PostgreSQL 18 - en to sv translation catalogue (134 entries)

en: 
    
    Values to be changed:
sv: 
    
    Värden att förändra:

en: 
    Options to override control file values:
sv: 
    Flaggor som övertrumfar värden i kontrollfilen:

en: 
    Options:
sv: 
    Flaggor:

en: 
    Report bugs to <%s>.
sv: 
    Rapportera fel till <%s>.

en:       --char-signedness=OPTION     set char signedness to "signed" or "unsigned"
sv:       --char-signedness=FLAGGA     sätt signering för char till "signed" eller "unsigned"

en:       --wal-segsize=SIZE           size of WAL segments, in megabytes
sv:       --wal-segsize=STORLEK        storlek på WAL-segment i megabyte

en:   %s [OPTION]... DATADIR
sv:   %s [FLAGGA]... DATAKATALOG

en:   -?, --help             show this help, then exit
sv:   -?, --help             visa den här hjälpen, avsluta sedan

en:   -O, --multixact-offset=OFFSET    set next multitransaction offset
sv:   -O, --multixact-offset=OFFSET    sätt nästa multitransaktionsoffset

en:   -V, --version          output version information, then exit
sv:   -V, --version          visa versionsinformation, avsluta sedan

en:   -c, --commit-timestamp-ids=XID,XID
                                       set oldest and newest transactions bearing
                                       commit timestamp (zero means no change)
sv:   -c, --commit-timestamp-ids=XID,XID
                                       sätt äldsta och nyaste transaktionerna som
                                       kan ha commit-tidstämpel (noll betyder
                                       ingen ändring)

en:   -e, --epoch=XIDEPOCH             set next transaction ID epoch
sv:   -e, --epoch=XIDEPOCH             sätter epoch för nästa transaktions-ID

en:   -f, --force            force update to be done even after unclean shutdown or
                             if pg_control values had to be guessed
sv:   -f, --force            tvinga uppdatering även om servern inte stängts ner
                             korrekt eller om värden i pg_control har gissats

en:   -l, --next-wal-file=WALFILE      set minimum starting location for new WAL
sv:   -l, --next-wal-file=WALFIL       sätt minsta startposition för ny WAL

en:   -m, --multixact-ids=MXID,MXID    set next and oldest multitransaction ID
sv:   -m, --multixact-ids=MXID,MXID    sätt nästa och äldsta multitransaktions-ID

en:   -n, --dry-run          no update, just show what would be done
sv:   -n, --dry-run          ingen updatering; visa bara planerade åtgärder

en:   -o, --next-oid=OID               set next OID
sv:   -o, --next-oid=OID               sätt nästa OID

en:   -u, --oldest-transaction-id=XID  set oldest transaction ID
sv:   -u, --oldest-transaction-id=XID  sätt äldsta transaktions-ID

en:   -x, --next-transaction-id=XID    set next transaction ID
sv:   -x, --next-transaction-id=XID    sätt nästa transaktions-ID

en:  [-D, --pgdata=]DATADIR  data directory
sv:  [-D, --pgdata=]DATADIR  datakatalog

en: %s home page: <%s>
sv: hemsida för %s: <%s>

en: %s must be in range %d..%d
sv: %s måste vara i intervallet %d..%d

en: %s resets the PostgreSQL write-ahead log.
sv: %s återställer write-ahead-log för PostgreSQL.

en: 64-bit integers
sv: 64-bitars heltal

en: Blocks per segment of large relation: %u
sv: Block per segment i en stor relation:       %u

en: Bytes per WAL segment:                %u
sv: Segmentstorlek i transaktionsloggen:        %u

en: Catalog version number:               %u
sv: Katalogversion:                             %u

en: Current pg_control values:
sv: Nuvarande värden för pg_control:

en: Data page checksum version:           %u
sv: Checksummaversion för datasidor:            %u

en: Database block size:                  %u
sv: Databasens blockstorlek:                    %u

en: Date/time type storage:               %s
sv: Representation av dag och tid:              %s

en: Default char data signedness:         %s
sv: Standard signering för char-data:           %s

en: File "%s" contains "%s", which is not compatible with this program's version "%s".
sv: Filen "%s" innehåller "%s", vilket inte är kompatibelt med detta programmets version "%s".

en: First log segment after reset:        %s
sv: Första loggsegment efter återställning: %s

en: Float8 argument passing:              %s
sv: Åtkomst till float8-argument:               %s

en: Guessed pg_control values:
sv: Gissade värden för pg_control:

en: If these values seem acceptable, use -f to force reset.
sv: Om dessa värden verkar godtagbara, använd då -f för att framtvinga återställning.

en: If you are sure the data directory path is correct, execute
      touch %s
    and try again.
sv: Om du är säker på att sökvägen till datakatalogen är riktig,
    utför då "touch %s" och försök sedan igen.

en: If you want to proceed anyway, use -f to force reset.
sv: Om du vill fortsätta ändå, använd -f för att framtvinga återställning.

en: Is a server running?  If not, delete the lock file and try again.
sv: Kör servern redan? Om inte, radera låsfilen och försök igen.

en: Latest checkpoint's NextMultiOffset:  %u
sv: NextMultiOffset vid senaste kontrollpunkt:  %u

en: Latest checkpoint's NextMultiXactId:  %u
sv: NextMultiXactId vid senaste kontrollpunkt:  %u

en: Latest checkpoint's NextOID:          %u
sv: NextOID vid senaste kontrollpunkt:          %u

en: Latest checkpoint's NextXID:          %u:%u
sv: NextXID vid senaste kontrollpunkt:          %u:%u

en: Latest checkpoint's TimeLineID:       %u
sv: TimeLineID vid senaste kontrollpunkt:       %u

en: Latest checkpoint's full_page_writes: %s
sv: Senaste kontrollpunktens full_page_writes:  %s

en: Latest checkpoint's newestCommitTsXid:%u
sv: newestCommitTsXid vid senaste kontrollpunkt:%u

en: Latest checkpoint's oldestActiveXID:  %u
sv: oldestActiveXID vid senaste kontrollpunkt:  %u

en: Latest checkpoint's oldestCommitTsXid:%u
sv: oldestCommitTsXid vid senaste kontrollpunkt:%u

en: Latest checkpoint's oldestMulti's DB: %u
sv: DB för oldestMulti vid senaste kontrollpkt: %u

en: Latest checkpoint's oldestMultiXid:   %u
sv: oldestMultiXid vid senaste kontrollpunkt:   %u

en: Latest checkpoint's oldestXID's DB:   %u
sv: DB för oldestXID vid senaste kontrollpunkt: %u

en: Latest checkpoint's oldestXID:        %u
sv: oldestXID vid senaste kontrollpunkt:        %u

en: Maximum columns in an index:          %u
sv: Maximalt antal kolonner i ett index:        %u

en: Maximum data alignment:               %u
sv: Maximal jämkning av data (alignment):       %u

en: Maximum length of identifiers:        %u
sv: Maximal längd för identifierare:            %u

en: Maximum size of a TOAST chunk:        %u
sv: Maximal storlek för en TOAST-enhet:         %u

en: NextMultiOffset:                      %u
sv: NextMultiOffset:                        %u

en: NextMultiXactId:                      %u
sv: NextMultiXactId:                        %u

en: NextOID:                              %u
sv: NextOID:                                %u

en: NextXID epoch:                        %u
sv: Epoch för NextXID:                       %u

en: NextXID:                              %u
sv: NextXID:                                %u

en: OID (-o) must not be 0
sv: OID (-o) får inte vara 0.

en: OldestMulti's DB:                     %u
sv: DB för OldestMulti:                     %u

en: OldestMultiXid:                       %u
sv: OldestMultiXid:                         %u

en: OldestXID's DB:                       %u
sv: DB för OldestXID:                       %u

en: OldestXID:                            %u
sv: OldestXID:                              %u

en: Resetting the write-ahead log might cause data to be lost.
sv: Nollställa write-ahead-loggen kan göra att data förloras.

en: Size of a large-object chunk:         %u
sv: Storlek för large-object-enheter:           %u

en: Try "%s --help" for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: Usage:
sv: Användning:

en: WAL block size:                       %u
sv: Blockstorlek i transaktionsloggen:          %u

en: Write-ahead log reset
sv: Återställning av write-ahead-log

en: You must run %s as the PostgreSQL superuser.
sv: Du måste köra %s som PostgreSQL:s superuser.

en: argument of %s must be a power of two between 1 and 1024
sv: argumentet till %s måste vara en tvåpotens mellan 1 och 1024

en: by reference
sv: referens

en: by value
sv: värdeåtkomst

en: byte ordering mismatch
sv: byte-ordning stämmer inte

en: cannot be executed by "root"
sv: kan inte köras av "root"

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
sv: kan inte duplicera null-pekare (internt fel)

en: could not allocate SIDs: error code %lu
sv: kunde inte allokera SID: felkod %lu

en: could not change directory to "%s": %m
sv: kunde inte byta katalog till "%s": %m

en: could not close directory "%s": %m
sv: kunde inte stänga katalog "%s": %m

en: could not close file "%s": %m
sv: kunde inte stänga fil "%s": %m

en: could not create restricted token: error code %lu
sv: kunde inte skapa token för begränsad åtkomst: felkod %lu

en: could not delete file "%s": %m
sv: kunde inte radera fil "%s": %m

en: could not fsync file "%s": %m
sv: kunde inte fsync:a fil "%s": %m

en: could not get exit code from subprocess: error code %lu
sv: kunde inte hämta statuskod för underprocess: felkod %lu

en: could not open directory "%s": %m
sv: kunde inte öppna katalog "%s": %m

en: could not open file "%s" for reading: %m
sv: kunde inte öppna filen "%s" för läsning: %m

en: could not open file "%s": %m
sv: kunde inte öppna fil "%s": %m

en: could not open process token: error code %lu
sv: kunde inte öppna process-token: felkod %lu

en: could not re-execute with restricted token: error code %lu
sv: kunde inte köra igen med token för begränsad åtkomst: felkod %lu

en: could not read directory "%s": %m
sv: kunde inte läsa katalog "%s": %m

en: could not read file "%s": %m
sv: kunde inte läsa fil "%s": %m

en: could not read file "%s": read %d of %zu
sv: kunde inte läsa fil "%s": läste %d av %zu

en: could not read permissions of directory "%s": %m
sv: kunde inte läsa rättigheter på katalog "%s": %m

en: could not rename file "%s" to "%s": %m
sv: kunde inte döpa om fil "%s" till "%s": %m

en: could not start process for command "%s": error code %lu
sv: kunde inte starta process för kommando "%s": felkod %lu

en: could not stat file "%s": %m
sv: kunde inte göra stat() på fil "%s": %m

en: could not synchronize file system for file "%s": %m
sv: kan inte synkronisera filsystemet för fil "%s": %m

en: could not write file "%s": %m
sv: kunde inte skriva fil "%s": %m

en: data directory is of wrong version
sv: datakatalogen har fel version

en: database server was not shut down cleanly
sv: databasservern stångdes inte ner utan fel

en: detail:
sv: detalj:

en: error:
sv: fel:

en: fsync error: %m
sv: misslyckad fsync: %m

en: hint:
sv: tips:

en: invalid argument for option %s
sv: ogiltigt argument för flaggan %s

en: invalid value "%s" for option %s
sv: ogiltigt värde "%s" för flaggan "%s"

en: lock file "%s" exists
sv: låsfil med namn "%s" finns redan

en: multitransaction offset (-O) must be between 0 and %u
sv: multitransaktionsoffset (-O) måste vara mellan 0 och %u

en: no data directory specified
sv: ingen datakatalog angiven

en: not proceeding because control file values were guessed
sv: fortsätter inte eftersom kontrollfilens värden har gissats

en: off
sv: av

en: oldest multitransaction ID (-m) must not be 0
sv: Äldsta multitransaktions-ID (-m) får inte vara 0.

en: oldest transaction ID (-u) must be greater than or equal to %u
sv: äldsta transaktions-ID (-u) måste vara större än eller lika med %u

en: on
sv: på

en: out of memory
sv: slut på minne

en: pg_control exists but has invalid CRC; proceed with caution
sv: pg_control existerar men har ogiltig CRC. Fortsätt med varsamhet.

en: pg_control exists but is broken or wrong version; ignoring it
sv: pg_control existerar men är trasig eller har fel version. Den ignoreras.

en: pg_control specifies invalid WAL segment size (%d byte); proceed with caution | pg_control specifies invalid WAL segment size (%d bytes); proceed with caution
sv[0]: pg_control anger ogiltig WAL-segmentstorlek (%d byte); fortsätt med varsamhet.
sv[1]: pg_control anger ogiltig WAL-segmentstorlek (%d byte); fortsätt med varsamhet.

en: pg_control version number:            %u
sv: Versionsnummer för pg_control:              %u

en: possible byte ordering mismatch
    The byte ordering used to store the pg_control file might not match the one
    used by this program.  In that case the results below would be incorrect, and
    the PostgreSQL installation would be incompatible with this data directory.
sv: möjligt fel i byteordning
    Den byteordning som filen från pg_control lagrats med passar kanske
    inte detta program. I så fall kan nedanstående resultat vara felaktiga
    och PostgreSQL-installationen vara inkompatibel med databaskatalogen.

en: signed
sv: signerad

en: this build does not support sync method "%s"
sv: detta bygge stöder inte synkmetod "%s"

en: too many command-line arguments (first is "%s")
sv: för många kommandoradsargument (första är "%s")

en: transaction ID (-c) must be either %u or greater than or equal to %u
sv: transaktions-ID (-c) måste antingen vara %u eller större än eller lika med %u

en: transaction ID (-x) must be greater than or equal to %u
sv: transaktions-ID (-x) måste vara större än eller lika med %u

en: transaction ID epoch (-e) must not be -1
sv: Epoch (-e) för transaktions-ID får inte vara -1.

en: unexpected empty file "%s"
sv: oväntad tom fil "%s"

en: unrecognized sync method: %s
sv: okänd synkmetod: %s

en: unsigned
sv: osignerad

en: warning:
sv: varning:
