copay - en to fr translation catalogue (771 entries)

en: (Trusted)
fr: (Fiable)

en: (possible double spend)
fr: (double dépense possible)

en: * A payment proposal can be deleted if 1) you are the creator, and no other copayer has signed, or 2) 24 hours have passed since the proposal was created.
fr: * Une proposition de paiement peut être supprimée si vous en êtes le créateur et qu'aucun des autres copayers n'a signé, ou si 24 heures sont passées depuis la création de la proposition.

en: - {{btx.feeRateStr}} of the transaction
fr: - {{btx.feeRateStr}} de la transaction

en: - {{tx.feeRateStr}} of the transaction
fr: - {{tx.feeRateStr}} de la transaction

en: 5-star ratings help us get {{appName}} into more hands, and more users means more resources can be committed to the app!
fr: Une note de 5 étoiles permet à {{appName}} de gagner en popularité, et plus d'utilisateurs signifie davantage de ressources allouées à l'appli !

en: <b>Only</b> redeemable on Mercado Livre (Brazil)
fr: <b>Seulement</b> utilisable sur Mercado Livre (Brazil)

en: A member of the team will review your feedback as soon as possible.
fr: Un membre de l’équipe passera en revue votre avis dès que possible.

en: A total of {{amountAboveMaxSizeStr}} were excluded. The maximum size allowed for a transaction was exceeded.
fr: Un total de {{amountAboveMaxSizeStr}} a été exclu. La taille maximale autorisée pour une transaction a été dépassée.

en: A total of {{amountBelowFeeStr}} were excluded. These funds come from UTXOs smaller than the network fee provided.
fr: Un total de {{amountBelowFeeStr}} a été exclu. Ces fonds proviennent d'UTXOs plus petites que les frais de réseau prévus.

en: About
fr: À propos

en: Accepted
fr: Acceptée

en: Account
fr: Compte

en: Account Number
fr: Numéro de compte

en: Accounts
fr: Comptes

en: Activity
fr: Activité

en: Add Account
fr: Ajouter un compte

en: Add BitPay Account?
fr: Ajouter un compte BitPay ?

en: Add Contact
fr: Ajouter un contact

en: Add Funds
fr: Ajouter des fonds

en: Add Memo
fr: Ajouter une note

en: Add a password
fr: Ajouter un mot de passe

en: Add account
fr: Ajouter un compte

en: Add an optional password to secure the recovery phrase
fr: Ajouter un mot de passe optionnel pour sécuriser la phrase de récupération

en: Add as a contact
fr: Ajouter comme contact

en: Add description
fr: Ajouter une description

en: Add funds
fr: Ajouter des fonds

en: Add this BitPay account ({{email}})?
fr: Voulez-vous ajouter ce compte BitPay ({{email}}) ?

en: Add wallet
fr: Ajouter un portefeuille

en: Address
fr: Adresse

en: Address Book
fr: Répertoire

en: Address Type
fr: Type d'adresse

en: Addresses With Balance
fr: Adresses avec un solde

en: Advanced
fr: Paramètres avancés

en: Advanced Settings
fr: Paramètres avancés

en: All
fr: Toutes

en: All Addresses
fr: Toutes les adresses

en: All of your Raidencash wallet balance may not be available for immediate spending.
fr: L'intégralité du solde de votre portefeuille Raidencash peut ne pas être disponible pour des dépenses immédiates.

en: All signing devices must be added to this multisig wallet before Raidencash addresses can be created.
fr: Tous les appareils de signature doivent être ajoutés à ce portefeuille multisig avant que les adresses Raidencash ne puissent être créées.

en: Allow Camera Access
fr: Autoriser l'accès à la caméra

en: Allow notifications
fr: Autoriser les notifications

en: Almost done! Let's review.
fr: C'est presque terminé ! Vérifions.

en: Alternative Currency
fr: Devise alternative

en: Amazon.com is not available at this moment. Please try back later.
fr: Amazon.com n’est pas disponible pour le moment. Veuillez réessayer plus tard.

en: Amount
fr: Montant

en: Amount below minimum allowed
fr: Montant en dessous du minimum autorisé

en: Amount too big
fr: Le montant est trop élevé

en: Amount too low to spend
fr: Le montant est trop faible pour être dépensé

en: An update to this app is available. For your security, please update to the latest version.
fr: Une mise à jour de cette appli est disponible. Pour votre sécurité, veuillez mettre à jour vers la dernière version.

en: Anyone with your backup phrase can access or spend your Raidencash.
fr: Quelqu'un disposant de votre phrase de sauvegarde peut dépenser vos Raidencash.

en: Approximate Raidencash network fee to transfer wallet's balance (with normal priority)
fr: Frais de réseau Raidencash approximatifs pour transférer le solde du portefeuille (avec des frais normaux)

en: Are you being watched?
fr: Êtes-vous surveillé(e) ?

en: Are you being watched? Anyone with your recovery phrase can access or spend your Raidencash.
fr: Êtes-vous surveillé(e) ? N’importe qui peut dépenser vos Raidencash grâce à votre phrase de récupération.

en: Are you sure you want to cancel and delete this wallet?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir annuler et supprimer ce portefeuille ?

en: Are you sure you want to delete this contact?
fr: Souhaitez-vous réellement supprimer ce contact ?

en: Are you sure you want to delete this wallet?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer ce portefeuille ?

en: Are you sure you want to reject this transaction?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir rejeter cette transaction ?

en: Are you sure you want to remove this transaction?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer cette transaction ?

en: Are you sure you want to skip it?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir ignorer la sauvegarde ?

en: Are you sure you would like to log out of your BitPay Card account?
fr: Souhaitez-vous réellement vous déconnecter de votre compte BitPay Card ?

en: Are you sure you would like to remove your BitPay Card ({{lastFourDigits}}) from this device?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer votre BitPay Card ({{lastFourDigits}}) de cet appareil ?

en: Auditable
fr: Vérifiable

en: Available
fr: Disponible

en: Available Balance
fr: Solde disponible

en: Average confirmation time
fr: Temps de confirmation moyen

en: BIP32 path for address derivation
fr: Chemin BIP32 pour la dérivation de l'adresse

en: BTC wallets
fr: Portefeuilles BTC

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: Backup Needed
fr: Sauvegarde requise

en: Backup all livenet wallets before using this function
fr: Sauvegardez tous les portefeuilles (livenet) avant d'utiliser cette fonction

en: Backup needed
fr: Sauvegarde requise

en: Backup now
fr: Sauvegarder maintenant

en: Backup wallet
fr: Sauvegarder le portefeuille

en: Backup your wallet before using this function
fr: Sauvegardez votre portefeuille avant d'utiliser cette fonction

en: Bad wallet invitation
fr: Mauvaise invitation de portefeuille

en: Balance By Address
fr: Solde par adresse

en: Be sure to store your recovery phrase in a secure place. If this app is deleted, your money cannot be recovered without it.
fr: N’oubliez pas de conserver votre phrase de récupération dans un endroit sûr. Si cette application est supprimée, votre argent ne peut pas être récupéré sans elle.

en: Raidencash Address
fr: Adresse Raidencash

en: Bitcoin Cash Wallets
fr: Portefeuilles Bitcoin Cash

en: Raidencash Network Fee Policy
fr: Frais de réseau

en: Raidencash Wallets
fr: Portefeuilles Raidencash

en: Bitcoin cash Payment
fr: Paiement Bitcoin Cash

en: Raidencash is a currency.
fr: Dash est une monnaie.

en: Dash transactions include a fee collected by miners on the network.
fr: Les transactions Dash incluent des frais collectés par les mineurs du réseau.

en: Bought {{amountUnitStr}}
fr: {{amountUnitStr}} achetés

en: Broadcast Payment
fr: Diffuser le paiement

en: Broadcasted
fr: Diffusée

en: Broadcasting transaction
fr: Diffusion de la transaction

en: Browser unsupported
fr: Navigateur non supporté

en: Buy
fr: Acheter

en: Buy &amp; Sell Dash
fr: Acheter &amp; vendre des Raidencash

en: Buy a Gift Card
fr: Acheter une carte-cadeau

en: Buy from
fr: Acheter depuis

en: Buying Dash...
fr: Achat de Raidencash...

en: Calculating fee
fr: Calcul des frais

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot Create Wallet
fr: Impossible de créer le portefeuille

en: Cannot join the same wallet more that once
fr: Impossible de rejoindre le même portefeuille plus d'une fois

en: Cards
fr: Cartes

en: Certified by
fr: Certifié par

en: Check installation and retry.
fr: Vérifiez l’installation et réessayez.

en: Choose a backup file from your computer
fr: Choisissez un fichier de sauvegarde depuis votre ordinateur

en: Choose your destination wallet
fr: Choisissez votre portefeuille de destination

en: Choose your source wallet
fr: Choisissez votre portefeuille source

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear cache
fr: Vider le cache

en: Click to accept
fr: Cliquez pour accepter

en: Click to pay
fr: Cliquez pour payer

en: Click to send
fr: Cliquez pour envoyer

en: Close
fr: Fermer

en: Coin
fr: Crypto-monnaie

en: Color
fr: Couleur

en: Complete the backup process to use this option
fr: Terminez le processus de sauvegarde pour utiliser cette option

en: Completed
fr: Terminé

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm &amp; Finish
fr: Confirmer &amp; Terminer

en: Confirm purchase
fr: Confirmer l'achat

en: Confirm your PIN
fr: Confirmez votre PIN

en: Confirm your new spending password
fr: Confirmez votre nouveau code de dépenses

en: Confirming
fr: Confirmation

en: Connect my BitPay Card
fr: Connecter ma BitPay Card

en: Connecting to Coinbase...
fr: Connexion à Coinbase...

en: Connecting to Glidera...
fr: Connexion à Glidera...

en: Connection reset by peer
fr: Connexion réinitialisée par un pair

en: Continue
fr: Continuer

en: Contribute Translations
fr: Contribuer aux traductions

en: Copay only supports Bitcoin Cash using new version numbers addresses
fr: Copay prend uniquement en charge le nouveau type d'adresse de Bitcoin Cash

en: Copayer already in this wallet
fr: Copayer déjà dans ce portefeuille

en: Copayer already voted on this spend proposal
fr: Le Copayer a déjà voté pour cette proposition de dépense

en: Copayer data mismatch
fr: Les données Copayer ne correspondent pas

en: Copayer joined
fr: Un Copayer à rejoint

en: Copied to clipboard
fr: Copié(e) dans le presse-papier

en: Copy this text as it is to a safe place (notepad or email)
fr: Copiez ce texte présenté tel quel vers un endroit sûr (bloc-notes ou e-mail)

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Could not access Gift Card Service
fr: Impossible d'accéder au service de carte-cadeau

en: Could not access the wallet at the server. Please check:
fr: Impossible d'accéder au portefeuille via le serveur. Veuillez vérifier :

en: Could not access to Amazon.com
fr: Impossible d'accéder à Amazon.com

en: Could not access wallet
fr: Impossible d’accéder au portefeuille

en: Could not broadcast payment
fr: Impossible de diffuser le paiement

en: Could not build transaction
fr: Impossible de créer la transaction

en: Could not create address
fr: Impossible de créer l'adresse

en: Could not create the invoice
fr: Impossible de créer la facture

en: Could not create transaction
fr: Impossible de créer la transaction

en: Could not create using the specified extended private key
fr: Impossible de créer en utilisant la clé privée étendue spécifiée

en: Could not create using the specified extended public key
fr: Impossible de créer en utilisant la clé publique étendue spécifiée

en: Could not create: Invalid wallet recovery phrase
fr: Impossible de créer : Phrase de récupération du portefeuille invalide

en: Could not decrypt file, check your password
fr: Impossible de déchiffrer le fichier, vérifiez votre mot de passe

en: Could not delete payment proposal
fr: Impossible de supprimer la proposition de paiement

en: Could not duplicate
fr: Impossible de dupliquer

en: Could not get dynamic fee
fr: Impossible d'obtenir les frais dynamiques

en: Could not get dynamic fee for level: {{feeLevel}}
fr: Impossible d'obtenir les frais dynamiques pour : {{feeLevel}}

en: Could not get fee levels
fr: Impossible d'obtenir les niveaux de frais

en: Could not get the invoice
fr: Impossible d'obtenir la facture

en: Could not get transactions
fr: Impossible de récupérer les transactions

en: Could not import
fr: Impossible d'importer

en: Could not import. Check input file and spending password
fr: Impossible d'importer. Vérifiez le fichier d'entrée et le code de dépenses

en: Could not join wallet
fr: Impossible de rejoindre le portefeuille

en: Could not reject payment
fr: Impossible de rejeter le paiement

en: Could not remove account
fr: Impossible de supprimer le compte

en: Could not remove card
fr: Impossible de supprimer la carte

en: Could not save preferences on the server
fr: Impossible d'enregistrer les préférences sur le serveur

en: Could not send payment
fr: Impossible d'envoyer le paiement

en: Could not send transaction
fr: Impossible d'envoyer la transaction

en: Could not update transaction history
fr: Impossible de mettre à jour l'historique des transactions

en: Could not update wallet
fr: Impossible de mettre à jour le portefeuille

en: Create Personal Wallet
fr: Créer un portefeuille personnel

en: Create Shared Wallet
fr: Créer un portefeuille partagé

en: Create Dash Wallet
fr: Créer un portefeuille Raidencash

en: Create new wallet
fr: Créer

en: Create shared wallet
fr: Créer un portefeuille partagé

en: Create {{formData.requiredCopayers}}-of-{{formData.totalCopayers}} wallet
fr: Créer un portefeuille {{formData.requiredCopayers}}-sur-{{formData.totalCopayers}}

en: Created by
fr: Créée par

en: Creating Wallet...
fr: Création du portefeuille...

en: Creating transaction
fr: Création de la transaction

en: Current fee rate for this policy
fr: Frais actuels pour ce choix

en: Custom
fr: Personnalisés

en: Custom Amount
fr: Montant personnalisé

en: Custom Fee
fr: Frais personnalisés

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Payment Proposal
fr: Supprimer la proposition de paiement

en: Delete Wallet
fr: Supprimer le portefeuille

en: Delete it and create a new one
fr: Le supprimer et en créer un nouveau

en: Deleting Wallet...
fr: Suppression du portefeuille...

en: Deleting payment proposal
fr: Suppression de la proposition de paiement

en: Derivation Path
fr: Chemin de dérivation

en: Derivation Strategy
fr: Stratégie de dérivation

en: Details
fr: Détails

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Do it later
fr: La faire plus tard

en: Do not include private key
fr: Ne pas inclure la clé privée

en: Don't see your language on Crowdin? Contact the Owner on Crowdin! We'd love to support your language.
fr: Vous ne voyez pas votre langue sur Crowdin ? Contactez le propriétaire sur Crowdin ! Nous serions ravis de prendre en charge votre langue.

en: Download
fr: Télécharger

en: Duplicate for BCH
fr: Dupliquer pour BCH

en: Duplicating wallet...
fr: Duplication du portefeuille...

en: Each Dash wallet can generate billions of addresses from your 12-word backup. A new address is automatically generated and shown each time you receive a payment.
fr: Chaque portefeuille Raidencash peut générer des milliards d’adresses depuis votre sauvegarde de 12 mots. Une nouvelle adresse est automatiquement générée et affichée à chaque fois que vous recevez un paiement.

en: Economy
fr: Faibles

en: Edit
fr: Modifier

en: Email
fr: E-mail

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Empty addresses limit reached. New addresses cannot be generated.
fr: La limite d'adresses vides a été atteinte. Les nouvelles adresses ne peuvent plus être générées.

en: Enable camera access in your device settings to get started.
fr: Autorisez l’accès à la caméra dans les réglages de votre appareil pour commencer.

en: Enable email notifications
fr: Activer les notifications e-mail

en: Enable push notifications
fr: Autoriser les notifications

en: Enable the camera to get started.
fr: Autorisez la caméra pour commencer.

en: Enter Spending Password
fr: Saisissez le code de dépenses

en: Enter Two Factor for your BitPay account
fr: Saisissez le code à deux facteurs pour votre compte BitPay

en: Enter amount
fr: Saisissez un montant

en: Enter custom fee
fr: Saisissez des frais personnalisés

en: Enter new spending password
fr: Saisissez un nouveau code de dépenses

en: Enter the recovery phrase (BIP39)
fr: Saisissez la phrase de récupération (BIP39)

en: Enter your email
fr: Saisissez votre e-mail

en: Enter your password
fr: Écrivez votre mot de passe

note: Trying to import a malformed wallet export QR code
en: Error
fr: Erreur

en: Error at confirm
fr: Erreur à la confirmation

en: Error creating gift card
fr: Erreur de création de la carte-cadeau

en: Error creating the invoice
fr: Erreur de création de la facture

en: Error creating wallet
fr: Erreur de création du portefeuille

en: Error getting SendMax information
fr: Erreur d’obtention de l'information SendMax

en: Error in Payment Protocol
fr: Erreur dans le protocole de paiement

en: Error pairing BitPay Account
fr: Erreur d'appariement du compte BitPay

en: Error scanning funds:
fr: Erreur de numérisation des fonds :

en: Error sweeping wallet:
fr: Erreur de balayage de portefeuille :

en: Error updating Debit Cards
fr: Erreur de mise à jour des cartes de débit

en: Exceeded daily limit of $500 per user
fr: La limite quotidienne de 500$ par utilisateur a été dépassée

en: Expired
fr: Expiré

en: Expires
fr: Expire dans

en: Export Wallet
fr: Exporter le portefeuille

en: Export to file
fr: Exporter vers un fichier

en: Export wallet
fr: Exporter le portefeuille

en: Exporting via QR not supported for this wallet
fr: L'exportation via QR n'est pas supportée pour ce portefeuille

en: Extended Private Key
fr: Clé privée étendue

en: Extended Public Keys
fr: Clés publiques étendues

en: Extracting Wallet information...
fr: Extraction des informations du portefeuille...

en: Failed to export
fr: Impossible d'exporter

en: Family vacation funds
fr: Fonds pour les vacances familiales

en: Fee
fr: Frais

en: Fee level
fr: Frais

en: Fee level is not defined
fr: Le niveau de frais n'est pas défini

en: Fee:
fr: Frais :

en: Feedback could not be submitted. Please try again later.
fr: Vos commentaires n'ont pas pu être envoyés. Veuillez réessayer plus tard.

en: Fetching BitPay Account...
fr: Récupération du compte BitPay...

en: Fetching payment information
fr: Récupération des informations de paiement

en: File/Text
fr: Fichier / Texte

en: Filter setting
fr: Paramètres de filtre

en: Finger Scan Failed
fr: La numérisation digitale a échoué

en: Finish
fr: Terminer

en: For audit purposes
fr: À des fins de vérification

en: From
fr: De

en: From BitPay account
fr: Depuis un compte BitPay

en: From Hardware Wallet
fr: Depuis un portefeuille matériel

en: From the destination device, go to Add wallet &gt; Import wallet and scan this QR code
fr: Depuis l'appareil de destination, allez sur « Ajouter un portefeuille » &gt; « Importer » et numérisez ce code QR

en: Funds are locked by pending spend proposals
fr: Les fonds sont verrouillés par des propositions de dépenses en attente

en: Funds found:
fr: Fonds trouvés :

en: Funds to be added
fr: Fonds à ajouter

en: Funds transferred
fr: Fonds transférés

en: Funds were added to debit card
fr: Les fonds ont été ajoutés à la carte de débit

en: Funds will be transferred to
fr: Les fonds seront transférés à

en: Generate new address
fr: Générer une nouvelle adresse

en: Generating .csv file...
fr: Génération du fichier .csv...

en: Generating new address...
fr: Génération d'une nouvelle adresse...

en: Get local cash anywhere you go, from any Visa<sup>&reg;</sup> compatible ATM. ATM bank fees may apply.
fr: Retirez de l'argent partout où vous allez, depuis n'importe quel distributeur compatible Visa<sup>&reg;</sup>. Des frais bancaires de distributeur peuvent s'appliquer.

en: Get news and updates from BitPay
fr: Obtenir les actualités et mises à jour de BitPay

en: Get started
fr: Commencez

[ctx: button]
en: Get started
fr: Commencer

en: Get started by adding your first one.
fr: Commencez par ajouter votre premier contact.

en: Getting fee levels...
fr: Obtention des niveaux de frais...

en: Gift Card
fr: Carte-cadeau

en: Gift Card is not available to use anymore
fr: La carte-cadeau n'est plus utilisable

en: Gift card expired
fr: Carte-cadeau expirée

en: Gift card generated and ready to use.
fr: Carte-cadeau générée et prête à l’emploi.

en: Go Back
fr: Retour

en: Go back
fr: Retour

en: Got it
fr: J'ai compris

en: Hardware Wallet
fr: Portefeuille matériel

en: Hardware not connected.
fr: Matériel non connecté.

en: Hardware wallet
fr: Portefeuille matériel

en: Hardware wallets are not yet supported with Bitcoin Cash
fr: Les portefeuilles matériels ne sont pas encore pris en charge avec Bitcoin Cash

en: Help & Support
fr: Aide & Support

en: Help and support information is available at the website.
fr: De l'aide peut être trouvée sur le site internet (en anglais pour le moment).

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide Balance
fr: Masquer le solde

en: Hide Next Steps Card
fr: Masquer la carte « Prochaines étapes »

en: Hide advanced options
fr: Masquer les options avancées

en: Home
fr: Accueil

en: How could we improve your experience?
fr: Comment pourrions-nous améliorer votre expérience ?

en: How do you like {{appName}}?
fr: Comment trouvez-vous {{appName}} ?

en: I don't like it
fr: Je ne l'aime pas

en: I have read, understood, and agree to the <a ng-click="openTerms()" translate="">Terms of Use</a>.
fr: J’ai lu, compris et suis d'accord avec les <a ng-click="openTerms()" translate="">Conditions d'utilisation</a>.

en: I have read, understood, and agree with the Terms of use.
fr: J'ai lu, compris et suis d'accord avec les conditions d'utilisation.

en: I have written it down
fr: Je l'ai bien écrit

en: I like the app
fr: J'aime l'appli

en: I think this app is terrible.
fr: Je déteste cette appli

en: I understand
fr: Je comprends

en: I understand that if this app is moved to another device or deleted, my Dash can only be recovered with the backup phrase.
fr: Je comprends que si cette application est déplacée vers un autre appareil ou supprimée, mes Raidencash ne peuvent être récupérés qu'avec la phrase de sauvegarde.

en: I understand that my funds are held securely on this device, not by a company.
fr: Je comprends que mes fonds sont en toute sécurité sur cet appareil et non détenus par une entreprise.

en: I've written it down
fr: Je l'ai bien écrite

en: If enabled, all sensitive information (private key and recovery phrase) and actions (spending and exporting) associated with this wallet will be protected.
fr: Si l'option est activée, toutes les informations sensibles (clé privée et phrase de récupération) ainsi que les opérations (dépenses et exportations) associées à ce portefeuille seront protégées.

en: If enabled, the Recent Transactions card - a list of transactions occuring across all wallets - will appear in the Home tab.
fr: Si l'option est activée, la carte des transactions récentes - une liste des transactions qui se produisent dans l’ensemble des portefeuilles - s’affichera dans l’onglet « Accueil ».

en: If enabled, wallets will also try to spend unconfirmed funds. This option may cause transaction delays.
fr: Si l'option est activée, les portefeuilles vont essayer de dépenser des fonds non confirmés. Cette option peut entraîner des retards de transaction.

en: If this device is replaced or this app is deleted, neither you nor BitPay can recover your funds without a backup.
fr: Si cet appareil est remplacé ou si cette appli est supprimée, ni vous ni BitPay ne pouvez récupérer vos fonds sans une sauvegarde.

en: If you have additional feedback, please let us know by tapping the "Send feedback" option in the Settings tab.
fr: Si vous avez d'autres commentaires, veuillez nous en informer en appuyant sur l'option « Envoyer un avis » dans l'onglet Paramètres.

en: If you take a screenshot, your backup may be viewed by other apps. You can make a safe backup with physical paper and a pen.
fr: Si vous prenez une capture d’écran, votre sauvegarde peut être vue par d’autres applications. Vous pouvez faire une sauvegarde physique sécurisée avec du papier et un stylo.

en: Import
fr: Importer

en: Import Wallet
fr: Importer un portefeuille

en: Import backup
fr: Importer la sauvegarde

en: Import wallet
fr: Importer un portefeuille

en: Importing Wallet...
fr: Importation du portefeuille...

en: In order to verify your wallet backup, please type your password.
fr: Afin de vérifier la sauvegarde de votre portefeuille, veuillez saisir votre mot de passe.

en: Incomplete
fr: Non terminé

en: Incomplete wallet
fr: Portefeuille non terminé

en: Incorrect PIN, try again.
fr: PIN incorrect, veuillez réessayer.

note: Trying to import a malformed wallet export QR code
en: Incorrect code format
fr: Format du code incorrect

en: Incorrect network address
fr: Adresse réseau invalide

en: Insufficient funds
fr: Fonds insuffisants

en: Insufficient funds for fee
fr: Fonds insuffisants pour les frais

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Invalid
fr: Invalide

en: Invalid URL
fr: URL invalide

en: Invalid account number
fr: Numéro de compte invalide

en: Invalid address
fr: Adresse invalide

en: Invalid data
fr: Données invalides

en: Invalid derivation path
fr: Chemin de dérivation invalide

en: Invitation to share a {{appName}} Wallet
fr: Invitation pour partager un portefeuille {{appName}}

en: Invoice expired
fr: La facture a expiré

en: Is there anything we could do better?
fr: Y a-t-il quelque chose que nous pourrions améliorer ?

en: Is this correct?
fr: Est-ce correct ?

en: Is this email address correct?
fr: Cette adresse e-mail est-elle correcte ?

en: It's a good idea to avoid reusing addresses - this both protects your privacy and keeps your Dash secure against hypothetical attacks by quantum computers.
fr: C’est une bonne idée d'éviter la réutilisation des adresses. Cela fois protège votre anonymat et garde vos Raidencash en sécurité contre les attaques hypothétiques des ordinateurs quantiques.

en: It's important that you write your backup phrase down correctly. If something happens to your wallet, you'll need this backup to recover your money. Please review your backup and try again.
fr: Il est important d’écrire correctement votre phrase de sauvegarde. Si quelque chose arrive à votre portefeuille, vous aurez besoin de cette sauvegarde afin de récupérer votre argent. Vérifiez votre sauvegarde et réessayez.

en: Join
fr: Rejoindre

en: Join my {{appName}} Wallet. Here is the invitation code: {{secret}} You can download {{appName}} for your phone or desktop at {{appUrl}}
fr: Rejoins mon portefeuille {{appName}}. Voici le code d'invitation : {{secret}} Tu peux télécharger {{appName}} pour ton téléphone ou pour ton ordinateur sur {{appUrl}}

en: Join shared wallet
fr: Rejoindre un portefeuille partagé

en: Joining Wallet...
fr: Connexion au portefeuille...

en: Just scan the code to pay.
fr: Numérisez juste le code pour payer.

en: Key already associated with an existing wallet
fr: La clé est déjà associée avec un portefeuille existant

en: Language
fr: Langue

en: Last Month
fr: Le mois dernier

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Let's verify your backup phrase.
fr: Vérifions votre phrase de sauvegarde.

en: Loading addresses...
fr: Chargement des adresses...

en: Loading transaction info...
fr: Chargement des infos de transaction...

en: Lock App
fr: Verrouillage de l'application

en: Lock by Fingerprint
fr: Verrouiller par empreinte digitale

en: Lock by PIN
fr: Verrouiller par un code PIN

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Locktime in effect. Please wait to create a new spend proposal
fr: Locktime effectif. Veuillez patienter pour créer une nouvelle proposition de dépense

en: Locktime in effect. Please wait to remove this spend proposal
fr: Locktime effectif. Veuillez patienter pour supprimer cette proposition de dépense

en: Log options
fr: Options de log

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Low amount inputs
fr: Entrées de faible montant

en: Low fees
fr: Frais faibles

en: Makes sense
fr: C'est logique

en: Matches:
fr: Correspondances :

en: Me
fr: Moi

en: Meh - it's alright
fr: Ça peut aller

en: Memo
fr: Note

en: Mercado Livre Brazil Gift Cards
fr: Cartes-cadeaux Mercado Livre Brazil

en: Mercadolibre Gift Card Service is not available at this moment. Please try back later.
fr: Le service de carte-cadeau Mercadolibre n'est pas disponible en ce moment. Veuillez réessayer plus tard.

en: Merchant Message
fr: Message marchand

en: Miner Fee
fr: Frais de minage

en: Missing parameter
fr: Paramètre manquant

en: Missing private keys to sign
fr: Clés privées manquantes pour signer

en: More Options
fr: Plus d'options

en: Moved
fr: Déplacés

en: Moved Funds
fr: Fonds déplacés

en: Multiple recipients
fr: Plusieurs destinataires

en: NOTE: To import a wallet from a 3rd party software, please go to Add Wallet &gt; Create Wallet, and specify the Recovery Phrase there.
fr: Remarque : Pour importer un portefeuille d’un autre logiciel que Copay, veuillez aller dans « Ajouter portefeuille » &gt; « Créer » et spécifier la phrase de récupération.

en: Name
fr: Nom

en: Network Cost
fr: Coût de réseau

en: Network error
fr: Erreur réseau

en: New Proposal
fr: Nouvelle proposition

en: New address could not be generated. Please try again.
fr: La nouvelle adresse n'a pas pu être générée. Veuillez réessayer.

en: New personal wallet
fr: Nouveau portefeuille personnel

en: Next steps
fr: Prochaines étapes

en: No Wallet
fr: Aucun portefeuille

en: No access key defined
fr: Aucune clé d’accès définie

en: No backup, no Dash.
fr: Pas de sauvegarde, pas de Raidencash.

en: No contacts yet
fr: Aucun contact

en: No entries for this log level
fr: Aucune entrée pour ce niveau de log

en: No hardware information available.
fr: Aucune information matérielle disponible.

en: No hardware wallets supported on this device
fr: Aucun portefeuille matériel pris en charge sur cet appareil

en: No pending proposals
fr: Aucune proposition en attente

en: No recent transactions
fr: Aucune transaction récente

en: No signing proposal: No private key
fr: Aucune proposition de signature : aucune clé privée

en: No transactions yet
fr: Aucune transaction

en: No wallet found
fr: Aucun portefeuille trouvé

en: No wallet selected
fr: Aucun portefeuille sélectionné

en: No wallets available
fr: Aucun portefeuille disponible

en: No wallets available to receive funds
fr: Aucun portefeuille disponible pour recevoir des fonds

en: No wallets eligible for Bitcoin Cash support
fr: Aucun portefeuille n'est éligible pour Bitcoin Cash

en: Non BIP44 wallet
fr: Portefeuille non BIP44

en: Non eligible BTC wallets
fr: Portefeuilles BTC non éligibles

en: Normal
fr: Normaux

en: Not authorized
fr: Non autorisé

en: Not enough funds for fee
fr: Pas assez de fonds pour les frais

en: Not even BitPay can access it.
fr: Même BitPay ne peut y accéder.

en: Not funds found
fr: Aucun fonds trouvé

en: Not now
fr: Pas maintenant

en: Note: if this BCH wallet was duplicated from a BTC wallet, they share the same recovery phrase.
fr: Remarque : si ce portefeuille BCH a été dupliqué à partir d'un portefeuille BTC, ils partagent la même phrase de récupération.

en: Notice: only 1-1 (single signature) wallets can be used for sell bitcoin
fr: Note : seuls les portefeuilles 1-1 (signature unique) peuvent être utilisés pour vendre des bitcoins

en: Notifications by email
fr: Notifications par e-mail

en: Notify me if confirmed
fr: Me notifier si la transaction se confirme

en: Notify me when transactions are confirmed
fr: Me notifier quand les transactions se confirment

en: Now is a good time to backup your wallet. If this device is lost, it is impossible to access your funds without a backup.
fr: C'est un bon moment pour sauvegarder votre portefeuille. Si cet appareil est perdu, vos fonds seront irrécupérables sans une sauvegarde.

en: Now is a perfect time to assess your surroundings. Nearby windows? Hidden cameras? Shoulder-spies?
fr: C'est le moment d'observer autour de vous ! Personne aux fenêtres ? Derrière vous ? Aucune caméra cachée ?

en: OK
fr: Ok

en: OKAY
fr: OK

en: Official English Disclaimer
fr: Clause de non-responsabilité anglaise officielle

en: Oh no!
fr: Oh non !

en: On this screen you can see all your wallets, accounts, and assets.
fr: Vous pouvez visualiser tous vos portefeuilles, comptes et actifs sur cet écran.

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open Crowdin
fr: Ouvrir Crowdin

en: Open GitHub
fr: Ouvrir GitHub

en: Open GitHub Project
fr: Ouvrir le projet GitHub

en: Open Insight
fr: Ouvrir Insight

en: Open Settings
fr: Ouvrir les paramètres

en: Open Translation Community
fr: Ouvrir la communauté de traduction

en: Open Website
fr: Ouvrir le site internet

en: Open the recovery tool.
fr: Ouvrir l'outil de récupération.

en: Open wallet
fr: Ouvrir le portefeuille

en: Open website
fr: Ouvrir le site internet

en: Order the BitPay Card
fr: Commander la BitPay Card

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password required. Make sure to enter your password in advanced options
fr: Mot de passe requis. Veuillez saisir votre mot de passe dans les options avancées

en: Paste invitation here
fr: Collez l'invitation ici

en: Paste the backup plain text code
fr: Collez le code texte de sauvegarde

en: Pay 0% fees to turn bitcoin into dollars.
fr: Aucun frais pour échanger des bitcoins en dollars.

en: Pay To
fr: Payer à

en: Payment Accepted
fr: Paiement accepté

en: Payment Expires:
fr: Le paiement expirera dans :

en: Payment Proposal
fr: Proposition de paiement

en: Payment Proposal Created
fr: Proposition de paiement créée

en: Payment Proposals
fr: Propositions de paiement

en: Payment Protocol Invalid
fr: Protocole de paiement invalide

en: Payment Protocol not supported on Chrome App
fr: Le protocole de paiement n'est pas supporté sur l'application Chrome

en: Payment Received
fr: Paiement reçu

en: Payment Rejected
fr: Paiement rejeté

en: Payment Sent
fr: Paiement envoyé

en: Payment accepted, but not yet broadcasted
fr: Paiement accepté, mais pas encore diffusé

en: Payment accepted. It will be broadcasted by Glidera. In case there is a problem, it can be deleted 6 hours after it was created.
fr: Paiement accepté. Il sera diffusé par Glidera. Dans le cas où il y a un problème, il peut être supprimé 6 heures après avoir été créé.

en: Payment address was translated to new Bitcoin Cash address format:
fr: L'adresse de paiement a été convertie au nouveau format d'adresse Bitcoin Cash :

en: Payment details
fr: Détails du paiement

en: Payment request
fr: Demande de paiement

en: Pending
fr: En attente

en: Pending Proposals
fr: Propositions en attente

en: Permanently delete this wallet.
fr: Supprimer définitivement ce portefeuille.

en: Personal Wallet
fr: Portefeuille personnel

en: Please carefully write down this phrase.
fr: Veuillez écrire soigneusement cette phrase.

en: Please connect a camera to get started.
fr: Veuillez connecter une caméra pour commencer.

en: Please enter the recovery phrase
fr: Veuillez saisir la phrase de récupération

en: Please enter the wallet recovery phrase
fr: Veuillez saisir la phrase de récupération du portefeuille

en: Please enter your PIN
fr: Veuillez saisir votre PIN

en: Please tap each word in the correct order.
fr: Veuillez sélectionner chaque mot dans le bon ordre.

en: Please upgrade Copay to perform this action
fr: Veuillez mettre à jour Copay pour effectuer cette action

en: Please wait
fr: Veuillez patienter

en: Please, select your backup file
fr: Veuillez sélectionner votre fichier de sauvegarde

en: Pre-Auth Holds
fr: Blocages pré-autorisés

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preparing addresses...
fr: Préparation des adresses...

en: Preparing backup...
fr: Préparation de la sauvegarde...

en: Press again to exit
fr: Appuyez de nouveau pour quitter

en: Priority
fr: Élevés

en: Private Key
fr: Clé privée

en: Private key encrypted. Enter password
fr: Clé privée chiffrée. Saisissez le mot de passe

en: Private key is encrypted, cannot sign
fr: La clé privée est chiffrée, impossible de signer

en: Proposal Accepted
fr: Proposition acceptée

en: Proposal Created
fr: Proposition créée

en: Proposal Deleted
fr: Proposition supprimée

en: Proposal Rejected
fr: Proposition rejetée

en: Proposals
fr: Propositions

en: Purchase Amount is limited to {{limitPerDay}} {{currency}} per day
fr: Le montant d'achat est limité à {{limitPerDay}} {{currency}} par jour

en: Purchase amount must be a value between 50 and 2000
fr: Le montant d'achat doit être une valeur comprise entre 50 et 2000

en: Push Notifications
fr: Notifications

en: Push notifications for {{appName}} are currently disabled. Enable them in the Settings app.
fr: Les notifications pour {{appName}} sont actuellement désactivées. Activez-les dans les paramètres de l'appli.

en: QR Code
fr: Code QR

en: Quick review!
fr: Récapitulatif !

en: Random
fr: Aléatoire

en: Rate on the app store
fr: Évaluer dans la boutique

en: Read less
fr: En savoir moins

en: Read more
fr: En savoir plus

en: Read more in our Wiki
fr: Lisez notre Wiki pour en savoir plus

en: Read only wallet
fr: Portefeuille en lecture seule

en: Receive
fr: Recevoir

en: Receive in
fr: Recevoir dans

en: Received
fr: Reçus

en: Received Funds
fr: Fonds reçus

en: Receiving
fr: Réception

en: Recent
fr: Transactions récentes

en: Recent Transaction Card
fr: Carte des transactions récentes

en: Recent Transactions
fr: Transactions récentes

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Recipients
fr: Destinataire(s)

en: Recovery phrase
fr: Phrase de récupération

en: Recreating Wallet...
fr: Recréation du portefeuille...

en: Redeem now
fr: Utiliser maintenant

en: Rejected
fr: Rejetée

en: Rejecting payment proposal
fr: Rejet de la proposition de paiement

en: Release information
fr: Informations de version

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove BitPay Account?
fr: Supprimer le compte BitPay ?

en: Remove BitPay Card?
fr: Supprimer la BitPay Card ?

en: Removing your BitPay account will remove all associated BitPay account data from this device. Are you sure you would like to remove your BitPay Account ({{email}}) from this device?
fr: La suppression de votre compte BitPay supprimera tous les données de compte BitPay associées à cet appareil. Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer votre compte BitPay {{email}} de cet appareil ?

en: Repeat password
fr: Confirmez le mot de passe

en: Repeat the password
fr: Confirmez le mot de passe

en: Request Fingerprint
fr: Demander l'empreinte digitale

en: Request Specific amount
fr: Demander un montant précis

en: Request Spending Password
fr: Demander un code de dépenses

en: Required number of signatures
fr: Nombre requis de signatures

en: Restore from backup
fr: Restaurer à partir d'une sauvegarde

en: Retrieving inputs information
fr: Récupération des informations d'entrée

en: Retry
fr: Rééssayer

en: Retry Camera
fr: Réessayer la caméra

en: Save
fr: Valider

en: Scan
fr: Numériser

en: Scan QR Codes
fr: Numérisez des codes QR

en: Scan addresses for funds
fr: Analyser les adresses pour des fonds

en: Scan again
fr: Réanalyser

en: Scan your fingerprint please
fr: Veuillez scanner votre empreinte digitale

en: Scanning Wallet funds...
fr: Analyse des fonds du portefeuille...

en: Scanning funds...
fr: Analyse des fonds...

en: Screenshots are not secure
fr: Les captures d’écran ne sont pas sécurisées

en: Search Transactions
fr: Rechercher des transactions

en: Search or enter Dash address
fr: Recherchez ou saisissez une adresse Raidencash

en: Search transactions
fr: Rechercher des transactions

en: Search your currency
fr: Rechercher votre monnaie

en: Security
fr: Sécurité

en: See invoice
fr: Voir la facture

en: Select a backup file
fr: Sélectionner un fichier de sauvegarde

en: Select a wallet
fr: Sélectionner un portefeuille

en: Self-signed Certificate
fr: Certificat auto-signé

en: Selling Dash...
fr: Vente de Raidencash...

en: Send
fr: Envoyer

en: Send Feedback
fr: Envoyer un avis

en: Send Money
fr: Envoyer de l'argent

en: Send addresses by email
fr: Envoyer les adresses par e-mail

en: Send by email
fr: Envoyer par e-mail

en: Send from
fr: Envoyer à partir de

en: Send max amount
fr: Envoyer le montant maximal

en: Send payment to this address
fr: Envoyer le paiement à cette adresse

en: Send us feedback instead
fr: Nous envoyer un avis à la place

en: Sending
fr: Envoi

en: Sending 2FA code...
fr: Envoi du code 2FA...

en: Sending feedback...
fr: Envoi de votre avis...

en: Sending maximum amount
fr: Envoi du montant maximal

en: Sending transaction
fr: Envoi de la transaction

en: Sending {{amountStr}} from your {{name}} wallet
fr: Envoi de {{amountStr}} depuis votre portefeuille {{name}}

en: Sent
fr: Envoyés

en: Sent Funds
fr: Fonds envoyés

en: Server response could not be verified
fr: La réponse du serveur n'a pas pu être vérifiée

en: Service not available
fr: Service non disponible

en: Session Log
fr: Journal de session

en: Session log
fr: Journal de session

en: Set up a password
fr: Spécifiez un mot de passe

en: Set your own fee in duffs/byte
fr: Définissez vos propres frais en duffs/byte

en: Settings
fr: Paramètres

en: Share the love by inviting your friends.
fr: Partagez l’amour en invitant vos amis.

en: Share this invitation with your copayers
fr: Partagez cette invitation avec vos copayers

en: Share {{appName}}
fr: Partager {{appName}}

en: Shared Wallet
fr: Portefeuille partagé

en: Show Recovery Phrase
fr: Afficher la phrase de récupération

en: Show address
fr: Afficher l'adresse

en: Show advanced options
fr: Afficher les options avancées

en: Show Dash address
fr: Afficher vos adresses Raidencash

en: Show more
fr: En afficher plus

en: Signatures rejected by server
fr: Signatures rejetées par le serveur

en: Signing transaction
fr: Signature de la transaction

en: Since only you control your money, you’ll need to save your backup phrase in case this app is deleted.
fr: Puisque vous seul contrôlez votre argent, vous devrez enregistrer votre phrase de sauvegarde au cas où cette appli est supprimée.

en: Single Address Wallet
fr: Portefeuille d'adresse unique

en: Skip
fr: Ignorer

en: Slide to accept
fr: Faites glisser pour accepter

en: Slide to buy
fr: Faites glisser pour acheter

en: Slide to pay
fr: Faites glisser pour payer

en: Slide to send
fr: Faites glisser pour envoyer

en: Some of your wallets are not eligible for Bitcoin Cash support. You can try to access BCH funds from these wallets using the
fr: Certains de vos portefeuilles ne sont pas éligibles à Bitcoin Cash. Vous pouvez essayer d’avoir accès aux fonds BCH de ces portefeuilles à l’aide de

en: Specify Recovery Phrase...
fr: Spécifier la phrase de récupération...

en: Spend proposal is not accepted
fr: La proposition de dépense n'est pas acceptée

en: Spend proposal not found
fr: Propostion de dépense introuvable

en: Spending Password needed
fr: Code de dépenses requis

en: Spending this balance will need significant Dash network fees
fr: La dépense de ce solde demandera d'importants frais de réseau Dash

en: Start sending Dash
fr: Commencez à envoyer des Raidencash

en: Startup Lock
fr: Verrou au démarrage de l'appli

en: Still pending
fr: En attente

en: Success
fr: Succès

en: Super Economy
fr: Infimes

en: Sweep
fr: Balayer

en: Sweep paper wallet
fr: Balayer un portefeuille de papier

en: Sweeping Wallet...
fr: Balayage du portefeuille...

en: THIS ACTION CANNOT BE REVERSED
fr: CETTE ACTION NE PEUT PAS ÊTRE ANNULÉE

en: Take control of your money,<br>get started with bitcoin.
fr: Prenez le contrôle de votre argent,<br>commencez avec bitcoin.

en: Tap and hold to show
fr: Appuyez et maintenez pour afficher

en: Tap to recreate
fr: Appuyez pour recréer

en: Tap to retry
fr: Tapotez pour réessayer

en: Terms Of Use
fr: Conditions d'utilisation

en: Terms of Use
fr: Conditions d'utilisation

en: Text
fr: Texte

en: Thank you!
fr: Merci !

en: Thanks!
fr: Merci !

en: That's exciting to hear. We'd love to earn that fifth star from you – how could we improve your experience?
fr: Votre avis nous intéresse ! Nous aimerions obtenir une note de 5 étoiles de votre part – comment pourrions-nous améliorer votre expérience ?

en: The Ledger Chrome application is not installed
fr: L'application Ledger pour Chrome n'est pas installée

en: The amount of Dash immediately spendable from this wallet.
fr: Le montant des Raidencash immédiatement disponibles depuis ce portefeuille.

en: The amount of Dash stored in this wallet that is allocated as inputs to your pending transaction proposals. The amount is determined using unspent transaction outputs associated with this wallet and may be more than the actual amounts associated with your pending transaction proposals.
fr: Le montant des Raidencash stockés dans ce portefeuille qui est alloué en tant qu'entrées à vos propositions de transaction en attente. Le montant est déterminé en utilisant les sorties de transaction non dépensées associées à ce portefeuille et peut être plus important que les montants réels associés à vos propositions de transaction en attente.

en: The amount of Dash stored in this wallet with less than 1 blockchain confirmation.
fr: Le montant des Raidencash stockés dans ce portefeuille avec moins d'une confirmation blockchain.

en: The derivation path
fr: Le chemin de dérivation

en: The exchange rate changes with the market.
fr: Le taux de change varie avec le marché.

en: The higher the fee, the greater the incentive a miner has to include that transaction in a block. Current fees are determined based on network load and the selected policy.
fr: Plus les frais sont importants, plus les mineurs sont incités à inclure votre transaction dans un bloc. Les frais actuels sont déterminés en fonction de la charge du réseau et du choix sélectionné.

en: The maximum number of consecutive unused addresses (20) has been reached. When one of your unused addresses receives a payment, a new address will be generated and shown in your Receive tab.
fr: Le nombre maximal d’adresses inutilisées consécutives (20) a été atteint. Lorsqu'une de vos adresses inutilisées reçoit un paiement, une nouvelle adresse sera générée et affichée dans votre onglet Recevoir.

en: The official English Terms of Service are available on the BitPay website.
fr: Les conditions d'utilisation officielles en anglais sont disponibles sur le site internet de BitPay.

en: The password of the recovery phrase (if set)
fr: Le mot de passe de la phrase de récupération (si configuré)

en: The payment was created but could not be completed. Please try again from home screen
fr: Le paiement a été créé mais n'a pas pu être achevé. Veuillez réessayer depuis l'écran d'accueil

en: The payment was removed by creator
fr: Le paiement a été supprimé par le créateur

en: The recovery phrase could require a password to be imported
fr: La phrase de récupération pourrait demander un mot de passe pour être importée

en: The request could not be understood by the server
fr: La demande n'a pas été comprise par le serveur

en: The restore process will stop when 20 addresses are generated in a row which contain no funds. To safely generate more addresses, make a payment to one of the unused addresses which has already been generated.
fr: Le processus de restauration s’arrête lorsque 20 adresses sont générées consécutivement sans qu'elles ne contiennent de fonds. Pour générer plus d'adresses en toute sécurité, effectuez un paiement à l’une des adresses inutilisées qui a déjà été générée.

en: The spend proposal is not pending
fr: La proposition de dépense n'est pas en attente

en: The total amount of Dash stored in this wallet.
fr: Le montant total des Raidencash stockés dans ce portefeuille.

en: The transaction history and every new incoming transaction are cached in the app. Clearing the cache may be useful if you think some transactions might be missing from your device.
fr: L’historique des transactions et chaque nouvelle transaction entrante sont mis en cache dans l’application. Cette fonctionnalité efface cela et synchronise à nouveau à partir du serveur

en: The wallet service URL
fr: L’URL du service de portefeuille

en: There is a new version of {{appName}} available
fr: Une nouvelle version de {{appName}} est disponible

en: There is an error in the form
fr: Il y a une erreur dans la forme

en: There's obviously something we're doing wrong.
fr: Il y a visiblement quelque chose que nous faisons mal.

en: This app is fantastic!
fr: Cette appli est fantastique !

en: This app stores your Dash with cutting-edge security.
fr: Cette appli conserve vos Raidencash avec une sécurité de pointe.

en: This Raidencash payment request has expired.
fr: Cette demande de paiement Raidencash a expiré.

en: This password cannot be recovered. If the password is lost, there is no way you could recover your funds.
fr: Ce mot de passe ne peut pas être récupéré. Si le mot de passe est perdu, il n’y a aucun moyen pour vous de récupérer vos fonds.

en: This recovery phrase was created with a password. To recover this wallet both the recovery phrase and password are needed.
fr: Cette phrase de récupération a été créée avec un mot de passe. Pour récupérer ce portefeuille, la phrase de récupération et le mot de passe sont requis.

en: This transaction amount is too small compared to current Dash network fees. Spending these funds will need a Dash network fee cost comparable to the funds itself.
fr: Ce montant de transaction est trop faible par rapport aux actuels frais de réseau Dash. La dépense de ces fonds demandera des frais de réseau Dash comparables aux fonds eux-mêmes.

en: This transaction could take a long time to confirm or could be dropped due to the low fees set by the sender
fr: Cette transaction pourrait prendre beaucoup de temps pour être confirmée ou pourrait être abandonnée à cause du faible niveau de frais fixé par l'expéditeur

en: This wallet is not registered at the given Bitcore Wallet Service (BWS). You can recreate it from the local information.
fr: Ce portefeuille n'est pas enregistré dans le Bitcore Wallet Service (BWS) donné. Vous pouvez le recréer depuis l'information locale.

en: Timeline
fr: Chronologie

en: To
fr: À

en: To get started, buy Dash or share your address. You can receive Dash from any wallet or service.
fr: Pour commencer, achetez des Raidencash ou partagez votre adresse. Vous pouvez recevoir des Raidencash de n'importe quel portefeuille ou service.

en: To get started, you'll need to create a Dash wallet and get some Dash.
fr: Pour commencer, vous aurez besoin de créer un portefeuille Raidencash et d'obtenir quelques Raidencash.

en: To {{reason}} you must first add your BitPay account - {{email}}
fr: Pour {{reason}} vous devez d'abord ajouter votre compte BitPay - {{email}}

en: Top up in progress...
fr: Rechargement en cours...

en: Top up {{amountStr}} to debit card ({{cardLastNumber}})
fr: Rechargement de {{amountStr}} vers la carte de débit ({{cardLastNumber}})

en: Total Locked Balance
fr: Solde verrouillé total

en: Total number of copayers
fr: Nombre total de copayers

en: Total wallet inputs
fr: Entrées de portefeuille totales

en: Touch ID Failed
fr: Touch ID a échoué

en: Transaction Created
fr: Transaction créée

en: Transaction History
fr: Historique des transactions

en: Transaction already broadcasted
fr: Transaction déjà diffusée

en: Transaction has not been created
fr: La transaction n'a pas été créée

en: Transaction initiated
fr: Transaction initiée

en: Transaction not available at this time
fr: La transaction n'est pas disponible pour l'instant

en: Transaction not found
fr: Transaction introuvable

en: Transactions without fee are not supported.
fr: Les transactions sans frais ne sont pas supportées.

en: Transfer to
fr: Transférer à

en: Transfer to Wallet
fr: Transférer vers un portefeuille

en: Try again in {{expires}}
fr: Réessayez dans {{expires}}

en: Turn bitcoin into dollars, swipe anywhere Visa<sup>&reg;</sup> is accepted.
fr: Convertissez des bitcoins en dollars et dépensez partout où Visa<sup>&reg;</sup> est accepté.

en: Type the Recovery Phrase (usually 12 words)
fr: Saisissez la phrase de récupération (généralement 12 mots)

en: Uh oh...
fr: Oh là là...

en: Unconfirmed
fr: Non confirmée

en: Unsent transactions
fr: Transactions non envoyées

en: Unused Addresses
fr: Adresses inutilisées

en: Unused Addresses Limit
fr: Limite des adresses inutilisées

en: Update Available
fr: Mise à jour disponible

en: Updating pending proposals. Please stand by
fr: Mise à jour des propositions en attente. Veuillez patienter

en: Updating transaction history. Please stand by.
fr: Mise à jour de l'historique des transactions. Veuillez patienter.

en: Updating... Please stand by
fr: Mise à jour... veuillez patienter

en: Urgent
fr: Très élevés

en: Use Unconfirmed Funds
fr: Utiliser les fonds non confirmés

en: Validating recovery phrase...
fr: Validation de la phrase de récupération...

en: Verify your identity
fr: Vérification de votre identité

en: View
fr: Voir

en: View All Addresses
fr: Voir toutes les adresses

en: View Terms of Service
fr: Voir les conditions d'utilisation

en: View Transaction on Insight
fr: Voir la transaction sur Insight

en: View Update
fr: Voir la mise à jour

en: View on blockchain
fr: Voir sur la blockchain

en: Visit mercadolivre.com.br &rarr;
fr: Visiter mercadolivre.com.br &rarr;

en: WARNING: Key derivation is not working on this device/wallet. Actions cannot be performed on this wallet.
fr: ATTENTION : La dérivation de la clé ne fonctionne pas sur cet appareil / portefeuille. Impossible d’effectuer des actions sur ce portefeuille.

en: WARNING: Not including the private key allows to check the wallet balance, transaction history, and create spend proposals from the export. However, does not allow to approve (sign) proposals, so <b>funds will not be accessible from the export</b>.
fr: ATTENTION : Ne pas inclure la clé privée permet de vérifier le solde du portefeuille, l'historique des transactions, et de créer des demandes de dépenses depuis le fichier exporté. Cependant, cela ne permet pas d'approuver (signer) les propositions <b>et les fonds ne seront pas accessibles depuis le fichier exporté</b>.

en: WARNING: The private key of this wallet is not available. The export allows to check the wallet balance, transaction history, and create spend proposals from the export. However, does not allow to approve (sign) proposals, so <b>funds will not be accessible from the export</b>.
fr: ATTENTION : La clé privée de ce portefeuille n'est pas disponible. L'exportation permet de vérifier le solde du portefeuille, l'historique des transactions, et de créer des propositions de dépenses depuis le fichier exporté. Cependant, cela ne permet pas d'approuver (signer) les propositions <b>et les fonds ne seront pas accessibles depuis le fichier exporté</b>.

en: WARNING: UNTRUSTED CERTIFICATE
fr: ATTENTION : CERTIFICAT NON APPROUVÉ

en: WARNING: Your extended private keys are all that is needed to access your Dash funds. Be sure to protect your private keys and store them only on secure devices. BitPay does not have access to your private keys, so you alone are responsible for your keys. If you share key access with external services, you take responsibility for the risk of theft or breach. Only advanced users should handle extended private keys directly.
fr: Attention : vos clés privées étendues permettent un accès direct et intégral à vos fonds Raidencash. Veillez à protéger vos clés privées et à ne les stocker que sur des appareils sécurisés. BitPay n'a pas accès à vos clés privées et vous êtes seul responsable de vos clés. Si vous partagez l'accès à une clé avec des services externes, vous assumez la responsabilité du risque de vol ou de violation. Seuls les utilisateurs avertis doivent gérer les clés privées étendues.

en: Waiting for Ledger...
fr: En attente de Ledger...

en: Waiting for Trezor...
fr: En attente de Trezor...

en: Waiting for copayers
fr: Attente des copayers

en: Waiting...
fr: Attente...

en: Wallet Addresses
fr: Adresses du portefeuille

en: Wallet Color
fr: Couleur du portefeuille

en: Wallet Configuration (m-n)
fr: Configuration du portefeuille (m-n)

en: Wallet Created
fr: Portefeuille créé

en: Wallet Id
fr: Id du portefeuille

en: Wallet Information
fr: Informations du portefeuille

en: Wallet Inputs
fr: Entrées de portefeuille

en: Wallet Invitation
fr: Invitation de portefeuille

en: Wallet Key
fr: Clé du portefeuille

en: Wallet Name
fr: Nom du portefeuille

en: Wallet Name (at creation)
fr: Nom du portefeuille (à la création)

en: Wallet Network
fr: Réseau du portefeuille

en: Wallet Recovery Phrase
fr: Phrase de récupération

en: Wallet Recovery Phrase is invalid
fr: La phrase de récupération du portefeuille est invalide

en: Wallet Settings
fr: Paramètres du portefeuille

en: Wallet Type
fr: Type de portefeuille

en: Wallet already exists
fr: Le portefeuille existe déjà

en: Wallet already in {{appName}}
fr: Le portefeuille existe déjà dans {{appName}}

en: Wallet created
fr: Portefeuille créé

en: Wallet incomplete and broken
fr: Portefeuille incomplet et cassé

en: Wallet is full
fr: Le portefeuille est plein

en: Wallet is locked
fr: Le portefeuille est verrouillé

en: Wallet is not complete
fr: Le portefeuille n'est pas complet

en: Wallet name
fr: Nom du portefeuille

en: Wallet needs backup
fr: Le portefeuille a besoin d'une sauvegarde

en: Wallet not backed up
fr: Le portefeuille n'est pas sauvegardé

en: Wallet not found
fr: Portefeuille introuvable

en: Wallet not registered
fr: Portefeuille non enregistré

en: Wallet not registered at the wallet service. Recreate it from "Create Wallet" using "Advanced Options" to set your recovery phrase
fr: Le portefeuille n'est pas enregistré au Wallet Service. Vous pouvez le recréer depuis « Créer » en utilisant les « Options avancées » pour configurer votre phrase de récupération

en: Wallet recovery phrase not available
fr: La phrase de récupération du portefeuille n'est pas disponible

en: Wallet service not found
fr: Wallet Service introuvable

en: Wallets
fr: Portefeuilles

en: Warning!
fr: Attention !

en: Warning: this transaction has unconfirmed inputs
fr: ATTENTION : Cette transaction a des entrées non confirmées

en: Watch out!
fr: Méfiez-vous !

en: We'd love to do better.
fr: Nous serions ravis de faire mieux.

en: We'll confirm on the next screen.
fr: Nous allons la confirmer sur l’écran suivant.

en: We're always looking for ways to improve {{appName}}.
fr: Nous recherchons constamment des moyens afin d'améliorer {{appName}}.

en: We're always looking for ways to improve {{appName}}. How could we improve your experience?
fr: Nous recherchons constamment des moyens afin d'améliorer {{appName}}. Comment pourrions-nous améliorer votre expérience ?

en: Website
fr: Site internet

en: We’re always looking for translation contributions! You can make corrections or help to make this app available in your native language by joining our community on Crowdin.
fr: Nous recherchons toujours des contributions de traduction ! Vous pouvez apporter des corrections ou aider à rendre cette application disponible dans votre langue maternelle en rejoignant notre communauté sur Crowdin.

en: What do you call this wallet?
fr: Comment voulez-vous appeler ce portefeuille ?

en: When this wallet was created, it was called &ldquo;{{walletName}}&rdquo;. You can change the name displayed on this device below.
fr: Lorsque ce portefeuille a été créé, il se nommait &ldquo;{{walletName}}&rdquo;. Vous pouvez modifier ci-dessous le nom affiché sur cet appareil.

en: Where would you like to receive email notifications about payments?
fr: Souhaitez-vous recevoir des notifications par e-mail à propos des paiements ?

en: Why?
fr: Pourquoi ?

en: Would you be willing to rate {{appName}} in the app store?
fr: Seriez-vous prêt à évaluer {{appName}} dans la boutique d'application ?

en: Would you like to receive push notifications about payments?
fr: Souhaitez-vous recevoir des notifications relatives aux paiements ?

en: Wrong number of recovery words:
fr: Nombre incorrect de mots de récupération :

en: Wrong spending password
fr: Code de dépenses incorrect

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, skip
fr: Oui, ignorer

en: You can create a backup later from your wallet settings.
fr: Vous pouvez créer une sauvegarde plus tard à partir des paramètres de votre portefeuille.

en: You can make contributions by signing up on our Crowdin community translation website. We’re looking forward to hearing from you!
fr: Vous pouvez apporter des contributions en vous inscrivant sur notre site internet de traduction communautaire Crowdin. Nous sommes impatients de vous y voir !

en: You can scan Dash addresses, payment requests, paper wallets, and more.
fr: Vous pouvez numériser des adresses Raidencash, des demandes de paiement, des portefeuilles de papier et plus.

en: You can see the latest developments and contribute to this open source app by visiting our project on GitHub.
fr: Vous pouvez voir les derniers développements et contribuer à cette application open source en visitant notre projet sur GitHub.

en: You can spend Dash at millions of websites and stores worldwide.
fr: Vous pouvez dépenser des Raidencash dans des millions de sites internet et de boutiques à travers le monde.

en: You can still export it from Advanced &gt; Export.
fr: Vous pouvez l’exporter depuis le menu « Avancé » &gt; « Exporter ».

en: You can trade it for other currencies like US Dollars, Euros, or Pounds.
fr: Vous pouvez l’échanger contre d'autres monnaies comme le dollar américain, l'euro ou la livre.

en: You control your Dash.
fr: Vous contrôlez vos Raidencash.

en: You should not set a fee higher than {{maxFeeRecommended}} duffs/byte.
fr: Vous ne devriez pas définir des frais plus élevés que {{maxFeeRecommended}} duffs/byte.

en: You will need to log back for fill in your BitPay Card.
fr: Vous devrez vous reconnecter pour approvisionner votre BitPay Card.

en: You'll receive email notifications about payments sent and received from your wallets.
fr: Vous recevrez des notifications par e-mail concernant les paiements envoyés et reçus depuis vos portefeuilles.

en: Your BitPay Card is ready. Add funds to your card to start using it at stores and ATMs worldwide.
fr: Votre BitPay Card est prête. Ajoutez des fonds sur votre carte pour commencer à l'utiliser dans des magasins et distributeurs automatiques à travers le monde entier.

en: Your Gift Cards
fr: Vos cartes-cadeaux

en: Your Dash wallet is backed up!
fr: Votre portefeuille Raidencash est sauvegardé !

en: Your Dash wallet is ready!
fr: Votre portefeuille Raidencash est prêt !

en: Your fee is lower than recommended.
fr: Vos frais sont inférieurs au niveau recommandé.

en: Your ideas, feedback, or comments
fr: Vos idées, vos commentaires ou observations

en: Your name
fr: Votre nom

en: Your nickname
fr: Votre surnom

en: Your password
fr: Votre mot de passe

en: Your purchase could not be completed
fr: Votre achat n'a pas pu aboutir

en: Your purchase was added to the list of pending
fr: Votre achat a été ajouté à la liste d’attente

en: Your wallet is never saved to cloud storage or standard device backups.
fr: Votre portefeuille n’est jamais enregistré en dehors de votre appareil ou dans des sauvegardes qui lui sont propres.

en: Your wallet key will be encrypted. The Spending Password cannot be recovered. Be sure to write it down.
fr: La clé de votre portefeuille sera chiffrée. Le code de dépenses ne peut pas être récupéré. N'oubliez pas de l'écrire.

en: [Balance Hidden]
fr: [Solde masqué]

en: [Scanning Funds]
fr: [Analyse des fonds]

en: add your BitPay Visa card(s)
fr: ajouter vos cartes BitPay Visa

en: locked by pending payments
fr: verrouillés par les paiements en attente

en: me
fr: moi

en: name@example.com
fr: nom@exemple.com

en: preparing...
fr: préparation...

en: recovery tool.
fr: l'outil de récupération.

en: {{amountStr}} for Amazon.com Gift Card
fr: {{amountStr}} pour la carte-cadeau Amazon.com

en: {{amountStr}} for Mercado Livre Brazil Gift Card
fr: {{amountStr}} pour la carte-cadeau Mercado Livre Brazil

en: {{appName}} depends on Bitcore Wallet Service (BWS) for blockchain information, networking and Copayer synchronization. The default configuration points to https://bws.raidencash.io.
fr: {{appName}} repose sur Bitcore Wallet Service (BWS) pour les informations de blockchain, le réseau et la synchronisation des Copayers. La configuration par défaut est orientée vers https://bws.bitpay.com (instance BWS publique de BitPay).

en: {{fee}} will be deducted for Dash networking fees.
fr: {{fee}} seront déduits pour les frais de réseau Dash.

en: {{tx.txp[wallet.id].feeRatePerStr}}  of the sending amount
fr: {{tx.txp[wallet.id].feeRatePerStr}} du montant d'envoi

en: {{updatingTxHistoryProgress}} transactions downloaded
fr: {{updatingTxHistoryProgress}} transactions téléchargées

en: {{wallet.m}}-of-{{wallet.n}}
fr: {{wallet.m}}-sur-{{wallet.n}}
