Sakurairo - en to fr_FR translation catalogue (392 entries)

en: 
    Last Check Time: %s
fr_FR: 
    Dernière heure de vérification : %s

en: 
    Please review this submission in your WordPress admin panel.
fr_FR: 
    Veuillez vérifier cette soumission dans votre panneau d'administration WordPress.

en:  Previous
fr_FR:  Précédent

en:  Watched
fr_FR:  Regardé

en:  comment
fr_FR:  commentaire

en:  comments
fr_FR:  commentaires

en:  days ago
fr_FR:  jours auparavant

en:  episodes.
fr_FR:  épisodes.

en:  hours ago
fr_FR:  heures auparavant

en:  items)
fr_FR:  articles)

en:  minutes ago
fr_FR:  minutes auparavant

en:  records
fr_FR:  dossiers

en:  seconds ago
fr_FR:  secondes auparavant

en: %d day ago | %d days ago
fr_FR[0]: il y a %d jour
fr_FR[1]: il y a %d jour

en: %d hour ago | %d hours ago
fr_FR[0]: il y a %d heure
fr_FR[1]: il y a %d heure

en: %d minute ago | %d minutes ago
fr_FR[0]: il y a %d minute
fr_FR[1]: il y a %d minute

en: %d month ago | %d months ago
fr_FR[0]: il y a %d mois
fr_FR[1]: il y a %d mois

en: %d week ago | %d weeks ago
fr_FR[0]: il y a %d semaine
fr_FR[1]: il y a %d semaine

en: %s Hour | %s Hours
fr_FR[0]: %s Heure
fr_FR[1]: %s Heures

en: %s Word | %s Words
fr_FR[0]: %s Mot
fr_FR[1]: %s Mots

en: %s more days to next level
fr_FR: %s jours supplémentaires pour le niveau suivant

en: %s more links to next level
fr_FR: %s plus de liens vers le niveau suivant

en: %s more visits to next level
fr_FR: %s plus de visites au niveau suivant

en: %s more words to next level
fr_FR: %s mots supplémentaires au niveau suivant

en: %s says:
fr_FR: %s dit :

en: -- Select Post --
fr_FR: -- Sélectionner le poste --

en: 1 Comment
fr_FR: 1 Commentaire

en: 10 files max per request
fr_FR: 10 fichiers max par demande

en: 5 MB max per file.
    
    「{0}」
    
    This image is too large~Please reupload!
fr_FR: 5 Mo max par fichier.
    
    「{0}」
    
    Cette image est trop grande~Veuillez la retéléverser !

en: <b> For a better experience, please do not set <a href="/wp-admin/options-permalink.php"> permalink </a> as plain. To do this, you may need to configure <a href="https://www.wpdaxue.com/wordpress-rewriterule.html" target="_blank"> pseudo-static </a>. </ b>
fr_FR: <b> Pour une meilleure expérience, ne définissez pas le <a href="/wp-admin/options-permalink.php"> permalien </a> en simple. Pour ce faire, vous devrez peut-être configurer <a href="https://www.wpdaxue.com/wordpress-rewriterule.html" target="_blank"> le pseudo-statique </a>. </ b>

en: A WordPress theme that is built with AI-assisted reading features, colorful, user-friendly, well-rounded, and rich in functionalities. (Based on Theme Sakura)
fr_FR: Un thème WordPress construit avec des fonctions de lecture assistée par l'IA, coloré, convivial, bien équilibré et riche en fonctionnalités. (Basé sur le thème Sakura)

en: A new friend link has been submitted on your website %s:
fr_FR: Un nouveau lien d'ami a été soumis sur votre site web %s :

en: AI Excerpt
fr_FR: Résumé AI

en: API Endpoint:
fr_FR: Point final de l'API :

en: API Key:
fr_FR: Clé API :

en: API key not set, please configure the ChatGPT API key in the theme settings first.
fr_FR: La clé API n'est pas définie, veuillez d'abord configurer la clé API de ChatGPT dans les paramètres du thème.

en: About Article Annotations
fr_FR: À propos des annotations d'articles

en: Access denied
fr_FR: Accès refusé

en: Access denied.
fr_FR: Accès refusé.

en: Add Annotation
fr_FR: Ajouter une annotation

en: Add New Shuoshuo
fr_FR: Ajouter Nouveau Shuoshuo

en: Advertisement is forbidden 😀
fr_FR: La publicité est interdite 😀

en: All Shuoshuo
fr_FR: Tous les Shuoshuo

en: All images have been compressed to WebP format. The original files are stored in the 'backup' folder.<br> Please confirm correctness before reinitializing the index.<br>
fr_FR: Toutes les images ont été compressées au format WebP. Les fichiers originaux sont stockés dans le dossier « backup ».<br> Veuillez confirmer l'exactitude avant de réinitialiser l'index.<br>

en: All item has been loaded.
fr_FR: Tous les éléments ont été chargés.

en: All links check has been triggered. Please refresh this page in a few moments to see the results.
fr_FR: La vérification de tous les liens a été déclenchée. Veuillez rafraîchir cette page dans quelques instants pour voir les résultats.

en: An error has occurred.
fr_FR: Une erreur s'est produite.

en: An error occured:
fr_FR: Une erreur s'est produite :

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
fr_FR: Une erreur inattendue s'est produite. Veuillez réessayer plus tard.

en: Annotation Data:
fr_FR: Données d'annotation :

en: Annotations Debug Information for post "%s" (ID: %d)
fr_FR: Annotations Debug Information pour l'article « %s » (ID : %d)

en: Annotations for the post have been deleted.
fr_FR: Les annotations relatives à ce message ont été supprimées.

en: Annotations updated successfully
fr_FR: Annotations mises à jour avec succès

en: Annotations updated successfully.
fr_FR: Les annotations ont été mises à jour avec succès.

en: Are you sure you want set it private?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir le définir comme privé ?

en: Are you sure you want to delete the annotation data for this post?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les données d'annotation de ce message ?

en: Article Annotations Management
fr_FR: Gestion des annotations d'articles

en: Attempting to save test data to post %d...
fr_FR: Tentative d'enregistrement des données de test dans le poste %d...

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author Count
fr_FR: Compte d'auteur

en: Auto pull nickname and avatar with a QQ num. entered
fr_FR: Récupération automatique du pseudo et de l'avatar avec un numéro QQ saisi

en: Backend error
fr_FR: Erreur serveur

en: Bad Request.
fr_FR: Mauvaise requête.

en: Bangumi ID not set.
fr_FR: Bangumi ID non défini.

en: Blogger
fr_FR: Blogueur

en: Bronze Author
fr_FR: Auteur de bronze

en: Bronze Blogger
fr_FR: Blogueur de bronze

en: Bronze Friendship
fr_FR: Amitié en bronze

en: Bronze Popularity
fr_FR: Popularité du bronze

en: Cache Settings
fr_FR: Paramètres du cache de données

en: Cache Updated!
fr_FR: Cache mis à jour !

en: Cache expire time
fr_FR: Temps d'expiration du cache

en: Cache settings
fr_FR: Paramètres du cache de données

en: Cancel Reply
fr_FR: Annuler la réponse

en: Captcha check passed.
fr_FR: Vérification du captcha réussie.

en: Captcha timeout.
fr_FR: Expiration du captcha.

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: ChatGPT API Settings Status
fr_FR: Statut des paramètres de l'API ChatGPT

en: Check All Links Now
fr_FR: Vérifier tous les liens maintenant

en: Check Now
fr_FR: Vérifier maintenant

en: Click here to show captcha
fr_FR: Cliquez ici pour afficher le captcha

en: Click to filter
fr_FR: Cliquez pour filtrer

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comment Closed
fr_FR: Commentaires fermés

en: Comment Count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Comment in private
fr_FR: Commenter en privé

en: Comment reply notify
fr_FR: Notification de réponse au commentaire

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Commiting....
fr_FR: Validation en cours....

en: Contact Email: %s
fr_FR: Courriel du contact : %s

en: Contact Email: %s
fr_FR: Courriel du contact : %s

en: Content Count
fr_FR: Compte du contenu

en: Control Panel
fr_FR: Panneau de contrôle

en: Copied!
fr_FR: Copié !

en: Copy Code
fr_FR: Copier le Code

en: Create empty data
fr_FR: Créer des données vides

en: Create empty terms for your custom article
fr_FR: Créer des termes vides pour votre article personnalisé

en: Created by Fuukei
fr_FR: Créé par Fuukei

en: Currently, no posts contain annotation data.
fr_FR: Actuellement, aucun billet ne contient de données d'annotation.

en: Custom Meta Box
fr_FR: Boîte Meta Personnalisée

en: Dark Mode
fr_FR: Mode sombre

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Data Type:
fr_FR: Type de données :

en: Database Records:
fr_FR: Enregistrements de la base de données :

en: Database query result: %s
fr_FR: Résultat de l'interrogation de la base de données : %s

en: Debug Information
fr_FR: Information de déboguage

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Annotations
fr_FR: Supprimer des annotations

en: Details
fr_FR: En savoir plus

en: Detected content in the 'backup' folder. Verifying and attempting to restore conversion operations.
fr_FR: Contenu détecté dans le dossier « sauvegarde ». Vérification et tentative de restauration des opérations de conversion.

en: Didn't find what you want, look at the other ones.
fr_FR: Vous n'avez pas trouvé ce que vous cherchez ? Regardez les autres.

en: Downloading fonts, be aware of your data usage.
fr_FR: Téléchargement des polices, attention à votre consommation de données.

en: Dropped
fr_FR: Abandonné

en: EDIT
fr_FR: MODIFIER

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit %s
fr_FR: Modifier %s

en: Edit Post
fr_FR: Modifier le poste

en: Edit Shuoshuo
fr_FR: Modifier Shuoshuo

en: Edit in Annotations Management Page
fr_FR: Modifier dans la page de gestion des annotations

en: Emotion
fr_FR: Émotion

en: Emotion Color
fr_FR: Couleur de l'Émotion

en: Emotion Meta Box
fr_FR: Boîte Meta des Émotions

en: Empty Address
fr_FR: Adresse vide

en: Error Message: %s
fr_FR: Message d'erreur : %s

en: Error: %s
fr_FR: Erreur: %s

en: Estimate Reading Time
fr_FR: Temps de lecture estimé

en: Example Term
fr_FR: Exemple de terme

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Expand
fr_FR: Déplier

en: Expand / Collapse
fr_FR: Déplier/Replier

en: Explanation
fr_FR: Explication

en: Failed
fr_FR: Echec

en: Failed to generate annotations. Please check API settings or view error logs.
fr_FR: Échec de la génération d'annotations. Veuillez vérifier les paramètres de l'API ou consulter les journaux d'erreurs.

en: Failed to submit link. Please try again later.
fr_FR: Le lien n'a pas été soumis. Veuillez réessayer plus tard.

en: Failed to update annotations
fr_FR: Échec de la mise à jour des annotations

en: Failure
fr_FR: Échec

en: Failures
fr_FR: Défaillances

en: Finished
fr_FR: Terminé

en: Following
fr_FR: Suivant

en: For the Emotion, please fill in the Unicode value of the Fontawesome icon, and for the Emotion Color, please fill in the RGBA or hexadecimal color.
fr_FR: Pour l'Émotion, veuillez remplir la valeur Unicode de l'icône Fontawesome, et pour la Couleur de l'Émotion, veuillez remplir la couleur RGBA ou hexadécimale.

en: For the Title Style, Please fill in the css style, part of the style need to add !important effective, and for the License, please go to Theme Options to learn how to set it up.
fr_FR: Pour le Style du Titre, veuillez remplir le style CSS, certaines parties doivent inclure !important pour être efficaces, et pour la Licence, veuillez consulter les Options du Thème pour apprendre comment la configurer.

en: Found
fr_FR: Trouvé

en: Friend Link Submission:
fr_FR: Soumission d'un lien d'ami :

en: Friend Links Status
fr_FR: Statut des liens d'amitié

en: Generate Annotations
fr_FR: Générer des annotations

en: Generate Annotations for Post
fr_FR: Générer des annotations pour le poste

en: Glad you come, but we've got nothing left.
fr_FR: Content que vous soyez là, mais il ne reste plus rien.

en: Go to top
fr_FR: Aller en haut

en: Gold Author
fr_FR: AuteurAuteur de l'or

en: Gold Blogger
fr_FR: Blogueur en or

en: Gold Friendship
fr_FR: Amitié en or

en: Gold Popularity
fr_FR: Popularité de l'or

en: HTTP Status Code: %s
fr_FR: Code d'état HTTP : %s

en: Have you modified the captcha code data? Or refresh the captcha and try again?
fr_FR: Avez-vous modifié les données du code captcha ? Ou actualisez-vous le captcha et réessayez ?

en: Hit | Hits
fr_FR[0]: Clic

en: IP Address: %s
fr_FR: Adresse IP : %s

en: IP Address: %s
fr_FR: Adresse IP : %s

en: If no option is selected, all results are retrieved by default
fr_FR: Si aucune option n'est sélectionnée, tous les résultats sont récupérés par défaut

en: If the content is empty or incorrect, the server will try to automatically pull it
fr_FR: Si le contenu est vide ou incorrect, le serveur essaiera de l'extraire automatiquement.

en: If your server network environment is poor, you can click the link below to manually obtain the response content and fill it in
fr_FR: Si l'environnement du réseau de votre serveur est médiocre, vous pouvez cliquer sur le lien ci-dessous pour obtenir manuellement le contenu de la réponse et le remplir.

en: Image Failed to Load
fr_FR: Le chargement de l'image a échoué

en: Invalid annotations data
fr_FR: Données d'annotations non valides

en: Invalid post ID
fr_FR: ID du message invalide

en: Invalid request method.
fr_FR: Méthode de requête non valide.

en: Item count:
fr_FR: Nombre d'éléments :

en: Just now
fr_FR: Maintenant

en: Last Check
fr_FR: Vérification système

en: Last Online
fr_FR: Dernier en ligne

en: Last automatic check: %s
fr_FR: Dernier contrôle automatique : %s

en: Last updated on
fr_FR: Dernière mise à jour le

en: Last updated on
fr_FR: Dernière mise à jour le

en: Latest Announcement
fr_FR: Dernière annonce

en: Leave a Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
fr_FR: Laisser un commentaire<span class="screen-reader-text"> sur %s</span>

en: Leave a Reply to
fr_FR: Répondre à

en: Less than 1 minute
fr_FR: Moins d'une minute

en: License
fr_FR: Licence

en: Light Mode
fr_FR: Mode clair

en: Link "%s" has been checked. Refresh to see the results.
fr_FR: Le lien « %s » a été vérifié. Rafraîchir pour voir les résultats.

en: Link Count
fr_FR: Compte des liens

en: Link Name
fr_FR: Nom du lien

en: Link URL: %s
fr_FR: Lien URL : %s

en: Link status has been reset.
fr_FR: L'état de la liaison a été réinitialisé.

en: Links Status
fr_FR: Statut des liens

en: Load More
fr_FR: Charger plus

en: Load Time %.3f seconds | %d Query | RAM Usage %.2f MB
fr_FR: Temps de chargement %.3f secondes | %d requêtes | Utilisation de RAM %.2f MB

en: Load more
fr_FR: Charger plus

en: Load more...
fr_FR: Charger plus...

en: Loading Video...
fr_FR: Chargement de la vidéo...

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Log in
fr_FR: Se connecter

en: Look like you forgot to enter the captcha.
fr_FR: Il semble que vous avez oublié d'entrer le captcha.

en: Meet my friend!
fr_FR: Je vous présente mon ami !

en: Model:
fr_FR: Modèle :

en: Must*
fr_FR: Obligatoire*

en: NOTHING
fr_FR: RIEN

en: Nav Menus
fr_FR: Menus de navigation

en: Never
fr_FR: Jamais

en: New Shuoshuo
fr_FR: Nouveau Shuoshuo

en: New post
fr_FR: Nouvelle publication

en: Next Post
fr_FR: Publication suivante

en: Nickname or QQ number
fr_FR: Pseudo ou numéro QQ

en: No
fr_FR: Non

en: No automatic check has been performed yet.
fr_FR: Aucun contrôle automatique n'a encore été effectué.

en: No data
fr_FR: Aucune donnée

en: No images found. Please contact the administrator to check if images exist in the 'iro_gallary' directory and ensure the directory is readable and writable.
fr_FR: Aucune image trouvée. Veuillez contacter l'administrateur pour vérifier si des images existent dans le répertoire 'iro_gallary' et vous assurer que le répertoire est accessible en lecture et en écriture.

en: No introduction yet
fr_FR: Pas encore d'introduction

en: No links found.
fr_FR: Aucun lien trouvé.

en: No personal profile set yet
fr_FR: Aucun profil personnel défini pour l'instant

en: No records found
fr_FR: Aucun enregistrement n'a été trouvé

en: No shuoshuo found in Trash.
fr_FR: Aucun shuoshuo trouvé dans la corbeille.

en: No shuoshuo found.
fr_FR: Aucun shuoshuo trouvé.

en: Not Played Yet
fr_FR: Pas encore joué

en: Not checked
fr_FR: Non vérifié

en: Not set
fr_FR: Non défini

en: Not visible
fr_FR: Non visible

en: Number of Annotations
fr_FR: Nombre d'annotations

en: Number of Annotations:
fr_FR: Nombre d'annotations :

en: Original Value:
fr_FR: Valeur originale :

en: Page Load failed. HTTP {0}
fr_FR: Échec du chargement de la page. HTTP {0}

en: Page Not Found
fr_FR: Page introuvable

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Parent Shuoshuo:
fr_FR: Parent Shuoshuo :

en: Paused
fr_FR: En pause

en: Paused...
fr_FR: En pause...

en: Pending Links
fr_FR: Liens en attente

en: Planning to Watch
fr_FR: Prévoit de regarder

en: Please do not try to use Javascript in your comments!
fr_FR: S'il vous plaît, n'essayez pas d'utiliser Javascript dans vos commentaires !

en: Please enter a valid URL.
fr_FR: Veuillez saisir une URL valide.

en: Please enter a valid email address.
fr_FR: Veuillez saisir une adresse électronique valide.

en: Please enter a valid image URL.
fr_FR: Veuillez saisir une URL d'image valide.

en: Please fill in all required fields.
fr_FR: Veuillez remplir tous les champs obligatoires.

en: Please fill in the Bangumi UID in Sakura Options.
fr_FR: Veuillez remplir l'UID Bangumi dans les options Sakura.

en: Please fill in the Bilibili UID in Sakura Options.
fr_FR: Veuillez remplir l'UID Bilibili dans les options Sakura.

en: Please fill in the My Anime List Username in Sakura Options.
fr_FR: Veuillez remplir le nom d'utilisateur My Anime List dans les options Sakura.

en: Please fill in the captcha answer
fr_FR: Veuillez remplir la réponse captcha

en: Please fill in the correct captcha answer
fr_FR: Veuillez remplir la bonne réponse captcha

en: Please fill out the form below to submit your website link.
fr_FR: Veuillez remplir le formulaire ci-dessous pour soumettre le lien de votre site web.

en: Please review this submission in your WordPress admin panel.
fr_FR: Veuillez vérifier cette soumission dans votre panneau d'administration WordPress.

en: Please upgrade wordpress to version 4.4+
fr_FR: Veuillez mettre à jour WordPress à la version 4.4+

en: Post
fr_FR: Article

en: Post Annotation Data
fr_FR: Données d'annotation

en: Post Annotations:
fr_FR: Annotations de poste :

en: Post Title
fr_FR: Titre de l'article

en: Post not found
fr_FR: Article non trouvé

en: Posted in %1$s
fr_FR: Publié dans %1$s

en: Posted on
fr_FR: Publié le

en: Posts with Generated Annotations
fr_FR: Messages avec annotations générées

en: Previous Post
fr_FR: Publication précédente

en: Private
fr_FR: Privé

en: Profile
fr_FR: Profil

en: Random Background
fr_FR: Contexte aléatoire

en: Read result: %s
fr_FR: Résultat de la lecture : %s

en: Ready to post your first article? <a href="%1$s">Click here to start</a>.
fr_FR: Prêt à publier votre premier article ? <a href="%1$s">Cliquez ici pour commencer</a>.

en: Record ID:
fr_FR: ID d'enregistrement :

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Release date:
fr_FR: Date de sortie :

en: Reserved Address
fr_FR: Adresse réservée

en: Reset Status
fr_FR: Réinitialiser l'État

en: Save Annotations
fr_FR: Enregistrer les annotations

en: Save failed!
fr_FR: Enregistrer échoué!

en: Save successful! Update ID: %s
fr_FR: Sauvegarde réussie ! ID de mise à jour : %s

en: Save your private info
fr_FR: Sauvegardez vos informations privées

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search Shuoshuo
fr_FR: Rechercher Shuoshuo

en: Search result: %s
fr_FR: Résultat de recherche : %s

en: Search results for " %s "
fr_FR: Résultats de recherche pour « %s »

en: Search...
fr_FR: Rechercher...

en: Security verification failed.
fr_FR: La vérification de sécurité a échoué.

en: Select Post
fr_FR: Sélectionner un poste

en: Set (Length:
fr_FR: Ensemble (Longueur :

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Sign out
fr_FR: Se déconnecter

en: Signed in as
fr_FR: Connecté en tant que

en: Silver Author
fr_FR: AuteurAuteur de l'argent

en: Silver Blogger
fr_FR: Blogueur d'argent

en: Silver Friendship
fr_FR: Amitié en argent

en: Silver Popularity
fr_FR: Popularité de l'argent

en: Site Description
fr_FR: Description du site

en: Site Description: %s
fr_FR: Description du site : %s

en: Site Description: %s
fr_FR: Description du site : %s

en: Site Image: %s
fr_FR: Image du site : %s

en: Site Image: %s
fr_FR: Image du site : %s

en: Site Logo/Avatar URL
fr_FR: Logo du site / URL de l'avatar

en: Site Name
fr_FR: Nom du site

en: Site Name: %s
fr_FR: Nom du site : %s

en: Site Name: %s
fr_FR: Nom du site : %s

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: Site URL: %s
fr_FR: URL du site : %s

en: Site URL: %s
fr_FR: URL du site : %s

en: Site description is too long.
fr_FR: La description du site est trop longue.

en: Site name is too long.
fr_FR: Le nom du site est trop long.

en: Sorry, we are not accepting new link submissions at this time due to backlog. Please try again later.
fr_FR: Désolé, nous n'acceptons pas de nouvelles soumissions de liens pour le moment en raison du retard accumulé. Veuillez réessayer plus tard.

en: Sparks of words dance at your fingertips, as the faint light of thoughts quietly illuminates.
fr_FR: Des étincelles de mots dansent au bout de vos doigts, tandis que la faible lumière des pensées s'illumine tranquillement.

en: Status
fr_FR: Statut

en: Status Code: %s
fr_FR: Code d’état : %s

en: Sticky
fr_FR: Épinglé

en: Submit Link
fr_FR: Soumettre un lien

en: Submit Your Link
fr_FR: Soumettre votre lien

en: Succeed
fr_FR: Réussi

en: Success
fr_FR: Succès

en: Success (array, contains
fr_FR: Succès (tableau, contient

en: Successfully backed up images from the 'img' folder to the 'backup' folder.
fr_FR: Les images du dossier « img » vers le dossier « backup » ont été sauvegardées avec succès.

en: Successfully generated annotations for the post!
fr_FR: Les annotations ont été générées avec succès pour le billet !

en: Successfully initialized the index.
fr_FR: L'index a été initialisé avec succès.

en: Switch To Font A
fr_FR: Passer à la police A

en: Switch To Font B
fr_FR: Passer à la police B

en: System Information
fr_FR: Informations système

en: Tag
fr_FR: Étiquette

en: Tagged %1$s
fr_FR: Étiqueté %1$s

en: Term
fr_FR: Terme

en: Thank you! Your link has been submitted for review.
fr_FR: Nous vous remercions de votre attention. Votre lien a été soumis pour examen.

en: The author seems to have hidden their bangumi list.
fr_FR: L'auteur semble avoir caché sa liste bangumi.

en: The comment is private
fr_FR: Le commentaire est privé

en: The friend link '%s' has failed our status check %d times.
fr_FR: Le lien d'ami « %s » a échoué à notre vérification d'état %d fois.

en: The higher the value, the higher the priority (default is 0).
fr_FR: Plus la valeur est élevée, plus la priorité de l'affichage est élevée.

en: The journey of making friends has just begun, each encounter marks a new chapter.
fr_FR: Le voyage pour se faire des amis ne fait que commencer, chaque rencontre marque un nouveau chapitre.

en: The link target will be automatically updated after the relevant settings are saved
fr_FR: La cible du lien sera automatiquement mise à jour après l'enregistrement des paramètres pertinents.

en: The network of friendship has been laid out, each resonance will eventually echo.
fr_FR: Le réseau d'amitié a été mis en place, chaque résonance finira par se répercuter.

en: The page you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.
fr_FR: La page que vous recherchez peut avoir été supprimée, avoir changé de nom ou être temporairement indisponible.

en: The power of words has blossomed in your hands, rich creations have gathered into an ocean.
fr_FR: Le pouvoir des mots s'est épanoui entre vos mains, de riches créations se sont rassemblées en un océan.

en: The ship of creation has set sail, each wave carving the depth markers of your blog's journey.
fr_FR: Le navire de la création a pris le large, chaque vague creusant les marqueurs de profondeur du voyage de votre blog.

en: The string of creation has vibrated the membrane, each resonance weaving the warp and weft of spacetime thoughts.
fr_FR: La corde de la création a fait vibrer la membrane, chaque résonance tissant la chaîne et la trame des pensées de l'espace-temps.

en: The system automatically checks a batch of links (5 links) every week to avoid overloading the server.
fr_FR: Le système vérifie automatiquement un lot de liens (5 liens) chaque semaine pour éviter de surcharger le serveur.

en: The target directory is not accessible. Please check the permission settings.
fr_FR: Le répertoire cible n'est pas accessible. Veuillez vérifier les paramètres d'autorisation.

en: The unit is seconds. And it will take effect permanently when it was set to 0.
fr_FR: L'unité est la seconde et sera en effet permanente lorsqu'elle est définie sur 0

en: The wheel of creation has engaged the gears, each component calibrating the temporal precision of your blog.
fr_FR: La roue de la création s'est enclenchée, chaque élément calibrant la précision temporelle de votre blog.

en: The world of friendship has no boundaries, the starry river will mark your position.
fr_FR: Le monde de l'amitié n'a pas de frontières, la rivière étoilée marquera votre position.

en: There is nothing here！
fr_FR: Il n'y a rien ici !

en: This article is licensed under %s
fr_FR: Cet article est sous licence %s

en: This author has not provided a description.
fr_FR: Cet auteur n'a pas fourni de description.

en: This feature requires a valid OpenAI API key.
fr_FR: Cette fonctionnalité nécessite une clé API OpenAI valide.

en: This feature uses ChatGPT to analyze the content of the post, identify complex or specialized terms, and automatically generate explanatory annotations. The annotations will be displayed in the post, and visitors can click to view explanations.
fr_FR: Cette fonction utilise ChatGPT pour analyser le contenu du message, identifier les termes complexes ou spécialisés et générer automatiquement des annotations explicatives. Les annotations seront affichées dans le message et les visiteurs pourront cliquer pour voir les explications.

en: This guy is so lazy ╮(╯▽╰)╭
fr_FR: Cette personne est tellement paresseuse ╮(╯▽╰)╭

en: This is a example explanation
fr_FR: Voici un exemple d'explication

en: This post does not have any annotation data
fr_FR: Ce poste ne contient pas de données d'annotation

en: This website URL is already in our links list.
fr_FR: L'URL de ce site web figure déjà dans notre liste de liens.

en: This will check all links and may take some time. Continue?
fr_FR: Cette opération vérifie tous les liens et peut prendre un certain temps. Poursuivre ?

en: This will check all links in batches of 5 with a delay between batches to avoid overloading the server.
fr_FR: Il vérifiera tous les liens par lots de 5, avec un délai entre les lots pour éviter de surcharger le serveur.

en: Title Style
fr_FR: Style du Titre

en: Toggle Page Background Image
fr_FR: Basculer l'image de fond de la page

en: Total Words
fr_FR: Total des mots

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Update failed.
fr_FR: La mise à jour a échoué.

en: Upload failed!
    File Name=> {0}
    code=> {1}
    {2}
fr_FR: Échec du téléversement !
    Nom du fichier => {0}
    code => {1}
    {2}

en: Upload failed, please retry.
fr_FR: Échec du téléversement, veuillez réessayer.

en: Uploaded successfully~
fr_FR: Téléversé avec succès~

en: Uploading...
fr_FR: Téléversement...

en: Verification Code
fr_FR: Code de vérification

en: View | Views
fr_FR[0]: Vue

en: View Annotations
fr_FR: Voir les annotations

en: View Shuoshuo
fr_FR: Voir Shuoshuo

en: Visitor Count
fr_FR: Nombre de visiteurs

en: Want to find something?
fr_FR: Vous cherchez quelque chose ?

en: Watch progress:
fr_FR: Suivez la progression :

en: Watching
fr_FR: En train de regarder

en: We didn't seem to find what you want. Maybe you can search for it.
fr_FR: Nous n'avons pas trouvé ce que vous cherchez. Peut-être pouvez-vous le rechercher.

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are submitting too frequently. Please try again later.
fr_FR: Vous soumettez trop fréquemment. Veuillez réessayer plus tard.

en: You had set private comment before
fr_FR: Vous avez déjà défini un commentaire privé

en: You have built a harbor of knowledge, the ripples of thought continuously spreading.
fr_FR: Vous avez construit un port de connaissances, dont les ondes de pensée se propagent continuellement.

en: You have illuminated the star chart of reading, each piece of writing flowing through the galaxy.
fr_FR: Vous avez illuminé la carte stellaire de la lecture, chaque écrit circulant dans la galaxie.

en: You have planted a garden of wisdom, its fragrance now discovered by distant butterflies.
fr_FR: Vous avez planté un jardin de sagesse, dont les papillons lointains découvrent maintenant le parfum.

en: You have woven an extensive web of thoughts, the streams of inspiration are rushing into rivers.
fr_FR: Vous avez tissé une vaste toile de pensées, les ruisseaux d'inspiration se transforment en rivières.

en: You may post nothing
fr_FR: Vous ne pouvez rien publier

en: You may want to check this link and consider removing it if it remains unavailable.
fr_FR: Vous pouvez vérifier ce lien et envisager de le supprimer s'il reste indisponible.

en: You will receive notification by email
fr_FR: Vous recevrez une notification par email

en: Your Email
fr_FR: Votre Email

en: Your browser does not support HTML5 video.
fr_FR: Votre navigateur ne prend pas en charge les vidéos HTML5.

en: Your cover API seems to not support Cross Origin Access. In this case, Cover Cache won't take effect.
fr_FR: Votre API de couverture semble ne pas prendre en charge l'accès Cross-Origin. Dans ce cas, le cache de couverture ne prendra pas effet.

en: [%s] Friend Link Check Failure: %s
fr_FR: [%s] Échec de la vérification du lien amical : %s

en: [%s] New Friend Link Submission
fr_FR: [%s] Soumission d'un lien vers un nouvel ami

en: add image
fr_FR: ajouter une image

en: authors
fr_FR: auteurs

en: category/tag image
fr_FR: image de catégorie/étiquette

en: comments
fr_FR: commentaires

en: days
fr_FR: jours

en: hour
fr_FR: heure

en: links
fr_FR: liens

en: no comment
fr_FR: aucun commentaire

en: no image
fr_FR: aucune image

[ctx: post author]
en: by %s
fr_FR: par %s

[ctx: post date]
en: Posted on %s
fr_FR: Publié le %s

en: posts
fr_FR: postes

en: priority
fr_FR: Priorité

en: records
fr_FR: dossiers

en: remove image
fr_FR: supprimer une image

en: results found
fr_FR: résultats trouvés

en: shuoshuo
fr_FR: Shuoshuo

[ctx: shuoshuo]
en: Add New
fr_FR: Ajouter Nouveau

en: view comments
fr_FR: voir les commentaires

en: visits
fr_FR: visites

en: words
fr_FR: mots
