Vesta Web Interface - en to it translation catalogue (698 entries)

en: 2 to 28 Characters A-Z, 0-9, '-' '.' and '_' Only.
it: Da 2 a 28 caratteri A-Z, 0-9, '-' '.' e solo.

en: 2 to 28 Letters Only. Apostrophes and hyphens allowed.
it: Solo da 2 a 28 lettere. Apostrofi e trattini ammessi.

en: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) is a payment facilitator for goods and services provided by vestacp.com.
it: 2Checkout.com Inc. (Ohio, USA) è un facilitatore di pagamento per beni e servizi forniti da vestacp.com.

en: ACCOUNTS
it: CONTI

en: ADDING DOMAIN ...
it: AGGIUNTA DEL DOMINIO ...

en: ALIASES
it: ALIAS

en: API Key
it: Chiave API

en: API Method
it: Metodo API

en: Accept
it: Accettare

en: Access Log
it: Accedi al registro

en: Account
it: account

en: Account Details
it: Dettagli account

en: Account Setting
it: Impostazione conto

en: Account Settings
it: Impostazioni dell 'account

en: Account already exists under same username.
it: L'account esiste già con lo stesso nome utente.

en: Account has been successfully created!
it: L'account è stato creato con successo!

en: Accounts
it: conti

en: Action
it: Azione

en: Active
it: Attivo

en: Add
it: Inserisci

en: Add
it: Inserisci

en: Add Account
it: Aggiungi account

en: Add Accounts
it: Aggiungi account

en: Add Ban
it: Aggiungi divieto

en: Add Banned IP
it: Aggiungi IP vietato

en: Add Cron
it: Aggiungi cron

en: Add Cron Job
it: Aggiungi Cron Job

en: Add DNS
it: Aggiungi DNS

en: Add DNS Domain
it: Aggiungi dominio DNS

en: Add DNS Record
it: Aggiungi record DNS

en: Add Database
it: Aggiungi database

en: Add Domain
it: Aggiungi dominio

en: Add Firewall Rule
it: Aggiungi regola firewall

en: Add IP
it: Aggiungi IP

en: Add IP Address
it: Aggiungi indirizzo IP

en: Add Mail
it: Aggiungi posta

en: Add Mail Account
it: Aggiungi account di posta

en: Add Mail Domain
it: Aggiungi dominio di posta

en: Add New object
it: Aggiungi nuovo oggetto

en: Add One
it: Aggiungi uno

en: Add Package
it: Aggiungi pacchetto

en: Add Record
it: Aggiungi record

en: Add Rule
it: Aggiungi regola

en: Add User
it: Aggiungi utente

en: Adding & editing custom SSL certificates and backup exclusions does not Work with API key. Features will be disabled.
it: L'aggiunta e la modifica di certificati SSL personalizzati ed esclusioni di backup non funziona con la chiave API. Le funzionalità saranno disabilitate.

en: Additional FTP
it: FTP aggiuntivo

en: Address
it: Indirizzo

en: Admin Only
it: Solo amministratore

en: Admin Panel Enabled
it: Pannello di amministrazione abilitato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Aliases
it: alias

en: All Users
it: Tutti gli utenti

en: Already have an account?
it: Hai già un account?

en: AntiSpam Support
it: Supporto AntiSpam

en: AntiVirus Support
it: Supporto antivirus

en: Antispam
it: Anti-spam

en: Apps
it: applicazioni

en: April
it: aprile

en: Assigned Domain
it: Dominio assegnato

en: Assigned User
it: Utente assegnato

en: August
it: agosto

en: Authentication Enabled
it: Autenticazione abilitata

en: Authentication Settings
it: Impostazioni di autenticazione

en: Autoreply
it: Risposta automatica

en: Autoupdate
it: Aggiornamento automatico

en: BACKUPS
it: BACKUP

en: BANDWIDTH
it: BANDA

en: Back
it: Indietro

en: Backed Up
it: Backup

en: Backend
it: backend

en: Backend Server
it: Server back-end

en: Backend Template
it: Modello di backend

en: Backup
it: di riserva

en: Backup
it: di riserva

en: Backup Exclusions are incompatible with API Key Authentication.
it: Le esclusioni di backup non sono compatibili con l'autenticazione con chiave API.

en: Backup Migration Manager
it: Gestione migrazione backup

en: Backup Name
it: Nome backup

en: Backup Scheduled!
it: Backup pianificato!

en: Backups
it: I backup

en: Backups Enabled
it: Backup abilitati

en: Ban
it: Bandire

en: Bandwidth
it: Larghezza di banda

en: Banlist
it: banlist

en: Banned IPs
it: IP vietati

en: Blue
it: Blu

en: Browse, copy, edit, view, and retrieve all of your web domain files using fully featured File Manager. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
it: Sfoglia, copia, modifica, visualizza e recupera tutti i tuoi file di dominio web utilizzando File Manager con funzionalità complete. Questo è un modulo commerciale, è necessario acquistare un codice di licenza per abilitarlo.

en: Buy License $3/Month
it: Acquista la licenza $ 3 / al mese

en: Buy License $5/Month
it: Acquista la licenza $ 5 / al mese

en: Buy Lifetime License $18
it: Acquista la licenza a vita $ 18

en: Buy Lifetime License $50
it: Acquista la licenza a vita $ 50

en: CHECKING DOMAIN ...
it: CONTROLLO DEL DOMINIO ...

en: CIDR format is supported
it: Il formato CIDR è supportato

en: CPU
it: processore

en: CREATED
it: CREATO

en: Character Set
it: Set di caratteri

en: Charset
it: charset

en: Choose whether or not the admin should go to the admin panel or home after login.
it: Scegli se l'amministratore deve accedere al pannello di amministrazione o alla home dopo l'accesso.

en: City / Locality
it: Città / Località

en: Client Max Body Size
it: Dimensione corporea massima del cliente

en: Cloudflare API Key
it: Chiave API Cloudflare

en: Cloudflare Account Email Address
it: Indirizzo e-mail dell'account Cloudflare

en: Cloudflare Disabled
it: Cloudflare disabilitato

en: Cloudflare Disabled!
it: Cloudflare disabilitato!

en: Cloudflare Enabled!
it: Cloudflare abilitato!

en: Cloudflare Level
it: Livello Cloudflare

en: Cloudflare Proxy
it: Proxy Cloudflare

en: Cloudflare Support
it: Supporto Cloudflare

en: Cloudflare Unavailable
it: Cloudflare Non disponibile

en: Comma seperated list of installed plugins.
it: Elenco separato da virgole di plugin installati.

en: Command
it: Comando

en: Comment
it: Commento

en: Compression Level
it: Livello di compressione

en: Configure
it: Configurazione

en: Configure Backup
it: Configura backup

en: Configure Backup Exclusions
it: Configurare le esclusioni di backup

en: Configure PHP
it: Configura PHP

en: Configure Restore
it: Configura Ripristina

en: Configure Server
it: Configura server

en: Confirm
it: Confermare

en: Confirm Pass
it: Conferma il passaggio

en: Confirm Password
it: conferma password

en: Control Panel
it: Pannello di controllo

en: Control Panel v1
it: Pannello di controllo v1

en: Country
it: Nazione

en: Created
it: Creato

en: Cron
it: cron

en: Cron Enabled
it: Cron abilitato

en: Current Favicon:
it: Favicon attuale:

en: Current Icon:
it: Icona corrente:

en: Current Logo:
it: Logo attuale:

en: Current Number of Databases
it: Numero corrente di database

en: Custom
it: costume

en: Custom Footer
it: Piè di pagina personalizzato

en: Custom SSL Certificates are incompatible with API Key Authentication.
it: I certificati SSL personalizzati non sono compatibili con l'autenticazione con chiave API.

en: Custom Theme Colors
it: Colori a tema personalizzati

en: DATABASE
it: BANCA DATI

en: DATABASES
it: BANCHE DATI

en: DELETING CLOUDFLARE ...
it: ELIMINAZIONE DI CLOUDFLARE ...

en: DISK
it: DISCO

en: DKIM Support
it: Supporto DKIM

en: DNS Cluster
it: Cluster DNS

en: DNS Domains
it: Domini DNS

en: DNS Enabled
it: DNS abilitato

en: DNS Records
it: Record DNS

en: DNS Server
it: Server DNS

en: DNS Support
it: Supporto DNS

en: DNS Template
it: Modello DNS

en: DOMAIN
it: DOMINIO

en: DOMAINS
it: DOMINI

en: Daily
it: Quotidiano

en: Dark
it: Buio

en: Dashboard
it: Pannello di controllo

en: Data
it: Dati

en: Database
it: Banca dati

en: Database Enabled
it: Database abilitato

en: Database Error
it: Errore di Database

en: Database Error:
it: Errore di Database:

en: Databases
it: Banche dati

en: Date
it: Data

en: Day
it: Giorno

en: Day of Week
it: Giorno della settimana

en: December
it: dicembre

en: Default
it: Predefinito

en: Default Language
it: Lingua di default

en: Default Nameservers
it: Nameserver predefiniti

en: Default To Admin
it: Predefinito all'amministratore

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Backup
it: Elimina backup

en: Delete Cron Job
it: Elimina Cron Job

en: Delete DNS
it: Elimina DNS

en: Delete DNS Domain
it: Elimina dominio DNS

en: Delete DNS Record
it: Elimina record DNS

en: Delete DNS Record?
it: Elimina il record DNS?

en: Delete Database
it: Elimina database

en: Delete Domain
it: Elimina dominio

en: Delete IP Address
it: Elimina indirizzo IP

en: Delete Mail
it: Elimina posta

en: Delete Mail Account
it: Elimina account di posta

en: Delete Mail Domain
it: Elimina dominio di posta

en: Delete Rule
it: Elimina regola

en: Delete Web Domain
it: Elimina dominio Web

en: Delete package:
it: Elimina pacchetto:

en: Descriptor
it: descrittore

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Directories
it: Elenchi

en: Directory
it: elenco

en: Disable
it: disattivare

en: Disable
it: disattivare

en: Disable Cloudflare
it: Disabilita Cloudflare

en: Disable Cron
it: Disabilita Cron

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disk
it: Disco

en: Disk Quota
it: Quota disco

en: Disk Quota Used
it: Quota disco utilizzata

en: Disk Space
it: Spazio sul disco

en: Disk Usage
it: Uso del disco

en: Disk Usage Breakdown
it: Analisi dell'utilizzo del disco

en: Display Errors
it: Visualizza errori

en: Display messages for installation warnings and connection errors.
it: Visualizza messaggi per avvisi di installazione ed errori di connessione.

en: Display/Close shortcuts
it: Visualizza / Chiudi scorciatoie

en: Domain
it: Dominio

en: Domain Name
it: Nome del dominio

en: Domains
it: domini

en: Don't Store Forwarded Mail
it: Non archiviare la posta inoltrata

en: Don't have an account?
it: Non hai un account?

en: Download
it: Scarica

en: Download Accesslog
it: Scarica Accesslog

en: Download Errorlog
it: Scarica il log degli errori

en: Drop
it: Far cadere

en: EXPORTING RECORDS ...
it: REGISTRAZIONE DI ESPORTAZIONE ...

en: Edit
it: modificare

en: Edit Cron Job
it: Modifica Cron Job

en: Edit DNS Domain
it: Modifica dominio DNS

en: Edit DNS Record
it: Modifica record DNS

en: Edit Database
it: Modifica database

en: Edit Firewall Rule
it: Modifica regola firewall

en: Edit IP Address
it: Modifica indirizzo IP

en: Edit Mail Account
it: Modifica account di posta

en: Edit Mail Domain
it: Modifica dominio di posta

en: Edit Package
it: Modifica pacchetto

en: Edit Panel Settings
it: Modifica impostazioni pannello

en: Edit User
it: Modifica utente

en: Edit Web Domain
it: Modifica dominio Web

en: Email
it: E-mail

en: Email Addresses
it: Indirizzi email

en: Email Addresss
it: Indirizzi email

en: Enable
it: Abilitare

en: Enable
it: Abilitare

en: Enable / Disable Sections
it: Abilita / disabilita le sezioni

en: Enable Cloudflare
it: Abilita Cloudflare

en: Enable Cron
it: Abilita Cron

en: Enable Cron Notifications
it: Abilita notifiche cron

en: Enabled
it: Abilitato

en: Encryption Key 1
it: Chiave di crittografia 1

en: Encryption Key 2
it: Chiave di crittografia 2

en: Enter License Key
it: Inserisci la chiave di licenza

en: Enter your details below
it: Inserisci i tuoi dati di seguito

en: Enter your username and instructions will be sent to you.
it: Inserisci il tuo nome utente e le istruzioni ti verranno inviate.

en: Error Adding Mail Domain
it: Errore durante l'aggiunta del dominio di posta

en: Error Creating Web Domain
it: Errore durante la creazione del dominio Web

en: Error Deleting Web Domain
it: Errore durante l'eliminazione del dominio Web

en: Error Disabling Notifications
it: Errore durante la disabilitazione delle notifiche

en: Error Enabling Notifications
it: Errore durante l'attivazione delle notifiche

en: Error Log
it: Registro errori

en: Error Reporting
it: Segnalazione errori

en: Error Updating DNS Domain
it: Errore durante l'aggiornamento del dominio DNS

en: Error Updating DNS Record
it: Errore durante l'aggiornamento del record DNS

en: Error Updating IP Address
it: Errore durante l'aggiornamento dell'indirizzo IP

en: Error Updating Mail Account
it: Errore durante l'aggiornamento dell'account di posta

en: Error Updating Mail Domain
it: Errore durante l'aggiornamento del dominio di posta

en: Error Updating Package
it: Errore durante l'aggiornamento del pacchetto

en: Error Updating Profile
it: Errore durante l'aggiornamento del profilo

en: Error Updating Server
it: Errore durante l'aggiornamento del server

en: Error Updating Settings
it: Errore durante l'aggiornamento delle impostazioni

en: Error Updating User
it: Errore durante l'aggiornamento dell'utente

en: Error Updating Web Domain
it: Errore durante l'aggiornamento del dominio Web

en: Error: Incorrect Login.
it: Errore: accesso errato.

en: Essentially Off
it: Essenzialmente spento

en: Example Plugin
it: Esempio di plugin

en: Exclusions
it: esclusioni

en: Exit form
it: Modulo di uscita

en: Expiration
it: Scadenza

en: Expiration Date
it: Data di scadenza

en: FTP Account
it: Account FTP

en: FTP Client URL
it: URL client FTP

en: Fail2Ban
it: fail2ban

en: Failed to connect to server. Please check config.
it: Impossibile connettersi al server. Si prega di verificare la configurazione.

en: Fatal Error (Code: 20). Please contact support.
it: Errore irreversibile (codice: 20). Si prega di contattare l'assistenza.

en: Feature Disabled
it: Funzione disabilitata

en: February
it: febbraio

en: FileSystem Disk Quota
it: Quota disco file system

en: First Name
it: Nome di battesimo

en: Flexible
it: Flessibile

en: Footer Text
it: Piè di pagina di testo

en: Forgot pwd?
it: Hai dimenticato pwd?

en: Forward To
it: Inoltra a

en: Frequency
it: Frequenza

en: Friday
it: Venerdì

en: From Address
it: Dall'indirizzo

en: From Name
it: Dal nome

en: Full
it: Pieno

en: Full (Strict)
it: Completo (rigoroso)

en: GZip Compression Level
it: Livello di compressione GZip

en: Generate
it: creare

en: Generate CSR
it: Genera CSR

en: Generate CSR / SSL Cert
it: Genera certificato CSR / SSL

en: Get Premium License
it: Ottieni la licenza Premium

en: Go back
it: Torna indietro

en: Go to BACKUPS
it: Vai a BACKUPS

en: Go to CRON JOBS
it: Vai a CRON JOBS

en: Go to DASHBOARD
it: Vai a CRUSCOTTO

en: Go to DATABASE
it: Vai a DATABASE

en: Go to DNS
it: Vai a DNS

en: Go to MAIL
it: Vai a MAIL

en: Go to PROFILE
it: Vai a PROFILO

en: Go to WEB
it: Vai a WEB

en: Google Analytics ID
it: ID Google Analytics

en: Graphs
it: grafici

en: Hide Notifications
it: Nascondi notifiche

en: High
it: alto

en: Home
it: Casa

en: Host
it: Ospite

en: Host Dashboard
it: Dashboard host

en: Hostname
it: Nome host

en: Hosts
it: host

en: Hour
it: Ora

en: Hourly
it: ogni ora

en: I'm Under Attack!
it: Sono sotto attacco!

en: IMPORTING RECORDS ...
it: IMPORTARE REGISTRAZIONI ...

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: IP Addresses
it: Indirizzi IP

en: IP or Value
it: IP o valore

en: IPs
it: IP

en: In Megabytes
it: In Megabyte

en: Includes folder has not been secured
it: La cartella include non è stata protetta

en: Interactive Timeout
it: Timeout interattivo

en: Interakt API Key
it: Chiave API Interakt

en: Interakt App ID
it: ID app Interakt

en: Interface
it: Interfaccia

en: Invalid Email Address
it: Indirizzo email non valido

en: Invalid data entered in form.
it: Dati non validi inseriti nel modulo.

en: Invalid data entered in form. Please try again.
it: Dati non validi inseriti nel modulo. Per favore riprova.

en: Issuer
it: Emittente

en: January
it: gennaio

en: Job
it: Lavoro

en: Joined
it: Iscritto

en: July
it: luglio

en: June
it: giugno

en: Key
it: Chiave

en: Language
it: linguaggio

en: Last Name
it: Cognome

en: Leave blank for default or enter 'disabled' to disable.
it: Lascia vuoto per impostazione predefinita o inserisci "disabled" per disabilitare.

en: Leave blank or enter 'disabled' to disable.
it: Lascia vuoto o inserisci 'disabled' per disabilitare.

en: Let's Encrypt Support
it: Crittografiamo il supporto

en: License Key
it: Chiave di licenza

en: Link to Old CP Enabled
it: Collegamento al vecchio CP abilitato

en: List
it: Elenco

en: List Accounts
it: Elenco degli account

en: List Records
it: Elenco dei record

en: Load Average:
it: Carico medio:

en: Loading
it: Caricamento in corso

en: Loading Dashboard
it: Caricamento dashboard

en: Local Backup
it: Backup locale

en: Log
it: Login

en: Log in
it: Accesso

en: Log out
it: Disconnettersi

en: Login
it: Accesso

en: Login as
it: Accedi come

en: Logout
it: Disconnettersi

en: Low
it: Basso

en: Mail
it: posta

en: Mail Accounts
it: Account di posta

en: Mail Data
it: Dati di posta

en: Mail Domains
it: Domini di posta

en: Mail Method
it: Metodo di posta

en: Mail Server
it: Server email

en: Mail Support
it: Supporto per la posta

en: Manage
it: Gestire

en: Manage Backups
it: Gestisci backup

en: Manage Cron Jobs
it: Gestisci Cron Jobs

en: Manage DNS
it: Gestisci DNS

en: Manage DNS Domain
it: Gestisci dominio DNS

en: Manage DNS Domains
it: Gestisci domini DNS

en: Manage Databases
it: Gestisci database

en: Manage Fail2Ban
it: Gestisci Fail2Ban

en: Manage Firewall
it: Gestisci Firewall

en: Manage IP Addresses
it: Gestisci indirizzi IP

en: Manage Mail Accounts
it: Gestisci account di posta

en: Manage Mail Domains
it: Gestisci domini di posta

en: Manage Packages
it: Gestisci pacchetti

en: Manage Users
it: Gestisci utenti

en: Manage Web Domains
it: Gestisci domini Web

en: March
it: marzo

en: Max Allowed Packet
it: Pacchetto massimo consentito

en: Max Execution Time
it: Tempo di esecuzione massimo

en: Max Input Time
it: Tempo di input massimo

en: Max Length 16 Characters Including Prefix
it: Lunghezza massima 16 caratteri incluso prefisso

en: Max User Connections
it: Numero massimo di connessioni utente

en: Maximum Number of Databases
it: Numero massimo di database

en: May
it: Maggio

en: Medium
it: medio

en: Memory
it: Memoria

en: Memory Limit
it: Limite di memoria

en: Message
it: Messaggio

en: Minimum 6 Characters: One uppercade letter, lowercase letter and number required.
it: Minimo 6 caratteri: sono richiesti una lettera maiuscola, una lettera minuscola e un numero.

en: Minute
it: minuto

en: Minutes
it: Minuti

en: Monday
it: Lunedi

en: Month
it: Mese

en: Monthly
it: Mensile

en: My Account
it: Il mio account

en: MySQL Server Failed To Connect
it: Impossibile connettersi al server MySQL

en: MySQL Support
it: Supporto MySQL

en: N/A
it: N / A

en: NAT IP Association
it: Associazione NAT IP

en: Name
it: Nome

en: Nameservers
it: nameservers

en: Navigation
it: Navigazione

en: Netmask
it: maschera di rete

en: Network
it: Rete

en: New Icon:
it: Nuova icona:

en: New Logo:
it: Nuovo logo:

en: No Authentication
it: Nessuna autenticazione

en: No Encryption
it: Nessuna crittografia

en: No Notifications
it: Nessuna notifica

en: None
it: Nessuna

en: Normal Password
it: Password normale

en: Not After
it: Non dopo

en: Not Backed Up
it: Non eseguito il backup

en: Not Before
it: Non prima

en: Not Provided
it: Non fornito

en: Notification System Disabled. Please enable the notification system from the VWI settings menu to send notifications.
it: Sistema di notifica disabilitato. Abilitare il sistema di notifica dal menu delle impostazioni VWI per inviare notifiche.

en: Notification System Enabled
it: Sistema di notifica abilitato

en: Notifications
it: notifiche

en: November
it: novembre

en: OUTDATED
it: antiquato

en: October
it: ottobre

en: Off
it: via

en: On
it: Su

en: One Or More Email Addresses
it: Uno o più indirizzi email

en: One or more email addresses
it: Uno o più indirizzi e-mail

en: Optional
it: Opzionale

en: Optional Integrations
it: Integrazioni opzionali

en: Optional Links
it: Link opzionali

en: Orange
it: arancia

en: Order
it: Ordine

en: Organization
it: Organizzazione

en: Owner
it: Proprietario

en: PHP Mail Enabled
it: Posta PHP abilitata

en: PROCESSING ...
it: IN LAVORAZIONE ...

en: Package
it: Pacchetto

en: Package Name
it: Nome del pacchetto

en: Packages
it: Pacchetti

en: Packages are incompatible with API Key Authentication.
it: I pacchetti non sono compatibili con l'autenticazione con chiave API.

en: Parent
it: Genitore

en: Password
it: Parola d'ordine

en: Passwords do not match
it: le passwords non corrispondono

en: Path
it: Sentiero

en: Per Domain
it: Per dominio

en: Plan
it: Piano

en: Please confirm action.
it: Si prega di confermare l'azione.

en: Please fill out all sections of the form.
it: Si prega di compilare tutte le sezioni del modulo.

en: Please try again later or contact support.
it: Riprova più tardi o contatta l'assistenza.

en: Please try again or contact support.
it: Riprova o contatta l'assistenza.

en: Please try again.
it: Per favore riprova.

en: Plugin installation will run in background.
it: L'installazione del plugin verrà eseguita in background.

en: Plugins
it: plugin

en: Port
it: Porta

en: Post Max Size
it: Dimensione massima post

en: PostgreSQL Support
it: Supporto PostgreSQL

en: Primary Color (Header, Active Buttons / Text, Etc.)
it: Colore primario (intestazione, pulsanti / testo attivi, ecc.)

en: Priority
it: Priorità

en: Process
it: Processi

en: Process Error (Code: 18). Please contact support.
it: Errore di processo (Codice: 18). Si prega di contattare l'assistenza.

en: Process Error (Code: 19). Please contact support.
it: Errore di processo (Codice: 19). Si prega di contattare l'assistenza.

en: Processing
it: in lavorazione

en: Profile Page Enabled
it: Pagina del profilo abilitata

en: Protocol
it: Protocollo

en: Proxy
it: delega

en: Proxy Connect Timeout
it: Timeout di connessione proxy

en: Proxy Extensions
it: Estensioni proxy

en: Proxy Read Timeout
it: Timeout lettura proxy

en: Proxy Server
it: Server proxy

en: Proxy Support
it: Supporto proxy

en: Proxy Template
it: Modello proxy

en: Pub Key
it: Chiave da pub

en: Purple
it: Viola

en: Quota
it: quota

en: RECORD
it: DISCO

en: RRD Graphs
it: Grafici RRD

en: Ranges are acceptable
it: Gli intervalli sono accettabili

en: Rebuild Account
it: Ricostruisci account

en: Rebuild Cron
it: Ricostruisci Cron

en: Rebuild DB
it: Ricostruisci DB

en: Rebuild DNS
it: Ricostruisci DNS

en: Rebuild Mail
it: Ricostruisci la posta

en: Rebuild Web
it: Ricostruisci Web

en: Recommended 134x24px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
it: 134x24px raccomandato .png o .gif. (.png, .gif, .jpg e .jpeg fino a 1 MB consentiti).

en: Recommended 32x32px .ico
it: Consigliato 32x32px .ico

en: Recommended 40x40px .png or .gif. (.png, .gif, .jpg, and .jpeg up to 1MB allowed.)
it: Consigliato 40x40px .png o .gif. (.png, .gif, .jpg e .jpeg fino a 1 MB consentiti).

en: Record
it: Disco

en: Recover Password
it: Recupera la password

en: Register
it: Registrati

en: Registrations Enabled
it: Registrazioni abilitate

en: Release
it: pubblicazione

en: Remove One
it: Rimuovi uno

en: Reseller Role
it: Ruolo del rivenditore

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset to Defaults
it: Ripristina predefiniti

en: Restart
it: Ricomincia

en: Restart System?
it: Riavvia il sistema?

en: Restore
it: Ristabilire

en: Restore All
it: Ripristinare tutto

en: Restore Scheduled!
it: Ripristino pianificato!

en: Restrict users so that they cannot use SSH and access only their home directory. This is a commercial module, you would need to purchace license key to enable it.
it: Limitare gli utenti in modo che non possano usare SSH e accedere solo alla loro home directory. Questo è un modulo commerciale, è necessario acquistare un codice di licenza per abilitarlo.

en: Result
it: Risultato

en: Rule
it: Regola

en: Rules
it: Regole

en: Run Command
it: Esegui comando

en: SMTP Encryption
it: Crittografia SMTP

en: SMTP Host
it: Host SMTP

en: SMTP Password
it: Password SMTP

en: SMTP Port
it: Porta SMTP

en: SMTP Username
it: Nome utente SMTP

en: SOA (Start of Authority)
it: SOA (Inizio dell'autorità)

en: SSH Access
it: Accesso SSH

en: SSL CSR
it: CSR SSL

en: SSL Certificate
it: Certificato SSL

en: SSL Certificate Authority / Intermediate
it: Autorità di certificazione SSL / Intermedio

en: SSL Directory
it: Directory SSL

en: SSL Domains
it: Domini SSL

en: SSL Key
it: Chiave SSL

en: SSL Setting
it: Impostazioni SSL

en: SSL Support
it: Supporto SSL

en: STATUS
it: STATO

en: SUSPENDED
it: SOSPESO

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save Form
it: Salva modulo

en: Schedule
it: Programma

en: Search
it: Ricerca

en: Search Results
it: risultati di ricerca

en: Search...
it: Ricerca...

en: Secondary Color (Buttons / Text)
it: Colore secondario (pulsanti / testo)

en: Security Level
it: Livello di sicurezza

en: Send Credentials To Email
it: Invia credenziali per e-mail

en: Send FTP Credentials to Email:
it: Invia credenziali FTP per e-mail:

en: Send Notification
it: Invia notifica

en: Send Notifications
it: Invia notifiche

en: Send Timeout
it: Invia timeout

en: Send To:
it: Inviare a:

en: September
it: settembre

en: Serial
it: Seriale

en: Server
it: server

en: Server Configuration
it: Configurazione del server

en: Server Error (Code: 13). Please contact support.
it: Errore del server (Codice: 13). Si prega di contattare l'assistenza.

en: Server Error (Code: 14). Please contact support.
it: Errore del server (Codice: 14). Si prega di contattare l'assistenza.

en: Server Error (Code: 16). Please contact support.
it: Errore del server (codice: 16). Si prega di contattare l'assistenza.

en: Server Error (Code: 17). Please contact support.
it: Errore del server (Codice: 17). Si prega di contattare l'assistenza.

en: Server Status
it: Stato del server

en: Server Timezone
it: Fuso orario del server

en: Server or form error (Code: 3). Please contact support.
it: Errore del server o del modulo (codice: 3). Si prega di contattare l'assistenza.

en: Settings
it: impostazioni

en: Shared
it: Condivisa

en: Shortcuts
it: Tasti di scelta rapida

en: Show
it: Mostrare

en: Sign In to
it: Accedere a

en: Sign Up
it: Iscriviti

en: Sign in
it: registrati

en: Sign up for
it: Iscriversi per

en: Signature
it: Firma

en: Site Name
it: Nome del sito

en: Size
it: Taglia

en: Softaculous Enabled
it: Abilitato per Softaculous

en: Softaculous is a great Auto Installer having 426 great scripts, 1115 PHP Classes and we are still adding more. Softaculous is ideal for Web Hosting companies and it could give a significant boost to your sales. These scripts cover most of the uses a customer could ever have. We have covered a wide array of Categories so that everyone could find the required script one would need to power their Web Site.
it: Softaculous è un ottimo programma di installazione automatica con 426 ottimi script, 1115 classi PHP e ne stiamo ancora aggiungendo di più. Softaculous è l'ideale per le società di Web Hosting e potrebbe dare un notevole impulso alle tue vendite. Questi script coprono la maggior parte degli usi che un cliente potrebbe mai avere. Abbiamo coperto una vasta gamma di categorie in modo che tutti possano trovare lo script necessario per alimentare il proprio sito Web.

en: Start
it: Inizio

en: State / Province
it: Stato / Provincia

en: Statistics
it: statistica

en: Statistics Authorization
it: Autorizzazione statistica

en: Stats
it: Statistiche

en: Status
it: Stato

en: Stop
it: Fermare

en: Subject
it: Soggetto

en: Submit
it: Invia

en: Successfully Created!
it: Creato con successo!

en: Successfully Deleted!
it: Eliminato con successo!

en: Successfully Updated!
it: Aggiornato con successo!

en: Successfully updated!
it: Aggiornato con successo!

en: Sunday
it: Domenica

en: Support
it: Supporto

en: Support URL
it: URL di supporto

en: Suspend
it: Sospendere

en: Suspend Cron Job
it: Sospendi Cron Job

en: Suspend DNS Domain
it: Sospendi dominio DNS

en: Suspend Database
it: Sospendi database

en: Suspend Mail Account
it: Sospendi account di posta

en: Suspend Mail Domain
it: Sospendi dominio di posta

en: Suspend Rule
it: Sospendi la regola

en: Suspend Web Domain
it: Sospendi dominio Web

en: Suspended
it: Sospeso

en: System Error (Code: 12). Please contact support.
it: Errore di sistema (Codice: 12). Si prega di contattare l'assistenza.

en: System Error (Code: 15). Please contact support.
it: Errore di sistema (Codice: 15). Si prega di contattare l'assistenza.

en: TTL (Time-To-Live)
it: TTL (Time-to-Live)

en: Template
it: Modello

en: Theme
it: Tema

en: This is an example plugin.
it: Questo è un plugin di esempio.

en: Thursday
it: giovedi

en: Time
it: Tempo

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: Total Disk Space
it: Spazio su disco totale

en: Tuesday
it: martedì

en: Type
it: genere

en: Type directory name, one per line. To exlude all dirs use *
it: Digitare il nome della directory, uno per riga. Per escludere tutte le directory usa *

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific accounts use following format: domain.com:info:support:postmaster
it: Digita il nome di dominio, uno per riga. Per escludere tutti i domini, utilizzare *. Per escludere account specifici, utilizzare il seguente formato: domain.com:info:support:postmaster

en: Type domain name, one per line. To exclude all domains use *. To exclude specific directories use the following format: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp
it: Digita il nome di dominio, uno per riga. Per escludere tutti i domini, utilizzare *. Per escludere directory specifiche, utilizzare il formato seguente: domain.com:public_html/cache:public_html/tmp

en: Type full database name, one per line. To exclude all databases use *
it: Digitare il nome completo del database, uno per riga. Per escludere tutti i database utilizzare *

en: UPDATING NS ...
it: AGGIORNAMENTO NS ...

en: UPDATING SETTINGS ...
it: AGGIORNAMENTO DELLE IMPOSTAZIONI ...

en: USER
it: UTENTE

en: Unavailable
it: non disponibile

en: Unit
it: Unità

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Unsuspend
it: Riattivare

en: Unsuspend Cron Job
it: Cron Job non sospeso

en: Unsuspend DNS Domain
it: Dominio DNS non sospeso

en: Unsuspend Database
it: Database non sospeso

en: Unsuspend Mail Account
it: Account di posta non sospeso

en: Unsuspend Mail Domain
it: Dominio di posta non sospeso

en: Unsuspend Rule
it: Regola non sospesa

en: Unsuspend Web Domain
it: Dominio Web non sospeso

en: Update
it: Aggiornare

en: Update Account
it: Aggiorna account

en: Update All
it: Aggiorna tutto

en: Update Counters
it: Contatori aggiornamenti

en: Update Cron
it: Aggiorna cron

en: Update Database
it: Aggiornare il database

en: Update Domain
it: Dominio di aggiornamento

en: Update IP
it: Aggiorna IP

en: Update Package
it: Pacchetto di aggiornamento

en: Update Profile
it: Aggiorna il profilo

en: Update Record
it: Aggiorna record

en: Update Rule
it: Regola di aggiornamento

en: Update Settings
it: Aggiorna impostazioni

en: Update User
it: Aggiorna utente

en: Updates
it: aggiornamenti

en: Upload Max Filesize
it: Carica dimensione file massima

en: Uptime
it: uptime

en: Uptime:
it: uptime:

en: Use Domain Hostname
it: Usa il nome host del dominio

en: Use Local-Part
it: Usa parte locale

en: Use Server Hostname
it: Usa il nome host del server

en: User
it: Utente

en: User Dir
it: Dir. Utente

en: User Directories
it: Directory utenti

en: User Log
it: Registro utente

en: User Stats
it: Statistiche dell'utente

en: Username
it: Nome utente

en: Username / Password
it: Nome utente / password

en: Users
it: utenti

en: VWI Branding in Footer
it: Marchio VWI nel piè di pagina

en: Value
it: Valore

en: Version
it: Versione

en: Vesta API Key
it: Chiave API Vesta

en: Vesta Admin Password
it: Password amministratore Vesta

en: Vesta Admin Username
it: Nome utente amministratore Vesta

en: Vesta Control Panel Plugins
it: Plugin del pannello di controllo di Vesta

en: Vesta Host Address
it: Indirizzo host Vesta

en: Vesta Port
it: Porto di Vesta

en: VestaCP Host URL or IP Address
it: URL host o indirizzo IP VestaCP

en: View Configuration / MySQL
it: Visualizza configurazione / MySQL

en: View Configuration / NGINX
it: Visualizza configurazione / NGINX

en: View Configuration / PHP
it: Visualizza configurazione / PHP

en: View Logs
it: Visualizza registri

en: View Stats
it: Vedi le statistiche

en: WEB
it: RAGNATELA

en: Wait Timeout
it: Attendi timeout

en: Warnings Enabled
it: Avvisi abilitati

en: Web
it: ragnatela

en: Web
it: ragnatela

en: Web Aliases
it: Alias Web

en: Web Data
it: Dati Web

en: Web Domains
it: Domini Web

en: Web Enabled
it: Abilitato al Web

en: Web Server
it: Server web

en: Web Statistics
it: Statistiche Web

en: Web Template
it: Modello Web

en: Webmail URL
it: URL di webmail

en: Wednesday
it: mercoledì

en: Weekly
it: settimanalmente

en: Worker Connections
it: Collegamenti dei lavoratori

en: Worker Processes
it: Processi dei lavoratori

en: Yearly
it: Annuale

en: Yes
it: sì

en: Yes, delete it!
it: Sì, cancellalo!

en: You won't be able to revert this!
it: Non sarai in grado di ripristinare questo!

en: auth method
it: metodo di autenticazione

en: by Carter Roeser
it: di Carter Roeser

en: days
it: giorni

en: every
it: ogni

en: every day
it: ogni giorno

en: every even day
it: ogni giorno pari

en: every even month
it: ogni mese pari

en: every hour
it: ogni ora

en: every minute
it: ogni minuto

en: every month
it: ogni mese

en: every odd day
it: ogni giorno dispari

en: every odd month
it: ogni mese dispari

en: every two hours
it: ogni due ore

en: every two minutes
it: ogni due minuti

en: hostname
it: Nome host

en: hours
it: ore

en: port
it: porta

en: security
it: sicurezza

en: updated
it: aggiornato

en: weekdays (5 days)
it: giorni feriali (5 giorni)

en: weekend (2 days)
it: fine settimana (2 giorni)
