ArchiveMaster - en to it_IT translation catalogue (490 entries)

note: %1$d is queued count, %2$d is total count
en: %1$d order has been queued for archiving in the background. | %1$d orders have been queued for archiving in the background.
it_IT[0]: %1$d l'ordine è stato accodato per l'archiviazione in background.

en: %1$s out of %2$s orders are queued for archiving
it_IT: %1$s dari %2$s gli ordini sono in coda per l'archiviazione

en: %1$s out of %2$s orders have been archived
it_IT: %1$s dari %2$s gli ordini sono stati archiviati

note: 1: Number of orders unarchived, 2: Total number of orders
en: %1$s out of %2$s orders have been unarchived already
it_IT: %1$s dari %2$s gli ordini sono già stati disarchiviati

note: %1$s and %2$s are HTML tags for strong emphasis.
en: %1$sArchiveMaster%2$s requires %1$s"WooCommerce"%2$s plugin to be active. Please activate WooCommerce to continue.
it_IT: %1$sArchiveMaster%2$s memerlukan %1$s\"WooCommerce\"%2$s plugin harus aktif. Silakan aktifkan WooCommerce untuk melanjutkan.

note: %1$s and %2$s are HTML tags for strong emphasis.
en: %1$sArchiveMaster%2$s requires %1$s"WooCommerce"%2$s plugin to be installed and activated. Please install WooCommerce to continue.
it_IT: %1$sArchiveMaster%2$s memerlukan %1$s\"WooCommerce\"%2$s il plugin deve essere installato e attivato. Silakan instal WooCommerce untuk melanjutkan.

note: %d is the number of orders that failed
en: %d order could not be queued for archiving. | %d orders could not be queued for archiving.
it_IT[0]: %d Ordine tidak dapat diantrikan untuk diarsipkan.

note: %d is the number of skipped orders
en: %d order was skipped (invalid or excluded). | %d orders were skipped (invalid or excluded).
it_IT[0]: %d Ordine dilewati (tidak valid atau dikecualikan).

note: %s: source name (WooCommerce or archived)
en: %s orders export started successfully
it_IT: Esportazione di %s ordini avviata con successo

note: %s: Number of duplicate orders
en: %s orders in your live store already have the same Order IDs as those you are trying to unarchive
it_IT: %s pesanan di toko aktif Anda sudah memiliki ID Pesanan yang sama dengan yang Anda coba batalkan pengarsipannya

en: (Accessories breaks the rule)
it_IT: (gli Accessori violano la regola)

en: (Accessories not selected)
it_IT: (Accessori non selezionati)

en: (all categories included)
it_IT: (tutte le categorie incluse)

en: (all products match)
it_IT: (tutti i prodotti corrispondono)

en: (Book is NOT in selected categories)
it_IT: (il Libro NON è nelle categorie selezionate)

en: (extra Book breaks the rule)
it_IT: (il Libro extra viola la regola)

en: (extra Book doesn't break it)
it_IT: (il Libro extra non la viola)

en: (lowercase letters, numbers, and underscores only)
it_IT: (hanya huruf kecil, angka, dan garis bawah)

en: (matches exactly)
it_IT: (corrisponde esattamente)

en: (no product matches)
it_IT: (nessun prodotto corrisponde)

en: (Shoes missing)
it_IT: (Scarpe mancanti)

en: (T-shirt and Gadget missing)
it_IT: (Maglietta e Gadget mancanti)

en: (T-shirt matches)
it_IT: (la maglietta corrisponde)

en: 1 month
it_IT: 1 mese

en: 1 year
it_IT: 1 anno

en: 12 hours
it_IT: 12 ore

en: 15 days
it_IT: 15 giorni

en: 2 hours
it_IT: 2 ore

en: 3 days
it_IT: 3 giorni

en: 3 months
it_IT: 3 mesi

en: 6 hours
it_IT: 6 ore

en: 6 months
it_IT: 6 mesi

en: 7 days
it_IT: 7 giorni

en: <div class="archm-upgrade-plan"><span class="archm-upgrade-icon-text">Upgrade Now</span><span class="archm-upgrade-icon"><svg width="16" height="18" viewBox="0 0 16 18" fill="none" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg">
    				<path d="M1.59613 7.90625H7.45314V17.75H4.06253C3.65525 17.7521 3.26172 17.6028 2.95848 17.3309C2.65525 17.059 2.46399 16.684 2.42191 16.2789L1.59613 7.90625Z" fill="#34D399"/>
    				<path d="M14.4039 7.90625L13.5672 16.2789C13.5251 16.684 13.3338 17.059 13.0306 17.3309C12.7274 17.6028 12.3338 17.7521 11.9266 17.75H8.54688V7.90625H14.4039Z" fill="#34D399"/>
    				<path d="M14.0156 2.98437H12.7304C12.8552 2.72885 12.9207 2.44842 12.9218 2.16406C12.9218 1.65642 12.7202 1.16957 12.3612 0.810614C12.0023 0.451659 11.5154 0.25 11.0078 0.25H10.7343C10.1925 0.250396 9.65927 0.384949 9.18214 0.641645C8.70501 0.898342 8.29887 1.26919 7.99997 1.72109C7.70108 1.26919 7.29494 0.898342 6.81781 0.641645C6.34068 0.384949 5.80741 0.250396 5.26561 0.25L4.99217 0.25C4.48453 0.25 3.99768 0.451659 3.63873 0.810614C3.27977 1.16957 3.07812 1.65642 3.07812 2.16406C3.07928 2.44842 3.14472 2.72885 3.26952 2.98437H1.98437C1.54925 2.98437 1.13195 3.15722 0.824276 3.46489C0.516601 3.77257 0.34375 4.18987 0.34375 4.62499V5.17186C0.34375 5.60698 0.516601 6.02428 0.824276 6.33195C1.13195 6.63963 1.54925 6.81248 1.98437 6.81248H14.0156C14.4507 6.81248 14.868 6.63963 15.1757 6.33195C15.4833 6.02428 15.6562 5.60698 15.6562 5.17186V4.62499C15.6562 4.18987 15.4833 3.77257 15.1757 3.46489C14.868 3.15722 14.4507 2.98437 14.0156 2.98437ZM10.7343 1.34375H11.0078C11.2253 1.34375 11.434 1.43017 11.5878 1.58401C11.7417 1.73785 11.8281 1.9465 11.8281 2.16406C11.8281 2.38162 11.7417 2.59026 11.5878 2.7441C11.434 2.89794 11.2253 2.98437 11.0078 2.98437H8.61794C8.73911 2.51508 9.0127 2.09932 9.39577 1.80237C9.77883 1.50543 10.2497 1.34411 10.7343 1.34375ZM4.17186 2.16406C4.17186 1.9465 4.25829 1.73785 4.41213 1.58401C4.56596 1.43017 4.77461 1.34375 4.99217 1.34375H5.26561C5.75029 1.34411 6.22112 1.50543 6.60418 1.80237C6.98724 2.09932 7.26084 2.51508 7.38201 2.98437H4.99217C4.77461 2.98437 4.56596 2.89794 4.41213 2.7441C4.25829 2.59026 4.17186 2.38162 4.17186 2.16406Z" fill="#34D399"/>
    				</svg></span></div>
it_IT: <div class=\"archm-Tingkatkan-plan\"><span class=\"archm-Tingkatkan-icon-text\">Tingkatkan Sekarang</span><span class=\"archm-Tingkatkan-icon\"><svg width=\"16\" height=\"18\" viewBox=\"0 0 16 18\" fill=\"none\" xmlns=\"http://www.w3.org/2000/svg\">\n\t\t\t\t<path d=\"M1.59613 7.90625H7.45314V17.75H4.06253C3.65525 17.7521 3.26172 17.6028 2.95848 17.3309C2.65525 17.059 2.46399 16.684 2.42191 16.2789L1.59613 7.90625Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t<path d=\"M14.4039 7.90625L13.5672 16.2789C13.5251 16.684 13.3338 17.059 13.0306 17.3309C12.7274 17.6028 12.3338 17.7521 11.9266 17.75H8.54688V7.90625H14.4039Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t<path d=\"M14.0156 2.98437H12.7304C12.8552 2.72885 12.9207 2.44842 12.9218 2.16406C12.9218 1.65642 12.7202 1.16957 12.3612 0.810614C12.0023 0.451659 11.5154 0.25 11.0078 0.25H10.7343C10.1925 0.250396 9.65927 0.384949 9.18214 0.641645C8.70501 0.898342 8.29887 1.26919 7.99997 1.72109C7.70108 1.26919 7.29494 0.898342 6.81781 0.641645C6.34068 0.384949 5.80741 0.250396 5.26561 0.25L4.99217 0.25C4.48453 0.25 3.99768 0.451659 3.63873 0.810614C3.27977 1.16957 3.07812 1.65642 3.07812 2.16406C3.07928 2.44842 3.14472 2.72885 3.26952 2.98437H1.98437C1.54925 2.98437 1.13195 3.15722 0.824276 3.46489C0.516601 3.77257 0.34375 4.18987 0.34375 4.62499V5.17186C0.34375 5.60698 0.516601 6.02428 0.824276 6.33195C1.13195 6.63963 1.54925 6.81248 1.98437 6.81248H14.0156C14.4507 6.81248 14.868 6.63963 15.1757 6.33195C15.4833 6.02428 15.6562 5.60698 15.6562 5.17186V4.62499C15.6562 4.18987 15.4833 3.77257 15.1757 3.46489C14.868 3.15722 14.4507 2.98437 14.0156 2.98437ZM10.7343 1.34375H11.0078C11.2253 1.34375 11.434 1.43017 11.5878 1.58401C11.7417 1.73785 11.8281 1.9465 11.8281 2.16406C11.8281 2.38162 11.7417 2.59026 11.5878 2.7441C11.434 2.89794 11.2253 2.98437 11.0078 2.98437H8.61794C8.73911 2.51508 9.0127 2.09932 9.39577 1.80237C9.77883 1.50543 10.2497 1.34411 10.7343 1.34375ZM4.17186 2.16406C4.17186 1.9465 4.25829 1.73785 4.41213 1.58401C4.56596 1.43017 4.77461 1.34375 4.99217 1.34375H5.26561C5.75029 1.34411 6.22112 1.50543 6.60418 1.80237C6.98724 2.09932 7.26084 2.51508 7.38201 2.98437H4.99217C4.77461 2.98437 4.56596 2.89794 4.41213 2.7441C4.25829 2.59026 4.17186 2.38162 4.17186 2.16406Z\" fill=\"#34D399\"/>\n\t\t\t\t</svg></span></div>

note: Description of the plugin
en: A WordPress plugin for Auto Archive Old Order for WooCommerce
it_IT: Plugin WordPress untuk Mengarsipkan Otomatis Pesanan Lama untuk WooCommerce

en: Action Performed
it_IT: Tindakan Dilakukan

en: Actions
it_IT: Tindakan

note: %s: Plugin name
en: Activate %s by your license key to get professional support and automatic update from your WordPress dashboard.
it_IT: Aktifkan %s by your Lisensi key Ke get professional Dukungan and automatic Perbarui Dari your WordPress Dashboard.

en: Activate License
it_IT: Aktifkan Lisensi

en: Activate WooCommerce
it_IT: Aktifkan WooCommerce

en: Active Memberships Will Be Affected
it_IT: Keanggotaan Aktif Akan Terpengaruh

en: Active Orders
it_IT: Pesanan Aktif

en: Active Subscriptions Will Be Affected
it_IT: Langganan Aktif Akan Terpengaruh

en: Activity Logs
it_IT: Aktivitas Log

en: Add Filter
it_IT: Tambah Filtra

en: Advanced Feature - Use Carefully
it_IT: Funzione avanzata - Usare con attenzione

en: Advanced order filtering
it_IT: Filtro ordini avanzato

en: All the selected order statuses have to be deleted first, then you can disable this option. Would you like to clear all selected order statuses and disable this feature?
it_IT: Semua Status pesanan yang dipilih harus dihapus terlebih dahulu, then you can disable this option. Apakah Anda ingin menghapus semua Status pesanan yang dipilih dan menonaktifkan fitur ini?

en: An error occurred while syncing archive data
it_IT: Terjadi kesalahan saat menyinkronkan data arsip

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply Filter
it_IT: Applica Filtra

en: Archive
it_IT: Archivia

en: Archive Action
it_IT: Archivia Action

en: Archive by order status
it_IT: Archivia per stato ordine

en: Archive Complete
it_IT: Arsip Selesai

en: Archive complete
it_IT: Arsip Selesai

en: Archive data older than
it_IT: Arsipkan data yang lebih lama dari

en: Archive data synced successfully from Google Drive!
it_IT: Data arsip berhasil disinkronkan dari Google Drive!

en: Archive data to a remote MySQL database hosted on another server
it_IT: Arsipkan data ke basis data MySQL jarak jauh yang dihosting di server lain

en: Archive data to a separate database within your current WordPress hosting environment
it_IT: Arsipkan data ke basis data terpisah dalam lingkungan hosting WordPress Anda saat ini

en: Archive file path
it_IT: Archivia File Jalur

en: Archive if:
it_IT: Archivia if:

en: Archive locally on this web server without needing a cloud service
it_IT: Arsipkan secara lokal di server web ini tanpa memerlukan layanan Cloud

en: Archive Membership Orders
it_IT: Arsipkan Pesanan Keanggotaan

en: Archive Now
it_IT: Arsipkan Sekarang

en: Archive Old Orders
it_IT: Arsipkan Pesanan Lama

en: Archive old orders and speed up your site now 🚀
it_IT: Arsipkan Pesanan Lama dan percepat situs Anda sekarang 🚀

en: Archive Options
it_IT: Opsi Arsip

en: Archive options not configured
it_IT: Opsi Arsip not configured

en: Archive Options Overview
it_IT: Opsi Arsip Ringkasan

en: Archive Order
it_IT: Archivia Ordine

en: Archive orders before
it_IT: Archivia ordini prima di

en: Archive Overview
it_IT: Ringkasan Arsip

en: Archive Range
it_IT: Rentang Arsip

en: Archive Range:
it_IT: Rentang Arsip:

en: Archive Settings
it_IT: Pengaturan Arsip

en: Archive Statistics
it_IT: Statistik Arsip

en: Archive Status:
it_IT: Status Arsip:

en: Archive Storage
it_IT: Penyimpanan Arsip

en: Archive Storage:
it_IT: Penyimpanan Arsip:

en: Archive Subscription Orders
it_IT: Arsipkan Pesanan Langganan

en: Archive the order if any product belongs to at least one of the selected categories.
it_IT: Archivia l'ordine se un prodotto appartiene ad almeno una delle categorie selezionate.

en: Archive the order only if every product belongs to at least one selected category.
it_IT: Archivia l'ordine solo se ogni prodotto appartiene ad almeno una categoria selezionata.

en: Archive the order only if it contains at least one product from each selected category, and all products in the order belong to the selected categories. Orders with extra products from other categories will not be archived.
it_IT: Archivia l'ordine solo se contiene almeno un prodotto da ogni categoria selezionata e tutti i prodotti nell'ordine appartengono alle categorie selezionate. Gli ordini con prodotti extra da altre categorie non verranno archiviati.

en: Archive the order only if the order contains at least one product from each selected category, extra products are allowed.
it_IT: Archivia l'ordine solo se contiene almeno un prodotto da ogni categoria selezionata, i prodotti extra sono consentiti.

en: Archive Timeframe:
it_IT: Kerangka Waktu Arsip:

en: Archive Your Old Orders Now!
it_IT: Arsipkan Pesanan Lama Anda Sekarang!

en: Archived
it_IT: Archiviato

en: Archived data recovered successfully
it_IT: Archiviato data recovered successfully

en: Archived Database
it_IT: Basis Data yang Diarsipkan

en: Archived Order Examples:
it_IT: Esempi di ordini archiviati:

en: Archived Orders
it_IT: Pesanan yang Diarsipkan

en: Archived Orders Examples:
it_IT: Esempi di ordini archiviati:

en: Archived Orders feature is not enabled.
it_IT: Fitur Pesanan yang Diarsipkan tidak diaktifkan.

en: ArchiveMaster Support Request
it_IT: Permintaan Dukungan ArchiveMaster

en: Archives old data by storing it locally on your server in a separate database file. This keeps your live database lightweight and optimized, similar to remote cloud archiving, but without needing a cloud service.
it_IT: Mengarsipkan data lama dengan menyimpannya secara lokal di server Anda dalam File basis data terpisah. Ini membuat basis data langsung Anda ringan dan dioptimalkan, mirip dengan pengarsipan Cloud jarak jauh, tetapi tanpa memerlukan layanan Cloud.

en: Archiving order
it_IT: Archiviazione ordine

en: Are you sure to archive these?
it_IT: Apakah Anda yakin ingin mengarsipkan ini?

en: Are you sure to cancel the archiving process? To bring back the orders that have already been archived to the remote database, unarchive them from the orders page.
it_IT: Apakah Anda yakin ingin membatalkan proses pengarsipan? Untuk mengembalikan pesanan yang sudah diarsipkan ke basis data jarak jauh, batalkan pengarsipannya dari halaman pesanan.

en: Are you sure to cancel the unarchiving process?
it_IT: Apakah Anda yakin ingin membatalkan proses pembatalan pengarsipan?

en: Are you sure you want to cancel the archiving process?
it_IT: Apakah Anda yakin ingin membatalkan proses pengarsipan?

en: Are you sure you want to cancel the exporting process ?
it_IT: Apakah Anda yakin ingin membatalkan proses ekspor?

note: %s: Number of orders to be deleted
en: Are you sure you want to permanently delete %s selected orders? This action cannot be undone.
it_IT: Are you sure you want Ke Hapus permanen %s Dipilih Ordini? This action cannot be undone.

en: Ascending
it_IT: Naik

en: At least one product belongs to any selected category
it_IT: Setidaknya satu produk termasuk dalam kategori yang dipilih

en: Auto archive interval
it_IT: Intervallo di archiviazione automatica

en: Auto Archive Schedule:
it_IT: Jadwal Arsip Otomatis:

en: Back
it_IT: Kembali

en: Back to Settings
it_IT: Kembali Ke Impostazioni

en: before
it_IT: Sebelum

en: can be archived
it_IT: Dapat diarsipkan

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel Archiving Process?
it_IT: Annulla Archiving Process?

en: Cancel Archiving?
it_IT: Annulla Archiving?

en: Cancel Exporting
it_IT: Batalkan Ekspor

en: Cancel Exporting?
it_IT: Batalkan Ekspor?

en: Cancel Unarchiving
it_IT: Batalkan Pembatalan Pengarsipan

en: Cancel Unarchiving Process?
it_IT: Batalkan Proses Pembatalan Pengarsipan?

en: Cannot Disable Archive by Order Status
it_IT: Impossibile disattivare l'archivio per stato ordine

en: Changing the archive storage will update the location of your archived database. Depending on the selected storage type, your existing archived data may or may not be moved to the new location. Are you sure you want to proceed?
it_IT: Mengubah penyimpanan arsip akan memperbarui lokasi basis data yang diarsipkan. Tergantung pada jenis penyimpanan yang dipilih, data yang diarsipkan yang ada mungkin atau tidak akan dipindahkan ke lokasi baru. Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Check out our documentation
it_IT: Lihat dokumentasi kami

en: Check the ArchiveMaster playlist to become an expert ArchiveMaster user
it_IT: Periksa playlist ArchiveMaster untuk menjadi pengguna ArchiveMaster ahli

en: Choose how you want to contact support
it_IT: Pilih cara Anda ingin menghubungi dukungan

en: Clear Filter
it_IT: Cancella Filtra

en: Clear Search
it_IT: Cancella Cerca

en: Clear Statuses & Disable
it_IT: Cancella Statuses & Disable

en: Click here to view them
it_IT: Klik di sini untuk melihatnya

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close & Skip Unarchiving
it_IT: Tutup & Lewati Pembatalan Pengarsipan

en: Completed
it_IT: Selesai

en: Configure Connection
it_IT: Konfigurasi Connection

en: Configure Custom MySQL Database
it_IT: Konfigurasi Basis Data MySQL Kustom

en: Configure Now
it_IT: Konfigurasi Sekarang

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Confirm Permanent Deletion
it_IT: Conferma Permanent Deletion

en: Connect
it_IT: Connetti

en: Connect to external MySQL database
it_IT: Hubungkan ke basis data MySQL eksternal

en: Connect to Google Drive
it_IT: Connetti Ke Google Drive

en: Connect to RDS
it_IT: Connetti Ke RDS

en: Connect to your AWS RDS instance
it_IT: Connetti Ke your AWS RDS instance

en: Connect to your current or remote MySQL database
it_IT: Hubungkan ke basis data MySQL Anda saat ini atau jarak jauh

en: Connected
it_IT: Connesso

en: Connected to :
it_IT: Connesso Ke :

en: Connected to MySQL
it_IT: Connesso Ke MySQL

en: Connected to RDS
it_IT: Connesso Ke RDS

en: Connecting to Remote Database
it_IT: Menghubungkan ke Basis Data Jarak Jauh

en: Connection Failed
it_IT: Koneksi Gagal

en: Connection Success
it_IT: Koneksi Berhasil

en: Connection Successful!
it_IT: Koneksi Berhasilful!

en: Contact Support
it_IT: Hubungi Dukungan

en: Copy our support email address to your clipboard
it_IT: Salin alamat email dukungan kami ke clipboard Anda

en: Couldn't connect to your database
it_IT: Impossibile connettersi al database

en: Creating database and tables...
it_IT: Membuat basis data dan tabel...

en: Currently Active
it_IT: Saat Ini Aktif

en: Custom
it_IT: Kustom

en: Custom date
it_IT: Tanggal kustom

en: Custom MySQL Database
it_IT: Basis Data MySQL Kustom

en: Custom Post Type
it_IT: Jenis Posting Kustom

en: Customer
it_IT: Pelanggan

en: Customer Type
it_IT: Pelanggan Jenis

en: Daily
it_IT: Harian

en: Database Connected
it_IT: Database Connesso

en: Database Name
it_IT: Nama Basis Data

en: Database password
it_IT: Database Password

en: Database username
it_IT: Database Nome utente

en: Date
it_IT: Tanggal

en: Days
it_IT: Hari

en: Deactivate License
it_IT: Nonaktifkan Lisensi

en: Deleting Unarchived order
it_IT: Menghapus pesanan yang tidak diarsipkan

en: Descending
it_IT: Turun

en: Did you know that there is a Facebook community for ArchiveMaster users like you? Feel free to join to be involved in the discussion.
it_IT: Tahukah Anda bahwa ada komunitas Facebook untuk pengguna ArchiveMaster seperti Anda? Jangan ragu untuk bergabung dan terlibat dalam diskusi.

en: Disabled
it_IT: Dinonaktifkan

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Do You Want to Disconnect Google Drive?
it_IT: Apakah Anda Ingin Memutuskan Google Drive?

en: Do you want to switch archive storage?
it_IT: Apakah Anda ingin mengubah penyimpanan arsip?

en: Do you want to unarchive all the orders?
it_IT: Apakah Anda ingin membatalkan pengarsipan semua pesanan?

en: Documentation
it_IT: Dokumentasi

en: Done
it_IT: Selesai

en: Download File
it_IT: Unduh File

en: Duplicate Orders Detected!
it_IT: Pesanan Duplikat Terdeteksi!

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enable auto archive
it_IT: Aktifkan arsip otomatis

en: Enable related order metadata archiving
it_IT: Aktifkan pengarsipan metadata pesanan terkait

en: Enable this feature to archive related order metadata along with orders
it_IT: Aktifkan fitur ini untuk mengarsipkan metadata pesanan terkait bersama dengan pesanan

en: Enable this feature to use advanced criteria matching and archive orders that meet those...
it_IT: Aktifkan fitur ini untuk menggunakan pencocokan kriteria lanjutan dan mengarsipkan pesanan yang memenuhi kriteria tersebut...

en: Enable this option to archive orders based on their status
it_IT: Aktifkan opsi ini untuk mengarsipkan pesanan berdasarkan statusnya

en: Enabling this feature adds an option in WooCommerce Analytics to include archived data when viewing reports
it_IT: Mengaktifkan fitur ini menambahkan opsi di WooCommerce Analytics untuk menyertakan data yang diarsipkan saat melihat laporan

en: Enabling this will archive selected custom order metadata. Some metadata may be required by other plugins, and archiving it could cause those plugins to stop working or behave incorrectly. To learn more about it, read the documentation
it_IT: L'abilitazione di questa opzione archiverà i metadati ordine personalizzati selezionati. Alcuni metadati potrebbero essere richiesti da altri plugin e archiviarli potrebbe causare l'arresto o il funzionamento errato di tali plugin. Per saperne di più, leggi la documentazione

en: Enter database name
it_IT: Masukkan nama basis data

en: Enter endpoint URL
it_IT: Masukkan URL endpoint

en: Enter password
it_IT: Masukkan kata sandi

en: Enter port number
it_IT: Masukkan nomor Port

en: Enter the endpoint URL of your RDS instance
it_IT: Masukkan URL endpoint instance RDS Anda

en: Enter the exported file name
it_IT: Masukkan nama File yang diekspor

en: Enter the file name for the exported file
it_IT: Masukkan nama File untuk File yang diekspor

en: Enter the name of the database you want to create for archiving
it_IT: Masukkan nama basis data yang ingin Anda buat untuk pengarsipan

en: Enter the password for your RDS database
it_IT: Masukkan kata sandi untuk basis data RDS Anda

en: Enter the path where archive files will be stored
it_IT: Masukkan jalur di mana File arsip akan disimpan

en: Enter the port number for your RDS instance (default: 3306)
it_IT: Masukkan nomor Port untuk instance RDS Anda (default: 3306)

en: Enter the username for your RDS database
it_IT: Masukkan nama pengguna untuk basis data RDS Anda

en: Enter username
it_IT: Masukkan nama pengguna

en: Enter your license key to activate
it_IT: Masukkan kunci lisensi Anda untuk mengaktifkan

note: export cancellation error message
en: Error cancelling export process
it_IT: Kesalahan saat membatalkan proses ekspor

en: Error cancelling unarchive process
it_IT: Kesalahan saat membatalkan proses pembatalan pengarsipan

en: Error:
it_IT: Errore:

en: Every product in the order must belong to at least one selected category
it_IT: Setiap produk dalam pesanan harus termasuk dalam setidaknya satu kategori yang dipilih

en: Exclude active membership orders from archiving
it_IT: Kecualikan pesanan keanggotaan aktif dari pengarsipan

en: Exclude active subscriptions orders from archiving
it_IT: Kecualikan pesanan langganan aktif dari pengarsipan

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export Archived Orders
it_IT: Ekspor Pesanan yang Diarsipkan

note: export cancellation success message
en: Export canceled successfully
it_IT: Esporta canceled successfully

en: Export Data
it_IT: Ekspor Data

en: Export Failed
it_IT: Ekspor Gagal

en: Export Now
it_IT: Ekspor Sekarang

en: Export Orders
it_IT: Ekspor Pesanan

en: Export orders
it_IT: Ekspor Pesanan

en: Export Success
it_IT: Ekspor Berhasil

en: Export your orders in a csv, json, xml, or other popular formats
it_IT: Ekspor pesanan Anda dalam format csv, json, xml, atau format populer lainnya

en: Exported file name
it_IT: Nama File yang diekspor

en: Exporting
it_IT: Mengekspor

note: %s: Percentage of export progress
en: Exporting (%s)%....
it_IT: Mengekspor (%s)%....

en: Exporting Completed
it_IT: Ekspor Selesai

en: Exporting in progress. You can't access this feature until it's completed or cancelled
it_IT: Ekspor sedang berlangsung. Anda tidak dapat mengakses fitur ini sampai selesai atau dibatalkan

en: Exporting the archived orders can take time. You can continue to use your site as usual
it_IT: Mengekspor pesanan yang diarsipkan dapat memakan waktu. Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa

en: Failed to activate license. Please try again.
it_IT: Fallito Ke Aktifkan Lisensi. Silakan try again.

en: Failed to create SQLite database file for archiving. Please check file permissions.
it_IT: Gagal membuat File basis data SQLite untuk pengarsipan. Silakan periksa izin File.

en: Failed to deactivate license. Please try again.
it_IT: Fallito Ke Nonaktifkan Lisensi. Silakan try again.

en: Failed to delete orders. Please try again.
it_IT: Fallito Ke Elimina Ordini. Silakan try again.

en: Failed to disconnect Google Drive
it_IT: Fallito Ke Disconnetti Google Drive

en: Failed to fetch archiving status
it_IT: Gagal mengambil Status pengarsipan

en: Failed to recover archive data
it_IT: Fallito Ke Pulihkan Archivia data

en: Failed to restore the order.
it_IT: Gagal memulihkan pesanan.

en: Failed to save settings
it_IT: Gagal menyimpan pengaturan

en: Failed to start archiving
it_IT: Fallito Ke start archiving

en: Failed to start background archive process.
it_IT: Gagal memulai proses arsip latar belakang.

en: Failed to start unarchive process
it_IT: Gagal memulai proses pembatalan pengarsipan

en: Failed to sync archive data
it_IT: Fallito Ke Sinkronkan Archivia data

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Filter by order status
it_IT: Filtra berdasarkan Status pesanan

en: Filter by Product Category
it_IT: Filtra berdasarkan Kategori Produk

en: Filter by timeline
it_IT: Filtra by timeline

en: From
it_IT: Dari

en: From date
it_IT: Dari Tanggal

en: Go to Dashboard
it_IT: Buka Dasbor

en: Go to page:
it_IT: Vai alla pagina:

en: Google Drive connected!
it_IT: Google Drive Connesso!

en: Google Drive is not connected
it_IT: Google Drive tidak terhubung

en: Help & Documentation
it_IT: Bantuan & Dokumentasi

en: Hi ArchiveMaster Support Team, please describe your issue here.
it_IT: Halo Tim Dukungan ArchiveMaster, silakan jelaskan masalah Anda di sini.

en: Hours
it_IT: Jam

note: URI of the plugin Author URI of the plugin
en: https://archivemaster.pro/
it_IT: https://ArchiveMaster.pro/

en: If this feature is turned on, customers can see their archived orders in their My Account page...
it_IT: Se questa funzione è attivata, i clienti possono vedere i loro ordini archiviati nella loro pagina Il Mio Account...

en: If you disconnect Google Drive, the archive storage will switch to local storage, and the archived data will also move to local storage. Do you want to proceed?
it_IT: Se disconnetti Google Drive, l'archiviazione passerà Semua'archiviazione locale e i dati archiviati si sposteranno anche Semua'archiviazione locale. Vuoi procedere?

en: If you get stuck while exploring a feature, feel free to check our docs for a step-by-step guide
it_IT: Jika Anda terjebak saat menjelajahi fitur, jangan ragu untuk memeriksa dokumen kami untuk panduan langkah demi langkah

en: If you need help, feel free to contact our support team.
it_IT: Jika Anda membutuhkan bantuan, jangan ragu untuk menghubungi tim dukungan kami.

en: If you turn off this option, membership orders will be archived. Your customers' recurring billing may stop working and membership management features may break.
it_IT: Jika Anda mematikan opsi ini, pesanan keanggotaan akan diarsipkan. Penagihan berulang pelanggan Anda mungkin berhenti bekerja dan fitur manajemen keanggotaan mungkin rusak.

en: If you turn off this option, subscription orders will be archived. Your customers' recurring billing may stop working and subscription management features may break.
it_IT: Jika Anda mematikan opsi ini, pesanan langganan akan diarsipkan. Penagihan berulang pelanggan Anda mungkin berhenti bekerja dan fitur manajemen langganan mungkin rusak.

en: Include archived orders data in WooCommerce analytics
it_IT: Sertakan data pesanan yang diarsipkan dalam analitik WooCommerce

en: Label for the Archived Orders
it_IT: Label untuk Pesanan yang Diarsipkan

en: Last Archived On:
it_IT: Terakhir Diarsipkan Pada:

en: Learn how to fix this →
it_IT: Pelajari cara memperbaikinya →

en: Leave empty to export all orders
it_IT: Biarkan kosong untuk mengekspor semua pesanan

en: License activated successfully!
it_IT: Lisensi activated successfully!

en: License activation failed
it_IT: Lisensi activation Fallito

en: License deactivated successfully!
it_IT: Lisensi deactivated successfully!

en: License deactivation failed
it_IT: Lisensi deactivation Fallito

en: License Settings
it_IT: Lisensi Impostazioni

en: Live Database
it_IT: Basis Data Langsung

en: Local Storage
it_IT: Lokal Penyimpanan

en: Logs
it_IT: Registri

en: Membership orders won't be archived to prevent issues with memberships
it_IT: Pesanan keanggotaan tidak akan diarsipkan untuk mencegah masalah dengan keanggotaan

en: Minutes
it_IT: Menit

en: Missing archived data!
it_IT: Data yang diarsipkan hilang!

en: Modal Loading Failed
it_IT: Gagal Memuat Modal

en: MySQL database created and schema installed successfully.
it_IT: Basis data MySQL dibuat dan skema berhasil diinstal.

en: Need help?
it_IT: Need Bantuan?

en: Next
it_IT: Berikutnya

note: %s: source name (WooCommerce or archived)
en: No %s orders found to export
it_IT: No %s Ordini found Ke Esporta

en: No archived data found
it_IT: Tidak ada data yang diarsipkan ditemukan

en: No archived orders found.
it_IT: No Pesanan yang Diarsipkan found.

en: No bulk action selected
it_IT: Tidak ada tindakan massal yang dipilih

en: No custom order metadata found
it_IT: Nessun metadato ordine personalizzato trovato

en: No logs found
it_IT: No Log found

en: No order queed for archive
it_IT: Tidak ada pesanan yang diantrikan untuk diarsipkan

en: No orders found
it_IT: Tidak ada pesanan ditemukan

en: No orders found to Unarchive
it_IT: Tidak ada pesanan ditemukan Ke Batalkan Pengarsipan

en: No orders selected.
it_IT: Tidak ada pesanan yang dipilih.

en: No orders to archive
it_IT: Tidak ada pesanan untuk diarsipkan

en: No valid orders to archive.
it_IT: Tidak ada pesanan yang valid untuk diarsipkan.

en: Not archived
it_IT: Non archiviato

en: Not connected
it_IT: Tidak terhubung

en: Not selected
it_IT: Tidak dipilih

en: of %s
it_IT: di %s

en: Older than
it_IT: Lebih lama dari

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order Archives
it_IT: Ordine Archives

en: Order can be archived
it_IT: Ordine Dapat diarsipkan

en: Order contains products with exactly the selected categories
it_IT: Pesanan berisi produk dengan kategori yang dipilih persis

en: Order Exporting
it_IT: Ordine Mengekspor

en: Order restored successfully.
it_IT: Ordine restored successfully.

en: Order Status
it_IT: Ordine Status

en: Order statuses to archive
it_IT: Status pesanan untuk diarsipkan

en: Orders
it_IT: Ordini

en: orders have been archived
it_IT: gli ordini sono stati archiviati

en: Orders have been permanently deleted.
it_IT: Ordini have been Hapus permanend.

en: Orders In Archived Database
it_IT: Pesanan di Basis Data yang Diarsipkan

en: Orders In Live Database
it_IT: Pesanan di Basis Data Langsung

en: Orders to Archive
it_IT: Pesanan untuk Diarsipkan

en: Orders with active memberships will not be archived
it_IT: Pesanan dengan keanggotaan aktif tidak akan diarsipkan

en: Orders with active subscriptions will not be archived
it_IT: Pesanan dengan langganan aktif tidak akan diarsipkan

note: 1: Year, 2: Month, 3: Day, 4: Hour, 5: Minute, 6: Second
en: orders-%y-%m-%1$d-%2$h-%3$s
it_IT: Ordini-%y-%m-%1$d-%2$h-%3$s

en: Overview of Archive Options
it_IT: Ringkasan Opsi Arsip

en: page to change it.
it_IT: halaman untuk mengubahnya.

en: page. Archive again to archive the rest of the orders
it_IT: halaman. Arsipkan lagi untuk mengarsipkan sisa pesanan

en: Pending
it_IT: Tertunda

en: Permanently delete
it_IT: Elimina definitivamente

note: %s: Number of orders to process
en: Please choose how you'd like to proceed with %s
it_IT: Silakan choose how you'd like Ke proceed with %s

en: Please click the 'Save Changes' button and save your order's archiving settings first
it_IT: Silakan klik tombol 'Simpan Perubahan' dan simpan pengaturan pengarsipan pesanan Anda terlebih dahulu

en: Please enter a license key
it_IT: Silakan masukkan kunci lisensi

en: Please log in to view your archived orders.
it_IT: Silakan masuk untuk melihat pesanan yang diarsipkan.

en: Please select categories
it_IT: Silakan Pilih categories

en: Please select filters
it_IT: Silakan Pilih filters

en: please select order
it_IT: Silakan Pilih Ordine

en: Post not found in the remote database.
it_IT: Posting tidak ditemukan di basis data jarak jauh.

en: Post Type:
it_IT: Post Jenis:

en: Previous
it_IT: Sebelumnya

en: Proceed to Unarchiving
it_IT: Lanjutkan ke Pembatalan Pengarsipan

en: Processing
it_IT: Memproses

en: Product Category
it_IT: Produk Category

en: Product not found
it_IT: Produk not found

en: Product Tags
it_IT: Produk Tags

en: Product Type
it_IT: Produk Jenis

en: Queued Orders
it_IT: Pesanan dalam Antrian

en: RDS is not configure
it_IT: RDS is not Konfigurasi

en: RDS is not configured
it_IT: RDS tidak dikonfigurasi

en: read the documentation
it_IT: leggi la documentazione

en: Read the MySQL connection guide →
it_IT: Baca panduan koneksi MySQL →

en: Ready to Archive
it_IT: Siap untuk Diarsipkan

en: Recover Archive Data
it_IT: Pulihkan Archivia Data

en: Remote database connection not available.
it_IT: Jarak Jauh Database connection not available.

en: Remote database is not connected. Please check your database settings.
it_IT: Basis data jarak jauh tidak terhubung. Silakan periksa pengaturan basis data Anda.

en: Remote Database:
it_IT: Jarak Jauh Database:

en: Remove
it_IT: Hapus

en: Remove filter?
it_IT: Hapus Filtra?

en: Restore
it_IT: Pulihkan

en: Save Changes
it_IT: Salva modifiche

en: Search and select order metadata
it_IT: Cerca e seleziona i metadati dell'ordine

en: Search Orders
it_IT: Cerca Ordini

en: Search orders...
it_IT: Cerca Ordini...

en: Seconds
it_IT: Detik

en: Select & add filters
it_IT: Pilih & Tambah filters

en: Select Action
it_IT: Pilih Action

en: Select archive range
it_IT: Pilih rentang arsip

en: Select Archive Storage
it_IT: Pilih Penyimpanan Arsip

en: Select auto archive schedule
it_IT: Pilih jadwal arsip otomatis

en: Select categories
it_IT: Pilih categories

en: Select Date
it_IT: Pilih Tanggal

en: Select date range
it_IT: Pilih Tanggal Rentang

en: Select filter criteria to archive orders based on specific conditions
it_IT: Pilih kriteria Filtra untuk mengarsipkan pesanan berdasarkan kondisi tertentu

en: Select how much older data you want to archive. Eg: If you select 1 month, then all the orders older than 1 month will be archived. If you select a custom date then all the orders from the beginning of your store to that selected date will be archived.
it_IT: Pilih berapa banyak data lama yang ingin Anda arsipkan. Misalnya: Jika Anda memilih 1 bulan, maka semua pesanan yang lebih lama dari 1 bulan akan diarsipkan. Jika Anda memilih tanggal kustom maka semua pesanan dari awal toko Anda hingga tanggal yang dipilih akan diarsipkan.

en: Select order statuses
it_IT: Pilih Status pesanan

en: Select Storage
it_IT: Pilih Penyimpanan

en: Select the date range for exporting orders
it_IT: Pilih rentang tanggal untuk mengekspor pesanan

en: Select the export format
it_IT: Pilih format ekspor

en: Select the format for exporting orders
it_IT: Pilih format untuk mengekspor pesanan

en: Select the schedule to auto archive. Eg: If you select 7 days, then after each 7 days the data will be auto archived
it_IT: Pilih jadwal untuk arsip otomatis. Misalnya: Jika Anda memilih 7 hari, maka setelah setiap 7 hari data akan diarsipkan secara otomatis

en: Select the type of sorting order
it_IT: Pilih jenis urutan pengurutan

en: Select where you want to store the archived file
it_IT: Pilih di mana Anda ingin menyimpan File yang diarsipkan

en: Select where you want to store your archived data
it_IT: Pilih di mana Anda ingin menyimpan data yang diarsipkan

en: Select which order statuses you want to archive
it_IT: Pilih Status pesanan yang ingin Anda arsipkan

en: Selected categories:
it_IT: Categorie selezionate:

en: Set As Active
it_IT: Tetapkan sebagai Aktif

en: Set the label for the archived orders page for your customers
it_IT: Tetapkan label untuk halaman pesanan yang diarsipkan untuk pelanggan Anda

en: Setting up Custom MySQL...
it_IT: Mengatur MySQL Kustom...

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings saved!
it_IT: Pengaturan disimpan!

en: Setup completed
it_IT: Pengaturan selesai

en: Setup failed
it_IT: Pengaturan gagal

en: Show archived orders on My Account page for customers
it_IT: Tampilkan pesanan yang diarsipkan di halaman Akun Saya untuk pelanggan

note: 1: Number of orders shown, 2: Total number of orders
en: Showing %1$s of %2$s orders
it_IT: Visualizzazione di %1$s su %2$s ordini

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s results
it_IT: Visualizzazione da %1$s a %2$s di %3$s risultati

en: Some of the orders have already been unarchived. You can archive them again from the WooCommerce orders page.
it_IT: Beberapa pesanan sudah dibatalkan pengarsipannya. Anda dapat mengarsipkannya lagi dari halaman pesanan WooCommerce.

en: Some of your orders have been archived.
it_IT: Beberapa pesanan Anda telah diarsipkan.

en: Sort orders
it_IT: Urutkan Ordini

en: SQLite PDO extension is not loaded. Please enable SQLite support.
it_IT: Ekstensi SQLite PDO tidak dimuat. Silakan aktifkan dukungan SQLite.

en: Start typing...
it_IT: Inizia a digitare...

en: Step by Step Guide
it_IT: Panduan Langkah demi Langkah

en: Subscriptions & Membership orders won't be archived to prevent issues with subscription & memberships
it_IT: Pesanan Langganan & Keanggotaan tidak akan diarsipkan untuk mencegah masalah dengan langganan & keanggotaan

en: Subscriptions orders won't be archived to prevent issues with subscriptions
it_IT: Pesanan langganan tidak akan diarsipkan untuk mencegah masalah dengan langganan

en: Successfully connected to AWS RDS instance
it_IT: Berhasil terhubung ke instance AWS RDS

en: Successfully connected to MySQL Database
it_IT: Berhasil terhubung ke Basis Data MySQL

en: Successfully Order Unarchived
it_IT: Pesanan Berhasil Dibatalkan Pengarsipannya

en: Support
it_IT: Dukungan

en: Sync from Google Drive
it_IT: Sinkronkan Dari Google Drive

en: T-shirts, Shoes, Gadgets
it_IT: Magliette, Scarpe, Gadget

en: Template file not found.
it_IT: File template tidak ditemukan.

en: The archive function will run automatically after the interval period
it_IT: Fungsi arsip akan berjalan secara otomatis setelah periode Interval

en: The Archive Settings can't be accessed during archiving
it_IT: Pengaturan Arsip tidak dapat diakses selama pengarsipan

en: The Archive Settings can't be accessed during unarchiving. Go to Archived Orders page to see the orders unarchiving progress
it_IT: Pengaturan Arsip tidak dapat diakses selama pembatalan pengarsipan. Buka halaman Pesanan yang Diarsipkan untuk melihat kemajuan pembatalan pengarsipan pesanan

en: The archived data has been restored successfully.
it_IT: Data yang diarsipkan telah berhasil dipulihkan.

en: The archived orders data will be updated with the latest archive data from Google Drive. Do you want to proceed?
it_IT: Data pesanan yang diarsipkan akan diperbarui dengan data arsip terbaru dari Google Drive. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: The archiving process has been cancelled. You can start archiving again from the dashboard.
it_IT: Proses pengarsipan telah dibatalkan. Anda dapat memulai pengarsipan lagi dari dasbor.

en: The archiving process is running in the background. You can continue using your site as usual.
it_IT: Proses pengarsipan sedang berjalan di latar belakang. Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa.

en: The filter selection will be lost. Are you sure to remove it?
it_IT: Pilihan Filtra akan hilang. Apakah Anda yakin ingin menghapusnya?

en: The local copy of your archived data is missing. Please recover it from the Google Drive to ensure a smooth access to your archived data.
it_IT: Salinan lokal data yang diarsipkan Anda hilang. Silakan pulihkan dari Google Drive untuk memastikan akses yang lancar ke data yang diarsipkan.

en: The order contains at least one product from every selected category
it_IT: Pesanan berisi setidaknya satu produk dari setiap kategori yang dipilih

en: The Order database was switched by an archive database!
it_IT: Basis data Pesanan diganti dengan basis data arsip!

en: The username or password might be incorrect, or the user doesn't have the required access privileges.
it_IT: Nama pengguna atau kata sandi mungkin salah, atau pengguna tidak memiliki hak akses yang diperlukan.

en: There is no log data available at the moment.
it_IT: Tidak ada data Log yang tersedia saat ini.

en: These orders will be skipped and won't be unarchived
it_IT: Pesanan ini akan dilewati dan tidak akan dibatalkan pengarsipannya

en: These orders will be unarchived with a new order ID to avoid conflict with existing orders
it_IT: Pesanan ini akan dibatalkan pengarsipannya dengan ID pesanan baru untuk menghindari konflik dengan pesanan yang ada

en: This is an advanced feature intended only for users with proper knowledge. If you are not sure what this metadata is, you probably don't need this feature.
it_IT: Questa è una funzione avanzata destinata solo agli utenti con conoscenze adeguate. Se non sei sicuro di cosa siano questi metadati, probabilmente non hai bisogno di questa funzione.

en: This order ID is already exist in your live database. Unarchiving will change the order ID
it_IT: ID pesanan ini sudah ada di basis data langsung Anda. Pembatalan pengarsipan akan mengubah ID pesanan

en: Time
it_IT: Waktu

en: To
it_IT: Ke

en: To date
it_IT: Ke Tanggal

en: to go to RDS portal
it_IT: untuk membuka portal RDS

en: Tooltip information for this condition
it_IT: Informazioni tooltip per questa condizione

en: Type page number and press Enter to navigate
it_IT: Digita il numero di pagina e premi Invio per navigare

en: Unarchive
it_IT: Batalkan Pengarsipan

en: Unarchive a large number of orders will take time. You can continue using your site as usual
it_IT: Membatalkan pengarsipan sejumlah besar pesanan akan memakan waktu. Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa

en: Unarchive All Order
it_IT: Batalkan Pengarsipan Semua Pesanan

en: Unarchive canceled successfully
it_IT: Batalkan Pengarsipan canceled successfully

en: Unarchive orders
it_IT: Batalkan pengarsipan pesanan

en: Unarchive started successfully
it_IT: Batalkan Pengarsipan started successfully

en: Unarchive with new ID
it_IT: Batalkan pengarsipan dengan ID baru

en: Unarchiving
it_IT: Membatalkan Pengarsipan

note: %s: Percentage of unarchive progress %s: Percentage of unarchiving progress
en: Unarchiving (%s)%%....
it_IT: Membatalkan Pengarsipan (%s)%%....

en: Unarchiving Cancelled
it_IT: Pembatalan Pengarsipan Dibatalkan

en: Unarchiving has been completed. But some orders in your live store already have the same Order IDs as those you are trying to unarchive. Click on the button below to view and resolve the issue.
it_IT: Pembatalan pengarsipan telah selesai. Tetapi beberapa pesanan di toko aktif Anda sudah memiliki ID Pesanan yang sama dengan yang Anda coba batalkan pengarsipannya. Klik tombol di bawah untuk melihat dan menyelesaikan masalah.

en: Unarchiving in progress. You can't access this feature until it's completed or cancelled
it_IT: Pembatalan pengarsipan sedang berlangsung. Anda tidak dapat mengakses fitur ini sampai selesai atau dibatalkan

en: Unarchiving Order
it_IT: Membatalkan Pengarsipan Pesanan

en: Unarchiving Order Complete
it_IT: Pembatalan Pengarsipan Pesanan Selesai

note: export format validation error
en: Unsupported export format
it_IT: Format ekspor tidak didukung

note: order source validation error
en: Unsupported order source
it_IT: Sumber pesanan tidak didukung

en: Update archived orders data from Google Drive?
it_IT: Perbarui data pesanan yang diarsipkan dari Google Drive?

en: Upgrade
it_IT: Tingkatkan

en: upgrade
it_IT: Tingkatkan

en: Upgrade Now
it_IT: Tingkatkan Sekarang

en: Upgrade to Pro
it_IT: Tingkatkan Ke Pro

en: Use current database connection
it_IT: Gunakan koneksi basis data saat ini

en: User
it_IT: Utente

en: Username
it_IT: Nome utente

en: View
it_IT: Lihat

en: View & Fix Duplicate Orders
it_IT: Lihat & Perbaiki Pesanan Duplikat

en: View More Details
it_IT: Lihat Detail Lebih Lanjut

note: %s: order number.
en: View order %s
it_IT: Lihat Ordine %s

note: %s: order number.
en: View order number %s
it_IT: Lihat Ordine number %s

en: Welcome to ArchiveMaster
it_IT: Selamat Datang Ke ArchiveMaster

en: WooCommerce Orders
it_IT: WooCommerce Ordini

en: Yes
it_IT: Sì

en: You are also archiving membership orders. It will cause issues with memberships management. Go to
it_IT: Anda juga mengarsipkan pesanan keanggotaan. Ini akan menyebabkan masalah dengan manajemen keanggotaan. Buka

en: You are also archiving subscriptions & membership orders. It will cause issues with subscription & memberships management. Go to
it_IT: Anda juga mengarsipkan pesanan langganan & keanggotaan. Ini akan menyebabkan masalah dengan manajemen langganan & keanggotaan. Buka

en: You are also archiving subscriptions orders. It will cause issues with subscriptions management. Go to
it_IT: Anda juga mengarsipkan pesanan langganan. Ini akan menyebabkan masalah dengan manajemen langganan. Buka

en: You can archive the orders that have already been archived. Unarchive again to unarchive the rest of the orders
it_IT: Anda dapat mengarsipkan pesanan yang sudah diarsipkan. Batalkan pengarsipan lagi untuk membatalkan pengarsipan sisa pesanan

en: You can continue using your site as usual. The Unarchiving process will run in the background
it_IT: Anda dapat terus menggunakan situs Anda seperti biasa. Proses Pembatalan Pengarsipan akan berjalan di latar belakang

en: You can restore the orders that have already been archived from the
it_IT: Anda dapat memulihkan pesanan yang sudah diarsipkan dari

en: You do not have permission to perform this action.
it_IT: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan tindakan ini.

en: You have selected order statuses that are currently configured for archiving. To disable the "Archive by order status" option, you must first remove all selected order statuses.
it_IT: You have Dipilih Ordine statuses that are currently configured for archiving. Ke disable the \"Arsipkan berdasarkan Status pesanan\" option, you must first Hapus Semua Dipilih Ordine statuses.

en: You must have to select the WooCommerce Post type to archive order
it_IT: Anda harus memilih jenis Posting WooCommerce untuk mengarsipkan pesanan

en: Your data is being archived...
it_IT: Data Anda sedang diarsipkan...

note: %s: License status
en: Your license is %s
it_IT: Your Lisensi is %s

en: Your orders are archived
it_IT: Pesanan Anda diarsipkan

en: Manage orders smartly
it_IT: Gestisci gli ordini in modo intelligente

en: Install FlexOrder
it_IT: Installa FlexOrder

en: Pro Tip
it_IT: Suggerimento Pro

en: You've been archiving well
it_IT: Hai archiviato bene

en: Congratulations!
it_IT: Congratulazioni!

en: But
it_IT: Ma

en: Your orders have been archived
it_IT: I tuoi ordini sono stati archiviati

en: How are you managing your %s active orders?
it_IT: Come stai gestendo i tuoi %s ordini attivi?

en: How will you handle your current %s active orders?
it_IT: Come gestirai i tuoi attuali %s ordini attivi?

en: Smart Way to Manage Orders
it_IT: Modo intelligente di gestire gli ordini

en: Sync and manage WooCommerce orders in Google Sheets
it_IT: Sincronizza e gestisci gli ordini WooCommerce in Google Sheets

en: Create, edit, manage multiple orders at once
it_IT: Crea, modifica, gestisci più ordini contemporaneamente

en: Work from a single, organized view of all active orders
it_IT: Lavora da un'unica vista organizzata di tutti gli ordini attivi

en: Handle large volumes of orders efficiently
it_IT: Gestisci grandi volumi di ordini in modo efficiente

en: Installing...
it_IT: Installazione...

en: Success!
it_IT: Successo!

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Stop Managing Your Orders One by One
it_IT: Smetti di gestire i tuoi ordini uno per uno

en: Stop Managing %s Active Orders One by One
it_IT: Smetti di gestire i tuoi %s ordini attivi uno per uno

en: Manage multiple orders at once with a live Google Sheets workflow synced to WooCommerce
it_IT: Gestisci più ordini contemporaneamente con un flusso di lavoro Google Sheets in tempo reale sincronizzato con WooCommerce

en: Try live sync instead of exporting manually
it_IT: Prova la sincronizzazione live invece di esportare manualmente

en: An efficient way to manage orders without repeated downloads
it_IT: Un modo efficiente per gestire gli ordini senza download ripetuti

en: Keep orders synced with Google Sheets in real time
it_IT: Mantieni gli ordini sincronizzati con Google Sheets in tempo reale

en: Avoid repeated exports and outdated files
it_IT: Evita esportazioni ripetute e file obsoleti

en: Update multiple orders at once
it_IT: Aggiorna più ordini contemporaneamente

en: Work from a live, organized view
it_IT: Lavora da una vista live e organizzata

en: Explore live sync
it_IT: Esplora la sincronizzazione live
