Vesta Web Interface - en to id translation catalogue (682 entries)

en: 2 to 28 Characters A-Z, 0-9, '-' '.' and '_' Only.
id: 2 hingga 28 Karakter A-Z, 0-9, '-' '.' dan hanya.

en: 2 to 28 Letters Only. Apostrophes and hyphens allowed.
id: 2 hingga 28 Surat Saja. Apostrof dan tanda hubung diizinkan.

en: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) is a payment facilitator for goods and services provided by vestacp.com.
id: 2Checkout.com Inc. (Ohio, AS) adalah fasilitator pembayaran untuk barang dan jasa yang disediakan oleh vestacp.com.

en: ACCOUNTS
id: AKUN

en: ADDING DOMAIN ...
id: MENAMBAH DOMAIN ...

en: ALIASES
id: ALIAS

en: API Key
id: kunci API

en: API Method
id: Metode API

en: Accept
id: Menerima

en: Access Log
id: Log Akses

en: Account
id: Akun

en: Account Details
id: Detail akun

en: Account Setting
id: Pengaturan akun

en: Account Settings
id: Pengaturan akun

en: Account already exists under same username.
id: Akun sudah ada dengan nama pengguna yang sama.

en: Account has been successfully created!
id: Akun telah berhasil dibuat!

en: Accounts
id: Akun

en: Action
id: Tindakan

en: Active
id: Aktif

en: Add
id: Menambahkan

en: Add
id: Menambahkan

en: Add Account
id: Menambahkan akun

en: Add Accounts
id: Tambahkan Akun

en: Add Ban
id: Tambahkan Larangan

en: Add Banned IP
id: Tambahkan IP yang Terlarang

en: Add Cron
id: Tambahkan Cron

en: Add Cron Job
id: Tambahkan Cron Job

en: Add DNS
id: Tambahkan DNS

en: Add DNS Domain
id: Tambahkan Domain DNS

en: Add DNS Record
id: Tambahkan Catatan DNS

en: Add Database
id: Tambahkan Basis Data

en: Add Domain
id: Tambahkan Domain

en: Add Firewall Rule
id: Tambahkan Aturan Firewall

en: Add IP
id: Tambahkan IP

en: Add IP Address
id: Tambahkan Alamat IP

en: Add Mail
id: Tambahkan Email

en: Add Mail Account
id: Tambahkan Akun Email

en: Add Mail Domain
id: Tambahkan Domain Email

en: Add New object
id: Tambahkan objek baru

en: Add One
id: Tambah Satu

en: Add Package
id: Tambahkan Paket

en: Add Record
id: Tambahkan Catatan

en: Add Rule
id: Tambahkan Aturan

en: Add User
id: Tambahkan pengguna

en: Adding & editing custom SSL certificates and backup exclusions does not Work with API key. Features will be disabled.
id: Menambahkan & mengedit sertifikat SSL khusus dan pengecualian cadangan tidak berfungsi dengan kunci API. Fitur akan dinonaktifkan.

en: Additional FTP
id: FTP tambahan

en: Address
id: Alamat

en: Admin Only
id: Hanya Admin

en: Admin Panel Enabled
id: Panel Admin Diaktifkan

en: Administration
id: Administrasi

en: Advanced Options
id: Opsi Tingkat Lanjut

en: Aliases
id: Alias

en: All Users
id: Semua pengguna

en: Already have an account?
id: Sudah memiliki akun?

en: AntiSpam Support
id: Dukungan AntiSpam

en: AntiVirus Support
id: Dukungan AntiVirus

en: Antivirus
id: Anti Virus

en: Apps
id: Aplikasi

en: Assigned Domain
id: Domain yang Ditugaskan

en: Assigned User
id: Pengguna yang Ditugaskan

en: August
id: Agustus

en: Authentication Enabled
id: Otentikasi Diaktifkan

en: Authentication Settings
id: Pengaturan Otentikasi

en: Autoupdate
id: Perbarui otomatis

en: BACKUP
id: CADANGAN

en: Back
id: Kembali

en: Backed Up
id: Dicadangkan

en: Backend Server
id: Server Backend

en: Backend Template
id: Templat Backend

en: Backup
id: Cadangkan

en: Backup
id: Cadangkan

en: Backup Exclusions are incompatible with API Key Authentication.
id: Pengecualian Cadangan tidak kompatibel dengan Otentikasi Kunci API.

en: Backup Migration Manager
id: Manajer Migrasi Cadangan

en: Backup Name
id: Nama Cadangan

en: Backup Scheduled!
id: Cadangkan Dijadwalkan!

en: Backups
id: Cadangan

en: Backups Enabled
id: Cadangan Diaktifkan

en: Ban
id: Melarang

en: Banlist
id: Daftar ban

en: Banned IPs
id: IP yang dilarang

en: Blue
id: Biru

en: Browse, copy, edit, view, and retrieve all of your web domain files using fully featured File Manager. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
id: Jelajahi, salin, edit, lihat, dan ambil semua file domain web Anda menggunakan File Manager berfitur lengkap. Ini adalah modul komersial, Anda harus membeli kunci lisensi untuk mengaktifkannya.

en: Buy License $3/Month
id: Beli Lisensi $ 3 / Bulan

en: Buy License $5/Month
id: Beli Lisensi $ 5 / Bulan

en: Buy Lifetime License $18
id: Beli Lisensi Seumur Hidup $ 18

en: Buy Lifetime License $50
id: Beli Lisensi Seumur Hidup $ 50

en: CHECKING DOMAIN ...
id: MEMERIKSA DOMAIN ...

en: CIDR format is supported
id: Format CIDR didukung

en: CREATED
id: DICIPTAKAN

en: CatchAll
id: Tangkap Semua

en: Catchall Email
id: Email Catchall

en: Character Set
id: Set karakter

en: Choose whether or not the admin should go to the admin panel or home after login.
id: Pilih apakah admin harus pergi ke panel admin atau rumah setelah login.

en: City / Locality
id: Kota / Daerah

en: Client Max Body Size
id: Ukuran Tubuh Maks Klien

en: Cloudflare Account Email Address
id: Alamat Email Akun Cloudflare

en: Cloudflare Disabled
id: Cloudflare Dinonaktifkan

en: Cloudflare Disabled!
id: Cloudflare Dinonaktifkan!

en: Cloudflare Enabled!
id: Cloudflare Diaktifkan!

en: Cloudflare Level
id: Tingkat Cloudflare

en: Cloudflare Support
id: Dukungan Cloudflare

en: Cloudflare Unavailable
id: Cloudflare Tidak Tersedia

en: Comma seperated list of installed plugins.
id: Koma daftar plugin yang dipasang terpisah.

en: Command
id: Perintah

en: Comment
id: Komentar

en: Compression Level
id: Tingkat Kompresi

en: Configure
id: Konfigurasikan

en: Configure Backup
id: Konfigurasikan Pencadangan

en: Configure Backup Exclusions
id: Konfigurasikan Pengecualian Cadangan

en: Configure PHP
id: Konfigurasikan PHP

en: Configure Restore
id: Konfigurasikan Pulihkan

en: Configure Server
id: Konfigurasikan Server

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Confirm Pass
id: Konfirmasikan Pass

en: Confirm Password
id: konfirmasi sandi

en: Control Panel
id: Panel kendali

en: Control Panel v1
id: Panel Kontrol v1

en: Country
id: Negara

en: Created
id: Dibuat

en: Cron Enabled
id: Cron Diaktifkan

en: Cron Generator
id: Generator Cron

en: Cron Job
id: Pekerjaan Cron

en: Cron Jobs
id: Pekerjaan Cron

en: Current Favicon:
id: Favicon Saat Ini:

en: Current Icon:
id: Ikon saat ini:

en: Current Logo:
id: Logo saat ini:

en: Current Number of Databases
id: Jumlah Database Saat Ini

en: Custom
id: Adat

en: Custom Footer
id: Footer Kustom

en: Custom SSL Certificates are incompatible with API Key Authentication.
id: Sertifikat SSL Khusus tidak kompatibel dengan Otentikasi Kunci API.

en: Custom Theme Colors
id: Warna Tema Kustom

en: DATABASES
id: DATABAS

en: DELETING CLOUDFLARE ...
id: MENGHAPUS CLOUDFLARE ...

en: DKIM Support
id: Dukungan DKIM

en: DNS Cluster
id: Cluster DNS

en: DNS Domains
id: Domain DNS

en: DNS Enabled
id: DNS Diaktifkan

en: DNS Records
id: Catatan DNS

en: DNS Server
id: Server DNS

en: DNS Support
id: Dukungan DNS

en: DNS Template
id: Template DNS

en: DOMAINS
id: DOMAIN

en: Daily
id: Harian

en: Dark
id: Gelap

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Database
id: Basis data

en: Database Enabled
id: Basis Data Diaktifkan

en: Database Error
id: Kesalahan Database

en: Database Error:
id: Kesalahan Database:

en: Databases
id: Basis data

en: Date
id: Tanggal

en: Day
id: Hari

en: Day of Week
id: Hari dalam seminggu

en: December
id: Desember

en: Default Language
id: Bahasa Default

en: Default Nameservers
id: Server Nama Default

en: Default To Admin
id: Default Untuk Admin

en: Delete
id: Menghapus

en: Delete Backup
id: Hapus Cadangan

en: Delete Cron Job
id: Hapus Cron Job

en: Delete DNS
id: Hapus DNS

en: Delete DNS Domain
id: Hapus Domain DNS

en: Delete DNS Record
id: Hapus Catatan DNS

en: Delete DNS Record?
id: Hapus Data DNS?

en: Delete Database
id: Hapus Database

en: Delete Domain
id: Hapus Domain

en: Delete IP Address
id: Hapus Alamat IP

en: Delete Mail
id: Hapus Surat

en: Delete Mail Account
id: Hapus Akun Email

en: Delete Mail Domain
id: Hapus Domain Email

en: Delete Rule
id: Hapus Aturan

en: Delete Web Domain
id: Hapus Domain Web

en: Delete package:
id: Hapus paket:

en: Descriptor
id: Deskriptor

en: Developer
id: Pengembang

en: Directories
id: Direktori

en: Directory
id: Direktori

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: Disable Cloudflare
id: Nonaktifkan Cloudflare

en: Disable Cron
id: Nonaktifkan Cron

en: Disabled
id: Dengan disabilitas

en: Disk Quota
id: Kuota Disk

en: Disk Quota Used
id: Kuota Disk yang Digunakan

en: Disk Space
id: Ruang Disk

en: Disk Usage
id: Penggunaan Disk

en: Disk Usage Breakdown
id: Rincian Penggunaan Disk

en: Display Errors
id: Kesalahan Tampilan

en: Display messages for installation warnings and connection errors.
id: Tampilkan pesan untuk peringatan pemasangan dan kesalahan koneksi.

en: Display/Close shortcuts
id: Tampilkan / Tutup pintasan

en: Domain Name
id: Nama domain

en: Domains
id: Domain

en: Don't Store Forwarded Mail
id: Jangan Simpan Surat Penerusan

en: Don't have an account?
id: Belum punya akun?

en: Download
id: Unduh

en: Download Accesslog
id: Unduh Accesslog

en: Download Errorlog
id: Unduh Errorlog

en: Drop
id: Penurunan

en: EXPORTING RECORDS ...
id: MENGEKSORORI CATATAN ...

en: Edit Cron Job
id: Edit Pekerjaan Cron

en: Edit DNS Domain
id: Edit Domain DNS

en: Edit DNS Record
id: Edit Catatan DNS

en: Edit Database
id: Edit Basis Data

en: Edit Firewall Rule
id: Edit Aturan Firewall

en: Edit IP Address
id: Edit Alamat IP

en: Edit Mail Account
id: Edit Akun Email

en: Edit Mail Domain
id: Edit Domain Email

en: Edit Package
id: Edit Paket

en: Edit Panel Settings
id: Edit Pengaturan Panel

en: Edit User
id: Edit Pengguna

en: Edit Web Domain
id: Edit Domain Web

en: Email
id: Surel

en: Email Addresses
id: Alamat email

en: Email Addresss
id: Alamat Email

en: Enable
id: Memungkinkan

en: Enable
id: Memungkinkan

en: Enable / Disable Sections
id: Aktifkan / Nonaktifkan Bagian

en: Enable Cloudflare
id: Aktifkan Cloudflare

en: Enable Cron
id: Aktifkan Cron

en: Enable Cron Notifications
id: Aktifkan Pemberitahuan Cron

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: Encryption Key 1
id: Kunci Enkripsi 1

en: Encryption Key 2
id: Kunci Enkripsi 2

en: Enter License Key
id: Masukan kode lisensi

en: Enter your details below
id: Masukkan detail Anda di bawah ini

en: Enter your username and instructions will be sent to you.
id: Masukkan nama pengguna Anda dan instruksi akan dikirimkan kepada Anda.

en: Error Adding Mail Domain
id: Kesalahan Menambahkan Domain Email

en: Error Creating Web Domain
id: Kesalahan Membuat Domain Web

en: Error Deleting Web Domain
id: Kesalahan Menghapus Domain Web

en: Error Disabling Notifications
id: Kesalahan Menonaktifkan Pemberitahuan

en: Error Enabling Notifications
id: Kesalahan Mengaktifkan Pemberitahuan

en: Error Log
id: Catatan eror

en: Error Reporting
id: Pelaporan Kesalahan

en: Error Updating DNS Domain
id: Kesalahan Memperbarui Domain DNS

en: Error Updating DNS Record
id: Kesalahan Memperbarui Catatan DNS

en: Error Updating IP Address
id: Kesalahan Memperbarui Alamat IP

en: Error Updating Mail Account
id: Kesalahan Memperbarui Akun Email

en: Error Updating Mail Domain
id: Kesalahan Memperbarui Domain Email

en: Error Updating Package
id: Paket Kesalahan Memperbarui

en: Error Updating Profile
id: Kesalahan Memperbarui Profil

en: Error Updating Server
id: Kesalahan Memperbarui Server

en: Error Updating Settings
id: Kesalahan Memperbarui Pengaturan

en: Error Updating User
id: Kesalahan Memperbarui Pengguna

en: Error Updating Web Domain
id: Kesalahan Memperbarui Domain Web

en: Error: Incorrect Login.
id: Kesalahan: Login Tidak Benar.

en: ErrorLog
id: Catatan eror

en: Essentially Off
id: Pada dasarnya Mati

en: Example Plugin
id: Plugin Contoh

en: Exclusions
id: Pengecualian

en: Exit form
id: Formulir keluar

en: Expiration
id: Kedaluwarsa

en: Expiration Date
id: Tanggal habis tempo

en: FTP Account
id: Akun FTP

en: FTP Client URL
id: URL Klien FTP

en: Failed to connect to server. Please check config.
id: Gagal terhubung ke server. Silakan periksa konfigurasi.

en: Fatal Error (Code: 20). Please contact support.
id: Kesalahan fatal (Kode: 20). Silakan hubungi dukungan.

en: Feature Disabled
id: Fitur Dinonaktifkan

en: February
id: Februari

en: File Manager
id: Manajer File

en: FileSystem Disk Quota
id: Kuota Disk Sistem File

en: First Name
id: Nama depan

en: Flexible
id: Fleksibel

en: Footer Text
id: Catatan kaki

en: Forgot pwd?
id: Lupa pwd?

en: Forward To
id: Diteruskan ke

en: Frequency
id: Frekuensi

en: Friday
id: Jumat

en: From Address
id: Dari Alamat

en: From Name
id: Dari nama

en: Full
id: Penuh

en: Full (Strict)
id: Penuh (ketat)

en: GZip Compression Level
id: Tingkat Kompresi GZip

en: Generate
id: Menghasilkan

en: Generate CSR
id: Hasilkan CSR

en: Generate CSR / SSL Cert
id: Hasilkan Sertifikat CSR / SSL

en: Get Premium License
id: Dapatkan Lisensi Premium

en: Go back
id: Kembali

en: Go to BACKUPS
id: Buka BACKUPS

en: Go to CRON JOBS
id: Pergi ke CRON JOBS

en: Go to DASHBOARD
id: Pergi ke DASHBOARD

en: Go to DATABASE
id: Pergi ke DATABASE

en: Go to DNS
id: Pergi ke DNS

en: Go to MAIL
id: Pergi ke MAIL

en: Go to PROFILE
id: Buka PROFIL

en: Go to WEB
id: Pergi ke WEB

en: Google Analytics ID
id: ID Google Analytics

en: Graphs
id: Grafik

en: Hide Notifications
id: Sembunyikan Pemberitahuan

en: High
id: Tinggi

en: Home
id: Rumah

en: Host
id: Tuan rumah

en: Hostname
id: Nama host

en: Hosts
id: Tuan rumah

en: Hour
id: Jam

en: Hourly
id: Per jam

en: I'm Under Attack!
id: Saya Diserang!

en: IMPORTING RECORDS ...
id: MENGIMPOR RECORDS ...

en: IP
id: AKU P

en: IP Address
id: Alamat IP

en: IP Addresses
id: Alamat IP

en: IP or Value
id: IP atau Nilai

en: IPs
id: IP

en: In Megabytes
id: Dalam Megabita

en: Includes folder has not been secured
id: Termasuk folder belum diamankan

en: Interactive Timeout
id: Waktu Henti Interaktif

en: Interakt API Key
id: Kunci API Interakt

en: Interakt App ID
id: ID Aplikasi Interakt

en: Interface
id: Antarmuka

en: Invalid Email Address
id: Alamat email salah

en: Invalid data entered in form.
id: Data yang dimasukkan tidak valid dalam formulir.

en: Invalid data entered in form. Please try again.
id: Data yang dimasukkan tidak valid dalam formulir. Silakan coba lagi.

en: Issuer
id: Penerbit

en: January
id: Januari

en: Job
id: Pekerjaan

en: Joined
id: Bergabung

en: July
id: Juli

en: June
id: Juni

en: Key
id: Kunci

en: Language
id: Bahasa

en: Last Name
id: Nama keluarga

en: Leave blank for default or enter 'disabled' to disable.
id: Biarkan kosong untuk default atau masukkan 'disabled' untuk menonaktifkan.

en: Leave blank or enter 'disabled' to disable.
id: Biarkan kosong atau masukkan 'disabled' untuk menonaktifkan.

en: Let's Encrypt Support
id: Mari Enkripsi Dukungan

en: License Key
id: Kunci lisensi

en: Link to Old CP Enabled
id: Tautan ke CP Lama Diaktifkan

en: List
id: Daftar

en: List Accounts
id: Daftar Akun

en: List Records
id: Daftar Catatan

en: Load Average:
id: Rata-rata beban:

en: Loading
id: Memuat

en: Loading Dashboard
id: Memuat Dasbor

en: Local Backup
id: Cadangan Lokal

en: Log
id: Catatan

en: Log in
id: Gabung

en: Log out
id: Keluar

en: Login
id: Gabung

en: Login as
id: Masuk sebagai

en: Logout
id: Keluar

en: Low
id: Rendah

en: MAIL
id: SURAT

en: Mail
id: Surat

en: Mail Accounts
id: Akun Surat

en: Mail Data
id: Data Surat

en: Mail Domains
id: Domain Email

en: Mail Enabled
id: Mail Diaktifkan

en: Mail Method
id: Metode Surat

en: Mail Server
id: Server Surat

en: Mail Support
id: Dukungan Surat

en: Manage
id: Mengelola

en: Manage Backups
id: Kelola Cadangan

en: Manage Cron Jobs
id: Kelola Pekerjaan Cron

en: Manage DNS
id: Kelola DNS

en: Manage DNS Domain
id: Kelola Domain DNS

en: Manage DNS Domains
id: Kelola Domain DNS

en: Manage Databases
id: Kelola Basis Data

en: Manage Fail2Ban
id: Kelola Fail2Ban

en: Manage Firewall
id: Kelola Firewall

en: Manage IP Addresses
id: Kelola Alamat IP

en: Manage Mail Accounts
id: Kelola Akun Email

en: Manage Mail Domains
id: Kelola Domain Email

en: Manage Packages
id: Kelola Paket

en: Manage Users
id: Kelola Pengguna

en: Manage Web Domains
id: Kelola Domain Web

en: March
id: Maret

en: Max Allowed Packet
id: Paket Max Diizinkan

en: Max Connections
id: Koneksi Maks

en: Max Execution Time
id: Waktu Eksekusi Maks

en: Max Input Time
id: Waktu Input Maks

en: Max Length 16 Characters Including Prefix
id: Panjang Maks. 16 Karakter Termasuk Awalan

en: Max User Connections
id: Koneksi Pengguna Maks

en: Maximum Number of Databases
id: Jumlah Database maksimum

en: May
id: Mungkin

en: Memory
id: Penyimpanan

en: Memory Limit
id: Batas Memori

en: Message
id: Pesan

en: Minimum 6 Characters: One uppercade letter, lowercase letter and number required.
id: Minimal 6 Karakter: Diperlukan satu huruf besar, huruf kecil dan angka.

en: Minute
id: Menit

en: Minutes
id: Menit

en: Monday
id: Senin

en: Month
id: Bulan

en: Monthly
id: Bulanan

en: My Account
id: Akun saya

en: MySQL Server Failed To Connect
id: Server MySQL Gagal Berhubungan

en: MySQL Support
id: Dukungan MySQL

en: N/A
id: T / A

en: NAT IP Association
id: Asosiasi IP NAT

en: Name
id: Nama

en: Nameservers
id: Server nama

en: Navigation
id: Navigasi

en: Network
id: Jaringan

en: New Favicon:
id: Favicon Baru:

en: New Icon:
id: Ikon Baru:

en: New Logo:
id: Logo Baru:

en: No
id: Tidak

en: No Authentication
id: Tidak Ada Otentikasi

en: No Encryption
id: Tanpa Enkripsi

en: No Notifications
id: Tidak ada pemberitahuan

en: None
id: Tidak ada

en: Normal Password
id: Kata Sandi Normal

en: Not After
id: Tidak setelah

en: Not Backed Up
id: Tidak Dicadangkan

en: Not Before
id: Tidak sebelum

en: Not Provided
id: Tidak tersedia

en: Notification System Disabled. Please enable the notification system from the VWI settings menu to send notifications.
id: Sistem Pemberitahuan Dinonaktifkan. Silakan aktifkan sistem pemberitahuan dari menu pengaturan VWI untuk mengirim pemberitahuan.

en: Notification System Enabled
id: Sistem Notifikasi Diaktifkan

en: Notifications
id: Notifikasi

en: OUTDATED
id: LUAR BIASA

en: October
id: Oktober

en: Off
id: Mati

en: On
id: Di

en: One Or More Email Addresses
id: Satu Atau Lebih Alamat Email

en: One or more email addresses
id: Satu atau lebih alamat email

en: Optional
id: Pilihan

en: Optional Integrations
id: Integrasi opsional

en: Optional Links
id: Tautan Opsional

en: Orange
id: jeruk

en: Order
id: Memesan

en: Organization
id: Organisasi

en: Owner
id: Pemilik

en: PHP Mail Enabled
id: PHP Mail Diaktifkan

en: PROCESSING ...
id: PENGOLAHAN ...

en: Package
id: Paket

en: Package Name
id: Nama paket

en: Packages
id: Paket

en: Packages are incompatible with API Key Authentication.
id: Paket tidak kompatibel dengan Otentikasi Kunci API.

en: Parent
id: Induk

en: Password
id: Kata sandi

en: Passwords do not match
id: Sandi tidak cocok

en: Plan
id: Rencana

en: Please confirm action.
id: Harap konfirmasi tindakan.

en: Please fill out all sections of the form.
id: Silakan isi semua bagian formulir.

en: Please try again later or contact support.
id: Silakan coba lagi nanti atau hubungi dukungan.

en: Please try again or contact support.
id: Silakan coba lagi atau hubungi dukungan.

en: Please try again.
id: Silakan coba lagi.

en: Plugin installation will run in background.
id: Instalasi plugin akan berjalan di latar belakang.

en: Plugins
id: Plugin

en: Port
id: Pelabuhan

en: Post Max Size
id: Pasang Ukuran Maks

en: PostgreSQL Support
id: Dukungan PostgreSQL

en: Primary Color (Header, Active Buttons / Text, Etc.)
id: Warna Primer (Header, Tombol / Teks Aktif, dll.)

en: Priority
id: Prioritas

en: Process
id: Proses

en: Process Error (Code: 18). Please contact support.
id: Kesalahan Proses (Kode: 18). Silakan hubungi dukungan.

en: Process Error (Code: 19). Please contact support.
id: Kesalahan Proses (Kode: 19). Silakan hubungi dukungan.

en: Processing
id: Pengolahan

en: Profile Page Enabled
id: Halaman Profil Diaktifkan

en: Protocol
id: Protokol

en: Proxy
id: Proksi

en: Proxy Extensions
id: Ekstensi Proxy

en: Proxy Read Timeout
id: Batas Waktu Baca Proxy

en: Proxy Send Timeout
id: Proxy Kirim Timeout

en: Proxy Server
id: Server proxy

en: Proxy Support
id: Dukungan Proksi

en: Proxy Template
id: Template Proksi

en: Pub Key
id: Kunci Pub

en: Purple
id: Ungu

en: Quota
id: Kuota

en: RECORD
id: MEREKAM

en: RRD Graphs
id: Grafik RRD

en: Ranges are acceptable
id: Kisaran dapat diterima

en: Rebuild Account
id: Bangun Kembali Akun

en: Rebuild Cron
id: Bangun Kembali Cron

en: Rebuild DB
id: Bangun kembali DB

en: Rebuild DNS
id: Bangun kembali DNS

en: Rebuild Mail
id: Bangun Kembali Surat

en: Rebuild Web
id: Bangun Kembali Web

en: Recommended 134x24px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
id: Disarankan 134x24px .png atau .gif. (.png, .gif, .jpg, dan .jpeg hingga 1MB diizinkan.)

en: Recommended 32x32px .ico
id: Direkomendasikan 32x32px .ico

en: Recommended 40x40px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
id: Disarankan 40x40px .png atau .gif. (.png, .gif, .jpg, dan .jpeg hingga 1MB diizinkan.)

en: Record
id: Merekam

en: Records
id: Rekaman

en: Recover Password
id: Pulihkan Kata Sandi

en: Register
id: Daftar

en: Registrations Enabled
id: Registrasi Diaktifkan

en: Release
id: Melepaskan

en: Remove One
id: Hapus Satu

en: Reseller Role
id: Peran Pengecer

en: Reset
id: Setel ulang

en: Reset to Defaults
id: Setel Ulang ke Default

en: Restart
id: Mengulang kembali

en: Restart System?
id: Mulai Ulang Sistem?

en: Restore
id: Mengembalikan

en: Restore All
id: Pulihkan Semua

en: Restore Scheduled!
id: Pulihkan Dijadwalkan!

en: Restrict users so that they cannot use SSH and access only their home directory. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
id: Batasi pengguna sehingga mereka tidak dapat menggunakan SSH dan hanya mengakses direktori home mereka. Ini adalah modul komersial, Anda harus membeli kunci lisensi untuk mengaktifkannya.

en: Result
id: Hasil

en: Rule
id: Aturan

en: Rules
id: Aturan

en: Run Command
id: Jalankan Perintah

en: SMTP Encryption
id: Enkripsi SMTP

en: SMTP Host
id: Host SMTP

en: SMTP Password
id: Kata Sandi SMTP

en: SMTP Port
id: Port SMTP

en: SMTP Username
id: Nama Pengguna SMTP

en: SOA (Start of Authority)
id: SOA (Mulai dari Otoritas)

en: SSH Access
id: Akses SSH

en: SSL CSR
id: CSR SSL

en: SSL Certificate
id: Sertifikat SSL

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
id: Otoritas Sertifikat SSL / Menengah

en: SSL Directory
id: Direktori SSL

en: SSL Domains
id: Domain SSL

en: SSL Key
id: Kunci SSL

en: SSL Setting
id: Pengaturan SSL

en: SSL Support
id: Dukungan SSL

en: SUSPENDED
id: TERGANTUNG

en: Saturday
id: Sabtu

en: Save
id: Menyimpan

en: Save Form
id: Simpan Formulir

en: Schedule
id: Susunan acara

en: Search
id: Cari

en: Search Results
id: Hasil Pencarian

en: Search...
id: Cari...

en: Secondary Color (Buttons / Text)
id: Warna Sekunder (Tombol / Teks)

en: Security Level
id: Tingkat keamanan

en: Send Credentials To Email
id: Kirim Kredensial Ke Email

en: Send FTP Credentials to Email:
id: Kirim Kredensial FTP ke Email:

en: Send Notification
id: Kirim Pemberitahuan

en: Send Notifications
id: Kirim Pemberitahuan

en: Send Timeout
id: Kirim Batas Waktu

en: Send To:
id: Kirim ke:

en: Server Configuration
id: Konfigurasi Server

en: Server Error (Code: 13). Please contact support.
id: Kesalahan Server (Kode: 13). Silakan hubungi dukungan.

en: Server Error (Code: 14). Please contact support.
id: Kesalahan Server (Kode: 14). Silakan hubungi dukungan.

en: Server Error (Code: 16). Please contact support.
id: Kesalahan Server (Kode: 16). Silakan hubungi dukungan.

en: Server Error (Code: 17). Please contact support.
id: Kesalahan Server (Kode: 17). Silakan hubungi dukungan.

en: Server Status
id: Status server

en: Server Timezone
id: Zona Waktu Server

en: Server or form error (Code: 3). Please contact support.
id: Kesalahan server atau formulir (Kode: 3). Silakan hubungi dukungan.

en: Settings
id: Pengaturan

en: Shared
id: Bersama

en: Shortcuts
id: Pintasan

en: Show
id: Menunjukkan

en: Sign In to
id: Masuk ke

en: Sign Up
id: Daftar

en: Sign in
id: Masuk

en: Sign up for
id: Mendaftar untuk

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Site Name
id: Nama situs

en: Size
id: Ukuran

en: Softaculous
id: Lunak

en: Softaculous Enabled
id: Softaculous Diaktifkan

en: Softaculous is a great Auto Installer having 426 great scripts, 1115 PHP Classes and we are still adding more. Softaculous is ideal for Web Hosting companies and it could give a significant boost to your sales. These scripts cover most of the uses a customer could ever have. We have covered a wide array of Categories so that everyone could find the required script one would need to power their Web Site.
id: Softaculous adalah Penginstal Otomatis hebat yang memiliki 426 skrip hebat, 1115 Kelas PHP dan kami masih menambahkan lebih banyak. Softaculous sangat ideal untuk perusahaan Web Hosting dan dapat memberikan dorongan signifikan bagi penjualan Anda. Skrip ini mencakup sebagian besar kegunaan yang bisa dimiliki pelanggan. Kami telah membahas beragam Kategori sehingga setiap orang dapat menemukan skrip yang diperlukan yang diperlukan untuk memberi daya pada Situs Web mereka.

en: Start
id: Mulailah

en: State / Province
id: Negara bagian / Provinsi

en: Statistics
id: Statistik

en: Statistics Authorization
id: Otorisasi Statistik

en: Stats
id: Statistik

en: Stop
id: Berhenti

en: Subject
id: Subyek

en: Submit
id: Kirimkan

en: Successfully Created!
id: Berhasil Diciptakan!

en: Successfully Deleted!
id: Berhasil Dihapus!

en: Successfully Updated!
id: Berhasil diperbaharui!

en: Successfully updated!
id: Berhasil diperbaharui!

en: Sunday
id: Minggu

en: Support
id: Dukung

en: Support URL
id: URL dukungan

en: Suspend
id: Menangguhkan

en: Suspend Cron Job
id: Tangguhkan Pekerjaan Cron

en: Suspend DNS Domain
id: Tangguhkan Domain DNS

en: Suspend Database
id: Tangguhkan Basis Data

en: Suspend Mail Account
id: Tangguhkan Akun Email

en: Suspend Mail Domain
id: Tangguhkan Domain Email

en: Suspend Rule
id: Tangguhkan Aturan

en: Suspend Web Domain
id: Tangguhkan Domain Web

en: Suspended
id: Tergantung

en: System Error (Code: 12). Please contact support.
id: Kesalahan Sistem (Kode: 12). Silakan hubungi dukungan.

en: System Error (Code: 15). Please contact support.
id: Kesalahan Sistem (Kode: 15). Silakan hubungi dukungan.

en: Template
id: Templat

en: Theme
id: Tema

en: This is an example plugin.
id: Ini adalah contoh plugin.

en: Thursday
id: Kamis

en: Time
id: Waktu

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Title
id: Judul

en: Tuesday
id: Selasa

en: Type
id: Tipe

en: Type directory name, one per line. To exlude all dirs use *
id: Ketikkan nama direktori, satu per baris. Untuk mengecualikan semua dir, gunakan *

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific accounts use following format: domain.com:info:support:postmaster
id: Ketikkan nama domain, satu per baris. Untuk mengecualikan semua domain gunakan *. Untuk mengecualikan akun tertentu gunakan format berikut: domain.com:info:support:postmaster

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific directories use the following format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp
id: Ketikkan nama domain, satu per baris. Untuk mengecualikan semua domain gunakan *. Untuk mengecualikan direktori tertentu gunakan format berikut: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp

en: Type full database name, one per line. To exclude all databases use *
id: Ketikkan nama database lengkap, satu per baris. Untuk mengecualikan semua database gunakan *

en: UPDATING NS ...
id: MEMPERBARUI NS ...

en: UPDATING SETTINGS ...
id: MENGATUR PENGATURAN ...

en: USER
id: PENGGUNA

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Unit
id: Satuan

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Unsuspend
id: Tidak ditangguhkan

en: Unsuspend Cron Job
id: Pekerjaan Cron Unsuspend

en: Unsuspend DNS Domain
id: Domain DNS yang tidak ditangguhkan

en: Unsuspend Database
id: Basis Data tidak ditangguhkan

en: Unsuspend Mail Account
id: Akun Mail Tidak Dibatalkan

en: Unsuspend Mail Domain
id: Domain Email Tidak Tertunda

en: Unsuspend Rule
id: Aturan Tidak Tertunda

en: Unsuspend Web Domain
id: Domain Web Tidak Tertunda

en: Update
id: Memperbarui

en: Update Account
id: Perbaharui akun

en: Update All
id: Perbarui Semua

en: Update Counters
id: Perbarui Penghitung

en: Update Cron
id: Perbarui Cron

en: Update Database
id: Perbarui Database

en: Update Domain
id: Perbarui Domain

en: Update IP
id: Perbarui IP

en: Update Package
id: Perbarui Paket

en: Update Profile
id: Memperbaharui profil

en: Update Record
id: Perbarui Rekam

en: Update Rule
id: Perbarui Aturan

en: Update Settings
id: Perbarui Pengaturan

en: Update User
id: Perbarui Pengguna

en: Updates
id: Pembaruan

en: Upload Max Filesize
id: Unggah Max Filesize

en: Uptime:
id: Waktu aktif:

en: Use Domain Hostname
id: Gunakan Nama Host Domain

en: Use Local-Part
id: Gunakan Bagian Lokal

en: Use Server Hostname
id: Gunakan Nama Host Server

en: User
id: Pengguna

en: User Dir
id: Dir Pengguna

en: User Directories
id: Direktori Pengguna

en: User Log
id: Log Pengguna

en: User Stats
id: Statistik Pengguna

en: Username
id: Nama pengguna

en: Username / Password
id: Nama pengguna / kata sandi

en: Users
id: Pengguna

en: VESTA
id: KOREK PENDEK

en: VWI Branding in Footer
id: Branding VWI di Footer

en: Value
id: Nilai

en: Version
id: Versi: kapan

en: Vesta API Key
id: Kunci API Vesta

en: Vesta Admin Password
id: Kata Sandi Admin Vesta

en: Vesta Admin Username
id: Nama Pengguna Admin Vesta

en: Vesta Control Panel Plugins
id: Plugin Panel Kontrol Vesta

en: Vesta Host Address
id: Alamat Vesta Host

en: Vesta Port
id: Pelabuhan Vesta

en: Vesta Web Interface
id: Antarmuka Web Vesta

en: VestaCP Host URL or IP Address
id: URL Host VestaCP atau Alamat IP

en: View Configuration / MySQL
id: Lihat Konfigurasi / MySQL

en: View Configuration / NGINX
id: Lihat Konfigurasi / NGINX

en: View Configuration / PHP
id: Lihat Konfigurasi / PHP

en: View Logs
id: Lihat Log

en: View Stats
id: Lihat Statistik

en: Wait Timeout
id: Tunggu Batas Waktu

en: Warnings Enabled
id: Peringatan Diaktifkan

en: Web Aliases
id: Alias Web

en: Web Data
id: Data Web

en: Web Domains
id: Domain Web

en: Web Enabled
id: Web Diaktifkan

en: Web Server
id: Server Web

en: Web Statistics
id: Statistik Web

en: Web Template
id: Templat web

en: Webmail URL
id: URL webmail

en: Wednesday
id: Rabu

en: Weekly
id: Mingguan

en: Worker Connections
id: Koneksi Pekerja

en: Worker Processes
id: Proses Pekerja

en: Yearly
id: Tahunan

en: Yes
id: Iya

en: Yes, delete it!
id: Ya, hapus!

en: You won't be able to revert this!
id: Anda tidak akan dapat mengembalikan ini!

en: auth method
id: metode auth

en: ban for IP
id: larangan untuk IP

en: by Carter Roeser
id: oleh Carter Roeser

en: days
id: hari

en: every
id: setiap

en: every day
id: setiap hari

en: every even day
id: setiap hari

en: every even month
id: setiap bulan

en: every hour
id: setiap jam

en: every minute
id: setiap menit

en: every month
id: setiap bulan

en: every odd day
id: setiap hari yang aneh

en: every odd month
id: setiap bulan ganjil

en: every two hours
id: setiap dua jam

en: every two minutes
id: setiap dua menit

en: hostname
id: nama host

en: hours
id: jam

en: phpMyAdmin URL
id: URL phpMyAdmin

en: phpPgAdmin URL
id: URL phpPgAdmin

en: port
id: Pelabuhan

en: security
id: keamanan

en: updated
id: diperbarui

en: weekdays (5 days)
id: hari kerja (5 hari)

en: weekend (2 days)
id: akhir pekan (2 hari)
