Vesta Web Interface - en to ja translation catalogue (722 entries)

en: 2 to 28 Characters A-Z, 0-9, '-' '.' and '_' Only.
ja: 2〜28文字、A〜Z、0〜9、「-」、「。」および「_」のみ。

en: 2 to 28 Letters Only. Apostrophes and hyphens allowed.
ja: 2〜28文字のみ。アポストロフィとハイフンが許可されます。

en: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) is a payment facilitator for goods and services provided by vestacp.com.
ja: 2Checkout.com Inc.（米国オハイオ州）は、vestacp.comが提供する商品およびサービスの支払い促進者です。

en: ACCOUNTS
ja: アカウント

en: ADDING DOMAIN ...
ja: ドメインの追加...

en: ALIASES
ja: エイリアス

en: API Key
ja: APIキー

en: API Method
ja: APIメソッド

en: Accept
ja: 受け入れる

en: Access Log
ja: アクセスログ

en: AccessLog
ja: アクセスログ

en: Account
ja: アカウント

en: Account Details
ja: アカウント詳細

en: Account Setting
ja: アカウントの設定

en: Account Settings
ja: アカウント設定

en: Account already exists under same username.
ja: アカウントは既に同じユーザー名で存在しています。

en: Account has been successfully created!
ja: アカウントが正常に作成されました！

en: Accounts
ja: アカウント

en: Action
ja: アクション

en: Active
ja: アクティブ

en: Add
ja: 追加

en: Add
ja: 追加

en: Add Account
ja: アカウントを追加する

en: Add Accounts
ja: アカウントを追加

en: Add Ban
ja: 禁止を追加

en: Add Banned IP
ja: 禁止IPを追加

en: Add Cron
ja: Cronを追加

en: Add Cron Job
ja: Cronジョブを追加

en: Add DNS
ja: DNSを追加

en: Add DNS Domain
ja: DNSドメインを追加

en: Add DNS Record
ja: DNSレコードを追加

en: Add Database
ja: データベースを追加

en: Add Domain
ja: ドメインを追加

en: Add Firewall Rule
ja: ファイアウォールルールを追加

en: Add IP
ja: IPを追加

en: Add IP Address
ja: IPアドレスを追加

en: Add Mail
ja: メールを追加

en: Add Mail Account
ja: メールアカウントを追加

en: Add Mail Domain
ja: メールドメインを追加

en: Add New object
ja: 新しいオブジェクトを追加

en: Add One
ja: 1つ追加

en: Add Package
ja: パッケージを追加

en: Add Record
ja: レコードを追加

en: Add Rule
ja: ルールを追加

en: Add User
ja: ユーザーを追加する

en: Adding & editing custom SSL certificates and backup exclusions does not Work with API key. Features will be disabled.
ja: カスタムSSL証明書とバックアップ除外の追加と編集は、APIキーでは機能しません。機能は無効になります。

en: Additional FTP
ja: 追加のFTP

en: Address
ja: 住所

en: Admin Only
ja: 管理者のみ

en: Admin Panel Enabled
ja: 管理パネルが有効

en: Administration
ja: 運営管理

en: Advanced Options
ja: 高度なオプション

en: Aliases
ja: エイリアス

en: All Users
ja: すべてのユーザー

en: Already have an account?
ja: すでにアカウントをお持ちですか？

en: AntiSpam Support
ja: スパム対策サポート

en: AntiVirus Support
ja: アンチウイルスのサポート

en: Antispam
ja: アンチスパム

en: Antivirus
ja: アンチウイルス

en: Apps
ja: アプリ

en: April
ja: 4月

en: Assigned Domain
ja: 割り当てられたドメイン

en: Assigned User
ja: 割り当てられたユーザー

en: August
ja: 8月

en: Authentication Enabled
ja: 認証有効

en: Authentication Settings
ja: 認証設定

en: Autoreply
ja: 自動返信

en: Autoupdate
ja: 自動更新

en: BACKUP
ja: バックアップ

en: BACKUPS
ja: バックアップ

en: BANDWIDTH
ja: 帯域幅

en: Back
ja: バック

en: Backed Up
ja: バックアップ済み

en: Backend
ja: バックエンド

en: Backend Server
ja: バックエンドサーバー

en: Backend Template
ja: バックエンドテンプレート

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup Exclusions are incompatible with API Key Authentication.
ja: バックアップ除外はAPIキー認証と互換性がありません。

en: Backup Migration Manager
ja: バックアップ移行マネージャー

en: Backup Name
ja: バックアップ名

en: Backup Scheduled!
ja: バックアップがスケジュールされました！

en: Backups
ja: バックアップ

en: Backups Enabled
ja: 有効なバックアップ

en: Ban
ja: 禁止

en: Bandwidth
ja: 帯域幅

en: Banlist
ja: バンリスト

en: Banned IPs
ja: 禁止されたIP

en: Blue
ja: 青い

en: Browse, copy, edit, view, and retrieve all of your web domain files using fully featured File Manager. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
ja: フル機能のファイルマネージャーを使用して、すべてのWebドメインファイルを参照、コピー、編集、表示、取得します。これは商用モジュールです。有効にするにはライセンスキーを購入する必要があります。

en: Buy License $3/Month
ja: ライセンス購入$ 3 /月

en: Buy License $5/Month
ja: ライセンス購入$ 5 /月

en: Buy Lifetime License $18
ja: Lifetime Licenseの購入$ 18

en: Buy Lifetime License $50
ja: Lifetime Licenseを50ドルで購入

en: CHECKING DOMAIN ...
ja: ドメインの確認...

en: CIDR format is supported
ja: CIDR形式がサポートされています

en: CREATED
ja: 作成した

en: CRON JOBS
ja: cronジョブ

en: CatchAll
ja: キャッチオール

en: Catchall Email
ja: キャッチオールメール

en: Character Set
ja: キャラクターセット

en: Charset
ja: 文字コード

en: Choose whether or not the admin should go to the admin panel or home after login.
ja: 管理者がログイン後に管理パネルまたはホームに移動するかどうかを選択します。

en: City / Locality
ja: 市/地域

en: Client Max Body Size
ja: クライアントの最大ボディサイズ

en: Cloudflare
ja: クラウドフレア

en: Cloudflare API Key
ja: Cloudflare APIキー

en: Cloudflare Account Email Address
ja: Cloudflareアカウントのメールアドレス

en: Cloudflare Disabled
ja: Cloudflareが無効

en: Cloudflare Disabled!
ja: Cloudflareが無効になりました！

en: Cloudflare Enabled!
ja: Cloudflareが有効になりました！

en: Cloudflare Level
ja: Cloudflareレベル

en: Cloudflare Proxy
ja: Cloudflareプロキシ

en: Cloudflare Support
ja: Cloudflareのサポート

en: Cloudflare Unavailable
ja: 利用できないCloudflare

en: Comma seperated list of installed plugins.
ja: インストールされたプラグインのコンマ区切りリスト。

en: Command
ja: コマンド

en: Comment
ja: コメント

en: Compression Level
ja: 圧縮レベル

en: Configure
ja: 構成、設定

en: Configure Backup
ja: バックアップを構成する

en: Configure Backup Exclusions
ja: バックアップ除外を構成する

en: Configure PHP
ja: PHPを構成する

en: Configure Restore
ja: 復元の構成

en: Configure Server
ja: サーバーを構成する

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Pass
ja: パスを確認

en: Confirm Password
ja: パスワードを認証する

en: Control Panel
ja: コントロールパネル

en: Control Panel v1
ja: コントロールパネルv1

en: Country
ja: 国

en: Created
ja: 作成した

en: Cron
ja: クロン

en: Cron Enabled
ja: cron有効

en: Cron Generator
ja: cronジェネレーター

en: Cron Job
ja: クロンジョブ

en: Current Favicon:
ja: 現在のファビコン：

en: Current Icon:
ja: 現在のアイコン：

en: Current Logo:
ja: 現在のロゴ：

en: Current Number of Databases
ja: 現在のデータベース数

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Footer
ja: カスタムフッター

en: Custom SSL Certificates are incompatible with API Key Authentication.
ja: カスタムSSL証明書はAPIキー認証と互換性がありません。

en: Custom Theme Colors
ja: カスタムテーマの色

en: DATABASE
ja: データベース

en: DATABASES
ja: データベース

en: DELETING CLOUDFLARE ...
ja: クラウドフレアの削除...

en: DISK
ja: ディスク

en: DKIM Support
ja: DKIMサポート

en: DNS Cluster
ja: DNSクラスター

en: DNS Domains
ja: DNSドメイン

en: DNS Enabled
ja: DNS有効

en: DNS Records
ja: DNSレコード

en: DNS Server
ja: DNSサーバー

en: DNS Support
ja: DNSサポート

en: DNS Template
ja: DNSテンプレート

en: DOMAIN
ja: ドメイン

en: DOMAINS
ja: ドメイン

en: Daily
ja: 毎日

en: Dark
ja: 闇

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Data
ja: データ

en: Database
ja: データベース

en: Database Enabled
ja: データベースが有効

en: Database Error
ja: データベースエラー

en: Database Error:
ja: データベースエラー：

en: Databases
ja: データベース

en: Date
ja: 日付

en: Day
ja: 日

en: Day of Week
ja: 曜日

en: December
ja: 12月

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Language
ja: 既定の言語

en: Default Nameservers
ja: デフォルトのネームサーバー

en: Default To Admin
ja: 管理者のデフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Backup
ja: バックアップを削除

en: Delete Cron Job
ja: Cronジョブを削除

en: Delete DNS
ja: DNSを削除

en: Delete DNS Domain
ja: DNSドメインを削除

en: Delete DNS Record
ja: DNSレコードを削除

en: Delete DNS Record?
ja: DNSレコードを削除しますか？

en: Delete Database
ja: データベースを削除

en: Delete Domain
ja: ドメインを削除

en: Delete IP Address
ja: IPアドレスを削除

en: Delete Mail
ja: メールを削除

en: Delete Mail Account
ja: メールアカウントを削除

en: Delete Mail Domain
ja: メールドメインを削除

en: Delete Rule
ja: ルールを削除

en: Delete Web Domain
ja: Webドメインを削除

en: Delete package:
ja: パッケージを削除：

en: Descriptor
ja: ディスクリプタ

en: Developer
ja: 開発者

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable Cloudflare
ja: Cloudflareを無効にする

en: Disable Cron
ja: Cronを無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Disk
ja: ディスク

en: Disk Quota
ja: ディスククォータ

en: Disk Quota Used
ja: 使用されるディスククォータ

en: Disk Space
ja: ディスクスペース

en: Disk Usage
ja: ディスクの使用状況

en: Disk Usage Breakdown
ja: ディスク使用量の内訳

en: Display Errors
ja: 表示エラー

en: Display messages for installation warnings and connection errors.
ja: インストール警告および接続エラーのメッセージを表示します。

en: Display/Close shortcuts
ja: ショートカットを表示/閉じる

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain Name
ja: ドメイン名

en: Domains
ja: ドメイン

en: Don't Store Forwarded Mail
ja: 転送されたメールを保存しない

en: Don't have an account?
ja: アカウントを持っていないのですか？

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Accesslog
ja: Accesslogをダウンロード

en: Download Errorlog
ja: エラーログをダウンロード

en: Drop
ja: 落とす

en: EXPORTING RECORDS ...
ja: レコードのエクスポート...

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Cron Job
ja: Cronジョブを編集

en: Edit DNS Domain
ja: DNSドメインを編集

en: Edit DNS Record
ja: DNSレコードを編集

en: Edit Database
ja: データベースを編集

en: Edit Firewall Rule
ja: ファイアウォールルールの編集

en: Edit IP Address
ja: IPアドレスを編集

en: Edit Mail Account
ja: メールアカウントを編集

en: Edit Mail Domain
ja: メールドメインの編集

en: Edit Package
ja: パッケージを編集

en: Edit Panel Settings
ja: パネル設定の編集

en: Edit User
ja: ユーザーを編集

en: Edit Web Domain
ja: Webドメインを編集

en: Email
ja: Eメール

en: Email Addresses
ja: メールアドレス

en: Email Addresss
ja: メールアドレス

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable / Disable Sections
ja: セクションの有効化/無効化

en: Enable Cloudflare
ja: Cloudflareを有効にする

en: Enable Cron
ja: Cronを有効にする

en: Enable Cron Notifications
ja: Cron通知を有効にする

en: Enabled
ja: 有効化

en: Encryption Key 1
ja: 暗号化キー1

en: Encryption Key 2
ja: 暗号化キー2

en: Enter License Key
ja: ライセンスキーを入力します

en: Enter your details below
ja: 以下に詳細を入力してください

en: Enter your username and instructions will be sent to you.
ja: ユーザー名を入力すると、指示が送信されます。

en: Error Adding Mail Domain
ja: メールドメインの追加エラー

en: Error Creating Web Domain
ja: Webドメインの作成エラー

en: Error Deleting Web Domain
ja: Webドメインの削除エラー

en: Error Disabling Notifications
ja: 通知の無効化エラー

en: Error Enabling Notifications
ja: 通知の有効化エラー

en: Error Log
ja: エラーログ

en: Error Reporting
ja: エラー報告

en: Error Updating DNS Domain
ja: DNSドメインの更新エラー

en: Error Updating DNS Record
ja: DNSレコードの更新エラー

en: Error Updating IP Address
ja: IPアドレスの更新エラー

en: Error Updating Mail Account
ja: メールアカウントの更新エラー

en: Error Updating Mail Domain
ja: メールドメインの更新エラー

en: Error Updating Package
ja: パッケージの更新エラー

en: Error Updating Profile
ja: プロファイルの更新エラー

en: Error Updating Server
ja: サーバーの更新エラー

en: Error Updating Settings
ja: 設定の更新エラー

en: Error Updating User
ja: ユーザーの更新エラー

en: Error Updating Web Domain
ja: Webドメインの更新エラー

en: Error: Incorrect Login.
ja: エラー：不正なログイン。

en: ErrorLog
ja: エラーログ

en: Essentially Off
ja: 基本的にオフ

en: Example Plugin
ja: プラグインの例

en: Exclusions
ja: 除外

en: Exit form
ja: 終了フォーム

en: Expiration
ja: 有効期限

en: Expiration Date
ja: 賞味期限

en: FTP Account
ja: FTPアカウント

en: FTP Client URL
ja: FTPクライアントURL

en: Failed to connect to server. Please check config.
ja: サーバーへの接続に失敗しました。設定を確認してください。

en: Fatal Error (Code: 20). Please contact support.
ja: 致命的エラー（コード：20）。サポートに連絡してください。

en: Feature Disabled
ja: 無効な機能

en: February
ja: 2月

en: File Manager
ja: ファイル管理

en: FileSystem Disk Quota
ja: FileSystemディスククォータ

en: Firewall
ja: ファイアウォール

en: First Name
ja: ファーストネーム

en: Flexible
ja: フレキシブル

en: Footer Text
ja: フッターテキスト

en: Forgot pwd?
ja: pwdを忘れましたか？

en: Forward To
ja: 先へ

en: Frequency
ja: 周波数

en: Friday
ja: 金曜日

en: From Address
ja: 差出人アドレス

en: From Name
ja: 名前から

en: Full
ja: いっぱい

en: Full (Strict)
ja: 完全（厳密）

en: GZip Compression Level
ja: GZip圧縮レベル

en: Generate
ja: 生む

en: Generate CSR
ja: CSRを生成する

en: Generate CSR / SSL Cert
ja: CSR / SSL証明書を生成する

en: Get Premium License
ja: プレミアムライセンスを取得

en: Go back
ja: 戻る

en: Go to BACKUPS
ja: バックアップに移動

en: Go to CRON JOBS
ja: CRON JOBSに移動

en: Go to DASHBOARD
ja: ダッシュボードに進め

en: Go to DATABASE
ja: データベースに移動

en: Go to DNS
ja: DNSに移動

en: Go to MAIL
ja: メールに行く

en: Go to PROFILE
ja: プロフィールはこちら

en: Go to WEB
ja: WEBに行く

en: Graphs
ja: グラフ

en: Hide Notifications
ja: 通知を非表示

en: High
ja: 高い

en: Home
ja: ホーム

en: Host
ja: ホスト

en: Host Dashboard
ja: ホストダッシュボード

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hosts
ja: ホスト

en: Hour
ja: 時

en: Hourly
ja: 毎時

en: I'm Under Attack!
ja: 私は攻撃を受けています！

en: IMPORTING RECORDS ...
ja: レコードのインポート...

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: IP Addresses
ja: IPアドレス

en: IP or Value
ja: IPまたは値

en: IPs
ja: IP

en: In Megabytes
ja: メガバイト単位

en: Includes folder has not been secured
ja: インクルードフォルダーは保護されていません

en: Interactive Timeout
ja: インタラクティブタイムアウト

en: Interakt API Key
ja: Interakt APIキー

en: Interakt App ID
ja: InteraktアプリID

en: Interface
ja: インターフェース

en: Invalid Email Address
ja: 無効な電子メールアドレス

en: Invalid data entered in form.
ja: フォームに無効なデータが入力されました。

en: Invalid data entered in form. Please try again.
ja: フォームに無効なデータが入力されました。もう一度やり直してください。

en: Issuer
ja: 発行者

en: January
ja: 一月

en: Job
ja: ジョブ

en: Joined
ja: 参加しました

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 六月

en: Key
ja: キー

en: Language
ja: 言語

en: Last Name
ja: 苗字

en: Leave blank for default or enter 'disabled' to disable.
ja: デフォルトでは空白のままにするか、「disabled」と入力して無効にします。

en: Leave blank or enter 'disabled' to disable.
ja: 空白のままにするか、「disabled」と入力して無効にします。

en: Let's Encrypt Support
ja: サポートを暗号化しましょう

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Link to Old CP Enabled
ja: 古いCPへのリンクが有効

en: List
ja: リスト

en: List Accounts
ja: アカウントのリスト

en: List Records
ja: レコードのリスト

en: Load Average:
ja: 負荷平均：

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading Dashboard
ja: ダッシュボードの読み込み

en: Local Backup
ja: ローカルバックアップ

en: Log
ja: ログ

en: Log in
ja: ログインする

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログインする

en: Login as
ja: としてログイン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Low
ja: 低い

en: MAIL
ja: 郵便物

en: Mail
ja: 郵便物

en: Mail Accounts
ja: メールアカウント

en: Mail Data
ja: メールデータ

en: Mail Domains
ja: メールドメイン

en: Mail Enabled
ja: メール有効

en: Mail Method
ja: メール方法

en: Mail Server
ja: メールサーバー

en: Mail Support
ja: メールサポート

en: Manage
ja: 管理する

en: Manage Backups
ja: バックアップを管理する

en: Manage Cron Jobs
ja: Cronジョブを管理する

en: Manage DNS
ja: DNSを管理する

en: Manage DNS Domain
ja: DNSドメインを管理する

en: Manage DNS Domains
ja: DNSドメインを管理する

en: Manage Databases
ja: データベースを管理する

en: Manage Fail2Ban
ja: Fail2Banを管理する

en: Manage Firewall
ja: ファイアウォールを管理する

en: Manage IP Addresses
ja: IPアドレスを管理する

en: Manage Mail Accounts
ja: メールアカウントを管理する

en: Manage Mail Domains
ja: メールドメインの管理

en: Manage Packages
ja: パッケージを管理する

en: Manage Users
ja: ユーザーを管理する

en: Manage Web Domains
ja: Webドメインを管理する

en: March
ja: 行進

en: Max Allowed Packet
ja: 最大許可パケット

en: Max Connections
ja: 最大接続数

en: Max Execution Time
ja: 最大実行時間

en: Max Input Time
ja: 最大入力時間

en: Max Length 16 Characters Including Prefix
ja: プレフィックスを含む最大長16文字

en: Max User Connections
ja: 最大ユーザー接続

en: Maximum Number of Databases
ja: データベースの最大数

en: May
ja: 五月

en: Medium
ja: 中

en: Memory
ja: 記憶

en: Memory Limit
ja: メモリ制限

en: Message
ja: メッセージ

en: Minimum 6 Characters: One uppercade letter, lowercase letter and number required.
ja: 最小6文字：大文字1文字、小文字1文字、数字が必要です。

en: Minute
ja: 分

en: Minutes
ja: 議事録

en: Monday
ja: 月曜

en: Month
ja: 月

en: Monthly
ja: 毎月

en: My Account
ja: マイアカウント

en: MySQL Server Failed To Connect
ja: MySQLサーバーが接続できませんでした

en: MySQL Support
ja: MySQLサポート

en: N/A
ja: なし

en: NAT IP Association
ja: NAT IPアソシエーション

en: Name
ja: 名前

en: Nameservers
ja: ネームサーバー

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Netmask
ja: ネットマスク

en: Network
ja: 通信網

en: New Favicon:
ja: 新しいファビコン：

en: New Icon:
ja: 新しいアイコン：

en: New Logo:
ja: 新しいロゴ：

en: No
ja: 番号

en: No Authentication
ja: 認証なし

en: No Encryption
ja: 暗号化なし

en: No Notifications
ja: 通知なし

en: None
ja: なし

en: Normal Password
ja: 通常のパスワード

en: Not After
ja: 後ではない

en: Not Backed Up
ja: バックアップされていません

en: Not Before
ja: 以前ではない

en: Not Provided
ja: 提供されていない

en: Notification System Disabled. Please enable the notification system from the VWI settings menu to send notifications.
ja: 通知システムが無効です。通知を送信するには、VWI設定メニューから通知システムを有効にしてください。

en: Notification System Enabled
ja: 通知システムが有効

en: Notifications
ja: 通知

en: November
ja: 11月

en: OUTDATED
ja: 時代遅れ

en: October
ja: 10月

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: One Or More Email Addresses
ja: 1つ以上のメールアドレス

en: One or more email addresses
ja: 1つ以上のメールアドレス

en: Optional
ja: オプショナル

en: Optional Integrations
ja: オプションの統合

en: Optional Links
ja: オプションのリンク

en: Orange
ja: オレンジ

en: Order
ja: 注文

en: Organization
ja: 組織

en: Owner
ja: オーナー

en: PHP Mail
ja: PHPメール

en: PHP Mail Enabled
ja: PHPメールが有効

en: PROCESSING ...
ja: 処理中...

en: Package
ja: パッケージ

en: Package Name
ja: パッケージ名

en: Packages
ja: パッケージ

en: Packages are incompatible with API Key Authentication.
ja: パッケージはAPIキー認証と互換性がありません。

en: Parent
ja: 親

en: Password
ja: パスワード

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致していません

en: Path
ja: 道

en: Per Domain
ja: ドメインごと

en: Plan
ja: 予定

en: Please confirm action.
ja: アクションを確認してください。

en: Please fill out all sections of the form.
ja: フォームのすべてのセクションに記入してください。

en: Please try again later or contact support.
ja: 後でもう一度やり直すか、サポートに連絡してください。

en: Please try again or contact support.
ja: 再試行するか、サポートにお問い合わせください。

en: Please try again.
ja: もう一度やり直してください。

en: Plugin installation will run in background.
ja: プラグインのインストールはバックグラウンドで実行されます。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Port
ja: 港

en: Post Max Size
ja: ポスト最大サイズ

en: PostgreSQL Support
ja: PostgreSQLサポート

en: Primary Color (Header, Active Buttons / Text, Etc.)
ja: 原色（ヘッダー、アクティブボタン/テキストなど）

en: Priority
ja: 優先度

en: Process
ja: 処理する

en: Process Error (Code: 18). Please contact support.
ja: プロセスエラー（コード：18）。サポートに連絡してください。

en: Process Error (Code: 19). Please contact support.
ja: プロセスエラー（コード：19）。サポートに連絡してください。

en: Processing
ja: 処理

en: Profile Page Enabled
ja: プロファイルページが有効

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Proxy
ja: プロキシ

en: Proxy Connect Timeout
ja: プロキシ接続タイムアウト

en: Proxy Extensions
ja: プロキシ拡張

en: Proxy Read Timeout
ja: プロキシ読み取りタイムアウト

en: Proxy Send Timeout
ja: プロキシ送信タイムアウト

en: Proxy Server
ja: プロキシサーバー

en: Proxy Support
ja: プロキシサポート

en: Proxy Template
ja: プロキシテンプレート

en: Pub Key
ja: パブキー

en: Purple
ja: 紫の

en: Quota
ja: クォータ

en: RECORD
ja: 記録

en: RECORDS
ja: 記録

en: RRD Graphs
ja: RRDグラフ

en: Ranges are acceptable
ja: 範囲は許容範囲です

en: Rebuild Account
ja: アカウントを再構築

en: Rebuild Cron
ja: クロンを再構築

en: Rebuild DB
ja: DBを再構築

en: Rebuild DNS
ja: DNSを再構築する

en: Rebuild Mail
ja: メールを再構築

en: Rebuild Web
ja: Webを再構築

en: Recommended 134x24px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
ja: 推奨134x24px .pngまたは.gif。 （.png、.gif、.jpg、.jpegは最大1MBまで許可されています。）

en: Recommended 32x32px .ico
ja: 推奨32x32px .ico

en: Recommended 40x40px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
ja: 推奨40x40px .pngまたは.gif。 （.png、.gif、.jpg、.jpegは最大1MBまで許可されています。）

en: Record
ja: 記録

en: Records
ja: 記録

en: Recover Password
ja: パスワードを回復

en: Register
ja: 登録

en: Registrations Enabled
ja: 有効な登録

en: Release
ja: リリース

en: Remove One
ja: 削除する

en: Reseller Role
ja: 再販業者の役割

en: Reset
ja: リセットする

en: Reset to Defaults
ja: 既定値にリセット

en: Restart
ja: 再起動

en: Restart System?
ja: システムを再起動しますか？

en: Restore
ja: 戻す

en: Restore All
ja: すべての復元

en: Restore Scheduled!
ja: 復元をスケジュールしました！

en: Restrict users so that they cannot use SSH and access only their home directory. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
ja: SSHを使用できず、ホームディレクトリのみにアクセスできないようにユーザーを制限します。これは商用モジュールです。有効にするにはライセンスキーを購入する必要があります。

en: Result
ja: 結果

en: Rule
ja: ルール

en: Rules
ja: ルール

en: Run Command
ja: コマンドを実行

en: Runtime
ja: ランタイム

en: SMTP Encryption
ja: SMTP暗号化

en: SMTP Host
ja: SMTPホスト

en: SMTP Password
ja: SMTPパスワード

en: SMTP Port
ja: SMTPポート

en: SMTP Username
ja: SMTPユーザー名

en: SOA (Start of Authority)
ja: SOA（権限の開始）

en: SSH Access
ja: SSHアクセス

en: SSL Certificate
ja: SSL証明書

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
ja: SSL認証局/中間

en: SSL Directory
ja: SSLディレクトリ

en: SSL Domains
ja: SSLドメイン

en: SSL Key
ja: SSLキー

en: SSL Setting
ja: SSL設定

en: SSL Support
ja: SSLサポート

en: STATUS
ja: 状態

en: SUSPENDED
ja: 停止中

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: セーブ

en: Save Form
ja: フォームを保存

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Search
ja: 探す

en: Search Results
ja: の検索結果

en: Search...
ja: 探す...

en: Secondary Color (Buttons / Text)
ja: 二次色（ボタン/テキスト）

en: Security Level
ja: セキュリティレベル

en: Send Credentials To Email
ja: 電子メールに認証情報を送信

en: Send FTP Credentials to Email:
ja: FTP資格情報をメールで送信：

en: Send Notification
ja: 通知を送信

en: Send Notifications
ja: 通知を送信する

en: Send Timeout
ja: 送信タイムアウト

en: Send To:
ja: に送る：

en: September
ja: 九月

en: Serial
ja: シリアル

en: Server
ja: サーバ

en: Server Configuration
ja: サーバー構成

en: Server Error (Code: 13). Please contact support.
ja: サーバーエラー（コード：13）。サポートに連絡してください。

en: Server Error (Code: 14). Please contact support.
ja: サーバーエラー（コード：14）。サポートに連絡してください。

en: Server Error (Code: 16). Please contact support.
ja: サーバーエラー（コード：16）。サポートに連絡してください。

en: Server Error (Code: 17). Please contact support.
ja: サーバーエラー（コード：17）。サポートに連絡してください。

en: Server Status
ja: サーバーの状態

en: Server Timezone
ja: サーバーのタイムゾーン

en: Server or form error (Code: 3). Please contact support.
ja: サーバーまたはフォームのエラー（コード：3）。サポートに連絡してください。

en: Settings
ja: 設定

en: Shared
ja: 共有

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Show
ja: 公演

en: Sign In to
ja: にサインイン

en: Sign Up
ja: サインアップ

en: Sign in
ja: サインイン

en: Sign up for
ja: 申し込みます

en: Signature
ja: 署名

en: Site Name
ja: サイト名

en: Size
ja: サイズ

en: Softaculous
ja: やわらかい

en: Softaculous Enabled
ja: Softaculousが有効

en: Softaculous is a great Auto Installer having 426 great scripts, 1115 PHP Classes and we are still adding more. Softaculous is ideal for Web Hosting companies and it could give a significant boost to your sales. These scripts cover most of the uses a customer could ever have. We have covered a wide array of Categories so that everyone could find the required script one would need to power their Web Site.
ja: Softaculousは、426個の優れたスクリプト、1115個のPHPクラスを備えた優れた自動インストーラーであり、まだ追加中です。 SoftaculousはWebホスティング企業に理想的であり、売上を大幅に向上させる可能性があります。これらのスクリプトは、顧客が持つ可能性のあるほとんどの用途をカバーしています。幅広いカテゴリを網羅しているため、誰もが自分のWebサイトを強化するために必要なスクリプトを見つけることができます。

en: Start
ja: 開始

en: State / Province
ja: 州/県

en: Statistics
ja: 統計

en: Statistics Authorization
ja: 統計認可

en: Stats
ja: 統計

en: Status
ja: 状態

en: Stop
ja: やめる

en: Subject
ja: 件名

en: Submit
ja: 参加する

en: Successfully Created!
ja: 作成されました！

en: Successfully Deleted!
ja: 削除しました！

en: Successfully Updated!
ja: 正常に更新されました！

en: Successfully updated!
ja: 正常に更新されました！

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Support
ja: サポート

en: Support URL
ja: サポートURL

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Suspend Cron Job
ja: Cronジョブを一時停止

en: Suspend DNS Domain
ja: DNSドメインの一時停止

en: Suspend Database
ja: データベースを一時停止

en: Suspend Mail Account
ja: メールアカウントを一時停止

en: Suspend Mail Domain
ja: メールドメインの一時停止

en: Suspend Rule
ja: 一時停止ルール

en: Suspend Web Domain
ja: Webドメインを一時停止する

en: Suspended
ja: 停止中

en: System Error (Code: 12). Please contact support.
ja: システムエラー（コード：12）。サポートに連絡してください。

en: System Error (Code: 15). Please contact support.
ja: システムエラー（コード：15）。サポートに連絡してください。

en: TTL (Time To Live)
ja: TTL（Time To Live）

en: TTL (Time-To-Live)
ja: TTL（存続時間）

en: Template
ja: テンプレート

en: Theme
ja: テーマ

en: This is an example plugin.
ja: これはプラグインの例です。

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time
ja: 時間

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Title
ja: 題名

en: Total Disk Space
ja: 総ディスク容量

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Type
ja: タイプ

en: Type directory name, one per line. To exlude all dirs use *
ja: ディレクトリ名を1行に1つずつ入力します。すべてのディレクトリを除外するには、*を使用します

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific accounts use following format: domain.com:info:support:postmaster
ja: ドメイン名を1行に1つずつ入力します。すべてのドメインを除外するには、*を使用します。特定のアカウントを除外するには、次の形式を使用します。domain.com：info：support：postmaster

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific directories use the following format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp
ja: ドメイン名を1行に1つずつ入力します。すべてのドメインを除外するには、*を使用します。特定のディレクトリを除外するには、次の形式を使用します。domain.com：public_html / cache：public_html / tmp

en: Type full database name, one per line. To exclude all databases use *
ja: 完全なデータベース名を1行に1つずつ入力します。すべてのデータベースを除外するには、*を使用します

en: UPDATING NS ...
ja: NSの更新...

en: UPDATING SETTINGS ...
ja: 設定の更新...

en: USER
ja: ユーザー

en: Unavailable
ja: 利用できません

en: Unit
ja: 単位

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Unsuspend
ja: 停止解除

en: Unsuspend Cron Job
ja: Cronジョブの一時停止解除

en: Unsuspend DNS Domain
ja: DNSドメインのサスペンド解除

en: Unsuspend Database
ja: データベースのサスペンド解除

en: Unsuspend Mail Account
ja: メールアカウントの一時停止解除

en: Unsuspend Mail Domain
ja: メールドメインの一時停止解除

en: Unsuspend Rule
ja: 一時停止解除ルール

en: Unsuspend Web Domain
ja: Webドメインのサスペンド解除

en: Update
ja: 更新

en: Update Account
ja: アカウントを更新する

en: Update All
ja: すべて更新

en: Update Counters
ja: カウンターを更新する

en: Update Cron
ja: Cronを更新

en: Update Database
ja: データベースを更新する

en: Update Domain
ja: ドメインを更新

en: Update IP
ja: IPを更新

en: Update Package
ja: パッケージを更新

en: Update Profile
ja: 更新プロファイル

en: Update Record
ja: レコードを更新

en: Update Rule
ja: 更新ルール

en: Update Settings
ja: 設定を更新

en: Update User
ja: ユーザーを更新

en: Updates
ja: 更新情報

en: Upload Max Filesize
ja: 最大ファイルサイズをアップロード

en: Uptime
ja: 稼働時間

en: Uptime:
ja: 稼働時間：

en: Use Domain Hostname
ja: ドメインホスト名を使用

en: Use Local-Part
ja: ローカル部分を使用

en: Use Server Hostname
ja: サーバーのホスト名を使用

en: User
ja: ユーザー

en: User Dir
ja: ユーザーディレクトリ

en: User Directories
ja: ユーザーディレクトリ

en: User Log
ja: ユーザーログ

en: User Stats
ja: ユーザー統計

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username / Password
ja: ユーザー名パスワード

en: Users
ja: ユーザー

en: VESTA
ja: ベスタ

en: VWI Branding in Footer
ja: フッターでのVWIブランディング

en: Value
ja: 値

en: Version
ja: バージョン

en: Vesta API Key
ja: Vesta APIキー

en: Vesta Admin Password
ja: Vesta管理者パスワード

en: Vesta Admin Username
ja: Vesta Adminユーザー名

en: Vesta Control Panel Plugins
ja: Vestaコントロールパネルプラグイン

en: Vesta Host Address
ja: ベスタホストアドレス

en: Vesta Port
ja: ベスタ港

en: Vesta Web Interface
ja: Vesta Webインターフェイス

en: VestaCP Host URL or IP Address
ja: VestaCPホストURLまたはIPアドレス

en: View Configuration / MySQL
ja: 構成の表示/ MySQL

en: View Configuration / NGINX
ja: 構成の表示/ NGINX

en: View Configuration / PHP
ja: 設定の表示/ PHP

en: View Logs
ja: ログを見る

en: View Stats
ja: 統計を見る

en: WEB
ja: ウェブ

en: Wait Timeout
ja: 待機タイムアウト

en: Warnings Enabled
ja: 有効な警告

en: Web
ja: ウェブ

en: Web
ja: ウェブ

en: Web Aliases
ja: Webエイリアス

en: Web Data
ja: ウェブデータ

en: Web Domains
ja: Webドメイン

en: Web Enabled
ja: ウェブ対応

en: Web Server
ja: Webサーバー

en: Web Statistics
ja: ウェブ統計

en: Web Template
ja: Webテンプレート

en: Webmail
ja: ウェブメール

en: Webmail URL
ja: ウェブメールのURL

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Worker Connections
ja: ワーカー接続

en: Worker Processes
ja: ワーカープロセス

en: Yearly
ja: 毎年

en: Yes
ja: はい

en: Yes, delete it!
ja: はい、削除します！

en: You won't be able to revert this!
ja: これを元に戻すことはできません！

en: auth method
ja: 認証方法

en: ban for IP
ja: IPの禁止

en: by Carter Roeser
ja: カーター・ローザー

en: days
ja: 日々

en: every
ja: 毎回

en: every day
ja: 毎日

en: every even day
ja: 毎日

en: every even month
ja: 偶数月ごと

en: every hour
ja: 毎時

en: every minute
ja: 毎分

en: every month
ja: 毎月

en: every odd day
ja: 変な毎日

en: every odd month
ja: 奇数月ごと

en: every two hours
ja: 2時間ごと

en: every two minutes
ja: 2分ごと

en: hostname
ja: ホスト名

en: hours
ja: 時間

en: port
ja: 港

en: security
ja: 保安

en: updated
ja: 更新しました

en: weekdays (5 days)
ja: 平日（5日間）

en: weekend (2 days)
ja: 週末（2日間）
