STF - en to ja translation catalogue (301 entries)

en: A new version of STF is available
ja: STFの新しいバージョンがリリースされました

en: Access Tokens
ja: アクセストークン

en: Account
ja: アカウント

en: Action
ja: アクション

en: Actions
ja: アクション

en: Activity
ja: アクティビティ

en: ADB Keys
ja: ADBキー

en: Add
ja: 追加

en: Add ADB Key
ja: ADBキーを追加

en: Add Key
ja: キー追加

en: Add the following ADB Key to STF?
ja: STFに下記のADBキーを追加しますか？

en: Admin mode has been disabled.
ja: 管理モードは無効になりました。

en: Admin mode has been enabled.
ja: 管理モードは有効になりました。

en: Advanced
ja: 高度機能

en: Advanced Input
ja: 高度な入力

en: Airplane Mode
ja: 機内モード

en: App Store
ja: アプリストア

en: App Upload
ja: アプリアップロード

en: Apps
ja: アプリ

en: Are you sure you want to reboot this device?
ja: この端末を再起動しますか？

en: Automation
ja: 自動化

en: Available
ja: 利用可能

en: Back
ja: 戻る

en: Battery
ja: バッテリー

en: Battery Health
ja: バッテリー健康状態

en: Battery Level
ja: バッテリーレベル

en: Battery Source
ja: バッテリー電力源

en: Battery Status
ja: バッテリー状態

en: Battery Temp
ja: バッテリー温度

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Busy
ja: 貸し出し中

en: Busy Devices
ja: 貸出し中

en: Camera
ja: カメラ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot access specified URL
ja: 指定されたURLはアクセスできません

en: Carrier
ja: キャリア

en: Category
ja: カテゴリー

en: Charging
ja: 充電中

en: Check errors below
ja: 下記エラーがありました

en: Clear
ja: クリア

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Cold
ja: コールド

en: Connected
ja: 接続中

en: Connected successfully.
ja: 接続できました。

en: Control
ja: リモート操作

en: Cookies
ja: クッキー

en: Cores
ja: コア数

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: D-pad Center
ja: D-padセンター

en: D-pad Down
ja: D-pad下

en: D-pad Left
ja: D-pad左

en: D-pad Right
ja: D-pad右

en: D-pad Up
ja: D-pad上

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Data
ja: データ

en: Date
ja: 日付

en: Dead
ja: 残量なし

en: Delete
ja: 削除

en: Density
ja: 表示密度

en: Details
ja: 詳細

en: Developer
ja: 開発者

en: Device
ja: デバイス

en: Device cannot get kicked from the group
ja: このデバイスはグループからキックできません。

en: Device is not present anymore for some reason.
ja: 実機が見えなくなりました。

en: Device is present but offline.
ja: デバイスは接続されているが、オフラインになっています。

en: Device Photo
ja: 実機写真

en: Device Settings
ja: 実機設定

en: Device was disconnected
ja: デバイスへの接続が切れました

en: Device was kicked by automatic timeout.
ja: デバイスは自動タイムアウトにより切断されました。

en: Devices
ja: 端末リスト

en: Disable WiFi
ja: 無線LANを無効にする

en: Discharging
ja: 放電中

en: Disconnected
ja: 切断中

en: Display
ja: ディスプレー

en: Drop file to upload
ja: ここにファイルをドロップ

en: Dummy
ja: ダミー

en: Enable notifications
ja: 通知を有効にする

en: Enable WiFi
ja: 無線LANを有効にする

en: Encrypted
ja: 暗号化

en: Error
ja: エラー

en: Error while getting data
ja: データ取得中にエラーが発生しました。

en: Error while reconnecting
ja: 再接続時にエラーが発生しました

en: Ethernet
ja: イーサーネット

en: Executes remote shell commands
ja: リモートシェルコマンドを実行する

en: Failed to download file
ja: ファイルのダウンロードが失敗しした。

en: Fast Forward
ja: 早送り

en: File Explorer
ja: エクスプローラー

en: Filter
ja: フィルター

en: Find Device
ja: 実機を探す

en: Fingerprint
ja: 指紋

en: Frequency
ja: クロック

en: Full
ja: フル

en: General
ja: 一般

en: Generate Access Token
ja: アクセストークン生成

en: Generate Login for VNC
ja: VNC用にログイン情報生成

en: Generate New Token
ja: 新規トークン生成

en: Get
ja: 取得

en: Get clipboard contents
ja: クリップボードの中身を取得する

en: Go Back
ja: 戻る

en: Go Forward
ja: 進む

en: Go to Device List
ja: 端末リストへ

en: Good
ja: 良い

en: Hardware
ja: ハードウェア

en: Health
ja: 健康状態

en: Height
ja: 高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide Screen
ja: 画面を非表しない

en: Home
ja: ホーム

en: Host
ja: ホスト

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Incorrect login details
ja: 不正ログイン情報

en: Info
ja: 情報

en: Inspect Device
ja: 端末の要素検証

en: Inspecting is currently only supported in WebView
ja: 要素の検証機能は、現在WebViewのみ対応

en: Inspector
ja: 要素の検証

en: Installation canceled by user.
ja: インストールはユーザーによってキャンセルされました。

en: Installation failed due to an unknown error.
ja: インストールが未知のエラーで失敗しました。

en: Installation succeeded.
ja: インストールが完了しました。

en: Installation timed out.
ja: インストールがタイムアウトしました。

en: Installing app...
ja: アプリをインストール中...

en: Key
ja: キー

en: Keys
ja: 認証キー

en: Landscape
ja: 横

en: Language
ja: 言語

en: Launch Activity
ja: アクティビティを起動する

en: Launching activity...
ja: アクティビティを起動中...

en: Level
ja: レベル

en: Local Settings
ja: ローカル設定

en: Location
ja: 場所

en: Lock Rotation
ja: 回転ロック

en: Logs
ja: ログ

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Manage Apps
ja: アプリ管理

en: Manner Mode
ja: マナーモード

en: Manufacturer
ja: メーカー

en: Media
ja: メディア

en: Memory
ja: メモリー

en: Menu
ja: メニュー

en: Mobile
ja: モバイル

en: Mobile DUN
ja: モバイルDUN

en: Mobile High Priority
ja: モバイル最優先

en: Mobile MMS
ja: モバイルMMS

en: Mobile SUPL
ja: モバイルSUPL

en: Model
ja: 機種名

en: More about Access Tokens
ja: アクセストークンについて

en: More about ADB Keys
ja: ADBキーについて

en: Mute
ja: 音を消す

en: Name
ja: 名称

en: Navigation
ja: ブラウジング

en: Network
ja: ネットワーク

en: Next
ja: 次

en: No
ja: いいえ

en: No access tokens
ja: アクセストークンはありません

en: No ADB keys
ja: ADBキーはありません

en: No clipboard data
ja: クリップボードデータはありません

en: No cookies to show
ja: クッキーはありません

en: No device screen
ja: 画面が表示できません

en: No devices connected
ja: 端末が接続されていません

en: No photo available
ja: 写真はありません

en: No Ports Forwarded
ja: フォワードされたポートはありません

en: No screenshots taken
ja: キャプチャはありません

en: Normal Mode
ja: 通常モード

en: Not Charging
ja: 充電されていない

en: Notes
ja: 注釈

en: Nothing to inspect
ja: 要素の検証対象はありません

en: Notifications
ja: 通知

en: Number
ja: 番号

en: Offline
ja: オフライン

en: Oops!
ja: おっと！

en: Open
ja: 開く

en: Orientation
ja: 方向

en: Over Voltage
ja: 過電圧

en: Overheat
ja: 過熱

en: Package
ja: パッケージ

en: Password
ja: パスワード

en: Permissions
ja: 権限

en: Phone
ja: 電話番号

en: Phone ICCID
ja: 携帯ICCID

en: Phone IMEI
ja: 携帯IMEI

en: Physical Device
ja: 物理デバイス

en: Place
ja: 場所

en: Platform
ja: プラットホーム

en: Play/Pause
ja: 再生/停止

en: Please enter a valid email
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter your email
ja: メールアドレスを入力してください

en: Please enter your LDAP username
ja: LDAPユーザー名を入力してください

en: Please enter your name
ja: お名前を入力してください

en: Please enter your password
ja: パスワードを入力してください

en: Please enter your Store password
ja: ストアのパスワードを入力してください

en: Please enter your Store username
ja: ストアのユーザ名を入力してください

en: Port
ja: ポート

en: Port Forwarding
ja: ポートフォワーディング

en: Portrait
ja: 縦

en: Power
ja: 電源

en: Power Source
ja: 電力源

en: Preparing
ja: 準備中

en: Press Back button
ja: 戻るボタンを押す

en: Press Home button
ja: ホームボタンを押す

en: Press Menu button
ja: メニューボタンを押す

en: Previous
ja: 前

en: Processing...
ja: 処理中...

en: Product
ja: 型番

en: Pushing app...
ja: アプリをプッシュ中...

en: Ready
ja: 利用可能

en: Reconnected successfully.
ja: 正常に再接続しました。

en: Refresh
ja: 更新

en: Released
ja: 発売日

en: Reload
ja: 再読込

en: Remote debug
ja: リモートデバッグ

en: Remove
ja: 削除

en: Reset
ja: 初期化

en: Reset all browser settings
ja: ブラウザの設定をリセットする

en: Reset Settings
ja: すべての設定をリセット

en: Restart Device
ja: 端末を再起動

en: Retrieving the device screen has timed out.
ja: 実機画面の取得はタイムアウトになりました。

en: Retry
ja: 再試行

en: Rewind
ja: 巻き戻す

en: Roaming
ja: ローミング

en: Rotate Left
ja: 左回りに回転

en: Rotate Right
ja: 右回りに回転

en: Run
ja: 実行

en: Run JavaScript
ja: JavaScript注入

en: Run the following on your command line to debug the device from your Browser
ja: 次のコマンドをコマンドラインで実行しますと、お使いのブラウザより端末のデバッグができます。

en: Run the following on your command line to debug the device from your IDE
ja: 次のコマンドをコマンドラインで実行しますと、お使いのIDEより端末のデバッグができます。

en: Run this command to copy the key to your clipboard
ja: 次のコマンドを実行しますと、キーがコピーされます

en: Save ScreenShot
ja: スクリーンショットを保存する

en: Save...
ja: 保存する...

en: Screen
ja: 解像度

en: Screenshot
ja: キャプチャ

en: Screenshots
ja: キャプチャ

en: SD Card Mounted
ja: SDカード

en: Search
ja: 検索

en: Selects Next IME
ja: 入力モードの切り替え

en: Serial
ja: シリアル

en: Server
ja: サーバー

en: Server error. Check log output.
ja: サーバーエラー。ログを確認してください。

en: Set
ja: 設定

en: Set Cookie
ja: クッキー設定

en: Settings
ja: 設定

en: Shell
ja: シェル

en: Show Screen
ja: 画面を表示する

en: Sign In
ja: サインイン

en: Sign Out
ja: サインアウト

en: Silent Mode
ja: マナーモード

en: Size
ja: サイズ

en: Socket connection was lost
ja: ソケットへの接続が切れました

en: Someone stole your device.
ja: 誰かはデバイスを盗みました。

en: Special Keys
ja: 特別なキー

en: Start/Stop Logging
ja: ログ取得の開始／停止

en: Status
ja: ステータス

en: Stop
ja: 停止

en: Stop Using
ja: 停止する

en: Store Account
ja: ストアアカウント

en: Sub Type
ja: サブタイプ

en: Switch Charset
ja: 文字入力の切り替え

en: Tag
ja: タグ

en: Take Pageshot (Needs WebView running)
ja: ページ全体ショットを撮る（現在はWebViewのみ対応）

en: Take Screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Temperature
ja: 温度

en: Text
ja: テキスト

en: The device will be unavailable for a moment.
ja: しばらく端末が利用できなくなります。

en: The existing package could not be deleted.
ja: 既存のパッケージは削除できませんでした。

en: The URI passed in is invalid.
ja: 渡されたURIは無効です。

en: Time
ja: 時刻

en: Tip:
ja: ヒント：

en: Title
ja: タイトル

en: Toggle Web/Native
ja: ウェブ/ネイティブを選択

en: Total Devices
ja: 全機種

en: Try to reconnect
ja: 再接続する

en: Type
ja: タイプ

en: Unauthorized
ja: 権限外

en: Uninstall
ja: 削除

en: Unknown
ja: 未知

en: Unknown reason.
ja: 未知。

en: Unlock Rotation
ja: 回転アンロック

en: Unspecified Failure
ja: 未定義の失敗

en: Upload failed
ja: アップロードが失敗しました

en: Upload From Link
ja: リンク先よりアップロードする

en: Upload unknown error
ja: アップロード未知エラー

en: Uploaded file is not valid
ja: アップロードされたファイル

en: Uploading...
ja: アップロード中...

en: Usable Devices
ja: 利用可能

en: Usb speed
ja: USB速度

en: Use
ja: 利用する

en: User
ja: ユーザ

en: Username
ja: ユーザ名

en: Using
ja: 利用中

en: Using Fallback
ja: フォールバックを使用中

en: Version
ja: バージョン

en: Version Update
ja: バージョンアップ

en: Vibrate Mode
ja: マナーモード（バイブON）

en: Voltage
ja: 電圧

en: Volume
ja: 音量

en: Volume Down
ja: 音量↓

en: Volume Up
ja: 音量↑

en: Warning:
ja: 注意:

en: Width
ja: 幅

en: WiFi
ja: 無線LAN

en: Wireless
ja: 無線

en: Yes
ja: はい

en: You (or someone else) kicked the device.
ja: この実機はキックされました。
