JClic.js 0.1.28 - en to ja translation catalogue (53 entries)

en: Version
ja: バージョン

en: time
ja: 時間

en: actions
ja: アクション

en: score
ja: スコア

en: Next activity
ja: 次のアクティビティ

en: Previous activity
ja: 前のアクティビティ

en: Restart activity
ja: アクティビティを再起動

en: Information
ja: 情報

en: Results are not currently being saved
ja: 結果は、現在保存されていません

en: Current results
ja: 現在の結果

en: Session started:
ja: セッションが開始しました:

en: Reports system:
ja: レポート システム:

en: User:
ja: ユーザー:

en: Projects:
ja: プロジェクト:

en: Sequences:
ja: シーケンス:

en: Activities done:
ja: 完了したアクティビティ:

en: Activities solved:
ja: 解決したアクティビティ:

en: Global score:
ja: グローバル スコア:

en: (out of all project activities)
ja: (すべてのプロジェクト アクティビティの結果)

en: Total time in activities:
ja: アクティビティ時間の合計:

en: Actions done:
ja: 完了したアクション:

en: No activities done!
ja: アクティビティは行われていません!

en: Project
ja: プロジェクト

en: sequence
ja: シーケンス

en: activity
ja: アクティビティ

en: YES
ja: はい

en: NO
ja: いいえ

en: Total:
ja: 合計:

en: Select group:
ja: グループを選択:

en: Select user:
ja: ユーザーを選択:

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Close
ja: 閉じる

en: Copy data to clipboard
ja: データをクリップボードにコピー

en: The data has been copied in HTML format. Please paste them into a spreadsheet or in a rich text editor
ja: データは HTML 形式でコピーされます。リッチ テキスト エディターやスプレッドシートに貼り付けてください

en: The data has been copied to clipboard
ja: クリップボードにデータがコピーされました

en: not connected
ja: 接続されていません

en: Please wait until the results of your activities are sent to the reports system
ja: アクティビティの結果がレポート システムに送信されるまでお待ちください

en: Password:
ja: パスワード:

en: Incorrect password
ja: パスワードが正しくありません

en: Invalid user
ja: 無効なユーザー

en: Partial score:
ja: 部分スコア:

en: (out of played activities)
ja: (プレイしたアクティビティの結果)

en: Activities played at least once:
ja: 少なくとも一度プレイしたアクティビティ:

en: Reports
ja: レポート

en: Toggle full screen
ja: 全画面の切り替え

en: JClic logo
ja: JClic ロゴ

en: message
ja: メッセージ

en: Activity panel
ja: アクティビティ パネル

en: cell
ja: セル

en: image
ja: 画像

en: source
ja: ソース

en: target
ja: ターゲット

en: image fragment
ja: 画像フラグメント
