copay - en to ja translation catalogue (785 entries)

en: (Trusted)
ja: (信頼済み)

en: (possible double spend)
ja: (二重払い可能性あり)

en: * A payment proposal can be deleted if 1) you are the creator, and no other copayer has signed, or 2) 24 hours have passed since the proposal was created.
ja: * 送金の提案の取下げは①他のウォレット参加者に署名されていなかった場合、提案者に提案を取り下げることができます。②提案の起案から24時間が経っても解決しなかった場合、全員に取り下げることができます。

en: - {{btx.feeRateStr}} of the transaction
ja: - {{btx.feeRateStr}}のレート

en: - {{tx.feeRateStr}} of the transaction
ja: - {{tx.feeRateStr}}のレート

en: 5-star ratings help us get {{appName}} into more hands, and more users means more resources can be committed to the app!
ja: 5つ星の評価をいただけると、もっとたくさんの人にこのアプリを届けることができます。そして、ユーザーが増えればこのアプリの改善に当てられる人員やリソースも増えます。

en: <b>Only</b> redeemable on Mercado Livre (Brazil)
ja: Mercado Livre (ブラジル)<b>のみ</b>で引き換え可能

en: A member of the team will review your feedback as soon as possible.
ja: ただちに開発メンバーでいただいた評価を拝読し参考にさせていただきます。

en: A total of {{amountAboveMaxSizeStr}} were excluded. The maximum size allowed for a transaction was exceeded.
ja: 注意：合計{{amountAboveMaxSizeStr}} を除外しました。取引に許可される最大サイズを超えました

en: A total of {{amountBelowFeeStr}} were excluded. These funds come from UTXOs smaller than the network fee provided.
ja: 注意：合計 {{amountBelowFeeStr}} を除外しました。これらのビットコインは手数料よりも低い額となるため除外しました。

en: About
ja: このアプリについて

en: Accepted
ja: 承諾済

en: Account
ja: ポケット

en: Account Number
ja: ポケット番号

en: Accounts
ja: アカウント一覧

en: Activity
ja: 履歴

en: Add Account
ja: アカウントを追加

en: Add BitPay Account?
ja: BitPay アカウントを追加しますか？

en: Add Contact
ja: 連絡先を追加

en: Add Funds
ja: 資金を追加

en: Add Memo
ja: メモを追加

en: Add a password
ja: 復元フレーズ用パスワードを追加

en: Add account
ja: アカウントを追加

en: Add an optional password to secure the recovery phrase
ja: フレーズを守るために任意のパスワードをかけて下さい

en: Add as a contact
ja: 連絡先に追加

en: Add description
ja: 詳細を追加

en: Add funds
ja: 資金を追加

en: Add this BitPay account ({{email}})?
ja: このBitPayアカウント ({{email}}) を追加しますか？

en: Add wallet
ja: ウォレットを追加

en: Address
ja: アドレス

en: Address Book
ja: アドレス帳

en: Address Type
ja: アドレスの種類

en: Addresses With Balance
ja: 残高のあるアドレス

en: Advanced
ja: 上級者向け

en: Advanced Settings
ja: 詳細の設定

en: All
ja: すべて

en: All Addresses
ja: 全アドレス

en: All of your Dash wallet balance may not be available for immediate spending.
ja: ビットコインのウォレットの残高の内、即座に送れないビットコインが含まれている可能性があります。

en: All signing devices must be added to this multisig wallet before Dash addresses can be created.
ja: この共有ウォレットの必要参加者の人数が集まるまではビットコインアドレスを発行することができません。

en: Allow Camera Access
ja: カメラへのアクセスを許可

en: Allow notifications
ja: 通知を許可する

en: Almost done! Let's review.
ja: ほぼ完了!確認してみましょう。

en: Alternative Currency
ja: 表示通貨

en: Amazon.com is not available at this moment. Please try back later.
ja: Amazon.com は現在ご利用できません、また後でお試しください

en: Amount
ja: 金額

en: Amount below minimum allowed
ja: 送金可能最少額を下回っています

en: Amount too big
ja: 金額が大きすぎます

en: Amount too low to spend
ja: 小さすぎて送れない額

en: An update to this app is available. For your security, please update to the latest version.
ja: このアプリのアップデートがあります。セキュリティーを保持するために最新版にアップデートして下さい。

en: Anyone with your backup phrase can access or spend your Dash.
ja: 復元フレーズを知る者はあなたのビットコインが勝手に送れてしまいます。

en: Approximate Dash network fee to transfer wallet's balance (with normal priority)
ja: ウォレットの残高を送るために推測される必要なビットコインネットワーク手数料(優先度：普通)

en: Are you being watched?
ja: 見られていませんか？

en: Are you being watched? Anyone with your recovery phrase can access or spend your Dash.
ja: 見られていますか？ 復元フレーズを知る者はあなたのビットコインが勝手に送れてしまいます。

en: Are you sure you want to cancel and delete this wallet?
ja: 本当にこのウォレットをキャンセルし、削除しても
    宜しいですか？

en: Are you sure you want to delete this contact?
ja: 本当にこの連絡先を削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this wallet?
ja: 本当にこのウォレットを削除しても
    宜しいですか？

en: Are you sure you want to reject this transaction?
ja: この取引を却下してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove this transaction?
ja: この取引を破棄してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to skip it?
ja: 本当にバックアップの手順を飛ばしても良いですか？

en: Are you sure you would like to log out of your BitPay Card account?
ja: BitPayカードアカウントからログアウトしてもよろしいですか?

en: Are you sure you would like to remove your BitPay Card ({{lastFourDigits}}) from this device?
ja: この端末から BitPay カード ({{lastFourDigits}}) を本当に削除してもよろしいですか？

en: Auditable
ja: 監査用

en: Available
ja: 即座送金可能

en: Available Balance
ja: 送金可能残高

en: Average confirmation time
ja: 平均承認時間

en: BIP32 path for address derivation
ja: 階級アドレス派生のパス

en: BTC wallets
ja: ビットコインウォレット

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup Needed
ja: 要バックアップ

en: Backup all livenet wallets before using this function
ja: この機能を使う前に必ず全てのウォレットの復元フレーズのバックアップを取って下さい！

en: Backup needed
ja: 要バックアップ

en: Backup now
ja: 今すぐバックアップ

en: Backup wallet
ja: ウォレットをバックアップ

en: Backup your wallet before using this function
ja: この機能を使う前に必ず復元フレーズのバックアップを取って下さい！

en: Bad wallet invitation
ja: 不正なウォレット招待コード

en: Balance By Address
ja: アドレスごとの残高

en: Be sure to store your recovery phrase in a secure place. If this app is deleted, your money cannot be recovered without it.
ja: 書き留めた復元フレーズは金庫など、安全な場所にて保管して下さい。このアプリが削除されたら、復元フレーズが必須になってきます。

en: BitPay Visa&reg; Cards
ja: BitPayのVISA&reg; カード

en: Dash Address
ja: ビットコインアドレス

en: Bitcoin Cash Wallets
ja: ビットコインキャッシュウォレット

en: Dash Network Fee Policy
ja: ビットコインネットワークの手数料設定

en: Dash Wallets
ja: ビットコインウォレット

en: Bitcoin cash Payment
ja: ビットコインキャッシュペイメント

en: Dash is a currency.
ja: ビットコインは通貨の一つ

en: Dash transactions include a fee collected by miners on the network.
ja: ビットコインの取引はネットワークの安全を守る「採掘者」と呼ばれる者達に送る手数料が含まれます。

en: Bought {{amountUnitStr}}
ja: {{amountUnitStr}} 購入済み

en: Broadcast Payment
ja: 取引送信

en: Broadcasted
ja: 送信済み

en: Broadcasting transaction
ja: 取引送信中

en: Browser unsupported
ja: ブラウザ未対応

en: Buy
ja: 購入

en: Buy &amp; Sell Dash
ja: ビットコインの購入&amp;売却

en: Buy a Gift Card
ja: ギフトカードの購入

en: Buy from
ja: 今すぐ購入

en: Buying Dash...
ja: ビットコインを購入中...

en: Calculating fee
ja: 手数料計算中...

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot Create Wallet
ja: ウォレットを作成できません。

en: Cannot join the same wallet more that once
ja: 同じ端末で同じウォレットに複数回参加することができません。

en: Cards
ja: カード

en: Certified by
ja: 証明元：

en: Check installation and retry.
ja: 正しくインストールされたか確認してから再度お試し下さい。

en: Choose a backup file from your computer
ja: パソコンからバックアップファイルを選択して下さい。

en: Choose your destination wallet
ja: 宛先ウォレットの選択

en: Choose your source wallet
ja: 送金元のウォレットを選択して下さい

en: Clear
ja: やり直し

en: Clear cache
ja: キャッシュを消去

en: Click to accept
ja: クリックして承諾

en: Click to pay
ja: クリックして支払う

en: Click to send
ja: クリックして送る

en: Close
ja: 閉じる

en: Coin
ja: 別通貨切り替え

en: Color
ja: 色

en: Commit hash
ja: コミットのハッシュ値

en: Complete the backup process to use this option
ja: この機能をご利用いただくにはバックアップを行う必要があります

en: Completed
ja: 完了

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm &amp; Finish
ja: 承諾して終了する

en: Confirm purchase
ja: 購入の確認

en: Confirm your PIN
ja: 確認のためPINを再入力してください

en: Confirm your new spending password
ja: 新しい送金時パスワードを確認してください

en: Confirmations
ja: 承認回数

en: Confirming
ja: 承認中

en: Connect my BitPay Card
ja: BitPay カードを接続

en: Connecting to Coinbase...
ja: Coinbase に接続中…

en: Connecting to Glidera...
ja: Glidera に接続中…

en: Connection reset by peer
ja: 接続がピアによってリセットされました

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Continue
ja: 続ける

en: Contribute Translations
ja: 翻訳に協力

en: Copay only supports Bitcoin Cash using new version numbers addresses
ja: Copay のビットコインキャッシュはビットコインと完全に異なる別通貨なので、アドレスの頭文字が異なります。

en: Copayer already in this wallet
ja: ウォレット参加者が既に存在しています。

en: Copayer already voted on this spend proposal
ja: ウォレット参加者が既に送金の提案の意思表明をしています。

en: Copayer data mismatch
ja: ウォレット参加者のデータ不整合

en: Copayer joined
ja: ウォレット参加者が加わりました

en: Copayer {{$index}}
ja: ウォレット参加者 {{$index}}

en: Copied to clipboard
ja: クリップボードにコピーしました

en: Copy this text as it is to a safe place (notepad or email)
ja: このテキストを安全な場所に貼り付けて保管して下さい (メモ帳やメールの下書きなど)

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードへコピー

en: Could not access Gift Card Service
ja: ギフトカードサービスにアクセスできません

en: Could not access the wallet at the server. Please check:
ja: サーバーにてウォレットの確認ができませんでした。こちらをご確認下さい:

en: Could not access to Amazon.com
ja: Amazon.comにアクセスできませんでした。

en: Could not access wallet
ja: ウォレットにアクセスできませんでした。

en: Could not add message to imported wallet without shared encrypting key
ja: 共有キー無しでインポートされたウォレットへのメッセージの追加ができません

en: Could not broadcast payment
ja: 送金を配信できませんでした。

en: Could not build transaction
ja: 取引を作成できませんでした。

en: Could not create address
ja: アドレスを生成できませんでした。

en: Could not create the invoice
ja: 請求を作成できませんでした

en: Could not create transaction
ja: 取引を作成できませんでした。

en: Could not create using the specified extended private key
ja: 指定された拡張秘密鍵で作成できませんでした。

en: Could not create using the specified extended public key
ja: 指定された拡張公開鍵で作成できませんでした。

en: Could not create: Invalid wallet recovery phrase
ja: 作成できません：ウォレットの復元フレーズが不正です。

en: Could not decrypt file, check your password
ja: 複合化できませんでした。パスワードが正しいかご確認下さい。

en: Could not delete payment proposal
ja: 送金の提案を削除できませんでした

en: Could not duplicate
ja: 複製できませんでした。

en: Could not get dynamic fee
ja: 手数料の金額を取得できませんでした。

en: Could not get dynamic fee for level: {{feeLevel}}
ja: 次の手数料レートを取得できませんでした: {{feeLevel}}

en: Could not get fee levels
ja: 手数料のレベルを取得できませんでした。

en: Could not get the invoice
ja: 請求の取得ができませんでした

en: Could not get transactions
ja: 取引を取得できませんでした。

en: Could not import
ja: インポートできませんでした。

en: Could not import. Check input file and spending password
ja: インポートできませんでした。入力ファイルとパスワードが正しいかご確認下さい。

en: Could not join wallet
ja: ウォレットに参加できませんでした。

en: Could not reject payment
ja: 送金を却下できませんでした。

en: Could not remove account
ja: アカウントを削除できませんでした。

en: Could not remove card
ja: カードを削除できませんでした。

en: Could not save preferences on the server
ja: 設定をサーバーと同期できませんでした。

en: Could not send payment
ja: 送金できませんでした。

en: Could not send transaction
ja: 取引が送れませんでした

en: Could not update transaction history
ja: 取引履歴を更新できませんでした。

en: Could not update wallet
ja: ウォレットが更新できませんでした。

en: Create Personal Wallet
ja: 個人用ウォレットを作成

en: Create Shared Wallet
ja: 共有ウォレットを作成

en: Create Dash Wallet
ja: ビットコインウォレット作成

en: Create new wallet
ja: 新規ウォレット作成

en: Create shared wallet
ja: 共有ウォレットを作成

en: Create {{formData.requiredCopayers}}-of-{{formData.totalCopayers}} wallet
ja: {{formData.requiredCopayers}}-of-{{formData.totalCopayers}} ウォレットを作成

en: Created by
ja: 作成者

en: Creating Wallet...
ja: ウォレット作成中…

en: Creating transaction
ja: 取引作成中…

en: Current fee rate for this policy
ja: この設定の現在の手数料レート

en: Custom
ja: カスタム設定

en: Custom Amount
ja: 金額を入力

en: Custom Fee
ja: カスタム手数料

en: Date
ja: 日付

en: Delete
ja: 削除する

en: Delete Payment Proposal
ja: 送金の提案を削除

en: Delete Wallet
ja: ウォレットを削除

en: Delete it and create a new one
ja: 削除して新規作成

en: Deleting Wallet...
ja: ウォレット削除中…

en: Deleting payment proposal
ja: 送金の提案を削除

en: Derivation Path
ja: 派生パス

en: Derivation Strategy
ja: 派生パス

en: Details
ja: 詳細

en: Disabled
ja: 無効

en: Do it later
ja: 後で行う

en: Do not include private key
ja: 秘密鍵を含めない

en: Don't see your language on Crowdin? Contact the Owner on Crowdin! We'd love to support your language.
ja: ご自分の言語はCrowdinで見当たりませんか？Crowdinの管理者に連絡とってみてください。是非とも対応したく思っております。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Duplicate for BCH
ja: ビットコインキャッシュウォレットを複製

en: Duplicating wallet...
ja: ウォレットを複製しています...

en: Each Dash wallet can generate billions of addresses from your 12-word backup. A new address is automatically generated and shown each time you receive a payment.
ja: 12個の単語から無限大のアドレスを生成することができ、それをビットコインウォレットと呼びます。送金を受け取る度に新しいアドレスを生成して受取画面でお見せします。

en: Economy
ja: 節約

en: Edit
ja: 編集

en: Email
ja: 電子メール

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Empty addresses limit reached. New addresses cannot be generated.
ja: 未使用アドレスを生成しすぎたため、これ以上アドレスを生成することができません。

en: Enable camera access in your device settings to get started.
ja: 端末の設定でカメラの使用許可をしないとスキャンができません。

en: Enable email notifications
ja: メール通知を有効化

en: Enable push notifications
ja: プッシュ通知を有効化

en: Enable the camera to get started.
ja: 始めるためにカメラを有効にして下さい。

en: Enter Spending Password
ja: 送金時のパスワード入力して下さい。

en: Enter Two Factor for your BitPay account
ja: BitPay アカウントの2段階認証コードを入力して下さい

en: Enter amount
ja: 金額を入力

en: Enter custom fee
ja: カスタム手数料を入力

en: Enter new spending password
ja: 新しい送金時パスワードを入力してください

en: Enter the recovery phrase (BIP39)
ja: 復元フレーズの単語をご入力下さい。

en: Enter your email
ja: メールアドレスを入力してください

en: Enter your password
ja: パスワードを入力して下さい。

note: Trying to import a malformed wallet export QR code
en: Error
ja: エラー

en: Error at confirm
ja: 確認のエラー

en: Error creating gift card
ja: ギフトカード作成時にエラー

en: Error creating the invoice
ja: 請求の作成中にエラー

en: Error creating wallet
ja: ウォレット作成時にエラー

en: Error getting SendMax information
ja: 全額送金データ取得時にエラー

en: Error in Payment Protocol
ja: 支払い検証のエラー

en: Error pairing BitPay Account
ja: Bitpayアカウントを接続中にエラー

en: Error scanning funds:
ja: 残高確認に失敗しました

en: Error sweeping wallet:
ja: ペーパーウォレット出金時にエラー

en: Error updating Debit Cards
ja: デビットカードの更新エラー

en: Exceeded daily limit of $500 per user
ja: ユーザーの1日当たりの制限 500 米ドルを超えました

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Expires
ja: 有効期限：

en: Export Wallet
ja: ウォレットをエクスポート

en: Export to file
ja: ファイルへのエクスポート

en: Export wallet
ja: ウォレットをエクスポート

en: Exporting via QR not supported for this wallet
ja: このウォレットはQRによるエクスポートに対応していません

en: Extended Private Key
ja: 拡張秘密鍵

en: Extended Public Keys
ja: 拡張公開鍵

en: Extracting Wallet information...
ja: ウォレット情報を抽出中…

en: Failed to export
ja: エクスポートに失敗しました。

en: Family vacation funds
ja: 家族旅行貯金

en: Fee
ja: 手数料

en: Fee level
ja: 手数料レベル

en: Fee level is not defined
ja: 手数料レベルが定義されていません

en: Fee:
ja: 手数料:

en: Feedback could not be submitted. Please try again later.
ja: フォームを送信する事ができませんでした。時間をおいて再試行ください。

en: Fetching BitPay Account...
ja: BitPay アカウントを取得...

en: Fetching payment information
ja: 支払い情報要求しています…

en: File/Text
ja: ファイル/テキスト

en: Filter setting
ja: フィルタ設定

en: Finger Scan Failed
ja: 指紋認証に失敗しました

en: Finish
ja: 完了

en: For audit purposes
ja: 監査用機能

en: From
ja: 送信者

en: From BitPay account
ja:  BitPayアカウントから

en: From Hardware Wallet
ja: ハードウェアウォレットから

en: From the destination device, go to Add wallet &gt; Import wallet and scan this QR code
ja: 移行先の端末では、ウォレットを追加から、ウォレットをインポートの画面でQRをスキャンして下さい。

en: Funds are locked by pending spend proposals
ja: 協議中の送金の提案により、資金がロックされています。

en: Funds found:
ja: 残高がありました:

en: Funds to be added
ja: 追加する資金

en: Funds transferred
ja: 入金されました

en: Funds were added to debit card
ja: デビットカードへ入金されました

en: Funds will be transferred to
ja: 送金先

en: Generate new address
ja: 新規アドレスを生成

en: Generating .csv file...
ja: CSVファイル作成中…

en: Generating new address...
ja: 新規アドレスを生成中...

en: Get local cash anywhere you go, from any Visa<sup>&reg;</sup> compatible ATM. ATM bank fees may apply.
ja: Visa<sup>&reg;</sup>カード対応ATMから現地通貨をいつでも引き出せます。ATMの手数料はATMによって異なります。

en: Get news and updates from BitPay
ja: BitPay からのニュースや更新情報を受け取ります。

en: Get started
ja: 始めよう

[ctx: button]
en: Get started
ja: 始めよう

en: Get started by adding your first one.
ja: 初めての連絡先を追加しましょう。

en: Getting fee levels...
ja: 手数料レベルを取得しています…

en: Gift Card
ja: ギフトカード

en: Gift Card is not available to use anymore
ja: ギフトカードがもう使用できません。

en: Gift card expired
ja: 期限切れのギフトカード

en: Gift card generated and ready to use.
ja: ギフトカードが利用可能になりました。

en: Go Back
ja: 戻る

en: Go back
ja: 戻る

en: Got it
ja: 分かりました

en: Hardware Wallet
ja: ハードウェアウォレット

en: Hardware not connected.
ja: ハードウェアは接続されていません。

en: Hardware wallet
ja: ハードウェアウォレット

en: Hardware wallets are not yet supported with Bitcoin Cash
ja: ビットコインキャッシュはまだハードウェアウォレットに対応しておりません。

en: Help & Support
ja: ヘルプ＆サポート

en: Help and support information is available at the website.
ja: サポートに関する情報はウェブサイトに掲載しております。

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide Balance
ja: 残高を非表示

en: Hide Next Steps Card
ja: 次のステップカードを非表示

en: Hide advanced options
ja: 詳細設定を非表示

en: Home
ja: ホーム

en: How could we improve your experience?
ja: このアプリを改善するためにご意見下さい。

en: How do you like {{appName}}?
ja: このアプリを使用してみて、どのようにお感じですか?

en: I don't like it
ja: 好きではない

en: I have read, understood, and agree to the <a ng-click="openTerms()" translate="">Terms of Use</a>.
ja: <a ng-click="openTerms()" translate>利用規約</a>をよく読み、理解し、同意します。

en: I have read, understood, and agree with the Terms of use.
ja: 利用規約をよく読み、理解し、同意します。

en: I have written it down
ja: 紙に書き留めました

en: I like the app
ja: このアプリが好き

en: I think this app is terrible.
ja: このアプリは最悪です!

en: I understand
ja: 承知しました

en: I understand that if this app is moved to another device or deleted, my Dash can only be recovered with the backup phrase.
ja: このアプリが別の端末に移動されたり、削除されたりした場合に、含まれたビットコインが復元フレーズからのみ復元ができることを理解しています。

en: I understand that my funds are held securely on this device, not by a company.
ja: 自分のビットコインがこの端末に入っていて、外部のサーバー等に保管は一切されていないことを理解しています。

en: I've written it down
ja: 紙に書き留めました

en: If enabled, all sensitive information (private key and recovery phrase) and actions (spending and exporting) associated with this wallet will be protected.
ja: 有効にした場合は、このウォレットに関連する全ての秘密情報(秘密鍵と復元フレーズ)と履歴情報(送金やエクスポート)は守られます。

en: If enabled, the Recent Transactions card - a list of transactions occuring across all wallets - will appear in the Home tab.
ja: 有効にした場合、「最近の取引」カードがホームのメニューに表示されます。アプリに含まれる全ウォレットの取引が一覧できるカードです。

en: If enabled, wallets will also try to spend unconfirmed funds. This option may cause transaction delays.
ja: 有効にした場合、ウォレットは未承認ビットコインも送金時の候補に含めます。これを有効にした場合、承認に時間がかかることがあります。

en: If this device is replaced or this app is deleted, neither you nor BitPay can recover your funds without a backup.
ja: この端末の機種変更をしたり、アプリを削除したりした場合、端末のバックアップを取っていてもビットコインは復元されません。BitPayは復元フレーズを知らないため、お金を失ったことになります。なので、絶対に復元フレーズを書き留めて安全な場所に保管して下さい。

en: If you have additional feedback, please let us know by tapping the "Send feedback" option in the Settings tab.
ja: 他にご意見などありましたら、設定画面の「フィードバックの送信」をタップして下さい。

en: If you take a screenshot, your backup may be viewed by other apps. You can make a safe backup with physical paper and a pen.
ja: 画面写真を撮ってしまうと、その時点で他のアプリに見られるようになりますので、そのアプリの運営者が安易にビットコインを全て盗めます。安全にバックアップを取るには、紙とボールペンで書き留めましょう。

en: Import
ja: インポート

en: Import Wallet
ja: ウォレットをインポート

en: Import backup
ja: バックアップをインポート

en: Import wallet
ja: ウォレットをインポート

en: Importing Wallet...
ja: ウォレットインポート中…

en: In order to verify your wallet backup, please type your password.
ja: ウォレットのバックアップを確認するためには、復元フレーズ用のパスワードをご入力下さい。

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Incomplete
ja: 未完成

en: Incomplete wallet
ja: 未完成のウォレット

en: Incorrect PIN, try again.
ja: PINが間違っています。もう一度やり直して下さい。

note: Trying to import a malformed wallet export QR code
en: Incorrect code format
ja: コードの形式が異なります

en: Incorrect network address
ja: サーバーのアドレスが不正です

en: Insufficient funds
ja: 残高不足

en: Insufficient funds for fee
ja: 手数料付けるには残高が足りません

en: Integrations
ja: 連携

en: Invalid
ja: 無効

en: Invalid URL
ja: 無効なURL

en: Invalid account number
ja: 無効なポケット番号です。

en: Invalid address
ja: 不正アドレス

en: Invalid data
ja: 無効のデータ

en: Invalid derivation path
ja: 無効な派生パス

en: Invitation to share a {{appName}} Wallet
ja: {{appName}} 共有ウォレットへの招待

en: Invoice expired
ja: 請求有効期限切れ

en: Is there anything we could do better?
ja: もっと頑張って欲しいところはありますか？

en: Is this correct?
ja: 正しいですか？

en: Is this email address correct?
ja: このメールアドレスで宜しいですか？

en: It's a good idea to avoid reusing addresses - this both protects your privacy and keeps your Dash secure against hypothetical attacks by quantum computers.
ja: アドレスの再利用は避けましょう。これはプライバシーを守ることももちろんのこと、将来的にあり得るかもしれない量子コンピューターからの、ある攻撃からビットコインを守ることもできます。

en: It's important that you write your backup phrase down correctly. If something happens to your wallet, you'll need this backup to recover your money. Please review your backup and try again.
ja: 正確に復元フレーズを書き留めることが大変重要です。このアプリやこの端末に問題が発生したりデータが破損したりすると、ビットコインの残高を元に戻すためには復元フレーズが必須になってきます。バックアップを再確認して、もう一度お試し下さい。

en: Join
ja: 参加

en: Join my {{appName}} Wallet. Here is the invitation code: {{secret}} You can download {{appName}} for your phone or desktop at {{appUrl}}
ja: {{appName}}の共有ウォレット作りました： {{secret}} この招待コードを入力して、ウォレットに参加して下さい。アプリのダウンロードは {{appUrl}} にてどうぞ！

en: Join shared wallet
ja: 共有ウォレットに参加

en: Joining Wallet...
ja: ウォレット参加中…

en: Just scan the code to pay.
ja: コードを読み取って送金できます

en: Key already associated with an existing wallet
ja: この鍵は既存のウォレットにて登録されています

en: Language
ja: 言語設定

en: Last Month
ja: 先月

en: Learn more
ja: 詳細情報

en: Let's verify your backup phrase.
ja: 復元フレーズを確認しましょう。

en: Loading addresses...
ja: アドレスを読み込んでいます...

en: Loading transaction info...
ja: 取引情報の読み込み中...

en: Lock App
ja: アプリをロックする

en: Lock by Fingerprint
ja: 指紋認証でロック

en: Lock by PIN
ja: PINでロック

en: Locked
ja: ロック済み

en: Locktime in effect. Please wait to create a new spend proposal
ja: Locktime待ち中です。新しい送金の提案が作成できるまであとしばらくお待ち下さい。

en: Locktime in effect. Please wait to remove this spend proposal
ja: Locktime待ち中です。この送金の提案が削除できるまであとしばらくお待ち下さい。

en: Log options
ja: ログの設定

en: Log out
ja: ログアウト

en: Low amount inputs
ja: 少額の入力

en: Low fees
ja: 低手数料

en: Makes sense
ja: わかりました

en: Matches:
ja: 結果:

en: Me
ja: 自分

en: Meh - it's alright
ja: まあまあです

en: Memo
ja: メモ

en: Mercado Livre Brazil Gift Cards
ja: Mercado Livre Brazil ギフトカード

en: Mercadolibre Gift Card Service is not available at this moment. Please try back later.
ja: Mercadolibre Gift Card Service は現在ご利用できません、また後でお試しください

en: Merchant Message
ja: お店からのメッセージ：

en: Miner Fee
ja: ネットワーク手数料

en: Missing parameter
ja: 不足しているパラメータ

en: Missing private keys to sign
ja: 署名するための秘密鍵がありません。

en: More Options
ja: その他オプション

en: Moved
ja: 移動済

en: Moved Funds
ja: 資金を移動済み

en: Multiple recipients
ja: 複数送金先

en: NOTE: To import a wallet from a 3rd party software, please go to Add Wallet &gt; Create Wallet, and specify the Recovery Phrase there.
ja: 注意：他アプリのウォレットをインポートする場合、ウォレットを追加 &gt; 新規ウォレット作成にて復元フレーズを指定するオプションを詳細設定にて有効にして下さい。

en: Name
ja: 名前

en: Network Cost
ja: ネットワーク手数料

en: Network error
ja: ネットワークにエラーが発生した

en: New Proposal
ja: 新しい提案

en: New address could not be generated. Please try again.
ja: アドレスを生成できませんでした。もう一度やり直してください。

en: New personal wallet
ja: 個人用ウォレットを作成

en: Next steps
ja: 次のステップ

en: No Wallet
ja: ウォレットが無いよ…(´・ω・`)

en: No access key defined
ja: アクセスキーが定義されていません

en: No backup, no Dash.
ja: バックアップは非常に重要です！

en: No contacts yet
ja: 連絡先が無い

en: No entries for this log level
ja: このレベルのログのエントリーがありません。

en: No hardware information available.
ja: ハードウェア情報はありません

en: No hardware wallets supported on this device
ja: この端末ではハードウェアウォレットがサポートされていません

en: No pending proposals
ja: 保留中の提案はありません

en: No recent transactions
ja: 最近の取引がありません

en: No signing proposal: No private key
ja: 提案に署名できない：秘密鍵がありません

en: No transactions yet
ja: 取引がありません

en: No wallet found
ja: ウォレットが見つかりません

en: No wallet selected
ja: ウォレットが選択されていません

en: No wallets available
ja: 利用可能なウォレットがありません

en: No wallets available to receive funds
ja: ペーパーウォレットの出金を受け取るためのウォレットが入っていません。

en: No wallets eligible for Bitcoin Cash support
ja: ビットコインキャッシュ対応できるウォレットがありません。

en: Non BIP44 wallet
ja: 非 BIP44 ウォレット

en: Non eligible BTC wallets
ja: 非対応ビットコインウォレット

en: Normal
ja: 通常

en: Not authorized
ja: 権限がありません。

en: Not enough funds for fee
ja: 手数料含めたら残高が不足しています。

en: Not even BitPay can access it.
ja: BitPayは管理できない。

en: Not funds found
ja: 残高がありませんでした

en: Not now
ja: 今はしない

en: Note
ja: メモ

en: Note: if this BCH wallet was duplicated from a BTC wallet, they share the same recovery phrase.
ja: 注意: このビットコインキャッシュウォレットがビットコインウォレットからの複製の場合、復元フレーズは一緒です。

en: Notice: only 1-1 (single signature) wallets can be used for sell bitcoin
ja: 注意： ビットコインの売却は 1-of-1 (単一署名) のウォレットからしか行えません。

en: Notifications
ja: 通知設定

en: Notifications by email
ja: メール通知

en: Notify me if confirmed
ja: 取引承認時に通知

en: Notify me when transactions are confirmed
ja: 取引が承認されたら通知する。

en: Now is a good time to backup your wallet. If this device is lost, it is impossible to access your funds without a backup.
ja: お金を受け取る前に、このウォレットのバックアップを取っておくことを強くオススメします。一ウォレットごとにバックアップは一回です。バックアップを取らないまま、この端末が紛失・故障されてしまったら全残高が消失されてしまいます。

en: Now is a perfect time to assess your surroundings. Nearby windows? Hidden cameras? Shoulder-spies?
ja: 今一度周りの環境をよく見てみましょう。隠しカメラ、窓、覗いてくる人などありませんか？

en: OKAY
ja: OK

en: Official English Disclaimer
ja: 公式免責事項 (英語)

en: Oh no!
ja: おっと!

en: Ok
ja: OK

en: On this screen you can see all your wallets, accounts, and assets.
ja: この画面では、全てのウォレット、アカウント、資産が閲覧できます。

en: Open
ja: 開く

en: Open Crowdin
ja: Crowdinを開く

en: Open GitHub
ja: GitHubを開く

en: Open GitHub Project
ja: GitHub のプロジェクトを開く

en: Open Insight
ja: Insightを開く

en: Open Settings
ja: 設定を開く

en: Open Translation Community
ja: 翻訳ページを開く

en: Open Website
ja: サイトを開く

en: Open the recovery tool.
ja: 復元ツールを開く

en: Open wallet
ja: ウォレットを開く

en: Open website
ja: サイトを開く

en: Order the BitPay Card
ja: BitPay カードを申し込み

en: Password
ja: パスワード

en: Password required. Make sure to enter your password in advanced options
ja: パスワードが必要です。上級者向け設定にてパスワードを入力してください。

en: Paste invitation here
ja: 招待コードをこちらへ貼り付けて下さい

en: Paste the backup plain text code
ja: バックアップの文字をここに貼り付けて下さい

en: Pay 0% fees to turn bitcoin into dollars.
ja: 0% 手数料でビットコインを米ドルに替える

en: Pay To
ja: 支払い先

en: Payment Accepted
ja: 支払いが完了しました

en: Payment Expires:
ja: 支払い請求の有効期限:

en: Payment Proposal
ja: 送金の提案

en: Payment Proposal Created
ja: 送金の提案が作成されました

en: Payment Proposals
ja: 送金の提案

en: Payment Protocol Invalid
ja: ペイメントプロトコルが不正です。

en: Payment Protocol not supported on Chrome App
ja: クロームのアプリではペイメントプロトコールがサポートされていません。

en: Payment Received
ja: 送金が受領されました

en: Payment Rejected
ja: 送金が却下されました

en: Payment Sent
ja: 送金が完了しました

en: Payment accepted, but not yet broadcasted
ja: 取引が承認されましたが、まだ送信していません。

en: Payment accepted. It will be broadcasted by Glidera. In case there is a problem, it can be deleted 6 hours after it was created.
ja: 取引が承認されました。Glideraより送信されます。問題があった場合、送金命令を出す６時間以内に取り消すことができます。

en: Payment address was translated to new Bitcoin Cash address format:
ja: 支払先アドレスはビットコインキャッシュの新フォーマットに変更された:

en: Payment details
ja: 支払いの詳細

en: Payment request
ja: 支払い請求

en: Pending
ja: 未決

en: Pending Proposals
ja: 保留中の提案

en: Permanently delete this wallet.
ja: ウォレットを完全に削除する

en: Personal Wallet
ja: 個人用ウォレット

en: Please carefully write down this phrase.
ja: 丁寧に復元フレーズを紙に書き留めて下さい

en: Please connect a camera to get started.
ja: 始めるためにカメラを接続して下さい。

en: Please enter the recovery phrase
ja: 復元フレーズをご入力下さい

en: Please enter the wallet recovery phrase
ja: 復元フレーズをご入力下さい

en: Please enter your PIN
ja: PIN コードを入力してください。

en: Please tap each word in the correct order.
ja: 正しい順序で各単語をタップしてください。

en: Please upgrade Copay to perform this action
ja: この操作を実行するにはCopayを最新バージョンに更新してください

en: Please wait
ja: お待ちください

en: Please, select your backup file
ja: バックアップファイルを選択

en: Pre-Auth Holds
ja: 承認前の保留

en: Preferences
ja: 設定

en: Preparing addresses...
ja: アドレスを処理中…

en: Preparing backup...
ja: バックアップを準備中...

en: Press again to exit
ja: もう一度押して終了

en: Priority
ja: 優先

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Private key encrypted. Enter password
ja: 秘密鍵は暗号化されています。復号化パスワードを入力して下さい。

en: Private key is encrypted, cannot sign
ja: 秘密鍵が暗号化されており署名できません。

en: Proposal Accepted
ja: 提案が承諾されました

en: Proposal Created
ja: 提案が作成されました

en: Proposal Deleted
ja: 提案が削除されました

en: Proposal Rejected
ja: 提案が却下されました

en: Proposals
ja: 提案

en: Purchase Amount is limited to {{limitPerDay}} {{currency}} per day
ja: 購入額が一日最大 {{limitPerDay}} {{currency}} になります。

en: Purchase amount must be a value between 50 and 2000
ja: 購入金額は 50〜2000 の間の値でなければなりません

en: Push Notifications
ja: プッシュ通知

en: Push notifications for {{appName}} are currently disabled. Enable them in the Settings app.
ja: {{appName}}のプッシュ通知は現在無効です。アプリ設定で有効にします。

en: QR Code
ja: QRコード

en: Quick review!
ja: おさらい！

en: Random
ja: 乱数

en: Rate on the app store
ja: App Storeで評価

en: Read less
ja: 非表示にする

en: Read more
ja: もっと読む

en: Read more in our Wiki
ja: 詳しくはwikiでお読みください

en: Read only wallet
ja: 閲覧専用ウォレット

en: Receive
ja: 受取

en: Receive in
ja: 通貨

en: Received
ja: 受取済み

en: Received Funds
ja: 受領した資金

en: Receiving
ja: 受け取り中

en: Recent
ja: 履歴

en: Recent Transaction Card
ja: 最近の取引カード

en: Recent Transactions
ja: 最近の取引

en: Recipient
ja: 受取人

en: Recipients
ja: 受取人

en: Recovery phrase
ja: 復元フレーズ

en: Recreating Wallet...
ja: ウォレットを再作成中…

en: Redeem now
ja: 今すぐ引き換えをする

en: Rejected
ja: 却下済み

en: Rejecting payment proposal
ja: 送金の提案却下中

en: Release information
ja: リリース情報

en: Remove
ja: 削除

en: Remove BitPay Account?
ja: BitPay アカウントの接続を解除しますか？

en: Remove BitPay Card?
ja: BitPay カードを削除しますか？

en: Removing your BitPay account will remove all associated BitPay account data from this device. Are you sure you would like to remove your BitPay Account ({{email}}) from this device?
ja: BitPay アカウントを削除すると、このデバイスからすべての関連付けられている BitPay のアカウントデータが削除されます。本当にこのデバイスから BitPay アカウント ({{email}}) を削除してもよろしいですか。

en: Repeat password
ja: パスワードを再入力

en: Repeat the password
ja: パスワードの再入力

en: Request Fingerprint
ja: 指紋を要求

en: Request Specific amount
ja: 指定金額を要求

en: Request Spending Password
ja: 送金時のパスワード入力

en: Required number of signatures
ja: 必要な署名の数を選択

en: Restore from backup
ja: バックアップから復元

en: Retrieving inputs information
ja: 入力情報の取得中

en: Retry
ja: やり直し

en: Retry Camera
ja: カメラを再試行

en: Save
ja: 保存

en: Scan
ja: スキャン

en: Scan QR Codes
ja: QRコードを読み取る

en: Scan addresses for funds
ja: アドレスの残高照会

en: Scan again
ja: もう一度スキャンし直してください。

en: Scan your fingerprint please
ja: 指紋をスキャンしてください

en: Scanning Wallet funds...
ja: ウォレット残高照会中…

en: Scanning funds...
ja: 確認中…

en: Screenshots are not secure
ja: 画面写真を撮ってしまうと危険です！

en: Search Transactions
ja: 取引を検索

en: Search or enter Dash address
ja: 連絡先検索かビットコインアドレスを指定

en: Search transactions
ja: 取引を検索

en: Search your currency
ja: 通貨を検索

en: Security
ja: セキュリティ

en: See invoice
ja: 請求書を表示

en: Select a backup file
ja: バックアップファイルを選択

en: Select a wallet
ja: ウォレットを選択

en: Self-signed Certificate
ja: 自己署名証明書

en: Selling Dash...
ja: ビットコインを売却中...

en: Send
ja: 送信

en: Send Feedback
ja: フィードバックの送信

en: Send Money
ja: 送金する

en: Send addresses by email
ja: ビットコインアドレスをメールにて共有

en: Send by email
ja: メールで送信

en: Send from
ja: ここから送金

en: Send max amount
ja: 全残高を送金

en: Send payment to this address
ja: このアドレスへ送信して下さい

en: Send us feedback instead
ja: 代わりにフィードバックを送信

en: Sending
ja: 送信中

en: Sending 2FA code...
ja: 2段階認証コードを送信中…

en: Sending feedback...
ja: フィードバックを送信中...

en: Sending maximum amount
ja: 全残高を送金

en: Sending transaction
ja: 取引送信中

en: Sending {{amountStr}} from your {{name}} wallet
ja: ウォレット {{name}} から {{amountStr}} の送金を行います。

en: Sent
ja: 送金済み

en: Sent Funds
ja: 資金を送金済み

en: Server response could not be verified
ja: サーバーからの返答を検証できませんでした

en: Service not available
ja: このサービスは利用できません

en: Services
ja: サービス

en: Session Log
ja: セッションのログ

en: Session log
ja: セッションのログ

en: Set up a password
ja: パスワードを設定

en: Set your own fee in duffs/byte
ja: カスタム手数料は duffs/byte で指定

en: Settings
ja: 設定

en: Share the love by inviting your friends.
ja: 是非友達と共有して下さい

en: Share this invitation with your copayers
ja: ウォレット参加者に
    この招待コードを
    送って下さい。

en: Share {{appName}}
ja: {{appName}}を共有

en: Shared Wallet
ja: 共有ウォレットに参加

en: Show Recovery Phrase
ja: 復元フレーズを表示

en: Show address
ja: アドレスを表示

en: Show advanced options
ja: 詳細設定を表示

en: Show Dash address
ja: ビットコインアドレスを表示

en: Show more
ja: すべて表示

en: Signatures rejected by server
ja: サーバーより署名が却下されました。

en: Signing transaction
ja: 取引署名中

en: Since only you control your money, you’ll need to save your backup phrase in case this app is deleted.
ja: ビットコインの管理は全てご自身でしていただくため、端末やアプリの不具合や削除に備えるために復元フレーズを書き留めていただきます。

en: Single Address Wallet
ja: 単一アドレスウォレット

en: Skip
ja: スキップ

en: Slide to accept
ja: スライドして承諾

en: Slide to buy
ja: スライドして購入

en: Slide to pay
ja: スライドして支払う

en: Slide to send
ja: スライドして送る

en: Some of your wallets are not eligible for Bitcoin Cash support. You can try to access BCH funds from these wallets using the
ja: いくつかのウォレットがビットコインキャッシュに対応できません。ビットコインキャッシュの取り戻しは復元ツールで試すとうまくいくかもしれません。

en: Specify Recovery Phrase...
ja: 復元フレーズを指定…

en: Spend proposal is not accepted
ja: 送金の提案が受諾されませんでした。

en: Spend proposal not found
ja: 送金の提案が見つかりませんでした。

en: Spending Password needed
ja: パスワードが必要

en: Spending this balance will need significant Dash network fees
ja: この入力の組み合わせを送金するために膨大なビットコインネットワーク手数料を必要とします

en: Start sending Dash
ja: ビットコインの送金を始めましょう

en: Startup Lock
ja: 起動ロック

en: Still pending
ja: まだ未決

en: Success
ja: 成功

en: Super Economy
ja: 超節約

en: Sweep
ja: 全残高インポート

en: Sweep paper wallet
ja: ペーパーウォレットの全残高インポート

en: Sweeping Wallet...
ja: ビットコイン回収中…

en: THIS ACTION CANNOT BE REVERSED
ja: ＊＊＊注意＊＊＊ このアクションを元に戻すことはできません！！！

en: Take control of your money,<br>get started with bitcoin.
ja: お金のコントロールを取り戻そう、<br>ビットコインをはじめよう

en: Tap and hold to show
ja: 長押しで表示

en: Tap to recreate
ja: タップして再構築

en: Tap to retry
ja: タップしてやり直し

en: Terms Of Use
ja: 利用規約

en: Terms of Use
ja: 利用規約

en: Testnet
ja: テスト用ネットワーク

en: Text
ja: テキスト

en: Thank you!
ja: ありがとうございます!

en: Thanks!
ja: ありがとうございます。

en: That's exciting to hear. We'd love to earn that fifth star from you – how could we improve your experience?
ja: 嬉しい限りです！是非5つ星のアプリを目指したいため、このアプリの改善するにはどうしたら良いと思いますか？

en: The Ledger Chrome application is not installed
ja: Ledgerのクロームアプリがインストールされていません。

en: The amount of Dash immediately spendable from this wallet.
ja: このウォレットからすぐに送金できる額

en: The amount of Dash stored in this wallet that is allocated as inputs to your pending transaction proposals. The amount is determined using unspent transaction outputs associated with this wallet and may be more than the actual amounts associated with your pending transaction proposals.
ja: 現在協議中の送金の提案によってロックされてしまっている金額です。この金額は未使用出力の割り当てられた合計額になりますので、必ずしも送金提案の送金額だけがロックされるというものではありません。

en: The amount of Dash stored in this wallet with less than 1 blockchain confirmation.
ja: このウォレットの1承認未満の残高。

en: The derivation path
ja: 派生パス

en: The exchange rate changes with the market.
ja: 為替レートは市場と共に変動する

en: The higher the fee, the greater the incentive a miner has to include that transaction in a block. Current fees are determined based on network load and the selected policy.
ja: 円滑な送金をしていただくために、ビットコインの送金には少量の手数料を付けることが義務付けられております。この手数料はビットコインのネットワークを運用する人たちに寄付され、より高い手数料であればより優先的にブロックに含まれ、承認されます。選択された手数料基準やネットワークの混雑状況により、その時点で払われるべき手数料が変動することがあります。

en: The maximum number of consecutive unused addresses (20) has been reached. When one of your unused addresses receives a payment, a new address will be generated and shown in your Receive tab.
ja: 連続未使用アドレスの上限(20)に達しました。どれかにアドレスにビットコインが少量でも入れば再び受取画面にて新しいアドレスを生成することができるようになります。

en: The official English Terms of Service are available on the BitPay website.
ja: 英語公式の規約は BitPay のウェブサイトにてご覧いただけます。

en: The password of the recovery phrase (if set)
ja: 復元フレーズ用のパスワード(設定してある場合のみ)

en: The payment was created but could not be completed. Please try again from home screen
ja: 送金の提案は作成されましたが完了できませんでした。ホーム画面からやり直して下さい。

en: The payment was removed by creator
ja: 送金の提案が作成者により削除されました

en: The recovery phrase could require a password to be imported
ja: 復元フレーズにパスワードをかけることが
    できるのでかけてある場合は
    インポート時に必要です。

en: The request could not be understood by the server
ja: サーバーが要求を処理できませんでした。

en: The restore process will stop when 20 addresses are generated in a row which contain no funds. To safely generate more addresses, make a payment to one of the unused addresses which has already been generated.
ja: 復元のプロセスは残高の無いアドレスを20個連続で生成した場合に中止します。更にアドレスを生成したい場合は既存の20個のアドレスのどれかにビットコインを少量でも入金しますと、新しいアドレスが生成できます。

en: The spend proposal is not pending
ja: 送金の提案が協議中ではありません。

en: The total amount of Dash stored in this wallet.
ja: このウォレットのビットコインの総残高

en: The transaction history and every new incoming transaction are cached in the app. Clearing the cache may be useful if you think some transactions might be missing from your device.
ja: 取引履歴は新規の取引が現れる度に端末にキャッシュとして保存されます。この機能はそのキャッシュを削除し、全ての取引履歴を初期の状態からサーバーに問い合わせ直します。

en: The wallet service URL
ja: ウォレットサービスのURL

en: There is a new version of {{appName}} available
ja: {{appName}} の新しいバージョンがあります。

en: There is an error in the form
ja: フォームにエラーがありました

en: There's obviously something we're doing wrong.
ja: このアプリで何か間違ったことをやっているようです。

en: This app is fantastic!
ja: このアプリは素晴らしいです!

en: This app stores your Dash with cutting-edge security.
ja: このアプリは、最先端のセキュリティであなたのビットコインをお守りします。

en: This dash payment request has expired.
ja: ビットコインペイメントの請求期限が切れています。

en: This password cannot be recovered. If the password is lost, there is no way you could recover your funds.
ja: このパスワードは復元できません。リセットすることができません。弊社のサーバーで管理するものではありません。復元フレーズとセットで必ず書き留めておいて下さい。復元フレーズとこのパスワードのどれかを忘れてしまうと、ビットコインを復元することができません。ご注意下さい。

en: This recovery phrase was created with a password. To recover this wallet both the recovery phrase and password are needed.
ja: この復元フレーズにパスワードがかかっています。このウォレットを復元するためには、復元フレーズに加え、パスワードも必要です。

en: This transaction amount is too small compared to current Dash network fees. Spending these funds will need a Dash network fee cost comparable to the funds itself.
ja: この取引の金額はビットコインネットワーク手数料より低いです。送金額より大きい手数料を払ってしまうことになります。

en: This transaction could take a long time to confirm or could be dropped due to the low fees set by the sender
ja: この取引は承認されるまで非常に時間のかかる可能性があります。承認されずにネットワークに捨てられてしまう危険性もありますので、承認されるまでお待ちいただくことを強くおすすめします。

en: This wallet is not registered at the given Bitcore Wallet Service (BWS). You can recreate it from the local information.
ja: 現在設定中のBitcore Wallet Service (BWS) サーバーにて、このウォレットの登録がありません。再登録を行うこともできます。

en: Timeline
ja: 履歴

en: To
ja: 宛先

en: To get started, buy Dash or share your address. You can receive Dash from any wallet or service.
ja: はじめるには、ビットコインを購入したり、アドレスを他の人に共有したりしましょう。どのビットコインウォレットやサービスから受け取れます。

en: To get started, you'll need to create a Dash wallet and get some Dash.
ja: はじめに、ビットコインウォレットを作成し、ビットコインを入手する必要があります。

en: To {{reason}} you must first add your BitPay account - {{email}}
ja: {{reason}}：その前にBitPayアカウントを追加する必要があります - {{email}}

en: Top up in progress...
ja: 残高補充処理中...

en: Top up {{amountStr}} to debit card ({{cardLastNumber}})
ja: デビットカード ({{cardLastNumber}}) に {{amountStr}} の入金を行う

en: Total
ja: 合計

en: Total Locked Balance
ja: ロック中の残高

en: Total number of copayers
ja: 参加人数を選択して下さい。

en: Total wallet inputs
ja: 合計ウォレット入力

en: Touch ID Failed
ja: Touch ID が失敗しました。

en: Transaction
ja: 取引

en: Transaction Created
ja: 取引情報を作成しました

en: Transaction History
ja: 取引履歴

en: Transaction already broadcasted
ja: 取引は既に配信されました。

en: Transaction has not been created
ja: 取引が未作成です

en: Transaction initiated
ja: 取引が開始されました

en: Transaction not available at this time
ja: 現在この取引はご覧いただけません。

en: Transaction not found
ja: 取引は見つかりません

en: Transactions without fee are not supported.
ja: 手数料なしの取引はサポートされていません。

en: Transfer to
ja: 移動先

en: Transfer to Wallet
ja: ウォレットに移動

en: Try again in {{expires}}
ja: {{expires}} 経過後にもう一度試してください。

en: Turn bitcoin into dollars, swipe anywhere Visa<sup>&reg;</sup> is accepted.
ja: 瞬時にビットコインを米ドルに変換！Visa<sup>&reg;</sup>カード利用可能店舗ならどこでも！

en: Type the Recovery Phrase (usually 12 words)
ja: 復元フレーズの単語 (通常 12 個) を入力して下さい。

en: Uh oh...
ja: あら…

en: Unconfirmed
ja: 未承認

en: Unsent transactions
ja: 未送信取引

en: Unused Addresses
ja: 未使用アドレス

en: Unused Addresses Limit
ja: 未使用アドレス生成上限

en: Update Available
ja: 利用可能なアップデートあり

en: Updating pending proposals. Please stand by
ja: 協議中の送金提案を更新します。しばらくお待ちください。

en: Updating transaction history. Please stand by.
ja: 取引履歴を更新します。しばらくお待ちください。

en: Updating... Please stand by
ja: 更新中... お待ち下さい

en: Urgent
ja: 緊急

en: Use Unconfirmed Funds
ja: 未承認ビットコインを使用

en: Validating recovery phrase...
ja: 復元フレーズを検証中…

en: Verify your identity
ja: 認証を行って下さい

en: Version
ja: バージョン

en: View
ja: 表示

en: View All Addresses
ja: 全アドレスを表示

en: View Terms of Service
ja: サービス利用規約を表示

en: View Transaction on Insight
ja: Insightにて取引を表示

en: View Update
ja: 更新情報を表示

en: View on blockchain
ja: ブロックチェーンで詳細を閲覧

en: Visit mercadolivre.com.br &rarr;
ja: mercadolivre.com.br を訪れる &rarr;

en: WARNING: Key derivation is not working on this device/wallet. Actions cannot be performed on this wallet.
ja: 注意：このデバイスでは鍵の派生がちゃんと動いておりません。このウォレットは正常に動作しません。

en: WARNING: Not including the private key allows to check the wallet balance, transaction history, and create spend proposals from the export. However, does not allow to approve (sign) proposals, so <b>funds will not be accessible from the export</b>.
ja: 注意：このウォレットは秘密鍵がありません。残高の確認、取引履歴の確認、送金の提案ができます。しかし、<b>送金の提案を承諾 (署名) できません</b>。

en: WARNING: The private key of this wallet is not available. The export allows to check the wallet balance, transaction history, and create spend proposals from the export. However, does not allow to approve (sign) proposals, so <b>funds will not be accessible from the export</b>.
ja: 注意：このウォレットは秘密鍵がありません。残高の確認、取引履歴の確認、送金の提案ができます。しかし、<b>送金の提案を承諾 (署名) できません</b>。

en: WARNING: UNTRUSTED CERTIFICATE
ja: 警告: 信頼されていない証明書

en: WARNING: Your extended private keys are all that is needed to access your Dash funds. Be sure to protect your private keys and store them only on secure devices. BitPay does not have access to your private keys, so you alone are responsible for your keys. If you share key access with external services, you take responsibility for the risk of theft or breach. Only advanced users should handle extended private keys directly.
ja: 注意： 拡張秘密鍵だけでビットコインをすべて送金できてしまいます。秘密鍵を守り、安全な端末のみにて管理して下さい。BitPayは秘密鍵へのアクセスができないので、管理する責任は全て自己責任になります。外部のサービスにこの鍵を共有する場合、窃盗などのリスクを全て受け入れた上で宜しくお願いします。拡張秘密鍵を直接扱うのは上級者のユーザーのみです。

en: Waiting for Ledger...
ja: Ledger を待っています...

en: Waiting for Trezor...
ja: Trezor を待っています...

en: Waiting for copayers
ja: ウォレット参加者を待っています

en: Waiting...
ja: 少々お待ち下さい…

en: Wallet Addresses
ja: ウォレットのアドレス

en: Wallet Color
ja: ウォレットの色

en: Wallet Configuration (m-n)
ja: ウォレット構成 (m-of-n)

en: Wallet Created
ja: ウォレットが作成されました

en: Wallet Id
ja: ウォレットID

en: Wallet Information
ja: ウォレット詳細

en: Wallet Inputs
ja: ウォレットの入力

en: Wallet Invitation
ja: ウォレット招待

en: Wallet Key
ja: ウォレットの鍵

en: Wallet Name
ja: ウォレット名

en: Wallet Name (at creation)
ja: ウォレット名 (作成時)

en: Wallet Network
ja: ウォレットのネットワーク

en: Wallet Recovery Phrase
ja: 復元フレーズ

en: Wallet Recovery Phrase is invalid
ja: ウォレットシードが不正です。

en: Wallet Service URL
ja: ウォレットサービスのURL

en: Wallet Settings
ja: ウォレットの設定

en: Wallet Type
ja: ウォレットタイプ

en: Wallet already exists
ja: 既存のウォレットです

en: Wallet already in {{appName}}
ja: {{appName}}内の既存のウォレットです

en: Wallet created
ja: ウォレットが作成されました

en: Wallet incomplete and broken
ja: ウォレットが未完成で破損しています

en: Wallet is full
ja: ウォレットがいっぱいです。

en: Wallet is locked
ja: ウォレットがロックされています。

en: Wallet is not complete
ja: ウォレットが未完成です。

en: Wallet name
ja: ウォレット名

en: Wallet needs backup
ja: ウォレットバックアップが必要

en: Wallet not backed up
ja: ウォレットがバックアップされていません

en: Wallet not found
ja: ウォレットが見つかりません。

en: Wallet not registered
ja: ウォレットが未登録

en: Wallet not registered at the wallet service. Recreate it from "Create Wallet" using "Advanced Options" to set your recovery phrase
ja: このウォレットは Wallet Service にて登録されていません。再び「新規作成」メニューから詳細設定を選び、復元フレーズをご入力下さい。

en: Wallet recovery phrase not available
ja: ウォレットの復元フレーズが削除されているため表示できません

en: Wallet service not found
ja: Wallet serviceが見つかりません。

en: Wallets
ja: ウォレット

en: Warning!
ja: 注意！

en: Warning: this transaction has unconfirmed inputs
ja: 注意: この取引は未承認資金が含まれており、承認されるまで商品等をお渡しするのを待つことをお勧めします。

en: Watch out!
ja: 注意して下さい！

en: We'd love to do better.
ja: サービスを改善していきます

en: We'll confirm on the next screen.
ja: 次の画面で確認作業を行います。

en: We're always looking for ways to improve {{appName}}.
ja: 弊社では、{{appName}} を改善する方法を常に探しています。

en: We're always looking for ways to improve {{appName}}. How could we improve your experience?
ja: 常に{{appName}}を改善したく思っております。どのようにしたら改善できると思いますか？

en: Website
ja: ウェブサイト

en: We’re always looking for translation contributions! You can make corrections or help to make this app available in your native language by joining our community on Crowdin.
ja: 常にボランティア翻訳者募集中です！Crowdinにてご自分の母国語の翻訳をしてこのアプリをより良いものにしてみませんか？

en: What do you call this wallet?
ja: このウォレットの名前は何ですか？

en: When this wallet was created, it was called &ldquo;{{walletName}}&rdquo;. You can change the name displayed on this device below.
ja: このウォレットが作成された当時は「{{walletName}}」と名付けられましたが、この端末での表示名を下記にて変更することができます。

en: Where would you like to receive email notifications about payments?
ja: 送金発生時のメール通知はどのメールアドレスで受け取りますか?

en: Why?
ja: なぜ？

en: Would you be willing to rate {{appName}} in the app store?
ja: アプリケーションストアにレビューを書いてみませんか？

en: Would you like to receive push notifications about payments?
ja: 送金発生時にプッシュ通知を受け取りますか?

en: Wrong number of recovery words:
ja: 単語の数が間違っています：

en: Wrong spending password
ja: 不正なパスワード

en: Yes
ja: はい

en: Yes, skip
ja: 飛ばす

en: You can create a backup later from your wallet settings.
ja: ウォレットの設定から、後でバックアップを作成できます。

en: You can make contributions by signing up on our Crowdin community translation website. We’re looking forward to hearing from you!
ja: Crowdinのサイトにて翻訳者登録をして、今すぐに投稿をいただけます。お待ちしております。

en: You can scan Dash addresses, payment requests, paper wallets, and more.
ja: ビットコインアドレス、支払い請求、ペーパーウォレットなどをスキャンできます。

en: You can see the latest developments and contribute to this open source app by visiting our project on GitHub.
ja: GitHubのページにて最近の開発動向を見たり、改善案のソースコードの貢献したりすることができます。

en: You can spend Dash at millions of websites and stores worldwide.
ja: 世界中のECサイトや店舗でビットコインを使って支払いができます。

en: You can still export it from Advanced &gt; Export.
ja: バックアップファイルの作成は「上級者向け」⇒「エクスポート」からアクセスできます。

en: You can trade it for other currencies like US Dollars, Euros, or Pounds.
ja: 米ドル、ユーロ、ポンドなど他の通貨との取引ができます。

en: You control your Dash.
ja: ビットコインの自己管理

en: You should not set a fee higher than {{maxFeeRecommended}} duffs/byte.
ja: {{maxFeeRecommended}} duffs/byte より高い手数料を設定しない方が良いです。

en: You will need to log back for fill in your BitPay Card.
ja: BitPayカードに入金するためにログインする必要があります。

en: You'll receive email notifications about payments sent and received from your wallets.
ja: メールアドレスにウォレットへの入金や出金に関する通知が送られます。

en: Your BitPay Card is ready. Add funds to your card to start using it at stores and ATMs worldwide.
ja: BitPayカードの準備が整いました。入金して全世界のお店やATMでご利用下さい。

en: Your Gift Cards
ja: ギフトカード

en: Your Dash wallet is backed up!
ja: ビットコインウォレットがバックアップされました!

en: Your Dash wallet is ready!
ja: ビットコインウォレットが完成しました!

en: Your fee is lower than recommended.
ja: 手数料設定が推奨値より低くなっております。

en: Your ideas, feedback, or comments
ja: 提案、評価、コメントなど

en: Your name
ja: 自分の名前

en: Your nickname
ja: 自分のハンドルネーム

en: Your password
ja: パスワード

en: Your purchase could not be completed
ja: 購入が完了されませんでした。

en: Your purchase was added to the list of pending
ja: ご購入の品物が保留中のリストに追加されました。

en: Your wallet is never saved to cloud storage or standard device backups.
ja: ウォレットは一度もクラウドへ保存されたりすることはありませんし、携帯電話などに付いている標準バックアップ機能ではバックアップされません！！！！

en: Your wallet key will be encrypted. The Spending Password cannot be recovered. Be sure to write it down.
ja: ウォレットの鍵が暗号化されます。Copayでは送金時のパスワードをリセットしてくれる機能がありませんので、パスワードを忘れないよう、控えておいて下さい。

en: [Balance Hidden]
ja: [残高非表示中]

en: [Scanning Funds]
ja: [確認中]

en: add your BitPay Visa card(s)
ja: BitPay VISAカードを追加します

en: locked by pending payments
ja: 未対応送金の提案によりロック中

en: me
ja: 自分

en: preparing...
ja: 準備中...

en: recovery tool.
ja: 復元ツールはこちら

en: {{amountStr}} for Amazon.com Gift Card
ja: {{amountStr}} を Amazon.com ギフトカードに

en: {{amountStr}} for Mercado Livre Brazil Gift Card
ja: {{amountStr}} を Mercado Livre Brazil ギフトカードに

en: {{appName}} depends on Bitcore Wallet Service (BWS) for blockchain information, networking and Copayer synchronization. The default configuration points to https://bws.raidencash.io.
ja: {{appName}}はブロックチェーンの情報を取得したり参加者を同期させたりするためにBitcore Wallet Service (BWS)に依存します。初期値としてBitPay社が提供する https://bws.bitpay.com (BitPay公式のBWSサーバー)を設定していますが、独自で運用してウォレットをそちらに接続しても構いません。

en: {{fee}} will be deducted for Dash networking fees.
ja: {{fee}} のビットコインネットワーク手数料が差し引かれます。

en: {{tx.txp[wallet.id].feeRatePerStr}}  of the sending amount
ja: 送金額に対する {{tx.txp[wallet.id].feeRatePerStr}}

en: {{updatingTxHistoryProgress}} transactions downloaded
ja: {{updatingTxHistoryProgress}} 個の取引ダウンロード済み
