Sakurairo - en to ja_JP translation catalogue (408 entries)

en: 
    Last Check Time: %s
ja_JP: 
    最終チェック時間: %s

en: 
    Please review this submission in your WordPress admin panel.
ja_JP: 
    WordPressの管理画面でこの投稿を確認してください。

en:  Previous
ja_JP:  前へ

en:  Watched
ja_JP:  見て

en:  anime.
ja_JP:  アニメ。

en:  comment
ja_JP:  コメント

en:  comments
ja_JP:  コメント

en:  days ago
ja_JP:  日前

en:  episodes.
ja_JP:  エピソード。

en:  hours ago
ja_JP:  時間前

en:  items)
ja_JP:  項目)

en:  minutes ago
ja_JP:  分前

en:  records
ja_JP:  記録

en:  seconds ago
ja_JP:  秒前

en: %d day ago | %d days ago
ja_JP[0]: %d 日前

en: %d hour ago | %d hours ago
ja_JP[0]: %d 時間前

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja_JP[0]: %d 分前

en: %d month ago | %d months ago
ja_JP[0]: %dヶ月前

en: %d week ago | %d weeks ago
ja_JP[0]: %d 週間前

en: %s Hour | %s Hours
ja_JP[0]: %s 時間

en: %s Minute | %s Minutes
ja_JP[0]: %s 分

en: %s Word | %s Words
ja_JP[0]: %s 文字数

en: %s more days to next level
ja_JP: 次のレベルまであと %s 日

en: %s more links to next level
ja_JP: 次のレベルまであと %s つ

en: %s more visits to next level
ja_JP: 次のレベルまであと %s 回

en: %s more words to next level
ja_JP: 次のレベルまであと %s 語

en: %s says:
ja_JP: %s は言う：

en: -- Select Post --
ja_JP: -- セレクト・ポスト --

en: 1 Comment
ja_JP: 1件のコメント

en: 10 files max per request
ja_JP: 1 回のリクエストで送信できるファイル数の上限は 10 個です

en: 5 MB max per file.
    
    「{0}」
    
    This image is too large~Please reupload!
ja_JP: 1ファイルの最大サイズは 5 MB です。
    
    「{0}」
    
    この画像が大きすぎる~再アップロードしてください!

en: <b> For a better experience, please do not set <a href="/wp-admin/options-permalink.php"> permalink </a> as plain. To do this, you may need to configure <a href="https://www.wpdaxue.com/wordpress-rewriterule.html" target="_blank"> pseudo-static </a>. </ b>
ja_JP: <b> より良い体験のために、 <a href="/wp-admin/options-permalink.php"> パーマリンク </a> をプレーンとして設定しないでください。これを行うには、 <a href="https://qiita.com/cyborg__ninja/items/8a191a00d402e78d8823" target="_blank"> 擬似静的化 </a>を構成する必要があります。 </b>

en: A WordPress theme that is built with AI-assisted reading features, colorful, user-friendly, well-rounded, and rich in functionalities. (Based on Theme Sakura)
ja_JP: AIが読み上げをアシストするWordPressテーマ。カラフルで親しみやすく、機能が充実しています。(テーマ「さくら」を基に作成）

en: A new friend link has been submitted on your website %s:
ja_JP: あなたのWebサイトに新しい友達リンクが送信されました： %s

en: AI Excerpt
ja_JP: AI 概要

en: API key not set, please configure the ChatGPT API key in the theme settings first.
ja_JP: APIキーが設定されていません。まずテーマ設定でChatGPT APIキーを設定してください。

en: About Article Annotations
ja_JP: 記事注釈について

en: Access denied
ja_JP: アクセス拒否

en: Access denied.
ja_JP: アクセス拒否

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Add Annotation
ja_JP: 注釈の追加

en: Add New Shuoshuo
ja_JP: 新しいツイートを追加

en: Advertisement is forbidden 😀
ja_JP: AD は禁止されています

en: All Shuoshuo
ja_JP: すべてのツイート

en: All images have been compressed to WebP format. The original files are stored in the 'backup' folder.<br> Please confirm correctness before reinitializing the index.<br>
ja_JP: すべての画像はWebp形式に変換され、元のファイルはbackupフォルダに保存されました。<br>問題がなければインデックスを再構築してください。<br>

en: All item has been loaded.
ja_JP: すべてのアイテムが読み込まれました。

en: All links check has been triggered. Please refresh this page in a few moments to see the results.
ja_JP: すべてのリンクのチェックが開始されました。結果を確認するには、しばらくしてからこのページを更新してください。

en: An error has occurred.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: An error occured:
ja_JP: エラーが発生しました。

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
ja_JP: 予期せぬエラーが発生しました。後でもう一度お試しください。

en: Annotation Data:
ja_JP: 注釈データ：

en: Annotations Debug Information for post "%s" (ID: %d)
ja_JP: 投稿 「%s」 の注釈デバッグ情報 (ID: %d)

en: Annotations for the post have been deleted.
ja_JP: この投稿の注釈は削除されました。

en: Annotations updated successfully
ja_JP: 注釈の更新に成功

en: Annotations updated successfully.
ja_JP: アノテーションは正常に更新されました。

en: Are you sure you want set it private?
ja_JP: プライベートに設定してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete the annotation data for this post?
ja_JP: 本当にこの記事の注釈データを削除しますか？

en: Article Annotations Management
ja_JP: 記事注釈管理

en: Attempting to save test data to post %d...
ja_JP: テスト・データをポスト %d に保存しようとしています。

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Author Count
ja_JP: 著者数

en: Auto pull nickname and avatar with a QQ num. entered
ja_JP: QQ 番号が入力された自動プルニックネームとアバター

en: Backend error
ja_JP: バックエンドエラー

en: Bad Request.
ja_JP: 要求が正しくありません。

en: Bangumi Cache
ja_JP: バングミ・キャッシュ

en: Bangumi ID not set.
ja_JP: Bangumi アカウント ID が設定されていません

en: Blog Running
ja_JP: ブログランニング

en: Bronze Author
ja_JP: 寸楮点墨

en: Bronze Blogger
ja_JP: 時光漣漪

en: Bronze Friendship
ja_JP: 初遇同好

en: Bronze Popularity
ja_JP: 濫觞所始

en: Cache Settings
ja_JP: キャッシュ設定

en: Cache Updated!
ja_JP: キャッシュが更新された！

en: Cache expire time
ja_JP: キャッシュの有効期限

en: Cache settings
ja_JP: キャッシュ設定

en: Cancel Reply
ja_JP: 返信をキャンセル

en: Captcha check passed.
ja_JP: キャプチャ チェックに合格しました。

en: Captcha incorrect.
ja_JP: キャプチャが正しくありません。

en: Captcha timeout.
ja_JP: キャプチャのタイムアウト。

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: ChatGPT API Settings Status
ja_JP: ChatGPT API 設定ステータス

en: Check All Links Now
ja_JP: 今すぐすべてのリンクをチェック

en: Check Now
ja_JP: 今すぐ確認

en: Click here to show captcha
ja_JP: ここをクリックして認証を開始

en: Click to filter
ja_JP: フィルターを適用

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comment Closed
ja_JP: コメント募集は終了しました

en: Comment Count
ja_JP: コメント数

en: Comment in private
ja_JP: プライベートでコメント

en: Comment reply notify
ja_JP: コメント返信通知

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Commiting....
ja_JP: 提出中….

en: Contact Email: %s
ja_JP: 連絡先メールアドレス：%s

en: Contact Email: %s
ja_JP: 連絡先メールアドレス：%s

en: Content Count
ja_JP: コンテンツ数

en: Control Panel
ja_JP: コントロールパネル

en: Copied!
ja_JP: コピーしました!

en: Copy Code
ja_JP: コードをコピー

en: Create empty data
ja_JP: 空のデータを作成する

en: Create empty terms for your custom article
ja_JP: カスタム・アーティクルに空の用語を作成する

en: Currently, no posts contain annotation data.
ja_JP: 現在、注釈データを含む投稿はない。

en: Custom Meta Box
ja_JP: カスタム・メタ・ボックス

en: Dark Mode
ja_JP: ダークモード

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Data Type:
ja_JP: データタイプ：

en: Database Records:
ja_JP: データベースの記録：

en: Database query result: %s
ja_JP: データベース・クエリの結果: %s

en: Debug Information
ja_JP: デバッグ情報

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Annotations
ja_JP: 注釈の削除

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Detected content in the 'backup' folder. Verifying and attempting to restore conversion operations.
ja_JP: backupフォルダにデータを検出、途中から復元を試みています

en: Didn't find what you want, look at the other ones.
ja_JP: あなたが望むものを見つけられなかった、他のものを見てください。

en: Downloading fonts, be aware of your data usage.
ja_JP: フォントをダウンロードするには、データ使用量に注意してください。

en: Dropped
ja_JP: 削除

en: EDIT
ja_JP: 編集

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit %s
ja_JP: %sを編集

en: Edit Post
ja_JP: 投稿を編集する

en: Edit Shuoshuo
ja_JP: ツイートを編集

en: Edit in Annotations Management Page
ja_JP: 注釈管理ページでの編集

en: Emotion
ja_JP: エモーション

en: Emotion Color
ja_JP: エモーションカラー

en: Emotion Meta Box
ja_JP: エモーションメタボックス

en: Empty Address
ja_JP: 空アドレス

en: Error Message: %s
ja_JP: エラー・メッセージ： %s

en: Error: %s
ja_JP: エラー: %s

en: Estimate Reading Time
ja_JP: 読み時間の推定

en: Example Term
ja_JP: タームの例

en: Excerpt
ja_JP: 概要

en: Expand
ja_JP: 拡張

en: Expand / Collapse
ja_JP: 展開/折りたたみ

en: Explanation
ja_JP: 解説

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Failed to generate annotations. Please check API settings or view error logs.
ja_JP: アノテーションの生成に失敗しました。API設定を確認するか、エラーログを表示してください。

en: Failed to submit link. Please try again later.
ja_JP: リンクの送信に失敗しました。後でもう一度お試しください。

en: Failed to update annotations
ja_JP: 注釈の更新に失敗

en: Failure
ja_JP: 失敗

en: Failures
ja_JP: 失敗

en: Finished
ja_JP: 終えた

en: Following
ja_JP: 次

en: For the Emotion, please fill in the Unicode value of the Fontawesome icon, and for the Emotion Color, please fill in the RGBA or hexadecimal color.
ja_JP: エモーションには、Fontawesome アイコンの Unicode 値を、エモーションカラーには、RGBA または 16 進数の色を記入してください。

en: For the Title Style, Please fill in the css style, part of the style need to add !important effective, and for the License, please go to Theme Options to learn how to set it up.
ja_JP: タイトルのスタイルについては、cssスタイルに記入してください。スタイルの一部には、!important effectiveを追加する必要があります。ライセンスについては、テーマオプションで設定方法をご確認ください。

en: Found
ja_JP: 見つかりました

en: Friend Link Submission:
ja_JP: フレンドリンクの投稿 ：

en: Friend Links Status
ja_JP: フレンドリンク状況

en: Generate Annotations
ja_JP: 注釈の生成

en: Generate Annotations for Post
ja_JP: 投稿の注釈を生成する

en: Glad you come, but we've got nothing left.
ja_JP: あなたが来てうれしいですが、私たちは何も残っていません。

en: Go to top
ja_JP: このページのトップへ

en: Gold Author
ja_JP: 映雪囊蛍

en: Gold Blogger
ja_JP: 流光遷徙

en: Gold Friendship
ja_JP: 揮袂成雲

en: Gold Popularity
ja_JP: 如振落葉

en: HTTP Status Code: %s
ja_JP: HTTP ステータス・コード： %s

en: Have you modified the captcha code data? Or refresh the captcha and try again?
ja_JP: 認証コードを変更しましたか？または更新してみてください。

en: Hit | Hits
ja_JP[0]: ヒット

en: IP Address: %s
ja_JP: IPアドレス： %s

en: IP Address: %s
ja_JP: IPアドレス： %s

en: If no option is selected, all results are retrieved by default
ja_JP: カテゴリを選択しない場合、すべての結果を検索します

en: If the content is empty or incorrect, the server will try to automatically pull it
ja_JP: コンテンツが空であったり、不正確であったりした場合、サーバーはそれを自動的に引き出そうとします。

en: If your server network environment is poor, you can click the link below to manually obtain the response content and fill it in
ja_JP: サーバーのネットワーク環境が悪い場合は、以下のリンクをクリックして手動で応答内容を取得し、記入してください。

en: Invalid annotations data
ja_JP: 無効な注釈データ

en: Invalid post ID
ja_JP: 無効な投稿ID

en: Invalid request method.
ja_JP: 無効な要求メソッド。

en: Item count:
ja_JP: アイテム数:

en: Just now
ja_JP: たった今

en: Last Check
ja_JP: 最終チェック

en: Last Online
ja_JP: 最後オンライン

en: Last automatic check: %s
ja_JP: 最後の自動チェック: %s

en: Last updated on
ja_JP: 最終更新日

en: Last updated on
ja_JP: 最終更新日

en: Latest Announcement
ja_JP: 最新のお知らせ

en: Leave a Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ja_JP: コメントを残す<span class="screen-reader-text"> に %s</span>

en: Leave a Reply to
ja_JP: 返信を残す

en: Less than 1 minute
ja_JP: 1 分未満

en: License
ja_JP: ライセンス

en: Light Mode
ja_JP: ライトフィルター

en: Link "%s" has been checked. Refresh to see the results.
ja_JP: リンク 「%s」 がチェックされました。結果を表示するには更新してください。

en: Link Count
ja_JP: リンク数

en: Link Name
ja_JP: リンク名

en: Link URL: %s
ja_JP: リンクURL： %s

en: Link status has been reset.
ja_JP: リンク状態がリセットされた。

en: Links Status
ja_JP: リンク状況

en: Load More
ja_JP: さらに読み込む

en: Load Time %.3f seconds | %d Query | RAM Usage %.2f MB
ja_JP: ロード時間 %.3f 秒 | %d クエリ | RAM 使用量  %.2f MB

en: Load more
ja_JP: もっと読み込む

en: Load more...
ja_JP: さらに読み込む

en: Loading Video...
ja_JP: ビデオを読み込んでいます...

en: Location
ja_JP: 場所

en: Log in
ja_JP: ログイン

en: Look like you forgot to enter the captcha.
ja_JP: キャプチャを入力するのを忘れたようです。

en: Meet my friend!
ja_JP: 友達に会いに来て！

en: Model:
ja_JP: モデル：

en: Must*
ja_JP: 必須*

en: NOTHING
ja_JP: 何もない

en: Nav Menus
ja_JP: メニュー

en: Never
ja_JP: 一度もしない

en: New Shuoshuo
ja_JP: 新しいツイート

en: New post
ja_JP: 新しい記事

en: Next Post
ja_JP: 次の投稿

en: Nickname or QQ number
ja_JP: ニックネーム または QQ 番号

en: No
ja_JP: いいえ

en: No automatic check has been performed yet.
ja_JP: 自動チェックはまだ行われていない。

en: No data
ja_JP: データなし

en: No images found. Please contact the administrator to check if images exist in the 'iro_gallary' directory and ensure the directory is readable and writable.
ja_JP: 画像が見つかりません。'iro_gallery'フォルダに画像があり、読み書き可能であることを管理者に確認してください

en: No introduction yet
ja_JP: 説明なし

en: No links found.
ja_JP: リンクが見つかりません。

en: No personal profile set yet
ja_JP: 個人プロファイルはまだ設定されていません

en: No records found
ja_JP: 記録なし

en: No shuoshuo found in Trash.
ja_JP: ゴミ箱にツイートは見つからなかった。

en: No shuoshuo found.
ja_JP: ツイートは見つからなかった。

en: Not Played Yet
ja_JP: まだプレイしていません

en: Not checked
ja_JP: 未確認

en: Not set
ja_JP: 未設定

en: Not visible
ja_JP: 表示なし

en: Note:
ja_JP: メモ：

en: Number of Annotations
ja_JP: 注釈数

en: Number of Annotations:
ja_JP: 注釈数：

en: Original Value:
ja_JP: 元の数値：

en: Page
ja_JP: ページ

en: Page Load failed. HTTP {0}
ja_JP: ページの読み込みに失敗しました。HTTP {0}

en: Page Not Found
ja_JP: お探しのページが見つかりません。

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Parent Shuoshuo:
ja_JP: ペアレントツイート

en: Paused
ja_JP: 一時 停止

en: Paused...
ja_JP: 一時停止

en: Pending Links
ja_JP: 未決リンク

en: Planning to Watch
ja_JP: 視聴を計画する

en: Please do not try to use Javascript in your comments!
ja_JP: コメントでJavascriptを使用しないでください！

en: Please enter a valid URL.
ja_JP: 有効なURLを入力してください。

en: Please enter a valid email address.
ja_JP: 有効なEメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid image URL.
ja_JP: 有効な画像URLを入力してください。

en: Please fill in all required fields.
ja_JP: 必須項目をすべてご記入ください。

en: Please fill in the Bangumi UID in Sakura Options.
ja_JP: オプションにBangumi UIDを記入してください。

en: Please fill in the Bilibili UID in Sakura Options.
ja_JP: オプションにBilibili UIDを記入してください。

en: Please fill in the My Anime List Username in Sakura Options.
ja_JP: オプションにマイアニメリストユーザー名を入力してください。

en: Please fill in the captcha answer
ja_JP: 認証質問を入力してください。

en: Please fill in the correct captcha answer
ja_JP: 正しく回答されていない可能性があります

en: Please fill out the form below to submit your website link.
ja_JP: 以下のフォームに必要事項をご記入の上、ウェブサイトへのリンクを送信してください。

en: Please review this submission in your WordPress admin panel.
ja_JP: WordPressの管理画面でこの投稿を確認してください。

en: Please upgrade wordpress to version 4.4+
ja_JP: WordPress バージョン 4.4 以上が必要です

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Post Annotation Data
ja_JP: ポスト注釈データ

en: Post Annotations:
ja_JP: 注釈：

en: Post Title
ja_JP: 記事のタイトル

en: Post not found
ja_JP: 投稿が見つかりません

en: Posted in %1$s
ja_JP: %1$s への投稿

en: Posted on
ja_JP: 投稿日時は

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Posts with Generated Annotations
ja_JP: 生成された注釈付きの投稿

en: Previous Post
ja_JP: 前の投稿

en: Private
ja_JP: プライベート

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: Random Background
ja_JP: ランダムカバー

en: Read result: %s
ja_JP: 読み取り結果: %s

en: Ready to post your first article? <a href="%1$s">Click here to start</a>.
ja_JP: あなたの最初の記事を投稿する準備はできましたか? <a href="%1$s">を開始するには、ここをクリック</a>してください。

en: Record ID:
ja_JP: レコードID：

en: Register
ja_JP: 新規登録

en: Release date:
ja_JP: 公開日

en: Reserved Address
ja_JP: リザーブド・アドレス

en: Reset Status
ja_JP: 状態をリセット

en: Sakurairo
ja_JP: 桜いろ

en: Save Annotations
ja_JP: 注釈の保存

en: Save failed!
ja_JP: 保存に失敗しました！

en: Save successful! Update ID: %s
ja_JP: 保存に成功しました！更新 ID: %s

en: Save your private info
ja_JP: 個人情報を保存

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Shuoshuo
ja_JP: ツイートを検索

en: Search result: %s
ja_JP: 検索結果: %s

en: Search results for " %s "
ja_JP: "%s" の検索結果

en: Search...
ja_JP: 検索…

en: Security verification failed.
ja_JP: セキュリティ検証に失敗しました。

en: Select Post
ja_JP: ポストを選択

en: Set (Length:
ja_JP: セット（長さ：

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

en: Sign out
ja_JP: ログアウト

en: Signed in as
ja_JP: ようこそ

en: Silver Author
ja_JP: 筆耕不輟

en: Silver Blogger
ja_JP: 刻入年輪

en: Silver Friendship
ja_JP: 呼朋引伴

en: Silver Popularity
ja_JP: 声聞遐迩

en: Site
ja_JP: サイト

en: Site Description
ja_JP: サイトの説明

en: Site Description: %s
ja_JP: サイトの説明：%s

en: Site Description: %s
ja_JP: サイトの説明：%s

en: Site Image: %s
ja_JP: サイトイメージ：%s

en: Site Image: %s
ja_JP: サイトイメージ：%s

en: Site Logo/Avatar URL
ja_JP: サイトロゴ/アバターURL

en: Site Name
ja_JP: サイト名

en: Site Name: %s
ja_JP: サイト名: %s

en: Site Name: %s
ja_JP: サイト名 %s

en: Site URL
ja_JP: サイト URL

en: Site URL: %s
ja_JP: サイトURL: %s

en: Site URL: %s
ja_JP: サイトURL：%s

en: Site description is too long.
ja_JP: サイトの説明が長すぎる。

en: Site name is too long.
ja_JP: サイト名が長すぎる。

en: Sorry, we are not accepting new link submissions at this time due to backlog. Please try again later.
ja_JP: 申し訳ございませんが、現在リンクの受付は行っておりません。後でもう一度お試しください。

en: Sparks of words dance at your fingertips, as the faint light of thoughts quietly illuminates.
ja_JP: 指先から言葉の火花が散り、アイデアのきらめく光が静かに灯る。

en: Status
ja_JP: 状態

en: Status Code: %s
ja_JP: ステータス・コード： %s

en: Steam Cache
ja_JP: Steam キャッシュ

en: Sticky
ja_JP: 粘着

en: Submit Link
ja_JP: リンクを送信する

en: Submit Your Link
ja_JP: リンクを送信する

en: Succeed
ja_JP: 継ぐ

en: Success
ja_JP: 成功

en: Success (array, contains
ja_JP: 成功（配列、以下を含む

en: Successfully backed up images from the 'img' folder to the 'backup' folder.
ja_JP: imgフォルダの内容をbackupフォルダに正常にバックアップしました

en: Successfully generated annotations for the post!
ja_JP: 投稿の注釈生成に成功！

en: Successfully initialized the index.
ja_JP: インデックス再構築成功

en: Switch To Font A
ja_JP: フォント A に切り替え

en: Switch To Font B
ja_JP: フォント B に切り替え

en: System Information
ja_JP: システム情報

en: Tag
ja_JP: タグ

en: Tagged %1$s
ja_JP: タグは %1$s

en: Term
ja_JP: 用語

en: Thank you! Your link has been submitted for review.
ja_JP: ありがとうございました！あなたのリンクは審査のために提出されました。

en: The author seems to have hidden their bangumi list.
ja_JP: 著者は彼らのバングミリストを隠したようです。

en: The comment is private
ja_JP: このコメントは非公開です

en: The friend link '%s' has failed our status check %d times.
ja_JP: フレンド・リンク '%s' は %d 回ステータス・チェックに失敗しました。

en: The higher the value, the higher the priority (default is 0).
ja_JP: 値が大きいほど優先度が高くなります (デフォルトは 0)

en: The journey of making friends has just begun, each encounter marks a new chapter.
ja_JP: 友達を作る旅は始まったばかりで、出会いのひとつひとつが新しい章となる。

en: The link target will be automatically updated after the relevant settings are saved
ja_JP: リンク先は、関連する設定が保存された後に自動的に更新されます。

en: The network of friendship has been laid out, each resonance will eventually echo.
ja_JP: 友情のネットワークは広がり、それぞれの共鳴はやがて反響する。

en: The page you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.
ja_JP: お探しのページは、削除されたか、名前が変更されたか、一時的に利用できなくなっている可能性があります。

en: The power of words has blossomed in your hands, rich creations have gathered into an ocean.
ja_JP: 言葉の力はあなたの手の中で開花し、創造の豊かさは海に集まった。

en: The ship of creation has set sail, each wave carving the depth markers of your blog's journey.
ja_JP: クリエイティビティという名の船は出航し、それぞれの波跡がブログという深い烽火を刻む。

en: The string of creation has vibrated the membrane, each resonance weaving the warp and weft of spacetime thoughts.
ja_JP: 創造の弦は膜状の層を振動させ、それぞれの共鳴が空間と時間の中で思考の縦糸と横糸を織りなしている。

en: The system automatically checks a batch of links (5 links) every week to avoid overloading the server.
ja_JP: サーバーへの過負荷を避けるため、システムは自動的に毎週リンクのバッチ（5リンク）をチェックします。

en: The target directory is not accessible. Please check the permission settings.
ja_JP: 目的のディレクトリにアクセスできません。権限を確認してください

en: The unit is seconds. And it will take effect permanently when it was set to 0.
ja_JP: 単位は秒。また、0に設定すると永続的に有効になる。

en: The wheel of creation has engaged the gears, each component calibrating the temporal precision of your blog.
ja_JP: 創造の輪は歯車を噛み合わせ、各パーツがブログのタイミングの精度を調整している。

en: The world of friendship has no boundaries, the starry river will mark your position.
ja_JP: 友達作りの世界に境界線はなく、星の川があなたの方向性を示してくれる。

en: There is nothing here！
ja_JP: ここには何もありません！

en: This article is licensed under %s
ja_JP: この投稿は %s クリエイティブ・コモンズ・ライセンスの下で利用可能です。

en: This author has not provided a description.
ja_JP: この作者はプロフィールを設定していません

en: This feature requires a valid OpenAI API key.
ja_JP: この機能には有効なOpenAI APIキーが必要です。

en: This feature uses ChatGPT to analyze the content of the post, identify complex or specialized terms, and automatically generate explanatory annotations. The annotations will be displayed in the post, and visitors can click to view explanations.
ja_JP: この機能は、ChatGPTを使って投稿内容を分析し、複雑な用語や専門的な用語を特定し、説明用の注釈を自動的に生成します。注釈は投稿に表示され、訪問者はクリックして説明を見ることができます。

en: This guy is so lazy ╮(╯▽╰)╭
ja_JP: こやつはとても怠惰な╮(╯▽╰)╭

en: This is a example explanation
ja_JP: これは説明の一例である。

en: This post currently does not have any annotation data. You can generate annotations on the <a href="%s">Article Annotations Management</a> page.
ja_JP: この投稿には現在、注釈データはありません。 <a href="%s">記事の注釈管理 </a> ページで注釈を生成できます。

en: This post does not have any annotation data
ja_JP: この投稿には注釈データはありません

en: This website URL is already in our links list.
ja_JP: このウェブサイトのURLはすでにリンク集に登録されています。

en: This will check all links and may take some time. Continue?
ja_JP: すべてのリンクをチェックしますので、時間がかかる場合があります。続ける？

en: This will check all links in batches of 5 with a delay between batches to avoid overloading the server.
ja_JP: これは、サーバーへの過負荷を避けるため、バッチ間に遅延を設け、5つのバッチですべてのリンクをチェックする。

en: Title Style
ja_JP: タイトル・スタイル

en: Toggle Page Background Image
ja_JP: 検索エリア背景画像

en: Total Words
ja_JP: 総語数

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Update failed.
ja_JP: アップデートに失敗した。

en: Upload failed!
    File Name=> {0}
    code=> {1}
    {2}
ja_JP: アップロードに失敗しました!
    ファイル名=> {0}
    コード=> {1}
    {2}

en: Upload failed, please retry.
ja_JP: アップロードに失敗しました、もう一度やり直してください。

en: Uploaded successfully~
ja_JP: アップロードに成功しました~

en: Uploading...
ja_JP: アップロード中...

en: Verification Code
ja_JP: 認証コード

en: View | Views
ja_JP[0]: 表示

en: View Annotations
ja_JP: 注釈を見る

en: View Shuoshuo
ja_JP: ツイートを見る

en: Visitor Count
ja_JP: 訪問者数

en: Want to find something?
ja_JP: 何かを見つけたいですか?

en: Watch progress:
ja_JP: 視聴進捗

en: Watching
ja_JP: ウォッチング

en: We didn't seem to find what you want. Maybe you can search for it.
ja_JP: 私たちはあなたが望むものを見つけられなかったようです。たぶん、あなたはそれを検索することができます。

en: Woooooow ヾ(≧∇≦*)ゝ
ja_JP: うわーうわーヾ(≧∇≦*)ゝ

en: Yes
ja_JP: はい

en: You are submitting too frequently. Please try again later.
ja_JP: 送信回数が多すぎます。後でもう一度お試しください。

en: You had set private comment before
ja_JP: 以前にプライベートコメントを設定していた

en: You have built a harbor of knowledge, the ripples of thought continuously spreading.
ja_JP: あなたは知識の港を築き、アイデアの波紋は広がっている。

en: You have illuminated the star chart of reading, each piece of writing flowing through the galaxy.
ja_JP: あなたは読書の星図を照らし、それぞれの文章は銀河を流れる。

en: You have planted a garden of wisdom, its fragrance now discovered by distant butterflies.
ja_JP: あなたは知恵の花を植え、その香りを遠くから蝶が発見している。

en: You have woven an extensive web of thoughts, the streams of inspiration are rushing into rivers.
ja_JP: あなたは長い思考の網を織り、インスピレーションの流れが川へと押し寄せている。

en: You may post nothing
ja_JP: メッセージを送信していないようです。

en: You may want to check this link and consider removing it if it remains unavailable.
ja_JP: このリンクをチェックし、利用できないままであれば削除を検討するとよいだろう。

en: You will receive notification by email
ja_JP: メールで通知を受け取ります

en: Your Email
ja_JP: メールアドレス

en: Your browser does not support HTML5 video.
ja_JP: お使いのブラウザはHTML5ビデオをサポートしていません.

en: Your cover API seems to not support Cross Origin Access. In this case, Cover Cache won't take effect.
ja_JP: あなたのカバー API はクロスオリジンアクセスをサポートしていないようです。この場合、Cover Cacheは有効になりません。

en: [%s] Friend Link Check Failure: %s
ja_JP: [%s] フレンド・リンク・チェックの失敗: %s

en: [%s] New Friend Link Submission
ja_JP: [%s] 新しい友達リンク投稿

en: add image
ja_JP: 画像を追加する

[ctx: add new on admin bar]
en: Shuoshuo
ja_JP: ツイート

[ctx: admin menu]
en: Shuoshuo
ja_JP: ツイート

en: authors
ja_JP: 著者

en: category/tag image
ja_JP: カテゴリ/タグ画像

en: comments
ja_JP: コメント

en: days
ja_JP: 日

en: email
ja_JP: メールアドレス

en: hour
ja_JP: 時間

en: image
ja_JP: 画像

en: links
ja_JP: リンク

en: minute
ja_JP: 分

en: no comment
ja_JP: コメントはありません

en: no image
ja_JP: 画像なし

[ctx: post author]
en: by %s
ja_JP: %s

[ctx: post date]
en: Posted on %s
ja_JP: 投稿日時: %s

[ctx: post type general name]
en: Shuoshuo
ja_JP: ツイート

[ctx: post type singular name]
en: Shuoshuo
ja_JP: ツイート

en: posts
ja_JP: ポスト

en: priority
ja_JP: 優先度

en: records
ja_JP: 記録

en: remove image
ja_JP: 画像を削除

en: results found
ja_JP: 件の結果

en: shuoshuo
ja_JP: ツイート

[ctx: shuoshuo]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: view comments
ja_JP: コメントを表示する

en: visits
ja_JP: 訪問

en: words
ja_JP: ワード
