Sakurairo - en to ja_JP translation catalogue (226 entries)

en: 0 Sec
ja_JP: 0秒

en: 1 Sec
ja_JP: 1秒

en: 10 Sec
ja_JP: 10秒

en: 2 Sec
ja_JP: 2秒

en: 3 Sec
ja_JP: 3秒

en: 4 Sec
ja_JP: 4秒

en: 5 Sec
ja_JP: 5秒

en: 6 Sec
ja_JP: 6秒

en: 7 Sec
ja_JP: 7秒

en: 8 Sec
ja_JP: 8秒

en: 9 Sec
ja_JP: 9秒

en: <p>You can edit your nav menu options <a href="/wp-admin/nav-menus.php">here</a></p>
ja_JP: <p>ナビゲーションメニューの設定は<a href="/wp-admin/nav-menus.php">こちら</a>で編集できます</p>

en: Action Edit (only displays while user has sufficient permissions)
ja_JP: アクション編集（十分な権限がある場合のみ表示）

en: After turning it on, it will replace your avatar on the homepage
ja_JP: 有効にすると、カバー上のアバターが置き換えられます

en: After turning on,the colors displayed on the article page will be taken from the article featured image
ja_JP: オンにすると、記事ページに表示される色は、記事の特集画像から取得されます。

en: After turning on,the theme color will be taken from the homepage cover
ja_JP: オンにした後、テーマカラーはホームページの表紙から取得されます。

en: Ajax Load
ja_JP: Ajaxロード

en: Always centered
ja_JP: 中心

en: Announcement Capsule
ja_JP: アナウンス・カプセル

en: Announcement Text
ja_JP: アナウンス・テキスト

en: Apperance
ja_JP: 外観設定

en: Area Title Alignment
ja_JP: タイトル配置

en: Area Title Font
ja_JP: エリアタイトルフォント

en: Article Aera
ja_JP: 記事一覧

en: Article Area
ja_JP: 記事一覧

en: Article Area Card Design
ja_JP: 記事カードデザイン

en: Article Area Card Information Meta Background Compatible
ja_JP: メタ情報可読性向上

en: Article Area Card Information Meta Rounded Corners
ja_JP: メタ情報角丸

en: Article Area Card Rounded Corners
ja_JP: カード角丸

en: Article Area Card Title Meta Rounded Corners
ja_JP: タイトル角丸

en: Article Area Meta Displays
ja_JP: 記事エリアのメタ表示

en: Article Area Title Font Size
ja_JP: タイトル文字サイズ

en: Article Last Update Time
ja_JP: 記事の最終更新時間

en: Article Page Author Avatar
ja_JP: 記事ページの著者アバター

en: Article Page Author Signature
ja_JP: 記事ページの著者署名

en: Article Page Auto Show Menu
ja_JP: 記事ページのメニュー自動表示

en: Article Page Function Bar
ja_JP: 記事ページ機能バー

en: Article Page Prev/Next Article Switcher
ja_JP: 記事ページの前後記事切り替え機能

en: Article Page Title Underline Animation
ja_JP: 記事ページタイトル下線アニメーション

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Authors Capsule
ja_JP: 著者カプセル

en: Auto
ja_JP: 自動調整

en: Background Transparency Blur
ja_JP: 背景ぼかし

en: Background Transparency in the Frontend
ja_JP: 背景透過度

en: Baidu Tieba Emoticon Pack
ja_JP: Baidu Tiebaエモーティコンパック

en: BiliBili Emoticon Pack
ja_JP: BiliBiliエモーティコンパック

en: Blog Running Capsule
ja_JP: ブログ ランニングカプセル

en: Capsule Components
ja_JP: カプセル・コンポーネント

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Center
ja_JP: 中心

en: Classic Nav Style
ja_JP: ナビゲーションタグ

en: Comments Capsule
ja_JP: コメント カプセル

en: Contain
ja_JP: 縦横比維持

en: Cover
ja_JP: 全面表示

en: Cover Animation
ja_JP: カバーアニメーション

en: Cover Animation Time
ja_JP: アニメーション時間（秒）

en: Cover Arc Occlusion (Below)
ja_JP: 下部アーチ型マスク

en: Cover Dropdown Arrow
ja_JP: スクロール指示矢印

en: Cover Dropdown Arrow Color
ja_JP: カバードロップダウン矢印の色

en: Cover Dropdown Arrow Color (Dark Mode)
ja_JP: カバードロップダウン矢印の色（ダークモード）

en: Cover Dropdown Arrow Display on Mobile Devices
ja_JP: モバイル端末での矢印表示

en: Cover Full Screen
ja_JP: 全画面表示モード

en: Cover Info Bar
ja_JP: 情報バー表示

en: Cover Info Bar Avatar Radius
ja_JP: アバター角丸半径

en: Cover Info Bar Rounded
ja_JP: 情報バー角丸半径

en: Cover Info Bar Style
ja_JP: 情報バースタイル

en: Cover Personal Avatar
ja_JP: 個人アバター表示

en: Cover Random Images Filter
ja_JP: カバー画像フィルター

en: Cover Signature Bar Typing Effects
ja_JP: タイピング風効果

en: Cover Signature Field Text
ja_JP: カバー署名テキスト

en: Cover Signature Field Text Font
ja_JP: 署名フォント

en: Cover Signature Field Text Font Size
ja_JP: 署名文字サイズ

en: Cover Signature Field Typing Effects Double Quotes
ja_JP: 引用符を表示

en: Cover Wave Effects
ja_JP: カバー波効果

en: Cover Widget Transparency
ja_JP: ダークモード透過度

en: Cover and Frontend Background Integration
ja_JP: カバーと背景統合

en: Custom CommentBox Placeholder
ja_JP: カスタムコメントボックスのプレースホルダー

en: Custom Submit Button Content
ja_JP: カスタム送信ボタンの内容

en: Customized Emoticon Pack
ja_JP: カスタムエモーティコンパック

en: Dark Mode Component Transparency
ja_JP: ダークモード透過度

en: Dark Mode Image Brightness
ja_JP: ダークモード画像明度

en: Dark Mode Theme Color
ja_JP: ダークモードメインカラー

en: Default Frontend Background
ja_JP: デフォルト背景

en: Default Style
ja_JP: デフォルトスタイル

en: Dimmed filter
ja_JP: ダークフィルター

en: Dispersed
ja_JP: ゆるい

en: Display Aera
ja_JP: 展示エリア

en: Display Area
ja_JP: 展示エリア

en: Display Area Icon
ja_JP: 展示エリアアイコン

en: Display Area Title
ja_JP: 展示エリアタイトル

en: Do not autoload
ja_JP: 自動読み込みしない

en: Dot filter
ja_JP: ドットフィルター

en: Emoji
ja_JP: 絵文字

en: Enable Cover
ja_JP: カバーを有効化

en: Enable Mashiro Special Effects Text
ja_JP: 白猫風特殊文字

en: Enable to show bronze/silver/gold medal badges for blog milestones, Requires you to unlock the relevant achievement to replace the relevant capsule
ja_JP: ブログのマイルストーンにブロンズ／シルバー／ゴールドのメダルバッジを表示できるようにする。

en: Enabled by default, page scrolling will be smoother
ja_JP: 既定で有効になっており、ページスクロールがより滑らかになります

en: Enabled by default, when loading page there will be a progress bar alert
ja_JP: 既定で有効、ページ読み込み時に進捗バーが表示されます

en: Estimate Reading Time
ja_JP: 読了時間

en: Expand
ja_JP: 展開する

en: Extract Article Highlight from Featured Image
ja_JP: 注目画像から記事のハイライトを抽出

en: Extract Theme Color from Cover Image
ja_JP: カバー画像からテーマカラーを抽出する

en: Fill in the font name,and you can add your customize font in Font Options of Global Options in iro-Options.
ja_JP: フォント名を入力（iroオプションのフォント設定でカスタムフォントを追加可能）

en: Fold
ja_JP: 折りたたむ

en: Footer Content Distribution
ja_JP: フッターコンテンツの配信

en: Footer Hitokoto
ja_JP: 一言表示

en: Footer Info
ja_JP: フッター情報

en: Footer Load Occupancy Query
ja_JP: サーバー負荷表示

en: Footer Sakura Icon
ja_JP: 桜アイコン表示

en: Footer Text Font
ja_JP: フッターフォント

en: Footer Upyun League Logo
ja_JP: UPYUNロゴ表示

en: For more detailed configuration of the comment area, please go to the backend configuration
ja_JP: コメントエリアの詳細な設定は、バックエンドの設定で行ってください

en: Frontend Background
ja_JP: サイト背景

en: Frontend Background Scaling Method
ja_JP: 背景拡縮方法

en: Github Style
ja_JP: Githubスタイル

en: Global Default Font
ja_JP: デフォルトフォント

en: Global Default Font&Widgets Panel Font Switching A
ja_JP: メインフォント/小組件フォントA

en: Global Font Size
ja_JP: テキストフォントサイズ

en: Global Options
ja_JP: グローバル設定

en: Global Smooth Scroll
ja_JP: グローバルスムーズスクロール

en: Grid filter
ja_JP: グリッドフィルター

en: Half Quantity
ja_JP: 50%

en: Hitokoto API address
ja_JP: 一言APIアドレス

en: Homepage Components
ja_JP: ホームページ構成要素

en: Homepage Cover
ja_JP: ホームページカバー

en: Infos
ja_JP: 情報設定

en: Inline Code Background Color In Dark Mode
ja_JP: ダークモード時のインラインコード背景色

en: It is on by default. The user avatar and menu will be displayed.
ja_JP: デフォルトで有効になっており、ユーザーアバターとメニューが表示されます

en: It will be forced off in the dark mode
ja_JP: このオプションはダークモードでは無効になります

en: Keep to the left
ja_JP: 左寄せ

en: Keep to the right
ja_JP: 右寄せ

en: Last Edit Time (Relatively)
ja_JP: 最終編集時間（相対表示）

en: Last Online Capsule
ja_JP: 最後のオンライン・カプセル

en: Less Quantity
ja_JP: 25%

en: Light filter
ja_JP: ライトフィルター

en: Links Capsule
ja_JP: リンク・カプセル

en: Loose
ja_JP: ゆるい

en: Mashiro Special Effects Font
ja_JP: 白猫風フォント

en: Mashiro Special Effects Size
ja_JP: 白猫風文字サイズ

en: Mashiro Special Effects Text
ja_JP: 白猫風文字内容

en: Mashiro Special Effects Text Color
ja_JP: 白猫風文字カラー

en: Matching Color
ja_JP: アクセントカラー

en: Menu option left and right spacing
ja_JP: メニューオプション左右余白

en: NProgress Loading Progress Bar
ja_JP: NProgress 読み込み進捗バー

en: Native Quantity
ja_JP: 通常量

en: Nav Menu
ja_JP: ナビゲーションメニュー

en: Nav Menu Font
ja_JP: ナビゲーションフォント

en: Nav Menu Options Display Method
ja_JP: ナビゲーションオプション表示方法

en: Nav Menu Radius
ja_JP: ナビゲーションメニューの角丸半径

en: Nav Menu Search
ja_JP: ナビメニュー検索

en: Nav Menu Style
ja_JP: ナビゲーションメニューのスタイル

en: Nav Menu Text Logo Font
ja_JP: テキストロゴのフォント

en: Nav Menu Text Logo Text
ja_JP: テキストロゴの内容

en: Nav User Menu
ja_JP: ナビゲーションバーのユーザーメニュー

en: Navigation Menu Logo
ja_JP: ナビゲーションロゴ画像

en: Next Page Auto Load
ja_JP: 次ページ自動読み込み

en: No filter
ja_JP: フィルターなし

en: Non-Emphasis Text Weight
ja_JP: 強調されていないテキストの太さ

en: Number of Comments
ja_JP: コメント数

en: Number of Views
ja_JP: 閲覧数

en: Number of Words
ja_JP: 文字数

en: Off
ja_JP: 無効

en: Others
ja_JP: その他

en: Overall layout
ja_JP: 全体的なレイアウト

en: Page Comment Area Bottom Right Background Image
ja_JP: ページコメントエリア右下の背景画像

en: Page Comment Area Display
ja_JP: ページコメントエリアの表示

en: Page Decoration Image
ja_JP: ページ装飾画像

en: Page Image Placeholder SVG
ja_JP: ページ画像のプレースホルダーSVG

en: Page Layout Style
ja_JP: ページレイアウトスタイル

en: Page Up/Down
ja_JP: ページアップ／ダウン

en: Pages Extend Options
ja_JP: ページ拡張オプション

en: Pages Options
ja_JP: ページオプション

en: Pagination Mode
ja_JP: ページネーションモード

en: Particles
ja_JP: パーティクル効果

en: Particles Effects
ja_JP: パーティクル効果

en: Particles JSON
ja_JP: パーティクル設定

en: Placeholder SVG when loading the next page
ja_JP: 次ページ読み込み時のプレースホルダーSVG

en: Please go to the backend to configure your custom emoticon pack
ja_JP: カスタムエモーティコンパックの設定はバックエンドで行ってください

en: Post Area Icon
ja_JP: 記事エリアアイコン

en: Post Area Title
ja_JP: 記事エリアタイトル

en: Post Cover As Background
ja_JP: 背景として投稿カバー

en: Posts Capsule
ja_JP: 投稿 カプセル

en: Posts Pages
ja_JP: 投稿ページ

en: Publish Time (Relatively)
ja_JP: 公開時間（相対表示）

en: Quarter Quantity
ja_JP: 75%

en: Random Link Capsule
ja_JP: ランダム・リンク・カプセル

en: Reward Button Link
ja_JP: 投げ銭ボタンのリンク

en: Reward Image
ja_JP: 投げ銭画像

en: Reward Image Link
ja_JP: 投げ銭画像のリンク

en: Sakura Falling Effects
ja_JP: 桜吹雪エフェクト

en: Search Area Background Image
ja_JP: 検索エリアの背景画像

en: Select a page
ja_JP: ページを選択

en: Set the text for announcement capsule. The front-end will automatically split the text into two lines, you can also use line breaks for manual line breaks
ja_JP: アナウンスカプセルのテキストを設定します。フロントエンドは自動的にテキストを2行に分割しますが、手動で改行することもできます。

en: Show Medal Badges Style Capsule
ja_JP: メダルバッジスタイルカプセルを表示

en: Show shuoshuo on home page
ja_JP: つぶやきを表示

en: Spirit Island Nav Style
ja_JP: スマートアイランドスタイル

en: Standered
ja_JP: 標準

en: Static Page
ja_JP: 固定ページ

en: Switch Button of Random Images
ja_JP: ランダム画像切替ボタン

en: The link click the image will redirect to
ja_JP: 画像をクリックすると、次のリンクにリダイレクトされます

en: The link click the reward button will redirect to
ja_JP: 投げ銭ボタンをクリックすると、次のリンクにリダイレクトされます

en: Theme Color
ja_JP: メインカラー

en: Theme Colors
ja_JP: テーマ色彩設定

en: Total Words Capsule
ja_JP: 総語数 カプセル

en: Two Coloumns
ja_JP: 二列

en: Typed.js initial option
ja_JP: Typed.js初期設定

en: Use post feature image as background in post pages
ja_JP: 投稿ページの背景として投稿フィーチャー画像を使用する

en: Visitors Capsule
ja_JP: ビジター・カプセル

en: Vist "https://vincentgarreau.com/particles.js/" for more help
ja_JP: 詳細設定は公式サイト（https://vincentgarreau.com/particles.js/）を参照

en: When enabled, the background of the cover will be set to transparent, while the frontend background will use the cover's random image API
ja_JP: 有効化するとカバー背景を透明化し、サイト背景にカバー画像APIを使用します

en: Widgets Panel
ja_JP: 小組件パネル

en: Widgets Panel Button Radius
ja_JP: 小組件ボタン角丸

en: Widgets Panel Day&Night Switching
ja_JP: 昼夜モード切替

en: Widgets Panel Font
ja_JP: 小組件フォント

en: Widgets Panel Font Switching
ja_JP: フォント切替設定

en: Widgets Panel Font Switching B
ja_JP: 小組件フォントB

en: Widgets Panel WP Widget Area
ja_JP: WP標準小組件表示

en: Widgets Panel Widget Radius
ja_JP: 小組件角丸

en: □Corresponding Background
ja_JP: □オプションの背景

en: □Option Switcher
ja_JP: □オプションスイッチ

en: ☆Corresponding Background
ja_JP: ☆オプションの背景

en: ☆Option Switcher
ja_JP: ☆オプションスイッチ

en: ♡Corresponding Background
ja_JP: ♡オプションの背景

en: ♡Option Switcher
ja_JP: ♡オプションスイッチ

en: 🍋Corresponding Background
ja_JP: 🍋オプションの背景

en: 🍋Option Switcher
ja_JP: 🍋オプションスイッチ
