Vesta Web Interface - en to ro translation catalogue (694 entries)

en: 2 to 28 Characters A-Z, 0-9, '-' '.' and '_' Only.
ro: 2 până la 28 de caractere A-Z, 0-9, '-' '.' si doar.

en: 2 to 28 Letters Only. Apostrophes and hyphens allowed.
ro: 2 - 28 Numai scrisori. Apostrofele și cratima sunt permise.

en: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) is a payment facilitator for goods and services provided by vestacp.com.
ro: 2Checkout.com Inc. (Ohio, SUA) este un facilitator de plăți pentru bunurile și serviciile furnizate de vestacp.com.

en: ACCOUNTS
ro: CONTURI

en: ADDING DOMAIN ...
ro: ADAUGĂ DOMINUL ...

en: ALIASES
ro: pseudonime

en: API Key
ro: Cheie API

en: API Method
ro: Metoda API

en: Access Log
ro: Jurnal de acces

en: Account
ro: Cont

en: Account Details
ro: Detalii cont

en: Account Setting
ro: Setarea cont

en: Account Settings
ro: Setările contului

en: Account already exists under same username.
ro: Contul există deja sub același nume de utilizator.

en: Account has been successfully created!
ro: Contul a fost creat cu succes!

en: Accounts
ro: Conturi

en: Action
ro: Acțiune

en: Active
ro: Activ

en: Add
ro: Adăuga

en: Add
ro: Adăuga

en: Add Account
ro: Adaugă cont

en: Add Accounts
ro: Adăugați Conturi

en: Add Ban
ro: Adăugați Ban

en: Add Banned IP
ro: Adăugați IP interzis

en: Add Cron
ro: Adăugați Cron

en: Add Cron Job
ro: Adăugați Cron Job

en: Add DNS
ro: Adăugați DNS

en: Add DNS Domain
ro: Adăugați domeniu DNS

en: Add DNS Record
ro: Adăugați înregistrarea DNS

en: Add Database
ro: Adăugați baza de date

en: Add Domain
ro: Adaugă domeniu

en: Add Firewall Rule
ro: Adăugați regulile pentru firewall

en: Add IP
ro: Adăugați IP

en: Add IP Address
ro: Adăugați adresa IP

en: Add Mail
ro: Adăugați e-mail

en: Add Mail Account
ro: Adăugare cont poștal

en: Add Mail Domain
ro: Adăugați Domeniul Mail

en: Add New object
ro: Adăugați obiect nou

en: Add One
ro: Adauga unu

en: Add Package
ro: Adaugă pachet

en: Add Record
ro: Adaugă înregistrare

en: Add Rule
ro: Adăugați regula

en: Add User
ro: Adăugați utilizator

en: Adding & editing custom SSL certificates and backup exclusions does not Work with API key. Features will be disabled.
ro: Adăugarea și editarea certificatelor SSL personalizate și a excluderilor de rezervă nu funcționează cu cheia API. Funcțiile vor fi dezactivate.

en: Additional FTP
ro: FTP suplimentar

en: Address
ro: Abordare

en: Admin Only
ro: Doar administrator

en: Admin Panel Enabled
ro: Panou de administrare activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Advanced Options
ro: Opțiuni avansate

en: Aliases
ro: Pseudonime

en: All Users
ro: Toți utilizatorii

en: Already have an account?
ro: ai deja un cont?

en: AntiSpam Support
ro: Asistență anti-spam

en: AntiVirus Support
ro: Asistență antivirus

en: Antispam
ro: Anti spam

en: Apps
ro: Aplicații

en: April
ro: Aprilie

en: Assigned Domain
ro: Domeniul atribuit

en: Assigned User
ro: Utilizator alocat

en: Authentication Enabled
ro: Activare autentificare

en: Authentication Settings
ro: Setări de autentificare

en: Autoreply
ro: Răspuns automat

en: Autoupdate
ro: Actualizare automată

en: BACKUPS
ro: Copiile de rezervă

en: BANDWIDTH
ro: BANDA

en: Back
ro: Înapoi

en: Backed Up
ro: Susținut

en: Backend
ro: backend

en: Backend Server
ro: Server Backend

en: Backend Template
ro: Șablon Backend

en: Backup Exclusions are incompatible with API Key Authentication.
ro: Excluderile de rezervă sunt incompatibile cu autentificarea cheii API.

en: Backup Name
ro: Nume copie de rezervă

en: Backup Scheduled!
ro: Backup programat!

en: Backups
ro: Copiile de rezervă

en: Backups Enabled
ro: Copii de rezervă activate

en: Ban
ro: Interzice

en: Bandwidth
ro: Lățime de bandă

en: Banned IPs
ro: IP-uri interzise

en: Blue
ro: Albastru

en: Browse, copy, edit, view, and retrieve all of your web domain files using fully featured File Manager. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
ro: Căutați, copiați, editați, vizualizați și regăsiți toate fișierele dvs. de domeniu web folosind Manager de fișiere complet prezentat. Acesta este un modul comercial, ar trebui să achiziționați cheia de licență pentru a-l activa.

en: Buy License $3/Month
ro: Cumpără licență 3 USD / lună

en: Buy License $5/Month
ro: Cumpără licență 5 USD / lună

en: Buy Lifetime License $18
ro: Cumpărați licența de viață 18 USD

en: Buy Lifetime License $50
ro: Cumpărați licența de viață 50 USD

en: CHECKING DOMAIN ...
ro: VERIFICAREA DOMENIULUI ...

en: CIDR format is supported
ro: Formatul CIDR este acceptat

en: CPU
ro: Procesor

en: CREATED
ro: CREATĂ

en: CRON JOBS
ro: JOCURI CRONICE

en: CatchAll
ro: Prindele pe toate

en: Catchall Email
ro: E-mail Catchall

en: Character Set
ro: Set de caractere

en: Charset
ro: charset

en: Choose whether or not the admin should go to the admin panel or home after login.
ro: Alegeți dacă administratorul trebuie să meargă sau nu la panoul de administrare sau acasă după autentificare.

en: City / Locality
ro: Oraș / Localitate

en: Client Max Body Size
ro: Dimensiunea maximă a corpului pentru client

en: Cloudflare API Key
ro: Cheia API Cloudflare

en: Cloudflare Account Email Address
ro: Adresa de e-mail a contului Cloudflare

en: Cloudflare Disabled
ro: Cloudflare dezactivat

en: Cloudflare Disabled!
ro: Cloudflare dezactivat!

en: Cloudflare Enabled!
ro: Cloudflare activat!

en: Cloudflare Level
ro: Nivelul incendiilor

en: Cloudflare Proxy
ro: Proxy Cloudflare

en: Cloudflare SSL
ro: SSL Cloudflare

en: Cloudflare Support
ro: Asistență Cloudflare

en: Cloudflare Unavailable
ro: Cloudflare Indisponibil

en: Comma seperated list of installed plugins.
ro: Lista separată de virgule a pluginurilor instalate.

en: Command
ro: Comanda

en: Comment
ro: cometariu

en: Compression Level
ro: Nivelul compresiei

en: Configure
ro: Configurare

en: Configure Backup
ro: Configurați Backup

en: Configure Backup Exclusions
ro: Configurați excluderile de rezervă

en: Configure PHP
ro: Configurați PHP

en: Configure Restore
ro: Configurare Restaurare

en: Configure Server
ro: Configurați serverul

en: Confirm
ro: A confirma

en: Confirm Pass
ro: Confirmați trecerea

en: Confirm Password
ro: Confirmă parola

en: Control Panel
ro: Panou de control

en: Control Panel v1
ro: Panoul de control v1

en: Country
ro: Țară

en: Created
ro: Creată

en: Cron
ro: cron

en: Cron Enabled
ro: Cron activat

en: Cron Generator
ro: Generator Cron

en: Current Favicon:
ro: Favicon curent:

en: Current Icon:
ro: Pictograma curentă:

en: Current Logo:
ro: Logo-ul curent:

en: Current Number of Databases
ro: Numărul curent de baze de date

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom Footer
ro: Footer personalizat

en: Custom SSL Certificates are incompatible with API Key Authentication.
ro: Certificatele SSL personalizate sunt incompatibile cu autentificarea cheii API.

en: Custom Theme Colors
ro: Culori personalizate cu temă

en: DATABASE
ro: BAZĂ DE DATE

en: DATABASES
ro: BAZE DE DATE

en: DELETING CLOUDFLARE ...
ro: Ștergerea CLOUDFLARE ...

en: DISK
ro: DISC

en: DKIM Support
ro: Suport DKIM

en: DNS Cluster
ro: Cluster DNS

en: DNS Domains
ro: Domenii DNS

en: DNS Enabled
ro: Activare DNS

en: DNS Records
ro: Înregistrări DNS

en: DNS Server
ro: Server DNS

en: DNS Support
ro: Asistență DNS

en: DNS Template
ro: Șablon DNS

en: DOMAIN
ro: DOMENIU

en: DOMAINS
ro: DOMENIILE

en: Daily
ro: Zilnic

en: Dark
ro: Întuneric

en: Dashboard
ro: Tablou de bord

en: Data
ro: Date

en: Database
ro: Bază de date

en: Database Enabled
ro: Baza de date activată

en: Database Error
ro: Eroare bază de date

en: Database Error:
ro: Eroare bază de date:

en: Databases
ro: Baze de date

en: Date
ro: Data

en: Day
ro: Zi

en: Day of Week
ro: Zi a săptămânii

en: December
ro: decembrie

en: Default
ro: Mod implicit

en: Default Language
ro: Limba implicita

en: Default Nameservers
ro: Numele implicite ale utilizatorilor de nume

en: Default To Admin
ro: Implicit la Admin

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete Backup
ro: Ștergeți Backup

en: Delete Cron Job
ro: Ștergeți Cron Job

en: Delete DNS
ro: Ștergeți DNS

en: Delete DNS Domain
ro: Șterge Domeniul DNS

en: Delete DNS Record
ro: Ștergeți înregistrarea DNS

en: Delete DNS Record?
ro: Ștergeți înregistrarea DNS?

en: Delete Database
ro: Ștergeți baza de date

en: Delete Domain
ro: Ștergeți Domeniul

en: Delete IP Address
ro: Ștergeți adresa IP

en: Delete Mail
ro: Ștergeți e-mail

en: Delete Mail Account
ro: Ștergeți contul de e-mail

en: Delete Mail Domain
ro: Ștergeți Domeniul Mail

en: Delete Rule
ro: Ștergeți regula

en: Delete Web Domain
ro: Ștergeți Domeniul Web

en: Delete package:
ro: Șterge pachetul:

en: Descriptor
ro: descriptor

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Directories
ro: Directoare

en: Directory
ro: Director

en: Disable
ro: Dezactivați

en: Disable
ro: Dezactivați

en: Disable Cloudflare
ro: Dezactivează Cloudflare

en: Disable Cron
ro: Dezactivează Cron

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disk
ro: Disc

en: Disk Quota
ro: Cota de disc

en: Disk Quota Used
ro: Cota de disc folosit

en: Disk Space
ro: Spatiu pe disc

en: Disk Usage
ro: Utilizarea discului

en: Disk Usage Breakdown
ro: Defalcarea utilizării discului

en: Display Errors
ro: Erori de afișare

en: Display messages for installation warnings and connection errors.
ro: Afișați mesaje pentru avertizări de instalare și erori de conexiune.

en: Display/Close shortcuts
ro: Comenzile rapide pentru afișare / închidere

en: Domain
ro: Domeniu

en: Domain Name
ro: Numele domeniului

en: Domains
ro: domenii

en: Don't Store Forwarded Mail
ro: Nu stocați corespondența trimisă

en: Don't have an account?
ro: Nu aveți cont?

en: Download
ro: Descarca

en: Download Accesslog
ro: Descărcați Accesslog

en: Download Errorlog
ro: Descărcați Errorlog

en: Drop
ro: cădere brusca

en: EXPORTING RECORDS ...
ro: EXPORTAREA RECORDELOR ...

en: Edit
ro: Editați | ×

en: Edit Cron Job
ro: Editați Job Cron

en: Edit DNS Domain
ro: Editează Domeniul DNS

en: Edit DNS Record
ro: Editează înregistrarea DNS

en: Edit Database
ro: Editează baza de date

en: Edit Firewall Rule
ro: Editați regula firewallului

en: Edit IP Address
ro: Editați adresa IP

en: Edit Mail Account
ro: Editați contul de e-mail

en: Edit Mail Domain
ro: Editează Domeniul Mail

en: Edit Package
ro: Modifica pachetul

en: Edit Panel Settings
ro: Editați Setările panoului

en: Edit User
ro: Editare utilizator

en: Edit Web Domain
ro: Editează Domeniul Web

en: Email
ro: E-mail

en: Email Addresses
ro: Adrese de email

en: Email Addresss
ro: Adrese de e-mail

en: Enable
ro: Permite

en: Enable
ro: Permite

en: Enable / Disable Sections
ro: Activați / Dezactivați secțiunile

en: Enable Cloudflare
ro: Activați Cloudflare

en: Enable Cron
ro: Activați Cron

en: Enable Cron Notifications
ro: Activați notificările Cron

en: Enabled
ro: Activat

en: Encryption Key 1
ro: Cheia de criptare 1

en: Encryption Key 2
ro: Cheia de criptare 2

en: Enter License Key
ro: Introduceți cheia de licență

en: Enter your details below
ro: Introdu mai jos detaliile tale

en: Enter your username and instructions will be sent to you.
ro: Introduceți numele dvs. de utilizator și vă vor fi trimise instrucțiuni.

en: Error Adding Mail Domain
ro: Eroare la adăugarea domeniului de e-mail

en: Error Creating Web Domain
ro: Eroare la crearea domeniului web

en: Error Deleting Web Domain
ro: Eroare la ștergerea domeniului web

en: Error Disabling Notifications
ro: Eroare dezactivare notificări

en: Error Enabling Notifications
ro: Eroare la activarea notificărilor

en: Error Log
ro: Jurnal de erori

en: Error Reporting
ro: Raportarea erorii

en: Error Updating DNS Domain
ro: Eroare la actualizarea domeniului DNS

en: Error Updating DNS Record
ro: Eroare la actualizarea înregistrării DNS

en: Error Updating IP Address
ro: Eroare la actualizarea adresei IP

en: Error Updating Mail Account
ro: Eroare la actualizarea contului de e-mail

en: Error Updating Mail Domain
ro: Eroare la actualizarea domeniului de e-mail

en: Error Updating Package
ro: Eroare la actualizarea pachetului

en: Error Updating Profile
ro: Eroare la actualizarea profilului

en: Error Updating Server
ro: Eroare la actualizarea serverului

en: Error Updating Settings
ro: Eroare la actualizarea setărilor

en: Error Updating User
ro: Eroare la actualizarea utilizatorului

en: Error Updating Web Domain
ro: Eroare la actualizarea domeniului web

en: Error: Incorrect Login.
ro: Eroare: autentificare incorectă.

en: Essentially Off
ro: În mod esențial oprit

en: Example Plugin
ro: Exemplu plugin

en: Exclusions
ro: excluderi

en: Exit form
ro: Formular de ieșire

en: Expiration
ro: Expirare

en: Expiration Date
ro: Data expirării

en: FTP Account
ro: Cont FTP

en: FTP Client URL
ro: Adresa URL a clientului FTP

en: Fail2Ban
ro: fail2ban

en: Failed to connect to server. Please check config.
ro: Conectare eșuată la server. Vă rugăm să verificați configurare.

en: Fatal Error (Code: 20). Please contact support.
ro: Eroare fatală (Cod: 20). Vă rugăm să contactați asistența.

en: Feature Disabled
ro: Funcție dezactivată

en: February
ro: februarie

en: File Manager
ro: Manager de fișiere

en: FileSystem Disk Quota
ro: Cota de disc FileSystem

en: First Name
ro: Nume

en: Flexible
ro: Flexibil

en: Footer Text
ro: Text de subsol

en: Forgot pwd?
ro: Am uitat pwd?

en: Forward To
ro: Transmite

en: Frequency
ro: Frecvență

en: Friday
ro: vineri

en: From Address
ro: Din adresă

en: From Name
ro: Din Nume

en: Full
ro: Deplin

en: Full (Strict)
ro: Complet (strict)

en: GZip
ro: gzip

en: GZip Compression Level
ro: Nivelul de compresie GZip

en: Generate
ro: Genera

en: Generate CSR
ro: Generați CSR

en: Generate CSR / SSL Cert
ro: Generați CSR / SSL Cert

en: Get Premium License
ro: Obțineți licență premium

en: Go back
ro: Întoarce-te

en: Go to BACKUPS
ro: Accesați BACKUPS

en: Go to CRON JOBS
ro: Accesați CRON JOBS

en: Go to DASHBOARD
ro: Accesați DASHBOARD

en: Go to DATABASE
ro: Accesați DATABASE

en: Go to DNS
ro: Accesați DNS

en: Go to MAIL
ro: Accesați MAIL

en: Go to PROFILE
ro: Mergi la profil

en: Go to WEB
ro: Accesați WEB

en: Google Analytics ID
ro: ID Google Analytics

en: Graphs
ro: Grafice

en: Hide Notifications
ro: Ascundeți notificările

en: High
ro: Înalt

en: Home
ro: Acasă

en: Host
ro: Gazdă

en: Host Dashboard
ro: Tabloul de bord gazdă

en: Hostname
ro: Numele gazdei

en: Hosts
ro: gazdele

en: Hour
ro: Ora

en: Hourly
ro: ore

en: I'm Under Attack!
ro: Sunt sub atac!

en: IMPORTING RECORDS ...
ro: IMPORTAREA RECORDELOR ...

en: IP Address
ro: Adresa IP

en: IP Addresses
ro: Adrese IP

en: IP or Value
ro: IP sau valoare

en: IPs
ro: IP-uri

en: In Megabytes
ro: În Megabytes

en: Includes folder has not been secured
ro: Include folderul nu a fost securizat

en: Interactive Timeout
ro: Timeout interactiv

en: Interakt API Key
ro: Cheie API Interakt

en: Interakt App ID
ro: ID-ul aplicației Interakt

en: Interface
ro: Interfață

en: Invalid Email Address
ro: Adresa email invalida

en: Invalid data entered in form.
ro: Date nevalide introduse în formular.

en: Invalid data entered in form. Please try again.
ro: Date nevalide introduse în formular. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Issuer
ro: emitent

en: January
ro: ianuarie

en: Job
ro: Loc de munca

en: Joined
ro: Alăturat

en: July
ro: iulie

en: June
ro: iunie

en: Key
ro: Cheie

en: Language
ro: Limba

en: Last Name
ro: Numele de familie

en: Leave blank for default or enter 'disabled' to disable.
ro: Lăsați gol pentru implicit sau introduceți „disabled” pentru a dezactiva.

en: Leave blank or enter 'disabled' to disable.
ro: Lăsați gol sau introduceți „disabled” pentru a dezactiva.

en: Let's Encrypt Support
ro: Haideți să cripțăm suportul

en: License Key
ro: Cheie de licență

en: Link to Old CP Enabled
ro: Link către CP vechi activat

en: List
ro: Listă

en: List Accounts
ro: Listă conturi

en: List Records
ro: Lista înregistrărilor

en: Load Average:
ro: Medie de încărcare:

en: Loading
ro: Se încarcă

en: Loading Dashboard
ro: Se încarcă tabloul de bord

en: Local Backup
ro: Backup local

en: Log
ro: Buturuga

en: Log in
ro: Autentificare

en: Log out
ro: Deconectați-vă

en: Login
ro: Autentificare

en: Login as
ro: Autentificare ca

en: Logout
ro: Deconectare

en: Low
ro: Scăzut

en: MAIL
ro: POȘTĂ

en: Mail
ro: Poștă

en: Mail Accounts
ro: Conturi prin poștă

en: Mail Data
ro: Date de e-mail

en: Mail Domains
ro: Domenii de e-mail

en: Mail Enabled
ro: E-mail activat

en: Mail Method
ro: Metoda de e-mail

en: Mail Server
ro: Server de e-mail

en: Mail Support
ro: Suport prin poștă

en: Manage
ro: Administra

en: Manage Backups
ro: Gestionați backup-uri

en: Manage Cron Jobs
ro: Gestionați lucrările Cron

en: Manage DNS
ro: Gestionați DNS

en: Manage DNS Domain
ro: Gestionare domeniu DNS

en: Manage DNS Domains
ro: Gestionați domeniile DNS

en: Manage Databases
ro: Gestionarea bazelor de date

en: Manage Fail2Ban
ro: Gestionează Fail2Ban

en: Manage Firewall
ro: Gestionați firewallul

en: Manage IP Addresses
ro: Gestionați adresele IP

en: Manage Mail Accounts
ro: Gestionați conturile de poștă

en: Manage Mail Domains
ro: Gestionați domeniile de e-mail

en: Manage Packages
ro: Gestionează pachetele

en: Manage Users
ro: Gestionare Utilizatori

en: Manage Web Domains
ro: Gestionează domeniile web

en: March
ro: Martie

en: Max Allowed Packet
ro: Pachet maxim admis

en: Max Connections
ro: Conexiuni max

en: Max Execution Time
ro: Timp maxim de execuție

en: Max Input Time
ro: Timp maxim de intrare

en: Max Length 16 Characters Including Prefix
ro: Lungime maximă 16 caractere, inclusiv prefixul

en: Max User Connections
ro: Conexiuni maxim de utilizator

en: Maximum Number of Databases
ro: Numărul maxim de baze de date

en: May
ro: Mai

en: Medium
ro: Mediu

en: Memory
ro: Memorie

en: Memory Limit
ro: Limita de memorie

en: Message
ro: Mesaj

en: Minimum 6 Characters: One uppercade letter, lowercase letter and number required.
ro: Minim 6 caractere: o literă cu majuscule, litere mici și număr necesar.

en: Minute
ro: Minut

en: Minutes
ro: Minute

en: Monday
ro: luni

en: Month
ro: Lună

en: Monthly
ro: Lunar

en: My Account
ro: Contul meu

en: MySQL Server Failed To Connect
ro: Serverul MySQL nu a reușit să se conecteze

en: MySQL Support
ro: Asistență MySQL

en: N/A
ro: N / A

en: NAT IP Association
ro: Asociația IP NAT

en: Name
ro: Nume

en: Nameservers
ro: nameserverele

en: Navigation
ro: Navigare

en: Netmask
ro: Mască de rețea

en: Network
ro: Reţea

en: New Favicon:
ro: Favicon nou:

en: New Icon:
ro: Pictogramă nouă:

en: New Logo:
ro: Logo nou:

en: No
ro: Nu

en: No Authentication
ro: Fără autentificare

en: No Encryption
ro: Fără criptare

en: No Notifications
ro: Nicio notificare

en: None
ro: Nici unul

en: Normal Password
ro: Parolă normală

en: Not After
ro: Nu după

en: Not Backed Up
ro: Nu este rezervat

en: Not Before
ro: Nu inainte

en: Not Provided
ro: Nu e disponibil nu e asigurat nu e prevazut

en: Notification System Disabled. Please enable the notification system from the VWI settings menu to send notifications.
ro: Sistem de notificare dezactivat. Vă rugăm să activați sistemul de notificări din meniul de setări VWI pentru a trimite notificări.

en: Notification System Enabled
ro: Sistem de notificare activat

en: Notifications
ro: notificări

en: November
ro: noiembrie

en: OUTDATED
ro: anacronic

en: October
ro: octombrie

en: Off
ro: de pe

en: On
ro: Pe

en: One Or More Email Addresses
ro: Una sau mai multe adrese de e-mail

en: One or more email addresses
ro: Una sau mai multe adrese de e-mail

en: Optional
ro: facultativ

en: Optional Integrations
ro: Integrări opționale

en: Optional Links
ro: Linkuri opționale

en: Orange
ro: portocale

en: Order
ro: Ordin

en: Organization
ro: Organizare

en: Owner
ro: Proprietar

en: PHP Mail Enabled
ro: PHP Mail activat

en: PROCESSING ...
ro: PRELUCRARE ...

en: Package
ro: Pachet

en: Package Name
ro: Numele pachetului

en: Packages
ro: pachete

en: Packages are incompatible with API Key Authentication.
ro: Pachetele sunt incompatibile cu autentificarea cheii API.

en: Parent
ro: Mamă

en: Password
ro: Parola

en: Passwords do not match
ro: parolele nu se potrivesc

en: Path
ro: cale

en: Per Domain
ro: Per Domeniu

en: Please confirm action.
ro: Vă rugăm să confirmați acțiunea.

en: Please fill out all sections of the form.
ro: Vă rugăm să completați toate secțiunile formularului.

en: Please try again later or contact support.
ro: Încercați din nou mai târziu sau contactați asistența.

en: Please try again or contact support.
ro: Încercați din nou sau contactați asistența.

en: Please try again.
ro: Vă rugăm să încercați din nou.

en: Plugin installation will run in background.
ro: Instalarea pluginului va fi rulată în fundal.

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Post Max Size
ro: Postează dimensiunea maximă

en: PostgreSQL Support
ro: Suport PostgreSQL

en: Primary Color (Header, Active Buttons / Text, Etc.)
ro: Culoare primară (antet, butoane active / text etc.)

en: Priority
ro: Prioritate

en: Process
ro: Proces

en: Process Error (Code: 18). Please contact support.
ro: Eroare de proces (Cod: 18). Vă rugăm să contactați asistența.

en: Process Error (Code: 19). Please contact support.
ro: Eroare de proces (Cod: 19). Vă rugăm să contactați asistența.

en: Processing
ro: Prelucrare

en: Profile Page Enabled
ro: Pagina de profil activată

en: Proxy
ro: împuternicire

en: Proxy Connect Timeout
ro: Timeout Connect Proxy

en: Proxy Extensions
ro: Extensii proxy

en: Proxy Read Timeout
ro: Timp de citire proxy

en: Proxy Send Timeout
ro: Timeout de trimitere de proxy

en: Proxy Server
ro: Server proxy

en: Proxy Support
ro: Asistență proxy

en: Proxy Template
ro: Șablon proxy

en: Pub Key
ro: Cheia pubului

en: Purple
ro: Violet

en: Quota
ro: Cotă

en: RECORDS
ro: ÎNREGISTRĂRI

en: RRD Graphs
ro: Grafice RRD

en: Ranges are acceptable
ro: Intervalele sunt acceptabile

en: Rebuild Account
ro: Reconstruiți contul

en: Rebuild Cron
ro: Reconstruiește Cron

en: Rebuild DB
ro: Reconstruiți DB

en: Rebuild DNS
ro: Reconstruiți DNS

en: Rebuild Mail
ro: Reconstruiește e-mailul

en: Rebuild Web
ro: Reconstruiți Web

en: Recommended 134x24px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
ro: Recomandat 134x24px .png sau .gif. (.png, .gif, .jpg și .jpeg până la 1MB permis.)

en: Recommended 32x32px .ico
ro: Recomandat 32x32px .ico

en: Recommended 40x40px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
ro: Recomandat 40x40px .png sau .gif. (.png, .gif, .jpg și .jpeg până la 1MB permis.)

en: Records
ro: Înregistrări

en: Recover Password
ro: Recuperează parola

en: Register
ro: Inregistreaza-te

en: Registrations Enabled
ro: Înregistrări activate

en: Release
ro: Eliberare

en: Remove One
ro: Eliminați unul

en: Reseller Role
ro: Rolul revânzătorului

en: Reset
ro: Resetați

en: Reset to Defaults
ro: Resetați la Setări implicite

en: Restart
ro: Repornire

en: Restart System?
ro: Reporniți sistemul?

en: Restore
ro: Restabili

en: Restore All
ro: Restabileste tot

en: Restore Scheduled!
ro: Restaurați programat!

en: Restrict users so that they cannot use SSH and access only their home directory. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
ro: Limitați utilizatorii astfel încât să nu poată utiliza SSH și să acceseze doar directorul lor de acasă. Acesta este un modul comercial, ar trebui să achiziționați cheia de licență pentru a-l activa.

en: Result
ro: Rezultat

en: Rule
ro: Regulă

en: Rules
ro: reguli

en: Run Command
ro: Executa comanda

en: SMTP Encryption
ro: Criptare SMTP

en: SMTP Host
ro: Gazdă SMTP

en: SMTP Password
ro: Parola SMTP

en: SMTP Port
ro: Port SMTP

en: SMTP Username
ro: Nume utilizator SMTP

en: SOA (Start of Authority)
ro: SOA (începutul autorității)

en: SSH Access
ro: Acces SSH

en: SSL Certificate
ro: Certificat SSL

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
ro: Autoritatea de certificare SSL / intermediar

en: SSL Directory
ro: Director SSL

en: SSL Domains
ro: Domenii SSL

en: SSL Key
ro: Cheie SSL

en: SSL Setting
ro: Setare SSL

en: SSL Support
ro: Asistență SSL

en: STATUS
ro: STARE

en: SUSPENDED
ro: SUSPENDAT

en: Saturday
ro: sâmbătă

en: Save
ro: salva

en: Save Form
ro: Formular de salvare

en: Schedule
ro: Programa

en: Search
ro: Căutare

en: Search Results
ro: rezultatele cautarii

en: Search...
ro: Căutare...

en: Secondary Color (Buttons / Text)
ro: Culoare secundară (butoane / text)

en: Security Level
ro: Nivel de securitate

en: Send Credentials To Email
ro: Trimiteți certificate de e-mail la email

en: Send FTP Credentials to Email:
ro: Trimiteți certificatele FTP pe e-mail:

en: Send Notification
ro: Trimiteți notificare

en: Send Notifications
ro: Trimiteți notificări

en: Send Timeout
ro: Trimiteți expirare

en: Send To:
ro: Trimite catre:

en: September
ro: Septembrie

en: Server Configuration
ro: Configurare server

en: Server Error (Code: 13). Please contact support.
ro: Eroare server (Cod: 13). Vă rugăm să contactați asistența.

en: Server Error (Code: 14). Please contact support.
ro: Eroare server (cod: 14). Vă rugăm să contactați asistența.

en: Server Error (Code: 16). Please contact support.
ro: Eroare server (Cod: 16). Vă rugăm să contactați asistența.

en: Server Error (Code: 17). Please contact support.
ro: Eroare server (Cod: 17). Vă rugăm să contactați asistența.

en: Server Status
ro: Starea serverului

en: Server Timezone
ro: Fus orar server

en: Server or form error (Code: 3). Please contact support.
ro: Server sau eroare de formă (Cod: 3). Vă rugăm să contactați asistența.

en: Settings
ro: Setări

en: Shared
ro: Impartit

en: Shortcuts
ro: Comenzi rapide

en: Show
ro: Spectacol

en: Sign In to
ro: Înregistrează-te la

en: Sign Up
ro: Inscrie-te

en: Sign in
ro: conectare

en: Sign up for
ro: Înregistrează-te pentru

en: Signature
ro: Semnătură

en: Site Name
ro: Numele site-ului

en: Size
ro: mărimea

en: Softaculous Enabled
ro: Softaculous Activat

en: Softaculous is a great Auto Installer having 426 great scripts, 1115 PHP Classes and we are still adding more. Softaculous is ideal for Web Hosting companies and it could give a significant boost to your sales. These scripts cover most of the uses a customer could ever have. We have covered a wide array of Categories so that everyone could find the required script one would need to power their Web Site.
ro: Softaculous este un instalator auto excelent care are 426 scripturi excelente, 1115 clase PHP și încă mai adăugăm mai multe. Softaculous este ideal pentru companiile de gazduire web și ar putea oferi un impuls semnificativ vânzărilor. Aceste scripturi acoperă majoritatea utilizărilor pe care un client le-ar putea avea vreodată. Am acoperit o gamă largă de categorii, astfel încât toată lumea să găsească scriptul necesar de care avea nevoie pentru a-și alimenta site-ul Web.

en: Start
ro: start

en: State / Province
ro: Stat / provincie

en: Statistics
ro: Statistici

en: Statistics Authorization
ro: Autorizarea statisticilor

en: Stats
ro: Statistici

en: Status
ro: stare

en: Subject
ro: Subiect

en: Submit
ro: Trimite

en: Successfully Created!
ro: Creat cu succes!

en: Successfully Deleted!
ro: Șters cu succes!

en: Successfully Updated!
ro: Actualizat cu succes!

en: Successfully updated!
ro: Actualizat cu succes!

en: Sunday
ro: duminică

en: Support
ro: A sustine

en: Support URL
ro: Adresa URL de asistență

en: Suspend
ro: Suspenda

en: Suspend Cron Job
ro: Suspendă job Cron

en: Suspend DNS Domain
ro: Suspendare domeniu DNS

en: Suspend Database
ro: Suspendează baza de date

en: Suspend Mail Account
ro: Suspendă contul de e-mail

en: Suspend Mail Domain
ro: Suspendare domeniu mail

en: Suspend Rule
ro: Suspendă regula

en: Suspend Web Domain
ro: Suspendare domeniu web

en: Suspended
ro: Suspendat

en: System Error (Code: 12). Please contact support.
ro: Eroare de sistem (Cod: 12). Vă rugăm să contactați asistența.

en: System Error (Code: 15). Please contact support.
ro: Eroare de sistem (cod: 15). Vă rugăm să contactați asistența.

en: TTL (Time To Live)
ro: TTL (Timpul de a trăi)

en: Template
ro: Format

en: Theme
ro: Temă

en: This is an example plugin.
ro: Acesta este un exemplu de plugin.

en: Thursday
ro: joi

en: Time
ro: Timp

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Title
ro: Titlu

en: Total Disk Space
ro: Spațiu total pe disc

en: Tuesday
ro: marţi

en: Type
ro: Tip

en: Type directory name, one per line. To exlude all dirs use *
ro: Tastați numele directorului, unul pe fiecare linie. Pentru a exluda toate dirs folosiți *

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific accounts use following format: domain.com:info:support:postmaster
ro: Tastați numele de domeniu, unul pe fiecare linie. Pentru a exclude toate domeniile folosiți *. Pentru a exclude anumite conturi, utilizați următorul format: domain.com:info:support:postmaster

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific directories use the following format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp
ro: Tastați numele de domeniu, unul pe fiecare linie. Pentru a exclude toate domeniile folosiți *. Pentru a exclude anumite directoare, utilizați următorul format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp

en: Type full database name, one per line. To exclude all databases use *
ro: Tastați numele complet al bazei de date, unul pe fiecare linie. Pentru a exclude toate bazele de date utilizați *

en: UPDATING NS ...
ro: ACTUALIZARE NS ...

en: UPDATING SETTINGS ...
ro: ACTUALIZAREA SETĂRILOR ...

en: USER
ro: UTILIZATOR

en: Unavailable
ro: Indisponibil

en: Unit
ro: Unitate

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Unsuspend
ro: unsuspendeze

en: Unsuspend Cron Job
ro: Joburi de cheltuieli nesuspendate Cron

en: Unsuspend DNS Domain
ro: Domeniul DNS ne-cheltuit

en: Unsuspend Database
ro: Baza de date ne-cheltuită

en: Unsuspend Mail Account
ro: Cont de e-mail ne-cheltuit

en: Unsuspend Mail Domain
ro: Domeniul de e-mail ne-cheltuit

en: Unsuspend Rule
ro: Regula neplăcută

en: Unsuspend Web Domain
ro: Domeniul Web ne-cheltuit

en: Update
ro: Actualizați

en: Update Account
ro: Actualizați contul

en: Update All
ro: Actualizați toate

en: Update Counters
ro: Contoare de actualizare

en: Update Cron
ro: Actualizați Cron

en: Update Database
ro: Actualizează baza de date

en: Update Domain
ro: Actualizare domeniu

en: Update IP
ro: Actualizare IP

en: Update Package
ro: Pachetul de actualizare

en: Update Profile
ro: Actualizati profilul

en: Update Record
ro: Actualizare înregistrare

en: Update Rule
ro: Regula de actualizare

en: Update Settings
ro: Setări actualizare

en: Update User
ro: Actualizați utilizatorul

en: Updates
ro: Actualizări

en: Upload Max Filesize
ro: Încărcați dimensiunea fișierului maxim

en: Use Domain Hostname
ro: Utilizați numele de gazdă al domeniului

en: Use Local-Part
ro: Utilizați Partea locală

en: Use Server Hostname
ro: Utilizați numele gazdă server

en: User
ro: Utilizator

en: User Dir
ro: Utilizator Dir

en: User Directories
ro: Directorii utilizatorilor

en: User Log
ro: Jurnal de utilizator

en: User Stats
ro: Statistici utilizator

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Username / Password
ro: Nume utilizator, parola

en: Users
ro: Utilizatori

en: VWI Branding in Footer
ro: VWI Branding în Footer

en: Value
ro: Valoare

en: Version
ro: Versiune

en: Vesta API Key
ro: Cheia API Vesta

en: Vesta Admin Password
ro: Parola Admin Vesta

en: Vesta Admin Username
ro: Nume utilizator Vesta Admin

en: Vesta Control Panel Plugins
ro: Pluginele de control Vesta

en: Vesta Host Address
ro: Adresa gazdă Vesta

en: Vesta Port
ro: Portul Vesta

en: VestaCP Host URL or IP Address
ro: URL-ul gazdă VestaCP sau adresa IP

en: View Configuration / MySQL
ro: Vizualizare Configurare / MySQL

en: View Configuration / NGINX
ro: Vizualizare configurare / NGINX

en: View Configuration / PHP
ro: Vizualizare Configurare / PHP

en: View Logs
ro: Vizualizați jurnalele

en: View Stats
ro: Vizualizați statisticile

en: Wait Timeout
ro: Așteptați expirarea timpului

en: Warnings Enabled
ro: Avertismente activate

en: Web Aliases
ro: Aliasuri web

en: Web Data
ro: Date web

en: Web Domains
ro: Domenii Web

en: Web Enabled
ro: Activat Web

en: Web Statistics
ro: Statistici Web

en: Web Template
ro: Șablon Web

en: Webmail URL
ro: Adresa URL de webmail

en: Wednesday
ro: miercuri

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Worker Connections
ro: Conexiuni lucrător

en: Worker Processes
ro: Procesele lucrătorilor

en: Yearly
ro: Anual

en: Yes
ro: da

en: Yes, delete it!
ro: Da, ștergeți-o!

en: You won't be able to revert this!
ro: Nu veți putea să inversați acest lucru!

en: auth method
ro: metoda auth

en: ban for IP
ro: interdicție pentru IP

en: by Carter Roeser
ro: de Carter Roeser

en: days
ro: zi

en: every
ro: fiecare

en: every day
ro: in fiecare zi

en: every even day
ro: în fiecare zi

en: every even month
ro: la fiecare lună

en: every hour
ro: fiecare ora

en: every minute
ro: in fiecare minut

en: every month
ro: in fiecare luna

en: every odd day
ro: în fiecare zi ciudată

en: every odd month
ro: la fiecare lună ciudată

en: every two hours
ro: la fiecare două ore

en: every two minutes
ro: la fiecare două minute

en: hostname
ro: nume de gazdă

en: hours
ro: ore

en: phpMyAdmin URL
ro: adresa URL phpMyAdmin

en: phpPgAdmin URL
ro: adresa URL phpPgAdmin

en: security
ro: Securitate

en: updated
ro: actualizat

en: weekdays (5 days)
ro: zile lucrătoare (5 zile)

en: weekend (2 days)
ro: weekend (2 zile)
