JClic.js 0.1.25 - en to pt_BR translation catalogue (48 entries)

en: Version
pt_BR: Versão

en: time
pt_BR: tempo

en: actions
pt_BR: tentativas

en: score
pt_BR: acertos

en: Next activity
pt_BR: atividade seguinte

en: Previous activity
pt_BR: atividade anterior

en: Restart activity
pt_BR: Reiniciar a atividade

en: Information
pt_BR: Informação

en: Results are not currently being saved
pt_BR: O relatório não está registrando em nenhuma base de dados

en: Current results
pt_BR: relatórios de usuário

en: Session started:
pt_BR: Início da sessão:

en: Reports system:
pt_BR: Sistema de relatórios:

en: User:
pt_BR: Usuário:

en: Projects:
pt_BR: Projetos:

en: Sequences:
pt_BR: Sequências:

en: Activities done:
pt_BR: Atividades realizadas:

en: Activities solved:
pt_BR: Atividades corretas:

en: Global score:
pt_BR: Pontuação geral:

en: Total time in activities:
pt_BR: Tempo total das atividades:

en: Actions done:
pt_BR: Ações efetuadas:

en: No activities done!
pt_BR: Nenhuma atividade registrada!

en: Project
pt_BR: Projeto

en: sequence
pt_BR: sequência

en: activity
pt_BR: atividade

en: OK
pt_BR: Correta

en: YES
pt_BR: sim

en: NO
pt_BR: não

en: Select group:
pt_BR: Selecionar grupo:

en: Select user:
pt_BR: Selecionar usuário:

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Copy data to clipboard
pt_BR: Copiar dados para o clipboard

en: The data has been copied in HTML format. Please paste them into a spreadsheet or in a rich text editor
pt_BR: Os dados foram copiados no formato HTML. Favor colá-los em uma planilha ou em um editor de texto com formatação

en: The data has been copied to clipboard
pt_BR: Os dados foram copiados para o clipboard

en: not connected
pt_BR: não conectado

en: Please wait until the results of your activities are sent to the reports system
pt_BR: Favor aguardar até que os resultados das suas atividades sejam enviados ao sistema de relatórios

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Incorrect password
pt_BR: Senha errada

en: Invalid user
pt_BR: Usuário inválido

en: (out of played activities)
pt_BR: (das atividades realizadas)

en: Toggle full screen
pt_BR: Modo tela cheia

en: JClic logo
pt_BR: logo do JClic

en: message
pt_BR: mensagem

en: cell
pt_BR: célula

en: image
pt_BR: imagem

en: source
pt_BR: fonte

en: target
pt_BR: alvo

en: image fragment
pt_BR: fragmento de imagem
