Vesta Web Interface - en to bs translation catalogue (660 entries)

en: Search...
bs: Traži ...

en: My Account
bs: Moj račun

en: Account Settings
bs: Postavke računa

en: Logout
bs: Odjaviti se

en: Navigation
bs: Navigacija

en: Add DNS Record
bs: Dodajte DNS zapis

en: Domain
bs: Domena

en: Record
bs: Zapis

en: Type
bs: Tip

en: IP or Value
bs: IP ili vrednost

en: TTL (Time-To-Live)
bs: TTL (Vrijeme za život)

en: Optional
bs: Neobavezno

en: Cloudflare Proxy
bs: Cloudflare proxy

en: Enabled
bs: Omogućeno

en: Add Record
bs: Dodaj zapis

en: Back
bs: Povratak

en: Processing
bs: Obrada

en: Loading
bs: Učitavanje

en: Please try again or contact support.
bs: Pokušajte ponovo ili kontaktirajte podršku.

en: Add Cron Job
bs: Dodajte Cron Job

en: Command
bs: Komanda

en: Minute
bs: Minut

en: Hour
bs: Sat

en: Day
bs: Dan

en: Month
bs: Mesec

en: Day of Week
bs: Dan u sedmici

en: Add Cron
bs: Dodaj Cron

en: Minutes
bs: Minute

en: Hourly
bs: Svakog sata

en: Daily
bs: Svakodnevno

en: Weekly
bs: Nedeljno

en: Monthly
bs: Mesečno

en: Run Command
bs: Pokrenite naredbu

en: every minute
bs: svakog minuta

en: every two minutes
bs: svake dve minute

en: every
bs: svaki

en: Generate
bs: Generirajte

en: every hour
bs: svaki sat

en: every two hours
bs: svaka dva sata

en: every day
bs: svaki dan

en: every odd day
bs: svakog neobičnog dana

en: every even day
bs: svaki ceo dan

en: weekdays (5 days)
bs: radnim danima (5 dana)

en: weekend (2 days)
bs: vikend (2 dana)

en: Monday
bs: Ponedeljak

en: Tuesday
bs: Utorak

en: Wednesday
bs: Srijeda

en: Thursday
bs: Četvrtak

en: Friday
bs: Petak

en: Saturday
bs: Subota

en: Sunday
bs: Nedjelja

en: every month
bs: svaki mjesec

en: every odd month
bs: svaki neobičan mjesec

en: every even month
bs: svaki parova mesec

en: January
bs: Januar

en: February
bs: februar

en: March
bs: Marta

en: April
bs: Aprila

en: May
bs: Maja

en: June
bs: Juna

en: July
bs: Jula

en: August
bs: Avgusta

en: September
bs: Septembra

en: October
bs: Oktobar

en: November
bs: Novembra

en: December
bs: Prosinca

en: Date
bs: Datum

en: Database
bs: Baza podataka

en: Add Database
bs: Dodajte bazu podataka

en: Username
bs: Korisničko ime

en: Max Length 16 Characters Including Prefix
bs: Maksimalna dužina 16 karaktera sa prefiksom

en: Password
bs: Lozinka

en: Hosts
bs: Domaćini

en: Send Credentials To Email
bs: Pošaljite vjerodajnice na e-poštu

en: Add DNS Domain
bs: Dodajte DNS domen

en: IP Address
bs: IP adresa

en: Cloudflare Support
bs: Podrška za Cloudflare

en: Security Level
bs: Nivo sigurnosti

en: SSL Setting
bs: SSL podešavanje

en: Advanced Options
bs: Napredne opcije

en: Nameservers
bs: Poslužitelji imena

en: Add One
bs: Dodajte jedan

en: Remove One
bs: Uklonite jedan

en: Add Domain
bs: Dodajte domen

en: Priority
bs: Prioritet

en: DNS Support
bs: DNS podrška

en: Mail Support
bs: Podrška putem pošte

en: Proxy Support
bs: Podrška za proxy

en: SSL Support
bs: SSL podrška

en: Let's Encrypt Support
bs: Šifrirajmo podršku

en: SSL Directory
bs: SSL direktorij

en: SSL Certificate
bs: SSL certifikat

en: Generate CSR
bs: Generirajte CSR

en: SSL Key
bs: SSL ključ

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
bs: SSL certifikat / Intermediate

en: Web Statistics
bs: Web statistika

en: Statistics Authorization
bs: Autorizacija statistike

en: Additional FTP
bs: Dodatni FTP

en: FTP Account
bs: FTP račun

en: Path
bs: Put

en: Send FTP Credentials to Email:
bs: Pošaljite FTP vjerodajnice na e-mail:

en: Feature Disabled
bs: Značajka onemogućena

en: Custom SSL Certificates are incompatible with API Key Authentication.
bs: Prilagođeni SSL certifikati nisu kompatibilni s provjerom autentičnosti API ključa.

en: Mail
bs: Pošta

en: Add Mail Domain
bs: Dodajte poštanski domen

en: AntiSpam Support
bs: Podrška za AntiSpam

en: AntiVirus Support
bs: Podrška za AntiVirus

en: DKIM Support
bs: Podrška za DKIM

en: Add Mail Account
bs: Dodajte račun za poštu

en: Account
bs: Račun

en: Quota
bs: Kvota

en: In Megabytes
bs: U megabajtima

en: Use Local-Part
bs: Koristite lokalni dio

en: Forward To
bs: Proslijediti

en: One Or More Email Addresses
bs: Jedna ili više adresa e-pošte

en: Don't Store Forwarded Mail
bs: Ne čuvajte prosleđenu poštu

en: Autoreply
bs: Automatski odgovor

en: Message
bs: Poruka

en: Add Account
bs: Dodaj račun

en: Authentication Settings
bs: Postavke provjere autentičnosti

en: Use Server Hostname
bs: Koristite ime hosta servera

en: Use Domain Hostname
bs: Koristite Ime hosta domena

en: No Authentication
bs: Nema autentifikacije

en: hostname
bs: ime domaćina

en: port
bs: luka

en: security
bs: sigurnost

en: auth method
bs: auth metoda

en: Normal Password
bs: Normalna lozinka

en: No Encryption
bs: Nema šifriranja

en: Firewall
bs: Vatrozid

en: Add Banned IP
bs: Dodaj zabranjeni IP

en: Banlist
bs: Spisak banaka

en: MAIL
bs: POŠTA

en: CIDR format is supported
bs: CIDR format je podržan

en: Add Ban
bs: Dodajte ban

en: Add Firewall Rule
bs: Dodajte pravilo vatrozida

en: Accept
bs: Prihvati

en: Drop
bs: Spusti

en: Protocol
bs: Protokol

en: Port
bs: Luka

en: Ranges are acceptable
bs: Raspon je prihvatljiv

en: Comment
bs: Komentiraj

en: Add Rule
bs: Dodajte pravilo

en: Add IP Address
bs: Dodajte IP adresu

en: Netmask
bs: Mrežna maska

en: Interface
bs: Interfejs

en: Shared
bs: Deljeno

en: Assigned User
bs: Dodijeljeni korisnik

en: Assigned Domain
bs: Dodijeljeni domen

en: NAT IP Association
bs: NAT IP Udruženje

en: Add IP
bs: Dodajte IP

en: Packages
bs: Paketi

en: Add Package
bs: Dodajte paket

en: Package Name
bs: Naziv paketa

en: Web Template
bs: Web predložak

en: Proxy Template
bs: Predložak proxyja

en: DNS Template
bs: DNS predložak

en: Web Domains
bs: Web domene

en: DNS Domains
bs: DNS domeni

en: Mail Domains
bs: Domene pošte

en: Mail Accounts
bs: Računi za poštu

en: Databases
bs: Baze podataka

en: Backups
bs: Sigurnosne kopije

en: Bandwidth
bs: Širina pojasa

en: SSH Access
bs: SSH pristup

en: Successfully Updated!
bs: Uspješno ažurirano!

en: Packages are incompatible with API Key Authentication.
bs: Paketi nisu kompatibilni s provjerom autentičnosti API ključa.

en: Users
bs: Korisnici

en: Add User
bs: Dodaj korisnika

en: Package
bs: Paket

en: First Name
bs: Ime

en: Last Name
bs: Prezime

en: Edit Firewall Rule
bs: Uredi pravilo vatrozida

en: Update Rule
bs: Ažuriraj pravilo

en: Edit IP Address
bs: Uređivanje IP adrese

en: Update IP
bs: Ažuriraj IP

en: Error Updating IP Address
bs: Pogreška prilikom ažuriranja IP adrese

en: Edit Package
bs: Uredi paket

en: Per Domain
bs: Po domenu

en: Update Package
bs: Ažuriraj paket

en: Error Updating Package
bs: Pogreška prilikom ažuriranja paketa

en: Edit User
bs: Uređivanje korisnika

en: Language
bs: Jezik

en: Update User
bs: Ažuriraj korisnika

en: Error Updating User
bs: Pogreška prilikom ažuriranja korisnika

en: Manage Fail2Ban
bs: Upravljanje Fail2Ban

en: Add
bs: Dodati

en: Banned IPs
bs: Zabranjeni IP-ovi

en: Address
bs: Adresa

en: Action
bs: Akcija

en: Delete
bs: Izbriši

en: ban for IP
bs: zabrana za IP

en: You won't be able to revert this!
bs: To nećete moći vratiti!

en: Yes, delete it!
bs: Da, izbrišite ga!

en: Successfully Deleted!
bs: Uspješno izbrisano!

en: Successfully Created!
bs: Uspješno kreirano!

en: Manage Firewall
bs: Upravljanje zaštitnim zidom

en: List
bs: Lista

en: Rule
bs: Pravilo

en: Rules
bs: Pravila

en: Edit
bs: Uredi

en: Unsuspend
bs: Nepotrebno

en: Delete Rule
bs: Izbriši pravilo

en: Suspend Rule
bs: Obustavi pravilo

en: Confirm
bs: Potvrdite

en: Unsuspend Rule
bs: Unsuspend Pravilo

en: Graphs
bs: Grafovi

en: Yearly
bs: Godišnje

en: Download
bs: Skinuti

en: Manage IP Addresses
bs: Upravljanje IP adresama

en: IPs
bs: IP adrese

en: Domains
bs: Domene

en: Owner
bs: Vlasnik

en: Created
bs: Napravljeno

en: Delete IP Address
bs: Izbriši IP adresu

en: Notifications
bs: Obavijesti

en: Send Notifications
bs: Pošaljite Obavijesti

en: Notification System Disabled. Please enable the notification system from the VWI settings menu to send notifications.
bs: Sustav notifikacije je onemogućen. Omogućite sustav za obavijesti iz izbornika postavki VWI da biste mogli slati obavijesti.

en: Send To:
bs: Poslati:

en: Title
bs: Naslov

en: Send Notification
bs: Pošalji obavijest

en: Manage Packages
bs: Upravljanje paketima

en: Delete package:
bs: Izbriši paket:

en: Plugins
bs: Dodaci

en: Name
bs: Ime

en: Version
bs: Verzija

en: Developer
bs: Programer

en: Descriptor
bs: Deskriptor

en: Show
bs: Pokaži

en: Load Average:
bs: Prosjek opterećenja:

en: Configure
bs: Konfigurišite

en: Restart
bs: Ponovo pokreni

en: Start
bs: Početak

en: Stop
bs: Stani

en: Please confirm action.
bs: Molimo potvrdite akciju.

en: Restart System?
bs: Ponovo pokrenete sistem?

en: Settings
bs: Podešavanja

en: Edit Panel Settings
bs: Uređivanje postavki ploče

en: Server Configuration
bs: Konfiguracija servera

en: Server Timezone
bs: Vremenska zona servera

en: Site Name
bs: Naziv stranice

en: Theme
bs: Tema

en: Default
bs: Podrazumevano

en: Blue
bs: Plava

en: Purple
bs: Ljubičasta

en: Orange
bs: Narandžasta

en: Dark
bs: Mračno

en: Custom Theme Colors
bs: Prilagođene boje teme

en: Primary Color (Header, Active Buttons / Text, Etc.)
bs: Primarna boja (zaglavlje, aktivni gumbi / tekst i dr.)

en: Secondary Color (Buttons / Text)
bs: Sekundarna boja (tipke / tekst)

en: Custom Footer
bs: Prilagođeno podnožje

en: Disabled
bs: Onemogućeno

en: Footer Text
bs: Tekst podnožja

en: VWI Branding in Footer
bs: VWI brendiranje u podnožju

en: Default To Admin
bs: Standardno za administratora

en: Choose whether or not the admin should go to the admin panel or home after login.
bs: Odaberite hoće li administrator nakon prijave prijaviti ili ne na administratorski panel ili dom.

en: Vesta Host Address
bs: Adresa domaćina Vesta

en: VestaCP Host URL or IP Address
bs: VestaCP Host URL ili IP adresa

en: API Method
bs: API metoda

en: Username / Password
bs: Korisnicko ime lozinka

en: API Key
bs: API ključ

en: Vesta API Key
bs: Vesta API ključ

en: Adding & editing custom SSL certificates and backup exclusions does not Work with API key. Features will be disabled.
bs: Dodavanje i uređivanje prilagođenih SSL certifikata i izrada sigurnosnih kopija ne rade s API ključem. Značajke će biti onemogućene.

en: Vesta Admin Username
bs: Korisničko ime Vesta Admin

en: Vesta Admin Password
bs: Vesta Admin lozinka

en: Warnings Enabled
bs: Upozorenja su omogućena

en: Display messages for installation warnings and connection errors.
bs: Prikažite poruke za upozorenja o instalaciji i greške u vezi.

en: Encryption Key 1
bs: Šifriranje ključ 1

en: Encryption Key 2
bs: Šifriranje ključ 2

en: Current Favicon:
bs: Trenutni favicon:

en: Recommended 32x32px .ico
bs: Preporučuje se 32x32px .ico

en: Current Icon:
bs: Trenutna ikona:

en: New Icon:
bs: Nova ikona:

en: Recommended 40x40px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
bs: Preporučuje se 40x40px .png ili .gif. (.png, .gif, .jpg i .jpeg do 1 MB dopušteno.)

en: Current Logo:
bs: Trenutni logo:

en: New Logo:
bs: Novi logo:

en: Recommended 134x24px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
bs: Preporučuje se 134x24px .png ili .gif. (.png, .gif, .jpg i .jpeg do 1 MB dopušteno.)

en: Enable / Disable Sections
bs: Omogući / onemogući sekcije

en: Web Enabled
bs: Web omogućen

en: DNS Enabled
bs: DNS omogućen

en: Mail Enabled
bs: Pošta je omogućena

en: Database Enabled
bs: Omogućena je baza podataka

en: Admin Panel Enabled
bs: Omogućena je Admin ploča

en: Profile Page Enabled
bs: Stranica profila je omogućena

en: Backups Enabled
bs: Sigurnosne kopije su omogućene

en: Notification System Enabled
bs: Omogućen je sistem notifikacije

en: Registrations Enabled
bs: Registracije su omogućene

en: Link to Old CP Enabled
bs: Omogućena je veza na stari CP

en: PHP Mail Enabled
bs: PHP pošta omogućena

en: From Name
bs: Iz imena

en: Mail Method
bs: Metoda pošte

en: PHP Mail
bs: PHP pošta

en: SMTP Host
bs: SMTP domaćin

en: SMTP Port
bs: SMTP port

en: SMTP Encryption
bs: Šifriranje SMTP-a

en: None
bs: Nijedan

en: Authentication Enabled
bs: Autentifikacija je omogućena

en: SMTP Username
bs: SMTP korisničko ime

en: SMTP Password
bs: SMTP Lozinka

en: Optional Links
bs: Neobvezni linkovi

en: FTP Client URL
bs: URL FTP klijenta

en: Leave blank for default or enter 'disabled' to disable.
bs: Ostavite prazno za podrazumevano ili unesite 'disabled' da biste ga onemogućili.

en: Webmail URL
bs: URL adresa Webmail

en: Support URL
bs: URL za podršku

en: Leave blank or enter 'disabled' to disable.
bs: Ostavite prazno ili unesite 'disabled' da biste je onemogućili.

en: Optional Integrations
bs: Neobvezna integracija

en: Comma seperated list of installed plugins.
bs: Lista instaliranih dodataka odvojena zarezom.

en: Interakt App ID
bs: ID aplikacije Interakt

en: Interakt API Key
bs: Interakt API ključ

en: Cloudflare API Key
bs: Cloudflare API ključ

en: Cloudflare Account Email Address
bs: Cloudflare račun e-pošte

en: Update Settings
bs: Ažurirajte postavke

en: Reset to Defaults
bs: Vrati na zadane vrijednosti

en: Error Updating Settings
bs: Pogreška prilikom ažuriranja postavki

en: Stats
bs: Statistika

en: User Stats
bs: Statistika korisnika

en: IP Addresses
bs: IP adrese

en: Updates
bs: Ažuriranja

en: Update All
bs: Ažuriraj sve

en: Disable
bs: Onemogući

en: Autoupdate
bs: Automatsko ažuriranje

en: Enable
bs: Omogući

en: Update
bs: Ažuriraj

en: Manage Users
bs: Upravljanje korisnicima

en: User
bs: Korisnik

en: Login as
bs: Prijavite se kao

en: View Configuration / MySQL
bs: Pogledajte Konfiguracija / MySQL

en: Max User Connections
bs: Maksimalne veze korisnika

en: Wait Timeout
bs: Čekajte istek vremena

en: Interactive Timeout
bs: Interactive timeout

en: Max Allowed Packet
bs: Maksimalno dozvoljeni paket

en: View Configuration / NGINX
bs: Pogledajte Konfiguracija / NGINX

en: Configure PHP
bs: Konfigurišite PHP

en: Worker Processes
bs: Radni procesi

en: Worker Connections
bs: Veze radnika

en: Client Max Body Size
bs: Maksimalna veličina tijela klijenta

en: Send Timeout
bs: Pošalji istek vremena

en: Proxy Connect Timeout
bs: Istek proxy povezivanja

en: Proxy Send Timeout
bs: Istek slanja proxyja

en: Proxy Read Timeout
bs: Istek pročitanja proxyja

en: GZip Compression Level
bs: GZip nivo kompresije

en: View Configuration / PHP
bs: Pogledajte Konfiguracija / PHP

en: Max Execution Time
bs: Maks. Vreme izvršenja

en: Max Input Time
bs: Maks. Vreme unosa

en: Memory Limit
bs: Ograničenje memorije

en: Error Reporting
bs: Izvještavanje o pogreškama

en: Display Errors
bs: Greške na zaslonu

en: Post Max Size
bs: Veličina maks. Posta

en: Upload Max Filesize
bs: Učitaj maksimalnu veličinu datoteke

en: Configure Server
bs: Konfigurišite server

en: Hostname
bs: Ime domaćina

en: Default Language
bs: Podrazumevani jezik

en: Proxy Server
bs: Proxy server

en: Web Server
bs: Web server

en: DNS Server
bs: DNS server

en: DNS Cluster
bs: DNS klaster

en: Mail Server
bs: Poslužitelj pošte

en: MySQL Support
bs: Podrška za MySQL

en: Host
bs: Domaćin

en: Maximum Number of Databases
bs: Maksimalni broj baza podataka

en: Current Number of Databases
bs: Trenutni broj baza podataka

en: PostgreSQL Support
bs: PostgreSQL podrška

en: Backup
bs: Rezervna kopija

en: Local Backup
bs: Lokalna izrada sigurnosnih kopija

en: Compression Level
bs: Nivo kompresije

en: Directory
bs: Imenik

en: Subject
bs: Predmet

en: Not Before
bs: Ne prije

en: Signature
bs: Potpis

en: Issuer
bs: Izdavalac

en: Vesta Control Panel Plugins
bs: Dodaci upravljačke ploče Vesta

en: FileSystem Disk Quota
bs: Kvota diskovnih datoteka FileSystem

en: Reseller Role
bs: Uloga prodavača

en: Restrict users so that they cannot use SSH and access only their home directory. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
bs: Ograničite korisnike tako da ne mogu koristiti SSH i pristupati samo njihovom matičnom direktoriju. Ovo je komercijalni modul, trebate kupiti ključ licence da biste ga omogućili.

en: License Key
bs: Licenčni ključ

en: Enter License Key
bs: Unesite licenčni ključ

en: Buy License $3/Month
bs: Kupite licencu 3 USD / mjesečno

en: Buy Lifetime License $18
bs: Kupite doživotnu licencu 18 USD

en: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) is a payment facilitator for goods and services provided by vestacp.com.
bs: 2Checkout.com Inc. (Ohio, SAD) je sredstvo plaćanja roba i usluga koje pruža vestacp.com.

en: Browse, copy, edit, view, and retrieve all of your web domain files using fully featured File Manager. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
bs: Pregledajte, kopirajte, uređujte, pregledajte i dohvatite sve datoteke vašeg web domena koristeći potpuno opremljeni File Manager. Ovo je komercijalni modul, trebate kupiti ključ licence da biste ga omogućili.

en: Buy License $5/Month
bs: Kupite licencu 5 USD / mjesečno

en: Buy Lifetime License $50
bs: Kupite doživotnu licencu za 50 USD

en: Plugin installation will run in background.
bs: Instalacija dodatka izvest će se u pozadini.

en: Softaculous is a great Auto Installer having 426 great scripts, 1115 PHP Classes and we are still adding more. Softaculous is ideal for Web Hosting companies and it could give a significant boost to your sales. These scripts cover most of the uses a customer could ever have. We have covered a wide array of Categories so that everyone could find the required script one would need to power their Web Site.
bs: Softaculous je sjajni Autoinstalater koji ima 426 sjajnih skripti, 1115 klase PHP-a, a mi još dodajemo više. Softaculous je idealan za web hosting kompanije i mogao bi dati značajan podsticaj vašoj prodaji. Ove skripte pokrivaju većinu načina na koje bi kupac ikada mogao imati. Obuhvatili smo širok spektar kategorija kako bi svi mogli pronaći potrebnu skriptu za napajanje na svom web mjestu.

en: Get Premium License
bs: Nabavite Premium licencu

en: Save
bs: Spremi

en: Error Updating Server
bs: Pogreška prilikom ažuriranja servera

en: Server Status
bs: Status servera

en: Memory
bs: Memorija

en: Network
bs: Mreža

en: Configure Backup Exclusions
bs: Konfiguriranje sigurnosnih kopija izuzetaka

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific directories use the following format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp
bs: Unesite ime domene, jedno po retku. Da biste isključili sve domene, koristite *. Za izuzeće određenih direktorija koristite sljedeći format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific accounts use following format: domain.com:info:support:postmaster
bs: Unesite ime domene, jedno po retku. Da biste isključili sve domene, koristite *. Da biste izuzeli određene račune, koristite sljedeći format: domain.com:info:support:postmaster

en: Type full database name, one per line. To exclude all databases use *
bs: Unesite puno ime baze podataka, jedno po retku. Da biste isključili sve baze podataka, koristite *

en: User Directories
bs: Korisnički imenici

en: Type directory name, one per line. To exlude all dirs use *
bs: Upišite naziv direktorija, po jedan u retku. Za izuzeće svih dirs koristite *

en: Backup Exclusions are incompatible with API Key Authentication.
bs: Izuzeci sigurnosnih kopija nisu kompatibilni s provjerom identiteta ključa API-ja.

en: Edit DNS Record
bs: Uređivanje DNS zapisa

en: Delete DNS
bs: Izbriši DNS

en: Update Record
bs: Ažuriraj zapis

en: Delete DNS Record?
bs: Izbrisati DNS zapis?

en: Edit Cron Job
bs: Uredi Cron Job

en: CREATED
bs: KREIRANO

en: Update Cron
bs: Ažuriraj Cron

en: Delete Cron Job
bs: Izbriši Cron Job

en: Edit Database
bs: Uređivanje baze podataka

en: DATABASE
bs: BAZA BAZE

en: Active
bs: Aktivno

en: Suspended
bs: Suspendirano

en: Update Database
bs: Ažuriraj bazu podataka

en: Delete Database
bs: Izbriši bazu podataka

en: Edit DNS Domain
bs: Uređivanje DNS domena

en: Expiration Date
bs: Datum isteka

en: SOA (Start of Authority)
bs: SOA (početak vlasti)

en: TTL (Time To Live)
bs: TTL (Vrijeme za život)

en: Update Domain
bs: Ažuriraj domen

en: Delete DNS Domain
bs: Izbrišite DNS domen

en: Error Updating DNS Domain
bs: Pogreška prilikom ažuriranja DNS domene

en: Order
bs: Naredba

en: Delete DNS Record
bs: Izbriši DNS zapis

en: Successfully updated!
bs: Uspješno ažurirano!

en: Error Updating DNS Record
bs: Pogreška prilikom ažuriranja DNS zapisa

en: Edit Web Domain
bs: Uređivanje web domena

en: Delete Domain
bs: Izbriši domen

en: Error Updating Web Domain
bs: Pogreška prilikom ažuriranja web domena

en: Edit Mail Domain
bs: Uređivanje domena pošte

en: Delete Mail
bs: Izbriši poštu

en: Delete Mail Domain
bs: Brisanje domena pošte

en: Error Updating Mail Domain
bs: Pogreška prilikom ažuriranja domene pošte

en: Edit Mail Account
bs: Uređivanje računa za poštu

en: Email Addresss
bs: Adresa e-pošte

en: One or more email addresses
bs: Jedna ili više adresa e-pošte

en: Update Account
bs: Ažurirajte račun

en: Delete Mail Account
bs: Izbriši račun za poštu

en: Error Updating Mail Account
bs: Pogreška prilikom ažuriranja računa pošte

en: Home
bs: Dom

en: Administration
bs: Administracija

en: Statistics
bs: Statistika

en: Log
bs: Prijavite se

en: Apps
bs: Aplikacije

en: Log out
bs: Odjaviti se

en: Control Panel v1
bs: Upravljačka ploča v1

en: Support
bs: Podrška

en: Includes folder has not been secured
bs: Uključuje mapu nije osigurana

en: Database Error
bs: Pogreška baze podataka

en: MySQL Server Failed To Connect
bs: Povezivanje MySQL servera nije uspjelo

en: Database Error:
bs: Pogreška baze podataka:

en: Vesta Web Interface
bs: Vesta interfejs

en: by Carter Roeser
bs: Carter Roeser

en: Dashboard
bs: Nadzorna ploča

en: Host Dashboard
bs: Nadzorna ploča domaćina

en: Rebuild Account
bs: Obnovi račun

en: Rebuild Web
bs: Obnovi Web

en: Rebuild DNS
bs: Ponovo izgradite DNS

en: Rebuild Mail
bs: Obnovi poštu

en: Rebuild DB
bs: Obnovite DB

en: Rebuild Cron
bs: Obnovi Cron

en: Update Counters
bs: Ažurirajte brojila

en: Disk Space
bs: Prostor na disku

en: Email Addresses
bs: E-adrese

en: Manage Web Domains
bs: Upravljanje web domenama

en: Manage
bs: Upravljajte

en: Manage DNS Domains
bs: Upravljanje DNS domenama

en: Add DNS
bs: Dodajte DNS

en: RECORDS
bs: ZAPISOVI

en: Manage Mail Domains
bs: Upravljanje domenama pošte

en: Add Mail
bs: Dodajte poštu

en: ACCOUNTS
bs: RAČUNI

en: Manage Databases
bs: Upravljanje bazama podataka

en: USER
bs: KORISNIK

en: Disk Quota Used
bs: Kvota diska korištena

en: Total Disk Space
bs: Ukupan prostor na disku

en: Disk Usage Breakdown
bs: Podjela upotrebe diska

en: Web Data
bs: Web podaci

en: Mail Data
bs: Podaci o pošti

en: Account Details
bs: Detalji računa

en: Disk Quota
bs: Kvota diska

en: Configure Backup
bs: Konfigurirajte sigurnosnu kopiju

en: Restore
bs: Vrati

en: Restore All
bs: Vrati sve

en: Backed Up
bs: Podupirač gore

en: Data
bs: Podaci

en: User Dir
bs: Korisnik Dir

en: Delete Backup
bs: Izbriši sigurnosnu kopiju

en: Please try again later or contact support.
bs: Pokušajte ponovo kasnije ili se obratite podršci.

en: Confirm Password
bs: Potvrdi šifru

en: Submit
bs: Pošaljite

en: Manage Backups
bs: Upravljanje sigurnosnim kopijama

en: Schedule
bs: Raspored

en: Backup
bs: Rezervna kopija

en: Exclusions
bs: Izuzeci

en: Size
bs: Veličina

en: Configure Restore
bs: Konfiguriši vraćanje

en: Not Backed Up
bs: Nije poduprt

en: Restore Scheduled!
bs: Vrati po rasporedu!

en: Manage DNS
bs: Upravljanje DNS-om

en: Disable
bs: Onemogući

en: Records
bs: Zapisi

en: Value
bs: Vrijednost

en: Off
bs: Isključeno

en: N/A
bs: N / A

en: Manage Cron Jobs
bs: Upravljanje Cron poslovima

en: SUSPENDED
bs: OSUĐENO

en: Add
bs: Dodati

en: Disable Cron
bs: Onemogući Cron

en: Enable Cron
bs: Omogući Cron

en: Enable Cron Notifications
bs: Omogući Cron Obavijesti

en: Job
bs: Posao

en: Frequency
bs: Učestalost

en: Error Disabling Notifications
bs: Pogreška onemogućavanja obavijesti

en: Error Enabling Notifications
bs: Pogreška prilikom omogućavanja obavijesti

en: Suspend Cron Job
bs: Obustavi posao Cron

en: DATABASES
bs: BAZE PODATAKA

en: Disk Usage
bs: Upotreba diska

en: Character Set
bs: Set znakova

en: Suspend Database
bs: Obustavi bazu podataka

en: Unsuspend Database
bs: Neponovna baza podataka

en: DOMAINS
bs: DOMENE

en: Domain Name
bs: Ime domena

en: Expiration
bs: Istek

en: Serial
bs: Serijski

en: Cloudflare Level
bs: Nivo oblaka

en: List Records
bs: Lista zapisa

en: Disable Cloudflare
bs: Onemogući Cloudflare

en: Enable Cloudflare
bs: Omogući Cloudflare

en: Unavailable
bs: Nedostupno

en: Cloudflare Unavailable
bs: Cloudflare nije dostupan

en: Suspend DNS Domain
bs: Obustavi DNS domen

en: Unsuspend DNS Domain
bs: Poništavanje DNS domena

en: Cloudflare Enabled!
bs: Cloudflare omogućeno!

en: Cloudflare Disabled!
bs: Cloudflare je onemogućen!

en: Manage DNS Domain
bs: Upravljanje DNS domenom

en: Enable
bs: Omogući

en: Accounts
bs: Računi

en: Add Accounts
bs: Dodajte račune

en: List Accounts
bs: Lista računa

en: Suspend Mail Domain
bs: Obustavi domenu pošte

en: Unsuspend Mail Domain
bs: Poništavanje domene pošte

en: Manage Mail Accounts
bs: Upravljanje računima pošte

en: Suspend Mail Account
bs: Obustavi račun pošte

en: Unsuspend Mail Account
bs: Poništi račun računa

en: Error Adding Mail Domain
bs: Pogreška prilikom dodavanja domene pošte

en: Template
bs: Šablon

en: Backend Template
bs: Predložak pozadine

en: View Logs
bs: Pregled zapisa

en: View Stats
bs: Pogledaj statistiku

en: Delete Web Domain
bs: Brisanje web domena

en: Suspend Web Domain
bs: Obustavi web domen

en: Unsuspend Web Domain
bs: Poništavanje web domena

en: Error Deleting Web Domain
bs: Pogreška pri brisanju web domena

en: Error Creating Web Domain
bs: Pogreška prilikom kreiranja web domena

en: User Log
bs: Korisnički dnevnik

en: Time
bs: Vreme

en: Access Log
bs: Dnevnik pristupa

en: Error Log
bs: Dnevnik grešaka

en: Download Accesslog
bs: Preuzmite Accesslog

en: Download Errorlog
bs: Preuzmite pogrešku

en: Login
bs: Ulogovati se

en: Account has been successfully created!
bs: Nalog je uspješno kreiran!

en: Please fill out all sections of the form.
bs: Molimo ispunite sve odjeljke obrasca.

en: Invalid data entered in form. Please try again.
bs: Nevažeći podaci uneseni u obrazac. Molimo pokušajte ponovo.

en: Server or form error (Code: 3). Please contact support.
bs: Pogreška poslužitelja ili obrasca (Kod: 3). Molimo kontaktirajte podršku.

en: Account already exists under same username.
bs: Račun već postoji pod istim korisničkim imenom.

en: System Error (Code: 12). Please contact support.
bs: Greška sistema (Kod: 12). Molimo kontaktirajte podršku.

en: Server Error (Code: 13). Please contact support.
bs: Greška servera (kod: 13). Molimo kontaktirajte podršku.

en: Server Error (Code: 14). Please contact support.
bs: Greška servera (kod: 14). Molimo kontaktirajte podršku.

en: System Error (Code: 15). Please contact support.
bs: Greška sistema (kod: 15). Molimo kontaktirajte podršku.

en: Server Error (Code: 16). Please contact support.
bs: Greška servera (kod: 16). Molimo kontaktirajte podršku.

en: Server Error (Code: 17). Please contact support.
bs: Greška u poslužitelju (Kod: 17). Molimo kontaktirajte podršku.

en: Process Error (Code: 18). Please contact support.
bs: Pogreška u procesu (Kod: 18). Molimo kontaktirajte podršku.

en: Process Error (Code: 19). Please contact support.
bs: Pogreška u procesu (Kod: 19). Molimo kontaktirajte podršku.

en: Fatal Error (Code: 20). Please contact support.
bs: Fatalna greška (šifra: 20). Molimo kontaktirajte podršku.

en: Control Panel
bs: Kontrolna tabla

en: Sign In to
bs: Prijavite se na

en: Enter your details below
bs: Unesite svoje podatke u nastavku

en: Loading Dashboard
bs: Učitavanje nadzorne ploče

en: Error: Incorrect Login.
bs: Greška: Netačno prijavljivanje.

en: Forgot pwd?
bs: Zaboravio pwd?

en: Log in
bs: Ulogovati se

en: Don't have an account?
bs: Nemate račun?

en: Sign Up
bs: Prijaviti se

en: Recover Password
bs: Oporavi lozinku

en: Enter your username and instructions will be sent to you.
bs: Unesite svoje korisničko ime i uputstva će vam biti poslana.

en: Reset
bs: Resetovati

en: Failed to connect to server. Please check config.
bs: Neuspjelo povezivanje na server. Molimo provjerite config.

en: Process
bs: Proces

en: Search
bs: Traži

en: Search Results
bs: Rezultati pretrage

en: Result
bs: Rezultat

en: Key
bs: Ključ

en: Parent
bs: Roditelj

en: Invalid data entered in form.
bs: Nevažeći podaci uneseni u obrazac.

en: Please try again.
bs: Molimo pokušajte ponovo.

en: Joined
bs: Pridružio

en: Update Profile
bs: Ažuriraj profil

en: Error Updating Profile
bs: Pogreška prilikom ažuriranja profila

en: Register
bs: Registrujte se

en: Sign up for
bs: Prijavi se za

en: 2 to 28 Letters Only. Apostrophes and hyphens allowed.
bs: 2 do 28 slova. Dopušteni su apostrofi i crtice.

en: Invalid Email Address
bs: Pogrešna email adresa

en: 2 to 28 Characters A-Z, 0-9, '-' '.' and '_' Only.
bs: 2 do 28 znakova A-Z, 0-9, '-' '.' i samo '_'.

en: Confirm Pass
bs: Potvrdi prolaz

en: Already have an account?
bs: Već imate račun?

en: Sign in
bs: Prijavite se

en: Passwords do not match
bs: Lozinke se ne podudaraju

en: Essentially Off
bs: U suštini isključeno

en: Low
bs: Nizak

en: Medium
bs: Srednja

en: High
bs: Visokog

en: I'm Under Attack!
bs: Pod napadom sam!

en: Flexible
bs: Fleksibilan

en: Full
bs: Pun

en: Full (Strict)
bs: Potpuno (strogo)

en: Not Provided
bs: Nije predviđeno

en: days
bs: dana

en: hours
bs: sati

en: All Users
bs: Svi korisnici

en: Admin Only
bs: Samo za administratore

en: SSL Domains
bs: SSL domeni

en: OUTDATED
bs: IZLAZENO

en: updated
bs: ažurirano

en: Release
bs: Pustiti

en: Directories
bs: Katalozi

en: Timezone
bs: Vremenska zona

en: No
bs: Ne

en: Yes
bs: Da

en: CHECKING DOMAIN ...
bs: PROVJERA DOMA ...

en: ADDING DOMAIN ...
bs: DODAJ DOMAIN ...

en: UPDATING SETTINGS ...
bs: Ažuriranje postavki ...

en: PROCESSING ...
bs: OBRADA ...

en: EXPORTING RECORDS ...
bs: IZVOZ ZAPISA ...

en: UPDATING NS ...
bs: Ažuriranje NS ...

en: IMPORTING RECORDS ...
bs: UVOZNI ZAPISI ...

en: Shortcuts
bs: Prečice

en: Go to DASHBOARD
bs: Idite na DASHBOARD

en: Go to WEB
bs: Idite na WEB

en: Go to DNS
bs: Idite na DNS

en: Go to MAIL
bs: Idite na MAIL

en: Go to DATABASE
bs: Idite na DATABASE

en: Go to CRON JOBS
bs: Idite na CRON JOBS

en: Go to BACKUPS
bs: Idite na BACKUPS

en: Go to PROFILE
bs: Idite na PROFIL

en: Display/Close shortcuts
bs: Prikazi / Zatvori prečice

en: Add New object
bs: Dodajte novi objekt

en: Save Form
bs: Spremi obrazac

en: Exit form
bs: Izlazni obrazac

en: Hide Notifications
bs: Sakrij obavijesti

en: Go back
bs: Vrati se

en: No Notifications
bs: Nema obaveštenja

en: Unlimited
bs: Neograničeno

en: Example Plugin
bs: Primjer dodatka

en: This is an example plugin.
bs: Ovo je primjer dodatka.

en: Account Setting
bs: Postavka racuna

en: Generate CSR / SSL Cert
bs: Generiraj CSR / SSL Cert

en: Country
bs: Država

en: State / Province
bs: Država / pokrajina

en: City / Locality
bs: Grad / lokalitet

en: Organization
bs: Organizacija

en: Unit
bs: Jedinica

en: Minimum 6 Characters: One uppercade letter, lowercase letter and number required.
bs: Minimalno 6 znakova: Potrebno je jedno veliko slovo, malo slovo i broj.
