

en: There is a new version of %s available.
fr_FR: Il y a une nouvelle version disponible de %s.

en: This plugin has not been marked as compatible with your version of WordPress.
fr_FR: Ce plugin n'a pas été indiqué comme étant compatible avec votre version actuelle de WordPress

en: This plugin has not been tested with your current version of WordPress.
fr_FR: Ce plugin n'a pas été testé avec votre actuelle version de WordPress

en: Title
fr_FR: Titre

en: Town
fr_FR: Ville

en: Trial
fr_FR: Période d'essai

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
fr_FR: Impossible de se connecter au système de fichiers. Merci de confirmer vos autorisations.

en: Unlimited Licenses
fr_FR: Licences sites illimités

en: Unlimited Updates
fr_FR: Mises à jour illimitées

en: Unlimited commissions.
fr_FR: Commissions illimitées.

en: Up to %s Sites
fr_FR: Jusqu'à %s Sites

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: Update License
fr_FR: Mettre à jour la licence

en: Updates, announcements, marketing, no spam
fr_FR: Mises à jour, annonces, marketing, pas de spam

en: Upgrade
fr_FR: Mise à jour

en: Upload and activate the downloaded version
fr_FR: Téléverser et activer la version téléchargée

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Verification mail was just sent to %s. If you can't find it after 5 min, please check your spam box.
fr_FR: Un email de vérification vient d'être envoyé sur %s. Si vous ne le recevez pas d'ici 5 minutes, merci de vérifier dans vos spams.

en: Verified
fr_FR: Vérifié

en: Verify Email
fr_FR: Vérifier l'email

en: Version %s was released.
fr_FR: La version %s vient d'être publiée.

en: View details
fr_FR: Voir les détails

en: View paid features
fr_FR: Voir les fonctionnalités payantes

en: W00t
fr_FR: Génial

en: Warning
fr_FR: Attention

en: We can't see any active licenses associated with that email address, are you sure it's the right address?
fr_FR: Nous ne trouvons aucune licence active associée avec cette adresse email, êtes-vous qu'il s'agit de la bonne adresse ?

en: We couldn't find your email address in the system, are you sure it's the right address?
fr_FR: Nous ne trouvons pas votre adresse mail dans notre système, êtes-vous qu'il s'agit de la bonne adresse ?

en: We made a few tweaks to the %s, %s
fr_FR: Nous avons fait quelques modifications au %s, %s

en: We'll make sure to contact your hosting company and resolve the issue. You will get a follow-up email to %s once we have an update.
fr_FR: Nous allons contacter votre hébergeur afin de résoudre le problème. Vous recevrez un email à propos de %s dès que nous aurons des nouvelles.

en: We're excited to introduce the Freemius network-level integration.
fr_FR: Nous sommes impatient de vous présenter l'intégration Freemius au niveau réseau.

en: Website, email, and social media statistics (optional)
fr_FR: Statistiques du site web, de l'adresse email et des réseaux sociaux (optionnel)

en: What did you expect?
fr_FR: À quoi vous attendiez-vous ?

en: What feature?
fr_FR: Quelle fonctionnalité ?

en: What is your %s?
fr_FR: Quel est votre %s ?

en: What price would you feel comfortable paying?
fr_FR: Quel prix seriez-vous prêt à payer ?

en: What you've been looking for?
fr_FR: Que recherchez-vous ?

en: What's the %s's name?
fr_FR: Quel est le nom du %s ?

en: Where are you going to promote the %s?
fr_FR: Où allez-vous faire la promotion du %s ?

en: WordPress.org Plugin Page
fr_FR: Page WordPress.org du plugin

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes - %s
fr_FR: Oui - %s

en: Yes - do your thing
fr_FR: Oui - allez-y

en: You already utilized a trial before.
fr_FR: Vous avez déjà utilisé la période d'essai.

en: You are 1-click away from starting your %1$s-day free trial of the %2$s plan.
fr_FR: Vous êtes à 1 clic de commencer votre période d'essai gratuite de %1$s jours de la formule %2$s.

en: You are all good!
fr_FR: Vous êtes tout bon !

en: You are already running the %s in a trial mode.
fr_FR: Vous utilisez déjà le %s en période d'essai.

en: You are just one step away - %s
fr_FR: Il ne reste qu'une étape - %s

en: You can still enjoy all %s features but you will not have access to %s security & feature updates, nor support.
fr_FR: Vous pouvez toujours profiter de toutes les fonctionnalités de %s mais vous n'aurez plus accès aux mises à jour de sécurité ou de fonctionnalités de %s, ni au support.

en: You do not have a valid license to access the premium version.
fr_FR: Vous n'avez pas de licence valide pour accéder à la version premium.

en: You have a %s license.
fr_FR: Vous avez une license pour %s.

en: You have successfully updated your %s.
fr_FR: Votre %s a bien été mis à jour.

en: You might have missed it, but you don't have to share any data and can just %s the opt-in.
fr_FR: Peut-être que cela vous a échappé mais vous n'êtes pas obligé de partager la moindre information et vous pouvez juste %s l'enregistrement.

en: You've already opted-in to our usage-tracking, which helps us keep improving the %s.
fr_FR: Vous avez déjà validé notre suivi d'utilisation qui nous permet de continuer à améliorer le %s.

en: You've already opted-in to our usage-tracking, which helps us keep improving them.
fr_FR: Vous avez déjà validé notre suivi d'utilisation qui nous permet de continuer à les améliorer.

en: Your %s Add-on plan was successfully upgraded.
fr_FR: Votre Add-on %s a bien été mis à jour.

en: Your %s free trial was successfully cancelled.
fr_FR: Votre période d'essai %s a bien été annulé.

en: Your account was successfully activated with the %s plan.
fr_FR: Votre compte a été activé avec succès avec la formule %s.

en: Your affiliate application for %s has been accepted! Log in to your affiliate area at: %s.
fr_FR: Votre dossier d'affiliation pour %s a été accepté ! Identifiez-vous dans votre espace affilié sur : %s.

en: Your affiliation account was temporarily suspended.
fr_FR: Votre compte affilié a été suspendu temporairement.

en: Your email has been successfully verified - you are AWESOME!
fr_FR: Votre email a été vérifié avec succès - vous êtes FORMIDABLE !

en: Your free trial has expired. %1$sUpgrade now%2$s to continue using the %3$s without interruptions.
fr_FR: Votre période d'essai gratuite est terminée. %1$sFaites la mise à jour maintenant%2$s pour continuer à utiliser le %3$s sans interruption.

en: Your free trial has expired. You can still continue using all our free features.
fr_FR: Votre période d'essai gratuite est terminée. Vous pouvez continuer à utiliser toutes nos fonctionnalités gratuites.

en: Your license has been cancelled. If you think it's a mistake, please contact support.
fr_FR: Votre licence a été annulé. Si vous pensez qu'il s'agit d'une erreur, merci de contacter le support.

en: Your license has expired. %1$sUpgrade now%2$s to continue using the %3$s without interruptions.
fr_FR: Votre licence a expiré.%1$sFaites la mise à jour maintenant%2$s pour continuer à utiliser le %3$s sans interruption.

en: Your license has expired. You can still continue using all the %s features, but you'll need to renew your license to continue getting updates and support.
fr_FR: Votre licence a expiré. Vous pouvez toujours utiliser les fonctionnalités %s mais vous devrez renouveler votre licence pour recevoir les mises à jour et une assistance.

en: Your license has expired. You can still continue using the free %s forever.
fr_FR: Votre licence a expiré. Vous pouvez toujours utiliser la version gratuite indéfiniment.

en: Your license was successfully activated.
fr_FR: Votre licence a bien été activée.

en: Your license was successfully deactivated, you are back to the %s plan.
fr_FR: Votre licence a bien été désactivé, vous utilisez à présent la formule %s.

en: Your name was successfully updated.
fr_FR: Votre nom a été mis à jour.

en: Your plan was successfully changed to %s.
fr_FR: Votre formule a bien été modifié vers %s.

en: Your plan was successfully upgraded.
fr_FR: Votre formule a bien été mise à jour.

en: Your subscription was successfully cancelled. Your %s plan license will expire in %s.
fr_FR: Votre abonnement a bien été annulé. Votre licence de la formule %s expirera dans %s.

en: Your trial has been successfully started.
fr_FR: Votre période d'essai a bien démarré.

en: ZIP / Postal Code
fr_FR: Code postal

[ctx: a positive response]
en: Right on
fr_FR: Directement

[ctx: addonX cannot run without pluginY]
en: %s cannot run without %s.
fr_FR: %s ne peut pas fonctionner sans %s.

[ctx: addonX cannot run...]
en: %s cannot run without the plugin.
fr_FR: %s ne peut pas fonctionner sans le plugin.

[ctx: advance notice of something that will need attention.]
en: Heads up
fr_FR: Avertissement

en: allow
fr_FR: autoriser

[ctx: as 5 licenses left]
en: %s left
fr_FR: %s restante(s)

[ctx: as activating plugin]
en: Activating
fr_FR: Activation en cours

[ctx: as annual period]
en: year
fr_FR: année

[ctx: as close a window]
en: Dismiss
fr_FR: Fermer

[ctx: as code debugging]
en: Debugging
fr_FR: Debuggage

[ctx: as congratulations]
en: Congrats
fr_FR: Félicitations

[ctx: as connection blocked]
en: Blocked
fr_FR: Bloqué

[ctx: as connection was successful]
en: Connected
fr_FR: Connecté

[ctx: as download latest version]
en: Download Latest
fr_FR: Télécharger la dernière version

[ctx: as download latest version]
en: Download Latest Free Version
fr_FR: Télécharger la dernière version gratuite

[ctx: as every month]
en: Monthly
fr_FR: Mensuel

[ctx: as file/folder path]
en: Path
fr_FR: Chemin

[ctx: as in the process of sending an email]
en: Sending email
fr_FR: Email en cours d'envoi

[ctx: as monthly period]
en: mo
fr_FR: mois

[ctx: as once a year]
en: Annual
fr_FR: Annuel

[ctx: as once a year]
en: Annually
fr_FR: Annuel

[ctx: as once a year]
en: Once
fr_FR: Une fois

[ctx: as product pricing plan]
en: Plan
fr_FR: Formule

[ctx: as secret encryption key missing]
en: No Secret
fr_FR: Clef secrète manquante

[ctx: as software development kit versions]
en: SDK Versions
fr_FR: Versions du SDK

[ctx: as software license]
en: License
fr_FR: Licence

[ctx: as synchronize]
en: Sync
fr_FR: Synchroniser

[ctx: as synchronize license]
en: Sync License
fr_FR: Synchroniser la licence

[ctx: as the plugin author]
en: Author
fr_FR: Auteur

en: based on %s
fr_FR: Basé sur %s

[ctx: call to action]
en: Start free trial
fr_FR: Commencer l'essai gratuit

[ctx: close a window]
en: Dismiss
fr_FR: Fermer

[ctx: close window]
en: Dismiss
fr_FR: Fermer

en: deactivating
fr_FR: Désactivation

en: delegate
fr_FR: déléguer

en: do %sNOT%s send me security & feature updates, educational content and offers.
fr_FR: ne %sPAS%s m'envoyer de mises à jour de sécurité ou de fonctionnalités, ni de contenu instructif, ni d'offre.

[ctx: e.g. Professional Plan]
en: %s Plan
fr_FR: Formule %s

[ctx: e.g. billed monthly]
en: Billed %s
fr_FR: %s Facturé

[ctx: exclamation]
en: Oops
fr_FR: Oups

[ctx: interjection expressing joy or exuberance]
en: Yee-haw
fr_FR: Youpi

en: license
fr_FR: licence

en: new version
fr_FR: Nouvelle version

en: not verified
fr_FR: Non vérifié

[ctx: noun]
en: Price
fr_FR: Tarif

[ctx: noun]
en: Pricing
fr_FR: Tarifs

en: send me security & feature updates, educational content and offers.
fr_FR: envoyez moi des mises à jour de sécurité et des fonctionnalités, du contenu instructif et des offres.

en: skip
fr_FR: passer

en: start the trial
fr_FR: commencer la période d'essai

en: subscription
fr_FR: abonnement

en: switching
fr_FR: Changement

en: the latest %s version here
fr_FR: la dernière version de %s ici

en: trial
fr_FR: essai

[ctx: trial period]
en: Trial
fr_FR: Période d'essai

[ctx: verb]
en: Delete
fr_FR: Supprimer

[ctx: verb]
en: Downgrade
fr_FR: Rétrograder

[ctx: verb]
en: Edit
fr_FR: Éditer

[ctx: verb]
en: Hide
fr_FR: Cacher

[ctx: verb]
en: Opt In
fr_FR: Inscription

[ctx: verb]
en: Opt Out
fr_FR: Désinscription

[ctx: verb]
en: Purchase
fr_FR: Acheter

[ctx: verb]
en: Show
fr_FR: Afficher

[ctx: verb]
en: Skip
fr_FR: Passer

[ctx: verb]
en: Update
fr_FR: Mise à jour

[ctx: verb]
en: Upgrade
fr_FR: Mise à jour

[ctx: x-ago]
en: %s ago
fr_FR: Il y a %s
