JClic.js 0.1.25 - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: time
fr: temps

en: actions
fr: essais

en: score
fr: résultat

en: Next activity
fr: Activité suivante

en: Previous activity
fr: Activité précédente

en: Restart activity
fr: Recommencer l'activité

en: Information
fr: Informations

en: Results are not currently being saved
fr: Le rapport n'est enregistré dans aucune base de données

en: Current results
fr: Rapports utilisateur

en: Session started:
fr: Session démarrée :

en: Reports system:
fr: Système de rapports :

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Projects:
fr: Projets :

en: Sequences:
fr: Séquences :

en: Activities done:
fr: Activités réalisées :

en: Activities solved:
fr: Activités résolues :

en: Global score:
fr: Score global :

en: (out of all project activities)
fr: (sur toutes les activités du projet)

en: Total time in activities:
fr: Temps total sur les activités :

en: Actions done:
fr: Actions réalisées :

en: No activities done!
fr: Aucune activité réalisée !

en: Project
fr: Projet

en: sequence
fr: séquence

en: activity
fr: activité

en: YES
fr: OUI

en: NO
fr: NON

en: Total:
fr: Total :

en: Select group:
fr: Sélectionner un groupe:

en: Select user:
fr: Sélectionner l'utilisateur:

en: Cancel
fr: Annuler

en: Close
fr: Fermer

en: Copy data to clipboard
fr: Copier les données dans le presse-papier

en: The data has been copied in HTML format. Please paste them into a spreadsheet or in a rich text editor
fr: Les données ont été copiées au format HTML. Veuillez les coller dans une feuille de calcul ou dans un éditeur de texte

en: The data has been copied to clipboard
fr: Les données sont copier dans le presse-papier

en: not connected
fr: Non connecté

en: Please wait until the results of your activities are sent to the reports system
fr: Veuillez patienter durant l'envoi de votre activité au rapport système

en: Password:
fr: Mot de passe:

en: Incorrect password
fr: Mot de passe incorrect

en: Invalid user
fr: Utilisateur invalide

en: Partial score:
fr: Score partiel:

en: (out of played activities)
fr: (Hors activités jouées)

en: Activities played at least once:
fr: Les activités joué au moins une fois:

en: Reports
fr: Rapport

en: Toggle full screen
fr: Basculer en plein écran

en: Activity panel
fr: Groupe d'activités

en: cell
fr: cellule

en: target
fr: cible

en: image fragment
fr: fragment d'image
