Affiliates Manager - en to ja translation catalogue (301 entries)

en: %s per sale
ja: 注文一件につき　￥%s

en: %s per sale.
ja: 申し込み１件につき

en: (Leave blank to use WordPress default)
ja: ワードプレスのデフォルトを使う場合は空欄にしておいてください

en: (No Mass Payments on Record)
ja: イッサ支払いの記録がありません

en: * Required fields
ja: 必須項目

en: * Some messages have been modified. These will <strong>NOT</strong> be saved to the database until you click 'Save Settings' button below.
ja: * メッセージが変更されましたが、下の保存ボタンを押さないと<strong>保存されません</strong>のでご注意ください。

en: <a target="_blank" href="%s">Read more on cookie duration here</a>
ja: クッキーに関してはこちらは参照してください

en: ACTIVATE
ja: 有効にする

en: Access denied.
ja: アクセスが拒否されました

en: Account Finances
ja: アカウントの報酬情報

en: Account Standing
ja: アカウントの報酬状況

en: Account Summary
ja: アカウント概要

en: Activate
ja: 有効にする

en: Active
ja: 有効

en: Add Custom Field
ja: カスタムフィールドを追加する

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Admin Email Address
ja: 管理者のメールアドレス

en: Admin Functions
ja: 管理者機能

en: Advanced Settings
ja: アドバンス設定

en: Affiliate Application for %s
ja: %sのアフィリエイトパートナー申し込み完了

en: Affiliate Commissions
ja: パートナーの紹介料

en: Affiliate Confirmation
ja: アフィリエイトプログラムの最終確認

en: Affiliate Control Panel
ja: アフィリエイトコントロールパネル

en: Affiliate Details
ja: パートナーの詳細

en: Affiliate ID
ja: アフィリエイトID

en: Affiliate Links
ja: アフィリエイトリンク

en: Affiliate Login
ja: パートナーログイン

en: Affiliate Management
ja: パートナー管理

en: Affiliate Management Control Panel
ja: パートナー管理画面

en: Affiliate Registration
ja: パートナー登録

en: Affiliate Status
ja: ステータス

en: Affiliate application for %s
ja: アフィリエイトパートナー登録

en: Affiliate has applied, but is waiting on your decision.
ja: パートナー登録が完了しています。承認、または否認してください

en: Affiliate:
ja: Affiliate

en: Affiliates Manager Add-ons
ja: Affiliates Managerのアドオン

en: Agree to Terms
ja: 利用規約に合意する

en: All (Including Closed)
ja: 全ての一覧

en: All Active
ja: アクティブ一覧

en: Alt Text
ja: Altテキスト

en: Amount
ja: 成果報酬額

en: Amount
ja: 金額

en: Applied
ja: 申し込み完了

en: Apply
ja: レポートを表示する

en: Apply Adjustment
ja: 変更する

en: Apply Manual Adjustment
ja: 手動調整をする

en: Apply Payout
ja: 支払いを行う

en: Apply Payout
ja: 支払いを行う

en: Approve
ja: 承認

en: Approve Application
ja: 申し込みを承認する

en: Approved
ja: 承認済み

en: Are you sure you wish to approve this affiliate?
ja: このパートナー登録を承認してもいいですか？

en: Are you sure?
ja: 最終確認

en: Automatically approve a new affiliate
ja: 新規登録者を自動で承認する

en: Available Payout Methods
ja: 利用可能な支払方法

en: Balance
ja: 集計

en: Balance:
ja: 集計

en: Become an affiliate
ja: パートナーになる

en: Below is your referral URL (You can copy it and share anywhere)
ja: こちらは任意のアフィリエイトリンクになります。コピペしてお使いください。

en: Block
ja: ブロックする

en: Blocked
ja: ブロック済み

en: Body of e-mail sent to a newly registered affiliate immediately following their application being approved.
ja: パートナー登録が承認された後にメールで送信されるメッセージです

en: Body of e-mail sent to the admin when an affiliate earns a commission.
ja: 成果報酬が発生したときに管理者に送金されるメールのメッセージです

en: Body of e-mail sent to the affiliate immediately after earning a commission.
ja: 成果報酬が発生したときにパートナーに送金されるメールのメッセージです

en: Body of e-mail sent to the affiliate immediately after submitting their application.
ja: パートナー登録完了後、メールで送信されるメッセージです

en: Body of e-mail sent to the affiliate immediately following their application being declined.
ja: パートナー登録が否認されたときにメールで送信されるメッセージです

en: Bounty Amount
ja: 報酬額

en: Bounty Rate (% of Sale)
ja: 紹介料率(%)

en: Bounty Rate (% of Sale) *
ja: 成果一件あたりの報酬

en: Bounty Rate (% of Sale) / Amount
ja: 紹介料率（%）／報酬額

en: Bounty Rate (%s per Sale)
ja: 成果一件あたりの報酬

en: Bounty Rate (%s per Sale) *
ja: 成果一件あたりの報酬

en: Bounty Type
ja: 成果タイプ

en: Bounty Type *
ja: 報酬タイプ

en: Bulk Actions
ja: 一斉操作

en: Buyer Email
ja: 購入者のメール

en: Check
ja: 小切手

en: Check this box if you want the admin of this site to get notified via email after a new affiliate signup.
ja: パートナーの新規登録があったときにこのメールにメッセージが送信されます

en: Check this box if you want the admin of this site to get notified via email when an affiliate earns a commission.
ja: チェックをいれると 注文が発生したときに管理者にメールを送信します

en: Check this box if you want your affiliates to get notified via email when they earn a commission.
ja: チェックをいれると注文が発生したときにパートナーにメールを送信します

en: Clear
ja: クリアする

en: Click Tracking
ja: クリックのトラッキング

en: Closed Transactions
ja: 成約件数

en: Commission Amount
ja: 紹介料

en: Commission Rate
ja: 成果報酬

en: Commissions
ja: 紹介料

en: Company
ja: 会社名

en: Company: %s
ja: 会社名

en: Confirmed
ja: 確認済み

en: Congratulations, the administrator has <strong>approved</strong> your application. You have one more step to complete before you can begin publishing for this store and generating revenue! The store owner has specified the terms of your agreement, which you will need to review and agree to.<br /><br />
ja: おめでとうございます。あなたのメディアが承認されました。アフィリエイトプログラムを始めるまえにもう一つだけ大事なステップがあります。自分のメディアにアフィリエイトリンクを掲載する前に必ず利用規約に目を通し合意してください。<br /><br />

en: Contact Information
ja: 登録情報

en: Contract Terms
ja: 規約内容

en: Cookie Duration (days)
ja: クッキーの有効期限（日数）

en: Country Code
ja: 国コード

en: Create New
ja: 新規作成

en: Create Payment Report File
ja: 支払いレポートファイルを作成する

en: Created
ja: 作成日

en: Creative
ja: 広告

en: Creatives
ja: 広告

en: Credit for sale of %s %s (PURCHASE LOG ID = %s)
ja: クレジットカードによる %s %sの決済　購入ログID = %s

en: Currency Code
ja: 通貨コード

en: Currency Symbol
ja: 通貨記号

en: Current balance
ja: 残高

en: Custom Field
ja: カスタムフィールド

en: DEACTIVATE
ja: 無効にする

en: Date
ja: 日付

en: Date Applied
ja: 申し込み日

en: Date Joined
ja: 登録日

en: Date Occurred
ja: 発生日

en: Date Posted
ja: 日付

en: Date Range:
ja: レポート期間

en: Decline
ja: 否認

en: Declined
ja: 却下済み

en: Dectivate
ja: 無効にする

en: Default Landing Page
ja: デフォルトのランディングページ

en: Delete
ja: 削除する

en: Delete Clicks Data
ja: クリックデータを削除する

en: Description
ja: 内訳

en: Description
ja: 概要

en: Display Name
ja: 表示ネーム

en: Displayed to a newly registered affiliate if automatic affiliate approval option is enabled.
ja: パートナー登録の新規登録が「自動承認」に設定してある場合ページに表示されます

en: Displayed to user after successfully submitting the affiliate registration form
ja: パートナー登録フォームから登録を完了したユーザーに表示されます

en: Displayed to user at logon if affiliate STATUS = APPROVED
ja: パートナーのステータスが「承認済み」の場合、ログインユーザーに表示されます

en: Displayed to user at logon if affiliate STATUS = DECLINED
ja: パートナーのステータスが「否認済み」の場合、ログインユーザーに表示されます

en: Displayed to user at logon if affiliate STATUS = PENDING
ja: パートナーのステーターすが「保留」の場合、ログインユーザーに表示されます

en: Do Not Record Zero Amount Commission
ja: 金額がゼロの紹介料を記録しない

en: Do you really want to delete the clicks data? This action cannot be undone.
ja: クリックデータを削除しますか？　元に戻すことはできませんので注意してください

en: E-Mail Address
ja: メール

en: Earnings:
ja: 報酬額

en: Edit Profile
ja: プロフィール編集

en: Email
ja: メール

en: Email Address
ja: e-mailアドレス

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Email name
ja: メール

en: Email: %s
ja: メール

en: Enable Debug
ja: デバッグを有効にする

en: Enable Impressions
ja: インプレッションを有効にする

en: Enabled
ja: 有効にする

en: End Date:
ja: 終了日

en: Error! Nonce Security Check Failed! Go back to the Advanced Settings tab and Save Settings again.
ja: エラーが発生しました。もう一度やり直してください

en: Export Data
ja: データをエクスポートする

en: Fee
ja: 手数料

en: Field Format
ja: フォーマット

en: Field Name
ja: フィールドネーム

en: Field Type
ja: フィールドタイプ

en: Filter
ja: フィルター

en: First Name
ja: 名前

en: Fixed
ja: 申し込み１件につき

en: Fixed Amount per Sale
ja: 注文ごと

en: From Date
ja: 開始日

en: General
ja: 概要

en: Generate Referral URL
ja: 任意のアフィリエイトリンクを作成する

en: Generate Report
ja: レポートを作成する

en: Home Page
ja: ホームページ

en: I have read and agree to the
ja: 利用規約に同意する

en: If checked, debug output will be written to log files. This is useful for troubleshooting post payment failures.
ja: チェックを入れると、デバッグがログファイルに記録されます。トラブルシューティングのときに役立ちます

en: If checked, your affiliates will not be able to earn a commission on their own purchases.
ja: 自己アフィリ

en: If you want to use a different email address, log out of your WordPress account then try a new registration.
ja: 新規パートナーの登録を行う場合は、一度ログアウトしてから別のメールで登録してください

en: Image
ja: 画像

en: Image Parameters
ja: 画像パラメーター

en: Image URL
ja: 画像URL

en: Impressions
ja: インプレッション

en: Inactive
ja: 無効

en: Information
ja: 内訳

en: Landing Page
ja: ランディングページ

en: Last Name
ja: 名字

en: Link
ja: リンク

en: Link Text
ja: リンクテキスト

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login Page
ja: ログインページ

en: Looking for help? Check out the bundled step-by-step guide for setting up PayPal Mass Pay:
ja: ペイパル一切支払い

en: Lost your password?
ja: パスワードを忘れましたか？

en: Manage Payouts
ja: 支払い管理

en: Manual
ja: 銀行振込

en: Manual Commission
ja: 手動紹介料

en: Manual Transfer
ja: 銀行振込

en: Mark as Paid
ja: 支払い済みにする

en: Messaging
ja: メッセージ

en: Messaging Related Options
ja: メッセージオプション

en: Method
ja: 支払い方法

en: Minimum Payout Amount
ja: 最低支払額

en: My Affiliates
ja: アフィリエイター一覧

en: My Creatives
ja: 広告一覧

en: Name
ja: 名前

en: Name: %s %s
ja: 名前

en: New Affiliate
ja: 新規アフィリエイトパートナー

en: New Affiliate Registration
ja: アフィリエイト新規パートナー登録

en: New Affiliate has been created
ja: 新しいパートナーが作成されました

en: New Mass Payment
ja: 新規一斉支払い

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New affiliate registration on your site %s:
ja: %sの新規アフィリエイトパートナー登録の申し込みがありました。

en: No Clicks Found!
ja: クリックはありませんでした

en: No Pending Payment Found.
ja: 保留額はありません

en: No items found.
ja: 見つかりませんでした

en: No records found for the date range selected.
ja: 選択した期間では記録は見つかりませんでした。

en: Not configured
ja: 未設定

en: Now would be a great time to go pick <a href="%s">some creatives</a> and get started.
ja: それではさっそく<a href="%s">広告</a>からアフィリエイトリンクを取得しましょう

en: Number
ja: 数字

en: Other amount
ja: 別の金額

en: Overall Commissions
ja: 発生した紹介料一覧

en: Overview
ja: 概要

en: Pages/Forms
ja: ページ／フォーム

en: PayPal
ja: ペイパル

en: PayPal E-Mail
ja: ペイパルのアカウントのメール

en: PayPal E-Mail Address
ja: ペイパルのメールアドレス

en: PayPal Email
ja: ペイパルアカウントのメール

en: PayPal ID
ja: ペイパルID

en: PayPal Mass Pay
ja: ペイパル一斉支払い

en: PayPal Transfer
ja: ペイパル

en: Payment
ja: 支払い

en: Payment Details
ja: 支払い情報

en: Payment History
ja: 支払い履歴

en: Payment Method
ja: 支払い方法

en: Payments:
ja: 支払い

en: Payout
ja: 支払い

en: Payout Amount
ja: 支払い額

en: Payout Report Generated
ja: 支払いレポートが作成されました

en: Paypal E-Mail
ja: ペイパルアカウントのメール

en: Pending Amount
ja: 保留額

en: Percentage of Sales
ja: 売り上げの％

en: Please provide your payment details.
ja: 支払い方法を送信してください

en: Purchase Amount
ja: 注文金額

en: Purchases
ja: 注文

en: Reference ID
ja: ID番号

en: Referral URL Generator
ja: 任意のアフィリエイトリンクの作成

en: Register
ja: 登録

en: Registration Page
ja: パートナー登録ページ

en: Repeat New Password
ja: 新しいパスワードをもう一度入力してください

en: Reset Buttons
ja: リセットボタン

en: Reset Debug Log file
ja: デバッグログファイルをリセットする

en: Revenue
ja: 成約報酬

en: Review Terms and Get Started!
ja: 再度利用規約の確認をしてアフィリエイトを始める

en: Review Your Mass Payment
ja: 一切支払いを確認する

en: Sales
ja: 発生状況

en: Save Changes
ja: 変更を保存する

en: Save Settings
ja: 設定を保存する

en: Select a Start Date and an End Date to delete all clicks data within this period. If you only select a Start Date all clicks data recorded on or after this date will be deleted. If you only select an End Date all clicks data recorded up to this date will be deleted. If no date is selected all clicks data will be deleted.
ja: データは削除されます

en: Send Commission Notification:
ja: 注文が発生したらメールで知らせる

en: Send Notification to Admin
ja: 管理者のメールアドレス

en: Send Notification to Affiliate
ja: パートナーにメールで知らせる

en: Send Registration Notification:
ja: パートナーが登録したらメールで知らせる

en: Settings
ja: 設定

en: Show all dates
ja: 全ての日付を表示する

en: Sign up
ja: 申し込む

en: Start Date:
ja: 開始日

en: Statistics
ja: 統計

en: Status
ja: ステータス

en: Status:
ja: ステータス

en: Sub-Total
ja: 小計

en: Submit Application
ja: 送信する

en: Submit Payment Details
ja: 支払方法を決定する

en: Terms & Conditions
ja: 利用規約

en: Terms and Conditions
ja: 利用規約

en: Terms and Conditions Page
ja: 利用規約ページ

en: Text
ja: テキスト

en: Text Link
ja: テキストリンク

en: Text Link Parameters
ja: テキストリンクパラメーター

en: The email address to which the admin will get notified after a new affiliate signup.
ja: パートナーの新規登録があったときにこのメールにメッセージが送信されます

en: The email address to which the admin will get notified when an affiliate earns a commission.
ja: パートナーに成果報酬が発生したときに管理者に送られるメールのアドレス

en: The following creatives are available for publication.
ja: 掲載可能な広告

en: The following information will be used to disburse payments when your account reaches the minimum payout amount.
ja: 最低支払額に達したときには次の支払い方法が適応されます

en: There is a pending change of your e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
ja: キャンセルする

en: There is no pending payment.
ja: 保留の支払いはありません

en: This Month
ja: 今月

en: This is the URL of your Affiliate Home page
ja: これがアフィリエイトホームページのURLです

en: This is the URL of your Affiliate Login page
ja: これがパートナーのログインページのURLです

en: This is the URL of your Affiliate Registration page
ja: これがパートナー登録ページのURLです

en: This is the URL of your Terms and Conditions page
ja: これが利用規約ページのURLです

en: This is the email address associated with your currently logged in WordPress user account.
ja: このメールアドレスはワードプレスのユーザーのログインに使用されています

en: To Date
ja: 終了日

en: Today
ja: 今日

en: Total
ja: 合計

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Type
ja: タイプ

en: Unblock
ja: ブロックを解除する

en: Unique Click Tracking
ja: ユニーククリックのトラッキング

en: Upload File
ja: ファイルをアップロードする

en: Use it to reset the affiliate manager plugin's log file.
ja: affiliate managerプラグインのログファイルをリセットするときに使います

en: Username
ja: ユーザー

en: View
ja: 表示する

en: View Application: %s
ja: 申し込み情報を表示する: %s

en: View Existing Payments
ja: 支払いを表示する

en: Visitors
ja: クリック

en: Visits
ja: 訪問数

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Website: %s
ja: ウェブサイト、またはユーチューブチャンネル:%s

en: Welcome to the affiliate control panel.
ja: ようこそアフィリエイトプログラムへ

en: Welcome!
ja: ようこそ！

en: Yes, approve.
ja: はい、承認します

en: You are currently logged in
ja: 現在ログイン中です

en: You can check the debug log file by clicking on the link below (The log file can be viewed using any text editor):
ja: デバッグログファイルを見るには以下のリンクをクリックしてくださいテキストエディタにて表示することができます

en: You have not configured the Affiliate Manager with your PayPal account information. You can do so in the <a href="%s">Payment Settings page</a>.
ja: まだペイパルアカウント設定が完了していません 設定は<a href="%s">支払い設定ページ</a>にてできます

en: Your Affiliate Link Using Affiliate ID
ja: アフィリエイトリンク

en: Your PayPal account will be charged %s!
ja: あなたのペイパルアカウントに%sが請求されます

en: Your affiliate account for {blogname} has been approved!. 
    
    Username: {affusername} 
    Password: {affpassword} 
    Login URL: {affloginurl} 
    
    Please log into your account to get referral code.
ja: あなたのメディア{blogname}のアフィリエイトパートナー登録が承認されました。
    
    ユーザー: {affusername} 
    パスワード: {affpassword} 
    UログインURL: {affloginurl} 
    
    ログインし、広告からアフィリエイトリンクを取得してください。

en: Your application has been submitted. The store owner will be contacting you soon.<br /><br />Thank you!<br />
ja: アフィリエイトパートナー登録の申し込みを受け付けました。審査完了までしばらくお待ちください。<br />

en: Your application will be reviewed and you will be hearing from us soon!
ja: アフィリエイトパートナー登録の申し込みを受け付けました。審査完了までしばらくお待ちください。

en: Your payment details have been submitted.
ja: 支払い方法が送信されました

en: approve
ja: 承認する

en: is in use
ja: がすでに使用されています

en: must be a number
ja: ハイフンなどを除外して番号のみを入力してください

en: must be a phone number
ja: ハイフンなどを除外して番号のみを入力してください
