class-validator - en to ru_RU translation catalogue (107 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
ru_RU: декоратор $IS_INSTANCE ожидает в объекте как значение, но получил ложное значение.

en: $property is $constraint1
ru_RU: $property - $constraint1

en: $property is not a valid decimal number.
ru_RU: $property не является допустимым десятичным числом.

en: $property is not strong enough
ru_RU: $property недостаточно сильный

en: $property must be a BIC or SWIFT code
ru_RU: $property должен быть BIC или SWIFT кодом

en: $property must be a boolean string
ru_RU: $property должен быть логической строкой

en: $property must be a boolean value
ru_RU: $property должен быть логическим значением

en: $property must be a BTC address
ru_RU: $property должен быть BTC адресом

en: $property must be a credit card
ru_RU: $property должен быть кредитной картой

en: $property must be a currency
ru_RU: $property должно быть валютой

en: $property must be a data uri format
ru_RU: $property должно быть форматом uri данных

en: $property must be a Date instance
ru_RU: $property должен быть экземпляром даты

en: $property must be a Firebase Push Id
ru_RU: $property должен быть идентификатором Push в Firebase

en: $property must be a hash of type $constraint1
ru_RU: $property должен быть хэшем типа $constraint1

en: $property must be a hexadecimal color
ru_RU: $property должен быть шестнадцатеричным цветом

en: $property must be a hexadecimal number
ru_RU: $property должен быть шестнадцатеричным числом

en: $property must be a HSL color
ru_RU: $property должен быть HSL цветом

en: $property must be a identity card number
ru_RU: $property должен быть идентификационным номером карты

en: $property must be a ISSN
ru_RU: $property должен быть ISSN

en: $property must be a json string
ru_RU: $property должен быть json строкой

en: $property must be a jwt string
ru_RU: $property должно быть строкой jwt

en: $property must be a latitude string or number
ru_RU: $property должен быть строкой широты или числом

en: $property must be a latitude,longitude string
ru_RU: $property должен быть широтой,строка долготы

en: $property must be a longitude string or number
ru_RU: $property должен быть строкой или числом

en: $property must be a lowercase string
ru_RU: $property должен быть строкой в нижнем регистре

en: $property must be a MAC Address
ru_RU: $property должен быть MAC-адресом

en: $property must be a mongodb id
ru_RU: $property должен быть идентификатором обезьяны

en: $property must be a negative number
ru_RU: $property должно быть отрицательным числом

en: $property must be a non-empty object
ru_RU: $property должен быть непустым объектом

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
ru_RU: $property должен быть числом, соответствующим указанным ограничениям

en: $property must be a number string
ru_RU: $property должен быть числовой строкой

en: $property must be a phone number
ru_RU: $property должен быть номером телефона

en: $property must be a port
ru_RU: $property должен быть портом

en: $property must be a positive number
ru_RU: $property должно быть положительным числом

en: $property must be a postal code
ru_RU: $property должен быть почтовым индексом

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
ru_RU: $property должен быть спецификацией для Semantic Versioning

en: $property must be a string
ru_RU: $property должен быть строкой

en: $property must be a Tax Identification Number
ru_RU: $property должен быть налоговым идентификационным номером

en: $property must be a URL address
ru_RU: property должен быть URL-адресом

en: $property must be a UUID
ru_RU: $property должен быть UUID

en: $property must be a valid domain name
ru_RU: $property должен быть допустимым именем домена

en: $property must be a valid IANA time-zone
ru_RU: $property должен быть действительным часовым поясом IANA

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
ru_RU: $property должен быть допустимой строкой даты ISO 8601

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
ru_RU: $property должен быть допустимым ISO31661 код Alpha2

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
ru_RU: $property должен быть действительным ISO31661 код Alpha3

en: $property must be a valid ISO4217 currency code
ru_RU: $property должен быть допустимым ISO4217 кодом валюты

en: $property must be a valid phone number
ru_RU: $property должен быть действительным номером телефона

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
ru_RU: $property должен быть корректным представлением военного времени в формате HH:MM

en: $property must be an array
ru_RU: $property должен быть массивом

en: $property must be an EAN (European Article Number)
ru_RU: $property должен быть EAN (европейский номер статьи)

en: $property must be an email
ru_RU: $property должен быть email

en: $property must be an Ethereum address
ru_RU: $property должен быть Ethereum адресом

en: $property must be an IBAN
ru_RU: $property должен быть IBAN

en: $property must be an instance of $constraint
ru_RU: $property должен быть экземпляром $constraint

en: $property must be an integer number
ru_RU: $property должно быть целым числом

en: $property must be an ip address
ru_RU: $property должен быть IP-адресом

en: $property must be an ISBN
ru_RU: $property должен быть ISBN

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
ru_RU: $property должен быть ISIN (идентификатор запасов/безопасности)

en: $property must be an ISRC
ru_RU: $property должен быть ISRC

en: $property must be an object
ru_RU: $property должен быть объектом

en: $property must be base32 encoded
ru_RU: $property должен быть в кодировке base32

en: $property must be base58 encoded
ru_RU: $property должен быть в кодировке base58

en: $property must be base64 encoded
ru_RU: $property должен быть в кодировке base64

en: $property must be divisible by $constraint1
ru_RU: $property должен быть делим на $constraint1

en: $property must be empty
ru_RU: $property должен быть пустым

en: $property must be equal to $constraint1
ru_RU: $property должен быть равен $constraint1

en: $property must be locale
ru_RU: $property должен быть локалью

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
ru_RU: $property должен быть длиннее или равен $constraint1 и меньше или равен $constraint2 символов

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
ru_RU: $property должен быть длиннее или равен $constraint1 символов

en: $property must be magnet uri format
ru_RU: $property должно быть в формате Magnet uri

en: $property must be MIME type format
ru_RU: $property должен быть MIME-форматом

en: $property must be one of the following values: $constraint1
ru_RU: $property должен быть одним из следующих значений: $constraint1

en: $property must be one of the following values: $constraint2
ru_RU: $property должен иметь одно из следующих значений: $constraint2

en: $property must be RFC 3339 date
ru_RU: $property должен быть датой RFC 3339

en: $property must be RGB color
ru_RU: $property должен быть RGB цвет

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
ru_RU: $property должен быть короче или равен $constraint1 символов

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
ru_RU: $property должен быть короче или равен $constraint2 символов

en: $property must be uppercase
ru_RU: $property должен быть заглавным

en: $property must be valid octal number
ru_RU: $property должно быть действительным восьмеричным числом

en: $property must be valid passport number
ru_RU: $property должен быть действительным номером паспорта

en: $property must contain $constraint1 values
ru_RU: $property должен содержать $constraint1 значений

en: $property must contain a $constraint1 string
ru_RU: $property должен содержать $constraint1 строку

en: $property must contain a full-width and half-width characters
ru_RU: $property должен содержать символы с полной шириной и полушириной

en: $property must contain a full-width characters
ru_RU: $property должен содержать целую ширину символов

en: $property must contain a half-width characters
ru_RU: $property должен содержать символы с половиной ширины

en: $property must contain any surrogate pairs chars
ru_RU: $property должен содержать любые пары суррогатных символов

en: $property must contain at least $constraint1 elements
ru_RU: $property должен содержать как минимум $constraint1 элементов

en: $property must contain no more than $constraint1 elements
ru_RU: $property не должен содержать более элементов $constraint1

en: $property must contain one or more multibyte chars
ru_RU: $property должен содержать один или более символов в мультибайтах

en: $property must contain only ASCII characters
ru_RU: $property должен содержать только ASCII символы

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
ru_RU: $property должен содержать только буквы (a-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
ru_RU: $property должен содержать только буквы и цифры

en: $property must match $constraint1 regular expression
ru_RU: $property должен совпадать с регулярным выражением $constraint1

en: $property must not be greater than $constraint1
ru_RU: $property не должен быть больше чем $constraint1

en: $property must not be less than $constraint1
ru_RU: $property должен быть не меньше чем $constraint1

en: $property should not be empty
ru_RU: $property не может быть пустым

en: $property should not be equal to $constraint1
ru_RU: $property не должен быть равен $constraint1

en: $property should not be null or undefined
ru_RU: $property не должен быть пустым или неопределенным

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
ru_RU: $property не должен быть одним из следующих значений: $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
ru_RU: $property не должен содержать $constraint1 значений

en: $property should not contain a $constraint1 string
ru_RU: $property не должен содержать $constraint1 строку

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
ru_RU: длина байта $property должна совпадать с диапазоном ($constraint1, $constraint2)

en: All $property's elements must be unique
ru_RU: Все элементы $property должны быть уникальными

en: each value in
ru_RU: каждое значение в

en: maximal allowed date for
ru_RU: максимально допустимая дата для

en: minimal allowed date for
ru_RU: минимально допустимая дата для

en: nested property $property must be either object or array
ru_RU: вложенное свойство $property должно быть либо объектом, либо массивом
