Accessibility Checker 1.48.0 - en to fr_FR translation catalogue (1281 entries)

note: Description of the plugin
en: Audit and check your website for accessibility before you hit publish. In-post accessibility scanner and guidance.
fr_FR: Auditez et vérifiez l'accessibilité de votre site web avant de le publier. Scanner d'accessibilité intégré aux articles et conseils.

en: Accessibility Reports
fr_FR: Rapports d'accessibilité

en: New
fr_FR: Nouveau

en: License Expired
fr_FR: Licence expirée

en: Your license has expired. This site is still connected but reports may stop until your license is renewed.
fr_FR: Votre licence a expiré. Ce site est toujours connecté, mais les rapports peuvent cesser jusqu'à ce que votre licence soit renouvelée.

en: Renew your license
fr_FR: Renouvelez votre licence

en: Disable Email Reports
fr_FR: Désactiver les rapports par e-mail

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first.
fr_FR: Recevez des rapports d'accessibilité récurrents par e-mail avec un aperçu de l'accessibilité de votre site, incluant le nombre total de problèmes, les tendances au fil du temps, les pages les plus problématiques et les problèmes les plus graves à corriger en priorité.

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first. Some details, like full-site coverage and issue breakdowns, are available in Pro.
fr_FR: Recevez des rapports d'accessibilité récurrents par e-mail avec un aperçu de l'accessibilité de votre site, incluant le nombre total de problèmes, les tendances au fil du temps, les pages les plus problématiques et les problèmes les plus graves à corriger en priorité. Certains détails, comme la couverture complète du site et la ventilation des problèmes, sont disponibles dans la version Pro.

en: Enable Email Reports
fr_FR: Activer les rapports par e-mail

en: Free License Key
fr_FR: Clé de licence gratuite

en: Get a Free License Key
fr_FR: Obtenir une clé de licence gratuite

note: translators: %s: dashboard URL.
en: Got the plugin from Equalize Digital? Your key is in your <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dashboard</a>.
fr_FR: Avez-vous obtenu l'extension d'Equalize Digital ? Votre clé se trouve dans votre <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">tableau de bord</a>.

note: translators: %s: signup URL.
en: Installed from WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Create a free account</a> to get one.
fr_FR: Installé depuis WordPress.org ? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Créez un compte gratuit</a> pour en obtenir une.

note: translators: %s: signup URL.
en: Not sure? Just <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">create a free account</a>. It only takes a minute.
fr_FR: Vous n'êtes pas sûr(e) ? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Créez simplement un compte gratuit</a>. Cela ne prend qu'une minute.

en: Reports Enabled
fr_FR: Rapports activés

en: Weekly accessibility reports for this site are being emailed to the account owner of the license key.
fr_FR: Les rapports d'accessibilité hebdomadaires pour ce site sont envoyés par e-mail au propriétaire du compte de la clé de licence.

note: translators: %s: next report date.
en: Next report: %s
fr_FR: Prochain rapport : %s

en: Full Coverage
fr_FR: Couverture complète

en: Limited Coverage
fr_FR: Couverture limitée

en: Your reports include all post types and taxonomies.
fr_FR: Vos rapports incluent tous les types de publication et toutes les taxonomies.

en: Full-site scanning enabled
fr_FR: Analyse complète du site activée

en: Complete issue breakdowns
fr_FR: Ventilation complète des problèmes

en: Detailed reporting
fr_FR: Rapports détaillés

en: Your reports only include part of your site.
fr_FR: Vos rapports n'incluent qu'une partie de votre site.

en: Upgrade to Pro to:
fr_FR: Passez à la version Pro pour :

en: Scan all content types
fr_FR: Analyser tous les types de contenu

en: Get full issue breakdowns
fr_FR: Obtenir une ventilation complète des problèmes

en: Receive more detailed reports
fr_FR: Recevoir des rapports plus détaillés

en: Upgrade to Pro
fr_FR: Passer à la version pro

en: Accessibility Summary
fr_FR: Résumé de l'accessibilité

en: This summary reflects the latest scan data available for your site.
fr_FR: Ce résumé reflète les dernières données d'analyse disponibles pour votre site.

en: Total Issues Found
fr_FR: Nombre total de problèmes trouvés

en: Account Connection
fr_FR: Connexion du compte

note: translators: %1$s: privacy link, %2$s: data processing agreement link, %3$s: privacy policy aria label, %4$s: data processing agreement aria label.
en: By connecting this site, you agree to Equalize Digital's <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Privacy Policy <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> and <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Data Processing Agreement <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a>.
fr_FR: En vous connectant à ce site, vous acceptez la <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Politique de confidentialité <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> et l'<a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Accord de traitement des données <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> d'Equalize Digital.

en: Privacy Policy (opens in a new window)
fr_FR: Politique de confidentialité (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Data Processing Agreement (opens in a new window)
fr_FR: Accord de traitement des données (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Weekly email includes total issues found and changes since the last report, coverage information, counts of problems, needs review, passed test percentage, and information about the most problematic pages and the most severe issues.
fr_FR: L’e-mail hebdomadaire inclut le nombre total de problèmes détectés et les changements depuis le dernier rapport, les informations de couverture, le nombre de problèmes, les éléments à examiner, le pourcentage de tests réussis, ainsi que des informations sur les pages les plus problématiques et les problèmes les plus graves.

en: Critical
fr_FR: Critique

en: High
fr_FR: Élevée

en: Medium
fr_FR: Moyenne

en: Low
fr_FR: Faible

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: create a free account
fr_FR: créer un compte gratuit

en: Connect this site
fr_FR: Connecter ce site

en: active
fr_FR: actif

en: expired
fr_FR: expiré

en: Enter your license key
fr_FR: Saisissez votre clé de licence

en: Disconnect Site
fr_FR: Déconnecter le site

en: Connect Site
fr_FR: Connecter le site

note: translators: %s: link to my.equalizedigital.com dashboard
en: If you downloaded the free plugin from Equalize Digital, you already have a free license key in your %s dashboard.
fr_FR: Si vous avez téléchargé l'extension gratuite d'Equalize Digital, vous avez déjà une clé de licence gratuite dans votre tableau de bord %s.

note: translators: %s: link to create a free account
en: If not, %s to generate a license key and connect this site.
fr_FR: Sinon, %s pour générer une clé de licence et connecter ce site.

note: translators: %s: renew license link
en: Your license has expired and this site is still connected. %s to restore full access, or disconnect the site above.
fr_FR: Votre licence a expiré et ce site est toujours connecté. %s pour restaurer l'accès complet, ou déconnectez le site ci-dessus.

en: Connected as Free
fr_FR: Connecté en version gratuite

en: Your Pro license is no longer valid, but this site remains connected for Free email reports.
fr_FR: Votre licence Pro n'est plus valide, mais ce site reste connecté pour les rapports par e-mail gratuits.

note: translators: %s: link to my.equalizedigital.com dashboard
en: You can manage recipients and review connection details in your %s dashboard.
fr_FR: Vous pouvez gérer les destinataires et consulter les détails de la connexion dans votre tableau de bord %s.

en: Your Pro license is no longer valid. Email reports remain connected as Free email reports. Renew your Pro license to restore Pro-only features.
fr_FR: Votre licence Pro n'est plus valide. Les rapports par e-mail restent connectés en tant que rapports par e-mail gratuits. Renouvelez votre licence Pro pour restaurer les fonctionnalités réservées aux professionnels.

en: Your Pro license is no longer valid. This site is using a valid Free license, but email reports are not currently connected. Connect this site from the Free License section to resume Free email reports.
fr_FR: Votre licence Pro n'est plus valide. Ce site utilise une licence gratuite valide, mais les rapports par e-mail ne sont pas connectés actuellement. Connectez ce site depuis la section Licence gratuite pour reprendre les rapports par e-mail gratuits.

en: Please renew your license
fr_FR: Veuillez renouveler votre licence

note: translators: %1$s: item name, %2$s: item name, %3$s: renew license link
en: Your %1$s license has expired. %3$s to continue accessing additional features and services for %2$s.
fr_FR: Votre licence %1$s a expiré. %3$s pour continuer à accéder aux fonctionnalités et services supplémentaires pour %2$s.

note: translators: %s: item name
en: Your %s license key has been disabled. Please contact our support team if you believe this is an error or would like to continue accessing additional features.
fr_FR: Votre clé de licence %s a été désactivée. Veuillez contacter notre équipe de support si vous pensez qu'il s'agit d'une erreur ou si vous souhaitez continuer à accéder à des fonctionnalités supplémentaires.

note: translators: %1$s: item name, %2$s: license url, %3$s: item name
en: The license key for %1$s appears to be invalid. Please <a href="%2$s">check your license key</a> to access additional accessibility features and services for %3$s.
fr_FR: La clé de licence pour %1$s semble être invalide. Veuillez <a href="%2$s">vérifier votre clé de licence</a> pour accéder aux fonctionnalités et services d'accessibilité supplémentaires pour %3$s.

note: translators: %s: item name
en: This license key for %s is not active for this site. Please activate it to access additional features on this website.
fr_FR: Cette clé de licence pour %s n'est pas active pour ce site. Veuillez l'activer pour accéder à des fonctionnalités supplémentaires sur ce site web.

note: translators: %s: the plugins item name
en: This license key does not appear to be valid for %s. Please verify you've entered the correct license key.
fr_FR: Cette clé de licence ne semble pas être valide pour %s. Veuillez vérifier que vous avez saisi la bonne clé de licence.

note: translators: %s: the plugins item name
en: Your %s license key has reached its site activation limit. You can upgrade your license or deactivate it on another site to use the additional features here.
fr_FR: Votre clé de licence %s a atteint sa limite d'activation de site. Vous pouvez mettre à niveau votre licence ou la désactiver sur un autre site pour utiliser les fonctionnalités supplémentaires ici.

note: translators: %s: the plugins item name
en: There was an issue validating your %s license key. Please try again or contact our support team if the problem persists.
fr_FR: Un problème est survenu lors de la validation de votre clé de licence %s. Veuillez réessayer ou contacter notre équipe de support si le problème persiste.

en: Fixes
fr_FR: Corrections

en: General Fixes
fr_FR: Corrections générales

en: These fixes help improve accessibility by modifying HTML elements and behaviors on your site.
fr_FR: Ces corrections aident à améliorer l'accessibilité en modifiant les éléments HTML et les comportements sur votre site.

en: Get Pro to unlock this feature, opens in a new window.
fr_FR: Passez à la version Pro pour débloquer cette fonctionnalité, s'ouvre dans une nouvelle fenêtre.

en: Get Pro
fr_FR: Obtenir la version pro

en: Opens in a new window.
fr_FR: S'ouvre dans une nouvelle fenêtre.

note: translators: %s: the label of the fix
en: Read documentation for %s. Opens in a new window.
fr_FR: Lire la documentation pour %s. S'ouvre dans une nouvelle fenêtre.

en: Select a role
fr_FR: Sélectionner un rôle

en: Select a role to see the capabilities it can be granted.
fr_FR: Sélectionnez un rôle pour voir les capacités qui peuvent lui être accordées.

en: No capabilities are available.
fr_FR: Aucune capacité n'est disponible.

note: translators: %s is the selected user role name.
en: Permission settings loaded for %s.
fr_FR: Paramètres de permission chargés pour %s.

en: Other
fr_FR: Autre

en: Requires a valid license.
fr_FR: Nécessite une licence valide.

en: You do not have permission to manage Accessibility Checker permissions.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de gérer les permissions d'Accessibility Checker.

en: Our Commitment to Web Accessibility
fr_FR: Notre engagement envers l'accessibilité web

en: [YOUR COMPANY NAME] is committed to providing a fully accessible website experience for all users of all abilities, including those who rely on assistive technologies like screen readers, screen enlargement software, and alternative keyboard input devices to navigate the web.
fr_FR: [YOUR COMPANY NAME] s'engage à fournir une expérience de site web entièrement accessible à tous les utilisateurs de toutes capacités, y compris ceux qui dépendent de technologies d'assistance comme les lecteurs d'écran, les logiciels d'agrandissement d'écran et les dispositifs alternatifs de saisie au clavier pour naviguer sur le web.

en: Ongoing Efforts to Ensure Accessibility
fr_FR: Efforts continus pour assurer l'accessibilité

en: We follow the <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) version 2.1</a> as our guiding principle for determining accessibility. These are internationally agreed-upon standards that cover a wide range of recommendations and best practices for making content useable. As we add new pages and functionality to our website, all designs, code, and content entry practices are checked against these standards.
fr_FR: Nous suivons les <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Directives pour l'accessibilité des contenus Web (WCAG) version 2.1</a> comme principe directeur pour déterminer l'accessibilité. Ce sont des normes internationalement reconnues qui couvrent un large éventail de recommandations et de meilleures pratiques pour rendre le contenu utilisable. À mesure que nous ajoutons de nouvelles pages et fonctionnalités à notre site web, toutes les conceptions, le code et les pratiques de saisie de contenu sont vérifiés par rapport à ces normes.

note: translators: 1 - A link opening tag, 2 - link closing tag
en: Website accessibility is an ongoing process. We continually test content and features for WCAG 2.1 Level AA compliance and remediate any issues to ensure we meet or exceed the standards. Testing of our website is performed by our team members using industry-standard tools such as the %1$sAccessibility Checker WordPress Plugin%2$s, color contrast analyzers, keyboard-only navigation techniques, and Flesch-Kincaid readability tests.
fr_FR: L'accessibilité d'un site web est un processus continu. Nous testons constamment le contenu et les fonctionnalités pour assurer la conformité au niveau AA des WCAG 2.1 et remédions à tout problème pour garantir que nous respectons ou dépassons les normes. Les tests de notre site web sont effectués par les membres de notre équipe à l'aide d'outils standard de l'industrie tels que le plugin WordPress %1$sAccessibility Checker%2$s, des analyseurs de contraste de couleurs, des techniques de navigation uniquement au clavier et des tests de lisibilité Flesch-Kincaid.

en: Accessibility Features On Our Website
fr_FR: Fonctionnalités d'accessibilité sur notre site web

en: The following is a list of items we have included in our website to improve its accessibility:
fr_FR: Voici une liste des éléments que nous avons inclus dans notre site web pour améliorer son accessibilité :

en: [LIST ACCESSIBILITY FEATURES HERE]
fr_FR: [LISTE DES FONCTIONNALITÉS D'ACCESSIBILITÉ ICI]

en: Where We're Improving
fr_FR: Où nous nous améliorons

en: In our efforts to bring our website up to standard, we are targeting the following areas:
fr_FR: Dans nos efforts pour mettre notre site web aux normes, nous ciblons les domaines suivants :

en: [LIST ITEMS YOU'RE WORKING TO FIX HERE]
fr_FR: [LISTE DES ÉLÉMENTS QUE VOUS TRAVAILLEZ À CORRIGER ICI]

en: [IT MAY HELP TO REVIEW THE OPEN ISSUES TAB TO SEE THE MOST COMMON PROBLEMS]
fr_FR: [IL PEUT ÊTRE UTILE DE CONSULTER L'ONGLET DES PROBLÈMES OUVERTS POUR VOIR LES PROBLÈMES LES PLUS COURANTS]

en: This is part of our broader effort to make everyone's experience at [COMPANY NAME] a welcoming and enjoyable one. Please note that while we make every effort to provide information accessible for all users, we cannot guarantee the accessibility of third party websites to which we may link.
fr_FR: Cela fait partie de notre effort plus large pour rendre l'expérience de chacun chez [NOM DE L'ENTREPRISE] accueillante et agréable. Veuillez noter que bien que nous fassions tout notre possible pour fournir des informations accessibles à tous les utilisateurs, nous ne pouvons pas garantir l'accessibilité des sites web tiers vers lesquels nous pouvons créer des liens.

en: Accessibility Support Contact
fr_FR: Contact pour le support d'accessibilité

en: We welcome comments, questions, and feedback on our website. If you are using assistive technologies and are having difficulty using our website, please email [YOUR ACCESSIBILITY EMAIL ADDRESS] or give us a call at [YOUR PHONE NUMBER]. We will do our best to assist you and resolve issues.
fr_FR: Nous accueillons favorablement les commentaires, questions et retours sur notre site web. Si vous utilisez des technologies d'assistance et rencontrez des difficultés pour utiliser notre site web, veuillez envoyer un e-mail à [VOTRE ADRESSE E-MAIL D'ACCESSIBILITÉ] ou nous appeler au [VOTRE NUMÉRO DE TÉLÉPHONE]. Nous ferons de notre mieux pour vous aider et résoudre les problèmes.

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Enjoying Accessibility Checker? %1$sPlease leave us a ★★★★★ rating.%2$s We really appreciate your support!
fr_FR: Vous appréciez Accessibility Checker ? %1$sMerci de nous laisser une note de ★★★★★.%2$s Nous apprécions vraiment votre soutien !

en: Please leave us a five star rating (opens in new window)
fr_FR: Veuillez nous laisser une note de cinq étoiles (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Want to do more with Accessibility Checker? %1$sUnlock Pro Features%2$s
fr_FR: Vous voulez faire plus avec Accessibility Checker ? %1$sDébloquez les fonctionnalités Pro%2$s

en: Unlock Pro Features (opens in new window)
fr_FR: Débloquez les fonctionnalités Pro (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: 🎉 Black Friday special! 🎉
fr_FR: 🎉 Offre spéciale Black Friday ! 🎉

en: Upgrade to a paid version of Accessibility Checker from November 24th to December 3rd and get 30% off! Full site scanning, site-wide open issues report, dismissal logs, and more.
fr_FR: Passez à une version payante d'Accessibility Checker du 24 novembre au 3 décembre et obtenez 30 % de réduction ! Analyse complète du site, rapport des problèmes ouverts sur l'ensemble du site, journaux de rejet, et plus encore.

en: Ask a Pre-Sale Question
fr_FR: Poser une question avant l'achat

en: Upgrade Now
fr_FR: Mettre à niveau maintenant

en: Permission Denied
fr_FR: Permission refusée

en: Update option wasn't successful
fr_FR: La mise à jour de l'option n'a pas réussi

en: ⚡️ Global Accessibility Awareness Day Flash Sale
fr_FR: ⚡️ Vente flash spéciale Journée Mondiale de Sensibilisation à l'Accessibilité

en: Starting May 20th: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
fr_FR: À partir du 20 mai : Économisez 15 % sur les cours d’accessibilité et ArchiveWP avec le code de réduction

en: 3 days only • May 20–22
fr_FR: 3 jours seulement • 20–22 mai

en: View ArchiveWP Pricing
fr_FR: Voir les tarifs ArchiveWP

en: View Course Pricing
fr_FR: Voir les tarifs des cours

en: Starting May 20th: Save 15% on Accessibility Checker Pro with coupon code
fr_FR: À partir du 20 mai : Économisez 15 % sur Accessibility Checker Pro avec le code de réduction

en: View Pricing
fr_FR: Voir les tarifs

en: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
fr_FR: Économisez 15 % sur les cours d’accessibilité et ArchiveWP avec le code de réduction

en: Limited-time offer • Ends May 22nd
fr_FR: Offre à durée limitée • Se termine le 22 mai

en: 3 days only: Save 15% when you upgrade to Accessibility Checker Pro with coupon code
fr_FR: 3 jours seulement : Économisez 15 % en passant à Accessibility Checker Pro avec le code de réduction

en: Hello! Thank you for using Accessibility Checker as part of your accessibility toolkit. Since you've been using it for a while, would you please write a 5-star review of Accessibility Checker in the WordPress plugin directory? This will help increase our visibility so more people can learn about the importance of web accessibility. Thanks so much!
fr_FR: Bonjour ! Merci d'utiliser Accessibility Checker dans votre boîte à outils d'accessibilité. Comme vous l'utilisez depuis un certain temps, pourriez-vous s'il vous plaît écrire un avis 5 étoiles sur Accessibility Checker dans le répertoire des extensions WordPress ? Cela nous aidera à accroître notre visibilité afin que plus de personnes puissent découvrir l'importance de l'accessibilité web. Merci beaucoup !

en: Write A Review
fr_FR: Écrire un avis

en: Remind Me In Two Weeks
fr_FR: Me le rappeler dans deux semaines

en: Never Ask Again
fr_FR: Ne plus jamais demander

en: The review action value was not set
fr_FR: La valeur de l'action d'avis n'a pas été définie

en: The post ID was not set
fr_FR: L'ID de l'article n'a pas été défini

en: You do not have permission to view this information for this post.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation de consulter ces informations pour cette publication.

en: A Simplified summary has not been included for this content.
fr_FR: Un résumé simplifié n'a pas été inclus pour ce contenu.

en: Your content has a reading level at or below 9th grade and does not require a simplified summary.
fr_FR: Votre contenu a un niveau de lecture égal ou inférieur à la 3e (niveau collège) et ne nécessite pas de résumé simplifié.

en: The reading level of the simplified summary is too high.
fr_FR: Le niveau de lecture du résumé simplifié est trop élevé.

en: A simplified summary has been included for this content.
fr_FR: Un résumé simplifié a été inclus pour ce contenu.

note: translators: %d: percentage of passed checks
en: %d%% Passed Checks
fr_FR: %d%% vérifications réussies

en: Passed Checks
fr_FR: Vérifications réussies

en: Passed Tests
fr_FR: Tests réussis

en: Problem | Problems
fr_FR[0]: Problème
fr_FR[1]: Problèmes

en: Contrast Problem | Contrast Problems
fr_FR[0]: Problème de contraste
fr_FR[1]: Problèmes de contraste

en: Needs Review | Needs Review
fr_FR[0]: Nécessite un examen
fr_FR[1]: Nécessite un examen

en: Dismissed Issue | Dismissed Issues
fr_FR[0]: Problème ignoré
fr_FR[1]: Problèmes ignorés

en: Reading Level
fr_FR: Niveau de lecture

note: translators: 1: opening anchor tag, 2: closing anchor tag with arrow icon and screen reader text
en: * True accessibility requires manual testing in addition to automated scans. %1$sLearn how to manually test for accessibility%2$s
fr_FR: * Une véritable accessibilité nécessite des tests manuels en plus des analyses automatisées. %1$sDécouvrez comment tester manuellement l’accessibilité%2$s

en: , opens a new window
fr_FR: , ouvre une nouvelle fenêtre

en: No summary to return
fr_FR: Aucun résumé à retourner

en: Invalid table name
fr_FR: Nom de table invalide

note: translators: 1: rule title, 2: "Opens in a new window."
en: Read documentation for %1$s. %2$s
fr_FR: Lire la documentation pour %1$s. %2$s

note: translators: %s: rule title
en: Expand issues for %s
fr_FR: Développer les problèmes pour %s

en: These settings enable global fixes across your entire site.
fr_FR: Ces paramètres activent des corrections globales sur l'ensemble de votre site.

en: Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
fr_FR: Il peut être nécessaire de réenregistrer les pages ou d'effectuer une analyse complète du site pour voir les corrections reflétées dans les rapports.

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Affected Code
fr_FR: Code affecté

en: Landmark
fr_FR: Repère

en: Dismissed
fr_FR: Ignoré

en: Dismiss
fr_FR: Ignorer

note: translators: %d: issue ID number
en: Issue ID %d
fr_FR: ID du problème %d

note: translators: %d: issue ID number
en: image for issue %d
fr_FR: image pour le problème %d

note: Translators: %d is the issue ID.
en: View Issue ID %d on website, opens a new window
fr_FR: Voir le problème ID %d sur le site web, ouvre une nouvelle fenêtre

en: View on page
fr_FR: Voir sur la page

en: Fix:
fr_FR: Correction :

en: Fix
fr_FR: Corriger

en: No details to return
fr_FR: Aucun détail à retourner

note: translators: %s: reading grade level value e.g. "8th Grade (Flesch-Kincaid)", displayed in a <strong> element. Do not translate the %s placeholder.
en: Post Reading Grade Level: %s
fr_FR: Niveau de lecture après publication : %s

en: None
fr_FR: Aucun

en: Your post has a reading level higher than 9th grade. Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require a simplified summary of your post that is 9th grade or below.
fr_FR: Votre publication a un niveau de lecture supérieur à la 9e année. Les Règles pour l’accessibilité des contenus Web (WCAG) au niveau AAA exigent un résumé simplifié de votre publication qui soit de 9e année ou moins.

en: Your post does not contain enough content to calculate its reading level.
fr_FR: Votre publication ne contient pas suffisamment de contenu pour calculer son niveau de lecture.

en: A simplified summary is not necessary when content reading level is 9th grade or below. Choose when to prompt for a simplified summary on the settings page.
fr_FR: Un résumé simplifié n’est pas nécessaire lorsque le niveau de lecture du contenu est de 9e année ou moins. Choisissez quand demander un résumé simplifié sur la page des réglages.

note: translators: %s: the simplified summary grade level value (wrapped in a <strong> tag)
en: Simplified Summary Reading Grade Level: %s
fr_FR: Niveau de lecture du résumé simplifié : %s

en: Not enough content to determine an accurate reading level.
fr_FR: Contenu insuffisant pour déterminer un niveau de lecture précis.

en: Your simplified summary has a reading level above 9th grade.
fr_FR: Le niveau de lecture de votre résumé simplifié est supérieur à la 3e secondaire.

en: Your simplified summary has a reading level at or below 9th grade.
fr_FR: Le niveau de lecture de votre résumé simplifié est égal ou inférieur à la 3e secondaire.

en: Simplified summary is not being automatically inserted into the content.
fr_FR: Le résumé simplifié n’est pas inséré automatiquement dans le contenu.

note: translators: %s: link to the settings page
en: Your Prompt for Simplified Summary is set to &ldquo;never.&rdquo; If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
fr_FR: Votre invite pour le résumé simplifié est réglée sur « jamais. » Si vous souhaitez que le résumé simplifié soit affiché automatiquement, vous pouvez modifier cela sur la %s.

en: settings page
fr_FR: page des réglages

note: translators: %s: position phrase wrapped in a <strong> element (e.g. "<strong>before the content</strong>"). Do not translate the %s placeholder.
en: Simplified summary is being automatically inserted %s.
fr_FR: Le résumé simplifié est inséré automatiquement %s.

en: the content
fr_FR: le contenu

note: translators: %s: link to the settings page
en: Set where the Simplified Summary is inserted into the content on the %s.
fr_FR: Définissez l’emplacement d’insertion du résumé simplifié dans le contenu sur la %s.

note: translators: %s: link to the settings page
en: Your Simplified Summary location is set to &ldquo;manually&rdquo; which requires a function be added to your page template. If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
fr_FR: L’emplacement de votre résumé simplifié est réglé sur « manuellement », ce qui nécessite l’ajout d’une fonction à votre modèle de page. Si vous souhaitez que le résumé simplifié soit affiché automatiquement, vous pouvez modifier cela sur la %s.

en: Simplified Summary
fr_FR: Résumé simplifié

en: Save Summary
fr_FR: Enregistrer le résumé

en: Learn more about improving readability and simplified summary requirements
fr_FR: En savoir plus sur l’amélioration de la lisibilité et les exigences en matière de résumé simplifié

en: No readability data to return
fr_FR: Aucune donnée de lisibilité à retourner

en: * Screen Reader Text
fr_FR: * Texte pour lecteur d'écran

en: The id value was not set
fr_FR: La valeur de l'ID n'a pas été définie

en: Post not found
fr_FR: Publication introuvable

en: Issue query returned no results
fr_FR: La requête de problème n'a renvoyé aucun résultat

en: Object query returned no results
fr_FR: La requête d'objet n'a renvoyé aucun résultat

en: Confirmed accessible
fr_FR: Accessible confirmé

en: Reviewed and verified to meet accessibility requirements.
fr_FR: Examiné et vérifié pour répondre aux exigences d’accessibilité.

en: False positive
fr_FR: Faux positif

en: The scanner flagged this, but it does not apply to this content.
fr_FR: Le scanner a signalé ce problème, mais il ne s’applique pas à ce contenu.

en: Remediated
fr_FR: Corrigé

en: The issue has been fixed, but the page has not been rescanned yet.
fr_FR: Le problème a été corrigé, mais la page n’a pas encore été réanalysée.

en: Username:
fr_FR: Nom d'utilisateur :

en: Date:
fr_FR: Date :

en: Reopen Issue
fr_FR: Rouvrir le problème

en: Dismiss Issue
fr_FR: Ignorer le problème

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Manage Globally Dismissed
fr_FR: Gérer les problèmes ignorés globalement

en: Your user account doesn't have permission to dismiss this issue.
fr_FR: Votre compte utilisateur n’a pas la permission d’ignorer ce problème.

en: Dismiss issue as:
fr_FR: Ignorer le problème comme :

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Get Accessibility Checker Pro, opens in new window
fr_FR: Obtenir Accessibility Checker Pro, s'ouvre dans une nouvelle fenêtre

en: View Accessibility Checker Documentation (opens in new window)
fr_FR: Voir la documentation d'Accessibility Checker (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Get support for Accessibility Checker (opens in new window)
fr_FR: Obtenir de l'aide pour Accessibility Checker (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Rate Accessibility Checker plugin (opens in new window)
fr_FR: Évaluer le plugin Accessibility Checker (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Rate plugin
fr_FR: Évaluer l'extension

en: Upgrade Sale Now
fr_FR: Promotion de mise à niveau en cours

en: Unable to redirect to upgrade page.
fr_FR: Impossible de rediriger vers la page de mise à niveau.

en: Most Recent Test Summary
fr_FR: Résumé du test le plus récent

en: Update Counts
fr_FR: Mettre à jour les compteurs

en: Start New Scan
fr_FR: Démarrer une nouvelle analyse

en: View All Open Issues
fr_FR: Voir tous les problèmes ouverts

en: See History
fr_FR: Voir l'historique

en: Unique Problem | Unique Problems
fr_FR[0]: Problème unique
fr_FR[1]: Problèmes uniques

en: Unique Contrast Problem | Unique Contrast Problems
fr_FR[0]: Problème de contraste unique
fr_FR[1]: Problèmes de contraste uniques

en: Unique Item Needing Review | Unique Items Needing Review
fr_FR[0]: Élément unique à vérifier
fr_FR[1]: Éléments uniques à vérifier

en: Average Issues Per Page
fr_FR: Moyenne des problèmes par page

en: Average Issue Density
fr_FR: Densité moyenne des problèmes

en: Report Last Updated:
fr_FR: Rapport mis à jour le :

en: Never
fr_FR: Jamais

en: URLs Scanned
fr_FR: URLs analysées

note: translators: %1$s is the number of post types with issues, %2$s is the number of public post types.
en: %1$s of %2$s
fr_FR: %1$s sur %2$s

en: Post Types Checked
fr_FR: Types d'articles vérifiés

en: URLs with 100% score
fr_FR: URLs avec un score de 100 %

en: This summary is automatically updated every 24 hours, or any time a full site scan is completed. You can also manually update these results by clicking the Update Counts button.
fr_FR: Ce résumé est automatiquement mis à jour toutes les 24 heures, ou à chaque fois qu'une analyse complète du site est effectuée. Vous pouvez également mettre à jour manuellement ces résultats en cliquant sur le bouton Mettre à jour les compteurs.

en: Your site has a large number of issues. For performance reasons, not all issues have been included in this summary.
fr_FR: Votre site présente un grand nombre de problèmes. Pour des raisons de performance, tous les problèmes n'ont pas été inclus dans ce résumé.

en: Site-Wide Accessibility Reports
fr_FR: Rapports d'accessibilité à l'échelle du site

en: Hide banner
fr_FR: Masquer la bannière

en: Unlock Detailed Accessibility Reports
fr_FR: Débloquer les rapports d'accessibilité détaillés

en: Start scanning your entire website for accessibility issues, get full-site reports, and become compliant with accessibility guidelines faster.
fr_FR: Commencez à analyser l'ensemble de votre site web pour détecter les problèmes d'accessibilité, obtenez des rapports complets sur le site et devenez conforme aux directives d'accessibilité plus rapidement.

en: Upgrade Accessibility Checker
fr_FR: Mettre à niveau Accessibility Checker

en: close ad
fr_FR: fermer la publicité

en: Get Detailed Accessibility Reports
fr_FR: Obtenir des rapports d'accessibilité détaillés

en: Full Site Accessibility Status
fr_FR: Statut d'accessibilité de l'ensemble du site

en: Updated
fr_FR: Mis à jour

en: Problems:
fr_FR: Problèmes :

en: Contrast Problems:
fr_FR: Problèmes de contraste :

en: Needs Review:
fr_FR: À vérifier :

en: Your site has accessibility issues that should be addressed as soon as possible to ensure compliance with accessibility guidelines.
fr_FR: Votre site présente des problèmes d'accessibilité qui doivent être traités dès que possible pour assurer la conformité aux directives d'accessibilité.

en: Way to go! Accessibility Checker cannot find any accessibility problems in the content it tested. Some problems cannot be found by automated tools so don't forget to
fr_FR: Bien joué! Accessibility Checker ne trouve aucun problème d'accessibilité dans le contenu qu'il a testé. Certains problèmes ne peuvent pas être détectés par des outils automatisés, alors n'oubliez pas de

en: manually test your site
fr_FR: tester manuellement votre site

en: Issues By Post Type
fr_FR: Problèmes par type d'article

en: Post Type
fr_FR: Type d'article

en: Problems
fr_FR: Problèmes

en: Contrast
fr_FR: Contraste

en: Upgrade to Scan (opens in a new window)
fr_FR: Mettre à niveau pour scanner (s’ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Upgrade to Scan
fr_FR: Mettre à niveau pour analyser

en: See More Reports
fr_FR: Voir plus de rapports

en: Learn Accessibility
fr_FR: Apprendre l'accessibilité

en: Additional Resources
fr_FR: Ressources supplémentaires

en: Blog (opens in a new window)
fr_FR: Blog (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Documentation (opens in a new window)
fr_FR: Documentation (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Accessibility Events &amp; News in Your Inbox
fr_FR: Événements et actualités sur l'accessibilité dans votre boîte de réception

en: Subscribe to Equalize Digital's email list to get access to free accessibility webinars and training resources.
fr_FR: Abonnez-vous à la liste de diffusion d'Equalize Digital pour accéder à des webinaires gratuits sur l'accessibilité et des ressources de formation.

en: Email*
fr_FR: E-mail*

en: Type your email
fr_FR: Saisissez votre e-mail

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Type your first name
fr_FR: Saisissez votre prénom

note: translators: 1: link to privacy policy page. 2: link close tag.
en: By subscribing, you consent to receive emails in accordance with our %1$sPrivacy Policy%2$s.
fr_FR: En vous abonnant, vous consentez à recevoir des e-mails conformément à notre %1$sPolitique de confidentialité%2$s.

en: Accessibility Checker &mdash; Audit History
fr_FR: Accessibility Checker &mdash; Historique des audits

en: Accessibility issues
fr_FR: Problèmes d'accessibilité

en: Content checked for accessibility
fr_FR: Contenu vérifié pour l'accessibilité

en: Post types configured for accessibility checks
fr_FR: Types de publications configurés pour les vérifications d'accessibilité

en: Accessibility
fr_FR: Accessibilité

en: View Issues
fr_FR: Voir les problèmes

en: View Accessibility Checker
fr_FR: Voir Accessibility Checker

en: Accessibility issues detected
fr_FR: Problèmes d'accessibilité détectés

note: translators: 1: error count, 2: warning count.
en: Accessibility Checker has detected %1$s errors and %2$s warnings.
fr_FR: Accessibility Checker a détecté %1$s erreurs et %2$s avertissements.

en: No accessibility issues detected
fr_FR: Aucun problème d'accessibilité détecté

en: Accessibility Checker has not found any issues in scanned content.
fr_FR: Accessibility Checker n'a trouvé aucun problème dans le contenu analysé.

en: Content has not been checked
fr_FR: Le contenu n'a pas été vérifié

en: No posts have been scanned yet. Run a full site scan to begin checking your content for accessibility issues.
fr_FR: Aucune publication n'a encore été analysée. Lance une analyse complète du site pour commencer à vérifier les problèmes d'accessibilité dans ton contenu.

en: Start full site scan
fr_FR: Démarrer l'analyse complète du site

en: Content is being checked for accessibility
fr_FR: Le contenu est en cours de vérification pour l'accessibilité

note: translators: %s is the number of posts scanned.
en: Accessibility Checker has scanned %s post for accessibility issues. | Accessibility Checker has scanned %s posts for accessibility issues.
fr_FR[0]: Accessibility Checker a analysé %s publication pour les problèmes d’accessibilité.
fr_FR[1]: Accessibility Checker a analysé %s publications pour les problèmes d’accessibilité.

en: No post types selected for accessibility checking
fr_FR: Aucun type de publication sélectionné pour la vérification d'accessibilité

en: Accessibility Checker cannot scan any content because no post types have been selected. Without configured post types, no accessibility issues will be detected.
fr_FR: Accessibility Checker ne peut analyser aucun contenu car aucun type de publication n'a été sélectionné. Sans types de publications configurés, aucun problème d'accessibilité ne sera détecté.

en: Configure post types
fr_FR: Configurer les types de publications

en: Post types are configured for accessibility checking
fr_FR: Les types de publications sont configurés pour la vérification d'accessibilité

note: translators: 1: number of post types, 2: comma-separated list of post type names.
en: Accessibility Checker is configured to scan %1$s post type: %2$s. | Accessibility Checker is configured to scan %1$s post types: %2$s.
fr_FR[0]: Accessibility Checker est configuré pour analyser %1$s type de publication : %2$s.
fr_FR[1]: Accessibility Checker est configuré pour analyser %1$s types de publication : %2$s.

en: Accessibility Checker &mdash; Free
fr_FR: Accessibility Checker &mdash; Gratuit

en: Database Version
fr_FR: Version de la base de données

en: Policy Page
fr_FR: Page de politique

en: Unset
fr_FR: Non défini

en: Activation Date
fr_FR: Date d'activation

en: Footer Statement
fr_FR: Déclaration de pied de page

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Delete Data
fr_FR: Supprimer les données

en: Include Statement Link
fr_FR: Inclure le lien de la déclaration

en: Post Types
fr_FR: Types d'articles

en: Simplified Sum Position
fr_FR: Position du résumé simplifié

en: Simplified Sum Prompt
fr_FR: Invite du résumé simplifié

en: Post Count
fr_FR: Nombre d'articles

en: Error Count
fr_FR: Nombre d'erreurs

en: Warning Count
fr_FR: Nombre d'avertissements

en: DB Table Count
fr_FR: Nombre de tables de base de données

en: License Status
fr_FR: Statut de la licence

en: Scan ID
fr_FR: ID d'analyse

en: Scan Total
fr_FR: Total des analyses

en: Simplified Sum Heading
fr_FR: Titre du résumé simplifié

en: Dismiss Permissions
fr_FR: Autorisations de rejet

en: Dismissals DB Table Count
fr_FR: Nombre d'enregistrements dans la table de rejets (DB)

note: translators: %1$s is the site name, %2$s is a link with the plugin name.
en: %1$s uses %2$s to monitor our website's accessibility.
fr_FR: %1$s utilise %2$s pour surveiller l'accessibilité de notre site web.

en: Accessibility Checker (opens in a new window)
fr_FR: Accessibility Checker (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

note: translators: %1$s is a link to the accessibility policy page, with text "Accessibility Policy".
en: Read our %s
fr_FR: Lisez notre %s

en: Accessibility Policy
fr_FR: Politique d'accessibilité

en: Get Accessibility Checker Pro
fr_FR: Obtenez Accessibility Checker Pro

en: Get Accessibility Checker Pro (opens in new window)
fr_FR: Obtenez Accessibility Checker Pro (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Sorry, you are not allowed to dismiss issues.
fr_FR: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à ignorer les problèmes.

en: Sorry, you are not allowed to dismiss issues globally.
fr_FR: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à ignorer les problèmes globalement.

en: Issue not found.
fr_FR: Problème introuvable.

en: Failed to update the issue.
fr_FR: Échec de la mise à jour du problème.

en: Add Size & Type To File Links
fr_FR: Ajouter la taille et le type aux liens de fichiers

en: Add Context to Linked Files
fr_FR: Ajouter du contexte aux fichiers liés

en: Add File Size & Type To Links
fr_FR: Ajouter la taille et le type de fichier aux liens

en: Add the file size and type to linked files that may trigger a download.
fr_FR: Ajouter la taille et le type de fichier aux liens de fichiers qui peuvent déclencher un téléchargement.

en: Add Labels to Unlabelled Form Fields
fr_FR: Ajouter des étiquettes aux champs de formulaire non étiquetés

en: Label Form Fields
fr_FR: Étiqueter les champs de formulaire

en: Add labels to unlabelled form fields if field purpose can be determined.
fr_FR: Ajouter des étiquettes aux champs de formulaire non étiquetés si le but du champ peut être déterminé.

note: translators: %1$s: a CSS class name wrapped in a <code> tag.
en: Attempt to add labels to form fields that are missing them. Note: You may need to add custom styles targeting the %1$s class if adding labels affects your form layouts.
fr_FR: Tenter d'ajouter des étiquettes aux champs de formulaire qui en sont dépourvus. Remarque : Vous devrez peut-être ajouter des styles personnalisés ciblant la classe %1$s si l'ajout d'étiquettes affecte la mise en page de vos formulaires.

en: Add Missing or Empty Page Titles
fr_FR: Ajouter des titres de page manquants ou vides

en: Set Page HTML Titles
fr_FR: Définir les titres HTML des pages

en: Add Missing Page Title
fr_FR: Ajouter un titre de page manquant

note: translators: %1$s: a code tag with a title tag.
en: Add a %1$s tag to the page if it's missing or empty.
fr_FR: Ajouter une balise %1$s à la page si elle est manquante ou vide.

en: Add warning when link opens new tab/window
fr_FR: Ajouter un avertissement lorsqu'un lien ouvre un nouvel onglet/fenêtre

en: Add Label To Links That Open A New Tab/Window
fr_FR: Ajouter une étiquette aux liens qui ouvrent un nouvel onglet/fenêtre

note: translators: %1%s: A <code> tag containing target="_blank".
en: Add a label and icon to links with %1$s informing users they will open a new tab/window. %2$sNote: This setting will have no effect if the "Block Links Opening New Windows" fix is enabled.%3$s
fr_FR: Ajouter une étiquette et une icône aux liens avec %1$s informant les utilisateurs qu'ils ouvriront un nouvel onglet/fenêtre. %2$sRemarque : Ce paramètre n'aura aucun effet si la correction « Bloquer les liens ouvrant de nouvelles fenêtres » est activée.%3$s

en: opens a new window
fr_FR: ouvre une nouvelle fenêtre

en: Block PDF Uploads
fr_FR: Bloquer les téléchargements de PDF

note: translators: %1$s: a code tag with the capability name.
en: Restrict PDF uploads for users without the %1$s capability (allowed for admins by default).
fr_FR: Restreindre les téléchargements de PDF pour les utilisateurs sans la capacité %1$s (autorisé pour les administrateurs par défaut).

en: Add Labels to Comment and Search Forms
fr_FR: Ajouter des étiquettes aux formulaires de commentaire et de recherche

en: Label Comment/Search Fields
fr_FR: Étiqueter les champs de commentaire/recherche

en: Comment and Search Form Labels
fr_FR: Étiquettes des formulaires de commentaire et de recherche

en: Add missing labels to WordPress comment and search forms.
fr_FR: Ajouter des étiquettes manquantes aux formulaires de commentaire et de recherche WordPress.

en: Label Comment Form
fr_FR: Étiqueter le formulaire de commentaire

en: Add missing labels to the WordPress comment form.
fr_FR: Ajouter des étiquettes manquantes au formulaire de commentaire WordPress.

en: Label Search Form
fr_FR: Étiqueter le formulaire de recherche

en: Add a missing label to the WordPress search form.
fr_FR: Ajouter une étiquette manquante au formulaire de recherche WordPress.

en: Name
fr_FR: Nom

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Website
fr_FR: Site web

en: Search …
fr_FR: Rechercher …

en: Search for:
fr_FR: Rechercher :

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Settings to add missing labels to WordPress comment and search forms.
fr_FR: Paramètres pour ajouter des étiquettes manquantes aux formulaires de commentaires et de recherche WordPress.

en: Force Error on Empty Search
fr_FR: Forcer une erreur lors d'une recherche vide

en: Empty Search Handling
fr_FR: Gestion des recherches vides

en: When a search is submitted with an empty query, force WordPress to display the search results template so users see a meaningful response. This assumes the active theme has a search.php template.
fr_FR: Lorsqu'une recherche est soumise avec une requête vide, forcer WordPress à afficher le modèle de résultats de recherche afin que les utilisateurs voient une réponse significative. Cela suppose que le thème actif dispose d'un modèle search.php.

en: Force WordPress to show a search results page when a search is submitted with an empty query.
fr_FR: Forcer WordPress à afficher une page de résultats de recherche lorsqu'une recherche est soumise avec une requête vide.

en: Add Focus Outlines
fr_FR: Ajouter des contours de focus

en: Focus Outline
fr_FR: Contour de focus

en: Add an outline to elements when they receive keyboard focus.
fr_FR: Ajouter un contour aux éléments lorsqu'ils reçoivent le focus du clavier.

en: Add Focus Outline
fr_FR: Ajouter un contour de focus

en: Settings related to enhancing focus outlines for better keyboard accessibility.
fr_FR: Paramètres liés à l'amélioration des contours de focus pour une meilleure accessibilité au clavier.

en: Add lang & dir Attributes
fr_FR: Ajouter les attributs lang et dir

en: Set Page Language
fr_FR: Définir la langue de la page

en: Add "lang" & "dir" Attributes
fr_FR: Ajouter les attributs « lang » et « dir »

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag. %2$s: dir attribute %3$s: html element.
en: Add the site language (%1$s) and text direction (%2$s) attributes to the %3$s element.
fr_FR: Ajouter les attributs de langue du site (%1$s) et de direction du texte (%2$s) à l'élément %3$s.

en: Add Underlines to all non-nav Links
fr_FR: Ajouter des soulignements à tous les liens non-navigation

en: Underline Links
fr_FR: Souligner les liens

en: Force Link Underline
fr_FR: Forcer le soulignement des liens

en: Ensure that non-navigation links are underlined.
fr_FR: S'assurer que les liens non-navigation sont soulignés.

en: Make Meta Viewport Tag Scalable
fr_FR: Rendre la balise meta viewport extensible

en: Make Viewport Scalable
fr_FR: Rendre le viewport extensible

en: Ensure the viewport tag allows for scaling, enhancing accessibility on mobile devices.
fr_FR: S'assurer que la balise viewport permet le redimensionnement, améliorant l'accessibilité sur les appareils mobiles.

en: Prevent Links Opening New Windows
fr_FR: Empêcher les liens d'ouvrir de nouvelles fenêtres

en: Block Links Opening New Windows
fr_FR: Bloquer les liens ouvrant de nouvelles fenêtres

note: translators: %1%s: A <code> tag containing target="_blank".
en: Prevent links from opening in a new window or tab by removing %1$s.
fr_FR: Empêcher les liens de s'ouvrir dans une nouvelle fenêtre ou un nouvel onglet en supprimant %1$s.

en: Prefer Accessible Label Attribute
fr_FR: Préférer l'attribut d'étiquette accessible

en: Remove Unnecessary Title Attributes
fr_FR: Supprimer les attributs title inutiles

en: Remove Title Attributes
fr_FR: Supprimer les attributs title

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag.
en: Remove %1$s attributes from elements that already have a preferred accessible name.
fr_FR: Supprimer les attributs %1$s des éléments qui ont déjà un nom accessible préféré.

en: Add Skip Links
fr_FR: Ajouter des liens d'évitement

en: Skip Link
fr_FR: Lien d'évitement

en: Enable Skip Link
fr_FR: Activer le lien d'évitement

en: Add a skip link to all site pages, allowing users to skip directly to the main content.
fr_FR: Ajouter un lien d'évitement à toutes les pages du site, permettant aux utilisateurs de passer directement au contenu principal.

en: Main Content Target (required)
fr_FR: Cible du contenu principal (obligatoire)

en: Define the ID(s) of the main content area(s) to be targeted by skip links. Enter multiple IDs separated by commas; the system will cascade through the list to find the appropriate one for each page.
fr_FR: Définissez le ou les ID de la ou des zones de contenu principal ciblées par les liens d'évitement. Entrez plusieurs ID séparés par des virgules ; le système parcourra la liste pour trouver celui qui convient à chaque page.

en: Navigation Target
fr_FR: Cible de navigation

en: Set the ID attribute of the navigation element. This is useful if your main navigation contains actions that most site visitors would want to take such as login or search features.
fr_FR: Définissez l'attribut ID de l'élément de navigation. C'est utile si votre navigation principale contient des actions que la plupart des visiteurs du site voudraient effectuer, comme se connecter ou effectuer une recherche.

note: translators: %1$s: opening anchor tag, %2$s: closing anchor tag.
en: If your theme is not already adding a skip link that allows keyboard users to bypass the navigation and quickly jump to the main content, enable skip links here. %1$sLearn more about skip links.%2$s
fr_FR: Si votre thème n'ajoute pas déjà un lien d'évitement permettant aux utilisateurs de clavier de contourner la navigation et de passer rapidement au contenu principal, activez les liens d'évitement ici. %1$sEn savoir plus sur les liens d'évitement.%2$s

en: Skip to content
fr_FR: Passer au contenu

en: Skip to navigation
fr_FR: Passer à la navigation

en: Remove Tabindex from Focusable Elements
fr_FR: Supprimer tabindex des éléments focalisables

en: Remove Tab Index
fr_FR: Supprimer l'index de tabulation

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag.
en: Remove the %1$s attribute from focusable elements.
fr_FR: Supprimer l'attribut %1$s des éléments focalisables.

en: Note: This setting is not recommended for themes that are already accessibility-ready.
fr_FR: Remarque : Ce paramètre n'est pas recommandé pour les thèmes déjà prêts pour l'accessibilité.

en: Fix not found
fr_FR: Correction non trouvée

en: Fix not found.
fr_FR: Correction introuvable.

en: You do not have permission to manage this license.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de gérer cette licence.

en: Pro license management is active. Please manage your license from Accessibility Checker Pro.
fr_FR: La gestion de la licence Pro est active. Veuillez gérer votre licence depuis Accessibility Checker Pro.

en: An error occurred, please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: You do not have permission to register this site.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'enregistrer ce site.

en: You do not have permission to unregister this site.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de désenregistrer ce site.

en: No license key found. Please activate a license before registering your site.
fr_FR: Aucune clé de licence trouvée. Veuillez activer une licence avant d'enregistrer votre site.

en: Unknown error occurred while registering the site.
fr_FR: Une erreur inconnue est survenue lors de l'enregistrement du site.

en: Site registered successfully. Your site is now configured to use additional accessibility services.
fr_FR: Site enregistré avec succès. Votre site est maintenant configuré pour utiliser des services d'accessibilité supplémentaires.

en: Site registration completed, but the response data was not in the expected format. Some features may not work correctly.
fr_FR: L'enregistrement du site est terminé, mais les données de réponse n'étaient pas au format attendu. Certaines fonctionnalités pourraient ne pas fonctionner correctement.

en: Unable to unregister site. Required registration data is missing.
fr_FR: Impossible de désenregistrer le site. Les données d'enregistrement requises sont manquantes.

en: Unknown error occurred while unregistering the site.
fr_FR: Une erreur inconnue est survenue lors du désenregistrement du site.

en: Site unregistered successfully. Your site will no longer receive email reports.
fr_FR: Site désenregistré avec succès. Votre site ne recevra plus de rapports par e-mail.

en: No license key provided.
fr_FR: Aucune clé de licence fournie.

en: Missing required parameters for unregistration.
fr_FR: Paramètres requis manquants pour le désenregistrement.

en: Blind
fr_FR: Aveugle

en: Low-vision
fr_FR: Malvoyant

en: Deafblind
fr_FR: Sourdaveugle

en: Mobility
fr_FR: Mobilité

en: Colorblind
fr_FR: Daltonien

en: Cognitive
fr_FR: Cognitif

en: Seizure disorders
fr_FR: Troubles épileptiques

en: Vestibular disorders
fr_FR: Troubles vestibulaires

en: Deaf
fr_FR: Sourds

en: Hard of hearing
fr_FR: Malentendants

en: Language learners
fr_FR: Apprenants de langues

en: ADHD
fr_FR: TDAH

en: Dyslexia
fr_FR: Dyslexie

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: This element uses %s, which hides it from screen readers.
fr_FR: Cet élément utilise %s, qui le cache aux lecteurs d'écran.

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: These elements use %s, which hides them from screen readers.
fr_FR: Ces éléments utilisent %s, qui les cache aux lecteurs d'écran.

en: The aria-hidden attribute is used to hide content from assistive technologies. While this is useful for decorative or redundant elements, it can cause accessibility issues if applied to important content that screen reader users need to access.
fr_FR: L'attribut aria-hidden est utilisé pour masquer du contenu aux technologies d'assistance. Bien que cela soit utile pour les éléments décoratifs ou redondants, cela peut causer des problèmes d'accessibilité s'il est appliqué à du contenu important que les utilisateurs de lecteurs d'écran doivent pouvoir consulter.

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: Check whether the element should truly be hidden from screen reader users. If it contains important content or functionality, remove %s. If it's decorative or redundant, leave the element alone and dismiss this warning in Accessibility Checker.
fr_FR: Vérifiez si l'élément doit réellement être masqué pour les utilisateurs de lecteurs d'écran. S'il contient du contenu ou des fonctionnalités importants, supprimez %s. S'il est décoratif ou redondant, laissez l'élément tel quel et ignorez cet avertissement dans Accessibility Checker.

en: W3C: ARIA Authoring Practices - aria-hidden
fr_FR: W3C : Pratiques de création ARIA - aria-hidden

en: MDN Web Docs: aria-hidden - Accessibility Attribute
fr_FR: MDN Web Docs : aria-hidden - Attribut d'accessibilité

en: Broken ARIA Reference
fr_FR: Référence ARIA brisée

en: This element uses an ARIA attribute that references another element which does not exist or is not properly labeled.
fr_FR: Cet élément utilise un attribut ARIA qui fait référence à un autre élément qui n'existe pas ou n'est pas correctement étiqueté.

en: These elements use ARIA attributes that reference other elements which do not exist or are not properly labeled.
fr_FR: Ces éléments utilisent des attributs ARIA qui font référence à d'autres éléments qui n'existent pas ou ne sont pas correctement étiquetés.

en: ARIA attributes like aria-labelledby and aria-describedby are used to improve accessibility by connecting elements to their labels or descriptions. If the reference target does not exist, users of assistive technology will miss important context or instructions.
fr_FR: Les attributs ARIA comme aria-labelledby et aria-describedby sont utilisés pour améliorer l'accessibilité en reliant des éléments à leurs étiquettes ou descriptions. Si la cible de référence n'existe pas, les utilisateurs de technologies d'assistance manqueront un contexte ou des instructions importantes.

en: Inspect the ARIA attributes (such as aria-labelledby or aria-describedby) on the flagged elements and ensure that each one points to a valid, correctly labeled ID that exists in the document.
fr_FR: Inspecte les attributs ARIA (comme aria-labelledby ou aria-describedby) sur les éléments signalés et assure-toi que chacun pointe vers un ID valide et correctement étiqueté qui existe dans le document.

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-labelledby attribute
fr_FR: MDN Web Docs : ARIA : attribut aria-labelledby

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-describedby attribute
fr_FR: MDN Web Docs : ARIA : attribut aria-describedby

en: ARIA for Beginners (Webinar)
fr_FR: ARIA pour les débutants (Webinaire)

en: Broken Skip or Anchor Link
fr_FR: Lien d'évitement ou d'ancrage brisé

en: This link points to an anchor target on the same page, but no element with the referenced ID exists.
fr_FR: Ce lien pointe vers une ancre cible sur la même page, mais aucun élément avec l'ID référencé n'existe.

en: These links point to anchor targets on the same page, but no elements with the referenced IDs exist.
fr_FR: Ces liens pointent vers des ancres cibles sur la même page, mais aucun élément avec les ID référencés n'existe.

en: Skip and anchor links are important for efficient keyboard and screen reader navigation. When these links are broken, users may be confused or lose their place on the page, leading to a frustrating experience—especially for people who rely on keyboard shortcuts or assistive technology.
fr_FR: Les liens de saut et d'ancrage sont importants pour une navigation efficace au clavier et avec un lecteur d'écran. Lorsque ces liens sont cassés, les utilisateurs peuvent être confus ou perdre leur place sur la page, ce qui mène à une expérience frustrante, en particulier pour les personnes qui dépendent des raccourcis clavier ou des technologies d'assistance.

en: Confirm that the link is pointing to a valid ID on the page. If the target element exists, make sure it has a matching id attribute. To automatically fix broken skip links throughout your site, enable the 'Enable Skip Link' fix in Accessibility Checker settings.
fr_FR: Confirme que le lien pointe vers un ID valide sur la page. Si l'élément cible existe, assure-toi qu'il a un attribut id correspondant. Pour corriger automatiquement les liens de saut cassés sur tout ton site, active la correction « Activer le lien de saut » dans les paramètres d'Accessibility Checker.

en: How to Make Your WordPress Site More Accessible With Skip Links
fr_FR: Comment rendre ton site WordPress plus accessible avec des liens de saut

en: How to Fix Broken Skip Links in Elementor
fr_FR: Comment réparer les liens de saut cassés dans Elementor

en: Insufficient Color Contrast
fr_FR: Contraste de couleur insuffisant

en: This element has foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
fr_FR: Cet élément a des couleurs de premier plan et d'arrière-plan qui ne respectent pas le ratio de contraste minimum pour la conformité de niveau AA.

en: These elements have foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
fr_FR: Ces éléments ont des couleurs de premier plan et d'arrière-plan qui ne respectent pas le ratio de contraste minimum pour la conformité de niveau AA.

en: Insufficient color contrast makes text and interactive elements difficult or impossible to read for users with low vision or color blindness. Ensuring adequate contrast helps all users access your content clearly.
fr_FR: Un contraste de couleur insuffisant rend le texte et les éléments interactifs difficiles ou impossibles à lire pour les utilisateurs ayant une vision réduite ou un daltonisme. Assurer un contraste adéquat aide tous les utilisateurs à accéder clairement à ton contenu.

en: Adjust the foreground and background colors of the flagged elements to ensure a contrast ratio of at least 4.5:1 for normal text. Use a contrast checker to confirm that your color combinations meet this requirement.
fr_FR: Ajuste les couleurs de premier plan et d'arrière-plan des éléments signalés pour assurer un ratio de contraste d'au moins 4,5:1 pour le texte normal. Utilise un vérificateur de contraste pour confirmer que tes combinaisons de couleurs respectent cette exigence.

en: Brand Color Contrast Grid
fr_FR: Grille de contraste des couleurs de marque

en: WebAIM Contrast Checker
fr_FR: Vérificateur de contraste WebAIM

en: TPGI Colour Contrast Analyser
fr_FR: Analyseur de contraste de couleur TPGI

en: Duplicate Form Label
fr_FR: Étiquette de formulaire en double

en: This form field has more than one label associated with it.
fr_FR: Ce champ de formulaire a plus d'une étiquette qui lui est associée.

en: These form fields have more than one label associated with them.
fr_FR: Ces champs de formulaire ont plus d'une étiquette qui leur est associée.

en: Assistive technologies rely on a one-to-one relationship between form fields and labels to provide accurate guidance to users. When multiple labels are associated with the same field, it can confuse screen reader users and make form completion difficult as the screen reader may read the incorrect label for a field.
fr_FR: Les technologies d'assistance s'appuient sur une relation un-à-un entre les champs de formulaire et les étiquettes pour fournir des indications précises aux utilisateurs. Lorsque plusieurs étiquettes sont associées au même champ, cela peut confondre les utilisateurs de lecteurs d'écran et rendre difficile le remplissage du formulaire, car le lecteur d'écran peut lire l'étiquette incorrecte pour un champ.

note: translators: %1$s is <code>&lt;label&gt;</code>, %2$s is <code>for=""</code>.
en: Ensure each form field has only one %1$s element associated with it. If multiple labels are present, remove extras or consolidate them into a single %1$s with a clear description. Make sure each %1$s element correctly references its form field using the %2$s attribute and that all elements on the page have unique IDs. This error happens when you have the same form embedded on a page twice and can be resolved by creating unique forms for different parts of a page rather than repeating the same form throughout.
fr_FR: Assure-toi que chaque champ de formulaire n'a qu'un seul élément %1$s qui lui est associé. S'il y a plusieurs étiquettes, supprime les supplémentaires ou regroupe-les en un seul %1$s avec une description claire. Vérifie que chaque élément %1$s fait correctement référence à son champ de formulaire en utilisant l'attribut %2$s et que tous les éléments de la page ont des ID uniques. Cette erreur se produit lorsque tu as le même formulaire intégré deux fois sur une page et peut être résolue en créant des formulaires uniques pour différentes parties d'une page plutôt que de répéter le même formulaire partout.

en: MDN: <label> – The HTML Label element
fr_FR: MDN : <label> – L'élément HTML Label

en: W3C: H44 – Using label elements to associate text labels with form controls
fr_FR: W3C : H44 – Utilisation des éléments label pour associer des étiquettes de texte aux contrôles de formulaire

en: Empty Button
fr_FR: Bouton vide

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;input&gt;</code>.
en: This element is a %1$s or %2$s with no accessible label or text.
fr_FR: Cet élément est un %1$s ou %2$s sans étiquette ou texte accessible.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;input&gt;</code>.
en: These elements are %1$s or %2$s with no accessible label or text.
fr_FR: Ces éléments sont des %1$s ou %2$s sans étiquette ou texte accessible.

en: Buttons must clearly describe the action they perform. An empty button provides no information to screen readers or keyboard users, making it impossible to understand what clicking the button will do. This creates a barrier for people relying on assistive technologies.
fr_FR: Les boutons doivent décrire clairement l'action qu'ils effectuent. Un bouton vide ne fournit aucune information aux lecteurs d'écran ou aux utilisateurs de clavier, rendant impossible la compréhension de ce que fera le clic sur le bouton. Cela crée une barrière pour les personnes qui dépendent des technologies d'assistance.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>value</code>, %3$s is <code>alt</code>, %4$s is <code>aria-hidden="true"</code>, %5$s is <code>aria-label</code>.
en: Add visible text inside the %1$s element, set a %2$s attribute on an input button, or include an %3$s attribute on a button image. If the button uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %4$s and add a descriptive %5$s to the button or include screen reader-only text.  Each button must have a label that clearly describes its purpose or action.
fr_FR: Ajoute du texte visible à l'intérieur de l'élément %1$s, définis un attribut %2$s sur un bouton d'entrée, ou inclus un attribut %3$s sur une image de bouton. Si le bouton utilise uniquement une icône (par exemple, SVG ou police web), cache l'icône avec %4$s et ajoute un %5$s descriptif au bouton ou inclus du texte réservé aux lecteurs d'écran. Chaque bouton doit avoir une étiquette qui décrit clairement son but ou son action.

en: MDN Web Docs: <button>
fr_FR: MDN Web Docs : <button>

en: W3C Technique H44: Using the button element
fr_FR: Technique W3C H44 : Utilisation de l'élément button

en: WordPress: The CSS class screen-reader-text
fr_FR: WordPress : La classe CSS screen-reader-text

en: Empty Heading Tag
fr_FR: Balise de titre vide

note: translators: %s represents any heading element like <code>&lt;h1&gt;&lt;/h1&gt;</code>, <code>&lt;h2&gt;&lt;/h2&gt;</code>, etc.
en: This is an empty %s heading that doesn't contain any content.
fr_FR: C'est un titre %s vide qui ne contient aucun contenu.

note: translators: %s represents any heading element like <code>&lt;h1&gt;&lt;/h1&gt;</code>, <code>&lt;h2&gt;&lt;/h2&gt;</code>, etc.
en: These are empty %s headings that don't contain any content.
fr_FR: Ce sont des titres %s vides qui ne contiennent aucun contenu.

en: Headings help structure content and provide important navigation points for screen reader users. An empty heading communicates no useful information and may cause confusion or disorientation when navigating by headings.
fr_FR: Les titres aident à structurer le contenu et fournissent des points de navigation importants pour les utilisateurs de lecteurs d'écran. Un titre vide ne communique aucune information utile et peut causer de la confusion ou de la désorientation lors de la navigation par titres.

en: Add meaningful content inside the heading tag to describe the section that follows. If the heading is not needed, remove it entirely to avoid misleading assistive technologies.
fr_FR: Ajoute du contenu significatif à l'intérieur de la balise de titre pour décrire la section qui suit. Si le titre n'est pas nécessaire, supprime-le entièrement pour éviter d'induire en erreur les technologies d'assistance.

en: MDN: HTML heading elements
fr_FR: MDN : Éléments de titre HTML

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H42: Using h1–h6 to identify headings
fr_FR: W3C : Techniques pour WCAG 2.1 – H42 : Utilisation de h1–h6 pour identifier les titres

en: Empty Link
fr_FR: Lien vide

en: This is an empty link that does not contain any meaningful content for assistive technologies.
fr_FR: C'est un lien vide qui ne contient aucun contenu significatif pour les technologies d'assistance.

en: These are empty links that do not contain any meaningful content for assistive technologies.
fr_FR: Ce sont des liens vides qui ne contiennent aucun contenu significatif pour les technologies d'assistance.

en: Screen reader users rely on link text to understand the purpose or destination of a link. An empty link provides no information, making it difficult or impossible for users to decide whether or not to follow it.
fr_FR: Les utilisateurs de lecteurs d'écran s'appuient sur le texte des liens pour comprendre le but ou la destination d'un lien. Un lien vide ne fournit aucune information, rendant difficile ou impossible pour les utilisateurs de décider s'ils doivent le suivre ou non.

note: translators: %1$s is <code>&lt;a&gt;</code>, %2$s is <code>aria-hidden="true"</code>, %3$s is <code>aria-label</code.
en: Add descriptive text inside the %1$s element. If the link uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %2$s and add a descriptive %3$s to the link or include screen reader-only text to explain where the link goes.
fr_FR: Ajoute du texte descriptif à l'intérieur de l'élément %1$s. Si le lien utilise uniquement une icône (par exemple, SVG ou police web), cache l'icône avec %2$s et ajoute un %3$s descriptif au lien ou inclus du texte réservé aux lecteurs d'écran pour expliquer où mène le lien.

en: W3C Technique H30: Providing link text that describes the purpose of a link
fr_FR: Technique W3C H30 : Fournir un texte de lien qui décrit le but d'un lien

en: WebAIM: Links and Hypertext
fr_FR: WebAIM : Liens et hypertexte

en: Empty Paragraph Tag
fr_FR: Balise de paragraphe vide

en: This page contains a <p> tag with no content inside.
fr_FR: Cette page contient une balise <p> sans contenu à l'intérieur.

en: These pages contain <p> tags with no content inside.
fr_FR: Ces pages contiennent des balises <p> sans contenu à l'intérieur.

en: Empty paragraph tags can be announced by screen readers as blank lines or pauses, which may confuse users or disrupt reading flow. They can also interfere with visual layout or spacing, especially in assistive technology or mobile contexts.
fr_FR: Les balises de paragraphe vides peuvent être annoncées par les lecteurs d'écran comme des lignes vides ou des pauses, ce qui peut confondre les utilisateurs ou perturber le flux de lecture. Elles peuvent également interférer avec la mise en page visuelle ou l'espacement, en particulier dans les contextes de technologies d'assistance ou mobiles.

en: Remove the empty <p> tags from your content. If spacing is needed between sections, use margin, padding, or a visual spacer block instead of inserting blank paragraphs.
fr_FR: Supprime les balises <p> vides de ton contenu. Si un espacement est nécessaire entre les sections, utilise plutôt une marge, un remplissage ou un bloc d'espacement visuel au lieu d'insérer des paragraphes vides.

en: MDN Web Docs: The Paragraph Element - Accessibility
fr_FR: MDN Web Docs : L'élément Paragraphe - Accessibilité

en: WordPress Spacer Block
fr_FR: Bloc d'espacement WordPress

en: MDN Web Docs: CSS Padding
fr_FR: MDN Web Docs : CSS Padding

en: MDN Web Docs: CSS Margin
fr_FR: MDN Web Docs : CSS Margin

en: Empty Table Header
fr_FR: En-tête de tableau vide

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: This element is a table header cell (%s) with no text content.
fr_FR: Cet élément est une cellule d'en-tête de tableau (%s) sans contenu textuel.

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: These elements are table header cells (%s) with no text content.
fr_FR: Ces éléments sont des cellules d'en-tête de tableau (%s) sans contenu textuel.

en: Table headers provide context for the data in rows and columns. When a table header is empty, screen readers and other assistive technologies cannot convey the meaning of the associated data, making the table difficult or impossible to interpret.
fr_FR: Les en-têtes de tableau fournissent un contexte pour les données des lignes et des colonnes. Lorsqu'un en-tête de tableau est vide, les lecteurs d'écran et autres technologies d'assistance ne peuvent pas transmettre le sens des données associées, rendant le tableau difficile ou impossible à interpréter.

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: Add descriptive text inside each %s element that explains the purpose of the row or column. Avoid using empty header cells or placeholder text that lacks meaning. If necessary, you can visually hide text in a table header cell with a screen-reader-text class.
fr_FR: Ajoute du texte descriptif à l'intérieur de chaque élément %s qui explique le but de la ligne ou de la colonne. Évite d'utiliser des cellules d'en-tête vides ou du texte de remplissage sans signification. Si nécessaire, tu peux masquer visuellement le texte dans une cellule d'en-tête de tableau avec une classe screen-reader-text.

en: W3C: Tables Tutorial
fr_FR: W3C : Tutoriel sur les tableaux

en: MDN Web Docs: <th>
fr_FR: MDN Web Docs : <th>

en: iframe Missing Title
fr_FR: iframe sans titre

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: This %1$s does not have a descriptive title attribute.
fr_FR: Ce %1$s n'a pas d'attribut title descriptif.

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: These %1$s do not have descriptive title attributes.
fr_FR: Ces %1$s n'ont pas d'attributs title descriptifs.

en: Screen readers rely on the title attribute of an iframe to describe its purpose or content. Without a title, users may not understand what the embedded content is, making the page harder to navigate and use.
fr_FR: Les lecteurs d'écran s'appuient sur l'attribut title d'un iframe pour décrire son but ou son contenu. Sans titre, les utilisateurs peuvent ne pas comprendre ce qu'est le contenu intégré, rendant la page plus difficile à naviguer et à utiliser.

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: Add a title attribute to the %1$s tag that accurately describes the content or function of the embedded frame. If the iframe is added by a plugin and the title cannot be edited directly, check the plugin settings for an accessibility option, or contact the developer for support. Consider switching to a WordPress core embed instead.
fr_FR: Ajoute un attribut title à la balise %1$s qui décrit précisément le contenu ou la fonction du cadre intégré. Si l'iframe est ajouté par un plugin et que le titre ne peut pas être modifié directement, vérifie les paramètres du plugin pour une option d'accessibilité, ou contacte le développeur pour obtenir de l'aide. Envisage de passer à un embed WordPress core à la place.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - H64: Using the title attribute of the iframe element
fr_FR: W3C : Techniques pour WCAG 2.1 - H64 : Utilisation de l'attribut title de l'élément iframe

en: MDN Web Docs: <iframe>
fr_FR: MDN Web Docs : <iframe>

en: Image Map Missing Alternative Text
fr_FR: Image map sans texte alternatif

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code.
en: One or more %1$s elements in an image map are missing alternative text.
fr_FR: Un ou plusieurs éléments %1$s dans une image map manquent de texte alternatif.

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code.
en: One or more %1$s elements in image maps are missing alternative text.
fr_FR: Un ou plusieurs éléments %1$s dans des image maps manquent de texte alternatif.

en: Image maps use area elements to define interactive regions. Without alternative text, screen reader users won't know what each clickable area does, making it impossible to understand or interact with the map.
fr_FR: Les image maps utilisent des éléments area pour définir des régions interactives. Sans texte alternatif, les utilisateurs de lecteurs d'écran ne sauront pas ce que fait chaque zone cliquable, rendant impossible la compréhension ou l'interaction avec la carte.

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code>, %2$s is <code>alt=""</code.
en: Add a descriptive %2$s attribute to each %1$s element in your image map. The text should explain the function or destination of the link, not what the area looks like.
fr_FR: Ajoute un attribut %2$s descriptif à chaque élément %1$s dans ton image map. Le texte doit expliquer la fonction ou la destination du lien, pas à quoi ressemble la zone.

en: W3C: HTML Image Maps
fr_FR: W3C : Image Maps HTML

en: MDN Web Docs: <area>
fr_FR: MDN Web Docs : <area>

en: Image Empty Alternative Text
fr_FR: Image avec texte alternatif vide

note: translators: %s is <code>alt=""</code>.
en: This image has an empty alt attribute (%s).
fr_FR: Cette image a un attribut alt vide (%s).

note: translators: %s is <code>alt=""</code>.
en: These images have empty alt attributes (%s).
fr_FR: Ces images ont des attributs alt vides (%s).

en: Screen readers rely on alternative text to describe images to users who cannot see them. If the alt attribute is empty, it signals that the image is decorative and should be skipped. However, if a meaningful image has an empty alt attribute, users with visual impairments will miss important information. Proper use of alternative text improves accessibility and ensures all users can understand the content.
fr_FR: Les lecteurs d'écran s'appuient sur le texte alternatif pour décrire les images aux utilisateurs qui ne peuvent pas les voir. Si l'attribut alt est vide, cela signale que l'image est décorative et doit être ignorée. Cependant, si une image significative a un attribut alt vide, les utilisateurs ayant une déficience visuelle manqueront des informations importantes. L'utilisation appropriée du texte alternatif améliore l'accessibilité et garantit que tous les utilisateurs peuvent comprendre le contenu.

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is <code>role="presentation"</code>, and %3$s is <code>role="none"</code>.
en: Review the image to determine if it is decorative. If it is decorative, it is correct to use an empty %1$s attribute and you can dismiss this warning in Accessibility Checker or by adding %2$s or %3$s to the image and rescanning the page. If the image conveys information, add descriptive alt text that communicates the image's purpose or meaning.
fr_FR: Examinez l'image pour déterminer si elle est décorative. Si elle est décorative, il est correct d'utiliser un attribut %1$s vide et vous pouvez ignorer cet avertissement dans Accessibility Checker ou en ajoutant %2$s ou %3$s à l'image et en rescannant la page. Si l'image véhicule des informations, ajoutez un texte alternatif descriptif qui communique le but ou le sens de l'image.

en: W3C Tutorial on Images: Decorative Images
fr_FR: Tutoriel W3C sur les images : Images décoratives

en: Low-quality Alternative Text
fr_FR: Texte alternatif de faible qualité

en: This image has alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
fr_FR: Cette image a un texte alternatif qui peut être vague, redondant ou inclure des mots ou des noms de fichiers inutiles.

en: These images have alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
fr_FR: Ces images ont un texte alternatif qui peut être vague, redondant ou inclure des mots ou des noms de fichiers inutiles.

en: Alternative text helps people using screen readers understand the purpose of an image. When alt text includes words like “image,” “graphic,” or a file extension, it adds no useful information and can create confusion or distraction. Clear and relevant alt text improves comprehension and user experience.
fr_FR: Le texte alternatif aide les personnes utilisant des lecteurs d'écran à comprendre le but d'une image. Lorsque le texte alt inclut des mots comme « image, » « graphique, » ou une extension de fichier, cela n'ajoute aucune information utile et peut créer de la confusion ou de la distraction. Un texte alt clair et pertinent améliore la compréhension et l'expérience utilisateur.

en: Rewrite the alternative text to accurately and concisely describe the purpose of the image in context. Avoid including words like “image,” “graphic,” file names or extensions (e.g., .jpg, .png), or placeholder terms like “spacer” or “arrow.” If the image is decorative, leave the alt attribute empty.
fr_FR: Réécris le texte alternatif pour décrire avec précision et concision le but de l'image dans son contexte. Évite d'inclure des mots comme « image, » « graphique, » les noms de fichiers ou les extensions (par exemple, .jpg, .png), ou des termes génériques comme « espaceur » ou « flèche. » Si l'image est décorative, laisse l'attribut alt vide.

en: W3C Tutorial on Images: Informative Images
fr_FR: Tutoriel W3C sur les images : Images informatives

en: Image Long Alternative Text
fr_FR: Texte alternatif long d'image

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: This image has alternative text longer than %s characters.
fr_FR: Cette image a un texte alternatif de plus de %s caractères.

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: These images have alternative text longer than %s characters.
fr_FR: Ces images ont un texte alternatif de plus de %s caractères.

en: Alternative text should be concise and focused on describing the purpose or meaning of the image. Overly long alt text may overwhelm screen reader users, reduce readability, and distract from other content on the page.
fr_FR: Le texte alternatif doit être concis et se concentrer sur la description du but ou de la signification de l'image. Un texte alt trop long peut submerger les utilisateurs de lecteurs d'écran, réduire la lisibilité et distraire du reste du contenu de la page.

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: Shorten the alt text to fewer than %s characters while still describing the image's function or purpose. Keep descriptions simple and avoid repeating surrounding content. If the image's alt text does not need to be changed, dismiss this warning in Accessibility Checker.
fr_FR: Raccourcissez le texte alternatif à moins de %s caractères tout en décrivant la fonction ou le but de l'image. Gardez les descriptions simples et évitez de répéter le contenu environnant. Si le texte alternatif de l'image n'a pas besoin d'être modifié, ignorez cet avertissement dans Accessibility Checker.

en: W3C Tutorial: Informative Images
fr_FR: Tutoriel W3C : Images informatives

en: Image Missing Alternative Text
fr_FR: Image sans texte alternatif

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is the <code>&lt;img&gt;</code> tag.
en: This image does not have an alt attribute (%1$s) contained in the image tag (%2$s).
fr_FR: Cette image n'a pas d'attribut alt (%1$s) dans la balise image (%2$s).

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is the <code>&lt;img&gt;</code> tag.
en: These images do not have an alt attribute (%1$s) contained in their image tags (%2$s).
fr_FR: Ces images n'ont pas d'attribut alt (%1$s) dans leurs balises image (%2$s).

en: Alternative text is used by screen readers to describe images to people who cannot see them. If the alt attribute is missing, the screen reader will only say 'Image' or may read out the file URL. Alternative text is also used by search engines to understand the content of the image. If an image does not have alternative text, it can create a poor user experience for people with visual impairments and can negatively impact your site's SEO.
fr_FR: Le texte alternatif est utilisé par les lecteurs d'écran pour décrire les images aux personnes qui ne peuvent pas les voir. Si l'attribut alt est manquant, le lecteur d'écran dira seulement « Image » ou pourrait lire l'URL du fichier. Le texte alternatif est également utilisé par les moteurs de recherche pour comprendre le contenu de l'image. Si une image n'a pas de texte alternatif, cela peut créer une mauvaise expérience utilisateur pour les personnes ayant une déficience visuelle et peut avoir un impact négatif sur le référencement de votre site.

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code.
en: Add an alt attribute to the image with appropriate text describing the purpose of the image in the page. If the image is decorative, the alt attribute can be empty, but the HTML %1$s attribute still needs to be present.
fr_FR: Ajoute un attribut alt à l'image avec un texte approprié décrivant le but de l'image dans la page. Si l'image est décorative, l'attribut alt peut être vide, mais l'attribut HTML %1$s doit toujours être présent.

en: HTML Standard: The img element
fr_FR: Standard HTML : L'élément img

en: Alt Decision Tree
fr_FR: Arbre de décision Alt

en: Duplicate Alternative Text
fr_FR: Texte alternatif en double

en: This image has alternative text that is identical to nearby content or to another image on the page.
fr_FR: Cette image a un texte alternatif identique au contenu proche ou à une autre image sur la page.

en: These images have alternative text that is identical to nearby content or to other images on the page.
fr_FR: Ces images ont un texte alternatif identique au contenu proche ou à d'autres images sur la page.

en: When alternative text repeats nearby text or appears identically across multiple images, it creates confusion for screen reader users. Repetition provides no additional context and makes it difficult to distinguish between different elements or understand their purpose.
fr_FR: Lorsque le texte alternatif répète un texte proche ou apparaît de manière identique sur plusieurs images, cela crée de la confusion pour les utilisateurs de lecteurs d'écran. La répétition n'apporte aucun contexte supplémentaire et rend difficile la distinction entre différents éléments ou la compréhension de leur but.

en: If the alt text duplicates a nearby caption, heading, or visible text, remove the redundancy by shortening or omitting the alt text—especially if the surrounding text already provides the same information. If multiple images have the same alt text, revise each one to be unique and describe the purpose of that specific image in its context.
fr_FR: Si le texte alt duplique une légende, un titre ou un texte visible à proximité, supprime la redondance en raccourcissant ou en omettant le texte alt, surtout si le texte environnant fournit déjà la même information. Si plusieurs images ont le même texte alt, révise chacune pour qu'elle soit unique et décrive le but de cette image spécifique dans son contexte.

en: Image Animated GIF
fr_FR: Image GIF animée

en: This element is an animated image file (e.g., GIF or animated WebP).
fr_FR: Cet élément est un fichier image animé (par exemple, GIF ou WebP animé).

en: These elements are animated image files (e.g., GIFs or animated WebPs).
fr_FR: Ces éléments sont des fichiers images animés (par exemple, GIFs ou WebPs animés).

en: Animated images can be distracting, induce seizures in some individuals, or create cognitive load. WCAG guidelines require that animations that flash or loop continuously provide a mechanism to pause, stop, or hide them.
fr_FR: Les images animées peuvent être distrayantes, provoquer des crises chez certaines personnes ou créer une charge cognitive. Les directives WCAG exigent que les animations qui clignotent ou bouclent en continu fournissent un mécanisme pour les mettre en pause, les arrêter ou les masquer.

en: Replace the animated image with a static image or a video that includes controls. If you must use an animated image, ensure it does not flash more than three times per second and provide pause or stop controls if it plays for more than 5 seconds. If you have confirmed the image is accessible and pauseable, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
fr_FR: Remplacez l'image animée par une image statique ou une vidéo qui inclut des commandes. Si vous devez utiliser une image animée, assurez-vous qu'elle ne clignote pas plus de trois fois par seconde et fournissez des commandes de pause ou d'arrêt si elle joue pendant plus de 5 secondes. Si vous avez confirmé que l'image est accessible et peut être mise en pause, vous pouvez ignorer cet avertissement dans Accessibility Checker.

en: Should you use animated GIFs?
fr_FR: Devrais-tu utiliser des GIFs animés ?

en: W3C: G152: Setting animated gif images to stop blinking after n cycles (within 5 seconds)
fr_FR: W3C : G152 : Régler les images gif animées pour qu'elles arrêtent de clignoter après n cycles (dans les 5 secondes)

en: Pause Animated GIFs Plugin
fr_FR: Plugin de pause des GIFs animés

en: Linked Image Empty Alternative Text
fr_FR: Image liée avec texte alternatif vide

en: This image is inside a link and has an empty alt attribute and there is no other text within the link.
fr_FR: Cette image est à l'intérieur d'un lien et a un attribut alt vide, et il n'y a pas d'autre texte dans le lien.

en: These images are inside links and have empty alt attributes and there is no other text within the links.
fr_FR: Ces images sont à l'intérieur de liens et ont des attributs alt vides, et il n'y a pas d'autre texte dans les liens.

en: An empty alt attribute on a linked image causes screen reader users to hear just "link" with no context. This makes navigation confusing and may cause them to skip important content.
fr_FR: Un attribut alt vide sur une image liée fait entendre aux utilisateurs de lecteurs d'écran simplement « lien » sans contexte. Cela rend la navigation confuse et peut les amener à sauter un contenu important.

en: Replace the empty alt attribute with meaningful alternative text that clearly describes the link’s destination or purpose.
fr_FR: Remplace l'attribut alt vide par un texte alternatif significatif qui décrit clairement la destination ou le but du lien.

en: W3C Tutorial on Images: Functional Images
fr_FR: Tutoriel W3C sur les images : Images fonctionnelles

en: Linked Image Missing Alternative Text
fr_FR: Image liée sans texte alternatif

en: This image is inside a link but does not have an alt attribute and there is no other text within the link.
fr_FR: Cette image est à l'intérieur d'un lien mais n'a pas d'attribut alt et il n'y a pas d'autre texte dans le lien.

en: These images are inside links but do not have alt attributes and there is no other text within the links.
fr_FR: Ces images sont à l'intérieur de liens mais n'ont pas d'attributs alt et il n'y a pas d'autre texte dans les liens.

en: Screen reader users rely on alternative text to understand the purpose of linked images. Without it, they cannot determine where the link leads, making navigation difficult or impossible.
fr_FR: Les utilisateurs de lecteurs d'écran s'appuient sur le texte alternatif pour comprendre le but des images liées. Sans cela, ils ne peuvent pas déterminer où mène le lien, rendant la navigation difficile ou impossible.

note: translators: %s is <code>aria-label</code>.
en: Add an alt attribute that describes the purpose of the link. Focus on where the link goes, not what the image looks like. Alternatively, add an %s to the link.
fr_FR: Ajoute un attribut alt qui décrit le but du lien. Concentre-toi sur la destination du lien, pas sur l'apparence de l'image. Alternativement, ajoute un %s au lien.

en: Incorrect Heading Order
fr_FR: Ordre incorrect des titres

en: This page uses headings out of order, skipping one or more heading levels.
fr_FR: Cette page utilise des titres dans le désordre, sautant un ou plusieurs niveaux de titres.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h3&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;h2&gt;</code.
en: These pages use headings out of order, skipping one or more heading levels, such as going from %1$s to %2$s without an %3$s between.
fr_FR: Ces pages utilisent des titres dans le désordre, en sautant un ou plusieurs niveaux de titre, comme passer d'un %1$s à un %2$s sans %3$s entre les deux.

en: Headings help all users—especially those using screen readers or keyboard navigation—understand the structure of the page. Skipping heading levels can create confusion and make it harder to follow the content hierarchy or navigate efficiently.
fr_FR: Les titres aident tous les utilisateurs, en particulier ceux qui utilisent des lecteurs d'écran ou la navigation au clavier, à comprendre la structure de la page. Sauter des niveaux de titre peut créer de la confusion et rendre plus difficile la compréhension de la hiérarchie du contenu ou la navigation efficace.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h3&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;h2&gt;</code.
en: Revise your headings to follow a logical order without skipping levels. For example, if a %1$s is followed by a %2$s, change the %2$s to a %3$s or add an intervening %3$s section to preserve proper structure. If needed, use CSS or block/page builder settings to style headings rather than setting the incorrect level.
fr_FR: Révise tes titres pour suivre un ordre logique sans sauter de niveaux. Par exemple, si un %1$s est suivi d'un %2$s, change le %2$s en %3$s ou ajoute une section %3$s intermédiaire pour préserver la structure appropriée. Si nécessaire, utilise CSS ou les paramètres du constructeur de blocs/pages pour styliser les titres plutôt que de définir un niveau incorrect.

en: W3C Page Structure Tutorial: Headings
fr_FR: Tutoriel W3C sur la structure de page : Titres

en: Ambiguous Anchor Text
fr_FR: Texte d'ancre ambigu

en: This link uses generic or vague anchor text that does not describe its purpose.
fr_FR: Ce lien utilise un texte d'ancrage générique ou vague qui ne décrit pas son but.

en: These links use generic or vague anchor text that does not describe their purpose.
fr_FR: Ces liens utilisent un texte d'ancrage générique ou vague qui ne décrit pas leur but.

en: Screen reader users often browse a list of links out of context. If links use ambiguous phrases like "click here" or "learn more," users will not understand where the link goes or what it does. This can lead to confusion and reduce the usability of your website.
fr_FR: Les utilisateurs de lecteurs d'écran parcourent souvent une liste de liens hors contexte. Si les liens utilisent des phrases ambiguës comme « cliquez ici » ou « en savoir plus, » les utilisateurs ne comprendront pas où mène le lien ou ce qu'il fait. Cela peut entraîner de la confusion et réduire l'utilisabilité de ton site web.

note: translators: %1$s is <code>aria-label</code>.
en: Revise the anchor text to clearly describe the destination or purpose of the link. For example, instead of "click here," use "download the annual report" or "learn more about us." Additional context can be added to links with an %1$s attribute or a screen-reader-text class.
fr_FR: Révise le texte d'ancrage pour décrire clairement la destination ou le but du lien. Par exemple, au lieu de « cliquez ici, » utilise « télécharger le rapport annuel » ou « en savoir plus sur nous. » Un contexte supplémentaire peut être ajouté aux liens avec un attribut %1$s ou une classe screen-reader-text.

en: MDN Web Docs: a element – Accessible names
fr_FR: MDN Web Docs : élément a – Noms accessibles

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-label attribute
fr_FR: MDN Web Docs : ARIA : attribut aria-label

en: Screen Reader Text Format Plugin (for the block editor)
fr_FR: Plugin de format de texte pour lecteur d'écran (pour l'éditeur de blocs)

en: Link Opens New Window or Tab
fr_FR: Le lien ouvre une nouvelle fenêtre ou un nouvel onglet

en: This link is set to open in a new browser tab or window.
fr_FR: Ce lien est configuré pour s'ouvrir dans un nouvel onglet ou une nouvelle fenêtre du navigateur.

en: These links are set to open in new browser tabs or windows.
fr_FR: Ces liens sont configurés pour s'ouvrir dans de nouveaux onglets ou de nouvelles fenêtres du navigateur.

en: When a link opens in a new tab or window without warning, it can be disorienting, especially for users with cognitive disabilities, screen reader users, or anyone relying on keyboard navigation. They may not realize a new context has opened or understand how to return.
fr_FR: Quand un lien s'ouvre dans un nouvel onglet ou une nouvelle fenêtre sans avertissement, cela peut être désorientant, en particulier pour les utilisateurs ayant des déficiences cognitives, les utilisateurs de lecteurs d'écran ou toute personne s'appuyant sur la navigation au clavier. Ils peuvent ne pas réaliser qu'un nouveau contexte s'est ouvert ou ne pas comprendre comment revenir en arrière.

note: translators: %1$s is <code>target="_blank"</code>.
en: Avoid using %1$s unless absolutely necessary. If a link must open in a new tab or window, add a visible icon and screen reader text such as "opens in a new window" or "opens in a new tab" to inform users. To automate this and dismiss the warning sitewide, you can activate the 'Add Label To Links That Open A New Tab/Window' fix in Accessibility Checker settings.
fr_FR: Évite d'utiliser %1$s sauf si c'est absolument nécessaire. Si un lien doit s'ouvrir dans un nouvel onglet ou une nouvelle fenêtre, ajoute une icône visible et un texte pour lecteur d'écran tel que « s'ouvre dans une nouvelle fenêtre » ou « s'ouvre dans un nouvel onglet » pour informer les utilisateurs. Pour automatiser cela et ignorer l'avertissement sur l'ensemble du site, tu peux activer la correction « Ajouter une étiquette aux liens qui ouvrent un nouvel onglet/fenêtre » dans les paramètres d'Accessibility Checker.

en: W3C Technique H83: Using the target attribute to open a new window on user request and indicating this in link text
fr_FR: Technique W3C H83 : Utiliser l'attribut target pour ouvrir une nouvelle fenêtre à la demande de l'utilisateur et l'indiquer dans le texte du lien

en: Improper Use of Link
fr_FR: Utilisation incorrecte de lien

note: translators: %1$s is <code>href</code>, %2$s is <code>#</code>, %3$s is <code>role="button"</code>.
en: This element is an anchor tag missing a valid %1$s attribute or is linked to %2$s without having %3$s.
fr_FR: Cet élément est une balise d'ancrage manquant un attribut %1$s valide ou est lié à %2$s sans avoir %3$s.

note: translators: %1$s is <code>href</code>, %2$s is <code>#</code>, %3$s is <code>role="button"</code>.
en: These elements are anchor tags missing valid %1$s attributes or are linked to %2$s without having %3$s.
fr_FR: Ces éléments sont des balises d'ancrage auxquelles il manque des attributs %1$s valides ou qui sont liés à %2$s sans avoir %3$s.

en: Anchor tags (a.k.a. links) are intended for navigation to a new page or a different place on the same page. When they are used to trigger actions (such as expanding accordions or opening modals) without the correct roles or behavior, they confuse users, particularly those using screen readers or keyboards, who expect links to navigate rather than perform actions. They also are likely not to function with the space bar, which is an expectation of a button.
fr_FR: Les balises d'ancrage (aussi appelées liens) sont destinées à la navigation vers une nouvelle page ou un endroit différent sur la même page. Lorsqu'elles sont utilisées pour déclencher des actions (comme l'expansion d'accordéons ou l'ouverture de fenêtres modales) sans les rôles ou le comportement appropriés, elles confondent les utilisateurs, en particulier ceux qui utilisent des lecteurs d'écran ou des claviers, qui s'attendent à ce que les liens naviguent plutôt que d'effectuer des actions. Elles ne fonctionnent probablement pas non plus avec la barre d'espace, ce qui est attendu d'un bouton.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>role="button"</code>.
en: If the element is used to trigger an action, replace the anchor tag with a %1$s. If you cannot replace it, ensure that %2$s is added to the link, along with JavaScript that adds support for triggering it with the space bar key, and that appropriate ARIA attributes are used for toggle states or other functionality.
fr_FR: Si l'élément est utilisé pour déclencher une action, remplace la balise d'ancrage par un %1$s. Si tu ne peux pas la remplacer, assure-toi que %2$s est ajouté au lien, ainsi qu'un JavaScript qui ajoute la prise en charge du déclenchement avec la touche barre d'espace, et que les attributs ARIA appropriés sont utilisés pour les états de basculement ou d'autres fonctionnalités.

en: MDN Web Docs: ARIA button role
fr_FR: MDN Web Docs : Rôle de bouton ARIA

en: W3 Schools: Accessibility Buttons & Links
fr_FR: W3 schools : accessibilité des boutons et liens

en: Link to MS Office File
fr_FR: Lien vers un fichier MS Office

en: This is a link to a Microsoft Office file, such as a Word, Excel, or PowerPoint document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
fr_FR: Ceci est un lien vers un fichier Microsoft Office, tel qu'un document Word, Excel ou PowerPoint. Tous les documents liés doivent être testés manuellement pour l'accessibilité.

en: These are links to Microsoft Office files, such as Word, Excel, or PowerPoint documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
fr_FR: Ce sont des liens vers des fichiers Microsoft Office, tels que des documents Word, Excel ou PowerPoint. Tous les documents liés doivent être testés manuellement pour l'accessibilité.

en: Documents in Word, Excel, or PowerPoint format may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or do not follow accessibility best practices. Accessibility laws require that documents posted on web pages also conform to WCAG. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a webpage.
fr_FR: Les documents au format Word, Excel ou PowerPoint peuvent ne pas être accessibles à tous les utilisateurs, surtout s'ils ne sont pas correctement balisés ou ne suivent pas les meilleures pratiques d'accessibilité. Les lois sur l'accessibilité exigent que les documents publiés sur les pages web soient également conformes aux WCAG. De plus, les utilisateurs doivent être avertis lorsqu'un lien ouvre un fichier téléchargeable au lieu d'une page web.

en: Ensure that the linked file is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
fr_FR: Assurez-vous que le fichier lié est testé et corrigé pour l'accessibilité. Lorsque vous savez qu'il est accessible, ignorez cet avertissement dans Accessibility Checker. Incluez l'extension et la taille du fichier dans le texte du lien pour informer les utilisateurs (activez le correctif « Ajouter la taille et le type de fichier aux liens » dans les paramètres d'Accessibility Checker pour le faire sur l'ensemble du site). Si le document est intégré à l'aide d'un plugin, fournissez également un lien direct pour le télécharger. S'il est difficile de rendre le document accessible, envisagez de mettre le contenu sur une page web à la place.

en: Microsoft: Accessibility best practices with Excel spreadsheets
fr_FR: Microsoft : Meilleures pratiques d'accessibilité avec les feuilles de calcul Excel

en: Microsoft: Make your PowerPoint presentations accessible to people with disabilities
fr_FR: Microsoft : Rendre vos présentations PowerPoint accessibles aux personnes handicapées

en: Microsoft: Make your Word documents accessible to people with disabilities
fr_FR: Microsoft : Rendre vos documents Word accessibles aux personnes handicapées

en: Google: Make your document, presentation, sheets & videos more accessible
fr_FR: Google : Rendre vos documents, présentations, feuilles de calcul et vidéos plus accessibles

en: WebAIM: Creating Accessible Word Documents
fr_FR: WebAIM : Créer des documents Word accessibles

en: WebAIM: Creating Accessible PowerPoint Presentations
fr_FR: WebAIM : Créer des présentations PowerPoint accessibles

en: WebAIM: Creating Accessible Excel Spreadsheets
fr_FR: WebAIM : Créer des feuilles de calcul Excel accessibles

en: Section 508.gov: Create Accessible Documents (Webinar)
fr_FR: Section 508.gov : créer des documents accessibles (webinaire)

en: Link to Non-HTML File
fr_FR: Lien vers un fichier non HTML

en: This element is a link to a non-HTML document format with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
fr_FR: Cet élément est un lien vers un format de document non HTML avec l'une des extensions de fichier suivantes : .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, ou .key

en: These elements are links to non-HTML document formats with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
fr_FR: Ces éléments sont des liens vers des formats de documents non HTML avec l'une des extensions de fichier suivantes : .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, ou .key

en: Non-HTML document formats may not be fully accessible to assistive technologies unless tested and remediated. Users should be warned when a link opens a downloadable file rather than a standard web page.
fr_FR: Les formats de documents non HTML peuvent ne pas être entièrement accessibles aux technologies d'assistance à moins d'être testés et corrigés. Les utilisateurs doivent être avertis lorsqu'un lien ouvre un fichier téléchargeable plutôt qu'une page web standard.

en: Ensure the linked document is accessible. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension in the visible link text (e.g., “Meeting Notes (ODT)”) so users know what to expect (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded, provide a direct download link as well. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
fr_FR: Assurez-vous que le document lié est accessible. Lorsque vous savez qu'il est accessible, ignorez cet avertissement dans Accessibility Checker. Incluez l'extension du fichier dans le texte visible du lien (par exemple, « Notes de réunion (ODT) ») afin que les utilisateurs sachent à quoi s'attendre (activez le correctif « Ajouter la taille et le type de fichier aux liens » dans les paramètres d'Accessibility Checker pour le faire sur l'ensemble du site). Si le document est intégré, fournissez également un lien de téléchargement direct. S'il est difficile de rendre le document accessible, envisagez de mettre le contenu sur une page web à la place.

en: Link to PDF
fr_FR: Lien vers PDF

en: This is a link to a PDF document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
fr_FR: Ceci est un lien vers un document PDF. Tous les documents liés doivent être testés manuellement pour l'accessibilité.

en: These are links to PDF documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
fr_FR: Voici des liens vers des documents PDF. Tous les documents liés doivent être testés manuellement pour l'accessibilité.

en: PDFs may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or fail to meet WCAG requirements. Accessibility laws require that documents posted on websites meet the same accessibility standards as HTML content. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a web page.
fr_FR: Les PDF peuvent ne pas être accessibles à tous les utilisateurs, surtout s'ils ne sont pas correctement balisés ou s'ils ne répondent pas aux exigences WCAG. Les lois sur l'accessibilité exigent que les documents publiés sur les sites web respectent les mêmes normes d'accessibilité que le contenu HTML. De plus, les utilisateurs doivent être avertis lorsqu'un lien ouvre un fichier téléchargeable au lieu d'une page web.

en: Ensure the linked PDF is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the PDF accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
fr_FR: Assurez-vous que le PDF lié est testé et corrigé pour l'accessibilité. Lorsque vous savez qu'il est accessible, ignorez cet avertissement dans Accessibility Checker. Incluez l'extension et la taille du fichier dans le texte du lien pour informer les utilisateurs (activez le correctif « Ajouter la taille et le type de fichier aux liens » dans les paramètres d'Accessibility Checker pour le faire sur l'ensemble du site). Si le document est intégré à l'aide d'un plugin, fournissez également un lien direct pour le télécharger. S'il est difficile de rendre le PDF accessible, envisagez de mettre le contenu sur une page web à la place.

en: Adobe: Create and verify PDF accessibility (Acrobat Pro)
fr_FR: Adobe : Créer et vérifier l'accessibilité des PDF (Acrobat Pro)

en: WebAIM: PDF Accessibility
fr_FR: WebAIM : Accessibilité des PDF

en: PDF Accessibility on the Web: Tricks and Traps (Webinar)
fr_FR: Accessibilité des PDF sur le Web : Astuces et pièges (Webinaire)

en: InDesign & PDF Accessibility Mistakes and How to Fix Them (Webinar)
fr_FR: Erreurs d'accessibilité InDesign & PDF et comment les corriger (Webinaire)

en: Link Text is URL
fr_FR: Le texte du lien est une URL

en: This link uses a URL for its anchor text rather than a meaningful word or phrase.
fr_FR: Ce lien utilise une URL comme texte d'ancrage plutôt qu'un mot ou une expression significative.

en: These links use URLs for their anchor text rather than meaningful words or phrases.
fr_FR: Ces liens utilisent des URL comme texte d'ancrage plutôt que des mots ou des phrases significatives.

en: Link text that is just a URL may not provide meaningful context about the link destination. Additionally, long URLs can be difficult to understand when read by a screen reader which may announce every letter, number, and character individually. Users rely on descriptive link text to understand where a link will take them; using URLs for your link text reduces usability, increases cognitive load, and can be confusing or misleading.
fr_FR: Un texte de lien qui n'est qu'une URL peut ne pas fournir un contexte significatif sur la destination du lien. De plus, les URL longues peuvent être difficiles à comprendre lorsqu'elles sont lues par un lecteur d'écran qui peut annoncer chaque lettre, chiffre et caractère individuellement. Les utilisateurs comptent sur un texte de lien descriptif pour comprendre où un lien les mènera ; l'utilisation d'URL pour votre texte de lien réduit la convivialité, augmente la charge cognitive et peut être source de confusion ou d'erreur.

en: Replace the URL in the link text with a concise, descriptive word or phrase that explains the destination or purpose of the link (for example, "Read the accessibility guide" instead of "https://example.com/guide"). If the URL is necessary for context and is very short, you can dismiss this warning by using the "Dismiss" feature in Accessibility Checker.
fr_FR: Remplacez l'URL dans le texte du lien par un mot ou une expression concise et descriptive qui explique la destination ou le but du lien (par exemple, « Lire le guide d'accessibilité » au lieu de « https://example.com/guide »). Si l'URL est nécessaire pour le contexte et est très courte, vous pouvez ignorer cet avertissement en utilisant la fonction « Ignorer » dans Accessibility Checker.

en: W3C: Technique G91: Providing link text that describes the purpose of a link
fr_FR: W3C : Technique G91 : Fournir un texte de lien qui décrit le but d'un lien

en: Long Description Invalid
fr_FR: Description longue invalide

note: translators: %s is <code>longdesc=""</code.
en: This element uses the %s attribute with an invalid or unsupported value.
fr_FR: Cet élément utilise l'attribut %s avec une valeur invalide ou non prise en charge.

note: translators: %s is <code>longdesc=""</code.
en: These elements use the %s attribute with invalid or unsupported values.
fr_FR: Ces éléments utilisent l'attribut %s avec des valeurs invalides ou non prises en charge.

en: The longdesc attribute is intended to provide a URL to a long description of an image for screen reader users. However, it is no longer supported in HTML5 and is not reliably recognized by browsers or assistive technologies. Invalid values or blank longdesc attributes may confuse users or fail to convey important information.
fr_FR: L'attribut longdesc est destiné à fournir une URL vers une longue description d'une image pour les utilisateurs de lecteurs d'écran. Cependant, il n'est plus pris en charge dans HTML5 et n'est pas reconnu de manière fiable par les navigateurs ou les technologies d'assistance. Des valeurs invalides ou des attributs longdesc vides peuvent confondre les utilisateurs ou ne pas transmettre d'informations importantes.

note: translators: %s is <code>longdesc</code.
en: Remove the %s attribute from the image element. If a long description is needed, include it in nearby visible text like a caption, use a link to a separate description page, or use ARIA techniques such as aria-describedby.
fr_FR: Supprime l'attribut %s de l'élément image. Si une longue description est nécessaire, inclus-la dans un texte visible à proximité comme une légende, utilise un lien vers une page de description séparée, ou utilise des techniques ARIA comme aria-describedby.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H45: Using longdesc
fr_FR: W3C : Techniques pour WCAG 2.1 – H45 : Utilisation de longdesc

en: MDN Web Docs: longdesc – HTML attribute
fr_FR: MDN Web Docs : longdesc – Attribut HTML

en: Zooming and Scaling Disabled
fr_FR: Zoom et mise à l'échelle désactivés

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>.
en: This page disables zooming by using a viewport meta tag with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
fr_FR: Cette page désactive le zoom en utilisant une balise meta viewport avec soit %1$s soit une valeur %2$s inférieure à 2. Cela empêche les utilisateurs d'agrandir le contenu pour améliorer la lisibilité.

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>.
en: These pages disable zooming by using viewport meta tags with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
fr_FR: Ces pages désactivent le zoom en utilisant des balises meta viewport avec soit %1$s soit une valeur %2$s inférieure à 2. Cela empêche les utilisateurs d'agrandir le contenu pour améliorer la lisibilité.

en: Restricting a user's ability to zoom creates barriers for individuals with low vision or other visual impairments. These users may rely on browser zoom features, pinch-zooming on mobile, or magnifiers to access content comfortably.
fr_FR: Restreindre la capacité d'un utilisateur à zoomer crée des obstacles pour les personnes ayant une vision faible ou d'autres déficiences visuelles. Ces utilisateurs peuvent compter sur les fonctions de zoom du navigateur, le pincement pour zoomer sur mobile, ou des loupes pour accéder confortablement au contenu.

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>, %3$s is <head>.
en: Edit the viewport meta tag in your theme's %3$s section and remove %1$s and any %2$s value less than 2. To fix this site-wide, enable the 'Make Viewport Scalable' fix in Accessibility Checker Settings.
fr_FR: Modifie la balise meta viewport dans la section %3$s de ton thème et supprime %1$s et toute valeur %2$s inférieure à 2. Pour corriger cela sur tout le site, active la correction « Rendre la fenêtre d'affichage ajustable » dans les paramètres d'Accessibility Checker.

en: MDN Web Docs: <meta name="viewport">
fr_FR: MDN Web Docs : <meta name="viewport">

en: Missing Form Label
fr_FR: Étiquette de formulaire manquante

note: translators: %1$s is <code>&lt;input&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;textarea&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;select&gt;</code.
en: This element is an %1$s, %2$s, or %3$s form field without an associated label.
fr_FR: Cet élément est un champ de formulaire %1$s, %2$s ou %3$s sans étiquette associée.

note: translators: %1$s is <code>&lt;input&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;textarea&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;select&gt;</code.
en: These elements are %1$s, %2$s, or %3$s form fields without associated labels.
fr_FR: Ces éléments sont des champs de formulaire %1$s, %2$s ou %3$s sans étiquettes associées.

en: Form fields must be clearly labeled so that users of screen readers and voice input technologies can understand their purpose. Without labels, users may not know what information to enter or how the form will behave.
fr_FR: Les champs de formulaire doivent être clairement étiquetés pour que les utilisateurs de lecteurs d'écran et de technologies de saisie vocale puissent comprendre leur objectif. Sans étiquettes, les utilisateurs peuvent ne pas savoir quelles informations saisir ou comment le formulaire se comportera.

note: translators: %1$s is <code>&lt;label&gt;</code>, %2$s is <code>for=""</code.
en: Add a visible %1$s element that describes the field. Connect it to the corresponding form element using the %2$s attribute, or use aria-label or aria-labelledby if needed. To fix all unlabelled fields automatically, enable the 'Label Form Fields' fix in Accessibility Checker settings.
fr_FR: Ajoute un élément %1$s visible qui décrit le champ. Connecte-le à l'élément de formulaire correspondant en utilisant l'attribut %2$s, ou utilise aria-label ou aria-labelledby si nécessaire. Pour corriger automatiquement tous les champs sans étiquette, active la correction « Étiqueter les champs de formulaire » dans les paramètres d'Accessibility Checker.

en: W3C: Labeling Controls
fr_FR: W3C : Étiquetage des contrôles

en: MDN: label element
fr_FR: MDN : élément label

en: Missing Subheadings
fr_FR: Sous-titres manquants

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code>, %3$s is the word count threshold.
en: This page does not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and has more than %3$s words.
fr_FR: Cette page ne contient aucun élément de titre entre %1$s et %2$s dans la zone de contenu principal et comporte plus de %3$s mots.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code>, %3$s is '400' or the number defined in the setting.
en: These pages do not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and have more than %3$s words.
fr_FR: Ces pages ne contiennent aucun élément de titre entre %1$s et %2$s dans la zone de contenu principal et comportent plus de %3$s mots.

en: Headings provide structure and make content easier for users of all abilities to scan. They also help screen reader users and keyboard-only users navigate the page. Without headings, users must read through content linearly without an easy way to jump between sections.
fr_FR: Les titres structurent et facilitent la lecture du contenu pour les utilisateurs de toutes capacités. Ils aident aussi les utilisateurs de lecteurs d'écran et ceux qui naviguent uniquement au clavier à parcourir la page. Sans titres, les utilisateurs doivent lire le contenu de façon linéaire sans moyen facile de passer d'une section à l'autre.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code.
en: Add meaningful heading elements throughout your content to organize it into sections. At a minimum, include one %1$s tag as the main page title, and add subheadings where appropriate to break up content into logical parts.
fr_FR: Ajoute des éléments de titre significatifs tout au long de ton contenu pour l'organiser en sections. Au minimum, inclus une balise %1$s comme titre principal de la page, et ajoute des sous-titres là où c'est approprié pour diviser le contenu en parties logiques.

en: W3C Tutorial: Headings
fr_FR: Tutoriel W3C : Titres

en: Missing Language Declaration
fr_FR: Déclaration de langue manquante

note: translators: %1$s is <code>&lt;html&gt;</code>, %2$s is <code>lang</code>, %3$s is <code>xml:lang</code>.
en: This element is a top-level %1$s tag that is missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or has an empty language attribute.
fr_FR: Cet élément est une balise %1$s de premier niveau à laquelle il manque un attribut de langue tel que %2$s ou %3$s, ou qui a un attribut de langue vide.

note: translators: %1$s is <code>&lt;html&gt;</code>, %2$s is <code>lang</code>, %3$s is <code>xml:lang</code>.
en: These elements are top-level %1$s tags that are missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or have an empty language attribute.
fr_FR: Ces éléments sont des balises %1$s de premier niveau auxquelles il manque un attribut de langue tel que %2$s ou %3$s, ou qui ont un attribut de langue vide.

en: Screen readers and other assistive technologies use the language attribute to determine how to pronounce and interpret the content. Without it, the content may be read incorrectly, which can be confusing or misleading for users.
fr_FR: Les lecteurs d'écran et autres technologies d'assistance utilisent l'attribut de langue pour déterminer comment prononcer et interpréter le contenu. Sans cela, le contenu peut être lu incorrectement, ce qui peut être déroutant ou trompeur pour les utilisateurs.

note: translators: %s is an example of a valid lang attribute.
en: Edit your theme's header file to ensure the <html> tag includes a valid lang attribute (e.g., %s). If your theme receives updates, make this change in a child theme to prevent it from being overwritten. To fix this automatically site-wide, enable the 'Add "lang" & "dir" Attributes' fix in Accessibility Checker settings.
fr_FR: Modifie le fichier d'en-tête de ton thème pour t'assurer que la balise <html> inclut un attribut lang valide (par exemple, %s). Si ton thème reçoit des mises à jour, effectue cette modification dans un thème enfant pour éviter qu'elle ne soit écrasée. Pour corriger cela automatiquement sur l'ensemble du site, active la correction « Ajouter les attributs « lang » et « dir » » dans les paramètres d'Accessibility Checker.

en: W3C: Language of Page
fr_FR: W3C : Langue de la page

en: MDN: The HTML lang attribute
fr_FR: MDN : L'attribut HTML lang

en: Missing Table Header
fr_FR: En-tête de tableau manquant

en: This table contains data cells but does not have the required table header cells.
fr_FR: Ce tableau contient des cellules de données mais n'a pas les cellules d'en-tête de tableau requises.

en: These tables contain data cells but do not have the required table header cells.
fr_FR: Ces tableaux contiennent des cellules de données mais n'ont pas les cellules d'en-tête de tableau requises.

en: Table headers are used by assistive technologies to help users understand the relationships between cells and navigate the data. Without table headers, screen reader users may not be able to determine what the data represents.
fr_FR: Les en-têtes de tableau sont utilisés par les technologies d'assistance pour aider les utilisateurs à comprendre les relations entre les cellules et à naviguer dans les données. Sans en-têtes de tableau, les utilisateurs de lecteurs d'écran peuvent ne pas être en mesure de déterminer ce que représentent les données.

note: translators: %1$s is <code>&lt;th&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;td&gt;</code>.
en: Add one or more %1$s elements that describe the columns or rows of data in your table. Each %2$s cell should be associated with a descriptive header to provide proper context for screen reader users.
fr_FR: Ajoute un ou plusieurs éléments %1$s qui décrivent les colonnes ou les lignes de données dans ton tableau. Chaque cellule %2$s doit être associée à un en-tête descriptif pour fournir un contexte approprié aux utilisateurs de lecteurs d'écran.

en: W3C: H51 - Using table markup to present tabular information
fr_FR: W3C : H51 - Utilisation du balisage de tableau pour présenter des informations tabulaires

en: MDN Web Docs: <table> - Headers and accessibility
fr_FR: MDN Web Docs : <table> - En-têtes et accessibilité

en: WordPress: Table block documentation
fr_FR: WordPress : Documentation du bloc Tableau

en: Missing Title
fr_FR: Titre manquant

note: translators: %1$s is <code>&lt;title&gt;</code>, %2$s is <code>og:title</code>.
en: This element is missing a title tag (%1$s or %2$s). This may happen if the post or page title field is empty or if the theme fails to output a title tag in the document head.
fr_FR: Cet élément n'a pas de balise de titre (%1$s ou %2$s). Cela peut se produire si le champ de titre de l'article ou de la page est vide ou si le thème ne génère pas de balise de titre dans l'en-tête du document.

note: translators: %1$s is <code>&lt;title&gt;</code>, %2$s is <code>og:title</code>.
en: These elements are missing title tags (%1$s or %2$s). This may happen if post or page title fields are empty or if the theme fails to output title tags in the document head.
fr_FR: Ces éléments n'ont pas de balises de titre (%1$s ou %2$s). Cela peut se produire si les champs de titre des articles ou des pages sont vides ou si le thème ne génère pas de balises de titre dans l'en-tête du document.

en: The title element is used by screen readers, search engines, and browser tabs to identify the page. Without a title, users may have difficulty determining the purpose of the page.
fr_FR: L'élément de titre est utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche et les onglets du navigateur pour identifier la page. Sans titre, les utilisateurs peuvent avoir du mal à déterminer l'objectif de la page.

en: Ensure the post or page title field is filled in on the backend. If the title field is not empty and the error persists, check your theme's code to make sure it outputs a valid <title> tag and/or og:title meta tag in the document head. To fix this issue site-wide, enable the 'Add Missing Page Title' fix in Accessibility Checker settings.
fr_FR: Assure-toi que le champ de titre de l'article ou de la page est rempli dans l'interface d'administration. Si le champ de titre n'est pas vide et que l'erreur persiste, vérifie le code de ton thème pour t'assurer qu'il génère une balise <title> valide et/ou une balise meta og:title dans l'en-tête du document. Pour corriger ce problème sur l'ensemble du site, active la correction « Ajouter le titre de page manquant » dans les paramètres d'Accessibility Checker.

en: MDN: <title> element
fr_FR: MDN : Élément <title>

en: Missing Transcript
fr_FR: Transcription manquante

en: This element contains or links to audio or video content that does not have a properly labeled or positioned transcript, or may not have a transcript at all.
fr_FR: Cet élément contient ou renvoie à du contenu audio ou vidéo qui n'a pas de transcription correctement étiquetée ou positionnée, ou qui n'a peut-être pas de transcription du tout.

en: These elements contain or link to audio or video content that do not have properly labeled or positioned transcripts, or may not have a transcript at all.
fr_FR: Ces éléments contiennent ou renvoient à du contenu audio ou vidéo qui n'a pas de transcriptions correctement étiquetées ou positionnées, ou qui n'ont peut-être pas de transcription du tout.

en: Transcripts provide access to audio and video content for individuals who are deaf, hard of hearing, or prefer to read rather than listen. Without a transcript, important information may be missed.
fr_FR: Les transcriptions donnent accès au contenu audio et vidéo aux personnes sourdes, malentendantes ou qui préfèrent lire plutôt qu'écouter. Sans transcription, des informations importantes peuvent être manquées.

en: Create a transcript for each flagged audio or video clip. Include the transcript on the same page or link to a file that contains it. The word “transcript” should appear in a heading before the transcript or in the link text, and must be within 25 characters of the audio or video element.
fr_FR: Crée une transcription pour chaque clip audio ou vidéo signalé. Inclus la transcription sur la même page ou ajoute un lien vers un fichier qui la contient. Le mot « transcription » doit apparaître dans un titre avant la transcription ou dans le texte du lien, et doit se trouver à moins de 25 caractères de l'élément audio ou vidéo.

en: W3C: Transcripts Documentation
fr_FR: W3C : Documentation sur les transcriptions

en: Practical Advice for Meeting Caption, Transcript, and Sign Language Requirements (Webinar)
fr_FR: Conseils pratiques pour répondre aux exigences en matière de sous-titres, de transcriptions et de langue des signes (webinaire)

en: Possible Heading
fr_FR: En-tête possible

en: This text appears visually styled like a heading but is not marked up with a heading tag.
fr_FR: Ce texte apparaît visuellement stylisé comme un titre mais n'est pas balisé avec une balise de titre.

en: These text elements appear visually styled like headings but are not marked up with heading tags.
fr_FR: Ces éléments de texte apparaissent visuellement stylisés comme des titres mais ne sont pas balisés avec des balises de titre.

en: Screen reader users and other assistive technologies rely on heading tags to understand page structure and navigate efficiently. Text that looks like a heading but is not coded as one can make it difficult for screen reader users to navigate the page.
fr_FR: Les utilisateurs de lecteurs d'écran et d'autres technologies d'assistance s'appuient sur les balises de titre pour comprendre la structure de la page et naviguer efficacement. Un texte qui ressemble à un titre mais n'est pas codé comme tel peut rendre difficile la navigation sur la page pour les utilisateurs de lecteurs d'écran.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code.
en: Review the flagged text and determine if it should be a heading. If it is, change the element to the appropriate %1$s–%2$s tag. If it is not intended as a heading, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
fr_FR: Examinez le texte signalé et déterminez s'il doit être un titre. Si c'est le cas, changez l'élément pour la balise appropriée %1$s–%2$s. S'il n'est pas destiné à être un titre, vous pouvez ignorer cet avertissement dans Accessibility Checker.

en: W3C: Using HTML headings to identify headings
fr_FR: W3C : Utilisation des titres HTML pour identifier les en-têtes

en: A Slider is Present
fr_FR: Un diaporama est présent

en: This element is a slider or carousel. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time a slider is detected on a post or page.
fr_FR: Cet élément est un curseur ou un carrousel. Comme de nombreux problèmes d'accessibilité avec les curseurs nécessitent un examen manuel, cet avertissement apparaît chaque fois qu'un curseur est détecté sur un article ou une page.

en: These elements are sliders or carousels. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time one or more sliders are detected on a post or page.
fr_FR: Ces éléments sont des curseurs ou des carrousels. Comme de nombreux problèmes d'accessibilité avec les curseurs nécessitent un examen manuel, cet avertissement apparaît chaque fois qu'un ou plusieurs curseurs sont détectés sur un article ou une page.

en: Sliders are often difficult to use with screen readers and keyboards. Inaccessible sliders can interfere with navigation, trap focus, or move too quickly for users to engage with the content.
fr_FR: Les curseurs sont souvent difficiles à utiliser avec les lecteurs d'écran et les claviers. Des curseurs inaccessibles peuvent interférer avec la navigation, piéger le focus ou se déplacer trop rapidement pour que les utilisateurs puissent interagir avec le contenu.

en: Review the slider on the front end of your website. Ensure it is keyboard accessible, pauseable, has proper ARIA roles and labels, and works well with screen readers. After confirming the slider is accessible or remediating issues, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
fr_FR: Examinez le curseur sur le site web. Assurez-vous qu'il est accessible au clavier, qu'il peut être mis en pause, qu'il a des rôles et des étiquettes ARIA appropriés, et qu'il fonctionne bien avec les lecteurs d'écran. Après avoir confirmé l'accessibilité du curseur ou corrigé les problèmes, vous pouvez ignorer cet avertissement dans Accessibility Checker.

en: W3C: Carousels Tutorial
fr_FR: W3C : Tutoriel sur les carrousels

en: W3C ARIA Authoring Practices Guide: Carousel (Slide Show or Image Rotator) Pattern
fr_FR: Guide des pratiques de création ARIA du W3C : Modèle de carrousel (diaporama ou rotateur d'images)

en: Tab Order Modified
fr_FR: Ordre de tabulation modifié

note: translators: %1$s is <code>tabindex="1"</code> and %2$s is <code>tabindex</code>.
en: This page contains an element with %1$s or another positive %2$s, which modifies the natural tab order.
fr_FR: Cette page contient un élément avec %1$s ou un autre %2$s positif, qui modifie l'ordre naturel de tabulation.

note: translators: %1$s is <code>tabindex="1"</code> and %2$s is <code>tabindex</code>.
en: These pages contain elements with %1$s or other positive %2$s, which modify the natural tab order.
fr_FR: Ces pages contiennent des éléments avec %1$s ou d'autres %2$s positifs, qui modifient l'ordre naturel de tabulation.

en: The natural tab order of a page follows the structure of the HTML. Changing this order using positive tabindex values can cause confusion for keyboard-only users and screen reader users, especially if the focus moves in an unexpected way or skips important content.
fr_FR: L'ordre naturel de tabulation d'une page suit la structure du HTML. Changer cet ordre en utilisant des valeurs positives de tabindex peut causer de la confusion pour les utilisateurs qui naviguent uniquement au clavier et les utilisateurs de lecteurs d'écran, surtout si le focus se déplace de manière inattendue ou saute un contenu important.

note: translators: %s is <code>tabindex</code>.
en: Remove positive %s values (greater than 0) from elements unless there is a very specific, user-tested reason to change the focus order. If needed, use tabindex="0" to include custom elements in the natural tab flow without disrupting order. To fix this and other elements site-wide, enable the 'Remove Tab Index' fix in Accessibility Checker settings.
fr_FR: Supprime les valeurs %s positives (supérieures à 0) des éléments, sauf s'il y a une raison très spécifique et testée par les utilisateurs de changer l'ordre de focus. Si nécessaire, utilise tabindex=« 0 » pour inclure des éléments personnalisés dans le flux naturel de tabulation sans perturber l'ordre. Pour corriger ceci et d'autres éléments à l'échelle du site, active la correction « Supprimer l'index de tabulation » dans les paramètres d'Accessibility Checker.

en: ARIA Authoring Practices Guide: Developing a Keyboard Interface
fr_FR: Guide des pratiques de création ARIA : Développer une interface clavier

en: W3C: Focus Order and Keyboard Navigation
fr_FR: W3C : Ordre de focus et navigation au clavier

en: Blinking or Scrolling Content
fr_FR: Contenu clignotant ou défilant

en: This element uses blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
fr_FR: Cet élément utilise des effets de clignotement ou de défilement qui peuvent être perturbants pour les utilisateurs ou provoquer des crises d'épilepsie.

en: These elements use blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
fr_FR: Ces éléments utilisent des effets de clignotement ou de défilement qui peuvent être perturbants pour les utilisateurs ou provoquer des crises d'épilepsie.

en: Blinking or scrolling content can be distracting or trigger seizures in some users, especially those with photosensitive epilepsy or cognitive disabilities. These effects are deprecated and can negatively impact readability and focus.
fr_FR: Le contenu clignotant ou défilant peut être distrayant ou déclencher des crises chez certains utilisateurs, en particulier ceux souffrant d'épilepsie photosensible ou de troubles cognitifs. Ces effets sont dépréciés et peuvent avoir un impact négatif sur la lisibilité et la concentration.

note: translators: %1$s is <code>&lt;blink&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;marquee&gt;</code>, %3$s is <code>text-decoration: blink</code>.
en: Remove any HTML or CSS that causes blinking or scrolling effects, such as %1$s, %2$s, or %3$s.
fr_FR: Supprime tout HTML ou CSS qui provoque des effets de clignotement ou de défilement, tels que %1$s, %2$s, ou %3$s.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - Avoiding the use of the blink element
fr_FR: W3C : Techniques pour WCAG 2.1 - Éviter l'utilisation de l'élément blink

en: MDN: <marquee> element (obsolete)
fr_FR: MDN : Élément <marquee> (obsolète)

en: Text Justified
fr_FR: Texte justifié

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: This page contains long blocks of text that are styled with %s.
fr_FR: Cette page contient de longs blocs de texte qui sont stylisés avec %s.

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: These pages contain long blocks of text that are styled with %s.
fr_FR: Ces pages contiennent de longs blocs de texte qui sont stylisés avec %s.

en: Justified text can create uneven spacing between words, forming distracting "rivers" of white space that make reading difficult—especially for people with dyslexia, low vision, or cognitive disabilities. Left-aligned text is more predictable and easier to read.
fr_FR: Le texte justifié peut créer un espacement inégal entre les mots, formant des « rivières » de blanc distrayantes qui rendent la lecture difficile, en particulier pour les personnes dyslexiques, malvoyantes ou ayant des troubles cognitifs. Le texte aligné à gauche est plus prévisible et plus facile à lire.

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: Remove the %s CSS rule from long blocks of text, especially paragraphs longer than 200 characters. Use left-aligned text instead for better readability and accessibility.
fr_FR: Supprime la règle CSS %s des longs blocs de texte, en particulier des paragraphes de plus de 200 caractères. Utilise plutôt du texte aligné à gauche pour une meilleure lisibilité et accessibilité.

en: W3C: Making Content Usable for People with Cognitive and Learning Disabilities
fr_FR: W3C : Rendre le contenu utilisable pour les personnes ayant des troubles cognitifs et d'apprentissage

en: Text Too Small
fr_FR: Texte trop petit

en: This text is smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
fr_FR: Ce texte est plus petit que 10 pixels et peut être difficile à lire.

en: These text elements are smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
fr_FR: Ces éléments de texte sont plus petits que 10 pixels et peuvent être difficiles à lire.

en: Text that is too small can be hard to read, especially for people with low vision. Ensuring a minimum readable size improves overall accessibility and usability, reducing the need for users to zoom.
fr_FR: Un texte trop petit peut être difficile à lire, en particulier pour les personnes malvoyantes. Assurer une taille minimale lisible améliore l'accessibilité et l'utilisabilité globales, réduisant le besoin pour les utilisateurs de zoomer.

note: translators: %s is <code>10px</code>.
en: Update your styles so that all text is at least %s in size. Use relative units like em or rem when possible to support user preferences and browser scaling.
fr_FR: Mets à jour tes styles pour que tout le texte soit au moins de %s en taille. Utilise des unités relatives comme em ou rem quand c'est possible pour prendre en charge les préférences de l'utilisateur et la mise à l'échelle du navigateur.

en: MDN: font-size CSS property
fr_FR: MDN : propriété CSS font-size

en: How to Add Custom CSS in WordPress
fr_FR: Comment ajouter du CSS personnalisé dans WordPress

en: Underlined Text
fr_FR: Texte souligné

note: translators: %1$s is <code>&lt;u&gt;</code>, %2$s is <code>text-decoration: underline;</code.
en: This element contains underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and does not appear to be a link.
fr_FR: Cet élément contient du texte souligné utilisant la balise %1$s ou les styles CSS %2$s et ne semble pas être un lien.

note: translators: %1$s is <code>&lt;u&gt;</code>, %2$s is <code>text-decoration: underline;</code.
en: These elements contain underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and do not appear to be links.
fr_FR: Ces éléments contiennent du texte souligné utilisant la balise %1$s ou les styles CSS %2$s et ne semblent pas être des liens.

en: Underlined text is commonly associated with links. When non-link text is underlined, it can be confusing for users, especially those with cognitive disabilities or those relying on visual cues to identify links.
fr_FR: Le texte souligné est généralement associé aux liens. Lorsqu'un texte qui n'est pas un lien est souligné, cela peut être déroutant pour les utilisateurs, en particulier ceux ayant des troubles cognitifs ou ceux qui s'appuient sur des indices visuels pour identifier les liens.

en: Remove the underline tag or CSS underline style from the text. If you want to emphasize text, consider using bold, italic, or color styling instead. If this text is part of a functional element like a link or button, keep the underline styling and dismiss this warning in Accessibility Checker.
fr_FR: Supprimez la balise de soulignement ou le style de soulignement CSS du texte. Si vous souhaitez mettre le texte en évidence, envisagez d'utiliser le gras, l'italique ou la couleur à la place. Si ce texte fait partie d'un élément fonctionnel comme un lien ou un bouton, conservez le style de soulignement et ignorez cet avertissement dans Accessibility Checker.

en: A Video is Present
fr_FR: Une vidéo est présente

en: This element is a video. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time a video is detected on a post or page.
fr_FR: Cet élément est une vidéo. Comme de nombreux problèmes d'accessibilité avec le contenu vidéo nécessitent un examen manuel, cet avertissement apparaît chaque fois qu'une vidéo est détectée sur un article ou une page.

en: These elements are videos. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time one or more videos are detected on a post or page.
fr_FR: Ces éléments sont des vidéos. Comme de nombreux problèmes d'accessibilité avec le contenu vidéo nécessitent un examen manuel, cet avertissement apparaît chaque fois qu'une ou plusieurs vidéos sont détectées sur un article ou une page.

en: Videos must include accurate captions, transcripts, and audio descriptions (or enhanced transcripts) to be fully accessible to users who are deaf, hard of hearing, blind, or have cognitive disabilities.
fr_FR: Les vidéos doivent inclure des sous-titres précis, des transcriptions et des descriptions audio (ou des transcriptions améliorées) pour être pleinement accessibles aux utilisateurs sourds, malentendants, aveugles ou ayant des troubles cognitifs.

en: Review the video on the front end of your website. Ensure that it includes accurate (not auto-generated) synchronized captions, a transcript, and an audio description if needed. After verifying accessibility or making necessary updates, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
fr_FR: Examinez la vidéo sur le site web. Assurez-vous qu'elle inclut des sous-titres synchronisés précis (non générés automatiquement), une transcription et une description audio si nécessaire. Après avoir vérifié l'accessibilité ou effectué les mises à jour nécessaires, vous pouvez ignorer cet avertissement dans Accessibility Checker.

en: W3C: Media Alternatives
fr_FR: W3C : Alternatives aux médias

en: W3C: Understanding Guideline 1.2
fr_FR: W3C : Comprendre la directive 1.2

note: translators: 1: a php classname, 2: an error message that was thrown about why this failed to register.
en: Failed to register command %1$s because %2$s
fr_FR: Échec de l'enregistrement de la commande %1$s car %2$s

en: Number of orphaned posts to process in one batch.
fr_FR: Nombre d'articles orphelins à traiter en un seul lot.

en: Seconds to sleep between deletions (default: 0).
fr_FR: Secondes de pause entre les suppressions (par défaut : 0).

en: The ID of the post to delete stats for.
fr_FR: L'ID de l'article dont il faut supprimer les statistiques.

en: No Post ID provided.
fr_FR: Aucun ID d'article fourni.

note: translators: 1: a post ID.
en: Post ID %1$s does not exist.
fr_FR: L'ID d'article %1$s n'existe pas.

note: translators: 1: a post ID.
en: Stats of %1$s deleted.
fr_FR: Statistiques de %1$s supprimées.

en: Keys to show in the results. Defaults to all keys.
fr_FR: Clés à afficher dans les résultats. Par défaut, toutes les clés.

en: Clear the cache before retrieving the stats (can be intensive).
fr_FR: Vider le cache avant de récupérer les statistiques (peut être intensif).

note: translators: 1: a stat key that was requested but not found.
en: Stat key: %1$s not found in stats.
fr_FR: Clé de statistique : %1$s non trouvée dans les statistiques.

en: The ID of the post to get stats for.
fr_FR: L'ID de l'article pour lequel obtenir les statistiques.

note: translators: 1: a post ID.
en: Post ID %1$d does not exist.
fr_FR: L'ID d'article %1$d n'existe pas.

note: translators: 1: a post ID.
en: Either the post is not yet scanned or all tests passed for post ID %1$d.
fr_FR: Soit l'article n'a pas encore été analysé, soit tous les tests ont réussi pour l'ID d'article %1$d.

en: permalink of
fr_FR: permalien de

en: permalink to
fr_FR: permalien vers

en: Attend Free
fr_FR: Assister gratuitement

en: (opens in a new window)
fr_FR: (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Main
fr_FR: Principal

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Header
fr_FR: En-tête

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Footer
fr_FR: Pied de page

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Banner
fr_FR: Bannière

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Contentinfo
fr_FR: Informations de contenu

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Complementary
fr_FR: Complémentaire

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Form
fr_FR: Formulaire

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Region
fr_FR: Région

note: translators: %s is the landmark type (e.g., "Header", "Navigation", "Main").
en: View %s landmark on website, opens a new window
fr_FR: Voir %s repère sur le site web, ouvre une nouvelle fenêtre

en: Dismiss own issues
fr_FR: Ignorer ses propres problèmes

en: Dismiss and reopen accessibility issues on posts the user can edit (their own posts; editors can edit any).
fr_FR: Ignorer et rouvrir les problèmes d'accessibilité sur les publications que l'utilisateur peut modifier (ses propres publications ; les éditeurs peuvent toutes les modifier).

en: Dismiss issues (any post)
fr_FR: Ignorer les problèmes (toute publication)

en: Dismiss and reopen accessibility issues on any post, even if the user cannot otherwise edit it.
fr_FR: Ignorer et rouvrir les problèmes d'accessibilité sur n'importe quelle publication, même si l'utilisateur ne peut pas la modifier autrement.

en: Front-end highlighter
fr_FR: Surligneur frontal

en: View the front-end accessibility highlighter on published content.
fr_FR: Afficher le surligneur d'accessibilité frontal sur le contenu publié.

en: the ability to edit posts
fr_FR: la capacité de modifier des publications

en: the ability to edit other users' posts
fr_FR: la capacité de modifier les publications d'autres utilisateurs

note: translators: %s: a human-readable capability requirement, e.g. "the ability to edit posts".
en: Requires %s.
fr_FR: Nécessite %s.

en: Welcome to Accessibility Checker
fr_FR: Bienvenue sur Accessibility Checker

en: Accessibility Checker Settings
fr_FR: Paramètres d'Accessibility Checker

en: Scan Settings
fr_FR: Paramètres de scan

en: Simplified Summary Settings
fr_FR: Paramètres du résumé simplifié

en: Footer Accessibility Statement
fr_FR: Déclaration d'accessibilité en pied de page

en: Frontend Accessibility Checker
fr_FR: Accessibility Checker Frontend

en: System Settings
fr_FR: Paramètres système

en: Post Types To Be Checked
fr_FR: Types de publication à vérifier

en: Scan Speed
fr_FR: Vitesse de scan

en: Archive Scanning
fr_FR: Analyse des archives

en: Taxonomy Scanning
fr_FR: Analyse des taxonomies

en: Block Editor Metabox
fr_FR: Méta-boîte de l’éditeur de blocs

en: Prompt for Simplified Summary
fr_FR: Demander un résumé simplifié

en: Simplified Summary Position
fr_FR: Position du résumé simplifié

en: Simplified Summary Heading
fr_FR: En-tête de résumé simplifié

en: Add Footer Accessibility Statement
fr_FR: Ajouter une déclaration d'accessibilité en pied de page

en: Include Link to Accessibility Policy
fr_FR: Inclure un lien vers la politique d'accessibilité

en: Accessibility Policy page
fr_FR: Page de politique d'accessibilité

en: Accessibility Statement Preview
fr_FR: Aperçu de la déclaration d'accessibilité

en: Frontend Accessibility Checker Position
fr_FR: Position d'Accessibility Checker Frontend

en: Configure the types of content that should be checked for accessibility issues.
fr_FR: Configure les types de contenu qui doivent être vérifiés pour les problèmes d'accessibilité.

note: translators: %1$s: link to the "Accessibility Checker Pro" website.
en: More features and email support is available with %1$s.
fr_FR: Plus de fonctionnalités et le support par e-mail sont disponibles avec %1$s.

en: Accessibility Checker Pro (opens in a new window)
fr_FR: Accessibility Checker Pro (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Use the settings below to configure the frontend accessibility checker.
fr_FR: Utilisez les paramètres ci-dessous pour configurer le vérificateur d'accessibilité frontend.

en: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require any content with a reading level above 9th grade to have an alternative that is easier to read. Simplified summary text is added on the readability tab in the Accessibility Checker meta box on each post's or page's edit screen.
fr_FR: Les Directives pour l'accessibilité des contenus Web (WCAG) au niveau AAA exigent que tout contenu avec un niveau de lecture supérieur à la 9e année ait une alternative plus facile à lire. Le texte de résumé simplifié est ajouté dans l'onglet de lisibilité de la boîte méta Accessibility Checker sur l'écran d'édition de chaque article ou page.

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements (opens in a new window)
fr_FR: En savoir plus sur les résumés simplifiés et les exigences de lisibilité (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements.
fr_FR: En savoir plus sur les résumés simplifiés et les exigences de lisibilité.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing" and is it helping you make your website more accessible? Share your efforts to make your website more accessible with your customers and let them know you're using Accessibility Checker to ensure all people can use your website. Add a small text-only link and statement in the footer of your website.
fr_FR: Pensez-vous « Wow, cette extension est incroyable » et vous aide-t-elle à rendre votre site web plus accessible ? Partagez vos efforts pour rendre votre site web plus accessible avec vos clients et faites-leur savoir que vous utilisez Accessibility Checker pour garantir que toutes les personnes puissent utiliser votre site web. Ajoutez un petit lien textuel et une déclaration dans le pied de page de votre site web.

en: Configure system-level settings for the Accessibility Checker plugin.
fr_FR: Configure les paramètres au niveau système pour le plugin Accessibility Checker.

en: Fast
fr_FR: Rapide

en: Slow
fr_FR: Lent

en: Slowest
fr_FR: Très lent

en: Faster scans are more resource intensive and may place a high load on your website.
fr_FR: Les scans plus rapides sont plus gourmands en ressources et peuvent imposer une charge élevée sur ton site web.

en: Enable scanning of archive pages
fr_FR: Activer l'analyse des pages d'archives

en: Choose whether archive pages should be included in full site scans. By default, a sampling method is used to select taxonomy terms for archive data.
fr_FR: Choisis si les pages d'archives doivent être incluses dans les analyses complètes du site. Par défaut, une méthode d'échantillonnage est utilisée pour sélectionner les termes de taxonomie pour les données d'archives.

en: Scan all taxonomy terms instead of just a sample
fr_FR: Scanner tous les termes de taxonomie au lieu d'un simple échantillon

en: Check all taxonomy term archive pages instead of a representative sample. This requires archive page scanning to be enabled and may add a large number of URLs to the scan list.
fr_FR: Vérifier toutes les pages d'archives de termes de taxonomie au lieu d'un échantillon représentatif. Cela nécessite que l'analyse des pages d'archives soit activée et peut ajouter un grand nombre d'URLs à la liste d'analyse.

en: Before the content
fr_FR: Avant le contenu

en: After the content
fr_FR: Après le contenu

en: Insert manually
fr_FR: Insérer manuellement

en: Use this function to manually add the simplified summary to your theme within the loop.
fr_FR: Utilisez cette fonction pour ajouter manuellement le résumé simplifié à votre thème dans la boucle.

en: The function optionally accepts the post ID as a parameter.
fr_FR: La fonction accepte éventuellement l'ID de l'article comme paramètre.

en: Set where you would like simplified summaries to appear in relation to your content if filled in.
fr_FR: Définissez où vous souhaitez que les résumés simplifiés apparaissent par rapport à votre contenu s'ils sont remplis.

en: Bottom Right Corner (default)
fr_FR: Coin inférieur droit (par défaut)

en: Bottom Left Corner
fr_FR: Coin inférieur gauche

en: Set where you would like the frontend accessibility checker to appear on the page.
fr_FR: Définissez où vous souhaitez que le vérificateur d'accessibilité frontend apparaisse sur la page.

en: When Required
fr_FR: Quand nécessaire

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Should Accessibility Checker only ask for a simplified summary when the reading level of your post or page is above 9th grade, always ask for it regardless of reading level, or never ask for it regardless of reading level?
fr_FR: Accessibility Checker devrait-il demander un résumé simplifié uniquement lorsque le niveau de lecture de votre article ou page est supérieur à la 9e année, toujours le demander quel que soit le niveau de lecture, ou ne jamais le demander quel que soit le niveau de lecture ?

en: To check content other than posts and pages, please
fr_FR: Pour vérifier d'autres contenus que les articles et les pages, veuillez

en: upgrade to pro
fr_FR: passer à la version pro

en:  (opens in a new window)
fr_FR:  (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: Choose which post types should be checked during a scan. Please note, removing a previously selected post type will remove its scanned information and any custom dismissed warnings that have been setup.
fr_FR: Choisissez les types de publication qui doivent être vérifiés lors d'une analyse. Veuillez noter que la suppression d'un type de publication précédemment sélectionné supprimera ses informations analysées et tous les avertissements personnalisés rejetés qui ont été configurés.

en: Delete all Accessibility Checker data when the plugin is uninstalled.
fr_FR: Supprimer toutes les données d'Accessibility Checker lors de la désinstallation de l'extension.

en: Show Accessibility Checker metabox in the Block Editor
fr_FR: Afficher la méta-boîte Accessibility Checker dans l’éditeur de blocs

en: Non-text Content
fr_FR: Contenu non textuel

en: All non-text content must have a text alternative that serves the same purpose, unless it falls into specific exceptions like controls, media, tests, sensory content, CAPTCHA, or decorative elements. Each type must follow specific guidance to ensure accessibility without interfering with the user experience.
fr_FR: Tout contenu non textuel doit avoir une alternative textuelle qui sert le même objectif, sauf s'il entre dans des exceptions spécifiques comme les contrôles, les médias, les tests, le contenu sensoriel, les CAPTCHA ou les éléments décoratifs. Chaque type doit suivre des directives spécifiques pour assurer l'accessibilité sans interférer avec l'expérience utilisateur.

en: 1.1 Text Alternatives
fr_FR: 1.1 alternatives textuelles

en: Perceivable
fr_FR: Perceptible

en: People with dexterity impairments using voice control
fr_FR: Personnes ayant des troubles de dextérité utilisant le contrôle vocal

en: Screen reader users (blind/low vision and neurodivergent people)
fr_FR: Utilisateurs de lecteurs d'écran (personnes aveugles/malvoyantes et neurodivergentes)

en: Prerecorded Audio-only and Video-only
fr_FR: Audio et vidéo préenregistrés uniquement

en: For prerecorded audio-only and video-only content, a text alternative must be provided that presents equivalent information. This ensures users who cannot hear or see the media can still access its content through text.
fr_FR: Pour le contenu audio et vidéo préenregistré uniquement, une alternative textuelle doit être fournie qui présente des informations équivalentes. Cela garantit que les utilisateurs qui ne peuvent pas entendre ou voir le média peuvent toujours accéder à son contenu via le texte.

en: 1.2 Time-based Media
fr_FR: 1.2 médias temporels

en: Deaf and hard of hearing people
fr_FR: Personnes sourdes et malentendantes

en: Captions (Prerecorded)
fr_FR: Sous-titres (préenregistrés)

en: Captions must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media—such as videos where audio and visuals play together—so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information and important sounds.
fr_FR: Des sous-titres doivent être fournis pour tout le contenu audio préenregistré dans les médias synchronisés - comme les vidéos où l'audio et les visuels sont diffusés ensemble - afin que les utilisateurs sourds ou malentendants puissent accéder aux informations parlées et aux sons importants.

en: Audio Description or Media Alternative (Prerecorded)
fr_FR: Description audio ou alternative média (préenregistrée)

en: For prerecorded video content with audio (synchronized media), an audio description—or a written transcript that includes visual details—must be provided to ensure users who are blind or have low vision can understand important visual information that isn't spoken.
fr_FR: Pour le contenu vidéo préenregistré avec audio (médias synchronisés), une description audio - ou une transcription écrite incluant les détails visuels - doit être fournie pour s'assurer que les utilisateurs aveugles ou malvoyants peuvent comprendre les informations visuelles importantes qui ne sont pas parlées.

en: Captions (Live)
fr_FR: Sous-titres (en direct)

en: For all live video content that includes audio, captions must be provided in real time so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information as it happens.
fr_FR: Pour tout contenu vidéo en direct qui inclut de l'audio, des sous-titres doivent être fournis en temps réel afin que les utilisateurs sourds ou malentendants puissent accéder aux informations parlées au moment où elles se produisent.

en: Audio Description (Prerecorded)
fr_FR: Description audio (préenregistrée)

en: For prerecorded video with audio, an audio description of important visual content must be provided, allowing users who are blind or have low vision to understand visual information that is not described in the main audio.
fr_FR: Pour les vidéos préenregistrées avec de l'audio, une description audio du contenu visuel important doit être fournie, permettant aux utilisateurs aveugles ou malvoyants de comprendre les informations visuelles qui ne sont pas décrites dans l'audio principal.

en: Blind and low vision people
fr_FR: Personnes aveugles et malvoyantes

en: Sign Language (Prerecorded)
fr_FR: Langue des signes (préenregistrée)

en: A sign language interpretation must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media, ensuring that users who are deaf and use sign language can fully understand the spoken content.
fr_FR: Une interprétation en langue des signes doit être fournie pour tout le contenu audio préenregistré dans les médias synchronisés, garantissant que les utilisateurs sourds qui utilisent la langue des signes puissent comprendre pleinement le contenu parlé.

en: Extended Audio Description (Prerecorded)
fr_FR: Description audio étendue (préenregistrée)

en: For all prerecorded multimedia content, extended audio descriptions must be provided when necessary—meaning the video is paused to insert additional descriptions—so that users who are blind or have low vision can understand important visual details that can't be described during the natural pauses in the audio.
fr_FR: Pour tout le contenu multimédia préenregistré, des descriptions audio étendues doivent être fournies lorsque nécessaire — c'est-à-dire que la vidéo est mise en pause pour insérer des descriptions supplémentaires — afin que les utilisateurs aveugles ou malvoyants puissent comprendre les détails visuels importants qui ne peuvent pas être décrits pendant les pauses naturelles de l'audio.

en: Media Alternative (Prerecorded)
fr_FR: Alternative aux médias (préenregistrée)

en: For prerecorded synchronized media, a full text alternative (such as a transcript) is provided that gives all the information in both the video and audio tracks, so users who cannot see or hear the content can still access it.
fr_FR: Pour les médias synchronisés préenregistrés, une alternative textuelle complète (comme une transcription) est fournie, donnant toutes les informations des pistes vidéo et audio, afin que les utilisateurs qui ne peuvent pas voir ou entendre le contenu puissent toujours y accéder.

en: Deaf-blind people
fr_FR: Personnes sourdes-aveugles

en: Audio-only (Live)
fr_FR: Audio seul (en direct)

en: For live audio-only content, a text alternative is provided in real time so people who cannot hear the audio can still access the information.
fr_FR: Pour le contenu audio en direct, une alternative textuelle est fournie en temps réel afin que les personnes qui ne peuvent pas entendre l'audio puissent toujours accéder à l'information.

en: Info and Relationships
fr_FR: Informations et relations

en: Information, structure, and relationships in content are programmatically determined or available in text, so assistive technologies can present them to users.
fr_FR: Les informations, la structure et les relations dans le contenu sont déterminées par programmation ou disponibles sous forme de texte, afin que les technologies d'assistance puissent les présenter aux utilisateurs.

en: 1.3 Adaptable
fr_FR: 1.3 adaptable

en: People who rely on keyboard control
fr_FR: Personnes qui dépendent du contrôle au clavier

en: People with cognitive differences who view interfaces using an adapted layout
fr_FR: Personnes ayant des différences cognitives qui visualisent les interfaces avec une mise en page adaptée

en: Meaningful Sequence
fr_FR: Séquence significative

en: Content is presented in a meaningful order so that reading or navigation order does not confuse users when using assistive technology.
fr_FR: Le contenu est présenté dans un ordre significatif afin que l'ordre de lecture ou de navigation ne désoriente pas les utilisateurs lorsqu'ils utilisent des technologies d'assistance.

en: Sensory Characteristics
fr_FR: Caractéristiques sensorielles

en: Instructions do not rely only on sensory characteristics such as shape, color, size, or sound, so everyone can understand them.
fr_FR: Les instructions ne reposent pas uniquement sur des caractéristiques sensorielles telles que la forme, la couleur, la taille ou le son, afin que tout le monde puisse les comprendre.

en: Content does not restrict its view and operation to a single display orientation, such as portrait or landscape, unless a specific orientation is essential.
fr_FR: Le contenu ne restreint pas sa vue et son fonctionnement à une seule orientation d'affichage, comme portrait ou paysage, sauf si une orientation spécifique est essentielle.

en: All people including those who do not identify as disabled
fr_FR: Toutes les personnes, y compris celles qui ne s'identifient pas comme handicapées

en: Identify Input Purpose
fr_FR: Identifier l'objectif de saisie

en: The purpose of input fields that collect information about the user can be programmatically determined, so browsers and assistive technologies can help users fill them in.
fr_FR: L'objectif des champs de saisie qui collectent des informations sur l'utilisateur peut être déterminé par programmation, afin que les navigateurs et les technologies d'assistance puissent aider les utilisateurs à les remplir.

en: People with cognitive disabilities or limited short-term memory or reading disabilities
fr_FR: Personnes ayant des troubles cognitifs, une mémoire à court terme limitée ou des troubles de la lecture

en: People with dexterity and mobility impairments
fr_FR: Personnes ayant des déficiences de dextérité et de mobilité

en: Identify Purpose
fr_FR: Identifier l'objectif

en: The purpose of user interface components, icons, and regions can be programmatically determined, so assistive technologies can adapt the experience for users.
fr_FR: L'objectif des composants de l'interface utilisateur, des icônes et des régions peut être déterminé par programmation, afin que les technologies d'assistance puissent adapter l'expérience pour les utilisateurs.

en: Use of Color
fr_FR: Utilisation de la couleur

en: Color is not used as the only way to convey information, indicate an action, prompt a response, or distinguish a visual element.
fr_FR: La couleur n'est pas utilisée comme seul moyen de transmettre une information, d'indiquer une action, de solliciter une réponse ou de distinguer un élément visuel.

en: 1.4 Distinguishable
fr_FR: 1.4 distinguable

en: Color blind people
fr_FR: Personnes daltoniennes

en: Reflow
fr_FR: Redimensionnement du texte

en: Content can be viewed without scrolling in more than one direction, so users can easily read and interact with it on small screens or when zoomed in.
fr_FR: Le contenu peut être visualisé sans défilement dans plus d'une direction, afin que les utilisateurs puissent facilement le lire et interagir avec lui sur de petits écrans ou lorsqu'il est agrandi.

en: People on mobile devices
fr_FR: Personnes sur appareils mobiles

en: People with low vision
fr_FR: Personnes malvoyantes

en: Non-text Contrast
fr_FR: Contraste des éléments non textuels

en: Visual information needed to identify user interface components and graphical objects has a contrast ratio of at least 3:1 against adjacent colors.
fr_FR: Les informations visuelles nécessaires pour identifier les composants de l'interface utilisateur et les objets graphiques ont un rapport de contraste d'au moins 3:1 par rapport aux couleurs adjacentes.

en: Text Spacing
fr_FR: Espacement du texte

en: Users can override text spacing to improve readability without losing content or functionality.
fr_FR: Les utilisateurs peuvent modifier l'espacement du texte pour améliorer la lisibilité sans perdre de contenu ou de fonctionnalité.

en: People with cognitive disabilities and reading disabilities
fr_FR: Personnes ayant des troubles cognitifs et des troubles de la lecture

en: Content on Hover or Focus
fr_FR: Contenu au survol ou au focus

en: If extra content appears on hover or focus, users can dismiss it, move their pointer over it, and it remains visible until dismissed or focus is moved.
fr_FR: Si du contenu supplémentaire apparaît au survol ou au focus, les utilisateurs peuvent le fermer, déplacer leur pointeur dessus, et il reste visible jusqu'à ce qu'il soit fermé ou que le focus soit déplacé.

en: People with cognitive disabilities
fr_FR: Personnes ayant des troubles cognitifs

en: People with dexterity impairments
fr_FR: Personnes ayant des déficiences de dextérité

en: Audio Control
fr_FR: Contrôle du son

en: If audio plays automatically for more than 3 seconds, users must be able to pause, stop, or control the volume independently from the system volume.
fr_FR: Si l'audio est lu automatiquement pendant plus de 3 secondes, les utilisateurs doivent pouvoir le mettre en pause, l'arrêter ou en contrôler le volume indépendamment du volume du système.

en: People with ADD or difficulty focusing on content without distraction
fr_FR: Personnes atteintes de TDA ou ayant des difficultés à se concentrer sur le contenu sans distraction

en: Contrast (Minimum)
fr_FR: Contraste (minimum)

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 4.5:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
fr_FR: Le texte et les images de texte doivent avoir un rapport de contraste d'au moins 4,5:1, sauf pour le texte de grande taille, le texte accessoire ou les logotypes.

en: People on mobile devices in a sunny environment
fr_FR: Personnes sur des appareils mobiles dans un environnement ensoleillé

en: Resize text
fr_FR: Redimensionner le texte

en: Text can be resized up to 200% without loss of content or functionality, so people with low vision can read it more easily.
fr_FR: Le texte peut être redimensionné jusqu'à 200 % sans perte de contenu ou de fonctionnalité, permettant aux personnes malvoyantes de le lire plus facilement.

en: Images of Text
fr_FR: Images de texte

en: If the same visual presentation can be made using text alone, do not use images of text except for decorative or essential purposes.
fr_FR: Si la même présentation visuelle peut être réalisée en utilisant uniquement du texte, n'utilise pas d'images de texte sauf à des fins décoratives ou essentielles.

en: Contrast (Enhanced)
fr_FR: Contraste (amélioré)

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 7:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
fr_FR: Le texte et les images de texte doivent avoir un rapport de contraste d'au moins 7:1, sauf pour le texte de grande taille, le texte accessoire ou les logotypes.

en: Low or No Background Audio
fr_FR: Son de fond faible ou absent

en: For prerecorded audio-only content, background sounds are either low, can be turned off, or are not present, so speech is easier to understand.
fr_FR: Pour le contenu audio préenregistré, les sons de fond sont soit faibles, peuvent être désactivés, ou sont absents, facilitant ainsi la compréhension de la parole.

en: Visual Presentation
fr_FR: Présentation visuelle

en: Users can choose how blocks of text are presented, such as foreground and background colors, width, and line spacing, to make reading easier.
fr_FR: Les utilisateurs peuvent choisir comment les blocs de texte sont présentés, comme les couleurs de premier plan et d'arrière-plan, la largeur et l'espacement des lignes, pour faciliter la lecture.

en: Images of Text (No Exception)
fr_FR: Images de texte (sans exception)

en: Images of text are only used for pure decoration or where a particular presentation of text is essential, with no exceptions.
fr_FR: Les images de texte ne sont utilisées que pour la décoration pure ou lorsqu'une présentation particulière du texte est essentielle, sans exception.

en: Keyboard
fr_FR: Clavier

en: All functionality is available using a keyboard, so users who cannot use a mouse can still operate the content.
fr_FR: Toutes les fonctionnalités sont disponibles à l'aide d'un clavier, permettant aux utilisateurs qui ne peuvent pas utiliser une souris de toujours manipuler le contenu.

en: 2.1 Keyboard Accessible
fr_FR: 2.1 accessible au clavier

en: Operable
fr_FR: Utilisable

en: No Keyboard Trap
fr_FR: Pas de piège au clavier

en: Keyboard users can move to and away from all parts of the content without getting stuck.
fr_FR: Les utilisateurs du clavier peuvent se déplacer vers et depuis toutes les parties du contenu sans rester bloqués.

en: Keyboard (No Exception)
fr_FR: Clavier (sans exception)

en: All functionality is available from a keyboard interface, with no exceptions.
fr_FR: Toutes les fonctionnalités sont disponibles à partir d'une interface clavier, sans exception.

en: Character Key Shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier à caractère unique

en: If a keyboard shortcut uses only letters, numbers, or punctuation, users can turn it off, change it, or it only works when the element has focus.
fr_FR: Si un raccourci clavier n'utilise que des lettres, des chiffres ou de la ponctuation, les utilisateurs peuvent le désactiver, le modifier, ou il ne fonctionne que lorsque l'élément a le focus.

en: Timing Adjustable
fr_FR: Délai ajustable

en: If a time limit is set, users can turn it off, adjust it, or extend it unless the time limit is essential.
fr_FR: Si une limite de temps est définie, les utilisateurs peuvent la désactiver, l'ajuster ou la prolonger, sauf si la limite de temps est essentielle.

en: 2.2 Enough Time
fr_FR: 2.2 assez de temps

en: People who need more time to react
fr_FR: Personnes ayant besoin de plus de temps pour réagir

en: Pause, Stop, Hide
fr_FR: Mettre en pause, arrêter, masquer

en: Users can pause, stop, or hide moving, blinking, scrolling, or auto-updating information that starts automatically and lasts more than five seconds.
fr_FR: Les utilisateurs peuvent mettre en pause, arrêter ou masquer les informations en mouvement, clignotantes, défilantes ou à mise à jour automatique qui démarrent automatiquement et durent plus de cinq secondes.

en: No Timing
fr_FR: Pas de limite de temps

en: If an element requires a response in a specific time, users can turn off the timer, adjust the time limit, or the timing is not essential.
fr_FR: Si un élément nécessite une réponse dans un délai spécifique, les utilisateurs peuvent désactiver la minuterie, ajuster la limite de temps, ou le timing n'est pas essentiel.

en: Users are not interrupted by unexpected changes in content, and can control interruptions such as auto-updating content.
fr_FR: Les utilisateurs ne sont pas interrompus par des changements inattendus de contenu et peuvent contrôler les interruptions telles que le contenu à mise à jour automatique.

en: Re-authenticating
fr_FR: Ré-authentification

en: If users are logged out due to inactivity, they are notified before the session expires and can continue the session without losing data.
fr_FR: Si les utilisateurs sont déconnectés en raison d'une inactivité, ils sont avertis avant l'expiration de la session et peuvent continuer la session sans perdre de données.

en: Timeouts
fr_FR: Délais d'expiration

en: Users are warned of impending timeouts and can request more time or save their work before timing out.
fr_FR: Les utilisateurs sont avertis des délais d'expiration imminents et peuvent demander plus de temps ou sauvegarder leur travail avant l'expiration.

en: Three Flashes or Below Threshold
fr_FR: Trois flashs ou sous le seuil

en: Content does not flash more than three times in any one second period, reducing the risk of seizures for people with photosensitive epilepsy.
fr_FR: Le contenu ne clignote pas plus de trois fois par seconde, réduisant le risque de crises pour les personnes atteintes d'épilepsie photosensible.

en: 2.3 Seizures and Physical Reactions
fr_FR: 2.3 crises d'épilepsie et réactions physiques

en: People with photosensitive epilepsy and other photosensitive seizure disorders
fr_FR: Personnes atteintes d'épilepsie photosensible et d'autres troubles épileptiques photosensibles

en: Three Flashes
fr_FR: Trois flashs

en: No part of the content flashes more than three times per second, with no exceptions.
fr_FR: Aucune partie du contenu ne clignote plus de trois fois par seconde, sans exception.

en: Animation from Interactions
fr_FR: Animation à partir d'interactions

en: Users can turn off non-essential animations triggered by interactions, helping those who are sensitive to motion.
fr_FR: Les utilisateurs peuvent désactiver les animations non essentielles déclenchées par des interactions, aidant ceux qui sont sensibles au mouvement.

en: People with vestibular (inner ear) disorders where movement can cause dizziness/headaches and nausea
fr_FR: Personnes atteintes de troubles vestibulaires (oreille interne) où le mouvement peut provoquer des vertiges/maux de tête et des nausées

en: Bypass Blocks
fr_FR: Contourner les blocs

en: A way is available to skip repeated blocks of content, such as navigation menus, so users can quickly reach the main content.
fr_FR: Un moyen est disponible pour sauter les blocs de contenu répétés, comme les menus de navigation, afin que les utilisateurs puissent rapidement atteindre le contenu principal.

en: 2.4 Navigable
fr_FR: 2.4 navigable

en: Section Headings
fr_FR: En-têtes de section

en: Section headings are used to organize content, making it easier to understand and navigate.
fr_FR: Les en-têtes de section sont utilisés pour organiser le contenu, le rendant plus facile à comprendre et à naviguer.

en: Focus Not Obscured (Minimum)
fr_FR: Focus non masqué (minimum)

en: When an element receives keyboard focus, it is at least partially visible and not hidden by other content.
fr_FR: Lorsqu'un élément reçoit le focus du clavier, il est au moins partiellement visible et non caché par d'autres contenus.

en: Focus Not Obscured (Enhanced)
fr_FR: Focus non masqué (amélioré)

en: When an element receives keyboard focus, it is fully visible and not hidden by other content.
fr_FR: Lorsqu'un élément reçoit le focus du clavier, il est entièrement visible et non caché par d'autres contenus.

en: Focus Appearance
fr_FR: Apparence du focus

en: The visible focus indicator for interactive elements is clearly visible and meets minimum size and contrast requirements.
fr_FR: L'indicateur de focus visible pour les éléments interactifs est clairement visible et répond aux exigences minimales de taille et de contraste.

en: Page Titled
fr_FR: Page intitulée

en: Web pages have descriptive titles that help users understand the topic or purpose of the page.
fr_FR: Les pages web ont des titres descriptifs qui aident les utilisateurs à comprendre le sujet ou l'objectif de la page.

en: People with severe mobility impairments relying on audio to navigate the web
fr_FR: Les personnes ayant des déficiences motrices sévères qui s'appuient sur l'audio pour naviguer sur le web

en: Focus Order
fr_FR: Ordre de focus

en: When navigating with a keyboard, focus moves in a logical order that preserves meaning and operability.
fr_FR: Lors de la navigation au clavier, le focus se déplace dans un ordre logique qui préserve le sens et l'opérabilité.

en: Link Purpose (In Context)
fr_FR: Objectif du lien (dans le contexte)

en: The purpose of each link is clear from the link text and the context in which it appears, so users know where the link will take them.
fr_FR: L'objectif de chaque lien est clair à partir du texte du lien et du contexte dans lequel il apparaît, de sorte que les utilisateurs savent où le lien les mènera.

en: Multiple Ways
fr_FR: Plusieurs moyens

en: More than one way is available to locate a web page within a set of web pages, except where the web page is the result of a query.
fr_FR: Plus d'un moyen est disponible pour localiser une page web dans un ensemble de pages web, sauf lorsque la page web est le résultat d'une requête.

en: Headings and Labels
fr_FR: En-têtes et étiquettes

en: Headings and labels describe the topic or purpose of content, and are not ambiguous or misleading.
fr_FR: Les en-têtes et les étiquettes décrivent le sujet ou l'objectif du contenu, et ne sont pas ambigus ou trompeurs.

en: Focus Visible
fr_FR: Focus visible

en: It is visible when an element has keyboard focus, so users navigating with a keyboard can see which element is active.
fr_FR: Il est visible lorsqu'un élément a le focus du clavier, afin que les utilisateurs naviguant au clavier puissent voir quel élément est actif.

en: Location
fr_FR: Localisation

en: Users are informed about their location within a set of web pages, such as through breadcrumb navigation or a clear page title.
fr_FR: Les utilisateurs sont informés de leur emplacement dans un ensemble de pages web, par exemple grâce à une navigation en fil d'Ariane ou un titre de page clair.

en: Link Purpose (Link Only)
fr_FR: Objectif du lien (lien uniquement)

en: The purpose of each link can be determined by the link text alone, without needing additional context.
fr_FR: L'objectif de chaque lien peut être déterminé par le texte du lien seul, sans avoir besoin de contexte supplémentaire.

en: Pointer Gestures
fr_FR: Gestes du pointeur

en: For functionality that can be operated by a pointer gesture, at least one of the following is true: the gesture can be performed by a simple tap, the gesture can be performed with a single finger, or the gesture can be performed with a voice command.
fr_FR: Pour les fonctionnalités qui peuvent être activées par un geste du pointeur, au moins l'un des éléments suivants est vrai : le geste peut être effectué par un simple tapotement, le geste peut être effectué avec un seul doigt, ou le geste peut être effectué avec une commande vocale.

en: 2.5 Input Modalities
fr_FR: 2.5 modalités d'entrée

en: Pointer Cancellation
fr_FR: Annulation du pointeur

en: For actions that require a pointer gesture, the user can cancel the action by moving the pointer away before the action is completed.
fr_FR: Pour les actions qui nécessitent un geste du pointeur, l'utilisateur peut annuler l'action en éloignant le pointeur avant que l'action ne soit terminée.

en: Label in Name
fr_FR: Étiquette dans le nom

en: The name of user interface components includes text labels that describe their purpose, so assistive technologies can convey this information to users.
fr_FR: Le nom des composants de l'interface utilisateur inclut des étiquettes textuelles qui décrivent leur objectif, afin que les technologies d'assistance puissent transmettre cette information aux utilisateurs.

en: Motion Actuation
fr_FR: Activation par le mouvement

en: Functionality that can be operated by a motion gesture can also be operated by a simple touch or click, so users who cannot perform motion gestures can still use the functionality.
fr_FR: Les fonctionnalités qui peuvent être activées par un geste de mouvement peuvent également être activées par un simple toucher ou clic, afin que les utilisateurs qui ne peuvent pas effectuer des gestes de mouvement puissent toujours utiliser la fonctionnalité.

en: Target Size
fr_FR: Taille de la cible

en: The size of the target for pointer gestures is large enough to be easily activated, even by users with limited dexterity.
fr_FR: La taille de la cible pour les gestes du pointeur est suffisamment grande pour être facilement activée, même par les utilisateurs ayant une dextérité limitée.

en: People using a mobile device in environments where they are exposed to shaking (such as public transportation)
fr_FR: Les personnes utilisant un appareil mobile dans des environnements où elles sont exposées à des secousses (comme les transports en commun)

en: People with dexterity and mobility impairments including hand tremors
fr_FR: Les personnes ayant des déficiences de dextérité et de mobilité, y compris des tremblements des mains

en: People with with large fingers or who are operating the device with only a part of their finger or knuckle
fr_FR: Les personnes ayant de gros doigts ou qui utilisent l'appareil avec seulement une partie de leur doigt ou leur phalange

en: Concurrent Input Mechanisms
fr_FR: Mécanismes d'entrée simultanés

en: If an input mechanism requires a specific posture or movement, an alternative input mechanism is available that does not have the same requirement.
fr_FR: Si un mécanisme d'entrée nécessite une posture ou un mouvement spécifique, un mécanisme d'entrée alternatif est disponible qui n'a pas la même exigence.

en: Dragging Movements
fr_FR: Mouvements de glissement

en: For functionality that requires dragging movements, the action can also be completed by simpler actions, so users with limited dexterity can still use the functionality.
fr_FR: Pour les fonctionnalités qui nécessitent des mouvements de glissement, l'action peut également être effectuée par des actions plus simples, afin que les utilisateurs ayant une dextérité limitée puissent toujours utiliser la fonctionnalité.

en: Target Size (Minimum)
fr_FR: Taille de la cible (minimum)

en: The target size for any interactive element is at least 44x44 pixels, so it can be easily activated by users with various abilities.
fr_FR: La taille de la cible pour tout élément interactif est d'au moins 44x44 pixels, afin qu'elle puisse être facilement activée par des utilisateurs ayant diverses capacités.

en: Language of Page
fr_FR: Langue de la page

en: The default language of each web page is programmatically determined, so assistive technologies can use the correct language settings.
fr_FR: La langue par défaut de chaque page web est déterminée de manière programmatique, afin que les technologies d'assistance puissent utiliser les paramètres de langue corrects.

en: 3.1 Readable
fr_FR: 3.1 lisible

en: Understandable
fr_FR: Compréhensible

en: Language of Parts
fr_FR: Langue des parties

en: The language of each part of the content can be programmatically determined, so assistive technologies can provide appropriate language support.
fr_FR: La langue de chaque partie du contenu peut être déterminée de manière programmatique, afin que les technologies d'assistance puissent fournir un support linguistique approprié.

en: Unusual Words
fr_FR: Mots inhabituels

en: Unusual or rare words are defined or explained, so users with cognitive disabilities or who are not familiar with the language can understand them.
fr_FR: Les mots inhabituels ou rares sont définis ou expliqués, afin que les utilisateurs ayant des déficiences cognitives ou qui ne sont pas familiers avec la langue puissent les comprendre.

en: Abbreviations
fr_FR: Abréviations

en: Abbreviations and acronyms are defined the first time they are used, so users can understand their meaning.
fr_FR: Les abréviations et les acronymes sont définis la première fois qu'ils sont utilisés, afin que les utilisateurs puissent comprendre leur signification.

en: Content is written in a clear and simple language, and does not require specialized knowledge to understand.
fr_FR: Le contenu est rédigé dans un langage clair et simple, et ne nécessite pas de connaissances spécialisées pour être compris.

en: Pronunciation
fr_FR: Prononciation

en: A pronunciation guide is available for unusual or difficult words, so users can understand how to say them.
fr_FR: Un guide de prononciation est disponible pour les mots inhabituels ou difficiles, afin que les utilisateurs puissent savoir comment les prononcer.

en: On Focus
fr_FR: Au focus

en: When an element receives focus, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how to interact with the element.
fr_FR: Lorsqu'un élément reçoit le focus, il ne provoque pas de changements inattendus qui pourraient confondre l'utilisateur, et il est clair comment interagir avec l'élément.

en: 3.2 Predictable
fr_FR: 3.2 prévisible

en: On Input
fr_FR: À la saisie

en: When an input field receives data, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how the data will be used.
fr_FR: Lorsqu'un champ de saisie reçoit des données, cela ne provoque pas de changements inattendus qui pourraient dérouter l'utilisateur, et il est clair comment les données seront utilisées.

en: Consistent Navigation
fr_FR: Navigation cohérente

en: Navigation mechanisms are consistent across the website, so users can predictably move through the site.
fr_FR: Les mécanismes de navigation sont cohérents sur l'ensemble du site web, permettant aux utilisateurs de naviguer de manière prévisible.

en: Consistent Identification
fr_FR: Identification cohérente

en: Components that have the same functionality within a set of web pages are identified consistently, so users can recognize them easily.
fr_FR: Les composants ayant la même fonctionnalité dans un ensemble de pages web sont identifiés de manière cohérente, permettant aux utilisateurs de les reconnaître facilement.

en: Change on Request
fr_FR: Changement sur demande

en: Changes in content or context that occur as a result of user input do not occur unexpectedly, and users are notified of any changes.
fr_FR: Les changements de contenu ou de contexte qui se produisent à la suite d'une action de l'utilisateur ne surviennent pas de manière inattendue, et les utilisateurs sont informés de tout changement.

en: Consistent Help
fr_FR: Aide cohérente

en: Help and documentation are available and are easy to find, so users can get assistance when needed.
fr_FR: L'aide et la documentation sont disponibles et faciles à trouver, permettant aux utilisateurs d'obtenir de l'assistance en cas de besoin.

en: Error Identification
fr_FR: Identification des erreurs

en: If an input error is detected and suggestions for correction are known, then the suggestions are provided to the user.
fr_FR: Si une erreur de saisie est détectée et que des suggestions de correction sont connues, alors ces suggestions sont fournies à l'utilisateur.

en: 3.3 Input Assistance
fr_FR: 3.3 assistance à la saisie

en: Labels or Instructions
fr_FR: Étiquettes ou instructions

en: Labels or instructions are provided when an input field requires user input, so users know what information is needed.
fr_FR: Des étiquettes ou des instructions sont fournies lorsqu'un champ de saisie nécessite une entrée de l'utilisateur, afin que les utilisateurs sachent quelles informations sont requises.

en: Error Suggestion
fr_FR: Suggestion d'erreur

en: Error Prevention (Legal, Financial, Data)
fr_FR: Prévention des erreurs (juridiques, financières, données)

en: For web pages that require user input, users are warned of errors and can correct them before finalizing the submission.
fr_FR: Pour les pages web qui nécessitent une saisie de l'utilisateur, les utilisateurs sont avertis des erreurs et peuvent les corriger avant de finaliser la soumission.

en: Help
fr_FR: Aide

en: Error Prevention (All)
fr_FR: Prévention des erreurs (tous types)

en: Redundant Entry
fr_FR: Saisie redondante

en: Users are not required to enter the same information multiple times, reducing the risk of errors and saving time.
fr_FR: Les utilisateurs ne sont pas tenus de saisir les mêmes informations plusieurs fois, réduisant ainsi le risque d'erreurs et gagnant du temps.

en: Accessible Authentication (Minimum)
fr_FR: Authentification accessible (minimum)

en: Authentication processes do not rely on cognitive function tests like remembering a password or solving a puzzle, unless an alternative is provided.
fr_FR: Les processus d'authentification ne reposent pas sur des tests de fonction cognitive comme la mémorisation d'un mot de passe ou la résolution d'un puzzle, sauf si une alternative est fournie.

en: Accessible Authentication (Enhanced)
fr_FR: Authentification accessible (améliorée)

en: Enhanced authentication methods are provided that do not rely on cognitive function tests, such as remembering passwords, and do not require a test of cognitive function.
fr_FR: Des méthodes d'authentification améliorées sont fournies qui ne reposent pas sur des tests de fonction cognitive, comme la mémorisation de mots de passe, et ne nécessitent pas de test de fonction cognitive.

en: Parsing
fr_FR: Analyse

en: Content is coded so that assistive technologies can accurately interpret and present it to users.
fr_FR: Le contenu est codé de manière à ce que les technologies d'assistance puissent l'interpréter et le présenter avec précision aux utilisateurs.

en: 4.1 Compatible
fr_FR: 4.1 compatible

en: Robust
fr_FR: Robuste

en: People with low vision using screen magnifiers
fr_FR: Personnes malvoyantes utilisant des loupes d'écran

en: Name, Role, Value
fr_FR: Nom, rôle, valeur

en: User interface components have names, roles, and values that can be programmatically determined, so assistive technologies can communicate them to users.
fr_FR: Les composants de l'interface utilisateur ont des noms, des rôles et des valeurs qui peuvent être déterminés par programmation, permettant aux technologies d'assistance de les communiquer aux utilisateurs.

en: Status Messages
fr_FR: Messages d'état

en: Status messages are programmatically determined so that assistive technologies can notify users of important changes, such as form errors or updates.
fr_FR: Les messages d'état sont déterminés par programmation afin que les technologies d'assistance puissent informer les utilisateurs des changements importants, tels que les erreurs de formulaire ou les mises à jour.

en: Best Practice
fr_FR: Bonne pratique

en: A usability improvement or convention that enhances accessibility but is not required for WCAG compliance.
fr_FR: Une amélioration de l'utilisabilité ou une convention qui améliore l'accessibilité mais n'est pas requise pour la conformité aux WCAG.

en: Non-WCAG Accessibility Issue
fr_FR: Problème d'accessibilité non-WCAG

en: A problem that affects users with disabilities but doesn't map directly to a current WCAG success criterion.
fr_FR: Un problème qui affecte les utilisateurs handicapés mais ne correspond pas directement à un critère de succès WCAG actuel.

en: Manual Testing Needed (Multiple Success Criteria)
fr_FR: Test manuel nécessaire (critères de succès multiples)

en: Used for documents, media, and other non-scannable content that require manual testing and are likely to fail multiple WCAG success criteria.
fr_FR: Utilisé pour les documents, les médias et autres contenus non analysables qui nécessitent un test manuel et sont susceptibles d'échouer à plusieurs critères de succès WCAG.

en: Settings Saved. To confirm and reflect these updates in your site's statistics, please rescan your site. If you are using a caching plugin, make sure to clear the cache to ensure the updated fixes are applied correctly.
fr_FR: Paramètres enregistrés. Pour confirmer et refléter ces mises à jour dans les statistiques de votre site, veuillez rescanner votre site. Si vous utilisez un plugin de mise en cache, assurez-vous de vider le cache pour garantir que les correctifs mis à jour sont appliqués correctement.

en: The Accessibility New Window Warnings plugin is installed. The fix for links opening in a new window included here will override its functionality. You can safely remove the plugin and use these fixes instead.
fr_FR: Le plugin Accessibility New Window Warnings est installé. Le correctif pour les liens s'ouvrant dans une nouvelle fenêtre inclus ici remplacera sa fonctionnalité. Vous pouvez supprimer le plugin en toute sécurité et utiliser ces correctifs à la place.

en: Permissions saved.
fr_FR: Permissions enregistrées.

en: Permissions were changed by someone else while you were editing, so your changes were not saved. Review the current permissions below and try again.
fr_FR: Les permissions ont été modifiées par quelqu'un d'autre pendant que vous les éditiez, vos modifications n'ont donc pas été enregistrées. Veuillez examiner les permissions actuelles ci-dessous et réessayer.

en: Permissions Settings
fr_FR: Paramètres de permissions

en: Choose a user role, then check the Accessibility Checker capabilities to grant it. A capability can only be granted to a role whose existing WordPress permissions meet its requirement. Administrators always have every capability.
fr_FR: Choisissez un rôle d'utilisateur, puis cochez les capacités d'Accessibility Checker à lui accorder. Une capacité ne peut être accordée qu'à un rôle dont les permissions WordPress existantes répondent à ses exigences. Les administrateurs possèdent toujours toutes les capacités.

en: Choose a Role
fr_FR: Choisir un rôle

en: Select the user role whose Accessibility Checker permissions you want to manage.
fr_FR: Sélectionnez le rôle d'utilisateur dont vous souhaitez gérer les permissions d'Accessibility Checker.

en: Role
fr_FR: Rôle

en: — Select a role —
fr_FR: — Sélectionner un rôle —

en: Save Permissions
fr_FR: Enregistrer les permissions

en: Accessibility Checker issues panels
fr_FR: Panneaux d'affichage des problèmes d'Accessibility Checker

en: Accessibility Status
fr_FR: Statut d’accessibilité

en: Accessibility Analysis
fr_FR: Analyse d’accessibilité

en: Readability Analysis
fr_FR: Analyse de lisibilité

en: Delete all currently found issues
fr_FR: Supprimer tous les problèmes actuellement trouvés

en: Clear Issues
fr_FR: Effacer les problèmes

en: Equalize Digital Logo
fr_FR: Logo Equalize Digital

en: Upgrade to Accessibility Checker Pro
fr_FR: Passez à Accessibility Checker Pro

en: Scan all post types
fr_FR: Scanner tous les types de publications

en: Admin columns to see accessibility status at a glance
fr_FR: Colonnes d'administration pour voir le statut d'accessibilité en un coup d'œil

en: Centralized list of all open issues
fr_FR: Liste centralisée de tous les problèmes ouverts

en: Ignore log
fr_FR: Journal des ignorés

en: Rename simplified summary
fr_FR: Renommer le résumé simplifié

en: User restrictions on ignoring issues
fr_FR: Restrictions utilisateur sur l'ignorance des problèmes

en: Email support
fr_FR: Support par e-mail

en: ...and more
fr_FR: ...et plus encore

en: Or activate your license key here.
fr_FR: Ou activez votre clé de licence ici.

en: General
fr_FR: Général

en: Link to Equalize Digital Website
fr_FR: Lien vers le site web d'Equalize Digital

en: Quick Start Guide
fr_FR: Guide de démarrage rapide

en: Follow these steps to get started checking your content:
fr_FR: Suivez ces étapes pour commencer à vérifier votre contenu :

note: translators: %s: path to settings page.
en: On the <a href="%s">Settings Page</a>, choose which post types you want to scan.
fr_FR: Sur la <a href="%s">page des paramètres</a>, choisissez les types de publications que vous souhaitez scanner.

en: Go to the edit screen for the post you want to check.
fr_FR: Allez à l'écran d'édition de la publication que vous voulez vérifier.

en: Find the Accessibility Checker meta box below your content. If using a front-end page builder, you must visit the backend edit screen to view Accessibility Checker results.
fr_FR: Trouvez la boîte méta Accessibility Checker sous votre contenu. Si vous utilisez un constructeur de pages frontend, vous devez visiter l'écran d'édition backend pour voir les résultats d'Accessibility Checker.

en: If errors or warnings are present on your post, open the details tab in Accessibility Checker for more information.
fr_FR: Si des erreurs ou des avertissements sont présents sur votre article, ouvrez l'onglet détails dans Accessibility Checker pour plus d'informations.

en: Expand each issue to see the code, or click "view on page" if you need help finding the element that needs fixing.
fr_FR: Développez chaque problème pour voir le code, ou cliquez sur « voir sur la page » si vous avez besoin d'aide pour trouver l'élément qui nécessite une correction.

en: If you don't know what an error or warning means, click the "i" icon to read the documentation and how to fix it.
fr_FR: Si vous ne savez pas ce que signifie une erreur ou un avertissement, cliquez sur l'icône « i » pour lire la documentation et savoir comment le corriger.

en: If an issue is a false positive and the element is accessible, you can remove issues from reports with the "Ignore" feature.
fr_FR: Si un problème est un faux positif et que l'élément est accessible, vous pouvez supprimer les problèmes des rapports avec la fonction « Ignorer ».

en: After fixing each issue, update the post to see the accessibility report change. Your goal is to get every page to say 100% Passed Tests.
fr_FR: Après avoir corrigé chaque problème, mettez à jour la publication pour voir le changement du rapport d'accessibilité. Votre objectif est d'obtenir 100 % de tests réussis pour chaque page.

en: Watch a video of Accessibility Checker in use.
fr_FR: Regardez une vidéo d'Accessibility Checker en action.

en: Documentation and FAQs
fr_FR: Documentation et FAQ

en: Why do we say 100% Passed Tests, Not 100% Accessible?
fr_FR: Pourquoi disons-nous 100 % de tests réussis, pas 100 % accessible ?

en: How to Manually Check Your Website for Accessibility
fr_FR: Comment vérifier manuellement l'accessibilité de votre site web

en: When to Ignore Accessibility Errors
fr_FR: Quand ignorer les erreurs d'accessibilité

en: What to do if a Plugin You’re Using has Accessibility Errors
fr_FR: Que faire si un plugin que vous utilisez a des erreurs d'accessibilité

en: What to do if there are Accessibility Errors in Your Theme
fr_FR: Que faire s'il y a des erreurs d'accessibilité dans votre thème

en: Can I Hire Equalize Digital to Fix Accessibility Issues on My Website?
fr_FR: Puis-je engager Equalize Digital pour résoudre les problèmes d'accessibilité sur mon site web ?

en: Additional Resources for Learning About Accessibility
fr_FR: Ressources supplémentaires pour en apprendre davantage sur l'accessibilité

en: Read Full Documentation
fr_FR: Lire la documentation complète

en: Support Information
fr_FR: Informations de support

en: Plugin Support
fr_FR: Support du plugin

en: Active license holders of paid Accessibility Checker plans get unlimited email support on plugin usage and troubleshooting.
fr_FR: Les détenteurs de licence active des plans payants d'Accessibility Checker bénéficient d'un support par email illimité pour l'utilisation et le dépannage de l'extension.

en: Open Support Ticket
fr_FR: Ouvrir un ticket de support

en: Free Plugin Support
fr_FR: Support gratuit du plugin

en: Free plugin support is available via the WordPress.org forums. You'll need to create an account then you can open a new support thread.
fr_FR: Le support gratuit du plugin est disponible via les forums WordPress.org. Vous devrez créer un compte, puis vous pourrez ouvrir un nouveau fil de discussion de support.

en: Go to Support Forum
fr_FR: Aller au forum de support

en: Office Hours
fr_FR: Heures de permanence

en: Open Q&A on Zoom every other week to help you remediate your website.
fr_FR: Questions-réponses ouvertes sur Zoom toutes les deux semaines pour vous aider à remédier à votre site web.

en: Included in Small Business and Agency plans
fr_FR: Inclus dans les plans Petite Entreprise et Agence

en: Register for Office Hours
fr_FR: S'inscrire aux heures de permanence

en: Auditing and Remediation
fr_FR: Audit et correction

en: Get help making your website accessible. Expert auditing, user testing, and dev support. Conformance letters available.
fr_FR: Obtenez de l'aide pour rendre votre site web accessible. Audit expert, tests utilisateurs et support de développement. Lettres de conformité disponibles.

en: Get Remediation Help
fr_FR: Obtenir de l'aide pour la correction

en: Saving...
fr_FR: Enregistrement...

en: Saving failed: Missing REST API URL.
fr_FR: Échec de l'enregistrement : URL de l'API REST manquante.

en: Settings saved successfully. You must %svisit the editor%s and save the post to rescan and remove fixed issues from Accessibility Checker reports.
fr_FR: Paramètres enregistrés avec succès. Vous devez %svisiter l'éditeur%s et enregistrer l'article pour réanalyser et supprimer les problèmes résolus des rapports d'Accessibility Checker.

en: Settings saved successfully.
fr_FR: Paramètres enregistrés avec succès.

en: Saving failed.
fr_FR: L'enregistrement a échoué.

en: Fix Settings
fr_FR: Paramètres de correction

en: This will clear all issues for this post. A save will be required to trigger a fresh scan of the post content. Do you want to continue?
fr_FR: Cela effacera tous les problèmes pour cette publication. Une sauvegarde sera nécessaire pour déclencher un nouveau scan du contenu de la publication. Voulez-vous continuer ?

en: Clearing...
fr_FR: Effacement...

en: Issues cleared successfully.
fr_FR: Problèmes effacés avec succès.

en: Failed to clear issues.
fr_FR: Échec de l'effacement des problèmes.

en: An error occurred while clearing issues.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'effacement des problèmes.

en: There was a problem. Please try again.
fr_FR: Il y a eu un problème. Veuillez réessayer.

en: Sorry, your submission failed. Please shorten your responses and try again.
fr_FR: Désolé, votre soumission a échoué. Veuillez raccourcir vos réponses et réessayer.

en: Sorry, your submission failed. Please try again.
fr_FR: Désolé, votre soumission a échoué. Veuillez réessayer.

en: EDAC: Did not find a matching target ID on the page for the skip link.
fr_FR: EDAC : Aucun ID cible correspondant n'a été trouvé sur la page pour le lien d'évitement.

en: EDAC: Error updating history for skip link.
fr_FR: EDAC : Erreur lors de la mise à jour de l'historique pour le lien d'évitement.

en: Close fixes modal
fr_FR: Fermer la fenêtre modale des corrections

note: translators: %1$d is the current issue number, %2$d is the total number of issues.
en: %1$d of %2$d
fr_FR: %1$d sur %2$d

en: Untitled issue
fr_FR: Problème sans titre

note: translators: %1$d is the current issue number, %2$d is the total number of issues, %3$s is the issue title.
en: Issue %1$d of %2$d: %3$s
fr_FR: Problème %1$d sur %2$d : %3$s

en: The element is not visible. Try disabling styles.
fr_FR: L'élément n'est pas visible. Essayez de désactiver les styles.

en: The element is not focusable. Try disabling styles.
fr_FR: L'élément n'est pas focusable. Essayez de désactiver les styles.

en: The element was not found on the page.
fr_FR: L'élément n'a pas été trouvé sur la page.

en: Move to Left
fr_FR: Déplacer vers la gauche

en: Move to Right
fr_FR: Déplacer vers la droite

en: Panel position reset.
fr_FR: Position du panneau réinitialisée.

en: Panel moved to the left.
fr_FR: Panneau déplacé vers la gauche.

en: Panel moved to the right.
fr_FR: Panneau déplacé vers la droite.

en: Open details for %1$s, %2$s of %3$s
fr_FR: Ouvrir les détails pour %1$s, %2$s sur %3$s

en: Undock Panel
fr_FR: Détacher le panneau

en: Dock Panel
fr_FR: Ancrer le panneau

en: Rescan This Page
fr_FR: Rescanner cette page

en: Accessibility Checker Tools
fr_FR: Outils Accessibility Checker

en: More options
fr_FR: Plus d'options

en: Disable Page Styles
fr_FR: Désactiver les styles de la page

en: Disable Styles
fr_FR: Désactiver les styles

en: Close
fr_FR: Fermer

en: No issues found on this page.
fr_FR: Aucun problème trouvé sur cette page.

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Reset Position
fr_FR: Réinitialiser la position

en: An error occurred when loading the issues.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du chargement des problèmes.

en: Panel docked.
fr_FR: Panneau ancré.

en: Panel undocked.
fr_FR: Panneau détaché.

en: Severity:
fr_FR: Gravité :

en: WCAG:
fr_FR: WCAG :

en: Show explanation
fr_FR: Afficher l’explication

en: Why It Matters
fr_FR: Pourquoi c’est important

en: How to Fix
fr_FR: Comment corriger

en: More Detailed Documentation
fr_FR: Documentation plus détaillée

en: Show Affected Code
fr_FR: Afficher le code affecté

en: Fix issue: %s
fr_FR: Corriger le problème : %s

en: Fix Issue
fr_FR: Corriger le problème

en: Enable Styles
fr_FR: Activer les styles

en: Enable Page Styles
fr_FR: Activer les styles de page

en: Page styles disabled.
fr_FR: Styles de page désactivés.

en: Page styles re-enabled.
fr_FR: Styles de page réactivés.

en: There are no settings to display.
fr_FR: Il n'y a aucun paramètre à afficher.

en: These settings enable global fixes across your entire site. Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
fr_FR: Ces paramètres activent des corrections globales sur l'ensemble de votre site. Les pages peuvent nécessiter d'être réenregistrées ou un scan complet du site peut être nécessaire pour voir les corrections reflétées dans les rapports.

note: translators: %d is the number of issues found.
en: %d issue found | %d issues found
fr_FR[0]: %d problème trouvé
fr_FR[1]: %d problèmes trouvés

note: translators: %d is the number of errors/problems.
en: %d Problem | %d Problems
fr_FR[0]: %d problème
fr_FR[1]: %d problèmes

note: translators: %d is the number of warnings needing review.
en: %d Needs Review | %d Need Review
fr_FR[0]: %d à revoir
fr_FR[1]: %d à revoir

note: translators: %d is the number of dismissed issues.
en: %d Dismissed | %d Dismissed
fr_FR[0]: %d rejeté
fr_FR[1]: %d rejetés

en: No issues detected.
fr_FR: Aucun problème détecté.

en: Landmark: %s
fr_FR: Repère : %s

en: Failed to load scanner script.
fr_FR: Échec du chargement du script d'analyse.

en: Scanner function not found.
fr_FR: Fonction de scan introuvable.

en: Scanning...
fr_FR: Analyse en cours...

en: Missing postId or nonce.
fr_FR: postId ou nonce manquant.

en: Rescan complete. No violations found.
fr_FR: Analyse terminée. Aucune violation détectée.

en: No violations found, skipping save.
fr_FR: Aucune violation trouvée, l'enregistrement est ignoré.

en: Accessibility scan error.
fr_FR: Erreur d'analyse d'accessibilité.

en: Error saving scan results.
fr_FR: Erreur lors de l'enregistrement des résultats de l'analyse.

en: Rescan already in progress.
fr_FR: Analyse déjà en cours.

en: Rescanning this page.
fr_FR: Analyse de cette page en cours.

en: Rescan complete.
fr_FR: Analyse terminée.

en: Error: Missing required parameters.
fr_FR: Erreur : Paramètres requis manquants.

en: Issue #%s
fr_FR: Problème n°%s

en: Issue Details
fr_FR: Détails du problème

en: Severity
fr_FR: Gravité

en: Failed to load %s fix information.
fr_FR: Échec du chargement des informations de correction %s.

en: Error loading %s fix information.
fr_FR: Erreur lors du chargement des informations de correction %s.

en: Fix settings saved.
fr_FR: Paramètres de correction enregistrés.

en: Failed to save fix settings.
fr_FR: Échec de l’enregistrement des paramètres de correction.

en: Loading fix information...
fr_FR: Chargement des informations de correction...

en: Save fix for: %s
fr_FR: Enregistrer la correction pour : %s

en: Issue related image
fr_FR: Image liée au problème

en: Issue dismissed successfully.
fr_FR: Problème ignoré avec succès.

en: Issue reopened successfully.
fr_FR: Problème rouvert avec succès.

en: Dismiss Globally
fr_FR: Ignorer globalement

en: Dismissing globally...
fr_FR: Rejet global en cours...

en: Dismissing...
fr_FR: Ignorer...

note: translators: %s: dismiss reason label e.g. "False Positive"
en: Issue Dismissed — %s
fr_FR: Problème ignoré — %s

en: Issue Dismissed
fr_FR: Problème ignoré

en: Scope:
fr_FR: Portée :

en: All pages
fr_FR: Toutes les pages

en: By:
fr_FR: Par :

en: On:
fr_FR: Le :

en: Reason for dismissal:
fr_FR: Raison de l’ignorance :

en: Removing...
fr_FR: Suppression...

en: Remove Global Dismissal
fr_FR: Supprimer le rejet global

en: Reopening...
fr_FR: Réouverture...

en: Comment (optional)
fr_FR: Commentaire (facultatif)

en: Add a note explaining why this issue is being dismissed.
fr_FR: Ajoutez une note expliquant pourquoi ce problème est ignoré.

en: More dismiss options
fr_FR: Plus d’options d’ignorance

en: Dismiss & Close Modal
fr_FR: Ignorer et fermer la modale

en: You do not have permission to dismiss issues.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'ignorer les problèmes.

en: new window
fr_FR: nouvelle fenêtre

en: new tab
fr_FR: nouvel onglet

en: new document
fr_FR: nouveau document

en: click
fr_FR: cliquer

en: click here
fr_FR: cliquer ici

en: here
fr_FR: ici

en: go here
fr_FR: aller ici

en: more
fr_FR: plus

en: more...
fr_FR: plus...

en: more…
fr_FR: plus…

en: details
fr_FR: détails

en: more details
fr_FR: plus de détails

en: link
fr_FR: lien

en: this page
fr_FR: cette page

en: continue
fr_FR: continuer

en: continue reading
fr_FR: continuer la lecture

en: read more
fr_FR: lire la suite

en: open
fr_FR: ouvrir

en: download
fr_FR: télécharger

en: button
fr_FR: bouton

en: keep reading
fr_FR: poursuivre la lecture

en: learn more
fr_FR: en savoir plus

en: Checks if a link's visible text is a URL rather than descriptive anchor text.
fr_FR: Vérifie si le texte visible d'un lien est une URL plutôt qu'un texte d'ancrage descriptif.

en: Link text should be descriptive and not simply the URL.
fr_FR: Le texte du lien doit être descriptif et non simplement l'URL.

en: Failed to load accessibility data
fr_FR: Échec du chargement des données d’accessibilité

en: Error loading accessibility data
fr_FR: Erreur lors du chargement des données d’accessibilité

en: Loading accessibility results...
fr_FR: Chargement des résultats d’accessibilité...

en: Updating accessibility data...
fr_FR: Mise à jour des données d’accessibilité...

en: problem to address | problems to address
fr_FR[0]: problème à résoudre
fr_FR[1]: problèmes à résoudre

en: issue that needs review | issues that need review
fr_FR[0]: problème à examiner
fr_FR[1]: problèmes à examiner

note: translators: %1$d = number of errors, %2$s = error text, %3$d = number of warnings, %4$s = warning text
en: You have %1$d %2$s and %3$d %4$s.
fr_FR: Vous avez %1$d %2$s et %3$d %4$s.

note: translators: %1$d = number of errors, %2$s = error text
en: You have %1$d %2$s.
fr_FR: Vous avez %1$d %2$s.

en: Check and fix accessibility issues in your content.
fr_FR: Vérifiez et corrigez les problèmes d’accessibilité dans votre contenu.

en: Open Accessibility Panel
fr_FR: Ouvrir le panneau d’accessibilité

en: %dth
fr_FR: %de

en: Summary provided
fr_FR: Résumé fourni

en: Summary required
fr_FR: Résumé requis

en: Summary not required
fr_FR: Résumé non requis

en: View %d problems in Accessibility Analysis
fr_FR: Voir %d problèmes dans l’analyse d’accessibilité

en: View %d items needing review in Accessibility Analysis
fr_FR: Voir %d éléments à examiner dans l’analyse d’accessibilité

note: translators: 1: reading level, 2: simplified summary status.
en: View reading level details: %1$s, %2$s
fr_FR: Afficher les détails du niveau de lecture : %1$s, %2$s

note: translators: %s: reading level.
en: View reading level details: %s
fr_FR: Voir les détails du niveau de lecture : %s

en: Issue
fr_FR: Problème

en: Issue actions for %s
fr_FR: Actions du problème pour %s

en: Issue actions
fr_FR: Actions du problème

en: Show code
fr_FR: Afficher le code

en: Reopen issue
fr_FR: Rouvrir le problème

en: Dismiss issue
fr_FR: Ignorer le problème

en: Apply fix
fr_FR: Appliquer la correction

en: %d total
fr_FR: %d au total

en: No dismissed issues.
fr_FR: Aucun problème ignoré.

en: No issues found.
fr_FR: Aucun problème trouvé.

en: %d total issues
fr_FR: %d problèmes au total

en: Dismissed Issues
fr_FR: Problèmes ignorés

en: Simplified summary saved successfully.
fr_FR: Résumé simplifié enregistré avec succès.

en: Failed to save summary. Please try again.
fr_FR: Échec de l’enregistrement du résumé. Veuillez réessayer.

en: An error occurred while saving the summary.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement du résumé.

en: %s grade
fr_FR: Niveau %s

en: %dth grade
fr_FR: Niveau %de

en: Not available
fr_FR: Non disponible

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: This post does not contain enough content to calculate a reading level.
fr_FR: Cet article ne contient pas suffisamment de contenu pour calculer un niveau de lecture.

en: Adjust summary prompts in settings.
fr_FR: Ajuster les invites de résumé dans les paramètres.

en: Content at or below a 9th-grade reading level does not require a simplified summary.
fr_FR: Le contenu dont le niveau de lecture est égal ou inférieur à la 3e secondaire ne nécessite pas de résumé simplifié.

en: Content above a 9th-grade reading level requires a simplified summary to meet WCAG AAA guidance.
fr_FR: Le contenu dont le niveau de lecture est supérieur à la 3e secondaire nécessite un résumé simplifié pour répondre aux directives WCAG AAA.

en: Learn more about readability requirements.
fr_FR: En savoir plus sur les exigences de lisibilité.

en: Simplified Summary Reading Level
fr_FR: Niveau de lecture du résumé simplifié

en: Needs improvement, summary is above the 9th-grade reading level.
fr_FR: À améliorer, le résumé est au-dessus du niveau de lecture de la 3e secondaire.

en: Below the recommended 9th-grade reading level.
fr_FR: En dessous du niveau de lecture recommandé de la 3e secondaire.

en: Enter simplified summary...
fr_FR: Saisir le résumé simplifié...

en: A simplified summary is required for this content.
fr_FR: Un résumé simplifié est requis pour ce contenu.

en: Unable to load this preference.
fr_FR: Impossible de charger cette préférence.

en: Unable to save this preference.
fr_FR: Impossible d'enregistrer cette préférence.

en: Loading preference...
fr_FR: Chargement de la préférence...

en: Screen Reader Text Format
fr_FR: Format du texte pour lecteur d'écran

en: Control whether screen reader text stays visible while you edit.
fr_FR: Contrôlez si le texte pour lecteur d'écran reste visible pendant votre édition.

en: Always show screen reader text?
fr_FR: Toujours afficher le texte pour lecteur d'écran ?

en: Loading accessibility data...
fr_FR: Chargement des données d’accessibilité...

en: Accessibility Checker actions
fr_FR: Actions de l’Accessibility Checker

en: Scan
fr_FR: Analyser

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: The simplified summary for this post will display here. Write the summary in the Readability section of the Accessibility Checker sidebar or meta box.
fr_FR: Le résumé simplifié de cette publication s’affichera ici. Rédigez le résumé dans la section Lisibilité de la barre latérale ou de la boîte méta d’Accessibility Checker.

en: Screen Reader Only
fr_FR: Lecteur d'écran uniquement

en: Always show screen reader text
fr_FR: Toujours afficher le texte pour lecteur d'écran

[ctx: block title]
en: Simplified Summary
fr_FR: Résumé simplifié

[ctx: block description]
en: Displays this post's simplified summary from Accessibility Checker.
fr_FR: Affiche le résumé simplifié de cette publication à partir d’Accessibility Checker.

[ctx: block keyword]
en: accessibility
fr_FR: accessibilité

[ctx: block keyword]
en: summary
fr_FR: résumé

[ctx: block keyword]
en: readability
fr_FR: lisibilité
