copay - en to it translation catalogue (779 entries)

en: (Trusted)
it: (Fidato)

en: (possible double spend)
it: (possibile doppia spesa)

en: * A payment proposal can be deleted if 1) you are the creator, and no other copayer has signed, or 2) 24 hours have passed since the proposal was created.
it: * Una proposta di pagamento può essere eliminata se 1) Tu sei il creatore e nessun altro copayer ha firmato, oppure 2) Sono passate 24 ore da quando la proposta e' stata creata.

en: - {{btx.feeRateStr}} of the transaction
it: - {{btx.feeRateStr}} della transazione

en: - {{tx.feeRateStr}} of the transaction
it: - {{tx.feeRateStr}} della transazione

en: 5-star ratings help us get {{appName}} into more hands, and more users means more resources can be committed to the app!
it: Darci un voto a 5 stelle ci aiuta a portare {{appName}} a più mani, e più utenti significa più risorse possono essere impegnate sull'app!

en: <b>Only</b> redeemable on Mercado Livre (Brazil)
it: <b>Solo</b> rimborsabili su Mercado Livre (Brasile)

en: A member of the team will review your feedback as soon as possible.
it: Un membro del team esaminerà il tuo feedback appena possibile.

en: A total of {{amountAboveMaxSizeStr}} were excluded. The maximum size allowed for a transaction was exceeded.
it: Un totale di{{amountAboveMaxSizeStr}} sono state escluse. La dimensione massima consentita per una transazione è stata superata.

en: A total of {{amountBelowFeeStr}} were excluded. These funds come from UTXOs smaller than the network fee provided.
it: Un totale di {{amountBelowFeeStr}} è stato escluso. Questi fondi provengono da UTXO più piccole rispetto alla commissione di rete fornita.

en: About
it: Informazioni

en: Accepted
it: Accettata

en: Account
it: Conto

en: Account Number
it: Numero del Conto

en: Accounts
it: Account

en: Activity
it: Attività

en: Add Account
it: Aggiungere Account

en: Add BitPay Account?
it: Aggiungere il conto BitPay?

en: Add Contact
it: Aggiungi Contatto

en: Add Funds
it: Aggiungere fondi

en: Add Memo
it: Aggiungi Memo

en: Add a password
it: Aggiungi una password

en: Add account
it: Aggiungere account

en: Add an optional password to secure the recovery phrase
it: Aggiungere una password facoltativa per proteggere la frase di recupero

en: Add as a contact
it: Aggiungi come contatto

en: Add description
it: Aggiungi descrizione

en: Add funds
it: Aggiungi fondi

en: Add this BitPay account ({{email}})?
it: Aggiungere questo account BitPay ({{email}})?

en: Add wallet
it: Aggiungi un portafoglio

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Book
it: Rubrica Indirizzi

en: Address Type
it: Tipo di indirizzo

en: Addresses With Balance
it: Indirizzi con saldo

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: All
it: Tutto

en: All Addresses
it: Tutti gli indirizzi

en: All of your Dash wallet balance may not be available for immediate spending.
it: Tutto il bilancio del tuo portafoglio potrebbe non essere disponibile ad essere speso nell'immediato.

en: All signing devices must be added to this multisig wallet before Dash addresses can be created.
it: Tutti i dispositivi firmanti devono essere aggiunti a questo portafoglio multisig prima che si possano creare indirizzi dash.

en: Allow Camera Access
it: Abilita accesso macchina fotografica

en: Allow notifications
it: Consenti notifiche

en: Almost done! Let's review.
it: Quasi finito! Ripassiamo.

en: Alternative Currency
it: Valuta alternativa

en: Amazon.com is not available at this moment. Please try back later.
it: Ia tabella dei guadagni di Amazon.com non è disponibile al momento. Per favore riprova piu tardi.

en: Amount
it: Ammontare

en: Amount below minimum allowed
it: Importo inferiore al minimo consentito

en: Amount too big
it: Quantità troppo grande

en: Amount too low to spend
it: Quantità troppo bassa per essere spesa

en: An update to this app is available. For your security, please update to the latest version.
it: Un aggiornamento dell'app è disponibile. Per la tua sicurezza è consigliato aggiornare all'ultima versione.

en: Anyone with your backup phrase can access or spend your Dash.
it: Qualcuno con la tua frase di recupero potrebbe avere accesso o spendere i tuoi dash.

en: Approximate Dash network fee to transfer wallet's balance (with normal priority)
it: La tariffa approssimativa della rete Dash per il trasferimento del saldo del portafoglio ( con priorità normale)

en: Are you being watched?
it: Sei osservato?

en: Are you being watched? Anyone with your recovery phrase can access or spend your Dash.
it: Siete osservati? Chiunque con la vostra frase di recupero può accedere o spendere i vostri dash.

en: Are you sure you want to cancel and delete this wallet?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo portafoglio?

en: Are you sure you want to delete this contact?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo contatto?

en: Are you sure you want to delete this wallet?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo portafoglio?

en: Are you sure you want to reject this transaction?
it: Sei sicuro di voler rifiutare questa transazione?

en: Are you sure you want to remove this transaction?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa transazione?

en: Are you sure you want to skip it?
it: Sei sicuro di voler saltare?

en: Are you sure you would like to log out of your BitPay Card account?
it: Sei sicuro che vuoi uscire dal tuo account BitPay Card?

en: Are you sure you would like to remove your BitPay Card ({{lastFourDigits}}) from this device?
it: Sei certo di volere rimuovere la tua BitPay Card ({{lastFourDigits}}) da questo dispositivo?

en: Auditable
it: Controllabile

en: Available
it: Disponibile

en: Available Balance
it: Saldo disponibile

en: Average confirmation time
it: Tempo previsto per la conferma

en: BIP32 path for address derivation
it: Percorso BIP32 per generare l'indirizzo

en: BTC wallets
it: Portafogli BTC

en: Backup Needed
it: Backup necessario

en: Backup all livenet wallets before using this function
it: Fai un backup di tutti i portafogli sulla livenet prima di utilizzare questa funzione

en: Backup needed
it: Backup necessario

en: Backup now
it: Esegui backup ora

en: Backup wallet
it: Backup portafoglio

en: Backup your wallet before using this function
it: Eseguire il backup del tuo portafoglio prima di utilizzare questa funzione

en: Bad wallet invitation
it: Invito al wallet non corretto

en: Balance By Address
it: Bilancio per indirizzo

en: Be sure to store your recovery phrase in a secure place. If this app is deleted, your money cannot be recovered without it.
it: Assicurati di salvare la frase di recupero in un luogo sicuro. Senza di essa, se rimuovi questa applicazione il tuo denaro non potrà essere recuperato.

en: BitPay Visa&reg; Cards
it: Carte di BitPay Visa®

en: Dash Address
it: Indirizzo Dash

en: Bitcoin Cash Wallets
it: Portafogli Bitcoin Cash

en: Dash Network Fee Policy
it: Criterio delle Commissioni del Dash Network

en: Dash Wallets
it: Portafogli Dash

en: Bitcoin cash Payment
it: Pagamento Bitcoin Cash

en: Dash is a currency.
it: Dash è una moneta.

en: Bitcoin is different &ndash; it cannot be safely held with a bank or web service.
it: Bitcoin è differente e non può essere custodito in una banca o con un servizio web.

en: Dash transactions include a fee collected by miners on the network.
it: Le transazioni Dash comprendono un supplemento che viene raccolto dai mines nella rete.

en: Bought {{amountUnitStr}}
it: Comprato {{amountUnitStr}}

en: Broadcast Payment
it: Diffusione del Pagamento

en: Broadcasted
it: Trasmesso

en: Broadcasting transaction
it: Diffondendo la transazione

en: Browser unsupported
it: Browser non supportato

en: Buy
it: Acquista

en: Buy &amp; Sell Dash
it: Comprare &amp; Vendere Dash

en: Buy a Gift Card
it: Acquista una carta regalo

en: Buy from
it: Acquista da

en: Buying Dash...
it: Comprare Dash...

en: Calculating fee
it: Calcolo commissione

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot Create Wallet
it: Impossibile creare portafoglio

en: Cannot join the same wallet more that once
it: Non è possibile aggiungere un portafoglio più di una volta

en: Cards
it: Carte

en: Certified by
it: Certificato da

en: Check installation and retry.
it: Verifica installazione e riprovare.

en: Choose a backup file from your computer
it: Seleziona un file di backup dal tuo computer

en: Choose your destination wallet
it: Scegli il tuo portafoglio di destinazione

en: Choose your source wallet
it: Scegli il tuo portafoglio di origine

en: Clear
it: Elimina

en: Clear cache
it: Svuota la cache

en: Click to accept
it: Fare clic per accettare

en: Click to pay
it: Fai clic per pagare

en: Click to send
it: Clicca per inviare

en: Close
it: Chiudi

en: Coin
it: Moneta

en: Color
it: Colore

en: Complete the backup process to use this option
it: Completare il processo di backup per utilizzare questa opzione

en: Completed
it: Completato

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm &amp; Finish
it: Confirm &amp; concludi

en: Confirm purchase
it: Conferma acquisto

en: Confirm your PIN
it: Conferma il tuo PIN

en: Confirm your new spending password
it: Conferma la tua nuova password di spesa

en: Confirmations
it: Conferme

en: Confirming
it: Confermando

en: Connect my BitPay Card
it: Collegare la mia Carta BitPay

en: Connecting to Coinbase...
it: Connessione a Coinbase...

en: Connecting to Glidera...
it: Connessione a Glidera...

en: Connection reset by peer
it: Connessione ripristinata dall'utente

en: Contacts
it: Contatti

en: Continue
it: Continua

en: Contribute Translations
it: Contribuisci alle traduzioni

en: Copay only supports Bitcoin Cash using new version numbers addresses
it: Copay supporta Bitcoin Cash soltanto utilizzando la nuova versione di indirizzi

en: Copayer already in this wallet
it: Copayer già in questo portafoglio

en: Copayer already voted on this spend proposal
it: Copayer già votato su questa proposta

en: Copayer data mismatch
it: Mancata corrispondenza dei dati del copayer

en: Copayer joined
it: Copayer iscritto

en: Copied to clipboard
it: Copiato negli appunti

en: Copy this text as it is to a safe place (notepad or email)
it: Copia questo testo cosí com'è in un posto sicuro (blocco note o email)

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Could not access Gift Card Service
it: Impossibile accedere Servizio Carta Regalo

en: Could not access the wallet at the server. Please check:
it: Non può accedere al portafoglio sul server. Si prega di controllare:

en: Could not access to Amazon.com
it: Impossibile accedere ad Amazon.com

en: Could not access wallet
it: Impossibile accedere al portafoglio

en: Could not add message to imported wallet without shared encrypting key
it: Non puoi aggiungere un messaggio da importare nel portafoglio senza condividere la chiave criptata

en: Could not broadcast payment
it: Impossibile trasmettere il pagamento

en: Could not build transaction
it: Non è possibile generare la transazione

en: Could not create address
it: Impossibile creare un indirizzo

en: Could not create the invoice
it: Non è stato creata la fattura

en: Could not create transaction
it: Non è possibile creare la transazione

en: Could not create using the specified extended private key
it: Non posso crearlo utilizzando la chiave privata estesa specificata

en: Could not create using the specified extended public key
it: Non è possibile creare usando questa chiave estesa pubblica

en: Could not create: Invalid wallet recovery phrase
it: Impossibile creare: Frase di recupero portafoglio non valida

en: Could not decrypt file, check your password
it: Impossibile decifrare il file, controlla la tua password

en: Could not delete payment proposal
it: Impossibile eliminare la proposta di pagamento

en: Could not duplicate
it: Duplicazione non riuscita

en: Could not get dynamic fee
it: Impossibile avere commissioni dinamiche

en: Could not get dynamic fee for level: {{feeLevel}}
it: Impossibile avere la commissione per il livello: {{feeLevel}}

en: Could not get fee levels
it: Livelli commissione non disponibile

en: Could not get the invoice
it: La fattura non puo essere creata

en: Could not get transactions
it: Non è possibile ottenere le transazioni

en: Could not import
it: Impossibile importare

en: Could not import. Check input file and spending password
it: Impossibile importare. Controlla il file da importare e la password di spesa

en: Could not join wallet
it: Impossibile partecipare al portafoglio

en: Could not reject payment
it: Impossibile rifiutare il pagamento

en: Could not remove account
it: Rimozione account non riuscita

en: Could not remove card
it: Impossibile rimuovere la carta

en: Could not save preferences on the server
it: Impossibile salvare le preferenze nel server

en: Could not send payment
it: Impossibile inviare il pagamento

en: Could not send transaction
it: Non è possibile inviare la transazione

en: Could not update transaction history
it: Impossibile aggiornare la cronologia delle transazioni

en: Could not update wallet
it: Impossibile aggiornare il portafoglio

en: Create Personal Wallet
it: Creare il portafoglio personale

en: Create Shared Wallet
it: Creare portafoglio condiviso

en: Create Dash Wallet
it: Creare portafoglio dash

en: Create new wallet
it: Crea nuovo portafoglio

en: Create shared wallet
it: Creare portafoglio condiviso

en: Create {{formData.requiredCopayers}}-of-{{formData.totalCopayers}} wallet
it: Creare il portafoglio di {{formData.requiredCopayers}}-di-{{formData.totalCopayers}}

en: Created by
it: Creato da

en: Creating Wallet...
it: Creazione Portafoglio...

en: Creating transaction
it: Creazione transazione

en: Current fee rate for this policy
it: Attuale commissione con questa politica

en: Custom
it: Personalizzata

en: Custom Amount
it: Importo personalizzato

en: Custom Fee
it: Commissione personalizzata

en: Date
it: Data

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Payment Proposal
it: Elimina Proposta di Pagamento

en: Delete Wallet
it: Elimina Portafoglio

en: Delete it and create a new one
it: Eliminalo e creane uno nuovo

en: Deleting Wallet...
it: Eliminazione del portafoglio...

en: Deleting payment proposal
it: Cancello la richiesta di pagamento

en: Derivation Path
it: Percorso derivato

en: Derivation Strategy
it: Strategia di derivazione

en: Details
it: Dettagli

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Do it later
it: Farlo in seguito

en: Do not include private key
it: Non includere la chiave privata

en: Don't see your language on Crowdin? Contact the Owner on Crowdin! We'd love to support your language.
it: Non vedi la tua lingua su Crowdin? Contatta il proprietario su Crowdin! Ci piacerebbe supportare la lingua.

en: Duplicate for BCH
it: Duplicato per BCH

en: Duplicating wallet...
it: Duplicazione di portafoglio...

en: Each Dash wallet can generate billions of addresses from your 12-word backup. A new address is automatically generated and shown each time you receive a payment.
it: Ogni portafoglio dash è in grado di generare miliardi di indirizzi dal tuo backup di 12 parole. Un nuovo indirizzo verrà automaticamente generato e mostrato ogni volta che riceverai un pagamento.

en: Economy
it: Economia

en: Edit
it: Modifica

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Empty addresses limit reached. New addresses cannot be generated.
it: Raggiunto il limite degli indirizzi vuoti. Non possono essere generati nuovi indirizzi.

en: Enable camera access in your device settings to get started.
it: Abilita l'accesso alla fotocamera dalle impostazioni del tuo dispositivo per iniziare.

en: Enable email notifications
it: Attiva Notifiche Email

en: Enable push notifications
it: Abilitare le notifiche push

en: Enable the camera to get started.
it: Abilita la fotocamera per iniziare.

en: Enter Spending Password
it: Inserisci Password di spesa

en: Enter Two Factor for your BitPay account
it: Inserisci Due Fattori per il tuo account BitPay

en: Enter amount
it: Inserisci importo

en: Enter custom fee
it: Inserisci commissione personalizzata

en: Enter new spending password
it: Inserisci la nuova password di spesa

en: Enter the recovery phrase (BIP39)
it: Inserire la frase di recupero (BIP39)

en: Enter your email
it: Inserisci la tua e-mail

en: Enter your password
it: Inserisci la tua password

note: Trying to import a malformed wallet export QR code
en: Error
it: Errore

en: Error at confirm
it: Errore di conferma

en: Error creating gift card
it: Errore nella creazione della Gift card

en: Error creating the invoice
it: Errore nella creazione della fattura

en: Error creating wallet
it: Errore creazione portafoglio

en: Error getting SendMax information
it: Errore nel recupero di informazione SendMax

en: Error in Payment Protocol
it: Errore nel protocollo di pagamento

en: Error pairing BitPay Account
it: Errore di accoppiamento BitPay Account

en: Error scanning funds:
it: Errore di scansione dei fondi:

en: Error sweeping wallet:
it: Errore nello spazzolamento del portafoglio:

en: Error updating Debit Cards
it: Errore durante l'aggiornamento delle carte di debito

en: Exceeded daily limit of $500 per user
it: Superato il limite giornaliero di $500 per utente

en: Expired
it: Scaduta

en: Expires
it: Scadenza

en: Export Wallet
it: Esporta portafoglio

en: Export to file
it: Esporta in un file

en: Export wallet
it: Esporta portafoglio

en: Exporting via QR not supported for this wallet
it: Per questo portafoglio non è supportata l'esportazione tramite QR

en: Extended Private Key
it: Chiave Privata Estesa

en: Extended Public Keys
it: Chiave pubblica estesa

en: Extracting Wallet information...
it: Recupero informazioni del portafoglio...

en: Failed to export
it: Esportazione non riuscita

en: Family vacation funds
it: Fondi vacanza di famiglia

en: Fee
it: Tassa

en: Fee level
it: Livello della commissione

en: Fee level is not defined
it: Livello commissione non definito

en: Fee:
it: Commissione:

en: Feedback could not be submitted. Please try again later.
it: Il feedback non può essere sottoscritto. Riprova più tardi.

en: Fetching BitPay Account...
it: Recupero Account BitPay...

en: Fetching payment information
it: Recupero informazione del pagamento

en: File/Text
it: File/Testo

en: Filter setting
it: Impostazione del filtro

en: Finger Scan Failed
it: Scansione dito fallita

en: Finish
it: Fine

en: For audit purposes
it: Per finalità di controllo

en: From
it: Da

en: From BitPay account
it: Dal conto BitPay

en: From Hardware Wallet
it: Dal portafoglio Hardware

en: From the destination device, go to Add wallet &gt; Import wallet and scan this QR code
it: Dal dispositivo di destinazione, andare in Aggiungi portafoglio &gt; Importare portafoglio e scansionare questo codice QR

en: Funds are locked by pending spend proposals
it: I fondi sono bloccati in attesa della proposta di pagamento

en: Funds found:
it: Fondi trovati:

en: Funds to be added
it: Fondi da aggiungere

en: Funds transferred
it: Fondi trasferiti

en: Funds were added to debit card
it: I fondi sono stati aggiunti alla carta di debito

en: Funds will be transferred to
it: I fondi saranno trasferiti a

en: Generate new address
it: Genera un nuovo indirizzo

en: Generating .csv file...
it: Genera un file .csv...

en: Generating new address...
it: Generando un nuovo indirizzo...

en: Get local cash anywhere you go, from any Visa<sup>&reg;</sup> compatible ATM. ATM bank fees may apply.
it: Ottieni contante locale ovunque tu vada, da qualsiasi ATM bancomat compatibile con Visa<sup>&reg;</sup>. Possibili commissioni bancarie da ATM.

en: Get news and updates from BitPay
it: Ricevi notizie e aggiornamenti da BitPay

en: Get started
it: Inizia

[ctx: button]
en: Get started
it: Per iniziare

en: Get started by adding your first one.
it: Inizia aggiungendo il tuo primo.

en: Getting fee levels...
it: Ottenendo i livelli di commissione...

en: Gift Card
it: Carta Regalo

en: Gift Card is not available to use anymore
it: Gift Card non è più disponibile per l'uso

en: Gift card expired
it: Carta regalo scaduta

en: Gift card generated and ready to use.
it: Carta regalo generata e pronta all'uso.

en: Go Back
it: Indietro

en: Go back
it: Indietro

en: Got it
it: Ok

en: Hardware Wallet
it: Portafoglio Hardware

en: Hardware not connected.
it: Hardware non collegato.

en: Hardware wallet
it: Portafoglio hardware

en: Hardware wallets are not yet supported with Bitcoin Cash
it: I portafogli hardware non sono ancora supportati con Bitcoin Cash

en: Help & Support
it: Aiuto e Assistenza

en: Help and support information is available at the website.
it: Guida e informazioni di supporto tecnico sono disponibili sul sito web.

en: Hide
it: Nascondere

en: Hide Balance
it: Nascondere saldo

en: Hide Next Steps Card
it: Nascondere le successive procedure per la carta

en: Hide advanced options
it: Nascondi opzioni avanzate

en: How could we improve your experience?
it: Come potremmo migliorare la tua esperienza?

en: How do you like {{appName}}?
it: Come ti piace {{appName}}?

en: I don't like it
it: Non mi piace

en: I have read, understood, and agree to the <a ng-click="openTerms()" translate="">Terms of Use</a>.
it: Ho letto, compreso, e sono d'accordo con <a ng-click="openTerms()" translate=""> Condizioni d'uso</a>.

en: I have read, understood, and agree with the Terms of use.
it: Ho letto, compreso, e sono d'accordo con le Condizioni d'uso.

en: I have written it down
it: L'ho scritto

en: I like the app
it: Mi piace l'app

en: I think this app is terrible.
it: Penso che questa app sia terribile.

en: I understand
it: Ho capito

en: I understand that if this app is moved to another device or deleted, my Dash can only be recovered with the backup phrase.
it: Ho compreso che se questa app sarà trasferita ad un altro dispositivo o cancellata, i miei dash potranno essere recuperati solo tramite la tua frase di recupero.

en: I understand that my funds are held securely on this device, not by a company.
it: Ho capito che i miei fondi sono custoditi in sicurezza in questa dispositivo, non da un'azienda.

en: I've written it down
it: L'ho scritto

en: If enabled, all sensitive information (private key and recovery phrase) and actions (spending and exporting) associated with this wallet will be protected.
it: Se attivata, tutte le informazioni sensibili (chiavi private e la frase di recupero) e azioni (spesa ed esportazione) associate a questo portafoglio saranno protette.

en: If enabled, the Recent Transactions card - a list of transactions occuring across all wallets - will appear in the Home tab.
it: Se abilitata, la scheda delle Transazioni Recenti - una lista di transazioni che avvengono attraverso tutti i portafogli - apparirà nella scheda Home.

en: If enabled, wallets will also try to spend unconfirmed funds. This option may cause transaction delays.
it: Se abilitata, i portafogli cercheranno di spendere anche fondi non ancora confermati. Questa opzione può causare ritardi delle transazioni.

en: If this device is replaced or this app is deleted, neither you nor BitPay can recover your funds without a backup.
it: Se questo dispositivo viene sostituito o eliminato questa app, né tu né BitPay può recuperare i fondi senza una copia di backup.

en: If you have additional feedback, please let us know by tapping the "Send feedback" option in the Settings tab.
it: Se si dispone di ulteriori feedback, fatecelo sapere toccando l'opzione "Invia feedback" nella scheda Impostazioni.

en: If you take a screenshot, your backup may be viewed by other apps. You can make a safe backup with physical paper and a pen.
it: Se esegui uno screenshot, il backup può essere visualizzato da altre applicazioni. Si può fare un backup sicuro con la carta fisica e una penna.

en: Import
it: Importa

en: Import Wallet
it: Importa Portafoglio

en: Import backup
it: Importa backup

en: Import wallet
it: Importa un portafoglio

en: Importing Wallet...
it: Importazione del Portafoglio...

en: In order to verify your wallet backup, please type your password.
it: Per verificare il backup del tuo portafoglio, inserire la password.

en: Inactive
it: Inattivo

en: Incomplete
it: Incompleto

en: Incomplete wallet
it: Portafoglio incompleto

en: Incorrect PIN, try again.
it: PIN errato, riprovare.

note: Trying to import a malformed wallet export QR code
en: Incorrect code format
it: Formato qrcode non corretto

en: Incorrect network address
it: Indirizzo di rete non corretto

en: Insufficient funds
it: Fondi insufficienti

en: Insufficient funds for fee
it: Fondi insufficienti per la commissione

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Invalid
it: Invalido

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Invalid account number
it: Numero di conto non valido

en: Invalid address
it: Indirizzo non valido

en: Invalid data
it: Dati non validi

en: Invalid derivation path
it: Percorso di derivazione non valido

en: Invitation to share a {{appName}} Wallet
it: Invito a condividere un {{appName}} portafoglio

en: Invoice expired
it: Fattura scaduta

en: Is there anything we could do better?
it: C'è qualcosa che potevamo fare meglio?

en: Is this correct?
it: È corretto?

en: Is this email address correct?
it: Questo indirizzo email è corretto?

en: It's a good idea to avoid reusing addresses - this both protects your privacy and keeps your Dash secure against hypothetical attacks by quantum computers.
it: È una buona idea evitare di riutilizzare gli indirizzi - questo protegge la tua privacy e mantiene i Dash al sicuro da ipotetici attacchi di computer quantistici.

en: It's important that you write your backup phrase down correctly. If something happens to your wallet, you'll need this backup to recover your money. Please review your backup and try again.
it: È importante annotare la frase di recupero correttamente. Se succede qualcosa al tuo portafoglio, allora avrai bisogno di questo backup per ripristinare il tuo denaro. Si prega di rivedere il backup e riprovare.

en: Join
it: Unisciti

en: Join my {{appName}} Wallet. Here is the invitation code: {{secret}} You can download {{appName}} for your phone or desktop at {{appUrl}}
it: Iscriviti a mio {{appName}} portafoglio. Ecco il codice di invito: {{secret}} è possibile scaricare {{appName}} per il vostro telefono o desktop su {{appUrl}}

en: Join shared wallet
it: Unisciti al portafoglio condiviso

en: Joining Wallet...
it: Unendo al portafoglio...

en: Just scan the code to pay.
it: Scansiona giusto il codice per pagare.

en: Key already associated with an existing wallet
it: Chiave già associata ad un portafoglio esistente

en: Language
it: Lingua

en: Last Month
it: Scorso Mese

en: Learn more
it: Ulteriori informazioni

en: Let's verify your backup phrase.
it: Verifichiamo la tua frase di backup.

en: Loading addresses...
it: Caricamento indirizzi...

en: Loading transaction info...
it: Caricamento info della transazione...

en: Lock App
it: Blocca app

en: Lock by Fingerprint
it: Blocco con impronte digitali

en: Lock by PIN
it: Blocca tramite PIN

en: Locked
it: Bloccato

en: Locktime in effect. Please wait to create a new spend proposal
it: Locktime in effetto. Si prega di attendere per creare una nuova proposta di pagamento

en: Locktime in effect. Please wait to remove this spend proposal
it: Locktime in effetto. Si prega di attendere per rimuovere questa proposta di pagamento

en: Log options
it: Opzioni di log

en: Log out
it: Esci

en: Low amount inputs
it: Ingressi di quantità bassa

en: Low fees
it: Commissioni basse

en: Makes sense
it: Ho capito

en: Matches:
it: Corrispondenze:

en: Me
it: Io

en: Meh - it's alright
it: Beh - è tutto ok

en: Memo
it: Nota

en: Mercado Livre Brazil Gift Cards
it: Carte regalo di Mercado Livre Brasile

en: Mercadolibre Gift Card Service is not available at this moment. Please try back later.
it: Il Servizio MercadoLibre Gift Card non è disponibile in questo momento. Si prega di provare più tardi.

en: Merchant Message
it: Messaggio dal commerciante

en: Miner Fee
it: Commissione per miner

en: Missing parameter
it: Parametro mancante

en: Missing private keys to sign
it: Chiavi private per la firma mancanti

en: More Options
it: Altre Opzioni

en: Moved
it: Spostato

en: Moved Funds
it: Fondi trasferiti

en: Multiple recipients
it: Più destinatari

en: NOTE: To import a wallet from a 3rd party software, please go to Add Wallet &gt; Create Wallet, and specify the Recovery Phrase there.
it: Nota: Per importare un portafoglio da un software di terze parti, si prega di andare in Aggiungi portafoglio &gt; Crea portafoglio, e specificare la frase di recupero.

en: Name
it: Nome

en: Network Cost
it: Costo della rete

en: Network error
it: Errore di rete

en: New Proposal
it: Nuova proposta

en: New address could not be generated. Please try again.
it: Il nuovo indirizzo non può essere generato. Si prega di riprovare.

en: New personal wallet
it: Nuovo portafoglio personale

en: Next steps
it: Prossimi passi

en: No Wallet
it: Nessun Portafoglio

en: No access key defined
it: Nessuna chiave di accesso definita

en: No backup, no Dash.
it: Nessun backup, nessun dash.

en: No contacts yet
it: Ancora nessun contatto

en: No entries for this log level
it: Nessuna voce per questo livello di log

en: No hardware information available.
it: Nessuna informazione del'hardware disponibile.

en: No hardware wallets supported on this device
it: Nessun portafoglio hardware supportato da questo dispositivo

en: No pending proposals
it: Nessuna proposta in attesa

en: No recent transactions
it: Nessuna transazione recente

en: No signing proposal: No private key
it: Nessuna proposta di firma: nessuna chiave privata

en: No transactions yet
it: Ancora nessuna transazione

en: No wallet found
it: Nessun portafoglio trovato

en: No wallet selected
it: Nessun portafoglio selezionato

en: No wallets available
it: Nessun portafoglio disponibile

en: No wallets available to receive funds
it: Nessun portafoglo disponibile per ricevere i fondi

en: No wallets eligible for Bitcoin Cash support
it: Nessun portafogli idoneo al supporto di Bitcoin Cash

en: Non BIP44 wallet
it: Portafoglio non BIP44

en: Non eligible BTC wallets
it: Portafogli BTC non ammissibili

en: Normal
it: Normale

en: Not authorized
it: Non autorizzato

en: Not enough funds for fee
it: Non ci sono abbastanza fondi per la commissione

en: Not even BitPay can access it.
it: Nemmeno BitPay può accedervi.

en: Not funds found
it: Fondi non trovati

en: Not now
it: Non ora

en: Note
it: Nota

en: Note: if this BCH wallet was duplicated from a BTC wallet, they share the same recovery phrase.
it: Nota: se questo portafoglio BCH è stato duplicato da un portafoglio BTC, condividono la stessa frase di recupero.

en: Notice: only 1-1 (single signature) wallets can be used for sell bitcoin
it: Avviso: solo i portafogli 1-1 (con singola firma) possono essere utilizzati per vendere bitcoin

en: Notifications
it: Notifiche

en: Notifications by email
it: Notifiche via email

en: Notify me if confirmed
it: Notificami se confermato

en: Notify me when transactions are confirmed
it: Avvisami quando le transazioni sono confermate

en: Now is a good time to backup your wallet. If this device is lost, it is impossible to access your funds without a backup.
it: Ora è un buon momento per effettuare un backup del tuo portafoglio. Se questo dispositivo andasse perso, sarebbe impossibile accedere ai tuoi fondi senza una copia di backup.

en: Now is a perfect time to assess your surroundings. Nearby windows? Hidden cameras? Shoulder-spies?
it: È il momento perfetto per valutare l'ambiente circostante. Finestre nelle vicinanze? Telecamere nascoste? Spie alle spalle?

en: OK
it: Ok

en: OKAY
it: VA BENE

en: Official English Disclaimer
it: Dichiarazione di esclusione di responsabilità ufficiale in inglese

en: On this screen you can see all your wallets, accounts, and assets.
it: In questa schermata puoi vedere tutti i portafogli, gli account e i beni.

en: Open
it: Apri

en: Open Crowdin
it: Aprire Crowdin

en: Open GitHub
it: Aprire Github

en: Open GitHub Project
it: Aprire il progetto GitHub

en: Open Insight
it: Aprire Insight

en: Open Settings
it: Apri Impostazioni

en: Open Translation Community
it: Aprire comunità traduttori

en: Open Website
it: Apri sito

en: Open the recovery tool.
it: Aprire lo strumento di recupero.

en: Open wallet
it: Apri Portafoglio

en: Open website
it: Apri il sito

en: Order the BitPay Card
it: Ordinare la carta BitPay

en: Password required. Make sure to enter your password in advanced options
it: Password necessaria. Assicurarsi di immettere la password nelle impostazioni avanzate

en: Paste invitation here
it: Incolla qui l'invito

en: Paste the backup plain text code
it: Incolla qui il codice di backup

en: Pay 0% fees to turn bitcoin into dollars.
it: Pagare 0% di tasse per trasformare bitcoin in dollari.

en: Pay To
it: Paga A

en: Payment Accepted
it: Pagamento Accettato

en: Payment Expires:
it: Scadenza del pagamento:

en: Payment Proposal
it: Proposta di Pagamento

en: Payment Proposal Created
it: Proposta di Pagamento Creata

en: Payment Proposals
it: Proposte di Pagamento

en: Payment Protocol Invalid
it: Protocollo di pagamento non valido

en: Payment Protocol not supported on Chrome App
it: Proposta di Pagamento non supportata dall'applicazione Chrome

en: Payment Received
it: Pagamento ricevuto

en: Payment Rejected
it: Pagamento Rifiutato

en: Payment Sent
it: Pagamento Inviato

en: Payment accepted, but not yet broadcasted
it: Pagamento accettato, ma non ancora inviata alla rete

en: Payment accepted. It will be broadcasted by Glidera. In case there is a problem, it can be deleted 6 hours after it was created.
it: Pagamento accettato. Esso sarà trasmesso attraverso la rete Glidera. Nel caso in cui ci fosse un problema, si potrà eliminarlo 6 ore dopo che è stato creato.

en: Payment address was translated to new Bitcoin Cash address format:
it: Indirizzo per il pagamento è stato tradotto al nuovo formato di indirizzo Bitcoin Cash:

en: Payment details
it: Dettagli pagamento

en: Payment request
it: Richiesta di pagamento

en: Pending
it: In sospeso

en: Pending Proposals
it: Proposte in attesa

en: Permanently delete this wallet.
it: Eliminare definitivamente questo portafoglio.

en: Personal Wallet
it: Portafoglio Personale

en: Please carefully write down this phrase.
it: Si prega di annotare accuratamente questa frase.

en: Please connect a camera to get started.
it: Si prega di collegare una telecamera per iniziare.

en: Please enter the recovery phrase
it: Si prega di inserire la frase di recupero

en: Please enter the wallet recovery phrase
it: Si prega di inserire la frase di recupero del portafoglio

en: Please enter your PIN
it: Inserisci il tuo PIN

en: Please tap each word in the correct order.
it: Si prega di toccare ogni parola nell'ordine corretto.

en: Please upgrade Copay to perform this action
it: Si prega di aggiornare Copay per eseguire questa azione

en: Please wait
it: Attendere prego

en: Please, select your backup file
it: Per favore, selezione il tuo file di backup

en: Pre-Auth Holds
it: Detenzione pre-autorizzata

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preparing addresses...
it: Preparazione indirizzi...

en: Preparing backup...
it: Preparando il backup...

en: Press again to exit
it: Premi ancora per uscire

en: Priority
it: Priorità

en: Private Key
it: Chiave Privata

en: Private key encrypted. Enter password
it: Chiave privata crittografata. Inserisci la password

en: Private key is encrypted, cannot sign
it: La chiave privata è crittografata, non è possibile accedere

en: Proposal Accepted
it: Proposta accettata

en: Proposal Created
it: Proposta creata

en: Proposal Deleted
it: Proposta eliminata

en: Proposal Rejected
it: Proposta respinta

en: Proposals
it: Proposte

en: Purchase Amount is limited to {{limitPerDay}} {{currency}} per day
it: Importo di acquisto è limitato a {{limitPerDay}} di {{currency}} al giorno

en: Purchase amount must be a value between 50 and 2000
it: Importo di acquisto deve essere un valore compreso tra 50 e 2000

en: Push Notifications
it: Notifiche push

en: Push notifications for {{appName}} are currently disabled. Enable them in the Settings app.
it: Le notifiche push per {{appName}} sono attualmente disabilitate. Abilitale nelle impostazioni app.

en: QR Code
it: Codice QR

en: Quick review!
it: Breve recensione!

en: Random
it: Casuale

en: Rate on the app store
it: Valuta su App Store

en: Read less
it: Riduci

en: Read more
it: Ulteriori informazioni

en: Read more in our Wiki
it: Per saperne di più sul nostro Wiki

en: Read only wallet
it: Portafoglio in solo lettura

en: Receive
it: Ricevi

en: Receive in
it: Ricevere in

en: Received
it: Ricevuti

en: Received Funds
it: Fondi ricevuti

en: Receiving
it: Ricezione

en: Recent
it: Recente

en: Recent Transaction Card
it: Transazione recente della carta

en: Recent Transactions
it: Transazioni recenti

en: Recipient
it: Destinatario

en: Recipients
it: Destinatari

en: Recovery phrase
it: Frase di Recupero

en: Recreating Wallet...
it: Ricreando Portafoglio...

en: Redeem now
it: Riscattare ora

en: Rejected
it: Respinto

en: Rejecting payment proposal
it: Respingendo proposta di pagamento

en: Release information
it: Informazioni sul rilascio

en: Remove
it: Rimuovere

en: Remove BitPay Account?
it: Rimuovere il conto BitPay?

en: Remove BitPay Card?
it: Rimuovere la Carta BitPay?

en: Removing your BitPay account will remove all associated BitPay account data from this device. Are you sure you would like to remove your BitPay Account ({{email}}) from this device?
it: La rimozione dell'account BitPay eliminerà tutti i dati del conto BitPay associati da questo dispositivo. Sei sicuro che vuoi rimuovere il tuo conto BitPay ({{email}}) da questo dispositivo?

en: Repeat password
it: Ripeti password

en: Repeat the password
it: Ripeti la password

en: Request Fingerprint
it: Richiesta delle impronte digitali

en: Request Specific amount
it: Richiedi un importo specifico

en: Request Spending Password
it: Richiedere Password di spesa

en: Required number of signatures
it: Selezionare il numero necessario di firme

en: Restore from backup
it: Ripristinare da backup

en: Retrieving inputs information
it: Recupero delle informazioni iniziali

en: Retry
it: Riprova

en: Retry Camera
it: Riprova con fotocamera

en: Save
it: Salva

en: Scan
it: Scansione

en: Scan QR Codes
it: Scansiona il codici QR

en: Scan addresses for funds
it: Scansione degli indirizzi per fondi

en: Scan again
it: Ripetere la scansione

en: Scan your fingerprint please
it: Per cortesia procedere alla scansione dell'impronta digitale

en: Scanning Wallet funds...
it: Scansione fondi Portafoglio...

en: Scanning funds...
it: Scansione dei fondi...

en: Screenshots are not secure
it: Gli screenshot non sono sicuri

en: Search Transactions
it: Cerca Transazioni

en: Search or enter Dash address
it: Cerca o inserisci indirizzo dash

en: Search transactions
it: Ricerca transazioni

en: Search your currency
it: Cerca la tua valuta

en: Security
it: Sicurezza

en: See invoice
it: Vedere la fattura

en: Select a backup file
it: Seleziona un file di backup

en: Select a wallet
it: Selezionare un portafoglio

en: Self-signed Certificate
it: Certificato autofirmato

en: Selling Dash...
it: Vendere Dash...

en: Send
it: Invia

en: Send Feedback
it: Invia Feedback

en: Send Money
it: Invia denaro

en: Send addresses by email
it: Invia indirizzi via Email

en: Send by email
it: Invia via email

en: Send from
it: Inviata Da

en: Send max amount
it: Inviare l'importo massimo

en: Send payment to this address
it: Inviare il pagamento a questo indirizzo

en: Send us feedback instead
it: Inviaci invece i tuoi pareri

en: Sending
it: Invio in corso

en: Sending 2FA code...
it: Invio codice 2FA...

en: Sending feedback...
it: Invio feedback...

en: Sending maximum amount
it: Invio dell'importo massimo

en: Sending transaction
it: Invio transazione

en: Sending {{amountStr}} from your {{name}} wallet
it: L'invio di {{amountStr}} dal tuo portafoglio {{name}}

en: Sent
it: Inviato

en: Sent Funds
it: Inviare Fondi

en: Server response could not be verified
it: La risposta del server non può essere verificata

en: Service not available
it: Servizio non disponibile

en: Services
it: Servizi

en: Session Log
it: Registro di sessione

en: Session log
it: Registro sessione

en: Set up a password
it: Imposta una password

en: Set your own fee in duffs/byte
it: Impostare la propria commissione in duff/byte

en: Settings
it: Impostazioni

en: Share the love by inviting your friends.
it: Condividi il piacere invitando i tuoi amici.

en: Share this invitation with your copayers
it: Condividi questo invito con i tuoi copayers

en: Share {{appName}}
it: Condividi {{appName}}

en: Shared Wallet
it: Portafoglio Condiviso

en: Show Recovery Phrase
it: Visualizza Frase di Recupero

en: Show address
it: Visualizza indirizzo

en: Show advanced options
it: Mostra opzioni avanzate

en: Show Dash address
it: Visualizza indirizzo dash

en: Show more
it: Mostra di più

en: Signatures rejected by server
it: Firme rifiutate dal server

en: Signing transaction
it: Firmando transazione

en: Since only you control your money, you’ll need to save your backup phrase in case this app is deleted.
it: Dal momento che solo tu controlli il tuo denaro, avrai allora bisogno di salvare la tua frase di recupero nel caso in cui questa applicazione venga eliminata.

en: Single Address Wallet
it: Singolo indirizzo di portafoglio

en: Skip
it: Salta

en: Slide to accept
it: Trascina per accettare

en: Slide to buy
it: Trascina per acquistare

en: Slide to pay
it: Trascina per pagare

en: Slide to send
it: Trascina per inviare

en: Some of your wallets are not eligible for Bitcoin Cash support. You can try to access BCH funds from these wallets using the
it: Alcuni dei vostri portafogli non sono ammissibili al supporto di Bitcoin Cash. È possibile tentare di accedere ai fondi BCH da questi portafogli utilizzando il

en: Specify Recovery Phrase...
it: Specificare la frase di recupero...

en: Spend proposal is not accepted
it: La proposta di pagamento non è accettata

en: Spend proposal not found
it: Proposta di pagamento non trovata

en: Spending Password needed
it: Necessaria password di spesa

en: Spending this balance will need significant Dash network fees
it: Per spendere questa quantità saranno necessarie significative commissioni di rete Dash

en: Start sending Dash
it: Iniziare a inviare dash

en: Startup Lock
it: Blocco all'avvio

en: Still pending
it: Ancora in sospeso

en: Success
it: Completato

en: Super Economy
it: Super Economica

en: Sweep
it: Spazzola

en: Sweep paper wallet
it: Spazzare il portafoglio di carta

en: Sweeping Wallet...
it: Spazzolamento Portafoglio...

en: THIS ACTION CANNOT BE REVERSED
it: QUESTA AZIONE NON PUÒ ESSERE INVERTITA

en: Take control of your money,<br>get started with bitcoin.
it: Prendi il controllo del tuo denaro, <br>inizia con bitcoin.

en: Tap and hold to show
it: Toccare e tenere premuto per mostrare

en: Tap to recreate
it: Toccare per ricreare

en: Tap to retry
it: Tocca per riprovare

en: Terms Of Use
it: Termini di utilizzo

en: Terms of Use
it: Termini di Utilizzo

en: Text
it: Testo

en: Thank you!
it: Grazie!

en: Thanks!
it: Grazie!

en: That's exciting to hear. We'd love to earn that fifth star from you – how could we improve your experience?
it: Questo è eccitante da sentire. Ci piacerebbe guadagnare quella quinta stella da te - come potremmo migliorare la tua esperienza?

en: The Ledger Chrome application is not installed
it: Non è installata l'applicazione di contabilità Chrome

en: The amount of Dash immediately spendable from this wallet.
it: La quantità di dash immediatamente spendibile da questo portafoglio.

en: The amount of Dash stored in this wallet that is allocated as inputs to your pending transaction proposals. The amount is determined using unspent transaction outputs associated with this wallet and may be more than the actual amounts associated with your pending transaction proposals.
it: La quantità di dash memorizzati in questo portafoglio è allocata come input per le sue proposte di transazione in sospeso. L'importo è determinato usando le transazioni in uscita non spese associate a questo portafoglio e potrebbero essere superiori agli importi effettivi associati con le vostre proposte di transazione in sospeso.

en: The amount of Dash stored in this wallet with less than 1 blockchain confirmation.
it: La quantità di dash memorizzati in questo portafoglio con meno di una conferma su blockchain.

en: The derivation path
it: Il percorso di derivazione

en: The exchange rate changes with the market.
it: Le variazioni dei tassi di cambio con il mercato.

en: The higher the fee, the greater the incentive a miner has to include that transaction in a block. Current fees are determined based on network load and the selected policy.
it: Più alta la commissione, maggiore sarà l'incentivo di un minatore ad includere tale transazione in un blocco. Le attuali commissioni sono determinate basandosi sul carico di rete e il criterio selezionato.

en: The maximum number of consecutive unused addresses (20) has been reached. When one of your unused addresses receives a payment, a new address will be generated and shown in your Receive tab.
it: È stato raggiunto il numero massimo di indirizzi consecutivi inutilizzati (20). Quando uno dei tuoi indirizzi inutilizzati riceve un pagamento, verrà generato un nuovo indirizzo e mostrato nella tua scheda di ricezione.

en: The official English Terms of Service are available on the BitPay website.
it: I termini di servizio ufficiali in inglese sono disponibili sul sito web di BitPay.

en: The password of the recovery phrase (if set)
it: La password della frase recupero (se impostata)

en: The payment was created but could not be completed. Please try again from home screen
it: Il pagamento è stato creato ma è stato impossibile completarlo. Per favore prova di nuovo dalla schermata iniziale

en: The payment was removed by creator
it: Il pagamento è stato rimosso dal creatore

en: The recovery phrase could require a password to be imported
it: La frase di recupero potrebbe richiedere una password per essere importata

en: The request could not be understood by the server
it: La richiesta potrebbe non essere compresa dal server

en: The restore process will stop when 20 addresses are generated in a row which contain no funds. To safely generate more addresses, make a payment to one of the unused addresses which has already been generated.
it: Il processo di ripristino verrà interrotto quando 20 indirizzi di fila verranno generati senza che contengano fondi. Per generare in modo sicuro più indirizzi, è necessario effettuare un pagamento ad uno degli indirizzi non utilizzati che è già stato generato.

en: The spend proposal is not pending
it: La proposta di pagamento non è in sospeso

en: The total amount of Dash stored in this wallet.
it: La quantità totale di dash depositati su questo portafoglio.

en: The transaction history and every new incoming transaction are cached in the app. Clearing the cache may be useful if you think some transactions might be missing from your device.
it: La cronologia delle transazioni e ogni nuova transazione in entrata vengono memorizzate nella cache nell'app. Questa funzionalità la ripulisce e sincronizza nuovamente dal server

en: The wallet service URL
it: L'URL del servizio di portafoglio

en: There is a new version of {{appName}} available
it: C'è una nuova versione di {{appName}} disponibile

en: There is an error in the form
it: C'è un errore nel form

en: There's obviously something we're doing wrong.
it: C'è evidentemente qualcosa che stiamo sbagliando.

en: This app is fantastic!
it: Questa applicazione è fantastica!

en: This app stores your Dash with cutting-edge security.
it: Questa app memorizza i tuoi dash con sicurezza all'avanguardia.

en: This dash payment request has expired.
it: Questa richiesta di pagamento in dash è scaduta.

en: This password cannot be recovered. If the password is lost, there is no way you could recover your funds.
it: Questa password non può essere recuperata. Se si dimentica la password, non c'è alcun modo possibile per recuperare i fondi.

en: This recovery phrase was created with a password. To recover this wallet both the recovery phrase and password are needed.
it: Questa frase di recupero è stata creata con una password. Per recuperare questo portafoglio sono necessari sia la frase di recupero e che la password.

en: This transaction amount is too small compared to current Dash network fees. Spending these funds will need a Dash network fee cost comparable to the funds itself.
it: Questo importo della transazione è troppo piccolo rispetto alle attuali commissioni della rete Dash. Per spendere questi fondi sarà necessaria una commissione Dash paragonabile ai fondi stessi.

en: This transaction could take a long time to confirm or could be dropped due to the low fees set by the sender
it: Questa operazione potrebbe richiedere molto tempo per essere confermata o potrebbe essere abbandonata a causa delle commissioni basse impostate dal mittente

en: This wallet is not registered at the given Bitcore Wallet Service (BWS). You can recreate it from the local information.
it: Questo portafoglio non è registrato al Bitcore Wallet Service (BWS). Puoi ricrearlo dalle informazioni locali.

en: Timeline
it: Cronologia

en: To
it: A

en: To get started, buy Dash or share your address. You can receive Dash from any wallet or service.
it: Per iniziare, acquista dash o condividi il tuo indirizzo. È possibile ricevere dash da qualsiasi servizio o portafoglio.

en: To get started, you'll need to create a Dash wallet and get some Dash.
it: Per iniziare, è necessario che tu crei un portafoglio dash e ottenerne qualcuno.

en: To {{reason}} you must first add your BitPay account - {{email}}
it: Per {{reason}} è necessario innanzitutto aggiungere il tuo account BitPay - {{email}}

en: Top up in progress...
it: Ricarica in corso...

en: Top up {{amountStr}} to debit card ({{cardLastNumber}})
it: Ricaricare di {{amountStr}} sulla carta di debito ({{cardLastNumber}})

en: Total
it: Totale

en: Total Locked Balance
it: Totale Importo Bloccato

en: Total number of copayers
it: Numero totale di copayer

en: Total wallet inputs
it: Totale ingressi nel portafoglio

en: Touch ID Failed
it: Touch ID Fallito

en: Transaction
it: Transazione

en: Transaction Created
it: Transazione creata

en: Transaction History
it: Cronologia delle transazioni

en: Transaction already broadcasted
it: Transazione già trasmessa

en: Transaction has not been created
it: La transazione non è stata creata

en: Transaction initiated
it: Transazione avviata

en: Transaction not available at this time
it: Transazione non disponibile in questo momento

en: Transaction not found
it: Transazione non trovata

en: Transactions without fee are not supported.
it: Non sono supportate transazioni senza commissione.

en: Transfer to
it: Trasferisci a

en: Transfer to Wallet
it: Trasferire su portafoglio

en: Try again in {{expires}}
it: Provare di nuovo in {{expires}}

en: Turn bitcoin into dollars, swipe anywhere Visa<sup>&reg;</sup> is accepted.
it: Trasformare i bitcoin in dollari, fai scorrere la Visa<sup>&reg;</sup> ovunque sia accettata.

en: Type the Recovery Phrase (usually 12 words)
it: Digitare la Frase di Recupero (tipicamente 12 parole)

en: Uh oh...
it: Oh oh...

en: Unconfirmed
it: Non confermato

en: Unsent transactions
it: Transazioni non inviate

en: Unused Addresses
it: Indirizzi non utilizzati

en: Unused Addresses Limit
it: Limite di indirizzi non utilizzati

en: Update Available
it: Aggiornamento Disponibile

en: Updating pending proposals. Please stand by
it: Aggiornamento in attesa di proposte. Si prega di attendere

en: Updating transaction history. Please stand by.
it: Aggiornamento cronologia delle transazioni. Siete pregati di attendere.

en: Updating... Please stand by
it: In aggiornamento... Attendere

en: Urgent
it: Urgente

en: Use Unconfirmed Funds
it: Usa i fondi non confermati

en: Validating recovery phrase...
it: Validazione della frase di recupero...

en: Verify your identity
it: Verifica della tua identità

en: Version
it: Versione

en: View
it: Visualizza

en: View All Addresses
it: Mostra tutti gli indirizzi

en: View Terms of Service
it: Visualizza i termini di servizio

en: View Transaction on Insight
it: Visualizzazione della transazione su Insight

en: View Update
it: Visualizza aggiornamenti

en: View on blockchain
it: Mostra su blockchain

en: Visit mercadolivre.com.br &rarr;
it: Visita mercadolivre.com.br &rarr;

en: WARNING: Key derivation is not working on this device/wallet. Actions cannot be performed on this wallet.
it: ATTENZIONE: La derivazione della chiave non funziona su questo dispositivo/portafoglio. Le operazioni non possono essere eseguite su questo portafoglio.

en: WARNING: Not including the private key allows to check the wallet balance, transaction history, and create spend proposals from the export. However, does not allow to approve (sign) proposals, so <b>funds will not be accessible from the export</b>.
it: AVVISO: L'esclusione della chiave privata permette di controllare il bilancio del portafoglio, la cronologia delle transazioni e creare proposte di spesa dall'esportazione. Tuttavia, non consente di approvare le proposte (firma), così <b>fondi non saranno accessibili dall'esportazione</b>.

en: WARNING: The private key of this wallet is not available. The export allows to check the wallet balance, transaction history, and create spend proposals from the export. However, does not allow to approve (sign) proposals, so <b>funds will not be accessible from the export</b>.
it: AVVISO: La chiave privata di questo portafoglio non è disponibile. L'esportazione permette di controllare il bilancio del portafoglio, la cronologia delle transazioni e creare proposte di spesa dall'esportazione. Tuttavia, non consente di approvare le proposte (firma), così <b>fondi non saranno accessibili dall'esportazione</b>.

en: WARNING: UNTRUSTED CERTIFICATE
it: ATTENZIONE: CERTIFICATO NON ATTENDIBILE

en: WARNING: Your extended private keys are all that is needed to access your Dash funds. Be sure to protect your private keys and store them only on secure devices. BitPay does not have access to your private keys, so you alone are responsible for your keys. If you share key access with external services, you take responsibility for the risk of theft or breach. Only advanced users should handle extended private keys directly.
it: ATTENZIONE: Le chiavi private estese sono tutto ciò che è necessario per accedere ai tuoi fondi dash. Assicuratevi di proteggere le chiavi private e memorizzarle solo su dispositivi sicuri. BitPay non ha accesso alla vostre chiavi private, quindi sei l'unico responsabile per le tue chiavi. Se si condivide la tua chiave di accesso con servizi esterni, ti assumi la responsabilità per il rischio di furto o di violazione. Solo gli utenti esperti dovrebbero gestire direttamente le chiavi estese private.

en: Waiting for Ledger...
it: In attesa del Ledger...

en: Waiting for Trezor...
it: In attesa del Trezor...

en: Waiting for copayers
it: In attesa di copayers

en: Waiting...
it: In attesa...

en: Wallet Addresses
it: Indirizzi del portafoglio

en: Wallet Color
it: Colore portafoglio

en: Wallet Configuration (m-n)
it: Configurazione di portafoglio (m-n)

en: Wallet Created
it: Portafoglio creato

en: Wallet Id
it: Id portafoglio

en: Wallet Information
it: Informazioni sul portafoglio

en: Wallet Inputs
it: Ingressi nel portafoglio

en: Wallet Invitation
it: Invito Portafoglio

en: Wallet Key
it: Chiave del portafoglio

en: Wallet Name
it: Nome Portafoglio

en: Wallet Name (at creation)
it: Nome portafoglio (al momento della creazione)

en: Wallet Network
it: Portafoglio di rete

en: Wallet Recovery Phrase
it: Frase di recupero del portafoglio

en: Wallet Recovery Phrase is invalid
it: Frase di recupero del portafoglio non è valida

en: Wallet Service URL
it: URL del servizio di portafoglio

en: Wallet Settings
it: Impostazioni del portafoglio

en: Wallet Type
it: Tipo di portafoglio

en: Wallet already exists
it: Il portafoglio esiste già

en: Wallet already in {{appName}}
it: Portafoglio è già in {{appName}}

en: Wallet created
it: Portafoglio creato

en: Wallet incomplete and broken
it: Portafoglio incompleto e danneggiato

en: Wallet is full
it: Portafoglio è pieno

en: Wallet is locked
it: Il portafoglio è bloccato

en: Wallet is not complete
it: Portafoglio non è completo

en: Wallet name
it: Nome Portafoglio

en: Wallet needs backup
it: Il portafoglio richiede password

en: Wallet not backed up
it: Portafoglio senza backup

en: Wallet not found
it: Portafoglio non trovato

en: Wallet not registered
it: Portafoglio non registrato

en: Wallet not registered at the wallet service. Recreate it from "Create Wallet" using "Advanced Options" to set your recovery phrase
it: Portafoglio non registrato presso il servizio di portafoglio. Ricrearlo da "Creare portafoglio" tramite "Opzioni avanzate" per impostare la tua frase di recupero

en: Wallet recovery phrase not available
it: Frase di recupero portafoglio non disponibile

en: Wallet service not found
it: Wallet service non trovato

en: Wallets
it: Portafogli

en: Warning!
it: Attenzione!

en: Warning: this transaction has unconfirmed inputs
it: Attenzione: questa transazione ha inputs non confermati

en: Watch out!
it: Attento!

en: We'd love to do better.
it: Ci piacerebbe fare di più.

en: We'll confirm on the next screen.
it: Confermeremo la schermata successiva.

en: We're always looking for ways to improve {{appName}}.
it: Siamo sempre alla ricerca di modi per migliorare {{appName}}.

en: We're always looking for ways to improve {{appName}}. How could we improve your experience?
it: Siamo sempre alla ricerca di modi per migliorare {{appName}}. Come potremmo migliorare la tua esperienza?

en: Website
it: Sito Web

en: We’re always looking for translation contributions! You can make corrections or help to make this app available in your native language by joining our community on Crowdin.
it: Stiamo sempre cercando contributi alla traduzione! Si possono apportare correzioni o contribuire a rendere questa app disponibile nella tua lingua nativa unendo le nostre comunità su Crowdin.

en: What do you call this wallet?
it: Come chiameresti questo portafoglio?

en: When this wallet was created, it was called &ldquo;{{walletName}}&rdquo;. You can change the name displayed on this device below.
it: Quando è stato creato questo portafoglio, è stato chiamato &ldquo;{{walletName}}&rdquo;. È possibile modificare qui sotto il nome visualizzato su questo dispositivo.

en: Where would you like to receive email notifications about payments?
it: Dove ti piacerebbe ricevere le notifiche sui pagamenti via email?

en: Why?
it: Perche?

en: Would you be willing to rate {{appName}} in the app store?
it: Sareste disposti a votare {{appName}} sull'app store?

en: Would you like to receive push notifications about payments?
it: Vorresti ricevere le notifiche push sui pagamenti?

en: Wrong number of recovery words:
it: Numero errato delle parole di recupero:

en: Wrong spending password
it: Password per spesa errata

en: Yes
it: Sì

en: Yes, skip
it: Sì, saltare

en: You can create a backup later from your wallet settings.
it: È possibile creare più tardi una copia di backup dalle impostazioni del tuo portafoglio.

en: You can make contributions by signing up on our Crowdin community translation website. We’re looking forward to hearing from you!
it: È possibile contribuire registrandovi sulla comunità di traduzione Crowdin. Non vediamo l'ora di sentirvi!

en: You can scan Dash addresses, payment requests, paper wallets, and more.
it: È possibile scansionare indirizzi dash, richieste di pagamento, portafogli di carta e altro ancora.

en: You can see the latest developments and contribute to this open source app by visiting our project on GitHub.
it: Potete vedere gli ultimi sviluppi e contribuire a questa applicazione open source andando al nostro progetto su GitHub.

en: You can spend Dash at millions of websites and stores worldwide.
it: Si può spendere dash in milioni di siti web e negozi in tutto il mondo.

en: You can still export it from Advanced &gt; Export.
it: È comunque possibile esportare da Avanzate &gt; Esporta.

en: You can trade it for other currencies like US Dollars, Euros, or Pounds.
it: È possibile scambiarlo con altre valute come i dollari USA, Euro o Sterline.

en: You control your Dash.
it: Controlli i tuoi dash.

en: You should not set a fee higher than {{maxFeeRecommended}} duffs/byte.
it: Non è necessario impostare una commissione maggiore di {{maxFeeRecommended}} duffs/byte.

en: You will need to log back for fill in your BitPay Card.
it: Sarà necessario accedere nuovamente per riempire la vostra carta BitPay.

en: You'll receive email notifications about payments sent and received from your wallets.
it: Riceverai notifiche e-mail per i pagamenti inviati e ricevuti dai tuoi portafogli.

en: Your BitPay Card is ready. Add funds to your card to start using it at stores and ATMs worldwide.
it: La carta BitPay è pronta. Aggiungi fondi alla tua carta per iniziare ad usarla presso i negozi e gli sportelli automatici in tutto il mondo.

en: Your Gift Cards
it: Le tue carte regalo

en: Your Dash wallet is backed up!
it: Il tuo portafoglio dash ha eseguito il backup!

en: Your Dash wallet is ready!
it: Il tuo portafoglio dash è pronto!

en: Your fee is lower than recommended.
it: La tua commissione è inferiore a quella consigliata.

en: Your ideas, feedback, or comments
it: Vostre idee, feedback o commenti

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Your nickname
it: Il tuo nickname

en: Your password
it: La tua password

en: Your purchase could not be completed
it: Impossibile completare il tuo acquisto

en: Your purchase was added to the list of pending
it: Il tuo acquisto è stato aggiunto alla lista d'attesa

en: Your wallet is never saved to cloud storage or standard device backups.
it: Il tuo portafoglio non viene mai salvato in archiviazione cloud o nel normale backup del dispositivo.

en: Your wallet key will be encrypted. The Spending Password cannot be recovered. Be sure to write it down.
it: La chiave del tuo portafoglio verrà cifrata. La Password Per Spendere non può essere recuperata. Assicurati di scrivertela.

en: [Balance Hidden]
it: [Fondi Nascosti]

en: [Scanning Funds]
it: [Scansione fondi]

en: add your BitPay Visa card(s)
it: aggiungi la tua carta(e) BitPay Visa

en: locked by pending payments
it: bloccati da pagamenti in sospeso

en: me
it: io

en: name@example.com
it: nome@esempio.com

en: preparing...
it: preparazione...

en: recovery tool.
it: strumento di recupero.

en: {{amountStr}} for Amazon.com Gift Card
it: {{amountStr}} per una carta regalo Amazon.com

en: {{amountStr}} for Mercado Livre Brazil Gift Card
it: {{amountStr}} per Mercado Livre Brasile Gift Card

en: {{appName}} depends on Bitcore Wallet Service (BWS) for blockchain information, networking and Copayer synchronization. The default configuration points to https://bws.raidencash.io.
it: {{appName}} dipende dal servizio portafoglio di Bitcore (BWS) per informazioni blockchain, networking e sincronizzazione di Copayer. La configurazione predefinita fa riferimento a https://bws.bitpay.com (istanza di BitPay BWS pubblica).

en: {{fee}} will be deducted for Dash networking fees.
it: {{fee}} verranno detratti come commissione per il network.

en: {{tx.txp[wallet.id].feeRatePerStr}}  of the sending amount
it: {{tx.txp[wallet.id].feeRatePerStr}} dell'importo d'invio

en: {{updatingTxHistoryProgress}} transactions downloaded
it: {{updatingTxHistoryProgress}} transazioni scaricate

en: {{wallet.m}}-of-{{wallet.n}}
it: {{wallet.m}}-di-{{wallet.n}}
