Advanced Custom Fields - en to tr_TR translation catalogue (492 entries)

en: %s requires at least %s selection | %s requires at least %s selections
tr_TR[0]: %s en az %s seçim gerektirir

en: %s value is required
tr_TR: %s değeri gerekli

en: 'How to' guides
tr_TR: Nasıl Yapılır

en: (no title)
tr_TR: (başlıksız)

en: + Add Field
tr_TR: + Alan Ekle

en: 1 required field below is empty | %s required fields below are empty
tr_TR[0]: %s Gerekli alan boş

en: <b>Connection Error</b>. Sorry, please try again
tr_TR: <b> Bağlantı Hatası </ b>. Üzgünüm, lütfen tekrar deneyin

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
tr_TR: <b> Hata </ b>. Sunucuyu güncelleştirmek için bağlantı kurulamadı

en: <b>Error</b>. Could not load add-ons list
tr_TR: <b>Hata</b> Eklentiler listesi getirilemedi.

en: <b>Success</b>. Import tool added %s field groups: %s
tr_TR: <b>Başarılı</b>. İçe aktarma aracı %s alan gruplarını aktardı: %s

en: <b>Warning</b>. Import tool detected %s field groups already exist and have been ignored: %s
tr_TR: <b>Uyarı </b>. İçe aktarma aracı zaten var olan %s alan gruplarını tespit etti. Bu kayıtlar gözardı edildi: %s

en: A new field for embedding content has been added
tr_TR: Gömme içerik için yeni bir alan eklendi

en: A smoother custom field experience
tr_TR: Daha düzgün özel alan deneyimi

en: ACF PRO Required
tr_TR: ACF PRO Gerekli

en: ACF PRO contains powerful features such as repeatable data, flexible content layouts, a beautiful gallery field and the ability to create extra admin options pages!
tr_TR: ACF PRO gibi tekrarlanabilir veriler, esnek içerik düzenleri, güzel bir galeri alanına ve ekstra yönetici seçenekleri sayfaları oluşturmak için yeteneği gibi güçlü özellikler içerir!

en: ACF now saves its field settings as individual post objects
tr_TR: ACF şimdi bireysel nesneleri olarak alan ayarları kaydeder

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Activate License
tr_TR: Lisansı Aktif et

en: Add 'other' choice to allow for custom values
tr_TR: Özel değerler için izin vermek için 'diğer' seçeneği ekle

en: Add / Edit
tr_TR: Ekle / Düzenle

en: Add File
tr_TR: Dosya Ekle

en: Add Image
tr_TR: Resim Ekle

en: Add Image to Gallery
tr_TR: Galeriye Resim Ekle

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Field
tr_TR: Yeni Alan Ekle

en: Add New Field Group
tr_TR: Yeni Alan Grubu Ekle

en: Add New Layout
tr_TR: Yeni Düzen Ekle

en: Add Row
tr_TR: Satır Ekle

en: Add layout
tr_TR: Düzen Ekle

en: Add row
tr_TR: Satır Ekle

en: Add rule group
tr_TR: Grup Kuralı ekle

en: Add to gallery
tr_TR: Galeriye ekle

en: Add-ons
tr_TR: Eklentiler

en: Advanced Custom Fields
tr_TR: Gelişmiş Özel Alanlar

en: Advanced Custom Fields PRO
tr_TR: Gelişmiş Özel Alanlar PRO

en: All
tr_TR: Hepsi

en: All 4 premium add-ons have been combined into a new <a href="%s">Pro version of ACF</a>. With both personal and developer licenses available, premium functionality is more affordable and accessible than ever before!
tr_TR: Yeni <a href="%s"> ACF</a> Pro sürümünü içine 4 prim eklentiler kombine edilmiştir. Mevcut kişisel ve geliştirici lisans hem de birlikte, prim işlevsellik daha uygun fiyatlı ve her zamankinden daha erişilebilir!

en: All fields following this "tab field" (or until another "tab field" is defined) will be grouped together using this field's label as the tab heading.
tr_TR: (Başka bir  "sekmesi alan " tanımlanmıştır kadar ya) bu  "sekmesi alan" Aşağıdaki tüm alanları sekme başlığı olarak bu alanın etiketi kullanılarak bir araya getirilir.

en: All post types
tr_TR: Bütün yazı türleri

en: All user roles
tr_TR: Bütün kullanıcı kuralları

en: Allow Null?
tr_TR: Boş Geçilebilir mi?

en: Appears after the input
tr_TR: Girişten sonra görünür

en: Appears before the input
tr_TR: Girişten önce görünür

en: Appears when creating a new post
tr_TR: Yeni bir yazı oluştururken görünür

en: Appears within the input
tr_TR: Giriş içinde görünür

en: Append
tr_TR: Eklemek

en: Archives
tr_TR: Arşivler

en: Attachment
tr_TR: Ek

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Automatically add &lt;br&gt;
tr_TR: Otomatik olarak &lt;br&gt; ekle

en: Automatically add paragraphs
tr_TR: Otomatik paragraf ekle

en: Basic
tr_TR: Basit

en: Before you start using the new awesome features, please update your database to the newest version.
tr_TR: Eğer yeni müthiş özelliklerini kullanmaya başlamadan önce, yeni sürüme veritabanını güncellemek lütfen.

en: Below fields
tr_TR: Alanlarının altında

en: Below labels
tr_TR: Etiketlerin altında

en: Better Front End Forms
tr_TR: Daha Son Kullanıcı Formları

en: Better Options Pages
tr_TR: Daha iyi Ayarlar Sayfası

en: Better Validation
tr_TR: Daha iyi Doğrulama

en: Better version control
tr_TR: Daha iyi sürüm kontrolü

en: Block
tr_TR: Blok

en: Bulk actions
tr_TR: Toplu eylem

en: Button Label
tr_TR: Düğme Etiketi

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Center the initial map
tr_TR: Haritanın merkezi

en: Changelog
tr_TR: Değişen Kaydı

en: Character Limit
tr_TR: Karakter Limiti

en: Check Again
tr_TR: Kontrol Et

en: Checkbox
tr_TR: Onay Kutusu

en: Child Page (has parent)
tr_TR: Alt Sayfa (ebeveyni var)

en: Choice
tr_TR: Seçim

en: Choices
tr_TR: Seçimler

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Clear location
tr_TR: Konumu Temizle

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
tr_TR: Düzen oluşturmaya başlamak için aşağıdaki "%s " butonuna tıklayın

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close Field
tr_TR: Alanı Kapat

en: Close Window
tr_TR: Pencereyi Kapat

en: Collapse Details
tr_TR: Detayları Daralt

en: Color Picker
tr_TR: Renk Paleti

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Conditional Logic
tr_TR: Koşullu Mantık

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Content Editor
tr_TR: İçerik Düzenleyici

en: Controls how new lines are rendered
tr_TR: Yeni satırlar nasıl oluşturulacağını denetler

en: Create a Custom Field Group
tr_TR: Bir Özel Alan Grup Oluştur

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
tr_TR: Bu gelişmiş özel alanları hangi düzenleme ekranlarında kullanılacağını belirlemek için kural oluşturun

en: Created by
tr_TR: Oluşturan

en: Current Version
tr_TR: Şimdiki Versiyon

en: Custom Fields
tr_TR: Özel Alanlar

en: Customise the map height
tr_TR: Harita yüksekliğini değiştirebilirsiniz

en: Data Upgrade
tr_TR: Veri Yükseltme

en: Data is at the latest version.
tr_TR: Verinin en son sürümü.

en: Data upgraded successfully.
tr_TR: Veri başarıyla yükseltildi.

en: Database Upgrade Required
tr_TR: Veritabanı Yükseltmesi Gerekiyor

en: Date Picker
tr_TR: Tarih Seçici

en: Deactivate License
tr_TR: Lisansı Devre Dışı Bırak

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default Template
tr_TR: Varsayılan Tema

en: Default Value
tr_TR: Varsayılan Değer

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Layout
tr_TR: Düzen Sil

en: Delete field
tr_TR: Alanı sil

en: Discussion
tr_TR: Tartışma

en: Display
tr_TR: Göster

en: Display format
tr_TR: Gösterim formatı

en: Don't panic, you can simply roll back the plugin and continue using ACF as you know it!
tr_TR: Panik yapmayın, sadece eklenti geri almak ve bunu bildiğiniz gibi ACF kullanmaya devam edebilirsiniz!

en: Done
tr_TR: Tamam

en: Download & Install
tr_TR: İndir & Yükle

en: Download export file
tr_TR: Aktarma Dosyasını indir

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Drag and drop to reorder
tr_TR: Yeniden sıralama için sürükle ve bırak

en: Drag to reorder
tr_TR: Yeniden düzenlemek için sürükleyin

en: Duplicate
tr_TR: Çoğalt

en: Duplicate Layout
tr_TR: Düzen Çoğalt

en: Duplicate field
tr_TR: Alanı Çoğalt

en: Easy Upgrading
tr_TR: Kolay Yükseltme

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Field
tr_TR: Alan Düzenle

en: Edit Field Group
tr_TR: Alan Grubu Düzenle

en: Edit File
tr_TR: Dosya Düzenle

en: Edit Image
tr_TR: Resim Düzenle

en: Edit field
tr_TR: Alanı Düzenle

en: Elements
tr_TR: Elemanlar

en: Email
tr_TR: E-Posta

en: Embed Size
tr_TR: Boyutu

en: Enter URL
tr_TR: URL Yazınız

en: Enter each choice on a new line.
tr_TR: Her satıra bir seçim yazın.

en: Enter each default value on a new line
tr_TR: Her satıra bir değer girin

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error uploading file. Please try again
tr_TR: Lütfen tekrar deneyiniz, dosya yüklenemedi.

en: Excerpt
tr_TR: Alıntı

en: Expand Details
tr_TR: Ayrıntıları Genişlet

en: Export Field Groups
tr_TR: Alan Gruplarını Dışa Aktarın

en: Export Field Groups to PHP
tr_TR: PHP olarak Alan Gruplarını dışa aktar

en: Featured Image
tr_TR: Öneçıkarılmış Resim

en: Field
tr_TR: Alan

en: Field Group
tr_TR: Alan Grubu

en: Field Groups
tr_TR: Alan Grupları

en: Field Label
tr_TR: Alan Etiketi

en: Field Name
tr_TR: Alan Adı

en: Field Type
tr_TR: Alan Türü

en: Field Types
tr_TR: Alan Tipleri

en: Field group draft updated.
tr_TR: Alan grubu taslak güncellendi.

en: Field group published.
tr_TR: Alan grubu yayınlandı.

en: Field group saved.
tr_TR: Alan grubu kaydedildi.

en: Field group scheduled for.
tr_TR: Alan grubu bunun için zamanlandı.

en: Field group settings have been added for label placement and instruction placement
tr_TR: Alan grubu ayarları etiket yerleştirme ve öğretim yerleştirme için eklenmiştir

en: Field group submitted.
tr_TR: Alan grubu gönderildi.

en: Field group title is required
tr_TR: Alan grubu için başlık gerekli

en: Field group updated.
tr_TR: Alan grubu güncellendi.

en: Field type does not exist
tr_TR: Dosya türü mevcut değil

en: Fields
tr_TR: Alanlar

en: Fields can now be mapped to comments, widgets and all user forms!
tr_TR: Alanlar şimdi yorumlar, widget'lar ve tüm kullanıcı formları eşlenebilir!

en: File
tr_TR: Dosya

en: File Array
tr_TR: Dosya Dizisi

en: File ID
tr_TR: Dosya ID

en: File Name
tr_TR: Dosya Adı

en: File Size
tr_TR: Dosya Boyutu

en: File URL
tr_TR: Dosya URL

en: Filter by Post Type
tr_TR: Yazı Türlerine Göre Filtre

en: Filter by Taxonomy
tr_TR: Taksonomiye göre filtre

en: Filter by role
tr_TR: Kurala göre filtrele

en: Filters
tr_TR: Filtreler

en: Find current location
tr_TR: Bulunduğunuz konumu bulun

en: Flexible Content
tr_TR: Esnek İçerik

en: Flexible Content requires at least 1 layout
tr_TR: Esnek İçerik, en az 1 düzen gerektirir

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
tr_TR: Daha fazla kontrol için, hem bir değer belirtebilir ve bu gibi etiket:

en: Form validation is now done via PHP + AJAX in favour of only JS
tr_TR: Form doğrulama artık sadece JS lehine PHP + AJAX ile yapılır

en: Forms
tr_TR: Formlar

en: Front Page
tr_TR: Ön Sayfa

en: Full Size
tr_TR: Tam Boyut

en: Functions
tr_TR: Fonksiyonlar

en: Future
tr_TR: Gelecek

en: Gallery
tr_TR: Galeri

en: Generate export code
tr_TR: Aktarım kodu oluştur

en: Getting Started
tr_TR: Başlarken

en: Goodbye Add-ons. Hello PRO
tr_TR: Elveda Eklentiler. Merhaba PRO

en: Google Map
tr_TR: Google Harita

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Hide / Show All
tr_TR: Gizle / Hepsini Göster

en: Hide on screen
tr_TR: Ekrandan gizle

en: High (after title)
tr_TR: Yüksek (başlıktan sonra)

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Image
tr_TR: Resim

en: Image Array
tr_TR: Resim Dizisi

en: Image ID
tr_TR: Resim ID

en: Image URL
tr_TR: Resim URL

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

en: Import / Export
tr_TR: İçe / Dışa Aktar

en: Import / Export now uses JSON in favour of XML
tr_TR: İçe / Dışa Aktarım şimdi XML lehine JSON kullanır

en: Import Field Groups
tr_TR: Alan Grupları İçe Aktar

en: Import file empty
tr_TR: İçe aktarılan dosya boş

en: Improved Data
tr_TR: Geliştirilmiş Veri

en: Improved Design
tr_TR: Geliştirilmiş Tasarım

en: Improved Usability
tr_TR: Geliştirilmiş Kullanılabilirlik

en: Including the popular Select2 library has improved both usability and speed across a number of field types including post object, page link, taxonomy and select.
tr_TR: Popüler Select2 kütüphane dahil yazılan nesne, sayfa linki, taksonomi alan türlerinden hem kullanışlılık ve hem de hız performansı geliştirdi.

en: Incorrect file type
tr_TR: Dosya tipi hatalı

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Installed
tr_TR: Yüklendi

en: Instruction placement
tr_TR: Talimat yerleştirme

en: Instructions
tr_TR: Talimatlar

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
tr_TR: Yazarlara gösterilecek talimatlar. Veri gönderirken gösterilir

en: Introducing ACF PRO
tr_TR: ACF PRO Tanıtımı

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
tr_TR: Önemle devam etmeden önce size veritabanını yedekleminizi öneririz. Şimdi güncelleyiciyi çalıştırmak istediğiniz emin misiniz?

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Label placement
tr_TR: Etiket yerleştirme

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Latest Version
tr_TR: En son Versiyon

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Learn why ACF PRO is required for my site
tr_TR: ACF PRO Sitem için neden gereklidir öğrenin

en: Leave blank for no limit
tr_TR: Limitsiz için boş geçiniz

en: Left Aligned
tr_TR: Sola yasla

en: Library
tr_TR: Kitaplık

en: License
tr_TR: Lisans

en: License Key
tr_TR: Lisans Anahtarı

en: Limit the media library choice
tr_TR: Ortam kitaplığı seçimini sınırlayın

en: Load & Save Terms to Post
tr_TR: Yazı Yükleme ve Kaydet Şartları

en: Load value based on the post's terms and update the post's terms on save
tr_TR: Yükleme değeri yazılar için terimlere dayalı ve kaydetme üzerindeki yazılar için şartlarını güncelleyecek

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Local JSON
tr_TR: Yerel JSON

en: Locating
tr_TR: Yer bulma

en: Location
tr_TR: Yer

en: Many fields have undergone a visual refresh to make ACF look better than ever! Noticeable changes are seen on the gallery, relationship and oEmbed (new) fields!
tr_TR: Birçok alanları ACF her zamankinden daha iyi görünmesi için görsel bir yenileme gerçekleştirildi! Dikkat çeken değişiklikler galeri, ilişki ve (yeni) alanlarında görülür!

en: Max
tr_TR: Maks

en: Maximum Layouts
tr_TR: Azami Düzen

en: Maximum Rows
tr_TR: Azami Satır

en: Maximum Selection
tr_TR: Azami Seçim

en: Maximum Value
tr_TR: Azami Değer

en: Maximum posts
tr_TR: Maksimum yazı

en: Maximum rows reached ({max} rows)
tr_TR: Azami satır ({max} satırları) ulaştı

en: Maximum selection reached
tr_TR: Azami seçim aşıldı

en: Maximum values reached ( {max} values )
tr_TR: Maksimum değerler ({max} değerleri) ulaştı

en: Maximum {label} limit reached ({max} {identifier})
tr_TR: Maksimum {label} sınırına ulaşıldığında ({max} {identifier})

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Minimum Layouts
tr_TR: Asgari Düzen

en: Minimum Rows
tr_TR: Asgari Satır

en: Minimum Selection
tr_TR: Asgari Seçim

en: Minimum Value
tr_TR: Asgari Değer

en: Minimum rows reached ({min} rows)
tr_TR: Asgari satırlar ({min} satırları) ulaştı

en: More AJAX
tr_TR: Daha Fazla AJAX

en: More fields use AJAX powered search to speed up page loading
tr_TR: Daha alanlar sayfa yükleme hızlandırmak için AJAX destekli arama kullanın

en: Move
tr_TR: Taşı

en: Move Complete.
tr_TR: Taşıma Tamamlandı.

en: Move Custom Field
tr_TR: Özel Alanı Taşı

en: Move Field
tr_TR: Alanı Taşı

en: Move field to another group
tr_TR: Alanı başka gruba taşı

en: Move to trash. Are you sure?
tr_TR: Çöpe taşımak istediğinizden emin misiniz?

en: Moving Fields
tr_TR: Hareketli Alanlar

en: Multi Select
tr_TR: Çoklu Seçim

en: Multiple Values
tr_TR: Çoklu Değer

en: Name
tr_TR: Adı

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
tr_TR: Metin

en: New Field
tr_TR: Yeni Alan

en: New Field Group
tr_TR: Yeni Alan Grubu

en: New Forms
tr_TR: Yeni Formlar

en: New Gallery
tr_TR: Yeni Galeri

en: New Lines
tr_TR: Yeni Satırlar

en: New Relationship field setting for 'Filters' (Search, Post Type, Taxonomy)
tr_TR: 'Filtreler' ayarı Yeni Bir İlişki alan (Arama, Yazı tipi, Taksonomi)

en: New Settings
tr_TR: Yeni Ayarlar

en: New archives group in page_link field selection
tr_TR:  Yeni arşiv grubu page_link alanı tercihinde

en: New auto export to JSON feature allows field settings to be version controlled
tr_TR: JSON özelliği yeni otomatik ihracat alan ayarları versiyonu kontrollü olmasını sağlar

en: New auto export to JSON feature improves speed
tr_TR: JSON özelliği yeni otomatik aktarım hızını artırır

en: New field group functionality allows you to move a field between groups & parents
tr_TR: Yeni alan grup işlevsellik gruplar ve veliler arasında bir alana taşımak için izin verir

en: New functions for options page allow creation of both parent and child menu pages
tr_TR: Seçenekleri sayfası için yeni fonksiyonlar hem ebeveyn ve çocuk menüsü sayfaları oluşturulmasını sağlar

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Custom Field Groups found for this options page
tr_TR: Özel Alan Grupları seçenekleri sayfası bulunamadı

en: No Field Groups found
tr_TR: Alan Grupları bulunamadı

en: No Field Groups found in Trash
tr_TR: Çöpte Alan Grupları bulunamadı

en: No Fields found
tr_TR: Alanlar bulunamadı

en: No Fields found in Trash
tr_TR: Çöpte Alanlar bulunamadı

en: No File selected
tr_TR: Dosya seçilmedi

en: No Formatting
tr_TR: Biçimlendirme yok

en: No embed found for the given URL
tr_TR: Verilen URL bulunamadı

en: No field groups selected
tr_TR: Seçili Alan grupları yok

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
tr_TR: Hiç alan yok. İlk alanı oluşturmak için <strong> + Alan Ekle </strong> düğmesini tıklayın.

en: No file selected
tr_TR: Dosya seçilmedi

en: No image selected
tr_TR: Resim seçilmedi

en: No matches found
tr_TR: Eşleşme yok

en: No options pages exist
tr_TR: Ayarlar sayfası yok

en: No toggle fields available
tr_TR: Aç-Kapa alanlar kullanılabilir

en: None
tr_TR: Yok

en: Normal (after content)
tr_TR: Normal (içerikten sonra)

en: Null
tr_TR: Boş

en: Number
tr_TR: Sayı

en: Options
tr_TR: Ayarlar

en: Options Page
tr_TR: Ayarlar Sayfası

en: Options Updated
tr_TR: Ayarlar Güncellendi

en: Order
tr_TR: Sıralama

en: Order No.
tr_TR: Sıra No.

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Page Attributes
tr_TR: Sayfa Öznitelikleri

en: Page Link
tr_TR: Sayfa Bağlantısı

en: Page Parent
tr_TR: Sayfa Ebeveyn

en: Page Template
tr_TR: Sayfa Teması

en: Page Type
tr_TR: Sayfa Tipi

en: Parent Page (has children)
tr_TR: Alt Sayfa (alt sayfası var)

en: Parent fields
tr_TR: Veli alanlar

en: Password
tr_TR: Parola

en: Pending Review
tr_TR: İnceleme Bekliyor

en: Placeholder Text
tr_TR: Yer Tutucu Metni

en: Please enter your license key above to unlock updates
tr_TR: Güncelleştirmeleri kilidini açmak için yukarıdaki lisans anahtarını giriniz

en: Please note that all text will first be passed through the wp function
tr_TR: Tüm metin ilk wp fonksiyonu sayesinde geçilecek unutmayın

en: Please select the destination for this field
tr_TR: Lütfen bu alan için hedef seçin

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: Post
tr_TR: Yazı

en: Post Category
tr_TR: Yazı Kategorisi

en: Post Format
tr_TR: Yazı Formatı

en: Post ID
tr_TR: Yazı ID

en: Post Object
tr_TR: Yazı Nesnesi

en: Post Status
tr_TR: Yazı Durumu

en: Post Taxonomy
tr_TR: Yazı Taksonomi

en: Post Type
tr_TR: Sayfa Tipi

en: Post updated
tr_TR: Yazı güncellendi

en: Posts Page
tr_TR: Yazılar Sayfası

en: Powerful Features
tr_TR: Güçlü Özellikler

en: Prepend
tr_TR: Hazırlık sonu

en: Preview Size
tr_TR: Önizleme Boyutu

en: Private
tr_TR: Gizli

en: Publish
tr_TR: Yayınla

en: Radio Button
tr_TR: Tek Seçimlik

en: Radio Buttons
tr_TR: Tekli Seçim

en: Read more about <a href="%s">ACF PRO features</a>.
tr_TR: <a href="%s">ACF PRO </a> özellikleri  hakkında daha fazlasını okuyun.

en: Reading upgrade tasks...
tr_TR: Yükseltme görevlerini okuyor ...

en: Redesigning the data architecture has allowed sub fields to live independently from their parents. This allows you to drag and drop fields in and out of parent fields!
tr_TR: Veri mimarisi yeniden düzenleme ile alt alanlar ebeveynlerinden bağımsız olarak çalışmasına izin verdi.

en: Register
tr_TR: Kayıt

en: Relational
tr_TR: İlişkisel

en: Relationship
tr_TR: İlişkili

en: Relationship Field
tr_TR: İlişkili Alan

en: Remove layout
tr_TR: Düzen Çıkar

en: Remove row
tr_TR: Satır Çıkar

en: Reorder
tr_TR: Sırala

en: Reorder Layout
tr_TR: Düzen Sırala

en: Repeater
tr_TR: Tekrarlayıcı

en: Required?
tr_TR: Gerekli mi?

en: Resources
tr_TR: Kaynaklar

en: Return Format
tr_TR: Dönüş Formatı

en: Return Value
tr_TR: Dönen Değer

en: Return format
tr_TR: Dönüş formatı

en: Reverse current order
tr_TR: Sıralamayı ters çevir

en: Revision
tr_TR: Revizyon

en: Revisions
tr_TR: Revizyonlar

en: Roll back to ACF v%s
tr_TR: ACF v %s ye geri al

en: Rows
tr_TR: Satırlar

en: Rules
tr_TR: Kurallar

en: Save 'other' values to the field's choices
tr_TR: Alanın seçimler için Kaydet 'diğer' değerleri

en: Save Options
tr_TR: Ayarları Kaydet

en: Save Other
tr_TR: Diğer Kaydet

en: Seamless (no metabox)
tr_TR: Dikişsiz (metabox yok)

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search Field Groups
tr_TR: Alan Grupları Ara

en: Search Fields
tr_TR: Alanları Ara

en: Search for address...
tr_TR: Adres aramak ...

en: Search...
tr_TR: Aranıyor...

en: See what's new
tr_TR: Neler yeni görün

en: See what's new in
tr_TR: Neler yeni gözat

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select Color
tr_TR: Renk Seç

en: Select Field Groups
tr_TR: Alan Gruplarını Seç

en: Select File
tr_TR: Dosya Seç

en: Select Image
tr_TR: Resim Seç

en: Select multiple values?
tr_TR: Birden fazla seçim var mı?

en: Select post type
tr_TR: Yazı tipi seç

en: Select taxonomy
tr_TR: Taksonomi seç

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
tr_TR: İçe aktaracağınız Gelişmiş Özel Alanlar JSON dosyasını seçin. Aşağıdaki içe aktar butonuna tıkladığınızda, ACF alan gruplarını içe aktaracak.

en: Select the field groups you would like to export and then select your export method. Use the download button to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Use the generate button to export to PHP code which you can place in your theme.
tr_TR: Dışa aktarma ve sonra dışa aktarma yöntemini seçtikten sonra alan gruplarını seçin. Sonra başka bir ACF yükleme içe bir .json dosyaya vermek için indirme düğmesini kullanın. Tema yerleştirebilirsiniz PHP kodu aktarma düğmesini kullanın.

en: Selected elements will be displayed in each result
tr_TR: Seçilen elemanlar için sonuç görüntülenir

en: Send Trackbacks
tr_TR: Parçaları Gönder

en: Set the initial zoom level
tr_TR: Yaklaşma seviyesini belirle

en: Sets the textarea height
tr_TR: Metin alanı yüksekliğini ayarla

en: Show Field Keys
tr_TR: Alan Anahtarlarını Göster

en: Show Media Upload Buttons?
tr_TR: Medya Yükle butonunu göster?

en: Show a different month
tr_TR: Başka bir ay göster

en: Show this field group if
tr_TR: Bu alan grubu halinde göster

en: Show this field if
tr_TR: Alanı bu şart gerçekleşirse göster

en: Shown when entering data
tr_TR: Gösterildiği veri girme

en: Sibling fields
tr_TR: Kardeş alanlar

en: Side
tr_TR: Yan

en: Single Value
tr_TR: Tek Değer

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
tr_TR: Boşluksuz tek kelime. Alt çizgi ve tire yazılabilir.

en: Slug
tr_TR: Kısaad

en: Smarter field settings
tr_TR: Akıllı alan ayarları

en: Sorry, this browser does not support geolocation
tr_TR: Üzgünüz, bu tarayıcı geolocation desteklemiyor

en: Sort by date modified
tr_TR: Değiştirme tarihine göre sırala

en: Sort by date uploaded
tr_TR: Yüklenme tarihine göre sırala

en: Sort by title
tr_TR: Başlığa göre sırala

en: Specify the returned value on front end
tr_TR: Bu alanı kullanacak kişiye dönecek değer

en: Standard (WP metabox)
tr_TR: Standart (WP metabox)

en: Step Size
tr_TR: Adım Boyutu

en: Style
tr_TR: Stil

en: Stylised UI
tr_TR: Stilize edilmiş UI

en: Sub Fields
tr_TR: Alt Alanlar

en: Super Admin
tr_TR: Süper Admin

en: Swapped XML for JSON
tr_TR: JSON için XML

en: Tab
tr_TR: Sekme

en: Table
tr_TR: Tablo

en: Tabs
tr_TR: Sekmeler

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Taxonomy
tr_TR: Taksonomi

en: Taxonomy Term
tr_TR: Taksonomi Terimi

en: Term ID
tr_TR: Terim ID

en: Term Object
tr_TR: Terim Nesnesi

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text Area
tr_TR: Metin Alanı

en: Text Only
tr_TR: Sadece Metin

en: Thank you for updating to %s v%s!
tr_TR: Güncelleme için teşekkür ederiz. %s v%s!

en: Thank you for updating! ACF %s is bigger and better than ever before. We hope you like it.
tr_TR: Güncelleme için teşekkür ederiz! ACF %s zamankinden daha büyük ve daha iyi. Böyle umuyoruz.

en: The %s field can now be found in the %s field group
tr_TR: %s Alanına artık %s alan gruplarından erişilebilir

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
tr_TR: Bu sayfanın dışında çıkıldığında yapılan değişiklikler kaybedilecek

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
tr_TR: Seçilen alan grup (lar) yerel bir sürümünü kaydetmek için kullanılabilirsiniz. Bir yerel alan grup, daha hızlı yükleme süreleri, sürüm kontrolü ve dinamik alanlar / ayarları gibi birçok fayda sağlar. Temanızın functions.php dosyasına sadece kodu kopyalayıp yapıştırın, buna harici dosya da dahil bu kodu orada da kullanabilirsiniz.

en: The format displayed when editing a post
tr_TR: Bir yazı düzenlenirken görüntülenecek format

en: The format returned via template functions
tr_TR: Şablon fonksiyonları ile dönüş biçimi

en: The gallery field has undergone a much needed facelift
tr_TR: Galeri alanı çok gerekli

en: The tab field will display incorrectly when added to a Table style repeater field or flexible content field layout
tr_TR: Bir tablo stili tekrarlayıcı alan veya esnek içerik alanı düzeni eklendiğinde sekmesi alanı yanlış görüntüler

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
tr_TR: Bu alanda değişiklikler kaydedilinceye kadar yeri değiştirilemez

en: This field has a limit of {max} {identifier}
tr_TR: Bu alanda {max} sınırı {identifier} vardır

en: This field requires at least {min} {identifier}
tr_TR: Bu alan gerektirir, en azından {min} {identifier}

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
tr_TR: Bu alan gerektirir, en azından {min} {label} {identifier}

en: This is the name which will appear on the EDIT page
tr_TR: Bu isim Düzenleme sayfasında görüntülenecek

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük resim

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%s">Updates</a> page. If you don't have a licence key, please see <a href="%s">details & pricing</a>
tr_TR: Güncellemelerini etkinleştirmek için, <a href="%s"> Güncellemeler </a> sayfada lisans anahtarını girin. Eğer bir lisans anahtarı yoksa, <a href="%s"> ayrıntıları ve fiyatlandırma </a>ya bakın

en: To help make upgrading easy, <a href="%s">login to your store account</a> and claim a free copy of ACF PRO!
tr_TR:  <a href="%s">Mağaza hesap</a>, yükseltme kolay halde giriş yapın ve  yardım isteyin ACF PRO ücretsiz bir kopyasını talep edin!

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see
tr_TR: Güncelleştirmeleri kilidini açmak için, aşağıdaki lisans anahtarını girin. Eğer bir lisans anahtarı yoksa, lütfen

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Toggle All
tr_TR: Hepsini Aç-Kapat

en: Toolbar
tr_TR: Araç Çubuğu

en: Top aligned
tr_TR: Üste yasla

en: Trash
tr_TR: Çöp

en: True / False
tr_TR: Doğru / Yanlış

en: Tutorials
tr_TR: Örnekler

en: Type
tr_TR: Tür

en: Under the Hood
tr_TR: Hood Altında

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Available
tr_TR: Güncelleme Mevcut

en: Update Database
tr_TR: Veritabanını Güncelle

en: Update File
tr_TR: Dosya Güncelle

en: Update Image
tr_TR: Resim Güncelle

en: Update Information
tr_TR: Güncelleme Bilgisi

en: Update Plugin
tr_TR: Eklentiyi Güncelle

en: Updates
tr_TR: Güncellemeler

en: Upgrade
tr_TR: Yükselt

en: Upgrade Notice
tr_TR: Yükseltme Bildirimi

en: Upgrading data to version %s
tr_TR: Sürüme yükseltme veri %s

en: Uploaded to post
tr_TR: Yazıya yüklendi

en: Use "Tab Fields" to better organize your edit screen by grouping fields together.
tr_TR: Gruplar halinde daha iyi alanları ekran düzenlemek için "Sekme Alanlar " kullanın.

en: Use AJAX to lazy load choices?
tr_TR: Seçim yüklemesi için AJAX kullanılsın mı?

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Form
tr_TR: Kullanıcı Formu

en: User Role
tr_TR: Kullanıcı Kuralı

en: Validation failed
tr_TR: Doğrulama başarısız

en: Validation successful
tr_TR: Doğrulama başarılı

en: Value must be a number
tr_TR: Değer bir sayı olmalıdır

en: Value must be a valid URL
tr_TR: Değer olarak doğru URL gerekli

en: Value must be equal to or higher than %d
tr_TR: Değer %d eşit veya daha yüksek olmalıdır

en: Value must be equal to or lower than %d
tr_TR: Değer %d eşit veya daha düşük olmalıdır

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: View Field
tr_TR: Alan Göster

en: View Field Group
tr_TR: Alan Grubu Göster

en: Visual
tr_TR: Görsel

en: Visual & Text
tr_TR: Görsel & Metin

en: Visual Only
tr_TR: Sadece Görsel

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: We also wrote an <a href="%s">upgrade guide</a> to answer any questions, but if you do have one, please contact our support team via the <a href="%s">help desk</a>
tr_TR: Biz de bir <a href="%s">herhangi bir soruya cevap kılavuzu </a> yükseltme, ama bir tane yaparsanız, yoluyla destek ekibimize başvurun  <a href = "%s"> yardım masası </a>

en: We have detected an issue which requires your attention: This website makes use of premium add-ons (%s) which are no longer compatible with ACF.
tr_TR: Biz dikkat gerektiren bir sorunu tespit ettik: Bu ​​web sitesi artık ACF ile uyumlu olan eklentileriyle (%s) kullanımını kolaylaştırır.

en: We think you'll love the changes in %s.
tr_TR: Biz %s değişiklikleri seveceğinizi düşünüyoruz.

en: Week Starts On
tr_TR: Hafta Başlangıcı

en: Welcome to Advanced Custom Fields
tr_TR: Gelişmiş Özel Alanlara Hoş geldiniz

en: What's New
tr_TR: Ne Yeni

en: Wysiwyg Editor
tr_TR: Wysiwyg Düzenleyici

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Zoom
tr_TR: Yaklaş

en: acf_form() can now create a new post on submission
tr_TR: acf_form() yeni bir yazı oluşturabilir

en: and
tr_TR: ve

en: checked
tr_TR: işaretlendi

en: copy
tr_TR: kopyala

en: details & pricing
tr_TR: detaylar & fiyatlandırma

en: eg. Show extra content
tr_TR: örn. Ekstra içerik göster

en: is equal to
tr_TR: eşitse

en: is not equal to
tr_TR: eşit değilse

en: layout
tr_TR: düzen

en: layouts
tr_TR: düzenler

en: or
tr_TR: veya

en: red : Red
tr_TR: red : Kırmızı

en: remove {layout}?
tr_TR: kaldır {layout}?

en: uploaded to this post
tr_TR: Bu yazıya yükledi

en: version
tr_TR: versiyon

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
tr_TR: {available} {label} {identifier} kullanılabilir (maks {max})

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
tr_TR: {requied} {label} {identifier} (min {min})
