Vesta Web Interface - en to cs translation catalogue (684 entries)

en: 2 to 28 Characters A-Z, 0-9, '-' '.' and '_' Only.
cs: 2 až 28 znaků A-Z, 0-9, '-' '.' a jen.

en: 2 to 28 Letters Only. Apostrophes and hyphens allowed.
cs: Pouze 2 až 28 dopisů. Apostrofy a spojovníky jsou povoleny.

en: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) is a payment facilitator for goods and services provided by vestacp.com.
cs: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) je zprostředkovatelem plateb za zboží a služby poskytované společností vestacp.com.

en: ACCOUNTS
cs: ÚČTY

en: ADDING DOMAIN ...
cs: PŘIDÁNÍ DOMÁNY ...

en: ALIASES
cs: ALIASY

en: API Key
cs: Klíč API

en: API Method
cs: Metoda API

en: Accept
cs: Přijmout

en: Access Log
cs: Přístupový protokol

en: Account
cs: Účet

en: Account Details
cs: Detaily účtu

en: Account Setting
cs: Nastavení účtu

en: Account Settings
cs: Nastavení účtu

en: Account already exists under same username.
cs: Účet již existuje pod stejným uživatelským jménem.

en: Account has been successfully created!
cs: Účet byl úspěšně vytvořen!

en: Accounts
cs: Účty

en: Action
cs: Akce

en: Active
cs: Aktivní

en: Add
cs: Přidat

en: Add
cs: Přidat

en: Add Account
cs: Přidat účet

en: Add Accounts
cs: Přidat účty

en: Add Ban
cs: Přidat zákaz

en: Add Banned IP
cs: Přidat zakázanou IP

en: Add Cron
cs: Přidat Cron

en: Add Cron Job
cs: Přidat Cron Job

en: Add DNS
cs: Přidat DNS

en: Add DNS Domain
cs: Přidat doménu DNS

en: Add DNS Record
cs: Přidat záznam DNS

en: Add Database
cs: Přidat databázi

en: Add Domain
cs: Přidat doménu

en: Add Firewall Rule
cs: Přidat pravidlo brány firewall

en: Add IP
cs: Přidat IP

en: Add IP Address
cs: Přidat IP adresu

en: Add Mail
cs: Přidat e-mail

en: Add Mail Account
cs: Přidat poštovní účet

en: Add Mail Domain
cs: Přidat poštovní doménu

en: Add New object
cs: Přidat nový objekt

en: Add One
cs: Přidejte jednu

en: Add Package
cs: Přidat balíček

en: Add Record
cs: Přidat záznam

en: Add Rule
cs: Přidat pravidlo

en: Add User
cs: Přidat uživatele

en: Adding & editing custom SSL certificates and backup exclusions does not Work with API key. Features will be disabled.
cs: Přidání a úprava vlastních certifikátů SSL a vyloučení ze zálohy nefunguje s klíčem API. Funkce budou deaktivovány.

en: Additional FTP
cs: Další FTP

en: Address
cs: Adresa

en: Admin Only
cs: Pouze správce

en: Admin Panel Enabled
cs: Panel Správce povolen

en: Administration
cs: Správa

en: Advanced Options
cs: Pokročilé možnosti

en: Aliases
cs: Aliasy

en: All Users
cs: Všichni uživatelé

en: Already have an account?
cs: Máte již účet?

en: AntiSpam Support
cs: Podpora AntiSpamu

en: AntiVirus Support
cs: Podpora antivirových programů

en: Apps
cs: Aplikace

en: April
cs: duben

en: Assigned Domain
cs: Přiřazená doména

en: Assigned User
cs: Přiřazený uživatel

en: August
cs: srpen

en: Authentication Enabled
cs: Ověřování povoleno

en: Authentication Settings
cs: Nastavení ověřování

en: Autoreply
cs: Automatická odpověď

en: Autoupdate
cs: Automatická aktualizace

en: BACKUP
cs: ZÁLOHA

en: BANDWIDTH
cs: ŠÍŘKA

en: Back
cs: Zadní

en: Backed Up
cs: Zálohovaný

en: Backend Template
cs: Backend šablona

en: Backup
cs: Záloha

en: Backup
cs: Záloha

en: Backup Exclusions are incompatible with API Key Authentication.
cs: Vyloučení záloh nejsou kompatibilní s API Key Authentication.

en: Backup Name
cs: Název zálohy

en: Backup Scheduled!
cs: Zálohování naplánováno!

en: Backups
cs: Zálohy

en: Backups Enabled
cs: Zálohy povoleny

en: Ban
cs: Zákaz

en: Bandwidth
cs: Šířka pásma

en: Banned IPs
cs: Zakázané adresy IP

en: Blue
cs: Modrý

en: Browse, copy, edit, view, and retrieve all of your web domain files using fully featured File Manager. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
cs: Procházejte, kopírujte, upravujte, zobrazujte a získejte všechny soubory své webové domény pomocí plně vybaveného Správce souborů. Jedná se o komerční modul, pro jeho povolení budete muset zakoupit licenční klíč.

en: Buy License $3/Month
cs: Koupit licenci $ 3 / month

en: Buy License $5/Month
cs: Koupit licenci $ 5 / month

en: Buy Lifetime License $18
cs: Koupit celoživotní licenci 18 $

en: Buy Lifetime License $50
cs: Koupit celoživotní licenci 50 $

en: CHECKING DOMAIN ...
cs: KONTROLA DOMÁNY ...

en: CIDR format is supported
cs: Podporován je formát CIDR

en: CPU
cs: procesor

en: CREATED
cs: VYTVOŘENO

en: CRON JOBS
cs: CRON PRÁCE

en: Character Set
cs: Znaková sada

en: Choose whether or not the admin should go to the admin panel or home after login.
cs: Zvolte, zda se má administrátor po přihlášení do administračního panelu nebo domů vrátit.

en: City / Locality
cs: Město / lokalita

en: Client Max Body Size
cs: Max. Velikost těla klienta

en: Cloudflare
cs: Zataženo

en: Cloudflare API Key
cs: Klíč rozhraní Cloudflare API

en: Cloudflare Account Email Address
cs: E-mailová adresa účtu Cloudflare

en: Cloudflare Level
cs: Úroveň zákalu

en: Cloudflare Support
cs: Podpora cloudflare

en: Cloudflare Unavailable
cs: Cloudflare není k dispozici

en: Comma seperated list of installed plugins.
cs: Seznam nainstalovaných pluginů oddělených čárkami.

en: Command
cs: Příkaz

en: Comment
cs: Komentář

en: Compression Level
cs: Úroveň komprese

en: Configure
cs: Konfigurovat

en: Configure Backup
cs: Konfigurovat zálohování

en: Configure Backup Exclusions
cs: Konfigurace vyloučení záloh

en: Configure PHP
cs: Konfigurace PHP

en: Configure Restore
cs: Konfigurovat obnovení

en: Configure Server
cs: Konfigurovat server

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Confirm Pass
cs: Potvrďte průchod

en: Confirm Password
cs: Potvrďte heslo

en: Control Panel
cs: Kontrolní panel

en: Control Panel v1
cs: Ovládací panel v1

en: Country
cs: Země

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Cron Enabled
cs: Cron povoleno

en: Cron Generator
cs: Generátor Cron

en: Current Favicon:
cs: Aktuální Favicon:

en: Current Icon:
cs: Aktuální ikona:

en: Current Logo:
cs: Aktuální logo:

en: Current Number of Databases
cs: Aktuální počet databází

en: Custom
cs: Zvyk

en: Custom Footer
cs: Vlastní zápatí

en: Custom SSL Certificates are incompatible with API Key Authentication.
cs: Vlastní SSL certifikáty nejsou kompatibilní s API Key Authentication.

en: Custom Theme Colors
cs: Vlastní barvy motivu

en: DATABASE
cs: DATABÁZE

en: DATABASES
cs: DATABÁZE

en: DELETING CLOUDFLARE ...
cs: ODSTRANĚNÍ CLOUDFLARE ...

en: DKIM Support
cs: Podpora DKIM

en: DNS Cluster
cs: Cluster DNS

en: DNS Domains
cs: Domény DNS

en: DNS Enabled
cs: DNS povoleno

en: DNS Records
cs: Záznamy DNS

en: DNS Server
cs: DNS server

en: DNS Support
cs: Podpora DNS

en: DNS Template
cs: Šablona DNS

en: DOMAIN
cs: DOMÉNA

en: DOMAINS
cs: DOMÁNY

en: Daily
cs: Denně

en: Dark
cs: Temný

en: Dashboard
cs: Přístrojová deska

en: Database
cs: Databáze

en: Database Enabled
cs: Databáze povolena

en: Database Error
cs: Chyba databáze

en: Database Error:
cs: Chyba databáze:

en: Databases
cs: Databáze

en: Date
cs: datum

en: Day
cs: Den

en: Day of Week
cs: Den v týdnu

en: December
cs: prosinec

en: Default
cs: Výchozí

en: Default Language
cs: Základní jazyk

en: Default Nameservers
cs: Výchozí servery názvů

en: Default To Admin
cs: Výchozí pro správce

en: Delete
cs: Odstranit

en: Delete Backup
cs: Odstranit zálohu

en: Delete Cron Job
cs: Smazat Cron Job

en: Delete DNS
cs: Odstranit DNS

en: Delete DNS Domain
cs: Odstranit doménu DNS

en: Delete DNS Record
cs: Odstranit záznam DNS

en: Delete DNS Record?
cs: Smazat záznam DNS?

en: Delete Database
cs: Smazat databázi

en: Delete Domain
cs: Smazat doménu

en: Delete IP Address
cs: Smazat IP adresu

en: Delete Mail
cs: Smazat poštu

en: Delete Mail Account
cs: Smažte poštovní účet

en: Delete Mail Domain
cs: Odstranit poštovní doménu

en: Delete Rule
cs: Smazat pravidlo

en: Delete Web Domain
cs: Odstranit webovou doménu

en: Delete package:
cs: Smazat balíček:

en: Descriptor
cs: Deskriptor

en: Developer
cs: Vývojář

en: Directories
cs: Adresáře

en: Directory
cs: Adresář

en: Disable
cs: Zakázat

en: Disable
cs: Zakázat

en: Disable Cloudflare
cs: Zakázat cloudflare

en: Disable Cron
cs: Zakázat Cron

en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Disk Quota
cs: Disková kvóta

en: Disk Quota Used
cs: Použitá disková kvóta

en: Disk Space
cs: Místo na disku

en: Disk Usage
cs: Využití disku

en: Disk Usage Breakdown
cs: Rozdělení využití disku

en: Display Errors
cs: Chyby zobrazení

en: Display messages for installation warnings and connection errors.
cs: Zobrazovat zprávy pro varování při instalaci a chyby připojení.

en: Display/Close shortcuts
cs: Zobrazit / Zavřít zkratky

en: Domain
cs: Doména

en: Domain Name
cs: Doménové jméno

en: Domains
cs: Domény

en: Don't Store Forwarded Mail
cs: Neukládat předávanou poštu

en: Don't have an account?
cs: Nemáte účet?

en: Download
cs: Stažení

en: Download Accesslog
cs: Stáhněte si Accesslog

en: Download Errorlog
cs: Stáhnout Errorlog

en: Drop
cs: Pokles

en: EXPORTING RECORDS ...
cs: VÝVOZ ZÁZNAMŮ ...

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit Cron Job
cs: Upravit Cron Job

en: Edit DNS Domain
cs: Upravit doménu DNS

en: Edit DNS Record
cs: Upravit záznam DNS

en: Edit Database
cs: Upravit databázi

en: Edit Firewall Rule
cs: Upravit pravidlo brány firewall

en: Edit IP Address
cs: Upravit IP adresu

en: Edit Mail Account
cs: Upravit poštovní účet

en: Edit Mail Domain
cs: Upravit poštovní doménu

en: Edit Package
cs: Upravit balíček

en: Edit Panel Settings
cs: Upravit nastavení panelu

en: Edit User
cs: Upravit uživatele

en: Edit Web Domain
cs: Upravit webovou doménu

en: Email
cs: E-mailem

en: Email Addresses
cs: Emailová adresa

en: Email Addresss
cs: E-mailové adresy

en: Enable
cs: Umožnit

en: Enable
cs: Umožnit

en: Enable / Disable Sections
cs: Povolit / zakázat sekce

en: Enable Cloudflare
cs: Povolit cloudflare

en: Enable Cron
cs: Povolit Cron

en: Enable Cron Notifications
cs: Povolit oznámení Cron

en: Enabled
cs: Povoleno

en: Encryption Key 1
cs: Šifrovací klíč 1

en: Encryption Key 2
cs: Šifrovací klíč 2

en: Enter License Key
cs: Zadejte licenční klíč

en: Enter your details below
cs: Níže zadejte své údaje

en: Enter your username and instructions will be sent to you.
cs: Zadejte své uživatelské jméno a pokyny vám budou zaslány.

en: Error Adding Mail Domain
cs: Chyba při přidávání poštovní domény

en: Error Creating Web Domain
cs: Chyba při vytváření webové domény

en: Error Deleting Web Domain
cs: Chyba při odstraňování webové domény

en: Error Disabling Notifications
cs: Chyba při deaktivaci oznámení

en: Error Enabling Notifications
cs: Chyba při povolení oznámení

en: Error Log
cs: Protokol chyb

en: Error Reporting
cs: Hlášení chyb

en: Error Updating DNS Domain
cs: Při aktualizaci domény DNS došlo k chybě

en: Error Updating DNS Record
cs: Chyba při aktualizaci záznamu DNS

en: Error Updating IP Address
cs: Chyba při aktualizaci IP adresy

en: Error Updating Mail Account
cs: Chyba při aktualizaci poštovního účtu

en: Error Updating Mail Domain
cs: Chyba při aktualizaci poštovní domény

en: Error Updating Package
cs: Chyba při aktualizaci balíčku

en: Error Updating Profile
cs: Chyba při aktualizaci profilu

en: Error Updating Server
cs: Chyba při aktualizaci serveru

en: Error Updating Settings
cs: Chyba při aktualizaci nastavení

en: Error Updating User
cs: Při aktualizaci uživatele došlo k chybě

en: Error Updating Web Domain
cs: Při aktualizaci webové domény došlo k chybě

en: Error: Incorrect Login.
cs: Chyba: Nesprávné přihlášení.

en: Essentially Off
cs: V podstatě vypnuto

en: Example Plugin
cs: Příklad pluginu

en: Exclusions
cs: Vyloučení

en: Exit form
cs: Opusťte formulář

en: Expiration
cs: Vypršení

en: Expiration Date
cs: Datum spotřeby

en: FTP Account
cs: FTP účet

en: FTP Client URL
cs: Adresa URL klienta FTP

en: Failed to connect to server. Please check config.
cs: Nepodařilo se připojit k serveru. Zkontrolujte prosím konfiguraci.

en: Fatal Error (Code: 20). Please contact support.
cs: Závažná chyba (kód: 20). Kontaktujte podporu.

en: Feature Disabled
cs: Funkce zakázána

en: February
cs: Únor

en: File Manager
cs: Správce souborů

en: FileSystem Disk Quota
cs: Disková kvóta FileSystem

en: First Name
cs: Jméno

en: Flexible
cs: Flexibilní

en: Footer Text
cs: Text zápatí

en: Forgot pwd?
cs: Zapomněli jste pwd?

en: Forward To
cs: Vpřed do

en: Frequency
cs: Frekvence

en: Friday
cs: pátek

en: From Address
cs: Z adresy

en: From Name
cs: Ze jména

en: Full
cs: Plný

en: Full (Strict)
cs: Plný (přísný)

en: GZip Compression Level
cs: Úroveň komprese GZip

en: Generate
cs: generovat

en: Generate CSR
cs: Vygenerujte CSR

en: Generate CSR / SSL Cert
cs: Vygenerujte certifikát CSR / SSL

en: Get Premium License
cs: Získejte prémiovou licenci

en: Go back
cs: Vraťte se

en: Go to BACKUPS
cs: Přejít na BACKUPS

en: Go to CRON JOBS
cs: Přejít na CRON PRACOVNÍKY

en: Go to DASHBOARD
cs: Přejít na DASHBOARD

en: Go to DATABASE
cs: Přejít na DATABASE

en: Go to DNS
cs: Přejít na DNS

en: Go to MAIL
cs: Přejít na MAIL

en: Go to PROFILE
cs: Jdi na profil

en: Go to WEB
cs: Přejít na WEB

en: Google Analytics ID
cs: ID Google Analytics

en: Graphs
cs: Grafy

en: Hide Notifications
cs: Skrýt oznámení

en: High
cs: Vysoký

en: Home
cs: Domov

en: Host
cs: Hostitel

en: Host Dashboard
cs: Hostujte řídicí panel

en: Hostname
cs: Název hostitele

en: Hosts
cs: Hostitelé

en: Hour
cs: Hodina

en: Hourly
cs: Hodinově

en: I'm Under Attack!
cs: Jsem pod útokem!

en: IMPORTING RECORDS ...
cs: DOVOZ ZÁZNAMŮ ...

en: IP Address
cs: IP adresa

en: IP Addresses
cs: IP adresy

en: IP or Value
cs: IP nebo hodnota

en: IPs
cs: IP

en: In Megabytes
cs: V megabajtech

en: Includes folder has not been secured
cs: Zahrnuje složku nebyla zabezpečena

en: Interactive Timeout
cs: Interaktivní časový limit

en: Interakt App ID
cs: Interakt ID aplikace

en: Interface
cs: Rozhraní

en: Invalid Email Address
cs: Neplatná emailová adresa

en: Invalid data entered in form.
cs: Ve formuláři byla zadána neplatná data.

en: Invalid data entered in form. Please try again.
cs: Ve formuláři byla zadána neplatná data. Prosím zkuste to znovu.

en: Issuer
cs: Emitent

en: January
cs: leden

en: Job
cs: Práce

en: Joined
cs: Připojil se

en: July
cs: červenec

en: June
cs: červen

en: Key
cs: Klíč

en: Language
cs: Jazyk

en: Last Name
cs: Příjmení

en: Leave blank for default or enter 'disabled' to disable.
cs: Pro výchozí nastavení ponechte prázdné nebo pro deaktivaci zadejte „disabled“.

en: Leave blank or enter 'disabled' to disable.
cs: Nechte prázdné nebo zadejte 'disabled' pro deaktivaci.

en: Let's Encrypt Support
cs: Pojďme zašifrovat podporu

en: License Key
cs: Licenční klíč

en: Link to Old CP Enabled
cs: Odkaz na Old CP Enabled

en: List
cs: Seznam

en: List Accounts
cs: Seznam účtů

en: List Records
cs: Seznam záznamů

en: Load Average:
cs: Průměr zatížení:

en: Loading
cs: načítání

en: Loading Dashboard
cs: Načítání řídicího panelu

en: Local Backup
cs: Místní zálohování

en: Log
cs: Protokol

en: Log in
cs: Přihlásit se

en: Log out
cs: Odhlásit se

en: Login
cs: Přihlásit se

en: Login as
cs: Přihlaste se jako

en: Logout
cs: Odhlásit se

en: Low
cs: Nízký

en: MAIL
cs: POŠTA

en: Mail
cs: Pošta

en: Mail Accounts
cs: Poštovní účty

en: Mail Data
cs: Mail data

en: Mail Domains
cs: Poštovní domény

en: Mail Enabled
cs: Pošta povolena

en: Mail Method
cs: Metoda pošty

en: Mail Server
cs: Poštovní server

en: Mail Support
cs: Podpora pošty

en: Manage
cs: Spravovat

en: Manage Backups
cs: Správa záloh

en: Manage Cron Jobs
cs: Správa Cron Jobs

en: Manage DNS
cs: Správa DNS

en: Manage DNS Domain
cs: Správa domény DNS

en: Manage DNS Domains
cs: Správa domén DNS

en: Manage Databases
cs: Správa databází

en: Manage Fail2Ban
cs: Správa Fail2Ban

en: Manage Firewall
cs: Spravujte bránu firewall

en: Manage IP Addresses
cs: Správa IP adres

en: Manage Mail Accounts
cs: Správa poštovních účtů

en: Manage Mail Domains
cs: Správa poštovních domén

en: Manage Packages
cs: Správa balíčků

en: Manage Users
cs: Správa uživatelů

en: Manage Web Domains
cs: Správa webových domén

en: March
cs: březen

en: Max Allowed Packet
cs: Maximální povolený paket

en: Max Connections
cs: Max. Připojení

en: Max Execution Time
cs: Maximální doba provedení

en: Max Input Time
cs: Maximální doba vstupu

en: Max Length 16 Characters Including Prefix
cs: Maximální délka 16 znaků včetně předpony

en: Max User Connections
cs: Maximální připojení uživatele

en: Maximum Number of Databases
cs: Maximální počet databází

en: May
cs: Smět

en: Medium
cs: Střední

en: Memory
cs: Paměť

en: Memory Limit
cs: Limit paměti

en: Message
cs: Zpráva

en: Minimum 6 Characters: One uppercade letter, lowercase letter and number required.
cs: Minimálně 6 znaků: Je vyžadováno jedno velké písmeno, malé písmeno a číslo.

en: Minute
cs: Minuta

en: Minutes
cs: Minut

en: Monday
cs: pondělí

en: Month
cs: Měsíc

en: Monthly
cs: Měsíční

en: My Account
cs: Můj účet

en: MySQL Server Failed To Connect
cs: Server MySQL se nepodařilo připojit

en: MySQL Support
cs: Podpora MySQL

en: N/A
cs: N / A

en: Name
cs: název

en: Nameservers
cs: Jména serverů

en: Navigation
cs: Navigace

en: Netmask
cs: Maska sítě

en: Network
cs: Síť

en: New Favicon:
cs: Nový Favicon:

en: New Icon:
cs: Nová ikona:

en: New Logo:
cs: Nové logo:

en: No
cs: Ne

en: No Authentication
cs: Žádná autentizace

en: No Encryption
cs: Žádné šifrování

en: No Notifications
cs: Žádná oznámení

en: None
cs: Žádný

en: Normal Password
cs: Normální heslo

en: Not After
cs: Ne poté

en: Not Backed Up
cs: Není zálohováno

en: Not Before
cs: Ne předtím

en: Not Provided
cs: Není k dispozici

en: Notification System Disabled. Please enable the notification system from the VWI settings menu to send notifications.
cs: Systém oznámení je deaktivován. Chcete-li zasílat oznámení, povolte oznamovací systém z nabídky nastavení VWI.

en: Notification System Enabled
cs: Systém oznámení byl aktivován

en: Notifications
cs: Oznámení

en: November
cs: listopad

en: OUTDATED
cs: ZASTARALÝ

en: October
cs: říjen

en: Off
cs: Vypnuto

en: On
cs: Na

en: One Or More Email Addresses
cs: Jedna nebo více e-mailových adres

en: One or more email addresses
cs: Jedna nebo více e-mailových adres

en: Optional
cs: Volitelný

en: Optional Integrations
cs: Volitelné integrace

en: Optional Links
cs: Volitelné odkazy

en: Orange
cs: oranžový

en: Order
cs: Objednat

en: Organization
cs: Organizace

en: Owner
cs: Majitel

en: PHP Mail
cs: Pošta PHP

en: PROCESSING ...
cs: ZPRACOVÁVÁ SE ...

en: Package
cs: Balík

en: Package Name
cs: Název balíčku

en: Packages
cs: Balíčky

en: Packages are incompatible with API Key Authentication.
cs: Balíčky nejsou kompatibilní s API Key Authentication.

en: Parent
cs: Rodič

en: Password
cs: Heslo

en: Passwords do not match
cs: Hesla se neshodují

en: Path
cs: Cesta

en: Per Domain
cs: Podle domény

en: Plan
cs: Plán

en: Please confirm action.
cs: Potvrďte akci.

en: Please fill out all sections of the form.
cs: Vyplňte prosím všechny části formuláře.

en: Please try again later or contact support.
cs: Zkuste to prosím znovu později nebo kontaktujte podporu.

en: Please try again or contact support.
cs: Zkuste to prosím znovu nebo kontaktujte podporu.

en: Please try again.
cs: Prosím zkuste to znovu.

en: Plugin installation will run in background.
cs: Instalace pluginu se spustí na pozadí.

en: Plugins
cs: Pluginy

en: Port
cs: Přístav

en: Post Max Size
cs: Odeslat maximální velikost

en: PostgreSQL Support
cs: Podpora PostgreSQL

en: Primary Color (Header, Active Buttons / Text, Etc.)
cs: Primární barva (záhlaví, aktivní tlačítka / text, atd.)

en: Priority
cs: Přednost

en: Process
cs: Proces

en: Process Error (Code: 18). Please contact support.
cs: Chyba procesu (kód: 18). Kontaktujte podporu.

en: Process Error (Code: 19). Please contact support.
cs: Chyba procesu (kód: 19). Kontaktujte podporu.

en: Processing
cs: zpracovává se

en: Profile Page Enabled
cs: Stránka profilu povolena

en: Protocol
cs: Protokol

en: Proxy Connect Timeout
cs: Časový limit připojení proxy

en: Proxy Extensions
cs: Proxy rozšíření

en: Proxy Read Timeout
cs: Časový limit čtení proxy

en: Proxy Send Timeout
cs: Časový limit odesílání proxy

en: Proxy Server
cs: Proxy server

en: Proxy Support
cs: Podpora proxy

en: Proxy Template
cs: Šablona proxy

en: Pub Key
cs: Pub Pub

en: Purple
cs: Nachový

en: Quota
cs: Kvóta

en: RECORD
cs: ZÁZNAM

en: RECORDS
cs: EVIDENCE

en: RRD Graphs
cs: Grafy RRD

en: Ranges are acceptable
cs: Rozsahy jsou přijatelné

en: Rebuild Account
cs: Znovu vytvořit účet

en: Rebuild Cron
cs: Znovu sestavit Cron

en: Rebuild DB
cs: Znovu sestavit DB

en: Rebuild DNS
cs: Znovu vytvořit DNS

en: Rebuild Mail
cs: Znovu vytvořit poštu

en: Rebuild Web
cs: Znovu vytvořit web

en: Recommended 134x24px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
cs: Doporučeno 134x24px .png nebo .gif. (.png, .gif, .jpg a .jpeg až do 1 MB jsou povoleny.)

en: Recommended 32x32px .ico
cs: Doporučeno 32x32px .ico

en: Recommended 40x40px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
cs: Doporučeno 40x40px .png nebo .gif. (.png, .gif, .jpg a .jpeg až do 1 MB jsou povoleny.)

en: Record
cs: Záznam

en: Records
cs: Evidence

en: Recover Password
cs: Obnovit heslo

en: Register
cs: Registrovat

en: Registrations Enabled
cs: Registrace povolena

en: Release
cs: Uvolnění

en: Remove One
cs: Odebrat jeden

en: Reseller Role
cs: Role prodejce

en: Reset
cs: Resetovat

en: Reset to Defaults
cs: Obnovit výchozí hodnoty

en: Restart
cs: Restartujte

en: Restart System?
cs: Restartovat systém?

en: Restore
cs: Obnovit

en: Restore All
cs: Obnovit vše

en: Restore Scheduled!
cs: Obnovit naplánováno!

en: Restrict users so that they cannot use SSH and access only their home directory. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
cs: Omezte uživatele tak, aby nemohli používat SSH a přístup pouze k jejich domovskému adresáři. Jedná se o komerční modul, pro jeho povolení budete muset zakoupit licenční klíč.

en: Result
cs: Výsledek

en: Rule
cs: Pravidlo

en: Rules
cs: Pravidla

en: Run Command
cs: Spusťte příkaz

en: SMTP Encryption
cs: SMTP šifrování

en: SMTP Host
cs: Hostitel SMTP

en: SMTP Password
cs: Heslo SMTP

en: SMTP Port
cs: Port SMTP

en: SMTP Username
cs: Uživatelské jméno SMTP

en: SOA (Start of Authority)
cs: SOA (Začátek úřadu)

en: SSH Access
cs: SSH přístup

en: SSL Certificate
cs: SSL certifikát

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
cs: SSL certifikační autorita / středně pokročilý

en: SSL Directory
cs: Adresář SSL

en: SSL Domains
cs: Domény SSL

en: SSL Key
cs: Klíč SSL

en: SSL Setting
cs: Nastavení SSL

en: SSL Support
cs: Podpora SSL

en: STATUS
cs: POSTAVENÍ

en: SUSPENDED
cs: POZASTAVENO

en: Saturday
cs: sobota

en: Save
cs: Uložit

en: Save Form
cs: Uložit formulář

en: Schedule
cs: Plán

en: Search
cs: Vyhledávání

en: Search Results
cs: Výsledky vyhledávání

en: Search...
cs: Vyhledávání...

en: Secondary Color (Buttons / Text)
cs: Sekundární barva (tlačítka / text)

en: Security Level
cs: Úroveň zabezpečení

en: Send Credentials To Email
cs: Odeslat pověření na e-mail

en: Send FTP Credentials to Email:
cs: Odeslat FTP pověření na e-mail:

en: Send Notification
cs: Odeslat oznámení

en: Send Notifications
cs: Odeslat oznámení

en: Send Timeout
cs: Odeslat časový limit

en: Send To:
cs: Poslat komu:

en: September
cs: září

en: Serial
cs: Seriál

en: Server Configuration
cs: Konfigurace serveru

en: Server Error (Code: 13). Please contact support.
cs: Chyba serveru (kód: 13). Kontaktujte podporu.

en: Server Error (Code: 14). Please contact support.
cs: Chyba serveru (kód: 14). Kontaktujte podporu.

en: Server Error (Code: 16). Please contact support.
cs: Chyba serveru (kód: 16). Kontaktujte podporu.

en: Server Error (Code: 17). Please contact support.
cs: Chyba serveru (kód: 17). Kontaktujte podporu.

en: Server Status
cs: Stav serveru

en: Server Timezone
cs: Časové pásmo serveru

en: Server or form error (Code: 3). Please contact support.
cs: Chyba serveru nebo formuláře (kód: 3). Kontaktujte podporu.

en: Settings
cs: Nastavení

en: Shared
cs: Sdíleno

en: Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Show
cs: Ukázat

en: Sign In to
cs: Přihlásit se

en: Sign Up
cs: Přihlásit se

en: Sign in
cs: Přihlásit se

en: Sign up for
cs: Přihlásit se

en: Signature
cs: Podpis

en: Site Name
cs: Jméno stránky

en: Size
cs: Velikost

en: Softaculous is a great Auto Installer having 426 great scripts, 1115 PHP Classes and we are still adding more. Softaculous is ideal for Web Hosting companies and it could give a significant boost to your sales. These scripts cover most of the uses a customer could ever have. We have covered a wide array of Categories so that everyone could find the required script one would need to power their Web Site.
cs: Softaculous je skvělý instalační program s 426 skvělými skripty, 1115 třídami PHP a stále přidáváme další. Softaculous je ideální pro webhostingové společnosti a mohlo by významně podpořit váš prodej. Tyto skripty pokrývají většinu použití, které mohl zákazník kdy mít. Pokryli jsme celou řadu kategorií, aby každý mohl najít požadovaný skript, který by potřeboval k napájení svého webu.

en: State / Province
cs: Stát / provincie

en: Statistics
cs: Statistika

en: Statistics Authorization
cs: Statistická autorizace

en: Stats
cs: Statistiky

en: Status
cs: Postavení

en: Subject
cs: Předmět

en: Submit
cs: Předložit

en: Successfully Created!
cs: Úspěšně vytvořeno!

en: Successfully Deleted!
cs: Úspěšně smazáno!

en: Successfully Updated!
cs: Úspěšně aktualizováno!

en: Successfully updated!
cs: Úspěšně aktualizováno!

en: Sunday
cs: Neděle

en: Support
cs: Podpěra, podpora

en: Support URL
cs: Podpora URL

en: Suspend
cs: Pozastavit

en: Suspend Cron Job
cs: Pozastavte Cron Job

en: Suspend DNS Domain
cs: Pozastavení domény DNS

en: Suspend Database
cs: Pozastavit databázi

en: Suspend Mail Account
cs: Pozastavte poštovní účet

en: Suspend Mail Domain
cs: Pozastavit poštovní doménu

en: Suspend Rule
cs: Pozastavit pravidlo

en: Suspend Web Domain
cs: Pozastavení webové domény

en: Suspended
cs: Pozastaveno

en: System Error (Code: 12). Please contact support.
cs: Systémová chyba (kód: 12). Kontaktujte podporu.

en: System Error (Code: 15). Please contact support.
cs: Systémová chyba (kód: 15). Kontaktujte podporu.

en: TTL (Time To Live)
cs: TTL (Time to Live)

en: Template
cs: Šablona

en: Theme
cs: Téma

en: This is an example plugin.
cs: Toto je příklad pluginu.

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Time
cs: Čas

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Title
cs: Titul

en: Total Disk Space
cs: Celkový prostor na disku

en: Tuesday
cs: úterý

en: Type
cs: Typ

en: Type directory name, one per line. To exlude all dirs use *
cs: Zadejte název adresáře, jeden na řádek. Pro vyloučení všech dirů použijte *

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific accounts use following format: domain.com:info:support:postmaster
cs: Zadejte název domény, jeden na řádek. Chcete-li vyloučit všechny domény, použijte *. Chcete-li vyloučit konkrétní účty, použijte následující formát: domain.com:info:support:postmaster

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific directories use the following format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp
cs: Zadejte název domény, jeden na řádek. Chcete-li vyloučit všechny domény, použijte *. Chcete-li vyloučit konkrétní adresáře, použijte následující formát: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp

en: Type full database name, one per line. To exclude all databases use *
cs: Zadejte úplný název databáze, jeden na řádek. Chcete-li vyloučit všechny databáze, použijte *

en: UPDATING NS ...
cs: AKTUALIZACE NS ...

en: UPDATING SETTINGS ...
cs: AKTUALIZACE NASTAVENÍ ...

en: USER
cs: UŽIVATEL

en: Unavailable
cs: Nedostupné

en: Unit
cs: Jednotka

en: Unlimited
cs: Neomezený

en: Unsuspend
cs: Nepropustit

en: Unsuspend DNS Domain
cs: Zrušit pozastavení domény DNS

en: Unsuspend Database
cs: Nepotvrzená databáze

en: Unsuspend Mail Account
cs: Zrušit pozastavení poštovního účtu

en: Unsuspend Mail Domain
cs: Odepsat poštovní doménu

en: Unsuspend Rule
cs: Nepotvrzené pravidlo

en: Unsuspend Web Domain
cs: Odepnout webovou doménu

en: Update
cs: Aktualizace

en: Update Account
cs: Aktualizujte účet

en: Update All
cs: Aktualizovat vše

en: Update Counters
cs: Aktualizujte čítače

en: Update Cron
cs: Aktualizujte Cron

en: Update Database
cs: Aktualizovat databázi

en: Update Domain
cs: Aktualizujte doménu

en: Update IP
cs: Aktualizujte IP

en: Update Package
cs: Aktualizujte balíček

en: Update Profile
cs: Aktualizovat profil

en: Update Record
cs: Aktualizovat záznam

en: Update Rule
cs: Aktualizovat pravidlo

en: Update Settings
cs: Aktualizujte nastavení

en: Update User
cs: Aktualizujte uživatele

en: Updates
cs: Aktualizace

en: Upload Max Filesize
cs: Nahrajte maximální velikost souboru

en: Use Domain Hostname
cs: Použijte název hostitele domény

en: Use Local-Part
cs: Použijte místní část

en: Use Server Hostname
cs: Použijte název hostitele serveru

en: User
cs: Uživatel

en: User Dir
cs: Uživatel Dir

en: User Directories
cs: Uživatelské adresáře

en: User Log
cs: Protokol uživatele

en: User Stats
cs: Statistiky uživatele

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Username / Password
cs: Uživatelské jméno heslo

en: Users
cs: Uživatelé

en: VWI Branding in Footer
cs: Značka VWI v zápatí

en: Value
cs: Hodnota

en: Version
cs: Verze

en: Vesta API Key
cs: Klíč API Vesta

en: Vesta Admin Password
cs: Heslo správce Vesta

en: Vesta Admin Username
cs: Uživatelské jméno Vesta Admin

en: Vesta Control Panel Plugins
cs: Pluginy ovládacího panelu Vesta

en: Vesta Host Address
cs: Hostitelská adresa Vesta

en: Vesta Port
cs: Port Vesta

en: Vesta SSL
cs: SSL Vesta

en: Vesta Web Interface
cs: Webové rozhraní Vesta

en: VestaCP Host URL or IP Address
cs: Hostitelská adresa URL nebo adresa IP VestaCP

en: View Configuration / MySQL
cs: Zobrazit konfiguraci / MySQL

en: View Configuration / NGINX
cs: Zobrazit konfiguraci / NGINX

en: View Configuration / PHP
cs: Zobrazit konfiguraci / PHP

en: View Logs
cs: Zobrazit protokoly

en: View Stats
cs: Zobrazit statistiky

en: Wait Timeout
cs: Čekat časový limit

en: Warnings Enabled
cs: Varování povoleno

en: Web Aliases
cs: Webové aliasy

en: Web Data
cs: Webová data

en: Web Domains
cs: Webové domény

en: Web Enabled
cs: Web povolen

en: Web Server
cs: Webový server

en: Web Statistics
cs: Statistiky webu

en: Web Template
cs: Webová šablona

en: Webmail URL
cs: Adresa URL webmailu

en: Wednesday
cs: středa

en: Weekly
cs: Týdně

en: Worker Connections
cs: Připojení pracovníka

en: Worker Processes
cs: Pracovní procesy

en: Yearly
cs: Roční

en: Yes
cs: Ano

en: Yes, delete it!
cs: Ano, smažte to!

en: You won't be able to revert this!
cs: To nebudete moci vrátit!

en: auth method
cs: metoda auth

en: ban for IP
cs: zákaz IP

en: by Carter Roeser
cs: od Carter Roeser

en: days
cs: dny

en: every
cs: každý

en: every day
cs: každý den

en: every even day
cs: každý sudý den

en: every even month
cs: každý sudý měsíc

en: every hour
cs: každou hodinu

en: every minute
cs: každou minutu

en: every month
cs: každý měsíc

en: every odd day
cs: každý lichý den

en: every odd month
cs: každý lichý měsíc

en: every two hours
cs: každé dvě hodiny

en: every two minutes
cs: každé dvě minuty

en: hostname
cs: název hostitele

en: hours
cs: hodin

en: port
cs: přístav

en: security
cs: bezpečnostní

en: updated
cs: aktualizováno

en: weekdays (5 days)
cs: pracovní dny (5 dní)

en: weekend (2 days)
cs: víkend (2 dny)
