Vesta Web Interface - en to sv translation catalogue (682 entries)

en: 2 to 28 Characters A-Z, 0-9, '-' '.' and '_' Only.
sv: 2 till 28 tecken A-Z, 0-9, '-' '.' och bara.

en: 2 to 28 Letters Only. Apostrophes and hyphens allowed.
sv: Endast 2 till 28 bokstäver. Apostrofer och bindestreck tillåtna.

en: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) is a payment facilitator for goods and services provided by vestacp.com.
sv: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) är en betalningsförenklare för varor och tjänster som tillhandahålls av vestacp.com.

en: ACCOUNTS
sv: KONTON

en: ADDING DOMAIN ...
sv: LÄGGANDE DOMÄNN ...

en: ALIASES
sv: alias

en: API Key
sv: API-nyckel

en: API Method
sv: API-metod

en: Accept
sv: Acceptera

en: Access Log
sv: Åtkomstlogg

en: Account
sv: konto

en: Account Details
sv: Kontouppgifter

en: Account Setting
sv: Kontoinställning

en: Account Settings
sv: Kontoinställningar

en: Account already exists under same username.
sv: Kontot finns redan under samma användarnamn.

en: Account has been successfully created!
sv: Kontot har skapats!

en: Accounts
sv: konton

en: Action
sv: Verkan

en: Active
sv: Aktiva

en: Add
sv: Lägg till

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Account
sv: Lägg till konto

en: Add Accounts
sv: Lägg till konton

en: Add Ban
sv: Lägg till ban

en: Add Banned IP
sv: Lägg till Banned IP

en: Add Cron
sv: Lägg till Cron

en: Add Cron Job
sv: Lägg till Cron Job

en: Add DNS
sv: Lägg till DNS

en: Add DNS Domain
sv: Lägg till DNS-domän

en: Add DNS Record
sv: Lägg till DNS-post

en: Add Database
sv: Lägg till databas

en: Add Domain
sv: Lägg till domän

en: Add Firewall Rule
sv: Lägg till brandväggsregel

en: Add IP
sv: Lägg till IP

en: Add IP Address
sv: Lägg till IP-adress

en: Add Mail
sv: Lägg till post

en: Add Mail Account
sv: Lägg till postkonto

en: Add Mail Domain
sv: Lägg till postdomän

en: Add New object
sv: Lägg till nytt objekt

en: Add One
sv: Lägg till ett

en: Add Package
sv: Lägg till paket

en: Add Record
sv: Lägg till post

en: Add Rule
sv: Lägg till regel

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: Adding & editing custom SSL certificates and backup exclusions does not Work with API key. Features will be disabled.
sv: Lägga till och redigera anpassade SSL-certifikat och undantag för säkerhetskopiering fungerar inte med API-nyckeln. Funktioner kommer att inaktiveras.

en: Additional FTP
sv: Ytterligare FTP

en: Address
sv: Adress

en: Admin Only
sv: Endast administratör

en: Admin Panel Enabled
sv: Administratörspanelen aktiverad

en: Administration
sv: Administrering

en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

en: Aliases
sv: alias

en: All Users
sv: Alla användare

en: Already have an account?
sv: Har du redan ett konto?

en: AntiSpam Support
sv: AntiSpam-stöd

en: AntiVirus Support
sv: AntiVirus-stöd

en: Antispam
sv: Anti Spam

en: April
sv: april

en: Assigned Domain
sv: Tilldelad domän

en: Assigned User
sv: Tilldelad användare

en: August
sv: augusti

en: Authentication Enabled
sv: Autentisering aktiverad

en: Authentication Settings
sv: Autentiseringsinställningar

en: Autoreply
sv: Auto-svar

en: Autoupdate
sv: Automatisk uppdatering

en: BACKUP
sv: SÄKERHETSKOPIERING

en: BACKUPS
sv: SÄKERHETSKOPIERING

en: BANDWIDTH
sv: BANDBREDD

en: Back
sv: Tillbaka

en: Backed Up
sv: Backade upp

en: Backend
sv: backend

en: Backend Template
sv: Backend-mall

en: Backup
sv: Säkerhetskopiering

en: Backup
sv: Säkerhetskopiering

en: Backup Exclusions are incompatible with API Key Authentication.
sv: Undantag för säkerhetskopiering är inte kompatibla med API-nyckelautentisering.

en: Backup Name
sv: Backup Namn

en: Backup Scheduled!
sv: Backup schemalagd!

en: Backups
sv: Säkerhetskopior

en: Backups Enabled
sv: Säkerhetskopior aktiverade

en: Ban
sv: Förbjuda

en: Bandwidth
sv: Bandbredd

en: Banned IPs
sv: Förbjudna IP: er

en: Blue
sv: Blå

en: Browse, copy, edit, view, and retrieve all of your web domain files using fully featured File Manager. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
sv: Bläddra, kopiera, redigera, visa och hämta alla dina webbdomänfiler med fullständig filhanterare. Detta är en kommersiell modul, du måste köpa licensnyckel för att aktivera den.

en: Buy License $3/Month
sv: Köp licens $ 3 / månad

en: Buy License $5/Month
sv: Köp licens $ 5 / månad

en: Buy Lifetime License $18
sv: Köp livslicens 18 $

en: Buy Lifetime License $50
sv: Köp livslicens 50 $

en: CHECKING DOMAIN ...
sv: KONTROLLERAR DOMAIN ...

en: CIDR format is supported
sv: CIDR-format stöds

en: CREATED
sv: SKAPADE

en: CatchAll
sv: Fånga alla

en: Catchall Email
sv: Catchall-e-post

en: Character Set
sv: Teckenuppsättning

en: Charset
sv: Teckenuppsättning

en: Choose whether or not the admin should go to the admin panel or home after login.
sv: Välj om administratören ska gå till adminpanelen eller hemma efter inloggning.

en: City / Locality
sv: Stad / lokalitet

en: Client Max Body Size
sv: Klientens maximala kroppsstorlek

en: Cloudflare
sv: CloudFlare

en: Cloudflare API Key
sv: Cloudflare API-nyckel

en: Cloudflare Account Email Address
sv: Cloudflare-konto E-postadress

en: Cloudflare Disabled!
sv: Cloudflare inaktiverat!

en: Cloudflare Enabled!
sv: Cloudflare aktiverat!

en: Cloudflare Level
sv: Cloudflare-nivå

en: Cloudflare Support
sv: Cloudflare-stöd

en: Cloudflare Unavailable
sv: Cloudflare Ej tillgängligt

en: Comma seperated list of installed plugins.
sv: Kommaseparerad lista över installerade plugins.

en: Command
sv: Kommando

en: Comment
sv: Kommentar

en: Compression Level
sv: Komprimeringsnivå

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure Backup
sv: Konfigurera säkerhetskopiering

en: Configure Backup Exclusions
sv: Konfigurera undantag för säkerhetskopiering

en: Configure PHP
sv: Konfigurera PHP

en: Configure Restore
sv: Konfigurera återställning

en: Configure Server
sv: Konfigurera server

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm Pass
sv: Bekräfta godkännande

en: Confirm Password
sv: Bekräfta lösenord

en: Control Panel
sv: Kontrollpanel

en: Control Panel v1
sv: Kontrollpanelen v1

en: Country
sv: Land

en: Created
sv: Skapad

en: Cron
sv: cron

en: Cron Enabled
sv: Cron aktiverad

en: Cron Job
sv: Cron jobb

en: Cron Jobs
sv: Cron Jobb

en: Current Favicon:
sv: Aktuell favorit:

en: Current Icon:
sv: Aktuell ikon:

en: Current Logo:
sv: Nuvarande logotyp:

en: Current Number of Databases
sv: Aktuellt antal databaser

en: Custom
sv: Beställnings

en: Custom Footer
sv: Anpassad sidfot

en: Custom SSL Certificates are incompatible with API Key Authentication.
sv: Anpassade SSL-certifikat är inte kompatibla med API-nyckelautentisering.

en: Custom Theme Colors
sv: Anpassade temafärger

en: DATABASE
sv: DATABAS

en: DATABASES
sv: DATABASER

en: DELETING CLOUDFLARE ...
sv: RADERAR CLOUDFLARE ...

en: DNS Cluster
sv: DNS-kluster

en: DNS Domains
sv: DNS-domäner

en: DNS Enabled
sv: DNS aktiverat

en: DNS Records
sv: DNS-poster

en: DNS Server
sv: DNS-server

en: DNS Support
sv: DNS-support

en: DNS Template
sv: DNS-mall

en: DOMAIN
sv: DOMÄN

en: Daily
sv: Dagligen

en: Dark
sv: Mörk

en: Dashboard
sv: instrumentbräda

en: Database
sv: Databas

en: Database Enabled
sv: Databas aktiverad

en: Database Error
sv: Databas fel

en: Database Error:
sv: Databas fel:

en: Databases
sv: databaser

en: Date
sv: Datum

en: Day
sv: Dag

en: Day of Week
sv: Dag i veckan

en: December
sv: december

en: Default
sv: Standard

en: Default Language
sv: Standardspråk

en: Default Nameservers
sv: Standard namnservrar

en: Default To Admin
sv: Standard till administratör

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Backup
sv: Radera säkerhetskopia

en: Delete Cron Job
sv: Radera Cron Job

en: Delete DNS
sv: Ta bort DNS

en: Delete DNS Domain
sv: Radera DNS-domän

en: Delete DNS Record
sv: Radera DNS-post

en: Delete DNS Record?
sv: Radera DNS-post?

en: Delete Database
sv: Radera databas

en: Delete Domain
sv: Radera domän

en: Delete IP Address
sv: Radera IP-adress

en: Delete Mail
sv: Ta bort post

en: Delete Mail Account
sv: Ta bort postkonto

en: Delete Mail Domain
sv: Radera postdomän

en: Delete Rule
sv: Radera regel

en: Delete Web Domain
sv: Radera webbdomän

en: Delete package:
sv: Radera paket:

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Directories
sv: Kataloger

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disable Cloudflare
sv: Inaktivera Cloudflare

en: Disable Cron
sv: Inaktivera Cron

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disk Quota
sv: Diskkvot

en: Disk Quota Used
sv: Diskkvot används

en: Disk Space
sv: Disk utrymme

en: Disk Usage
sv: Diskanvändning

en: Disk Usage Breakdown
sv: Fördelning av diskanvändning

en: Display Errors
sv: Displayfel

en: Display messages for installation warnings and connection errors.
sv: Visa meddelanden för installationsvarningar och anslutningsfel.

en: Display/Close shortcuts
sv: Visa / stäng genvägar

en: Domain
sv: Domän

en: Domain Name
sv: Domän namn

en: Domains
sv: domäner

en: Don't Store Forwarded Mail
sv: Lagra inte vidarebefordrad post

en: Don't have an account?
sv: Har du inte ett konto?

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download Accesslog
sv: Ladda ner Accesslog

en: Download Errorlog
sv: Hämta Errorlog

en: Drop
sv: Släppa

en: EXPORTING RECORDS ...
sv: EXPORT AV REKORD ...

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Cron Job
sv: Redigera Cron Job

en: Edit DNS Domain
sv: Redigera DNS-domän

en: Edit DNS Record
sv: Redigera DNS-post

en: Edit Database
sv: Redigera databas

en: Edit Firewall Rule
sv: Redigera brandväggsregel

en: Edit IP Address
sv: Redigera IP-adress

en: Edit Mail Account
sv: Redigera postkonto

en: Edit Mail Domain
sv: Redigera postdomän

en: Edit Package
sv: Redigera paketet

en: Edit Panel Settings
sv: Redigera panelinställningar

en: Edit User
sv: Redigera användare

en: Edit Web Domain
sv: Redigera webbdomän

en: Email
sv: E-post

en: Email Addresses
sv: Mejladresser

en: Email Addresss
sv: E-postadresser

en: Enable
sv: Gör det möjligt

en: Enable
sv: Gör det möjligt

en: Enable / Disable Sections
sv: Aktivera / inaktivera avsnitt

en: Enable Cloudflare
sv: Aktivera Cloudflare

en: Enable Cron
sv: Aktivera Cron

en: Enable Cron Notifications
sv: Aktivera Cron-aviseringar

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Encryption Key 1
sv: Krypteringsnyckel 1

en: Encryption Key 2
sv: Krypteringsnyckel 2

en: Enter License Key
sv: Ange licensnyckel

en: Enter your details below
sv: Ange dina uppgifter nedan

en: Enter your username and instructions will be sent to you.
sv: Ange ditt användarnamn och instruktioner skickas till dig.

en: Error Adding Mail Domain
sv: Fel vid läggning av e-postdomän

en: Error Creating Web Domain
sv: Fel vid skapande av webbdomän

en: Error Deleting Web Domain
sv: Fel vid radering av webbdomän

en: Error Disabling Notifications
sv: Fel vid inaktivering av aviseringar

en: Error Enabling Notifications
sv: Fel vid aktivering av aviseringar

en: Error Log
sv: Felloggen

en: Error Reporting
sv: Felrapportering

en: Error Updating DNS Domain
sv: Fel vid uppdatering av DNS-domän

en: Error Updating DNS Record
sv: Fel vid uppdatering av DNS-posten

en: Error Updating IP Address
sv: Fel vid uppdatering av IP-adress

en: Error Updating Mail Account
sv: Fel vid uppdatering av e-postkonto

en: Error Updating Mail Domain
sv: Fel vid uppdatering av postdomän

en: Error Updating Package
sv: Fel vid uppdatering av paketet

en: Error Updating Profile
sv: Fel vid uppdatering av profil

en: Error Updating Server
sv: Fel vid uppdatering av servern

en: Error Updating Settings
sv: Fel vid uppdatering av inställningar

en: Error Updating User
sv: Fel vid uppdatering av användare

en: Error Updating Web Domain
sv: Fel vid uppdatering av webbdomän

en: Error: Incorrect Login.
sv: Fel: Felaktig inloggning.

en: ErrorLog
sv: Felloggen

en: Essentially Off
sv: I huvudsak av

en: Example Plugin
sv: Exempel Plugin

en: Exclusions
sv: undantag

en: Exit form
sv: Avsluta form

en: Expiration
sv: Utgång

en: Expiration Date
sv: Utgångsdatum

en: FTP Account
sv: FTP-konto

en: FTP Client URL
sv: FTP-klient-URL

en: Fail2Ban
sv: fail2ban

en: Failed to connect to server. Please check config.
sv: Misslyckades med att ansluta till servern. Kontrollera config.

en: Fatal Error (Code: 20). Please contact support.
sv: Dödligt fel (kod: 20). Kontakta supporten.

en: Feature Disabled
sv: Funktionen Inaktiverad

en: February
sv: februari

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: Firewall
sv: brandvägg

en: First Name
sv: Förnamn

en: Flexible
sv: Flexibel

en: Forgot pwd?
sv: Har du glömt pwd?

en: Forward To
sv: Vidarebefordra till

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Friday
sv: fredag

en: From Address
sv: Från adress

en: From Name
sv: Från namn

en: Full (Strict)
sv: Full (strikt)

en: GZip Compression Level
sv: GZip-komprimeringsnivå

en: Generate
sv: Generera

en: Generate CSR
sv: Generera CSR

en: Generate CSR / SSL Cert
sv: Generera CSR / SSL Cert

en: Get Premium License
sv: Få Premium-licens

en: Go back
sv: Gå tillbaka

en: Go to BACKUPS
sv: Gå till BACKUPS

en: Go to CRON JOBS
sv: Gå till CRON JOBS

en: Go to DASHBOARD
sv: Gå till instrumentpanelen

en: Go to DATABASE
sv: Gå till DATABASE

en: Go to DNS
sv: Gå till DNS

en: Go to MAIL
sv: Gå till MAIL

en: Go to PROFILE
sv: Gå till PROFIL

en: Go to WEB
sv: Gå till WEB

en: Google Analytics ID
sv: Google Analytics-ID

en: Graphs
sv: grafer

en: Hide Notifications
sv: Dölj meddelanden

en: High
sv: Hög

en: Home
sv: Hem

en: Host
sv: Värd

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Hosts
sv: värdar

en: Hour
sv: Timme

en: Hourly
sv: Varje timme

en: I'm Under Attack!
sv: Jag är under attack!

en: IMPORTING RECORDS ...
sv: Importera inspelningar ...

en: IP Address
sv: IP-adress

en: IP Addresses
sv: IP-adresser

en: IP or Value
sv: IP eller värde

en: IPs
sv: IP-adresser

en: In Megabytes
sv: I Megabyte

en: Includes folder has not been secured
sv: Inkluderar mapp har inte säkrats

en: Interactive Timeout
sv: Interaktiv timeout

en: Interakt API Key
sv: Interakt API-nyckel

en: Interakt App ID
sv: Interakt-app-ID

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Invalid Email Address
sv: Ogiltig e-postadress

en: Invalid data entered in form.
sv: Ogiltiga data som anges i form.

en: Invalid data entered in form. Please try again.
sv: Ogiltiga data som anges i form. Var god försök igen.

en: Issuer
sv: emittent

en: January
sv: januari

en: Job
sv: Jobb

en: Joined
sv: Blev medlem

en: July
sv: juli

en: June
sv: juni

en: Key
sv: Nyckel

en: Language
sv: Språk

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Leave blank for default or enter 'disabled' to disable.
sv: Lämna tomt som standard eller ange 'disabled' för att inaktivera.

en: Leave blank or enter 'disabled' to disable.
sv: Lämna tomt eller skriv in "disabled" för att inaktivera.

en: Let's Encrypt Support
sv: Låt oss kryptera support

en: License Key
sv: Licensnyckel

en: Link to Old CP Enabled
sv: Länk till gammal CP aktiverad

en: List
sv: Lista

en: List Accounts
sv: Lista konton

en: List Records
sv: Lista poster

en: Load Average:
sv: Belastningsmedelvärde:

en: Loading
sv: Läser in

en: Loading Dashboard
sv: Laddar instrumentpanelen

en: Local Backup
sv: Lokal säkerhetskopiering

en: Log
sv: Logga

en: Log in
sv: Logga in

en: Log out
sv: Logga ut

en: Login
sv: Logga in

en: Login as
sv: Logga in som

en: Logout
sv: Logga ut

en: Low
sv: Låg

en: MAIL
sv: POST

en: Mail
sv: Post

en: Mail Accounts
sv: E-postkonton

en: Mail Data
sv: E-postdata

en: Mail Domains
sv: E-postdomäner

en: Mail Enabled
sv: E-post aktiverat

en: Mail Method
sv: E-postmetod

en: Mail Server
sv: Mejl server

en: Manage
sv: Klara av

en: Manage Backups
sv: Hantera säkerhetskopior

en: Manage Cron Jobs
sv: Hantera Cron-jobb

en: Manage DNS
sv: Hantera DNS

en: Manage DNS Domain
sv: Hantera DNS-domän

en: Manage DNS Domains
sv: Hantera DNS-domäner

en: Manage Databases
sv: Hantera databaser

en: Manage Fail2Ban
sv: Hantera Fail2Ban

en: Manage Firewall
sv: Hantera brandväggen

en: Manage IP Addresses
sv: Hantera IP-adresser

en: Manage Mail Accounts
sv: Hantera e-postkonton

en: Manage Mail Domains
sv: Hantera postdomäner

en: Manage Packages
sv: Hantera paket

en: Manage Users
sv: Hantera användare

en: Manage Web Domains
sv: Hantera webbdomäner

en: March
sv: Mars

en: Max Allowed Packet
sv: Max tillåtet paket

en: Max Connections
sv: Max anslutningar

en: Max Execution Time
sv: Max exekveringstid

en: Max Input Time
sv: Max inmatningstid

en: Max Length 16 Characters Including Prefix
sv: Max längd 16 tecken inklusive prefix

en: Max User Connections
sv: Max användaranslutningar

en: Maximum Number of Databases
sv: Maximalt antal databaser

en: May
sv: Maj

en: Memory
sv: Minne

en: Memory Limit
sv: Minnesgräns

en: Message
sv: Meddelande

en: Minimum 6 Characters: One uppercade letter, lowercase letter and number required.
sv: Minst 6 tecken: En stor bokstav, små bokstäver och antal krävs.

en: Minute
sv: Minut

en: Minutes
sv: Minuter

en: Monday
sv: måndag

en: Month
sv: Månad

en: Monthly
sv: En gång i månaden

en: My Account
sv: Mitt konto

en: MySQL Server Failed To Connect
sv: MySQL Server kunde inte ansluta

en: N/A
sv: N / A

en: Name
sv: namn

en: Nameservers
sv: namnservrar

en: Navigation
sv: Navigering

en: Netmask
sv: nätmask

en: Network
sv: Nätverk

en: New Favicon:
sv: Ny favorit:

en: New Icon:
sv: Ny ikon:

en: New Logo:
sv: Ny logotyp:

en: No
sv: Nej

en: No Authentication
sv: Ingen verifiering

en: No Encryption
sv: Ingen kryptering

en: No Notifications
sv: Inga notifikationer

en: None
sv: Ingen

en: Normal Password
sv: Normalt lösenord

en: Not After
sv: Inte efter

en: Not Backed Up
sv: Inte säkerhetskopierad

en: Not Before
sv: Inte före

en: Not Provided
sv: Ingår inte

en: Notification System Disabled. Please enable the notification system from the VWI settings menu to send notifications.
sv: Meddelandesystemet är inaktiverat. Aktivera meddelandesystemet från VWI-inställningsmenyn för att skicka aviseringar.

en: Notification System Enabled
sv: Meddelandesystem aktiverat

en: Notifications
sv: anmälningar

en: November
sv: november

en: OUTDATED
sv: FÖRÅLDRAD

en: October
sv: oktober

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: One Or More Email Addresses
sv: En eller flera e-postadresser

en: One or more email addresses
sv: En eller flera e-postadresser

en: Optional
sv: Valfri

en: Optional Integrations
sv: Valfri integration

en: Optional Links
sv: Valfria länkar

en: Order
sv: Beställa

en: Organization
sv: Organisation

en: Owner
sv: Ägare

en: PHP Mail
sv: PHP-post

en: PHP Mail Enabled
sv: PHP-post aktiverad

en: PROCESSING ...
sv: BEHANDLING ...

en: Package
sv: Paket

en: Package Name
sv: Paketnamn

en: Packages
sv: paket

en: Packages are incompatible with API Key Authentication.
sv: Paket är inte kompatibla med API-nyckelautentisering.

en: Parent
sv: Förälder

en: Password
sv: Lösenord

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden matchar inte

en: Path
sv: Väg

en: Per Domain
sv: Per domän

en: Plan
sv: Planen

en: Please confirm action.
sv: Bekräfta åtgärden.

en: Please fill out all sections of the form.
sv: Fyll i alla delar av formuläret.

en: Please try again later or contact support.
sv: Försök igen senare eller kontakta supporten.

en: Please try again or contact support.
sv: Försök igen eller kontakta supporten.

en: Please try again.
sv: Var god försök igen.

en: Plugin installation will run in background.
sv: Plugininstallationen körs i bakgrunden.

en: Plugins
sv: plugins

en: Port
sv: Hamn

en: Post Max Size
sv: Inlägg Max storlek

en: PostgreSQL Support
sv: PostgreSQL-support

en: Primary Color (Header, Active Buttons / Text, Etc.)
sv: Primär färg (Header, Active Buttons / Text, etc.)

en: Priority
sv: Prioritet

en: Process
sv: Bearbeta

en: Process Error (Code: 18). Please contact support.
sv: Processfel (kod: 18). Kontakta supporten.

en: Process Error (Code: 19). Please contact support.
sv: Processfel (kod: 19). Kontakta supporten.

en: Processing
sv: bearbetning

en: Profile Page Enabled
sv: Profilsida aktiverad

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Proxy
sv: Ombud

en: Proxy Connect Timeout
sv: Proxy Connect-timeout

en: Proxy Extensions
sv: Proxy-förlängningar

en: Proxy Read Timeout
sv: Proxy-läs-timeout

en: Proxy Send Timeout
sv: Proxy Sänd Timeout

en: Proxy Server
sv: Proxyserver

en: Proxy Support
sv: Proxy-stöd

en: Proxy Template
sv: Proxy-mall

en: Purple
sv: Lila

en: Quota
sv: Kvot

en: RECORD
sv: SPELA IN

en: RECORDS
sv: UPPGIFTER

en: RRD Graphs
sv: RRD-diagram

en: Ranges are acceptable
sv: Områden är acceptabla

en: Rebuild Account
sv: Ombygga konto

en: Rebuild Cron
sv: Ombygga Cron

en: Rebuild DB
sv: Ombygga DB

en: Rebuild DNS
sv: Ombygga DNS

en: Rebuild Mail
sv: Ombygga Mail

en: Rebuild Web
sv: Återuppbygga webben

en: Recommended 134x24px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
sv: Rekommenderad 134x24px .png eller .gif. (.png, .gif, .jpg och .jpeg upp till 1 MB tillåten.)

en: Recommended 32x32px .ico
sv: Rekommenderad 32x32px .ico

en: Recommended 40x40px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
sv: Rekommenderad 40x40px .png eller .gif. (.png, .gif, .jpg och .jpeg upp till 1 MB tillåten.)

en: Record
sv: Spela in

en: Records
sv: Uppgifter

en: Recover Password
sv: Återställa lösenord

en: Register
sv: Registrera

en: Registrations Enabled
sv: Registreringar aktiverade

en: Release
sv: Släpp

en: Remove One
sv: Ta bort en

en: Reseller Role
sv: Återförsäljarens roll

en: Reset
sv: Återställa

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Restart
sv: Omstart

en: Restart System?
sv: Starta om systemet?

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore All
sv: Återställ alla

en: Restore Scheduled!
sv: Återställ schemalagd!

en: Restrict users so that they cannot use SSH and access only their home directory. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
sv: Begränsa användarna så att de inte kan använda SSH och bara komma åt deras hemkatalog. Detta är en kommersiell modul, du måste köpa licensnyckel för att aktivera den.

en: Result
sv: Resultat

en: Rule
sv: Regel

en: Rules
sv: regler

en: Run Command
sv: Kör kommando

en: Runtime
sv: Körning

en: SMTP Encryption
sv: SMTP-kryptering

en: SMTP Host
sv: SMTP-värd

en: SMTP Password
sv: SMTP-lösenord

en: SMTP Port
sv: SMTP-port

en: SMTP Username
sv: SMTP-användarnamn

en: SSH Access
sv: SSH-åtkomst

en: SSL Certificate
sv: SSL-certifikat

en: SSL Directory
sv: SSL-katalog

en: SSL Domains
sv: SSL-domäner

en: SSL Key
sv: SSL-nyckel

en: SSL Setting
sv: SSL-inställning

en: SSL Support
sv: SSL-support

en: SUSPENDED
sv: SUSPENDERAD

en: Saturday
sv: lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save Form
sv: Spara formulär

en: Schedule
sv: Schema

en: Search
sv: Sök

en: Search Results
sv: sökresultat

en: Search...
sv: Sök...

en: Secondary Color (Buttons / Text)
sv: Sekundär färg (knappar / text)

en: Security Level
sv: Säkerhetsnivå

en: Send Credentials To Email
sv: Skicka referenser till e-post

en: Send FTP Credentials to Email:
sv: Skicka FTP-referenser till e-post:

en: Send Notification
sv: Skicka meddelande

en: Send Notifications
sv: Skicka meddelanden

en: Send Timeout
sv: Skicka timeout

en: Send To:
sv: Skicka till:

en: September
sv: september

en: Serial
sv: Serie

en: Server
sv: server

en: Server Configuration
sv: Serverkonfiguration

en: Server Error (Code: 13). Please contact support.
sv: Serverfel (kod: 13). Kontakta supporten.

en: Server Error (Code: 14). Please contact support.
sv: Serverfel (kod: 14). Kontakta supporten.

en: Server Error (Code: 16). Please contact support.
sv: Serverfel (kod: 16). Kontakta supporten.

en: Server Error (Code: 17). Please contact support.
sv: Serverfel (kod: 17). Kontakta supporten.

en: Server Status
sv: Serverstatus

en: Server Timezone
sv: Serverens tidszon

en: Server or form error (Code: 3). Please contact support.
sv: Server- eller formulärfel (kod: 3). Kontakta supporten.

en: Settings
sv: inställningar

en: Shared
sv: Delad

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Show
sv: Visa

en: Sign In to
sv: Logga in

en: Sign Up
sv: Bli Medlem

en: Sign in
sv: Logga in

en: Sign up for
sv: Registrera dig för

en: Signature
sv: Signatur

en: Site Name
sv: Sidnamn

en: Size
sv: Storlek

en: Softaculous Enabled
sv: Softaculous aktiverad

en: Softaculous is a great Auto Installer having 426 great scripts, 1115 PHP Classes and we are still adding more. Softaculous is ideal for Web Hosting companies and it could give a significant boost to your sales. These scripts cover most of the uses a customer could ever have. We have covered a wide array of Categories so that everyone could find the required script one would need to power their Web Site.
sv: Softaculous är en fantastisk Auto Installer som har 426 fantastiska skript, 1115 PHP-klasser och vi lägger fortfarande till fler. Softaculous är perfekt för webbhotellföretag och det kan ge en betydande ökning av din försäljning. Dessa skript täcker de flesta användningar en kund någonsin skulle kunna ha. Vi har täckt en rad kategorier så att alla kan hitta det skript som krävs för att driva sin webbplats.

en: State / Province
sv: Stat / provins

en: Statistics
sv: Statistik

en: Statistics Authorization
sv: Statistikautorisation

en: Stats
sv: stats

en: Stop
sv: Sluta

en: Subject
sv: Ämne

en: Submit
sv: Skicka in

en: Successfully Created!
sv: Framgångsrikt skapat!

en: Successfully Deleted!
sv: Har raderats!

en: Successfully Updated!
sv: Uppdaterat!

en: Successfully updated!
sv: Uppdaterad!

en: Sunday
sv: söndag

en: Support
sv: Stöd

en: Suspend
sv: Suspendera

en: Suspend Cron Job
sv: Stäng Cron Job

en: Suspend DNS Domain
sv: Stäng av DNS-domän

en: Suspend Database
sv: Stäng av databasen

en: Suspend Mail Account
sv: Stäng av postkonto

en: Suspend Mail Domain
sv: Stäng av e-postdomän

en: Suspend Rule
sv: Avbryt regeln

en: Suspend Web Domain
sv: Stäng av webbdomän

en: Suspended
sv: Suspenderad

en: System Error (Code: 12). Please contact support.
sv: Systemfel (kod: 12). Kontakta supporten.

en: System Error (Code: 15). Please contact support.
sv: Systemfel (kod: 15). Kontakta supporten.

en: Template
sv: Mall

en: Theme
sv: Tema

en: This is an example plugin.
sv: Detta är ett exempel på plugin.

en: Thursday
sv: torsdag

en: Time
sv: Tid

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Title
sv: Titel

en: Total Disk Space
sv: Totalt diskutrymme

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Type
sv: Typ

en: Type directory name, one per line. To exlude all dirs use *
sv: Skriv katalognamn, ett per rad. För att utesluta alla dirs använder du *

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific accounts use following format: domain.com:info:support:postmaster
sv: Skriv domännamn, ett per rad. Använd * för att utesluta alla domäner. För att utesluta specifika konton använder du följande format: domain.com:info:support:postmaster

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific directories use the following format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp
sv: Skriv domännamn, ett per rad. Använd * för att utesluta alla domäner. För att utesluta specifika kataloger använder du följande format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp

en: Type full database name, one per line. To exclude all databases use *
sv: Skriv in hela databasnamnet, ett per rad. För att utesluta alla databaser använder du *

en: UPDATING NS ...
sv: UPPDATERING NS ...

en: UPDATING SETTINGS ...
sv: UPPDATERING AV INSTÄLLNINGAR ...

en: USER
sv: ANVÄNDARE

en: Unavailable
sv: Inte tillgänglig

en: Unit
sv: Enhet

en: Unlimited
sv: Obegränsat

en: Unsuspend
sv: avstängningen

en: Unsuspend Cron Job
sv: Avsluta Cron Job

en: Unsuspend DNS Domain
sv: Åtgärda DNS-domänen

en: Unsuspend Database
sv: Åtgärda databasen

en: Unsuspend Mail Account
sv: Återställ postkonto

en: Unsuspend Mail Domain
sv: Åtgärda e-postdomän

en: Unsuspend Rule
sv: Åtgärda regeln

en: Unsuspend Web Domain
sv: Åtgärda webbdomänen

en: Update
sv: Uppdatering

en: Update Account
sv: Uppdatera konto

en: Update All
sv: Uppdatera alla

en: Update Counters
sv: Uppdatera räknare

en: Update Cron
sv: Uppdatera Cron

en: Update Database
sv: Uppdatera databas

en: Update Domain
sv: Uppdatera domän

en: Update IP
sv: Uppdatera IP

en: Update Package
sv: Uppdatera paketet

en: Update Profile
sv: Uppdatera profil

en: Update Record
sv: Uppdatera posten

en: Update Rule
sv: Uppdatera regeln

en: Update Settings
sv: Uppdatera inställningarna

en: Update User
sv: Uppdatera användare

en: Updates
sv: uppdateringar

en: Upload Max Filesize
sv: Ladda upp max filstorlek

en: Use Domain Hostname
sv: Använd domännamn

en: Use Local-Part
sv: Använd lokal del

en: Use Server Hostname
sv: Använd servervärdnamn

en: User
sv: Användare

en: User Dir
sv: Användardir

en: User Directories
sv: Användarkataloger

en: User Log
sv: Användarlogg

en: User Stats
sv: Användarstatistik

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username / Password
sv: Användarnamn Lösenord

en: Users
sv: användare

en: VWI Branding in Footer
sv: VWI Branding i sidfot

en: Value
sv: Värde

en: Vesta API Key
sv: Vesta API-nyckel

en: Vesta Admin Password
sv: Vesta Admin-lösenord

en: Vesta Admin Username
sv: Vesta Admin Användarnamn

en: Vesta Control Panel Plugins
sv: Vesta Kontrollpanelen Plugins

en: Vesta Host Address
sv: Vesta värdadress

en: Vesta Port
sv: Vesta hamn

en: Vesta Web Interface
sv: Vesta webbgränssnitt

en: VestaCP Host URL or IP Address
sv: VestaCP Host URL eller IP Address

en: View Configuration / MySQL
sv: Visa konfiguration / MySQL

en: View Configuration / NGINX
sv: Visa konfiguration / NGINX

en: View Configuration / PHP
sv: Visa konfiguration / PHP

en: View Logs
sv: Visa loggar

en: View Stats
sv: Visa statistik

en: WEB
sv: WEBB

en: Wait Timeout
sv: Vänta timeout

en: Warnings Enabled
sv: Varningar aktiverade

en: Web
sv: webb

en: Web
sv: webb

en: Web Aliases
sv: Webbanalaser

en: Web Data
sv: Webbdata

en: Web Domains
sv: Webbdomäner

en: Web Enabled
sv: Webben aktiverad

en: Web Server
sv: Webbserver

en: Web Statistics
sv: Webstatistik

en: Web Template
sv: Webbmall

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Weekly
sv: Varje vecka

en: Worker Connections
sv: Arbetaranslutningar

en: Worker Processes
sv: Arbetarprocesser

en: Yearly
sv: Årlig

en: Yes
sv: Ja

en: Yes, delete it!
sv: Ja, radera det!

en: You won't be able to revert this!
sv: Du kommer inte att kunna återställa detta!

en: auth method
sv: Autentisk metod

en: ban for IP
sv: förbud för IP

en: by Carter Roeser
sv: av Carter Roeser

en: days
sv: dagar

en: every
sv: varje

en: every day
sv: varje dag

en: every even day
sv: varje jämn dag

en: every even month
sv: varje jämn månad

en: every hour
sv: varje timme

en: every minute
sv: varje minut

en: every month
sv: varje månad

en: every odd day
sv: varje udda dag

en: every odd month
sv: varje udda månad

en: every two hours
sv: varannan timme

en: every two minutes
sv: varannan minut

en: hours
sv: timmar

en: port
sv: hamn

en: security
sv: säkerhet

en: updated
sv: uppdaterad

en: weekdays (5 days)
sv: vardagar (5 dagar)

en: weekend (2 days)
sv: helg (2 dagar)
