Vesta Web Interface - en to tr translation catalogue (716 entries)

en: 2 to 28 Characters A-Z, 0-9, '-' '.' and '_' Only.
tr: 2 ila 28 Karakter A-Z, 0-9, '-' '.' ve sadece.

en: 2 to 28 Letters Only. Apostrophes and hyphens allowed.
tr: Yalnızca 2 - 28 Harf. Kesme işaretleri ve kısa çizgiler kullanılabilir.

en: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) is a payment facilitator for goods and services provided by vestacp.com.
tr: 2Checkout.com Inc. (Ohio, ABD), vestacp.com tarafından sağlanan mal ve hizmetler için bir ödeme kolaylaştırıcısıdır.

en: ACCOUNTS
tr: HESAPLAR

en: ADDING DOMAIN ...
tr: ALAN EKLENİYOR ...

en: ALIASES
tr: Takma Adlar

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: API Method
tr: API Yöntemi

en: Accept
tr: Kabul etmek

en: Access Log
tr: Erişim Günlüğü

en: AccessLog
tr: aCCESSLOG

en: Account
tr: hesap

en: Account Details
tr: hesap detayları

en: Account Setting
tr: Hesap ayarları

en: Account Settings
tr: Hesap ayarları

en: Account already exists under same username.
tr: Hesap zaten aynı kullanıcı adı altında var.

en: Account has been successfully created!
tr: Hesap başarıyla oluşturuldu!

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Action
tr: Aksiyon

en: Active
tr: Aktif

en: Add
tr: Ekle

en: Add
tr: Ekle

en: Add Account
tr: Hesap eklemek

en: Add Accounts
tr: Hesap Ekle

en: Add Ban
tr: Yasak Ekle

en: Add Banned IP
tr: Yasaklı IP Ekle

en: Add Cron
tr: Cron Ekle

en: Add Cron Job
tr: Cron İşi Ekle

en: Add DNS
tr: DNS ekle

en: Add DNS Domain
tr: DNS Alan Adı Ekle

en: Add DNS Record
tr: DNS Kaydı Ekle

en: Add Database
tr: Veritabanı Ekle

en: Add Domain
tr: Alan Adı Ekle

en: Add Firewall Rule
tr: Güvenlik Duvarı Kuralı Ekle

en: Add IP
tr: IP ekle

en: Add IP Address
tr: IP Adresi Ekle

en: Add Mail
tr: Posta Ekle

en: Add Mail Account
tr: Posta Hesabı Ekle

en: Add Mail Domain
tr: Posta Alan Adı Ekle

en: Add New object
tr: Yeni nesne ekle

en: Add One
tr: Bir Ekle

en: Add Package
tr: Paket Ekle

en: Add Record
tr: Kayıt Ekle

en: Add Rule
tr: Kural Ekle

en: Add User
tr: Kullanıcı Ekle

en: Adding & editing custom SSL certificates and backup exclusions does not Work with API key. Features will be disabled.
tr: Özel SSL sertifikaları ve yedeklemeleri hariç tutma ve düzenleme API anahtarıyla çalışmaz. Özellikler devre dışı bırakılacak.

en: Additional FTP
tr: Ek FTP

en: Address
tr: Adres

en: Admin Only
tr: Yalnızca Yönetici

en: Admin Panel Enabled
tr: Yönetici Paneli Etkin

en: Administration
tr: yönetim

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Aliases
tr: Takma adlar

en: All Users
tr: Tüm kullanıcılar

en: Already have an account?
tr: Zaten hesabınız var mı?

en: AntiSpam Support
tr: AntiSpam Desteği

en: AntiVirus Support
tr: AntiVirüs Desteği

en: Antispam
tr: Anti Spam

en: Antivirus
tr: antivirüs

en: Apps
tr: Uygulamalar

en: April
tr: Nisan

en: Assigned Domain
tr: Atanan Alan Adı

en: Assigned User
tr: Atanan Kullanıcı

en: August
tr: Ağustos

en: Authentication Enabled
tr: Kimlik Doğrulama Etkin

en: Authentication Settings
tr: Kimlik Doğrulama Ayarları

en: Autoreply
tr: Otomatik cevap

en: Autoupdate
tr: Otomatik güncelleme

en: BACKUP
tr: DESTEK OLMAK

en: BANDWIDTH
tr: BANT GENİŞLİĞİ

en: Back
tr: Geri

en: Backed Up
tr: Yedeklendi

en: Backend
tr: Arka uç

en: Backend Server
tr: Arka Uç Sunucusu

en: Backend Template
tr: Arka Uç Şablonu

en: Backup
tr: Destek olmak

en: Backup
tr: Destek olmak

en: Backup Exclusions are incompatible with API Key Authentication.
tr: Yedekleme Hariç Tutma, API Anahtar Kimlik Doğrulaması ile uyumsuz.

en: Backup Migration Manager
tr: Yedek Geçiş Yöneticisi

en: Backup Name
tr: Yedek Adı

en: Backup Scheduled!
tr: Yedekleme Zamanlandı!

en: Backups
tr: Yedekler

en: Backups Enabled
tr: Yedeklemeler Etkin

en: Ban
tr: yasak

en: Bandwidth
tr: Bant genişliği

en: Banlist
tr: banlist

en: Banned IPs
tr: Yasaklanan IP'ler

en: Blue
tr: Mavi

en: Browse, copy, edit, view, and retrieve all of your web domain files using fully featured File Manager. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
tr: Tam özellikli Dosya Yöneticisi'ni kullanarak tüm web etki alanı dosyalarınıza göz atın, kopyalayın, düzenleyin, görüntüleyin ve alın. Bu ticari bir modüldür, etkinleştirmek için lisans anahtarını satın almanız gerekir.

en: Buy License $3/Month
tr: Lisans Satın Al $ 3 / Ay

en: Buy License $5/Month
tr: Lisans Satın Al 5 $ / Ay

en: Buy Lifetime License $18
tr: Ömür Boyu Lisans Satın Al $ 18

en: Buy Lifetime License $50
tr: Ömür Boyu Lisans Satın Al $ 50

en: CHECKING DOMAIN ...
tr: ALAN KONTROL EDİLİYOR ...

en: CIDR format is supported
tr: CIDR biçimi desteklenir

en: CPU
tr: İşlemci

en: CREATED
tr: OLUŞTURULDU

en: CRON JOBS
tr: CRON İŞLERİ

en: CatchAll
tr: Hepsini Yakala

en: Catchall Email
tr: Catchall E-postası

en: Character Set
tr: Karakter seti

en: Charset
tr: Karakter kümesi

en: Choose whether or not the admin should go to the admin panel or home after login.
tr: Oturum açtıktan sonra yöneticinin yönetici paneline mi yoksa ana sayfaya mı gideceğini seçin.

en: City / Locality
tr: Şehir / Bölge

en: Client Max Body Size
tr: Müşteri Maksimum Gövde Boyutu

en: Cloudflare API Key
tr: Cloudflare API Anahtarı

en: Cloudflare Account Email Address
tr: Cloudflare Hesap E-posta Adresi

en: Cloudflare Disabled
tr: Bulut Parlaması Devre Dışı

en: Cloudflare Disabled!
tr: Cloudflare Devre Dışı!

en: Cloudflare Enabled!
tr: Cloudflare Etkin!

en: Cloudflare Level
tr: Bulut Parlama Düzeyi

en: Cloudflare Support
tr: Cloudflare Desteği

en: Cloudflare Unavailable
tr: Cloudflare Kullanılamıyor

en: Comma seperated list of installed plugins.
tr: Yüklü eklentilerin virgülle ayrılmış listesi.

en: Command
tr: komuta

en: Comment
tr: Yorum Yap

en: Compression Level
tr: Sıkıştırma Seviyesi

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Configure Backup
tr: Yedeklemeyi Yapılandır

en: Configure Backup Exclusions
tr: Hariç Tutulan Yedekleri Yapılandırma

en: Configure PHP
tr: PHP'yi yapılandır

en: Configure Restore
tr: Geri Yüklemeyi Yapılandır

en: Configure Server
tr: Sunucuyu Yapılandır

en: Confirm
tr: Onaylamak

en: Confirm Pass
tr: Geçişi Onayla

en: Confirm Password
tr: Şifreyi Onayla

en: Control Panel
tr: Kontrol Paneli

en: Control Panel v1
tr: Kontrol Paneli v1

en: Country
tr: ülke

en: Created
tr: düzenlendi

en: Cron
tr: cron

en: Cron Enabled
tr: Cron Etkin

en: Cron Generator
tr: Cron Jeneratörü

en: Cron Job
tr: Cron İşi

en: Cron Jobs
tr: Cron işleri

en: Current Favicon:
tr: Mevcut Favicon:

en: Current Icon:
tr: Geçerli Simge:

en: Current Logo:
tr: Güncel Logo:

en: Current Number of Databases
tr: Mevcut Veri Tabanı Sayısı

en: Custom
tr: görenek

en: Custom Footer
tr: Özel Altbilgi

en: Custom SSL Certificates are incompatible with API Key Authentication.
tr: Özel SSL Sertifikaları, API Anahtar Kimlik Doğrulaması ile uyumsuzdur.

en: Custom Theme Colors
tr: Özel Tema Renkleri

en: DATABASE
tr: VERİ TABANI

en: DATABASES
tr: VERİTABANLARI

en: DELETING CLOUDFLARE ...
tr: BULUTLARIN SİLİNMESİ ...

en: DISK
tr: DİSK

en: DKIM Support
tr: DKIM Desteği

en: DNS Cluster
tr: DNS Kümesi

en: DNS Domains
tr: DNS Etki Alanları

en: DNS Enabled
tr: DNS Etkin

en: DNS Records
tr: DNS Kayıtları

en: DNS Server
tr: Dns sunucusu

en: DNS Support
tr: DNS Desteği

en: DNS Template
tr: DNS Şablonu

en: DOMAIN
tr: ALAN ADI

en: DOMAINS
tr: ALANLAR

en: Daily
tr: Günlük

en: Dark
tr: karanlık

en: Dashboard
tr: Gösterge Paneli

en: Data
tr: Veri

en: Database
tr: Veri tabanı

en: Database Enabled
tr: Veritabanı Etkin

en: Database Error
tr: Veri tabanı hatası

en: Database Error:
tr: Veri tabanı hatası:

en: Databases
tr: Veritabanları

en: Date
tr: tarih

en: Day
tr: Gün

en: Day of Week
tr: Haftanın günü

en: December
tr: Aralık

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Language
tr: Varsayılan dil

en: Default Nameservers
tr: Varsayılan Ad Sunucuları

en: Default To Admin
tr: Varsayılan Yönetici

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Backup
tr: Yedeği Sil

en: Delete Cron Job
tr: Cron İşini Sil

en: Delete DNS
tr: DNS'yi sil

en: Delete DNS Domain
tr: DNS Alan Adını Sil

en: Delete DNS Record
tr: DNS Kaydını Sil

en: Delete DNS Record?
tr: DNS Kaydı silinsin mi?

en: Delete Database
tr: Veritabanını Sil

en: Delete Domain
tr: Alan Adını Sil

en: Delete IP Address
tr: IP Adresini Sil

en: Delete Mail
tr: Postayı Sil

en: Delete Mail Account
tr: Posta Hesabını Sil

en: Delete Mail Domain
tr: Posta Alan Adını Sil

en: Delete Rule
tr: Kuralı Sil

en: Delete Web Domain
tr: Web Alan Adını Sil

en: Delete package:
tr: Paketi sil:

en: Descriptor
tr: Tanımlayıcı

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Directories
tr: Dizinler

en: Directory
tr: rehber

en: Disable
tr: Devre Dışı

en: Disable
tr: Devre Dışı

en: Disable Cloudflare
tr: Cloudflare'ı devre dışı bırak

en: Disable Cron
tr: Cron'u devre dışı bırak

en: Disabled
tr: engelli

en: Disk Quota
tr: Disk Kotası

en: Disk Quota Used
tr: Kullanılan Disk Kotası

en: Disk Space
tr: Disk alanı

en: Disk Usage
tr: Disk kullanımı

en: Disk Usage Breakdown
tr: Disk Kullanımı Dağılımı

en: Display Errors
tr: Ekran Hataları

en: Display messages for installation warnings and connection errors.
tr: Kurulum uyarıları ve bağlantı hataları için mesajları görüntüler.

en: Display/Close shortcuts
tr: Kısayolları görüntüle / kapat

en: Domain
tr: Alan adı

en: Domain Name
tr: Alan adı

en: Domains
tr: Alanlar

en: Don't Store Forwarded Mail
tr: Yönlendirilmiş Postaları Saklamayın

en: Don't have an account?
tr: Hesabınız yok mu?

en: Download
tr: İndir

en: Download Accesslog
tr: Accesslog'u indirin

en: Download Errorlog
tr: Hata Günlüğünü İndirin

en: Drop
tr: Düşürmek

en: EXPORTING RECORDS ...
tr: İHRACAT KAYITLARI ...

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Cron Job
tr: Cron İşini Düzenle

en: Edit DNS Domain
tr: DNS Alan Adını Düzenle

en: Edit DNS Record
tr: DNS Kaydını Düzenle

en: Edit Database
tr: Veritabanını Düzenle

en: Edit Firewall Rule
tr: Güvenlik Duvarı Kuralını Düzenle

en: Edit IP Address
tr: IP Adresini Düzenle

en: Edit Mail Account
tr: Posta Hesabını Düzenle

en: Edit Mail Domain
tr: Posta Alan Adını Düzenle

en: Edit Package
tr: Paketi Düzenle

en: Edit Panel Settings
tr: Panel Ayarlarını Düzenle

en: Edit User
tr: kullanıcıyı düzenle

en: Edit Web Domain
tr: Web Alan Adını Düzenle

en: Email
tr: E-posta

en: Email Addresses
tr: E-mail adresleri

en: Email Addresss
tr: Email Adresleri

en: Enable
tr: etkinleştirme

en: Enable
tr: etkinleştirme

en: Enable / Disable Sections
tr: Bölümleri Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Enable Cloudflare
tr: Cloudflare'ı etkinleştir

en: Enable Cron
tr: Cron'u etkinleştir

en: Enable Cron Notifications
tr: Cron Bildirimlerini Etkinleştir

en: Enabled
tr: Etkin

en: Encryption Key 1
tr: Şifreleme Anahtarı 1

en: Encryption Key 2
tr: Şifreleme Anahtarı 2

en: Enter License Key
tr: Lisans kodunu giriniz

en: Enter your details below
tr: Bilgilerinizi aşağıya girin

en: Enter your username and instructions will be sent to you.
tr: Kullanıcı adınızı girin, talimatlar size gönderilecektir.

en: Error Adding Mail Domain
tr: Posta Alan Adı Eklenirken Hata Oluştu

en: Error Creating Web Domain
tr: Web Alan Adı Oluşturulurken Hata Oluştu

en: Error Deleting Web Domain
tr: Web Alan Adı Silme Hatası

en: Error Disabling Notifications
tr: Bildirimler Devre Dışı Bırakılırken Hata Oluştu

en: Error Enabling Notifications
tr: Bildirimler Etkinleştirilirken Hata Oluştu

en: Error Log
tr: Hata Günlüğü

en: Error Reporting
tr: Hata Bildirimi

en: Error Updating DNS Domain
tr: DNS Alan Adı Güncelleme Hatası

en: Error Updating DNS Record
tr: DNS Kaydı Güncelleme Hatası

en: Error Updating IP Address
tr: IP Adresi Güncelleme Hatası

en: Error Updating Mail Account
tr: Posta Hesabını Güncelleme Hatası

en: Error Updating Mail Domain
tr: Posta Alan Adı Güncellenirken Hata Oluştu

en: Error Updating Package
tr: Paket Güncelleme Hatası

en: Error Updating Profile
tr: Profil Güncelleme Hatası

en: Error Updating Server
tr: Sunucu Güncelleme Hatası

en: Error Updating Settings
tr: Ayarları Güncelleme Hatası

en: Error Updating User
tr: Kullanıcı Güncelleme Hatası

en: Error Updating Web Domain
tr: Web Alanını Güncelleme Hatası

en: Error: Incorrect Login.
tr: Hata: Yanlış Giriş.

en: Essentially Off
tr: Esasen Kapalı

en: Example Plugin
tr: Örnek Eklenti

en: Exclusions
tr: İstisnalar

en: Exit form
tr: Formdan çık

en: Expiration
tr: Son

en: Expiration Date
tr: Son kullanma tarihi

en: FTP Account
tr: FTP Hesabı

en: FTP Client URL
tr: FTP İstemcisi URL'si

en: Failed to connect to server. Please check config.
tr: Sunucuyla bağlantı başarısız. Lütfen yapılandırmayı kontrol edin.

en: Fatal Error (Code: 20). Please contact support.
tr: Önemli Hata (Kod: 20). Lütfen desteğe başvurun.

en: Feature Disabled
tr: Özellik Devre Dışı

en: February
tr: Şubat

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: FileSystem Disk Quota
tr: FileSystem Disk Kotası

en: First Name
tr: İsim

en: Flexible
tr: Esnek

en: Footer Text
tr: Altbilgi metni

en: Forgot pwd?
tr: Pwd unuttunuz mu?

en: Forward To
tr: Yönlendir

en: Frequency
tr: Sıklık

en: Friday
tr: Cuma

en: From Address
tr: Adresten

en: From Name
tr: İsimden

en: Full
tr: Tam

en: Full (Strict)
tr: Tam (Katı)

en: GZip Compression Level
tr: GZip Sıkıştırma Seviyesi

en: Generate
tr: üretmek

en: Generate CSR
tr: CSR oluştur

en: Generate CSR / SSL Cert
tr: CSR / SSL Sertifikası oluşturun

en: Get Premium License
tr: Premium Lisans Alın

en: Go back
tr: Geri dön

en: Go to BACKUPS
tr: BACKUPS'a git

en: Go to CRON JOBS
tr: CRON İŞLERİNE GİT

en: Go to DASHBOARD
tr: GÖSTERGE TABLOSUNA GİT

en: Go to DATABASE
tr: VERİTABANI'na git

en: Go to DNS
tr: DNS'ye git

en: Go to MAIL
tr: MAIL adresine git

en: Go to PROFILE
tr: PROFILE sayfasına git

en: Go to WEB
tr: WEB'ye git

en: Google Analytics ID
tr: Google Analytics Kimliği

en: Graphs
tr: Grafikler

en: Hide Notifications
tr: Bildirimleri Gizle

en: High
tr: Yüksek

en: Home
tr: Ev

en: Host
tr: evsahibi

en: Host Dashboard
tr: Ana Makine Kontrol Paneli

en: Hostname
tr: Hostadı

en: Hosts
tr: Sunucular

en: Hour
tr: Saat

en: Hourly
tr: Saatlik

en: I'm Under Attack!
tr: Saldırı Altındayım!

en: IMPORTING RECORDS ...
tr: İTHALAT KAYITLARI ...

en: IP Address
tr: IP adresi

en: IP Addresses
tr: IP Adresleri

en: IP or Value
tr: IP veya Değer

en: IPs
tr: IP'ler

en: In Megabytes
tr: Megabayt olarak

en: Includes folder has not been secured
tr: Klasör güvenli değil

en: Interactive Timeout
tr: Etkileşimli Zaman Aşımı

en: Interakt API Key
tr: Interakt API Anahtarı

en: Interakt App ID
tr: Interakt Uygulama Kimliği

en: Interface
tr: Arayüz

en: Invalid Email Address
tr: Geçersiz e-posta adresi

en: Invalid data entered in form.
tr: Formda geçersiz veri girildi.

en: Invalid data entered in form. Please try again.
tr: Formda geçersiz veri girildi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Issuer
tr: İhraççı

en: January
tr: Ocak

en: Job
tr: İş

en: Joined
tr: Katılım

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: Key
tr: anahtar

en: Language
tr: Dil

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Leave blank for default or enter 'disabled' to disable.
tr: Varsayılan olarak boş bırakın veya devre dışı bırakmak için 'disabled' girin.

en: Leave blank or enter 'disabled' to disable.
tr: Boş bırakın veya devre dışı bırakmak için 'disabled' girin.

en: Let's Encrypt Support
tr: Desteği Şifreleyelim

en: License Key
tr: Lisans anahtarı

en: Link to Old CP Enabled
tr: Eski CP'ye Bağlantı Etkin

en: List
tr: Liste

en: List Accounts
tr: Hesapları Listele

en: List Records
tr: Kayıtları Listele

en: Load Average:
tr: Yük Ortalaması:

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Loading Dashboard
tr: Gösterge Tablosu Yükleniyor

en: Local Backup
tr: Yerel Yedekleme

en: Log
tr: Giriş

en: Log in
tr: Oturum aç

en: Log out
tr: Çıkış Yap

en: Login
tr: Oturum aç

en: Login as
tr: Olarak giriş yap

en: Logout
tr: Çıkış Yap

en: Low
tr: Düşük

en: MAIL
tr: POSTA

en: Mail
tr: Posta

en: Mail Accounts
tr: Posta Hesapları

en: Mail Data
tr: Posta Verileri

en: Mail Domains
tr: Posta Etki Alanları

en: Mail Enabled
tr: Posta Etkin

en: Mail Method
tr: Posta Yöntemi

en: Mail Server
tr: Posta sunucusu

en: Mail Support
tr: Posta Desteği

en: Manage
tr: yönetme

en: Manage Backups
tr: Yedeklemeleri Yönetme

en: Manage Cron Jobs
tr: Cron İşlerini Yönetin

en: Manage DNS
tr: DNS'yi yönetin

en: Manage DNS Domain
tr: DNS Alan Adını Yönetin

en: Manage DNS Domains
tr: DNS Alan Adlarını Yönetin

en: Manage Databases
tr: Veritabanlarını Yönet

en: Manage Fail2Ban
tr: Fail2Ban'ı Yönet

en: Manage Firewall
tr: Güvenlik Duvarını Yönet

en: Manage IP Addresses
tr: IP Adreslerini Yönetin

en: Manage Mail Accounts
tr: Posta Hesaplarını Yönetin

en: Manage Mail Domains
tr: Posta Alanlarını Yönetme

en: Manage Packages
tr: Paketleri Yönet

en: Manage Users
tr: Kullanıcıları Yönet

en: Manage Web Domains
tr: Web Alanlarını Yönetme

en: March
tr: Mart

en: Max Allowed Packet
tr: İzin Verilen Maksimum Paket

en: Max Connections
tr: Maksimum Bağlantı

en: Max Execution Time
tr: Maksimum Yürütme Süresi

en: Max Input Time
tr: Maksimum Giriş Süresi

en: Max Length 16 Characters Including Prefix
tr: Önek Dahil Maksimum Uzunluk 16 Karakter

en: Max User Connections
tr: Maksimum Kullanıcı Bağlantısı

en: Maximum Number of Databases
tr: Maksimum Veri Tabanı Sayısı

en: May
tr: Mayıs

en: Medium
tr: Orta

en: Memory
tr: Hafıza

en: Memory Limit
tr: Bellek Sınırı

en: Message
tr: İleti

en: Minimum 6 Characters: One uppercade letter, lowercase letter and number required.
tr: Minimum 6 Karakter: Bir büyük harf, küçük harf ve sayı gerekir.

en: Minute
tr: Dakika

en: Minutes
tr: Dakika

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Month
tr: Ay

en: Monthly
tr: Aylık

en: My Account
tr: Hesabım

en: MySQL Server Failed To Connect
tr: MySQL Sunucusu Bağlanamadı

en: MySQL Support
tr: MySQL Desteği

en: N/A
tr: N / A

en: NAT IP Association
tr: NAT IP Birliği

en: Name
tr: ad

en: Nameservers
tr: nameservers

en: Navigation
tr: Navigasyon

en: Netmask
tr: Ağ Maskesi

en: Network
tr: Ağ

en: New Favicon:
tr: Yeni Favicon:

en: New Icon:
tr: Yeni simge:

en: New Logo:
tr: Yeni Logo:

en: No
tr: Hayır

en: No Authentication
tr: Kimlik doğrulama yok

en: No Encryption
tr: Şifreleme Yok

en: No Notifications
tr: Bildirim Yok

en: None
tr: Yok

en: Normal Password
tr: Normal Şifre

en: Not After
tr: Sonra değil

en: Not Backed Up
tr: Yedeklenmedi

en: Not Before
tr: Önce değil

en: Not Provided
tr: Sağlanmadı

en: Notification System Disabled. Please enable the notification system from the VWI settings menu to send notifications.
tr: Bildirim Sistemi Devre Dışı. Bildirim göndermek için lütfen VWI ayarları menüsünden bildirim sistemini etkinleştirin.

en: Notification System Enabled
tr: Bildirim Sistemi Etkin

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: November
tr: Kasım

en: OUTDATED
tr: ESKİ

en: October
tr: Ekim

en: Off
tr: kapalı

en: On
tr: üzerinde

en: One Or More Email Addresses
tr: Bir veya Daha Fazla E-posta Adresi

en: One or more email addresses
tr: Bir veya daha fazla e-posta adresi

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Optional Integrations
tr: İsteğe Bağlı Entegrasyonlar

en: Optional Links
tr: İsteğe Bağlı Bağlantılar

en: Orange
tr: Portakal

en: Order
tr: Sipariş

en: Organization
tr: organizasyon

en: Owner
tr: Sahip

en: PHP Mail Enabled
tr: PHP Mail Etkin

en: PROCESSING ...
tr: İŞLEME ...

en: Package
tr: paket

en: Package Name
tr: Paket ismi

en: Packages
tr: Paketler

en: Packages are incompatible with API Key Authentication.
tr: Paketler API Anahtarı Kimlik Doğrulaması ile uyumsuz.

en: Parent
tr: ebeveyn

en: Password
tr: Parola

en: Passwords do not match
tr: Parolalar uyuşmuyor

en: Path
tr: yol

en: Per Domain
tr: Alan Adı Başına

en: Please confirm action.
tr: Lütfen işlemi onaylayın.

en: Please fill out all sections of the form.
tr: Lütfen formun tüm bölümlerini doldurunuz.

en: Please try again later or contact support.
tr: Lütfen daha sonra tekrar deneyin veya desteğe başvurun.

en: Please try again or contact support.
tr: Lütfen tekrar deneyin veya desteğe başvurun.

en: Please try again.
tr: Lütfen tekrar deneyin.

en: Plugin installation will run in background.
tr: Eklenti kurulumu arka planda çalışır.

en: Plugins
tr: eklentiler

en: Port
tr: Liman

en: Post Max Size
tr: Post Maksimum Boyut

en: PostgreSQL Support
tr: PostgreSQL Desteği

en: Primary Color (Header, Active Buttons / Text, Etc.)
tr: Ana Renk (Başlık, Etkin Düğmeler / Metin, vb.)

en: Priority
tr: öncelik

en: Process
tr: süreç

en: Process Error (Code: 18). Please contact support.
tr: İşlem Hatası (Kod: 18). Lütfen desteğe başvurun.

en: Process Error (Code: 19). Please contact support.
tr: İşlem Hatası (Kod: 19). Lütfen desteğe başvurun.

en: Processing
tr: İşleme

en: Profile Page Enabled
tr: Profil Sayfası Etkin

en: Protocol
tr: Protokol

en: Proxy
tr: vekil

en: Proxy Connect Timeout
tr: Proxy Bağlantısı Zaman Aşımı

en: Proxy Extensions
tr: Proxy Uzantıları

en: Proxy Read Timeout
tr: Proxy Okuma Zaman Aşımı

en: Proxy Send Timeout
tr: Proxy Gönderme Zaman Aşımı

en: Proxy Server
tr: Proxy sunucu

en: Proxy Support
tr: Proxy Desteği

en: Proxy Template
tr: Proxy Şablonu

en: Pub Key
tr: Pub Anahtarı

en: Purple
tr: Mor

en: Quota
tr: Kota

en: RECORD
tr: KAYIT

en: RECORDS
tr: KAYITLAR

en: RRD Graphs
tr: RRD Grafikleri

en: Ranges are acceptable
tr: Aralıklar kabul edilebilir

en: Rebuild Account
tr: Hesabı Yeniden Oluştur

en: Rebuild Cron
tr: Cron'u Yeniden Oluştur

en: Rebuild DB
tr: DB'yi yeniden oluştur

en: Rebuild DNS
tr: DNS'yi yeniden oluştur

en: Rebuild Mail
tr: Postaları Yeniden Oluştur

en: Rebuild Web
tr: Web'i Yeniden Oluştur

en: Recommended 134x24px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
tr: Önerilen 134x24 piksel .png veya .gif. (.png, .gif, .jpg ve .jpeg'e 1 MB'a kadar izin verilir.)

en: Recommended 32x32px .ico
tr: Önerilen 32x32 piksel .ico

en: Recommended 40x40px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
tr: 40x40px .png veya .gif önerilir. (.png, .gif, .jpg ve .jpeg'e 1 MB'a kadar izin verilir.)

en: Record
tr: Kayıt

en: Records
tr: kayıtlar

en: Recover Password
tr: Şifre kurtarma

en: Register
tr: Kayıt ol

en: Registrations Enabled
tr: Kayıt Etkin

en: Release
tr: Serbest bırakmak

en: Remove One
tr: Birini Kaldır

en: Reseller Role
tr: Bayi Rolü

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset to Defaults
tr: Varsayılanlara dön

en: Restart
tr: Tekrar başlat

en: Restart System?
tr: Sistemi yeniden başlat?

en: Restore
tr: Onarmak

en: Restore All
tr: Her şeyi eski haline getir

en: Restore Scheduled!
tr: Zamanlanmış Geri Yükle!

en: Restrict users so that they cannot use SSH and access only their home directory. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
tr: Kullanıcıları SSH kullanamayacakları şekilde kısıtlayın ve yalnızca ana dizinlerine erişin. Bu ticari bir modüldür, etkinleştirmek için lisans anahtarını satın almanız gerekir.

en: Result
tr: Sonuç

en: Rule
tr: Kural

en: Rules
tr: kurallar

en: Run Command
tr: Komutu Çalıştır

en: Runtime
tr: Çalışma süresi

en: SMTP Encryption
tr: SMTP Şifrelemesi

en: SMTP Host
tr: SMTP Ana Bilgisayarı

en: SMTP Password
tr: SMTP Parolası

en: SMTP Port
tr: SMTP Bağlantı Noktası

en: SMTP Username
tr: SMTP Kullanıcı Adı

en: SOA (Start of Authority)
tr: SOA (Yetki Başlangıcı)

en: SSH Access
tr: SSH Erişimi

en: SSL Certificate
tr: SSL Sertifikası

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
tr: SSL Sertifika Yetkilisi / Orta Düzey

en: SSL Directory
tr: SSL Dizini

en: SSL Domains
tr: SSL Etki Alanları

en: SSL Key
tr: SSL Anahtarı

en: SSL Setting
tr: SSL Ayarı

en: SSL Support
tr: SSL Desteği

en: STATUS
tr: DURUM

en: SUSPENDED
tr: ASKIYA ALINDI

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Save
tr: Kayıt etmek

en: Save Form
tr: Formu Kaydet

en: Schedule
tr: program

en: Search
tr: Arama

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Search...
tr: Arama...

en: Secondary Color (Buttons / Text)
tr: İkincil Renk (Düğmeler / Metin)

en: Security Level
tr: Güvenlik seviyesi

en: Send Credentials To Email
tr: Kimlik Bilgilerini E-postaya Gönder

en: Send FTP Credentials to Email:
tr: FTP Kimlik Bilgilerini E-postaya Gönder:

en: Send Notification
tr: Bildirim Gönder

en: Send Notifications
tr: Bildirim Gönder

en: Send Timeout
tr: Gönderme Zaman Aşımı

en: Send To:
tr: Gönderildi:

en: September
tr: Eylül

en: Serial
tr: Seri

en: Server
tr: Sunucu

en: Server Configuration
tr: Sunucu Yapılandırması

en: Server Error (Code: 13). Please contact support.
tr: Sunucu Hatası (Kod: 13). Lütfen desteğe başvurun.

en: Server Error (Code: 14). Please contact support.
tr: Sunucu Hatası (Kod: 14). Lütfen desteğe başvurun.

en: Server Error (Code: 16). Please contact support.
tr: Sunucu Hatası (Kod: 16). Lütfen desteğe başvurun.

en: Server Error (Code: 17). Please contact support.
tr: Sunucu Hatası (Kod: 17). Lütfen desteğe başvurun.

en: Server Status
tr: Sunucu durumu

en: Server Timezone
tr: Sunucu Saat Dilimi

en: Server or form error (Code: 3). Please contact support.
tr: Sunucu veya form hatası (Kod: 3). Lütfen desteğe başvurun.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Shared
tr: Paylaşılan

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Show
tr: Göstermek

en: Sign In to
tr: Giriş yap

en: Sign Up
tr: Kaydol

en: Sign in
tr: oturum aç

en: Sign up for
tr: İçin kayıt olun

en: Signature
tr: İmza

en: Site Name
tr: Site adı

en: Size
tr: Boyut

en: Softaculous Enabled
tr: Softaculous Etkin

en: Softaculous is a great Auto Installer having 426 great scripts, 1115 PHP Classes and we are still adding more. Softaculous is ideal for Web Hosting companies and it could give a significant boost to your sales. These scripts cover most of the uses a customer could ever have. We have covered a wide array of Categories so that everyone could find the required script one would need to power their Web Site.
tr: Softaculous, 426 harika komut dosyasına, 1115 PHP Sınıfına sahip harika bir Auto Installer ve hala daha fazlasını ekliyoruz. Softaculous Web Hosting şirketleri için idealdir ve satışlarınızda önemli bir artış sağlayabilir. Bu komut dosyaları, bir müşterinin sahip olabileceği kullanımların çoğunu kapsar. Herkesin kendi Web sitesine güç vermek için gerekli betiği bulabilmesi için çok çeşitli Kategoriler ele aldık.

en: Start
tr: Başlat

en: State / Province
tr: Eyalet / İl

en: Statistics
tr: İstatistik

en: Statistics Authorization
tr: İstatistik Yetkisi

en: Stats
tr: İstatistikleri

en: Status
tr: durum

en: Stop
tr: Dur

en: Subject
tr: konu

en: Submit
tr: Sunmak

en: Successfully Created!
tr: Başarıyla Oluşturuldu!

en: Successfully Deleted!
tr: Başarıyla Silindi!

en: Successfully Updated!
tr: Başarıyla güncellendi!

en: Successfully updated!
tr: Başarıyla güncellendi!

en: Sunday
tr: Pazar

en: Support
tr: Destek

en: Support URL
tr: Destek URL'si

en: Suspend
tr: askıya almak

en: Suspend Cron Job
tr: Cron İşini Askıya Al

en: Suspend DNS Domain
tr: DNS Alan Adını Askıya Alma

en: Suspend Database
tr: Veritabanını Askıya Al

en: Suspend Mail Account
tr: Posta Hesabını Askıya Al

en: Suspend Mail Domain
tr: Posta Alan Adını Askıya Alma

en: Suspend Rule
tr: Kuralı Askıya Al

en: Suspend Web Domain
tr: Web Alanını Askıya Al

en: Suspended
tr: Askıya alındı

en: System Error (Code: 12). Please contact support.
tr: Sistem Hatası (Kod: 12). Lütfen desteğe başvurun.

en: System Error (Code: 15). Please contact support.
tr: Sistem Hatası (Kod: 15). Lütfen desteğe başvurun.

en: TTL (Time To Live)
tr: TTL (Yaşam Süresi)

en: TTL (Time-To-Live)
tr: TTL (Yaşam Süresi)

en: Template
tr: şablon

en: Theme
tr: Tema

en: This is an example plugin.
tr: Bu bir örnek eklentidir.

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Time
tr: zaman

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Title
tr: Başlık

en: Total Disk Space
tr: Toplam Disk Alanı

en: Tuesday
tr: Salı

en: Type
tr: Tip

en: Type directory name, one per line. To exlude all dirs use *
tr: Her satıra bir tane olacak şekilde dizin adı yazın. Tüm dizinleri hariç tutmak için *

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific accounts use following format: domain.com:info:support:postmaster
tr: Her satıra bir tane olacak şekilde alan adı yazın. Tüm alanları hariç tutmak için * kullanın. Belirli hesapları hariç tutmak için aşağıdaki biçimi kullanın: domain.com:info:support:postmaster

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific directories use the following format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp
tr: Her satıra bir tane olacak şekilde alan adı yazın. Tüm alanları hariç tutmak için * kullanın. Belirli dizinleri hariç tutmak için aşağıdaki biçimi kullanın: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp

en: Type full database name, one per line. To exclude all databases use *
tr: Her satıra bir tane olmak üzere tam veritabanı adı yazın. Tüm veritabanlarını hariç tutmak için * kullanın

en: UPDATING NS ...
tr: NS GÜNCELLENİYOR ...

en: UPDATING SETTINGS ...
tr: AYARLARI GÜNCELLEME ...

en: USER
tr: KULLANICI

en: Unavailable
tr: Kullanım dışı

en: Unit
tr: birim

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Unsuspend
tr: Askıyı kaldır

en: Unsuspend Cron Job
tr: Askıya Alma Cron İşi

en: Unsuspend DNS Domain
tr: Askıya alınmayan DNS Etki Alanı

en: Unsuspend Database
tr: Askıya Alma Veritabanı

en: Unsuspend Mail Account
tr: Askıya Alınan Posta Hesabı

en: Unsuspend Mail Domain
tr: Askıya Alma Posta Etki Alanı

en: Unsuspend Rule
tr: Askıya Alma Kuralı

en: Unsuspend Web Domain
tr: Askıya Alma Web Alanı

en: Update
tr: Güncelleme

en: Update Account
tr: Hesabı güncelle

en: Update All
tr: Tümünü Güncelle

en: Update Counters
tr: Sayaçları Güncelle

en: Update Cron
tr: Cron'u Güncelle

en: Update Database
tr: Veri tabanını güncelle

en: Update Domain
tr: Alan Adını Güncelle

en: Update IP
tr: IP'yi Güncelle

en: Update Package
tr: Güncelleme Paketi

en: Update Profile
tr: Profili Güncelle

en: Update Record
tr: Kaydı Güncelle

en: Update Rule
tr: Güncelleme Kuralı

en: Update Settings
tr: Ayarları güncelle

en: Update User
tr: Kullanıcıyı Güncelle

en: Updates
tr: Güncellemeler

en: Upload Max Filesize
tr: Maksimum Dosya Boyutu Yükle

en: Uptime
tr: uptime

en: Uptime:
tr: Çalışma Zamanı:

en: Use Domain Hostname
tr: Alan Adı Barındırıcısını Kullan

en: Use Local-Part
tr: Yerel Bölümü Kullan

en: Use Server Hostname
tr: Sunucu Ana Bilgisayar Adını Kullan

en: User
tr: kullanıcı

en: User Dir
tr: Kullanıcı Dizini

en: User Directories
tr: Kullanıcı Dizinleri

en: User Log
tr: Kullanıcı Günlüğü

en: User Stats
tr: Kullanıcı İstatistikleri

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username / Password
tr: Kullanıcı adı Şifre

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: VWI Branding in Footer
tr: Altbilgide VWI Markası

en: Value
tr: değer

en: Version
tr: versiyon

en: Vesta API Key
tr: Vesta API Anahtarı

en: Vesta Admin Password
tr: Vesta Yönetici Parolası

en: Vesta Admin Username
tr: Vesta Admin Kullanıcı Adı

en: Vesta Control Panel Plugins
tr: Vesta Kontrol Paneli Eklentileri

en: Vesta Host Address
tr: Vesta Ana Bilgisayar Adresi

en: Vesta Port
tr: Vesta Limanı

en: Vesta Web Interface
tr: Vesta Web Arayüzü

en: VestaCP Host URL or IP Address
tr: VestaCP Ana Bilgisayar URL'si veya IP Adresi

en: View Configuration / MySQL
tr: Yapılandırmayı Görüntüle / MySQL

en: View Configuration / NGINX
tr: Yapılandırmayı Görüntüle / NGINX

en: View Configuration / PHP
tr: Yapılandırmayı Görüntüle / PHP

en: View Logs
tr: Günlükleri Görüntüle

en: View Stats
tr: İstatistikleri Görüntüle

en: WEB
tr: AĞ

en: Wait Timeout
tr: Bekleme Zaman Aşımı

en: Warnings Enabled
tr: Uyarılar Etkin

en: Web
tr: ağ

en: Web
tr: ağ

en: Web Aliases
tr: Web Takma Adları

en: Web Data
tr: Web Verileri

en: Web Domains
tr: Web Etki Alanları

en: Web Enabled
tr: Web Etkin

en: Web Server
tr: Web sunucusu

en: Web Statistics
tr: Web İstatistikleri

en: Web Template
tr: Web Şablonu

en: Webmail
tr: Web Posta

en: Webmail URL
tr: Web postası URL'si

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Worker Connections
tr: Çalışan Bağlantıları

en: Worker Processes
tr: İşçi Süreçleri

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Yes
tr: Evet

en: Yes, delete it!
tr: Evet, sil!

en: You won't be able to revert this!
tr: Bunu geri alamayacaksın!

en: auth method
tr: kimlik doğrulama yöntemi

en: ban for IP
tr: IP yasağı

en: by Carter Roeser
tr: ile Carter Roeser

en: days
tr: günler

en: every
tr: her

en: every day
tr: her gün

en: every even day
tr: her gün

en: every even month
tr: her ay

en: every hour
tr: Her saat

en: every minute
tr: her dakika

en: every month
tr: her ay

en: every odd day
tr: her garip günde

en: every odd month
tr: her garip ayda bir

en: every two hours
tr: her iki saatte

en: every two minutes
tr: iki dakikada bir

en: hours
tr: saatler

en: phpMyAdmin URL
tr: phpMyAdmin URL'si

en: phpPgAdmin URL
tr: phpPgAdmin URL'si

en: port
tr: Liman

en: security
tr: güvenlik

en: updated
tr: güncellenmiş

en: weekdays (5 days)
tr: hafta içi (5 gün)

en: weekend (2 days)
tr: hafta sonu (2 gün)
