Vesta Web Interface - en to ar-eg translation catalogue (717 entries)

en: 2 to 28 Characters A-Z, 0-9, '-' '.' and '_' Only.
ar-eg: من 2 إلى 28 حرفًا من A-Z ، 0-9 ، "-" "." و فقط.

en: 2 to 28 Letters Only. Apostrophes and hyphens allowed.
ar-eg: من 2 إلى 28 حرفًا فقط. يسمح الفواصل العليا والواصلات.

en: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) is a payment facilitator for goods and services provided by vestacp.com.
ar-eg: 2Checkout.com Inc. (أوهايو ، الولايات المتحدة الأمريكية) هي ميسر الدفع للسلع والخدمات التي توفرها vestacp.com.

en: ACCOUNTS
ar-eg: حسابات

en: ADDING DOMAIN ...
ar-eg: إضافة مجال ...

en: ALIASES
ar-eg: اسماء مستعارة

en: API Key
ar-eg: مفتاح API

en: API Method
ar-eg: طريقة API

en: Accept
ar-eg: قبول

en: Access Log
ar-eg: سجل الوصول

en: Account
ar-eg: الحساب

en: Account Details
ar-eg: تفاصيل الحساب

en: Account Setting
ar-eg: إعدادات الحساب

en: Account Settings
ar-eg: إعدادت الحساب

en: Account already exists under same username.
ar-eg: الحساب موجود بالفعل تحت نفس اسم المستخدم.

en: Account has been successfully created!
ar-eg: تم إنشاء الحساب بنجاح!

en: Accounts
ar-eg: حسابات

en: Action
ar-eg: عمل

en: Active
ar-eg: نشيط

en: Add
ar-eg: أضف

en: Add
ar-eg: أضف

en: Add Account
ar-eg: إضافة حساب

en: Add Accounts
ar-eg: إضافة حسابات

en: Add Ban
ar-eg: إضافة حظر

en: Add Banned IP
ar-eg: إضافة IP محظور

en: Add Cron
ar-eg: أضف كرون

en: Add Cron Job
ar-eg: إضافة وظيفة كرون

en: Add DNS
ar-eg: أضف DNS

en: Add DNS Domain
ar-eg: أضف مجال DNS

en: Add DNS Record
ar-eg: أضف سجل DNS

en: Add Database
ar-eg: إضافة قاعدة بيانات

en: Add Domain
ar-eg: أضف المجال

en: Add Firewall Rule
ar-eg: إضافة قاعدة جدار الحماية

en: Add IP
ar-eg: أضف IP

en: Add IP Address
ar-eg: أضف عنوان IP

en: Add Mail
ar-eg: أضف بريد

en: Add Mail Account
ar-eg: إضافة حساب بريد

en: Add Mail Domain
ar-eg: إضافة مجال البريد

en: Add New object
ar-eg: إضافة كائن جديد

en: Add One
ar-eg: أضف واحدا

en: Add Package
ar-eg: إضافة حزمة

en: Add Record
ar-eg: إضافة سجل

en: Add Rule
ar-eg: أضف قاعدة

en: Add User
ar-eg: أضف مستخدم

en: Adding & editing custom SSL certificates and backup exclusions does not Work with API key. Features will be disabled.
ar-eg: لا تعمل إضافة وتحرير شهادات SSL المخصصة واستثناءات النسخ الاحتياطي مع مفتاح API. سيتم تعطيل الميزات.

en: Additional FTP
ar-eg: FTP إضافي

en: Address
ar-eg: عنوان

en: Admin Only
ar-eg: المسؤول فقط

en: Admin Panel Enabled
ar-eg: تم تمكين لوحة المشرف

en: Administration
ar-eg: الادارة

en: Advanced Options
ar-eg: خيارات متقدمة

en: Aliases
ar-eg: اسماء مستعارة

en: All Users
ar-eg: جميع المستخدمين

en: Already have an account?
ar-eg: هل لديك حساب؟

en: AntiSpam Support
ar-eg: دعم مكافحة البريد المزعج

en: AntiVirus Support
ar-eg: دعم مكافحة الفيروسات

en: Antispam
ar-eg: مكافحة البريد المزعج

en: Antivirus
ar-eg: مضاد للفيروسات

en: Apps
ar-eg: تطبيقات

en: April
ar-eg: أبريل

en: Assigned Domain
ar-eg: المجال المعين

en: Assigned User
ar-eg: المستخدم المعين

en: August
ar-eg: أغسطس

en: Authentication Enabled
ar-eg: تم تمكين المصادقة

en: Authentication Settings
ar-eg: إعدادات المصادقة

en: Autoreply
ar-eg: رد آلي

en: Autoupdate
ar-eg: التحديث التلقائي

en: BACKUP
ar-eg: دعم

en: BACKUPS
ar-eg: حقائب

en: BANDWIDTH
ar-eg: عرض النطاق

en: Back
ar-eg: عودة

en: Backed Up
ar-eg: استعيدت

en: Backend
ar-eg: الخلفية

en: Backend Server
ar-eg: خادم الخلفية

en: Backend Template
ar-eg: قالب الخلفية

en: Backup
ar-eg: دعم

en: Backup
ar-eg: دعم

en: Backup Exclusions are incompatible with API Key Authentication.
ar-eg: استثناءات النسخ الاحتياطي غير متوافقة مع مصادقة مفتاح API.

en: Backup Migration Manager
ar-eg: مدير ترحيل النسخ الاحتياطي

en: Backup Name
ar-eg: اسم النسخة الاحتياطية

en: Backup Scheduled!
ar-eg: جدولة النسخ الاحتياطي!

en: Backups
ar-eg: النسخ الاحتياطية

en: Backups Enabled
ar-eg: تم تمكين النسخ الاحتياطية

en: Ban
ar-eg: المنع

en: Bandwidth
ar-eg: عرض النطاق

en: Banlist
ar-eg: قائمة الحظر

en: Banned IPs
ar-eg: عناوين IP المحظورة

en: Blue
ar-eg: أزرق

en: Browse, copy, edit, view, and retrieve all of your web domain files using fully featured File Manager. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
ar-eg: تصفح ونسخ وتحرير وعرض واسترجاع جميع ملفات مجال الويب الخاص بك باستخدام مدير الملفات المميز بالكامل. هذه وحدة تجارية ، ستحتاج إلى شراء مفتاح الترخيص لتمكينها.

en: Buy License $3/Month
ar-eg: رخصة شراء 3 دولار / شهر

en: Buy License $5/Month
ar-eg: ترخيص شراء 5 دولارات / شهر

en: Buy Lifetime License $18
ar-eg: شراء ترخيص مدى الحياة 18 دولارًا

en: Buy Lifetime License $50
ar-eg: شراء ترخيص مدى الحياة 50 دولارًا

en: CHECKING DOMAIN ...
ar-eg: جاري التحقق من المجال ...

en: CIDR format is supported
ar-eg: تنسيق CIDR مدعوم

en: CPU
ar-eg: وحدة المعالجة المركزية

en: CREATED
ar-eg: خلقت

en: CRON JOBS
ar-eg: كرون الوظائف

en: Catchall Email
ar-eg: Catchall البريد الإلكتروني

en: Character Set
ar-eg: مجموعة الأحرف

en: Charset
ar-eg: محارف

en: Choose whether or not the admin should go to the admin panel or home after login.
ar-eg: اختر ما إذا كان يجب على المشرف الانتقال إلى لوحة المشرف أو المنزل بعد تسجيل الدخول أم لا.

en: City / Locality
ar-eg: المدينة / المنطقة

en: Client Max Body Size
ar-eg: حجم الجسم الأقصى للعميل

en: Cloudflare API Key
ar-eg: مفتاح Cloudflare API

en: Cloudflare Account Email Address
ar-eg: عنوان البريد الإلكتروني لحساب Cloudflare

en: Cloudflare Disabled
ar-eg: تم تعطيل Cloudflare

en: Cloudflare Disabled!
ar-eg: تم تعطيل Cloudflare!

en: Cloudflare Enabled!
ar-eg: تم تمكين Cloudflare!

en: Cloudflare Level
ar-eg: مستوى Cloudflare

en: Cloudflare Proxy
ar-eg: وكيل Cloudflare

en: Cloudflare Support
ar-eg: دعم Cloudflare

en: Cloudflare Unavailable
ar-eg: Cloudflare غير متوفر

en: Comma seperated list of installed plugins.
ar-eg: قائمة مفصولة بفواصل للمكونات الإضافية المثبتة.

en: Command
ar-eg: أمر

en: Comment
ar-eg: تعليق

en: Compression Level
ar-eg: مستوى الضغط

en: Configure
ar-eg: تهيئة

en: Configure Backup
ar-eg: تكوين النسخ الاحتياطي

en: Configure Backup Exclusions
ar-eg: تكوين استثناءات النسخ الاحتياطي

en: Configure PHP
ar-eg: تكوين PHP

en: Configure Restore
ar-eg: تكوين الاستعادة

en: Configure Server
ar-eg: تكوين الخادم

en: Confirm
ar-eg: تؤكد

en: Confirm Pass
ar-eg: اكد المرور

en: Confirm Password
ar-eg: تأكيد كلمة المرور

en: Control Panel
ar-eg: لوحة التحكم

en: Control Panel v1
ar-eg: لوحة التحكم v1

en: Country
ar-eg: بلد

en: Created
ar-eg: خلقت

en: Cron
ar-eg: كرون

en: Cron Enabled
ar-eg: تم تمكين Cron

en: Cron Generator
ar-eg: مولد كرون

en: Cron Job
ar-eg: وظيفة كرون

en: Cron Jobs
ar-eg: كرون الوظائف

en: Current Favicon:
ar-eg: الرمز المفضل:

en: Current Icon:
ar-eg: الرمز الحالي:

en: Current Logo:
ar-eg: الشعار الحالي:

en: Current Number of Databases
ar-eg: عدد قواعد البيانات الحالية

en: Custom
ar-eg: مخصص

en: Custom Footer
ar-eg: تذييل مخصص

en: Custom SSL Certificates are incompatible with API Key Authentication.
ar-eg: شهادات SSL المخصصة غير متوافقة مع مصادقة مفتاح API.

en: Custom Theme Colors
ar-eg: ألوان السمة المخصصة

en: DATABASE
ar-eg: قاعدة البيانات

en: DATABASES
ar-eg: قواعد بيانات

en: DELETING CLOUDFLARE ...
ar-eg: جارٍ حذف الفلاش ...

en: DISK
ar-eg: قرص

en: DKIM Support
ar-eg: دعم DKIM

en: DNS Cluster
ar-eg: مجموعة DNS

en: DNS Domains
ar-eg: مجالات DNS

en: DNS Enabled
ar-eg: تم تمكين DNS

en: DNS Records
ar-eg: سجلات DNS

en: DNS Server
ar-eg: خادم DNS

en: DNS Support
ar-eg: دعم DNS

en: DNS Template
ar-eg: قالب DNS

en: DOMAIN
ar-eg: نطاق

en: DOMAINS
ar-eg: المجالات

en: Daily
ar-eg: اليومي

en: Dark
ar-eg: داكن

en: Dashboard
ar-eg: لوحة القيادة

en: Data
ar-eg: البيانات

en: Database
ar-eg: قاعدة البيانات

en: Database Enabled
ar-eg: تم تمكين قاعدة البيانات

en: Database Error
ar-eg: خطأ في قاعدة البيانات

en: Database Error:
ar-eg: خطأ في قاعدة البيانات:

en: Databases
ar-eg: قواعد بيانات

en: Date
ar-eg: تاريخ

en: Day
ar-eg: يوم

en: Day of Week
ar-eg: يوم من الأسبوع

en: December
ar-eg: ديسمبر

en: Default
ar-eg: إفتراضي

en: Default Language
ar-eg: اللغة الافتراضية

en: Default Nameservers
ar-eg: خوادم الأسماء الافتراضية

en: Default To Admin
ar-eg: افتراضي إلى المسؤول

en: Delete
ar-eg: حذف

en: Delete Backup
ar-eg: حذف النسخ الاحتياطي

en: Delete Cron Job
ar-eg: حذف وظيفة كرون

en: Delete DNS
ar-eg: حذف DNS

en: Delete DNS Domain
ar-eg: حذف مجال DNS

en: Delete DNS Record
ar-eg: حذف سجل DNS

en: Delete DNS Record?
ar-eg: حذف سجل DNS؟

en: Delete Database
ar-eg: حذف قاعدة البيانات

en: Delete Domain
ar-eg: حذف المجال

en: Delete IP Address
ar-eg: حذف عنوان IP

en: Delete Mail
ar-eg: حذف البريد

en: Delete Mail Account
ar-eg: حذف حساب البريد

en: Delete Mail Domain
ar-eg: حذف مجال البريد

en: Delete Rule
ar-eg: حذف القاعدة

en: Delete Web Domain
ar-eg: حذف مجال الويب

en: Delete package:
ar-eg: حذف الحزمة:

en: Descriptor
ar-eg: الواصف

en: Developer
ar-eg: مطور

en: Directories
ar-eg: الدلائل

en: Directory
ar-eg: الدليل

en: Disable
ar-eg: تعطيل

en: Disable
ar-eg: تعطيل

en: Disable Cloudflare
ar-eg: تعطيل Cloudflare

en: Disable Cron
ar-eg: تعطيل Cron

en: Disabled
ar-eg: معاق

en: Disk
ar-eg: القرص

en: Disk Quota
ar-eg: حصة القرص

en: Disk Quota Used
ar-eg: الحصة المستخدمة على القرص

en: Disk Space
ar-eg: مساحة القرص

en: Disk Usage
ar-eg: إستخدام القرص

en: Disk Usage Breakdown
ar-eg: توزيع استخدام القرص

en: Display Errors
ar-eg: أخطاء العرض

en: Display messages for installation warnings and connection errors.
ar-eg: عرض رسائل تحذيرات التثبيت وأخطاء الاتصال.

en: Display/Close shortcuts
ar-eg: عرض / إغلاق الاختصارات

en: Domain
ar-eg: نطاق

en: Domain Name
ar-eg: اسم النطاق

en: Domains
ar-eg: المجالات

en: Don't Store Forwarded Mail
ar-eg: لا تخزن البريد المعاد توجيهه

en: Don't have an account?
ar-eg: لا تملك حساب؟

en: Download
ar-eg: تحميل

en: Download Accesslog
ar-eg: تنزيل Accesslog

en: Download Errorlog
ar-eg: تنزيل Errorlog

en: Drop
ar-eg: قطرة

en: EXPORTING RECORDS ...
ar-eg: سجالت التصدير ...

en: Edit
ar-eg: تعديل

en: Edit Cron Job
ar-eg: تحرير وظيفة كرون

en: Edit DNS Domain
ar-eg: تحرير مجال DNS

en: Edit DNS Record
ar-eg: تحرير سجل DNS

en: Edit Database
ar-eg: تحرير قاعدة البيانات

en: Edit Firewall Rule
ar-eg: تحرير قاعدة جدار الحماية

en: Edit IP Address
ar-eg: تحرير عنوان IP

en: Edit Mail Account
ar-eg: تحرير حساب البريد

en: Edit Mail Domain
ar-eg: تحرير مجال البريد

en: Edit Package
ar-eg: تحرير الحزمة

en: Edit Panel Settings
ar-eg: تحرير إعدادات اللوحة

en: Edit User
ar-eg: تحرير العضو

en: Edit Web Domain
ar-eg: تحرير مجال الويب

en: Email
ar-eg: البريد الإلكتروني

en: Email Addresses
ar-eg: عناوين البريد الإلكتروني

en: Email Addresss
ar-eg: عناوين البريد الإلكتروني

en: Enable
ar-eg: ممكن

en: Enable
ar-eg: ممكن

en: Enable / Disable Sections
ar-eg: تمكين / تعطيل الأقسام

en: Enable Cloudflare
ar-eg: تمكين Cloudflare

en: Enable Cron
ar-eg: تمكين Cron

en: Enable Cron Notifications
ar-eg: تمكين إعلامات Cron

en: Enabled
ar-eg: ممكّن

en: Encryption Key 1
ar-eg: مفتاح التشفير 1

en: Encryption Key 2
ar-eg: مفتاح التشفير 2

en: Enter License Key
ar-eg: أدخل مفتاح الترخيص

en: Enter your details below
ar-eg: أدخل التفاصيل الخاصة بك أدناه

en: Enter your username and instructions will be sent to you.
ar-eg: أدخل اسم المستخدم الخاص بك وسيتم إرسال التعليمات إليك.

en: Error Adding Mail Domain
ar-eg: خطأ في إضافة مجال البريد

en: Error Creating Web Domain
ar-eg: خطأ في إنشاء مجال الويب

en: Error Deleting Web Domain
ar-eg: خطأ في حذف مجال الويب

en: Error Disabling Notifications
ar-eg: خطأ في تعطيل الإخطارات

en: Error Enabling Notifications
ar-eg: خطأ تمكين الإخطارات

en: Error Log
ar-eg: سجل الأخطاء

en: Error Reporting
ar-eg: الإبلاغ عن الأخطاء

en: Error Updating DNS Domain
ar-eg: خطأ في تحديث مجال DNS

en: Error Updating DNS Record
ar-eg: خطأ في تحديث سجل DNS

en: Error Updating IP Address
ar-eg: خطأ في تحديث عنوان IP

en: Error Updating Mail Account
ar-eg: خطأ في تحديث حساب البريد

en: Error Updating Mail Domain
ar-eg: خطأ في تحديث مجال البريد

en: Error Updating Package
ar-eg: خطأ في تحديث الحزمة

en: Error Updating Profile
ar-eg: خطأ في تحديث ملف التعريف

en: Error Updating Server
ar-eg: خطأ في تحديث الخادم

en: Error Updating Settings
ar-eg: خطأ في تحديث الإعدادات

en: Error Updating User
ar-eg: خطأ في تحديث المستخدم

en: Error Updating Web Domain
ar-eg: خطأ في تحديث مجال الويب

en: Error: Incorrect Login.
ar-eg: خطأ: تسجيل الدخول غير صحيح.

en: Essentially Off
ar-eg: بشكل أساسي معطلة

en: Example Plugin
ar-eg: مثال البرنامج المساعد

en: Exclusions
ar-eg: الاستثناءات

en: Exit form
ar-eg: نموذج الخروج

en: Expiration
ar-eg: انتهاء الصلاحية

en: Expiration Date
ar-eg: تاريخ إنتهاء الصلاحية

en: FTP
ar-eg: بروتوكول نقل الملفات

en: FTP Account
ar-eg: حساب FTP

en: FTP Client URL
ar-eg: عنوان URL لعميل FTP

en: Failed to connect to server. Please check config.
ar-eg: فشل الاتصال بالخادم. يرجى التحقق من التكوين.

en: Fatal Error (Code: 20). Please contact support.
ar-eg: خطأ فادح (الرمز: 20). يرجى الاتصال بالدعم.

en: Feature Disabled
ar-eg: تم تعطيل الميزة

en: February
ar-eg: شهر فبراير

en: File Manager
ar-eg: مدير الملفات

en: FileSystem Disk Quota
ar-eg: حصة قرص نظام الملفات

en: Firewall
ar-eg: جدار الحماية

en: First Name
ar-eg: الاسم الاول

en: Flexible
ar-eg: مرن

en: Footer Text
ar-eg: نص التذييل

en: Forgot pwd?
ar-eg: هل نسيت كلمة المرور؟

en: Forward To
ar-eg: الي

en: Frequency
ar-eg: تكرر

en: Friday
ar-eg: يوم الجمعة

en: From Address
ar-eg: من العنوان

en: From Name
ar-eg: من الاسم

en: Full
ar-eg: ممتلئ

en: Full (Strict)
ar-eg: كامل (صارم)

en: GZip Compression Level
ar-eg: مستوى ضغط GZip

en: Generate
ar-eg: انشاء

en: Generate CSR
ar-eg: إنشاء CSR

en: Generate CSR / SSL Cert
ar-eg: إنشاء شهادة CSR / SSL

en: Get Premium License
ar-eg: احصل على رخصة مميزة

en: Go back
ar-eg: عد

en: Go to BACKUPS
ar-eg: انتقل إلى BACKUPS

en: Go to CRON JOBS
ar-eg: انتقل إلى CRON JOBS

en: Go to DASHBOARD
ar-eg: الذهاب إلى لوحة القيادة

en: Go to DATABASE
ar-eg: انتقل إلى DATABASE

en: Go to DNS
ar-eg: انتقل إلى DNS

en: Go to MAIL
ar-eg: انتقل إلى البريد

en: Go to PROFILE
ar-eg: انتقل إلى ملف التعريف

en: Go to WEB
ar-eg: انتقل إلى WEB

en: Google Analytics ID
ar-eg: معرف Google Analytics

en: Graphs
ar-eg: الرسوم البيانية

en: Hide Notifications
ar-eg: إخفاء الإخطارات

en: High
ar-eg: عالي

en: Home
ar-eg: الصفحة الرئيسية

en: Host
ar-eg: مضيف

en: Host Dashboard
ar-eg: لوحة تحكم المضيف

en: Hostname
ar-eg: اسم المضيف

en: Hosts
ar-eg: تستضيف

en: Hour
ar-eg: ساعة

en: Hourly
ar-eg: ساعيا

en: I'm Under Attack!
ar-eg: أنا تحت الهجوم!

en: IMPORTING RECORDS ...
ar-eg: استيراد السجلات ...

en: IP Address
ar-eg: عنوان IP

en: IP Addresses
ar-eg: عناوين الانترنت بروتوكول

en: IP or Value
ar-eg: IP أو القيمة

en: IPs
ar-eg: عناوين IP

en: In Megabytes
ar-eg: بالميغابايت

en: Includes folder has not been secured
ar-eg: لم يتم تأمين مجلد يتضمن

en: Interactive Timeout
ar-eg: مهلة تفاعلية

en: Interakt App ID
ar-eg: معرف تطبيق Interakt

en: Interface
ar-eg: واجهه المستخدم

en: Invalid Email Address
ar-eg: عنوان البريد الإلكتروني غير صالح

en: Invalid data entered in form.
ar-eg: تم إدخال بيانات غير صالحة في النموذج.

en: Invalid data entered in form. Please try again.
ar-eg: تم إدخال بيانات غير صالحة في النموذج. حاول مرة اخرى.

en: Issuer
ar-eg: جهة الإصدار

en: January
ar-eg: كانون الثاني

en: Job
ar-eg: مهنة

en: Joined
ar-eg: انضم

en: July
ar-eg: يوليو

en: June
ar-eg: يونيو

en: Key
ar-eg: مفتاح

en: Language
ar-eg: لغة

en: Last Name
ar-eg: الكنية

en: Leave blank for default or enter 'disabled' to disable.
ar-eg: اتركه فارغًا للإعداد الافتراضي أو أدخل "disabled" للتعطيل.

en: Leave blank or enter 'disabled' to disable.
ar-eg: اتركه فارغًا أو أدخل "disabled" للتعطيل.

en: Let's Encrypt Support
ar-eg: دعونا تشفير الدعم

en: License Key
ar-eg: مفتاح الترخيص

en: Link to Old CP Enabled
ar-eg: تم تمكين الارتباط بـ CP القديم

en: List
ar-eg: قائمة

en: List Accounts
ar-eg: قائمة الحسابات

en: List Records
ar-eg: قائمة السجلات

en: Load Average:
ar-eg: متوسط الحمل:

en: Loading
ar-eg: جار التحميل

en: Loading Dashboard
ar-eg: تحميل لوحة القيادة

en: Local Backup
ar-eg: النسخ الاحتياطي المحلي

en: Log
ar-eg: سجل

en: Log in
ar-eg: تسجيل الدخول

en: Log out
ar-eg: تسجيل خروج

en: Login
ar-eg: تسجيل الدخول

en: Login as
ar-eg: سجل دخول

en: Logout
ar-eg: تسجيل خروج

en: Low
ar-eg: منخفض

en: MAIL
ar-eg: بريد

en: Mail
ar-eg: بريد

en: Mail Accounts
ar-eg: حسابات البريد

en: Mail Data
ar-eg: بيانات البريد

en: Mail Domains
ar-eg: مجالات البريد

en: Mail Enabled
ar-eg: تم تمكين البريد

en: Mail Method
ar-eg: طريقة البريد

en: Mail Server
ar-eg: خادم البريد

en: Mail Support
ar-eg: دعم البريد

en: Manage
ar-eg: يدير

en: Manage Backups
ar-eg: إدارة النسخ الاحتياطية

en: Manage Cron Jobs
ar-eg: إدارة وظائف كرون

en: Manage DNS
ar-eg: إدارة DNS

en: Manage DNS Domain
ar-eg: إدارة مجال DNS

en: Manage DNS Domains
ar-eg: إدارة مجالات DNS

en: Manage Databases
ar-eg: إدارة قواعد البيانات

en: Manage Fail2Ban
ar-eg: إدارة Fail2Ban

en: Manage Firewall
ar-eg: إدارة جدار الحماية

en: Manage IP Addresses
ar-eg: إدارة عناوين IP

en: Manage Mail Accounts
ar-eg: إدارة حسابات البريد

en: Manage Mail Domains
ar-eg: إدارة مجالات البريد

en: Manage Packages
ar-eg: إدارة الحزم

en: Manage Users
ar-eg: ادارة المستخدمين

en: Manage Web Domains
ar-eg: إدارة مجالات الويب

en: March
ar-eg: مارس

en: Max Allowed Packet
ar-eg: أقصى حزمة مسموح بها

en: Max Connections
ar-eg: اتصالات ماكس

en: Max Execution Time
ar-eg: الحد الأقصى لوقت التنفيذ

en: Max Input Time
ar-eg: ماكس الإدخال الوقت

en: Max Length 16 Characters Including Prefix
ar-eg: الحد الأقصى للطول 16 حرفًا بما في ذلك البادئة

en: Max User Connections
ar-eg: اتصالات المستخدم القصوى

en: Maximum Number of Databases
ar-eg: الحد الأقصى لعدد قواعد البيانات

en: May
ar-eg: قد

en: Medium
ar-eg: متوسط

en: Memory
ar-eg: ذاكرة

en: Memory Limit
ar-eg: حد الذاكرة

en: Message
ar-eg: رسالة

en: Minimum 6 Characters: One uppercade letter, lowercase letter and number required.
ar-eg: الحد الأدنى 6 أحرف: حرف كبير واحد ، وحرف صغير ورقم مطلوب.

en: Minute
ar-eg: دقيقة

en: Minutes
ar-eg: الدقائق

en: Monday
ar-eg: الإثنين

en: Month
ar-eg: شهر

en: Monthly
ar-eg: شهريا

en: My Account
ar-eg: حسابي

en: MySQL Server Failed To Connect
ar-eg: فشل اتصال MySQL Server

en: MySQL Support
ar-eg: دعم MySQL

en: N/A
ar-eg: لا يوجد

en: NAT IP Association
ar-eg: جمعية NAT IP

en: Name
ar-eg: اسم

en: Nameservers
ar-eg: خوادم الأسماء

en: Navigation
ar-eg: التنقل

en: Netmask
ar-eg: قناع الشبكة

en: Network
ar-eg: شبكة الاتصال

en: New Favicon:
ar-eg: فافيكون الجديدة:

en: New Icon:
ar-eg: رمز جديد:

en: New Logo:
ar-eg: الشعار الجديد:

en: No
ar-eg: لا

en: No Authentication
ar-eg: لا مصادقة

en: No Encryption
ar-eg: لا يوجد تشفير

en: No Notifications
ar-eg: لا إشعارات

en: None
ar-eg: لا يوجد

en: Normal Password
ar-eg: كلمة المرور العادية

en: Not After
ar-eg: ليس بعد

en: Not Backed Up
ar-eg: لا احتياطيا

en: Not Before
ar-eg: ليس قبل

en: Not Provided
ar-eg: غير مزود

en: Notification System Disabled. Please enable the notification system from the VWI settings menu to send notifications.
ar-eg: تم تعطيل نظام الإعلام. يرجى تمكين نظام الإعلام من قائمة إعدادات VWI لإرسال الإخطارات.

en: Notification System Enabled
ar-eg: تم تفعيل نظام الإعلام

en: Notifications
ar-eg: إشعارات

en: November
ar-eg: شهر نوفمبر

en: OUTDATED
ar-eg: عفا عليها الزمن

en: October
ar-eg: اكتوبر

en: Off
ar-eg: إيقاف

en: On
ar-eg: على

en: One Or More Email Addresses
ar-eg: عنوان بريد إلكتروني واحد أو أكثر

en: One or more email addresses
ar-eg: عنوان بريد إلكتروني واحد أو أكثر

en: Optional
ar-eg: اختياري

en: Optional Integrations
ar-eg: عمليات الدمج الاختيارية

en: Optional Links
ar-eg: روابط اختيارية

en: Orange
ar-eg: البرتقالي

en: Order
ar-eg: طلب

en: Organization
ar-eg: منظمة

en: Owner
ar-eg: صاحب

en: PHP Mail
ar-eg: بريد PHP

en: PHP Mail Enabled
ar-eg: تم تمكين بريد PHP

en: PROCESSING ...
ar-eg: معالجة ...

en: Package
ar-eg: صفقة

en: Package Name
ar-eg: اسم الحزمة

en: Packages
ar-eg: الحزم

en: Packages are incompatible with API Key Authentication.
ar-eg: الحزم غير متوافقة مع مصادقة مفتاح API.

en: Parent
ar-eg: الأبوين

en: Password
ar-eg: كلمه السر

en: Passwords do not match
ar-eg: كلمة المرور غير مطابقة

en: Path
ar-eg: مسار

en: Per Domain
ar-eg: لكل مجال

en: Plan
ar-eg: خطة

en: Please confirm action.
ar-eg: يرجى تأكيد الإجراء.

en: Please fill out all sections of the form.
ar-eg: يرجى ملء جميع أقسام النموذج.

en: Please try again later or contact support.
ar-eg: يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا أو الاتصال بالدعم.

en: Please try again or contact support.
ar-eg: يرجى المحاولة مرة أخرى أو الاتصال بالدعم.

en: Please try again.
ar-eg: حاول مرة اخرى.

en: Plugin installation will run in background.
ar-eg: سيتم تشغيل تثبيت المكون الإضافي في الخلفية.

en: Plugins
ar-eg: الإضافات

en: Port
ar-eg: ميناء

en: Post Max Size
ar-eg: حجم النشر الأقصى

en: PostgreSQL Support
ar-eg: دعم PostgreSQL

en: Primary Color (Header, Active Buttons / Text, Etc.)
ar-eg: اللون الأساسي (الرأس ، الأزرار / النص النشط ، إلخ)

en: Priority
ar-eg: أفضلية

en: Process
ar-eg: معالجة

en: Process Error (Code: 18). Please contact support.
ar-eg: خطأ في العملية (الرمز: 18). يرجى الاتصال بالدعم.

en: Process Error (Code: 19). Please contact support.
ar-eg: خطأ في العملية (الرمز: 19). يرجى الاتصال بالدعم.

en: Processing
ar-eg: معالجة

en: Profile Page Enabled
ar-eg: تم تمكين صفحة الملف الشخصي

en: Protocol
ar-eg: بروتوكول

en: Proxy
ar-eg: الوكيل

en: Proxy Connect Timeout
ar-eg: مهلة اتصال الوكيل

en: Proxy Extensions
ar-eg: ملحقات الوكيل

en: Proxy Read Timeout
ar-eg: مهلة قراءة الوكيل

en: Proxy Send Timeout
ar-eg: مهلة إرسال الوكيل

en: Proxy Server
ar-eg: مخدم بروكسي

en: Proxy Support
ar-eg: دعم الوكيل

en: Proxy Template
ar-eg: قالب الوكيل

en: Pub Key
ar-eg: مفتاح الحانة

en: Purple
ar-eg: أرجواني

en: Quota
ar-eg: حصة نسبية

en: RECORD
ar-eg: سجل

en: RECORDS
ar-eg: المحاضر

en: RRD Graphs
ar-eg: الرسوم البيانية RRD

en: Ranges are acceptable
ar-eg: النطاقات مقبولة

en: Rebuild Account
ar-eg: إعادة بناء الحساب

en: Rebuild Cron
ar-eg: إعادة بناء كرون

en: Rebuild DB
ar-eg: إعادة بناء DB

en: Rebuild DNS
ar-eg: إعادة إنشاء DNS

en: Rebuild Mail
ar-eg: إعادة بناء البريد

en: Rebuild Web
ar-eg: إعادة بناء الويب

en: Recommended 134x24px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
ar-eg: 134x24px الموصى به. png أو .gif. (يُسمح باستخدام ملفات .png و .gif و .jpg و. jpeg بسعة تصل إلى 1 ميغابايت.)

en: Recommended 32x32px .ico
ar-eg: موصى به 32x32px .ico

en: Recommended 40x40px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
ar-eg: يُوصى باستخدام 40x40px .png أو .gif. (يُسمح باستخدام ملفات .png و .gif و .jpg و. jpeg بسعة تصل إلى 1 ميغابايت.)

en: Record
ar-eg: سجل

en: Records
ar-eg: السجلات

en: Recover Password
ar-eg: إستعادة كلمة المرور

en: Register
ar-eg: تسجيل

en: Registrations Enabled
ar-eg: التسجيلات ممكّنة

en: Release
ar-eg: إطلاق سراح

en: Remove One
ar-eg: إزالة واحدة

en: Reseller Role
ar-eg: دور الموزع

en: Reset
ar-eg: إعادة تعيين

en: Reset to Defaults
ar-eg: إعادة إلى الإعدادات الافتراضية

en: Restart
ar-eg: اعادة البدء

en: Restart System?
ar-eg: إعادة تشغيل النظام؟

en: Restore
ar-eg: استعادة

en: Restore All
ar-eg: استعادة كل

en: Restore Scheduled!
ar-eg: تمت جدولة الاستعادة!

en: Restrict users so that they cannot use SSH and access only their home directory. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
ar-eg: تقييد المستخدمين بحيث لا يمكنهم استخدام SSH والوصول إلى الدليل الرئيسي فقط. هذه وحدة تجارية ، ستحتاج إلى شراء مفتاح الترخيص لتمكينها.

en: Result
ar-eg: نتيجة

en: Rule
ar-eg: قاعدة

en: Rules
ar-eg: قواعد

en: Run Command
ar-eg: الأمر Run

en: Runtime
ar-eg: مدة العرض

en: SMTP Encryption
ar-eg: تشفير SMTP

en: SMTP Host
ar-eg: مضيف SMTP

en: SMTP Password
ar-eg: كلمة مرور SMTP

en: SMTP Port
ar-eg: منفذ SMTP

en: SMTP Username
ar-eg: اسم مستخدم SMTP

en: SOA (Start of Authority)
ar-eg: SOA (بداية السلطة)

en: SSH Access
ar-eg: وصول SSH

en: SSL Certificate
ar-eg: شهادة SSL

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
ar-eg: مرجع مصدق SSL / متوسط

en: SSL Directory
ar-eg: دليل SSL

en: SSL Domains
ar-eg: نطاقات SSL

en: SSL Key
ar-eg: مفتاح SSL

en: SSL Setting
ar-eg: إعداد SSL

en: SSL Support
ar-eg: دعم SSL

en: STATUS
ar-eg: الحالة

en: SUSPENDED
ar-eg: معلق

en: Saturday
ar-eg: يوم السبت

en: Save
ar-eg: حفظ

en: Save Form
ar-eg: حفظ النموذج

en: Schedule
ar-eg: جدول

en: Search
ar-eg: بحث

en: Search Results
ar-eg: نتائج البحث

en: Search...
ar-eg: بحث...

en: Secondary Color (Buttons / Text)
ar-eg: اللون الثانوي (أزرار / نص)

en: Security Level
ar-eg: مستوى الأمان

en: Send Credentials To Email
ar-eg: إرسال أوراق الاعتماد إلى البريد الإلكتروني

en: Send FTP Credentials to Email:
ar-eg: إرسال بيانات اعتماد FTP إلى البريد الإلكتروني:

en: Send Notification
ar-eg: إرسال إشعار

en: Send Notifications
ar-eg: إرسال الإخطارات

en: Send Timeout
ar-eg: إرسال مهلة

en: Send To:
ar-eg: ارسل إلى:

en: September
ar-eg: سبتمبر

en: Serial
ar-eg: مسلسل

en: Server
ar-eg: الخادم

en: Server Configuration
ar-eg: تكوين الخادم

en: Server Error (Code: 13). Please contact support.
ar-eg: خطأ في الخادم (الرمز: 13). يرجى الاتصال بالدعم.

en: Server Error (Code: 14). Please contact support.
ar-eg: خطأ في الخادم (الرمز: 14). يرجى الاتصال بالدعم.

en: Server Error (Code: 16). Please contact support.
ar-eg: خطأ في الخادم (الرمز: 16). يرجى الاتصال بالدعم.

en: Server Error (Code: 17). Please contact support.
ar-eg: خطأ في الخادم (الرمز: 17). يرجى الاتصال بالدعم.

en: Server Status
ar-eg: حالة الملقم

en: Server Timezone
ar-eg: المنطقة الزمنية للخادم

en: Server or form error (Code: 3). Please contact support.
ar-eg: خطأ في الخادم أو النموذج (الرمز: 3). يرجى الاتصال بالدعم.

en: Settings
ar-eg: الإعدادات

en: Shared
ar-eg: مشترك

en: Shortcuts
ar-eg: اختصارات

en: Show
ar-eg: تبين

en: Sign In to
ar-eg: تسجيل الدخول إلى

en: Sign Up
ar-eg: سجل

en: Sign in
ar-eg: تسجيل الدخول

en: Sign up for
ar-eg: اشتراك في

en: Signature
ar-eg: التوقيع

en: Site Name
ar-eg: اسم الموقع

en: Size
ar-eg: بحجم

en: Softaculous
ar-eg: رقيق

en: Softaculous Enabled
ar-eg: تم تمكين Softaculous

en: Softaculous is a great Auto Installer having 426 great scripts, 1115 PHP Classes and we are still adding more. Softaculous is ideal for Web Hosting companies and it could give a significant boost to your sales. These scripts cover most of the uses a customer could ever have. We have covered a wide array of Categories so that everyone could find the required script one would need to power their Web Site.
ar-eg: Softaculous هو مثبت تلقائي رائع يحتوي على 426 نصًا رائعًا ، و 1115 فئة PHP وما زلنا نضيف المزيد. Softaculous مثالي لشركات استضافة المواقع ويمكن أن يعطي دفعة كبيرة لمبيعاتك. تغطي هذه البرامج النصية معظم الاستخدامات التي يمكن للعميل استخدامها على الإطلاق. لقد قمنا بتغطية مجموعة واسعة من الفئات حتى يتمكن الجميع من العثور على البرنامج النصي المطلوب الذي يحتاجه المرء لتشغيل موقع الويب الخاص بهم.

en: Start
ar-eg: بداية

en: State / Province
ar-eg: الولاية / المقاطعة

en: Statistics
ar-eg: الإحصاء

en: Statistics Authorization
ar-eg: تفويض الإحصائيات

en: Stats
ar-eg: الإحصائيات

en: Status
ar-eg: الحالة

en: Stop
ar-eg: قف

en: Subject
ar-eg: موضوع

en: Submit
ar-eg: إرسال

en: Successfully Created!
ar-eg: تم إنشاؤه بنجاح!

en: Successfully Deleted!
ar-eg: تم الحذف بنجاح!

en: Successfully Updated!
ar-eg: تم التحديث بنجاح!

en: Successfully updated!
ar-eg: تم التحديث بنجاح!

en: Sunday
ar-eg: الأحد

en: Support
ar-eg: الدعم

en: Support URL
ar-eg: عنوان URL للدعم

en: Suspend
ar-eg: تعليق

en: Suspend Cron Job
ar-eg: تعليق وظيفة كرون

en: Suspend DNS Domain
ar-eg: تعليق مجال DNS

en: Suspend Database
ar-eg: تعليق قاعدة البيانات

en: Suspend Mail Account
ar-eg: تعليق حساب البريد

en: Suspend Mail Domain
ar-eg: تعليق مجال البريد

en: Suspend Rule
ar-eg: تعليق القاعدة

en: Suspend Web Domain
ar-eg: تعليق مجال الويب

en: Suspended
ar-eg: معلق

en: System Error (Code: 12). Please contact support.
ar-eg: خطأ في النظام (الرمز: 12). يرجى الاتصال بالدعم.

en: System Error (Code: 15). Please contact support.
ar-eg: خطأ في النظام (الرمز: 15). يرجى الاتصال بالدعم.

en: TTL (Time To Live)
ar-eg: TTL (مدة البقاء)

en: TTL (Time-To-Live)
ar-eg: TTL (مدة البقاء)

en: Template
ar-eg: قالب

en: Theme
ar-eg: موضوع

en: This is an example plugin.
ar-eg: هذا مثال البرنامج المساعد.

en: Thursday
ar-eg: الخميس

en: Time
ar-eg: زمن

en: Timezone
ar-eg: وحدة زمنية

en: Title
ar-eg: عنوان

en: Total Disk Space
ar-eg: إجمالي مساحة القرص

en: Tuesday
ar-eg: الثلاثاء

en: Type
ar-eg: اكتب

en: Type directory name, one per line. To exlude all dirs use *
ar-eg: اكتب اسم الدليل ، واحد لكل سطر. لاستبعاد جميع الأقران استخدم *

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific accounts use following format: domain.com:info:support:postmaster
ar-eg: اكتب اسم المجال ، واحد لكل سطر. لاستبعاد جميع المجالات استخدم *. لاستبعاد حسابات معينة ، استخدم التنسيق التالي: domain.com:info:support:postmaster

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific directories use the following format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp
ar-eg: اكتب اسم المجال ، واحد لكل سطر. لاستبعاد جميع المجالات استخدم *. لاستبعاد أدلة محددة ، استخدم التنسيق التالي: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp

en: Type full database name, one per line. To exclude all databases use *
ar-eg: اكتب اسم قاعدة البيانات بالكامل ، واحد لكل سطر. لاستبعاد جميع قواعد البيانات ، استخدم *

en: UPDATING NS ...
ar-eg: تحديث NS ...

en: UPDATING SETTINGS ...
ar-eg: تحديث الإعدادات ...

en: USER
ar-eg: المستعمل

en: Unavailable
ar-eg: غير متوفره

en: Unit
ar-eg: وحدة

en: Unlimited
ar-eg: غير محدود

en: Unsuspend
ar-eg: غير معلقة

en: Unsuspend Database
ar-eg: قاعدة بيانات Unsuspend

en: Unsuspend Mail Account
ar-eg: حساب البريد غير المعلق

en: Unsuspend Rule
ar-eg: قاعدة غير معلقة

en: Update
ar-eg: تحديث

en: Update Account
ar-eg: تحديث الحساب

en: Update All
ar-eg: تحديث الجميع

en: Update Counters
ar-eg: تحديث العدادات

en: Update Cron
ar-eg: تحديث Cron

en: Update Database
ar-eg: تحديث قاعدة البيانات

en: Update Domain
ar-eg: تحديث المجال

en: Update IP
ar-eg: تحديث IP

en: Update Package
ar-eg: حزمة التحديث

en: Update Profile
ar-eg: تحديث الملف

en: Update Record
ar-eg: سجل التحديث

en: Update Rule
ar-eg: تحديث القاعدة

en: Update Settings
ar-eg: إعدادات التحديث

en: Update User
ar-eg: تحديث المستخدم

en: Updates
ar-eg: التحديثات

en: Upload Max Filesize
ar-eg: تحميل ماكس حجم الملف

en: Uptime
ar-eg: مدة التشغيل

en: Uptime:
ar-eg: مدة التشغيل:

en: Use Domain Hostname
ar-eg: استخدم اسم مضيف المجال

en: Use Local-Part
ar-eg: استخدم الجزء المحلي

en: Use Server Hostname
ar-eg: استخدم اسم مضيف الخادم

en: User
ar-eg: المستعمل

en: User Dir
ar-eg: مستخدم دير

en: User Directories
ar-eg: دلائل المستخدم

en: User Log
ar-eg: سجل المستخدم

en: User Stats
ar-eg: إحصائيات المستخدم

en: Username
ar-eg: اسم المستخدم

en: Username / Password
ar-eg: اسم المستخدم كلمة المرور

en: Users
ar-eg: المستخدمون

en: VWI Branding in Footer
ar-eg: VWI العلامة التجارية في تذييل

en: Value
ar-eg: القيمة

en: Version
ar-eg: الإصدار

en: Vesta API Key
ar-eg: مفتاح Vesta API

en: Vesta Admin Password
ar-eg: كلمة مرور مدير فيستا

en: Vesta Admin Username
ar-eg: اسم مستخدم Vesta Admin

en: Vesta Control Panel Plugins
ar-eg: الإضافات لوحة التحكم فيستا

en: Vesta Host Address
ar-eg: عنوان المضيف فيستا

en: Vesta Port
ar-eg: ميناء فيستا

en: Vesta Web Interface
ar-eg: واجهة الويب فيستا

en: VestaCP Host URL or IP Address
ar-eg: عنوان URL لمضيف VestaCP أو عنوان IP

en: View Configuration / MySQL
ar-eg: عرض التكوين / MySQL

en: View Configuration / NGINX
ar-eg: عرض التكوين / NGINX

en: View Configuration / PHP
ar-eg: عرض التكوين / PHP

en: View Logs
ar-eg: عرض السجلات

en: View Stats
ar-eg: عرض احصائيات

en: Wait Timeout
ar-eg: مهلة الانتظار

en: Warnings Enabled
ar-eg: تم تمكين التحذيرات

en: Web
ar-eg: الويب

en: Web
ar-eg: الويب

en: Web Aliases
ar-eg: الأسماء المستعارة للويب

en: Web Data
ar-eg: بيانات الويب

en: Web Domains
ar-eg: مجالات الويب

en: Web Enabled
ar-eg: تم تمكين الويب

en: Web Server
ar-eg: قاعدة بيانات للانترنت

en: Web Statistics
ar-eg: إحصائيات الويب

en: Web Template
ar-eg: قالب ويب

en: Webmail
ar-eg: بريد الويب

en: Webmail URL
ar-eg: URL بريد الويب

en: Wednesday
ar-eg: الأربعاء

en: Weekly
ar-eg: أسبوعي

en: Worker Connections
ar-eg: اتصالات العمال

en: Worker Processes
ar-eg: عمليات العمال

en: Yearly
ar-eg: سنوي

en: Yes
ar-eg: نعم

en: Yes, delete it!
ar-eg: نعم ، احذفه!

en: You won't be able to revert this!
ar-eg: لن تتمكن من التراجع عن هذا!

en: auth method
ar-eg: طريقة المصادقة

en: ban for IP
ar-eg: حظر IP

en: by Carter Roeser
ar-eg: كارتر رويسر

en: days
ar-eg: أيام

en: every
ar-eg: كل

en: every day
ar-eg: كل يوم

en: every even day
ar-eg: كل يوم

en: every even month
ar-eg: كل شهر

en: every hour
ar-eg: كل ساعة

en: every minute
ar-eg: كل دقيقة

en: every month
ar-eg: كل شهر

en: every odd day
ar-eg: كل يوم غريب

en: every odd month
ar-eg: كل شهر غريب

en: every two hours
ar-eg: كل ساعتين

en: every two minutes
ar-eg: كل دقيقتين

en: hostname
ar-eg: اسم المضيف

en: hours
ar-eg: ساعات

en: phpMyAdmin URL
ar-eg: عنوان URL لـ phpMyAdmin

en: phpPgAdmin URL
ar-eg: عنوان URL لـ phpPgAdmin

en: port
ar-eg: ميناء

en: security
ar-eg: الأمان

en: updated
ar-eg: محدث

en: weekdays (5 days)
ar-eg: أيام الأسبوع (5 أيام)

en: weekend (2 days)
ar-eg: عطلة نهاية الأسبوع (يومان)
