Vesta Web Interface - en to hu translation catalogue (693 entries)

en: 2 to 28 Characters A-Z, 0-9, '-' '.' and '_' Only.
hu: 2–28 karakter A – Z, 0–9, „-”. ” és csak.

en: 2 to 28 Letters Only. Apostrophes and hyphens allowed.
hu: Csak 2 - 28 betűk. Aposztrófák és kötőjelek megengedettek.

en: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) is a payment facilitator for goods and services provided by vestacp.com.
hu: A 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) a vestacp.com által nyújtott áruk és szolgáltatások fizetésének segítője.

en: ACCOUNTS
hu: FIÓKOK

en: ADDING DOMAIN ...
hu: DOMAIN HOZZÁADÁSA ...

en: API Key
hu: API kulcs

en: API Method
hu: API módszer

en: Accept
hu: Elfogad

en: Access Log
hu: Belépési napló

en: AccessLog
hu: accesslog

en: Account
hu: számla

en: Account Details
hu: Fiók részletei

en: Account Setting
hu: Fiókbeállítások

en: Account Settings
hu: Fiók beállítások

en: Account already exists under same username.
hu: A fiók már létezik ugyanazon felhasználónév alatt.

en: Account has been successfully created!
hu: A fiók sikeresen létrehozva!

en: Accounts
hu: Fiókok

en: Action
hu: Akció

en: Active
hu: Aktív

en: Add
hu: hozzáad

en: Add
hu: hozzáad

en: Add Account
hu: Fiók hozzáadása

en: Add Accounts
hu: Fiókok hozzáadása

en: Add Banned IP
hu: Adjon hozzá tiltott IP-t

en: Add Cron
hu: Add hozzá Cron-t

en: Add Cron Job
hu: Adja hozzá Cron Job

en: Add DNS
hu: DNS hozzáadása

en: Add DNS Domain
hu: DNS-tartomány hozzáadása

en: Add DNS Record
hu: DNS-rekord hozzáadása

en: Add Database
hu: Adatbázis hozzáadása

en: Add Domain
hu: Domain hozzáadása

en: Add Firewall Rule
hu: Adja hozzá a tűzfalszabályt

en: Add IP Address
hu: Adjon hozzá IP címet

en: Add Mail Account
hu: E-mail fiók hozzáadása

en: Add New object
hu: Új objektum hozzáadása

en: Add One
hu: Hozzáadni egyet

en: Add Package
hu: Csomag hozzáadása

en: Add Record
hu: Rekord hozzáadása

en: Add Rule
hu: Szabály hozzáadása

en: Add User
hu: Felhasználó hozzáadása

en: Adding & editing custom SSL certificates and backup exclusions does not Work with API key. Features will be disabled.
hu: Egyéni SSL-tanúsítványok és biztonsági mentési kizárások hozzáadása és szerkesztése nem működik az API-kulcskal. A szolgáltatások le lesznek tiltva.

en: Additional FTP
hu: További FTP

en: Address
hu: Cím

en: Admin Only
hu: Csak adminisztrátorok

en: Admin Panel Enabled
hu: Rendszergazda panel engedélyezve

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Advanced Options
hu: Haladó beállítások

en: Aliases
hu: Más nevek

en: All Users
hu: Minden felhasználó

en: Already have an account?
hu: Már van fiókja?

en: AntiSpam Support
hu: AntiSpam támogatás

en: AntiVirus Support
hu: AntiVirus támogatás

en: Antispam
hu: Levél szűrő

en: Apps
hu: Alkalmazások

en: April
hu: április

en: Assigned Domain
hu: Hozzárendelt domain

en: Assigned User
hu: Hozzárendelt felhasználó

en: August
hu: augusztus

en: Authentication Enabled
hu: Hitelesítés engedélyezve

en: Authentication Settings
hu: Hitelesítési beállítások

en: Autoreply
hu: Autómatikus válasz

en: Autoupdate
hu: Automatikus frissítés

en: BACKUP
hu: BIZTONSÁGI MENTÉS

en: BACKUPS
hu: mentések

en: BANDWIDTH
hu: SÁVSZÉLESSÉG

en: Back
hu: Vissza

en: Backed Up
hu: Alátámasztva

en: Backend
hu: háttér

en: Backend Server
hu: Háttérkiszolgáló

en: Backend Template
hu: Háttér sablon

en: Backup
hu: biztonsági mentés

en: Backup
hu: biztonsági mentés

en: Backup Exclusions are incompatible with API Key Authentication.
hu: A biztonsági mentés kizárásai nem kompatibilisek az API-kulcs hitelesítéssel.

en: Backup Migration Manager
hu: Biztonsági migrációs menedzser

en: Backup Name
hu: Biztonsági másolat neve

en: Backup Scheduled!
hu: Ütemezett biztonsági mentés!

en: Backups
hu: mentések

en: Backups Enabled
hu: A biztonsági mentések engedélyezve vannak

en: Ban
hu: Tilalom

en: Bandwidth
hu: Sávszélesség

en: Banlist
hu: banlistajat

en: Banned IPs
hu: Tiltott IP-k

en: Blue
hu: Kék

en: Browse, copy, edit, view, and retrieve all of your web domain files using fully featured File Manager. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
hu: Böngészhet, másolhat, szerkeszthet, tekinthet meg és tölthet be összes webtartomány-fájlt a teljes funkcionalitású File Manager segítségével. Ez egy kereskedelmi modul, a licenc engedélyezéséhez kulcsot kell vásárolnia.

en: Buy License $3/Month
hu: Licenc vásárlása $ 3 / hó

en: Buy License $5/Month
hu: Licenc vásárlása $ 5 / hó

en: Buy Lifetime License $18
hu: Vásároljon 18 éves életre szóló engedélyt

en: Buy Lifetime License $50
hu: Vásároljon Életre szóló engedélyt 50 dollárért

en: CHECKING DOMAIN ...
hu: DOMEN ELLENŐRZÉSE ...

en: CIDR format is supported
hu: A CIDR formátum támogatott

en: CPU
hu: processzor

en: CRON JOBS
hu: CRON MUNKA

en: CatchAll
hu: catchall

en: Catchall Email
hu: Catchall e-mail

en: Character Set
hu: Karakterkészlet

en: Charset
hu: charset

en: Choose whether or not the admin should go to the admin panel or home after login.
hu: Válassza ki, hogy a rendszergazdának bejelentkezés után menjen-e az adminisztrációs panelre vagy a házra.

en: City / Locality
hu: Város / helység

en: Client Max Body Size
hu: Ügyfél maximális testmérete

en: Cloudflare
hu: CloudFlare

en: Cloudflare API Key
hu: Cloudflare API kulcs

en: Cloudflare Account Email Address
hu: Cloudflare-fiók e-mail címe

en: Cloudflare Disabled
hu: Cloudflare letiltva

en: Cloudflare Disabled!
hu: Cloudflare letiltva!

en: Cloudflare Enabled!
hu: Cloudflare engedélyezve!

en: Cloudflare Level
hu: Cloudflare szint

en: Cloudflare Support
hu: Cloudflare támogatás

en: Cloudflare Unavailable
hu: Cloudflare nem érhető el

en: Comma seperated list of installed plugins.
hu: A telepített pluginek vesszővel elválasztott listája.

en: Command
hu: Parancs

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Compression Level
hu: Tömörítési szint

en: Configure
hu: Beállítás

en: Configure Backup
hu: Konfigurálja a biztonsági mentést

en: Configure Backup Exclusions
hu: Konfigurálja a biztonsági mentés kizárásait

en: Configure PHP
hu: Konfigurálja a PHP-t

en: Configure Restore
hu: Konfigurálja a Visszaállítást

en: Configure Server
hu: Konfigurálja a kiszolgálót

en: Confirm
hu: megerősít

en: Confirm Pass
hu: Erősítse meg az átadást

en: Confirm Password
hu: Jelszó megerősítése

en: Control Panel
hu: Kezelőpanel

en: Control Panel v1
hu: Vezérlőpult v1

en: Country
hu: Ország

en: Created
hu: Alkotó

en: Cron
hu: cron

en: Cron Enabled
hu: Cron engedélyezve

en: Cron Generator
hu: Cron generátor

en: Current Favicon:
hu: Jelenlegi Favicon:

en: Current Icon:
hu: Jelenlegi ikon:

en: Current Logo:
hu: Jelenlegi logó:

en: Current Number of Databases
hu: Adatbázisok jelenlegi száma

en: Custom
hu: Egyedi

en: Custom Footer
hu: Egyéni lábléc

en: Custom SSL Certificates are incompatible with API Key Authentication.
hu: Az egyéni SSL-tanúsítványok nem kompatibilisek az API-kulcs hitelesítéssel.

en: Custom Theme Colors
hu: Egyedi téma színek

en: DATABASES
hu: ADATBÁZISAINAK

en: DELETING CLOUDFLARE ...
hu: A CLOUDFLARE TÖRLÉSE ...

en: DISK
hu: KORONG

en: DKIM Support
hu: DKIM támogatás

en: DNS Cluster
hu: DNS-fürt

en: DNS Domains
hu: DNS-tartományok

en: DNS Enabled
hu: DNS engedélyezve

en: DNS Records
hu: DNS-rekordok

en: DNS Server
hu: DNS szerver

en: DNS Support
hu: DNS támogatás

en: DNS Template
hu: DNS-sablon

en: DOMAIN
hu: TARTOMÁNY

en: Daily
hu: Napi

en: Dark
hu: Sötét

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: Data
hu: Adat

en: Database
hu: adatbázis

en: Database Enabled
hu: Adatbázis engedélyezve

en: Database Error
hu: Adatbázis hiba

en: Database Error:
hu: Adatbázis hiba:

en: Databases
hu: adatbázisok

en: Date
hu: Dátum

en: Day
hu: Nap

en: Day of Week
hu: A hét napja

en: December
hu: december

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default Language
hu: Alapértelmezett nyelv

en: Default Nameservers
hu: Alapértelmezett névszerverek

en: Default To Admin
hu: Alapértelmezés a rendszergazda számára

en: Delete
hu: Töröl

en: Delete Backup
hu: Törölje a biztonsági mentést

en: Delete Cron Job
hu: Törölje Cron Job

en: Delete DNS
hu: Törölje a DNS-t

en: Delete DNS Domain
hu: Törölje a DNS tartományt

en: Delete DNS Record
hu: Törölje a DNS-rekordot

en: Delete DNS Record?
hu: Törli a DNS-rekordot?

en: Delete Database
hu: Adatbázis törlése

en: Delete Domain
hu: Domain törlése

en: Delete IP Address
hu: Törölje az IP címet

en: Delete Mail
hu: E-mail törlése

en: Delete Mail Account
hu: E-mail fiók törlése

en: Delete Mail Domain
hu: Törölje a levéltartományt

en: Delete Rule
hu: Törölje a szabályt

en: Delete Web Domain
hu: Törölje a webtartományt

en: Delete package:
hu: Csomag törlése:

en: Descriptor
hu: leíró

en: Developer
hu: Fejlesztő

en: Directories
hu: Könyvtárak

en: Directory
hu: Könyvtár

en: Disable
hu: letiltása

en: Disable
hu: letiltása

en: Disable Cloudflare
hu: Tiltsa le a Cloudflare funkciót

en: Disable Cron
hu: Letiltja a Cront

en: Disabled
hu: Tiltva

en: Disk
hu: Korong

en: Disk Quota
hu: Lemez kvóta

en: Disk Quota Used
hu: Használt lemezkvóta

en: Disk Space
hu: Lemez terület

en: Disk Usage
hu: Lemez használat

en: Disk Usage Breakdown
hu: A lemezhasználat megoszlása

en: Display Errors
hu: Megjelenítési hibák

en: Display messages for installation warnings and connection errors.
hu: A telepítési figyelmeztetések és a csatlakozási hibák üzeneteinek megjelenítése.

en: Display/Close shortcuts
hu: Parancsikonok megjelenítése / bezárása

en: Domain
hu: Tartomány

en: Domain Name
hu: Domain név

en: Don't Store Forwarded Mail
hu: Ne tárolja a továbbított leveleket

en: Don't have an account?
hu: Nincs fiókod?

en: Download
hu: Letöltés

en: Download Accesslog
hu: Töltse le az Accesslog programot

en: Download Errorlog
hu: Töltse le a hibalogot

en: Drop
hu: Csepp

en: EXPORTING RECORDS ...
hu: RÖGZÍTŐK exportálása ...

en: Edit
hu: szerkesztése

en: Edit Cron Job
hu: Cron Job szerkesztése

en: Edit DNS Domain
hu: DNS domain szerkesztése

en: Edit DNS Record
hu: DNS-rekord szerkesztése

en: Edit Database
hu: Adatbázis szerkesztése

en: Edit Firewall Rule
hu: Tűzfalszabály szerkesztése

en: Edit IP Address
hu: IP-cím szerkesztése

en: Edit Mail Account
hu: E-mail fiók szerkesztése

en: Edit Mail Domain
hu: Levelezési tartomány szerkesztése

en: Edit Package
hu: Csomag szerkesztése

en: Edit Panel Settings
hu: A panelbeállítások szerkesztése

en: Edit User
hu: Felhasználó szerkesztése

en: Edit Web Domain
hu: Webtartomány szerkesztése

en: Email Addresses
hu: Email címek

en: Email Addresss
hu: E-mail címek

en: Enable
hu: Engedélyezze

en: Enable
hu: Engedélyezze

en: Enable / Disable Sections
hu: A szakaszok engedélyezése / letiltása

en: Enable Cloudflare
hu: A Cloudflare engedélyezése

en: Enable Cron
hu: Cron engedélyezése

en: Enable Cron Notifications
hu: A Cron értesítések engedélyezése

en: Enabled
hu: Bekapcsolt

en: Encryption Key 1
hu: 1. titkosítási kulcs

en: Encryption Key 2
hu: 2. titkosítási kulcs

en: Enter License Key
hu: Írja be a licenckulcsot

en: Enter your details below
hu: Írja be adatait az alábbiakba

en: Enter your username and instructions will be sent to you.
hu: Írja be felhasználónevét, és az utasításokat elküldjük Önnek.

en: Error Adding Mail Domain
hu: Hiba a levelezési tartomány hozzáadásakor

en: Error Creating Web Domain
hu: Hiba a webtartomány létrehozásakor

en: Error Deleting Web Domain
hu: Hiba a webtartomány törlésekor

en: Error Disabling Notifications
hu: Hiba az értesítések letiltásakor

en: Error Enabling Notifications
hu: Hiba az értesítések engedélyezésekor

en: Error Log
hu: Hiba napló

en: Error Reporting
hu: Hibajelentés

en: Error Updating DNS Domain
hu: Hiba a DNS-tartomány frissítésekor

en: Error Updating DNS Record
hu: Hiba a DNS-rekord frissítésekor

en: Error Updating IP Address
hu: Hiba az IP-cím frissítésekor

en: Error Updating Mail Account
hu: Hiba az e-mail fiók frissítésekor

en: Error Updating Mail Domain
hu: Hiba a levelezési tartomány frissítésekor

en: Error Updating Package
hu: Hiba a csomag frissítésekor

en: Error Updating Profile
hu: Hiba a profil frissítésekor

en: Error Updating Server
hu: Hiba a szerver frissítésekor

en: Error Updating Settings
hu: Hiba a beállítások frissítésekor

en: Error Updating User
hu: Hiba a felhasználó frissítésekor

en: Error Updating Web Domain
hu: Hiba a webtartomány frissítésekor

en: Error: Incorrect Login.
hu: Hiba: Helytelen bejelentkezés.

en: Essentially Off
hu: Alapvetõen ki

en: Example Plugin
hu: Példa beépülő modulra

en: Exclusions
hu: Kivételek

en: Exit form
hu: Kilépési forma

en: Expiration
hu: lejárata

en: Expiration Date
hu: Lejárati dátum

en: FTP Account
hu: FTP számla

en: FTP Client URL
hu: FTP kliens URL

en: Fail2Ban
hu: fail2ban

en: Failed to connect to server. Please check config.
hu: Nem sikerült csatlakozni a szerverhez. Kérjük, ellenőrizze a konfigurációt.

en: Fatal Error (Code: 20). Please contact support.
hu: Végzetes hiba (kód: 20). Kérjük, vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal.

en: Feature Disabled
hu: Funkció letiltva

en: February
hu: február

en: File Manager
hu: Fájl kezelő

en: FileSystem Disk Quota
hu: FileSystem lemezkvóta

en: Firewall
hu: Tűzfal

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Flexible
hu: Rugalmas

en: Footer Text
hu: Lábléc szöveg

en: Forgot pwd?
hu: Elfelejtette a pwd-t?

en: Forward To
hu: Tovább a

en: Frequency
hu: Frekvencia

en: Friday
hu: péntek

en: From Address
hu: Címből

en: From Name
hu: Névből

en: Full
hu: Teljes

en: Full (Strict)
hu: Teljes (szigorú)

en: GZip Compression Level
hu: GZip tömörítési szint

en: Generate
hu: generál

en: Generate CSR
hu: CSR generálása

en: Generate CSR / SSL Cert
hu: Létrehoz CSR / SSL tanúsítványt

en: Get Premium License
hu: Prémium licenc megszerzése

en: Go back
hu: Menjen vissza

en: Go to BACKUPS
hu: Lépjen a BACKUPS oldalra

en: Go to CRON JOBS
hu: Lépjen a CRON JOBS oldalra

en: Go to DASHBOARD
hu: Ugrás a DASHBOARD-ra

en: Go to DATABASE
hu: Lépjen az ADATBÁZIS oldalra

en: Go to DNS
hu: Ugrás a DNS-hez

en: Go to MAIL
hu: Ugrás a MAIL-ra

en: Go to PROFILE
hu: Ugrás a PROFILE oldalra

en: Go to WEB
hu: Ugrás a WEB-re

en: Google Analytics ID
hu: Google Analytics azonosító

en: Graphs
hu: grafikonok

en: Hide Notifications
hu: Értesítések elrejtése

en: High
hu: Magas

en: Home
hu: itthon

en: Host
hu: Házigazda

en: Host Dashboard
hu: Host irányítópult

en: Hostname
hu: hostname

en: Hosts
hu: Otthont ad

en: Hour
hu: Óra

en: Hourly
hu: Óránkénti

en: I'm Under Attack!
hu: Támadás alatt vagyok!

en: IMPORTING RECORDS ...
hu: RÖGZÍTŐK IMPORTálása ...

en: IP Address
hu: IP-cím

en: IP Addresses
hu: IP címek

en: IP or Value
hu: IP vagy érték

en: IPs
hu: IP

en: In Megabytes
hu: Megabájtban

en: Includes folder has not been secured
hu: Nem tartalmazza a mappát

en: Interactive Timeout
hu: Interaktív időtúllépés

en: Interakt API Key
hu: Interakt API kulcs

en: Interface
hu: Felület

en: Invalid Email Address
hu: Érvénytelen e-mail cím

en: Invalid data entered in form.
hu: Érvénytelen adatok beírt formában.

en: Invalid data entered in form. Please try again.
hu: Érvénytelen adatok beírt formában. Kérlek próbáld újra.

en: Issuer
hu: Kibocsátó

en: January
hu: január

en: Job
hu: Munka

en: Joined
hu: csatlakozott

en: July
hu: július

en: June
hu: június

en: Key
hu: Kulcs

en: Language
hu: Nyelv

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: Leave blank for default or enter 'disabled' to disable.
hu: Hagyja üresen az alapértelmezett értéket, vagy írja be a 'disabled' letiltáshoz.

en: Leave blank or enter 'disabled' to disable.
hu: Hagyja üresen, vagy írja be a „disabled” kikapcsolásához.

en: Let's Encrypt Support
hu: Titkosítsuk a támogatást

en: License Key
hu: Licenckulcs

en: Link to Old CP Enabled
hu: Link a régi CP-hez engedélyezve

en: List
hu: Lista

en: List Accounts
hu: Fiókok listázása

en: List Records
hu: Nyilvántartások listája

en: Load Average:
hu: Terhelés átlaga:

en: Loading
hu: Betöltés

en: Loading Dashboard
hu: Az irányítópult betöltése

en: Local Backup
hu: Helyi biztonsági mentés

en: Log
hu: Bejelentkezés

en: Log in
hu: Belépés

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Login
hu: Belépés

en: Login as
hu: Bejelentkezés mint

en: Logout
hu: Kijelentkezés

en: Low
hu: Alacsony

en: MAIL
hu: LEVÉL

en: Mail
hu: Levél

en: Mail Accounts
hu: E-mail fiókok

en: Mail Data
hu: Levelezési adatok

en: Mail Enabled
hu: E-mail engedélyezve

en: Mail Method
hu: Levél módszer

en: Mail Support
hu: Mail támogatás

en: Manage
hu: kezel

en: Manage Backups
hu: Biztonsági mentések kezelése

en: Manage Cron Jobs
hu: Kezelje Cron Jobs

en: Manage DNS
hu: Kezelje a DNS-t

en: Manage DNS Domain
hu: DNS-tartomány kezelése

en: Manage DNS Domains
hu: Kezelje a DNS-domaineket

en: Manage Databases
hu: Adatbázisok kezelése

en: Manage Fail2Ban
hu: A Fail2Ban kezelése

en: Manage Firewall
hu: Tűzfal kezelése

en: Manage IP Addresses
hu: IP címek kezelése

en: Manage Mail Accounts
hu: E-mail fiókok kezelése

en: Manage Mail Domains
hu: Kezelje a levelezési tartományokat

en: Manage Packages
hu: Csomagok kezelése

en: Manage Users
hu: Felhasználók kezelése

en: Manage Web Domains
hu: Kezelje a webtartományokat

en: March
hu: március

en: Max Allowed Packet
hu: Max. Megengedett csomag

en: Max Connections
hu: Max. Kapcsolat

en: Max Execution Time
hu: Maximális végrehajtási idő

en: Max Input Time
hu: Maximális bemeneti idő

en: Max Length 16 Characters Including Prefix
hu: Max. Hosszúság 16 karakter, előtaggal együtt

en: Max User Connections
hu: Maximális felhasználói kapcsolatok

en: Maximum Number of Databases
hu: Adatbázisok maximális száma

en: May
hu: Lehet

en: Medium
hu: Közepes

en: Memory
hu: memória

en: Memory Limit
hu: Memória korlátozása

en: Message
hu: Üzenet

en: Minimum 6 Characters: One uppercade letter, lowercase letter and number required.
hu: Legalább 6 karakter: Egy nagybetű, kisbetű és szám szükséges.

en: Minute
hu: Perc

en: Minutes
hu: Percek

en: Monday
hu: hétfő

en: Month
hu: Hónap

en: Monthly
hu: Havi

en: My Account
hu: Az én fiókom

en: MySQL Server Failed To Connect
hu: A MySQL Server nem tudott csatlakozni

en: MySQL Support
hu: MySQL támogatás

en: N/A
hu: N / A

en: NAT IP Association
hu: NAT IP Egyesület

en: Name
hu: Név

en: Nameservers
hu: névszervereket

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Network
hu: Hálózat

en: New Favicon:
hu: Új Favicon:

en: New Icon:
hu: Új ikon:

en: New Logo:
hu: Új logó:

en: No
hu: Nem

en: No Authentication
hu: Nincs hitelesítés

en: No Encryption
hu: Nincs titkosítás

en: No Notifications
hu: Nincs értesítés

en: None
hu: Egyik sem

en: Normal Password
hu: Normál jelszó

en: Not After
hu: Nem utána

en: Not Backed Up
hu: Nem készült biztonsági másolat

en: Not Before
hu: Nem korábban

en: Not Provided
hu: Nem biztosított

en: Notification System Disabled. Please enable the notification system from the VWI settings menu to send notifications.
hu: Az értesítési rendszer le van tiltva. Az értesítések küldéséhez engedélyezze az értesítési rendszert a VWI beállítások menüjében.

en: Notification System Enabled
hu: Értesítő rendszer engedélyezve

en: Notifications
hu: értesítések

en: November
hu: november

en: OUTDATED
hu: ELAVULT

en: October
hu: október

en: Off
hu: Ki

en: On
hu: Tovább

en: One Or More Email Addresses
hu: Egy vagy több e-mail cím

en: One or more email addresses
hu: Egy vagy több e-mail cím

en: Optional
hu: Választható

en: Optional Integrations
hu: Opcionális integrációk

en: Optional Links
hu: Opcionális linkek

en: Orange
hu: narancssárga

en: Order
hu: Rendelés

en: Organization
hu: Szervezet

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: PHP Mail Enabled
hu: A PHP Mail engedélyezve

en: PROCESSING ...
hu: FELDOLGOZÁS ...

en: Package
hu: Csomag

en: Package Name
hu: Csomag név

en: Packages
hu: csomagok

en: Packages are incompatible with API Key Authentication.
hu: A csomagok nem kompatibilisek az API-kulcs hitelesítéssel.

en: Parent
hu: Szülő

en: Password
hu: Jelszó

en: Passwords do not match
hu: A jelszavak nem egyeznek

en: Path
hu: Pálya

en: Per Domain
hu: Tartományonként

en: Plan
hu: Terv

en: Please confirm action.
hu: Kérjük, erősítse meg a műveletet.

en: Please fill out all sections of the form.
hu: Töltse ki az űrlap összes részét.

en: Please try again later or contact support.
hu: Kérjük, próbálkozzon később újra, vagy lépjen kapcsolatba az ügyfélszolgálattal.

en: Please try again or contact support.
hu: Kérjük, próbálja újra, vagy vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal.

en: Please try again.
hu: Kérlek próbáld újra.

en: Plugin installation will run in background.
hu: A plugin telepítése a háttérben fut.

en: Plugins
hu: Dugó

en: Port
hu: Kikötő

en: Post Max Size
hu: Feladás maximális mérete

en: PostgreSQL Support
hu: PostgreSQL támogatás

en: Primary Color (Header, Active Buttons / Text, Etc.)
hu: Elsődleges szín (fejléc, aktív gombok / szöveg, stb.)

en: Priority
hu: Kiemelten fontos

en: Process
hu: Folyamat

en: Process Error (Code: 18). Please contact support.
hu: Folyamathiba (kód: 18). Kérjük, vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal.

en: Process Error (Code: 19). Please contact support.
hu: Folyamathiba (kód: 19). Kérjük, vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal.

en: Processing
hu: Feldolgozás

en: Profile Page Enabled
hu: A profiloldal engedélyezve van

en: Protocol
hu: Jegyzőkönyv

en: Proxy
hu: Meghatalmazott

en: Proxy Connect Timeout
hu: Proxy Connect időtúllépés

en: Proxy Extensions
hu: Proxy kiterjesztések

en: Proxy Read Timeout
hu: Proxy olvasási időkorlátja

en: Proxy Send Timeout
hu: Proxy küldési időkorlát

en: Proxy Server
hu: Proxy szerver

en: Proxy Support
hu: Proxy támogatás

en: Proxy Template
hu: Proxy sablon

en: Purple
hu: Lila

en: Quota
hu: Kvóta

en: RECORD
hu: REKORD

en: RRD Graphs
hu: RRD grafikonok

en: Ranges are acceptable
hu: A tartományok elfogadhatók

en: Rebuild Account
hu: Fiók újratelepítése

en: Rebuild Cron
hu: Cron újjáépítése

en: Rebuild DB
hu: Újítsa fel a DB-t

en: Rebuild DNS
hu: Újítsa fel a DNS-t

en: Rebuild Mail
hu: A Mail újratelepítése

en: Rebuild Web
hu: A web újjáépítése

en: Recommended 134x24px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
hu: Ajánlott 134x24px .png vagy .gif. (.png, .gif, .jpg és .jpeg legfeljebb 1 MB megengedett.)

en: Recommended 32x32px .ico
hu: Ajánlott 32x32px .ico

en: Recommended 40x40px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
hu: Ajánlott 40x40px .png vagy .gif. (.png, .gif, .jpg és .jpeg legfeljebb 1 MB megengedett.)

en: Record
hu: Rekord

en: Recover Password
hu: Jelszó helyreállítása

en: Register
hu: Regisztráció

en: Registrations Enabled
hu: A regisztráció engedélyezve van

en: Release
hu: Kiadás

en: Remove One
hu: Távolítsa el az egyet

en: Reseller Role
hu: Viszonteladó szerepe

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Reset to Defaults
hu: Visszaállítás alapértelmezésekre

en: Restart
hu: Újrakezd

en: Restart System?
hu: Indítsa újra a rendszert?

en: Restore
hu: visszaállítás

en: Restore All
hu: Minden visszaállítása

en: Restore Scheduled!
hu: Ütemezett visszaállítás!

en: Restrict users so that they cannot use SSH and access only their home directory. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
hu: Korlátozza a felhasználókat úgy, hogy nem tudják használni az SSH-t, és csak a saját könyvtárukhoz férhetnek hozzá. Ez egy kereskedelmi modul, a licenc engedélyezéséhez kulcsot kell vásárolnia.

en: Result
hu: Eredmény

en: Rule
hu: Szabály

en: Rules
hu: szabályok

en: Run Command
hu: Futtassa a parancsot

en: SMTP Encryption
hu: SMTP titkosítás

en: SMTP Password
hu: SMTP jelszó

en: SMTP Port
hu: SMTP-port

en: SMTP Username
hu: SMTP felhasználónév

en: SOA (Start of Authority)
hu: SOA (a jogosultság kezdete)

en: SSH Access
hu: SSH hozzáférés

en: SSL Certificate
hu: SSL tanúsítvány

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
hu: SSL tanúsító hatóság / középszintű

en: SSL Directory
hu: SSL könyvtár

en: SSL Domains
hu: SSL domainek

en: SSL Key
hu: SSL kulcs

en: SSL Setting
hu: SSL beállítás

en: SSL Support
hu: SSL támogatás

en: STATUS
hu: ÁLLAPOT

en: SUSPENDED
hu: FELFÜGGESZTETT

en: Saturday
hu: szombat

en: Save
hu: Megment

en: Save Form
hu: Űrlap mentése

en: Schedule
hu: Menetrend

en: Search
hu: Keresés

en: Search Results
hu: Keresési eredmények

en: Search...
hu: Keresés...

en: Secondary Color (Buttons / Text)
hu: Másodlagos szín (gombok / szöveg)

en: Security Level
hu: Biztonsági szint

en: Send Credentials To Email
hu: Hitelesítő adatok küldése e-mailbe

en: Send FTP Credentials to Email:
hu: FTP-hitelesítő adatok küldése e-mailbe:

en: Send Notification
hu: Értesítés küldése

en: Send Notifications
hu: Értesítések küldése

en: Send Timeout
hu: Küldje el az időkorlátot

en: Send To:
hu: Címzett:

en: September
hu: szeptember

en: Serial
hu: Sorozatszám

en: Server
hu: szerver

en: Server Configuration
hu: Szerverkonfiguráció

en: Server Error (Code: 13). Please contact support.
hu: Szerverhiba (kód: 13). Kérjük, vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal.

en: Server Error (Code: 14). Please contact support.
hu: Szerverhiba (kód: 14). Kérjük, vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal.

en: Server Error (Code: 16). Please contact support.
hu: Szerverhiba (kód: 16). Kérjük, vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal.

en: Server Error (Code: 17). Please contact support.
hu: Szerverhiba (kód: 17). Kérjük, vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal.

en: Server Status
hu: Szerver állapota

en: Server Timezone
hu: Szerver időzóna

en: Server or form error (Code: 3). Please contact support.
hu: Szerver vagy űrlaphiba (kód: 3). Kérjük, vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal.

en: Settings
hu: Beállítások

en: Shared
hu: Közös

en: Shortcuts
hu: parancsikonok

en: Show
hu: Előadás

en: Sign In to
hu: Jelentkezzen be

en: Sign Up
hu: Regisztrálj

en: Sign in
hu: Bejelentkezés

en: Sign up for
hu: Jelentkezni valamire

en: Signature
hu: Aláírás

en: Site Name
hu: Webhely neve

en: Size
hu: Méret

en: Softaculous Enabled
hu: Softaculous engedélyezve

en: Softaculous is a great Auto Installer having 426 great scripts, 1115 PHP Classes and we are still adding more. Softaculous is ideal for Web Hosting companies and it could give a significant boost to your sales. These scripts cover most of the uses a customer could ever have. We have covered a wide array of Categories so that everyone could find the required script one would need to power their Web Site.
hu: A Softaculous egy nagyszerű Auto Installer, amely 426 nagyszerű szkripttel, 1115 PHP osztálytal rendelkezik, és még mindig hozzáadunk további termékeket. A Softaculous ideális web hosting cégek számára, és jelentős lendületet adhat értékesítéseinek. Ezek a szkriptek lefedik az ügyfelek által esetleg igénybe vett legtöbb felhasználást. A kategóriák széles skáláját fedjük le, hogy mindenki megtalálhassa a szükséges szkriptet, amelyre a webhely működtetéséhez szükség van.

en: Start
hu: Rajt

en: State / Province
hu: Állam / tartomány

en: Statistics
hu: Statisztika

en: Statistics Authorization
hu: Statisztikai engedély

en: Stats
hu: statisztikák

en: Status
hu: Állapot

en: Stop
hu: Állj meg

en: Subject
hu: Tantárgy

en: Submit
hu: Beküldés

en: Successfully Created!
hu: Sikeresen létrehozva!

en: Successfully Deleted!
hu: Sikeresen törölve!

en: Successfully Updated!
hu: Sikeresen frissítve!

en: Successfully updated!
hu: Sikeresen frissítve!

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Support
hu: Támogatás

en: Support URL
hu: Támogatási URL

en: Suspend
hu: Felfüggesztés

en: Suspend Cron Job
hu: Felfüggeszti Cron Job

en: Suspend DNS Domain
hu: A DNS domain felfüggesztése

en: Suspend Database
hu: Felfüggeszti az adatbázist

en: Suspend Mail Account
hu: Felfüggesztheti a levélfiókot

en: Suspend Mail Domain
hu: Felfüggesztheti a levéltartományt

en: Suspend Rule
hu: A szabály felfüggesztése

en: Suspend Web Domain
hu: A webtartomány felfüggesztése

en: Suspended
hu: Felfüggesztett

en: System Error (Code: 12). Please contact support.
hu: Rendszerhiba (kód: 12). Kérjük, vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal.

en: System Error (Code: 15). Please contact support.
hu: Rendszerhiba (kód: 15). Kérjük, vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal.

en: TTL (Time To Live)
hu: TTL (ideje élni)

en: TTL (Time-To-Live)
hu: TTL (Time-to-Live)

en: Template
hu: Sablon

en: Theme
hu: Téma

en: This is an example plugin.
hu: Ez egy példa plugin.

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Time
hu: Idő

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Title
hu: Cím

en: Total Disk Space
hu: Teljes lemezterület

en: Tuesday
hu: kedd

en: Type
hu: típus

en: Type directory name, one per line. To exlude all dirs use *
hu: Írja be a könyvtár nevét, soronként egyet. Az összes diér kizárásához használja a *

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific accounts use following format: domain.com:info:support:postmaster
hu: Írja be a domain nevet, soronként egyet. Az összes domain kizárásához használja a * billentyűt. Az egyes fiókok kizárásához használja a következő formátumot: domain.com:info:support:postmaster

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific directories use the following format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp
hu: Írja be a domain nevet, soronként egyet. Az összes domain kizárásához használja a * billentyűt. Az egyes könyvtárak kizárásához használja a következő formátumot: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp

en: Type full database name, one per line. To exclude all databases use *
hu: Írja be a teljes adatbázis nevét, soronként egyet. Az összes adatbázis kizárásához használja a *

en: UPDATING NS ...
hu: NS frissítése ...

en: UPDATING SETTINGS ...
hu: BEÁLLÍTÁSOK frissítése ...

en: Unavailable
hu: Nem érhető el

en: Unit
hu: Mértékegység

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Unsuspend
hu: felfüggesztésének

en: Unsuspend Cron Job
hu: Szüntesse meg Cron Job munkáját

en: Unsuspend DNS Domain
hu: A DNS domain feloldása megszűnik

en: Unsuspend Database
hu: Adatbázis megszüntetése

en: Unsuspend Mail Account
hu: A levélszámla megszüntetése

en: Unsuspend Mail Domain
hu: A levéltartomány megszüntetése

en: Unsuspend Rule
hu: Szabálytalanság szabály

en: Unsuspend Web Domain
hu: A webtartály megszüntetése

en: Update
hu: frissítés

en: Update Account
hu: Fiók frissítése

en: Update All
hu: Mindent frissíteni

en: Update Counters
hu: Frissítse a számlálókat

en: Update Cron
hu: Frissítse Cron

en: Update Database
hu: Adatbázis frissítése

en: Update Domain
hu: Domain frissítése

en: Update IP
hu: Frissítse az IP-t

en: Update Package
hu: Frissítse a csomagot

en: Update Profile
hu: Profil frissítése

en: Update Record
hu: A rekord frissítése

en: Update Rule
hu: Frissítse a szabályt

en: Update Settings
hu: Frissítse a beállításokat

en: Update User
hu: Frissítse a felhasználót

en: Updates
hu: Frissítés

en: Upload Max Filesize
hu: Töltse fel a Max. Fájlméretet

en: Uptime
hu: üzemidő

en: Uptime:
hu: üzemidő:

en: Use Domain Hostname
hu: Használja a domain hostnevet

en: Use Local-Part
hu: Használja a Helyi részt

en: Use Server Hostname
hu: Használja a kiszolgáló hostnevét

en: User
hu: használó

en: User Dir
hu: Felhasználó Dir

en: User Directories
hu: Felhasználói könyvtárak

en: User Log
hu: Felhasználói napló

en: User Stats
hu: Felhasználói statisztikák

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Username / Password
hu: Felhasználónév jelszó

en: Users
hu: felhasználók

en: VWI Branding in Footer
hu: A VWI márkajelzése a láblécben

en: Value
hu: Érték

en: Version
hu: Változat

en: Vesta API Key
hu: Vesta API kulcs

en: Vesta Admin Password
hu: Vesta Admin Jelszó

en: Vesta Admin Username
hu: Vesta Admin felhasználónév

en: Vesta Control Panel Plugins
hu: Vesta Vezérlőpult plugins

en: Vesta Host Address
hu: A Vesta Host címe

en: Vesta Web Interface
hu: Vesta webes felület

en: VestaCP Host URL or IP Address
hu: VestaCP Host URL vagy IP cím

en: View Configuration / MySQL
hu: Konfiguráció / MySQL megtekintése

en: View Configuration / NGINX
hu: Konfiguráció / NGINX megtekintése

en: View Configuration / PHP
hu: Konfiguráció / PHP megtekintése

en: View Logs
hu: Naplók megtekintése

en: View Stats
hu: Statisztikák megtekintése

en: Wait Timeout
hu: Várjon időtúllépést

en: Warnings Enabled
hu: Figyelmeztetések engedélyezve

en: Web
hu: háló

en: Web
hu: háló

en: Web Aliases
hu: Internetes álnevek

en: Web Data
hu: Webes adatok

en: Web Domains
hu: Webtartományok

en: Web Enabled
hu: Web engedélyezve

en: Web Server
hu: Web szerver

en: Web Statistics
hu: Internetes statisztikák

en: Web Template
hu: Websablon

en: Wednesday
hu: szerda

en: Weekly
hu: Heti

en: Worker Connections
hu: Munkavállalói kapcsolatok

en: Worker Processes
hu: Munkavállalói folyamatok

en: Yearly
hu: Évi

en: Yes
hu: Igen

en: Yes, delete it!
hu: Igen, törölje!

en: You won't be able to revert this!
hu: Ezt nem tudja visszaállítani!

en: auth method
hu: auth módszer

en: ban for IP
hu: az IP betiltása

en: by Carter Roeser
hu: készítette: Carter Roeser

en: days
hu: napok

en: every
hu: minden

en: every day
hu: minden nap

en: every even day
hu: minden nap

en: every even month
hu: páros havonta

en: every hour
hu: minden órában

en: every minute
hu: minden perc

en: every month
hu: minden hónap

en: every odd day
hu: minden páratlan nap

en: every odd month
hu: minden páratlan hónapban

en: every two hours
hu: két óránként

en: every two minutes
hu: két percenként

en: hours
hu: órák

en: port
hu: kikötő

en: security
hu: Biztonság

en: updated
hu: korszerűsített

en: weekdays (5 days)
hu: hétköznapok (5 nap)

en: weekend (2 days)
hu: hétvége (2 nap)
