Blogger Kodeks

Yeni Nesil Eklentileri ve Blogger Rehberi

Anne adaylarına kış aylarında kapalı alan uyarısı

Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Karahan, "Gebeler, kapalı alanlarda gribal enfeksiyonu olan kişiler ile bir süre kaldığında bu enfeksiyonu kapar." dedi.

Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Nazan Karahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış mevsiminde soğuğun vücut direncini düşürmesi nedeniyle anne adaylarının giyinme, temizlik, bulunduğu alan ve beslenme gibi konulara dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Hamilelerin kış aylarında giydiği kıyafetlerin önemli olduğunu belirten Karahan, giyilen sıkı, naylon ve sentetik giysilerin zararlı olduğunu, bu tür kıyafetlerin terleme ve mantar enfeksiyonlarına yol açabileceğini, hava alan, yünlü, pamuklu, yumuşak giysiler ile rahat ve kaymayan ayakkabı, pamuklu veya yünlü çorabın tercih edilmesi, karın bölgesinin sıcak tutulması gerektiğini anlattı. 'Açık ve güneşli havada yürümesi yararlıdır'

Kış aylarında en büyük sorunun gribal enfeksiyonlar olduğunun altını çizen Karahan, şu değerlendirmede bulundu:

"Kış aylarında soğuktan korunmak için uzun süre kapalı alanda kalan gebeleri birçok risk bekliyor. Gebelerin uzun süre ev ve iş yeri gibi kapalı ortamlarda bulunmaması gerekir. Her gün yaklaşık 1,5 saat açık ve güneşli havada yürümesi yararlıdır. Bulundukları ortamda soba ve kalorifer gibi ısı kaynaklarının kuruttuğu havayı nemlendirmelidirler. Ortamın yeteri kadar sıcak olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir. Ortam oksijeninin olabildiğince temiz olması önemli. Anne adayının bulunduğu ortamda kesinlikle sigara içilmemelidir. Hamilelikte kışın grip ve üst solunum yolu hastalıkları sıklığı artar. Gebeler, kapalı alanlarda gribal enfeksiyonu olan kişiler ile bir süre kaldığında kendisi de bu enfeksiyonu alır. Bu durum hem kendisi hemde bebeği için sakıncalıdır."


Vitaminler

Vitamin ve minerallerle beslenme, hayati öneminin yanı sıra güzelliğinizi de pekiştiren bir zorunluluktur. C vitamini, E vitamini, selenyum, provitamin B5 ve çinko içeren yiyecekler güzelliğinizi pekiştirir...

C vitamini deposu olan yaz meyveleri ve sebzeleriyle erken yaşlanma belirtileri ve kırışıklarla savaşabilirsiniz. C vitamini erken yaşlanma belirtileri ve kırışıklıkların oluşmasını azaltmada etkili olur.C vitamini en çok domates, yeşil biber, çilek, turunçgiller, kivi ve maydanozda bulunur.

E vitamini, bitkisel yağların çoğu,ceviz, fındık-fıstık, tohumlar, soya, et, balık, yeşil yapraklı sebzeler ıspanak, kuşkonmaz, elma, yumurta ve tahıllarda bulunur.

Selenyum, güçlü bir antioksidandır, hücreleri korur. En çok patates, mantar, yumurta, ay çekirdeği ve tahıl ürünlerinde, baklagillerde, balıkta, deniz ürünlerinde, sarımsakta, ayrıca ette, böbrek, yürek gibi sakatatlarda bulunur.

Provitamin B5 cildinemlendirme özelliğine sahip bir vitamindir. Ciltte yeni hücrelerin gelişmesinde etkisi olur. Güneş ışınlarının neden olduğu kızarıklıkları giderir, güneşe maruz kalan saç tellerinin kırılıp kurumasını önler. En çok tahıllar, yumurta sarısı, mantar, baklagiller, karnabahar ve patateste bulunur.

Çinko A vitaminin özelliklerini artırmanın yanı sıra güneş yanıklarının iyileştirme sürecini de hızlandırır. Fındık, mantar, deniz ürünleri, kırmızı et, hindi, yumurta, peynir, yeşil yapraklı bitkiler çinko bakımından zengindir.Dijital Tasarım

Kısa açıklama.


Web Tasarım

Kısa açıklama.